bz5
15.05.08,09:31
Veľmi mi chutí hŕstková polievka, poradíte mi nejaký váš osvedčený recept? :)
Stina
15.05.08,07:42
Hŕstková polievka
Potrebujeme:
hrsť strakatej fazule, hrsť poleného hrachu, hrsť šošovice, menšia cibuľa, väčšia mrkva, 1 PL hladkej múky, 2 väčšie zemiaky, bobkový list, soľ, olej
Ako na to:
Strukoviny necháme samostatne napučať vo vode asi hodinu, scedíme a dáme do spoločného hrnca. Zalejeme vodou a varíme asi hodinu. Pridáme soľ, bobkový list a nakrájané zemiaky. Na oleji opečieme nadrobno nakrájanú cibuľu s mrkvou a poprášime múkou. Za stáleho miešania vlejeme do polievky a ešte povaríme asi 15 minút.
Fali
15.05.08,07:43
Staročeská hŕstková polievka s plackami

Potrebujeme:
2 cibule
2 mrkvy
3 petržleny
1 zeler
200g bielej fazule
200g hrachu
200g šošovice
4 väčšie zemiaky
100g sušených húb
4 str. cesnaku
4 PL hl. múky
olej
soľ
korenie
rascu
majoránku
polievkové korenie
placky: 4 varené zemiaky, 1 vajce, 4PL polohr. múky, soľ, masť na opekanie.

Postup:
Strukoviny a huby vopred namočíme. Na oleji orestujeme nakrájanú cibuľu, pridáme rascu a nakrájanú zeleninu. Zalejeme vodou, osolíme, okoreníme a necháme variť. Pridáme hrach, šošovicu, fazuľu a huby. Potom pridáme nakrájané zemiaky. Dochutíme cesnakom a majoránkou, polievkovým korením a povaríme.
Placky: zemiaky prelisujeme, zmiešame s múkou, vajcom a z cesta vytvoríme placky ktoré vyprážame na masti.
ingah
15.05.08,10:03
Ja som vymyslela mliečnu. Hotovú zmes hŕstku uvarím do mäkka, prilejem vodu, soľ, korenie a keď je uvarená, pridám halušky, mlieko a zvlášť pražené párky, pokrájané na kolieska a krátko povarím. Ochutiť octom a cukrom. Všetko podľa chuti.
velvet
30.05.08,11:51
Ja si kúpim hotovú zmes na hŕstkovú polievku. Do hrnca dám variť údené mäso, o nejakú pol hodinku vysypem hŕstkovú zmes, a varím do polomäkka /skúšam na fazuli/...potom tam hodím na malé kocky nakrájanú koreňovú zeleninu /mrkva, petržlen, zeler, zemiaky/, alebo mrazenú zmes pod sviečkovú ;-)...no a keď je všetko uvarené do mäkka, pridám zapražený cesnak, mletú červenú papriku a vegetu podľa chuti....Je výborná, ale treba rátať s tým, že v hotovej zmesi sú namiešané všetky strukoviny, rozličnej veľkosti a potreby varenia, čiže hrach sa rozvarí a trošku zahustí polievku :cool:
JaroslavKadle
30.05.08,11:59
Tento recept sa mi pozdáva, určite ho vyskúšam. Len si neviem predstaviť o akom množstve polievky asi hovoríš.
velvet
30.05.08,12:10
zmes na polievku je tuším 250g, a ja to robím v 7 litrovom hrnci :D...no neodporúčam, je potom veľmi hustá a mohla by Ťa znechutiť...my máme radi také, v ktorých lyžica stojí :rolleyes:...chce to skúšať a skúšať a skúšať..., až nájdeš "to svoje" :)
ex
04.01.14,23:31
S veľkým časovým odstupom, ale až teraz som prišla k tejto téme: ja ju robievam tak, že v malých hrnčekoch zvlášť uvarím hrach, fazuľu, šošovicu takmer do mäkka (každé zvlášť, lebo každé bude potrebovať iný čas na varenie), potom ich dám do jedného hrnca, dám variť a dám tam krúpy a na kocky nakrájanú polievkovú zeleninu, cca po 10-15minútach malú zásmažku, prevarím a je hotovo. Časove je náročnejšia,cenove nie a je u nás obľúbená.
vlado 33
04.01.14,23:52
Takto odbúravam žalúdočné kyseliny už druhý deň. Je výborná a pomáha.
kozlíček
05.01.14,12:16
Hŕstková polievka


Postup: do hrnca dáme variť mäso, o nejakú pol hodinu vysypeme hŕstkovú zmes /pozor na množstvo/ a varíme do
polomäkka.Potom pridáme nakrájanú koreňovú zeleninu.Keď je všetko uvarené do mäkka pridáme zapra-
žený cesnak,mletú červenú papriku a vegetu podľa chuti.

Dobrú chuť!