Iconka
13.03.13,09:55
odstipni prstami vrcholceky, to je vsetko
rastlinka
16.04.13,11:51
Ahojte, surfinie mám posadené už asi mesiac. Dnes som sa pozerala na moje surfinky, ale nepáčia sa mi akosi. :( Čo im pridať ? Môže to byť tým, že bolo dlho zamračené a ešte aj teraz ich dávam stále na noc dnu a iba cez deň sú vonku ? ( U nás v PP sú stále noci chladné a bojím sa, aby sa im niečo nestalo )
Iconka
17.04.13,03:15
Treba pridat fotku, takto sa tazko radi. A ja som musela niektore aj vyhodit, lebo nedostatkom svetla poodchadzali, tiez sa mi to este nikdy nestalo.
rastlinka
18.04.13,11:06
Fotky som urobila. Vlastne odchádzajú mi iba petúnie, surfínie ( ťahavé ) sú celkom pekné. Oni vlastne vyzerajú ako keby boli zvädnuté. Tam, kde je ten kvet, tam sú tie listy tiež uvädnuté a je ich oveľa menej ako pri kúpe.
Štvrtý obrázok je petúnia - uvädnutá, ale jedna z tých najväčších, posledný piaty surfínia - asi pekná. Na niektorých obrázkoch by ste mohli vidieť ako petúniam zostali už iba malé vetvičky.
Iconka
19.04.13,04:01
Presne takto isto dopadli moje, ktore som kupila zac.marca v baumaxe. Este sa mi to nikdy nestalo. Asi polovicu priesad som uz vyhodila a dokupila nove. Tie ktore zostali, uz zacali obrastat peknymi listkami. Poobede dam foto.Tiez neviem, ci to bolo tou dlhou zimou a nedostatkom svetla, alebo nejaka zla planta. :( Tie, ktore zostali taketo male a zvadnute za par dni uplne odisli.
rastlinka
19.04.13,10:41
Ďakujem, veľmi si ma nepotešila. Takže ešte asi mnohé poodchádzajú. :(
arizona
19.04.13,11:53
Surfinie uz mam asi tyzden vonku, aj v noci. Vyzeraju krasne, zdrave.
Ale tento rok mi vyhynulo asi 20 korenov tah. muskatov. Este nikdy sa mi to nestalo...Na vine bola asi zmena zeminy a prepolievanie.:mee:
Iconka
19.04.13,13:20
Rastlinka, tak tu su fotky, na tych vrchnych su tie zachranene, ktorym uz rastu pekne listy. Velke v strede som prave teraz dosadila. To vlavo boli 4ks, tri som vyhodila, dva dosadila a vlavo vidis ako mam teraz. A dolu su nejake, co mi uz kvitnu.
Iconka
19.04.13,13:21
Aj ja uz mam tyzden vonku, uz je to dobre, horsi bol ten mesiac doma.
rastino7
20.04.13,20:32
co sa deje, nejak sa mi to nepaci...zeby nieco vo vzduchu ?
Dnes som kupil v Baumaxe nejake thumbeliny(zevraj surfinia...), tak som velmi zvedavy...
rastlinka
20.04.13,23:21
Ahoj rastino7, potom napíšeš ako sa Ti darí.
Trochu som hľadala zo zvedavosti na google "thumbelina" našla som iba toto http://tuinzaden.eu/en/flower-seeds-zinnia/504875-zinnia-thumbelina.html
kukučka
20.04.13,23:30
Malé rastlinky, studená mokrá pôda, skoro si ich dala vonku.
Iconka
21.04.13,04:32
neboli vonku, vonku su len tento tyzden, ked je uz u nas cez 20stupnov
Iconka
21.04.13,04:33
Neboj, asi sme len kupili nekvalitnu plantu a moc skoro, teraz uz co maju, to uz je uplne ina sadba, trakze bud v klude. A thumbeliny su krasne, plnokvete surfinky.
Viliam2
23.04.13,10:15
radsej mi poradte dobry elektronicky obchod :D nechce sa mi chodit nikam nakupovat, hlavne v mojej blizkosi nic take nie je a nebudem cestovat kvoli tomu .. hlavne nie starkla prosim. ty ma omrzeli uz minuly rok....
lujza.j
23.04.13,10:42
radsej mi poradte dobry elektronicky obchod :D nechce sa mi chodit nikam nakupovat, hlavne v mojej blizkosi nic take nie je a nebudem cestovat kvoli tomu .. hlavne nie starkla prosim. ty ma omrzeli uz minuly rok....

.....pockaj....odkial si si vyciciame z prsta.....sadit a polievat...uz budes sam....
http://www.sitokurvavygoogluj.sk
rastlinka
23.04.13,11:12
radsej mi poradte dobry elektronicky obchod :D nechce sa mi chodit nikam nakupovat, hlavne v mojej blizkosi nic take nie je a nebudem cestovat kvoli tomu .. hlavne nie starkla prosim. ty ma omrzeli uz minuly rok....

Ja som kupovala rastlinky presnejšie ihličnaté stromčeky cez katalóg ( ale hlavné je, že prišli zásielkovou službou ) iba RAZ ! A nikdy viac.
Pôjdem trochu mimotemy Prišli v takom stave, že ak by som nemala skúsenosti - najmä s ihličnanmi, dnes je z nich kompost. Bolo to asi pred 10-timi rokmi. Od vtedy nič živé ( zvieratá, rastliny ) poštou ani zásielkovou službou nekupujem. Buď cestujem, alebo nemám. Sorry, ale to mi môže poslať krstná deti na prázdniny v balíku.
Oliwa
23.04.13,11:22
co sa deje, nejak sa mi to nepaci...zeby nieco vo vzduchu ?
Dnes som kupil v Baumaxe nejake thumbeliny(zevraj surfinia...), tak som velmi zvedavy...
Aké tumbelíny, čo za tumbelíny, fšak to sú obyčajné, nenáročné ale vďačné cínie... :D
A z cínie surfínia nikdy nebude :)... Narastie síce meter /aj viac/ ale do výšky... ;) Ak to nie je náhodou ten šľachtený kríčkový typ. A kým surfínie kvitnú už teraz, na cínie si bude treba počkať, ale kvitnú až do jesene, vlastne celú jeseň... :rolleyes:
rastlinka
23.04.13,11:37
Oliwa ja som dala link tam ak klikneš objaví sa zinnia- thumbelina. Teda v Nemecku sa vyslovuje Z ako c. Je dosť možné že sú to teda zínie, cínie, thumbeliny. Ale keďže v súčasnosti dokážeme pestovaním skombinovať aj akékoľvek ovocie so zeleniou, ( napr. včela si sadne na jeden kvet, potom na druhý; niekedy sa to robí úmyselne ) je dosť možné, že Rastino má aj nejaký druh petúnií. Ale všetko sa ukáže až keď nám Rastino ukáže prvé fotky kvetov.
Oliwa
23.04.13,12:25
Rastlinka, reagovala som síce na Rasťa, ale až po Tvojom linku... Viem čítať, dokonca aj po nemecky...
Iconka
24.04.13,07:43
Z vlastnej skusenosti ti radim, radsej pre ne vycestuj a kup krasne, zdrave priesady, ako potom pisat, ze ti odniekal poslali otrasne mini priesady, vhodne do kompostu:)
Iconka
24.04.13,07:47
Iconka
24.04.13,07:49
rastlinka
25.04.13,12:05
Tak ja som ich poznala pod názvom plnokveté petúnie. Nevedela som, že tento typ sa volá aj thumbelina.
Chensy
01.05.13,05:53
áno ten rozdiel medzi petúniami a surfíniami som pochopila, ja som urobila minulý rok chybu, že som ich nasadila priveľmi nahusto a tým pádom sa im moc nechcelo rásť, ale nakoniec som mala aj tak krásny prales :-)
arizona
01.05.13,06:28
áno ten rozdiel medzi petúniami a surfíniami som pochopila, ja som urobila minulý rok chybu, že som ich nasadila priveľmi nahusto a tým pádom sa im moc nechcelo rásť, ale nakoniec som mala aj tak krásny prales :-)

A kolko kusov petunii sa ma sadit napr. do 50cm valovka? Nestacia 10cm rozostupy medzi rastlinkami?
Iconka
01.05.13,10:12
Zalezi ake velke priesady mas a podla toho 3-5ks;)
Iconka
01.05.13,10:12
Uz sa to konecne rozbieha aj u mna. Zatial mi kvitne tychto 10farieb, kazda je ina a to este kvitne len asi polovica farieb co mam tento rok :)
arizona
01.05.13,10:40
davala som 5ks, dufam, ze sa nebudu moc tlacit
Iconka
06.05.13,13:39
A dnesny zaber
rastlinka
07.05.13,21:48
Ále Iconka neprovokuj, mne vykukli až dnes prvé tri kvietky.
Iconka
08.05.13,05:44
HankaS, nie su narocne na pestovanie, len na zalievanie :) Kym je taketo pocasie ako v tieto dni, tak polievam kazdy druhy den poobede, ked uz na ne nesvieti slnko. Treba vsak sledovat, ci je sucha zem, mozno je u vas teplejsie ako u nas. Pocas horucav ich treba poriadne zaliat rano a aj podvecer, poriadne im treba naliat. A je dobre odstranovat odkvitnute kvety.

rastlinka, vsak treba trosku, ked nikto fotky nepridava, tak aspon ja :)
arizona
08.05.13,08:21
iconka, su nadherne, jedna krajsia ako druha
evica78
23.05.13,09:29
Zdravím, chcem sa spýtať skúsených pestovateľov, po akej dome začínajú kvitnúť petúnie vysadené zo semienok? sadila som ich na konci marca, len tak na skúšku(semienka z minuloročných kupovaných), som myslela, že ani nevyrastú, trvalo im to dosť dlho, nakoniec vzišli, tak som ich presadila a teraz sú rastlinky pekné, pevné, cca 5-7 cm vysoké a majú dosť lístkov, len kvitnúť sa im nejako nechce. Tie minuloročné kupované boli rovnako veľké a už mali kvety, tak sa mi to zdá divné, že tie moje nič.
arizona
23.05.13,11:30
Zdravím, chcem sa spýtať skúsených pestovateľov, po akej dome začínajú kvitnúť petúnie vysadené zo semienok? sadila som ich na konci marca, len tak na skúšku(semienka z minuloročných kupovaných), som myslela, že ani nevyrastú, trvalo im to dosť dlho, nakoniec vzišli, tak som ich presadila a teraz sú rastlinky pekné, pevné, cca 5-7 cm vysoké a majú dosť lístkov, len kvitnúť sa im nejako nechce. Tie minuloročné kupované boli rovnako veľké a už mali kvety, tak sa mi to zdá divné, že tie moje nič.
Tie kupovane sadenicky byvaju zvacsa rychlene a hnojene specialnym hnojivom na rychle kvitnutie.
Rastlinky po presadeni mozes po 2-3 tyzdnoch prihnojovat pripravkom na podporu kvetov,malo by to pomoct.

Ja ked aj kupim sadenice s pukmi, tak ich spociatku vystipujem. Sice kvitnu trochu neskor, ale su pekne,huste.

Na fotke su moje surfinie,kupene asi pred mesiacom a pol /male sadenicky boli kupene v obchode v tych 10-miestnych plastovych rozmnozovacoch/
dobrava
05.06.13,09:16
Má niekto skúsenosti s používaním hnojiva ENGO na surfínie a petúnie? Údajne im to veľmi pomôže, hlavne v tomto počasí, kedy nie a nie zakvitnúť, vraj to má hodne železa, ktoré pomáha proti pliesňam, ale má vplyv aj na nasadenie kvetov?
Oliwa
07.06.13,20:05
Má niekto skúsenosti s používaním hnojiva ENGO na surfínie a petúnie? Údajne im to veľmi pomôže, hlavne v tomto počasí, kedy nie a nie zakvitnúť, vraj to má hodne železa, ktoré pomáha proti pliesňam, ale má vplyv aj na nasadenie kvetov?
Mám odskúšané. Doporučujem. Rástli a kvitli ako divé. Len netreba zabúdať odštipkávať odkvitnuté časti, aby nahadzovali ďalej puky. Listy sú naozaj potom sýte tmavozelené. Len neviem, čo to spraví v tomto počasí.
Negoti
07.06.13,20:06
aby kvety kvitli musia mať dostatok fosforu....
železo pomáha pri chloróze.......
Valcake
07.06.13,23:41
..takto kvitli pred dažďom:)
domca888
02.06.14,13:11
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ako sa má postrekovať surfínia proti mučnatke, priamo na listy alebo ku koreni ? Prípadne aký prostriedok na to použiť. Ďakujem
Rastlinky.sk
04.06.14,06:36
V prvom rade odstráňte chyby, prečo táto múčnatka vznikla. Surfínia je umiestnená buď na nesprávnom mieste, málo vetrané, málo slnka alebo veľmi polievaná, nielen na list ale aj v koreňovej časti (nádoba bez odtokových dier). Prípravok sa musí aplikovať ihneď po zistení múčnatky. Počítajte s tým, že istý čas bude rastlinka vypadať nie veľmi pôvabne. Stratí určitý počet listov. Aplikujú sa sírnaté prípravky ako Sulka, Sulikol priamo na celú rastlinu.
jorry
23.05.16,11:17
Ahojte! Pestuje tento rok niekto surfinie? My sme ich dali prvykrat v ramci experimentu namiesto muskatov, tak snad vydrzia leto a zvladneme starostlivost o ne. Zatial sa drzia a postupne sa uz spustaju nadol :-)
MarianL
23.05.16,12:03
Po veľkom úspechu vlani ich mám na logii aj tento rok. Zvýšil som počet a dostal som na sa číslo 60 kusov surfínií :-) Kupoval som od rôznych dodávateľov a tak majú rôznu veľkosť. Tiež sa už ťahajú, ale hlavne už pekne voňajú.
macik45
10.04.18,08:30
Moje surfínie pestované zo semena