cipo13
10.05.08,19:22
Čaute Poraďáci. Chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosti s chovom rýb? Cez záhradu mi preteká potôčik a chcem ho zahatať a chovať pstruhy, len pár kusov na skúšku. Kto vie o tom niečo bližšie-ako na to, strava, či môže byť viac druhov a aké okrem pstruhov? Zatiaľ ďakujem.
cipo13
18.05.08,08:52
Ahojte. To naozaj nikto o tom nič nevie? Je mi to divné, na všetko sú tu odborníci a na ryby nikto? Skúste aspoň niekto. Ďakujem
Chobot
18.05.08,20:52
Ahojte. To naozaj nikto o tom nič nevie? Je mi to divné, na všetko sú tu odborníci a na ryby nikto? Skúste aspoň niekto. Ďakujem

Ale áno, môžem ti poradiť, ako chytať kapre, alebo na čo berú šťuky. Ja ich lovím, ale nechovám.

Viem však, že v jednom vojenskom sklade, kde mali aj požiarnu nádrž s napájaním z potoka si zamestnanci chovali pstruhov. Bol to taký betónový bazén, cca 2 m hlboký a veľký ako menší plavecký bazén a voda z potoka cez neho pretekala.

Nasadili si tam násadu pstruhov a kŕmili všetkým možným - od mäsa, až po cestoviny. Pstruh je strašne žravý a nenásytný. Existujú aj kŕmne zmesi ale neviem kde to kupovali. Treba sa popýtať v chovných staniciach, kde kupujú krmivo (pravdepodobne to bude nejaký agropodnik našiel som Biofeed (http://www.gbiz.sk/biofeed/znacky.php?lang=svk) a Merkanta (http://www.merkanta.sk/vyziva/ine-druhy/)).

Inak pstruh potrebuje studenú vodu, nie úplne stojacu, lebo sa zadusí. Najlepšie je pretekajúca voda - potok, ale môže to byť aj taká nádrž, cez ktorú potok preteká.
renatan
19.05.08,06:45
My máme na záhrade jazierko, tiež vytvorené zahataním potôčika. Chováme tam pstruhy, vlani sme mali aj sivone americké. To je tiež taká pstruhovitá ryba. ale neviem, či môžu byť spolu. Mali sme buď to, alebo to. Voda musí v každom prípade pretekať, najlepšie keď padá zhora, aby sa okysličovala. Ináč sú ryby za pár dní hore bruchom. Nám sa to stalo vlani, keď málo pršalo a vyschol prítok a nestihli sme ich vyloviť. Vlani sme im kupovali granule z chovateľských potrieb a skákali na ne ako divé. Predvlani sme ich nechovali ničím a tiež prežili, nalovili si, čo im voda doniesla. Granule kupujeme vlastne iba preto, aby sme sa tešili z toho, ako pekne skáču nad vodu, boli krásne. A keď sme ich kŕmili, pochopiteľne viacej narástli. A kupovali sme približne rovnakú veľkosť, aby nedostali chuť na seba navzájom.
SERVIS
19.05.08,06:50
My máme také jazierko s potôčikom a plné pstruhov. Voda musí jednoducho stále pretekať. Kŕmime tým čo je, niekedy špeciálne granule, ale aj chlieb, čo zvýši od obeda - ryža, zemiaky, cestoviny a zjedia veru všetko, skôr či neskôr. Alebo sa kúpi lacné mäso, nejaký odpad a to nakrájame na drobné kúsky a to majú najradšej. Násadu kúpime a do roka sú krásne narastení, vhodný na pekáč.
petmar
19.05.08,18:11
A nezabudni na ostrahu priateľ choval pstruhy na chalupe, ale zjedli ich spoluobčania...
trisestri
20.05.08,07:31
nemam skusenosti s chovom ryb,viem že teraz beži ponuka na dotacie z fondov europskej unie na chov ryb,mal by to byt §28 http://www.mvlstefanek.sk/dp_metodika.htm
cipo13
05.06.08,16:52
Čaute. Ďakujem za rady, už som začal, uvidím aké budú vysledky, potom oznámim. Ahoj.
lizatko
14.09.08,06:50
ja som videl v rybnicku s pritokom (3 x 12 m) v prostriedku ziarovku na 12 V pripojenu cez transformator, ktory bol mimo rybnika. Ziarovka vecer pritahovala hmyz, ten padal na vodu a pstruhy ho zbierali. Prikrmovane granulami na pstruhy obcas cez den. To bola "vriaca voda".
dejo1
16.09.08,23:39
no podobnou vecou sa zaoberam aj ja zistil som ze pokial chces stavat rybnicek tak nemoze byt vacsi ako 25m/2 lebo potom potrebujes stavebne povolenie.. a pstruh potrebuje hlavne dostatok kyslika. da sa to aj prepocitavat to najdes v odbornej literature pre VS z odborom v chove ryb. ina pstruh dokaze rast velmi rychlo a aj za rok mozes dosiahnut trznu velkost
motylikd
11.05.09,09:55
Prosím Vás o radu, síce asi celkom nesúvisí s priamym chovom rýb ale predsa sa spýtam. Je potrebný na vytvorenie rybníka na obecnom potoku nejake povolenie? Lebo totiz my mame pozemok ktory hranici s obecným potokom, ktorý je vlastne hranicou nasho pozemku, a na nom si sused, ktory byva nedaleko jednoducho vybagroval rybnik, zastavil potok a nasadil tam ryby. Funguje tak uz niekolko rokov. Najskor mi to nevadilo, dokial sme tam len stavali, ale teraz mi to poriadne lezie na nervy kvoli neskutocnemu vyskytu komarov a hlavne tomu ze na oplotenie nam nezostali peniaze a mam male deti ktore sa bojim pustit hrat sa na dvor aby mi nespadli do toho jazierka. Je dostatocne hlboke aby sa v nom male dieta utopilo. Mozem nejako sa branit aby to jazierko zrusil? Ved predsa to ani nie je jeho pozemok. Alebo moze maz jazierko na obecnom potoku hocikto?Prosim poradte ako sa branit.
Petrik99991
25.05.09,15:43
Zdravim
Mame pozemok resp. rolu hned vedla potoka a chceli by sme tam vybudovat rybnik ktory bude vacsi ako 25m2 a chcel som sa spytat ake su potrebne administrativne vybavovania a povolenia alebo resp. co to vsetko obnasa kde vsade musim ist na ake urady aby som si mohol zriadit take jazero, lebo som v tom zaciatocnik. Poradte ti co ste tym uz presli:):):). Dakujem
jareso
19.11.09,08:05
Zdravím, napadla ma jedna otázka k tejto téme. Je k takémuto chovu rýb potrebné rybárske povolenie / rybársky lístok?
Chobot
19.11.09,09:29
Zdravím, napadla ma jedna otázka k tejto téme. Je k takémuto chovu rýb potrebné rybárske povolenie / rybársky lístok?

Rybársky lístok a rybárske povolenie sú 2 rozličné veci.

Rybársky lístok vystavuje miestny úrad a rybárske povolenie vystavuje miestny rybársky zväz. Na chov nepotrebuješ mať ani jedno ani druhé, oba tieto doklady sú potrebné vtedy, ak chceš chytať ryby v niektorom z revírov niektorého miestneho rybárskeho zväzu. AK chceš chovať pstruhy, naštuduj si zákon o rybárstve, dozvieš sa tam toho viac, najmä § 32 a nasl. Tam sa popisuje hospodársky chov rýb.
hjaroslav06
23.02.11,08:09
ahojte
skuste sa pozriet na ww-stranku rybia farma gerlachov...treba to len zadat do vyhladavaca... kedze to tu neukazuje odkazy...najdete tam viac o moznosti chovu ryb a kupe nasadovych ryb..
Samir
23.02.11,10:01
My máme na záhrade jazierko, tiež vytvorené zahataním potôčika. Chováme tam pstruhy, vlani sme mali aj sivone americké. To je tiež taká pstruhovitá ryba. ale neviem, či môžu byť spolu. Mali sme buď to, alebo to. Voda musí v každom prípade pretekať, najlepšie keď padá zhora, aby sa okysličovala. Ináč sú ryby za pár dní hore bruchom. Nám sa to stalo vlani, keď málo pršalo a vyschol prítok a nestihli sme ich vyloviť. Vlani sme im kupovali granule z chovateľských potrieb a skákali na ne ako divé. Predvlani sme ich nechovali ničím a tiež prežili, nalovili si, čo im voda doniesla. Granule kupujeme vlastne iba preto, aby sme sa tešili z toho, ako pekne skáču nad vodu, boli krásne. A keď sme ich kŕmili, pochopiteľne viacej narástli. A kupovali sme približne rovnakú veľkosť, aby nedostali chuť na seba navzájom.

Nemáte negatívne skúsenosti so susedmi nad Vami? Mne totiž tiež preteká pozemkom potok. Pred dvomi rokmi som tam vykopal na skúšku jazierko. Tiež som chcel chovať ryby, vďaka tečúcej vode by sa pstruhom asi darilo. Plánoval som tam spraviť menší rybník. V priebehu roka sa mi však jazierko zanieslo tak, že tam ostalo možno len 5 cm vody, inak všetko len zapáchajúce bahno. No a v šoku som sa dozvedel, že všetci susedia vypúšťajú žumpu a odpady do potoka a na pozemky, takže to všetko skončilo v mojom jazierku. Vraj to tak robia všetci a je to normálne. A bolo mi povedané, že keď tam chcem zostať, tak mám byť ticho, tváriť sa že nič nevidím, dokoca mi odporučili, že aj ja mám žumpu vypustiť do potoka. Takže na pstruhy aj rybník môžem zabudnúť, nehovoriac o mojom sne o ekologickom pestovaní...
deerslayer
23.02.11,21:19
Koľko hnoja vyprodukuje jeden pstruh ročne ?
wabi
24.02.11,03:01
Nuž latrínu kvôli pstruhovi asi robiť netreba, :D toľko toho asi nevyprodukuje, jedine ak by to bolo nejaké hovädo pomenované "pstruh", :D zato susedia keď serú na to tak to človeka asi naserie a potok zasraný ale na zavlažovanie možno súci - toľko hnojiva...:)
kuvap
29.07.12,20:03
Ahojte,
já pstruhy rád, bohužel potok v dosahu nemám. Rád bych se zeptal na váš názor, co kdyby byla malá nádrž, dejme tomu 2x2x2m vybudovaná v bývalém cihlovém chlévu, částečně je pod úrovní terénu a aby voda zůstala chladná, několikrát denně byla na pár minut do nádrže vháněna nová voda ze studně a ze dna kalovým čerpadlem vyháněna pryč i s exkrementy a kyslík byl "dotován" nějakým silnějším kompresorem? Třeba z bublinkové pračky? Je to úplně mimo? Abych neutratil majlant za elektriku tak ten kompresor bych napájel solárem. Jak moc pstruzi potřebují sluníčko? Vidíte někdo nějaký zásadní zádrhel? Díky za odpověďi.
korela
29.07.12,21:36
wabi
05.08.12,12:17
Ahojte,
já pstruhy rád, bohužel potok v dosahu nemám. Rád bych se zeptal na váš názor, co kdyby byla malá nádrž, dejme tomu 2x2x2m vybudovaná v bývalém cihlovém chlévu, částečně je pod úrovní terénu a aby voda zůstala chladná, několikrát denně byla na pár minut do nádrže vháněna nová voda ze studně a ze dna kalovým čerpadlem vyháněna pryč i s exkrementy a kyslík byl "dotován" nějakým silnějším kompresorem? Třeba z bublinkové pračky? Je to úplně mimo? Abych neutratil majlant za elektriku tak ten kompresor bych napájel solárem. Jak moc pstruzi potřebují sluníčko? Vidíte někdo nějaký zásadní zádrhel? Díky za odpověďi.

Zásadný zádrhej okrem toho že nádrž bude malá a mohla byť v zime celkom premrznúť bude v kvalite vody. Pstruhy žijú v mäkkej vode - nízke pH. Neviem aké pH má vaša studničná voda...
wabi
05.08.12,12:22
Prosím Vás o radu, síce asi celkom nesúvisí s priamym chovom rýb ale predsa sa spýtam. Je potrebný na vytvorenie rybníka na obecnom potoku nejake povolenie? Lebo totiz my mame pozemok ktory hranici s obecným potokom, ktorý je vlastne hranicou nasho pozemku, a na nom si sused, ktory byva nedaleko jednoducho vybagroval rybnik, zastavil potok a nasadil tam ryby. Funguje tak uz niekolko rokov. Najskor mi to nevadilo, dokial sme tam len stavali, ale teraz mi to poriadne lezie na nervy kvoli neskutocnemu vyskytu komarov a hlavne tomu ze na oplotenie nam nezostali peniaze a mam male deti ktore sa bojim pustit hrat sa na dvor aby mi nespadli do toho jazierka. Je dostatocne hlboke aby sa v nom male dieta utopilo. Mozem nejako sa branit aby to jazierko zrusil? Ved predsa to ani nie je jeho pozemok. Alebo moze maz jazierko na obecnom potoku hocikto?Prosim poradte ako sa branit.

Je mi sympatické že niekto neporadil neprajníkovi, ktorý sa nevie dohodnúť zo susedom...
Mal by sa dohodnúť ak už nechce aj on si urobiť jazierko, a dopriať susedovi. Veď plot pred jazierkom len taký aby malé dieťa neprešlo, nie je až tak finančne náročný a dá sa urobiť aj svojpomocne zadarmo a nechať zarásť napríklad neskôr bude ako živý hustý plot. Napokon možno by aj sused prispel ak nie finančne tak aspoň rybami. Susedské vzťahy sú dôležité. Za kratší koniec však žiaľ vždy ťahá ten ktorý má to jazierko. Poľahky sa nájde niekto ak už nebude vyprázdňovať žumpu tak aspoň otrávi ryby poľahky inak...
ViktorV4
10.09.12,09:55
posledný príspevok z 08 no nevadí keby ste potrebovali poradiť v chove rýb a vecí stým súvisiacich napište mi
myc
16.01.13,05:25
mate skusenosti s ozonizerom, je to vhodne pre chov pstruhov
ViktorV4
16.01.13,14:13
hej mám ale v bežných podmienkach je absolutne zbytočný jedine ak chovváč Pd v byte a s problemovou vodou ale ak to máš niekde na záhradke a pretekajúcim potokom stačí aby sa ti cez leto neprehrievala voda
ViktorV4
16.01.13,14:14
viktor.veber@gmail.com
Patrik77777
22.09.13,22:16
Zdravím.
Podrobne som si prečítal vaše príspevky a dosť ma to usmernilo, no mal by som aj ja takú malú otázku: Dalo by sa vychovať pstruhy dúhové (jar až podzim)pre vlastnú spotrebu cca 20-40ks v 3000L nádrži? ale hlavný háčik spočíva v prítoku vody. Síce mi hneť vedľa brány preteká potok , no ale je tu ten dedinský problém s výplachmi z práčok ba dokonca sem tam ide v tom potoku aj žumpa.
preto by som chcel vyriešiť prietok vody čerpadlom s filtrom (prietok cca 1000 l/h) + okysličovač (300 l/h).
Teplotu vody tiež neviem až tak zaručiť, ale rozmýšľam nad umiestením tejto nádoby do vykopanej jamy (na úroveň zeme) a zatieniť strieškou.

Vedel by mi niekto pomôcť s dilemou či sa mám do toho pustiť?

Ďakujem za odpovede
myc
23.09.13,19:00
zdravim. pokial do toho potoka niekto vytaha zumpu a nemyslim tym nejaky prepad zo zumpy ktory je ties problem tak mate na 100% po pstruhoch.
myc
23.09.13,19:13
slabe znecistenie by vyriesil filter ale na to vytahanie zumpy nemyslim
Patrik77777
24.09.13,20:11
preto nechcem riešiť prítok z potoka, a mať nádrž bez prítoku. Vodu by čerilo to čerpadlo s filtrom (tým by som vytvoril prúd ktorý by aj okysličoval) + na dokysličenie ten okysličovač. A samozrejme pri úbytku vody dopúšťať.
Čo myslíte?
myc
25.09.13,20:34
ja maj jazierko no v podstate je to betonova nadrz 17 000l 3,7x2,7x1,7 mam stali pritok samospadom zo studnicky ale nic moc na jar je to asi 10l za min. a cim blisie k letu tak to klesa na 1,5 no zalezi aky je rok mam aj vrtanu studnu ktoru pouzivam v lete. mam tam 270 nasad pstruha duhhoveho. teplota vody max 16 az17 mam to cele zakryte tieniacou sietkou mam aj vz duchovadlo a tuto sezonu som si spravil filter zatial vsetko OK. Vo vasom pipade si myslim bude problem udrzat teplotu vody v priatelnych hodnotach a dalsia vec budete potrebovat kvalitny filter...tych10000L/h co uvadzate sa mizda as prehnane vela (to vsetko je moj nazor) ja chovam pstruhi 3rok a predchadzajuce 2 boli sami problem a tento rok je vsetko ok. podobne je to asi u kazdeho kto chce chovat PD v nie celkom idealnich podmienkach. treba proste skusat
myc
25.09.13,20:42
a nemate moznost v horucich letnych dnoch dopustavat vodu zo studne? a aku hlpku bude mat ta nadrs?
Patrik77777
25.09.13,21:12
hore som písal filter cca 1000 L/h nie 10 000L/h :)... no hlboká by bola 1.5m ale možno to všetko zväčším na rozmery 1.8x2x1.5 (h x d x š) 5400L. Nemám prístup k studni ale to je alternatíva ktorú zvažujem, teda že by som na jar navŕtal (možno nakopal) studňu. v okolí má každý sused kopanú studňu a vraj už na 3m je v pohode úžitková voda, tak nad niečim rozmýšľam... ale nieje istota že by prúdila tak aspoň by som pripúšťal cez leto, poprípade elektricky zosúladiť čerpadlo (pokiaľ bude voda v studni tak bude čerpať... :D )
myc
26.09.13,18:19
no neviem ako som pozeral :-) moj nazor je ze by to mohlo fungovat pokial budete mat studnu ale niesom nejaky odbornik... zaciatky su niekedy taske moj1.a2. pokus nedopadol velmi dobre
myc
26.09.13,18:43
otporucam spravit filter okolo 100L sud ja mam 15O do 3/4 zeolit a hore biomolitan (mam kontakt v KE nareze na mieru a myslim si ze za vybornu cenu)+ chystam sa doinstalovat mikrositko. odkial ste? ja som z vycodu okres SB
Patrik77777
27.09.13,20:38
Vidím že máme rovnaké nápady :) presne taký nejaký filter som aj ja zvažoval, čerpám inšpiráciu z youtube. Materiál mám na dosah ruky (bio rôzneho druhu, molitán, mikrosito, ...) poprípade som premýšľal aj nad koreňovou filtráciou ale to až neskôr by som pridal.
Ja som zo severu (okres Žilina) čo je škoda lebo by som si rád pozrel vašu nádrž a niečomu sa priučil.
Filip24
02.03.14,20:03
Caute poradte prosim niekto ,pri vystavbe maleho rybnika ? zamyslam celorocny chov pstruhov pre vlastnu spotrebu cca 10 na 10 m , pridtok aj odtok z potoka podlazie pozemku hlinna, kamene snad nebude sa tratit voda . Vdaka za pripadne info