Lienočky
29.03.05,18:10
Prosím všetkých poraďákov o pomoc!Kúpila som počítač, ktorý naraz dávam do výdavkov-do 30.000.- . Musím ho evidovať ako majetok keď ho hneď odpíšem ako výdavok?
andrej_rv
29.03.05,16:42
Prosím všetkých poraďákov o pomoc!Kúpila som počítač, ktorý naraz dávam do výdavkov-do 30.000.- . Musím ho evidovať ako majetok keď ho hneď odpíšem ako výdavok?Odpíšeš si ho hneď ako daňový výdavok, okrem toho je vhodné zaevidovať ho do tzv. operatívnej evidencie drobného hmotného majetku. (Mala by si mať internú účtovnú smernicu, kde určíš, od akej ceny budeš v pomocnej evidencii evidovať majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok, ale s hodnotou nižšou, než je hranica pre zaradenie do odpisovaného majetku - v súčasnosti 30 tis. Sk).
via
29.03.05,16:54
ked robis internu uctovnu smernicu, co vsetko obsahuje? ked vezmeme napr. evidencia drobneho HM.
Lienočky
29.03.05,17:13
Ďakujem Andrej.Je tá evidencia povinná alebo len "vhodná"?Sme drobní živnostníci a určite nasledujúcich 5 rokov ani nič iné nekúpime, takže mi to pripadá zbytočné.Ale keď to musí byť...Len neviem, či to mám uviesť do Výkazu o majetku a záväzkoch.Poradíte mi ešte?
ondrejvla
29.03.05,19:08
Ďakujem Andrej.Je tá evidencia povinná alebo len "vhodná"?Sme drobní živnostníci a určite nasledujúcich 5 rokov ani nič iné nekúpime, takže mi to pripadá zbytočné.Ale keď to musí byť...Len neviem, či to mám uviesť do Výkazu o majetku a záväzkoch.Poradíte mi ešte?
Nie, do výkazov to nedávaš! Účtuješ to do prevádzkovej réžie, kde si vytvoríš analytiku na drobný majetok, ten si operatívne eviduj, určite v budúcnosti budeš účtovať či už opravy, alebo nákup rôznych software, CD, diskety... A tak budeš mať dôkaz, že náklady sú oprávnené.
Vlasta
andrej_rv
29.03.05,19:17
Operatívnu evidenciu ti zabezpečí buď program, v ktorom účtuješ, alebo si zober nejaký malý zošit, napíš názov Evidencia drobného hmotného majetku, urob si nasledovné stĺpčeky: "Názov DHM, dátum obstarania, nákupná cena, dátum vyradenia, dôvod vyradenia", zaeviduj počítač a máš evidenciu hotovú. Prečo je to potrebné mať, zdôvodnila predo mnou Vlasta.
ondrejvla
29.03.05,19:19
Andrej my sa asi pretekáme, mám pocit, že vždy na seba narazíme pri spoločných témach.
andrej_rv
29.03.05,19:25
Andrej my sa asi pretekáme, mám pocit, že vždy na seba narazíme pri spoločných témach.Nuž asi máme podobné skúsenosti alebo uvažujeme podobným spôsobom :)
Lienočky
30.03.05,16:21
Ďakujem Vám obom!!!Veľmi ste mi pomohli.
Danielam
31.03.05,18:46
Poradte prosím.V roku 2004 kúpený kamerový systém do firmy v sume 850000,-Sk zaradila som do majetku -odpisujeme.V roku 2005 sa k tomuto kamerovému systému dokupovali a montovali nejaké veci v hodnote menej ako 30000,-SK(komponenty +vykonané práce).Čo s tým mám spraviť.Dať to jednorázovo do nákladov?Alebo to brat ako tech.zhodnotenie majetku a odpisovat?Neviem si poradiť...Ako na to?
evina
31.03.05,18:47
Ja by som to dala ako technické zhodnotenie a odpisovala
evuša
31.03.05,18:53
Neviem, či môj názor je správny, ale ide o zhodnotenie kamerového systému - teda zrejme rozšírenie jeho využitia a tak by som povýšila hodnotu kamerového systému a odpisovala aj keď je to do 30.000 Sk, nakoľko je to súčasťou celku, ktorého je celková cena vyššia. Asi je potrebné vychádzať z toho, že dokupované komponenty samy o sebe nie sú k ničomu - slúžia len ako zabudované do kamerového systému - zvyšujú možnosti využitia.
andrej_rv
31.03.05,18:55
Poradte prosím.V roku 2004 kúpený kamerový systém do firmy v sume 850000,-Sk zaradila som do majetku -odpisujeme.V roku 2005 sa k tomuto kamerovému systému dokupovali a montovali nejaké veci v hodnote menej ako 30000,-SK(komponenty +vykonané práce).Čo s tým mám spraviť.Dať to jednorázovo do nákladov?Alebo to brat ako tech.zhodnotenie majetku a odpisovat?Neviem si poradiť...Ako na to?Záleží len na Tebe, ako sa rozhodneš. Všeobecne platí, že technické zhodnotenie, ktoré pri jednotlivom dlhodobom majetku za rok nepresiahne 30000,- Sk, môžeš dať priamo do nákladov. Od 1.1.2004 ponecháva však § 29 ods.2 zákona o dani z príjmov daňovníkovi možnosť odpisovať aj TZ, ktoré v úhrne neprevyšuje 30 tis. Sk. Treba zvážiť, ktorá možnosť je pre vás z hľadiska daňovej optimalizácie výhodnejšia.
ALDA
31.03.05,19:01
Súhlasím s technickým zhodnotením a odpisovaním. Som v porade iba dva dni/bohužiaľ/
a neviem sa ešte dobre zorientovať. Páči sa mi vzájomná pomoc a korešpondencia
aj pri tých zložitých problémoch máte ešte aj chuť vtipkovať. Pozdravujem JUDr.Mihála
je fajn/hlavne ten jeho román/,ktorý si úž dúfam budem mať aj čas naštudovať.
Zdravím AURUS!
Danielam
31.03.05,19:14
Ďakujem Vám všetkým za radu.Keď to dám ako tech.zhodnotenie je moj postup takto správny? Novú sumu pripočítam k zostatkovej cene majetku a prepočítam odpisy na ďalšie roky?Ešte som to nikdy nerobila.ďakujem.
Danielam
31.03.05,20:00
Neporadí mi už nikto ako na to s tými ďalšími výpočtami a odpismy??
babenko1
31.03.05,22:20
Ak máš dobrý soft, tak ten ti tech. zhodnotenie pripočíta a vypočíta správne odpisy.. ale ak to robíš ručne, tak k zostatkovej hodnote to prirátaš a vypočítaš už nové odpisy...