vasa
29.03.05,22:47
Zdravím všetkých prítomných aj tých, ktorí prídu a zvlášť tých, ktorí mi dokážu poradiť. Veľmi prosím o radu. Mám hneď niekoľko problémov:
1. Aká je t.r. odpočitateľná suma na študujúce dieťa?
2. Poberám starobný dôchodok a som SZČO. Ako som teraz zistila z Porady, nemôžem si odpočítať 80 832,- zo živnosti. Aké výdavky si môžem uplatniť z dôchodku?
3. Platím daň aj z časti dôchodku, ktorá prevyšuje sumu 80 832,-?
Ďakujem vrúcne za každučkú radu.
vladan
29.03.05,20:51
Zdravím všetkých prítomných aj tých, ktorí prídu a zvlášť tých, ktorí mi dokážu poradiť. Veľmi prosím o radu. Mám hneď niekoľko problémov:
1. Aká je t.r. odpočitateľná suma na študujúce dieťa?
2. Poberám starobný dôchodok a som SZČO. Ako som teraz zistila z Porady, nemôžem si odpočítať 80 832,- zo živnosti. Aké výdavky si môžem uplatniť z dôchodku?
3. Platím daň aj z časti dôchodku, ktorá prevyšuje sumu 80 832,-?
Ďakujem vrúcne za každučkú radu.
1. odpočítateľná suma sa premenovala na daňový bonus a je vo výške 4800 Sk za nezaopatrené dieťa (bližšie pozri témy Porady ohľadom daňového bonusu - musíš splniť výšku príjmu)
2. ak tvoj dôchodok prevyšuje sumu 80832, tak si túto nezdaniteľnú čiastku na seba nemôžeš uplatniť. Otázke: "aké výdavky si môžem uplatniť z dôchodku?" veľmi nerozumiem
3. dôchodok nie je zdaniteľným príjmom, je oslobodený od dane, v daňovom priznaní sa nepripočitáva k tvojim príjmom, a vlastne sa v daňovom priznaní nikde neuvádza
vasa
29.03.05,20:52
Sorry, nechcela som založiť novú tému, chcela som to dať na tému Daň z príjmov. Smola.
vasa
29.03.05,21:01
Vďaka za rýchlu odpoveď. V Daň priznaní na s. 5 r. 8 je "dôchodky a podobné opakujúce sa požitky". To ma zmiatlo. A je tam aj kolonka "výdavky" - ani ja som tomu nerozumela.
emily
30.03.05,05:20
Výdavky si môžeš uplatniť ako každá SZČO, paušálne podľa druhu zivnosti 25% alebo 60%, alebo riadne z dokladov, ktoré máš