airin.nice
17.04.08,10:59
dobry den vospolok.:)
zalozila som si foliovnik minuly rok, zasadila don paradajky odrody Tornado, ale niekde sa stala chyba.Zrejme to ani nebude odrodou-ale podmienkami.Paradajky-cela rastlina-zacali postupne cerniet az vysychat az nakoniec odumreli vsetky rastlinky a efekt bol nulovy.
Preto by ma zaujimali Vase skusenosti s pestovanim paradajok-ake su Vase najoblubenejsie odrody a hlavne najosvedcenejsie odrody, a co sa Vam ako pestovatelom osvedcilo pri pestovani paradajok :)
gustinka
17.04.08,13:45
ahoj, paradajky sa v pohode daju pestovat aj vonku,
ja mam lepsie skusenosti nedavat ich do foliovnika,
s paprikou je to však naopak.
d.
VladoaKatka
17.04.08,13:59
My máme skleník, dva roky sme skúšali paradajky, aby sme mali skoro. Vzdali sme to, skôr som mala paradajky vonku. Boli zdravé a chutné, ale v skleníku nebolo nič ani z paradjok, ani uhoriek ani z papriky. Všetko bolo muškaté, čierne listy akoby od sadze.Minulý rok sme mali v skleníku len papriku a bola nádherná úroda. Asi sa to nemá miešať.

Vlani som kúpila umelé hnojivo na paradajky, teraz ich tiež predávajú, boli 2 m vysoké a mali krásne plody. Ja vonku pestujem už roky Tornádo, aj uhorky šalátové už máme nasadené v 1/2 l kelímkoch a po zmrzlákoch ich dáme von. Každý rok máme dosť celá rodina.
airin.nice
17.04.08,14:13
My máme skleník, dva roky sme skúšali paradajky, aby sme mali skoro. Vzdali sme to, skôr som mala paradajky vonku. Boli zdravé a chutné, ale v skleníku nebolo nič ani z paradjok, ani uhoriek ani z papriky. Všetko bolo muškaté, čierne listy akoby od sadze.Minulý rok sme mali v skleníku len papriku a bola nádherná úroda. Asi sa to nemá miešať.

Vlani som kúpila umelé hnojivo na paradajky, teraz ich tiež predávajú, boli 2 m vysoké a mali krásne plody. Ja vonku pestujem už roky Tornádo, aj uhorky šalátové už máme nasadené v 1/2 l kelímkoch a po zmrzlákoch ich dáme von. Každý rok máme dosť celá rodina.

Ja som paradajky tiez uz pestovala von-len my zijeme predsa len v trochu chladnejsej a dost veternej oblasti-Turiec.A hlavne-ked leto nie je take ake by malo byt-je dost dazdive-tak vsetky paradajky mi ocerneli a bolo po urode .Preto som vsadila na foliovnik-no zistujem, efekt nic -moc.Dokonca som tam popchala aj zopar paprik-a tie boli tak zavoskovane-ze ani opakovane postreky nezabrali.:(
ucholator
18.04.08,06:25
Paradajky vo folii?To je problem.Vo foliovniku je velka vlhkost a paradajky vam napadli hubove choroby.To cierne bola urcite fytoftora a ta si odrodu nevybera.:-)Ja pestujem paradajky v otvorenych foliach(predny a zadny kryt tam nieje) zalievka ku korenom a preventivne, pri vysokej vzdusnej vlhkosti(po dazdi),postriekat 0,6% Kuprikolom.
airin.nice
18.04.08,08:59
Paradajky vo folii?To je problem.Vo foliovniku je velka vlhkost a paradajky vam napadli hubove choroby.To cierne bola urcite fytoftora a ta si odrodu nevybera.:-)Ja pestujem paradajky v otvorenych foliach(predny a zadny kryt tam nieje) zalievka ku korenom a preventivne, pri vysokej vzdusnej vlhkosti(po dazdi),postriekat 0,6% Kuprikolom.

aha!aj to je cenna rada-dakujem:)
airin.nice
18.04.08,09:02
aha!aj to je cenna rada-dakujem:)

len potom su asi paradajky v prievane-nevadi im to?
ucholator
18.04.08,09:37
Som sa trosku zle vyjadril.Ten foliovnik ma boky vyhrnute asi do pol metra nad zemou .Proste je to taky pristresok.Prievan tam nieje,lebo je to zo vsetkych stran otvorene.Proste v kazdom pripade ide o to aby ste zabranili zamokreniu rastlin.
arizona
18.04.08,20:35
Vo fóliovníku sa paradajkám moc nedarí.Vlastne sú náchylnejšie na hubové a plesňové ochorenia. V posledných rokoch sú paradajky napádané najmä plesňou zemiakovou( za pár dní je po úrode) a rôznymi inými plesňami, najmä vplyvom počasia a kyslých dažďov.
Ja mám vyskúšané , že v strede ,príp. koncom mája preventívne postriekam Kuprikolom,o 2-3 týždne zopakujem. Zväčša to pomáha, no niekedy sa stane,že chytí "nejakú pliagu" na konci sezóny, ale to už nestriekam, radšej rajčinky potrhám a nechám dozrieť na slnku. Ešte na vianoce mávame rajčinky z našej záhradky. Držím palce!
kunkelovaa
19.04.08,12:32
Otec sa rekreačne venuje pestovaniu priesad, má otestované rôzne odrody, v našej rodine jednoznačne vedú rajčiny "Kryštál". majú jedinečnú chuť, sú tvrdé a krásne. Pestuje ich vonku.
beba13
19.04.08,16:48
No v posledných rokoch je problém s pestovaním vo foliovníku, pretože denné teploty sú privysoké a v noci zase chladno, vo foliaku je horúco takže paprika sa skôr zaparí. oplatí sa pestovať len vonku aj z rajčinkami.
wagner
20.04.08,16:15
Ja pestujem už roky rajčiny na čiernej fólii. Je jedno či na obyčajnej alebo netkanej. Tak isto pestujem aj uhorky. Rajčiny aj uhorky potrebujú mať "nohy v teple". Udržia si vlahu, dobre rastú. Samozrejmosťou je postrek proti plesni - záleží od počasia. Aj keď bývajú chladnejšie noci, treba ich postriekať proti plesni. Zvyknem buď neskôr sadiť, alebo ak mám plantu veľkú a ešte je zavčasu, tak ich zakryjem vonku na záhrade bielou netkanou fóliou. Rajčiaky mám ešte malé, ale plantu uhoriek a tekvíc už budem vysádzať von a zakrývať, lebo už je veľká - má kvetné puky. Rajčiaky pestujem viac druhov, bežne Tornádo, Štart, a rôzne iné, ale zásadne odrody F1. Mám istotu, že bude úroda, pokiaľ budem bojovať proti plesni.
airin.nice
22.04.08,07:23
dakujem za vsetky informacie ..
este sa spytam-je vhodne rastlinku odlistovat?viem ze sa vystikuju bocne vyhonky, ale viem ze niekto odstrihuje aj listy aby vyziva nesla do listov, ale do plodov.Je to spravne?
arizona
22.04.08,08:24
dakujem za vsetky informacie ..
este sa spytam-je vhodne rastlinku odlistovat?viem ze sa vystikuju bocne vyhonky, ale viem ze niekto odstrihuje aj listy aby vyziva nesla do listov, ale do plodov.Je to spravne?
Bočné výhonky sa vyštikujú iba z vysokých rajčín, z nízkych netreba.
Spodné listy je dobré odstraňovať z viacerých dôvodov.Tie sú náchylnejšie na rôzne hubové ochorenia(od mokrej zeme), lepšie sa dajú okopať,lepšie sa dajú kontrolovať(a včas vyštiknúť) bočné výhony, ale aj ako píšeš,, aby rastlinu zbytočne nezaťažovali.Ja osobne,keď mám už veľa polodozretých plodov nechávam iba málo listov, aby sa k plodom dostalo slnko.
dara
22.04.08,09:17
Idem po prvý krát sadiť rajčiny vonku, prosím Vás, aké je najlepšie hnojivo? je lepšie predpestovať v kelímkoch a tak sadiť? alebo rovno zasiať semiačka?
arizona
22.04.08,09:33
Idem po prvý krát sadiť rajčiny vonku, prosím Vás, aké je najlepšie hnojivo? je lepšie predpestovať v kelímkoch a tak sadiť? alebo rovno zasiať semiačka?
Asi si úplný začiatočník;) Asi to tento rok z tých semiačok nestihneš, kúp si radšj niekde na tržnici priesady:).A do budúcnosti si pozri túto stránku, je fakt super!
http://kocour.webpark.cz/zahrada.htm
airin.nice
22.04.08,09:38
a aky mate nazor na mastalny hnoj?je uz riadne zvetraly cize nemal by spalit rasliny..
dara
22.04.08,11:33
no začiatočník v záhrade, ale doma som pestovala chery rajčinky.
dara
22.04.08,11:35
mám kúpené semiačka, teraz to ešte stihnem posadiť.
letula
23.04.08,19:38
Otec sa rekreačne venuje pestovaniu priesad, má otestované rôzne odrody, v našej rodine jednoznačne vedú rajčiny "Kryštál". majú jedinečnú chuť, sú tvrdé a krásne. Pestuje ich vonku.
To sú hybridy:confused:? Kde ich kúpim k roku?
letula
23.04.08,19:45
Ja pestujem už roky rajčiny na čiernej fólii. Je jedno či na obyčajnej alebo netkanej. Tak isto pestujem aj uhorky. Rajčiny aj uhorky potrebujú mať "nohy v teple". Udržia si vlahu, dobre rastú. Samozrejmosťou je postrek proti plesni - záleží od počasia. Aj keď bývajú chladnejšie noci, treba ich postriekať proti plesni. Zvyknem buď neskôr sadiť, alebo ak mám plantu veľkú a ešte je zavčasu, tak ich zakryjem vonku na záhrade bielou netkanou fóliou. Rajčiaky mám ešte malé, ale plantu uhoriek a tekvíc už budem vysádzať von a zakrývať, lebo už je veľká - má kvetné puky. Rajčiaky pestujem viac druhov, bežne Tornádo, Štart, a rôzne iné, ale zásadne odrody F1. Mám istotu, že bude úroda, pokiaľ budem bojovať proti plesni.
Niekto na miesto Kuprikolu prepichuje stonky medeným drôtikom,i uhorky a plieseň nemajú-tvrdia.Je to naozaj tak?
letula
23.04.08,19:48
Ako sa volá prosím to vaše osvedčené hnojivo?
misomiso
23.04.08,19:53
dobry den vospolok.:)
zalozila som si foliovnik minuly rok, zasadila don paradajky odrody Tornado, ale niekde sa stala chyba.Zrejme to ani nebude odrodou-ale podmienkami.Paradajky-cela rastlina-zacali postupne cerniet az vysychat az nakoniec odumreli vsetky rastlinky a efekt bol nulovy.
Preto by ma zaujimali Vase skusenosti s pestovanim paradajok-ake su Vase najoblubenejsie odrody a hlavne najosvedcenejsie odrody, a co sa Vam ako pestovatelom osvedcilo pri pestovani paradajok :)

Nechcem ti kazit radost, ale foliovniky su v mnohych krajinach uz zakazane, pre ich zdravotnu zavadnost. Treba sklenik, alebo sadit von alebo paradajky kupovat. :mee:
letula
23.04.08,19:58
Otec sa rekreačne venuje pestovaniu priesad, má otestované rôzne odrody, v našej rodine jednoznačne vedú rajčiny "Kryštál". majú jedinečnú chuť, sú tvrdé a krásne. Pestuje ich vonku.
Dotaz patrí sem:opakujem sa-kde kúpim odrodu"Kryštál" prosím?:confused:
wagner
24.04.08,17:53
Ja kupujem semená rajčín v Prievidzi v predajni záhradkárskych potrieb - tam mávajú rôzne druhy rajčín. Tiež zvyknem kupovať v Kauflande aj tam mávajú dobrý výber semien. Pokiaľ chcem nejakú konkrétnu odrodu, tak požiadam predavačku a tá mi ich objedná. Neskúšala si požiadať predavačku, aby Ti ich zabezpečila? V menších predajniach nemajú s tým problém. Pozrie katalóg kto ich má a podľa toho zabezpečí.Ja hnojím hnojivom Darina, je to hnojivo na prírodnej báze, žiadne umelé hnojivo.
letula
29.05.08,18:50
S rajčinami mám dobré skúsenosti i vskleníku.Je robený,nejaká fuga odparí to prebytočné vlhko.Dávam len skleníkové odrody,plody sú bezchybné:)Mňa zaujala odroda Krystal,ale neviem či je to hybryd! Kofa na trhu nevedela povedať.V záhr.obchode nepoznajú Krystal.Ozvite sa prosím,kto viete!
ludmila12
30.05.08,04:35
Ja už roky sadím paradajky len von.Priesady kupujem na trhu.Doteraz som vždy kupovala "Tornada" a tento rok mi tiež ponúkli že vraj je veľmi dobrá odroda "Krystal" uvidím ako sa im bude dariť.Sadím už v polovici apríla pretože keď som čakala na zmrzlákov potom prišli naraz veľké horúčavy a dlho sa paradajky spamätávali. Keďže je to vysoká odroda vyštipujem bočné výhonky a asi po 2 týždňoch od zasadenia postriekam "Championom" postrek na paradajky a potom ešte raz preventívne tak za 2-3 týždne. Od kedy som natrafila na tento postrek rastú mi zdravé paradajky až do zimy nemám s nimi najmenšie problémy čo sa týka chorôb. Keď majú okolo 2 metrov tak im vrchol odštipnem pretože tie by už aj tak nedozreli do zimy.;) Ludka
beba13
30.05.08,07:37
ludmila12 akoby som to písala ja presne to isté pestujem aj ja a tento rok mám tiež Krystal. Tornáda každý rok, predvlani som jednu rajčinku zasadila pri vchodových dverách do skalky, že ak bude v záhrade napršané nemusím sa tade matlať. Rajčinku som vyštikovala, ale vršok som nechala, no a tá narástla do výšky 2,80m vyviazať som ju musela z rebríkom a bola až na streche, na moje prekvapenie dozreli všetky plody, lebo bola dlhá a teplá jeseň.
ludmila12
30.05.08,10:44
Tornáda sú neskutočné a keď sa o ne staráme aj úžasne vďačné, rastú a rastú až už nemám podperu pre ne. Aj chuťove sa mi veľmi páčia. Zabudla som ešte napísať, že asi pred 20 rokmi som dala do foliovníka paradajky a dostala som alergiu, našťastie len na rastlinky paradajok a nie na plody.Odvtedy ich sadím len von a už teraz mi nerobí problém ani dotýkať sa rastliny. Beba13 je to krása oberať paradajky z rebríka. Dúfam, že aj tento rok budú také krásne, zatiaľ sa im darí. :)
airin.nice
17.06.08,07:49
zdravim Vas...
poradte mi prosim Vas nieco ucinne na vynicenie vosiek na paprike vo foliovniku.Pirimor mi nezabera, ani karate /postupne som zvysovala aj koncentraciu/.Vosky su zelenej a bielej farby.
Dakujem, Katka.
arizona
17.06.08,08:06
Ak chceš chémiu, skús napr. Basudin.
Ak niečo "babkovské", skús do suda s vodou na polievanie dať žíhľavu.Alebo nasadiť pár koreňov niečoho aromatického,napr. askamitnice, majoránku a pod. Ja to používam zopár rokov a s voškami mám pokoj.
verenka@azet.sk
17.06.08,09:34
Ano Tornáda sú dobré. No poznám aj lepšie Megany. Samozrejme To je vec názoru. A mám ešte jeden trik: pri vyštikávaní bočných výhonkov si ponechávam také pekné 10 až 15 cm veľké výhonky. Potom ich zasadím do dobre vľhkej pôdy. Budú dosť zvednuté prvé dni ale treba ich statočne zalievať a budete prekvapený ako sa ujmú. Tieto rastlinky mi rodia neskôr, keď už tie prvé končia( väčšinu pre chorobu plesne.) sadím ich na miesto, kde som vytrhala hrach a zostalo mi kúsok voľnej záhradky. A ešte jeden trik v jeseni keď už hrozia prvé mrazíky si oberiem všetky zelené paradajky. Uložím do veľkého zavaracieho pohára 5l položím na okno pri denné svetlo a pomaličky dozrievajú. Nemajú tu pravú chuť ale aspoň oko poteší.
airin.nice
17.06.08,09:46
Ak chceš chémiu, skús napr. Basudin.
Ak niečo "babkovské", skús do suda s vodou na polievanie dať žíhľavu.Alebo nasadiť pár koreňov niečoho aromatického,napr. askamitnice, majoránku a pod. Ja to používam zopár rokov a s voškami mám pokoj.

dakujem za info-aksamietnice-to su garafie?ci sa mylim?
driad
29.06.08,22:46
Áno,presne.
Maaxx
31.03.15,10:20
Prosim Vas,môzem tieto odrody co ste tu spominali(Start,Tornado.Krystal,Megany) sadit aj vedla seba?Nebude sa to nejakym spôsobom kizit?

Dakujem
bjuty smis
01.04.15,13:07
Môžeš, keby sa aj skrížili, nič sa nestane...
vemak
08.04.15,21:12
Niekto strieka meďou, acrobatom či ridomilom. Postrek je vecou názoru. Ja si môžem postriekané kúpiť na trhu, svoje zásadne nestriekam ničím a deti si odtrhnú kedy chcú. Pestujem vonku na čiernej tkanine s kvapkovou závlahou a dostatočne vzdušné. Hore menované odrody nie sú zlé, ale už prekonané, chuťou aj odolnosťou voči chorobám a praskaniu. Vyskúšajte niečo nové.
napr. ja toho roku budem pestovať:

*sladkaja devočka- chuťovo veľmi dobré, ďatlové - maškrta

*black cherry- chuťovo dobré, veľmi praskaly, čierne

*nastenka--chuťovo výborné, odolné, maškrta

*kiš miš krásni- chuť veľmi dobrá, odolná

*legend - chuť dobrá, veľmi odolná voči chorobám

*gardeneners delight- chuť veľmi dobrá, držal a nehnil,

*kellogs breakfast- mäsitá, chuť výborná, na tak veľký plod až pozoruhodne nepraskal, určite budem pestovať, ženin favorit

*100 pudov- tak isto výborná mäsitá a pomerne odolná,

- Toho roku vyskúšam ešte tomatoberry, Goldkrone, Riesentrauben, Philovita
retriever007
08.08.18,11:16
Podľa mňa do fóliovníka (obzvlášť malého, kde je horúco a vlhko) patria skôr papriky ako paradajky. Paradajka potrbuje mať hlavu na slnku, a nohy vo vode. A slnko ju zjavne chráni pred plesňovými chorobami. Vo fólii je slnečné svetlo difúzne rozptýlené, a nepraží tak. Podľa mojich skúseností toto prospieva paprikám, no paradajka zjavne potrebuje čerstvý vzduch. Iným riešením je použiť odrod na to určené, ale skleníkové paradajky mi nejako nikdy nechutili, a druhá vec je, že ak hovoríme o skleníkoch, sú to veľké "oraznžérie" s regulovanou klímou, a nie "malá domáca sauna".