rastino7
29.03.11,09:53
ma niekto skusenost s nejakou prevenciou proti buducim voskam ? Udajne je dobre pomedzi surfinky posadit Plektrantus (http://www.profizahrada.cz/se/cz/stories-Plektrantus/)...
Alebo zevraj existuje nejake insekticidum do pody, ktore ma systemovy ucinok, dostava sa do celej rastliny a posobi tym padom prevencne proti skodcom...poradi niekto ?

Tak dnes som zohnal par kusov tychto surfinok, bol som z nich hotovy :)
yuyo
02.04.11,11:19
V prvom rade chcem pochváliť všetky fotky a asi obzvlášť Iconkine, nádherné kvietky viete dopestovať a ďakujem za cenné rady, ktoré som sa tu dočítala. Keďže máme stále rozbombardovaný dvor na dome, kvôli nekonečným prerábkam, som sa rozhodla potešiť oko aspoň kochlíkmi...som totálny amatér v pestovaní surfínií, ale teda včera v Baumaxe som zostala medzi nimi bezradná, čo som si nevedela vybrať. Nakoniec som si vybrala 10 malých žltých a 1 červenú, pôvodne som chcela len do závesných kvetináčov, ale keď som videla tú nádheru tu na stránke, tak si asi dám aj do hrantíkov. Dúfam, že sa mi podarí z nich dopestovať niečo pekné, držte palce, budem priebežne informovať.
Iconka
02.04.11,13:40
moje najnovsie+balkon, resp. cast z neho

a dakujem za pochvalu
gardenia
02.04.11,16:07
Úplne som sa "znovu" zamilovala do surfínií, keď som si pozrela vaše umelecké diela z nich. Ja som kedysi tiež mala nejaký rok surfínie, ale vydržali mi len krátko - neviem, či nie je na vine môj balkón, ktorý je na juhozápadnej strane.

Tak som sa rozhodla, že tento rok si kúpim znovu surfínie, len by ma zaujímalo, či ich sadíte do nejakej špeciálnej hliny a po zasadení v akom intervale zalievať - iba keď je suchá na povrchu? Alebo ešte keď je trochu vlhká po predchádzajúcom zaliatí?

Ja zvyčajne vysádzam muškáty, niekoľko rokov som mala fuksie, nie v debničkách, ale v kvetináčoch, no zamorili sa mi molicami a to bol veru ťažký boj s nimi. Nakoniec som ich s ťažkým srdcom vyhodila. Prajem vám všetkým pekný víkend.
arizona
02.04.11,17:11
ma niekto skusenost s nejakou prevenciou proti buducim voskam ? Udajne je dobre pomedzi surfinky posadit Plektrantus (http://www.profizahrada.cz/se/cz/stories-Plektrantus/)...
Alebo zevraj existuje nejake insekticidum do pody, ktore ma systemovy ucinok, dostava sa do celej rastliny a posobi tym padom prevencne proti skodcom...poradi niekto ?

Tak dnes som zohnal par kusov tychto surfinok, bol som z nich hotovy :)
Skus si kupit zlte lepove dosticky do kvetinacov
http://www.agrona.sk/stop-set-sipky-5ks-do-kvetinacov
rastino7
03.04.11,12:16
tak to mavam kazde leto(na izbovych neustale)(http://www.agrobio.cz/vyrobky/269-bio-plantella-lepove-desky-zlute.html), skusal som aj cesnak(polozeny na substrat), cesnakovy postrek a nakoniec chemiu...len tomu by som chcel tento rok predist.
Uz som kupil ten plektrant, tak uvidim, ci to pomoze:rolleyes:
marlo79
07.04.11,20:06
kolko surfinii nasadit do 1m dlheho truhlika (ci ako sa to vola) :)
zem planujem agro cs pre surfinie
a surfinie zobrat od jedneho z tychto:

http://balkonovekvety.sk/produkty/balkonove-kvety

http://www.muskat.eu.sk/ponuka_01.html

Farbu nemam vybratu.. ma niekto skusenosti ze niektora kvitne vytalnejsie?

Ci dat len jednu farbu alebo to skombinovat .. pojde to ma balkon takze 4x 1m truhlik.
Kazda rada potesi
Iconka
08.04.11,10:45
Mario, ja som do 1m dlheho davala 10ks. Farby daj ake sa tebe pacia, mozes kludne viac farieb kombinovat, ale mozes mat aj vsetky rovnake, urob ako sa tebe paci. Zalezi na tom, ci ti ide skor o bohatost kvetov, alebo o super previsy. Z vlastnych skusenosti viem, ze cervene su velmi bohate na pocet kvetov, ale previsy su minimalne, zato ruzove ti nahodie dlhe previsy. A tiez do dlzky nejdu ani plnokvete, ale aj tam su samozrejme vynimky. Najlepsie kje preto farby miesat, lebo kazda farba je ina, co sa rastu a bohatosti tyka. A este na zaver, po vlastnej skusenosti viem, ze manipulacia s meter dlhymi korytkami je dost narocna a ak sa ti da, daj si radsej 60cm. Predstav si, ked budu velke a nahle pride burka a ty ich budes chciet narychlo skryt, tak to nie je zrovna sranda s tymi velkymi, ale to len tak na okraj.
Iconka
08.04.11,10:46
moje aktualne
marlo79
08.04.11,18:17
to nieje moc nahusto? vsak to je na kazdy 10cm ... truhliky uz mam 3 roky 1m ... vzdy som mal muskaty... som sem hadzal aj foto len uz chcem zmenu .. ako sa bude darit surfiniam to netusim .. vsak vsetko je poprve :D
Iconka
08.04.11,18:21
Napisala som ako to robim ja, ako sa mi to osvedcilo. Samozrejme, sprav ako ty uznas za vhodne.
matulka23
08.04.11,20:37
Ahoj Iconka.

Chcela by som ťa poprosiť o radu. Dnes som nasadila surfínky do samozavlažovacích hrantíkov a neviem ako ich mám zo začiatku polievať, či polievať zhora alebo hneď polievať do hrantíku. A ako často sa polievajú hneď po nasadení?
Ďakujem :)
Iconka
09.04.11,06:10
ahoj matulka...po nasadeni sadenic polievaj len mierne priamo do zeme, nech ich hned na zaciatok neprelejes. Podu sledu a polievaj az po preschnuti. Ja som sadila priesady pred mesiacom a to stacilo poliat tak cca 2x tyzdenne, ale teraz je uz teplota vyssia, tak to bude treba castejsie, ale staci len mierne ovlazovat podu okolo nich pokial sa prijmu. Potom uz zalievaj viac a castejsie, ale zatial stale do zeminy. Do misiek az vtedy, ked to bude pocasie vyzadovat.
matulka23
09.04.11,09:53
Ďakujem veľmi pekne za radu. Ešte by som sa chcela opýtať či máš skúsenosti s granulovaným hnojivom?V návode na použitie bolo napísané, že sa má primiešať do substrátu pri sadení a postupne sa uvoľnuje asi 6 mesiacov.Tak som aj spravila, ale teraz neviem kedy mám začať používať tekuté hnojivo a začať surfínky prihnojovať. Ďakujem
Iconka
09.04.11,10:43
Granulovane hnojivo pridavam do vsetkych kvetin, ked ich presadzam. Davam tak cca za polievkovu lyzicu na 50-60cm korytko. Po presadeni do novej zeminy vo vseobecnosti plati, ze nemusis hnojit 6tyzdnov a potom mozes zacat.
yuyo
13.04.11,15:53
otázka začiatočníka: 1. vyštipujú sa výhonky len raz? 2. kedy môžu ísť surfinky von, teraz mali týždeň, vyštipla som výhonky, tak keď budú mať 2 týždne?
ďakujem za odpoveď :-)
Iconka
13.04.11,16:46
Vystipovat mozes, aj nemusis. Niekto vystipne raz, niekto viackrat, podla vlastneho uvazenia. Von ich kludne mozes davat uz v tychto dnoch, zalezi kde byvas. Ak na noc hlasia chladno, daj ich na noc dnu.
yuyo
13.04.11,18:52
Ďakujem za info....bývam cca 40km južnejšie ako ty :-)....okná mám orientované na juh.
Iconka
15.04.11,18:12
Najnovsi ulovok, jedna z noviniek po ktorych som tuto sezonu tuzila a podarilo sa, mam ju:)
Valcake
15.04.11,22:20
...fííííha, prekráááásne. Zatiaľ som to videla len v katalógu. Dúfam, že natrafím na tú krásku aj v obchode.
yuyo
16.04.11,17:54
Najnovsi ulovok, jedna z noviniek po ktorych som tuto sezonu tuzila a podarilo sa, mam ju:)

WOW...krásna...ja som zas neodolala, mňa by nemali ani do mesta púšťať, lebo, hneď prídem s úlovkom...už len aby sa surfinkam darilo
marlo79
21.04.11,18:19
Iconka
22.04.11,06:10
pekne surfinky, ale co tam robi ten mimulus?:D
Oliwa
22.04.11,11:56
... ten tam je len tak mimo :D , asi ako súčasť nákupu... ;)
marlo79
24.04.11,08:55
ako odpovedala Oliwa.... sucast nakupu.... a nieje pekny?
Iconka
24.04.11,09:31
ved to ja len tak zo srandy, je krasny, tiez som ho jeden rok mala medzi fuchsiami a bol krasny, ak nan natrafim, aspon jeden si kupim, vdacna kvetinka.
Valcake
24.04.11,15:41
...povedzte mi niečo o kvetinke Mimulus. Kúpila som semiačka, ale ešte nikdy som ich nemala.
Iconka
24.04.11,17:10
ja som ju mala na severnej strane medzi fuchsiami, polievala som ich narovnako, resp. bola v samozavlazovacom kvetinaci a darilo sa jej...nenarocna
yuyo
25.04.11,08:50
tak pár foto odo mňa...
rastino7
27.04.11,06:58
Najnovsi ulovok, jedna z noviniek po ktorych som tuto sezonu tuzila a podarilo sa, mam ju:)


a mam konkurenciu :)
LukaškoPaľko
27.04.11,19:27
čím viac vyštipneš na začiatku tým viac ti budú rásť do šírky a budú mohutnejšie...
Iconka
27.04.11,20:34
Fantom zacina rozkvitat vo velkom:)
Valcake
28.04.11,00:10
...náááádhera.:)
2009
28.04.11,06:03
Prekrásne :)
mistinka20bb
28.04.11,06:05
ty ich mas fakt nadherne vsetky, aj visiace mavas samozavlazovacie ci nie?
Iconka
28.04.11,12:28
Ja mam vacsinu v klasickych korytkach, v samozavlazovacich mam len v troch a fuchsie.
mistinka20bb
28.04.11,12:44
a je rozdiel tie co mas v samozavlaz a tie co v obycajnych ci ani nie? a hnojis teda len kristalon plod a kvet?
Iconka
28.04.11,13:32
ja rozdiel nevidim...a hnojim vselicim, co mi pride pod ruku, nemam jedno vyhradene hnojivo
Iconka
28.04.11,16:02
na zabradli a okne zatial kvitnu len taketo, ale uz nahodili puky aj ine farby:)
mistinka20bb
29.04.11,10:29
Dakujem velmi pekne za rady, zas som bola na vystave a prisla som k 5tim zavesnym crepnikom tak by ma mrzelo keby zas tak rychlo odisli ako vlani.
Iconka
09.05.11,15:02
rozbiehaju sa rozne farby
81janka
11.05.11,18:18
Aké sú krásne, Iconka... Ja len tak skromne, stastna, ze uz aj u nas na severe to zacina rozkvitat...:) Boli malinke, ked som ich kupila, povystipovala som ich a ono vcera som uz objavila prvy kvietok...Tak sa tesim...
Iconka
11.05.11,19:07
Jani, daklujem...uz aj tvoje su rozbehnute a mame rovnaku, to uz pojde rychlo, ked si sa dockala prveho kvietku:)
Iconka
11.05.11,19:08
a dnes som zase pofotila trosku
Oliwa
15.05.11,16:55
Iconka, si proste macher na surfínie, čo si budeme hovoriť... ;):D
A tie fotky "z profilu" - normálna džungľa... :) Tento druh rastie neuveriteľne rýchlo - raz som ich mala aj ja - ráno som išla do roboty, kukuč do okna - boli pekné, a keď som sa večer vracala, skoro som netrafila domov - ako podrástli... :D:D:D
81janka
19.05.11,16:35
Len nedávno som sa tu vytešovala z prvého kvietočku mojej petúnky, a dnes môžem spokojná pridať fotočku "trošku rozkvitnutejšej krásavice", ktorá mi robí nesmiernu radosť. No nie preto píšem. Dnes som sa totiž dočkala aj prvého kvietka tej, ktorá mala byť pôvodne biela. Mala som totiž takú predstavu, že po krajoch budú visieť cyklaménové a v strede budú biele. No a čuduj sa svete, keď rozkvitla, tak žltá v plnej kráse... Nie že by som sa jej netešila, je naozaj nádherná, to áno, len ... nenaštve ťa to?:mad: Takže, plány sa trošku zmenili :cool:, no v každom prípade sa teším aj na tieto, a keď už budú "padať dolu balkónom", pridám ešte jedno foto...:):) A rovnako sa teším aj na tie vaše...
Iconka
19.05.11,17:55
janka, ved aj ta zlta je krasna a zlto - cyklamenova kombinacia je tiez super. Inac uz si tretia co viem, ze kupila biele a neboli take, moje sice biele boli, ale su to tie mini (este mensie ako million bells), takze zavesy z nich necakam, ale su nadherne huste a maju veeela pukov aj kvietkov, tak som rada aj tym.:)
rastino7
20.05.11,18:50
ahojky, dievcence

tak ja sa idem tiez pochvalit, ako povzbudili moje surfinky "slepačince" :)
81janka
20.05.11,20:01
prenádherné...
Iconka
21.05.11,04:55
rastino, mame ich rovnake, presne ako by som moje videla, este aj darbu mame tento rok rovnaku, teda ja mam rozne,a le najviac mam tychto..pekne ich mas
Iconka
21.05.11,16:59
aktualne
lujza.j
21.05.11,17:58
aktualne

fenomenálne ;)
rastino7
21.05.11,20:15
rastino, mame ich rovnake, presne ako by som moje videla, este aj darbu mame tento rok rovnaku, teda ja mam rozne,a le najviac mam tychto..pekne ich mas


dakujem,

snazim sa ist v tvojich kolajach :)
Ty si tu pre nas taky vzor;), ako na to...
Aku davas zeminu ? Agro pre surfinky ?
Iconka
22.05.11,13:37
uff, to je pocta pre mna, dukujem za pochvalu...no zeminu pouzivam aku mam prave doma, tento rok som sa snazila kupit original na surfinie, ale ked sa minula (mala som jej asi 60l(, dalsie som dosadila aj do zeminy na muskaty a nejake su aj zemine na zeleninu :)...ja hovorim, ze to je vsetko len o polievani...:rolleyes:
yuyo
23.05.11,18:17
krásne kvetinky máte...nádherné okná

pripojím aj ja moje vzorky, síce ešte nie všetky.....a potom moje žlté potešenie...neviem, či až nie príliš husté, či som to neprehnala s tým zaštikávaním...ale som začiatočník, učím sa :)
yuyo
23.05.11,18:22
a ešte žlté na začiatku a teraz...
Iconka
23.05.11,18:55
dobre su, pekne ich mas, dobre si zastipovala, tak to ma byt:)
Oliwa
23.05.11,19:58
krásne kvetinky máte...nádherné okná

pripojím aj ja moje vzorky, síce ešte nie všetky.....a potom moje žlté potešenie...neviem, či až nie príliš husté, či som to neprehnala s tým zaštikávaním...ale som začiatočník, učím sa :)
Na začiatočníka /a myslím, že nielen naňho :D/ numero uno...:):):)
Vidno, že sa o ne s láskou staráš a hnojíš ich, majú dostatok železa - tmavozelené listy - len tak ďalej až do konca sezóny... ;)
yuyo
24.05.11,16:34
ďakujem za pochvaly

Oliwa, všetko, čo viem a čo som na nich aplikovala som sa naučila tu, medzi vami...takže ďakujem za rady :):):)
Oliwa
25.05.11,07:00
Však preto je to porada - že sa tu radí... Mne sa zasa tohto roku vďaka takýmto radám podarilo vypestovať pekné priesady rajčín... Doteraz sme ich totiž vždy kupovali - tohto roku som nejaké /prvé/ priesady kúpila a ostatné sú vlastné. No poviem Vám, že tie naše dobehli a predbehli tie kupované fólióvníkové na tržnici - sú krajšie a hlavne sú - moje, tak sa z nich vytešujeme a tešíme sa na prvú úrodu...
Budúci rok som rozhodnutá predpestovať si už len vlastné...
Viem, že by to "trebalo" dať radšej do témy o rajčinách, ale jednoducho mi to "nedalo", tak to dávam mimotémy...
Dália
27.05.11,06:47
Ahojte, máte všetci ozaj krásne surfínky. Ja som sa tento rok tiež rozhodla a kúpila som si červené. Mám iba jeden kvetináč, lebo viac už na balkón nezmestím, ale mám z neho veľkú radosť.:)
marlo79
27.05.11,17:19
narnia2404
28.05.11,17:30
Su prekrasne. ako ich zastikavate? kolko asi? a ake su to tie truhliky? dakujem.
narnia2404
28.05.11,17:32
a ešte žlté na začiatku a teraz...

Su prekrasne. ako ich zastikujete a kolko asi? a ake su to truhliky?
marlo79
28.05.11,18:03
Su prekrasne. ako ich zastikavate? kolko asi? a ake su to tie truhliky? dakujem.

ujo google poradi co je to truhlik
http://www.vltava2000.cz/shops/8684/images-goods/tr_stand_80.jpg (http://www.vltava2000.cz/shops/8684/images-goods/tr_stand_80.jpg)

ked som ich kupil uplne som ich skosil nenechal ani jeden kvet a ani puk.
yuyo
28.05.11,18:11
Su prekrasne. ako ich zastikujete a kolko asi? a ake su to truhliky?

No zaštikujem podľa svojho vnútorného pocitu, niekedy mám pocit, že až moc, ale zaštikujem každý pridlhý výhonok...xixi...riadim sa pocitovo, som začiatočníčka..xixi...a truhlíky sú z Baumaxu, mám 3 typy samozavlažovacích, ale tento sa mi pozdáva najviac, je to nejaký český patent, dá sa tam dať 1,5l plastová fľaša na zavlažovanie počas dovolenky :)...a stáli do 5€/ks.
Iconka
04.06.11,12:53
Balkon 4.6.2011
lujza.j
04.06.11,20:07
krásny balkonik:)
durisovad
04.06.11,20:56
Krasne rozkvitnute, moje este takto bohato nekvitnu. U vas je lepsia klima ako tu pod horami.
yuyo
05.06.11,07:51
Iconka...wow...nádhera

a ja mám prvý problém...1 závesný kvetináč s million bells mi napadli vošky, izolovala som ho od ostatných, ošvácala som kvetinky a striekam Cyperom...je ešte niečo, čo sa dá spraviť?...hlavne ako zabrániť, aby sa mi tie mrchy rozliezli aj inde...preventívne striekať cyperom???...ďakujem za každú odpoveď
rastino7
05.06.11,09:19
Iconka...wow...nádhera

a ja mám prvý problém...1 závesný kvetináč s million bells mi napadli vošky, izolovala som ho od ostatných, ošvácala som kvetinky a striekam Cyperom...je ešte niečo, čo sa dá spraviť?...hlavne ako zabrániť, aby sa mi tie mrchy rozliezli aj inde...preventívne striekať cyperom???...ďakujem za každú odpoveď


minuly rok som mal ten isty problem, na million bells som mal invaziu vosiek a nepomahal tabak, cesnak v pode a nakoniec som to striekal s
http://www.floraservis.sk/bi-58-ec---nove.php
A z krasnych million bells mi neostalo nic...uplne mi ich ta chemia znicila :(
Takze tento rok len surfinky(okrem ineho) :) a pomedzi PLEKTRANTUS, tak uvidime, ci ich to odozenie
Iconka
05.06.11,16:27
yuyo z vlastnej skusenosti dobre na vosky na surfiniach a snad aj million bellsoch je Pyrimor...mala som pred dvoma rokmi zamorene cervene surfinky a pomohlo, len bacha, nepremocit prilis, lebo nastupi mucnatka a to je este horsie, to si skoncil...alebo lienky, biologicky najlepsia pomoc, len kde ich najst, ja viem...
Iconka
05.06.11,17:55
A este sa musim pochvalit s mojimi prvymi zo semienka, 1.krat sa mi to podarilo dotiahnut do kvetu, prezili mi 4ks z vyklicenych asi 10ks..na vrchnej fotke je realna farba na spodnej foto zo sacku so semienkami
beba13
05.06.11,21:23
mne zo semienka schádzaju každý rok,samé aj tento rok ich je dosť a už aj kvitnu,nechala som ich na tom mieste kde zišli
rastino7
06.06.11,11:17
yuyo z vlastnej skusenosti dobre na vosky na surfiniach a snad aj million bellsoch je Pyrimor...mala som pred dvoma rokmi zamorene cervene surfinky a pomohlo, len bacha, nepremocit prilis, lebo nastupi mucnatka a to je este horsie, to si skoncil...alebo lienky, biologicky najlepsia pomoc, len kde ich najst, ja viem...

Nasiel som este toto,

http://www.syngenta.sk/index.php?produkt=31

vyskusam, pokial sa este tie mrchy objavia.Paci sa mi to, kedze sa to nemusi iba striekat a moze sa to aplikovat zalievkou do pody.Ma to systemovy ucinok(cez korene do celej rastliny) a posobi to nejaky mesiac...

pouzival to uz niekto ?
Oliwa
07.06.11,06:38
Balkon 4.6.2011

Iconka, Ty by si si mala zmeniť nick na Surfinka...PS: Prosím Ťa a ako cez tú nádheru vešiaš na tom balkóne prádlo, aby si si ju nedolámala? To je asi praktickejšie vyjsť von a pekne zvonka... ešteže bývaš na prízemí, hihi...
Iconka
07.06.11,08:31
Oliea, dakujem...presne tak ako pises, vesiam tak, ze idem von a odtial :-)
matulka23
07.06.11,09:05
Máte všetci krásne surfínky, vidieť že sa tu zišli šikovní pestovatelia:)
Konečne som si našla čas a tiež pridávam nejaké fotky mojich surfíniek...Škoda len, že dnes už takto nevyzerajú, pretože prišla nečakaná búrka a keďže som nebola doma nemal ich kto schovať:( Polámané vetvičky som odstránila ale súrfinky mi zostali také priľahnuté, tak dúfam že sa ešte pozviechajú...
Dália
07.06.11,09:24
Matulka23, prekrásne. Bielučké ako sneh. Držím palce, aby zas tak krásne obrástli. Ale myslím si, že budú ešte krajšie. Hustejšie. Teším sa na fotky. :)
yuyo
07.06.11,15:45
Matulka23 krásne sú, určite sa ešte vzchopia
81janka
07.06.11,22:03
Mna postihlo nieco podobne, matulka23. V nedelu sme boli cely den prec, na oslave, chvalila som sa, ako mi to konecne krasne zakvitlo, vytesovala som sa ako male decko, pysila som sa ... a vratila som sa domov a skoro som neverila vlastnym ociam...Ja som skoro odpadla, u nas bola totiz taka prietrz mracien... a tieto moje chudatka zostali take dobite, dolamane, dotrhane, ze na zaplakanie... :mee::mee::mee: V pondelok sa scenar opakoval, ale to som uz bola doma, tak som stihala pratat...:) Tiez verim, ze sa este pozviechaju...:rolleyes:
P.S. Prilozim Vam aj pondelnajsie foto dobitych chudatok- fotenych uz v bezpeci zastreseneho balkona...
Inac, Iconka, ten tvoj balkon, to je nieco nadherne...prekrasne...zavideniahodne...
Iconka
08.06.11,05:03
Janka dakujem...aj tvoje su krasne, trocha dazda im neublizi, to sa neboj, moje aj tuto noc vymokli ako sliepky, jaa uz ich ani neschovavam, netreba sa o ne tak bat, vyschnu a o par dni bude rovnake, ak nie este krajsie ako predtym. Volakedy som sa aj ja tak o ne bala, stale som to prenasala von a dnu, az som si povedala, ze kaslem na to. Schovam len zavesne, aby ich vietor nezhodil a nepadli a nerozbili aj kvetinac aj vsetko v nom.
81janka
09.06.11,20:33
Janka dakujem...aj tvoje su krasne, trocha dazda im neublizi, to sa neboj, moje aj tuto noc vymokli ako sliepky, jaa uz ich ani neschovavam, netreba sa o ne tak bat, vyschnu a o par dni bude rovnake, ak nie este krajsie ako predtym. Volakedy som sa aj ja tak o ne bala, stale som to prenasala von a dnu, az som si povedala, ze kaslem na to. Schovam len zavesne, aby ich vietor nezhodil a nepadli a nerozbili aj kvetinac aj vsetko v nom.
No ved to, este aj vcerajsia noc...a doobeda ako lialo...a dnes v noci znova...len uz som nemala sil vlacit to vsetko dnu a von... Nejako bolo nejako bude...po ine roky som ich nikdy naprevlacala, len mam aj taky pocit, ze predtym nikdy neboli az take zbite... Mimochodom, nechcem si predstavit, Iconka, kam by som prenasala take bohato zakvitnute kvetinaciky ako ty...asi by som sa bala, ze im viac ublizim manipulaciou s nimi, nez im ublizi silny dazd... a okrem toho, dazdova voda je pre kvietky osoznejsia nez ta z vodovodu, takze pokial mi ich nebude odfukovat z balkona, necham ich tak...:rolleyes:
PLUMERIA
12.06.11,15:13
Tak tu je moja.Myslim si,ze na to,ako vyzerala po tom krupobiti je pekna.:rolleyes:
Pekná??Tá je náááádhernáááááááááá......a to je z jedného koreňa????
Svolakko
13.06.11,09:33
Moj prvy pestovatelsky pokus,
sadil som uz v marci (nevydrzal som cakat), sadil som asi velmi nahusto, kupil som tri sadenicky po 6 rastliniek a vysadil do dvoch hrantikov, jedna sadenicka sa ukazala byt fuchsiou (na detaily som nedbal :eek:), narastli velmi divoko, buduci rok budem sadit trosku poredsie a hlavne viac farieb, lebo sa mi zdaju trosku jednotvarne.
V kazdom pripade krasne vonaju a velmi sa z nich tesim :D
sisima
13.06.11,10:29
aj hafík zapózoval... :)
... tá lávka slúži jemu? či?
zlatý...
sisima
13.06.11,10:35
moje tohtoročné...
77677 77678 77679
tento rok som si kúpila aj niekoľko "milion bells" tak som zvedavá...
Svolakko
13.06.11,11:11
Lavka je pre havina, presne take cervene petunie som si predstavoval, ked som tam sadil tie fuchsie :)))
PLUMERIA
17.06.11,18:22
Máte všetci krásne surfínky, vidieť že sa tu zišli šikovní pestovatelia:)
Konečne som si našla čas a tiež pridávam nejaké fotky mojich surfíniek...Škoda len, že dnes už takto nevyzerajú, pretože prišla nečakaná búrka a keďže som nebola doma nemal ich kto schovať:( Polámané vetvičky som odstránila ale súrfinky mi zostali také priľahnuté, tak dúfam že sa ešte pozviechajú...
Tie sú nádherné!!!
Iconka
21.06.11,18:02
Aj takuto s mensimi kvietkami mam
marlo79
21.06.11,18:22
PLUMERIA
21.06.11,18:25
Neviem do kedy to takto vydrzi ale som spokojny...:)
http://img151.imageshack.us/img151/1716/dsc01555bp.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/151/dsc01555bp.jpg/)
Tak taký balkon by som aj ja chcela.....nááádherné!!!:)
dobrava
26.06.11,20:11
Ahojte, pozeráme sa na tú krásu, som takisto "pestovateľ - fanúšik" surfínií, tento rok máme prvý krát na balkóne, na začiatku som obštikal všetky kvietky a puky, teraz majú kvetov mnoho, ale tie výhony sú stále také tenké, akoby polozvädnuté. Polievame výlučne dažďovou vodou, hnojíme hnojivom pre surfínie a petúnie, oštikávame odkvitnuté kvietky, odkladáme pred dažďom a predsa sú také akési "neduživé" a tenké. Môžete poradiť, kde robíme chybu?
Iconka
02.07.11,19:08
Moje pocasim skusane, vetrom slahane, dazdom macane, milovane surfinky,,,uz len aby konecne pocasie prialo, chudatka
PLUMERIA
02.07.11,19:47
To je krása.....!!!!!!!!!!
zuzana.ppt
12.07.11,08:46
nuz toto su moje chudatka :(. surfinie a million bells som si zamilovala pred dvomi rokmi, ale stale je to v rovine zaciatocnicky. doteraz som napriklad odkvitnute iba vytrhavala az po precitani vasich prispevkov som prisla nato, ze to ma byt aj so stopkou. to mozem odtrhnut ci to mam odstrihovat ostrymi noznickami? co sa tyka strihania este mam dalsiu otazku. to odstrihavanie 5-10 cm stoniek sa robi iba na zaciatku? napriklad iba april-jun,alebo aj teraz?

chytili sme samozrejme aj nejaku chorobu, mozno aj dve. mam na kvetoch take nieco biele, neviem ci to je na foto rozpoznatelnee. to je ta mucnatka? mame asi aj vosky, lebo mam na kvetoch mravce, aj lienky. mozem ich postrekavat aj ked su tam tie lienky?

a do tretice-hnojivo. minule dva roky som hnojila plantonom a bola som velmi spokojna. tento rok som podlahla lakavemu napisu na krabici a kupila som krystalon gold, ktory mi sluboval silnejsi korenovy system, zelensie listy a jasnejsie farby kvetov. mam vsak pocit, ze na surfinie to nie je. ani ich neprikladam vyfotene, lebo su ozaj tento rok velmi biednucke. ale mali sme aj dazde, zle pocasie, byvam pod tatrami. nedokazem to teraz spravne vyhodnotit. myslite, ze je to iba kvoli pocasiu alebo mam zmenit aj hnojivo?

dakujem za odpovede :)
Iconka
12.07.11,09:02
Zuzka, na fotkach vypadaju tvoje millionky pekne.

Co sa tyka vystipovanie surfinii, resp. ich odkvitnutych kvetov, tak mozes to robit len nechtami, aj ked po kratkej dobe mas uz lepkave prsty a ide to horsie, ale samozrejme mozes pouzit aj noznice. Ja uprednostnujem prsty, ktore si priebezne chodim umyvat:).
Zastipovanie sa robi na jar a ak zastipujes len pre zhustenie, tak odstipujes len vrcholceky na kazdej stonke. Tych 5-10cm sa odstipuje vtedy, ked ich chces pouzit na mnozenie:)
Co sa chorob tyka, tak tej sa nevyhne mnoho z nas. Na vosky je celkom dobry pyrimor, ale skor, nez ho zacnes aplikovat, uisti sa, ze tam vosky naozaj mas. Na postreku uvadzaju aj to, ci to skodi napr. vcelam. Pozor, vacsinu postrekov nesmies aplikovat pri vysokych teplotach, za slnka, za vetra, dazda a pod, dokladne si precitaj navod a hlavne si postrek nezarob prilis silny!!!
Mucnatku spoznas lahko, vypada, akoby ti niekto listy posypal mukou. Tu treba pouzit postrek na baze siry. Konkretny nazov som zabudla, ale tiez som ho pouzila prave cez vikend. A nediv sa, ked budes mat za 1-2dni spalene kvety, ktore este nemali byt odkvitnute. To sa za par dni strati, ked rozkvitnu dalsie.
A taktiez neviem ako je to pri striekani dvama roznymi postrekmi, urcite by som to nepouzila naraz. Vyber si, co je akutnejsie. Avsak doporucujem, najskor sa zbav mucnatky, pretoze tam je urcite horsia. A inac, lienka je biologicky ochranca pred voskami, takze ak to nie je akutne, skusila by som pockat, ci to lienky nezvladnu aj bez postreku.
Hnojivo? No to je tazko radit, kazdy ma svoje oblubene a neda nan dopustit. Mne sa napriklad vobec neosvedcilo modre Engo a ini ho chvalia, cize vec nazoru. Urcite vsak treba pouzivat hnojivo priamo a len na Surfinie a petunie a nie nejake univerzalne, ci muskatove. Surfinie potrebuju viac zeleza ako ine kvety!!! Osobne sa mi osvdcilo od firmy Agro a Krystalon davam na striedacku.
A pocasie bolo zle aj u nas, dlho prsalo, fucalo a to sa samozrejme prejavi, najma ta mucnatka je ukazka ako to skonci, ked dlho prsi.
Tak horsa do boja a nevzdaj sa, kvetinky sa ti odvdacia.:)
zuzana.ppt
12.07.11,09:18
tieto fotografie su zo zaciatku juna.teda ako vidno po mesiaci sa mi million bells v kvetinaci takmer vobec nerozrastli, tie na okne ano a dokonca ta zlta je dominantna na ukor ostatnych farieb. modro fialova takmer upne zanikla, takisto aj oranzova na boku.
minuly rok som prvykrat skusila nakombinovat million bells zo surfiniou, len do jednej vysacky a vysledok sa mi celkom pacil a tak som to urobila aj tento rok, ale uz to hranika. verim, ze po vasich radach budem moct v septembri pridat foto krasnych previsov, nie iba tento junovy pohlad zhora.
fialovu surfiniu s bielym okrajom som si kupila uz treti rok. stale si kupim iba jeden koren, pre potesenie a s niecim ho nakombinujem. tento rok je to s verbanou a fuchsiou, ale zda sa, ze jej vobec neprekaze, ze nie je na priamom slnku. uvidime na jesen aky bude vysledok
zuzana.ppt
12.07.11,09:26
dakujem velmi pekne za odpoved surfinka :) vlastne Iconka. tiez uprednostnujem priamy kontakt s rastlinou a nevadi mi odstranovat odkvitnute kvety prstami, len som si nebola ista ci je to spravne. tebe sa podarilo na surfinie pozhanat specialny krystalon na surfinie? lebo u nas bol na vsetko mozne, len ciste na surfinie nie. moze sa postrek proti voskam ci mucnatke robit aj preventivne?
Iconka
12.07.11,11:55
Zuzka (menovnicka :-) ), Krystalon len na surfinie som este nevidela, pochybujem, ze taky aj je. Ciste na surfinie mam AGRO a Krystalon davam sem-tam, ked nedam agro, nemiesam spolu do jednej vody. Robit preventivny postrek samozrejme mozes, ja ho nerobim. Za chemiu som az vtedy, ked nemam inu moznost.
denimama
01.08.11,16:51
Ahoj Poradaci, doteraz som bola len velka obdivovatelka , od tejto jari som uz aj pestovatelka surfinii; snivala som sice o tmavofialovych kvetoch, zohnala som taketo, ale nelutujem, prave naopak - velmi sa z nich tesiiiim.
PLUMERIA
01.08.11,20:42
Sú nádherné!!!
Iconka
04.08.11,18:14
MOje krasky 4.8.2011. p.s. to nie som ja:)
81janka
04.08.11,20:48
sú prekrásne...
PLUMERIA
05.08.11,17:39
Waw....prekrásny balkonik!
andersenka
07.08.11,14:54
to sú moje petunky - sú vysoké cca 40cm - ale vypestovala som si ich zo semiačok, ktoré som si kúpila v kvetinárstve, tak o to mám k nim "citovejší"vzťah....
denimama
09.08.11,11:51
Prekrasne, si sikulka!
81janka
09.08.11,13:16
Sú krásne, Andersenka. A toto sú moje - konečne sa trochu pozviechali, hoci tohto roku žiadna sláva...
andersenka
09.08.11,17:42
no ty ich máš tiež riadne veľa. Krása.......ale na budúci rok si skúsim semiačka surfínií kúpiť..........toto je moc vysoké.......
andersenka
10.08.11,17:37
ešte nejaké foto mojich petuniek vypestovaných zo semiačka :)
Valcake
13.08.11,21:31
...milé poraďáčky, mám otázku: sú surfínie samočistiace? dííky
Iconka
14.08.11,11:40
ani nie samocistiace ako vyslachtene tak, aby netvorili semena, aj to nie vsetky
Valcake
14.08.11,20:27
Iconka, pekne ti ďakujem za rýchlu odpoveď. Vieš na chatu musím sadiť také kvety, ktoré vydržia byť pekné aspoň niekoľko dní. Veľmi sa mi osvedčil aj Millión bells...
katalóg
15.08.11,08:31
tieto fotografie su zo zaciatku juna.teda ako vidno po mesiaci sa mi million bells v kvetinaci takmer vobec nerozrastli, tie na okne ano a dokonca ta zlta je dominantna na ukor ostatnych farieb. modro fialova takmer upne zanikla, takisto aj oranzova na boku.
minuly rok som prvykrat skusila nakombinovat million bells zo surfiniou, len do jednej vysacky a vysledok sa mi celkom pacil a tak som to urobila aj tento rok, ale uz to hranika. verim, ze po vasich radach budem moct v septembri pridat foto krasnych previsov, nie iba tento junovy pohlad zhora.
fialovu surfiniu s bielym okrajom som si kupila uz treti rok. stale si kupim iba jeden koren, pre potesenie a s niecim ho nakombinujem. tento rok je to s verbanou a fuchsiou, ale zda sa, ze jej vobec neprekaze, ze nie je na priamom slnku. uvidime na jesen aky bude vysledok
Prosím vás, aký názov má previsnutá rastlinka s bielymi drobnými kvetmi na treťom foto?
http://www.porada.sk/1792637-post348.html
janka67
15.08.11,11:56
Bak(c)opa (sutera) - ak myslíš tú bielu rastlinku vľavo
http://www.zahrada-sk.com/e/sk/1026-bakopa-sutera-cordata/
katalóg
15.08.11,12:16
Bak(c)opa (sutera) - ak myslíš tú bielu rastlinku vľavo
http://www.zahrada-sk.com/e/sk/1026-bakopa-sutera-cordata/
Áno. Vďaka, vďaka. :-)
Dva kvetináče sa mi podarilo premokriť, už sa nespamätali, vyschli. Kúpila som tie kvetinky na konci júna, už boli jediné z previsnutých. Nepoznala som ich. Vzhľadovo som s nimi veľmi spokojná. (Aj koše sú krásne z nich. Pokúsim sa na budúci rok.)
Iconka
15.08.11,12:56
Valcake, nemas zaco...osobne by som surfinie nesadila tam, kde ich nemozes polievat denne, velmi rychlo o ne prides. Vo vysokych horucavach ich treba polievat 2x denne...
Valcake
15.08.11,16:45
...veru, preto ich zavlažujem...ale aj všetky kvietky, lebo na chate každý deň nie som. Zatiaľ sa držia...
rastino7
15.08.11,19:55
Dnes som si trosku pofotil krasky, kym mi ich zase burka neznici :mad:
rozborova
16.08.11,08:19
Dnes som si trosku pofotil krasky, kym mi ich zase burka neznici :mad:
Sú nádherné.:)
yuyo
04.03.12,06:59
zdravím surfinkových fanatikov v novej sezóne...včera som si kúpila prvé rastlinky v Baumaxe, tak dnes idem sadiť...hurááá...už som sa nevedela dočkať
Iconka
04.03.12,08:41
yuyo v ktorom Baumaxe si bola? Ja som volala do Tn a tam nemaju a mam info, ze ani v PD nemaju. Maju v NR, BA...poraza ma z toho...
yuyo
04.03.12,11:40
v Trnave, nemali toho veľa 4 druhy petúniek a nejaké pelargónie...ale neodolala som a z tých 4 druhov som zobrala 2..xi...inak škoda, v piatok mám cestu do TN, chcela som aj tam kuknúť Baumax...ešte je asi skoro, minulý rok som v kupovala tuším koncom marca a vtedy mali obrovský výber...len už som nedočkavá
Iconka
04.03.12,12:06
yuyo, tak som sa napokon do toho TN presla a mali asi 5farieb, tak som si doniesla domov 50sadenic a sezona moze zacat:)...vlani som mala kupene uz koncom februara, ja vzdy kupujem uplne prve co maju
Mila123
04.03.12,12:08
a cena je aká?
Iconka
04.03.12,14:02
Tak a mam dusu na mieste, vsetko som posadila a jar moze zacat
Iconka
04.03.12,14:03
tusim 4.8e za 10ks
andersenka
04.03.12,15:22
šikovnica šikovná :-) Mne aj muškáty vykapali cez zimu, nemam chladné,svetle miesto na ne. A v teplom som zabudala ich polievať :-( tak tento rok budem bez muškatov, nechcem už zbytočne vrážať eurače do nich každoročne.......
yuyo
04.03.12,16:29
Tak a mam dusu na mieste, vsetko som posadila a jar moze zacat
u mňa tiež už posadené...xixi...Zahyr a Pandoru máme rovnaké :-), ja som zatiaľ zobrala len 20 petúniek, ešte si nechávam rezervu, isto ma ešte niečo "osloví"...ale hneď mám lepší pocit
Iconka
04.03.12,17:17
inac tu :zahyr" to sa mi ten nazov nezda, cez googla som take vobec nenasla, ktovie, ci to nie je preklep
zena
06.03.12,10:07
korela
13.03.12,01:15
Ak teraz zasejem petúnie, surfínie, stihnem ich ešte vypiplať do krásy? Nie je neskoro?
Iconka
13.03.12,17:35
uz je neskoro, kvitli by az niekedy v lete, treba ich sadit v januari
rastino7
01.04.12,11:13
momula
01.04.12,11:24
CHcem sa opytať ako riešite pleseň na listoch čo použivate v akom obdoby je to najvhodnejšie striekať proti plesni ?
rastino7
12.04.12,10:11
myslite múčnatku ?
rastlinka
04.05.12,08:06
Ahojte, tento rok si chcem dať surfínie na balkón. Chcem sa opýtať, koľko má byť medzera ( vzdialenosť ) medzi jednotlivými sadenicami ? Myslím na to, aba sa príliš netlačili, ale aj na to, aby potom, keď budú v plnom kvete bol môj balkón pekne rozkvitnutý. Ďakujem za odpoveď.
Iconka
04.05.12,09:43
do 50-60cm truhlika davam 5ks
rastino7
04.05.12,20:38
ja do 80 cm 5 kusov, zalezi aj ako a kolko sa zastikavaju ;)
Iconka
07.05.12,14:53
aj tato mi bude kraslit balkone tuto sezonu
rastino7
07.05.12,15:57
a mne takato :) :
Iconka
12.05.12,10:45
a aj taketo mixiky som si posadila
tetrisss
12.05.12,11:10
Pekne.
Valcake
12.05.12,11:47
..minulý rok som také mala krémovej farby...pekné ako ružičky
travina
15.05.12,14:08
Chcem poprosiť o radu skúsené pestovateľky. Ako rozoznám surfíniu od petúnie. Kúpila som na trhu - zlákali ma krásne farby - surfínie, tak ich mali označené, ale vôbec sa nelíšili od petúniek. Boli už asi 15 cm, zakvitnuté. A ako dosiahnem aby "surfovali". Spomína sa tu zaštipávanie, ale nie je už neskoro, keď kvitnú? Stačí už len hnojiť, a čím a ako často?
Chensy
15.05.12,19:09
Dobrý deň, pred dvoma týždňami som si kúpila surfínie a vysadila som si celý balkón :) . Keďže som absolútnym nováčikom čo sa rastliniek týka a vôbec pestovania, prečítala som si všetky príspevky :). Chcela by som sa však opýtať kedy by mali surfínie začať robiť previs? Pretože mám pocit ako keby rástli stále len dohora. Majú už asi 30 cm a stále mám pocit, že sa im akosi nechce nadol :). Ďakujem za každú radu...
rastlinka
16.05.12,11:42
Ahojte, Ja som mala asi pred 4 rokmi surfínie v závesných kvetináčoch. Tohto roku som dala po celom balkóne na šírku asi tak ako mi to poradil vyššie rastino 7 ( Ďakujem ).
Travina : ja odtrhávam odumretý kvet aj so stopkou. Neviem, možno sa mýlim ( môžete ma opraviť ) ale myslím si, že aj toto sa považuje za zaštipávanie. Balkón budem mať čoskoro celý pekne zakvitnutý. Hnojiť som začala asi týždeň po vysadení tekutým hnojivom na petúnie a surfínie. Substrát som použila na balkónové kvety.
chensy: u nás v PP bol rozdiel v cene, petúnie s výškou okolo 25 - 30 cm boli podstatne lacnejšie 0,40 - 0,50 eur ako previslé surfínie 1,00 - 1,50 eur. Previslé surfínie predávali predajcovia upevnené v akomsi igelite alebo niečo také. Iný rozdiel neviem:confused: snáď poradí niekto iný.
Fotky nepridávam, neviem fotiť :mad:. Ale - balkón môžete závidieť :--- .
Chensy
16.05.12,11:47
Ja som ich tiež kupovala v takom igelite a boli aj drahšie oproti petúniam, neviem asi som moc nedočkavá a myslím si, že porastú ako huby po daždi :). A ďalšie surfínky čo mám v dvoch kvetináčoch mi ani nerastú teda mám taký pocit. ale ďakujem za radu rastlinka :)
rastino7
16.05.12,11:59
81janka
16.05.12,12:08
Chcem poprosiť o radu skúsené pestovateľky. Ako rozoznám surfíniu od petúnie. Kúpila som na trhu - zlákali ma krásne farby - surfínie, tak ich mali označené, ale vôbec sa nelíšili od petúniek. Boli už asi 15 cm, zakvitnuté. A ako dosiahnem aby "surfovali". Spomína sa tu zaštipávanie, ale nie je už neskoro, keď kvitnú? Stačí už len hnojiť, a čím a ako často?
Ja som tiež pátrala po tom, aký je medzi nimi rozdiel. Stále to všetko volám petúnky, ale podľa toho, čo som sa dočítala, petúnky by mali rásť vzpriamene a surfínie sú tie krásne previsnuté... Opravte ma, ak sa mýlim...
Valcake
16.05.12,12:55
...tu sa dá dozvedieť mnoho....:)

http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/sortiment-balkonovych-rastlin
http://www.senior.sk/view.php?cisloclanku=2006060802
http://www.profizahrada.cz/e/cz/1033-surfinie-petunia-surfinia-blue/.....hm... až tu som sa dozvedela, že angl. je Surfinia a nemecky je Petunia....žeby....fakt ????
travina
16.05.12,13:10
Ďakujem všetkým za rady a názory. Doteraz som veľmi petúnkam neholdovala ale tentokrát ma dostali tie farby. Len dúfam, že to budú tie ťahavé petúnie - surfínie, lebo u nás na trhu sa fakt odlišovali len cenou. Zaujímavú info som tu získala, že surfínie chcú trochu kyslú pôdu, musím pridať rašelinu. Tak budem hnojiť a dúfam, že mi budú pekne surfovať dole balkónom. Ešte raz ďakujem.
Chensy
16.05.12,13:43
tak ja som si podľa rád čo som sa tu dočítala kúpila:
http://www.biozahrada.cz/cms/modules/fotogalerie/fotogalerie.php?id_product=223&id=366
http://www.engo.sk/engo-na-petunie.html
ale hovorím, nemám ani s jedným skúsenosti, pretože som si nasadila kvietky na balkón prvýkrát. uvidím ako sa im bude dariť... :)
arizona
16.05.12,14:32
Ja som tento rok kupila bordovo cierne.Zatial sa im dari, su bohato zakvitnute.
Chensy
16.05.12,14:39
parádna farba...
Valcake
16.05.12,14:53
..aj ja podobné..so žltými pásmi...už sú vysadené, zatiaľ boli pekné, ale teraz ako vyzerajú neviem...sú na chate :(
csillag3112
16.05.12,14:58
Moja su uuuuuzasneeee KRAAASNE !!!!
Valcake
16.05.12,16:53
...ďakujeeeem, dúfam, že im to počasie veľmi neublíži...
Chensy
17.05.12,13:26
tak toto je ten môj začiatočnícky pokus :) dnes som ich fotila.tie tmavofialové mám v kvetináči po jednom korienku a tie bledofialové po dvoch + tie ťahavé zeleno-biele listy (neviem ako sa tá rastlinka volá) mám ich v 40cm kvetináčoch, asi som ich sadila príliš nahusto, tak dúfam, že mi vydržia.http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=114912&d=1337260462http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=114916&d=1337260524http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=114915&d=1337260511
Valcake
17.05.12,13:29
..veľmi pekné..tie listy sú.. Plectrant
Chensy
17.05.12,14:50
Ďakujem za pochvalu :) a aj za názov rastlinky... ja som si ju kúpila, lebo som vedela, že sa ťahá a videla som to v kombinácií so surfinkami, tak som si povedala, že skúsim...
rastino7
18.05.12,08:27
minuly rok skusil ten plectrant koli voskam, ale je to jedno a hlavne rastie ako burina, takze sa rychlo rozrasta a "cuca" ziviny surfinkam, uz ho nedam...
janka67
18.05.12,09:47
Ja mám takéto:
rastlinka
18.05.12,16:20
Ahojte, dnes som sa s kamarátkou rozprávala o petúniach - surfíniach. Rozprávali sme sa o tom, aký je medzi nimi rozdiel, ako to chcela vedieť chensy.
Ja mám ťahavé - kúpila som si začiatkom mája v kvetinárstve predpestované, kamarátka si kúpila semienka v Lidli - Petunia zmes F1 hybríd. Na sáčku so semienkami je napísané, že výška bude cca 30,00 cm.
Keďže mi darovala pár sadeníc, teraz tak sledujem, porovnávam a rozdiel vidím asi v tom, že ťahavé majú menšie listy cca 2 cm šírka 3 cm dĺžka. Krátke petúnie od kamarátky majú väčšie listy 4 cm šírka 6 cm dĺžka. Žeby toto bol ten pravý rozdiel ?
Chensy
18.05.12,17:08
No nedalo mi to a bežala som tie listy zmerať. Najväčší list má rozmer 7x5cm, ale neviem či sa tie druhy rozlišujú podľa rozmerov listov. Keď som si surfinky vybalila z toho igelitu tak sa trochu roztiahli do strán, ale teraz je to tak, že nevidím na nich nijaký previs a nechápem to... Kedy by sa mal ten previs začať robiť?
pivko
18.05.12,17:10
Treba muškáty hnojiť pri každom polievaní ak boli dnes zasadené do substrátu?
lujza.j
18.05.12,17:14
Treba muškáty hnojiť pri každom polievaní ak boli dnes zasadené do substrátu?
po zasadení, ja hnojím cca. po troch týždňoch
ewita888
18.05.12,19:20
petúnka nízka z minulého roka.. je to jeden koreň..
ivuliatko
18.05.12,20:00
ja som ich mala minulý rok, boli nádherné
ivuliatko
18.05.12,20:02
krásna...
ewita888
18.05.12,20:09
ďakujem.. tento rok som dala dve vedľa seba, to bude prales.. :-)
rastlinka
18.05.12,20:19
Chensy: ja som ich sadila začiatkom mája. Presnejšie 5.5. alebo 6.5. Od vtedy sú to dva týždne. Previsy sa mi pomaly začali síce robiť, ale aj tak som si rastlinky práve dnes trochu zostrihala aby sa mi kvety robili po celom a nie len na koncoch. Poznámka : Ach, jaj, po dnešku vyzerajú moje surfinky hrozne. Ale, držala som sa odkazu na článok, ktorý tu bol vyššie.
arizona
18.05.12,20:23
Pockaj pokym sa dobre zakorenia. Zistis to podla toho, ze im zacinaju rast nove listocky
arizona
18.05.12,20:24
Inak...mame tu aj temu o muskatoch, tato je o surfiniach .-)
Chensy
19.05.12,05:55
Rastlinka: ja som tie svoje nezastrihávala, jedine ak sa mi zničí kvietok tak ho rukami odstránim tak 5 cm pod kvetom, ale inak nezastrihávam, lebo neviem ako na to, to treba každý výhonok zastrihnúť? a ako veľa?
arizona
19.05.12,09:39
Ja tiez nezastrihavam,je mi luto kvietkov. Ale ked su este mlade, tak raz za tyzden iba nechtom odstiknem konce novych vyhonkov,na ktorych este nie su kvety.
Iconka
19.05.12,12:37
surfinie tvoria previsy, treba ich este ako mlade rastlinky zastipovat, aby boli huste a nie len par pahylov s kvietkami na koncoch...petunie idu do vysky a prehnu sa nadol az pod svojou vahou. Nikdy nenarastu take dlhe ako surfinie a treba ich oberat od odkvitnutych kvetov, lebo ti pojdu do semien a kvitnutie bude este slabsie. Najlepsie je zmiesat petunie a surfinie spolu, ci uz v jednej farbe, alebo ich pomiesat. Ja zastipujem cca 2mesiace, az potom necham kvitnut, ale ja sadim malinke priesadky uz v marci, takze zatipujem do maja. Ako sa mi s nimi dari mozes vidiet, ked si pozries moje starsie prispevky. Pestujem uz piaty rok.
Chensy
19.05.12,19:20
Pozrela som si Tvoje fotky surfíniek a sú skutočne nádherné, vlastne sa to ani nedá ani opísať... ja by som sa veľmi potešila, keby aj tie moje boli aspoň z časti také krásne, no uvidím... chodím okolo nich každý deň a kukám ako sa im darí,tento rok ich už nebudem zaštipávať, budem len naďalej odstraňovať poškodené kvietky a uvidím čo bude, no a na budúci rok ich skúsim zasadiť skôr a postupovať podľa tvojich rád. ešte k tomu zaštipávaniu, aj Ty to robíš tak ako arizona, že sa odstraňujú mladé výhonky, na ktorých ešte nie sú kvety? a koľko zhruba cm? pýtam sa, lebo skutočne neviem ako... Ďakujem za odpoveď
Iconka
19.05.12,20:24
hej tak, chytim medzi nechty vrcholcek kazdeho konarika a odstipnem a kludne aj s pukom, ak tam uz je, netreba ich lutovat, im to len pomoze
Chensy
20.05.12,05:53
Ďakujem Iconka
Rastlinky.sk
21.05.12,13:26
Tá zelená rastlina je plektrant (plectranthus), veľmi zaujímavá previslá letnička, ktorá sa dá pestovať aj viac rokov aj sa dá dobre prezimovať aj namnožiť v jarnom období odrezkami, ktoré rýchlo zakorenia. Má radšej polotieň. Vhodný do závesných nádob s inými rastlinami. Tiež vhodný do bytu. Kombinácia je pekná ale je to príliš nahusto a v malom hrante. Ten plektrant bude o 2 mesiace príliš veľký.
rastlinka
22.05.12,13:10
Ahojte pestovatľky a pestovatelia krásnych surfiniek. Uf, tak včera do neskorého večera som poctivo prečítala všetkých doteraz napísaných 42 strán.
Iconka, vyhrávaš 1. mesto v najkrajších surfinkách v kategórii žien. V kategórii mužov vyhráva 1. miesto rastino7 :-) My ostatní vyhrávame dobrý pocit z pekných rastliniek a príjemnej vône.
V tých 42 stranách som našla naozaj veľa. Choroby, kedy kupovať, ktoré farby sú lepšie na previsy a ktoré vytvárajú viac kvetov ...
mimotemy Ešte sa chcem pocváliť, že včera som si kúpila môj prvý samozavlažovací hrántik :) a asi postupne všetky kvety popresádzam do týchto ( palec hore týmto kvetináčom ) Dokonca som v izbe pozerala na jeden kvet na skrini, ktorý býva často suchý, lebo nikomu sa nechce skákať hore, že ho dám do takéhoto kvetináča.
Iconka
22.05.12,14:22
rastlinka, tak to klobuk dolu, malokto si da tu namahu to tu prelusk, radsej sa vyputuju to, co je tu uz mnohokrat spomenute :(...a dakujem, ze si ma urcila za #1 :), cenim si to
Iconka
22.05.12,15:18
Po 2 mesiacoch zastipovanie, nechavam kvitnut, toto su prve kvety na krasne hustych surfinkach.:)
rastino7
23.05.12,07:14
dakujem aj ja za ohodnotenie :-)
Iconka
25.05.12,10:06
a este trochu lepsia foto
rastlinka
29.05.12,23:38
Aj ja prikladám foto
rastino7
30.05.12,14:07
trochu sa mi nezda ta farba listov, zeby pomenej železa ? S cim hnojis ?
rastlinka
05.06.12,15:24
Hnojím Argo tekutým hnojivom na surfínie. Tie listy (a nie len tie ) sa mi tiež nezdali. Problém bude asi v niečom úplne inom. Hrantiky ( truhlíky )
Z dôvodu horšej finančnej situácie mi otec vyrobil. Nebudem tu popisovať ako a z čoho. Dôležité je, že pred pár dňami ako som spomenula vyššie, keď som kúpila prvý hrántik, mal väčšie rozmery. Hĺbka a šírka. Myslím si, že aj to mohlo spôsobiť tieto a aj iné problémy. Teraz postupne popresádzam rastlinky do normálnych samozavlažovacích hrántikov.
mimotemy Otec prepáč, ale dosť často šetríš na nesprávnych miestach.
rastlinka
05.06.12,19:00
Pokúsim sa priložiť fotku v malom hrántiku a vo veľkom. Nekomentujte prosím kvety. Je po daždi, niektoré kvety som neodstránila.
rastino7
05.06.12,21:03
ja tiez nemam samozavlazovacie a surfinkam sa dari :)
Dokonca nemam zospodu ani otvor
treba im davat "vitaminky"
rastlinka
05.06.12,21:43
To je v poriadku. Netvrdím, že musí byť samozavlažovací, myslím si ( takmer na 100 % ) že predtým mali málo miesta. Rozdiel do hĺbky 3 cm a šírka 8 cm. No teraz, keď tak nad tým rozmýšľam - malý priestor= málo zeme surfinky rýchlejšie zjedia vitamíny. Na fotke je snáď vidieť zelenšiu farbu v novom a pritom sa starám o všetky rovnako. Ešte dodám, že v novom sú posadené asi 2 týždne.
mimotemy Chcela som tak postupne popresádzať všetky surfinky do nových, ale prišiel úraz ruky tak som sa nemohla istý čas hrabať v zemi ani nič dvíhať...
Teraz mám na balkóne "bordel" nové, staré, do času... Ale ruka už je ako tak O.K. tak to už dám do poriadku a po pár týždňoch pridám ďalšie foto. Ach, už veľa píšem, zamotávam sa, neviem či to má logiku čo som chcela "povedať "
Chensy
06.06.12,06:26
Ja mám vo svojich 40 cm hrantíkoch po tri rastlinky a už teraz to vidím, že majú málo miesta. Takže už viem, že na budúci rok to budem riešiť väčším a širším hrantíkom. Tiež nemám zospodu urobené dierky na odkvapkávanie nadbytočnej vody. V každom hrantíku mám tyčinku na pohnojenie a každý týždeň až každý druhý ešte pridávam aj hnojivo na surfínie.
rastino7
06.06.12,07:13
ja davam do kazdej zalievky "nieco" (prednedavnom uvedene)
81janka
06.06.12,12:11
Aké ich len máte krásne... Ja už sa neviem dočkať, kedy rozkvitnú aj tie moje, už sú samý puk, len ho otvoriť...:--- Takže zatiaľ mám na balkóne len zelenú húštinu... Sama však neviem, čo to bude zač a ako sa mi podarilo ich nakombinovať, tohto roku som pestovala zo semiačok :rolleyes:
Mila123
08.06.12,18:12
niečo sa mi stalo v jednom kochlíku so surfíniami...... vrcholce stoniek sú bledožlto-zelené......neodpadávajú, sú inak zdravé......čo sa stalo? resp. ako to napraviť? ostatné kochlíky sú v poriadku......http://mail.zoznam.sk/Session/6806056-b6aunCT14wKbNw791dfh-jizfakv/MessagePart/INBOX/14991-02-B/fotka.JPG.jpg
arizona
08.06.12,22:09
niečo sa mi stalo v jednom kochlíku so surfíniami...... vrcholce stoniek sú bledožlto-zelené......neodpadávajú, sú inak zdravé......čo sa stalo? resp. ako to napraviť? ostatné kochlíky sú v poriadku......http://mail.zoznam.sk/Session/6806056-b6aunCT14wKbNw791dfh-jizfakv/MessagePart/INBOX/14991-02-B/fotka.JPG.jpg

Zabráňte chloróze
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244095676_chorchlor2.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244095676_chorchlor2.jpg)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244095718_chor-chlor..jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244095718_chor-chlor..jpg)Na mnohých balkónoch môžete v júni a v júli vidieť petúnky Surfinie či Conchity, ktoré sú riedke a majú žlté listy. Práve tieto rastliny sú náchylné na chlorózu. Pestovateľ chcel mať rastliny kompaktné, čo dosiahol zaštipovaním koncov výhonkov.
Tento úkon však i na rastlinu kladie zvýšené nároky, pretože odstraňovaním jej vrcholových častí sa rastlina každopádne vysiľuje. Treba jej pomôcť pravidelným pridávaním živín v zálievke, aj keď boli do substrátu primiešané zásobné hnojivá. Navyše pri maximálnej produkcií nadzemnej časti (bohaté previsy) vzniká veľký nepomer k často obmedzenej koreňovej časti, ktorá v pestovateľských nádobách nemá dostatok miesta. Je preto veľmi potrebné dbať aj na kvalitný, dostatočne zahnojený a prevzdušnený substrát, avšak najmä doplnkové hnojenie. Petúnie sú prakticky „vždy hladné". Prejavom nedostatku živín je spomalenie rastu, vytiahnutie odnoží, obmedzenie kvitnutia, celková slabosť a chloróza. Rastlina vtedy neprináša spotrebiteľovi úžitok a radosť, ale starosti. Receptom je hnojivo na previsnuté petúnie, ktoré obsahuje vysokú, vyrovnanú hladinu základných živín (20-20-20) a stopových prvkov. Navyše obsahuje mimoriadne vysoký objem disponibilného železa, ktoré reguluje výskyt vyššie zmieňovaných chorobných príznakov a zvlášť chloróz, prejavujúcich sa žltnutím listov. Dobre vyživené rastliny oveľa ľahšie znášajú vplyvy počasia a tlak možných chorôb a škodcov, ktoré často skazia radosť z pestovania. Hnojivo sa pridáva 2x týždenne do zálievky.
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/aby-rastli-do-krasy
alebo
http://www.engo.sk/engo-na-petunie.html
rastlinka
11.06.12,07:56
Ahojte. Možno pôjdem mierne mimotemy . Ale toto počasie našim surfinkam akosi nepraje. :mee: Stále od nich počujem, že by chceli trochu slnka.
Iconka
11.06.12,16:37
idealne na mucnatku :(
Iconka
11.06.12,16:38
trochu potesenia v sychravom dni, toto je len vnutorna strana balkone, podstatnu, vonkajsiu cast tu nevidno :)
Iconka
11.06.12,16:39
zabudla som na prilohu :)
BossZ
12.06.12,21:13
Ahojte, som uplny novacik na tomto fore, precital som vsetky vase prispevky a ziskal cenne informacie. Tiez som pestovatelom sirfinii, petunii a dalsich milion letniciek, balkonoviek uz asi piaty rok. Aktualne pozeram fotecky, mate naozaj velmi pekne surfinky, petunky, aj balkony, klobuk dolu. Momentalne nemam NB, cakam dodanie noveho modelu, no kus to este urcite potrva. Coskoro urcite prispejem aj ja, musim natiahnut aj fotky z kamery.
Obraciam sa na vas vsak s jednym problemom. Na par surfinkach sa mi zacali zltnut listy, vyzera to zatial na chlorozu, lenze nevidim na to dovod. Hnojim rovnako vsetky, pouzivam krsitalon, ktory davam do kazdej druhej zalievky (cca pol odmerky), teraz som ho zacal striedat s hnojivom engo na surfinie. Bojujem s tym stavom uz tyzden a to dost intenzivne, skusal so ich aj striekat, vcera som kupil Lingovit Fe, skusam aj vitality komplex, tak uvidim ci pomoze. Piste ak mate nejake skusenosti, resp. napady ako tie rastlinky revitalizovat co najskor. V baumaxe som sa pytal, ci nahodou nevedia poradit, no hned ako som povedal, ze prihnojujem castejsie ako je odporucane v navode, tak som dostal odpoved ze ich prehnojujem, e nejaky cas mam polievat iba vodou. Bola to presne taka odpoved aku som aj ocakaval, no ja osobne by som takuto moznost zatial vylucil. Ako vieme, surfinie su stale hladne rastlinky, a kedze ich prihnojujem sice castejsie ale s nizsou koncentraciou, tak nevidim v tom ziaden problem. Na takom sposobe hnojenia sme sa zhodli s jednym velkopestovatelom a nemyslim si, ze by to trebalo zenit - kludne ma opravte, mozno sa mylim.
Co sa tyka pomenovania Surfinia, tak je to registrovany nazov pre tahave-previsle petunie, presne tak ako pisala Iconka. Tiez som cital diskusiu o prevencii, tak ja som jej zastancom, preventivne osterujem vsetky moje kvety kazdy druhy tyzden, striedavo raz proti voskam, nasledne proti mucnatke. Pouzivam Pirimor na vosky a Baykor na mucnatku. Na jar som ich zacal striekat Diskusom, to je nieco podobne ako Baykor, no zistil som, ze Discus spali kvety surfinii, pricom s Baykorom som taky problem nemal, teda smelo odporucam tento fungicid.
Tesim sa na vase reakcie, fotky, komentare, coskoro pridam fotky mojich kvetov. S pozdravom BossZ
BossZ
12.06.12,21:43
Nasiel som este toto,

http://www.syngenta.sk/index.php?produkt=31

vyskusam, pokial sa este tie mrchy objavia.Paci sa mi to, kedze sa to nemusi iba striekat a moze sa to aplikovat zalievkou do pody.Ma to systemovy ucinok(cez korene do celej rastliny) a posobi to nejaky mesiac...

pouzival to uz niekto ?


ahoj,
podla Tvojho odkazu nemozem najst o ktorom vlastne produkte si pisal, mohol by si napisat nazov prosim Ta, pripadne ci a ake mas skusenosti
rastino7
13.06.12,07:08
BossZ
13.06.12,08:27
dakujem za odpoved :) ten CAREO koncentrát fakt nevyzera zle, musim ho zohnat a odskusat :) mimochodom predvcerom so postriekal surfinie presne s Actara 25 kou a zatial to vyzera, ze zabralo, objavili sa mi vosky na jednej rastline
rastino7
13.06.12,12:39
ten koncentrat sa zda byt ale postrek(to nemam rad, ked je vsade vo vzduchu chemia...).Najlepsie priamo do zeme (granulat, alebo tycinky, asi)
rastlinka
14.06.12,10:22
Ahojte, ja mám iba na niektorých rastlinkách nezvyčajný problém. Dlho som nevedela čo je to, čo je príčinou. Dnes som si to všimla, keď som po daždi stála na balkóne a sledovala nielen rastlinky ale aj okolie. Keď prší, ale aj po daždi kvapká voda na naše surfinky, prípadne aj do kvetináčov. Dôležité teraz je, že kvapká na rastliny. Mne tá voda ktorá kvapká spôsobuje zahnívanie spodnej časti rastliny, tam kde bola zastrihávaná prvý krát. Od toho vädne a hynie celá vetvička, potom iná atď. Ja som to odfotila, ale neviem, či to bude dobre vidieť a neviem, či ste ma dobre pochopili.
rastlinka
14.06.12,10:33
Vlastne až teraz uvažujem a sledujem - tam kde sa toto už začalo, sú rastlinky riedke, lebo odišli celé vetvičky a voda môže a stále viac a viac poškodzuje už nahnitú časť. Rastlinky, u ktorých toto ani nezačalo sú pekné husté, voda sa tam ani nedostane, lebo ostáva na listoch ( stečie alebo voľne uschne ) Poraďte mi, čo robiť s nahnitou časťou. Na tejto rastlinke ak si lepšie pozriete, dole pod zahnitou časťou začína púšťať malý lístoček.
Ďakujem za rady.
rastino7
14.06.12,12:09
nahnile odstranit, cele presadit ...inak,ja nechavam vzdy jemne zavadnut a az potom zalievam(korene sa lepsie "roztahuju", lebo "hladaju vodu" )...
rastlinka
14.06.12,12:44
No áno, nad touto možnosťou som rozmýšľala aj ja. Ale to by znamenalo odstrániť takmer celú rastlinku :mee: a to, že začne vyháňať nové, no keby bol marec tak by ma to netrápilo. Ale teraz, keď sa mám tešiť z kvetov ? Ale asi iná možnosť naozaj nebude :mee:
BossZ
15.06.12,08:19
Ahoj, smelo ju presad a odporucam ju zaliat hned systémovým fungicídom, napríklad Previcurom 607 SL v koncentrácii 15 militrov na desať litrov vody. Ak mas sklenik alebo foliovnik, tak ju umiestni na nie velmi slnecne miesto (pripadne pouzit tieniacu latku)a uvidis ze sa ti rozrastie raz dva. Tiez by som pouzil Kristalon start, po tyzdni znovu, mezdi iba cista voda a az o dva tyzdne by som zacal prihnojovat hnojivom na kvitnutie. Priebezne zastipovat a bude vsetko ok. Nech sa dari, drzim palce :)
Iconka
16.06.12,18:40
Trosku podrastli :)
avonn2
20.06.12,20:00
Již několik let pěstuji v závěsu na balkoně surfinie. Hnojím je pravidelně plod a květ. Ať koupím osazený závěs nebo malé sazenice, vždy se každý rok objeví na listech bílý povlak a jako pocukrované listy zežloutnou a opadají. Poté z květináče trčí holé stonky, které na konci kvetou. Prosím o radu, zda je na tento problém postřik nebo jiné ošetření. Květiny jsou situované na jih - celodenní slunce - částečně kryté střechou.
avonn2
20.06.12,20:06
Již několik let pěstuji v závěsu na balkoně surfinie. Hnojím je pravidelně plod a květ. Ať koupím osazený závěs nebo malé sazenice, vždy se každý rok objeví na listech bílý povlak a jako pocukrované listy zežloutnou a opadají. Poté z květináče trčí holé stonky, které na konci kvetou. Prosím o radu, zda je na tento problém postřik nebo jiné ošetření. Květiny jsou situované na jih - celodenní slunce - částečně kryté střechou.
BossZ
20.06.12,20:33
Pokial je ten povlak ako keby boli listy posypane mukou, alebou praskovym cukrom, tak je to zrejme mucnatka- padli, co je vlastne hubove ochorenie, ktore sposobuju extremy pocasia, nepravidelne zavlazovanie a pod. Odporucam osetrit vsetky rastliny pripravkom Baycor, pripadne nenapadnute rastlinky nejakym systemovim fungicidom. Po par dni by som postrek zopakoval podla stavu napadnutia. Ak su aj teraz niektore opadane, resp znacne napadnute, tak nevahal by som ich zrezat pri okraji kvetinaca, postriekat, pravidelne hnojit, (odporucam Kristalon start na zaciatku) a verim, ze sa pozbieraju uplne. Drzim pace, nech sa dari :)
BossZ
20.06.12,20:33
prekrasne ich mas Iconka :) nech sa dari :)
Iconka
21.06.12,04:59
Ten povlak je mucnatka a je sposobena dlhodobou vlhkostou. Postrek na to samozrejme je a nie jeden.
TO, ze ti "surfinie" po nejakej dobe zostanu len na koncoch kvitnut moze byt za 1. ze pestujes petunie, alebo, za 2. a to je pravdepodobnejsie, rastliny mas riedke, nezastipujes a tym padom maju len par stoniek, ktore proste nemaju sancu spravit taku paradu ako krasna, kosata rastlina.
Surfinie a Petunie maju vlastne hnojiva, ktore obsahuje o.i. viac zeleza a to oni potrebuju. Kristsalon je OK, ale odporucam striedat s hnojivom na surfinie.
avonn2
21.06.12,13:57
dakujem za odpovede ale nerozumiem co stym maju petunie:)najviac ma hneva ze tych kvetov akokeby bolo stale menej a su len na koncoch a zastipojem ich,vzdy ked kvet uschne hned ho odstipnem.
BossZ
25.06.12,21:19
zastipovanim sa rozumie odstranenie konceka vyhonkov, takym sposobom donutis rastlinku aby vyhanala cerstve bocne vyhonky a po kratkom case znovu husto zakvitne. Odporucam pridavat hnojivo s vysokym obsahom zelaza, aby sa predislo chloroze
Iconka
26.06.12,08:41
o par prispevkov dopredu som pisala rozdiel medzi petuniou a surfriniou, to som tym myslela...a zastipovanie nie je odstranovanie odkvitnutych kvetov, tak ako pise BossZ
Chensy
26.06.12,14:51
milé pestovateľky a pestovatelia, potrebovala by som poradiť. minulý týždeň sme tu mali hrozný lejak a samozrejme nebola som doma, aby som si svoje kvetinky uchránila :( kvety som mala všetky dobité, až mi do plaču bolo. keďže nemám na spodu hrantíkov otvor na odtekanie vody voda mi zostala v hrantíku, ale nenapadlo mi to :( . v jednom hrantíku som si všimla, že mi kvietky vädnú a pritom majú vlhkú pôdu (nepolievala som ho od minulého piatku), tak som skúsila otočiť hrantík nabok a toľko vody z neho vyšlo, že až... myslíte si, že ten hrantík ešte zachránim, alebo je to už zbytočné?
Iconka
26.06.12,16:13
Sanca je, ale rovnako aj nie. Sleduj, ci obraza novymi listkami a nechyta pliesen, nech sa ti to nerozsiri. Nieco podobne sa stalo aj mne. V jednom samozavlazovaku bolo kopu vody a ja som si to neuvedomila, este aj priliala a az na druhy den som si vsimla, ze stoja vo vode. Takto stali asi 3dni. Samozrejme su ovadnute, ale uz obrazaju. Ked pekne obrasi, stare zostihaj.
Chensy
26.06.12,17:03
Aj moje boli v tej vode tri dni, no ja som tú vodu nevidela, hrozne som na to nahnevaná. Je mi ich tak ľúto, lebo sú úplne ovädnuté. A odkedy ich môžem začať polievať?
Iconka
26.06.12,18:19
az ked uplne preschnu
Chensy
26.06.12,19:00
budem veriť, že to prežijú... a ďakujem za rady Iconka :)
Iconka
30.07.12,16:01
No trochu ozivim temu, tu su aktualne tie moje
81janka
30.07.12,17:39
krásne...
rastlinka
01.08.12,22:51
Iconka, máš ich nádherné. Asi Ti ukradnem balkón :D. Aj ja so chcela oživiť tému, ale s menšími problémami. ( múčnatka ) No teraz o 0:48 sa mi nechce vypisovať aký mám problém. Možno napíšem zajtra - vlastne to bude dnes.
rastlinka
02.08.12,11:48
Ahojte, tak ako som písala vyššie, mám múčnatku. Kúpila som si postrek - už neviem názov, ja šikovná som ho odstrihla. Ale čo je dôležité postriekala som podľa návodu. Teraz, po dvoch dňoch mám stále na niektorých listoch múčnatku, na niektorých listoch také bodky ( ako keby plieseň ). Rastlinky mi začínajú smrdieť :mad:. Čo mám robiť. Zarobiť silnejší postrek, zaúčinkuje to neskôr, je možné že mám aj plieseň a potrebujem iný postrek ?
rastlinka
02.08.12,11:50
Neviem, či to vidíte, na liste vľavo je múčnatka na liste vpravo sú tie bodky, ktoré mi pripadajú ako plieseň.
Iconka
02.08.12,16:58
Ak to dobre vidim, na oboch je to iste, cize mucnatka. Neviem aky postrek si skusala, mozno slabo zriedeny, alebo ...ja som pouzila SULIKOL R vlani a pomohol. Davkovala som presne podla navodu na obale. Je dost silny, cize vsetky rozkvitnute kvety mi spalilo, ale za 2-3 rozkvitli nove, takze to ani nezbadas. Skus.
Iconka
02.08.12,16:58
dakujem :)
rastlinka
02.08.12,19:31
Takže názov som našla aj trochu nižšie - Thiovit Jet. Mne to s kvetmi neurobilo vôbec nič, takže skúsim zarobiť silnejší. Ak nepomôže ani to, kúpim ten SULIKOL R.
rastlinka
26.08.12,16:51
Ahojte, dnes som odfotila moje surfinky ešte pred našou búrkou. No, neviem ako bude vidieť.
Ach jaj, snažila som sa robiť s fotkou čo sa dá, aby tam bol iba balkón, ale akosi mi to nejde :( Aspoň vidíte aj moje okolie.
rastlinka
06.09.12,19:55
Ahojte, nikto nepridáva aktuálne fotky surfiniek. Iconka, Rastino, čo sa stalo ? Preorientovali ste sa na iné rastlinky ? Také s ktorými je menej práce ? Takže asi kaktusy. Utekám pozrieť, či nie ste tam. :o
Iconka
07.09.12,05:40
hehe, ja a kaktusy? kdezeeeeeee, ja som len na surfinky a gesnerky :D...ak dnes nezabudnem, tak pofotim a hodim sem fotku
rastino7
07.09.12,06:59
co sa mna tyka, tak tento rok zufaleee...Bol som na dovolenke 2 tyzdne(ked bolo na Slovensku tiez do 40 C), nechal som susede kluce a 2x 80cm hrantiky mi vykapali, nasadil som v Juli nove surfinky, takze ledva dobehli vedlajsie, ktore su tiez biedne...Prvy krat som sa ulakomil na zeminu z Tesca, takze davam chybu hlavne tomu
rastlinka
07.09.12,22:02
Iconka - ani mne sa kaktusy nedaria. Neviem to s tým vegetačným kľudom. Taká teplota je v pivnici. Ale je tam tma.
Rastino - susedku nakop niekde .... Počkaj, nie som to ja ? Aha nie, ja som z PP. :D A ak si priznáš chybu, znamená to, že si džentlmen a neurobíš tak ďalšiu.
No aspoň trochu sa táto téma rozbehla.
A čo ostatní ? Ako sa darí ? Kto ešte pestuje ?
Iconka
08.09.12,12:07
pridam fotku staru mesiac, lebo tam mam povesane pradlo a nemozem to odfotit, vzdy ma to len vtedy napadne, ked tam nieco mam :)
rastlinka
09.09.12,11:59
Naozaj pekné. Mne sa až tak neťahajú. Neviem, či som náhodou nekúpila petúnie, sú tiež bohato rozkvitnuté, no radosť mám z nich aj tak.
rastlinka
06.01.13,09:46
Ahojte. Už niekoľko dní mám posadené surfinky zo semienok, z kvetov, ktoré som mala na balkóne minulý rok. Uvidím či z toho niečo bude, alebo či nepobežím na jar kúpiť hotové rastlinky.
brtka2
11.01.13,15:05
Ahoj, surfínie a petúnie sú mojim potešenim a iba náhodou som zistila, že prezimujú. Pred 4 rokmi sme ich nestihli vyhodiť, ani ostrihať. Ostali v kvetináči až do jari vo vlhkejšej pivnici. Koncom januára som sa k ním dostala a zbadala som na surfinii bielej veľkokvetej slabé výhonky. Opatrne som ju ostrihala a začala jemne polievať a prihnojovať. Tie korene mám doteraz. Odvtedy koncom októbra pristrihnem Teraz som strihala až 10. novembra, lebo stále kvitli. Sú v samozavlažovacích kvetináčoch a majú výhonky teraz už aj ružové veľkokveté. Zvedavá som teraz na červené, lebo tie som ešte nezimovala. Zatiaľ som poliala iba raz. Oberala som nielen kvety. ale aj stopku, aby nebrala rastline výživu, aj keď boli nepohodlne lepkavé.
yuyo
02.03.13,08:54
ahojte...začína sa nám sezóna...prvú 10tku milionbells už mám doma...sa teším :-)
brtka2, zaujímavé...určite vyskúšam :-)
Iconka
03.03.13,11:27
ahoj a mali uz aj surfinie? chysatam sa na nakup, tak nech sa neprezeniem, mam to dost daleko, dik
rastlinka
05.03.13,09:36
Ahojte, ako som písala v januári sadila som si zo semienok. Nakoniec nič z rastliniek nebolo :( Mala som akúsi zlú zem ( boli v nej nielen mušky ale dokonca aj stonožky ) Teraz sa chystám tiež do baumaxu. Vlastne som už bola v nedeľu. Mali - prázdny regál s cenovkou. :) Mám si zavolať, vraj dostanú surfínie v stredu a v piatok. Vlastne neviem, či vo všetkých baumaxoch, alebo iba v Popradskom.
Iconka - už sa teším na Tvoje fotky.
rastlinka
08.03.13,16:25
Ahojte, v baumaxe som bola včera. Surfínie nemali. Kúpila som Dionaea - u. Známu aj ako Mucholapka podivná, alebo mäsožravá rastlina. Surfinky som si kúpila dnes. Tmavo červené.
Iconka
09.03.13,20:29
Ja som uz zasadila 50ks :) Drahy mi doniesol, takze som nemala sancu si vybrat ani farbu, ani nic, ale nevadi, aspon som nespekulovala. Takze mam purpurove, biele, zlte, cervene a novinku aj purpurove mini :)
rastlinka
11.03.13,14:12
Ahoj Iconka, chcela by som sa opýtať ( ak to nie je tajomstvo šéfky pestovateľky ) Aký máš priemer kvetináčov ? Vidieť v okrúhlych, že máš po 3 rastlinky. V kratších kvetináčoch 5, v dlhších 6 kusov.
Iconka
11.03.13,19:51
Ziadne tajomstvo :) okruhle cca 20cm, dlhsie 60cm, kratsie 50cm :)
asad3
13.03.13,09:28
Ahojte pestovateľky, tentor ok som neodolala ani ja a prvýkrát som zasadila surfínie - z baumaxu. Na niektorej z diskusií /avšak nemôžem to teraz nájsť/ odporúčali ostrihávanie sadeníc už pár dní po vysadení. Môžete mi bližšie poradiť ako na to?