misomiso
25.05.08,13:21
Dobry den prajem vsetkym.

Nemate niekto recept na orechovicu, ako ju robia v Chorvatsku? Viem, ze sa tam v 1l rakie (slivovice alebo vodky) 1 kg cukru (alebo menej), mocia zelene orechy, ale neviem kolko a potom neviem, ci ich treba namocit cele alebo rozrezane. Cas vyluhovania je niekolko tyzdnov, ale tiez neviem presne kolko. Mate niekto presny recept?

Druhy problem - cerstav kysnuta stava z bazovych kvetov. Robi sa to v 5 litrovych flasiach. Ako dieta som to pil, robilo sa to bezne. Pred par rokmi sme to skusali, ale nejako sa to nevydarilo, asi sme nameli dobry recept. Nemate niekto prosim overeny recept?
kukučka
25.05.08,21:22
Zuziana
26.05.08,03:35
Ja som na bazovú limonádu našla nasledovný recept:
Asi 5 veľkých bazových kvetov, 1/2 kg kryštálového cukru 1 pokrájaný citron v 5l fľaši zalejeme do plna s vodou. Necháme 8 dní na slnku a precedíme do fliaš. Treba ju v krátkom čase skonzumovať. (Malý atlas liečivých rastlín)
liviar
26.05.08,05:08
Do veľkého 5 l pohára dať asi 2 - 3 cm medu ( aby bolo dno zakryté), zo 10 kvetov bazy a plný pohár vody. Po dvoch dňoch pridať hrubšie koliesko citrónu a premiešať. Nechať zatvorené na slnku, ak nie je tak aspoň v telple.
bef
26.05.08,07:28
Na bazovú limonádu pozor, vraj sa s nej dá nafúkať. Nemám to osobne overené ale upozornil ma na to profesionálny vodič. Tak radšej pre istotu nepiť pred jazdou.




Pekný deň :)
alabut
26.05.08,15:13
Orechovica

7 l čistého alkoholu, 1 kg cukru, 30 zelených orechov obratých do 24. júna, 100 g hrozienok, 2 celé pomaranče, kôru z dvoch citrónov, 1 vrecúško anízu, 2 tyčinky škorice, 1 lyžičku borievok, 2 vrecúška vanilkového cukru, 10 g klinčekov.

Alkohol dáme do demižóna a lúhujeme v ňom 7 týždňov všetky uvedené suroviny. Po siedmych týždňoch dôkladne precedíme a dáme do fliaš.

link: http://www.receptar.sk/index.php?ID=4&SubID=1&recID=1684335468
alabut
26.05.08,15:16
Orechovica Asi 20 zelených orieškov sa rozštvrtí, naplní sa nimi fľaša so širokým hrdlom, zaleje litrom ražného liehu, tak aby bol na 2-3 prsty nad orechami. Uzavretú fľašu postavíme na 14 dní, prípadne na 4 týždne na slnko alebo na teplé miesto. Potom orechovicu scedíme a naplníme do fliaš. V čase potreby užívame po 1 kávovej lyžičke. - Veľmi chutný orechový likér pripravíme tak, že k zeleným orechom pridáme 2-3 klinčeky, kúsok škoricovej kôry, trošku vanilky a polovicu pomarančovej šupy, dobre umytej, chemicky nestriekanej. 500 g cukru sa povarí v 1/4 litri vody a prileje do scedenej orechovice.

link: http://www.zdravie.efekt.sk/orechkralovsky.html
kukurička
10.06.08,05:14
Orechovica Asi 20 zelených orieškov sa rozštvrtí, naplní sa nimi fľaša so širokým hrdlom, zaleje litrom ražného liehu, tak aby bol na 2-3 prsty nad orechami. Uzavretú fľašu postavíme na 14 dní, prípadne na 4 týždne na slnko alebo na teplé miesto. Potom orechovicu scedíme a naplníme do fliaš. V čase potreby užívame po 1 kávovej lyžičke. - Veľmi chutný orechový likér pripravíme tak, že k zeleným orechom pridáme 2-3 klinčeky, kúsok škoricovej kôry, trošku vanilky a polovicu pomarančovej šupy, dobre umytej, chemicky nestriekanej. 500 g cukru sa povarí v 1/4 litri vody a prileje do scedenej orechovice.

link: http://www.zdravie.efekt.sk/orechkralovsky.html
My tento orechový likér pripravujeme presne podľa tohto receptu, normálne s cukrom a už pár rokov. Je výborný, nemusíte sa báť ho robiť takto. Orechy sa trhajú na Jána /musia sa dať ľahko prepichnúť/, alebo okolo Jána - t.j. 24.júna. Tento recept je napísaný aj v knihe "Zdravie z Božej lekárne - Trebenová" a orechovica je dokonca liečivá - prečisťuje krv, žalúdok a pečeň, odstráňuje slabosť žalúdka a hnilobné procesy v črevách. Okrem toho je výborná proti hustnutiu krvi. Odporúčam.
kukurička
10.06.08,05:22
Bázový sirup som robila aj nedávno a z troch dávok a je tiež overený:
2 l vody, kysel.citronová -50g, 20 veľkých kvetov a 2 kg cukru.
2 litre vody prevaríme, necháme vychladnúť, nasypeme kyselinu citr.a potom pridáme 20 umytých kvetov. Necháme stáť 24 hodín. Precedíme cez sito, pridáme 2 kg cukru. Všetko prevaríme a horúce dávame do teplých fliaš /nahrejeme si ich v rúre/, uzavrieme a zabalíme do deky a necháme do druhého dňa v teple.
Bázový džús - ten tiež robievam. 5 litrový pohár naplníme vodou, pridáme 300-400 g kryš.cukru, 1 citrón pokrájaný na kolieska /bez kôry a jadierok/, 4 umyté kvety bázy. Vložíme do pohára, ktorý necháme 4 dni stáť na dopolud.slniečku. Precedíme cez sito, plníme do tmavých fliaš /môžu byť aj svetlé ale potom to odložíme na tmavé miesto/a dáme na chladné miesto.
Zitulda
10.06.08,09:37
Pridávam recept na nevarený bazový syrup.
40 kvetov bazy očistiť od stopiek, umyť a dať do hrnca. Nasypať nane 4 kg ckyštálového cukru. Pridáme dva celé olúpané na krúžky pokrájané citróny a dva celé dobre umyteé pokrájané citróny aj s kôrou. Pridáme 10 dkg kyseliny citrónovej (nie citrodeko), 1 kávovú lyžičku salycilu, zalejeme 4 litrami prevarenej, vychladnej vody a necháme 5-7 dní stáť, Denne 2x miešame. Potom do tmavých fliaš tak, že cedíme 2x. Najprv cez sito a ešte raz cez 2-4x preloženú gázu umiestnenú vo väčšom site. Dobre uzavrieme a uložíme na tmavé miesto.
Moja skúsenosť: Tento recept mám odskúšaný a syrup je čistý priehľadný-vydrží aj dva roky, ak je uskladnený dobre, alebo sa nevypije. Minulý rok som tak uložila recept, že som ho nenašla. Našla som na internete -taký (podobný ako uvádza kukurička, varila som a le, nebol čistý a na spodku fliaš sa urobila usadenina. Nebol chuťovo zlý, len mojim sa nepáčilo, že bol zmútený pri riedení vždy sa zliala trocha aj usadenina.
kukurička
10.06.08,13:09
Pridávam recept na nevarený bazový syrup.
40 kvetov bazy očistiť od stopiek, umyť a dať do hrnca. Nasypať nane 4 kg ckyštálového cukru. Pridáme dva celé olúpané na krúžky pokrájané citróny a dva celé dobre umyteé pokrájané citróny aj s kôrou. Pridáme 10 dkg kyseliny citrónovej (nie citrodeko), 1 kávovú lyžičku salycilu, zalejeme 4 litrami prevarenej, vychladnej vody a necháme 5-7 dní stáť, Denne 2x miešame. Potom do tmavých fliaš tak, že cedíme 2x. Najprv cez sito a ešte raz cez 2-4x preloženú gázu umiestnenú vo väčšom site. Dobre uzavrieme a uložíme na tmavé miesto.
Moja skúsenosť: Tento recept mám odskúšaný a syrup je čistý priehľadný-vydrží aj dva roky, ak je uskladnený dobre, alebo sa nevypije. Minulý rok som tak uložila recept, že som ho nenašla. Našla som na internete -taký (podobný ako uvádza kukurička, varila som a le, nebol čistý a na spodku fliaš sa urobila usadenina. Nebol chuťovo zlý, len mojim sa nepáčilo, že bol zmútený pri riedení vždy sa zliala trocha aj usadenina.
Zitka v tom bázovom džúse som aj ja mala usadeniny /to bude asi z citrónu/ a tiež to deti nechceli piť, ale sirup býva čistý, pretože tam sa luhujú len kvety bez citrónu a keď sa to dobre precedí, tak sa nemá z čoho robiť usadenina. Džús chutí zase priateľovi, tomu to nevadí, lebo si to predtým zamieša.
Zitulda
12.06.08,19:00
Zitka v tom bázovom džúse som aj ja mala usadeniny /to bude asi z citrónu/ a tiež to deti nechceli piť, ale sirup býva čistý, pretože tam sa luhujú len kvety bez citrónu a keď sa to dobre precedí, tak sa nemá z čoho robiť usadenina. Džús chutí zase priateľovi, tomu to nevadí, lebo si to predtým zamieša.
Kuky, tak dnes som precedila syrup a mám až 14 litroviek a tentoraz mám ho úplne čistý,nezamútený. Neviem prečo sa mi minulého roku zmútil už pri cedení a usadeniny boli už po troch dňoch, uvidím o tri dni.
Vnúčatá a deti ho ochutnali hneď a chválili.
Mám radosť :D - no povedz, nie je to aj do témy "čo ma dnes potešilo....".???;)
Reprografia
17.06.08,05:45
My tento orechový likér pripravujeme presne podľa tohto receptu, normálne s cukrom a už pár rokov. Je výborný, nemusíte sa báť ho robiť takto. Orechy sa trhajú na Jána /musia sa dať ľahko prepichnúť/, alebo okolo Jána - t.j. 24.júna. Tento recept je napísaný aj v knihe "Zdravie z Božej lekárne - Trebenová" a orechovica je dokonca liečivá - prečisťuje krv, žalúdok a pečeň, odstráňuje slabosť žalúdka a hnilobné procesy v črevách. Okrem toho je výborná proti hustnutiu krvi. Odporúčam.

Zdravím,
chcela by som sa spýtať na ten ražný lieh, kde sa dá zohnať?
Díki
Karas Milan
17.06.08,08:12
Moja skúsenosť: Tento recept mám odskúšaný a syrup je čistý priehľadný-vydrží aj dva roky, ak je uskladnený dobre, alebo sa nevypije.


Ahoj Zitka.


Víno tak vraj vydrží desaťročia a potom ho predávajú za strašné prachy.
( ? bazový sirup so syrom ? )

Ahoj
Ka Mil
anonym222
18.06.08,17:40
K receptom na orechovicu by som ešte doplnil, že niekto tam pridáva vyluhovať aj niekoľko celých zŕn čiernej kávy. Ako alkohol je dobre použiť rakiu (vinovicu), možno aj ražný lieh, ako bolo uvedené. Slivovicu by som však určite nedával. Raz som to skúsil so slivovicou, ale nebolo to dobré.
kukurička
24.06.08,21:29
Zdravím,
chcela by som sa spýtať na ten ražný lieh, kde sa dá zohnať?
Díki
Ražňovicu pália ľudia súkromne, alebo nosia z Prochote (tam sa asi páli už dlhú dobu). O tom určite budú vedieť lepšie starší ľudia, ale môže sa hádam použiť aj iná domáca pálenka -( slivovica asi nie, keď s ňou nie sú dobré skúsenosti).
erzet
06.07.08,07:12
Ešte jeden na Orechový likér.
Čítal som. Je ich veľa. Nechce sa mi to porovnávať. Tak dávam i ja jeden k verejnému blahu.
8 Dl vody
70 Dg cukru
12 hrebíčkov
1 - 2 pomaranče - kôra
30 orechov
1 l vodky
Vodu, cukor, klinčeky a kôru z pomarančov dáme na 5 minút variť. Po ochladnutí do zmesi dáme na kolečka nakrájaných ešte zelených orechov a necháme vylúhovať na slnku v pohári 4 - 5 týždňov. Potom roztok scedíme a zalejeme ho vodkou a slušne, striedmo, pijeme.
javorka
06.12.08,10:42
Ahojte.Nevie mi niekto poradit ako a čím mám zriedit domácu pálenku,ktorá je veľmi silná asi 70,aby som získala aspon 50ku alkohol?dakujem
Excise Duty
06.12.08,11:34
Ahojte.Nevie mi niekto poradit ako a čím mám zriedit domácu pálenku,ktorá je veľmi silná asi 70,aby som získala aspon 50ku alkohol?dakujem
Lieh sa zásadne riedi destilovanou vodou, ale nie takou, čo sa predáva v drogériách, to je voda na technické účely a nie na potravinárske účely. Vždy sa voda prilieva do liehu a nie naopak, inak sa lieh zamúti. A ako vieš, že tá pálenka má obsah alkoholu asi 70 % objemu? Ak pochádza z legálnej pálenice, tak bude mať obsah alkoholu okolo 50 - 52, maximálne 55 % objemu. Ak aj je skutočne doma a teda nelegálne pálená, tiež sa to nebude líšiť. lebo tí čo to robia, aj napriek antipropagande väčšinou tomu veľmi dobre rozumejú a vedia, aká je rozumná konzumná stupňovitoť alkoholu. Máš stupňovitosť tej pálenky odmeranú alebo ide len o subjektívny názor? Nie každý je zvyknutý na pravé destiláty a ich drsnosť, najmä ak sú čerstvé, pripisuje vysokému percentuálnemu obsahu alkoholu. Ak myslíš, že tvoja pálenka má obsah alkoholu 70 % objemu, potom to musí byť minimálne vínny destilát, bežné ovocie takú vysokú výťažnosť nemá. Kedže nepoznám ďalšie podrobnosti, detailnešie sa nemôžem vyjadriť.
javorka
06.12.08,18:50
stupnovitost nemám odmeranú,ja osobne alkohol vôvec nemusím.zrejme to bude len subjektívny pocit,tá pálenka bola čerstvo vypálená
Excise Duty
06.12.08,19:08
stupnovitost nemám odmeranú,ja osobne alkohol vôvec nemusím.zrejme to bude len subjektívny pocit,tá pálenka bola čerstvo vypálená
Treba ju nechať postáť, ona zjemnie. Ak bola vypálená legálne v pálenici, na doklade predsa musí byť uvedená stupňovistosť, veď je to rozhodujúci údaj pre výpočet spotrebnej dane, ak bola pálená inak, potom si treba požičať hustomer a aspoň orientačne zistiť stupňovitosť. Na presné odmeranie je potrebný areometer (úradne overený hustomer kombinovaný s teplomerom) a tiež alkoholometrické tabuľky.