pasuliatko
24.05.08,12:52
Dobrý deň, bol z vás niekto na ASK kolena?ak ano ake to bolo?a prečo vámt o robili?Diky
pistik8
24.05.08,14:47
Jablcko mi vyskakovalo zo svojej ,,normalnej" pozicie. Artroskopiou mi potrebovali zistit ci mam poskodene vazy, alebo odtrhnuty meniskus. Nakoniec som mal poskodene vazy v tych miestach kam jablcko nemalo chodit. Vnutorne to zasili, vybrali mi kusok menisku, a od vtedy sa nemam co stazovat, opat sportujem normalne. Na krajoch kolena som mal dve male jazvy , ktore uz po troch rokoch vobec nie je vidno. V nemocnici som bol dva dni aj s cestou.:D
ricij
24.05.08,15:05
Ja som bol na ASK pred dvoma mesiacmi - zo športovania natrhnutý meniskus. Bol som až tri dni, keďže v ten prvý ma nestihli operovať. Po zhruba týždni už môžeš chodiť bez barlí, po dvoch týždňoch ani nie je poznať, že si bola na operácii.
pasuliatko
25.05.08,10:33
ja idem na ASK pre zhrubnuté väzy a mam to systematicky na oboch kolenach,nepomahaju mi žiadne analgetika,naplaste,injekcie...nič čiže sa aj teším ale zároveň sa bojím.potrebovali ste aj nejaké ortopedické pomôcky ako su ortezy a podobne?bolelo to moc potom?a kde vás operovali?
Eulalia
26.05.08,03:08
ja idem na ASK pre zhrubnuté väzy a mam to systematicky na oboch kolenach,nepomahaju mi žiadne analgetika,naplaste,injekcie...nič čiže sa aj teším ale zároveň sa bojím.potrebovali ste aj nejaké ortopedické pomôcky ako su ortezy a podobne?bolelo to moc potom?a kde vás operovali?
Nemusíš mať strach. Mňa to čaká o pár týždňov a to už mám jednu operáciu - klasickú - kolena za sebou. Na pol hodiny Ťa uspia a druhý deň ideš domov. A na vlastných nohách:). Nie je to také bolestivé ako normálna operácia. Synovec bol pred tromi rokmi a ani nepotreboval barle a hneď v prvý deň ako prišiel z nemocnice, už behal zo psom.
ludmilla
26.05.08,05:18
Bola som na ASK minuly rok pred vianocami mala som natrhnuty meniskus. 1. den po operacii mi vybrali dren a hned po vybrati drenu som vstala a zacala chodit. Hned na druhy den som isla domov, barly som nepotrebovala. Dnes nemam ziadne problemy beham, skacem a pod.
zuzka34
26.05.08,06:05
môj manžel mal ísť tiež n ASK, no iný doktor mu poradil, že načo rezať a anestézia, keď je aj možnoisť si to dať pozrieť Magnetickou rezonanciou( cca 0,5h. v kľude ležal počas vyšetrenia).Bol na nej ,zistili mu pretrhnuté krížne väzy a meniskus.A potom bol na normalnej operácii.Teraz ešte trocha kríva,no čo deň je to lepšie.Ušetril si jeden zákrok a pobyt v nemocnici.
tanti
26.05.08,06:30
Ja som mala tiež artroskopiu kolena a môžem povedať, že je to naozaj
v pohode. Mne naprávali zle narastené jabĺčko (zjednodušene povedané) Hneď po operácii som mala ísť domov, ale keďže ma operovali neskôr ako bolo plánované nechali si ma tam aj cez noc. Môžem povedať že som nemala skoro žiadne bolesti. Ráno som dostala barle a išla domov. Mala som ich používať mesiac ale keď mi po druhej pooperačnej kontrole povedal doktor, že potom ešte budem chodiť na rehabilitačné cvičenia a že pomaly by som už mala začať cvičiť. Spýtala som sa aké sú to cviky a vlastne keď som prišla na kontrolu dva týždne po operácii koleno som už pekne ohýbala a mohla som dať dole barle lebo naozaj ma to na nich nebavilo a keď som si predstavila, že ešte chodiť niekde každé ráno na rehabilitácie radšej som koleno cvičila do bolesti, ale dalo sa to zniesť a doktor bol sám prekvapený, že som sa tak skoro z toho dostala. Ale mám aj podozrenie, že to s tou dĺžkou liečby preháňal lebo naozaj mi to išlo bez väčších problémov. Dnes mám tri roky po operácii a tie dve centimetrové jazvy musím na kolene dlho hľadať. Prajem veľa šťastia a rýchle zotavenie po operácii.
ludmilla
26.05.08,07:10
môj manžel mal ísť tiež n ASK, no iný doktor mu poradil, že načo rezať a anestézia, keď je aj možnoisť si to dať pozrieť Magnetickou rezonanciou( cca 0,5h. v kľude ležal počas vyšetrenia).Bol na nej ,zistili mu pretrhnuté krížne väzy a meniskus.A potom bol na normalnej operácii.Teraz ešte trocha kríva,no čo deň je to lepšie.Ušetril si jeden zákrok a pobyt v nemocnici.

Zuzka, ale to je normálne, pred ASK som tiež absolvovala MR, ASK nie je len vyšetrovacia metóda ale je to aj najmodernejšia operačná technika, je po nej ten najmenší rez, rýchle hojenie a rehabilitácia, dá sa realizovať v rámci jednodňovej chirurgie, čiže má oproti normálnej operácii ďaleko viac výhod.
pasuliatko
26.05.08,15:53
No dakujem ale i thak mam nejake pochybnosti okolo toho ale aj troška strach, snád to dopadne dobre
Eulalia
27.05.08,03:03
No dakujem ale i thak mam nejake pochybnosti okolo toho ale aj troška strach, snád to dopadne dobre
Chápem, že máš obavy. Bojíme sa každej bolesti, ešte aj trhania zubov. Ale artroskopia je oproti klasickej operácii skutočne menej náročná a menej bolestivá. Viem, že mňa to čaká, magn.rezonanciu som absolvovala v piatok a podľa výsledku lekárka rozhodne, čo so mnou. Ak to bude len tá artroskopia, tak si poviem chvalabohu. A čoho sa týkajú tie pochybnosti? Je to strach z operácie, alebo obavy, že Ti nedajú koleno do poriadku?
aduliak
27.05.08,05:33
Ahojte, ja som ASK kolena absolvovala asi pred 7 rokmi, bolo to úplne v pohode, 3 dni v nemocnici, našli mi tam pretrhnuté krížne väzivo a odštiepený vnútorný meniskus a zároveň mi to vnútri všetko vyčistili a čo sa dalo, zašili. po dvoch týždňoch som začala chodiť na rehabilitáciu do mesiaca som behala ako rybička:)a to sa mi vážne uľavilo, po úraze som nemohla ani vystrieť nohu!
pasuliatko
27.05.08,14:58
Chápem, že máš obavy. Bojíme sa každej bolesti, ešte aj trhania zubov. Ale artroskopia je oproti klasickej operácii skutočne menej náročná a menej bolestivá. Viem, že mňa to čaká, magn.rezonanciu som absolvovala v piatok a podľa výsledku lekárka rozhodne, čo so mnou. Ak to bude len tá artroskopia, tak si poviem chvalabohu. A čoho sa týkajú tie pochybnosti? Je to strach z operácie, alebo obavy, že Ti nedajú koleno do poriadku?


ja osobne si myslím,že mi to nepomôže ale možno sa mýlim a krivdím im.vieš kedže som už vymenila v poradí je tento 6ty ortopéd a každý mi povedal inú diagnózu thak už fakt neviem čomu veriť. a tie diagnózy sa od seba maximálne líšia. čiže asi preto:confused:
pasuliatko
27.05.08,19:17
ja osobne mam niekedy velke bolesti,a niekedy mi to maximálne prekáža v pohybe. nezaberajú mi na to analgetika,mastičky,spreje,náplaste,injelcie... už fakt nemam ponatia čo si na to dať, jedine čo mi ako thak pomáha je neoprénová ortéza čo mi stiahne to koleno a nezaťažuje mi to ten kolaterálny väz... a to na tej nohe čo mi idu robiť ASK. a na druhej mi nezabera totalne nič...
Eulalia
28.05.08,04:05
ja osobne si myslím,že mi to nepomôže ale možno sa mýlim a krivdím im.vieš kedže som už vymenila v poradí je tento 6ty ortopéd a každý mi povedal inú diagnózu thak už fakt neviem čomu veriť. a tie diagnózy sa od seba maximálne líšia. čiže asi preto:confused:
Ak bolo toľko rôznych diagnóz, tak potom buď rada, že konečne jeden lekár rozhodol o tej artroskopii. Pri jednej malej operácii sa dá totiž veľa problémov odstrániť. Keď uvidia pri operácii čo je vlastne v kolene, hneď to môžu opraviť. A možno pár mesiacov po tejto artroskopii si budeš dobrovoľne žiadať spraviť aj druhé koleno.:)
Nemusíš mať strach, nie je to taká bolesť, ktorá by sa nedala vydržať a zatiaľ všetci, ktorých poznám, čo im robili artroskopiu, sú spokojní, ich stav kolena sa výrazne zlepšil. Držím palce a hlavu hore, neboj, dobre to dopadne.
pasuliatko
28.05.08,19:29
Ak bolo toľko rôznych diagnóz, tak potom buď rada, že konečne jeden lekár rozhodol o tej artroskopii. Pri jednej malej operácii sa dá totiž veľa problémov odstrániť. Keď uvidia pri operácii čo je vlastne v kolene, hneď to môžu opraviť. A možno pár mesiacov po tejto artroskopii si budeš dobrovoľne žiadať spraviť aj druhé koleno.:)
Nemusíš mať strach, nie je to taká bolesť, ktorá by sa nedala vydržať a zatiaľ všetci, ktorých poznám, čo im robili artroskopiu, sú spokojní, ich stav kolena sa výrazne zlepšil. Držím palce a hlavu hore, neboj, dobre to dopadne.


dakujem snad dobre,potom dam vedieť;)
karka
29.05.08,05:29
ahoj. nemusis sa nicoho bat. mne to ribili v BA na jednodnovej. rano som dosla a na obed uz domov. je to v pohode a myslim ze tam lekar by nemal ani co pokazit. horsie to bolo po plastike kolena. mi robili krizny vaz. ale mala som fajn doktora. sikovny a aj podladny. drz sa.;)
pasuliatko
29.05.08,05:56
ahoj. nemusis sa nicoho bat. mne to ribili v BA na jednodnovej. rano som dosla a na obed uz domov. je to v pohode a myslim ze tam lekar by nemal ani co pokazit. horsie to bolo po plastike kolena. mi robili krizny vaz. ale mala som fajn doktora. sikovny a aj podladny. drz sa.;)


v akej nemocnici?a jak sa volal doktor?možno poznam :D
ROMBOR
02.06.08,11:20
ahoj

ja som asi pol roka po ASK ... diagnoza po magnetickej rezonancii bola - poskodeny menisku + naruseny krizny vaz, .. s kolenom (vlastne s oboma) som chodil do jedneho nemenovaneho komplexneho centra, ked sa vsak za pol roka vymenili 3 ortopedi a kazdy z nich mi prdepisal Condrosulf + rehabilitaciu, nastval som sa a nasiel som si na nete prvu sukromnu kliniku a tam som siel, spravili mi MR s vysledkom, co som napisal a o par dni som siel na ASK - prvu operaciu v mojom zivote :eek: ... rano som dosiel, na obed ma zoperovali pod uplnou narkozou a o stvtej som siel domov - pohoda, krival som, bolesti vsak neboli, odstranili mi poskodeny meniskus a vycistili vnutro ... ten natrhnuty vaz mi nerobili, da sa s tym fungovat s bandazou, ak vsak pridu problemy, tak si necham urobit casom plastiku - ono to zavisi do akej miery vykonnostnehj urovne potrebujes fungovat ... ja hravam futbal a tak potrebujem kolena mat OK ... takze tolko moje prave koleno (znicene po uraze) ... uz ked som bol vo sfungu, dal som si pred par dnami urobit aj MR laveho kolena, kedze tam mam dlhodoby problem - uz X rokov, a jeeejda - poskodeny meniskus, znicena chrupavka a mala cysta ... kedze ma vsak neboli (len pri velkej zatazi), tak zatial to nechame tak a uvidime ... skor ci neskor vsak ASK este absolvujem, kedze pri futbale to skor ci neskor pride .. uz sa toho vsak nebudem vobec bat, ako ked som siel prvy krat pod noze ..
r
pasuliatko
02.06.08,19:07
ahoj

ja som asi pol roka po ASK ... diagnoza po magnetickej rezonancii bola - poskodeny menisku + naruseny krizny vaz, .. s kolenom (vlastne s oboma) som chodil do jedneho nemenovaneho komplexneho centra, ked sa vsak za pol roka vymenili 3 ortopedi a kazdy z nich mi prdepisal Condrosulf + rehabilitaciu, nastval som sa a nasiel som si na nete prvu sukromnu kliniku a tam som siel, spravili mi MR s vysledkom, co som napisal a o par dni som siel na ASK - prvu operaciu v mojom zivote :eek: ... rano som dosiel, na obed ma zoperovali pod uplnou narkozou a o stvtej som siel domov - pohoda, krival som, bolesti vsak neboli, odstranili mi poskodeny meniskus a vycistili vnutro ... ten natrhnuty vaz mi nerobili, da sa s tym fungovat s bandazou, ak vsak pridu problemy, tak si necham urobit casom plastiku - ono to zavisi do akej miery vykonnostnehj urovne potrebujes fungovat ... ja hravam futbal a tak potrebujem kolena mat OK ... takze tolko moje prave koleno (znicene po uraze) ... uz ked som bol vo sfungu, dal som si pred par dnami urobit aj MR laveho kolena, kedze tam mam dlhodoby problem - uz X rokov, a jeeejda - poskodeny meniskus, znicena chrupavka a mala cysta ... kedze ma vsak neboli (len pri velkej zatazi), tak zatial to nechame tak a uvidime ... skor ci neskor vsak ASK este absolvujem, kedze pri futbale to skor ci neskor pride .. uz sa toho vsak nebudem vobec bat, ako ked som siel prvy krat pod noze ..
r


no ja som na tom podobne len ja som vymenila 6 ortopedov a 6 rôznych dg. dostavala som injekcie,rehabilitacie,condrosulf atd a nič z toho mi nepomahalo ale tento posledny ortoped je fakt jednotka a konečne viem na čom som,mne budu robiť niečo ako plastiku kolaterálneho väzu v kolene, snad to už pomôže a časom si dam urobiť možno aj druhe koleno
karka
03.06.08,08:41
v akej nemocnici?a jak sa volal doktor?možno poznam :D
chirurgicke centrum na kozej. mudr lazar
pasuliatko
04.06.08,19:52
chirurgicke centrum na kozej. mudr lazar

škoda ja idem do FNsP Ružinov a operovať ma bude MUDr. Jančík alebo MUDr.Kordoš.:---
okadlo
07.06.08,08:37
Ahojte, no ja som mal na koleno už dva úrazy, prvý krát sa mi na to doktori vysrali iba vytiahli krv a zadlahovali a o rok na to znovu uraz a uz som siel na ASK, bolo to f poho, na druhy den domov a tak, len to koleno asi stale nemam f poriadku :(, podlamuje sa mi, vedeli by ste mi poradit ako sa dostanem na MR ? chcem si to dat pozriet ci to treba od obvodneho pytat alebo čo, dakujem
Eulalia
07.06.08,11:55
Ahojte, no ja som mal na koleno už dva úrazy, prvý krát sa mi na to doktori vysrali iba vytiahli krv a zadlahovali a o rok na to znovu uraz a uz som siel na ASK, bolo to f poho, na druhy den domov a tak, len to koleno asi stale nemam f poriadku :(, podlamuje sa mi, vedeli by ste mi poradit ako sa dostanem na MR ? chcem si to dat pozriet ci to treba od obvodneho pytat alebo čo, dakujem
Keďže platí systém poukazov k odborným lekárom, musíš požiadať obvoďáka, aby Ťa poslal ortopédovi a s ortopédom sa poradiť, aké vyšetrenie je najvhodnejšie.
okadlo
08.06.08,06:34
ok Dakujem, ja som aj povodne mal ist k svojmu ortopedovy na kontrolu tak nemusim k obvodakovi, poprosim ho ci by som nemohol ist na MR, uz ma to nebavi stale s tym nieco mat, bol niekto z vas v sportovej klinike v BA ? ak ano tak co sa tam platí za artroskopiu? dakujem
pasuliatko
08.06.08,20:31
Ahojte, no ja som mal na koleno už dva úrazy, prvý krát sa mi na to doktori vysrali iba vytiahli krv a zadlahovali a o rok na to znovu uraz a uz som siel na ASK, bolo to f poho, na druhy den domov a tak, len to koleno asi stale nemam f poriadku :(, podlamuje sa mi, vedeli by ste mi poradit ako sa dostanem na MR ? chcem si to dat pozriet ci to treba od obvodneho pytat alebo čo, dakujem

ak si z BA odporúčam ísť do Ružinovskej nemocnice tham su dobrý ortopédi a tham ti pomôžu a pošlu ťa aj na MR:o
pasuliatko
08.06.08,20:32
Ahojte, no ja som mal na koleno už dva úrazy, prvý krát sa mi na to doktori vysrali iba vytiahli krv a zadlahovali a o rok na to znovu uraz a uz som siel na ASK, bolo to f poho, na druhy den domov a tak, len to koleno asi stale nemam f poriadku :(, podlamuje sa mi, vedeli by ste mi poradit ako sa dostanem na MR ? chcem si to dat pozriet ci to treba od obvodneho pytat alebo čo, dakujem


V Ružinovskej nemocnici za ASK nebudeš platiť nič,skús tham naozaj odporúčam viem ake to je vet tham pracujem ;)
okadlo
10.06.08,06:04
ja som zo žarnovice, no a včera som bol u ortopéda, takže povedal mi že ked ma operoval pred rokom a pol tak ACL som mal 2/3 poškodených, no tak že to bolo dosť slabé a znovu sa mi narušil, a že sa uvidí čo dalej teraz len zmiernovat opuch a tak, ale hrozí mi plastika ACL :(
pasuliatko
10.06.08,18:54
ja som zo žarnovice, no a včera som bol u ortopéda, takže povedal mi že ked ma operoval pred rokom a pol tak ACL som mal 2/3 poškodených, no tak že to bolo dosť slabé a znovu sa mi narušil, a že sa uvidí čo dalej teraz len zmiernovat opuch a tak, ale hrozí mi plastika ACL :(


fu to nie je dobre:( ale dufajm,že to bude dobre, u akeho ortopeda si bol?
cowboyka
30.07.08,11:13
ahojte, vie mi niekto poradiť nejaké tablety na obnovu chrupavky v kolene? dík
pasuliatko
31.07.08,16:08
ahojte, vie mi niekto poradiť nejaké tablety na obnovu chrupavky v kolene? dík

arthrostop je naj len drahý ale dobrý je aj GS condro forte.ale odporúčam najviac ten arthrostop :)
cowboyka
01.08.08,04:50
vďaka
pasuliatko
01.08.08,13:14
neni za čo, dobrá je aj masť arthrostop ale pirule sú asi účinnejšie, :)
Eulalia
02.08.08,14:11
Pasuliatko, ešte si nepovedala, ako si dopadla na artroskopii;) Ja som ju absolvovala tento týždeň a musím povedať, že aj keď "čistenia" bolo v mojom kolene viac než dosť, už druhý deň ma pustili domov a trúfam si ísť v pondelok do práce.
pasuliatko
02.08.08,15:12
Pasuliatko, ešte si nepovedala, ako si dopadla na artroskopii;) Ja som ju absolvovala tento týždeň a musím povedať, že aj keď "čistenia" bolo v mojom kolene viac než dosť, už druhý deň ma pustili domov a trúfam si ísť v pondelok do práce.

mna to čaká až 10.11.2008 čiže thak,dali ti aj ortézu?:)
Eulalia
03.08.08,12:16
mna to čaká až 10.11.2008 čiže thak,dali ti aj ortézu?:)
Nie, mám len zaviazané koleno elastickým obväzom. A musím povedať, že už chodím skoro normálne. Bolelo ma to keď som sa prebrala z narkózy, ale stačila jedna injekcia proti bolesti a bolo to O.K. ale možno je to aj tým, že ja som na riadne bolesti v kolene už roky zvyknutá:)
pasuliatko
04.08.08,19:35
Nie, mám len zaviazané koleno elastickým obväzom. A musím povedať, že už chodím skoro normálne. Bolelo ma to keď som sa prebrala z narkózy, ale stačila jedna injekcia proti bolesti a bolo to O.K. ale možno je to aj tým, že ja som na riadne bolesti v kolene už roky zvyknutá:)

ja už týn trpím 7 rokov thakže podobne:---
nikahola
09.09.08,15:11
Ahojte všetci.:)chcela by som sa vás opýtať či mi niekto nevie poradiť .Mám bolesti v kolene.Vyskakuje mi asi od 10 rokov a boleť. Sa stale stupňuje.Bola som aj na Magnetorezonacii a bolo mi povedade že mám natiahnuty vez a jablčko niekde mimo, ale nemusi sa to operovať:rolleyes: nechapem .Potrebovala by som sa obratiť na ineho lekara ,lebo už raz som mala isť na operaciu ,ale nemohla som a teraz mi hovoria, aby som nosila ortézu 365 dni v roku aký to má význam?:mad: Ako som vodič bojim sa jazdiť aby mi neviskočilo koleno akurat za volantom. Ja chcem normalne chodiť a nie stale krivkať
Eulalia
09.09.08,17:34
Ahojte všetci.:)chcela by som sa vás opýtať či mi niekto nevie poradiť .Mám bolesti v kolene.Vyskakuje mi asi od 10 rokov a boleť. Sa stale stupňuje.Bola som aj na Magnetorezonacii a bolo mi povedade že mám natiahnuty vez a jablčko niekde mimo, ale nemusi sa to operovať:rolleyes: nechapem .Potrebovala by som sa obratiť na ineho lekara ,lebo už raz som mala isť na operaciu ,ale nemohla som a teraz mi hovoria, aby som nosila ortézu 365 dni v roku aký to má význam?:mad: Ako som vodič bojim sa jazdiť aby mi neviskočilo koleno akurat za volantom. Ja chcem normalne chodiť a nie stale krivkať
Rozhodne zmeň lekára, nech sa Ti na to pozrie ešte iný ortopéd, prípadne choď na vyšetrenie niekam na ortopédiu v nemocnici. Neviem, či je správne nosiť ortézu celý čas. Mne napr. po artroskopii lekárka vyslovene nedoporučovala ortézu, pretože by sa mi veľmi oslabili svaly a koleno by sa úplne rozsypalo, nemalo by ho už čo držať.
Ka-Be
09.09.08,18:20
Dobrý deň,

mňa čaká artroskopia kolena pre poškodený vnútorný meniskus.
Ak ste to už absolvovali, ako dlho ste mali barle, ako dlho ste bol na PN a pod., ako to prebiehalo. Podstúpili ste to v celkovej anestéze, resp. epidurálnej a aké máte skúsenosti.

vopred ďakujem
Eulalia
09.09.08,18:33
Dobrý deň,

mňa čaká artroskopia kolena pre poškodený vnútorný meniskus.
Ak ste to už absolvovali, ako dlho ste mali barle, ako dlho ste bol na PN a pod., ako to prebiehalo. Podstúpili ste to v celkovej anestéze, resp. epidurálnej a aké máte skúsenosti.

vopred ďakujem
Môžem Ti poskytnúť info z toho, čo som pred mesiacom načerpala v nemocnici;) Ak ide o artroskopiu, meniskus sa operuje väčšinou pod narkózou. Samotná operácia netrvá dlho a už dve hodiny po prebudení z narkózy treba začať pomaly prijímať tekutiny a skúšať sa pomaly postaviť. Večer už by si mal-a chodiť, aj keď je v kolene zavedený drén. A bez barlí, po artroskopii nemal nikto barle. Druhý deň vyberú drén a môžeš ísť domov. Po vlastných.;) Ale predsa len doporučujem zaobstarať si nejaký odvoz z nemocnice, pretože tá operovaná noha sa ešte úplne nedá ohýbať. No a potom pomaličky rozcvičovať. Po vybratí stehov rehabilitácia, ak treba.
Ja som bola vo štvrtok operovaná a v pondelok som už bola v robote.
Nemusíš sa báť, dá sa to v pohode prežiť.
pasuliatko
09.09.08,18:41
Ahojte všetci.:)chcela by som sa vás opýtať či mi niekto nevie poradiť .Mám bolesti v kolene.Vyskakuje mi asi od 10 rokov a boleť. Sa stale stupňuje.Bola som aj na Magnetorezonacii a bolo mi povedade že mám natiahnuty vez a jablčko niekde mimo, ale nemusi sa to operovať:rolleyes: nechapem .Potrebovala by som sa obratiť na ineho lekara ,lebo už raz som mala isť na operaciu ,ale nemohla som a teraz mi hovoria, aby som nosila ortézu 365 dni v roku aký to má význam?:mad: Ako som vodič bojim sa jazdiť aby mi neviskočilo koleno akurat za volantom. Ja chcem normalne chodiť a nie stale krivkať

Orteza je lepšia ako ask. Drží to koleno pohromade ako napr moje. Skús zájsť inemu ortopedovy. Ak si z BA zájdi do Ružinovskej polikliniky.;)
Ka-Be
09.09.08,18:53
Eulalia,
tiež išlo o operáciu menisku?
mne lekárka hovorila, že budem odľahčená (pochopila som, že mi dajú barle) a že 2 týždne PN treba rátať.
Po narkóze nebolo Ti zle (nezvracala si)?
ďakujem
Eulalia
09.09.08,19:00
Eulalia,
tiež išlo o operáciu menisku?
mne lekárka hovorila, že budem odľahčená (pochopila som, že mi dajú barle) a že 2 týždne PN treba rátať.
Po narkóze nebolo Ti zle (nezvracala si)?
ďakujem
Nie, ja som mala meniskus operovaný už pred 40 (Pane Bože, ale ten čas letí:confused:) rokmi, mne teraz obrusovali výrastky. Ale v ten deň robili viacero artroskopií a nikto tam kvôli tomu nedostal barle.
Čo sa týka narkózy, nemala som žiadne problémy. Deň pred operáciou treba veľa piť, až tak do polnoci. Od polnoci nič nepiť, nefajčiť, už ani večeru sme nedostali. A ako som hovorila, dve hodiny po prebratí z narkózy ešte nič, až potom som mohla pomaly začať popíjať minerálku. Večer už všetko bez obmedzenia.
Ja chodím do roboty autom, tak ma niečo viac ako týždeň vozili do práce kolegovia. Ale ešte v ten deň, ako mi vybrali štichy, som absolvovala cestu Ba-Piešťany. Je pravda, že nohu na spojku som si vykladala rukou, ale na diaľnici veľmi spojku nepotrebuješ.
bonita
09.09.08,20:22
Tak tomu trochu nerozumiem. Moja dcera bola na ART pred dvoma tyzdnami, vybrali jej kus menisku. Zranenie mala uz od 6.jula, ale koli blbosti chirurga a ortopeda v DS mala sadrovu dlahu od stehna az po clenok zo spodnej strany. Az sa nakoniec vyziadala do ruz. nemocnice.
Z nemocnice odchadzala s barlami, dodnes s nimi chodi, nohu ma stale oviazanu el. obvazom, chodidlo opuchnute, koleno tiez, najprv ju bolelo lytko, teraz stehno. Konecne sa zajtra dozviem na kontrole co s nohou dalej. Uzma to nebavi, ani ju. Uz dva mesiace nemoze normalne chodit. Mate niekto aj takuto skusenost alebo vsetci behate po ART ako srnky?
pasuliatko
09.09.08,21:08
Ja odpoviem 10.11.2008 :D
pasuliatko
09.09.08,21:09
Tak tomu trochu nerozumiem. Moja dcera bola na ART pred dvoma tyzdnami, vybrali jej kus menisku. Zranenie mala uz od 6.jula, ale koli blbosti chirurga a ortopeda v DS mala sadrovu dlahu od stehna az po clenok zo spodnej strany. Az sa nakoniec vyziadala do ruz. nemocnice.
Z nemocnice odchadzala s barlami, dodnes s nimi chodi, nohu ma stale oviazanu el. obvazom, chodidlo opuchnute, koleno tiez, najprv ju bolelo lytko, teraz stehno. Konecne sa zajtra dozviem na kontrole co s nohou dalej. Uzma to nebavi, ani ju. Uz dva mesiace nemoze normalne chodit. Mate niekto aj takuto skusenost alebo vsetci behate po ART ako srnky?

Akému ortopédovy chodí do ružinovskej nemocnice?
Eulalia
10.09.08,03:28
Tak tomu trochu nerozumiem. Moja dcera bola na ART pred dvoma tyzdnami, vybrali jej kus menisku. Zranenie mala uz od 6.jula, ale koli blbosti chirurga a ortopeda v DS mala sadrovu dlahu od stehna az po clenok zo spodnej strany. Az sa nakoniec vyziadala do ruz. nemocnice.
Z nemocnice odchadzala s barlami, dodnes s nimi chodi, nohu ma stale oviazanu el. obvazom, chodidlo opuchnute, koleno tiez, najprv ju bolelo lytko, teraz stehno. Konecne sa zajtra dozviem na kontrole co s nohou dalej. Uzma to nebavi, ani ju. Uz dva mesiace nemoze normalne chodit. Mate niekto aj takuto skusenost alebo vsetci behate po ART ako srnky?
Bonita, neviem, či všetci behajú po ART ako srnky, ja tiež nosím ešte nákolenicu, krívam a podlamuje sa mi koleno. Ale chodiť môžem a u mňa je ten problém, že mi síce obrúsili výrastky, ale záver je ten, že sa potvrdilo to, čo horovili lekáry už pred 2 rokmi - potrebujem výmenu kĺbu. Takže podľa lekárov je to u mňa dôsledok ťažkej artrózy a toho, že nemám v kolene v podstate už žiadne chrupavky a meniskus totálne vyhladený. Ale synovec bol na artroskopii asi pred dvomi rokmi. Operovali mu vnútorný meniskus. V ten deň, ako prišiel z nemocnice, už šoféroval a kľudne už bol so psom v lese. Jasne, trochu to šetril, ale v priebehu takých 2 týždňov bol úplne v poriadku a nemá žiadne následky ani problémy. Mimochodom, obidvaja sme boli operovaní v Petržalke na Antolskej. Musím potvrdiť, že sú tam výborní lekári. To som videla aj na iných prípadoch, čo tam operovali, nielen na artroskopiách.
bonita
10.09.08,05:43
MUDr. Kordosovi.Je velmi prijemny a kedze ASK robia v Ba bezne, maju aj dostatok skusenosti.

Eulalia - ty si ina diagnoza. Dcera ma len meniskus - kusok von. Problem je amozno ten, ze ju operovali az 1,5 mes. po uraze, a cely cas to dovtedy mala fixovane - co je pri meniskuse nepripustne. Takze jej ochabli aj svaly. Koleno ako take ju neboli, len ma pocit akoby nedrzalo po kope, ale to pravdepodobne len jej subjektivny pocit. Inak ze to tam ma ok. Dnes ide na kontrolu, no pravdepodobne zase si nevypocujem lekara, lebo ju tam necham cakat kedze sa tam caka aj cele hodiny, a vybavim si svoje veci.
astensova
10.09.08,07:08
Tiež som absolvovala artroskopiu asi 4 roky dozadu. Chrupavku som mala ako šmirgeľ čo potvrdili lekári. Od detstva som mala problém s kolenom aj kĺbom. Pri rýchlom pohybe sa mi vyklbilo a silným napnutím hneď po vykĺbení kým mi nespuchlo som ho dala nazad. pre 4 rokmi mi začalo vzskakovať jabĺčko. Štyri mesiace som chodila na ortópédiu. Stále mi dávali ortézu na týždeň lebo dva. Potom sa to skludnilo no o niekoľko dní to začalo znovu. Už som ani nohu nekrčila a o niekoľko dní mi začali ochabovať svali. OChabli mi tak že som ju už ani nezdvihla a pri slabom pohybe znova vyskočilo. Ortopédke som povedala aby ma poslala na operáciu. Tak som absolvovala ART. Dali do kolena turtiket.Po prebratí z narkózy som nemala žiadne bolesti. Len veľký hlad. Na koleno mi dali chladivý obklad.Pustili ma až za päť dní nakoľko som nemohla nohu stále zdvihnúť. Krívala som dosť dlho. Najviac mi pomohol Orbitrek nohu som tak rozhýbala, že už nekrívam aj svali sa mi dali do poriadku. Praskanie v kolene tiež prestalo. Takže odporúčam ART. veď oni vidia všetko v kolene tou malou kamerou a dajú ho doporiadku. Držím palce.
Ka-Be
10.09.08,08:15
Ozvite sa mi, prosím,kto máte ešte skúsenosti s artroskopiou (chodenie, PN,...)

ďakujem
pasuliatko
10.09.08,09:53
MUDr. Kordosovi.Je velmi prijemny a kedze ASK robia v Ba bezne, maju aj dostatok skusenosti.

Eulalia - ty si ina diagnoza. Dcera ma len meniskus - kusok von. Problem je amozno ten, ze ju operovali az 1,5 mes. po uraze, a cely cas to dovtedy mala fixovane - co je pri meniskuse nepripustne. Takze jej ochabli aj svaly. Koleno ako take ju neboli, len ma pocit akoby nedrzalo po kope, ale to pravdepodobne len jej subjektivny pocit. Inak ze to tam ma ok. Dnes ide na kontrolu, no pravdepodobne zase si nevypocujem lekara, lebo ju tam necham cakat kedze sa tam caka aj cele hodiny, a vybavim si svoje veci.


K nemu chodím aj ja ;) som s nim maximálne spokojna a hlavne je príjemny a nie ako iny ortoped doteraz som nenatrafila na dobreho ako je on, on je môj šiesty :D a hlavne je fešák :---
bonita
10.09.08,11:55
Hej velmi prijemny a fesak, sestricky sa mudia hadat, ktora s nim bude robit.

Sme po kontrole, barle su indikovane nadalej, a nemam verit internetu. Ze je normalne aby si koleno setrila este dalej , aj bolesti svalov, ktore 2 mesiace leniveli.

PN - asi zalezi od pracoviska a od stavu. Dcera tento rok maturovala, uz mala aj pracu vybratu, kde mala nastupit, zial stalo sa toto, ale nastastie PN ku odovzdava soc. poistovni, ktora jej bude hradit zdr. poistku, kym je na PN. Len pracu bude treba hladat novu.
pasuliatko
10.09.08,14:50
Hej velmi prijemny a fesak, sestricky sa mudia hadat, ktora s nim bude robit.

Sme po kontrole, barle su indikovane nadalej, a nemam verit internetu. Ze je normalne aby si koleno setrila este dalej , aj bolesti svalov, ktore 2 mesiace leniveli.

PN - asi zalezi od pracoviska a od stavu. Dcera tento rok maturovala, uz mala aj pracu vybratu, kde mala nastupit, zial stalo sa toto, ale nastastie PN ku odovzdava soc. poistovni, ktora jej bude hradit zdr. poistku, kym je na PN. Len pracu bude treba hladat novu.

mne velmi pomohol ako jediny z lekarov ma doporučil na operaciu ap ovedal čo mam naozaj aky problem.... no sestričky sa s o neho niekedy aj biju :D:D viem pracujem v tej nemocnici thak viem :) teda praxujem
benaja
14.09.08,17:34
Ahojte. Aj ja som bola na artroskopií v apríli 2008. Dodnes ho nemám v poriadku. Vybrali mi meniskus. V júli 2008 ma poslali na rehabilitáciu. Teraz ma z rehab. poslali naspäť na ortopediu pretože mi v tom kolene praská a bolí pri chodzi do schodov. A nemôžem si dosadnúť na päty niečo tam drží. Snažím sa si dosadnúť, ale nejde to a bolí to. Bojím sa aby som to ešte nezhoršila. Máte s tým niekto skúsenosť? ahojte
pasuliatko
14.09.08,18:54
Ahojte. Aj ja som bola na artroskopií v apríli 2008. Dodnes ho nemám v poriadku. Vybrali mi meniskus. V júli 2008 ma poslali na rehabilitáciu. Teraz ma z rehab. poslali naspäť na ortopediu pretože mi v tom kolene praská a bolí pri chodzi do schodov. A nemôžem si dosadnúť na päty niečo tam drží. Snažím sa si dosadnúť, ale nejde to a bolí to. Bojím sa aby som to ešte nezhoršila. Máte s tým niekto skúsenosť? ahojte

mne tiež praskaju kolena ale z toho dôvodu,že mi vysichá mazivo, niekedy ma to až boli ani vyrovnať to koleno neviem. praska mi v nom od malička, skúšala som na to výživu v podobe tbl ale nepomohlo. pár krát mi thak prasklo v kolene,že som videla hviezdičky... (doslova) prasklo to ako ked človek stúpi na orech hlasno a bolavo. opytaj sa lekara nech ti na to niečo doporúči. možno injekcie alebo mastičky. držím palce:)
benaja
15.09.08,11:39
ďakujem Skúšam aj tabl., ale je na nich písané, že zaberú až po niekoľkých mesiacoch. Čo s tým robíš keď Ti to vysychá? Dá sa s tým niečo robiť?
pasuliatko
15.09.08,13:29
ďakujem Skúšam aj tabl., ale je na nich písané, že zaberú až po niekoľkých mesiacoch. Čo s tým robíš keď Ti to vysychá? Dá sa s tým niečo robiť?

Určite dá, čo s tym robím? popravde nič. možno sa to da doplniť injekciami alebo podobne treba sa opýtať lekára on povie čo a jak:o
bonita
17.09.08,17:22
Chcem vas upozornit na velmi vazne riziko krvnej embolie po operacii dolnych koncatin.
Rizikove faktory : nehybna koncatina / tyka sa to aj sadry/, antikoncepcia a fajcenie. Podrobnejsie najdete na nete.
Ze vraj po takejto operacii pichaju pacientom heparin alebo indikuju anopyrin a pod.
Dcere nedali nic. Nohu mala isty cas velmi spuchnutu, potom mala silne bolesti v lytku, tie presli a zacali v stehne / zrejem embolus putoval v zile/. Par dni na to ju zacal boliet chrbat, tak ze na nom nemohla lezat, mala slabsi kasel a pred troma dnami zacala vykasliavat trochu krvi v hlienoch. To nas zaviedlo k lekarovi, od neho na RTG, pneumolog a interny prijem, kde jej z krvi zistili zvyseny zapal a aj nejake D...., ktore poukazuju na emboliu - v jej pripade plucnu.
Pred chvilou jej na intenzivke nasadili heparin v infuzii.
A ja dakujem bohu, ze mala takyto slabsi priebeh a ze aspon ta krv nas navigovala na vysetrenie. A verim, ze vsetko dobre dopadne.

Takze kto na podobnu operaciu sa este len chystate, prestudujte si cez google emboliu.
benaja
17.09.08,17:40
To som ani netušila, že to môže byť také vážne. Ja som bola na operácií a užívala som antikoncepciu a nikto ma neupozornil. Potom som sa dočítala, že ju treba pred operáciou vyradiť. Držím palce nech to dobre dopadne.
pasuliatko
17.09.08,18:40
Chcem vas upozornit na velmi vazne riziko krvnej embolie po operacii dolnych koncatin.
Rizikove faktory : nehybna koncatina / tyka sa to aj sadry/, antikoncepcia a fajcenie. Podrobnejsie najdete na nete.
Ze vraj po takejto operacii pichaju pacientom heparin alebo indikuju anopyrin a pod.
Dcere nedali nic. Nohu mala isty cas velmi spuchnutu, potom mala silne bolesti v lytku, tie presli a zacali v stehne / zrejem embolus putoval v zile/. Par dni na to ju zacal boliet chrbat, tak ze na nom nemohla lezat, mala slabsi kasel a pred troma dnami zacala vykasliavat trochu krvi v hlienoch. To nas zaviedlo k lekarovi, od neho na RTG, pneumolog a interny prijem, kde jej z krvi zistili zvyseny zapal a aj nejake D...., ktore poukazuju na emboliu - v jej pripade plucnu.
Pred chvilou jej na intenzivke nasadili heparin v infuzii.
A ja dakujem bohu, ze mala takyto slabsi priebeh a ze aspon ta krv nas navigovala na vysetrenie. A verim, ze vsetko dobre dopadne.

Takze kto na podobnu operaciu sa este len chystate, prestudujte si cez google emboliu.


Poznám tú chorobu ,často sa s tým stretávam v nemocnici.Emboliu zapríčiňujú rôzne faktory. Nie len OP DK. Podáva sa potom FRAXIPARÍN na riedenie krvi. Držím palce dcérke:)
bonita
17.09.08,18:46
Pasuliatko - povedz, ked uz je na infuzkach a dostava liecbu, uz nehrozi nic? Uz by sa z toho hluku v plucach pri rozpustani nemal uvolnit nejaky embolus, co by putoval ktovie kam? Mam z toho dost velky strach.

Bola v pohode okrem bolesti na pravej strane chrbta - pluca, nebyt krvi asi nasadime nejaku domacu liecbu.
pasuliatko
17.09.08,18:54
Pasuliatko - povedz, ked uz je na infuzkach a dostava liecbu, uz nehrozi nic? Uz by sa z toho hluku v plucach pri rozpustani nemal uvolnit nejaky embolus, co by putoval ktovie kam? Mam z toho dost velky strach.

Bola v pohode okrem bolesti na pravej strane chrbta - pluca, nebyt krvi asi nasadime nejaku domacu liecbu.

Doktor jej určite predpíše nejakú liečbu aj na doma bude možno užívať lieky na riedenie krvy kedže má sklony k embolizácií. Infuzne terapie su dobra vec väčšinou pomôžu, nemlžem pobedať,že nehrozí nič nikdy nie je 100% istota. Ak dostáva lieky na riedenie krvi tá zrazenina už v tele nie je, bola nimi rozpustená. Viac povie ošetrujúci lekár. Ja som neni lekarka:o
bonita
17.09.08,19:20
Prijali ju len vecer a asi o 20.30 nasadili infuziu, kde ma na 24 hod. davkovanie lieku. Ukludnuje ma, ze ju maju na JISke, no znepokojje ze je to v nemocnici v Dunajskej strede. Ambulantny chirurga ortoped ju nechali 1,5 mesiaca chodit v sadre s meniskusom, az kym nesla do ruzinova.

No internista na pohotovosti mi pripadal dost zbehly, vsetko co mi zodpovedal sa zhoduje s info na nete.

Tiez povedal, ze pojde na scintigrafiu do Ba, po liecbe, ze jedina je 100 tna na diagnostiku.

Aj sestricky vela vedia, urcite viac ako ja - laik. Dakujem.
pasuliatko
17.09.08,19:48
Prijali ju len vecer a asi o 20.30 nasadili infuziu, kde ma na 24 hod. davkovanie lieku. Ukludnuje ma, ze ju maju na JISke, no znepokojje ze je to v nemocnici v Dunajskej strede. Ambulantny chirurga ortoped ju nechali 1,5 mesiaca chodit v sadre s meniskusom, az kym nesla do ruzinova.

No internista na pohotovosti mi pripadal dost zbehly, vsetko co mi zodpovedal sa zhoduje s info na nete.

Tiez povedal, ze pojde na scintigrafiu do Ba, po liecbe, ze jedina je 100 tna na diagnostiku.

Aj sestricky vela vedia, urcite viac ako ja - laik. Dakujem.


Držím jej palce,dúfam,že sa to už nebude opakovať lebo je to nepríjemná komplikácia z operácie... Ale trombóza vzniká aj z iných vecí, mohlo to s tým súvisieť no nemuselo.;)
bonita
17.09.08,20:19
No ona po operacii az 2 tyzdne takmer len lezala, keby som bola vedela, tak by aspon cvicila nohou, prstami, clenkami a polohovala ju hore - ako pisu na nete v primarovi.sk.

Je ta embolia po OP az taka casta?
No dufam aj ja, ze sa jej nestane chronickou.

Dufam, ze tato tema aspon niekomu vcas pomoze az pojde na hocaku operaciu dolnych koncatin.
ludmilla
17.09.08,21:22
Bonita vôbec nechápem postup lekára ak naozaj išlo len o meniskus, sadra a ležanie.
Embólia po OP je jednou z pooperačných komplikácii a netýka sa len operácii DK, týka sa všetkých OP, hlavne však po dlhšom pripútaní na lôžko. U žien ktoré užívajú antikoncepciu je riziko 2 až 3x vyššie. Veľké riziko je u pacientov, ktorým sú menené kĺby bedrové a kolenné. Možno tiež mnohí nevedia, že v tehotenstve je absolútne riziko trombózy.
Pred i po operáciach sa kladie dôraz na profylaxiu, aspoň u nás v nemocnici určite, t.j. pred OP a každý deň po OP dostávajú pacientky Heparin injekcie až do prepustenia z nemocnice. Hneď druhý deň po OP sú mobilizované, musia vstať z postele, prechádzať sa, nosia elastické antitrombotické pančušky. Najlepšou metódou je pohyb, treba si zapamätať sedieť a stáť S+S je nesprávne, správne je ležať a chodiť L+CH.
Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim, nosiť voľné oblečenie.
Riziko trombózy vzniká aj pri dlhých cestách lietadlom, dôležité je viac krát sa postaviť, prechádzať sa alebo len pohyb nohami, krúženie. Treba veľa piť, pretože pri ceste napr. od nás do New Yorku stratí telo asi 1 liter tekutín.
Sama som po operácii menisku ASK metódou, po vybratí drénu na 1. pooperačný deň som musela chodiť po schodoch, heparín som dostala 1 deň pred operáciou a pichala som si ho sama ešte 2 týždne po operácii, okrem toho som musela nosiť ešte elastické pančušky, túto pančušku som mala aj počas OP na zdravej nohe.
bonita
17.09.08,21:51
Sadru na komplet celu nohu dostala este na dovolenke v egypte 6.7. - to je ok, prva pomoc. No zial byvame pri DS, tak chirurg v DS ju nechal este dva tyzdne v dlahe - spodna cast sadry, ze sa uvidi, lebo RTG nic neukazal. Potom, o dalsi tyzden / teda treti/ ju poslal ortopedovi , ktory prisiel po dovolenke. Ten jej odporucil rehabil.. Ked sa isla teda objednat, nejako pacientov odsunuli na druhy den, tak druhy den sla radsej inemu ortopedovi v DS. Ten , kedze sa stav nohy nezlepsoval, ihned hmatom usudil na meniskus, s ytm, ze jej dal hned doporucenie na OP. Tu som uz radsej riesila v Ba, v ruzinove, kde jej dali termin. Tak nakoniec 1,5 mes. po uraze jej vybrali cast poskodeneho menisku. + 2 tyzdne mala dost velke bolesti, tak zvacsa lezala. Clenky jej strasne napuchli a ked sme sli do DS na vyber stichov , tak usudili, ze to je bezne. A znovu jej to obviazali s tym, ze kazdy vecer ma dat obvaz dole a rano spät.
Aj mna prekvapuje, ze v ruzinove jej nepichali heparin. Boji sa injekcii, tak by mi urcite povedala, ak ano. Ledaze by ho davali do infuzky. No bola tam iba jednu noc.
Zdravotnicke veci si pozeram na nete, len ak je nieco aktualne - o moznosti embolie a dost velkom riziku ak je fajciarka a berie aj antikoncepciu som ani netusila.
Tak zatial lezi v DS, kde uz ma clovek po celopoobednych vysetreniach a cakaniach , este chut bezat do Ba. Kedze ide hlavne o teoreticke znalosti a nie chirurgicku presnost, dufam ze je tam v bezpeci.

Nalez ma na pravom laloku, celkom dole, tak snad dobre miesto, ked uz to je. Pneumolog tipoval hned alebo pneumonia alebo embolia. Krv mali za 45 min. hotovu a ma vysoky zapal, ale aj tie hodnoty co ukazuju na emboliu - zvysene. Vraj po podavani heparinu sa ukaze ci nastala zmena a tym sa potvrdi diagnoza.

Hej, docitala som sa, ze aj z dlhych letov alebo sedenia to moze nastat. Tak uz aj cvicim nohami pod stolom.
Eulalia
18.09.08,11:00
Prekvapuje ma, že jej nedávali nič proti embólii. Ja som bola v nemocnici dohromady len dve noci, ale aj večer pred operáciou aj po operácii prišla sestrička s injekciou. Neviem, či to bol Heparín, ale povedala mi, že je to práve proti embólii. A po odchode z nemocnice som užívala ešte Anopyrín v tabletkách. Okrem toho pred operáciou všetkým zaviazali zdravú nohu elastickým obväzom, ten mi dali dolu tesne pred odchodom z nemocnice.
bonita
18.09.08,11:11
Nechapem to ani ja, ved ruzinovska ortopedia je predpokladam na spicke.
Doobeda som hovorila s jej osetrujucim lekarom a sam sa vyjadril, ze mala obrovske stastie, ze neslo o masivnu emboliu. Ze najdolezitejsich je prvych 24 hodin. No ona vykasliavala krv uz od nedele, a bolesti v nohach mala postupne uz asi tyzden. Sonom jej nasli trombozu na stehne, v operovanej nohe, embolia pluc sa potvrdila, z toho zapal pluc a zapla tej blany co je na plucach a z toho tie velke bolesti v chrbte.
Srdce ma vraj v poriadku, ziadny podtlak. Ukludnuje ma , ze je na jiske a je napojena na monitor, takze keby doslo k nejakej prihode, kym bude trebars spat, je pod dohladom. Bude tam vraj min. 10 dni a este rok bude potom brat tablety. Este ani nestihla nastupit do prace po skole, takze riesime aj papierovacky, no to sa uz idem radit v dalsej teme a na ministerstve zdrav.
pasuliatko
18.09.08,12:52
Bonita vôbec nechápem postup lekára ak naozaj išlo len o meniskus, sadra a ležanie.
Embólia po OP je jednou z pooperačných komplikácii a netýka sa len operácii DK, týka sa všetkých OP, hlavne však po dlhšom pripútaní na lôžko. U žien ktoré užívajú antikoncepciu je riziko 2 až 3x vyššie. Veľké riziko je u pacientov, ktorým sú menené kĺby bedrové a kolenné. Možno tiež mnohí nevedia, že v tehotenstve je absolútne riziko trombózy.
Pred i po operáciach sa kladie dôraz na profylaxiu, aspoň u nás v nemocnici určite, t.j. pred OP a každý deň po OP dostávajú pacientky Heparin injekcie až do prepustenia z nemocnice. Hneď druhý deň po OP sú mobilizované, musia vstať z postele, prechádzať sa, nosia elastické antitrombotické pančušky. Najlepšou metódou je pohyb, treba si zapamätať sedieť a stáť S+S je nesprávne, správne je ležať a chodiť L+CH.
Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim, nosiť voľné oblečenie.
Riziko trombózy vzniká aj pri dlhých cestách lietadlom, dôležité je viac krát sa postaviť, prechádzať sa alebo len pohyb nohami, krúženie. Treba veľa piť, pretože pri ceste napr. od nás do New Yorku stratí telo asi 1 liter tekutín.
Sama som po operácii menisku ASK metódou, po vybratí drénu na 1. pooperačný deň som musela chodiť po schodoch, heparín som dostala 1 deň pred operáciou a pichala som si ho sama ešte 2 týždne po operácii, okrem toho som musela nosiť ešte elastické pančušky, túto pančušku som mala aj počas OP na zdravej nohe.


Nie vždy a všade podávajú pred op heparín, podla mna je to blbosť lebo človek môže vykrvácať. nakolko praxujem v nemocnici nestretla som sa tham ešte nikdy aby pred operaciou nech to bola akákolvek aby dávali heparín alebo iný preparát na riedenie krvi.
pasuliatko
18.09.08,12:56
Sadru na komplet celu nohu dostala este na dovolenke v egypte 6.7. - to je ok, prva pomoc. No zial byvame pri DS, tak chirurg v DS ju nechal este dva tyzdne v dlahe - spodna cast sadry, ze sa uvidi, lebo RTG nic neukazal. Potom, o dalsi tyzden / teda treti/ ju poslal ortopedovi , ktory prisiel po dovolenke. Ten jej odporucil rehabil.. Ked sa isla teda objednat, nejako pacientov odsunuli na druhy den, tak druhy den sla radsej inemu ortopedovi v DS. Ten , kedze sa stav nohy nezlepsoval, ihned hmatom usudil na meniskus, s ytm, ze jej dal hned doporucenie na OP. Tu som uz radsej riesila v Ba, v ruzinove, kde jej dali termin. Tak nakoniec 1,5 mes. po uraze jej vybrali cast poskodeneho menisku. + 2 tyzdne mala dost velke bolesti, tak zvacsa lezala. Clenky jej strasne napuchli a ked sme sli do DS na vyber stichov , tak usudili, ze to je bezne. A znovu jej to obviazali s tym, ze kazdy vecer ma dat obvaz dole a rano spät.
Aj mna prekvapuje, ze v ruzinove jej nepichali heparin. Boji sa injekcii, tak by mi urcite povedala, ak ano. Ledaze by ho davali do infuzky. No bola tam iba jednu noc.
Zdravotnicke veci si pozeram na nete, len ak je nieco aktualne - o moznosti embolie a dost velkom riziku ak je fajciarka a berie aj antikoncepciu som ani netusila.
Tak zatial lezi v DS, kde uz ma clovek po celopoobednych vysetreniach a cakaniach , este chut bezat do Ba. Kedze ide hlavne o teoreticke znalosti a nie chirurgicku presnost, dufam ze je tam v bezpeci.

Nalez ma na pravom laloku, celkom dole, tak snad dobre miesto, ked uz to je. Pneumolog tipoval hned alebo pneumonia alebo embolia. Krv mali za 45 min. hotovu a ma vysoky zapal, ale aj tie hodnoty co ukazuju na emboliu - zvysene. Vraj po podavani heparinu sa ukaze ci nastala zmena a tym sa potvrdi diagnoza.

Hej, docitala som sa, ze aj z dlhych letov alebo sedenia to moze nastat. Tak uz aj cvicim nohami pod stolom.


To kto dal thaku radu,že na noc viazať to koleno ovínadlom?To je tá najväčšia sprostosť čo som počula.Mne lekar vravel,že si to na noc mam dávať dolu a iba dez deň.Od polky stehna do pol lytka som si to viazala. :rolleyes:
pasuliatko
18.09.08,12:58
Prekvapuje ma, že jej nedávali nič proti embólii. Ja som bola v nemocnici dohromady len dve noci, ale aj večer pred operáciou aj po operácii prišla sestrička s injekciou. Neviem, či to bol Heparín, ale povedala mi, že je to práve proti embólii. A po odchode z nemocnice som užívala ešte Anopyrín v tabletkách. Okrem toho pred operáciou všetkým zaviazali zdravú nohu elastickým obväzom, ten mi dali dolu tesne pred odchodom z nemocnice.

Väčšinou sa podáva Fraxiparín proti embólii.
pasuliatko
18.09.08,12:59
Nalez ma na pravom laloku, celkom dole, tak snad dobre miesto, ked uz to je. Pneumolog tipoval hned alebo pneumonia alebo embolia. Krv mali za 45 min. hotovu a ma vysoky zapal, ale aj tie hodnoty co ukazuju na emboliu - zvysene. Vraj po podavani heparinu sa ukaze ci nastala zmena a tym sa potvrdi diagnoza.

Hej, docitala som sa, ze aj z dlhych letov alebo sedenia to moze nastat. Tak uz aj cvicim nohami pod stolom.

A aj určili aka embolia to bola?či krvná alebo vzduchová alebo ina?
pasuliatko
18.09.08,13:01
Poradte mi .Ja idem na tu OP 14.11.2008 teda som na nu objednana. Myslíte,že ma budú operovať ešte v ten deň?Lebo leár povedal,že tham budem 1-2 dni. Ani mi nepovedali či mám prísť nalačno ani nič. Len si mam doniesť veci.
bonita
18.09.08,13:10
Nastastie krvna a nie masivna.

Dcera sla rano na 8.00 do ambulancie k lekarovi co ju mal operovat a ten den ju mali operovat. Mala byt na lacno. No nevosla saim do planu, vbehla tam nejaka surna chrbtica, tak ju robili na druhy den. Po jednej noci po OP isla domov.
pasuliatko
18.09.08,13:13
Nastastie krvna a nie masivna.

Dcera sla rano na 8.00 do ambulancie k lekarovi co ju mal operovat a ten den ju mali operovat. Mala byt na lacno. No nevosla saim do planu, vbehla tam nejaka surna chrbtica, tak ju robili na druhy den. Po jednej noci po OP isla domov.

Mne nepovedal nikto nič. Ja chodím tiež ku Kordošovi thak dúfam,že nikto im tham nevleze. A mohla rano aspoň piť?Či ani to nie,
bonita
18.09.08,13:45
Do polnoci doma pila. Aj si dala cipky, aj ked nikto jej to nekazal.

Pre istotu bud nalacno, posledna vecera, ved v najhorsom sa doobeda este najes, ak dovolia. Lepsie ako by ta mali o den odlozit.

Inak ze operuju aj lokalne, no dcera chcela celkovu narkozu.

drzim palce.
pasuliatko
18.09.08,13:47
Do polnoci doma pila. Aj si dala cipky, aj ked nikto jej to nekazal.

Pre istotu bud nalacno, posledna vecera, ved v najhorsom sa doobeda este najes, ak dovolia. Lepsie ako by ta mali o den odlozit.

Inak ze operuju aj lokalne, no dcera chcela celkovu narkozu.

drzim palce.

dakujem za radu, velmi mi pomohla :)
pasuliatko
18.09.08,13:48
Do polnoci doma pila. Aj si dala cipky, aj ked nikto jej to nekazal.

Pre istotu bud nalacno, posledna vecera, ved v najhorsom sa doobeda este najes, ak dovolia. Lepsie ako by ta mali o den odlozit.

Inak ze operuju aj lokalne, no dcera chcela celkovu narkozu.

drzim palce.

ak by som si mohla zvoloiť asi by to bolo lokalne ja mam rada krv a thaketo operacie ma fascinuju :) a rada by som si to pozrela aj naživo i ked by to robili mne.. viem som v tomto divna :)
Eulalia
18.09.08,16:38
ak by som si mohla zvoloiť asi by to bolo lokalne ja mam rada krv a thaketo operacie ma fascinuju :) a rada by som si to pozrela aj naživo i ked by to robili mne.. viem som v tomto divna :)
No, neviem, či by si zo svojej operácie v tomto prípade niečo videla:) Artroskopia kolena sa robí tak, že ležíš na polovičnom operačnom stole a noha v kolene visí v pravom uhle dolu. Jedine ak by mali na plafóne zrkadlo:)
pasuliatko
18.09.08,19:54
No, neviem, či by si zo svojej operácie v tomto prípade niečo videla:) Artroskopia kolena sa robí tak, že ležíš na polovičnom operačnom stole a noha v kolene visí v pravom uhle dolu. Jedine ak by mali na plafóne zrkadlo:)

ale ja myslím v tom monitore čo vidi on.či nie?
Eulalia
19.09.08,05:32
ale ja myslím v tom monitore čo vidi on.či nie?
Neviem, ja som pri tom spala:D
benaja
19.09.08,14:15
ale ja myslím v tom monitore čo vidi on.či nie?
Závisí od ochoty lekára. môjmu priateľovi to ukazoval aj mu popisoval čo mu robí.
ludmilla
20.09.08,01:16
Nie vždy a všade podávajú pred op heparín, podla mna je to blbosť lebo človek môže vykrvácať. nakolko praxujem v nemocnici nestretla som sa tham ešte nikdy aby pred operaciou nech to bola akákolvek aby dávali heparín alebo iný preparát na riedenie krvi.

No netusim ako to bezi u vas v nemocnici, v kazdej su ine pravidla. V nasej nemocnici su pravidla tak ako som uviedla v prispevku.
Heparin nie je blbost, ale dolezita profylaxia. Heparin nie je len jeden, ale je ich viac druhov, pred a po operacii sa poväcsine pouzivaju nizkomolekulove hepariny, podavaju sa den pred operaciou vecer, po podani heparinu je jeho ucinok najvyssi a potom postupne slabne, ma dlhsi polcas rozpadu, co znamena, ze pocas OP je sice oslabeny, ale splna nadalej funkciu profylaxie. No a po OP sa znovu vecer poda a podava sa kazdy den v rovnakom case az po prepustenie z nemocnice ak lekar nerozhodne inak.
Heparin je liek, ktory blokuje dolezite bielkoviny, ktore maju velky vyznam pri zrazani krvi, zabranuje zlepeniu castic krvi.
Treba si uvedomit, ze kazdy antikoagulacny prostriedok ma iny ucinok, netreba ich hadzat do jedneho vreca. Uvediem priklad aspirin - jeho ucinok je tiez antikoagulacny, ale on posobi priamo na trombocyty, obali ich a jeho ucinok ostava rovnako silny, cize neslabne t.j. pred opraciou min. tyzden clovek nesmie brat aspirin, prave pri nom je riziko krvacania.
pasuliatko
20.09.08,09:41
No netusim ako to bezi u vas v nemocnici, v kazdej su ine pravidla. V nasej nemocnici su pravidla tak ako som uviedla v prispevku.
Heparin nie je blbost, ale dolezita profylaxia. Heparin nie je len jeden, ale je ich viac druhov, pred a po operacii sa poväcsine pouzivaju nizkomolekulove hepariny, podavaju sa den pred operaciou vecer, po podani heparinu je jeho ucinok najvyssi a potom postupne slabne, ma dlhsi polcas rozpadu, co znamena, ze pocas OP je sice oslabeny, ale splna nadalej funkciu profylaxie. No a po OP sa znovu vecer poda a podava sa kazdy den v rovnakom case az po prepustenie z nemocnice ak lekar nerozhodne inak.
Heparin je liek, ktory blokuje dolezite bielkoviny, ktore maju velky vyznam pri zrazani krvi, zabranuje zlepeniu castic krvi.
Treba si uvedomit, ze kazdy antikoagulacny prostriedok ma iny ucinok, netreba ich hadzat do jedneho vreca. Uvediem priklad aspirin - jeho ucinok je tiez antikoagulacny, ale on posobi priamo na trombocyty, obali ich a jeho ucinok ostava rovnako silny, cize neslabne t.j. pred opraciou min. tyzden clovek nesmie brat aspirin, prave pri nom je riziko krvacania.


viem čo je heparín. zatial som nevidela aby ho u nas v nemocnici podavali heparin alebo iny produkt pred op
Jahla
27.09.08,23:41
Na artroskopii som bola v súkr. sanatóriu dňa 22.9.2008. Mojím problémom bolo, že pri turistike, pri zostupoch ma neskutočne bolelo koleno.
Tak som turistiku oželela, ale keď to začalo bolieť aj na bicykli, išla som si dať kolená pozrieť na MR a hneď som si dohodla aj operáciu, pretože mi zistili poškodenú chrupavku. Vraj sa nazbieralo od pádov na koleno pri športe- bolo ich skutočne hodne:mad:. Deň pred operáciou som dosť pila, jedla som naposledy popoludní, ráno od štvrtej do piatej som ešte vypila asi 1 liter vody a potom už nič. Prišla som tam o ôsmej, dostala som injekciu proti tromboembol. chorobe. Tiež užívam antikoncepciu, na predoperačnom vyšetrení sa k tomu nejako nevyjadrili, ale na letáku bolo napísané, že sa odporúča vysadiť pred operáciou, tak som týždeň pred radšej vysadila. O deviatej som si ľahla a o desiatej som sa prebrala z celkovej narkózy. Mala som prasknutú chrupavku pod jabĺčkom, prasklinu na chrupavke na holennej kosti a nejakú tukovú hrču v kolene. Koleno vôbec nebolelo. Po dvanástej som išla domov a na kolene som mala studený obklad. Operáciu mi ukázali na DVD. Obklad som si vymieňala do večera, ráno som bola na kontrole, vytiahli mi trochu krvi z kolena, v podstate to nebolelo. Potom som išla do práce.
Zo tri dni som sa trochu podopierala o barlu, ale chodiť sa dalo aj bez.
Koleno ešte celkom neohnem, ale ide to každý deň viac. V stredu idem na kontrolu, nechcem to radšej preháňať. Budem dostávať injekcie hyalgan na obnovu chrupaviek. Som závislá od aktívneho pohybu, dúfam, že sa nebudem musieť dlho postiť. Všetkým, ktorých vás to ešte čaká, držím palce - u mňa to bola prvá operácia okrem cis. rezu, vám, čo to máte ako ja nie dlho za sebou, prajem skoré uzdravenie. A vám, čo už po tom beháte ako srny, v dobrom závidím. ;)
Jahla
27.09.08,23:43
Na artroskopii som bola v súkr. sanatóriu dňa 22.9.2008. Mojím problémom bolo, že pri turistike, pri zostupoch ma neskutočne bolelo koleno.
Tak som turistiku oželela, ale keď to začalo bolieť aj na bicykli, išla som si dať kolená pozrieť na MR a hneď som si dohodla aj operáciu, pretože mi zistili poškodenú chrupavku. Vraj sa nazbieralo od pádov na koleno pri športe- bolo ich skutočne hodne:mad:. Deň pred operáciou som dosť pila, jedla som naposledy popoludní, ráno od štvrtej do piatej som ešte vypila asi 1 liter vody a potom už nič. Prišla som tam o ôsmej, dostala som injekciu proti tromboembol. chorobe. Tiež užívam antikoncepciu, na predoperačnom vyšetrení sa k tomu nejako nevyjadrili, ale na letáku bolo napísané, že sa odporúča vysadiť pred operáciou, tak som týždeň pred radšej vysadila. O deviatej som si ľahla a o desiatej som sa prebrala z celkovej narkózy. Mala som prasknutú chrupavku pod jabĺčkom, prasklinu na chrupavke na holennej kosti a nejakú tukovú hrču v kolene. Koleno po tom vôbec nebolelo. Po dvanástej som išla domov a na kolene som mala studený obklad. Operáciu mi ukázali na DVD, takže som o nič neprišla. Obklad som si vymieňala do večera, ráno som bola na kontrole, vytiahli mi trochu krvi z kolena, v podstate to nebolelo. Potom som išla do práce.Zo tri dni som sa trochu podopierala o barlu, ale chodiť sa dalo aj bez.
Koleno ešte celkom neohnem, ale ide to každý deň viac. V stredu idem na kontrolu, nechcem to radšej preháňať. Budem dostávať injekcie hyalgan na obnovu chrupaviek. Som závislá od aktívneho pohybu, dúfam, že sa nebudem musieť dlho postiť. Všetkým, ktorých vás to ešte čaká, držím palce - u mňa to bola prvá operácia okrem cis. rezu, vám, čo to máte ako ja,nie dlho za sebou, prajem skoré uzdravenie. A vám, čo už po tom beháte ako srny, v dobrom závidím. ;)
bonita
28.09.08,12:42
viem čo je heparín. zatial som nevidela aby ho u nas v nemocnici podavali heparin alebo iny produkt pred op


Nasla som na nete vystnik MZ , kde je odporucanie pre lekarov ohladne heparinu / ci pod. latok/

u chirugickych pacientov sa jedna o 4 typy:
minimalne riziko
stredne riziko
velke riziko
maxinmalne riziko.

Dcera patrila do stredneho rizika - antikoncepcia a dlhsie nehybna koncatina / uz 1,5 mes. pred OP/. Su tu v tomto pripade rozpisane davky heparinu / ci pod. zlucenin, nazvy si nepamatam/. Na Op bola objednana tyzden pred. Bolo dost casu povedat jej aby vysadila antikonc. Viem, ze je to na letaku, no nie kazdy letaky cita. Taktiez mala dostavat heparin, este dva tyzdne po OP. Nedostavala a ani ziadne upozornenie, co robit s nohou aby sa predislo tromboze. Mozno malokto dostane v jej veku trombozu, ale riziko tu je a s dost velkou umrtnostou na emboliu. Vediet to, co viem dnes, lieky by som jej vybavila. Teraz jej nezostava ine, nez sa borit s nasledkami, pol roka trva rozpustenie trombov, rok liecba a roziko krvaciania. A navzdy riziko opatovneho vzniku trombov.
petko.h
09.10.08,07:38
Pred 2 tyzdnami som bol na ART kolena a nedopatrenim mi tam zabudli ulomok kosti, ktory mi tam robi šarapatu. Pobehuje mi nad kolenom a nieje to nic prijemne. Zabranuje mi v pohybe. Tak idem na ART este o tyzden. No a potom ak to bude ok, tak este plastika predneho vazu.
pasuliatko
09.10.08,14:05
Pred 2 tyzdnami som bol na ART kolena a nedopatrenim mi tam zabudli ulomok kosti, ktory mi tam robi šarapatu. Pobehuje mi nad kolenom a nieje to nic prijemne. Zabranuje mi v pohybe. Tak idem na ART este o tyzden. No a potom ak to bude ok, tak este plastika predneho vazu.

uff neprijemne, mne sa to už blíži. kamarat bol v pondelok na ask s meniskusom ale musí ísť ešte znova
pasuliatko
09.10.08,14:06
zdravim, ako sa má dcérka? a kto ju presne operoval?
bonita
09.10.08,15:15
Otazka asi patrila mne? Operoval ju dr. kordos. Ako dopadlo koleno, este nevieme, ide az bud. stredu na kontrolu,/ na prvej kontrole po 2 tyzdnoch tam dr. K. nebol a ze to musi vidiet ako operater on a potom uz bola v nemocnici. Po 2,5 tyzdna v nemocnici s emboliou a zapalom pluc, z nasledkov trombozy v operovanej nohem, je doma. 2x tyzdenne chodi na odbery, na hematologiu, krv vsak nie je v optimalnom stave - myslim tym stav, ked sa nema zrazat , aby sa tromby rozpustali, tak ma zvysene davkovanie tabliet - warfarin a este nieco. Tromby v nohe sa vraj budu rozpustat asi pol roka, tablety ma brat cely rok. Nohu este v kolene nezohne, kriva / ale aspon barle odlozila/rehabilitacia je vylucena, kolo tromboznym zilam. Takze nasledky celozivotne - rok nesmie byt tehotna, ale HAK je vylucena, prestala fajcit, v tehotenstve bude musiet byt sledovana, navsteva u angiologa ma byt az 20.11.. Takze netusim dokedy nesmie ist ani do prace, kedze je momentalne ohrozena krvacavostou, samozrejme je samoplatitel, po ukonceni SŠ. A kazdy lekar, ku ktoremu ide sa cuduje preco nedostala heparin po operacii, dokonca j v prepustacej sprave to uviedli.

Takze budeme davat staznost na ruz. nemocnicu, preto ze porusili zdr. starostlivost - ty, nedanim heparinu. No nie na urad nad zdr. starostlivostou, lebo aj ked spravili chybu, nestojim o to aby chudobne zdravotnictvo platilo pokuty statu, ale priamo na riaditelstvo.

Takze snad si niekto vezme ponaucenie, ze treba si ziadat heparin po OP, lebo ak budete hoc aj jeden z 1000, je to na dlho, bolestive a ohrozujuce na zivote. A to este nevieme ako dopadne noha.
pasuliatko
09.10.08,19:11
Otazka asi patrila mne? Operoval ju dr. kordos. Ako dopadlo koleno, este nevieme, ide az bud. stredu na kontrolu,/ na prvej kontrole po 2 tyzdnoch tam dr. K. nebol a ze to musi vidiet ako operater on a potom uz bola v nemocnici. Po 2,5 tyzdna v nemocnici s emboliou a zapalom pluc, z nasledkov trombozy v operovanej nohem, je doma. 2x tyzdenne chodi na odbery, na hematologiu, krv vsak nie je v optimalnom stave - myslim tym stav, ked sa nema zrazat , aby sa tromby rozpustali, tak ma zvysene davkovanie tabliet - warfarin a este nieco. Tromby v nohe sa vraj budu rozpustat asi pol roka, tablety ma brat cely rok. Nohu este v kolene nezohne, kriva / ale aspon barle odlozila/rehabilitacia je vylucena, kolo tromboznym zilam. Takze nasledky celozivotne - rok nesmie byt tehotna, ale HAK je vylucena, prestala fajcit, v tehotenstve bude musiet byt sledovana, navsteva u angiologa ma byt az 20.11.. Takze netusim dokedy nesmie ist ani do prace, kedze je momentalne ohrozena krvacavostou, samozrejme je samoplatitel, po ukonceni SŠ. A kazdy lekar, ku ktoremu ide sa cuduje preco nedostala heparin po operacii, dokonca j v prepustacej sprave to uviedli.

Takze budeme davat staznost na ruz. nemocnicu, preto ze porusili zdr. starostlivost - ty, nedanim heparinu. No nie na urad nad zdr. starostlivostou, lebo aj ked spravili chybu, nestojim o to aby chudobne zdravotnictvo platilo pokuty statu, ale priamo na riaditelstvo.

Takze snad si niekto vezme ponaucenie, ze treba si ziadat heparin po OP, lebo ak budete hoc aj jeden z 1000, je to na dlho, bolestive a ohrozujuce na zivote. A to este nevieme ako dopadne noha.


ano pardon:rolleyes:
pasuliatko
09.10.08,19:43
Pred 2 tyzdnami som bol na ART kolena a nedopatrenim mi tam zabudli ulomok kosti, ktory mi tam robi šarapatu. Pobehuje mi nad kolenom a nieje to nic prijemne. Zabranuje mi v pohybe. Tak idem na ART este o tyzden. No a potom ak to bude ok, tak este plastika predneho vazu.

vedel by si konkretizovať plastiku väzu? aj kamaratovy to idu robiť a chcel by nejake info ak by sa dalo;)
petko.h
10.10.08,10:34
Pasuliatko,
naj info mas cez net. Daj si to cez google. Inac nieje to taka jednoducha operacia ako ART. Hlavne doliecovanie je na nic. Ale je to individualne. Plastika spociva v opetovnom spojeni vazu. Aby to mohli spojit musia zobrat tkanivo z inej casti kolena. Aj ja mam strach, ale co uz s tym...drzim mu palce
pasuliatko
10.10.08,14:59
Pasuliatko,
naj info mas cez net. Daj si to cez google. Inac nieje to taka jednoducha operacia ako ART. Hlavne doliecovanie je na nic. Ale je to individualne. Plastika spociva v opetovnom spojeni vazu. Aby to mohli spojit musia zobrat tkanivo z inej casti kolena. Aj ja mam strach, ale co uz s tym...drzim mu palce

držím aj tebe palce.mne ho budu prepalovať ale nevadi. mna to čaká presne o mesiac
mario1p
24.10.08,10:49
No aj ja mam ART uz za sebou, aj ja som sa bal, ale nastastie prebehlo vsetko v pohode a temer bez bolesti, na moje prekvapenie ani ma neboli, ani analgetika som ziadne nemusel brat, uplne super. Teraz budem rehabilitovat a dufam ze to bude dobre, takze ART je celkom v pohode - len si treba spravne vybrat kliniku:)
pasuliatko
24.10.08,11:12
Pasuliatko,
naj info mas cez net. Daj si to cez google. Inac nieje to taka jednoducha operacia ako ART. Hlavne doliecovanie je na nic. Ale je to individualne. Plastika spociva v opetovnom spojeni vazu. Aby to mohli spojit musia zobrat tkanivo z inej casti kolena. Aj ja mam strach, ale co uz s tym...drzim mu palce

ma sa dobre kamarat nesťažuje si. ja idem pravdepodobne na plastiku tiež:confused:
pasuliatko
24.10.08,11:12
No aj ja mam ART uz za sebou, aj ja som sa bal, ale nastastie prebehlo vsetko v pohode a temer bez bolesti, na moje prekvapenie ani ma neboli, ani analgetika som ziadne nemusel brat, uplne super. Teraz budem rehabilitovat a dufam ze to bude dobre, takze ART je celkom v pohode - len si treba spravne vybrat kliniku:)

kde si bol?
pasuliatko
24.10.08,11:40
zdravím, ako sa ma dcera?
paty
30.10.08,14:22
Mne najprv robili MRI (Magnetickou rezonanciou) a nasledne artroskopiu (pred 3 tyzdnami) pri ktorej sa zozhodli pre otvorenu operaciu kolena.Mam Osteochondrosis dissecans - odumieranie kosti - zo sthennej kosti sa mi ulomil kusok kosti (2x2cm) tak to prisrobovali 3 srobami. 1.12 idem znova na artroskopiu - 2 z nich mi maju vybrat. Lekar povedal ze na druhy den uz budem moct ist domov. Ak sa da kup si v DM drogerii taky sacok s modrym gelom (stoji okolo 100 SKK) - das to do mrazaku a potom na koleno, to naozaj pomaha :-)
pasuliatko
30.10.08,17:04
Mne najprv robili MRI (Magnetickou rezonanciou) a nasledne artroskopiu (pred 3 tyzdnami) pri ktorej sa zozhodli pre otvorenu operaciu kolena.Mam Osteochondrosis dissecans - odumieranie kosti - zo sthennej kosti sa mi ulomil kusok kosti (2x2cm) tak to prisrobovali 3 srobami. 1.12 idem znova na artroskopiu - 2 z nich mi maju vybrat. Lekar povedal ze na druhy den uz budem moct ist domov. Ak sa da kup si v DM drogerii taky sacok s modrym gelom (stoji okolo 100 SKK) - das to do mrazaku a potom na koleno, to naozaj pomaha :-)

okej vyskúšam. fu to je velmi neprijemna diagnoza :(
zuzulikv
31.10.08,18:01
Dobry den mna bude v Ruzinove operovat MUDr. P. V. hovoril nieco o preplachu. Co to je? A ART sa robi v celkovej anesteze??
Dakujem.
pasuliatko
01.11.08,09:47
Dobry den mna bude v Ruzinove operovat MUDr. P. V. hovoril nieco o preplachu. Co to je? A ART sa robi v celkovej anesteze??
Dakujem.

aj ja budem opervovana v tej nemocnici, možno niečo typu,že budu preplachovať ten klb vodou alebo niečo thake.
zuzulikv
01.11.08,15:10
aj ja budem opervovana v tej nemocnici, možno niečo typu,že budu preplachovať ten klb vodou alebo niečo thake.
Dakujem za odpoved... Tato diskusia mi dodala viac odvahy. Vyhladat lekara-ortopeda ma prinutila bolest a prelupovanie v kolene. Teraz som mala uraz a chrupavka to akosik uz nevydrzala...
zuzulikv
01.11.08,16:02
aj ja budem opervovana v tej nemocnici, možno niečo typu,že budu preplachovať ten klb vodou alebo niečo thake.
A kto T bude operovat?? Mna MUDr. Peter V. v utorok mi da termin, uz mam vsetky predoperacne vybehane... A kedy?? Mna uz tento mesiac.
pasuliatko
01.11.08,22:37
A kto T bude operovat?? Mna MUDr. Peter V. v utorok mi da termin, uz mam vsetky predoperacne vybehane... A kedy?? Mna uz tento mesiac.

10.11.2008 idem na ASk, ja chodim ku Kordošovi. Thak asi on alebo neviem. Ved to je jedno podla mna kto to operuje hlavne nech je po tom, ja na to čakam od marca:( a už nech to je za mnou :o hihi možno sa stretneme na odd ortopedie :D
zuzulikv
02.11.08,09:10
10.11.2008 idem na ASk, ja chodim ku Kordošovi. Thak asi on alebo neviem. Ved to je jedno podla mna kto to operuje hlavne nech je po tom, ja na to čakam od marca:( a už nech to je za mnou :o hihi možno sa stretneme na odd ortopedie :D
Mozno sa stretneme... :o.... Mne povie termin v utorok a myslim ze tiez to bude okolo 10-11.11.... :)... Nech uz mame po tom... :D
pasuliatko
02.11.08,18:01
Mozno sa stretneme... :o.... Mne povie termin v utorok a myslim ze tiez to bude okolo 10-11.11.... :)... Nech uz mame po tom... :D

aj ja hovorím
DanielaSL
02.11.08,18:30
Tak vám držím palce...mne tiež začali problémy s kolenom, najprv to vyzeralo, že je to artróza, ale zrejme to len nebude ona.... koleno je boľavé, opuchnuté, čapaté...hold mini už asi neoblečiem.:rolleyes: Najprv ma liečil ortopéd liekmi, teraz ma poslal na magnetickú rezonanciu...len tie čakacie termíny keby neboli také dlhé.:confused: Koncom novembra som sa až dostala na radu. Tak som sama zvedavá, čo mi to ukáže.....
renata41
02.11.08,19:16
Dobrý deň vie mi niekto poradiť ak o a čo mam robiť. Mam problém z kolenom už rok. Bola som na magnetickej rezonancii a ortopéd mi našiel Ganglion. Vie mi niekto poradiť ako sa toto dá odstrániť. Som športovo založená a moja práca je moc psychicky namáhavá. A šport je pre mňa relax. Ale nemôžem vlastne momentálne nič, lebo pri všetkom ma boli koleno. Som zúfala a chcela by som kohokoľvek poprosiť ako by mi vedel pomôcť . Alebo nasmerovať na niekoho kto by mi toto operačne odstránil. Ľudkovia prosím o radu. Zo srdca ďakujem.
zuzulikv
02.11.08,20:40
Tak vám držím palce...mne tiež začali problémy s kolenom, najprv to vyzeralo, že je to artróza, ale zrejme to len nebude ona.... koleno je boľavé, opuchnuté, čapaté...hold mini už asi neoblečiem.:rolleyes: Najprv ma liečil ortopéd liekmi, teraz ma poslal na magnetickú rezonanciu...len tie čakacie termíny keby neboli také dlhé.:confused: Koncom novembra som sa až dostala na radu. Tak som sama zvedavá, čo mi to ukáže.....
Veru cakacie doby su dlhe.. Ja som cakala dva mesiace... A konecne viem co mi je a caka ma ASK.. NechTi to dobre dopadne...:)
pasuliatko
02.11.08,21:15
nesťažujte sa :) ja čakám na ASK od marca :D
zuzulikv
03.11.08,08:44
nesťažujte sa :) ja čakám na ASK od marca :D
Neboj aj ja cakam od aprila... :D a uz sme sa dockali:)
pasuliatko
03.11.08,11:42
Neboj aj ja cakam od aprila... :D a uz sme sa dockali:)

jj aspoň to:---
pasuliatko
04.11.08,15:26
Ludkovia moji asi ma porazi, neviem čo bude s tou mojou operaciu lebo mi našli v nose baktrerie čo by tham nemali byť. už som na ATB liečbe thak uvidim zajtra čo mi povedia :(
zuzulikv
05.11.08,04:41
Ludkovia moji asi ma porazi, neviem čo bude s tou mojou operaciu lebo mi našli v nose baktrerie čo by tham nemali byť. už som na ATB liečbe thak uvidim zajtra čo mi povedia :(
Chudatko... drz sa.. Ja uz idem zajtra na ortopediu na prijem.. Potom sa ozvem... Drz sa...:(;)
pasuliatko
05.11.08,10:32
Chudatko... drz sa.. Ja uz idem zajtra na ortopediu na prijem.. Potom sa ozvem... Drz sa...:(;)

dakujem dnes volam lekarovi a thak uvidím čo bude..:mee:
zuzulikv
05.11.08,14:43
dakujem dnes volam lekarovi a thak uvidím čo bude..:mee:
Dufam ze si OKI.... Vyhrejem postel a v pondelok sa striedame... Ja pojdem domov a ty do nemocnice.. Ahojky ;):)
w_t_f
05.11.08,15:52
fuuuha, koľko "kolenárov" tu je.... :)
pasuliatko
06.11.08,21:24
operáciu mám preloženú na 20.11.2008
Eja13
12.11.08,08:32
Na artroskopii som bola pred dvoma rokmi po uraze na futbalovom zapase a naslednom blokovani kolena a neželanom pohybe.V nemocnici som stravila dva dni,nasledovalo domace cvičenie a neskor rehabilitacia,čo si myslim je veľmi doležite.V tychto dnoch bol na tomto zakroku moj priatel,kde mu potvrdili diagnozu odtrhnute predne križne vazy a o mesiac nas čaka plastika
DanielaSL
19.11.08,17:32
Tak MR mi potvrdila, že okrem zdegenerovanej chrupavky mám ešte niečo s meniskom. Takže idem začiatkom decembra na artroskopiu do Popradu. Má niekto skúsenosti s týmto zákrokom v tejto nemocnici?
pasuliatko
19.11.08,19:05
Tak MR mi potvrdila, že okrem zdegenerovanej chrupavky mám ešte niečo s meniskom. Takže idem začiatkom decembra na artroskopiu do Popradu. Má niekto skúsenosti s týmto zákrokom v tejto nemocnici?

moj kamarát bol tuším v poprade ale nie som si ista
pasuliatko
23.11.08,16:26
no ludkovia už som doma, operacia dopadla dobre zachranili mi to koleno v hodine dvanástej, bolelo ma maximalne ked mi vytahovali dren, ale už je dobre neboli to thak velmi, chodím s barlami asi týždeň a potom na kontrolu. :)
Meggi 1
23.11.08,16:37
no ludkovia už som doma, operacia dopadla dobre zachranili mi to koleno v hodine dvanástej, bolelo ma maximalne ked mi vytahovali dren, ale už je dobre neboli to thak velmi, chodím s barlami asi týždeň a potom na kontrolu. :)
To je fajn, že už máš šťastne po.
Nech sa Ti to dá do poriadku čo najskôr.
pasuliatko
23.11.08,17:03
To je fajn, že už máš šťastne po.
Nech sa Ti to dá do poriadku čo najskôr.

dakujem :)
DanielaSL
23.11.08,17:37
Pasuliatko...veď mňa to čaká o dva týždne tak napíš toho viac..ako ti to robili...dokedy si ležala ? Podrobnejšie... ;):)
OKAA
23.11.08,17:50
pasuliatko,držím všetky palce-vela štastia.Aj môj bratanec bol na operácii meniskusu,raz s jedným a za pol roka s druhým kolenom.Mal tam všetko potrhané-zároveň mu robili aj plastiku.Do obeda ho operovali-po obede o 15 hod.sme už išli pre neho do nemocnice.Barle používal asi 1 mesiac.Prvý krát bol PN-4 mesiace a druhý krát 6 mesiacov.Teraz je po operácii už 2 roky a všetko je OK.Velmi si pochvaluje!!!Uvidíš,že všetko dobre dopadne!!!:o:);)
OKAA
23.11.08,17:55
Prepáč pasuliatko.Až teraz mi tam skočilo že vlastne už máš po operácii.Som ti písala že všetko dobre dopadne!Hlavne že už nemáš bolesti.Teraz ti želám skoré uzdravenie!!!!!!!!!!!;)
pasuliatko
23.11.08,19:44
Pasuliatko...veď mňa to čaká o dva týždne tak napíš toho viac..ako ti to robili...dokedy si ležala ? Podrobnejšie... ;):)

no robili mi to v celkovej anesteze,zaspala som prebudila som sa na pooperačnom a dosť ma to bolelo potom sa to troška ukludnilo ale velmi ma bolel ten dren a vadil mi v nohe,ked som sa čo i len pootočila tlačil mi na kosť a bolelo to. najviac bolelo to ked mi ho vyberali až som :mee: a kričala od bolesti. a potom jak keby uťal nič ma nebolelo ani nič, na druhy deň som sa postavila a odcupitala na zachod a potom som sa prechadzala. ten dren je asi najhorší, je to tvrda hadička a asi 10 cm som mala zavedeny v nohe. čiže thak ;)
pasuliatko
23.11.08,19:45
Pasuliatko...veď mňa to čaká o dva týždne tak napíš toho viac..ako ti to robili...dokedy si ležala ? Podrobnejšie... ;):)


Prepáč pasuliatko.Až teraz mi tam skočilo že vlastne už máš po operácii.Som ti písala že všetko dobre dopadne!Hlavne že už nemáš bolesti.Teraz ti želám skoré uzdravenie!!!!!!!!!!!;)

dakujem :) troška to niekedy zaboli ale neda sa to porovnať s tym ked som mala dren. všetko časom prebolí :)
zuzulikv
24.11.08,08:58
no ludkovia už som doma, operacia dopadla dobre zachranili mi to koleno v hodine dvanástej, bolelo ma maximalne ked mi vytahovali dren, ale už je dobre neboli to thak velmi, chodím s barlami asi týždeň a potom na kontrolu. :)
Ahojky... Ja uz mam dva tyzdne po operacii. No najviac ma to bolelo ked sa rozisla lumbalka. U mna trocha nastali komplikacie.... Robili chrupavku a jablcko. Inak som doma este na PN-ke a zajtra idem na kontrolu.... :). A kde si lezala?? Ja na 12, izba 1240.. Ahojky:)
DanielaSL
24.11.08,09:05
dakujem :) troška to niekedy zaboli ale neda sa to porovnať s tym ked som mala dren. všetko časom prebolí :)

Ten dreň si mala ako dlho od operácie ...do večera? Do rána? Robili to niekomu aj so spinálom, alebo to robia len v narkóze? Ja by som narkózu nechcela?
Pichli ti niečo pred operáciou ...spomínalo sa tu, že niečo pichajú proti trombóze alebo po nej od bolesti ?
pasuliatko
24.11.08,09:43
Ahojky... Ja uz mam dva tyzdne po operacii. No najviac ma to bolelo ked sa rozisla lumbalka. U mna trocha nastali komplikacie.... Robili chrupavku a jablcko. Inak som doma este na PN-ke a zajtra idem na kontrolu.... :). A kde si lezala?? Ja na 12, izba 1240.. Ahojky:)

ja som bola v ružinove na 13 poschodí na 1341:D
pasuliatko
24.11.08,09:46
Ten dreň si mala ako dlho od operácie ...do večera? Do rána? Robili to niekomu aj so spinálom, alebo to robia len v narkóze? Ja by som narkózu nechcela?
Pichli ti niečo pred operáciou ...spomínalo sa tu, že niečo pichajú proti trombóze alebo po nej od bolesti ?

mne dali diazepam na ukludnenie potom na operačke nejaky liek infuzku a masku na tvar a zaspala som, proti bolesti mi dali do infuzie, proti tromboze nič len mi robili bandáž DK ta je najlepšia, operovali ma asi okolo pol druhej poobede a o pol štvrtej som už ležala na izbe. dren mi vyberali na druhý deň tj v sobotu lebo mi vytiahol malo tekutiny.za mnou prišla anesteziologička a povedala,že bude pre mna lepšia narkoza lebo spinalka sa robi tím, kt. sa nemôže dať narkoza. napr čo maju poroblemy s tlakom atd. bolo to lepšie lebo som spala a nič som necítila ani nevidela:o
Eulalia
24.11.08,11:02
dakujem :) troška to niekedy zaboli ale neda sa to porovnať s tym ked som mala dren. všetko časom prebolí :)
Zaujímavé, ako každý inak reaguje. Ja keď som sa zobudila na pooperačnom, tak som cítila bolesť v kosti, kde mi obrusovali výrastky. Ale stačila jedna injekcia proti bolesti a bolo všetko O.K. Mne osobne ten drén nijako nevadil. A keď mi ho vyberali, tak ho sestrička tak bleskovo vybrala, že som nestihla ani vykríknuť. Povedala mi len, že sa mám pripraviť, napočítala do 3 a rýchlo potiahla.
Ja mám teraz skôr strach z toho, že som už zaradená do poradovníka na výmenu kĺbu a proti tomu je artroskopia malina:mee:
pasuliatko
24.11.08,12:09
Zaujímavé, ako každý inak reaguje. Ja keď som sa zobudila na pooperačnom, tak som cítila bolesť v kosti, kde mi obrusovali výrastky. Ale stačila jedna injekcia proti bolesti a bolo všetko O.K. Mne osobne ten drén nijako nevadil. A keď mi ho vyberali, tak ho sestrička tak bleskovo vybrala, že som nestihla ani vykríknuť. Povedala mi len, že sa mám pripraviť, napočítala do 3 a rýchlo potiahla.
Ja mám teraz skôr strach z toho, že som už zaradená do poradovníka na výmenu kĺbu a proti tomu je artroskopia malina:mee:

mne to vytahoval doktor a pomaly:mee:, budu ti meniť kolenný či bedrový kĺb?a prečo?ja som bola na izbe s jednou tetou čo jej menili berový kĺb. mne ten dren vadil preto lebo som ho mala zatočený okolo jabĺčka a každý pohyb mi prekážal lebo mi ten dren tlačil na jabĺčko a mala som tham 10cm hadice :mad:
DanielaSL
24.11.08,12:49
To je zaujímavé, čo nemocnica to iné metódy. V Košiciach ešte potom pichajú injekcie proti trombóze... dievčatá a ako dlho s tým budem PN a kto mi ju vypíše...nemocnica?
pasuliatko
24.11.08,13:05
To je zaujímavé, čo nemocnica to iné metódy. V Košiciach ešte potom pichajú injekcie proti trombóze... dievčatá a ako dlho s tým budem PN a kto mi ju vypíše...nemocnica?

nemocnica ja som doma týždeň ale to rozhodne lekar
zuzulikv
24.11.08,13:36
To je zaujímavé, čo nemocnica to iné metódy. V Košiciach ešte potom pichajú injekcie proti trombóze... dievčatá a ako dlho s tým budem PN a kto mi ju vypíše...nemocnica?
PN-ka asi zavisi od operacneho vykonu a pooperacneho stavu. Ja som bola ako akutny prijem pre blok kolena s opuchom... Zajtra kontrola a uvidi sa. Vytiagnutie drenu ma nebolelo... Mne ho vytiahli druhy den po OP a hned sa ulavilo ked ho vytiahli. Vykon robili v spinalke, ked boli bolesti pichli injekciu. Pred OP dali injekciu proti tromboze a nieco spanie. O 10 ne sale a o druhej som bola na izbe.. :rolleyes:
mysimis
24.11.08,14:56
To je zaujímavé, čo nemocnica to iné metódy. V Košiciach ešte potom pichajú injekcie proti trombóze... dievčatá a ako dlho s tým budem PN a kto mi ju vypíše...nemocnica?

Keď Ťa prijmú do nemocnice, upozorni sestričku, príp. lekára, ktorý Ťa bude prijímať, že potrebuješ PN. Tam Ti ju vystavia, len potrebujú vedieť meno obvodného lekára.
Eulalia
24.11.08,16:10
mne to vytahoval doktor a pomaly:mee:, budu ti meniť kolenný či bedrový kĺb?a prečo?ja som bola na izbe s jednou tetou čo jej menili berový kĺb. mne ten dren vadil preto lebo som ho mala zatočený okolo jabĺčka a každý pohyb mi prekážal lebo mi ten dren tlačil na jabĺčko a mala som tham 10cm hadice :mad:
Veď aj ja som mala ten drén rovnako vedený, ale dalo sa s tým normálne chodiť. A žiadne barle, pekne sme na večeru museli všetci s artroskopiou do jedálne, žiadne také, že večera do postele:--- Sestrička, ktorá mi ho vyťahovala, bola zrejme už absolventka nejakej vyššej zdravotnej školy. A myslím, že to práve preto menej bolelo, že to rýchlo vytiahla. Fakt som ani nestihla vykríknuť, aj keď to nebolo príjemné. Meniť mi budú práve tento kolenný kĺb, lebo mám už veľmi silnú artrózu a totálne vymiznuté chrupavky. Tú artroskopiu mi robili práve preto, aby videli, čo sa tam dá ešte zachrániť. Pomohlo to aspoň v tom, že mi na ten čas, kým sa dostanem na radu na výmenu kĺbu, nebudú prekážať tie odstránené výrastky.
Eulalia
24.11.08,16:17
To je zaujímavé, čo nemocnica to iné metódy. V Košiciach ešte potom pichajú injekcie proti trombóze... dievčatá a ako dlho s tým budem PN a kto mi ju vypíše...nemocnica?
Danielka, prvý deň večer pred operáciou mi pichli do ramena injekciu proti trombóze, ráno zaviazali zdravú nohu - smiali sme sa, že to robia kvôli tomu, aby si pri operácii tie nohy nepomýlili - a o pol deviatej už som šlapala na sálu. A večer po operácii znova injekcia proti trombóze, doma som mala pokračovať anopyrínom. Drén mi vybrali druhý deň, teda asi 24 hod. po operácii a rovno som sa balila a išla domov. Prvé, čo som spravila, keď naši prišli do nemocnice pre mňa, bolo, že som si poslala po kávu z automatu a skôr, ako sme naštartovali auto som ju aj vypila a hneď si dala aj cigaretku. A bola som v pohode.:--- Mňa sa nikto na PN-ku ani nepýtal a ani ja som ju nepýtala, pretože som vedela, že je to krátkodobá záležitosť. Vo štvrtok ma operovali a hneď nasledujúci pondelok som bola v robote.
pasuliatko
24.11.08,18:03
Veď aj ja som mala ten drén rovnako vedený, ale dalo sa s tým normálne chodiť. A žiadne barle, pekne sme na večeru museli všetci s artroskopiou do jedálne, žiadne také, že večera do postele:--- Sestrička, ktorá mi ho vyťahovala, bola zrejme už absolventka nejakej vyššej zdravotnej školy. A myslím, že to práve preto menej bolelo, že to rýchlo vytiahla. Fakt som ani nestihla vykríknuť, aj keď to nebolo príjemné. Meniť mi budú práve tento kolenný kĺb, lebo mám už veľmi silnú artrózu a totálne vymiznuté chrupavky. Tú artroskopiu mi robili práve preto, aby videli, čo sa tam dá ešte zachrániť. Pomohlo to aspoň v tom, že mi na ten čas, kým sa dostanem na radu na výmenu kĺbu, nebudú prekážať tie odstránené výrastky.

uf držím ti palce potom daj vedieť čo a jak, bude to neprijemne to viem.a kedy ti to budu robiť?a kde?
pasuliatko
24.11.08,18:05
ja po prebudení som doslova zožrala lentilky a banán... nikdy v živote mi lentilky thak nechutili :D
Eulalia
25.11.08,03:55
uf držím ti palce potom daj vedieť čo a jak, bude to neprijemne to viem.a kedy ti to budu robiť?a kde?
Ak sa nič nezmení, tak ma budú operovať zase v Blave v Petržalke. A kedy - to vie asi len ten hore. Na výmenu kĺbu sa čaká v priemere tak 2 roky. Záleží aj na tom, dokedy budem schopná chodiť. Zatiaľ to ide.
Zdenka 0705
25.11.08,09:07
Čítam tieto príspevky a nedá mi nezapojiť sa. Ja mám po výmene bedrového kĺbu /už druhého v poradí :-) /. Operácia bola 7.11. a od 17.11. som doma. Bola som operovaná v Martine, tak ako vlani, pri prvej výmene. Ja som čakala cca 6 mesiacov na prvú a 12 mesiacov na druhú. Robia tam aj kolená. Injekcie na riedenie krvi sa pichajú večer pred operáciou, ráno obviažu zdravú nohu. Po operácii dren plus vývod z mechúra. Ale to tak max 2 dni. Hneď druhý deň príde rehabilitačná a pokúsi sa aspoň postaviť ma, potom už cvičíme, aj schody skúšame. Každý deň sa pichajú injekcie proti trombóze, ja ich mám celkovo 30. Aj protiembolické pančušky nám na deň dávali, v noci nie. Dalo sa to prežiť, len tie noci, keď musím spať len na chrbáte, nie sú nič moc a trošku to celé tŕpne. Ak môžem porovnať s vlaňajškom, je to menej bolestivé, čo som milo prekvapená. Zrejme nie je každá operácia rovnaká, aj keď ide o jednu osobu. Držím všetkým pršteky, nech vás to nebolí a ak chce niekto niečo vedieť, rada poradím. :-)
mariab
04.12.08,19:36
dobrý večer,

ja som sem doslova "zablúdila" , keď sa už pár večerov snažím na internete čo to podozvedať o artroskopii. Hodilo ma to na stranu porady a som prekvapená, koľkí ste to už zažili. mňa to čaká presne o týždeň v štvrtok. snáď to zvládnem.

Mária
pasuliatko
04.12.08,21:01
dobrý večer,

ja som sem doslova "zablúdila" , keď sa už pár večerov snažím na internete čo to podozvedať o artroskopii. Hodilo ma to na stranu porady a som prekvapená, koľkí ste to už zažili. mňa to čaká presne o týždeň v štvrtok. snáď to zvládnem.

Mária

držím palce. a kde to budu robiť?
mariab
05.12.08,06:38
ďakujem. bude to v RV
DanielaSL
05.12.08,06:38
dobrý večer,

ja som sem doslova "zablúdila" , keď sa už pár večerov snažím na internete čo to podozvedať o artroskopii. Hodilo ma to na stranu porady a som prekvapená, koľkí ste to už zažili. mňa to čaká presne o týždeň v štvrtok. snáď to zvládnem.

Mária

Držím palce...ja odchádzam do nemocnice v nedeľu a budú mi to robiť v pondelok. Takže keď pôjdeš ty, tak ja už budem pravdepodobne doma.:)
mariab
05.12.08,09:21
aj ja ti držím palce Daniela, budem myslieť na teba.

Mária
pasuliatko
05.12.08,10:43
ano aj ja sa pripájam k držaniu palcov :)
pasuliatko
07.12.08,19:19
poradte mi, už to boli dva týždne čo som bola na ASk, koleno už odpuchalo a v pohode a teraz od soboty ti zas opuchlo a nechce to zmiznúť a aj ma to boli. čo to môže byť?ak to neprejde idem v stredu lekarovi čo ma operoval.
Eulalia
08.12.08,04:17
poradte mi, už to boli dva týždne čo som bola na ASk, koleno už odpuchalo a v pohode a teraz od soboty ti zas opuchlo a nechce to zmiznúť a aj ma to boli. čo to môže byť?ak to neprejde idem v stredu lekarovi čo ma operoval.
Pasuliatko, ja som mala koleno opuchnuté asi mesiac a nosila som gumennú nákolenicu. Je to pohodlnejšie ako obväz. Po operácii sa ešte asi tvorí v kolene voda. Ak Ťa to veľmi bolí, choď radšej lekárovi, možno bude treba tú vodu vybrať.
pasuliatko
08.12.08,12:00
dnes som sa rozprávala s jednym ortopedom a povedal,že najlepšie je ked si pojdem vypýtať ortézu lebo tá mi to koleno odlahčuje a nebude thake opuchnute.thak v stredu idem na to :)
pasuliatko
08.12.08,12:01
Pasuliatko, ja som mala koleno opuchnuté asi mesiac a nosila som gumennú nákolenicu. Je to pohodlnejšie ako obväz. Po operácii sa ešte asi tvorí v kolene voda. Ak Ťa to veľmi bolí, choď radšej lekárovi, možno bude treba tú vodu vybrať.

nebolí to thak hrozne ale nie je to prijemne.ja som nosila 2 roky ortezu len teraz ju používať nemôžem lebo je na suchy zips a ten zips prechádza presne v mieste kde mam tie operačne ranky.a tie su tiež nejakej červenej farby thak uvidime :)
gabikagg
09.12.08,09:43
Ja som bola na ASK pred 4 tyzdnami.
O 10ej som prisla a o 12 isla po svojich domov.
Celu operaciu mam doma na kazete.
Koleno sa pomaly dostava do normalu,aj ked je obcas napuchnute, ale voda sa mi nevytvarala:)
Na druhy den po operacii som uz musela "tocit" na stacionarnom bicykli.Najprev to slo tazko / aj ked bez zataze), ale na dalsi den uz celkom fajn.
Teraz chodim raz tyzdenne na Hylagan - dufam, ze pomoze.
Kedze som bola operovana na sukromnej klinike,stalo ma to cca 17000 ale necakala som na termin ( od 1. navstevy po operaciu 6 dni).
Drrzim palce vsetkym "postihnutym"
DanielaSL
14.12.08,18:03
Tak ľudkovia som od stredy doma...koleno opuchnuté ako hrom...bez barlí sa nepohnem, nedokážem ani sedieť na stoličke, v ten moment ako na ňu sadnem, tak koleno začína opúchať. Inak mne v deň ako ma púšťali, tak mi z neho ešte vytiahli vodu...no je to dobre nepríjemná vec...pichnúť do toho operovaného. Robili mi to v spináli..všetko som pozorovala..aj mi vysvetľovali, čo práve robia. Mám to o trochu horšie ako klasická ATS , lebo zozadu mi ešte vybrali cystu, takže som rezaná aj vzadu. Inak v PP dreň do kolena nepoužívajú a veľa vecí nerobia tak ,ako sa tu popisovalo.
ALDA
14.12.08,20:45
Tak ľudkovia som od stredy doma...koleno opuchnuté ako hrom...bez barlí sa nepohnem, nedokážem ani sedieť na stoličke, v ten moment ako na ňu sadnem, tak koleno začína opúchať. Inak mne v deň ako ma púšťali, tak mi z neho ešte vytiahli vodu...no je to dobre nepríjemná vec...pichnúť do toho operovaného. Robili mi to v spináli..všetko som pozorovala..aj mi vysvetľovali, čo práve robia. Mám to o trochu horšie ako klasická ATS , lebo zozadu mi ešte vybrali cystu, takže som rezaná aj vzadu. Inak v PP dreň do kolena nepoužívajú a veľa vecí nerobia tak ,ako sa tu popisovalo.

Dani, skoro sa uzdrav, aby si mohla drepčiť.:):):)
Patuska
15.12.08,09:45
Ahojte som dva mesiace po ASK oboch meniskou v pravom kolene. Koleno je v pohode len sem tam boli a je opuchnute. TEraz postupujem chondroprotektivnu liecbu kvoli znicenej chrupavke a vo februari ma caka plastika predneho krizneho vazu. Cela operacia trvala niak okolo cca 2hodinky. Po operacii som mala vyvod z nohy asi tak tri dni. Teraz momentalne je koleno v klude sem tam vyskoci a podvrtne sa mi ale to bude kvoli tomu vazu. Lekari vravia ze este nemam to najhorsie za sebou. Futbal si uz urcite nezahram ani lekari to neodporucaju. Takze som dohrala. CHcem sa opytat kolko bude trvat priblizne rehabilitacia po plastike vazu??? Dakujem
Patuska
15.12.08,09:54
[quote=DanielaSĽ;894737]Tak ľudkovia som od stredy doma...koleno opuchnuté ako hrom...bez barlí sa nepohnem, nedokážem ani sedieť na stoličke, v ten moment ako na ňu sadnem, tak koleno začína opúchať. Inak mne v deň ako ma púšťali, tak mi z neho ešte vytiahli vodu...no je to dobre nepríjemná vec...pichnúť do toho operovaného. Robili mi to v spináli..všetko som pozorovala..aj mi vysvetľovali, čo práve robia. Mám to o trochu horšie ako klasická ATS , lebo zozadu mi ešte vybrali cystu, takže som rezaná aj vzadu. Inak v PP dreň do kolena nepoužívajú a veľa vecí nerobia tak ,ako sa tu popisovalo.


DANi aj mne vyberali v den prepustenia asi tak 50ml krvi z operovaneho kolena. Musim priznat ze to je dost neprijemne ale da sa to prezit. A este aj na extrakciu stehov mi museli vyberat krv. Mala som ho opuchnute a bolestive ale teraz je to nastastie v pohode a da sa to prezit. LEn najhorsie je to ze mi stale vyskakuje pri chodzi po schoodoch a pri prudkejsom pohybe. Musim vydrzat do februara a potom sa uvidi ci mi pomoze ta plastika.:):):)
pasuliatko
15.12.08,17:06
Ja to mam stale opuchnute a bolave. Doktor mi povedal,že no a čo... A vyhodil ma z ordinacie za to,že som chcela predpísať ortézu aby sa mi odlahčilo koleno. No otras slovenské zdravotníctvo. Teraz čakam v bolesti do piatku idem inemu lekárovi. Ale je to sila...
DanielaSL
17.12.08,10:18
Ahojte som dva mesiace po ASK oboch meniskou v pravom kolene. Koleno je v pohode len sem tam boli a je opuchnute. TEraz postupujem chondroprotektivnu liecbu kvoli znicenej chrupavke a vo februari ma caka plastika predneho krizneho vazu. Cela operacia trvala niak okolo cca 2hodinky. Po operacii som mala vyvod z nohy asi tak tri dni. Teraz momentalne je koleno v klude sem tam vyskoci a podvrtne sa mi ale to bude kvoli tomu vazu. Lekari vravia ze este nemam to najhorsie za sebou. Futbal si uz urcite nezahram ani lekari to neodporucaju. Takze som dohrala. CHcem sa opytat kolko bude trvat priblizne rehabilitacia po plastike vazu??? Dakujem

Patuska tá chondroprotektívna liečba čaká aj mňa ..ako sa to robí..pichajú do kolena? Bolí to? Tak ja som už týždeň doma....koleno opúcha, hlavne keď sedím a mám nohu spustenú a zohnutú. Keď ma prepúšťali, tak mi povedali, že keď prídem vybrať stehy, tak by som mala zohýbať nohu do tých 90°...ale ja tak kvôli opuchu nezohnem. Ako ste to mali vy ostatní? A dokedy ste chodili s nejakou oporou a kto vám ju predpísal. Mne požičali barle v nemocnici a keď pôjdem pozajtra , tak ich mám odovzdať, ale ja si netrúfam ešte na chodenie bez nejakej opory.:confused:
pasuliatko
17.12.08,11:46
Patuska tá chondroprotektívna liečba čaká aj mňa ..ako sa to robí..pichajú do kolena? Bolí to? Tak ja som už týždeň doma....koleno opúcha, hlavne keď sedím a mám nohu spustenú a zohnutú. Keď ma prepúšťali, tak mi povedali, že keď prídem vybrať stehy, tak by som mala zohýbať nohu do tých 90°...ale ja tak kvôli opuchu nezohnem. Ako ste to mali vy ostatní? A dokedy ste chodili s nejakou oporou a kto vám ju predpísal. Mne požičali barle v nemocnici a keď pôjdem pozajtra , tak ich mám odovzdať, ale ja si netrúfam ešte na chodenie bez nejakej opory.:confused:

vypýtaj si recept na barle zaplatíš za ne nejakých 20sk a ostanú ti. mne koleno opúcha stale,stale ho nezohnem a stale krývam a to som už skoro mesiac po operacii :mee:
DanielaSL
17.12.08,15:18
vypýtaj si recept na barle zaplatíš za ne nejakých 20sk a ostanú ti. mne koleno opúcha stale,stale ho nezohnem a stale krývam a to som už skoro mesiac po operacii :mee:

Uff.... mesiac po operácii som už chcela byť na plese....;):confused:
pasuliatko
17.12.08,18:40
Uff.... mesiac po operácii som už chcela byť na plese....;):confused:

možno tebe to nebude tolko trvať ako mne. to je indivuduálne, kamarat už dva týždne po ASK kolena behal a športoval:o
DanielaSL
17.12.08,19:40
možno tebe to nebude tolko trvať ako mne. to je indivuduálne, kamarat už dva týždne po ASK kolena behal a športoval:o
Tak to nechápem...mne sa zdá, že ako to bolo v deň keď ma pustili..tak je to aj dnes...žiadna sláva. A už som doma týždeň. Zistila som, že keď sedím a ležím a noha je rovno, tak je to ešte ako tak..ale ako sa viac hýbem alebo sedím s nohou dole, tak sa to prudko zhorší...niečo ma v tom kolene ťahá a hneď začne ešte viac opúchať.
pasuliatko
17.12.08,21:08
Tak to nechápem...mne sa zdá, že ako to bolo v deň keď ma pustili..tak je to aj dnes...žiadna sláva. A už som doma týždeň. Zistila som, že keď sedím a ležím a noha je rovno, tak je to ešte ako tak..ale ako sa viac hýbem alebo sedím s nohou dole, tak sa to prudko zhorší...niečo ma v tom kolene ťahá a hneď začne ešte viac opúchať.

ja som to mala velmi opuchnute a postupne to začalo odpúchať a potom znova to napuchlo, ohybam to ale nie moc len thak pokym ma to neboli. ja som bola doma dva týždne. ked ležíš skús si tu nohu vyložiť vyššie na vankúš mne to pomahalo.máš to stiahnute ovínadlom alebo len thak volne?ja to mam stiahute a to troška pomaha :o
DanielaSL
18.12.08,12:58
Mám to ovinuté až dole..pod kolenom, tak mi to urobili v nemocnici a kázali tak mať až do kontroly...vraj sťahovanie kolena spôsobuje, že odíde stehenný sval..:confused:
pasuliatko
18.12.08,14:47
Mám to ovinuté až dole..pod kolenom, tak mi to urobili v nemocnici a kázali tak mať až do kontroly...vraj sťahovanie kolena spôsobuje, že odíde stehenný sval..:confused:

o tom neviem,to máš preto až dole lebo to je prevencia proti tromboze, sval môžeš kedykolvek potom znova rozcvičiť ;)
Patuska
03.01.09,12:34
DanielaSĽ;Patuska tá chondroprotektívna liečba čaká aj mňa ..ako sa to robí..pichajú do kolena? Bolí to? Tak ja som už týždeň doma....koleno opúcha, hlavne keď sedím a mám nohu spustenú a zohnutú. Keď ma prepúšťali, tak mi povedali, že keď prídem vybrať stehy, tak by som mala zohýbať nohu do tých 90°...ale ja tak kvôli opuchu nezohnem. Ako ste to mali vy ostatní? A dokedy ste chodili s nejakou oporou a kto vám ju predpísal. Mne požičali barle v nemocnici a keď pôjdem pozajtra , tak ich mám odovzdať, ale ja si netrúfam ešte na chodenie bez nejakej opory.:confused:[/quote]


danielaS: Robi sa to v pichom do kolena ale nieje to az take hrozne. da sa to vydrzat.JA uz to mam nastastie za sebou takze teraz len cakam na druhu operaciu. Ja som mala oporu len v nemocnici a ked ma prepustali tak povedali ze uz barle nepotrebujem ze nohu mozem plno zatazovat.takze oporu som mala asi tak 2dni.
DanielaSL
03.01.09,18:12
No tak už som nejaký ten deň po operácii a barle mi zobrali len včera s tým, že koleno zaťažovať čo najmenej....ale keď už tak bez nich. Ide to, ale veľmi pomaly sa to všetko hojí. Stále je koleno boľavé, už opúcha menej. Ja som mala vlastne pri jednom dve operácie. Spredu najprv artroskopia...a potom zozadu vyoperovanie cysty. To je vraj podľa lekára ťažšia operácia ako artroskopia. Vlastne ešte dodnes nemám zahojenú jazvu vzadu. Trošku ma ale vyvádza z miery nejaký divný pocit v lýtku. Mám ho ako keby ma niekto do neho bol kopol. A je také ako keby stŕpnuté. Nemali ste niekto takýto pocit po operácii?
pasuliatko
04.01.09,17:00
už je to vyše mesiaca čo som bola ja na ASK a koleno mam stale opuchnuté. :(
ser1a
04.01.09,17:41
ja som mal poranenie menisku kolena a bolesti su semtam pri prudkom ohnuti kolena stale..
pasuliatko
04.01.09,18:07
ja to koleno neviem zohnúť ešte uplne ale pomaly sa to da, stale krívam..minplý týždeň som si kúpila na to ortezu ale thaku..to vyzerá ako ponožka :D namiesto obväzu. je to lepšie
zuzulikv
04.01.09,19:45
ja to koleno neviem zohnúť ešte uplne ale pomaly sa to da, stale krívam..minplý týždeň som si kúpila na to ortezu ale thaku..to vyzerá ako ponožka :D namiesto obväzu. je to lepšie
Tak ja som bola na kontrole a koleno ohnem tak na 70 stupnov.... Doktor povedal ze ma caka ete plastika predneho skrizeneho vezu.... Tak drz pasuliatko :)
zuzulikv
04.01.09,19:47
No tak už som nejaký ten deň po operácii a barle mi zobrali len včera s tým, že koleno zaťažovať čo najmenej....ale keď už tak bez nich. Ide to, ale veľmi pomaly sa to všetko hojí. Stále je koleno boľavé, už opúcha menej. Ja som mala vlastne pri jednom dve operácie. Spredu najprv artroskopia...a potom zozadu vyoperovanie cysty. To je vraj podľa lekára ťažšia operácia ako artroskopia. Vlastne ešte dodnes nemám zahojenú jazvu vzadu. Trošku ma ale vyvádza z miery nejaký divný pocit v lýtku. Mám ho ako keby ma niekto do neho bol kopol. A je také ako keby stŕpnuté. Nemali ste niekto takýto pocit po operácii?
Ano a lekar mi dal injekcie do brucha a potom anopirin 100 mg... Vraj proti tromboze ;)
pasuliatko
04.01.09,19:51
Tak ja som bola na kontrole a koleno ohnem tak na 70 stupnov.... Doktor povedal ze ma caka ete plastika predneho skrizeneho vezu.... Tak drz pasuliatko :)

heh dakujem :)
zuzulikv
05.01.09,14:11
heh dakujem :)
Pasuliatko dobre rozcvicovanie a poor na smyklave chodniky....;). Mne najnovsie v kolene divne rupe.. asi budem musiet zajst za doktorom...:mee:
pasuliatko
05.01.09,18:31
Pasuliatko dobre rozcvicovanie a poor na smyklave chodniky....;). Mne najnovsie v kolene divne rupe.. asi budem musiet zajst za doktorom...:mee:

ved budem cvičiť s nim, šmyklave chodníky mi nevadia:) mne praska v kolenach od malička, v tom operovanom momentálne nie lebo pri ASK mi tham naliali nejaku tekutinu a da sa to...:rolleyes: asi ti vysychá mazivo:(
DanielaSL
06.01.09,09:34
Počas artroskopie sa napúšťa koleno vodou... inak ja som už na tom lepšie, ale neviem chodiť normálne..tak, aby som nohu ohýbala v kolene..lebo mám pocit tlaku okolo jazvy vzadu . Ale opuch sa pomaly vstrebáva, celkom slušne viem nohu ohýbať, ale je ešte veľa toho, čo s tým kolenom nezvládnem, lebo je to bolestivé. Poctivo aj 3 x za deň cvičím. Ale lýtko mám stále stŕpnuté..obávam sa , že mi pri operácii nechtiac poškodili nerv.:confused:
Zdenka 0705
06.01.09,15:07
Daniela SĽ, myslím, že sa zbytočne obávaš...niekedy to trvá dlhšie, kým sa svaly a nervy zotavia...chce to čas a trpezlivosť...bola som síce na trošku inej operácii, ale tieto pocity som mala dosť dlho...a môžem ťa potešiť, vrátilo sa všetko do normálu...:-)
DanielaSL
06.01.09,15:12
Zdenka ďakujem za podporu..... hádam to prejde. Práve mi volala spoluležiaca z izby, tiež má doteraz problémy.. bola na pohotovosti, poslali ju na kontrolu do nemocnice a už leží na rehabilitačnom. Pýtali sa jej , že prečo necvičila? No ako mala, keď jej to nikto ani neukázal, ani nepovedal? Myslím, že nemocnice starostlivosť trochu odflakujú, podľa mňa ku každému pacientovi ,ktorý ide domov by mala ten deň prísť rehabilitačná pracovníčka , ktorá by ho najskôr naučila cvičiť a až tak by ho mali prepustiť. Predišlo by sa tak komplikáciam.
pasuliatko
06.01.09,15:29
Zdenka ďakujem za podporu..... hádam to prejde. Práve mi volala spoluležiaca z izby, tiež má doteraz problémy.. bola na pohotovosti, poslali ju na kontrolu do nemocnice a už leží na rehabilitačnom. Pýtali sa jej , že prečo necvičila? No ako mala, keď jej to nikto ani neukázal, ani nepovedal? Myslím, že nemocnice starostlivosť trochu odflakujú, podľa mňa ku každému pacientovi ,ktorý ide domov by mala ten deň prísť rehabilitačná pracovníčka , ktorá by ho najskôr naučila cvičiť a až tak by ho mali prepustiť. Predišlo by sa tak komplikáciam.[/COLOR][/COLOR][/B]

to si napísala správne lebo ani mne nič neukázali a nepovedali až ked som navštívila mojho obvodného ortopéda až on mi ukazal čo mam robiť dal mi aj lieky a mastičku na to koleno.ale i thak to nepomáha:):)
DanielaSL
06.01.09,15:32
Pasuliatko akú mastičku a aké lieky si dostala?
pasuliatko
06.01.09,15:41
Pasuliatko akú mastičku a aké lieky si dostala?

flektor masť a voltaren rapid 50mg
Zdenka 0705
06.01.09,16:50
Daniela, pýtaj sa u svojho obvodného lekára, alebo ak máš svojho obv. ortopéda na rehabilitáciu. Aj ja som sa pýtala a chodím, aj keď mi v nemocnici cvičenie ukazovali. Lenže už mám 2 mesiace po operácii a cviky, ktoré mi ukazovali v nemocnici, už nezodpovedajú danému stavu, takže na rehabilitácii so mnou cvičia a pridávajú cviky, upozorňujú, čo robím zle a na aké cviky sa mám doma zamerať. Tiež je niečo iné cvičiť sama a cvičiť pod odborným dohľadom.
DanielaSL
06.01.09,16:55
Zdenka zatiaľ stále chodím na kontrolu do nemocnice, nie ku svojim lekárom.... keď som sa minule pýtala na rehabilitáciu, tak povedal, že zatiaľ nie, lebo idem ešte na vyšetrenie ciev kvôli tomu tŕpnutiu v lýtku. Že až potom sa uvidí. Ale určite sa chcem na rehabilitácie pýtať.
DanielaSL
07.01.09,14:33
to si napísala správne lebo ani mne nič neukázali a nepovedali až ked som navštívila mojho obvodného ortopéda až on mi ukazal čo mam robiť dal mi aj lieky a mastičku na to koleno.ale i thak to nepomáha:):)

Pasuliatko kúp si časopis Zdravie na január 2009, je tam popísané o menisku a operácii. A potom o rehabilitácii. Zaujímavé..akurát , že sa to v praxi asi v máloktorej nemocnici dodržiava. Ale nájdeš si tam užitočné rady.... ;):)
pasuliatko
07.01.09,15:25
Pasuliatko kúp si časopis Zdravie na január 2009, je tam popísané o menisku a operácii. A potom o rehabilitácii. Zaujímavé..akurát , že sa to v praxi asi v máloktorej nemocnici dodržiava. Ale nájdeš si tam užitočné rady.... ;):)

jasne dakujem za typ :)
zuzulikv
07.01.09,19:37
Zdenka zatiaľ stále chodím na kontrolu do nemocnice, nie ku svojim lekárom.... keď som sa minule pýtala na rehabilitáciu, tak povedal, že zatiaľ nie, lebo idem ešte na vyšetrenie ciev kvôli tomu tŕpnutiu v lýtku. Že až potom sa uvidí. Ale určite sa chcem na rehabilitácie pýtať.
Danielka a injekcie Ti na lytko nedali?? Mne hej a velmi pomohlo.... Uz to len rozcvivit. No mna caka este plastika vezu... takze tak. ;):mee:
DanielaSL
08.01.09,13:01
Zatiaľ mi nič nedali....čaká sa na výsledok vyšetrenia žíl, na ktoré idem zajtra. :confused:
Mates149
09.01.09,17:15
Máte niekto skúsenosti s plastikou??
pasuliatko
09.01.09,17:56
Máte niekto skúsenosti s plastikou??

ano ja:) čo potrebuješ vedieť?
bonita
09.01.09,20:22
Ja sa po dlhej dobe pripojim - hura , moja dcera uz tyzden nekriva. Operovana bola koncom augusta.

Dakujem aj vsetkym, ktori mi poslali info cez ss. Cely cas som bola v stave - ako na pozorovani, co bude. S tou trombozou. Konecne po pol roku ma zvysujucu sa zrazanlivost krvi / po dvoch mesiacoch injekcii do brucha/, davky warfarinu na 12,5 mg a krv 2,36. Tromboza ustupuje, pomaly, vo febr. ma dalsiu kontrolu -/ po 2 mes./ dufam, ze to bude ovela lepsie, lebo sa nedarilo dlho dostat krv nad 1,4, az ked uplne vysadila veskeru zeleninu a ovocie. / pisem to sem, nechce sa mi vytahovat hore temu, ved to patri pod artroskopiu a jej obcasne nasledky/.
pasuliatko
09.01.09,20:37
Ja sa po dlhej dobe pripojim - hura , moja dcera uz tyzden nekriva. Operovana bola koncom augusta.

Dakujem aj vsetkym, ktori mi poslali info cez ss. Cely cas som bola v stave - ako na pozorovani, co bude. S tou trombozou. Konecne po pol roku ma zvysujucu sa zrazanlivost krvi / po dvoch mesiacoch injekcii do brucha/, davky warfarinu na 12,5 mg a krv 2,36. Tromboza ustupuje, pomaly, vo febr. ma dalsiu kontrolu -/ po 2 mes./ dufam, ze to bude ovela lepsie, lebo sa nedarilo dlho dostat krv nad 1,4, az ked uplne vysadila veskeru zeleninu a ovocie. / pisem to sem, nechce sa mi vytahovat hore temu, ved to patri pod artroskopiu a jej obcasne nasledky/.

som rada,že je v pohode.ja stale krívam :( a nedarí sa to aby to bolo v poriadku:(
zuzulikv
10.01.09,14:27
ano ja:) čo potrebuješ vedieť?
Pasuliatku ao sa robi plastika skrizeneho vezu alebo mozaikova plastika.. Dik. ZuzulikV:rolleyes:
pasuliatko
10.01.09,14:36
Pasuliatku ao sa robi plastika skrizeneho vezu alebo mozaikova plastika.. Dik. ZuzulikV:rolleyes:

pomocou artroskopie :) dva male rezy asi jeden cm a je to :) mne robili plastiku bočného väzu, ktorý je z vnutra kolena:)
DanielaSL
10.01.09,15:28
Pasuliatko a nechodíš na rehabilitácie?
Mates149
10.01.09,16:19
čo to obnáša?kolko trvá liečba?
pasuliatko
10.01.09,16:26
Pasuliatko a nechodíš na rehabilitácie?

budem:)
pasuliatko
10.01.09,16:26
čo to obnáša?kolko trvá liečba?

konkretizuj čo ;)
zuzulikv
10.01.09,17:47
pomocou artroskopie :) dva male rezy asi jeden cm a je to :) mne robili plastiku bočného väzu, ktorý je z vnutra kolena:)
Pasuliatko obe metody sa takto robia?? Mam namysli plastiku väzu a mozaikovu plastiku...
Ja inak mam znova bolesti a koleno ktore uz nevyskakovalo zas vyskakuje.. je to hrozne. A to som dva mesiace po ART chrupky... UFFF POMOOC :rolleyes::mee:
pasuliatko
11.01.09,11:50
Pasuliatko obe metody sa takto robia?? Mam namysli plastiku väzu a mozaikovu plastiku...
Ja inak mam znova bolesti a koleno ktore uz nevyskakovalo zas vyskakuje.. je to hrozne. A to som dva mesiace po ART chrupky... UFFF POMOOC :rolleyes::mee:

no neviem aka to je mozaikova plastika lebo som o tom nikde nenašla info na nete, plastiku väzu robia pomocou ASK určite lebo v dnešnej dobe sa väčšinou robia všetky operacie thak, thak zajdi za ortopedom a povedz mu to, ortézu máš?
zuzulikv
11.01.09,15:24
no neviem aka to je mozaikova plastika lebo som o tom nikde nenašla info na nete, plastiku väzu robia pomocou ASK určite lebo v dnešnej dobe sa väčšinou robia všetky operacie thak, thak zajdi za ortopedom a povedz mu to, ortézu máš?
Mam... Uvidim co bude robit koleno... teraz nemozem z prace pachnut... Musim dva tyzdne vydrzat.... fnuukkk ale ak bude boliet pojdem a basta...:mee::rolleyes::(
Mates149
11.01.09,17:26
ta plastika,.kolko trva liecba? daju mi aj sadru?
pasuliatko
11.01.09,19:13
ta plastika,.kolko trva liecba? daju mi aj sadru?

jakú sádru? :D nie to je individuálne ono sa to robí pomocou ASK thak máš dve ranky cca 1-2 cm a niekedy to trva týždeň niekedy pár dní, kamarat čo bol na plastike týždeň po tom už hral futbal ja som skoro dva mesiace a stale to mam opuchnute:o
pasuliatko
11.01.09,19:14
Mam... Uvidim co bude robit koleno... teraz nemozem z prace pachnut... Musim dva tyzdne vydrzat.... fnuukkk ale ak bude boliet pojdem a basta...:mee::rolleyes::(

netreba čakať zbytočne, ver mi:o viem čo píšem:---
zuzulikv
11.01.09,19:37
netreba čakať zbytočne, ver mi:o viem čo píšem:---
No ved uvidim.. A to som dva mesiace po ART... Je to zle... Nasadim ortezu a ked bude boliet a vyskakovat pojdem.... :(:mee:
pasuliatko
11.01.09,19:57
No ved uvidim.. A to som dva mesiace po ART... Je to zle... Nasadim ortezu a ked bude boliet a vyskakovat pojdem.... :(:mee:

aj u mna to budu dva mesiace, ja som si kupila ortezu a nosila som ju dva roky :)
zuzulikv
12.01.09,11:48
aj u mna to budu dva mesiace, ja som si kupila ortezu a nosila som ju dva roky :)
Ja mam aj ortetzu... Ale po ART ktoru robili 10.11. zas zacalo koleno vyskakovat a rupat... Som z toho uz na nervy... Pasuliatko diky za odpovede... :). Dam potom vediet ako dopadnem u ortopeda.;):confused:
pasuliatko
12.01.09,12:26
Ja mam aj ortetzu... Ale po ART ktoru robili 10.11. zas zacalo koleno vyskakovat a rupat... Som z toho uz na nervy... Pasuliatko diky za odpovede... :). Dam potom vediet ako dopadnem u ortopeda.;):confused:

nemáš za čo ja rada poradím ak viem,a ohladom tohto som si tiež prešla thak sa podelím o skúsenosti, ja som si dnes bola vybavovať rehabilitacie;) ja som na operacii bola 21.11.2008 ale pôvodne som mala ísť tiež 10.11.2008 len som mala zdravotne pbolemy thak som nemohla.a kde ta operovali?
zuzulikv
12.01.09,15:28
nemáš za čo ja rada poradím ak viem,a ohladom tohto som si tiež prešla thak sa podelím o skúsenosti, ja som si dnes bola vybavovať rehabilitacie;) ja som na operacii bola 21.11.2008 ale pôvodne som mala ísť tiež 10.11.2008 len som mala zdravotne pbolemy thak som nemohla.a kde ta operovali?
V Ruzinove... doktor P.V. lezala som na 12. poschodi na ortopedii. Mala som rozdruzganu chrupavku... a teraz koleno zas vyskakuje.. Mam obavu ze to bude vez alebo zas chrupavka.... Je to na jed.... A ja uz som mala koleno celkom rozhybane...;):rolleyes:
pasuliatko
12.01.09,21:39
V Ruzinove... doktor P.V. lezala som na 12. poschodi na ortopedii. Mala som rozdruzganu chrupavku... a teraz koleno zas vyskakuje.. Mam obavu ze to bude vez alebo zas chrupavka.... Je to na jed.... A ja uz som mala koleno celkom rozhybane...;):rolleyes:

heh aj ja som ležala v Ružinove ale ja na 13:) mna operoval Kordoš:)
zuzulikv
13.01.09,19:44
:(
heh aj ja som ležala v Ružinove ale ja na 13:) mna operoval Kordoš:)
Koleno vyskakuje a boli jak ............. :mee: ASI TO NEVYDRZIM ..... je to na nervy.. ked si pomyslim ze by ma mali znova operovat.... :mee:
pasuliatko
13.01.09,20:39
:(
Koleno vyskakuje a boli jak ............. :mee: ASI TO NEVYDRZIM ..... je to na nervy.. ked si pomyslim ze by ma mali znova operovat.... :mee:

prosim zajdi k lekárovi dobre?urob to pre mna ;)
zuzulikv
14.01.09,06:50
prosim zajdi k lekárovi dobre?urob to pre mna ;)
Psuliatko jasne.....;) dnes mu volam kedy mozem prist... a dam Ti vediet co mam s kolenom...:rolleyes:
Keira
14.01.09,10:14
Ahojte, tak mňa čaká artroskopia 27.1 na Fraňa Krála.
Problém je v tom, že po úraze mi až za tri týždne zistili, že mám koleno aj zlomené na dvoch miestach. Takže tri týždne som na ňom chodila, rozcvičovala ho a riadne som si to skomplikovala. :mad:V prvom rtg snímku to vraj nebolo vidno, kvôli rozsiahlemu hematómu. Ďaľší doktor mi to chvalabohu zistil a musel mi dať sádru, lebo pri zlomenine sa ats robiť nedá. Takže teraz mám sádru a od jej nasadenia mi manžel pichá heparín do brucha. Niekto tu uvázal, že pocit strpnutej nohy. Presne toto mám v lýtku, aj napriek tomu, že si pichám injekcie. Mám ich už v sebe vyše dvadsať a ete ďaľších dvadsať pred sebou. Má niekto z vás skúsenosti s ATS po zlomenine? Dosť sa toho bojím.
Chcela by som vedieť ako dlho trvá rehabilitácia v takom to prípade. Ďakujem:mee:
zuzulikv
14.01.09,15:41
Psuliatko jasne.....;) dnes mu volam kedy mozem prist... a dam Ti vediet co mam s kolenom...:rolleyes:
Pasuliatko v pondelok tam idem... bo doktor ide na dovolenku... takze dobre si ma posurila... DIKY TI :rolleyes:
zuzulikv
14.01.09,15:43
Ahojte, tak mňa čaká artroskopia 27.1 na Fraňa Krála.
Problém je v tom, že po úraze mi až za tri týždne zistili, že mám koleno aj zlomené na dvoch miestach. Takže tri týždne som na ňom chodila, rozcvičovala ho a riadne som si to skomplikovala. :mad:V prvom rtg snímku to vraj nebolo vidno, kvôli rozsiahlemu hematómu. Ďaľší doktor mi to chvalabohu zistil a musel mi dať sádru, lebo pri zlomenine sa ats robiť nedá. Takže teraz mám sádru a od jej nasadenia mi manžel pichá heparín do brucha. Niekto tu uvázal, že pocit strpnutej nohy. Presne toto mám v lýtku, aj napriek tomu, že si pichám injekcie. Mám ich už v sebe vyše dvadsať a ete ďaľších dvadsať pred sebou. Má niekto z vás skúsenosti s ATS po zlomenine? Dosť sa toho bojím.
Chcela by som vedieť ako dlho trvá rehabilitácia v takom to prípade. Ďakujem:mee:
No ja som mala nieco podobne ako ty.. Taha sa mi to uz pekne dlho.. Od operacie ubehli dva mesiace a zasmi koleno vyskakuje a takze neviem ako dalej. Pred OP som mala blok kolena, rozdruzganu chrupavku. Tento stav trval od urazu 17.10...
smoulinka85
14.01.09,16:49
ahojte... som pozorne citala tuto temu, lebo i mna to bohuzial caka. V pondelok idem na artroskopiu a potom na plastiku vazu - krizneho. Neviete kolko moze trvat zotavenie sa?
DanielaSL
14.01.09,19:45
Tak ja som už vyše mesiaca od operácie a nie som stále fit. Ak viac chodím alebo ako sedím a nohy mám spustené a zohnuté v kolene,tak mi koleno opúcha a bolí. Pocit mravenčenia a bolesti v lýtku mám tiež stále. :( Od pondelka začínam chodiť na rehabilitácie...tak hádam to pomôže.
pasuliatko
14.01.09,19:55
Psuliatko jasne.....;) dnes mu volam kedy mozem prist... a dam Ti vediet co mam s kolenom...:rolleyes:

dakujem som rada ;)
pasuliatko
14.01.09,19:56
Pasuliatko v pondelok tam idem... bo doktor ide na dovolenku... takze dobre si ma posurila... DIKY TI :rolleyes:

v pohode aj nabudúce :D a som rada,že si to vybavila ;)
pasuliatko
14.01.09,19:58
ahojte... som pozorne citala tuto temu, lebo i mna to bohuzial caka. V pondelok idem na artroskopiu a potom na plastiku vazu - krizneho. Neviete kolko moze trvat zotavenie sa?

to je individuálne ja som skoro dva mesiace po plastike a stale problemy:(
pasuliatko
14.01.09,19:58
Tak ja som už vyše mesiaca od operácie a nie som stále fit. Ak viac chodím alebo ako sedím a nohy mám spustené a zohnuté v kolene,tak mi koleno opúcha a bolí. Pocit mravenčenia a bolesti v lýtku mám tiež stále. :( Od pondelka začínam chodiť na rehabilitácie...tak hádam to pomôže.

ja som na tom velmi podobne až na to mravčanie.:(
DanielaSL
14.01.09,20:07
Vraj to mravenčenie je z toho, ako pred operáciou stiahnu v stehne nohu. Môže to byť na maximálne dve hodiny a nie každý pacient rovnako reaguje a potom zvyknú tí citlivejší mať takýto problém. Aspoň tak mi to po vyšetrení ciev vysvetlil doktor.
Keira
15.01.09,06:55
No ja som mala nieco podobne ako ty.. Taha sa mi to uz pekne dlho.. Od operacie ubehli dva mesiace a zasmi koleno vyskakuje a takze neviem ako dalej. Pred OP som mala blok kolena, rozdruzganu chrupavku. Tento stav trval od urazu 17.10...
To mi ťa je ľúto, mne sa to ťahá od 4.12 ale zatiaľ som len so sádrou od členka až po zadok.Vtedy také veci ako ísť na záchod alebo odniesť niečo v jednej ruke, keď v oboch má barle , umyť si nohy a obuť sa sú cirkusové číslo. Už sa len na to teším, že budem mať tú 10kilovú sádru dole z nohy. Ale či niečo vyrieši operácia neviem. Vlastne ani neviem, čo všetko tam mám poškodené.Musíme vydržať, ja si stále hovorím, že stávajú sa aj horšie veci, ale mám toho už po krk. Chodila si na rehabilitácie?
zuzulikv
15.01.09,08:01
To mi ťa je ľúto, mne sa to ťahá od 4.12 ale zatiaľ som len so sádrou od členka až po zadok.Vtedy také veci ako ísť na záchod alebo odniesť niečo v jednej ruke, keď v oboch má barle , umyť si nohy a obuť sa sú cirkusové číslo. Už sa len na to teším, že budem mať tú 10kilovú sádru dole z nohy. Ale či niečo vyrieši operácia neviem. Vlastne ani neviem, čo všetko tam mám poškodené.Musíme vydržať, ja si stále hovorím, že stávajú sa aj horšie veci, ale mám toho už po krk. Chodila si na rehabilitácie?
Tak nastastie ja som mala ortezu.. kvoli trpnutiu lytka a potom v novembri bloa artroskopia.. No uz som pekne zacinala nohu ohybat ale nieco tam znova ruplo a koleno boli :o
zuzulikv
15.01.09,11:52
To mi ťa je ľúto, mne sa to ťahá od 4.12 ale zatiaľ som len so sádrou od členka až po zadok.Vtedy také veci ako ísť na záchod alebo odniesť niečo v jednej ruke, keď v oboch má barle , umyť si nohy a obuť sa sú cirkusové číslo. Už sa len na to teším, že budem mať tú 10kilovú sádru dole z nohy. Ale či niečo vyrieši operácia neviem. Vlastne ani neviem, čo všetko tam mám poškodené.Musíme vydržať, ja si stále hovorím, že stávajú sa aj horšie veci, ale mám toho už po krk. Chodila si na rehabilitácie?
ano chodila som aj rehabilitovat.. Uz to vyzeralo celkom nadejne.. No pred tyzdnom nieco v kolene ruplo a uz zas mam strach co s tym bude... V pondelok idem k doktorovi na kontrolu... :mee:
Keira
16.01.09,09:43
ano chodila som aj rehabilitovat.. Uz to vyzeralo celkom nadejne.. No pred tyzdnom nieco v kolene ruplo a uz zas mam strach co s tym bude... V pondelok idem k doktorovi na kontrolu... :mee:

Držím Ti palčeky, aby to nebolo nič vážne.;)
Ja sa potrebujem dostať aspoň tak, že budem môcť šoférovať a aspoň raz denne ísť von so psom. Keďže je to labrador , je to taký macko 40kg...A najviac sa teším na sprchu...Mne trplo lýtko hneď po úraze a sádru som musela dostať, inak to nešlo.Doktor povedal, že to tŕpne kvôli veľkému hematomu. Mala som ho skoro15cm...a koleno ako futbalovú loptu.Krv z neho nešla vyberať, len trochu, tak som dostala tie injekcie. Brucho mám už krásne rozpichané, ale noha stále stŕpnutá.Mám zakázané na to došlapovať,:mee: teda do operácie.Ako dlho si asi bola v narkoze? Bojim, bojim
smoulinka85
16.01.09,10:01
To mi ťa je ľúto, mne sa to ťahá od 4.12 ale zatiaľ som len so sádrou od členka až po zadok.Vtedy také veci ako ísť na záchod alebo odniesť niečo v jednej ruke, keď v oboch má barle , umyť si nohy a obuť sa sú cirkusové číslo. Už sa len na to teším, že budem mať tú 10kilovú sádru dole z nohy.
No ja som mala uraz 30.12 a mam aj zlomenu pistalu ale dali mi tento tyzden dole sadru / vlastne dlahu a teraz mam ortezu... skus si to aj ty pytat... s tym je to jednoduchsie aj sa s nou lepsie spi... :)
zuzulikv
16.01.09,17:01
Držím Ti palčeky, aby to nebolo nič vážne.;)
Ja sa potrebujem dostať aspoň tak, že budem môcť šoférovať a aspoň raz denne ísť von so psom. Keďže je to labrador , je to taký macko 40kg...A najviac sa teším na sprchu...Mne trplo lýtko hneď po úraze a sádru som musela dostať, inak to nešlo.Doktor povedal, že to tŕpne kvôli veľkému hematomu. Mala som ho skoro15cm...a koleno ako futbalovú loptu.Krv z neho nešla vyberať, len trochu, tak som dostala tie injekcie. Brucho mám už krásne rozpichané, ale noha stále stŕpnutá.Mám zakázané na to došlapovať,:mee: teda do operácie.Ako dlho si asi bola v narkoze? Bojim, bojim
Ja som mala lumbalku.. Na operaciu ma brali o 10.00 rano a o 14 som uz bola na izbe.. Pokial viem tak mi artroskopiu robili asi hodinku... Mala by som ist este na plastiku vezu a tak som zvedava ci to rupnutie neurychli...:rolleyes::mee:
Keira
16.01.09,19:39
keď čítam koľko ste si už vytrpeli a koľko vás ešte možno toho čaká, je to hrozné.Kým som neprišla na tieto stránky , mala som predstavu chirurgického zákroku a za pár dní- šup na nohy.:(
Vidím, že som to zľahčovala a kolená sú naozaj zradný materiál. Držme sa aj psychicky:mee::o
pasuliatko
16.01.09,19:50
keď čítam koľko ste si už vytrpeli a koľko vás ešte možno toho čaká, je to hrozné.Kým som neprišla na tieto stránky , mala som predstavu chirurgického zákroku a za pár dní- šup na nohy.:(
Vidím, že som to zľahčovala a kolená sú naozaj zradný materiál. Držme sa aj psychicky:mee::o

dakujeme ale nejak to zvládnuť musíme :)
zuzulikv
19.01.09,18:50
dakujeme ale nejak to zvládnuť musíme :)
Pasuliatko takze mam vyskocene jablcko a skrizeny vez nevydrzal... a este aj dalsia chrupavka ... takze o tyzden sa rozhodne ako to bude... dalej, ale dalsej ASK sa nevyhnem.. Zatial orteza....:mee::confused::(
pasuliatko
19.01.09,19:58
Pasuliatko takze mam vyskocene jablcko a skrizeny vez nevydrzal... a este aj dalsia chrupavka ... takze o tyzden sa rozhodne ako to bude... dalej, ale dalsej ASK sa nevyhnem.. Zatial orteza....:mee::confused::(

uj to mi je lúto ale držím palce nech to dobre dopadne. :) daj vedieť čo a jak :)
zuzulikv
19.01.09,20:28
uj to mi je lúto ale držím palce nech to dobre dopadne. :) daj vedieť čo a jak :)
Jasne.. dam vediet. No ked si predtavim znovu operaciu... juuujj.. ale ked to pomoze.. Potom dam vediet. A diky :rolleyes:
pasuliatko
19.01.09,20:40
Jasne.. dam vediet. No ked si predtavim znovu operaciu... juuujj.. ale ked to pomoze.. Potom dam vediet. A diky :rolleyes:

pozri ak to pomôže prečo nie, ja pojdem aj na druhe koleno lebo mam to iste čo na lavom čo mi operovali,ale to si najprf našetrím peniaze a pôjdem do nejakej súkromnej ortopedickej kliniky aby som predišla tomu čo bolo v Ružinove.:o držím ti palce:)
lukala
21.01.09,04:23
Caute baby
Len som si to tak prebehla tuto temu
Ja som mala prvy uraz 3/07. Najskor ze mi doporucia super doktora na Fr krala. Ten mi dal sadru od hora dole, tie co ste to zazili chapete. Po tyzdni mi kolegyna vybavila sukr poliklikliniku, kde sa skoro lekar zosulal od smiechu, ked videl sadru, ze to sa uz sto rokov nerobi a ci mam 80 rokov , lebo drevene barle davaju len babkam. Sup dole so sadrou, rovno na MR, na dalsi den ASK- potvrdenu roztrhame bocen, krizny, meniskus
(Len podotykam, ze som na sporte dost zavisla a dost dobre trenovana. Za ten tyzden v sdare mi atrofoval sval o 5 cm)
Po 2 mesiacoh plastika, kedze som zavislak ( sportovy) tak som makala co to dalo. Za mesiac bicyklovala po rovine, za 5 hrala zlahka squash a pol roka od op som uz robila vsetko. Ked si pomyslim, co by bolo so mnou, keby som ostala na Fr Kr, tak sa mi otvara nozik vo vacku. Po 6 t by som miesto nohy mala palicku, pol roka sa ucila chodit aby som potom niekedy zistila ze co mi vlastne je a stratila rok aktivneho zivota a zbytocne sa natrapila

Baby- nasetrit peniazky a sup do sukromneho

No a zaver- som v tom zas, cez vikend ruplo druhe kleno. Na 98 % krizak, za chvilu idem na ASK.

Poucenie- nohu som mala sice rozcvicenu rozbehanu ale svalova hmota etse nebola dobehnuta ( profikom to trva 2 roky od op, kym maju celu svalovu hmotu spat) Takze tentokrat okrem bike, sq, lyze, beh zaradim poctivo posilovnu treba cielene posilovat spodnu cast stehna
Sportu zdar, hlavu hore, aj ja som na maslu
L.
na odberoch na kramaroch mi sestricka spomenula, ze maju nejakeho lekara co je uplne alergicky na tych sportovcov z roztrhamymi vazmi. Tak to je potom dobre sa oreagovat sposobom sup s tym do sadry
DanielaSL
21.01.09,07:09
Dievčatá od pondelka chodím na rehabilitácie, kde so mnou cvičí fyzioterapeut. Cviky si cvičím ešte aj doma a fakt....pomáha to, cítim sa lepšie. Takže treba len poctivo cvičiť a cvičiť.
pasuliatko
21.01.09,10:45
ja idem v piatok k rehabilitačnej a uvidím čo povie. ;)
pasuliatko
21.01.09,10:46
všimli ste si,že väčšinou sme tu len my babizne? :D chlapi sa boja alebo čo? :D nevadi nie?:)
Keira
21.01.09,12:41
[quote=lukala;923270]Caute baby
Len som si to tak prebehla tuto temu
Ja som mala prvy uraz 3/07. Najskor ze mi doporucia super doktora na Fr krala. Ten mi dal sadru od hora dole, tie co ste to zazili chapete. Po tyzdni mi kolegyna vybavila sukr poliklikliniku, kde sa skoro lekar zosulal od smiechu, ked videl sadru, ze to sa uz sto rokov nerobi a ci mam 80 rokov , lebo drevene barle davaju len babkam. Sup dole so sadrou, rovno na MR, na dalsi den ASK- potvrdenu roztrhame bocen, krizny, meniskus


Ahoj, ja chodím na Fraňa a viem, že doktori sú tam všelijaký. Nechcem menovať...:confused: Jeden z nich mi dal mastičku na nohu...ktorú som mala dvakrát zlomenú v kolene plus ďaľšie poškodenia väzív, šliach atď. nakoniec po troch týždňoch, čo som si nohu rozdsekala na s... ma poslal ku svojmu kolegovi, ktorý po opakovanom räntgene zistil zlomeninu. Dostala som sádru, presne takú ako si opisovala s vysvetlením , že zo zlomeninou nesmiem absolvovať operáciu. Takže najskôr dať kosti do poriadku a potom ATS. Sadru, resp. dlahu mi dal pri vyšetrení dole a skoro som odpadla. Nohu mám ako z Buchenwaldu, ako stará 80 ročná babička. Svaly samozrejme nikde, sádru budem mať 6 týždňov.Ale myslím si , napriek tomu, že iné riešenie nebolo a som rada, že sa to dobre zrastá a nemusel mi koleno lámať...Tomuto doktorovi verím, myslím si, že tomu rozumie, sám si to prežil a asistoval vlastnú operáciu. ATS ma čaká 27. tak dúfam, že konečne po dvoch mesiacoch sa s tým začne niečo robiť ..:mee:
V tvojom prípade ale sádra bola fakt "užitočná":(
lukala
21.01.09,15:34
Cau, etse mi nedovoli odpovedat na sukromne spravy,som junior takze musim takto
Okrem toho, kludene to zverjnim, lebo doteraz sa mi otvara noz vo vacku
Dr Rosina
Ina aj u mna videl jasnu zlomeninu a opakovane 2 rtg nepotvrdili ani naznak, ani nist co by len teoreticky mohla byt zlomenina
Som ta teraz potesila, co?
Uz som doma po artroskopii, tato op je realtivne v pohode co sa tyka bolesti, teda takmer bez boleti, horsie je to s mobilityou
A teda mam uplne rozflakany krizak, s casti aj menisky , bocne drzia
Teda od pondelka rozcvicujem (koli mensikom mam 4 dni klud, keby bol iba ACL tak hned oz zajtra), za 2 mesiace plastika
Uf uf, keby som radsej mohla ist rodit :(

Jasne, chlapi sa boja, resp my sa z toho strachu potrebujeme vyrozpravat, oni su hrdinovia vsetkych cias a do vankusa fnukaju tajne

Fnuk fnuk, baby, ja som musle byt strasne zla v minulom zivote 2 x za rok a pol :(
Keira
21.01.09,18:40
[quote=lukala;924069]Cau, etse mi nedovoli odpovedat na sukromne spravy,som junior takze musim takto
Okrem toho, kludene to zverjnim, lebo doteraz sa mi otvara noz vo vacku
Dr Rosina
Ina aj u mna videl jasnu zlomeninu a opakovane 2 rtg nepotvrdili ani naznak, ani nist co by len teoreticky mohla byt zlomenina
Som ta teraz potesila, co?
Uz som doma po artroskopii, tato op je realtivne v pohode co sa tyka bolesti, teda takmer bez boleti, horsie je to s mobilityou
A teda mam uplne rozflakany krizak, s casti aj menisky , bocne drzia
Teda od pondelka rozcvicujem (koli mensikom mam 4 dni klud, keby bol iba ACL tak hned oz zajtra), za 2 mesiace plastika
Uf uf, keby som radsej mohla ist rodit :(

Kua, a ja som mu tak verila, sama neviem prečo...asi na mňa pôsobí takým dojmom. teraz sa mu zverím do rúk a uvidím, zajtra mám interné a všetko už za sebou. Moc si ma nepotešila..bojím ešte viac ako predtým:mee::confused:A čo si robila, že si mala taký úraz? Mne, pre zaujímavosť...ublížli ten kto ťa ľúbi:confused:vrazil do mňa pes môjho psa s rozbehom 60 kg váhy z boku do kolena. Padla som, odpadla od bolesti asi na tri minúty a potom pekný príbeh...:eek:
zuzulikv
22.01.09,05:46
všimli ste si,že väčšinou sme tu len my babizne? :D chlapi sa boja alebo čo? :D nevadi nie?:)
Pasuliatko.. ved chlapi su padavky.... :o. V utorok Ti dam vediet ako som dopadla. Maj sa zatim pekne.:rolleyes: