taiko
31.07.10,21:38
mne ortoped povedal ze artroskopia je jediny mozny sposob ako na 100percent zistit, kde je problem v kolene
pasuliatko
31.07.10,20:20
mne ortoped povedal ze artroskopia je jediny mozny sposob ako na 100percent zistit, kde je problem v kolene

lebo tam priamo vidí do kolena čo tam v skutočnosti je
taiko
31.07.10,21:11
lebo tam priamo vidí do kolena čo tam v skutočnosti je
A videl som to aj ja. Dali mi totiz epiduralku, takze som to vsetko pozoroval na monitore
pasuliatko
01.08.10,18:01
A videl som to aj ja. Dali mi totiz epiduralku, takze som to vsetko pozoroval na monitore

jej a aké to bolo? popíš nám to :) ak ti to nevadí
taiko
02.08.10,07:18
jej a aké to bolo? popíš nám to :) ak ti to nevadí
No v prvom rade bol vtipny pocit, ked som videl ako sa morduju s mojou nohou, vedel, som ze je to moja noha, ale necitil som ju. Zaujimavy zazitok pre mozog.:)
Co sa toho pozorovania tyka, mali tam taky velky monitor. Ja najprv, ze : "zakryte to, nebudem sa tam kukat !". Ale chlapik hovori: "aaale budete, pockajte". A tak aj bolo. Okamzite ako sa tam objavil obraz uz som na to cumel, jak puk. Inac vyzeralo to ako obrazky zo speleologockej vypravy, alebo z akvaria. Az na to ze tam neboli ziadne rybicky. Chodili tam s nastrojmi, odstranili mi kusok menisku a bolo. Lekar este popozeral cele koleno zo vsetky stran, reku ze "ked uz som tu...". Cele to trvalo asi 20-25 minut a musim povedat, ze to bolo ovela lepsie ako som si myslel. Ja ked vidim doktora, tak sa spravam ako "zviera pre utokom (prizmurene oci, vysoky tep, krvi by sa vo mne nedorezal)" ako mi raz jedna pani pri darovani krvi povedala. Ale tato operacia bola uplne v pohode.
pasuliatko
02.08.10,11:41
No v prvom rade bol vtipny pocit, ked som videl ako sa morduju s mojou nohou, vedel, som ze je to moja noha, ale necitil som ju. Zaujimavy zazitok pre mozog.:)
Co sa toho pozorovania tyka, mali tam taky velky monitor. Ja najprv, ze : "zakryte to, nebudem sa tam kukat !". Ale chlapik hovori: "aaale budete, pockajte". A tak aj bolo. Okamzite ako sa tam objavil obraz uz som na to cumel, jak puk. Inac vyzeralo to ako obrazky zo speleologockej vypravy, alebo z akvaria. Az na to ze tam neboli ziadne rybicky. Chodili tam s nastrojmi, odstranili mi kusok menisku a bolo. Lekar este popozeral cele koleno zo vsetky stran, reku ze "ked uz som tu...". Cele to trvalo asi 20-25 minut a musim povedat, ze to bolo ovela lepsie ako som si myslel. Ja ked vidim doktora, tak sa spravam ako "zviera pre utokom (prizmurene oci, vysoky tep, krvi by sa vo mne nedorezal)" ako mi raz jedna pani pri darovani krvi povedala. Ale tato operacia bola uplne v pohode.

super zážitok potom :) troška závidím :)
taiko
02.08.10,13:35
super zážitok potom :) troška závidím :)
no uprimne povedane, nebudem sa zase hnat aby som to zazil este raz
pasuliatko
03.08.10,17:00
no uprimne povedane, nebudem sa zase hnat aby som to zazil este raz

to chápem :) ale chcela by som to zažiť
Sue
14.08.10,18:19
ahoj, no ja mám podobný problém s kolenom, bola som už dvakrát na oper. artroskopia "obrúsenia chrupavky" mi nezaberá, je to nanič. stále mám bolesti, po druhej op. mi odporúčili, to, čo tebe, bola som v KE, ale zamietli mi tvoju liečbu, vraj mne to už nepomôže, nemá to význam. Brala som hyalganové inj, je mi po nich ešte horšie, ani condrosulf nezaberá, neviem, čo ďalej? Ešte existuje liečba krvnou plazmou... neviem, čo dalej. a tá tvoja liečba je pravdepodobne liečba vlastnými krvnými bunkami. papa a veľa úspechov
irena83
27.08.10,13:11
dobry den rada by som sa informovala či mate po tej ask aj nejake problemy?Ja som bola na ask 20.4,2010 mala som meniskus ale našli mi tam aj že mam poškodenu chrupavku mam silné bolesti a povedali mi že ich budem mať stale že s chrupavkov sa neda nič robiť že mi časom ked budem staršia daju umelý klb a čo do v tedy vie mi dakto poradiť?
pasuliatko
06.09.10,18:42
dobry den rada by som sa informovala či mate po tej ask aj nejake problemy?Ja som bola na ask 20.4,2010 mala som meniskus ale našli mi tam aj že mam poškodenu chrupavku mam silné bolesti a povedali mi že ich budem mať stale že s chrupavkov sa neda nič robiť že mi časom ked budem staršia daju umelý klb a čo do v tedy vie mi dakto poradiť?

vitaj v klube, ja mám to isté čo ty. totálne zničnú chrupavku... na to nepomáha nič ti to hovorím narovinu tak ako to je... môžem vedieť tvoj vek?ak to nie je tajné
pasuliatko
06.09.10,18:48
ako sa máte priatelia? :)
Valcake
06.09.10,22:22
:confused:...hm...nato teda ťažko odpovedať, ale ďakujem za opýtanie. Kúpele mi nepomohli, ale čo by mi aj mohli...:( Je to zlé, horšie a ešte...dobré to už nikdy nebude, no s tým treba žiť. Pasuliatko, horšie, že ani ty sa nemáš čím chváliť. Mrzí ma to. Veď si ešte taká mladučká. Cvič, ale zároveň nezaťažuj kolienko a nejaké vitamínové či potravinové doplnky ti tiež neublížia;) Prajem všetko dobré, veľa optimizmu a samozrejme každému, kto má problémy.:):)
Rika
07.09.10,06:50
vitaj v klube, ja mám to isté čo ty. totálne zničnú chrupavku... na to nepomáha nič ti to hovorím narovinu tak ako to je...

Ahojte všetci, dlho som tu nebola, ale tému stále sledujem.
Písala som v tejto téme o problémoch mojej 16r. dcéry, tiež má poškodenú chrupavku. Ortopéd jej doporučil artroskopiu, ale keď som si prečítala rôzne diskusie, tak som zistila, že viacerým ľudom viac uškodila ako pomohla, rozhodli sme sa (aspoň zatiaľ) ask odmietnuť. Našli sme si ešte iného ortopéda, ktorý s nami súhlasil, že ask by mala byť posledná možnosť, že ak sa nezistí pravá príčina, prečo má také mladé dievča poškodenú chrupavku a cysty v kolene, tak jej ask môže viac uškodiť ako pomôcť. Stále chodíme po vyšetreniach a pátrame po príčinách, bohužiaľ zatiaľ bezvýsledne. Dcéra však chodila na rehabilitáciu laserom (regeneruje bunky) a vyzerá to tak, že sa jej stav mierne zlepšil. Čaká nás ešte jedna terapia, tak dúfam, že ak nepomôže, tak znova aspoň mierne vylepší jej stav.
pasuliatko
07.09.10,07:38
Ahojte všetci, dlho som tu nebola, ale tému stále sledujem.
Písala som v tejto téme o problémoch mojej 16r. dcéry, tiež má poškodenú chrupavku. Ortopéd jej doporučil artroskopiu, ale keď som si prečítala rôzne diskusie, tak som zistila, že viacerým ľudom viac uškodila ako pomohla, rozhodli sme sa (aspoň zatiaľ) ask odmietnuť. Našli sme si ešte iného ortopéda, ktorý s nami súhlasil, že ask by mala byť posledná možnosť, že ak sa nezistí pravá príčina, prečo má také mladé dievča poškodenú chrupavku a cysty v kolene, tak jej ask môže viac uškodiť ako pomôcť. Stále chodíme po vyšetreniach a pátrame po príčinách, bohužiaľ zatiaľ bezvýsledne. Dcéra však chodila na rehabilitáciu laserom (regeneruje bunky) a vyzerá to tak, že sa jej stav mierne zlepšil. Čaká nás ešte jedna terapia, tak dúfam, že ak nepomôže, tak znova aspoň mierne vylepší jej stav.

Ahoj, držím palce tvojej dcére,chcela som sa opýtať či neprekonala nejaké infekčné ochorenie... ako je momonukleóza, borelióza.. lebo ja som minulý rok prekonala momonukleózu a po tom sa mi objavili také problémy. infekčné choroby zásadne napádajú kĺby a ničia ich. vyskúšajte pártať tam ;)
Rika
07.09.10,11:07
[QUOTE=pasuliatko;1499349]Ahoj, držím palce tvojej dcére,chcela som sa opýtať či neprekonala nejaké infekčné ochorenie... ako je momonukleóza, borelióza.. lebo ja som minulý rok prekonala momonukleózu a po tom sa mi objavili také problémy. infekčné choroby zásadne napádajú kĺby a ničia ich. vyskúšajte pártať tam ;)[/QUOTE

Ďakujem pasuliatko za ochotu pomáhať .
Ten druhý ortopéd povedal, že jej problémy mohlo spôsobiť nejaké takéto ochorenie, aby sme pátrali. Reumatologička jej robila v máji vyšetrenia na rôzne takéto choroby, ale všetko bolo negatívne. Teraz sme objednaní ešte k imunologičke. My sme k nej už nejaký čas chodili s iným problémom, tá jej zistila (bolo to asi pred 4 rokmi), že prekonala mononukleózu pred niekoľkými rokmi, lenže naša pediatrička, ku ktorej sme vtedy chodili ju liečia ako angínu
pasuliatko
07.09.10,17:32
[QUOTE=pasuliatko;1499349]Ahoj, držím palce tvojej dcére,chcela som sa opýtať či neprekonala nejaké infekčné ochorenie... ako je momonukleóza, borelióza.. lebo ja som minulý rok prekonala momonukleózu a po tom sa mi objavili také problémy. infekčné choroby zásadne napádajú kĺby a ničia ich. vyskúšajte pártať tam ;)[/QUOTE

Ďakujem pasuliatko za ochotu pomáhať .
Ten druhý ortopéd povedal, že jej problémy mohlo spôsobiť nejaké takéto ochorenie, aby sme pátrali. Reumatologička jej robila v máji vyšetrenia na rôzne takéto choroby, ale všetko bolo negatívne. Teraz sme objednaní ešte k imunologičke. My sme k nej už nejaký čas chodili s iným problémom, tá jej zistila (bolo to asi pred 4 rokmi), že prekonala mononukleózu pred niekoľkými rokmi, lenže naša pediatrička, ku ktorej sme vtedy chodili ju liečia ako angínu

tak to mohla spôsobiť tá prekonaná mononukeóza, ja som mala miernu skoro žiadne príznaky. imunológ ti povie viac, ani mne obvodná na nič neprišla ale imunologička áno, ak ste z Ba ti odporučim moju je super!
Courage
26.09.10,15:47
Zdravím. Prosím Vás, nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný darovať, či predať dlhú kolennú ortézu? Moja utrpela "úraz" a vyvaliť vyše 100€ za novú sa mi moc nechce... Ďakujem pekne
stanco007
26.09.10,17:09
Zdravím. Prosím Vás, nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný darovať, či predať dlhú kolennú ortézu? Moja utrpela "úraz" a vyvaliť vyše 100€ za novú sa mi moc nechce... Ďakujem pekne
Ja mam len klasicke na koleno a kazdy rok novu. Preco si ju nedas predpisat ortopedovi??? Len neviem ci sa da aj dlha predpisat aby ti ju poistovna preplatila... Ja si davam kazdy rok predpisat novu a mam novu cez poistovnu.
Courage
27.09.10,09:24
Noo, už to je vybavené.. :) Ďakujem
74eva
28.09.10,09:14
Ahojte, máte niekto skúsenosti s ortopédiou na Záhradníckej ul. v BA? Po roku a pár mesiacoch mám "konečne" nejakú diagnózu, chondropatia patellae. 3 mesiace som čakala na vyšetrenie, ktoré trvalo cca 2minúty aj s predpísaním receptu a správy. V podstate sa teda zase nič nevyriešilo, zas mám lieky, ktoré mi nezaberajú a lieky na zápal mám jesť podľa potreby. Takže zrejme mám usúdiť, kedy mám v kolene zápal a jesť antiflogistikum a antireumatikum ako cukríky, kedy ja uznám za vhodné :-)
pasuliatko
28.09.10,11:13
Ahojte, máte niekto skúsenosti s ortopédiou na Záhradníckej ul. v BA? Po roku a pár mesiacoch mám "konečne" nejakú diagnózu, chondropatia patellae. 3 mesiace som čakala na vyšetrenie, ktoré trvalo cca 2minúty aj s predpísaním receptu a správy. V podstate sa teda zase nič nevyriešilo, zas mám lieky, ktoré mi nezaberajú a lieky na zápal mám jesť podľa potreby. Takže zrejme mám usúdiť, kedy mám v kolene zápal a jesť antiflogistikum a antireumatikum ako cukríky, kedy ja uznám za vhodné :-)

vitaj kolegyňa s rovnakou dg ako mám ja :)
mne doktor povedal,že ma čaká o pár rokov výmena :)
odporúčam nejesť tbl ako cukríky (ako to robím ja :D ) ale kúp si Colafit mne to celkom dobre robí a nič tým nepokazíš. je to výživa na chrupavky aj keď tam sa moc o výžive nemôžeme baviť.
pasuliatko
28.09.10,11:14
Ja mam len klasicke na koleno a kazdy rok novu. Preco si ju nedas predpisat ortopedovi??? Len neviem ci sa da aj dlha predpisat aby ti ju poistovna preplatila... Ja si davam kazdy rok predpisat novu a mam novu cez poistovnu.

čauko ty nosíš tú ortézu ako často?a akú sti predpísal lekár?
stanco007
28.09.10,12:15
čauko ty nosíš tú ortézu ako často?a akú sti predpísal lekár?
No, mal som zatial stale DONJOY a tento rok co mam noveho ortopeda, tak THUASNE. Ta druha je kus mensia ale zas ta donjoy sa mi zda krajsia a aj kvalitnejsia... Ale je aj drahsia o dost co som pozeral kolko za nu dala poistovna...
A ako casto nosim ortezu? Nosim ju vtedy ked koleno viac zatazujem, resp ked viac slapem na bicykli alebo idem k vode, na huby do lesa atd... Pri beznej chodzi sa orteza nema nosit lebo sa tym oslabuju svaly v okoli kolena... Len pri väcsej zatazi
74eva
28.09.10,13:07
pasuliatko takže sa môžem "tešiť" na nové koleno :-) Ja som si tie protizápalové lieky ani v lekárni nevybrala, pretože som ich už raz mala a musela som byť doma na PN a minimálne namáhať nohu, to mi obvodná povedala. Ja to nejak už neriešim tie ich záhadné liečby, lebo sa mi niekedy nad tým rozum zastavuje. Som zvedavá čo mi povedia v BA. Teraz mám piascledine, vraj to aj dva roky môžem užívať.. Tebe robili aj artroskopiu?
Abeata
29.09.10,18:04
pasuliatko takže sa môžem "tešiť" na nové koleno :-) Ja som si tie protizápalové lieky ani v lekárni nevybrala, pretože som ich už raz mala a musela som byť doma na PN a minimálne namáhať nohu, to mi obvodná povedala. Ja to nejak už neriešim tie ich záhadné liečby, lebo sa mi niekedy nad tým rozum zastavuje. Som zvedavá čo mi povedia v BA. Teraz mám piascledine, vraj to aj dva roky môžem užívať.. Tebe robili aj artroskopiu?


Ahojte,
už pár dní sa hrabem vo vašich správičkách a s radosťou zisťujem , že nie som jediný chronický kolenový simulant. Kolená ma trápia viac ako 20 rokov a nikdy mi nič nebolo. ale to je dlhá história. Súčasná situácia je taká, že sa už viac ako rok trápim , krívam, už vlastne ani neviem,či ma viac boliia kríže, alebo kolená...no proste radosť žiť. na základe Rtg snímkov lekár stanovil artrózu ll.lll...napichal mi tam 3 inj.Sinovialu...nepomolo...vydupkala som si takmer po pol roku MR(čakala som 2 mesiace ) - tam sa našli nejaké lézie 4 až 6 mm na meniskoch, nejaký 10 mm cystoid nasadajúci na menisku, chondromalácia ll,lllgr, vyosenie píšťaly voči steh.kosti...no podľa lekára to nie je nič, čo by problémy mohlo spôsobovať. Tak som po roku zbalila kartu a išla na súkr.kliniku v Martine , kde mi lekár celkom logicky vysvetlil, že najskôr treba vyčistiť a poodstraňovať všetko, čo v kolene nemá byť a až potom do neho pchať nejaké inj. Do 10 dní som mala termín na artroskopiu - čaká ma za dva dni ...strašne mám z toho strach...vlastne ani nie zo samotného zákroku, ale z toho, že to nepomôže... Tak mi držte palce...
pasuliatko
29.09.10,18:37
No, mal som zatial stale DONJOY a tento rok co mam noveho ortopeda, tak THUASNE. Ta druha je kus mensia ale zas ta donjoy sa mi zda krajsia a aj kvalitnejsia... Ale je aj drahsia o dost co som pozeral kolko za nu dala poistovna...
A ako casto nosim ortezu? Nosim ju vtedy ked koleno viac zatazujem, resp ked viac slapem na bicykli alebo idem k vode, na huby do lesa atd... Pri beznej chodzi sa orteza nema nosit lebo sa tym oslabuju svaly v okoli kolena... Len pri väcsej zatazi

No tak máš presnei také aké mám ja :)
DONJOY mám aj ja tú nosím v nemocnici keď som (tam veľa chodím) ale pod normálne nohavice sa mi nezmestí :D
THUASNE mám novú asi 2 týždne :)
pasuliatko
29.09.10,18:44
pasuliatko takže sa môžem "tešiť" na nové koleno :-) Ja som si tie protizápalové lieky ani v lekárni nevybrala, pretože som ich už raz mala a musela som byť doma na PN a minimálne namáhať nohu, to mi obvodná povedala. Ja to nejak už neriešim tie ich záhadné liečby, lebo sa mi niekedy nad tým rozum zastavuje. Som zvedavá čo mi povedia v BA. Teraz mám piascledine, vraj to aj dva roky môžem užívať.. Tebe robili aj artroskopiu?

2 arthroskopie mi robili...
áno teš sa na nové koleno :) a kam do BA ideš?
mne tiež ortopéd povedal,že nepresilovať a nenamáhať.. no ale neviem ako to mám robiť pri mojom povolaní.... :rolleyes:
pasuliatko
29.09.10,18:48
Ahojte,
už pár dní sa hrabem vo vašich správičkách a s radosťou zisťujem , že nie som jediný chronický kolenový simulant. Kolená ma trápia viac ako 20 rokov a nikdy mi nič nebolo. ale to je dlhá história. Súčasná situácia je taká, že sa už viac ako rok trápim , krívam, už vlastne ani neviem,či ma viac boliia kríže, alebo kolená...no proste radosť žiť. na základe Rtg snímkov lekár stanovil artrózu ll.lll...napichal mi tam 3 inj.Sinovialu...nepomolo...vydupkala som si takmer po pol roku MR(čakala som 2 mesiace ) - tam sa našli nejaké lézie 4 až 6 mm na meniskoch, nejaký 10 mm cystoid nasadajúci na menisku, chondromalácia ll,lllgr, vyosenie píšťaly voči steh.kosti...no podľa lekára to nie je nič, čo by problémy mohlo spôsobovať. Tak som po roku zbalila kartu a išla na súkr.kliniku v Martine , kde mi lekár celkom logicky vysvetlil, že najskôr treba vyčistiť a poodstraňovať všetko, čo v kolene nemá byť a až potom do neho pchať nejaké inj. Do 10 dní som mala termín na artroskopiu - čaká ma za dva dni ...strašne mám z toho strach...vlastne ani nie zo samotného zákroku, ale z toho, že to nepomôže... Tak mi držte palce...

som rada,že máme nového člena vitaj medzi nami :)
ASK sa báť nemusíš, len či to pomôžem.... mne doktor povedal,že to čo vidia na MR vyšetrení nie je na 60 % pravdivé... mne sa tam zobrazilo totálne poškodenie meniskusu a ten bol dobrý len troška roztrapkaný čiže nič výrazné.
držím palce a daj vedieť ako si dopadla :)
pasuliatko
29.09.10,18:49
ľudkovia ja idem v stredu k reumatológovi... ortopéd ma tam poslal lebo má domnienku,že to ochorenie bude reumatického pôvodu... no no neviem...ale ne/dúfam,že doktorka niečo vypátra :-/
Valcake
29.09.10,22:48
Ahojte, máte niekto skúsenosti s ortopédiou na Záhradníckej ul. v BA? Po roku a pár mesiacoch mám "konečne" nejakú diagnózu, chondropatia patellae. 3 mesiace som čakala na vyšetrenie, ktoré trvalo cca 2minúty aj s predpísaním receptu a správy. V podstate sa teda zase nič nevyriešilo, zas mám lieky, ktoré mi nezaberajú a lieky na zápal mám jesť podľa potreby. Takže zrejme mám usúdiť, kedy mám v kolene zápal a jesť antiflogistikum a antireumatikum ako cukríky, kedy ja uznám za vhodné :-)

74eva, zdravím, bola si na magnetickej rezonancii? Predpokladám, že je to r.nar. a tým pádom si príliš mladá na umelé koleno. Veď výdrž má cca 10 rokov a čo potom? Takže sa "neteš"!!! Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov. Zápal v kolene sa prejaví teplým kolenom, opuchom a nehovoriac o bolesti. Ak by si predsa mala dojem, že ide o zápal, tak ortopéd to zistí z krvi- CRP. Predpokladám, že sa artroskopii nevyhneš.:( V každom prípade treba najprv MRI. Nič lepšie nemáme. Poinformuj sa ešte o liečbe Orthokin-om. To je ale drahé. Držím palce!
Valcake
29.09.10,22:58
Ahojte,
už pár dní sa hrabem vo vašich správičkách a s radosťou zisťujem , že nie som jediný chronický kolenový simulant. Kolená ma trápia viac ako 20 rokov a nikdy mi nič nebolo. ale to je dlhá história. Súčasná situácia je taká, že sa už viac ako rok trápim , krívam, už vlastne ani neviem,či ma viac boliia kríže, alebo kolená...no proste radosť žiť. na základe Rtg snímkov lekár stanovil artrózu ll.lll...napichal mi tam 3 inj.Sinovialu...nepomolo...vydupkala som si takmer po pol roku MR(čakala som 2 mesiace ) - tam sa našli nejaké lézie 4 až 6 mm na meniskoch, nejaký 10 mm cystoid nasadajúci na menisku, chondromalácia ll,lllgr, vyosenie píšťaly voči steh.kosti...no podľa lekára to nie je nič, čo by problémy mohlo spôsobovať. Tak som po roku zbalila kartu a išla na súkr.kliniku v Martine , kde mi lekár celkom logicky vysvetlil, že najskôr treba vyčistiť a poodstraňovať všetko, čo v kolene nemá byť a až potom do neho pchať nejaké inj. Do 10 dní som mala termín na artroskopiu - čaká ma za dva dni ...strašne mám z toho strach...vlastne ani nie zo samotného zákroku, ale z toho, že to nepomôže... Tak mi držte palce...

Abeata, zdravím, ty si postupovala správne. Buď kludná, inak sa nedalo. Počula som, že v Martine sú dobrí "kolenári"-lekári.;) Buď optimisticky naladená! Pomôže! :) ...a potom dobrá rehabilitácia. Ozvi sa po ASK! Držím palce!
stanco007
30.09.10,05:04
No tak máš presnei také aké mám ja :)
DONJOY mám aj ja tú nosím v nemocnici keď som (tam veľa chodím) ale pod normálne nohavice sa mi nezmestí :D
THUASNE mám novú asi 2 týždne :)
Tak, lekari asi predpisuju stale tie iste-osvedcene. Ale ta donjoy je lepsia podla mna a je aj pevnejsia... Ale mas pravdu, ze pod nohavice nie je nic moc :D
Boze tie nase kolena... A ak si dobre pamätam si tiez velmi mlada... Co to este bude neskor....
Abeata
30.09.10,05:56
Abeata, zdravím, ty si postupovala správne. Buď kludná, inak sa nedalo. Počula som, že v Martine sú dobrí "kolenári"-lekári.;) Buď optimisticky naladená! Pomôže! :) ...a potom dobrá rehabilitácia. Ozvi sa po ASK! Držím palce!
Vďaka za povzbudenie. Viete, čo ma na tejto celej diskusii desí ? To, že sa tu ozývajú samí mladí ľudia, ktorí majú pred sebou celý život a lekári si ich poniektorých pohadzujú ako horúci zemiak. Predpokladám, že hlášky tipu " Čo už takému mladému môže byť ", alebo " Nepozoruješ sa veľmi ? ", či "Ale to sa nedá, aby sme sa zaoberali každým Tvojim pichnutím v kolene!!! ", si určite vypočuli mnohí. A tak mladý človek rezignuje...snaží sa to prekonať, ubiehajú dni, mesiace, roky, až to dôjde do takého štádia, že hups, máte zrazu po štyridsiatke, a už sa to nedá vydržať... Naberiete odvahu a idete k lekárovi. Teda chcete ísť...Po dvoch mesiacich sa konečne dočkáte termínu vyšetrenia, ktorý Vám sestrička láskavo pridelila, otvoríte dvere, poviete, čo Vás trápi, pán doktor konečne zodvihne hlavu a venuje vám prvý pohľad odkedy ste vstúpili do ordinácie , naširiko sa usmeje a vypustí z úst hlášku, ktorá Vás priklincuje o stenu :" Nooo...ale moja to sa nečudujte, že Vás bolia kolená pri vašej váhe !!! (nosím veľkosť 42 !).Ale to len tak medzi rečou.Podstata je v tom, že nakoniec , po nekonečných doprosovaniach sa vyšetrení , stanovia diagnózu, s ktorou sa už nedá nič robiť, len čakať, kým dosiahnete stav a vek na výmenu kĺbu. No povedzte mi, prečo sa nesnažili zistiť, čo človeku je, kým je ešte mladý a schopnosť regenerácie organizmu je pri správnej liečbe ešte veľká ? Nie je to celé na hlavu ?
Abeata
30.09.10,06:19
som rada,že máme nového člena vitaj medzi nami :)
ASK sa báť nemusíš, len či to pomôžem.... mne doktor povedal,že to čo vidia na MR vyšetrení nie je na 60 % pravdivé... mne sa tam zobrazilo totálne poškodenie meniskusu a ten bol dobrý len troška roztrapkaný čiže nič výrazné.
držím palce a daj vedieť ako si dopadla :)
...tiež som zvedavá, čo tam nájdu. Možno sa zobudím a ujo doktor mi povie, že je kolienko zdravé ako ryba a ja sa s úsmevom poberiem asi za psychologičkou, pretože si tie problémy asi dobrých 23 rokov len namýšľam (mám ja ale predstavivosť, že ? )
Ozaj, niekde som tu postrehla, že sa bavíte o výživ.doplnkoch na chrupavku. Takže ja som vyskúšala Inove 5, Artrostop a ešte niečo, no bez nejakého účinku. Posledné tri mesiace ale užívam Geladrink kapsule - je to trojfázová podporná liečba (aspon tak múdro sa to označuje na internete ) . prvé balenie je s boswelinom, druhé sa volá Forte a tretie bal. má prívlastok Diet. Po dvoch mesiacoch môžem povedať, že ma síce neprestalo v kolenách pichať, ani mi neprestali vybiehať, rovnako sú nestabilné a bolestivé vo vnútri, ako boli predtým, no mäkké štruktúry kolena , ktoré boleli na dotyk a celé noci tak, že som nevedela, čo si pod kolienka podložiť , sa vo veľkej miere ukľudnili a nereagujú tak dramaticky ani pri zmenách počasia. Možno táto info.niekomu pomôže :o)
74eva
30.09.10,07:55
Valčake ma MR som nebola, lebo behom 2minútového vyšetrenia, na ktoré som čakala 3 mesiace to dr. nepovažoval za nutnosť. Číslo v mojom mene neznamená dátum narodenia, mám 24. Bohužiaľ, viem ako sa prejavuje zápal v kolene, mala som tú "česť" už dvakrát. Lenže užívať protizápalové lieky podľa seba sa mi zdá byť pritiahnuté za vlasy. Ak toto povie vyštudovaný odborník.. Moje celkové vyšetrenie boli zbytočné dva RTG v priebehu viac ako roka od nehody. A ak sa spýtam na inú liečbu, tak sa ma spýta, či som ja lekár, keď mu fušujem do remesla. Celkovo som bola u troch lekárov a vždy iný výsledok. Tak idem do BA, preto som chcela vedieť, či má niekto skúsenosti s ortopédiou na Záhradníckej.
Abeata to úplne presne vystihla v svojom príspevku. Veď som mladá, tak ma nič nemôže bolieť.
pasuliatko
30.09.10,15:55
74eva, zdravím, bola si na magnetickej rezonancii? Predpokladám, že je to r.nar. a tým pádom si príliš mladá na umelé koleno. Veď výdrž má cca 10 rokov a čo potom? Takže sa "neteš"!!! Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov. Zápal v kolene sa prejaví teplým kolenom, opuchom a nehovoriac o bolesti. Ak by si predsa mala dojem, že ide o zápal, tak ortopéd to zistí z krvi- CRP. Predpokladám, že sa artroskopii nevyhneš.:( V každom prípade treba najprv MRI. Nič lepšie nemáme. Poinformuj sa ešte o liečbe Orthokin-om. To je ale drahé. Držím palce!

Valčake ahoj :)
to čo popisuješ mne doktor o tom hovoril,že na poškodenú chrupavku to nezaberá... lebo chrupavka nevie ,,vtiahnuť,, do seba tie živiny čo ti tam oni prostredníctvom injekcie vpravia...
a umelý kĺb... 10-15 rokov a potom? výmena za další... :( alebo odrezať nohu a protéza ti vydrží aj 30 rokov :D to by bolo asi lepšie :D
pasuliatko
30.09.10,15:58
Tak, lekari asi predpisuju stale tie iste-osvedcene. Ale ta donjoy je lepsia podla mna a je aj pevnejsia... Ale mas pravdu, ze pod nohavice nie je nic moc :D
Boze tie nase kolena... A ak si dobre pamätam si tiez velmi mlada... Co to este bude neskor....

mladá budúci týždeň budem mať 22 rokov a už 9 rokov bolesti kolien... super život :D musím uznať... :D:D
neviem čo to bude lebo ja raz chcem mať deti a nebudem vládať za nimi behať, čupnúť si k ním o tom nehovoriac... keď už teraz niekedy ledva chodím :(
pasuliatko
30.09.10,16:03
Vďaka za povzbudenie. Viete, čo ma na tejto celej diskusii desí ? To, že sa tu ozývajú samí mladí ľudia, ktorí majú pred sebou celý život a lekári si ich poniektorých pohadzujú ako horúci zemiak. Predpokladám, že hlášky tipu " Čo už takému mladému môže byť ", alebo " Nepozoruješ sa veľmi ? ", či "Ale to sa nedá, aby sme sa zaoberali každým Tvojim pichnutím v kolene!!! ", si určite vypočuli mnohí. A tak mladý človek rezignuje...snaží sa to prekonať, ubiehajú dni, mesiace, roky, až to dôjde do takého štádia, že hups, máte zrazu po štyridsiatke, a už sa to nedá vydržať... Naberiete odvahu a idete k lekárovi. Teda chcete ísť...Po dvoch mesiacich sa konečne dočkáte termínu vyšetrenia, ktorý Vám sestrička láskavo pridelila, otvoríte dvere, poviete, čo Vás trápi, pán doktor konečne zodvihne hlavu a venuje vám prvý pohľad odkedy ste vstúpili do ordinácie , naširiko sa usmeje a vypustí z úst hlášku, ktorá Vás priklincuje o stenu :" Nooo...ale moja to sa nečudujte, že Vás bolia kolená pri vašej váhe !!! (nosím veľkosť 42 !).Ale to len tak medzi rečou.Podstata je v tom, že nakoniec , po nekonečných doprosovaniach sa vyšetrení , stanovia diagnózu, s ktorou sa už nedá nič robiť, len čakať, kým dosiahnete stav a vek na výmenu kĺbu. No povedzte mi, prečo sa nesnažili zistiť, čo človeku je, kým je ešte mladý a schopnosť regenerácie organizmu je pri správnej liečbe ešte veľká ? Nie je to celé na hlavu ?

súhlasím. pozri ja nadváhu nemám mám 164 cm a necelých 50kg čiže u mňa sa nedá hovoriť o nadváhe...
ako som už uviedla budúci týždeň budem mať 22 rokov a už od 13 ma bolia kolená... u mňa by to bolo už na výmenu klbu lenže som mladá..a do čerta do kedy mám čakať? kým budem mať 60 rokov a budem sa voziť na vozíčku lebo nebudem môcť chodiť?čo tým tí lekráti docielia? neviem... ťažko som sa vyrovnávala s mojou DG... a pritom som mladá a nikdy som klby nezaťažovala nadmerne a ani som nešportovala... tak z čoho to mám? sú niekedy dni kedy ledva chodím... a čím dalej je ich viac.. a lekár,že dajte si paralen alebo ibalgin... a ja sa ho pýtam,že to mám jesť do kým mi nevymeníte klb? a on sa tak kuka...že nič... čiža asi tak... :(
pasuliatko
30.09.10,16:06
...tiež som zvedavá, čo tam nájdu. Možno sa zobudím a ujo doktor mi povie, že je kolienko zdravé ako ryba a ja sa s úsmevom poberiem asi za psychologičkou, pretože si tie problémy asi dobrých 23 rokov len namýšľam (mám ja ale predstavivosť, že ? )
Ozaj, niekde som tu postrehla, že sa bavíte o výživ.doplnkoch na chrupavku. Takže ja som vyskúšala Inove 5, Artrostop a ešte niečo, no bez nejakého účinku. Posledné tri mesiace ale užívam Geladrink kapsule - je to trojfázová podporná liečba (aspon tak múdro sa to označuje na internete ) . prvé balenie je s boswelinom, druhé sa volá Forte a tretie bal. má prívlastok Diet. Po dvoch mesiacoch môžem povedať, že ma síce neprestalo v kolenách pichať, ani mi neprestali vybiehať, rovnako sú nestabilné a bolestivé vo vnútri, ako boli predtým, no mäkké štruktúry kolena , ktoré boleli na dotyk a celé noci tak, že som nevedela, čo si pod kolienka podložiť , sa vo veľkej miere ukľudnili a nereagujú tak dramaticky ani pri zmenách počasia. Možno táto info.niekomu pomôže :o)

vyskúšaj ten COLAFIT, je drahší ale mne zatial zle neurobil :)
no tak to tuším pojdeme hromadne na psychologické alebo psychiatrické vyšetrenie :) možno nám dajú aj zľavu keď prídeme všetci z tejto témy :D
74eva
30.09.10,16:50
Pasuliatko, ja uvidím čo mi povedia v BA a potom sa možno naozaj stretneme niekde u psychológa, pretože sme ozaj asi simulanti a nemáme čo v našom mladom veku robiť, len si vymýšľať, sťažovať si tráviť svoj voľný čas v preplnených čakárňach :o
Zdenka175
30.09.10,16:54
Nemám problém s kolenom ale s bedrovým klbom ,u lekára som nebola. Na chôdzi nič nevidieť. Začínam mať bolesti na pravej nohe v bed. klbe pri určitých cvikoch. Keď necvičím bolesť nemám. Možno to bude len reuma, sa utešujem. Budem mať 32r. Mám ísť na nejaké vyšetrenie? Kúpila som si dnes v lekárni tab. Altermed mobilin. Strašne mi ich vychválila predávačka, neužívali ste ich niekto? Ďakujem
Abeata
30.09.10,17:17
súhlasím. pozri ja nadváhu nemám mám 164 cm a necelých 50kg čiže u mňa sa nedá hovoriť o nadváhe...
ako som už uviedla budúci týždeň budem mať 22 rokov a už od 13 ma bolia kolená... u mňa by to bolo už na výmenu klbu lenže som mladá..a do čerta do kedy mám čakať? kým budem mať 60 rokov a budem sa voziť na vozíčku lebo nebudem môcť chodiť?čo tým tí lekráti docielia? neviem... ťažko som sa vyrovnávala s mojou DG... a pritom som mladá a nikdy som klby nezaťažovala nadmerne a ani som nešportovala... tak z čoho to mám? sú niekedy dni kedy ledva chodím... a čím dalej je ich viac.. a lekár,že dajte si paralen alebo ibalgin... a ja sa ho pýtam,že to mám jesť do kým mi nevymeníte klb? a on sa tak kuka...že nič... čiža asi tak... :(
...Pasuliatko, ja mám 42r. a kolená ma bolia od 17-tich rokov ( nikdy mi nič nezistili, len sa striedala dlaha a elasťák... ) a to som mala 41 kg aj s topánkami. Hmotnosť mi až do štyridsiatky dokonca ani počas dvoch tehotenstiev nestúpla nad 51 kg, len tieti dva roky sa mi kvôli horm.problémom, stresu a aj nezmyselným diétam (len aby ma kolená neboleli ) podarilo dostať na hmotnosť 70 kg pri 160 cm. A búúúm...hneď máme dôvod. aké jednoduché, že ? To máte málo pohybu ( ha...15 rokov som pracovala ako floristka, potom ako asistent učiteľa v špec.škole a už 5 rokov trávim celé leto ako lektor sprievodca na Sl.ostrove. ) Každý len súdi a nič nezistí. Veľmi som zvedavá, ako zajtra dopadnem. A ver mi, že ma ide poraziť, keď čítam, ako sa nevie nájsť nik, kto by ti dokázal pomôcť. Veď si mladučká baba, možno o mesiac staršia ako môj syn a život máš iba pred sebou !!! Načo Ti bude umelé koleno v 60 ? Aby sa i dalo zájsť lepšie do kostola ? Nechápem, nerozumiem...radšej ani nerozmýšľam... Myslím, že viac ako polovica lekárov nemá právo používať titul LEKÁR, pretože lekár podľa mňa má pomôcť. A ak to nedokáže, má urobiť všetko pre to, aby aspon človeka podržal psychicky . No tento pojem v dnešnom zdravotníctve asi patrí do slovníka cudzích slov.
Abeata
30.09.10,17:37
Ozaj dievčence, čo sa týka liečby vlastnou krvou - Orthokin, tak tam nejde o nejaké živiny, ktoré by mala chrupavka do seba naviazať. V zúfalstve som sa v tom špŕtala, odhodlaná minúť manželove úspory, ak by mi to malo pomôcť ( a odhodlaná som doteraz ). Princíp tejto liečby spočíva v tom, že mäknúca chrupavka ako patologické tkanivo produkuje deštruktívnu látku tzv. interleukín 1 a tento bráni naväzovaniu kolagénu na chrupku. Naša krvička, po oddelení krvnej zložky a plazmy a dá do nejakých špec.skúmaviek, kde sa akoby nasimuloval zápalový proces a začne sa v nej tvoriť antagonista (protibojovník ) proti interleukínu 1, a ten sa po aplikácii do kĺbu naviaže na chrupavku a nedovolí aby na ňu pôsobil ten zlý interleukín. A podľa tých múdrych informácií sa stav začne pomaličky zlepšovať, alebo aspon nezhoršovať. No...toľko moje vyčítané vedomosti. Pozrite si stránku orthokin.sk
Neviem, či to naozaj funguje...vážne netuším, no znie to logicky. Čítala som si na stránke železničnej nemocnice v KE reakcie na liečbu a tí, čo to podstúpili popisujú výrazné, až 80% zlepšenie...
Lenže...tá cena... :mee:
Valcake
30.09.10,17:47
...tak o tom som písala...
Valcake
30.09.10,18:01
???
pasuliatko
30.09.10,19:06
...Pasuliatko, ja mám 42r. a kolená ma bolia od 17-tich rokov ( nikdy mi nič nezistili, len sa striedala dlaha a elasťák... ) a to som mala 41 kg aj s topánkami. Hmotnosť mi až do štyridsiatky dokonca ani počas dvoch tehotenstiev nestúpla nad 51 kg, len tieti dva roky sa mi kvôli horm.problémom, stresu a aj nezmyselným diétam (len aby ma kolená neboleli ) podarilo dostať na hmotnosť 70 kg pri 160 cm. A búúúm...hneď máme dôvod. aké jednoduché, že ? To máte málo pohybu ( ha...15 rokov som pracovala ako floristka, potom ako asistent učiteľa v špec.škole a už 5 rokov trávim celé leto ako lektor sprievodca na Sl.ostrove. ) Každý len súdi a nič nezistí. Veľmi som zvedavá, ako zajtra dopadnem. A ver mi, že ma ide poraziť, keď čítam, ako sa nevie nájsť nik, kto by ti dokázal pomôcť. Veď si mladučká baba, možno o mesiac staršia ako môj syn a život máš iba pred sebou !!! Načo Ti bude umelé koleno v 60 ? Aby sa i dalo zájsť lepšie do kostola ? Nechápem, nerozumiem...radšej ani nerozmýšľam... Myslím, že viac ako polovica lekárov nemá právo používať titul LEKÁR, pretože lekár podľa mňa má pomôcť. A ak to nedokáže, má urobiť všetko pre to, aby aspon človeka podržal psychicky . No tento pojem v dnešnom zdravotníctve asi patrí do slovníka cudzích slov.

plne súhlasím s tebou! ani ja neviem na čo mi bude umelé koleno v 60:mee:
pasuliatko
30.09.10,19:12
Ozaj dievčence, čo sa týka liečby vlastnou krvou - Orthokin, tak tam nejde o nejaké živiny, ktoré by mala chrupavka do seba naviazať. V zúfalstve som sa v tom špŕtala, odhodlaná minúť manželove úspory, ak by mi to malo pomôcť ( a odhodlaná som doteraz ). Princíp tejto liečby spočíva v tom, že mäknúca chrupavka ako patologické tkanivo produkuje deštruktívnu látku tzv. interleukín 1 a tento bráni naväzovaniu kolagénu na chrupku. Naša krvička, po oddelení krvnej zložky a plazmy a dá do nejakých špec.skúmaviek, kde sa akoby nasimuloval zápalový proces a začne sa v nej tvoriť antagonista (protibojovník ) proti interleukínu 1, a ten sa po aplikácii do kĺbu naviaže na chrupavku a nedovolí aby na ňu pôsobil ten zlý interleukín. A podľa tých múdrych informácií sa stav začne pomaličky zlepšovať, alebo aspon nezhoršovať. No...toľko moje vyčítané vedomosti. Pozrite si stránku orthokin.sk
Neviem, či to naozaj funguje...vážne netuším, no znie to logicky. Čítala som si na stránke železničnej nemocnice v KE reakcie na liečbu a tí, čo to podstúpili popisujú výrazné, až 80% zlepšenie...
Lenže...tá cena... :mee:

mne doktor tvrdil niečo iné..a to,že to pomôže na 6 mesiacov niekde píšu? nie... to nepomôže natrvalo...
pasuliatko
30.09.10,19:22
http://www.sportclinic.sk/poskodenie-chrupavky.html
citácia z tejto stránky:
Ako sa chrupavka lieči?

Poškodená chrupavka sa dá liečiť len relatívne. Súčastná medicína nedokáže chrupavku vyliečiť alebo jednoducho nahradiť . Základný princíp liečby je spomalenie resp.pozastavenie degeneratívneho procesu-artrózy. Najmodernejšie výskumy umožnuju tzv.kultiváciu chrupavky-teda rozmnoženie chrupavkových buniek v laboratóriu z kúsku vlastnej chrupavky odobratej z kolena . Do rutinnej praxe sa však tieto metódy ešte nedostali. Častejšie sa používa presun zdravej časti na poškodenú-mozaiková plastika.Táto metóda je účinná len v niektorých špecifických prípadoch.

celkom dobré veci sú tam napísané odporúčam prečítať
pasuliatko
30.09.10,19:28
http://ortoped.sk/novy/docs/tepkoxy.pdf

Vek pacientov
Problémom, ktorý zohľadňujeme, je tiež vek pacienta. Treba rozhodnúť, kedy endoprotézu implantovať. Vieme totiž, že endoprotézy majú určitú životnosť. Dalo by sa povedať, že je to asi 10 až 15 rokov. Poznáme však pacientov z praxe a zo svetových endoprotetických registrov, že endoprotézy bývajú funkčné aj 25 rokov. Je teda nutné naozaj zvážiť vek, kedy sa má endoprotéza implantovať. Neznamená to, že ak má pacient koxartrózu, je mladý, endoprotézu mu implantovať nebudeme. Sú bežné prípady, že implantujeme endoprotézy mladým, dokonca po prísnom zvážení aj deťom.

Tak potom neviem kde je problém :rolleyes:
DanielaSL
30.09.10,19:31
Pasuliatko ešte stále sa po tom všetkom trápiš s kolenom? Buď rada..lebo mne okrem kolena dobabrali pri tej operácii pred dvomi rokmi celú nohu. Dnes neviem chodiť, spadli klenby, celá noha sa zosunula, urobili mi ortopedické topánky...no môj muž skonštatoval, že sú ako vojenské kanady....cvičím, skúšam všetko možné a nič...už neverím, že niekedy bude tá noha ako bola. Keby som to bola vedela, ani si to koleno nedám operovať. Lebo aj to je stále nanič.
pasuliatko
30.09.10,19:51
pozrite si STV 1, videoarchív Dámsky magazín zo dňa 20.9.2010 hovorí tam ortopéd o TEP (totálna endoprotéza) a je to celkom zaujímavé.
pasuliatko
30.09.10,19:53
DanielaSĽ áno je to tak ako tu píšem... je to zlé a už fakt neviem čo mám robiť :(
irena83
01.10.10,10:25
bola som na ask a robili mi to kvoli tomu že som mala prasknutý meniskus
irena83
01.10.10,10:36
dobrý den vidím že nie som jedina čo ma problem s chrupavkou mam 27 mam poškodenu chrupavku v 4 štádiu takže viac menej nemam žiadnu mam šialene bolesti, bola som aj na ask že mam prasknutý meniskus tak to spravili a pritom to zistili že mam poškodenu chrupavku.Lekar mi na to povedal že ma to bude boleť pichal mi inekcie vyberal vodu s kolena papam nejake tabletky a bolesti neustupuju povedal mi že som velmi mlada na umelý klb takže všeličo na mna skušaju som zrela akurat na psychiatriu.Chcela by som sa spýtať ste na PN alebo pracujete lebo ja už som asi 6 mesiacov?
irena83
01.10.10,10:47
Možem sa opýtať ste stale na PN alebo pracujete?
Abeata
01.10.10,11:13
Tak vás zdrávím kolenáčky moje :o)). Už mám po ASK. Robili ma okolo osmej a o jedenástej som prisám vačku krivkala po vlastných domov. Bez barlí. V zdraví sme s ujom doktorom prežili vyberanie drenáže, dostala som inj.proti trombóze (pane bože, ako si to ja sama pichnem do brucha...asi popýtam syna - ked vie kamoškám prepichnúť uši, zvládne aj toto, či ? ) No a nález nasledovný : hydrops, difúzna synovitis, CHP mediálneho kondylu femuru a tíbie lV stupňa. Vraj diera ako po výbuchu bomby, roztrúsené čiastočky chrupavky a kadejaké smeti v celom kĺbe. ošetrené kobláciou ( zbrúsenie a stimulácia elektro neviem čím ). Zatiaľ to bolí, ale verte, že takúto bolesť som zažívala hlavne v noci úplne bežne. V pondelok kontrola a rehabilitácia. A bude treba ešte aplikovať inj.podobné ako Synovial. Lekár sa vyjadril, že je veľká pravdepodobnosť, že sa poškodenie vyhojí väzivovou chrupkou...len škoda, že som neprišla skôr !!!!!!
Dámy...teda zatiaľ toľko, idem ľadovať koleno. Zatiaľ sa mi majte krásne :o)
Valcake
01.10.10,16:05
Abeata, som rada, že si po op. a hlavne, že sa máš lepšie. Teraz už len rehabilitovať ale naďalej dávať pozor. Prajem všetko dobré.
Valcake
01.10.10,16:15
Nemám problém s kolenom ale s bedrovým klbom ,u lekára som nebola. Na chôdzi nič nevidieť. Začínam mať bolesti na pravej nohe v bed. klbe pri určitých cvikoch. Keď necvičím bolesť nemám. Možno to bude len reuma, sa utešujem. Budem mať 32r. Mám ísť na nejaké vyšetrenie? Kúpila som si dnes v lekárni tab. Altermed mobilin. Strašne mi ich vychválila predávačka, neužívali ste ich niekto? Ďakujem

Zdenka, že sa pýtaš. Samozrejme, že máš ísť k lekárovi. Si ešte mladá a žeby si sa reume tešila?:eek: Pýtaj sa na denzitometriu, môže to byť aj začínajúca osteoporóza. Pošle ťa tam ortopéd, alebo gynekológ. Nezanedbávaj, aby si neskôr neľutovala.
Abeata
02.10.10,08:38
dobrý den vidím že nie som jedina čo ma problem s chrupavkou mam 27 mam poškodenu chrupavku v 4 štádiu takže viac menej nemam žiadnu mam šialene bolesti, bola som aj na ask že mam prasknutý meniskus tak to spravili a pritom to zistili že mam poškodenu chrupavku.Lekar mi na to povedal že ma to bude boleť pichal mi inekcie vyberal vodu s kolena papam nejake tabletky a bolesti neustupuju povedal mi že som velmi mlada na umelý klb takže všeličo na mna skušaju som zrela akurat na psychiatriu.Chcela by som sa spýtať ste na PN alebo pracujete lebo ja už som asi 6 mesiacov?

Ahoj, Ja som sa práve včera dozvedela, že art.lV stupňa dáva pri veľkom rozsahu možnosť žiadať o čiastočný ID...no Ty si strašne mladučká a to asi nie je veľmi optimistický pohľad na budúcnosť, hoci z praktického hľadiska je to aspon aký - taký spôsob pokrytia napr.nákladov na lieky.
Ozývam sa preto, lebo viem, aké to je, keď človek nemôže pre bolesti a obmedzenia vykonávať prácu, ktorú vykonávať chce a nevie, kde sa vlastne v živote zaradiť (a to som už riadne dlhú dobu dospelá ). Osobne som muselaodmietnuť prácu, po ktorej doslova túžim a hlavne z fin.dôvodov som išla ma PN. no...každý centík je dobrý... Môžem poradiť asi toľko- maródiť ako dlho sa dá, robiť všetko možné pre zlepšenie ( aspon subjektívne ) stavu a ...no bohužiaľ, porozmýšľať nad prácou, ktorá nevyžaduje ani státie, ani chodenie... :confused:
Abeata
02.10.10,08:45
Abeata, som rada, že si po op. a hlavne, že sa máš lepšie. Teraz už len rehabilitovať ale naďalej dávať pozor. Prajem všetko dobré.

Ďakujem veľmi pekne :o)). Noc som strávila krivkaním medzi mraziakom a posteľou,aby som ľadovala a ľadovala... ale dnes som už bola venčiť psa (čo človek nezvládne keď musí :o)) ). Koleno zohnem pomaly na do pravého uhla, no mám strašný strach, že budem tam, kde som bola, pretože ho nedokážem poriadne vystrieť a to bol najväčší problém aj pred ATS. No asi to chce ešte čas...že... ?
klasika1
03.10.10,13:25
Dobrý deň. Podobný problém s kolenom som mala aj ja. 28.9. to boli 4 roky, čo mi robili ASK. Na záver prepúšťacej správy je veta:.. nutné uvažovať o aloplastike kol. kĺbu v budúcnosti.
ASK bol druhý zásah do kolena.. Roky som nemohla poriadne zohnúť koleno a vystrieť ho bol veru väčší problém a bolesť nie len pri chôdzi, ale aj v klude, v noci pri každom otočení sa v posteli prebudenie.
Prajem skoré uzdravenie :-)
Abeata
03.10.10,15:40
Dobrý deň. Podobný problém s kolenom som mala aj ja. 28.9. to boli 4 roky, čo mi robili ASK. Na záver prepúšťacej správy je veta:.. nutné uvažovať o aloplastike kol. kĺbu v budúcnosti.
ASK bol druhý zásah do kolena.. Roky som nemohla poriadne zohnúť koleno a vystrieť ho bol veru väčší problém a bolesť nie len pri chôdzi, ale aj v klude, v noci pri každom otočení sa v posteli prebudenie.
Prajem skoré uzdravenie :-)

Vidím, že kolená sú strašné potvory :o). Problémy sme mali takmer totožné. nemohla som si ani nadvihnúť nohou papón bez toho, aby koleno nevyskočilo. Neexistvalo ani plávanie, pretože stačil jeden výpad nohami a museli ma zachraňovať. ...Sama som zvedavá, ako tie moje dopadnú, pretože v snahe hýbať sa zaťažujem ešte viac pravé koleno, ktoré toho malo už plné zuby pred ASK jeho ľavého kolegu , takže sa ozýva viac ako to "vŕtané " a mám obavy, že to nevydrží ani do termínu MR... ale snažím sa byť optimista. A ak sa môžem opýtať - ako sa majú po štyroch rokoch tvoje koleno ? Pomohlo to ? Aspon trošku sa uľavilo ?
klasika1
03.10.10,15:59
Ja som zaťažovala veľmi pomaly :-( prvé tri dni sa mi nedalo dostúpiť ani na prsty..bol to hlboký zásah, postupne som cvičila stehenný sval, ktorý mám aj doteraz slabý ( ešte pri prvej klasickej operácii mi tam niečo poškodili). Vidím, že máme teda obe kolená riadne "dorantané". Mne druhé koleno podalo pri domácej rehabilitácii, nevydržal meniskus. To pravé sa liečilo takmer rok, absolvovala som 15 obstrekov (5x 3 mesiace).
Teraz je to už veľmi dobré, ale nie vďaka injekciám..Spím celú noc, už si môžem kľaknúť bez bolesti a ako som odsledovala nie len ja, ale i okolie, tak nekrívam.
Abeata
03.10.10,17:38
Ja som zaťažovala veľmi pomaly :-( prvé tri dni sa mi nedalo dostúpiť ani na prsty..bol to hlboký zásah, postupne som cvičila stehenný sval, ktorý mám aj doteraz slabý ( ešte pri prvej klasickej operácii mi tam niečo poškodili). Vidím, že máme teda obe kolená riadne "dorantané". Mne druhé koleno podalo pri domácej rehabilitácii, nevydržal meniskus. To pravé sa liečilo takmer rok, absolvovala som 15 obstrekov (5x 3 mesiace).
Teraz je to už veľmi dobré, ale nie vďaka injekciám..Spím celú noc, už si môžem kľaknúť bez bolesti a ako som odsledovala nie len ja, ale i okolie, tak nekrívam.

A vďaka čomu sa to tak zlepšilo ? Rehabilitácia ? Prepáč, že tak vyzvedám, ale už som za tie roky úplne zúfalá a teraz po ASK som odhodlaná urobiť čokoľvek, len aby to bolo lepšie. Verím, že lekár, ku ktorému som začala chodiť pred dvoma týždňami urobí všetko, čo je v jeho silách, no každá rada je dobrá. :o)
klasika1
03.10.10,19:28
[QUOTE=Abeata;1523971]A vďaka čomu sa to tak zlepšilo ? Rehabilitácia ? Prepáč, že tak vyzvedám, ale už som za tie roky úplne zúfalá a teraz po ASK som odhodlaná urobiť čokoľvek, len aby to bolo lepšie. Verím, že lekár, ku ktorému som začala chodiť pred dvoma týždňami urobí všetko, čo je v jeho silách, no každá rada je dobrá. :o)[/QUOT

Máš tam ešte chrupavku? Lebo mne lekár tvrdil, že tie obstreky pomôžu k regenerácii chrupavky.Keď som sa spýtala špecialistu, povedal mi že mne asi ťažko, keď tam už takmer žiadnu nemám, ale aspoň po čase stlmia bolesť. Rehabilitovala som podvedome takmer stále.Drastické silové cviky skôr uškodia ako pomôžu, cvičila som strečing (ten mám odskúšaný z iného zranenia), posilní svaly a väzy čo je potrené. A na chrupavku je dobrá želatina :o
dadulecka
04.10.10,06:34
Zdenka, že sa pýtaš. Samozrejme, že máš ísť k lekárovi. Si ešte mladá a žeby si sa reume tešila?:eek: Pýtaj sa na denzitometriu, môže to byť aj začínajúca osteoporóza. Pošle ťa tam ortopéd, alebo gynekológ. Nezanedbávaj, aby si neskôr neľutovala.
zdravicko co ta denzitometria by vam mala odhalit?
Abeata
04.10.10,10:02
zdravicko co ta denzitometria by vam mala odhalit?

Pri denzitometrickom vyšetrení sa zisťuje hustota kostí. Či náhodou netrpíš osteoporózou, alebo osteoartrózou. Proste, či nemáš riedke kosti, čo môže spôsobovať hlavne v bolesti bedrových kĺbov, v horšom prípade rozpad bedr.kĺbov. kosti sú krehké, hrozí riziko zlomeniny aj pri nepatrných pádoch. Tiež som to absolvovala, nebolí to;), len si chvíľku poležíš a také čudo nad tebou Ťa zoskenuje.
Abeata
04.10.10,10:10
[QUOTE=Abeata;1523971]A vďaka čomu sa to tak zlepšilo ? Rehabilitácia ? Prepáč, že tak vyzvedám, ale už som za tie roky úplne zúfalá a teraz po ASK som odhodlaná urobiť čokoľvek, len aby to bolo lepšie. Verím, že lekár, ku ktorému som začala chodiť pred dvoma týždňami urobí všetko, čo je v jeho silách, no každá rada je dobrá. :o)[/QUOT

Máš tam ešte chrupavku? Lebo mne lekár tvrdil, že tie obstreky pomôžu k regenerácii chrupavky.Keď som sa spýtala špecialistu, povedal mi že mne asi ťažko, keď tam už takmer žiadnu nemám, ale aspoň po čase stlmia bolesť. Rehabilitovala som podvedome takmer stále.Drastické silové cviky skôr uškodia ako pomôžu, cvičila som strečing (ten mám odskúšaný z iného zranenia), posilní svaly a väzy čo je potrené. A na chrupavku je dobrá želatina :o

No, ja mám na dotykovej časti stehennej kosti a píšťaly arth.lV, čiže tam tiež chrupavka viacmenej nie je, a zbytok kľbu arth.lll, takže aspon niečo. Dnes idem na kontrolu a tak sa dozviem, čo ďalej. No viem, že bude treba cvičiť do zbláznenia, pretože za posledný rok som si vypracovala tak patologický spôsob chôdze (ľavá noha prikrčená, napádanie na stranu...nešlo to vystrieť, tak som chodila, ako sa dalo ), že sa asi aj chodiť budem musieť učiť.
dadulecka
04.10.10,11:17
Pri denzitometrickom vyšetrení sa zisťuje hustota kostí. Či náhodou netrpíš osteoporózou, alebo osteoartrózou. Proste, či nemáš riedke kosti, čo môže spôsobovať hlavne v bolesti bedrových kĺbov, v horšom prípade rozpad bedr.kĺbov. kosti sú krehké, hrozí riziko zlomeniny aj pri nepatrných pádoch. Tiež som to absolvovala, nebolí to;), len si chvíľku poležíš a také čudo nad tebou Ťa zoskenuje.
je to dobre aj na kolena? mne zistili artrozu jablcka MRI vysetrenim. takze ak spravne chapem toto iny druh vysetrenia?
klasika1
04.10.10,11:26
[QUOTE=Abeata;1524592][QUOTE=klasika1;1524029]

No, ja mám na dotykovej časti stehennej kosti a píšťaly arth.lV, čiže tam tiež chrupavka viacmenej nie je, a zbytok kľbu arth.lll, takže aspon niečo. Dnes idem na kontrolu a tak sa dozviem, čo ďalej. No viem, že bude treba cvičiť do zbláznenia, pretože za posledný rok som si vypracovala tak patologický spôsob chôdze (ľavá noha prikrčená, napádanie na stranu...nešlo to vystrieť, tak som chodila, ako sa dalo ), že sa asi aj chodiť budem musieť učiť.[/QUOTE

Dúfam, že správa od lekára bola pozitívna. S tou chôdzou som mala obdobné problémy ešte po prvej operácii, medzi týmto obdobím som mala poškodený silno stlačený nerv (ochrnutie) následkom úrazu. Nulová citlivosť, prepadanie nohy pri chôdzi. Nehybnosť palca (dokonca to malo už nábech na hallux) ale aj to sa upravuje. Ale toto je už mimo tejto témy. I keď po ASK to bolo o to ťažšie pri chôdzi.
Treba si všímať nohu pri sedení, automaticky v podvedomí si ju dáš tak ako Ti vyhovuje, ale odsleduj si to. Ja som v práci radšej stála pokiaľ sa dalo a pri sedavej som sa pristihla, že dlhodobé vytočenie a myslení si, že mi je fajn, som mala problém vstať a vyrovnať nohu.
Valcake
04.10.10,21:44
...niečo o artróze...


ARTRÓZA - NAJČASTEJŠIE OCHORENIE KĹBOV
Vážený pacienti,

Pravdepodobne vám už lekár oznámil vašu diagnózu: osteoartróza. Toto ochorenie patrí do veľkej skupiny ortopedických chorôb, ktoré postihujú kostno-kĺbový aparát. Podstatou sú degeneratívne zmeny kĺbov, a preto sa na rozdiel od zápalových foriem, ako napr. reumatoidná artritída alebo Bechterevova choroba, označujú ako degeneratívne reumatické ochorenia. Spoločným príznakom týchto ochorení sú bolesti kĺbov a postupujúce obmedzenie hybnosti, čo býva spojené s priebehom ochorenia a vám prináša problém s chôdzou, s komunikáciou s okolím a starosti o vašu budúcnosť. Aby ste lepšie pochopili podstatu vašej choroby, jej priebeh a liečbu, prečítajte si pozorne túto stránku. Čím viac budete o chorobe vedieť, o to účinnejšie a aktívnejšie jej môžete čeliť.

... ČO JE TO?
Artróza je chronické ochorenie kĺbov, pri ktorom časom dochádza k rozsiahlym deštruktívnym zmenám na kĺbovej chrupke. Klinickým následkom bývajú bolesti pri pohybe, obmedzenie hybnosti v postihnutom kĺbe a lokálne zápalové reakcie (iritované štádium artrózy). Príčina môže byť neznáma - vtedy hovoríme o primárnej artróze. Ako sekundárnu artrózu označujeme takú, ktorá vznikla na podklade vrodených chýb kĺbu, zápalových kĺbových ochorení, poúrazových stavov a pod. Artróza môže prebiehať dlhodobo nemo, bez bolesti, a diagnostikuje sa často len náhodne pri röntgenologickom vyšetrení pre inú príčinu. Prvým príznakom býva tzv. štartovacia bolesť, ktorá sa objaví napr. po dlhšom sedení a vymizne po krátkom rozchodení. Neskôr sa bolesti objavia po dlhšej chôdzi alebo väčšej záťaži. Prítomná býva aj ranná stuhnutosť. Najzávažnejším prejavom sú nočné, pokojové bolesti, ktoré bývajú vždy príznakom dekompenzácie artrotického procesu spojeného s druhotnou zápalovou reakciou (štádium iritácie). Artróza postihuje najčastejšie malé kĺby prstov (posledné články) ako aj úsek krčnej a bedrovej chrbtice. Najzávažnejšou formou artrózy je postihnutie bedrových a kolenných kĺbov, ktoré označujeme ako váhonosné kĺby. Artróza bedier a kolien narušuje chôdzu a obmedzuje tak celkovú pohyblivosť chorého. Závažnejšie formy môžu viesť až k invalidite.

... AKO VZNIKÁ?
Každý kĺb má svoju základnú stavbu, tvorí ho kĺbová hlavica a kĺbová jamka. Tieto sú pokryté zrkadlovo hladkým elastickým poťahom - kĺbovou chrupkou (obr. č. 1). Chrupka pôsobí ako tlmič nárazov a svojou pružnosťou je schopná zachytiť a stlmiť aj extrémne nárazy, napr. pri skokoch. Zdravý kĺb funguje ako dobre naolejované guľové ložisko bez trenia. Hlavnými zložkami chrupky sú kolagén, proteoglykány a chrupkové bunky. Výživa chrupky sa uskutočňuje prostredníctvom tzv. synoviálnej tekutiny, ktorá prispieva k zníženiu trenia v kĺbe pri pohybe. Hlavnú úlohu pri vzniku artrózy hrá poškodenie chrupky, k čomu môže dôjsť po úrazoch, pri vrodených chybách, pri rôznych reumatických ochoreniach atď. Len kĺb so zdravou chrupkou je schopný plnej funkcie.
http://www.khouri.sk/obrazky/cvk1.gif


... AKO POKRAČUJE?
Prvým príznakom poškodenia chrupky je strata hladkosti jej povrchu, chrupka sa stáva drsnejšou, na niektorých miestach sa objavujú trhliny a v pokročilom štádiu dochádza k jej deštrukcii a k uvoľneniu drobných častíc chrupky do kĺbu. K procesu poškodenia chrupky dochádza následkom nesprávneho postavenia kĺbu, nadmernej záťaže, vplyvom násilia, úrazu alebo zápalu.

... ZO ZDRAVÉHO KĹBU SA STÁVA ARTROTICKÝ KĹB
Odlúčené časti poškodenej chrupky pôsobia v kĺbe ako „piesok v ložisku", čo sa prejaví bolesťami pri pohybe, neskôr aj v pokoji. Na okrajových častiach kosti dochádza k tvorbe kostných výrastkov, ktoré spôsobujú ďalšie obmedzenie rozsahu pohybu. V prípade rozvinutej artrózy ostávajú z chrupky len malé ostrovčeky, ktoré úplne stratili pružnosť. Stálym dráždením sa stav artrotického kĺbu zhoršuje a môže sa pridružiť i reaktívny zápal, ktorý sa prejaví opuchom, zvýšenou bolesťou a zateplením kĺbu. V tomto štádiu treba vyhľadať lekára, aby začal cielenú protizápalovú a protibolestivú liečbu.

... ČO VÁM ODPORUČIL LEKÁR?
Liečba artrózy je dlhodobá, preto lieky treba pravidelne a niekedy aj dlhodobo užívať aby pôsobili protizápalovo a regeneračné na artrózou postihnuté kĺby. Je dôležitý aby rady presne a dlhodobo dodržiavali.

... K ÚSPEŠNEJ LIEČBE TREBA VIAC!
V krátkosti povedané, aby liečba bola úspešná, je potrebné, aby pacient bol poučený o svojej chorobe, jej priebehu a nutnosti svedomite dodržiavať liečebný režim. Predpokladáme, že aj vy sa stanete takýmto pacientom, aby ste ešte dlho mohli žiť bez bolesti, v pohode a plnej vitalite (obr. č. 2). Popri pravidelnej liečbe liekmi, nájdete na ďalších stránkach veľa dobrých rád, ktoré prispejú k vašej úspešnej liečbe.

...MUSÍM SCHUDNÚŤ
Dočítali ste sa, že artróza postihuje najmä váhonosné kĺby (bedrá a kolená). Neostáva nič iné, len dôsledne dodržiavať zdravú životosprávu a schudnúť na telesnú hmotnosť podľa priloženej tabuľky, čo je jeden z predpokladov dlhodobej vitality. Ak vaša hmotnosť nezodpovedá odporúčaným hodnotám, spýtajte sa vášho lekára pri ďalšej návšteve na odporúčanú redukčnú diétu.

... POHYB JE POTREBNÝ
Musí však byť primeraný. Bolestivý kĺb musíme šetriť, platí však zásada, kĺb zaťažovať, ale nepreťažovať. Nadmerné šetrenie kĺbu vedie k obmedzeniu pohyblivosti a v konečnom štádiu k stuhnutosti kĺbu. Svoju hybnosť si musíte udržať čo najdlhšie, a preto je nutné pravidelne a v rámci možností cvičiť.

... AJ ŠPORT JE DOVOLENÝ!
Samozrejme, závisí od stupňa postihnutia vášho kĺbu. Šport má spôsobiť radosť a nie bolesť. Možno povedať, že futbal, tenis, volejbal a squash nie sú vhodné pre vaše kĺby. Naproti tomu bicyklovanie, plávanie a napr. golf sú ideálnymi športmi, ktoré môžu spôsobiť radosť a neškodia. Dôležité je, aby ste sa vždy teplejšie obliekali, vyvarovali sa chladu, prievanu a vlhkosti.

... TEPLO ALEBO CHLAD?
Určite ste si všimli blahodárny účinok teplého kúpeľa, ktorý zlepšuje prekrvenie a uvoľňuje napätie svalov. Kúpeľná liečba a pravidelná liečebná rehabilitácia sú vhodným doplnkom v dlhodobej liečbe artrózy, najmä v pokojovom období. V prípade zápalovej reakcie sa odporúča šetriaci režim (2 - 3 dni na lôžku) a aplikácia studených lokálnych zábalov podľa rady lekára.

... POHYB BEZ STATICKEJ ZÁŤAŽE!
Na možnosť zbytočnej statickej záťaže treba vždy myslieť a snažiť sa jej vyhnúť. V ďalšej časti brožúrky sa dozviete o cvikoch, ktoré by sa mali vykonávať každý deň. Od cvičenia očakávame zlepšenie krvného obehu, urýchlenie látkovej premeny a uvoľnenie stuhnutosti kĺbov a svalov. Okrem toho by mal každý pacient pravidelne absolvovať liečebnú rehabilitáciu vedenú skúseným fyzioterapeutom na odporúčanie svojho lekára. A čo je ešte dôležité? Rekreačný šport by sa mal stať pravidelnou súčasťou vášho voľného času. Lebo len tak si môžete zachovať zdravie a optimálny rozsah pohybu v kĺboch.

... AKO ZAČAŤ?
Už ste si položili niekedy tieto otázky?

Čo dokážem?
Čo môžem?
Čo chcem?

Našli ste na ne aj uspokojivé odpovede? Ak nie, pomôžeme vám. A čo tak začať sebatestovaním?

... SPOZNÁVAM SEBA
Každý z vás si môže sám skontrolovať rozsah pohybu kĺbov dolných končatín, prípadne zhodnotiť funkciu a silu svalov dolných končatín. Objektívne hodnotenie svojho merania dosiahnete porovnaním pohyblivosti kĺbov pravej a ľavej dolnej končatiny. To isté meranie si zopakujte po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch a porovnajte s predchádzajúcimi nameranými hodnotami. Iste to dokážete. Potom už nebude pre vás problém zvoliť si správny pohybový program.

...CIEĽ CVIČENIA
Nezabudnite, že aj keď máte artrózu bedra alebo kolena, je to práve pohybová liečba, ktorá vám pomôže udržať rozsah pohybu v postihnutom kĺbe a silu v svaloch, ktoré kĺbom pohybujú alebo ho istia. Preto má pohybová liečba rozhodujúci význam nielen pri prevencii choroby, ale najmä pri liečení funkčných porúch a ich následkov. Končatina s postihnutým kĺbom sa musí rozcvičovať sústavne. Treba však voliť také cviky, ktorými sa predovšetkým posilujú svaly a nezaťažujú kĺby. Pravidelným cvičením zlepšíte svoju pohyblivosť a celkovú telesnú kondíciu. Cvičenie v nemalej miere prispeje k vašej nielen k fyzickej, ale aj psychickej pohode. Aby ste splnili všetky ciele cvičenia, mali dobrý pocit a radosť z pohybu, cvičte podľa tejto metódy.
... AKO MÔŽEM CVIČIŤ?
Zvoľte si pomalšie tempo cvičenia, preciťujte a uvedomujte si každý pohyb. Vybrané cvičenie vykonajte vždy do krajných polôh možného rozsahu, po hranicu bolesti, pokiaľ možno s rovnakým rozsahom pravou aj ľavou dolnou končatinou. Venujte pozornosť precvičovaniu jednotlivých kĺbov dolnej končatiny a na to si zvoľte správnu východiskovú polohu tela a dolnej končatiny. Vyberajte si cvičenia najmä v ľahu, sede alebo polohách s oporou o ruky. Necvičte v kľaku, drepe a dlhšie trvajúcom stoji. Dôležité je postupné zaťažovanie dolnej končatiny a celého tela. Trpezlivosťou, poctivosťou v cvičení, vytrvalosťou, postupným zvyšovaním zaťažovania dosiahnete lepší účinok než pri nesystematickom cvičení, nesprávne zvolenej intenzite a neprimeranej dĺžke trvania cvičenia.

... AKÉ POHYBY SÚ VHODNÉ?
Začnite rozcvičovať najskôr jeden kĺb, potom rozšírte cvičenie na dva a viac kĺbov naraz. Cvičte spočiatku s odľahčenou dolnou končatinou s vylúčením jej hmotnosti (napr. sunutím po podložke alebo v závese). Keď sa zlepší svalová sila, možno pridať cviky, pri ktorých sa prekonáva hmotnosť končatiny (napr. v prednožení robiť kruh dolnou končatinou). Postupne si pridajte väčšiu záťaž v podobe pieskového vrecka alebo gumového popruhu alebo schodíka, neskôr, pri získaní potrebnej funkčnej zdatnosti, aj chôdzu do kopca. Aké pohyby sú pre končatiny vhodné? Sú to všetky typy vystretia a prikrčenia kĺbov dolných končatín (napr. vykonáte tieto pohyby buď v odľahčení alebo proti váhe končatiny alebo proti odporu). Ďalej vtáčanie a vytáčanie v jednotlivých kĺboch, krúženie a otáčanie v kĺbe až napokon drobné kmitanie dolnej končatiny a vytriasanie patrí tiež do cvičebnej jednotky. Kontrolujte pohyb zrakom, či ste ho správne vykonali. Preciťujte cvičenie svalmi aj kĺbmi. Na precízne vykonanie cviku je potrebné pomalé tempo cvičenia. Pohyby vykonávajte skôr ťahom a s krátkou výdržou v konečnej fáze cviku.

... ČO JE NEVHODNÉ?
Aby cvičenie bolo účinné, vystríhajte sa akýchkoľvek násilných pohybov s ťažkým náčiním (napr. odporové cviky vo fitnescentrách). Nevhodné sú aj švihové pohyby, ako aj neprimerane dlho trvajúca chôdza po náročnom teréne. Ak sa po skončení cvičenia po dvoch hodinách dostaví bolesť, je to signál, že cvičenie bolo prináročné a trvalo príliš dlho. Každý sám, individuálne si musí zvoliť svoju mieru zaťaženia. Každý sám sa musí na učiť vybrať si správny druh pohybu a jeho vykonanie.

... NEZABUDNITE!
Vaše ochorenie je artróza - degeneratívne ochorenie kĺbov. Iné kĺbové ochorenie je artritída (najčastejšie reumatoidná), ktorá má celkový zápalový charakter, ťažší priebeh s bolestivými obdobiami, keď sa pohybová liečba musí silne obmedziť. Iné ochorenie kostného aparátu je osteoporóza, pri ktorej dochádza k úbytku kostného tkaniva.
Valcake
04.10.10,22:01
dadulecka, áno je to iný druh vyšetrenia. Pri denzitometrickom vyšetrení sa zisťuje čisto husto- rednutie kostí /teda celého skeletu/. Presne tak ako to písala Abeata.
Valcake
04.10.10,22:20
...kúpila som sina kĺby liek.../neviem či sa môže napísať názov/či to nie je reklama:confused::(
...mala som už všeličo iné

Vlastnosti a účinky:

- aktívna starostlivosť o kĺby, chrupavku a kĺbové púzdro
- obmedzuje prejavy opotrebovania kĺbov
- podporuje viskózno-elastické funkcie kĺbovej synoviálnej tekutiny
- obnovuje štruktúru chrupavky a pôsobí proti jej opotrebeniu
- ideálna päťkombinácia účinných zložiek/vhodná na podporu liečby artrózy III. a IV. stupňa, na odstránenie stuhnutostí a opuchu kĺbov po úrazoch a športových zraneniach.

...dúfam, že pomôže / keď len trošku aj to je niečo/;)
klasika1
05.10.10,04:25
...niečo o artróze...


ARTRÓZA - NAJČASTEJŠIE OCHORENIE KĹBOV
Vážený pacienti,

Pravdepodobne vám už lekár oznámil vašu diagnózu: osteoartróza. Toto ochorenie patrí do veľkej skupiny o

.

... AKO MÔŽEM CVIČIŤ?
Zvoľte si pomalšie tempo cvičenia, preciťujte a uvedomujte si každý pohyb. Vybrané cvičenie vykonajte vždy do krajných polôh možného rozsahu, po hranicu bolesti, pokiaľ možno s rovnakým rozsahom pravou aj ľavou dolnou končatinou. Venujte pozornosť precvičovaniu jednotlivých kĺbov dolnej končatiny a na to si zvoľte správnu východiskovú polohu tela a dolnej končatiny. Vyberajte si cvičenia najmä v ľahu, sede alebo polohách s oporou o ruky. Necvičte v kľaku, drepe a dlhšie trvajúcom stoji. Dôležité je postupné zaťažovanie dolnej končatiny a celého tela. Trpezlivosťou, poctivosťou v cvičení, vytrvalosťou, postupným zvyšovaním zaťažovania dosiahnete lepší účinok než pri nesystematickom cvičení, nesprávne zvolenej intenzite a neprimeranej dĺžke trvania cvičenia.

... AKÉ POHYBY SÚ VHODNÉ?
Začnite rozcvičovať najskôr jeden kĺb, potom rozšírte cvičenie na dva a viac kĺbov naraz. Cvičte spočiatku s odľahčenou dolnou končatinou s vylúčením jej hmotnosti (napr. sunutím po podložke alebo v závese). Keď sa zlepší svalová sila, možno pridať cviky, pri ktorých sa prekonáva hmotnosť končatiny (napr. v prednožení robiť kruh dolnou končatinou). Postupne si pridajte väčšiu záťaž v podobe pieskového vrecka alebo gumového popruhu alebo schodíka, neskôr, pri získaní potrebnej funkčnej zdatnosti, aj chôdzu do kopca. Aké pohyby sú pre končatiny vhodné? Sú to všetky typy vystretia a prikrčenia kĺbov dolných končatín (napr. vykonáte tieto pohyby buď v odľahčení alebo proti váhe končatiny alebo proti odporu). Ďalej vtáčanie a vytáčanie v jednotlivých kĺboch, krúženie a otáčanie v kĺbe až napokon drobné kmitanie dolnej končatiny a vytriasanie patrí tiež do cvičebnej jednotky. Kontrolujte pohyb zrakom, či ste ho správne vykonali. Preciťujte cvičenie svalmi aj kĺbmi. Na precízne vykonanie cviku je potrebné pomalé tempo cvičenia. Pohyby vykonávajte skôr ťahom a s krátkou výdržou v konečnej fáze cviku.

... ČO JE NEVHODNÉ?
Aby cvičenie bolo účinné, vystríhajte sa akýchkoľvek násilných pohybov s ťažkým náčiním (napr. odporové cviky vo fitnescentrách). Nevhodné sú aj švihové pohyby, ako aj neprimerane dlho trvajúca chôdza po náročnom teréne. Ak sa po skončení cvičenia po dvoch hodinách dostaví bolesť, je to signál, že cvičenie bolo prináročné a trvalo príliš dlho. Každý sám, individuálne si musí zvoliť svoju mieru zaťaženia. Každý sám sa musí na učiť vybrať si správny druh pohybu a jeho vykonanie.

... NEZABUDNITE!
Vaše ochorenie je artróza - degeneratívne ochorenie kĺbov. Iné kĺbové ochorenie je artritída (najčastejšie reumatoidná), ktorá má celkový zápalový charakter, ťažší priebeh s bolestivými obdobiami, keď sa pohybová liečba musí silne obmedziť. Iné ochorenie kostného aparátu je osteoporóza, pri ktorej dochádza k úbytku kostného tkaniva.
Skvelý článok. ďakujeme..Dlhodobé problémy mňa prinútili k jemnejšiemu cvičeniu. Učíme sa vnímať signály ubolenej časti tela. Za posledný rok "mám viac času". Škoda, nemôžem dať bod užitočné :-( takže pomyslene ho klikám.
Abeata
05.10.10,17:52
[QUOTE=Abeata;1524592][QUOTE=klasika1;1524029]

No, ja mám na dotykovej časti stehennej kosti a píšťaly arth.lV, čiže tam tiež chrupavka viacmenej nie je, a zbytok kľbu arth.lll, takže aspon niečo. Dnes idem na kontrolu a tak sa dozviem, čo ďalej. No viem, že bude treba cvičiť do zbláznenia, pretože za posledný rok som si vypracovala tak patologický spôsob chôdze (ľavá noha prikrčená, napádanie na stranu...nešlo to vystrieť, tak som chodila, ako sa dalo ), že sa asi aj chodiť budem musieť učiť.[/QUOTE

Dúfam, že správa od lekára bola pozitívna. S tou chôdzou som mala obdobné problémy ešte po prvej operácii, medzi týmto obdobím som mala poškodený silno stlačený nerv (ochrnutie) následkom úrazu. Nulová citlivosť, prepadanie nohy pri chôdzi. Nehybnosť palca (dokonca to malo už nábech na hallux) ale aj to sa upravuje. Ale toto je už mimo tejto témy. I keď po ASK to bolo o to ťažšie pri chôdzi.
Treba si všímať nohu pri sedení, automaticky v podvedomí si ju dáš tak ako Ti vyhovuje, ale odsleduj si to. Ja som v práci radšej stála pokiaľ sa dalo a pri sedavej som sa pristihla, že dlhodobé vytočenie a myslení si, že mi je fajn, som mala problém vstať a vyrovnať nohu.

Ahoj:), teda dievča, máš toho za sebou dosť...Držím palce, aby sa to iba zlepšovalo. Moja kontrola dopadla fajn, žiadny výpotok, ani krv, jáj, ako som sa tešila. Postupne mám posilňovať steh.sval, a vystierať nohu, o týždeň vybrať stehy a zase uvidíme.A ďakujem za rady. Skutočne si musím dávať pozor, najmä keď sedím, pretože rada ubieha, kde sa len dá...
klasika1
06.10.10,07:38
[QUOTE=klasika1;1524697][QUOTE=Abeata;1524592]

Ahoj:), teda dievča, máš toho za sebou dosť...Držím palce, aby sa to iba zlepšovalo. Moja kontrola dopadla fajn, žiadny výpotok, ani krv, jáj, ako som sa tešila. Postupne mám posilňovať steh.sval, a vystierať nohu, o týždeň vybrať stehy a zase uvidíme.A ďakujem za rady. Skutočne si musím dávať pozor, najmä keď sedím, pretože rada ubieha, kde sa len dá...

Ďakujem :).Tak to som rada, že je to bez pooperačných problémov, pozitívna správa je balzam na psychiku..Ten stehenný sval som rozcvičovala hneď na druhý deň po operácii. Až máš možnosť zohnať si materiál na strečingové cviky bolo by to fajn. Ja som si zostavila cvičenie z pár cvikov, ktoré mi vyhovovali. A ešte som teraz za posledné mesiace zmenila trochu stravu.
Držím palce, bude to dobré :-)
pasuliatko
06.10.10,11:16
no kamošky pred chvílou som prišla od reumatologičky, stanovila mi dg Hypermobilita klbov, údajne bedrových....
idú mi robiť rôzne vyšetrenia a RTG a potom na kontrolu...
Valcake
06.10.10,17:49
...aj mne to povedala reumatologička, no bolo to dosť dávno. Že vraj to nie je dobré, že som príliš ohybná.:--- Brala som nejaké lieky, nič nepomohlo, takže som prestala k nej chodiť.
klasika1
06.10.10,17:56
...aj mne to povedala reumatologička, no bolo to dosť dávno. Že vraj to nie je dobré, že som príliš ohybná.:--- Brala som nejaké lieky, nič nepomohlo, takže som prestala k nej chodiť.

Tak si zmenila lekárku? :confused:
Valcake
06.10.10,19:10
Tak si zmenila lekárku? :confused:
...nie, len nechodím viac k reumatologičke. Nevidím dôvod.
pasuliatko
07.10.10,07:43
...aj mne to povedala reumatologička, no bolo to dosť dávno. Že vraj to nie je dobré, že som príliš ohybná.:--- Brala som nejaké lieky, nič nepomohlo, takže som prestala k nej chodiť.

to je nebezpečné a nie dobré!! sa ti môže stať úraz bars kedy :confused:
Abeata
07.10.10,09:22
...viete že presne to isté povedala reumatologička pred 23 rokmi aj mne ? No nič sa s tým nerobilo. Ešte aj teraz, napriek tomu, že som športové poleno ,s vystretými nohami sa takmer predlaktiami dotknem zeme...
...ktovie...možno práve v hypermobilite pramenia naše problémy s kĺbami. Proste sa vyhrkali...
promont maja
07.10.10,11:47
Pripájam sa aj ja ... zaujímal by ma Váš názor: ... asi pred dobrými 20-imi rokmi ( ešte za socializmu) som vystupovala po schodíkoch z trolejbusu a ... vtedy mi tak chruplo v kolene, že som mala až slzičky v očiach od bolesti. Bola som u lekára a ten mi povedal, že mám zlomený vnútorný meniskus a hrozí mi operácia ... ja som mu nato povedala, že si to ešte rozmyslím a on, že sa mám potom pripraviť nato, že mi to koleno bude vyskakovať ako divé ( doslovne ...). No celých tých x-rokov mi nebolo vôbec nič ... len som nabrala na váhe ... a zhruba pred tromi mesiacmi som utekala za autobusom, ktorý mi napokon aj tak ušiel .. pretože som asi nejako zle stúpila a to zachrapčanie som zažila znovu ... kúpila som si ortézku, doma posilňujem svalstvo na stacionárnom bycikli, snažím sa všetko robiť ( ak sa dá ..) posediačky ( aj vysávanie ...) ale kolienko ma stále pobolieva ... neviem sa rozhodnúť, ... ísť za tým lekárom, či nie. Má niekto z Vás takéto problémy ... v noci môžem s kolienkom hýbať ako chcem a vôbec ma nebolí ... bolí iba ráno a keď si ho rozchodím, tak je to celkom fajn.

P.S.: Už by ma len zaujímalo, ako sa vy všetci doma kúpete? Alebo sa iba sprchujete ... či? Neviem prísť nato, ako by som s tým vybabrala a konečne si polebedila vo vani ... s príjemnou vôňou atď.
aisha2110
07.10.10,15:11
No ja mám problém s ľavým kolenom už 7 rokov a to budem mať len 22 rokov. Dlho mi nevedeli zistiť prečo ma to koleno bolí a mne sa to len zhoršovalo. Brala som 3 mesiace ibalgin 600 ráno,na obed a večer vôbec mi to nepomáhalo a tak som sa rozhodla zmeniť lekára. Nový lekár neveriacky krútil hlavou a nasadil mi hneď 3 injekcie a zakázal mi namáhať koleno žiadne skákanie,behanie.Diagnóza bola chondropatia no bohužiaľ injekcie mi nepomohli a tak ma poslal na MRI a nakoniec bola nutná Artroskopia. Po operácií som bola v nemocnici ešte 5 dní a pustili ma domov koleno som doma cvičením ktoré mi ukázali rehabilitačné sestry na izbe pekne rozhýbala. No naďalej sa liečim. Od Artroskopie sú to už 4 roky a striedavo beriem 3 mesiace condrosulf potom 3 mesiace nič potom 3 injekcie Sinovial a zas 3 mesiace nič. No žeby to pomáhalo povedať nemôžem ale zatiaľ sa to nezhoršuje teraz som dostala ortézu a uvidíme čo bude ďalej. Zaujímalo by ma či sa to vôbec dá vyliečiť alebo je to na celý život.
Abeata
07.10.10,15:45
Pripájam sa aj ja ... zaujímal by ma Váš názor: ... asi pred dobrými 20-imi rokmi ( ešte za socializmu) som vystupovala po schodíkoch z trolejbusu a ... vtedy mi tak chruplo v kolene, že som mala až slzičky v očiach od bolesti. Bola som u lekára a ten mi povedal, že mám zlomený vnútorný meniskus a hrozí mi operácia ... ja som mu nato povedala, že si to ešte rozmyslím a on, že sa mám potom pripraviť nato, že mi to koleno bude vyskakovať ako divé ( doslovne ...). No celých tých x-rokov mi nebolo vôbec nič ... len som nabrala na váhe ... a zhruba pred tromi mesiacmi som utekala za autobusom, ktorý mi napokon aj tak ušiel .. pretože som asi nejako zle stúpila a to zachrapčanie som zažila znovu ... kúpila som si ortézku, doma posilňujem svalstvo na stacionárnom bycikli, snažím sa všetko robiť ( ak sa dá ..) posediačky ( aj vysávanie ...) ale kolienko ma stále pobolieva ... neviem sa rozhodnúť, ... ísť za tým lekárom, či nie. Má niekto z Vás takéto problémy ... v noci môžem s kolienkom hýbať ako chcem a vôbec ma nebolí ... bolí iba ráno a keď si ho rozchodím, tak je to celkom fajn.


P.S.: Už by ma len zaujímalo, ako sa vy všetci doma kúpete? Alebo sa iba sprchujete ... či? Neviem prísť nato, ako by som s tým vybabrala a konečne si polebedila vo vani ... s príjemnou vôňou atď.

Majka, myslím, že by si nemala odkladať návštevu ortopéda (ale ORTOPÉDA ! Nie niekoho, kto sa na neho iba hrá... ) a vydupkala si MR. Tá by mala odhaliť aspon zčasti, čo sa v kolene deje. Nemá zmysel odkladať to, pretože ak tam máš poškodený meniskus, alebo chrupavku, úlomky, či vychlípeniny Ti budú to koleno poškodzovať stále viac a viac, až sa tomu kolenu nebude dať pomôcť.
Tiež som dlhé roky pchala do seba pilulky od bolesti...teraz som po ASK a len dúfam, že sa mi podarí dostať do takého stavu, že dokážem aspon bežné činnosti vykonávať bez príšernej bolesti (len pre porovnanie - v deň po ASK som nemala o nič väčšie bolesti, s akými som žila posledný rok ):eek:
Abeata
07.10.10,15:58
No ja mám problém s ľavým kolenom už 7 rokov a to budem mať len 22 rokov. Dlho mi nevedeli zistiť prečo ma to koleno bolí a mne sa to len zhoršovalo. Brala som 3 mesiace ibalgin 600 ráno,na obed a večer vôbec mi to nepomáhalo a tak som sa rozhodla zmeniť lekára. Nový lekár neveriacky krútil hlavou a nasadil mi hneď 3 injekcie a zakázal mi namáhať koleno žiadne skákanie,behanie.Diagnóza bola chondropatia no bohužiaľ injekcie mi nepomohli a tak ma poslal na MRI a nakoniec bola nutná Artroskopia. Po operácií som bola v nemocnici ešte 5 dní a pustili ma domov koleno som doma cvičením ktoré mi ukázali rehabilitačné sestry na izbe pekne rozhýbala. No naďalej sa liečim. Od Artroskopie sú to už 4 roky a striedavo beriem 3 mesiace condrosulf potom 3 mesiace nič potom 3 injekcie Sinovial a zas 3 mesiace nič. No žeby to pomáhalo povedať nemôžem ale zatiaľ sa to nezhoršuje teraz som dostala ortézu a uvidíme čo bude ďalej. Zaujímalo by ma či sa to vôbec dá vyliečiť alebo je to na celý život.

...tak na toto som sa aj ja pýtala lekára pred ASK a ten mi povedal,že chondropatia (znehodnocovanie chrupavky ) ako aj artróza je vraj ochorenie na celý život, no dá sa spomaliť progresia choroby, či už aplikáciou podporných prostriedkov priamo do kĺbu (to, čo pichajú Tebe a podobné vecičky ), alebo výž.doplnkami, poprípade liečba ORTHOKIN (liečba vlast.krvou ),pri ASK sa poškodené časti stimulujú kadejakým spôsobom, teplom, elektrostimul.,mechanicky. No a potom sa už vraj dá chrupavka aj transplantovať....No a potom aloplastika a výmena kĺbu...:mee:
Valcake
07.10.10,17:13
to je nebezpečné a nie dobré!! sa ti môže stať úraz bars kedy :confused:
Veď som to napísala v to zmysle /nie je to dobré/;) no a úraz sa mi aj stal. Len som sa pošmykla v kuchyni:eek:. Urobili ASK, ktorá sa podarila, len pacientka skoro zomrela.:( Bohužiaľ dostala som na sále infekciu. Nebudem sa rozpisovať, už ste o tom mohli čítať v predošlých príspevkoch.
klasika1
07.10.10,18:13
Hmm čo sa týka vyskakovania kolien, tak to som nemala...skôr ma štve prístup lekárov, ešte v úplnom začiatku. Reumatologické vyšetr.som neabsolvovala..

Čítala som článok: Operácia s kultiváciou, rozmnožením buniek a prenesením vlastnej chrupavky sa využíva najmä u mladých ľudí, ktorí majú dobrú regeneračnú schopnosť. Nedá sa aplikovať u pacientov, ktorí trpia na viacročné degeneratívne zmeny a neodporúča sa u obéznych pacientov. Túto metódu nemožno použiť ani pri starších úrazoch, na ktorých badať degeneratívne zmeny. Pri takýchto prípadoch je zatiaľ jediným riešením kĺbová protéza.
pasuliatko
07.10.10,18:56
No ja mám problém s ľavým kolenom už 7 rokov a to budem mať len 22 rokov. Dlho mi nevedeli zistiť prečo ma to koleno bolí a mne sa to len zhoršovalo. Brala som 3 mesiace ibalgin 600 ráno,na obed a večer vôbec mi to nepomáhalo a tak som sa rozhodla zmeniť lekára. Nový lekár neveriacky krútil hlavou a nasadil mi hneď 3 injekcie a zakázal mi namáhať koleno žiadne skákanie,behanie.Diagnóza bola chondropatia no bohužiaľ injekcie mi nepomohli a tak ma poslal na MRI a nakoniec bola nutná Artroskopia. Po operácií som bola v nemocnici ešte 5 dní a pustili ma domov koleno som doma cvičením ktoré mi ukázali rehabilitačné sestry na izbe pekne rozhýbala. No naďalej sa liečim. Od Artroskopie sú to už 4 roky a striedavo beriem 3 mesiace condrosulf potom 3 mesiace nič potom 3 injekcie Sinovial a zas 3 mesiace nič. No žeby to pomáhalo povedať nemôžem ale zatiaľ sa to nezhoršuje teraz som dostala ortézu a uvidíme čo bude ďalej. Zaujímalo by ma či sa to vôbec dá vyliečiť alebo je to na celý život.

chondromalácia sa nedá liečiť... iba v prípade,že tým nemáš postihnuté celé koleno ....keby nie dá sa chrupavka transpalantovať ale to iba na malé úseky tzv mozaiková plastika. inak ti nepomôže nič... ani modlenie ;)
pasuliatko
07.10.10,18:58
Majka, myslím, že by si nemala odkladať návštevu ortopéda (ale ORTOPÉDA ! Nie niekoho, kto sa na neho iba hrá... ) a vydupkala si MR. Tá by mala odhaliť aspon zčasti, čo sa v kolene deje. Nemá zmysel odkladať to, pretože ak tam máš poškodený meniskus, alebo chrupavku, úlomky, či vychlípeniny Ti budú to koleno poškodzovať stále viac a viac, až sa tomu kolenu nebude dať pomôcť.
Tiež som dlhé roky pchala do seba pilulky od bolesti...teraz som po ASK a len dúfam, že sa mi podarí dostať do takého stavu, že dokážem aspon bežné činnosti vykonávať bez príšernej bolesti (len pre porovnanie - v deň po ASK som nemala o nič väčšie bolesti, s akými som žila posledný rok ):eek:

MRi nie je 100% ale asi iba 40% z toho čo sa tam ukáže je pravda.
mne sa ukázalo,že mám zdravú chrupavku a poškodený meniskus... meniskus bol len veľmi málo poškodený a chrupavka úplne...
pasuliatko
07.10.10,19:02
Hmm čo sa týka vyskakovania kolien, tak to som nemala...skôr ma štve prístup lekárov, ešte v úplnom začiatku. Reumatologické vyšetr.som neabsolvovala..

Čítala som článok: Operácia s kultiváciou, rozmnožením buniek a prenesením vlastnej chrupavky sa využíva najmä u mladých ľudí, ktorí majú dobrú regeneračnú schopnosť. Nedá sa aplikovať u pacientov, ktorí trpia na viacročné degeneratívne zmeny a neodporúča sa u obéznych pacientov. Túto metódu nemožno použiť ani pri starších úrazoch, na ktorých badať degeneratívne zmeny. Pri takýchto prípadoch je zatiaľ jediným riešením kĺbová protéza.

nj len pokial viem sa to robí ale nie u nás. u nás pokial viem je to zakázané.
ak som dobre pochopila ide o kmeňové bunky... či nie?
Valcake
07.10.10,19:09
Pripájam sa aj ja ... zaujímal by ma Váš názor: ... asi pred dobrými 20-imi rokmi ( ešte za socializmu) som vystupovala po schodíkoch z trolejbusu a ... vtedy mi tak chruplo v kolene, že som mala až slzičky v očiach od bolesti. Bola som u lekára a ten mi povedal, že mám zlomený vnútorný meniskus a hrozí mi operácia ... ja som mu nato povedala, že si to ešte rozmyslím a on, že sa mám potom pripraviť nato, že mi to koleno bude vyskakovať ako divé ( doslovne ...). No celých tých x-rokov mi nebolo vôbec nič ... len som nabrala na váhe ... a zhruba pred tromi mesiacmi som utekala za autobusom, ktorý mi napokon aj tak ušiel .. pretože som asi nejako zle stúpila a to zachrapčanie som zažila znovu ... kúpila som si ortézku, doma posilňujem svalstvo na stacionárnom bycikli, snažím sa všetko robiť ( ak sa dá ..) posediačky ( aj vysávanie ...) ale kolienko ma stále pobolieva ... neviem sa rozhodnúť, ... ísť za tým lekárom, či nie. Má niekto z Vás takéto problémy ... v noci môžem s kolienkom hýbať ako chcem a vôbec ma nebolí ... bolí iba ráno a keď si ho rozchodím, tak je to celkom fajn.

P.S.: Už by ma len zaujímalo, ako sa vy všetci doma kúpete? Alebo sa iba sprchujete ... či? Neviem prísť nato, ako by som s tým vybabrala a konečne si polebedila vo vani ... s príjemnou vôňou atď.

Vidíš Majka, je pravda, že za chlapom a busom sa nebeží:--- No vážne. Určite choď za dobrým ortopédom. Dovolila som si pozrieť v tvojom profile, že odkiaľ si.:confused: A teda u vás je vraj priam vynikajúci ortopéd.:) Osobne ho nepoznám, ale veľa som o ňom počula. Pod ortézou sa svaly strácajú, takže dlho by si ju nemala nosiť. Pravdepodobne ťa ASK neminie.
P.S. Ja sa môžem len sprchovať. Mne to veľmi vyhovuje.;)
klasika1
07.10.10,19:16
nj len pokial viem sa to robí ale nie u nás. u nás pokial viem je to zakázané.
ak som dobre pochopila ide o kmeňové bunky... či nie?

Nemôžem sem dať link:mee:, tak skopírujem kúsok: CÍTI SA AKO PRED ÚRAZOM
Na košickej ortopédii v priebehu siedmich rokov úspešne operovali asi tridsať pacientov. Dobré výsledky potvrdili vyšetrenia na magnetickej rezonancii, ale najmä samotní pacienti, ktorí sa vrátili k svojej práci alebo k športu. Doktor Rosocha a jeho tím v tkanivovej banke robil výskum i rozmnožovanie buniek bez špeciálnej finančnej podpory. Poisťovne začali tento operačný úkon preplácať až po šiestich, siedmich rokoch. Za tento čas znášala všetky náklady košická Fakultná nemocnica Louisa Pasteura a Lekárska fakulta UPJŠ.
Valcake
07.10.10,19:19
Hmm čo sa týka vyskakovania kolien, tak to som nemala...skôr ma štve prístup lekárov, ešte v úplnom začiatku. Reumatologické vyšetr.som neabsolvovala..

Čítala som článok: Operácia s kultiváciou, rozmnožením buniek a prenesením vlastnej chrupavky sa využíva najmä u mladých ľudí, ktorí majú dobrú regeneračnú schopnosť. Nedá sa aplikovať u pacientov, ktorí trpia na viacročné degeneratívne zmeny a neodporúča sa u obéznych pacientov. Túto metódu nemožno použiť ani pri starších úrazoch, na ktorých badať degeneratívne zmeny. Pri takýchto prípadoch je zatiaľ jediným riešením kĺbová protéza.

Ja som dostala tzv. kmeňové bunky. Odoberá sa z kostnej drene. Z vlastného bederného kĺbu. Je to dosť zdlhavé, ale nie je bolestivé. Bez toho by som vôbec nechodila. Lekár mi povedal, že teraz je to pozastavené.:(
Valcake
07.10.10,19:21
klasika1, máš pravdu. O tom som písala.
klasika1
07.10.10,19:28
Ja som dostala tzv. kmeňové bunky. Odoberá sa z kostnej drene. Z vlastného bederného kĺbu. Je to dosť zdlhavé, ale nie je bolestivé. Bez toho by som vôbec nechodila. Lekár mi povedal, že teraz je to pozastavené.:(

Takže sa to prijalo:) Je to info ešte z roku 2008. Teraz sa to dá aj krvnou plazmou.
pasuliatko
07.10.10,19:37
ale to je tu zakázané nie náhodou? transplantovať kmeňové bunky
Valcake
07.10.10,19:42
Takže sa to prijalo:) Je to info ešte z roku 2008. Teraz sa to dá aj krvnou plazmou.

Áno, prijalo.:) Môj lekár mi vždy hovorí, že sa vyplnil môj kráter, ktorý mi infekt rozožral:eek: Krvná plazma, tzv.Orthokin je moc drahá.:( Zatiaľ poisťovňa neprepláca a pochybujem, že bude. Teda v blízkej budúcnosti...
Valcake
07.10.10,19:44
pasuliatko, ty myslíš na pupočnú krv. To je zakázané...
klasika1
07.10.10,19:54
Áno, prijalo.:) Môj lekár mi vždy hovorí, že sa vyplnil môj kráter, ktorý mi infekt rozožral:eek: Krvná plazma, tzv.Orthokin je moc drahá.:( Zatiaľ poisťovňa neprepláca a pochybujem, že bude. Teda v blízkej budúcnosti...

Tak je fajn, že sa prijalo:). Zajtra pôjdem na kontr. k svojmu ošetr.lekárovi, tam som čítala o tej plazme. Skúsim sa popýtať. Kedy budú na také zákroky u nás peniaze?
mimotemyDnes ma "napálil" posudkový
promont maja
08.10.10,06:10
Vidíš Majka, je pravda, že za chlapom a busom sa nebeží:--- No vážne. Určite choď za dobrým ortopédom. Dovolila som si pozrieť v tvojom profile, že odkiaľ si.:confused: A teda u vás je vraj priam vynikajúci ortopéd.:) Osobne ho nepoznám, ale veľa som o ňom počula. Pod ortézou sa svaly strácajú, takže dlho by si ju nemala nosiť. Pravdepodobne ťa ASK neminie.
P.S. Ja sa môžem len sprchovať. Mne to veľmi vyhovuje.;)
Tak dám na všetky Vaše rady ... pôjdem za dobrým ortopédom ... ale až niekedy po 25-tom októbri ( som účtovníčka a nech mám aspoň po výplatach a DPH ...)

Vďaka všetkým ... ste super ... a aj táto téma je super. Určite sa ešte ozvem ...
pasuliatko
08.10.10,11:07
Áno, prijalo.:) Môj lekár mi vždy hovorí, že sa vyplnil môj kráter, ktorý mi infekt rozožral:eek: Krvná plazma, tzv.Orthokin je moc drahá.:( Zatiaľ poisťovňa neprepláca a pochybujem, že bude. Teda v blízkej budúcnosti...

nemyslím,že by sa tak stalo. a ak si navyše poistenec VZP tak to veľmi ťažko...
slniečko11
09.10.10,07:51
no a hlásim sa vám ja zas po pár mesiacoch s presnejšou diagózou,...takže moje bolesti, opuchy , hlasné i jemnejšie lupanie a praskanie klbov boli priradene ľahkej artroze s nadychom začínajucej reumy spolu s hypermobilitou klbov a zvyšeným ukladaním vápnika. Znie to fakt originalne (-:O takmer na každom klbe čo mi pozeral lekár, mi niečo našli.... fakt super.... Známi mi poradali vyskušať ACE naplasti proti bolesti, že im to pomaha, no u mňa nič..... ja tie lieky a vyživové doplnky "skušam" jak na bežiacom páse,... momentálne lekárne na mne zarábaju štýlom "paralen", "aulin" a "artrodar", čo mám na predpis..... Lekár mi ešte špeciálne odporúčil Pilates cvičenia. Tak by som mala čoskoro začať..... takžeee, kočky moje, máte niekto s týmito vecičkami čo som vymenovala nejaké skusenosti? (-:O Pekný deň prajem...
slniečko11
09.10.10,07:54
Áno, prijalo.:) Môj lekár mi vždy hovorí, že sa vyplnil môj kráter, ktorý mi infekt rozožral:eek: Krvná plazma, tzv.Orthokin je moc drahá.:( Zatiaľ poisťovňa neprepláca a pochybujem, že bude. Teda v blízkej budúcnosti...

Liečbu vlastnou krvou, plazmou mi odporúčal lekár tiež vyskúšať, teda ak chcem, lenže keďže sa veci majú, tak ako sa majú a ešte dlho mať budu, tak takú drahu liečbu si fakt môže dovoliť len malokto.... dost vecí je takže na figu... :mad: ach (hlboký povzdych :cool:)
VieraPopluharova
09.10.10,08:44
no a hlásim sa vám ja zas po pár mesiacoch s presnejšou diagózou,...takže moje bolesti, opuchy , hlasné i jemnejšie lupanie a praskanie klbov boli priradene ľahkej artroze s nadychom začínajucej reumy spolu s hypermobilitou klbov a zvyšeným ukladaním vápnika. Znie to fakt originalne (-:O takmer na každom klbe čo mi pozeral lekár, mi niečo našli.... fakt super.... Známi mi poradali vyskušať ACE naplasti proti bolesti, že im to pomaha, no u mňa nič..... ja tie lieky a vyživové doplnky "skušam" jak na bežiacom páse,... momentálne lekárne na mne zarábaju štýlom "paralen", "aulin" a "artrodar", čo mám na predpis..... Lekár mi ešte špeciálne odporúčil Pilates cvičenia. Tak by som mala čoskoro začať..... takžeee, kočky moje, máte niekto s týmito vecičkami čo som vymenovala nejaké skusenosti? (-:O Pekný deň prajem...

Tu by som sa vyjadrila ja zo svojej vlastnej skusenosti spred 2-och rokov , mala som problem s ramennym klbom, zistili ukladanie vapnika v ramennom klbe, tiez som podstupila liecbu roznymi druhmi liekov, no po roku som skoncila s nehybnou rukou, tak mi vykonali artroskopicku operaciu ramenneho klbu a zistili, ze som tam mala vela tzv. calcifikatov a uz sa mi zacali ukladat i do slich, takze vsetko vybrali, ruku som nosila v orteze cca 6 tyzdnov, dalsich 8 tyzdnov rehabilitacia, ale dnes mam ruku na 85% funkcnu, takze ak sa naozaj niekde uklada vela vapnika, dala by som si urobit artroskopiu. Je to nenanrocna operacia.
Abeata
09.10.10,09:04
Liečbu vlastnou krvou, plazmou mi odporúčal lekár tiež vyskúšať, teda ak chcem, lenže keďže sa veci majú, tak ako sa majú a ešte dlho mať budu, tak takú drahu liečbu si fakt môže dovoliť len malokto.... dost vecí je takže na figu... :mad: ach (hlboký povzdych :cool:)

:confused:...na margo liečby vlastnou krvou asi toľko : snažím sa to pochopiť, ale nedokážem to jednoducho v mojej naivnej hlave spracovať... je to absolútne neinvazívna liečba, nijako nezaťažujúca organizmus, tak ako kadejaké lieky, ktoré tuším všetky ( a žiaľ bezvýsledne ) hltáme ako lentilky. Dobre...nepomôže to navždy ( ale čo nám pomôže navždy ? nič . ) No myslím si, že ak to človeka hoci iba na 10 mesiacov zbaví bolestí a znovu vráti do plnohodnotného života, vždy sa to oplatí !!! Tak mi pre živého boha povedzte, prečo si to tie sprosté poisťovne nezrátajú - človek na PN, alebo ID, čakajúci na umelý kĺb, napchávajúci sa analgetikami, antireumatikami a čo ja viem akými svinstvami s nespočetnými množstvami vedľajších účinkov, ktoré ho skôr, či neskôr dovedú so žalúdočnými vredmi a zničenou pečeňou na gastro,poprípade zničenými obličkami na dialýzu... človek absolvujúci stále ďalšie a ďalšie nie lacné vyšetrenia, človek, ktorý v zúfalstve míňa neskutočné peniaze na kadejaké výživové doplnky a svojou bezmocnosťou privádza do šialenstva seba a celé svoje okolie...
A teraz protiklad : človek schopný pracovať, vedúci plnohodnotný život, nenapchávajúci sa liekmi , nevysedávajúci u odborníkov... Naozaj to nestojí za to ? ...Jasné, zabudla som...farmaceutický priemysel by prišiel o šťavnaté zárobky, lekári o úplatky...booože...že si ja toto neuvedomujem...hanba mi...aká som stará, taká som sprostá...
Ja viem, ani Orthokin nie je zázrak, ale naozaj si myslím, že aj keby sa mala liečba opakovať hoci každý rok, no dokázala by chorobu stabilizovať,spomaliť a oddialiť ID, ku ktorému každý z nás pomaličky speje, vždy by to bolo v konečnom dôsledku pre "spoločnosť " ekonomicky výhodnejšie....No žiaľ...v našom štátnom zdravotníctve asi nejde o ľudí...a nech mi to lekári ktorých sa to netýka odpustia, ale často sme len tí otravní hypochondri, ktorí im vysedávajú v čakárni...
slniečko11
09.10.10,11:37
Tu by som sa vyjadrila ja zo svojej vlastnej skusenosti spred 2-och rokov , mala som problem s ramennym klbom, zistili ukladanie vapnika v ramennom klbe, tiez som podstupila liecbu roznymi druhmi liekov, no po roku som skoncila s nehybnou rukou, tak mi vykonali artroskopicku operaciu ramenneho klbu a zistili, ze som tam mala vela tzv. calcifikatov a uz sa mi zacali ukladat i do slich, takze vsetko vybrali, ruku som nosila v orteze cca 6 tyzdnov, dalsich 8 tyzdnov rehabilitacia, ale dnes mam ruku na 85% funkcnu, takze ak sa naozaj niekde uklada vela vapnika, dala by som si urobit artroskopiu. Je to nenanrocna operacia.

no mne sa viac vapnika ukladá v bedrách, takže to by bolo zaujímavé, ale každopádne som rada, že ma to ešte nejak moc neobmedzuje a kvázi normálne fungujem, i ked viem, že v neskoršej dospelosti to budem mať ťažšie a väčšie problémy ma bohužiaľ neminú,...:(
slniečko11
09.10.10,11:51
:confused:...na margo liečby vlastnou krvou asi toľko : snažím sa to pochopiť, ale nedokážem to jednoducho v mojej naivnej hlave spracovať... je to absolútne neinvazívna liečba, nijako nezaťažujúca organizmus, tak ako kadejaké lieky, ktoré tuším všetky ( a žiaľ bezvýsledne ) hltáme ako lentilky. Dobre...nepomôže to navždy ( ale čo nám pomôže navždy ? nič . ) No myslím si, že ak to človeka hoci iba na 10 mesiacov zbaví bolestí a znovu vráti do plnohodnotného života, vždy sa to oplatí !!! Tak mi pre živého boha povedzte, prečo si to tie sprosté poisťovne nezrátajú - človek na PN, alebo ID, čakajúci na umelý kĺb, napchávajúci sa analgetikami, antireumatikami a čo ja viem akými svinstvami s nespočetnými množstvami vedľajších účinkov, ktoré ho skôr, či neskôr dovedú so žalúdočnými vredmi a zničenou pečeňou na gastro,poprípade zničenými obličkami na dialýzu... človek absolvujúci stále ďalšie a ďalšie nie lacné vyšetrenia, človek, ktorý v zúfalstve míňa neskutočné peniaze na kadejaké výživové doplnky a svojou bezmocnosťou privádza do šialenstva seba a celé svoje okolie...
A teraz protiklad : človek schopný pracovať, vedúci plnohodnotný život, nenapchávajúci sa liekmi , nevysedávajúci u odborníkov... Naozaj to nestojí za to ? ...Jasné, zabudla som...farmaceutický priemysel by prišiel o šťavnaté zárobky, lekári o úplatky...booože...že si ja toto neuvedomujem...hanba mi...aká som stará, taká som sprostá...
Ja viem, ani Orthokin nie je zázrak, ale naozaj si myslím, že aj keby sa mala liečba opakovať hoci každý rok, no dokázala by chorobu stabilizovať,spomaliť a oddialiť ID, ku ktorému každý z nás pomaličky speje, vždy by to bolo v konečnom dôsledku pre "spoločnosť " ekonomicky výhodnejšie....No žiaľ...v našom štátnom zdravotníctve asi nejde o ľudí...a nech mi to lekári ktorých sa to netýka odpustia, ale často sme len tí otravní hypochondri, ktorí im vysedávajú v čakárni...

ja to tiež nechápem.... je to nezaťažujúca liečba, vraj oveľa prospešná ako lieky a všeliaké vyživové doplny, prevádzkujú ju už dosť nemocníc, polikliník i sukromné zdravotnícke zariadenia... Ak tu nejde o peniaze, tak o čo potom? Dobre, možno celá tá príprava na to všetko niečo stojí,... ale keď tomuto sociálnemu štátu ide hlavne o dobro svojich občanov (v tom vidím zahrnutú aj zdravotnú starostlivosť ), ktorí majú pracovať až do amen, tak nechapem tie myšlienkové pochody kompetentných, prečo nezavedú preplácanie týchto zákrokov. Človek aby si na to šetril aj niekolko rokov... a ked už spomínaš vedľajšie účinky, ja som tiež taký vďačný pacient, čo pravidelne za pol roka aj niekolko tisíc necha v lekarni a zliznem si niečo z tych veľlajších účinkov vždy, takže fakt super.... :D Nedavno som chodila k jednému ortopedovi niekolko mesiacov v kuse, každý resp. každe dva tyždne a ku koncu, ked už nevedel čo so mnou, čo mi predpísať, čo odporučiť, tak mi dal letačik od svojho "dílera" na liečbu krvnou plazmou,... a že ked na to nepôjdem, že už nevie čo so mnou, že si môžem robiť čo uznam za vhodne, kupiť si nejaké voľno predajné lieky, doplnky,.... Takže o čo tu ide? na jednej strane su pacienti, ktorí by pre svoje zdravie hocičo (pokial to je v ich silách, inak sa cítia bezmocne) a na druhej strane su len ludia, čo na chorobe ludí len mastne zarábajú peniaze.... bez výčitiek svedomia.... česť vínimkam..... :cool:
Abeata
09.10.10,12:14
ja to tiež nechápem.... je to nezaťažujúca liečba, vraj oveľa prospešná ako lieky a všeliaké vyživové doplny, prevádzkujú ju už dosť nemocníc, polikliník i sukromné zdravotnícke zariadenia... Ak tu nejde o peniaze, tak o čo potom? Dobre, možno celá tá príprava na to všetko niečo stojí,... ale keď tomuto sociálnemu štátu ide hlavne o dobro svojich občanov (v tom vidím zahrnutú aj zdravotnú starostlivosť ), ktorí majú pracovať až do amen, tak nechapem tie myšlienkové pochody kompetentných, prečo nezavedú preplácanie týchto zákrokov. Človek aby si na to šetril aj niekolko rokov... a ked už spomínaš vedľajšie účinky, ja som tiež taký vďačný pacient, čo pravidelne za pol roka aj niekolko tisíc necha v lekarni a zliznem si niečo z tych veľlajších účinkov vždy, takže fakt super.... :D Nedavno som chodila k jednému ortopedovi niekolko mesiacov v kuse, každý resp. každe dva tyždne a ku koncu, ked už nevedel čo so mnou, čo mi predpísať, čo odporučiť, tak mi dal letačik od svojho "dílera" na liečbu krvnou plazmou,... a že ked na to nepôjdem, že už nevie čo so mnou, že si môžem robiť čo uznam za vhodne, kupiť si nejaké voľno predajné lieky, doplnky,.... Takže o čo tu ide? na jednej strane su pacienti, ktorí by pre svoje zdravie hocičo (pokial to je v ich silách, inak sa cítia bezmocne) a na druhej strane su len ludia, čo na chorobe ludí len mastne zarábajú peniaze.... bez výčitiek svedomia.... česť vínimkam..... :cool:

Slniečko...ja som už rozčuľovaním sa nad týmto systémom otrávila celú rodinu, no tá bezmocnosť ma ničí viac ako problémy, ktoré mi v živote spôsobujú moje bláznivé kolená. Chodila som k ortopédovi - takmer rok, vraj super odborník...Za celý čas "liečby", ktorá spočívala v tom, že mi pichol 3 x inj.synovialu a jeden kortikoid,ma ani raz nevidel, ako skutočne chodím, ani raz si nepozrel kompletnú dokumentáciu problémov za cca.20 rokov problémov, nereagoval na to, že som sa sťažovala na bolesti chrbtice, puchnutie lýtok... Ani raz sa mi nepredpísal, ba ani neodporučil !!! žiadne lieky od bolesti, žiadnu rehabilitáciu, žiadne doplnky, či alternatívne liečby, NIČ !!!...Po poslednej injekcii Syn.ma objednal na kontrolu po 2.mesiacoch a keďže nielenže nezabrali, ale problémy sa vystupňovali, tak povedal, že on už nevie, čo mi ponúknuť ! Vydupkala som si MR - sama som si musela zistiť a vytelefonovať,kde by ma objednali, pretože na čísle, ktoré mi dal on mi v júni povedali, že bohužiaľ...ale do konca roku klientov Dôvery neberú !!!...
V zúfalstve som pred mesiacom napísala na stránku jednej súkr.kliniky a tam sa na mňa konečne niekto pozrel ako na človeka a nie iba ako na nejaké pošahané koleno... Som už 9 dní po ASK a dúfam, že to už pôjde len k lepšiemu. Ano, zaplatila som 250,- eur, ale radšej si za zákrok zaplatím oficiálne, akoby som mala tie peniaze strčiť do vrecka lekárovi, ktorý pre mňa neurobí nič...
Valcake
09.10.10,17:06
slniečko11 ja som neabsolvovala liečbu Orthokin-om /na to ja nemám/, ale použili vlastné kmeňové bunky a toto vyplnil ten kráter po infekte.
klasika1
10.10.10,13:15
Tu by som sa vyjadrila ja zo svojej vlastnej skusenosti spred 2-och rokov , mala som problem s ramennym klbom, zistili ukladanie vapnika v ramennom klbe, tiez som podstupila liecbu roznymi druhmi liekov, no po roku som skoncila s nehybnou rukou, tak mi vykonali artroskopicku operaciu ramenneho klbu a zistili, ze som tam mala vela tzv. calcifikatov a uz sa mi zacali ukladat i do slich, takze vsetko vybrali, ruku som nosila v orteze cca 6 tyzdnov, dalsich 8 tyzdnov rehabilitacia, ale dnes mam ruku na 85% funkcnu, takze ak sa naozaj niekde uklada vela vapnika, dala by som si urobit artroskopiu. Je to nenanrocna operacia.
mimotemyTých cca 6 týždňov bolo nutné? Mne tvrdil lekár, že budem to mať 3 may 4 týždne.
klasika1
10.10.10,13:45
Slniečko...ja som už rozčuľovaním sa nad týmto systémom otrávila celú rodinu, no tá bezmocnosť ma ničí viac ako problémy, ktoré mi v živote spôsobujú moje bláznivé kolená. Chodila som k ortopédovi - takmer rok, vraj super odborník...Za celý čas "liečby", ktorá spočívala v tom, že mi pichol 3 x inj.synovialu a jeden kortikoid,ma ani raz nevidel, ako skutočne chodím, ani raz si nepozrel kompletnú dokumentáciu problémov za cca.20 rokov problémov, nereagoval na to, že som sa sťažovala na bolesti chrbtice, puchnutie lýtok... Ani raz sa mi nepredpísal, ba ani neodporučil !!! žiadne lieky od bolesti, žiadnu rehabilitáciu, žiadne doplnky, či alternatívne liečby, NIČ !!!...Po poslednej injekcii Syn.ma objednal na kontrolu po 2.mesiacoch a keďže nielenže nezabrali, ale problémy sa vystupňovali, tak povedal, že on už nevie, čo mi ponúknuť ! Vydupkala som si MR - sama som si musela zistiť a vytelefonovať,kde by ma objednali, pretože na čísle, ktoré mi dal on mi v júni povedali, že bohužiaľ...ale do konca roku klientov Dôvery neberú !!!...
V zúfalstve som pred mesiacom napísala na stránku jednej súkr.kliniky a tam sa na mňa konečne niekto pozrel ako na človeka a nie iba ako na nejaké pošahané koleno... Som už 9 dní po ASK a dúfam, že to už pôjde len k lepšiemu. Ano, zaplatila som 250,- eur, ale radšej si za zákrok zaplatím oficiálne, akoby som mala tie peniaze strčiť do vrecka lekárovi, ktorý pre mňa neurobí nič...
Po mesiaci liečenia a stáleho nahovárania na ASK do mesta kde mi to pred 20 rokmi dodžubali, mi poradila sestrička, že nech skúsim jednodňovku..Tak som tam išla, že sa len popýtam čo a ako to tam u nich funguje. Nakoľko som mala dokumetáciu so sebou, tak som to tam nechala a ešte v ten deň sa mi ozvali, že mám ráno prísť na odbery, o dva dni na interné vyšetr. a o 8 dní mi robili ASK. Neľutujem toho rozhodnutia i keď som si doplatila 2500SK v 9/2006. Všetky svoje operácie odvtedy riešim tam alebo prostredníctvom nich ako aj tieto posledné dve. A ten lekár pred tým bol prekvapený, keď som mu oznámila, že mením zariadenie. Nakoniec mi povedal, že to ani nie je nutné robiť ASK:confused:.
Dnes som nazrela do lek.správy nemám tam uvedenú žiadnu hypermobilitu ale oi hypertrofiu.
pasuliatko
27.10.10,10:30
aleluja! akutát som prišla od reumatologičky a jej zistenie:
- podozrenie na artritídu
- osteoartróza váhonosných kĺbov
teším sa mám dve nové kamošky .... :-/
Rika
28.10.10,09:46
Valčake ma MR som nebola, lebo behom 2minútového vyšetrenia, na ktoré som čakala 3 mesiace to dr. nepovažoval za nutnosť. Číslo v mojom mene neznamená dátum narodenia, mám 24. Bohužiaľ, viem ako sa prejavuje zápal v kolene, mala som tú "česť" už dvakrát. Lenže užívať protizápalové lieky podľa seba sa mi zdá byť pritiahnuté za vlasy. Ak toto povie vyštudovaný odborník.. Moje celkové vyšetrenie boli zbytočné dva RTG v priebehu viac ako roka od nehody. A ak sa spýtam na inú liečbu, tak sa ma spýta, či som ja lekár, keď mu fušujem do remesla. Celkovo som bola u troch lekárov a vždy iný výsledok. Tak idem do BA, preto som chcela vedieť, či má niekto skúsenosti s ortopédiou na Záhradníckej.
Abeata to úplne presne vystihla v svojom príspevku. Veď som mladá, tak ma nič nemôže bolieť.
Moja dcéra má tiež problémy s kolenami (písala som tu už o tom). Chodili sme na Záhradnícku. Lekár bol veľmi milý, nezažili sme reči o tom, čo tam robí taká mladá (má 16r., kolená ju bolia cca 2roky). Riadne ju vyšetril, poslal na MR, predpísal lieky, poslal nás na rehabilitáciu. MR ukázala poškodenú chrupavku, cysty, zhrubnuté väzy. Lieky nezabrali. Na rôzne rehabilitácie chodíme dodnes, zlepšenie takmer žiadne. Lenže už nám nevedel pomôct, tak nás poslal na ASK. My sme si potom našli iného ortopéda, aby sme to konzultovali s niekým iným. Ten povedal, že on by svojej dcére nedal robiť ASK, pokým by sa nevylúčili všetky možné ochorenia, následkom ktorých začala mať problémy. ASK by zvolil len ako úplne posledú možnosť. Teraz chodíme po rôznych vyšetreniach, na ktoré nás poslala reumatologička, zatiaľ bezvýsledne. Čakáme na termín na vyšetrenie do reumatologického ústavu v Piešťanoch.
Rika
28.10.10,10:07
...viete že presne to isté povedala reumatologička pred 23 rokmi aj mne ? No nič sa s tým nerobilo. Ešte aj teraz, napriek tomu, že som športové poleno ,s vystretými nohami sa takmer predlaktiami dotknem zeme...
...ktovie...možno práve v hypermobilite pramenia naše problémy s kĺbami. Proste sa vyhrkali...
Aj moja dcéra je hypermobil, ortopéd povedal, že pri hypermobilite sa rýchlejšie opotrebúva kĺb a môže to byť príčinou bolestí
Valcake
28.10.10,21:11
Aj moja dcéra je hypermobil, ortopéd povedal, že pri hypermobilite sa rýchlejšie opotrebúva kĺb a môže to byť príčinou bolestí

Áno, je to tak ako píšeš, že sa rýchlejšie opotrebúva kĺb, keď je človek veľmi ohybný a veru ASK teba nechať úplne na koniec. Každý zásah je totiž riskantný. Dcéra nech je veľa huspeniny a od ubky viem, že pomáha aj číra potravinárska želatina. Dúfam, že reumatológ nenájde nič závažné pre tak mladú dievčinu. Držím palce, veľa zdravia!
Valcake
28.10.10,22:04
...možno ste to čítali, ale kto nie tak teraz...





Osteoartróza - Keď bolia kĺby

Najčastejšie ochorenie kĺbov – osteoartróza, dokáže postihnutého trápiť dňom i nocou. Pri ochorení dochádza postupne k úbytku až strate kĺbovej chrupavky a súčasne k narastaniu kostného tkaniva v oblasti kĺbu a tvorbe kostných výrastkov. A to, pochopiteľne, spôsobuje bolesti.

Trápiť nás bude čoraz viac
Osteoartróza (OA) sa vyskytuje približne v 12 percent populácie. Postihuje obe pohlavia a všetky rasy. V posledných desaťročiach celosvetovo pribúda, najmä v dôsledku starnutia populácie. Jej výskyt je do 30 rokov nízky, do 65 rokov prudko narastá a vo veku nad 65 rokov má viac ako 70 percent osôb röntgenologicky zistiteľné artrotické zmeny na kĺboch, pričom nie všetci postihnutí majú subjektívne ťažkosti.
Ide o ochorenie, ktoré môže mať rozdielny pôvod, ale podobný klinický a patologický priebeh a röntgenologický obraz. Pokiaľ je postihnutá iba chrupavka, chorý nemá žiadne bolesti, lebo chrupavka nemá cievne ani nervové zásobenie.
Ťažkosti nastanú až pri zápale synoviálnej membrány (výstelky kĺbu), ktorý môže byť prechodného charakteru. Postupne dochádza v susedných kostiach k prestavbovým procesom v oblasti kĺbu. Znamená to začiatok jeho deštrukcie. Následkom sú bolesti, prechodné opuchy, obmedzenie pohybu a rastúce zhrubnutie, deformácia až skostnatenie kĺbu.

Dedičnosť a úrazy
Rizikové faktory pre vznik ochorenia možno rozdeliť do dvoch skupín: všeobecná (systémová) predispozícia a lokálne (biomechanické) faktory.
Do prvej skupiny patrí dedičnosť, ktorá sa uplatňuje pri OA malých kĺbov rúk. Ďalším rizikovým faktorom tejto skupiny je obezita, ktorá vedie k nadmernému zaťažovaniu niektorých kĺbov, predovšetkým kolenných. Existuje významný vzťah medzi vznikom a progresiou artrózy kolenných kĺbov (gonartrózou) a objektívnym ukazovateľom stupňa obezity – BMI (body mass index). Všeobecnými predispozíciami je i hypermobilita a diabetes mellitus.
Z lokálnych faktorov je najčastejší veľký úraz. Zlomenina kosti totiž môže viesť k zmene jej mechanickej funkcie. Napríklad pri zlomenine stehennej kosti môže vzniknúť OA bedrového kĺbu, pri zlomenine predkolenia artrotické ochorenie členku. Najčastejšími úrazmi vedúcimi k rozvoju ochorenia sú poranenia kolena, predovšetkým skrížených väzov a meniskov. Správy o vplyve preťažovania v rámci športu na rozvoj ochorenia sú nejednotné. OA je častejšia u kontaktných športov, ako je hokej, futbal a rugby, kde často dochádza k drobným poraneniam, poškodeniam mäkkých častí a ich nedostatočnému vyliečeniu.

Bolesť každodenná
Hlavnými príznakmi OA sú bolesť, obmedzenie pohybu a stuhnutosť. Bolesť je spočiatku viazaná na pohyb. Pri artróze kolena je typická bolesť na začiatku chôdze a pri chôdzi z kopca a zo schodov. Na obmedzenú pohyblivosť kĺbu sa často viažu zhoršujúce sa bolesti. Stuhnutosť kĺbu má väčšina pacientov s týmto ochorením. Vyskytuje sa najmä po období pokoja. Postupne vzniká instabilita kĺbu, kĺb je „viklavý“ a môže sa stať, že svojho nositeľa skutočne neudrží. V kĺbe môže dôjsť vplyvom rôznych príčin (napr. preťažením) k prechodnému zápalu. Prejavuje sa začervenaním, opuchom a bolesťou a má za následok ďalšie zníženie pohyblivosti a stratu svalovej hmoty. Postupne dochádza k zhrubnutiu, deformácii, až skostnateniu kĺbu.
Najčastejšie bývajú postihnuté bedrové a kolenné kĺby, drobné kĺby rúk a chrbtica.
Základná diagnostika spočíva v röntgenovom vyšetrení. Jej súčasťou je aj základné vyšetrenie krvi a moču, ktoré môže vylúčiť iné ochorenia prejavujúce sa kĺbovými príznakmi. I pre kontrolu je dôležité, či lieky užívané pre OA, nemajú nežiaduce účinky na organizmus.

Liečba a vhodný pohyb
Hoci vie lekárska veda o osteoartóze veľa, stále patrí toto ochorenie medzi nevyliečiteľné. Pri liečbe ide predovšetkým o to, aby sa choroba ďalej nerozvíjala a aby mal pacient možnosť žiť kvalitne a pokiaľ možno bez obmedzenia.
Prvé fázy sa pokúšajú lekári zvládnuť bez podávania liekov. Prvoradá je úprava hmotnosti a dodržiavanie princípov správnej výživy. Je potrebné udržiavať celkovú fyzickú kondíciu, postihnutý kĺb zaťažovať, ale nepreťažovať. Používanie ortopedických pomôcok, ako je vychádzková palička, odľahčuje kĺbovú záťaž a znižuje bolesť. Užitočné sú ortopedické vložky a obuv, pri korekcii dĺžky končatín sa používajú podpätenky.
Od prvých fáz ochorenia je potrebná pohybová liečba, ktorá vedie k posilneniu svalstva, a tým k odľahčeniu kĺbov, zmierneniu bolesti, zlepšeniu funkcie i psychického stavu. Vykonáva sa najprv pod dohľadom rehabilitačnej pracovníčky, ktorá postihnutého naučí vhodné cviky. Jej súčasťou je plávanie, bicyklovanie, vychádzky, severská chôdza (nordic walking) a iné športy, ktoré nevyvolávajú otrasy v kĺboch.
Prostriedkami fyzikálnej liečby možno tlmiť bolesť, zlepšiť látkovú výmenu v tkanivách, prípadne znížiť prejavy zápalu. Ide o použitie elektroliečby, magnetoterapie, laseroterapie, akupunktúry a aplikáciu tepla. Pri liečbe teplom sa najčastejšie využívajú teplé kúpele, bahenné, rašelinové a parafínové zábaly. Špeciálnu formu predstavuje balneoterapia. Je to liečba prírodnými liečivými prostriedkami, ktoré sa viažu na určité miesto a sú pre toto miesto špecifické. Balneoterapia v komplexe s inými prostriedkami fyzikálnej liečby je významnou indikáciou práve pri OA.
V pokročilejšom štádiu ochorenia sa pacient bez liekov nezaobíde; je potrebné ich užívať. Pre zvládnutie akútnych príznakov sa podávajú tzv. nesteroidné antireumatiká, ktoré zmierňujú bolesť a zápalové prejavy. Možno ich používať vo forme tabletiek, injekcií i lokálne ako masti, krémy, gély a spreje. Obídením zažívacieho traktu a pečene je táto lokálna liečba výhodná na ovplyvnenie bolestivých prejavov najmä v prípade starších ľudí. Hormonálne prípravky – glukokortikoidy, sa najčastejšie aplikujú injekčne priamo do kĺbu.
Ďalšou skupinou sú látky ovplyvňujúce štruktúru chrupavky, kde spomaľujú degeneratívne procesy.
Pri neúspechu farmakologickej a nefarmakologickej liečby a ťažkých formách osteoartrózy sa uplatňujú chirurgické výkony. Indikáciou operačného výkonu sú trvalé silné bolesti a výrazné obmedzenie funkcie postihnutého kĺbu.
Prevencia spočíva v udržaní optimálnej hmotnosti, strave bohatej na vitamíny a minerály a udržiavaní svalstva v dobrej kondícii.



MUDr. Soňa Žlnayová, PhD


Slovenské liečebné kúpele


Piešťany, a.s.
Valcake
28.10.10,22:06
...alebo


Artritída (http://www.masaze-poprad.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=122:artritida&catid=46:choroby-klbov&Itemid=109)



Artritída - má veľmi veľa foriem a niekedy je diagnostikovaná pre iné ochorenie na autoimunitu ako napríklad lupus, periarteritis nodosa, scleroderma, vredový zápal hrubého čreva, Crohnová choroba, Skleróza multiplex, AIDS a pre mnohé ochorenia vo všeobecnosti.
Jestvuje veľa foriem artritídy, rozlišujú sa podľa príčiny :


reumatická artritída a psoriatická artritída - autoimúnne ochorenia (t. j. také, pri ktorých imunitný systém útočí na tkanivá vlastného tela)
septická artritída - vzniká pri infekcii kĺbov
dna (lámka) - vzniká pri ukladaní kryštálikov kyseliny močovej do okolia kĺbu, kde spôsobujú zápal. Dna je popísaná v ďaľšej kapitole

Reumatická artritída chronické zápalové ochorenie postihujúce klby. Postihuje aj mäkké svaly a šľachy Vyznačuje sa rannou stuhlosťou kĺbov- (ruky, zápästia, predlaktie, klená), opuchom, zdurenim, deformáciou, začervenaním a symetricky postihuje obidve končatiny. Človej môže byť vychudnutý, trpí nechutenstvom, prejavuje sa strata na váhe, nervozita, slabosť, pasivita stuhnutím šliach, nočným potením , može vzniknúť stav depresií
Psoriatická artritída chronické zápalové reumatické ochorenie.. Prejavuje sa zápalom kĺbov a vo väčšine prípadov tiež prítomnosťou kožného postihnutia – psoriázou. Psoriáza (lupienka) je chronické kožné ochorenie a prejavuje sa zapálenými červenými plochami s nadmernou tvorbou striebristých šupiniek. Takéto ochorenie bolo označené ako artritída spojená so psoriázou. Neskôr sa zaužíval názov psoriatická artritída (skratkou PsA).
Septická - infekčná artritída ochorenie kĺbu je spôsobená baktériami, ktoré prenikajú do kĺbu z infikovanej rany v jeho blízkosti, alebo baktériami (infekciou prítomnou v krvi). V zemiach, kde je doposiaľ rozšírená tuberkulóza, môže infekčná artritída vyvolať inváziu tuberkulóznych bacilov. Infikovaný kĺb je horúci, začervenaný, opuchnutý a bolestivý. Príčinou infekčnej artritídy môže byť reumatická horúčka, kvapavka, uretritída, príušnice, plané neštovice. Tu je najúčinnejšia liečba antibiotikami
Prevencia


Obmädziť alebo skôr vylúčiť prijem živočíšnych tukov a nasýtených mastných kyselín (Omega6) a zvýšiť prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega3). Vo väčšom množstve sa nachádzajú v rybách, kôrovcoch, tofu, mandliach, vlašských orechoch, ďalej v niektorých rastlinných olejoch (v olivových olejoch Vigin Extra –lysované za studena) , v ľanových semenách.
Enzýmová prevencia: najlepší hotový enzimový prípravok Wobenzin, potom Bromelain (výťažky enzýmov ananásu)
Životospráva: prejisť na vegetariánsku stravu, najlepšie na surovú. Hlavne v zelenine pri tepelných úpravách sa ničia hlavne enzýmy. Pri artritíde platí ,že musí prevládať strava zeleninová a potom až ovocná.Vyhýbať sa mlieku a mliečnym výrobkom, bravčovému a hovädziemu mäsu, udeninám, smaženým jedlám, konzervám, štipľavým a korenistým jedlám. pitiu minerálok s väčším obsahom solí a piť nesýtené vody. Zeleninové šaláty pripravovať na olivových olejoch Virgin extra. Z ovocia a zeleniny pripravovať šťavy. (viz sekcia: zeleninové a ovocné šťavy) Je dôležité zbaviť sa nadváhy. Vynechať zo stravného lístka zemiaky, paradajky, baklažány, ktoré zhoršujú stav artritídy. To isté platí pre kávu, alkohol a cigarety. -
Vitamíny: zvýšiť prísun týchto vitamínov priaznivo ovplyvňujúcich proces liečenia artritídy ako vitamín C (znížujúci sedimentáciu pri zápaloch), B3-kyselina nikotínová (Niacin), vitamín E(Tekoferol). Vitamín E je synergický navzájom posilujúci svoj efekt so selénom a zinkom. Ďalším dôležizým stopovým prvkom je meď. B3 – pečeň, chudé mäso, výrobky z celozrnej múky, strukoviny, zelenina Vitamín E – v oleji z obilných klíčkov, olivách, v celých zrnách, zelenolistovej zelenine, vajíčkach, avokáde.
Stopové prvky: selén – cesnak, kmín, zelené fazule, paprika, pór, kukurica, paradajky, sojové boby, červená kapusta, hrušky. morská soľ, vaječná žĺtka, orechy, droždie, morské ryby, cesnak., ľanové semiačka. V čajoch bylinných: Harmanček, hluchavka biela, Meduňkla lekárska, Myšochvost (Rebríček), Ľubovník bodkovaný; zinok - najviac tekvicové semená, potom ovocie, med, ryby,červená repa, huby, čierny chlieb, med; meď - dobrým zdrojom sú celozrnné potraviny, fazula, orechy, semena, slivky, telacie a hovedzia pečeň.
Flavonoidy: sú najlepšie antioxidanty. Najbohatším zdrojom flavonoidov sú ovocie, zelenina , z toho hlavne strukoviny. Najväčšie množstvo flavonoidov sa nachádza v sóji a v ďalších strukovinách, v orechoch a v rastlinných semenách. Zo zeleniny kapusta, zeler, petržlen, brokolica, cibuľa, cesnak, cvikla, ohurky a pór. Z ovocia dominujú citrusy, jablká a drobné ovocie typu jahody, maliny a čučoriedky, čerešne, šípky.. Je však aj v korení, v čaji (najmä v zelenom), v káve alebo v červenom víne. Nachádzajú sa hlavne v šupkách, jadierkach alebo napr. v stonkách hrozna. Po spracovaní sa nachádzajú aj v ovocných a zeleninových šťavách a nápojoch. Denné pitie nesladeného zeleného čaju môže predstavovať významný príjem flavonoidov. -
Zázvor: obsahuje množstvo farmakologických prvkov. Je silným antioxidantom a má silný protizápalový účinok. Obsahuje proteázu, ktorá má podobný účinok ako bromelain. Zázvor sa vyznačuje mnohými pozitívnymi účinkami. Je vhodný na posilnenie imunity, či liečbu reumatoidnej artritídy. „Zázvor obsahuje látky, ktoré majú veľmi silno imunostimulačné účinky na jednej strane a protizápalové účinky na strane druhej. Pridávať 8–10 g čerstvého zázvoru do stravy denne
Pitný režim: zvlášť platí pravidelný pitný režim, najlepšia pramenitá čistá voda + zeleninové šťavy denne cca ½ litra . Dobrý je čaj z brezových listov (dostať v lekárni), alebo z listov čierného rýbezlu –môže sa aj dlhodobejšie užívať. Jednu polievkovú lyžicu listov sparíme dvoma pohármi vriacou vodou, necháme 15 minút luhovať a pijeme v priebehu dňa.
Obklady (zábaly): môžeme si pripraviť na bolestivé miesta zábaly z kapustového listu, ktoré zabalíme do bavlnenej látky a priložíme na postihnuté miesto. Ponecháme max. 2 hodiny. Pred zábalom môžeme pokapať listy mierne ohriatym olivovým olejom na tepltu tela a tak urobiť zábal. To isté môžeme a s rovnakým účinkom urobiť aj s brezovými listami. Ďalej pomáha zábal s rozdrvených koreňov Kostihoja lekárskeho zmiešaného s bravčoovu masťou.
Teplo: sa využíva hlavne na zmiernenie stuhnutosti, na úľavu bolesti, na uvoľnenie svalstva a na dosiahnutie ohybnosti. Vlhké teplo (teplé soľné a bahenné kúpele) je viac efektívnejšie ako suché teplo. Studené obklady by sa nemali používať. -
Pohyb: je dôležité udržať si pohyblivosť kĺbov, Veĺmi dôležité sú pravidelné cvičenia na kĺby, pomalá chôdza, plávanie.
Kuracie kosti: slepačia polievka je vynikajúca aj na artritídu. K zlepšeniu chrupavky v kĺboch je aj žuvanie kuracích kostí.

Alternatívna liečba


Na artritídu aj artrózu sa najlepšie hodí 3-týždňová kúra pitia zeleninových štiav podľa Rudolfa Breussa, počas ktorej sa denne pije táto zeleninová šťava a súčastne sa pije počas dňa šalviový a ľadvinový čaj podľa návodu:
Zmes na zeleninovú šťavu:
300 g Červenej repy
100 g Mrkvy
100 g Celeru
30 g Čiernej redkvičky (nahradiť možno červenou,nemá až taký účinok)
1 kus žltý zemiak (nesmie byť nazelenalý)
Všetko očistené, olúpané, roztrúhané zmiešať a vylisovať (odšťaviť). Samozrejme všetko surové, nesmie byť varené !!! Táto zmes odšťavenej zeleniny sa použije najmenej v 3-týždňovej kúre na každý deň. Musí sa dodržiavať počas kúry denný pitný režim a pitie dole uvedených bylinných čajov. Piť len nesýtené vody do ktorej si vymačkáme citrón. Celý citrón používať denne v pitnom režime.
Čaj šalviový: Jedna až dve polievkové lyžice sa zalejú ½ litrom vriacou vodou a povari sa ďalšie tri minúty. Keď sa šalvej za 3 min varila, odstaví sa a pridá sa za čajovú lyžičku Ľubovník bodkovaný, Máta prieporná a Meduňka lekárska. Nato sa necha ešte 10 min vyluhovať, precedí sa a pije počas dňa.
Čaj ľadvinový:
15g Prasličky
10g Žihľavy
8g Stavikrv vtáčí (dostať v lekárňach)
Čajová lyžička tejto zmesi sa dá do šálky s vriacou vodou a 10 min. Nechá sa luhovať, potom scediť. Scedená usadenina sa znova zaleje dvoma šálkami horkej vody a nechá sa 10 min, variť. Scedí sa a zleje dohromady s prvým odvarom. Tento ľadvinový bylinný čaj obsahuje 5 látok, ktoré nsmú byť varené, lebo by sa zničili. Ale kyselinu kremičitú získame z ľadvinovéj bylinnej zmesi, len keď ju 10 min. povaríme. Ľadvinové čaje sa zásadne pijú studené a max. po dobu 3 týždňoch. A to vždy ráno na lačný žalúdok, potom pred obedom a večer pred spaním. Behom tejto doby sa nesmie jesť masový vývar, hovädzí a ani jesť bravčové mäso.
Pacienti mali by denne každé ráno a večer, si dat jeden šálok horúcej vody s 2- lyžičkami medu a 1-malú lyžičku škorice. Keď sa to úživa pravidelne, môže sa vyliečiť dokonca i chronická artritida.

Naši starí rodičia si pomáhali pri reumatickej artritíde, že postihnuté miesta šibali pŕhľavou.(Žihlavou) , ktorá svojim zložením zasahuje do procesu bolesti a látkovej premeny pri zápale. Je vhodný aj v čajovej forme. Masáže
Efektívne sú masáže bilinnými olejmi, zvlášť kokosovým (protiplesňovým) olejom ale aj s olivovým olejom so zázvorom, zahriaty na teplotu tela, ktorý má vysokú vstrebateľnost a má vysoké protizápalové účinky .
Dobré účinky majú aj masti s obsahom kapsaicinu.(obsah látky v korenine chili). Alebo použiť eukaliptový olej. Masť s protizápalovým účinkom je najlepšie aplikovať večer pred spaním, aby ráno sa postihnutý nezobudil so stuhnutými kĺbami. Ďalej je to pupalkový olej, má podobný obsah omega3 ako v rybom oleji. Predáva sa aj v kapsuliach a 3x denne ju môžeme vnútorne používať pri artritíde.


Reflexná masáž: na nohách : reflexné body a plošky : hypofýzy, prištítnej žlazy, ladvín a nadladviniek, tračníku, chrbtice, pečene. Body tlačíme a krúžime nad nňim pacom asi 15 sekúnd.
Klasická masáž: sútrediť na svaly , ktoré upínajú boľavé kĺby. Najlepšie je použiť techniku čínskej tlakovej masáže. Pri opuchoch si pomôcť lymfomasážou, môže urobiť ten, kto má certifikát, inak môže dôjsť k zhoršeniu stavu. Netlačí sa na boľavé miesta.
Vodoliečba: ako masáž vodou. Bolestivé miesta sa sprchujú tak horúcou vodou, ako nemocný znesie. Tým dôjde k prekrveniu postihnutej oblasti a zväčší sa tok krvi , ktorý odstraňuje usadeniny , ktoré bolesť spôsobujú. Po sprche je nutné do sucha postihnuté miesto dobre vytrieť, pomasírovať liečivým olejom uvedeným vyššie a zabaliť do tepla. Aplikácia sa môže podľa možnosti previesť až 3xdenne. U ťažších prípadoch dochádza k zlepšeniu do 6 týždňov. Samozrejme nesmú byť na postihnutom mieste povrchové zranenia, otvorené ranky. V bazéne má dobré účinky robiť pohyby ako pri veslovaní, chôdzi a úklonoch trupu. Alebo sa snažiť tancovať vo vode.

Fytoterapia


Čaj púpavový: 1 až 2 lyžičky púpavových koreňov zalejeme šálkou studenej vody , privedieme do varu odstavíme a po 10 min. Scedíme. Pijeme 2x denne jednu šálku na raňajky, jednu pred spaním aspoň tri týždne. Kontraidikácie:nie je vhodný pre žlčnikárov a citlivým žalúdkom.
Čaj púpavový: podporuje prekrvenie väzivového tkaniva. Zmierňuje bolesti a pri pravidelnom užívaní znižuje frekfenciu bolestivých záchvatov. Prasličková kúpeľ : 100 g Prasličky roľnej zalejeme 2l vriacou vodou, po hodine pivedieme do varu a varíme ¼ hodiny. Potom scedíme. Odvar pridáme do kúpeľa . Voda v kúpeli by mala dosahovať 380C. Kúpeme sa najmenej 15 minút a potom jedna hodina kľudu na lôžku.
slniečko11
29.10.10,18:45
aleluja! akutát som prišla od reumatologičky a jej zistenie:
- podozrenie na artritídu
- osteoartróza váhonosných kĺbov
teším sa mám dve nové kamošky .... :-/

ti našli aj zápal, ked podozrenie na artrídu? :eek: dúfam, že sa tvoje ťažkosti a problémy nebudú stupňovať....:( fiha, tá artroza ma tolko kamošiek.... ma bola tiež už navštíviť....
slniečko11
29.10.10,18:48
Aj moja dcéra je hypermobil, ortopéd povedal, že pri hypermobilite sa rýchlejšie opotrebúva kĺb a môže to byť príčinou bolestí
mne reumatolog na hypermobilitu a z toho plynuce klbové bolesti poradil, aby som si vo vlastnom zaujme posilnila svalstvo, nech maju tie klby ako takú ochranu,... vraj je super pilates :cool: tak treba ísť do toho, to určite neuškodí... :)
74eva
30.10.10,08:31
Tak sa hlásim opäť aj ja, v piatok som bola v tej BA, vyzerá to konečne, že sa veci začali riešiť. Lekár mi hneď predpísal ortézu, čo mi u nás zakázal, napísal mi žiadanku na MR a s výsledkom sa mám objednať a potom to budeme riešiť. Vraj mám niečo s meniskami, čo u nás vylúčili. Ešte niečo mi tam napísal, ale to už si nepamätám presne, niečo ako osteochondroza alebo také niečo. Tak som rada, že sa konečne veci pohli a lekár na mňa nepozeral ako na simulanta.
pasuliatko
01.11.10,15:42
ti našli aj zápal, ked podozrenie na artrídu? :eek: dúfam, že sa tvoje ťažkosti a problémy nebudú stupňovať....:( fiha, tá artroza ma tolko kamošiek.... ma bola tiež už navštíviť....

len a len horšie to bude :) :D
klasika1
07.11.10,13:42
[QUOTE=Valčake;1548672]...alebo


Artritída (http://www.masaze-poprad.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=122:artritida&catid=46:choroby-klbov&Itemid=109)



Artritída - má veľmi veľa foriem a niekedy je diagnostikovaná pre iné ochorenie na autoimunitu ako napríklad lupus, periarteritis nodosa, scleroderma, vredový zápal hrubého čreva, Crohnová choroba, Skleróza multiplex, AIDS a pre mnohé ochorenia vo všeobecnosti.
Jestvuje veľa foriem artritídy, rozlišujú sa podľa príčiny :

:) skvelé príspevky..škoda, ešte nemôžem bodíkovať, tak aspoň takto opäť 2x pomyselne aj za predošlý príspevok :)
Valcake
07.11.10,14:17
...klasika1, -ďakujem za pomyselné bodíky..
Abeata
10.11.10,14:39
Ahojte dievčence :o). Tak sa hlásim zase. Od pondelka mám zoperované aj pravé koleno a môžem potvrdiť to, čo písalo niekde v predu Pasuliatko. MR je spoľahlivá len z časti. Výsledok v podstate závisí od interpretácie lekára, ktorý snímky popisuje. Meniskus, ktorý som mala mať značne poškodený bol relatívne v poriadku, no LCM, ktorý mal iba zníženú intenzitu signálu tam akosi vôbec nebol... pravdepodobne sa kedysi pretrhol ,stiahol sa a ...zanikol... Preto si to koleno chodilo v kĺbe ako sa mu zapáčilo . Takže ma čaká ortézka a veľa veľa cvičenia, lebo vzhľadom na gonarthrózu lll - lV sa nemôže urobiť plastika väzu... Takže tak. Ale ľavé koleno sa má po mesiaci fajn. :o)...
pasuliatko
11.11.10,07:01
Ahojte dievčence :o). Tak sa hlásim zase. Od pondelka mám zoperované aj pravé koleno a môžem potvrdiť to, čo písalo niekde v predu Pasuliatko. MR je spoľahlivá len z časti. Výsledok v podstate závisí od interpretácie lekára, ktorý snímky popisuje. Meniskus, ktorý som mala mať značne poškodený bol relatívne v poriadku, no LCM, ktorý mal iba zníženú intenzitu signálu tam akosi vôbec nebol... pravdepodobne sa kedysi pretrhol ,stiahol sa a ...zanikol... Preto si to koleno chodilo v kĺbe ako sa mu zapáčilo . Takže ma čaká ortézka a veľa veľa cvičenia, lebo vzhľadom na gonarthrózu lll - lV sa nemôže urobiť plastika väzu... Takže tak. Ale ľavé koleno sa má po mesiaci fajn. :o)...

Ahoj Abeata teším sa,že sa máš dobre. Mňa takto pred rokom operovali tak už len na to spomínam :)
mne zistili gonartrozu aj koxartrozu takže sa mám na čo tešiť :)
držím ti palce :)
klasika1
11.11.10,09:56
Ahojte dievčence :o). Tak sa hlásim zase. Od pondelka mám zoperované aj pravé koleno a môžem potvrdiť to, čo písalo niekde v predu Pasuliatko. MR je spoľahlivá len z časti. Výsledok v podstate závisí od interpretácie lekára, ktorý snímky popisuje. Meniskus, ktorý som mala mať značne poškodený bol relatívne v poriadku, no LCM, ktorý mal iba zníženú intenzitu signálu tam akosi vôbec nebol... pravdepodobne sa kedysi pretrhol ,stiahol sa a ...zanikol... Preto si to koleno chodilo v kĺbe ako sa mu zapáčilo . Takže ma čaká ortézka a veľa veľa cvičenia, lebo vzhľadom na gonarthrózu lll - lV sa nemôže urobiť plastika väzu... Takže tak. Ale ľavé koleno sa má po mesiaci fajn. :o)...

Ahoj, super, že už máš po operácii..prajem veľa trpezlivosti a skoré uzdravenie...a ľavé nech i naďalej poslúcha :)
klasika1
11.11.10,10:05
Tak sa hlásim opäť aj ja, v piatok som bola v tej BA, vyzerá to konečne, že sa veci začali riešiť. Lekár mi hneď predpísal ortézu, čo mi u nás zakázal, napísal mi žiadanku na MR a s výsledkom sa mám objednať a potom to budeme riešiť. Vraj mám niečo s meniskami, čo u nás vylúčili. Ešte niečo mi tam napísal, ale to už si nepamätám presne, niečo ako osteochondroza alebo také niečo. Tak som rada, že sa konečne veci pohli a lekár na mňa nepozeral ako na simulanta.

Ahojn čítala som vpredu tvoj príspevok. Som rada, že sa veci pohli správnym smerom a konečne sa budeš liečiť tak, ako je to potrebné pri tejto diagnóze..V týchto prípadoch netreba dlho otáľať a treba hľadať najlepšie riešenie pre seba. Poznám to dosť dôverne. Držím ti palce :)
74eva
12.11.10,15:23
Ahojn čítala som vpredu tvoj príspevok. Som rada, že sa veci pohli správnym smerom a konečne sa budeš liečiť tak, ako je to potrebné pri tejto diagnóze..V týchto prípadoch netreba dlho otáľať a treba hľadať najlepšie riešenie pre seba. Poznám to dosť dôverne. Držím ti palce :)

klasika1 ďakujem za podporu :) Uvidíme ako to dopadne po MR. Ešte som sa dozvedela, že mám aj enchondróm, ktorý síce nemá nič spoločné s tou autonehodou, ale vraj ho treba každý rok röntgenovať, lebo to môže začať nejak bujnieť. U nás to len prehliadol, že to nič nie je. Tak v kútiku duše tajne dúfam, že už sa to konečne všetko nejak vyrieši a že som našla konečne toho správneho ortopéda :)
klasika1
12.11.10,17:25
Evka bude to dobre..ver tomu :-) Aj to, že u vás lekár prehliadol enchondróm, potvrdzuje Tvoje správne rozhodnutie na zmenu lekára. A možno (určite?) si predišla možným iným komplikáciam v budúcnosti (to je môj názor).
ondrejvla
15.11.10,13:47
Prosím o radu. Manžel po rokoch problémov s kolenom a po objednaní na operáciu pred rokom a pol, dostal predvolanie na hospitalizáciu na ortopedické oddelenie na operáciu, kde okrem rôznych povinných vyšetrení si musí so sebou priniesť okrem liekov a obväzov aj drevené barle. Prosím vás, kde ich máme zháňať, je vari potrebné ich zakúpiť v sanitase, alebo ich možno niekde zapožičať? ešte šťastie, že netreba zháňať aj iné náročnejšie pohybové "presúvače" pre pacientov, teraz už vari nik nikde v špitáli negarantuje, že keď dôjde k takejto situácii, že niečo zapožičia aj nemocnica? Je držiteľom striebornej Jánskeho plakety za darcovstvo krvi a teraz, keď už kvôli chorobe a veku nemôže darovať krv, si má zabezpečiť realizovanú autotransfúziu cestou hematologického oddelenia... Som zhrozená z tohoto stavu. Tie barle a obväzy ma úplne dostali:eek:
DanielaSL
15.11.10,14:03
Prosím o radu. Manžel po rokoch problémov s kolenom a po objednaní na operáciu pred rokom a pol, dostal predvolanie na hospitalizáciu na ortopedické oddelenie na operáciu, kde okrem rôznych povinných vyšetrení si musí so sebou priniesť okrem liekov a obväzov aj drevené barle. Prosím vás, kde ich máme zháňať, je vari potrebné ich zakúpiť v sanitase, alebo ich možno niekde zapožičať? ešte šťastie, že netreba zháňať aj iné náročnejšie pohybové "presúvače" pre pacientov, teraz už vari nik nikde v špitáli negarantuje, že keď dôjde k takejto situácii, že niečo zapožičia aj nemocnica? Je držiteľom striebornej Jánskeho plakety za darcovstvo krvi a teraz, keď už kvôli chorobe a veku nemôže darovať krv, si má zabezpečiť realizovanú autotransfúziu cestou hematologického oddelenia... Som zhrozená z tohoto stavu. Tie barle a obväzy ma úplne dostali:eek:

Vlastička a čo tak zmeniť nemocnicu? Nepáči sa mi to veru.... Inak jeho ortopéd by mu mohol tie barle predpísať. Mne požičali v nemocnici..potom som ich musela vrátiť. Skús sa obrátiť na ortopéda .
pasuliatko
15.11.10,19:26
Prosím o radu. Manžel po rokoch problémov s kolenom a po objednaní na operáciu pred rokom a pol, dostal predvolanie na hospitalizáciu na ortopedické oddelenie na operáciu, kde okrem rôznych povinných vyšetrení si musí so sebou priniesť okrem liekov a obväzov aj drevené barle. Prosím vás, kde ich máme zháňať, je vari potrebné ich zakúpiť v sanitase, alebo ich možno niekde zapožičať? ešte šťastie, že netreba zháňať aj iné náročnejšie pohybové "presúvače" pre pacientov, teraz už vari nik nikde v špitáli negarantuje, že keď dôjde k takejto situácii, že niečo zapožičia aj nemocnica? Je držiteľom striebornej Jánskeho plakety za darcovstvo krvi a teraz, keď už kvôli chorobe a veku nemôže darovať krv, si má zabezpečiť realizovanú autotransfúziu cestou hematologického oddelenia... Som zhrozená z tohoto stavu. Tie barle a obväzy ma úplne dostali:eek:

Ahoj, treba ísť za ortopédom, ktorý doporučil alebo objednal na OP a od neho si pýtať predpis na barle (či už zapožičanie alebo ponechanie) a treba pre ne zájsť do zdravotníckych pomôcok.
pasuliatko
15.11.10,19:28
Vlastička a čo tak zmeniť nemocnicu? Nepáči sa mi to veru.... Inak jeho ortopéd by mu mohol tie barle predpísať. Mne požičali v nemocnici..potom som ich musela vrátiť. Skús sa obrátiť na ortopéda .

mne v Ružinove nedali a ani nepovedali,že si mám doniesť ani nič podobné, nechceli mi nič predpísať a ešte sa tvárili,že ich obťažujem, tak babka čo ležala vedľa mňa mi požičala svoje lebo ona čakala na OP....
v súkromnej povedali,že si ich mám zohnať,a ak nemám ,že mi predpíšu...
ondrejvla
15.11.10,19:39
Ahoj, treba ísť za ortopédom, ktorý doporučil alebo objednal na OP a od neho si pýtať predpis na barle (či už zapožičanie alebo ponechanie) a treba pre ne zájsť do zdravotníckych pomôcok.

Ďakujem za radu, už som si zisťovala cez našu obvodnú lekárku, povedala mi, že by nám to mali dať pri príjme, teda poukaz na zapožičanie bariel, a tieto nám vydajú v zdravot.potrebách priamo v nemocnici.
Ja už len čakám, kedy si budeme musieť priniesť aj operačný materiál:eek:
Abeata
16.11.10,10:48
...nemám slov...ak sa niečo nezmení, naozaj ma neprekvapí, ak si za pár rokov budeme musieť zabezpečiť aj operatéra...
pasuliatko
16.11.10,16:03
Ďakujem za radu, už som si zisťovala cez našu obvodnú lekárku, povedala mi, že by nám to mali dať pri príjme, teda poukaz na zapožičanie bariel, a tieto nám vydajú v zdravot.potrebách priamo v nemocnici.
Ja už len čakám, kedy si budeme musieť priniesť aj operačný materiál:eek:

čo sa čudujete všetky? ste na slovensku :D:D:D
viem o čom to je ked v tom pracujem :rolleyes:
pasuliatko
16.11.10,16:04
...nemám slov...ak sa niečo nezmení, naozaj ma neprekvapí, ak si za pár rokov budeme musieť zabezpečiť aj operatéra...

keby len :rolleyes:
klasika1
17.11.10,14:14
Ďakujem za radu, už som si zisťovala cez našu obvodnú lekárku, povedala mi, že by nám to mali dať pri príjme, teda poukaz na zapožičanie bariel, a tieto nám vydajú v zdravot.potrebách priamo v nemocnici.
Ja už len čakám, kedy si budeme musieť priniesť aj operačný materiál:eek:

k poslednej vete len dodám : keď mi ortopéd v súkr.amb. zašíval ranu na čele, sa mu zlomila ihla.. Div sa nerozpakal nad zlomenou ihlou, že to mal takú špeciálnu poslednú.. takže v blízkej budúcnosti si asi fakt budeme musieť priniesť aj potrebný materiál:confused: bez neho ani rez :)
stanco007
23.11.10,13:30
Po dlhsom case sa pripojim k teme... Moj stav kolena nie je ok a uz to aj dost pocitujem zase... Staci, ze sa kusok prejdem ( cca 2km ) a uz poriadne to koleno citim... A k tomu sa uz pridalo aj druhe zdrave koleno, ktore viac namaham, takze po prechadzke citim obe kolena, dost bolia. Mam navrhnutu opät operciu na to poskodene koleno v PO. Zase skusit urobit predny skrizeny väz, ktory mam po operacii nefunkcny. Toto velmi nechcem. Skor by som si dal urobit len artroskopiu nakolko mam v kolene aj ulomok z kosti a aj kvoli vycisteniu kolena. Ale boli ma uz aj lave koleno a bude potrebna asi artroskopia. Chcem sa opytat, ze ako sa to riesi keby mi robili na obe kolena artroskopiu? Naraz asi nie si myslim. Asi najprv jedno koleno, rehabky a liecba a tak druhe. Ci sa mylim?
Abeata
23.11.10,18:48
Po dlhsom case sa pripojim k teme... Moj stav kolena nie je ok a uz to aj dost pocitujem zase... Staci, ze sa kusok prejdem ( cca 2km ) a uz poriadne to koleno citim... A k tomu sa uz pridalo aj druhe zdrave koleno, ktore viac namaham, takze po prechadzke citim obe kolena, dost bolia. Mam navrhnutu opät operciu na to poskodene koleno v PO. Zase skusit urobit predny skrizeny väz, ktory mam po operacii nefunkcny. Toto velmi nechcem. Skor by som si dal urobit len artroskopiu nakolko mam v kolene aj ulomok z kosti a aj kvoli vycisteniu kolena. Ale boli ma uz aj lave koleno a bude potrebna asi artroskopia. Chcem sa opytat, ze ako sa to riesi keby mi robili na obe kolena artroskopiu? Naraz asi nie si myslim. Asi najprv jedno koleno, rehabky a liecba a tak druhe. Ci sa mylim?

Ahoj Stanco...tak som aj tu...nielenže mudrujem pri novorodencovi, ale krivkám aj pri "kolenáčoch ". Takže...ja som práve dva týždne po ASK druhého kolena. Prvé - ľavé koleno mi operovali 1.10. a pravé 8.11. Išlo o ošetrenie chrupavky ( artróza lll. - lV ), ošetrenie meniskov, vyčistenie kolenného kĺbu, kde bolo vraj smetí a úlomkov chrup.ako po technopárty, v pravom okrem toho bola zistená totálna lézia predného krížového väzu, ktorý žiaľ, vzhľadom na poškodenie chrupavky nie je vhodné rekonštruovať....
Dalo sa to zvládnuť. Ľavé koleno bolo pred ASK bolestivé pri každom pohybe, aj v kľude - po ASK bolí iba pri záťaži. Na druhú ASK by som si trúfla aj skôr, no nedalo sa. Prvé dva dni po druhej ASK boli síce dosť veselé, ale dalo sa to zvládnuť. Teraz rehabilitujem obidve kolená súčastne a napriek tomu, že ešte stále krivkám, nevydržím ešte ani veľmi dlho stáť, či chodiť , vždy je to lepšie ako pred ASK a nadávam na to, že som stratila viac ako rok pri lekárovi, ktorý ma odpísal hned na začiatku. Ale verím, že ak spevním stehenné svaly, bude to v rámci možností dg.dobré. Takže si myslím, že Ty ako mladé chalanisko v rozumnom intervale obe kolená zvládneš. A máš čo robiť, aby si to rozcvičil skôr, ako začne malý behať ;)
pasuliatko
23.11.10,21:08
Po dlhsom case sa pripojim k teme... Moj stav kolena nie je ok a uz to aj dost pocitujem zase... Staci, ze sa kusok prejdem ( cca 2km ) a uz poriadne to koleno citim... A k tomu sa uz pridalo aj druhe zdrave koleno, ktore viac namaham, takze po prechadzke citim obe kolena, dost bolia. Mam navrhnutu opät operciu na to poskodene koleno v PO. Zase skusit urobit predny skrizeny väz, ktory mam po operacii nefunkcny. Toto velmi nechcem. Skor by som si dal urobit len artroskopiu nakolko mam v kolene aj ulomok z kosti a aj kvoli vycisteniu kolena. Ale boli ma uz aj lave koleno a bude potrebna asi artroskopia. Chcem sa opytat, ze ako sa to riesi keby mi robili na obe kolena artroskopiu? Naraz asi nie si myslim. Asi najprv jedno koleno, rehabky a liecba a tak druhe. Ci sa mylim?

Vitaj medzi nami :D:)
obe kolená len veľmi ziredkavo operujú naraz, zvyčajne jedno a o +-1-2 mesiace druhé. treba sa o tom poradiť s lekárom :)
ja som na tom podobne, odporúčam jesť COLAFIT je to super, o niečo mi to pomohlo, vyskúšaj :)
stanco007
24.11.10,04:00
Ahoj Stanco...tak som aj tu...nielenže mudrujem pri novorodencovi, ale krivkám aj pri "kolenáčoch ". Takže...ja som práve dva týždne po ASK druhého kolena. Prvé - ľavé koleno mi operovali 1.10. a pravé 8.11. Išlo o ošetrenie chrupavky ( artróza lll. - lV ), ošetrenie meniskov, vyčistenie kolenného kĺbu, kde bolo vraj smetí a úlomkov chrup.ako po technopárty, v pravom okrem toho bola zistená totálna lézia predného krížového väzu, ktorý žiaľ, vzhľadom na poškodenie chrupavky nie je vhodné rekonštruovať....
Dalo sa to zvládnuť. Ľavé koleno bolo pred ASK bolestivé pri každom pohybe, aj v kľude - po ASK bolí iba pri záťaži. Na druhú ASK by som si trúfla aj skôr, no nedalo sa. Prvé dva dni po druhej ASK boli síce dosť veselé, ale dalo sa to zvládnuť. Teraz rehabilitujem obidve kolená súčastne a napriek tomu, že ešte stále krivkám, nevydržím ešte ani veľmi dlho stáť, či chodiť , vždy je to lepšie ako pred ASK a nadávam na to, že som stratila viac ako rok pri lekárovi, ktorý ma odpísal hned na začiatku. Ale verím, že ak spevním stehenné svaly, bude to v rámci možností dg.dobré. Takže si myslím, že Ty ako mladé chalanisko v rozumnom intervale obe kolená zvládneš. A máš čo robiť, aby si to rozcvičil skôr, ako začne malý behať ;)
No, ja mam s pravym kolenom podobne problemy. Predny skr. väz roztrhnuty-operovany-nefunkcny, 1 meniskus skoro cely von, druhy ciastocne, chrupavku uz skoro ani nemam, artroza a osteoporoza... Treba ho vycistit lebo mam tam uz dobre 2 roky ulomok z kosti a urcite aj dalsi bordel. Ved poslednu operaciu som mal pred 4 rokmi presne... A lave uz boli tiez a vlastne som nan uraz nemal... Ale od vzniku urazu v roku 6/2004 som lave max zatazoval a snazil sa setrit prave a uz sa to nejaky cas prejavuje... Co sa tyka liecby, tak casu mam az az az :) Som na dochodku len ked okolo maleho treba vela obskakovat :) Mne sa zda skoro operovat druhe koleno po 1-2 mesiacoch... Ja by som to chcel aspon po 3 mesiacoch lebo aj viem ake problemy som mal s rehabkami po operaciach....
pasuliatko
24.11.10,12:15
viete čo je najlepšie?
po operácií vám doktor povie,že šetrite tú nohu, alebo aj keď nejdete na operáciu... šetríme šetríme a doondí sa aj to druhé...
mne doktor povedal,že setrite to ľavé (2x operované) a pravé sa mi tiež tak zničilo, tak teraz neviem ako ich mám šetriť :D
stanco007
24.11.10,13:14
viete čo je najlepšie?
po operácií vám doktor povie,že šetrite tú nohu, alebo aj keď nejdete na operáciu... šetríme šetríme a doondí sa aj to druhé...
mne doktor povedal,že setrite to ľavé (2x operované) a pravé sa mi tiež tak zničilo, tak teraz neviem ako ich mám šetriť :D
No, to si presne napisala... Niekedy som kazdy den behaval, bicykloval a bol som stale v lese... No, chlapec z dediny proste... Teraz 6 rokov po uraze??? Som rad ked sa idem prejst po meste trochu a ledva pridem domov co ma bolia tie kolena... A nic ine u lekara nepocuvam len treba schudnut a setrit koleno... Teraz uz kolena... A ako ich mam setrit??? Co mam chodit po usiach a odpichovat sa nosom aby som mal nohy bez zataze??? :D
Abeata
24.11.10,18:52
viete čo je najlepšie?
po operácií vám doktor povie,že šetrite tú nohu, alebo aj keď nejdete na operáciu... šetríme šetríme a doondí sa aj to druhé...
mne doktor povedal,že setrite to ľavé (2x operované) a pravé sa mi tiež tak zničilo, tak teraz neviem ako ich mám šetriť :D

To si napísala veľmi pekne :o. niekedy mám pocit, že lekár je mimozemšťan, ktorý sa dokáže premiestňovať formou myšlienky a rovnaké schopnosti majú aj ich pacienti... A ak nemajú...ich chyba...Barličku nie, ortézu nie...a to ostatné ? Ako v tej rozprávke - chodiť - nechodiť, spevňovať - nespevňovať, zaťažovať - nezaťažovať...Takže, ak Ťa bolí pravé koleno, používaj ľavé, ak obe...však máš ešte ruky... Či ? Zle hovorím ? :---
pasuliatko
25.11.10,18:40
no navrhujem lietajúci koberec :D
prípadne nejakého pekného chlapa pre nás žienky, čo by nás na rukách nosil :):D
alebo kolieskové kreslo?:confused:
no alebo sa naučíme jednoducho chodiť po rukách a je to, treba si nájsť artistický krúžok :D:D:D
Valcake
25.11.10,21:23
...teda, pasuliatko, už som sa zľakla, že ponúkneš kolieskové korčule:D:---
pasuliatko
25.11.10,22:51
...teda, pasuliatko, už som sa zľakla, že ponúkneš kolieskové korčule:D:---

aj to ma napadlo ale to by sa sem nehodilo :D:D:D
stanco007
26.11.10,08:54
Chcem sa opytat ludi, ktorí podstupili operaciu/e kolien, ci ste dali lekarovi pred operaciou "uplatok-vsimne"??? Nemusite to pisat priamo tu, môzete mi to poslat cez SS... Zaujima ma to preto, ze uz zase mi hrozi dalsia operacia... Zo 4 operacii mi len 1 posledna dopadla celkom dobre a neviem ci to nie je tym, :confused: ze som dal malo panovi doktorovi :). Kolko sa dava? Vieme, ze je to tak a ze to takto funguje...
pasuliatko
26.11.10,13:16
Chcem sa opytat ludi, ktorí podstupili operaciu/e kolien, ci ste dali lekarovi pred operaciou "uplatok-vsimne"??? Nemusite to pisat priamo tu, môzete mi to poslat cez SS... Zaujima ma to preto, ze uz zase mi hrozi dalsia operacia... Zo 4 operacii mi len 1 posledna dopadla celkom dobre a neviem ci to nie je tym, :confused: ze som dal malo panovi doktorovi :). Kolko sa dava? Vieme, ze je to tak a ze to takto funguje...

na 1 op som nedala nič a tak aj dopadla :D
na 2 op mi zaplatili rodičia v súkromnej nemocnici 500 evri a tiež to tak dopadlo :D:D:D
ricij
26.11.10,13:40
Ja som nedal nič, aj keď zjavne čakali (a just nie) a operácia dopadla dobre.
verads
27.11.10,07:05
Ja som včera bola na ortopédii a toto mi tam napísal.
viazne terminálna flexia, manévre na mediálný meniskus pozitívné lupnutie v medialnej štrbine.Femoropatelárná artróza s kalcifikátom úponu m.quadriceps.laterizácia pately wiberg II
zúženie medialnej štrbiny.coxy: valgozita oboch CCD s oploštením hlavice.okrajová abrupcia okraja acetabula,úlomok väčší.
Záver: coxatroza gr II st gonarthrozis . atd.. atd.. Vie niekto čo to znamena? ja viem ,že ma velmi bolia klby a aj jedno koleno.Dakujem
pasuliatko
28.11.10,10:53
Ja som včera bola na ortopédii a toto mi tam napísal.
viazne terminálna flexia, manévre na mediálný meniskus pozitívné lupnutie v medialnej štrbine.Femoropatelárná artróza s kalcifikátom úponu m.quadriceps.laterizácia pately wiberg II
zúženie medialnej štrbiny.coxy: valgozita oboch CCD s oploštením hlavice.okrajová abrupcia okraja acetabula,úlomok väčší.
Záver: coxatroza gr II st gonarthrozis . atd.. atd.. Vie niekto čo to znamena? ja viem ,že ma velmi bolia klby a aj jedno koleno.Dakujem

a prečo si sa na to neopýtala svojho ortopéeda? :confused:
taiko
29.11.10,07:20
Chcem sa opytat ludi, ktorí podstupili operaciu/e kolien, ci ste dali lekarovi pred operaciou "uplatok-vsimne"??? Nemusite to pisat priamo tu, môzete mi to poslat cez SS... Zaujima ma to preto, ze uz zase mi hrozi dalsia operacia... Zo 4 operacii mi len 1 posledna dopadla celkom dobre a neviem ci to nie je tym, :confused: ze som dal malo panovi doktorovi :). Kolko sa dava? Vieme, ze je to tak a ze to takto funguje...
A kde ze sa to davash operovat? No ja by som dvakrat k tomu istemu veru nesiel. skusila si SportClinic v Bratislave?
Abeata
29.11.10,16:36
... kolegovia koleňáci a koleňáčky...neviem, ako vy, ale ja som sa ocitla v záplave snehu a ľadu a neviem si rady...Cítim sa ako ...ja ani neviem povedať, že ako...proste strašne. Kolená sú na tom klzkom podklade tak nestabilné, že sa bojím urobiť každý krok... Prejdem pár metrov a unavená som tak, akoby som zabehla maratón... neviem, či je to skutočná nestabilita, alebo len nejaký psychický blok, no je to hrôza !!!! Až taká, že som sa potrebovala vyžalovať... :o(
74eva
07.12.10,10:32
Ahojte spolutrpitelia, ja som bola včera konečne po roku a pol od nehody na MRI, úspech nie http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Hodinku som si tam poležala, dali mi nejakú injekciu, ktorá sa im na štvrtý pokus podarila pichnúť. Za tri mesiace idem k lekárovi, tak som zvedavá čo mi povie. Čo sa týka lekárky z MRI... Na to sa veľmi ťažko hľadajú slová. Stretla som všelijakých nepríjemných, arogantných, drzých lekárov, ale teda táto slečna či pani ich v pohode všetkých pichne do vačku. To je chodiaca arogancia a nevraživosť. Otec bol so mnou a len sme si išli hlavy vykrútiť, čo sme sa čudovali. Mladá, pekná žena, ale tak neskutočne nepríjemná. Ako keby bola momentálne v nejakom amoku a všetci pacienti sme jej liezli vrcholne na nervy, že čo sme si to zmysleli ísť na MRI alebo čo. Som čakala kedy nás tam začne trieskať rad radom. A to mi išla ešte pichať tú injekciu :-/ Jednej pani povedala, že čo tam zase chce :-) To bol zas jeden "skvelý" zážitok na celý život. Ale aspoň mám dôvod prečo sa ešte minimálne týždeň usmievať http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Vážne som sa dobre pobavila http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
pasuliatko
08.12.10,19:54
Ahojte spolutrpitelia, ja som bola včera konečne po roku a pol od nehody na MRI, úspech nie http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Hodinku som si tam poležala, dali mi nejakú injekciu, ktorá sa im na štvrtý pokus podarila pichnúť. Za tri mesiace idem k lekárovi, tak som zvedavá čo mi povie. Čo sa týka lekárky z MRI... Na to sa veľmi ťažko hľadajú slová. Stretla som všelijakých nepríjemných, arogantných, drzých lekárov, ale teda táto slečna či pani ich v pohode všetkých pichne do vačku. To je chodiaca arogancia a nevraživosť. Otec bol so mnou a len sme si išli hlavy vykrútiť, čo sme sa čudovali. Mladá, pekná žena, ale tak neskutočne nepríjemná. Ako keby bola momentálne v nejakom amoku a všetci pacienti sme jej liezli vrcholne na nervy, že čo sme si to zmysleli ísť na MRI alebo čo. Som čakala kedy nás tam začne trieskať rad radom. A to mi išla ešte pichať tú injekciu :-/ Jednej pani povedala, že čo tam zase chce :-) To bol zas jeden "skvelý" zážitok na celý život. Ale aspoň mám dôvod prečo sa ešte minimálne týždeň usmievať http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Vážne som sa dobre pobavila http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

a kde si bola?myslím nemocnicu
pasuliatko
22.12.10,21:16
zdravím kolenárov :)
ako sa máte?inak prajem vám krásne Vianočné sviatky a nech nás kolienka neboli :)
irena83
14.01.11,12:40
prosím vas vie mi niekto poradiť hradí mi všeobecná poisťovna umelý kolenny klb?
stanco007
14.01.11,14:29
prosím vas vie mi niekto poradiť hradí mi všeobecná poisťovna umelý kolenny klb?
Neviem Ti to potvrdit na 100% ale este som nepocul aby si ludia za ten umely klb platili... A poznam par ludi co ho uz maju. Asi by si si priplatila za nejaky kvalitnejsi...
dadulecka
15.01.11,18:36
prosím vas vie mi niekto poradiť hradí mi všeobecná poisťovna umelý kolenny klb?
samozrejme, že všeobecná poisťovna hradi v celom rozsahu umelý kolenny klb (a iné). ale otazne je, že dokedy bude trvať tento stav keď nemá poisťovňa peniaze, pretože lekári uprednostňujú starých ludí pred mladými.
DanielaSL
15.01.11,18:50
... kolegovia koleňáci a koleňáčky...neviem, ako vy, ale ja som sa ocitla v záplave snehu a ľadu a neviem si rady...Cítim sa ako ...ja ani neviem povedať, že ako...proste strašne. Kolená sú na tom klzkom podklade tak nestabilné, že sa bojím urobiť každý krok... Prejdem pár metrov a unavená som tak, akoby som zabehla maratón... neviem, či je to skutočná nestabilita, alebo len nejaký psychický blok, no je to hrôza !!!! Až taká, že som sa potrebovala vyžalovať... :o(

Na ľade a snehu som bezradná aj ja, vlani keď som bola na tom zdravotne s nohou horšie, tak mi predpísali paličku. Poctivo som s ňou chodila, bolo to lepšie. Ale myslím, že môže to byť aj psychický blok. Odkedy som raz padla na ľade a mala problémy s lakťom, tak ako napadne prvý sneh, tak moje nohy ako keby zrazu prestali vedieť chodiť. Takže plne chápem aj Teba.
lubela
17.01.11,11:19
Mne sa zda, ze starych uprednostnuju kvoli tomu, ze ten klb nevydrzi vecnost. Mladym by ho museli este pocas zivota reoperovat, ked budu zas komplikacie a to uz je zlozitejsie. Mna by zaujimalo ak poznate ludi s umelym kolenom... v akom veku im ho vymenili. Mna bolia kolena sialene tiez, uz obe, lekar sa snazi odsuvat umely klb kvoli veku. Ako vas tu citam som nejak podobne ako stanco, len mam viac rokov /41/. Od sport. urazu spred 15 rokov tiez 4 artroskopie, nefunkcny krizak po plastike, jeden meniskus von, druheho polovicku, chrupavka zmaknuta, defekt az na kost a ta kost - stehenna je chronicky poskodena uz.
m1ko66
31.01.11,23:12
Ahojte, mam 19 rokov, pred 3 tyzdnami mi pri futbale vyskocilo jablcko na lavej nohe dolava, ked som narazil do protihraca. Zabolelo to, ale nebolo to az take strasne.
Az zachranka mi ho vratila do povodneho stavu, az vtedy to poriadne bolelo, ale potom to bolo v pohode.
RTG nezistil nic, ortoped mi rovno nasadil ortezu na celu nohu a povedal, ze o 4 tyzdne mam ist na kontrolu. Nevybral mi ani krv alebo vodu, co som sa cudoval, lebo uz tam pri nom som mal napuchnute koleno. Ale dotkol sa ho a spytal sa, ci to boli, ale nebolelo.
Tyzden som poriadne nemohol pohnut nohou, az potom som sa rozhodol ist za inym ortopedom. Samozrejme, vybral mi vyse 100ml krvi, co som aj cakal.
Hned sa mi ulavilo, no povedal, ze mam ist na artroskopiu. Pytal som sa, ci je to nutne, lebo artroskopiu som uz mal aj na pravej nohe, tiez mi vyskocilo jablcko, ale vlastne nic mi na nej nezistili, len mi nejak napravili postranne vazy, ale boli myslim len natiahnute.
Tak si zavolal tusim riaditela, on sa mi na to pozrel, jednotlive casti kolena chytal, pytal sa, ci to boli, ale nebolelo nic. Tak skonstatoval, ze to budu len natiahnute vazy. Povedal, ze orteza este dalsich 5 tyzdnov a kazdy den ladove obklady a fastumgel, pricom mam este napinat lytkovy sval a kvadriceps, nech mi neochabne noha. Sice uz tam som ju mal riadne ochabnutu, ale to snad rozvcivim. Teraz je opuch len mierny, ale vidim, ze sa to nezhorsuje. Mozno tam mam trochu vody. Chcem sa vsak spytat, ci je normalne, ak ma to stale trochu boli ak normalne dostupim na nohu. Boli ma to hlavne na boku z vnutornej strany, no keby to bol meniskus tak myslim, ze by ma to bolelo viac a navyse ked ma nic nebolelo na dotyk.. Este mi aj hybal s tym jablckom a povedal tusim, ze nema tendenciu zase vyskakovat... Bol som rad, no stale mam pochybnosti o tom menisku. Mozno to boliet ma, boli ma to na boku, mozu to byt len bocne vazy?
Preto chcem zistit, ci je to normalne aj ked to tam mam len ponatahovane.
Mohol som sice ist na artroskopiu a mat cim skor pokoj, ale mozno je to zbytocne, o MR sa nevyjadrili vobec. Nechce sa mi teraz cakat este 3 tyzdne a potom, ked uz budem chodit bez ortezy a rozcvicovat, tak budu bolesti a zisti sa fakt nieco vaznejsie. Mozno tu niekto z vas ma s tymto skusenosti. Dakujem
pasuliatko
01.02.11,11:22
m1ko66 vitaj medzi nami :)
v prvom rade ver lekárovi, ked povie,že artroskopia tak určite na ňu choď, mne ju robili 2x.
čo sa týka postranných väzov mám s nimi skúsenosti tn mi prvý operovali na ľavej nohe... neni to nič radostné.
čo sa týka bolesti vo vnútornej strane to môže byť meniskus.
bolieť ťa to bolí a je podľa mňa normálne keď to bolí pri hcodení.
artroskopiu určite neodďaluj lebo sa ti to môže vypomstiť! pozrú ti do kolena a porobia čo je treba, zbytočne budeš čakať...
a aj sval keď máš natiahnutý ťa bolí nie? :) tak sa kolenu nečuduj :)
m1ko66
01.02.11,11:35
No on si nebol na 100% isty, ze artroskopia je nutna.
Ja si myslim, ze maximalne tam bude len nieco s meniskom, ale mozno nie.
Bude velka chyba, ak pockam este 3 tyzdne? Vtedy uz budem rozcvicovat koleno.
Preto som len chcel vediet, ci ta bolest moze byt iba z natiahnutych vazov.
Artroskopii sa nebojim, kedze som ju mal na pravom kolene ako som spominal.
Ale pri nej mi nic nezistili, takze nakoniec by mi stacila len orteza, a zbytocne som potom po operacii mal nejake bolesti a vzdy vytahovanie vody.
Pritom teraz ma noha vobec neboli ked lezim, len ked sa snazim s ortezou prilis rychlo chodit a ked plne dostupim na nohu.
Mozno tie 3 tyzdne este budu mat nejaky zmysel.. 2 doktori povedali, ze artroskopiu netreba, 1 s neistotou, ze ano. Ale 100 doktorov, 100 nazorov, asi tak :)
Lebo netusim, ci silne natiahnute vazy maju boliet alebo nie. Uz som cital aj to, ze ak je nieco s bocnymi, staci to mat v orteze 4-6 tyzdnov.
Ak teda pojde dole orteza a stale budem mat nejake bolesti, pojdem bez vahania na artroskopiu. Tak ci to nahodou niekto este nema skusenosti s tymi natiahnutymi vazmi :)
Inak, doktor mi aj tak povedal ze si mam dat potom od sportovania oddych aspon na pol roka okrem bicyklovania a behania.
pasuliatko
01.02.11,17:17
tak ako som napísala natiahnuté väzy bolia určite, no bacha ak máš roztrhnutý alebo odtrhnutý meniskus ten ti môže poškodiť celé koleno!!! myslím úlomky meniskusu...
poznám dobre 100 doktorov 100 iných diagnóz... :)
tak skús počkať ako ti poradili a potom nám napíš ako si dopadol :)
budem ti držať palce :)
Rika
03.02.11,11:39
No on si nebol na 100% isty, ze artroskopia je nutna.
Ja si myslim, ze maximalne tam bude len nieco s meniskom, ale mozno nie.
Bude velka chyba, ak pockam este 3 tyzdne? Vtedy uz budem rozcvicovat koleno.
Preto som len chcel vediet, ci ta bolest moze byt iba z natiahnutych vazov.
Artroskopii sa nebojim, kedze som ju mal na pravom kolene ako som spominal.
Ale pri nej mi nic nezistili, takze nakoniec by mi stacila len orteza, a zbytocne som potom po operacii mal nejake bolesti a vzdy vytahovanie vody.
Pritom teraz ma noha vobec neboli ked lezim, len ked sa snazim s ortezou prilis rychlo chodit a ked plne dostupim na nohu.
Mozno tie 3 tyzdne este budu mat nejaky zmysel.. 2 doktori povedali, ze artroskopiu netreba, 1 s neistotou, ze ano. Ale 100 doktorov, 100 nazorov, asi tak :)
Lebo netusim, ci silne natiahnute vazy maju boliet alebo nie. Uz som cital aj to, ze ak je nieco s bocnymi, staci to mat v orteze 4-6 tyzdnov.
Ak teda pojde dole orteza a stale budem mat nejake bolesti, pojdem bez vahania na artroskopiu. Tak ci to nahodou niekto este nema skusenosti s tymi natiahnutymi vazmi :)
Inak, doktor mi aj tak povedal ze si mam dat potom od sportovania oddych aspon na pol roka okrem bicyklovania a behania.

Mojej dcére dvaja doporučovali artroskopiu, pretože jej nevedili pomôcť inak. Okrem iných vecí má poškodenú chrupavku a zrhubnuté väzy. Našli sme si ďalšieho lekára. Ten sa vyjadril, že v takom mladom veku (dcéra má 16), by artroskopiu bral ako úplne poslednú možnosť. Dostávala injekcie Synocrom a teraz berie tabletky Artrodar, nie je to super, ale veľmi jej to pomohlo. Dúfam, že sa artroskopii vyhne alebo ju na dlhé roky posunieme.
Lenže ona športuje len rekreačne a naštastie ani jabĺčko jej nevyskakuje.
Ja by som na tvojom mieste asi tiež počkala, hlavne ak aj lekári sú viac proti ako za artroskopiu.
pasuliatko
03.02.11,14:34
Artroskopia je moderná vyšetrovacia a súčasne liečebná metóda používaná pri diagnostike a liečbe poranení a ochorení končatinových kĺbov.
len pre zajujímavosť...
horšie by bolo keby mu rozrezali celé koleno ako to robievali kedysi...
pasuliatko
03.02.11,14:43
ako som už napísala JA by som ASK neodkladala...
100 ľudí 100 názorov :)
Rika
03.02.11,15:21
Artroskopia je moderná vyšetrovacia a súčasne liečebná metóda používaná pri diagnostike a liečbe poranení a ochorení končatinových kĺbov.
len pre zajujímavosť...
horšie by bolo keby mu rozrezali celé koleno ako to robievali kedysi...

Samozrejme s tebou v tomto súhlasím, lenže niekedy v tom kolene tou artroskopiou vlastne ani nemajú čo liečiť. Nám povedal ortopéd, že v našom prípade by sa tam len pozreli, ale nič by nevyriešili a že napriek tomu, že artroskopia je moderná a šetrná aj tak naruší klímu v kolene a môže stav ešte zhoršiť.
m1ko66
03.02.11,17:33
Presne ako pred 2 rokmi na mojom pravom kolene.
Uz som spomenul, ze som mal artroskopiu a vlastne nic mi nezistili, stacila by mi aj orteza 4 tyzdne.
Teraz vsak aj ked mam to iste na lavej tak mam pocit, akokeby sa to liecilo pomalsie. Ja len sa obavam toho menisku. Lebo s vazmi nemam nic, maximalne natiahnute. Stale ma to boli aj ked mam v orteze ak plne dostupim na nohu a trochu ju vytocim. Ale to asi musi este to koleno oddychnut.
Zajtra ma caka kontrola, uvidime, ci mi bude treba vyberat vodu, snad tam nebude krv, ale koleno nevyzera az tak napuchnute.
Takze zajtra budem vediet viac, som zvedavy, co povie doktor.
pasuliatko
03.02.11,20:03
Samozrejme s tebou v tomto súhlasím, lenže niekedy v tom kolene tou artroskopiou vlastne ani nemajú čo liečiť. Nám povedal ortopéd, že v našom prípade by sa tam len pozreli, ale nič by nevyriešili a že napriek tomu, že artroskopia je moderná a šetrná aj tak naruší klímu v kolene a môže stav ešte zhoršiť.

viem o čom hovoríš a to dobre!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pasuliatko
03.02.11,20:13
Presne ako pred 2 rokmi na mojom pravom kolene.
Uz som spomenul, ze som mal artroskopiu a vlastne nic mi nezistili, stacila by mi aj orteza 4 tyzdne.
Teraz vsak aj ked mam to iste na lavej tak mam pocit, akokeby sa to liecilo pomalsie. Ja len sa obavam toho menisku. Lebo s vazmi nemam nic, maximalne natiahnute. Stale ma to boli aj ked mam v orteze ak plne dostupim na nohu a trochu ju vytocim. Ale to asi musi este to koleno oddychnut.
Zajtra ma caka kontrola, uvidime, ci mi bude treba vyberat vodu, snad tam nebude krv, ale koleno nevyzera az tak napuchnute.
Takze zajtra budem vediet viac, som zvedavy, co povie doktor.

potom to sem hoď :) držím palce!
m1ko66
05.02.11,15:00
Tak vybral mi z kolena asi 30ml vody ale nebola cista, bolo tam este trochu cerveneho. Mam mat ortezu este 2 tyzdne a potom mam zacat chodit na rehabilitacie. Takze by to nemalo byt nic vazne.
Tie 2 tyzdne mam nohu este setrit, a stale davat ladove obklady, lebo stale je tam vraj mensi opuch. Ale vyzera to uz lepsie.
Uz ma to ani vlastne neboli, len ked stlacim ten opuch tak je to neprijemne.
Snad uz budem o mesiac normalne chodit :) Len musim poctivo rehabilitovat lebo to koleno mam riadne stuhnute...toho sa obavam najviac, este ked mam ten sval taky spadnuty, ze s pravou nohou je na neporovnanie :eek:
hado20
12.02.11,17:12
Zdravím,
ani neviem ako začať, na jednom kolene som pred 2 rokmi podstúpil plastiku ACL a teraz došlo aj na druhé koleno :(
Lenže už to na krížne väzy nevyzerá, nehoda sa mi stala minulý utorok.
V deň úrazu som bol pri chirurgovi (2hod. po úraze) nebol ešte viditeľný opuch, povedal, že väzy sú v poriadku bla bla bla....
Už mi vyťahovali 2-krát krv 60 a 30ml. U ortopéda som tiež veľmi nepochodil, kontrola o týždeň a nič podstatné nepovedal, že to vraj bude vnútorný postranný väz. (natrhnutý, bojím sa, že bude roztrhnutý)
Na MR som objednaný až 21. 3....
Opuch mám stále a pravá vnútorná strana ma boli stále.
Neviem ako sa lieči tento väz, vraj konzervatívne, že sa takmer vôbec neoperuje.
Skúšal som dnes dostúpiť s veľkou ortézou na nohu (sem tam), viac menej to šlo, ale stalo sa mi, že mi koleno uteká do strany....pri úraze som necítil žiadne prasknutie a ani neviem ako opísať úraz, ale urobil som si to sám keď som naťahoval nohu dopredu za loptou, celá váha a booom...
Valcake
12.02.11,21:10
..no asi sa operuje, keď mi ho operovali..teda ten vnútorný väz...aj predný skrížený a iné...bolo by dobré MRI posúriť, ak by to bolo možné...
m1ko66
13.02.11,09:04
Postranne vazy sa daju liecit aj konzervativne, takze orteza na celu nohu 4-6 tyzdnov. Bude to skor len natrhnute, ale aj roztrhnute sa daju zrejme liecit len ortezou. Davaj si ladove obklady, na nohu dostupuj co najmenej ak ta to boli. Chce to klud
hado20
13.02.11,13:49
vďaka,
tak teda dúfam, že to bude "len" natrhnutý postranný väz...
a neviete, či budem mať nejaké následky? voľnejšie koleno atď.? som na športe závislý a bral by som to dosť ťažko :/
mimochodom, zatiaľ používam tú dlhú ortézu, ale môžem nasadiť aj tu menšiu, keďže v utorok budem musieť zájsť do školy....
m1ko66
13.02.11,15:17
Ja uz mesiac nechodim do skoly kvoli len natiahnutemu ACL :D...
a nasledky? no to koleno uz samozrejme nebude take ako predtym, ale potom po pripadnej rehabilitacii, ked uz koleno rozhybes, tak budes musiet dat si pauzu od sportu na par mesiacov.
Vela bicykluj a behaj, nech mas silne svalstvo a keby si sa uz citil skor na ten futbal, tak s ochrannou bandazou na koleno.
m1ko66
13.02.11,16:36
To bicyklovanie je samozrejme sucast tej rehabilitacie.. myslel som oddych od kontaktnych sportov alebo rotacnych, futbal, basketbal...
pasuliatko
13.02.11,16:38
Zdravím,
ani neviem ako začať, na jednom kolene som pred 2 rokmi podstúpil plastiku ACL a teraz došlo aj na druhé koleno :(
Lenže už to na krížne väzy nevyzerá, nehoda sa mi stala minulý utorok.
V deň úrazu som bol pri chirurgovi (2hod. po úraze) nebol ešte viditeľný opuch, povedal, že väzy sú v poriadku bla bla bla....
Už mi vyťahovali 2-krát krv 60 a 30ml. U ortopéda som tiež veľmi nepochodil, kontrola o týždeň a nič podstatné nepovedal, že to vraj bude vnútorný postranný väz. (natrhnutý, bojím sa, že bude roztrhnutý)
Na MR som objednaný až 21. 3....
Opuch mám stále a pravá vnútorná strana ma boli stále.
Neviem ako sa lieči tento väz, vraj konzervatívne, že sa takmer vôbec neoperuje.
Skúšal som dnes dostúpiť s veľkou ortézou na nohu (sem tam), viac menej to šlo, ale stalo sa mi, že mi koleno uteká do strany....pri úraze som necítil žiadne prasknutie a ani neviem ako opísať úraz, ale urobil som si to sám keď som naťahoval nohu dopredu za loptou, celá váha a booom...

mne operovali ten väz bočný vnútorný.. kto ri povedal,že sa nedá operovať? to som ešte nepočula nič v zlom :D
všetko sa dá operovať...vymeň ortopéda...
pasuliatko
13.02.11,16:39
MRi neni vieruhodné... to mi povedal sám ortopéd, je tam pravda asi 40% z toho čo tam dotyčný lekár vidí.....
stanco007
13.02.11,17:54
MRi neni vieruhodné... to mi povedal sám ortopéd, je tam pravda asi 40% z toho čo tam dotyčný lekár vidí.....
Tak potom na kolko % je pravdivy rtg ked MRI len na 40%? Na 10%? :D
pasuliatko
13.02.11,18:04
Tak potom na kolko % je pravdivy rtg ked MRI len na 40%? Na 10%? :D

na RTG nevidíš väzy,chrupavku, nič.... jedine,že či to je zlomené a aké máš klbne štrbyny.. nič viac podľa mňa
stanco007
13.02.11,18:23
na RTG nevidíš väzy,chrupavku, nič.... jedine,že či to je zlomené a aké máš klbne štrbyny.. nič viac podľa mňa
Prave preto je daleko lepsie vysetrenie cez MRI
pasuliatko
13.02.11,19:34
Prave preto je daleko lepsie vysetrenie cez MRI

no neviem :D či nevidím nič alebo vidím niečo čo to asi neni :D
stanco007
14.02.11,04:33
no neviem :D či nevidím nič alebo vidím niečo čo to asi neni :D
RTG sa pouziva prevazne pri zlomeninach, podvrtnutiach, vyvrtnutiach atd. MRI je daleko presnejsie a hlavne tam vidiet vsetko co pri rtg nie. Pri MRI lekar presne urci dg. Aspon by mal :D
hado20
14.02.11,12:20
mne operovali ten väz bočný vnútorný.. kto ri povedal,že sa nedá operovať? to som ešte nepočula nič v zlom :D
všetko sa dá operovať...vymeň ortopéda...

nie že sa nedá operovať, ale že sa málokedy operuje...lieči sa viac menej konzvervatívnym spôsobom...ten väz sa narozdiel od skrížených väzov dokáže zrásť sám...
m1ko66
14.02.11,16:42
nie že sa nedá operovať, ale že sa málokedy operuje...lieči sa viac menej konzvervatívnym spôsobom...ten väz sa narozdiel od skrížených väzov dokáže zrásť sám...

Mne to tiez hovoril doktor, ked som sa ho pytal na bocne vazy..
Akurat, ze rehabilitacia trva trochu dlhsie.
A aj na roznych strankach pisu, ze na bocne staci konzervativny sposob.
pasuliatko
14.02.11,17:33
RTG sa pouziva prevazne pri zlomeninach, podvrtnutiach, vyvrtnutiach atd. MRI je daleko presnejsie a hlavne tam vidiet vsetko co pri rtg nie. Pri MRI lekar presne urci dg. Aspon by mal :D

nemyslím si mala som iné skúsenosti :rolleyes:
pasuliatko
14.02.11,17:34
nie že sa nedá operovať, ale že sa málokedy operuje...lieči sa viac menej konzvervatívnym spôsobom...ten väz sa narozdiel od skrížených väzov dokáže zrásť sám...

ja som ho mala zhrubnutý... na oboch kolenách, ľavé mám operované...
pasuliatko
14.02.11,18:02
Mne to tiez hovoril doktor, ked som sa ho pytal na bocne vazy..
Akurat, ze rehabilitacia trva trochu dlhsie.
A aj na roznych strankach pisu, ze na bocne staci konzervativny sposob.

ak sú natiahnuté asi ano;)
74eva
21.03.11,18:56
Ahojte koleňáci, kde ste všetci zmizli :) Po dlhej dobe sa hlásim s novinkami, v júni ma konečne čaká artroskopia. Po zmene lekára už mám za sebou magnetickú, CTčko a konečne po dvoch rokoch už nie som simulant. Diagnóza je roztrhnutý meniskus a nie poškodená chrupavka, na ktorú ma predchádzajúci lekár liečil 1,5 roka drahými liekmi, ktoré mi aj tak nepomáhali. Zároveň tam mám aj tekutinu a okom viditeľný opuch, ktorý spozoroval až tretí lekár. Čiže už len počkať do júna a dúfam, že už bude potom všetko ok :)
Abeata
22.03.11,05:50
...no, aj ja sa hlásim po dlhšej prestávke. Tie moje koleniská sa postupne nejakým spôsobom spojazdňujú. Od poslednej "návštevy " som absolvovla injekčnú liečbu Synocronom forte, chodím na magnetoliečbu a laser , a už mesiac užívam predpísaný " Artrodar " . Musím povedať, že je to prvý liek, ktorý naozaj funguje tak, ako je napísané v letáku. Kolená sú volnejšie, pekne si zídem aj 4 poschodia po schodoch a bolestivosť ľavého kolena výrazne menšia.
A ešte niečo. Včera som k môjmu ortopédovi vzala syna, ktorý ako športovec už 4 roky biedka, že ho bolia kolená. Chirurg, aj miestny ortopéd, ku ktorému som predtým chodila aj ja sa vyjadrili, že je to natrhnutý meniskus a vraj má počkať, kým sa celkom utrhne !!!!!!!!!!!!! Vždy mu to pri akútnom stave dali do dlahy, vraj nech si noha oddýchne... Keď toto počul lekár v Arthromede, skoro ho rozpuklo od jedu. Takýmto prístupom sa ničia chrupavky, ktoré je už ťažké zregenerovať... Takže o týždeň má termín na pravé koleno, potom odštátnicuje a čaká ho ľavé, kde je predpoklad aj roztrhnutého a zanedbaného LCM...
Toť úroveň nášho zdravotníctva...
m1ko66
22.03.11,12:07
No tak ja som tyzden po rehabilitacii, chodil som na nu 2 tyzdne, mal som elektroliecbu, masaze a cviky. aj napriek tomu, ze pri beznej alebo rychlejsej chôdzy do skoly nemam ziadne bolesti, pri prudkych pohyboch ma to stale boli a mam si na to davat pozor.
a casto citim aj bolest, akoby pri zmenach pocasia.
a stale je mierny opuch, ale vodu ani krv v nom nemam.
este stale cvicim, lebo ta noha je slaba.
vzdy si hovorim, ze urcite je vsetko v poriadku, ze som mal max. natrhnuty vaz a musim si teraz davat pozor, ale jablcko podla mna neni nestabilne, vzdy mam blby pocit, ze je to meniskus, ale ani jeden zo 4 doktorov, ktory mi na to pozeral a vypytoval sa ma vselico, tak meniskus nespomenuli.
To by ma asi bolelo viac, lebo nohu mozem aj uplne narovnaj aj skrcit, ale ak sa postavim celou vahou na tu nohu a skusim napr rotacny pohyb, tak to trochu boli na vnutornej strane. necham tomu este volny priebeh, ak si myslim, ze mi nieco hrozi, tak nosim ortezu na kolene, je celkom dobra a koleno mam pevne a vtedy ma ani pri prudsich pohyboch koleno neboli.
uz koncom maja by som si rad vonku zahral nejaky futbal alebo basketbal, sice len s ortezou, ale ak dovtedy budu stale nejake problemy (opuch,bolest) tak si vybavim magneticku rezonanciu.
Teraz jazdim na elyptickom trenazeri, napinam svaly na nohe lebo to stale este neni ono, snazim sa jest zdravo, beriem teraz uz druhu krabicku Artrostopu - 120 tabliet, niekedy si dam ked lezim ladovy obklad a davam si konsku mast chladivu. to mi radil aj doktor, lepsie si je to chladit ak tam je stale opuch.
tak uvidime
Palec4
22.03.11,12:15
Dobry den, chcem sa spytat ci je niekde stredisko blizsie ako Martin, a koho by ste odporucili, dakujem
pasuliatko
22.03.11,18:53
Ahojte koleňáci, kde ste všetci zmizli :) Po dlhej dobe sa hlásim s novinkami, v júni ma konečne čaká artroskopia. Po zmene lekára už mám za sebou magnetickú, CTčko a konečne po dvoch rokoch už nie som simulant. Diagnóza je roztrhnutý meniskus a nie poškodená chrupavka, na ktorú ma predchádzajúci lekár liečil 1,5 roka drahými liekmi, ktoré mi aj tak nepomáhali. Zároveň tam mám aj tekutinu a okom viditeľný opuch, ktorý spozoroval až tretí lekár. Čiže už len počkať do júna a dúfam, že už bude potom všetko ok :)

Ahoj, BACHA roztrhnutý meniskus môže natrvalo poškodiť meniskus!!!
pasuliatko
22.03.11,18:56
...no, aj ja sa hlásim po dlhšej prestávke. Tie moje koleniská sa postupne nejakým spôsobom spojazdňujú. Od poslednej "návštevy " som absolvovla injekčnú liečbu Synocronom forte, chodím na magnetoliečbu a laser , a už mesiac užívam predpísaný " Artrodar " . Musím povedať, že je to prvý liek, ktorý naozaj funguje tak, ako je napísané v letáku. Kolená sú volnejšie, pekne si zídem aj 4 poschodia po schodoch a bolestivosť ľavého kolena výrazne menšia.
A ešte niečo. Včera som k môjmu ortopédovi vzala syna, ktorý ako športovec už 4 roky biedka, že ho bolia kolená. Chirurg, aj miestny ortopéd, ku ktorému som predtým chodila aj ja sa vyjadrili, že je to natrhnutý meniskus a vraj má počkať, kým sa celkom utrhne !!!!!!!!!!!!! Vždy mu to pri akútnom stave dali do dlahy, vraj nech si noha oddýchne... Keď toto počul lekár v Arthromede, skoro ho rozpuklo od jedu. Takýmto prístupom sa ničia chrupavky, ktoré je už ťažké zregenerovať... Takže o týždeň má termín na pravé koleno, potom odštátnicuje a čaká ho ľavé, kde je predpoklad aj roztrhnutého a zanedbaného LCM...
Toť úroveň nášho zdravotníctva...

mimotemy
mala som ústa plné áft a školská zubárka mi povedala,že ak si ich vyliečim mám sa dojsť tak za 2 týždne ukázať... dobré,že

lekárovi by som ako matka odtrhla hlavu ja...a predtým by som mu minimálne vynadala,že by si to pamätal až do dôchodku...
pasuliatko
22.03.11,18:59
No tak ja som tyzden po rehabilitacii, chodil som na nu 2 tyzdne, mal som elektroliecbu, masaze a cviky. aj napriek tomu, ze pri beznej alebo rychlejsej chôdzy do skoly nemam ziadne bolesti, pri prudkych pohyboch ma to stale boli a mam si na to davat pozor.
a casto citim aj bolest, akoby pri zmenach pocasia.
a stale je mierny opuch, ale vodu ani krv v nom nemam.
este stale cvicim, lebo ta noha je slaba.
vzdy si hovorim, ze urcite je vsetko v poriadku, ze som mal max. natrhnuty vaz a musim si teraz davat pozor, ale jablcko podla mna neni nestabilne, vzdy mam blby pocit, ze je to meniskus, ale ani jeden zo 4 doktorov, ktory mi na to pozeral a vypytoval sa ma vselico, tak meniskus nespomenuli.
To by ma asi bolelo viac, lebo nohu mozem aj uplne narovnaj aj skrcit, ale ak sa postavim celou vahou na tu nohu a skusim napr rotacny pohyb, tak to trochu boli na vnutornej strane. necham tomu este volny priebeh, ak si myslim, ze mi nieco hrozi, tak nosim ortezu na kolene, je celkom dobra a koleno mam pevne a vtedy ma ani pri prudsich pohyboch koleno neboli.
uz koncom maja by som si rad vonku zahral nejaky futbal alebo basketbal, sice len s ortezou, ale ak dovtedy budu stale nejake problemy (opuch,bolest) tak si vybavim magneticku rezonanciu.
Teraz jazdim na elyptickom trenazeri, napinam svaly na nohe lebo to stale este neni ono, snazim sa jest zdravo, beriem teraz uz druhu krabicku Artrostopu - 120 tabliet, niekedy si dam ked lezim ladovy obklad a davam si konsku mast chladivu. to mi radil aj doktor, lepsie si je to chladit ak tam je stale opuch.
tak uvidime

ja som mala roztrapkaný meniskus a nemala som nejaké super bolesti...
pasuliatko
22.03.11,19:08
napíšem vám príbeh... stal sa mojej super susede Jarke...
16.2.2011 to bola streda v BA poľadovica ako hrom vonku chodníky ako zrkadlo...
išla do roboty a spadla zo schodov na ľavé koleno...
išli na pohotovosť, zlomené, roztrieštné, rozmliaždené, odtrhnuté... naprávali jej to...
na druhý deň jej to operovali sám primár kliniky v Ružinovskej nemocnici ju operoval a povedal,že takú zlomeninu videl len raz v živote... rozmlaždené na kašu, spodnú časť odtrhnutú od vrchnej... 5 hodinová operácia. 2 oporné dráty, 4 kliny... čo jej koleno držia po kope, 30 stehov na jednej 25 kovových stehov na druhej strane... 10 dní v nemocnici... o starostlivosti sa nevyjadrujem,... a mimochodom dostala zápal žíl na operovanej nohe ale taký jak hrom...
po 10 dňoch čo bola doma išla na vyberanie stehov... na jednej strane ich vyberal sám primár a potom mu zvonil telefon a povedal,že sestrička ich dovyberá...susedka sa pyta sú všetky vonku?áno všetky..to bol štvrtok..v nedelu sme išli previazať ranu a umyť ju a tá KRAVA sestrička tam zabudla jeden steh, ktorý mimochodom bol už dosť vrastený... tak utekali na pohotovosť aby ho vybrali... super zážitok...
od pondelka 21.3.2011 je znova v nemocnici na kontrole a RHB tak uvidíme čo jej povedia a budú robiť...
74eva
23.03.11,09:01
Pri operácii meniskusu sa dáva aká narkóza? Lokálnu či celková? Teraz budem až do júna stresovať :) Malo by to byť v rámci jednodňovej chirurgie. Už teraz mám "mierne" obavy :) Viem, že sestra tiež sebou švihla o zem na koleno, mala ho všelijak farebné a opuchnuté a meniskus jej vybrali v lokálnej anestézii, ale to bolo u nás v nemocnici, mne to budú robiť v BA. Mali ste po operácii aj barle? Mne dali predpis na francúzske. Jaaj už nech to mám za sebou :D
pasuliatko
23.03.11,16:12
Pri operácii meniskusu sa dáva aká narkóza? Lokálnu či celková? Teraz budem až do júna stresovať :) Malo by to byť v rámci jednodňovej chirurgie. Už teraz mám "mierne" obavy :) Viem, že sestra tiež sebou švihla o zem na koleno, mala ho všelijak farebné a opuchnuté a meniskus jej vybrali v lokálnej anestézii, ale to bolo u nás v nemocnici, mne to budú robiť v BA. Mali ste po operácii aj barle? Mne dali predpis na francúzske. Jaaj už nech to mám za sebou :D

kde v BA? o tom rozhodne anesteziolog aká to bude narkóza :)
74eva
23.03.11,16:31
Na Záhradníckej. Takže akú narkózu dostanem to sa dozviem až v deň operácie?
Valcake
23.03.11,16:50
...ja som si mohla vybrať..
pasuliatko
23.03.11,18:48
Na Záhradníckej. Takže akú narkózu dostanem to sa dozviem až v deň operácie?

áno, ja som obe absolvovala v celkovej je to podľa mňa lepšie pospíš si a zobudíš sa a je potom ... to je kúsok odomňa :)
m1ko66
24.03.11,14:15
Vcera som si bol zahrat basketbal, samozrejme s ortezou na kolene.
A bolesti som mal, aj ked som len trosku vyskocil. Behat som tiez velmi nemohol, len som vlastne chodil a len hadzal na kos.
A su to skoro 2 a pol mesiaca od urazu, sa mi do zda nejako vela.
Doma sa snazim co najviac cvicit, svaly mam stale slabe, ale pomaly sa to zlepsuje a noha celkovo tiez uz je silnejsia, ale nie je to ono.

Ale to mi uz idu na nervy tie moje kolena, podla mna zato nemozu nejak oslabene vazy, ze mi uz vyskocili obidve, aj to len pri nie velmi silnych narazoch z boku :(
To bude zle postavenie jablcka, teda ak stojim s celkom narovnanou nohou alebo ked lezim s narovnanou a ked trochu pokrcim, tak velmi vycnieva a vzdy mam blby pocit a bojim sa nejakeho slabeho uderu niekde s kolenom, to povedal aj sam doktor, ze mam take jablcka, ale ze ak by mi s tym nieco mali robit, tak mi to vraj mozu este poskodit.
Treba nejake specialne cviky robit aby tie kolena aspon tak nevyzerali?
ten posledny uraz na lavom kolene tak stale je tam mierny opuch a tak to podla mna vyzera aj lepsie, take zaplnene to vyzera byt a nie ako na tom druhom..
A tak som si rad zahral niekedy futbal a basketbal a teraz budem musiet ostat len pri behu a bicyklovani :(
kaivorus
24.03.11,20:57
ja sommalaj operovanékolenoa nebolí, dokonca si myslím že je silnejšie ako to druhé
je potrebné zistiť, či v kolene sa nepriživujú nejaké mikroorganizmy, ktoré si hovejú a pekne požierajú výživu...
dokonale zdiagnostikovať kĺby a zistiť aké mikroorganizmy sú v ňom, a v akej funkčnosti sú lymfy a lymfatické uzliny chrbtovej, trieselnej a kolennej časti
pasuliatko
25.03.11,07:16
ja sommalaj operovanékolenoa nebolí, dokonca si myslím že je silnejšie ako to druhé
je potrebné zistiť, či v kolene sa nepriživujú nejaké mikroorganizmy, ktoré si hovejú a pekne požierajú výživu...
dokonale zdiagnostikovať kĺby a zistiť aké mikroorganizmy sú v ňom, a v akej funkčnosti sú lymfy a lymfatické uzliny chrbtovej, trieselnej a kolennej časti

:eek: o tom som teda ešte nepočula...
pasuliatko
25.03.11,07:17
napíšem vám príbeh... stal sa mojej super susede Jarke...
16.2.2011 to bola streda v BA poľadovica ako hrom vonku chodníky ako zrkadlo...
išla do roboty a spadla zo schodov na ľavé koleno...
išli na pohotovosť, zlomené, roztrieštné, rozmliaždené, odtrhnuté... naprávali jej to...
na druhý deň jej to operovali sám primár kliniky v Ružinovskej nemocnici ju operoval a povedal,že takú zlomeninu videl len raz v živote... rozmlaždené na kašu, spodnú časť odtrhnutú od vrchnej... 5 hodinová operácia. 2 oporné dráty, 4 kliny... čo jej koleno držia po kope, 30 stehov na jednej 25 kovových stehov na druhej strane... 10 dní v nemocnici... o starostlivosti sa nevyjadrujem,... a mimochodom dostala zápal žíl na operovanej nohe ale taký jak hrom...
po 10 dňoch čo bola doma išla na vyberanie stehov... na jednej strane ich vyberal sám primár a potom mu zvonil telefon a povedal,že sestrička ich dovyberá...susedka sa pyta sú všetky vonku?áno všetky..to bol štvrtok..v nedelu sme išli previazať ranu a umyť ju a tá KRAVA sestrička tam zabudla jeden steh, ktorý mimochodom bol už dosť vrastený... tak utekali na pohotovosť aby ho vybrali... super zážitok...
od pondelka 21.3.2011 je znova v nemocnici na kontrole a RHB tak uvidíme čo jej povedia a budú robiť...

nové doplňujúce info:
do konca mája nesmie na to koleno ani čo i len stúpiť...
milka 60
25.03.11,17:59
Dobrý večer , je tu niekto z vás , čo máte za sebou artroskop. kolena, taký , že vás začalo koleno bolieť po roku? Mne sa to robí , koleno mi robili pred rokom , po všetkých tortúrach to už vypadalo o.k. kedže som pribrala , začala som chodiť , a bicyklovať , a už týždeň ma koleno bolí a mám dojem , že mám v ňom vodu , druhé mi robili pred 7 rokmi a to je v pohode , aké máte skúsenosti? milka
pasuliatko
25.03.11,19:28
Dobrý večer , je tu niekto z vás , čo máte za sebou artroskop. kolena, taký , že vás začalo koleno bolieť po roku? Mne sa to robí , koleno mi robili pred rokom , po všetkých tortúrach to už vypadalo o.k. kedže som pribrala , začala som chodiť , a bicyklovať , a už týždeň ma koleno bolí a mám dojem , že mám v ňom vodu , druhé mi robili pred 7 rokmi a to je v pohode , aké máte skúsenosti? milka

mna boli aj dva roky po prvej op... a to som nepribrala...treba zájsť za ortopédom nech to vyšetrí
lucika121
30.05.11,10:04
dobry den, chcem sa spytat otazocku, mam prasknuty meniskus na obydvoch kolenach uz vyse roka, no nic som s tym doteraz nemohla robit, pre tehotenstvo a teraz sa uz konecne na to chcem dat..ktora klinika je lepsia ak niekto vie? ortoped clinic ci sport clinic?a ako su nato cenovo?aka anestezia sa robi?mozem ist na to ked kojim?dakujem
74eva
16.06.11,05:17
Ahojte všetci, mám na vás jednu otázku. Termín operácie sa mi nezadržateľne blííííži, a preto by ma zaujímalo ako je to s PNkou. Kto ju vystavuje? Mám si ju ísť vypýtať deň pred operáciou k svojej obvodnej lekárke či mi ju vystavia v BA? Keď išiel otec na operáciu, PNku mu dala obvoďáčka. A ešte som chcela, koľko ste približne boli na pnke? nechce sa mi listovať celá diskusia :rolleyes:
pasuliatko
16.06.11,08:46
Ahojte všetci, mám na vás jednu otázku. Termín operácie sa mi nezadržateľne blííííži, a preto by ma zaujímalo ako je to s PNkou. Kto ju vystavuje? Mám si ju ísť vypýtať deň pred operáciou k svojej obvodnej lekárke či mi ju vystavia v BA? Keď išiel otec na operáciu, PNku mu dala obvoďáčka. A ešte som chcela, koľko ste približne boli na pnke? nechce sa mi listovať celá diskusia :rolleyes:

mali by ti dať oni, tam kam ideš na OP na dobu kým si u nich hospitalizovaná, inak keď budeš doma ti ju dá obvodný lekár alebo si pre istotu zavolaj a popýtaj sa....
to je individuálne kto bol koľko na PNke.
stanco007
16.06.11,08:52
Ahojte všetci, mám na vás jednu otázku. Termín operácie sa mi nezadržateľne blííííži, a preto by ma zaujímalo ako je to s PNkou. Kto ju vystavuje? Mám si ju ísť vypýtať deň pred operáciou k svojej obvodnej lekárke či mi ju vystavia v BA? Keď išiel otec na operáciu, PNku mu dala obvoďáčka. A ešte som chcela, koľko ste približne boli na pnke? nechce sa mi listovať celá diskusia :rolleyes:
Normalne ta vypise tvoj prakticky lekar na PN. Ved po operacii mas este rehabky a dalsiu liecbu. U neho sa budes hlasit na kontroli. A dlzka liecby je naozaj ako pisala prasuliatko individualna... Mozes marodovat 2 tyzdne ale aj vysse polroka...
DanielaSL
16.06.11,09:08
Ahojte všetci, mám na vás jednu otázku. Termín operácie sa mi nezadržateľne blííííži, a preto by ma zaujímalo ako je to s PNkou. Kto ju vystavuje? Mám si ju ísť vypýtať deň pred operáciou k svojej obvodnej lekárke či mi ju vystavia v BA? Keď išiel otec na operáciu, PNku mu dala obvoďáčka. A ešte som chcela, koľko ste približne boli na pnke? nechce sa mi listovať celá diskusia :rolleyes:
Vystaviť by ti mali PN v nemocnici pri príjme....potom sa musíš pri návrate domov hlásiť u obvodného lekára....Za mňa tam išiel manžel, lekárka nevyžadovala, aby som sa tam dotrepala so stehmi v nohe a barlami. No a na PN som bola skoro 4 mesiace, ale posledný už ma naháňali posudkár aj obvodná do práce, ale keďže noha ešte nebola dobrá a chodila som na rehabilitačné na procedúry a cvičiť, tak ma nechali do konca toho 4. mesiaca doma.
No a po mesiaci som už bola maród zase...lebo sa mi na tej nohe v dôsledku preťažovania potrhal sval a väzy. Takže ak nebudeš úplne fit..nedaj sa odbiť ....
74eva
16.06.11,16:55
Ďakujem za odpovede. Dnes som si pre istotu zavolala obvodnej a tá mi povedala, že buď mi to môžu vystaviť v BA, odkiaľ jej to pošlú poštou a do troch dní si pre to mám k nej prísť, alebo mi to môže vystaviť hneď aj ona. Tak som si to dnes vybavila. Čo som čítala na stránke nemocnice v informáciách o pooperačnom stave, tak tam písali, že stehy sa vyberajú na 10 až 14 deň a potom človek môže ísť do práce. Tak uvidím ako dopadnem, pretože nohu mám nonstop napuchnutú a už mám aj problém ísť so psom na chvíľu na prechádzku. Šéf ma ťahá už týždeň po operácii do práce, ešte ani neviem ako na tom budem. Hoci mám sedavé zamestnanie, práve pri sedení či dlhšom státí mi noha opuchne do zaujímavých rozmerov.
pasuliatko
16.06.11,21:37
74eva a kam ideš na OP?
74eva
17.06.11,08:00
Idem do BA Šnop na Záhradníckej. A termín sa mi o jeden deň z technických príčin posúva, čiže môžem o jeden deň naviac stresovať :D
pasuliatko
17.06.11,12:28
Idem do BA Šnop na Záhradníckej. A termín sa mi o jeden deň z technických príčin posúva, čiže môžem o jeden deň naviac stresovať :D

ešte ti neoperovali koleno? keď tak stresuješ :)
stanco007
17.06.11,12:45
ešte ti neoperovali koleno? keď tak stresuješ :)
Pasuliatko, nie kazdy je v tomto taky skuseny ako my :D Ja 30. juna piata operacia pr. kolena... Uz normalne rozmyslam, ze nabuduce si ho urobim aj sam, co uz mam v tom prax :D
74eva
17.06.11,15:29
Moja zatiaľ prvá a posledná operácia bola, keď som mala tri roky, ale to si nepamätám. A ešte vyberanie znamienka pred rokom :D Pasuliatko, stresujem, koleno je moja premiéra a dúfam, že aj derniéra. Uvidíme ako budú páni doktori šikovní :D
pasuliatko
17.06.11,16:23
Pasuliatko, nie kazdy je v tomto taky skuseny ako my :D Ja 30. juna piata operacia pr. kolena... Uz normalne rozmyslam, ze nabuduce si ho urobim aj sam, co uz mam v tom prax :D

ja pojdem pravdepodobne tiež ale teraz na ešte neoperované pravé koleno :D
skúseny.... radšej v niečom inom ako v tomto... ;):rolleyes:
pasuliatko
17.06.11,16:25
Moja zatiaľ prvá a posledná operácia bola, keď som mala tri roky, ale to si nepamätám. A ešte vyberanie znamienka pred rokom :D Pasuliatko, stresujem, koleno je moja premiéra a dúfam, že aj derniéra. Uvidíme ako budú páni doktori šikovní :D

neboj sa, ale pravda je,že asi každí z nás bol pri premiére v strese... :);)
a kedy to máš?
74eva
18.06.11,12:39
Mala som ísť v utorok, ale presunuli mi to na stredu 22.6. O siedmej mám byť už v nemocnici. Lekárka mi vystavila PNku od 21.6. a teraz neviem čo s tým. Treba ísť za ňou nech mi prepíše dátum o jeden deň neskôr, či to mám nechať tak a byť PN už od utorka aj keď idem na operáciu až v stredu? Vadí to? Nemáte niekto s niečím takým skúsenosti?
pasuliatko
18.06.11,18:55
Mala som ísť v utorok, ale presunuli mi to na stredu 22.6. O siedmej mám byť už v nemocnici. Lekárka mi vystavila PNku od 21.6. a teraz neviem čo s tým. Treba ísť za ňou nech mi prepíše dátum o jeden deň neskôr, či to mám nechať tak a byť PN už od utorka aj keď idem na operáciu až v stredu? Vadí to? Nemáte niekto s niečím takým skúsenosti?

podľa mňa choď za lekárkou a nech ti napíše od 22.6. aby zamestnávateľ s tým problem nemal.
stanco007
19.06.11,04:41
Mala som ísť v utorok, ale presunuli mi to na stredu 22.6. O siedmej mám byť už v nemocnici. Lekárka mi vystavila PNku od 21.6. a teraz neviem čo s tým. Treba ísť za ňou nech mi prepíše dátum o jeden deň neskôr, či to mám nechať tak a byť PN už od utorka aj keď idem na operáciu až v stredu? Vadí to? Nemáte niekto s niečím takým skúsenosti?
Je absolutne jedno odkedy budes PN! Kedze ides na operaciu, tak si pracovne nesposobila a v praci si len z vlastnej vole... Mna by len zaujimalo kedy si chces porobit predoperacne vysetrenia :confused: Ludia kvoli praci kaslu na svoje zdravie... Kazdy sa zbada ale uz bude neskoro, ako v mojom pripade :( Preto neskor som bol PN aj niekolko dni pred operaciou
74eva
19.06.11,07:33
Ja už interné predoperačné vyšetrenia mám hotové všetky už týždeň. Ešte ma nevyšetrila anesteziologička, čiže ešte sa môže stať, že toho 21.6. pôjdem za anesteziologičkou do BA, alebo ma kukne v deň operácie. Tak mi povedali, keď mi volali z BA. Takže tú PNku nechám asi tak a budem doma už toho 21.6. :rolleyes:
Ozaj ešte mám dotaz, robili vám aj RTG pľúc?
pasuliatko
20.06.11,09:49
Ja už interné predoperačné vyšetrenia mám hotové všetky už týždeň. Ešte ma nevyšetrila anesteziologička, čiže ešte sa môže stať, že toho 21.6. pôjdem za anesteziologičkou do BA, alebo ma kukne v deň operácie. Tak mi povedali, keď mi volali z BA. Takže tú PNku nechám asi tak a budem doma už toho 21.6. :rolleyes:
Ozaj ešte mám dotaz, robili vám aj RTG pľúc?

RTG pľúc robia ľuďom nad 4O rokov.
oni majú svojho anesteziológa alebo si si ty musela nejakého nájsť?
lebo mňa anesteziológ vyšetril v deň OP v súkromnej klinike lebo majú svojho vlastného tak som si nemusela zháňať sama.
74eva
20.06.11,14:28
Aha, lebo som na žiadanke mala aj RTG pľúc, ale to mi nerobili ani sa k tomu nevyjadrovali. Anesteziologičku majú oni svoju, ale tiež si myslím, že ma vyšetrí v deň operácie.
pasuliatko
20.06.11,16:13
Aha, lebo som na žiadanke mala aj RTG pľúc, ale to mi nerobili ani sa k tomu nevyjadrovali. Anesteziologičku majú oni svoju, ale tiež si myslím, že ma vyšetrí v deň operácie.

viem je to neslušné čo sa opýtam ale máš viac ako 4O rokov? ak nie RTG nepotrebuješ, jedine ak máš problémy s pľúcami, fajčíš... ale ak nie a si zdravá RTG ti bude na nič... ale ako som napísala ak máš viac ako 4O rokov RTG je povinné pri každej OP...
74eva
20.06.11,16:39
V pohode, ešte svoj vek nepotrebujem tajiť :D mám za 8 dní 25, operáciu si dám vlastne k narodkám :D Pasuliatko vďaka za odpoveď ;)
pasuliatko
20.06.11,18:38
V pohode, ešte svoj vek nepotrebujem tajiť :D mám za 8 dní 25, operáciu si dám vlastne k narodkám :D Pasuliatko vďaka za odpoveď ;)

aj nabudúce :) vieš pracujem v tom obore :D tak čo to sa na mňa nalepilo... :D:D
74eva
21.06.11,16:47
Tak ja sa tu s vami na (dúfam) jeden deň lúčim, zajtra o 7:00 nástup v nemocnici. Držte palce :) Potom napíšem ako to prebiehalo.
74eva
23.06.11,10:18
Tak sa hlásim, už som doma. Dnes o deviatej ma pustili. Bola som v celkovej narkóze, trvalo to vraj viac ako hodinu a záver je obojstranná primárna gonartróza. Vyhladil a upravil mi chrupavku, v utorok idem na kontrolu, potom o ďalší týždeň na stehy a potom sa uvidí. Pnka by vraj mala trvať mesiac a pol alebo dva mesiace. Drén bol odporný, najmä ten vytekajúci humus :D Vyťahovanie nebolo dvakrát príjemné, ale dalo sa to vydržať. Pani doktorka bola veľmi šikovná.
pasuliatko
23.06.11,12:02
Tak sa hlásim, už som doma. Dnes o deviatej ma pustili. Bola som v celkovej narkóze, trvalo to vraj viac ako hodinu a záver je obojstranná primárna gonartróza. Vyhladil a upravil mi chrupavku, v utorok idem na kontrolu, potom o ďalší týždeň na stehy a potom sa uvidí. Pnka by vraj mala trvať mesiac a pol alebo dva mesiace. Drén bol odporný, najmä ten vytekajúci humus :D Vyťahovanie nebolo dvakrát príjemné, ale dalo sa to vydržať. Pani doktorka bola veľmi šikovná.

to som rada, aj ja som mala po prvej OP dren, ale lekár mi ho vyťahoval pomaly tak mali koncert na odd ako som kričala :)
gonartóza vitaj v klube :) a ktorého stupňa?
74eva
23.06.11,17:52
Mne ten drén vyťahovala mladá veľmi šikovná pani doktorka, povedala mi len, aby som zadržala dych a v tom to rýchlo vytiahla, len som cítila ako sa mi vrátili všetky veci v kolene na svoje miesto a potom to bolo už dobré. Neviem ktorého stupňa, len tam mám číslo diagnózy a napísané obojstranná primárna gonartróza, odlomená chrupavka vo veľkosti 2,5x2cm. A v našej nemocnici som bola simulant :rolleyes:
pasuliatko
23.06.11,19:04
Mne ten drén vyťahovala mladá veľmi šikovná pani doktorka, povedala mi len, aby som zadržala dych a v tom to rýchlo vytiahla, len som cítila ako sa mi vrátili všetky veci v kolene na svoje miesto a potom to bolo už dobré. Neviem ktorého stupňa, len tam mám číslo diagnózy a napísané obojstranná primárna gonartróza, odlomená chrupavka vo veľkosti 2,5x2cm. A v našej nemocnici som bola simulant :rolleyes:

to poznám až moc dobre :D:D:D:D:D
stanco007
29.06.11,18:28
Zajtra, t.j. 30.6. piata operacia kolena :( Artroskopia-jednodnova chirurgia, poobede by som mal byt doma, nakolko budem v celkovej anesteze ako stale :) Maju mi vycistit koleno, porobit upravy hlavne co sa tyka chrupavky a vybrat ulomok z kosti co mi v nom beha... Drzte palce :D
drobeceva
29.06.11,18:30
uf,Stanko, Ty si tam už ako doma. Budem držať palce, nech všetko dobre dopadne.:)
Valcake
29.06.11,18:35
Stanko, myslím na teba a veľmi ti držím palce. Ja som po 9-tej operácii a doktor mi už povedal, že je potrebná ďalšia. Treba čistiť tak ako tebe.... Drž sa!!!!!!!!
stanco007
29.06.11,18:39
Stanko, myslím na teba a veľmi ti držím palce. Ja som po 9-tej operácii a doktor mi už povedal, že je potrebná ďalšia. Treba čistiť tak ako tebe.... Drž sa!!!!!!!!
9 :confused: :( Pana beka, to som este amater oproti tebe :) Ale to cistenie je dobra vec... Viem to uz zo skusenosti, ulavi sa kolenu...
stanco007
29.06.11,18:40
Zajtra, t.j. 30.6. piata operacia kolena :( Artroskopia-jednodnova chirurgia, poobede by som mal byt doma, nakolko budem v celkovej anesteze ako stale :) Maju mi vycistit koleno, porobit upravy hlavne co sa tyka chrupavky a vybrat ulomok z kosti co mi v nom beha... Drzte palce :D
Evi, nevyberiem si, ked ma pomôct, tak co narobim?
drobeceva
29.06.11,18:41
vydržíš, len nech to pomôže:) potom sa ozvi:)
pasuliatko
30.06.11,07:57
čaute, dnes som bola na vyšetrení s výsledkami MRi...
zmnožená tekutina v kolene a opotrebované chrupavky... nič nové
v apríli pri prechádzke ma strašne bodlo v kolene na pravej strane... išla som k lekárovi ten mi dal urobiť MRi... a výsledok?bolesť pretrváva pri chôdzi
a lekár mi dnes povedal citujem: nebudem vás operovať lebo sa bojím ako by to dopadlo. koniec citácie...
a ešte mi povedal,že on mi nemá a nevie ako má pomôcť...
mám vraj ísť na NURCH (národný ústav reumatologických chorôb) do Piešťan nech ma tam vyšetria lebo to je reumatického pôvodu... ďakujem pekne.
stanco007
30.06.11,16:02
Uz som doma :mee: Mali mi koleno len vycistit a najst ulomok kosti v kolene ale.... ale.... Ked sa do kolena pozreli, tak zistili, ze vonkajsi meniskus cely odtrhnuty, tak ho vybrali, chrupka nie je a predny skrizeny väz je roztrapkany-nefyunkcny. Cize stav mojho kolena... Oba menisky cele vonku, predny skrizeny väz absolutne nefunkcny roztrapkany, chrupavka nie je, artroza a osteeoporoza... Mam 28 rokov a koleno po pracovnom uraze v ri.... :mee: No, co uz. Treba zit dalej. Medicina je uuz uplne niekde inde ako niekedy a umele koleno neboli :)
74eva
30.06.11,16:59
Ufff, ako to tu čítam, tak som na tom ešte úplne dobre oproti vám. Zatiaľ len ulomená chrupavka a jedna artroskopia. Pasuliatko, Stanco držte sa! ;)