sara3
16.05.08,09:39
Poradí niekto, čo všetko má obsahovať podnet na inšpektorát práce, aby bol dodržaný úradný postup, aby inšpektorát začal vec prešetrovať?
Aké zákony toto upravujú? Je na to nejaké tlačivo?
Vďaka. Sara3
Braňo
16.05.08,07:41
stačí obyčajný anonym s názvom firmy a faktami.... :rolleyes:
Stitch
16.05.08,11:51
Na ktorý Inšpektorát práce je potrebné podať podnet? Zamestnávateľ má sídlo v BA a zamestnanec má bydlisko i pracovisko v TN. Dať podnet na IP Bratislava alebo Trenčín?:confused:
Stina
16.05.08,12:02
Ak má zamestnávateľ sídlo v Bratislave, tak by som podala v Blave (aj keď pracovisko je v TN).
damati
16.05.08,12:59
Poradí niekto, čo všetko má obsahovať podnet na inšpektorát práce, aby bol dodržaný úradný postup, aby inšpektorát začal vec prešetrovať?
Aké zákony toto upravujú? Je na to nejaké tlačivo?
Vďaka. Sara3
Z vlastnej skúsenosti viem, že anonymnými podaniami sa nie vždy zapodievajú, ak to podáš menovite musia ťa informovať.
anklar
16.05.08,14:08
Poradí niekto, čo všetko má obsahovať podnet na inšpektorát práce, aby bol dodržaný úradný postup, aby inšpektorát začal vec prešetrovať?
Aké zákony toto upravujú? Je na to nejaké tlačivo?
Vďaka. Sara3

Ahoj, Sara,

http://www.safework.gov.sk (NIP)

a vyguglila som pre Teba jeden postup pre napisanie podnetu:
http://www.fakty-svf.tuke.sk/subory/inspektorat-prace-podnet-pdf.

Adresa bude v Tvojom prípade BA, ako ti už poradili, na stranke NIP ju nájdeš.
Braňo
16.05.08,17:54
Z vlastnej skúsenosti viem, že anonymnými podaniami sa nie vždy zapodievajú, ak to podáš menovite musia ťa informovať.

ja mám zase skúsenosť, že v prípade, že uvedieš fakty a názvy firiem vždy :)
damati
17.05.08,06:21
ja mám zase skúsenosť, že v prípade, že uvedieš fakty a názvy firiem vždy :)
Nehádam sa, je to možné, ale moja skúsenosť bola taká, že nie.
sara3
20.05.08,06:20
Super, vďaka za ochotu a čas. Sara3
moncici999
06.06.09,20:24
ale čo ak má firma sídlo v Prahe?kde tam by som sa mohla obrátiť?
Chobot
06.06.09,20:43
ale čo ak má firma sídlo v Prahe?kde tam by som sa mohla obrátiť?

Tak sa tá firma riadi českou legislatívou a príslušným orgánom je oblastný inšpektorát práce v Prahe.

(http://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/11472)
moncici999
10.06.09,19:01
dakujem za pomoc veľmi pomohla.vieš my ešte poradiť je nejaká takz. premlčacia doba do kedy by som sa najneskôr mala obrátiť na inšpektorát práce?
arimi
22.08.09,18:35
aj ja chcem dat podnet na prešetrenie činnosti istých občanov. ako sa kontrolujú živnostníci? v oblasti finančného poradenstva. stačí uviest ich mená? či čo k tomu potrebujem?
Chobot
22.08.09,19:58
aj ja chcem dat podnet na prešetrenie činnosti istých občanov. ako sa kontrolujú živnostníci? v oblasti finančného poradenstva. stačí uviest ich mená? či čo k tomu potrebujem?

IP kontroluje najmä dodržiavanie ustanovení Zákonníka práce. Na čo chceš dať podnet? Pokiaľ na pracovnoprávny vzťah živnostník- zamestnanci, tak je to OK. Ale preveriť činnosť živnostníka - to IP riešiť nebude.

Upresni, aký podnet chceš podať. Z tvojho zadania som to nepochopil.
arimi
22.08.09,20:51
aha.ja ich chcem len normálne udať :-)))
nie - to sa týka toho práve toho čo som písala o predaji bytu - ale to fakt asi nepatrí na ip. tak kam sa stažovat? že som nevedela nič o tom, že manžel s maklérkou dávajú inzeráty na predaj bytu bez mojho vedomia?
Chobot
22.08.09,22:21
aha.ja ich chcem len normálne udať :-)))
nie - to sa týka toho práve toho čo som písala o predaji bytu - ale to fakt asi nepatrí na ip. tak kam sa stažovat? že som nevedela nič o tom, že manžel s maklérkou dávajú inzeráty na predaj bytu bez mojho vedomia?

Na lampáreň.. :D

Ale vážne, pokiaľ máš pocit, že tým naplnili skutkovú podstatu trestného činu, tak na políciu dať oznámenie. Ale ja si nemyslím, že to čo spravili, že by bol trestný čin (písal som o tom v inej tvojej téme).
arimi
23.08.09,05:40
ja som normálne v rozpakoch...tak on ma udáva za smsky ,ktoré mu napíšem, jesne, že hodne ostré, ale aj tak, ked ma nastve, prečo mu nevynadat, ale on stým hned uteká na políciu...s takými kravinami a každý mu to žerie a ja ked ho chcem udat, tak mi policajti povedia, vraj len ked ma ubije...no a že mi prehajdákal celý majetok, s tým neurobím ale vobec nič...ja asi zblbnem zo všetkého...
mambi
26.08.09,10:34
aj ja by som chcela podať podnet na prešetrenie IP.

Živnostník-FO zamestnáva občana, ktorý je vedený na urade práce ako uchádzač o zamestnanie, bez pracovnej zmluvy, resp. bez žiadnej zmluvy. Teda sa jedná o prácu "na čierno".
Ako postupovať a informovať IP?
Spomínaný živnostník je z okolia RBk.
Ako môže postihnúť IP týchto dvoch? Aké sankcie môžu dostať a ako postupuje IP? Informuje zamestnávateľa vopred o začatí kontroly alebo sa len tak zjaví na firme?
Johanka
26.08.09,11:50
aj ja by som chcela podať podnet na prešetrenie IP.

Živnostník-FO zamestnáva občana, ktorý je vedený na urade práce ako uchádzač o zamestnanie, bez pracovnej zmluvy, resp. bez žiadnej zmluvy. Teda sa jedná o prácu "na čierno".
Ako postupovať a informovať IP?
Spomínaný živnostník je z okolia RBk.
Ako môže postihnúť IP týchto dvoch? Aké sankcie môžu dostať a ako postupuje IP? Informuje zamestnávateľa vopred o začatí kontroly alebo sa len tak zjaví na firme?
Ako vieš, že nemá dohodu ... ?
Chobot
26.08.09,14:02
aj ja by som chcela podať podnet na prešetrenie IP.

Živnostník-FO zamestnáva občana, ktorý je vedený na urade práce ako uchádzač o zamestnanie, bez pracovnej zmluvy, resp. bez žiadnej zmluvy. Teda sa jedná o prácu "na čierno".
Ako postupovať a informovať IP?
Spomínaný živnostník je z okolia RBk.
Ako môže postihnúť IP týchto dvoch? Aké sankcie môžu dostať a ako postupuje IP? Informuje zamestnávateľa vopred o začatí kontroly alebo sa len tak zjaví na firme?

Nechcem sa zastávať nelegálnej práce, ale aké máš dôvody nahlasovať ho?
Johanka
26.08.09,14:21
aj ja by som chcela podať podnet na prešetrenie IP.

Živnostník-FO zamestnáva občana, ktorý je vedený na urade práce ako uchádzač o zamestnanie, bez pracovnej zmluvy, resp. bez žiadnej zmluvy. Teda sa jedná o prácu "na čierno".
Ako postupovať a informovať IP?
Spomínaný živnostník je z okolia RBk.
Ako môže postihnúť IP týchto dvoch? Aké sankcie môžu dostať a ako postupuje IP? Informuje zamestnávateľa vopred o začatí kontroly alebo sa len tak zjaví na firme?
... mňa zarazilo podčiarknuté . Že by plnenie občianskych povinností ?
mambi
27.08.09,09:44
Nechcem sa zastávať nelegálnej práce, ale aké máš dôvody nahlasovať ho?


...niečo mi dlhuje...
Povedala by som, vyrovnanie si účtov.....
mambi
27.08.09,09:44
... mňa zarazilo podčiarknuté . Že by plnenie občianskych povinností ?


Nerozumiem....

To podčiarknuté som myslela tak, že viem, že pri práci načierno IP pokutuje aj zamestnávateľa aj zamestnanca. Chcela som vedieť, že podľa čoho určuje výšku pokuty?
Chobot
27.08.09,10:03
...niečo mi dlhuje...
Povedala by som, vyrovnanie si účtov.....

Dobre, nechajme to tak. Dajme tomu, že máš na to dôvod.

Inak v zmysle zákona o nelegálne práci kontrolu nelegálnej práce vykonávajú aj IP aj ÚP. Viac pozri v zákone o nelegálnej práci č. 82/2005.

Myslím, že viac to bude zaujímať úrad práce, pretože mu vyplácajú podporu. Neviem ti presne povedať, ako to funguje, či prídu neohlásene. IP zvykne návštevu čo kontrolu ohlásiť vopred, čo je ale v tomto prípade nelogické, veĎ potom v čase kontroly ten človek tam nebude.

Najlepšie bude zavolať si na ÚP, povedať čo vieš a spýtať sa ich, či to budú preverovať. Možno si na to posvietia.

To isté urob aj na IP. Za nelegálnu prácu je pokuta (pre oboch) do 10.000 SK.
ilona
27.08.09,11:39
Viem firmi kde boli na kontrole aj z úradu práce,aj z inšpektoriatu ohľadom nadčasov a nedodržiavania min.mzdy podľa tried./všetci majú najmenšiu min.mzdu/a nič sa neudialo. Všetko ide už roky v starých koľajách.
Maro1981
30.03.10,12:08
Ahojte Poradáci, mne pri tejto téme napadlo,či existuje možnosť žeby sa v nejakom podniku zamestnal inšpektor práce ako tajný agent :-D. Z dôvodu že ked v podniku dostanú info že príde kontrola, zariadia všetky potrebné veci a v tom prípade......
jany6514
21.06.10,16:56
Ahojte-viete mi poradit kde zaslat podnet na inspektorat prace v kosiciach?Ma niekto z vas problem co sa tyka porusovania bezpecnosti v oblasti dopravy?Presnejsie,prekracovania casovych limitou jazd!poradtte diky
lubomir78
25.08.11,16:56
poradi mi niekto ako mam podat podnet na inšpektorat prace?
Danielle369
25.08.11,17:14
Gina Er
25.08.11,17:40
poradi mi niekto ako mam podat podnet na inšpektorat prace?
normálne popíš svoj problém.IP preveruje aj anonymné udania,na kontroly chodí neohlásene.Ak podáš podnet anonymne,tak Ti neodpovedia,že ako to riešili,ak neanonymne,tak Ťa budú informovať.
rozčúlený
30.11.12,17:44
Dobrý deň. Moja manželka pracuje ako sanitárka v penzióne pre starých a chorých. Penzión patrí pod mesto. Jedna zdravotná sestra robí psychické problémy mojej manželke, štve kolegyne proti nej a štve aj jednu dcéru klientky, ktorá je stará a dementná. Riaditeľ penziónu, chce manželku preradiť na iný ich penzion. Zistil som, že zdravotná sestra je riaditeľova bývalá priateľka, čím sa ona netají a vykrikuje, že on urobí čo mu ona povie, čo sa aj deje. Chcel som ísť k primátorke ako štatutárovi, ale zistil som že je sesternica riaditeľa a všetko som pochopil. Riaditeľ nie je schopný uvedený problém riešiť. Mám dojem, že to hraničí s psychickým týraním na pracovisku. Keď sa manželky zastala jej nadriadená, tak jej riaditeľ povedal, ak s tým neprestane, pôjde aj ona.
Mám sa obrátiť na Inšpektorát práce? Riešia aj takéto veci?
veronikasad
30.11.12,17:46
Dobrý deň. Moja manželka pracuje ako sanitárka v penzióne pre starých a chorých. Penzión patrí pod mesto. Jedna zdravotná sestra robí psychické problémy mojej manželke, štve kolegyne proti nej a štve aj jednu dcéru klientky, ktorá je stará a dementná. Riaditeľ penziónu, chce manželku preradiť na iný ich penzion. Zistil som, že zdravotná sestra je riaditeľova bývalá priateľka, čím sa ona netají a vykrikuje, že on urobí čo mu ona povie, čo sa aj deje. Chcel som ísť k primátorke ako štatutárovi, ale zistil som že je sesternica riaditeľa a všetko som pochopil. Riaditeľ nie je schopný uvedený problém riešiť. Mám dojem, že to hraničí s psychickým týraním na pracovisku. Keď sa manželky zastala jej nadriadená, tak jej riaditeľ povedal, ak s tým neprestane, pôjde aj ona.
Mám sa obrátiť na Inšpektorát práce? Riešia ja takéto veci?
aké miesto výkonu práce má v pracovnej zmluve ?

IP rieši porušenie pracovnej zmluvy.
rozčúlený
30.11.12,17:57
Preradenie je v poriadku, ale to jednanie ľudí a riaditeľa neviem či nie je porušenie.
veronikasad
30.11.12,18:00
Preradenie j v poriadku, ale to jednanie ľudí a riaditeľa neviem či nie je porušenie.
Myslím, že správanie riaditela IP riešiť nebude. Podnet však dať môžeš, len nie je isté, či potom nedôjde namiesto preradenia k skončeniu prac.pomeru.

Ak s preradením súhlasí, nech radšej čím skôr z pôvodného pracoviska odíde.
rozčúlený
30.11.12,18:13
To je mi všetko jasné. Ale myslím si, že také chovanie a rodinkárstvo nie je v poriadku a keď riaditeľ nie je schopný riešiť problémy, mal by niekto mu vysvetliť ako sa to robí a nie psychicky vplývať na zamestnankyne, keď v minulosti spával s tou ženou. Ďakujem.
alaya1
30.11.12,18:25
To je mi všetko jasné. Ale myslím si, že také chovanie a rodinkárstvo nie je v poriadku a keď riaditeľ nie je schopný riešiť problémy, mal by niekto mu vysvetliť ako sa to robí a nie psychicky vplývať na zamestnankyne, keď v minulosti spával s tou ženou. Ďakujem.


Myslim si, ze stracas svoj cas. Tymito vecami sa nebudu vobec zaoberat.mam cetsvu skusenost a poviem, ti, dost zavaznu. Ich pristup je velmi vlazny.
rozčúlený
30.11.12,18:30
No uvidím. Potom musím nájsť iné, efektívnejšie riešenie. Aj tak ďakujem
alaya1
30.11.12,18:32
Mozes to ohlasit aj telefonicky, lpovedz, o co ide a ze ci mozes nahlasit im, oni ti povedia, ci to riesia.
erzet
12.12.12,08:15