PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Dôchodca



miriza
29.03.05, 16:06
Môžem podnikateľovi dať do výdavkov upratovacie práce, ktoré mu vykonávala jeho mama / dôchodkyňa/ potrebovala by som ešte nejaký výdavok na sumu cca 15000 musím ju hlásiť na daňový.

Prosím poraďte dnes to chcem dobojovať

via
29.03.05, 16:57
dat by sa to dalo, ale akou formou to chces urobit?

lenkak
29.03.05, 17:40
Nahlasuje sa na DU až po vyplatení v hotovosti 100tisíc.

Denny
31.03.05, 07:22
tie upratovacie práce by vykonávala na základe DOVP predpokladám, potom vyplatená mzda na základe dohody sa považuje ako príjem podľa §5 zák o dani z príjmov a preto sa domnievam že uvedený príjem by sa mal uviesť v ročnom hlásení podávanom do 31.3.

DanielaSL
03.04.05, 09:00
tie upratovacie práce by vykonávala na základe DOVP predpokladám, potom vyplatená mzda na základe dohody sa považuje ako príjem podľa §5 zák o dani z príjmov a preto sa domnievam že uvedený príjem by sa mal uviesť v ročnom hlásení podávanom do 31.3. Na DOVP by som upratovacie práce ako také nedávala , ak by sa to týkalo dlhšieho obdobia. Bola by to opakujúca sa činnosť a na takú sa správne dohoda nemá dať.
Len ak by sa to týkalo napr. upratanie kancelárií po maľovaní. Tak to je jednorazová záležitosť , na to DOVP môžeš dať.
Ale ak má upratovať stále , tak nech radšej urobí s ňou pracovnú zmluvu napr. na 2 hodiny denne.