HankaS
22.05.08,09:04
Dobrý deň, na balkon som si zasadila kvety surfínie a petúnie,
viem že sú to krásne ale zároveň dosť náročné kvety na pestovanie .
Preto Vás prosím ak vie niekto poradiť kedy je lepšie tieto kvety zalievať,
ako sa o ne správne starať podľa vlastných skúsenosti. Ďakujem.
lorelei
22.05.08,07:09
Ja len tolko s nimi, polievam alebo vecer, alebo rano, podla suchosti. Podstatne je otrhavat uz odidene kvety, aby sa mohli dalej rozrastat a kvitnut. Sem tam prihnojim, tak raz za 2 tyzdne a nemala som s nimi problem.
arizona
22.05.08,07:22
Mne sa tiež veľmi páčia, ale kupujem ich už pomenej. Na začiatku leta sú krásne, ale neskôr vždy chytili múčnatku(napriek postrekom).
Sú háklivé na dážď, tak som ich vždy pred búrkou prekladala pod strechu, aby neošpatneli.
HankaS
22.05.08,07:43
Kvetinári hovoria, že keď sa postriekajú nazačiatku tak by múčnatku nemali dostať a vidíš ako hovoríš tak asi nič není nemožné.
katka50
22.05.08,07:57
Dobrý deň, na balkon som si zasadila kvety surfínie a petúnie,
viem že sú to krásne ale zároveň dosť náročné kvety na pestovanie .
Preto Vás prosím ak vie niekto poradiť kedy je lepšie tieto kvety zalievať,
ako sa o ne správne starať podľa vlastných skúsenosti. Ďakujem.
Ja som si odskúšala minulý rok a fakt pomohlo-po odkvitnutí "odštiknuť v kĺbiku". To znamená, že nie len kvietok, ale aj kúsok stonky odkiaľ vyrastá. Vyrastie nový výhonok, tým pádom sa zahusťuje a je stále zelený-omladený.
HankaS
22.05.08,08:04
To znamená že odtrhnúť odkvitnutý kvet a kúsok stopky pod ním?
katka50
22.05.08,08:11
To znamená že odtrhnúť odkvitnutý kvet a kúsok stopky pod ním?
Áno.
HankaS
22.05.08,08:13
A kedy si ich polievala ráno, alebo večer a hlavne ako často?
Vraj sa musia veľa hnojiť, teraz raz za 2 týždne a od júla do každej zálevky.
Jara
22.05.08,08:46
Zálievanie je dôležité ale rosenie ešte viac. Je potrebné ich často rosiť. Či večer alebo ráno to záleži aj od toho či sú umiestnené na slnečnej strane. Ja ich pestujem už roky a nemam nijaké problémy. Oschnuté a odkvitnuté lístky je potrebné odtrhavať a hnojiť podľa toho aké si kúpiš hnojivo. Niekedy som používala Pelargon a teraz Kristalon. Mojim nevadí ani dážď. Sú vždy krásne /musím poklopať/ a každý ich obdivuje. Nemyslím si, že sú to náročné kvety na pestovanie. Skôr na prezimovanie ak ich má človek v dome tak ich dá do pivnice, ale horšie je to v bloku. Já ich mávam v bloku tak na chodbe mi minulý rok neprezimovali. Vyschli aj keď som ich polievala. No a ani zima nebola tuhá, tak neviem čo im chýbalo.

Doplňujem, že som si nevšimla že sú to surfiníe a petúnie, ja mám surfínie a ťahavé muškáty. Tak striedavo debničky. Pekne sa to doplňa, lebo surfínie stále kvitnú ale muškáty majú aj hluché obdobia. Preto som písala o prezimovaní. Petúnie a surfínie nezimujeme
HankaS
22.05.08,09:57
Ja som ich rosila asi tak 3 x a oni sa mi pokazili a vyschli mi.
Jedna pani mi povedala, že surfínie prezimujú, že ich treba v jeseni ostrihať a na jar začnú vychádzať nové listy.
Jara
22.05.08,10:11
Rosenie môže podľa mňa poškodiť len vtedy ak sa rosí v čase, keď na nich priamo svieti slnko. No a to prezimovanie to som skúšala ale vyschli aj keď som ich zalievala. Tak to len z viacročných skúsenosti konštatujem
ludmila12
22.05.08,16:06
Ja nemám dojem že by boli surfínie náročné na pestovanie. Nevadí im ani keď ich vietor dokmáše.Netreba sa zľaknúť, zlomené výhonky treba odstrániť alebo pozastŕkať do zeme /ľahko zakoreňujú/ a oni sa krásne znova rozrastú. Jediný problém mám že sú často veľmi husté a vtedy sú háklivé na múčnatku.Mám samozavlažovacie lebišové kochlíky a tam nalejem hadicou vodu, do každej dávky dám za pol kávovej lyžičky Enga, /iné je na surfínie potrebujú viac železa/ a potom sa už len vytešujem.Niektoré roky ich musím strihať pretože sú až po zem.
arizona
22.05.08,19:24
Ludmila 12, sú fakt nádherné!!!
simonka1
22.05.08,19:36
Mohli by ste niekto poradiť, čo je to tá múčnatka? To je vtedy keď tie listy zostanú také lepkavé? A čo na to treba, aký postrek?
est
22.05.08,20:12
Zo začiatku treba surfinie polievať asi týždeň zhora, kým sa zakorenia v truhlíku. Potom je najlepšie polievať do samozavlažovacieho truhlíku, tiež sa mi najviac osvedčil Lebiš. Ak je horúco, nalievam každý druhý deň aj 3 litre, ak je chladnejšie, nepolievam, kým je v miske voda. Múčnatku som mala len raz, keď som nemala čas rastlinky presadiť načas do truhlíkov a preliala som ich ...
Hnojím 2 týždne po zasadení kryštalickým na surfinie, raz alebo 2 krát týždne, nevadí, ak dostanú aj dvojnásobnú dávku. Čím viac sa odstraňujú odkvitnuté kvety a čím sú viac v závetrí, tým sú krajšie. Mávam aj metrové previsy.
Množím semenami.
Modroocko
18.06.08,13:51
Jedna pani mi povedala, že surfínie prezimujú, že ich treba v jeseni ostrihať a na jar začnú vychádzať nové listy.

To je nejaká hlúposť. Surfínie sú letničky - jednoročné rastlinky, prezimujú len vo forme semien. Musím ale povedať pravdu, nikdy som ich neskúšala množiť semenom. Je to dosť náročné. Treba ich niekoľkokrát prepichovať a presádzať. To sa mi ani nechce, ani na to nemám čas a vhodné podmienky. Bývam v byte, neviem, kde by som tie priesady držala. Ja si každý rok kupujem nové sadenice. Ale klobúk dolu pred každým, kto ich rozmnožuje doma, to chce obdiv.
ludmila12
19.06.08,04:39
Tiež som nepočula žeby sa dali surfínie prezimovať ale všetko je možné.Ja si radšej každý rok čo najskorej ako sú v predaji kúpim malé rastlinky a keď zaštipujem konce sadím ich priamo do nového kochlíka a oni sa krásne zakorenia a za chvílu kvitnú. Takto sa dá namnožiť neskutočné množstvo surfínií za malé peniaze. Naposledy som takto zaštipnuté sadila pred tromi týždňami a už majú kvietky,teraz sa začnú rozrastať a o pár dní budú na nerozoznanie od kúpených.:) Ludka
airin.nice
19.06.08,10:56
Tiež som nepočula žeby sa dali surfínie prezimovať ale všetko je možné.Ja si radšej každý rok čo najskorej ako sú v predaji kúpim malé rastlinky a keď zaštipujem konce sadím ich priamo do nového kochlíka a oni sa krásne zakorenia a za chvílu kvitnú. Takto sa dá namnožiť neskutočné množstvo surfínií za malé peniaze. Naposledy som takto zaštipnuté sadila pred tromi týždňami a už majú kvietky,teraz sa začnú rozrastať a o pár dní budú na nerozoznanie od kúpených.:) Ludka

tak to je uplne skvela rada ;)
Iconka
21.06.08,07:57
Skoda,ze sa mi nedaju poriadne odfotit,to by som ich musela fotit z ulice.Mam ich len jeden 50cm kvetinac,ale su krasne a bohate:o
Iconka
10.09.08,16:21
Tak tu je moja.Myslim si,ze na to,ako vyzerala po tom krupobiti je pekna.:rolleyes:
branislavp
14.09.08,03:56
Ja mám skúsenosti s pestovaním surfínií také, že sú to kvety, ktoré potrebujú veľa zalievania, ale nie preliať, pretože vtedy sa potom môže vyskytnuť múčnatka. Keď ich opomeniete iba na chvíľku sa na Vás hnevajú, sú smutné. Preto je dobre ich pestovať v samozavlažovacích truhlíkoch. Mám veľmi slnečnú lodžiu, keď som ich mala vysunuté na vonkajšej stene lodžie zničil ich dážd, vietor, ale potom sa zviechali. Tak som ich preložila na vnútornú stranu lodžie, tam boli chránené. Najlepšie sa im darí, keď sú v závetrí, na nich neprší a tiež, keď na nich nepečie prudké slnko. Veľmi krásna kombinácia sú malokveté ružové surfínie a rôznofarebné previsnuté lobelky v jednom truhlíku. Nepodarilo sa mi surfínie prezimovať.
branislavp
14.09.08,03:59
Tak tu je moja.Myslim si,ze na to,ako vyzerala po tom krupobiti je pekna.:rolleyes:
Je to nádhera.
Iconka
14.09.08,06:14
branislavp...dakujem.Ja ich mam na okno vonku,svieti na ne cely den slnko a ked boli najvacsie horucavy,polievala som ich aj viackrat za den.Polievam rano.Mnohokrat zmokli a vzdy ked usli boli opat pekne.Najviac im dalo zabrat to krupobitie,ked som musela vyhodit cele vetvicky dlhe aj pol metra,to mi islo do placu.Ale neodpisala som ich,obstrihala,polutovala ich a dalej sa o ne starala ako predtym a oni po trochh tyzdnoch vyzeraju tak ako vidis na fotke.Mucnatku som zatial nikdy nemala,tak snad si ju neprivolam.Uz teraz viem,co si nasadim na okna o rok.:o
Iconka
15.03.09,13:18
Tak som si spravila radost a mam uz surfinie nasadene v korytku.Zatial mam len cervene,ale este chcem bud take,ake som mala vlani,bledo fialove,alebo biele.Uz nech je jar a idu von.:)
Iconka
02.05.09,15:40
Tu su moje surfinky aktualne a bola by som velmi rada,keby ste aj vy pofotili tie svoje a dali ich sem.
arizona
02.05.09,17:48
Iconka, sú nádherné!
Iconka
03.05.09,06:28
Dakujem Arizona.
Hrdzoska
04.05.09,15:44
Iconca- do toho závesného si sadila koľko rastlín?
Iconka
04.05.09,15:56
Hrdzoska ja mam vsetko len v klasickych 50-100cm kvetinacoch(korytkach),ak myslis tie,tak v mensich mam 5 a vo velkom 10korenov.
JarkaL
04.05.09,16:01
Iconka, aké hnojivo používaš? Tie kvetinky máš nádherné.
samuelovic
04.05.09,16:31
moje petunie sa vždy ťahaju do neba, zo semiačka ich vysadím a vždy sa ťahaju k nebu.
Prečo??
Hrdzoska
04.05.09,16:32
Iconka myslela som fotku z príspevku č.20 fotky z minulého roka
Iconka
04.05.09,16:42
Hrdzoska aj to je klasicke korytko,ale vlani som ich mala v jednom az 10:cool:
Iconka
04.05.09,16:44
Samuelovic,to je tym,ze petunky nie su ukazkou tahavych kvetov,oni su do vysky a potom sa ohnu pod tarchou vyhonu.Surfinie su vyslechtene na tahanie sa smerom dole.
Iconka
04.05.09,16:47
Jarka ja hnojim momentalne Krystalonom a obcas pridam aj hnojivo na zelene izbove rastliny....dakujem
kokteil
06.05.09,08:42
ahojte-k surfiniam-MUSIA mat vhodne stanoviste, tj.slnecne a bezveterne, a je pravda, ze im uskodi silny dazd, najma ak nie su pestovane na slniecku ( nepreschne sa im korenovy bal ), nenahodia nove puciky a kvitnu potom mizerne ( aj napriek prihnojovaniu). tiez nemaju rady veterne stanoviste. su krasne, len im treba najst naozaj vhodne podmienky:-)
Lenka1979
06.05.09,08:52
ahojte-k surfiniam-MUSIA mat vhodne stanoviste, tj.slnecne a bezveterne, a je pravda, ze im uskodi silny dazd, najma ak nie su pestovane na slniecku ( nepreschne sa im korenovy bal ), nenahodia nove puciky a kvitnu potom mizerne ( aj napriek prihnojovaniu). tiez nemaju rady veterne stanoviste. su krasne, len im treba najst naozaj vhodne podmienky:-)

Kokteil, tiež som mala surfínie, doobedu boli na strane kde svietilo na nich slniečko, poobede boli v tieni, ale neboli pekné, boli také lepkavé, a schli im kvietky aj lístky, no veľmi sa páčia tieto kvietočky len neviem "ako na nich"?
Iconka
06.05.09,08:58
Moje su na juznej strane,takze maju idealne miesto a ked vela prsi a fuka,tak ich davam dnu.
kokteil
06.05.09,13:40
Kokteil, tiež som mala surfínie, doobedu boli na strane kde svietilo na nich slniečko, poobede boli v tieni, ale neboli pekné, boli také lepkavé, a schli im kvietky aj lístky, no veľmi sa páčia tieto kvietočky len neviem "ako na nich"?

ahoj lenka, podla tvojich info si ich asi pestovala na zapadnej strane - co teda nie je uplne idealne, najma ak tam prefukuje vietor ( napr. nechraneny balkon ), preto ak si ich napr. kupis v zavesnom kosi, je dost mozne, ze do mesiaca bude po nich:-( surfinie i petunie maju rady vodicku, ale neznesu premokrenie. ta lepkavost listov je take ich specifikum - myslim si, ze ta ich postihuje dost casto prave ked nie su na vhodnom mieste alebo sa prihnoja nespravnym/ silnym hnojivom. je dostat aj specialne hnojivo len na surfinie, tak to treba skusit s tym ( podla navodu ). ja to tiez nevzdavam a opat som si zadovazila 2 petunie:Ddam ich do zmiesanej vysadby a uvidim, ako im to pojde:)iste vsak je, ze idealne miesto pre ne je slnecna terasa, alebo okno a treba davat pozor, aby nepreschli. a este k tomu roseniu - neviem, ake maju skusenosti ostatni, ale ak sa napr. petunkam pozries na listky - maju tam take jemne chlpky...a tie kvietky by sa "akcne" rosit nemali.
ludmila12
07.05.09,04:49
Niekoľko rokov som sadila surfínie a nemala som s nimi problémy. Previsy som mala až po zem. 1,5 metra a viac. Nevadil im vietor. Ak im dolámalo niektoré výhonky tak som ich zasadila a mala som ďalšie rastlinky. /Samozrejme po skrátení výhonku na dĺžku 5 - 6 cm/. Skôr som mala problém, že boli veľmi husté, pretože nikdy som sa nepoučila a nasadila som ich do 60 cm hrantíka aj 6 rastliniek a po zaštipnutí som ich mala veľmi husté. Jeden rok sa tiež dostali až po zem tak som ich zostrihala na požadovanú dĺžku a rástli ďalej. Ja som ich mala v samozavlažovacích hrantíkoch a takmer do každej zálievky / počas najväčšieho tepla vypili denne aj 2,5 litra vody na 60 cm hrantík/ som dávala Engo hnojivo na surfínie/tmavomodré/. Je potrebné dávať hnojivo ktoré obsahuje viac železa inak nebývajú pekné. Jediné na čo som bola neporiadna bolo odstraňovanie odkvitnutých kvietkov, pretože ich mali straašne veľa. Prajem veľa úspechov pri ich pestovaní je to neskutočne vďačný kvietok.:)
Iconka
12.05.09,15:20
A dalsia mi rozkvitla:) tentokrat zlta a kvitnu aj ruzove.
dara
12.05.09,18:12
tiež lúbim petúnie a surfénie sú moje naoblúbenejšie kvietky, ale chcem sa spýtať, bolo tu spomínané niečo o múčnatke čo to je nebolo vysvetlené, vysvetlíte laikovi? a ešte jedna vec, ja ich sadím spoločne s muškátkmi a mávam ich krásne, listy mávam tiež polepené, aj vtedy používate samozavlažovacie kochlíky? ja som ešte také nemala, je to lepšie sadiť do takých?
Iconka
12.05.09,18:37
dara....
Múčnatka patrí medzi najrozšírenejšie a najznámejšie hubové choroby rastlín. Vyskytuje sa nielen na viniči, ovocných drevinách, zelenine, ale aj ružiach, petúnkach, verbene, nechtíku, floxe a iných.

http://www.flora.sk/obr/mucnatka_na_kvetoch.jpg

Pre všetky múčnatky je typický hustý múčnatý povlak, ktorým sú pokryté listy a stonky napadnutých rastlín. Múčnatka sa vyskytuje predovšetkým na takých rastlinách, ktoré majú nedostatok svetla, alebo sú umiestené na málo vzdušných miestach.

Možnosťou ochrany je v prvom rade prevencia, spočívajúca vo výbere a pestovaní menej citlivých druhov a odrôd okrasných rastlín a vytváraní optimálnych pestovateľských podmienok pre vybrané rastliny. S chemickou ochranou okrasných rastlín proti múčnatke začíname po zistení prvých príznakov. Postreky opakujeme v 10-dňových intervaloch.


Osobne som ich este s muskatmi zasadene nemala,ale nemyslim si,ze by im to nejako vadilo,aj ked surfinie potrebuju viac vody.
Osobne nemam este skusenosti so samozavlazovacimi kvetinacmi,tento rok som kupila prve,ale v tych mam fuksie.
branislavp
12.05.09,18:38
Tak to je krása, úžasné Ikonka, vieš pestovať surfínie, patrí to k Tvojmu príspevku č. 25.
Iconka
12.05.09,19:04
DAkujem.:)
dara
12.05.09,19:14
aj ja ďakujem... :) za odborný výklad
zuzkasch
17.05.09,09:57
Niektore moje surfinie maju take zvlnene listky / poskrucane. Neviete mi poradit co im je? Ale popri tom kvitnu. A este sa chcem opytat, vzdy ked na ne svieti slnko tak tie listky zvadnu a na vecer sa opat postavia, je to bezne? Dakujem za rady
arizona
17.05.09,10:24
Poskrúcané lístky môžu byť,ak sú tam vošky.Pozerala si, či nie sú zospodu nejaké mušky?
zuzkasch
17.05.09,10:31
Ano pozerala vosky urcite nemaju :). Podla toho co som sa docitala na webe, mohli byt niektore preliate boli chladnejsie dni a mohlo dojst k zahnivaniu korenov. Teraz su na slniecku tak hadam to pomoze. Ale aj tak nechapem ze ked na tie zdrave zasvieti slnko tak tie listky "odkvecnu" a vecer su zas v pohode je to divne.
Este by som sa chcela opytat co sa tyka vysievania. Ked mi narastu prve male rastlinky - su nahusto pri sebe, kedy ich mam prvy krat presadit? Teraz maju tak cca 3 cm a viem ze sa maju dva krat prepichovat. Lebo som skusila jednu presadit a skapala.
HankaS
26.05.09,07:06
Tie obrázky čo ste tu popripínali sú naozaj nádherné, ste šikovné. Sú to nádherné kvety a keď ich vie niekto pestovať tak super. Ja by som sa chcela opýtať v príspevku číslo 17 od Ludmily 12 som sa dočítala že nové surfínie tvorí tak, že zaštipuje konce a sadí do nových kvetináčov. To je ako? Môže mi to niekto vysvetliť.? Ďakujem.
Iconka
26.05.09,09:18
Hanka,rozmozovanie odrezkami sa robi tak,ze odrezes z materskej rastliny nejaky kusok,napr.5-10cm a napichas do pripravenej zeminy. Odporuca sa pouzit stimulator na zakorenenie. Ja osobne radsej odrezky dam do vody a ked pustia korene,zasadim.Prve dni ich nechaj v tieni,ked ich uz zasadis do hliny a potom ich postupne privikni na slnko.Ale toto je nnajlepsie robit skor na jar,myslim si,ze teraz uz nie je na to najvodnejsia doba.Ale skusit mozes.
HankaS
26.05.09,10:01
Ďakujem skúsim to na jar, tento rok som si dala muškáty, ale nemohla som odolať ani surfínii tak som si kúpila jednu v závesnom košíku, ale neviem či z toho bude niečo. Mám ju na južnej strane, svieti tam slnko skoro celý deň. V minulosti som ich mala ale jeden rok mi úplne vyhynuli a minulý rok som ich mala také nie moc pekné. Ty ich máš úžasné. Nech sa ti aj tento rok podaria
Iconka
26.05.09,16:08
Dakujem ti...inak,neviem,preco sa im nedarilo u teba,juzna strana je pre ne idealna.Nevzdavaj to,raz to musi vyjst:)
milka 60
27.05.09,12:54
ahojte chcem sa spytať ake mate skusenosti s tekutym hnojivom na surfinie/Florasin/ma denny davkovač ponukla mi ho pani v predajni
HankaS
28.05.09,06:18
Ak je na surfínie tak bude určite dobre. Určite tam bude viacej železa, to surfinie potrebujú. Možno by to chcelo vyskúšať aj to hnojivo ENGO, o ktorou píšu dievčatá v predošlých príspevkoch.Kvety majú nádherné.
dara
04.06.09,11:53
prezimovali niekomu surfínie?
Kazu
04.06.09,12:22
Surfínia je letnička, rastlina neprezimuje.
janka67
04.06.09,13:36
JankaII
04.06.09,16:46
Mne prezimovala surfinia.Náhodou na jar ako som presádzala muškáty,som našla korene,ktoré začali vyháňať listky a už nahadzuju kvety
arizona
04.06.09,16:52
prezimovali niekomu surfínie?

ja som tiež skúšala, ale uprostred zimy som to vzdala...a vyhodila ich

Sa mi marí, že sa to tu na porade už spomínalo, že niekomu prezimujú,skús pozrieť
Kazu
05.06.09,06:15
No vidíte, človek sa stále učí :) ale určite by som sa s tým neprplala.
Iconka
06.06.09,07:10
Ja by som chcela vidiet tie prezimovane,ako vypadaju a ci su aj na druhy rok take pekne,ako boli rok predtym.
bikam
07.06.09,05:13
Ja som si tento rok skúsila odlomené konáriky posadiť do zeminy,uvidíme,či sa príjmu.
JankaII
07.06.09,16:58
No uvidím aké budú.zatial mi nahadzujú kvety.Minulý rok som ich mala pekné,bola to taká kučeravá odroda a krásne voňali.Tak neskôr sa ozvem



Ja by som chcela vidiet tie prezimovane,ako vypadaju a ci su aj na druhy rok take pekne,ako boli rok predtym.
dara
12.06.09,10:51
Mne prezimovala surfinia.Náhodou na jar ako som presádzala muškáty,som našla korene,ktoré začali vyháňať listky a už nahadzuju kvety

aj si sa o to nejako špeciálne pričinila?
Iconka
13.06.09,08:47
Dnes som obstrihovala ruzovu,tak som ju aj pofotila. A pridavam aj novsiu fotku cervenych.
arizona
13.06.09,21:38
Dnes som obstrihovala ruzovu,tak som ju aj pofotila. A pridavam aj novsiu fotku cervenych.
Iconka, ako vždy...nádhera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Si skrátka macher;):)
Iconka
14.06.09,03:35
Jeee,to si mi fakt polichotila,dakujem
Farkaš
16.06.09,13:56
Pestujem petúnky a surfínie už roky. V paneláku som ich mala na balkóne, kde ráno od pol šiestej do večera do pol piatej pálilo slnko a to im veľmi neprospievalo. Teraz v dome ich mám na severnej strane, slnko do nich ide asi hodinu ráno a hodinu a pol večer. Keď ich donesiem domov z trhoviska, po týždni ich preventívne postriekam postrekom proti škodcom, prihnojím až o dva týždne od kúpy. Potom ich pravidelne hnojím raz za 10 dní Kristalonom. Ako tu bolo napísané, je dôležité odtrhávať odumreté kvety. Nie len kvôli zosilneniu a lepšiemu rastu, ale keď z kvetináča nevisia odumreté kvety, tak stále vyzerajú krásne a čerstvo. Polievam ráno, keď je zem v kvetináči vychladnutá. Nepolievam pravidelne, ale vždy rukou skúsim vlhkosť zeminy. Polejem, keď je suchá a hnojím na vlhkú pôdu, nikdy nie na suchú. Mám ich každý rok až do polovice októbra.
JankaII
16.06.09,19:58
aj si sa o to nejako špeciálne pričinila?


Ani nie. Keď som na zimu odkladala muškáty medzi ktorými som mala petúnie a surfínie,nevyhadzovala som obstrihane korene a tie na jar začali vyháňať.
kokteil
06.07.09,19:20
ahojte,
mam VAZNY problem-tento rok som neodolala petuniam a surfiniam, niektore som si dopestovala sama zo semiacka (nic narocne ) a BOLI KRASNE:-( ...lenže mi ich zacala OBHRYZAT daka pliaga - podotykam NIE JE VIDNO ani musky, larvy, husenicky, chrobaciky, vosky...proste NIC...a totalne im poohryzali listy...aj niektore kvety...postriekala som ich saponatovou vodou, postrekom APPLAUD W25...a NIC:-((((((((((((( listky su troska lepkave a FAKT som zufala, lebo netusim co to je...stitnicky? molice? cervce?
vie s tym niekto pomoct? hladala som aj na nete a nic som k tomu nenasla:-( ked to bude takto pokracovat, OHRYZU mi tie prisery cely zavesny kos:-( zaujimave je, ze ostatne kvety im
"nechutia"...
vopred dakujem za radu.
Valcake
06.07.09,23:49
A slimáky? Susedke obhrýzli nízke dáhlie a tiež nebolo vidno nič, až raz ráno ich zbadala a pozbierala. Teraz má pokoj, ale musí ich kontrolovať.
dara
17.07.09,06:08
ahojte, no tak pripspievam s príspevkom, z jednej strany baráku som si dala do samozavlažovacých kochlíkov surfínie spoločne s muškátmi, kým som ich nemala na okne (slnko tam svieti až poobede), ale len tam voľne na zemi položené boli krásne, červené a fialové, medzi nimi mám aj milion bells, ale ako náhle som ich dala na okno tam mi vybledli, farba sa úplne zmenila, z červenej na nejakú bielo ružovú a niektoré sa zatvorili úpplne, čo s tým? poradte prosím.
arizona
17.07.09,06:14
ahojte, no tak pripspievam s príspevkom, z jednej strany baráku som si dala do samozavlažovacých kochlíkov surfínie spoločne s muškátmi, kým som ich nemala na okne (slnko tam svieti až poobede), ale len tam voľne na zemi položené boli krásne, červené a fialové, medzi nimi mám aj milion bells, ale ako náhle som ich dala na okno tam mi vybledli, farba sa úplne zmenila, z červenej na nejakú bielo ružovú a niektoré sa zatvorili úpplne, čo s tým? poradte prosím.
Z mojich skúseností je lepšie dávať surfínie do závetia.Prudký dážď, alebo vietor im škodí. Mojim sa viac darí v polotieni.Ak sú na prudkom slnku, polievať 2x denne.
dara
17.07.09,06:30
no ja ich mám v polotieni, sú pod strieškou, neprší na ne, napriek tomu, ako som ich mala už krásne rozrašené až také nadýchané nádherné, ako som ich dala na to okno na zábradlie, tak mi vybledli úplne stratili farbu a okrem toho sa uzavreli do seba. Nevadnú.
dara
17.07.09,09:25
nikto nič? nemáte s tým niekto skúsenosti?
Iconka
23.02.10,15:24
Konecne sa blizi jar a ja uz mam zasadene prve priesady:)
janakova29
23.02.10,15:48
Konecne sa blizi jar a ja uz mam zasadene prve priesady:)

Šikovná :). Dopestovala si si ich sama alebo sú už v predaji ? V piatok som videla v Baumaxe len previsnuté muškáty. Pozerala som staršie príspevky, vieš dopestovať nádherné kvety.
Iconka
23.02.10,15:55
dakujem...su kupene, ale mam nasadene aj semienka, ale tie este len klicia, kupene priesady su istejsie:)
Iconka
06.03.10,15:38
A tu su moje plnokvete zo semienok..snad sa vydaria. Mali by byt take, ako su na obrazku, tak som zvedava:)
Iconka
30.03.10,15:25
A mame tu prvy kvet a xy dalsich pukov...tesim sa na dalsie farby
lubmar1
31.03.10,06:07
A mame tu prvy kvet a xy dalsich pukov...tesim sa na dalsie farby
Nádherný ako všetky Tvoje kvietky :-)Ja som ešte surfinky nemala,tento rok idem vyskušat či by sa im darilo aj u mňa.Tak uvidíme.....
Iconka
31.03.10,09:01
Len skus a mozno si ich zamilujes ako ja. Aj ja som sa najskor bala a preto som na skusku zasadila len jedno korytko a boli krasne aj do neskorej jesene a to ma presvedcilo, ze idem na to aj dalsie roky. Vlani nebol dobry rok, lebo pocasie moc neprialo a dva krat som bojovala s voskami na nich, ale na to vsetko boli aj tak pekne. A ak mas juznu stranu, tak to mas pre ne idealne podmienky. A ak mozem, odporucam samozavlazovacie kvetinace, lebo surfinky piju velmi vela vody.
Vlastas
31.03.10,09:29
Súhlasím s Iconka, že surfínky treba pestovať v samozavlažovacích truhlíkoch.
Potrebujú neskutočne veľa vody, a keďže ja ich pestujem už 5.rok a mám každý rok 14 až 16 truhlíkov tak je to veľká pomoc. Keď sa pravidelne hnoja a majú dostatok vlahy, /nepreliať/ tak sa rozrastú, že ich je plný balkón. Ja kupujem už hotové sadeničky, nemám totižto nervy na ich vypestovanie zo semiačka. Ale držím palce všetkým, ktorí tú trpezlivosť majú a ešte sa im aj darí.
lubmar1
31.03.10,11:14
chcem ich dat do zavesnych kvetinacov,su samozavlazovacie:)Dom mame orientovany na JZ,dufam ze priame slnko im neuskodi?!:confused:Vlastne hlavne kôli tomu som sa im doteraz "vyhybala":rolleyes:
Iconka
31.03.10,13:51
To je prave to, co potrebuju, vela slnka a vody.
Iconka
01.04.10,15:26
Dnes rozkvitla aj druha farba, krasne vonaju, tak sa z nich tesim.
Iconka
08.04.10,17:03
..dnes...
kh73
08.04.10,17:14
..dnes...
nádhera,krásne sú.U nás ich ešte nepredávajú na trhu,v baumaxe aj majú v ponuke len ešte keby ich aj v predaji mali:D
Iconka
08.04.10,17:29
kh73 daco mi hovor, uz som sa asi 3x prehnala do Baumaxu, ze si dokupim este par kuskov a stale namaju...hlavne,ze na letaku su....
Iconka
17.04.10,19:09
Zase nove a okrem nej aj cervene:)
kh73
26.04.10,08:50
Zase nove a okrem nej aj cervene:)
sú nádherné,tebe sa perfektne darí s kvietkami :),konečne som aj ja zohnala,kúpila som si petúnie ale tie s menšími kvietkami/neviem ako sa presne volajú,čo je to za odrodu/ale hovorili,že by mali mať veľa kvietkov tak dúfam,že z nich niečo bude,keby som ich mala aspoň z polovice také krásne ako máš ty tak by som bola šťastná:o
Iconka
26.04.10,09:02
kh73 asi mas na mysli millionbells, tie maju male kvietky a vypadaju ako surfinky. Aj tie mam nasadene na skusku z troch farieb po prvy krat.Zatial este nekvitnu, ale uz su pekne huste. Neboj sa, nie je tazke ich pestovat, len im dopraj vela vody v horucich dnoch, ked su dlhsie dazde,tak ich schovaj a hnoj. Iste budu pekne.Pridaj fotky...a dakujem za pochvalu:)
ewita888
26.04.10,09:16
baby, a chcem sa spýtať..už predávajú surfínie.. ale ešte ich nemôžem dať von, že?
Iconka
26.04.10,09:19
Ewitta, ja ich uz mam vonku uz sa nemusis bat, jedine ak by hlasili v noci nejake mrazy, tak na noc dnu, alebo ak by dlhodobejsie prsalo, inak uz kludne nasad a daj von.
ewita888
26.04.10,09:22
Ewitta, ja ich uz mam vonku uz sa nemusis bat, jedine ak by hlasili v noci nejake mrazy, tak na noc dnu, alebo ak by dlhodobejsie prsalo, inak uz kludne nasad a daj von.
tak to sa teším.. lebo ja už mám stráášnu chuť ich dnes kúpiť a vyvesiť..
Iconka
26.04.10,09:30
Este mala rada, ked ich dnes aj vysadis, nedaj ich este von. Nechaj ich par dni v byte pod oknom napriklad, ale na parapetke, kde nebude moc na ne prazit, aspon 2-3 dni, nech sa aklimatizuju a potom ich daj von. Nahle slnko by im mohlo ublizit. A ak budu este male, tak trochu pozastipuj, nech sa rozkonaria.
ewita888
26.04.10,09:44
ďakujem za rady, už sa teším, jak sa budem piplať dneska v hline.. :-))
robin1
26.04.10,12:12
Kupila som milionbells a petunky, chcela by som si ich dať aj do záhonu na záhradke - myslíte, že by stačilo ich zasadiť priamo do takej pôdy a hnojiť špec.hnojivom na kvitnutie?
janka67
26.04.10,12:21
Kupila som milionbells a petunky, chcela by som si ich dať aj do záhonu na záhradke - myslíte, že by stačilo ich zasadiť priamo do takej pôdy a hnojiť špec.hnojivom na kvitnutie?

... pri dlhotrvajúcich dažďoch by sa im na záhone zrejme nepáčilo...
Iconka
26.04.10,13:55
Do zahonu vobec nie, jedine, ze im hned nachystas aj slnecnik v pripade dazdov, krupov a vetra...

Dnes rozkvitli dalsie moje surfinky
bikam
26.04.10,19:44
Súhlasím, mamka ich chcela mať v záhradke na záhone, ale boli škaredéééé. Vôbec sa im nedarilo. Radšej ich niekam schovaj, aby neboli na priamom daždi, to nemajú rady.:rolleyes:
Iconka
02.05.10,10:34
Zlta nabera na obratkach:D
kh73
06.05.10,07:44
iconka máš ich nádherné,tu prikladám tie moje pokusné neviem či sú to millionbells,ale kvietky majú asi 4cm priemer,teraz som ich schovala pred dažďami
zena
06.05.10,09:43
iconka máš ich nádherné,tu prikladám tie moje pokusné neviem či sú to millionbells,ale kvietky majú asi 4cm priemer,teraz som ich schovala pred dažďami
Mas ich nadherne. Kolko si davala kusov do jedneho truhlika?
Aj ja mam tento rok na skusku ale len jednu surfinku do zavesneho crepnika, tak cakam kym troska zakvitne aby som mohla pridat foto. Ale klobuk dole pred tvojimi, naozaj krasne
Iconka
06.05.10,10:10
kh mas ich krasne, to nie su million bells, tie su este mensie, toto su tie mini surfinie,teda aspon podla tych 4cm, ale isto su to surfinky. Aj u nas prsi cely tyzden,teda hlavne v noci, ale neschovala som ich, lebo nefukal vietor, tak to im neublizi.
kh73
06.05.10,15:57
ďakujem vám ,mám 3 korienky v 60cm hrantíku.
Ja som schovala preto lebo u nás aj dosť fúkalo tak som mala o ne veľkého boja:o
Iconka
08.05.10,20:18
krasne mi vonaju v okne
adams
08.05.10,21:55
Iconka, citam tu, ze si odbornicka na pestovanie surfinii. Dnes som si kupila hnojivo Engo na surfinie. Podla navodu by som mala davkovat 10 g hnojiva na 10 l vody a pouziva sa to raz za tyzden. Ale v tejto diskusii sa pisalo, ze davkujete do kazdej zalievky aj hnojivo. Ako to je vlastne s tym hnojenim surfinii?
Iconka
09.05.10,06:22
Adams ahoj...no odbornicka urcite nie som, ja som si len surfinky proste zamilovala a teraz ich mam zatial len treti rok.
Z vlastnej skusenosti k tomu hnojeniu asi tolko, ze ja urcite nehnojim denne, aj ked urcite je to castejsie ako raz za 14dni. Ja hnojim tak cca 4-5x tyzdenne a davkujem od oka, ale davam menej nez je napisana davka na 1xza 14dni. Proste od oka. Engo modre na surfinie som mala vlani, ale nebola som nim nejako velmi ohurena a preto som ho podarovala dalej. Mne sa viac osvedcil Krystalon. Tento rok som do niektorych korytok (nielen surfiniam) pridala granulove hnojivo, tzv.zasobne, tak uvidim ako im bude prospievat. Zase ako sa vravi, vsetkeho vela skodi a myslim si, ze hnojivo nie je vynimka.
adams
09.05.10,08:28
Adams ahoj...no odbornicka urcite nie som, ja som si len surfinky proste zamilovala a teraz ich mam zatial len treti rok.
Z vlastnej skusenosti k tomu hnojeniu asi tolko, ze ja urcite nehnojim denne, aj ked urcite je to castejsie ako raz za 14dni. Ja hnojim tak cca 4-5x tyzdenne a davkujem od oka, ale davam menej nez je napisana davka na 1xza 14dni. Proste od oka. Engo modre na surfinie som mala vlani, ale nebola som nim nejako velmi ohurena a preto som ho podarovala dalej. Mne sa viac osvedcil Krystalon. Tento rok som do niektorych korytok (nielen surfiniam) pridala granulove hnojivo, tzv.zasobne, tak uvidim ako im bude prospievat. Zase ako sa vravi, vsetkeho vela skodi a myslim si, ze hnojivo nie je vynimka.
Dakujem Iconka, aj ked nie si mozno odbornicka, tvoje kvety su prekrasne. Ja som surfinie zatial nepestovala, mavala som na oknach tahave muskaty, ale tie mi nechceli prezimovat a ktore mi prezimovali na buduci rok uz neboli tak pekne. A na oknach nemam podpery, ktore by udrzali kvety na oknach pocas burky. Tak som po burke casto zbierala kvety po zemi a to im neprospievalo. Preto to tento rok skusam so surfiniami. Mam dva zavesne kvetinace a doobjednala som si este do jedneho a do klasickych kvetinacov na balkon. Mam este jednu otazku... aj v tomto pocasi zalievas kvety rano a vecer? Alebo najprv vyskusas vlhkost substratu a podla toho sa zariadis. Moje kvety maju nejake dost ochabnute listky, akokeby mali malo vody, ale substrat je vlkhy... zatial ich polievam raz denne... este nie je tak teplo. Dakujem za odpoved
Iconka
09.05.10,08:44
Tie ochabnute listky,to viem co myslis, ked to nie je nedostatkom vody, tak je to pravdepodobne preto, ze este nie su dostatocne prisposobene na slnko. Nedala si ich hned po zasadeni na okno? Ak ano, uz s tym nic nespravis, oni si zvyknu.Kvety proste nemaju radi zrazu priame svetlo. Ak to nie je tym, tak potom neviem. Inak ani ja nemam oporu na oknach, teda tu ohradku, tak tiez som presla na surfinky a tie su lahke, tie nespadnu. Tiez som parkrat zbierala muskaty pod oknami.
A pridaj fotky.
A k polievanie, teraz polievam len rano, aj to len tak mierne,pokial nie je take teplo. 2X denne az ked si to pocasie vyzaduje.
adams
09.05.10,09:11
Vo stvrtok som si v zahradnictve kupila vysadene zavesne kosiky. Tie som hned podvecer zavesila von.
Foto prilozim hned ked u nas prestane prsat. Musim naprv odfotit.
Iconka
09.05.10,09:29
Tak to bude tym sokom zo slnka. Nabuduce radsej par dni nechaj v tieni a pomalsie privykaj. A kludne odfot aj v izbe, ci kde teraz su. Onak ak vravis, ze prsi, tak nech ti neprsi dlhodobo na ne, to im nerobi dobre.
adams
09.05.10,12:45
Tak toto su moje surfinie... este sa musia aklimatizovat. Fotila som ich mobilom, tak nie ktovie aka kvalita fotiek :-(
Iconka
09.05.10,16:39
Pekne su, aj pekne budu, len pozor na ten dazd.:)
kh73
10.05.10,05:10
adams máš ich krásnučke,tieš si petunie prekladám hore dole pred silnejšími dažďami ,susedia sa asi už musia aj smiať zo mňa,už aby sa počasie zlepšilo
kh73
10.05.10,05:16
krasne mi vonaju v okne
to je nááááááádhera,tie biele sú špica ,ja som ich nemohla zohnať,nabudúci rok skúsim asi zo semiačok pestovať,ak to nebude komplikované:ozačnem si zháňať semiačka
31Jankal
10.05.10,05:42
Dobrý den ja som si tiež kúpila surfínie biele boli na obrázku a teraz ked kvitnú tak sú fialové ale nevadí sú aj tak krásne, už som ich pestovala, takže treba dávať pozor na dážd a aj na vietor, ktorý ich môže polámať.
olybaba
10.05.10,05:49
pozdravujem, nase surfinie
adams
10.05.10,14:18
pozdravujem, nase surfinie
Su krasne...
Iconka
13.05.10,14:12
Aktualne...medzi surfinkami a milionkami
Iconka
13.05.10,14:15
zabudla som vlozit
kh73
13.05.10,17:45
Iconka klobúk dolu sú prekrásne
Iconka
14.05.10,04:56
dakujem vam
olybaba
15.05.10,17:07
... synove surfinie v mojej opatere ...
bikam
16.05.10,05:11
dakujem vam

Sú prekrásne
bikam
16.05.10,05:19
Toto je moja "úroda" z minulého roku. Dúfam, že sa mi to podarí aj tento rok.:---
Iconka
17.05.10,13:59
Ked je vonku tak skaredo, tieto su vo vnutri a aspon sa nimi kocham..ta biela je len jeden koren.
lujza.j
17.05.10,14:35
Ked je vonku tak skaredo, tieto su vo vnutri a aspon sa nimi kocham..ta biela je len jeden koren.
aké kráásne aj ja chcem také:);) biela iba jeden koreň tak to:eek:
kh73
19.05.10,05:46
Ked je vonku tak skaredo, tieto su vo vnutri a aspon sa nimi kocham..ta biela je len jeden koren.
nádhera,sú úžasné
korela
19.05.10,23:34
Zvyknem kupovať surfínie od záhradníka, ale tiež sa mi ich podarilo vypestovať zo semienok, jednoducho sa vysemenili počas zimy v skleníku kam som ich odložila a nevyhodila. Potom som ich presádzala. Prvý rok som bola do nich zamilovaná úplne, darilo sa im v hrantíkoch i košoch, v pokročilej jeseni som ich premiestnila do skleníka a s prichádzajúcou zimou som preniesla koše do kuchyne, mala som ich kam umiestniť, vydržali do Vianoc. Ale potrebný svit k životu som im už ďalej nevedela zabezpečiť. Voňali do konca...
brtan
24.05.10,12:22
pripájam sa aj ja svojimi surfíniami.
Som len začiatočník - prvý krát som to skúsil, dúfam, že docielim aspoň niečo podobné ako tie vaše.
Tieto mám ešte len dva týždne, pomaly sa začínajú rozrastať :)
57306

57307
rastino7
03.06.10,20:46
tak pridavam aj ja z minula, tento rok som vyskusal aj mykorhizu + origo substrat na surfinie, tak uvidime...pouzivam tekute hnojivo od Agra pre surfinie..
zena
09.06.10,07:21
Tak moje surfinky su zatial taketo...bola zima a nekonecne dazde... tak sa ich rast troska zastavil, ale konecne ma zacinaju tesit svojimi kviekami a krasne vonaju :D
zena
09.06.10,07:23
A prve kvietky na bielej :D
karixa
10.06.10,06:00
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Mam zasadené surfinie spolu s milionbelkami v jednom črepníku, a pred pár dňami som si všimla, že miestami na spodnej strane listov su malé zelené vošky, ktoré mi zrejme tie lístky vyciciavajú. Prosím vás poraďte, ako sa tých vošiek zbaviť? Ďakujem
arizona
10.06.10,06:39
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Mam zasadené surfinie spolu s milionbelkami v jednom črepníku, a pred pár dňami som si všimla, že miestami na spodnej strane listov su malé zelené vošky, ktoré mi zrejme tie lístky vyciciavajú. Prosím vás poraďte, ako sa tých vošiek zbaviť? Ďakujem
Postrekom (opakovaným ) proti voškám.V obchodoch ponúkajú veľký výber ;)
Iconka
10.06.10,07:36
Karixa, veru postrkom a co najskor. Mne vlani napadli dve korytko a ja som si to neskoro vsimla a nezachranila som ich. pirimor je tusim na vosky
kh73
11.06.10,07:05
rastino7 , zena -sú prekrásne
zsazsula
11.06.10,07:41
prikladám Vám moje kvietky momentálne prebieha rekonštrukcia balkóna ak bude všetko hotové tak vám priložím foto s viac kvietkami :)
lujza.j
11.06.10,09:14
...dievčatá, môžem surfinky pohnojiť hnojivom na muškáty:)
Oliwa
11.06.10,09:55
...dievčatá, môžem surfinky pohnojiť hnojivom na muškáty:)
Môžeš, veď sú to tiež kvietky - letničky. Ale hnojivo len na surfínie a petúnie má iné zloženie - keďže listy surfínií sú iné ako muškátov /ktoré sú hrubšie/ a tým aj ich nároky na polievanie a výživu sú rozdielne /hlavne v týchto horúčavách/ - a zabezpečí Ti napr. peknú zelenú farbu listov až do konca sezóny, viac nových výhonkov a kvetov - toť moja skúsenosť.
Oliwa
11.06.10,09:57
Karixa, veru postrkom a co najskor. Mne vlani napadli dve korytko a ja som si to neskoro vsimla a nezachranila som ich. pirimor je tusim na vosky
Veru, treba tie vošky "postrkať" čo najskôr dolu... :)
Oliwa
11.06.10,10:05
... synove surfinie v mojej opatere ...
mimotemy Môžem otázočku? Už viackrát som "natrafila" na Tvoje krásne kvietky, ako sa im u Teba darí, no pri obrázkoch býva ten istý text "synove muškáty, surfínie... v mojej opatere".
A kdeže je stále syn? Ten je v čej opatere? :D :D:D Niežeby som mala oňho záujem :D :D :D, ale nedá mi to... Je stále odcestovaný, alebo stavia dom a Ty mu predpestovávaš flóru, alebo "nevesta" nemá k nim taký vzťah, alebo nakúpi sadeničky a prinesie Ti ich "mami, tu máš - urob si radosť"!
Ja by som ten komentár k tým fotkám asi nepísala - veď keď sa Ty o ne stále s takou láskou staráš, tak sú to viac Tvoje kvietky, a nie synove.Alebo sa mýlim? ;) :)mimotemy
lujza.j
11.06.10,10:21
Môžeš, veď sú to tiež kvietky - letničky. Ale hnojivo len na surfínie a petúnie má iné zloženie - keďže listy surfínií sú iné ako muškátov /ktoré sú hrubšie/ a tým aj ich nároky na polievanie a výživu sú rozdielne /hlavne v týchto horúčavách/ - a zabezpečí Ti napr. peknú zelenú farbu listov až do konca sezóny, viac nových výhonkov a kvetov - toť moja skúsenosť.
ďakujem:)
Oliwa
11.06.10,10:33
ďakujem:)
prosím :) niet za čo :) želám pekný deň :)
Iconka
11.06.10,11:53
Čo urobiť v prípade výskytu?
Skôr, než siahnete po chemických prostriedkoch, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. Ponúkame vám hneď niekoľko tipov.
http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1244096454_pigi.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1244096454_pigi.jpg)
Čierny čaj
Uvarte asi 1 ˝ litra čierneho čaju. Umyte napadnuté listy vlažnou vodou a postriekajte studeným čajom.

[/B]http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1244096572_zihlava.JPG (http://www.porada.sk/userfiles/image/1244096572_zihlava.JPG)
Žihľava
Pripravte si odvar zo žihľavy. Vedierko s čerstvou žihľavou naplňte vodou a nechajte vylúhovať 12 - 24 hodín, rozhodne nie viac. Postriekajte nezriedeným odvarom.
http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1244096693_cigara.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1244096693_cigara.jpg)Cigara
Cigaru varte v starej panvici tak dlho, až vznikne odvar. Zvyšky tabaku prefiltrujte cez látku a hnedú tekutinu dajte do nádoby. V ešte teplej tekutine rozpustite mazľavé mydlo a naplňte vzniknutý roztok do fľaše na postrekovanie okien a aplikujte ju na spodnej strane listov.




Levanduľa
Dobrým prostriedkom je aj vliať tri kvapky levanduľového oleja do štvrť litra vody a vyliať do postrekovača. Týmto prostriedok môžete postrekovať rastliny každý deň.
Suchý vzduch môže prilákať na vaše rastliny červce, ktoré sa objavia na spodnej i vrchnej strane listov. Ich prítomnosť dokazuje v začiatkoch žltnutie listov, neskôr viditeľná pavučina a na záver opadávanie listov. Predchádzať ich výskytu môžete postrekovaním listov, čím sa zabezpečí vyššia vlhkosť vzduchu. Na odstránenie škodcu sa môžu použiť tie isté biologické prostriedky ako pri voškách.

http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1244096871_mydlo.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1244096871_mydlo.jpg)
Mydlo
300 gramov neutrálneho mydla rozpustite v teplej vode, doplňte deviatimi litrami studenej vody Doplníte jednu lyžicu soli, vápna a 500 gramov alkoholu. Všetko sa dobre premieša a dá do rozprašovača. Postrek sa zopakuje viackrát, aby sa zničili aj vajíčka škodcu.

http://www.porada.sk/userfiles/image/tmb_1244096918_Lavandula1.jpg (http://www.porada.sk/userfiles/image/1244096918_Lavandula1.jpg)
Iconka
12.06.10,21:22
Moje dnes pocas burky boli dnu
zena
13.06.10,08:13
Moje dnes pocas burky boli dnu
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...
Iconka
13.06.10,12:51
Zena, to mi je luto, viem si predstavit ako ti bolo. U nas sa to strhlo dost nahle, ale stihla som to este schovat, aj ked fuchsie som davala dnu uz pocas vetra a lejaku, ale nastastie im nestihol ublizit. Aj tu riadne fucalo, nedaleko lipu vylomilo a isto je toho viac, ale nebola som mimo mesto. Neboj, isto este aj tie tvoje dorastu,.Pred dvomi rokmi mi surfinku strasne oholilo a za 2-3tyzdne obrasilo nanovo a bola krasna. Drzim palce.
2009
13.06.10,13:09
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...

Držím palčeky
arizona
13.06.10,13:20
Aj u nás sa spustil neskoro večer hrozný vetrisko. Ale prvé čo bolo, som utekala schovávať surfínie,lebo sú krásne,košaté a bolo by mi ich veľmi ľúto...
arizona
13.06.10,13:24
Je tu veľa odborníčiek na surfínie. Poradíte?
V dvoch hrantíkoch mám 6 koreńov surfínií. Boli kupované spolu, od jedného záhradkára.Všetky krásne kvitnú a rastú, ale jeden koreň akoby úplne stratil zelenú farbu, zostal žltkastý. Nie sú na ňom škodcovia, kvitne a rastie dalej, len neviem, čo to môže spôsobovať, alebo čo by na to pomohlo. Nemôžu to chytiť ostatné rastliny, ak je to nejaká choroba?
Iconka
13.06.10,13:46
Arizona, zltnutie je aj prejavom nedostatku zeleza. Ale ak je to len na jednej, tak potom neviem. Skus pridat hnojivo s obsah zeleza spec.na surfinie. Odporuca sa pridavat zasobne hnojivo Osmocote, ale este som to neskusala.

alebo:

Ak má surfínia žlté a slabé listy, môže to byť spôsobené vysokým obsahom vápnika v pôde. Zvyšuje sa obsah železa a hodnota pH stúpa. V tomto prípade je potrebné použiť kyslé hnojivo alebo hnojivo obsahujúce železo. V priebehu niekoľkých dní listy opäť stmavnú a výsledkom je i rýchly rast - aj 3 cm za deň.
arizona
13.06.10,14:16
Ďakujem Iconka za radu, zajtra kúpim niečo železnaté a uvidím, čo to urobí. Len som sa bála, aby mi to nevyhynulo, či neuškodilo aj ostatným koreňom.

Podmienky majú všetky korene rovnaké, takže ma udivuje, že iba jednému korenu niečo škodí. Ani listy na dotyk nie sú slabšie-jedine tá farba je iná, ako u ostatných.:rolleyes::confused:
lujza.j
13.06.10,15:12
Ďakujem Iconka za radu, zajtra kúpim niečo železnaté a uvidím, čo to urobí. Len som sa bála, aby mi to nevyhynulo, či neuškodilo aj ostatným koreňom.

Podmienky majú všetky korene rovnaké, takže ma udivuje, že iba jednému korenu niečo škodí. Ani listy na dotyk nie sú slabšie-jedine tá farba je iná, ako u ostatných.:rolleyes::confused:
dievčatá ja teda nie som "surfinárka":), ale nebude chyba z koreňmi?;)
...ale tento rok som tri korienky surfiniek kúpila, sú to prekrásne kvietky, ak zakvitnú tak dám foto:)
janka67
13.06.10,16:36
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...

Ja som tiež nestihla schovať moju kvetenu, výsledkom sú polámané begónie, fuchsie aj petúnie.
Ale neboj sa, rastlinky sa spamätajú ...
Oliwa
13.06.10,19:05
Je tu veľa odborníčiek na surfínie. Poradíte?
V dvoch hrantíkoch mám 6 koreńov surfínií. Boli kupované spolu, od jedného záhradkára.Všetky krásne kvitnú a rastú, ale jeden koreň akoby úplne stratil zelenú farbu, zostal žltkastý. Nie sú na ňom škodcovia, kvitne a rastie dalej, len neviem, čo to môže spôsobovať, alebo čo by na to pomohlo. Nemôžu to chytiť ostatné rastliny, ak je to nejaká choroba?
Aj keď Ti neporadím, len sa zdôverím s niečím podobným. Mne raz tak odrazu vykapal milionbels - z takého ničoho som vypestovala krásne rozrastené a rozkvitnuté kusy - jedna radosť. Tiež mali rovnaké podmienky a boli v 3 hrantíkoch - rovnako hnojené na jednom stanovišti. A po jednom začali odchádzať -dokonca ani nežltli, listy boli sýtozelené - len náhle zvädli a už sa nespamätali. Jeden deň 1 rastlinka, o 3dni druhá... Dodnes neviem, čo sa im stalo, a ani v zemine som nenašla nejakých škodcov - žeby bol na vine chybný koreňový systém? Ale keď vykapali, boli to už veľké a silné rastlinky, takže neviem.
zena
13.06.10,20:01
Zena, to mi je luto, viem si predstavit ako ti bolo. U nas sa to strhlo dost nahle, ale stihla som to este schovat, aj ked fuchsie som davala dnu uz pocas vetra a lejaku, ale nastastie im nestihol ublizit. Aj tu riadne fucalo, nedaleko lipu vylomilo a isto je toho viac, ale nebola som mimo mesto. Neboj, isto este aj tie tvoje dorastu,.Pred dvomi rokmi mi surfinku strasne oholilo a za 2-3tyzdne obrasilo nanovo a bola krasna. Drzim palce.
Dakujem Iconka a aj Vam vsetkym za pekne slova :) ja sa veru tak rychlo nevzdavam a myslim si ze obrasia novymi vyhonkami. Dufam ze za par tyzdnov pridam uz pekne fotky :) Este raz Vam dakujem
Oliwa
13.06.10,20:49
dievčatá ja teda nie som "surfinárka":), ale nebude chyba z koreňmi?;)
...ale tento rok som tri korienky surfiniek kúpila, sú to prekrásne kvietky, ak zakvitnú tak dám foto:)
... o surfistoch som už počula, ale o "surfinárkach" prvý raz:D:D:D
Iconka
14.06.10,04:17
oliwa k tym million bellsom..to som akurat teraz nedavno dostala odpoved. Mne totiz uvadli konce na cervenych millionkach, ale zlte a fialove su v poriadku. Tak som trosku patrala a v raj je to tych, ze sa odrezky brali z nezdravej rastliny a tieto to proste maju v sebe a ked pride urcita chvila, tak nahle zvadnu, ze je to materskou rastlinou. Moje zatial ziju, konce som odstranila a vypada to, ze sa to dalej nesiri, tak uvidim, co s nimi dalej bude.
Oliwa
14.06.10,07:34
oliwa k tym million bellsom..to som akurat teraz nedavno dostala odpoved. Mne totiz uvadli konce na cervenych millionkach, ale zlte a fialove su v poriadku. Tak som trosku patrala a v raj je to tych, ze sa odrezky brali z nezdravej rastliny a tieto to proste maju v sebe a ked pride urcita chvila, tak nahle zvadnu, ze je to materskou rastlinou. Moje zatial ziju, konce som odstranila a vypada to, ze sa to dalej nesiri, tak uvidim, co s nimi dalej bude.
Dík za vysvetlenie, tie moje boli tiež červené...všetky...:mee::mee::mee:
sisima
14.06.10,09:00
58978

na tej mojej zacali rast ine kvietky, podstatne mensie a tmavsie... a ja neviem, mohlo by to byt "sokom"?... minuly tyzden sa odtrhol zavesny kvetinac a zemina sa vysypala na kvetinku a takto boli do vecera...

ale teraz to vyzera to celkom zaujimavo, velke a male kvietky na jednej rastlinke v dvoch odtienoch fialovej
sisima
14.06.10,09:02
58979

a k tejto mi viete poradit nejake hnojivo alebo potrebuje nejaku specialnu starostlivost? zda sa mi ze rastie aj kvitne strasne pomaly...
Iconka
14.06.10,09:07
Sisima, neviem presne co myslis, ale ak je to len to, ze nove kvety su tmavsie ako uz rozkvitnute, tak to je uplne normalny jav. Ked sa novy riadne rozvinie a bude mat tak 2-3dni, zacne aj on stracat farbu. A mensie kvety? Obcas to robia aj moje, ale potom zase dalsie idu normalne...a este ma napadlo, neposkodila sa stonka? Ono, ked je nalomena, alebo cosi, tak nedostava tolko zivin a kvety na konci su mensie.
a k tej druhej,..no nie kazda odroda rastie do horibilnych dlzok. A najma tieto plnokvete (cest vynimkam) zvycajne nedosahuju taky vzrast, ako tie z jednoduchymi kvetmi. Z vlastnej skusenosti napr.cervene mi nikdy nejdu moc do dlzky, za to ich mavam bohatsie a viac kvitnu, ako napr.ruzove, fialove, biele a pod. Kazda je ina.
sisima
14.06.10,09:14
ja som novacik, tak sa este len ucim... stonky neboli nalomene... normalne jej rastu velke aj male kvietky... je to take ozivene, na jednej stonke raz velky raz maly a tak sa to strieda... a zacalo to od toho padu... zajtra pridam lepsie foto...
Oliwa
14.06.10,10:32
58979

a k tejto mi viete poradit nejake hnojivo alebo potrebuje nejaku specialnu starostlivost? zda sa mi ze rastie aj kvitne strasne pomaly...
Akékoľvek hnojivo na surfínie a petúnie - mne sa osvedčilo napr. Engo /ale oplatí sa Ti len pri veľkých množstvách - je 500 g balenie/. Ak máš kvetináčov menej, doporučila by som Ti hocijaké tekuté. Kým sa vytvorí takýto pekný plný kvet, chvíľu to trvá - preto plnokveté surfínie /rovnako ako muškáty/ nerastú tak rýchlo a ani nedosahujú také previsy ako tie s jednoduchými kvetmi - ich sila sa sústredí viac do tvorby kvetu ako nových rýchlorastúcich výhonkov.
Nič si z toho nerob :) - ja mám tiež také plnokveté červené - a podstatne zaostávajú za tými obyčajnými :).
Pri výbere na jar je dôležité rozhodnúť sa, či chceš "kvalitu" alebo "kvantitu"... ;)
A nováčikmi sme boli raz všetci. A stále sa máme čo učiť a radiť.:D
Iconka
14.06.10,11:43
Sisima, ved aj ja som novacikm, relativne...surfinky pestujem treti rok. Neboj sa, naucis sa.
kh73
16.06.10,06:37
Moje dnes pocas burky boli dnu
špica,sú prekrásne tie petunky aj ostatné dievčatá ich majú krásne.
Tiež som ich schovala v poslednej chvíli pred búrkou,ale aj tak mi pár vetvičiek stihlo vylámať rovno pri koreni,tak uvidím,ako to dopadne,či to trochu zarastie.Vyzerá to teraz srandovne,akokeby tie petunky mali miestami plešinu:o
deni27
17.06.10,09:53
Ahojte dievčatá, posielam foto mojich tochtoročných surfíniek a ďalších balkónoviek, veľmi sa z nich vytešujem. Všetkým prajem krásne slnečné leto:)
lujza.j
17.06.10,15:57
Ahojte dievčatá, posielam foto mojich tochtoročných surfíniek a ďalších balkónoviek, veľmi sa z nich vytešujem. Všetkým prajem krásne slnečné leto:)
...keď budem veľká aj ja budem mať také krásne surfínky:);)
milka 60
17.06.10,20:29
Tohoto roku mám len dve, ale potešia
lujza.j
17.06.10,20:35
Tohoto roku mám len dve, ale potešia
Miluška, krásne:) ja som si tento rok tiež prvý krát zasadila do jedného kochla, už sa rozbiehajú do kvetov:);)
kh73
17.06.10,23:01
nádherné petunky
Iconka
18.06.10,13:27
Biela po mesiaci.
JANAKU
18.06.10,13:48
Pekné, ja mám fialovú.
Pozri fotku.
Iconka
18.06.10,13:56
janaku, peknu mas aj ty. Ja mam celkovo 6farieb, pozri si starsie prispevky.
JANAKU
18.06.10,13:58
Je fotená 2.5.2010. Teraz je 3 krát väčšia, musím ju odfotiť.
kh73
18.06.10,15:03
Biela po mesiaci.
Iconka ja žasnem z tých tvojích kvietkov ,darí sa ti perfektne
kh73
18.06.10,15:05
JANAKU nádherné
Iconka
18.06.10,21:14
kh73 dakujem z apochvalu:)
bikam
19.06.10,06:07
Moje sa ešte len rozrastajú, kupovala som ich neskôr, lebo bolo chladno.
maja
21.06.10,07:34
Po prečítaní tejto témy som to so surfíniami tento rok skúsila aj ja, tak dúfam, že mi vydržia do konca leta
2009
21.06.10,07:52
Tuším si aj ja na budúci rok jednu kúpim na skúšku :)
2009
21.06.10,07:53
Bodík za inšpiráciu
kh73
22.06.10,16:54
Po prečítaní tejto témy som to so surfíniami tento rok skúsila aj ja, tak dúfam, že mi vydržia do konca leta
tie sú nádherné
zena
23.06.10,05:34
Aj moje "polamane" od silneho vetra sa uz pekne rozrastaju a uz nie je ani velmi vidiet ake boli chudatka ubohe :D
maja
23.06.10,07:25
Ďakujem za pochvalu.
Neviete mi poradiť, prečo milionbels čím je väčšia, tak má svetlejšie kvety? Hnojím ju hnojivom na petúnie. Keď som ju kúpila, bola skoro červená a teraz má nové kvety jemne ružové.
deni27
23.06.10,07:46
Je mi do plaču :mee::mee:... dnes v noci mi hnusný vietor zhodil dva kvetníky, kvietky sú polámané, nové samozavlažovacie kvetníky rozbité .... iba jedna sa zachránila....
sisima
23.06.10,08:09
Je mi do plaču :mee::mee:... dnes v noci mi hnusný vietor zhodil dva kvetníky, kvietky sú polámané, nové samozavlažovacie kvetníky rozbité .... iba jedna sa zachránila....

sucitim s tebou, dobre to poznam... ja pre istotu pred dazdom i vetrom vsetko zvesujem a chranim... ale minule povolil zavesny kvetinac, sam od seba...
zena
23.06.10,09:12
Je mi do plaču :mee::mee:... dnes v noci mi hnusný vietor zhodil dva kvetníky, kvietky sú polámané, nové samozavlažovacie kvetníky rozbité .... iba jedna sa zachránila....
Tak to mi je naozaj uprimne luto, mne sa to stalo nedavno a bola som zufala, vsetko ponicene...no ako vidis na fotke vzchopili sa a uz na nich nic nie je vidiet, takmer...aj polamane rastlinky sa daju zachranit, len rychlo kupit nejake crepniky a uvidis ze nebude poznat rozdiel. Vlastne zo skusenosti viem ze je to taka rastlinka nezmar a cim je niekedy viac polamana, tym sa viac rozrastie a ma ovela viac kvetov...
deni27
23.06.10,09:26
Tak to mi je naozaj uprimne luto, mne sa to stalo nedavno a bola som zufala, vsetko ponicene...no ako vidis na fotke vzchopili sa a uz na nich nic nie je vidiet, takmer...aj polamane rastlinky sa daju zachranit, len rychlo kupit nejake crepniky a uvidis ze nebude poznat rozdiel. Vlastne zo skusenosti viem ze je to taka rastlinka nezmar a cim je niekedy viac polamana, tym sa viac rozrastie a ma ovela viac kvetov...
Áno je to rastlinka nezmar, už som ich presadila, tak verím, že sa vzchopia ... aj horšie veci sa stávajú, len človeku príde ľúto, keď to vidí také dochrámané...
Iconka
23.06.10,10:12
juj Deni, to by aj mne srdce pukalo, ale neboj, mne tiez raz krupy obili riadne surfinky a o par tyzdnov boli krajsie ako predtym. Dorastu.
lujza.j
27.06.10,15:15
...moje prvé surfínky:)
Iconka
28.06.10,15:36
nadejneho svokra:)
kačenka
29.06.10,11:23
Je mi do plaču :mee::mee:... dnes v noci mi hnusný vietor zhodil dva kvetníky, kvietky sú polámané, nové samozavlažovacie kvetníky rozbité .... iba jedna sa zachránila....

no je mi to úprimne ľúto, ale truhlíky s takými kvetmi, ktoré tvoria previs sa nedávajú na okná bez zábran. Treba, aby ste si dali na okná urobiť také tie ohrádky na kvety. Aj ja som na to prišla, keď v auguste keď som mala muškáty na 80 cm prišiel veľký fuč a moje truhlíky sa taktiež rozhodli, že budú lietať. To sa mi stalo hneď prvý rok ako som sa rozhodla, že budem pestovať ťahavé muškáty, pretože som ich nikdy nechcela pestovať, lebo som nevedela ako na ne, aby boli také pekné. Tiež som prišla o truhlíky a samozrejme aj o krásne muškáty.
Valcake
29.06.10,21:26
...moje prvé surfínky:)

Tá surfínka je ako maľovaná. Fakt nádherná:);)
Iconka
30.06.10,13:35
aj tieto podrastli
lujza.j
30.06.10,15:57
Tá surfínka je ako maľovaná. Fakt nádherná:);)
ďakujem snažím sa....:);)
janka67
01.07.10,16:14
:) svietilo slniečko do záberu ... požiadala som syna, aby urobil foto v ranných hodinách ...
no a fotil presne o 11.00 ... :) budem reklamovať
bikam
03.07.10,04:24
:) svietilo slniečko do záberu ... požiadala som syna, aby urobil foto v ranných hodinách ...
no a fotil presne o 11.00 ... :) budem reklamovať
Máš to super vyriešené, myslím ten stojan a sú nádherné. ;)
lujza.j
03.07.10,13:02
:) svietilo slniečko do záberu ... požiadala som syna, aby urobil foto v ranných hodinách ...
no a fotil presne o 11.00 ... :) budem reklamovať
..ten "stojančok" je rebrík?:D
janka67
03.07.10,14:02
..ten "stojančok" je rebrík?:D

Áno, je to veľmi starý rebrík. :)
janka67
03.07.10,14:04
Máš to super vyriešené, myslím ten stojan a sú nádherné. ;)

Ďakujem za pochvalu. :)
lujza.j
03.07.10,17:33
Áno, je to veľmi starý rebrík. :)
šššikuka:D;)
Iconka
03.07.10,20:13
a rastieme dalej, toto je moj obor
lujza.j
04.07.10,09:00
a rastieme dalej, toto je moj obor
...tak toto už áááno:) toto je fakt na "machrovanie":D
brtan
06.07.10,06:34
[QUOTE=brtan;1410674]pripájam sa aj ja svojimi surfíniami.
Som len začiatočník - prvý krát som to skúsil, dúfam, že docielim aspoň niečo podobné ako tie vaše.
Tieto mám ešte len dva týždne, pomaly sa začínajú rozrastať :)



Idem sa pochváliť aj ja našimi ako sa pekne rozrástli :) Na prvý krát celkom slušné. Páčia sa všetkým. Najmä tie biele sú nádherné...
Vytešujeme sa z nich.......
kh73
07.07.10,12:16
sú to nádhery ,úžasne zakvitnuté,ste perfektné pestovateľky
dab_VT
09.07.10,08:09
Vie mi niekto poradiť, ako nejako tvarovať surfínie? Môžu sa aj zostrihnúť, ak sú už veľmi dlhé? Neprestanú pri takom zásahu kvitnúť?
Iconka
09.07.10,10:22
Dab, samozrejme, ze ich mozes zostrihnut, ale rataj s tym, ze potom sa mozu este viac rozrast, takze ak ich chces drzat na jednej dlzke, co je podla mna skoda, tak ich budes strihat viackrat,,,surfinky su podla mna vsak najkrajsie, ked ich nechame prirodzene rast...
Iconka
17.07.10,06:03
Moje surfinkove kralovstvo
lujza.j
17.07.10,12:29
Moje surfinkove kralovstvo
máš ho fakt prekrásne:) moje surfínky sú také vypelichane asi mi predali nejaké polosurfínky:confused::(
Oliwa
17.07.10,21:13
Moje surfinkove kralovstvo
Iconka, si fakt macher! :D Čím ich hnojíš? Engom alebo niečím "lepším"? :) A hnojíš ich ako často?
Iconka
17.07.10,21:55
Oliwa, dakujem:):)
Engo sa mi moc neosvedcilo, tak som sa vratila ku kristalonu, okrem toho este daslie hnojivo len na surfinky, AB na izbove kvety a este im davam aj ked hnojim orchidee, tak ich polievam raz za cas tymto...a hnojim ako ma napadne, ziadne pravidlo, napr. ze v pondelok take, v utorok take, proste ako ma napadne:o
Oliwa
17.07.10,22:01
Máš dobré nápady...:):):)
rastino7
18.07.10,19:03
aj ja sem pridam moj balkon.Dufam, ze ma pochvalite, kedze som chlap...:)
lujza.j
18.07.10,19:24
aj ja sem pridam moj balkon.Dufam, ze ma pochvalite, kedze som chlap...:)
tak to je normálne surfínkový vodopád, prekrásny:) si šikuláčik;)
Iconka
18.07.10,19:40
trochu vymokli, ale uz su zase v pohode
rastino7
19.07.10,08:40
dakujem,
snazim sa mat v centre Nitry naj balkon, tak uvidime...
lujza.j
19.07.10,08:41
trochu vymokli, ale uz su zase v pohode

tradične prekrásne;)
rastino7
19.07.10,08:42
Oliwa, dakujem:):)
Engo sa mi moc neosvedcilo, tak som sa vratila ku kristalonu, okrem toho este daslie hnojivo len na surfinky, AB na izbove kvety a este im davam aj ked hnojim orchidee, tak ich polievam raz za cas tymto...a hnojim ako ma napadne, ziadne pravidlo, napr. ze v pondelok take, v utorok take, proste ako ma napadne:o

A ja som uz chcel kupovat Engo, lebo mi dochadza origo na surfinky od Agra...,takze radsej ostanem pri tom istom.Neskusal niekto kuracince, alebo kravsky hnoj v ganuliach ?
Oliwa
19.07.10,10:59
A ja som uz chcel kupovat Engo, lebo mi dochadza origo na surfinky od Agra...,takze radsej ostanem pri tom istom.Neskusal niekto kuracince, alebo kravsky hnoj v ganuliach ?
Kde chceš zbierať prosím Teba v centre Nitry kuracince??? :D:D:D
Alebo máš utajovaný zdroj?:)
Kravský hnoj som v záhradkárskych potrebách videla ale nie v ganuliach, ale len v granuliach...;)
Mimochodom, pred 2 rokmi som hnojila surfínky Engom na surfínky a boli krásne. Kým ich nenapadli mušky či vošky.
A gratulujem k pestovateľským úspechom. Normálne by som ťa navrhla v kategórii mužov na Porade na titul "surfista" roka... :D
rastino7
19.07.10,16:45
aaale noo, ved kazdy sa moze seknut pri pisani,....a kedze byvam v panelaku, tak myslel som nieco od Agrony - slepacince(dal by som sem konkretnu adresu ,ale nechce mi to pridat), skus dat do google
LukaškoPaľko
20.07.10,20:07
Ahojte,

tento rok som sa rozhodla pestovať na balkóne len surfínie a pelargónie. S odstraňovaním odkvitnutých kvietkov je makačka ale pohľad stojí za to....
každý kto ide okolo, tak sa na pár minút zastaví pred našou bránou aby si zaviazal šnúrky, alebo len tak si poklebetil... :---
Mám len jeden problém a to s bielo fialovými, stonky sa stávajú ako keby dutými a listy žltnú, pritom sa o ne starám tak ako aj o všetky ostatné, pripájam aj obrázok. Ak s tým máte skúsenosti tak mi prosím poradte

Vierka
lujza.j
21.07.10,06:02
Ahojte,

tento rok som sa rozhodla pestovať na balkóne len surfínie a pelargónie. S odstraňovaním odkvitnutých kvietkov je makačka ale pohľad stojí za to....
každý kto ide okolo, tak sa na pár minút zastaví pred našou bránou aby si zaviazal šnúrky, alebo len tak si poklebetil... :---
Mám len jeden problém a to s bielo fialovými, stonky sa stávajú ako keby dutými a listy žltnú, pritom sa o ne starám tak ako aj o všetky ostatné, pripájam aj obrázok. Ak s tým máte skúsenosti tak mi prosím poradte

Vierka

keby som išla okolo ja s mojou rodinou tak budem zaväzovať šnúrky a nášmu psovi:D:--- prekráááásne:);)
Iconka
26.07.10,13:53
Len tak som ich cvakla
lavanda
26.07.10,16:09
Len tak som ich cvakla

No paráda:)!
Oliwa
29.07.10,19:01
Asi by si potrebovala /teda Tvoje surfínie/ väčšie okno... :)
ewita888
02.08.10,07:44
Začali mi žltnúť listy na surfínie, vraj mám zvýšiť kyslosť pôdy.. Neviete, čo je na to dobré?
Iconka
02.08.10,17:31
ewita, bud si preliala a ak nie, tak zvys prisun zeleza
Oliwa
03.08.10,12:25
Začali mi žltnúť listy na surfínie, vraj mám zvýšiť kyslosť pôdy.. Neviete, čo je na to dobré?
Hnojivo na surfínie - dodá im všetko, čo potrebujú, vrátane železa.
VieraPopluharova
16.10.10,19:06
Pekny vecer,

takze konecne sa mozem pochvalit i ja svojimi muskatikmi, doteraz mi chlapci nemali cas to pripravit, ta kto chce nech sa pozrie, ostatne mam v albumoch:
durisovad
16.10.10,19:40
Krasne. A to este aj teraz tak krasne kvitnu? Moje boli cez leto celkom obstojne, ale teraz uz kvitnu ovela menej. Uz sa asi pripravuju na zimne ubytovanie a povedali si, ze je skoda sa namahat.
bikam
17.10.10,05:33
Pekny vecer,

takze konecne sa mozem pochvalit i ja svojimi muskatikmi, doteraz mi chlapci nemali cas to pripravit, ta kto chce nech sa pozrie, ostatne mam v albumoch:
Existuje samostatná téma pre muškáty - http://www.porada.sk/images/misc/paperclip.gif (http://www.porada.sk/subscription.php#) Aby muškáty boli pýchou našich okien (http://www.porada.sk/t43807-aby-muskaty-boli-pychou-nasich-okien.html) ;)
Iconka
16.01.11,16:52
Aj vy sa uz tak neviete dockat jari ako ja? Isto ano. Preto sa mozete spolu so mnou pokochat v novinkach surfinii...snad sa budu dat aj kupit ...
sisima
18.01.11,09:36
ani nehovor... v nedelu bolo u nas tak teplo, ze som stravila cely den v zahradke (jarne upratovanie nafúkaného lístia a podobne)... manzel mi dosiel oznamit, ze je januar, takze oficialne je stale zima...:))))))
vrba mi uz "kvitne"... uz nech je tá jar!!! tiez sa neviem dockat :)
mistinka20bb
24.02.11,10:06
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci mi nebude niekto vediet poradit, surfinie mame nadherne kazdy rok ale asi tak do konca jula, ale potom listi ozltnu a rastu len take malinke pritom ich hnojim vzdy rovnako a aj polievam. Fakt si uz nevieme dat rady lebo ich mame od konca aprila a tie tri mesiace su nadherne.Dakujem za akukolvek radu.
Iconka
24.02.11,19:19
mistinka, to je tazko takto povedat..kolko rokov sa to uz opakuje? cim hnojis?ako casto polievas? na akom stanovisti su? hladala si skodcov? mas dost zelezite hnojivo?...
mistinka20bb
28.02.11,06:52
No su na priamom slnku niektore, ine su zavesene pod balkonom, cize maju aj polotien, polievam aj rano aj vecer, hnojim argo tekute surfinie petunie, skodcov nemaju, aspon som si nevsimla. Som z nich dost nestastna lebo tie tri mesiace, niekedy styri su fakt nadherne a potom im zacnu zltnut listy a blednut kvety, z nicoho nic. ja som mala pocit, ze je to tym ako prichadzala jesen, ale neviem
Iconka
28.02.11,09:19
No myslim, ze teraz to uz nezistime, ale skus tento rok opat a postupne, ako budes nachadzat nejaky problem, tak ho treba riesit. Ono vlani aj mne odisli skor ako po minule roky, ovplyvnilo to pocasie, takze aj ja som ich vyhodila o mesiac skor ako rok predtym. Ked dlho prsi, treba ich schovat, nemaju radi mokro, chcu priame slnko a zelezite hnojivo. Ergo som neskusala, engo nic moc, mne sa najlepsie osvedcil kristalon. A ono, skodca je niekedy taky nenapadny, ze ho dlho ani nevidis....takze treba este skusit a sledova, drzim palce.:)
Iconka
11.03.11,16:57
Sezona 2011 u mna uz zacala.
andersenka
11.03.11,17:27
ja som si kupila petunie (aj fuksie) - semiačka ale, len tak na skúšku. Veľké zázraky nečakám od toho.......
Som ich predvčerom zasadila, tak som zvedava či z nich niečo časom aj bude...
bagristka
11.03.11,20:26
Ahojte. Je tu niekto, kto pestuje petunky aj zo semiacok? V januari som ich vysadila, momentalne maju cca po 9 listkov, v podstate sa im celkom dari. Lenze zo zaciatku mi zacali priesady "padat", takze teraz maju velmi tenucke stopky a su v kvetinacoch akoby polahane. Je nieco, cim by som im mohla pomoct? Nechcem aby mi vykapali....
81janka
11.03.11,21:17
Ja som to skusila len raz. Nemala som kupene semiacka, ale tie ktore som z petuniek pozbierala rok predtym. Celkom sa mi prijali, boli pekne, pevne, velmi som sa z nich tesila - az kym nezakvitli - myslela som si totiz, ze budu v povodnych farbach, t. j. cyklamenove a ono to zakvitlo vsetkym moznym (od fialovych cez modre, cervene, ruzove az po biele). Pozerala som na to, ako puk, ale to bolo asi tym, ze som mala svoje "domace" semiacka z rastliniek kupenych predchadzajuci rok. Zostala som vsak z toho velmi sklamana a lepsie sa mi osvedcilo kupit si v maji uz hotove rastlinky. S ich vysadzanim zo semiacka je to dost velka piplacka, hoci na duhej strane - ten pocit z takej dobre odvedenej prace urcite stoji za to...:-) Mozno by si ich mohla dat na nejake svetlejsie miesto - nemozu mat tenucke stonky preto, ze sa vytahuju za svetlom? A nemozu sa ani preliat, potom je velky problem...
Iconka
12.03.11,06:13
Bagristka, ja som si v januari tiez vysiala par semienok a tiez maju uz par listockov, ale ak ich budem mat tak 5ks na sezonu, tak bude vela. Padanie vyklicenych rastlin je velmi casty problem, da sa kupit zemina, ktora by mala tomuto zabranit a takiez sa to postrekuje tusim lignohumatom, ale to si nie som ista, co by malo padaniu zabranit. Moje mali tiez velmi tenke stonky, ja ich mam zasadene v jiffe, ale dnes ich uz dam normalne do korytka, ked idem sadit kupene priesady a bud z nich daco bude, alebo nie. Este v jiffe som ich zasadila hlbsie az po prvy par listkov, aby ta tenka stonka bola hlbsie v zemi, kedze tym, ako rastlina rastie a mohutnie, by bola pre tu stonku tazka. SKus ich posadit hlbsie.
guru21
12.03.11,17:23
Chcela by som vediet, ak som si zakúpila rastlinku surfinie a nema zatial ziadny bočný výhonok, ma cca 10 cm výsku, či treba tento vrch odstrániť, aby začali rasť dalšie, nové výčhonky. Alebo ju nechať tak a ona sama sa rozvetvi?
Dakujem
arizona
12.03.11,17:29
Ano,rastlinku treba zastipovat.
andersenka
15.03.11,12:23
mne po piatich dňoch od zasadenia semiačok už začínajú petunky schádzať :D :---