kveten
25.05.08,17:04
Dobry den rad by som sa opytal som studentom VS a nedostavam ziadne stipendium ani socialne davky aj ked si myslim ze na tom som dost mizerne ...kedze ....Rozvedení rodicia .....to viedlo k tomu ze som ostal pri mame...... s otcom som stratil kontakt asi od roku 2001..V sucastnosti mi mama ziadnym sposobom neprispieva odisla do zahranicia a uz 5 rokov som bez akehokolvek prispevku ..AJ ked v sucasnosti pracujem vo firme musim ...chodit este aj na brigady pretoze mi peniaze nevychadazju platenie si INTERNATU STRAVY dopravy ...atd ..Tymto sposobom zijem uz as 2 roky a zacina to byt neunosne pretze zanedbavam skolu a nemam mozno ziadnej sebarealizacie ani ODDYCHU pravom slova zmysle. Stipendium mi nechcu preplatit pretoze su potrebne potvrdenia od mami na urade prace poslednej vyplaty atd .ktore nemam mozno ziskat kedze ani s nou nie som v kontakte a s otcom nechcem byt v kontakte ...Takze na zaver sa Chcem sa spytat co musim urobit alebo poziadat koho aby donutil jedneho z rodicov prispievat kedze uz niesom schopny dalej fungovat .... Kedze viem ze rodicia sa maju starat o dieta do skoncenia skoly alebo do 24 rokov ...a ty moji akosi na vsetko zabudli ..Pomozte mi prosim pri postupe aky mam zaujat ....DAKUJEM
Jozef Mihál
25.05.08,15:09
K otázke: ak ste študentom denného štúdia, máte menej ako 25 rokov a doba štúdia neprekročila dobu štúdia podľa študijného programu, tak STE NEZAOPATRENÉ DIEŤA.

Na riešenie sociálnych problémov sú kompetentné úrady práce sociálnych vecí a rodiny, obráťte sa tam.
kveten
25.05.08,15:22
Dakujem a este rad by som sa opytal ci je nutne sa obratit na prislusny urad v mieste bydliska alebo je mozne aj v mieste studija .
Jozef Mihál
25.05.08,15:29
Začnite tam, kde to máte viac poruke.
kveten
28.06.08,18:56
Dobry den ,chcel by som sa informovat ak chcem napisat ziadost o navrh na urcenie vyzivneho pre plnolete dieta ,echistuje na WEBW nwjaka sablona ktoru staci vyplnit ,dakujem .
abel
28.06.08,19:04
zobadlo
30.06.08,14:31
Ako dospelý študent, si musíte dať návrh na súd voči obom rodičom na zvýšenie výživného. V prvom rade musíte mať rozhodnutie, komu ste bol zverený do výchovy /predpokladám, že matke/ a kedy sa naposledy upravovalo výživné. Ak matky niet a neviete o nej, kde sa zdržuje, súd jej môže ustanoviť opatrovníka ako osobe na neznámom mieste. Odporca v rade 1 bude otec, odporca v rade 2 bude matka.
Držím Vám palce, prajem veľa úspechov v štúdiu. Skutočne Vám fandím a držte sa.
kveten
14.07.08,19:44
Dobry den chcem sa opytat ci , ziadost o vyzivne si podavam na Okresny sud ,kde boli rodicia rozvedeny ,alebo na Krajsky sud

.za skoru odpoved vopred dakujem
willma
15.07.08,05:50
Podávaš na miestne príslušnom Okresnom súde
kveten
15.07.08,15:02
Dakujem
kveten
14.09.08,21:25
Dobry den ziadost som poslal dna 3.Jula ,no doposial som nedostal ziadne vyrozumenie ,ako a kde postupila moja ziadost o navrh na urcenie vyzivneho pre plnolete dieta .Je mozne ze ziadne vyrozumenie nedostanem? Alebo ,aby tieto uradne veci trvali tak dlho ?Pripade mam poslat tuto ziadost este raz ?Vopred dakujem za radu .
willma
15.09.08,07:50
ono počas prázdnin to trvá trošku dlhšie, skús sa osobne na príslušnom súde informovať, čo sa deje s tvojim podaním.
kveten
27.09.08,19:32
Dobry je mozne napisat na prislusky sud nejaky urgentny list .aby mi odpisali co a ako ,teda ci pokrocila moja ziadost dalej.Pretoze prave teraz nemam moznost sa zatstavit na danom sude a opytat sa osobne .Za skoru odpoved vopred dakujem
hupka
13.10.08,07:55
K otázke: ak ste študentom denného štúdia, máte menej ako 25 rokov a doba štúdia neprekročila dobu štúdia podľa študijného programu, tak STE NEZAOPATRENÉ DIEŤA.

Na riešenie sociálnych problémov sú kompetentné úrady práce sociálnych vecí a rodiny, obráťte sa tam.


Dobrý deň, prosím o Váš názor: 31.8.2007 študent po 2 rokoch štúdia na VŠ elektrotechnickej prestal byť jej študentom. V 9/2007 začal nové štúdium na Ekonomickej univerzite.Teraz je v 2.ročníku 2007/2008 - teda je študentom VŠ už 4. rok a stále je bakalár / ???/. Má 23,5 roka.
Je tento študent nezaopatreným dieťaťom pri posudzovaní nárokov na rodinné prídavky, daňový bonus, zdravotné poistenie ,v prípade dohody o brigádnickej práci študenta - platí zdravotné poistenie aj naďalej štát ?
Ako sa v tomto prípade chápe § 11 ods.8 písm.a) až m,o, až r), " ktorý PODĽA ŠTUDIJNÉHO PROGRAMU NEPRESIAHLO ŠTANDARDNÚ DĹŽKU ŠTÚDIA " ?
Prosím, ak je to možné vysvetliť. Ďakujem
kveten
23.02.09,21:20
Mozem sa opytat kde najdem vzor na stiahnutie PRE SOCIALNE STIPENDIUM
vopred dakujem
Andyke
23.02.09,21:35
tu máš:
kveten
22.03.09,14:16
Dobry, den rad by som sa opytal ,dosiel mi list uz zo sudu ..No podla mojho nazoru To nema ani hlavu ani patu ved posudte sami ...len sa chcem opytat co odomna vlastne chcu .zatial rozumiem len tomu ze mam zdokladovat platby a dalej ...

LIST:V pravnej veci navrhovatela: Gajda Jan"(CIZE JA)", proti odporcovi Gajda Marek, o urcenie vyžvného pre plnolete dieta, Vas vyzývame aby ste zdokladovali platbu za Inzerat......"(MYSLIM ZE PAN JUDR. MAL NA MYSLI INTERNAT)"Pokial sa stravujete v jedalni predlozte sek o zaplateni.zaroven Vas vyzyvame, aby ste sudu k hore uvedenemu cislu konania mena a adresy blizkych pribuznych odporkyne "(PRECO ODPORKYNE, KED JE TAM OTEC)"
v 2.rade, ktorych by sud mohol ustanovit za opatrovnika menovanej ."(TAK TOMU UZ NECHAPEM AKY OPATROVNIK MENOVANEJ)"
kveten
22.03.09,14:18
Vas vyzyvame, aby ste sudu k tu chyba slovicko "oznamili "
kveten
05.05.09,09:08
Dobry deň, chcem sa opytať.Mám taký problem potrebujem nutne nejake štipendium.Aj napriek tomu že chodím do práce a na občasne brigady,kde sa da ....nestači to .Ide o to že s rodičmi nie som v kontakte a neviem, kde su a čo robia proste na oboch som podal žiadosť na Súd ...no ten sa akosi vlečie už od minuleho Júla.A teraz keď sa blíži skuškové začínam pocitovat nedostatok financiu. Nemozem si dovolit chodit tolko do prace a vydaje sa zvysili . Neviem kde sa mam obratrit na aky sud organ na cokolvek ...pretoze nemam nijak dolozene ze som socialne znevyhodneny kedze na to vsetko treba potvrdenia od rodicov. Chcem sa opytaťci existuje nejake special štipendium pre Vysokoškolaka..kde staci dolozit ze som podal ziadost o vyzivneho na Sud a ziadne potvrdenia o rodicov .............potrebujem pomoc.. Okrem toho som uz aj bezdomovec :) svet je krasny ..zivot je PES a preto zit je PSINA :)
iriska
05.05.09,09:25
neviem, či som niečo prehliadla, ale nemáš nárok na nejaké sociálne dávky? A niekto kompetentný, vyjadrite sa, či sa tu dá podať trestné oznámenie pre zanedbanie povinnej výživy... Aspoň by týmto spôsobom možno našli rodičov.
kveten
05.05.09,11:18
Zdravim a ake socialne davky ako si to mam vybavit ?? kde ? co na to treba ?
ivka70
05.05.09,12:05
Zdravim a ake socialne davky ako si to mam vybavit ?? kde ? co na to treba ?
Pokial je nezaopatrenym dietatom, jeho financne pomery sa posudzuju spolu s rodicom, ku ktoremu je "prideleny". Kedze prijem matky nema ako zdokladovat, nevyrataju mu ziadne sociane davky.

mozno by sa dalo na socialnom vybavit nahradne vyzivne /ak take cosi este existuje/, pokial nebude ukonceny sud ohladom vyzivneho od rodicov.
kveten
05.05.09,13:35
no presne to ...Ja to viem a preto chcem vediet ci existuje nejake ine stipendium ..dakujem na zaklade potvrdenia zo sudu
ivka70
05.05.09,13:44
no presne to ...Ja to viem a preto chcem vediet ci existuje nejake ine stipendium ..dakujem na zaklade potvrdenia zo sudu
Nejaka je ta tvoja veta nedokoncena ....
Stipendium existuje prospechove ... na to jedine nedavas potvrdenia o prijme rodicov.

Potom existuju studentske pozicky, na taku mas ako student narok.
Skusal si sa pytat na studijnom oddeleni vasej skoly?
Mozno skola dokaze v ojedinelych pripadoch pomoct nejakou vynimkou ....
kveten
05.05.09,15:22
Ano informoval som sa uy v 1. ročniku ohladom socialneho stipendia no to mozem vraj ziadat az po po tom co mi urcia vzyivne yo sudu teda prebehne cele sudne konanie .
A co sa tzka prospechoveho no mam 1,87 priemer a to davaj u nas do 1,6 alebo tak nejako ...a Vinimky stipendium by som mohol jedine ziadat ked vyhlasim na policii rodicov za nezvestnych apotom mozem ziadat ked ich budu haladat minimalne 2 tyzdne alebo tak nejako ....Co sa mi zda drasticke kedze viem kde sa nachadza mama ale ze sa kona malicherne, ako kukucia matka
No nic nie je mi pomoci tento socialny system zlihava skoda ze nie som nejaka mensina hned by som mal nieco..Ale dakujem ..
A pre dokoncenie vetz chcel som vediet ci by mi vidali stipendium docasne na zaklade toho ze nemam ako dokladovat rodinne pomery, ale mozem podlozit doklad nejakz o tom ze som yatial v nejakom sudnom konani ....alebo budem musiet cakat az do konca sudneho konania ked mi to urcia ...Lebo to trva nejako dlho .uz som tam posielal aj urgenciu ..ale zda sa mi ze budem musiet napisat nieco na sud .DAKUJEM
veronikasad
05.05.09,15:48
Skús sa informovať na Úrade práce, SV a rodiny na náhradné výživné. Možno sa ľady pohnú ...
kveten
05.05.09,21:29
No tu je problem s tym ze Studujem mimo trvaleho bydliska ,ktore uz pol roka nemam:) takze aj tam budem nejako stihany na polici ze som to nesiel nahlasit bohuzial nechce sa mi vysvetlovat v novej praci ked na obcaniaku budem mat trvale bydlisko Miestny urad ako bezdomovci ,,kde mi bude chodit posta atd..Takze si dokazete predstavit v akom rozpolozeni som teraz...Asi tam napisem mail..a spytam sa co a ako ...No docital som sa ze"oprávnenou osobou je dieťa, ktorého bolo priznané výživné právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou" co ja nemam schvalene mne to stale prebieha sud ..a vlecie sa ....BYROKRACIA ..strasne ..trestne...ale aj tak Dakujem .... najkrajsie na tom je ze skoncim "vysku horko tazko" a nakoniec skoncim na" ulici" krasne nam to funguje socialny system:D
kveten
05.05.09,21:53
teda hovorim to preto lebo informoat sa treba na urade v mieste bydliska ...
kveten
05.05.09,22:00
spominam to len preto lebo informovat sa treba v mieste bydliska .
ivka70
06.05.09,06:16
Ano informoval som sa uy v 1. ročniku ohladom socialneho stipendia no to mozem vraj ziadat az po po tom co mi urcia vzyivne yo sudu teda prebehne cele sudne konanie .
A co sa tzka prospechoveho no mam 1,87 priemer a to davaj u nas do 1,6 alebo tak nejako ...a Vinimky stipendium by som mohol jedine ziadat ked vyhlasim na policii rodicov za nezvestnych apotom mozem ziadat ked ich budu haladat minimalne 2 tyzdne alebo tak nejako ....Co sa mi zda drasticke kedze viem kde sa nachadza mama ale ze sa kona malicherne, ako kukucia matka
No nic nie je mi pomoci tento socialny system zlihava skoda ze nie som nejaka mensina hned by som mal nieco..

Nemyslim si, ze zlyhava tento socialny system.
Zlyhavaju, zial, tvoji rodicia /obaja/.
A svoj podiel viny mas na tom aj ty, lebo veci, ktore si mal davno riesit a uz mohli byt doriesene, stale len odsuvas a zacinas riesit az vo vyhrotenych situaciach.
Jara
06.05.09,07:02
Kveten je mi ťa úprimne ľúto, že mladý človek je bez prostriedkov a chce študovať, veď v takýchto podmienkach je to skutočne hrozné. Skús zabudnúť na štipko a začni sa zaoberať študentskou pôžičkou, aj keď aj tu budeš musieť raz vrátiť. No možno po skončení súdu ti matka a otec doplatia neplatené výživné a mohol by si to z tohto splácať. Na rodičov neber ohľad, ak vieš kde sa nachádzajú tak to netaj. Vôbec to nieje drastické ako píšeš, veď úlohu rodičov si neplnia. Udaj ich adresy, aby bolo zdokladované, že budú vyzvaní prísť na pojednávanie lebo inak sa ťažko niečoho domôžeš. Veľmi ti držím prsty, aby si konečne tieto problémy mal za sebou a mohol kľudne študovať.
luckapastvova
06.05.09,08:34
Ahoj!
Tak to je hrozné. Viem, že sa tu píšu len názory, ale strašne sa mi nepáčil ten od "Ivky 70". Myslím si, že Kveten robí, čo môže. Má síce už vek dospelého človeka, ale veď mu nemá kto pomôcť. Veľmi dobre sa kritizuje nám, ktorí máme rodičov stále pri sebe a aj keď by nám možno nepomohli finančne, máme v nich aspoň morálnu oporu. Kveten máš pravdu, že nás sociálny systém zlyháva a to na plnej čiare. Tá byrokracia je neuveriteľná. To, že človek nemá kde zložiť hlavu nikoho nezaujíma. Dôležité je, aby mali úradnici na príslušných úradoch všetky potrebné tlačivá a potvrdenia. A človek je až na poslednom mieste.
Obdivujem Ťa a držím palce. Poradiť Ti bohužiaľ neviem. Urobil si všetko, čo by som robila aj ja. Chodila po úradoch a vybavovala. Viem len, že úradníkom ide veľmi na nervy, keď ich stále otravuješ. Ja som tak vybavila dosť vecí. Chodila som dovtedy, kým nenašli riešenie oni. Vybavila som tak peniaze, ktoré nám nechceli dať so stavebnej, pretože tam niekto urobil chybu, ale samozrejme sa navzájom všetci kryli.
Nedaj sa odbiť a píš, telefonuj a navštevuj súd, aby už konečne urýchlili Tvoj proces.
Ešte raz držím palce a prajem pekný dník
ivka70
06.05.09,09:35
Ahoj!
Tak to je hrozné. Viem, že sa tu píšu len názory, ale strašne sa mi nepáčil ten od "Ivky 70". Myslím si, že Kveten robí, čo môže. Má síce už vek dospelého človeka, ale veď mu nemá kto pomôcť. Veľmi dobre sa kritizuje nám, ktorí máme rodičov stále pri sebe a aj keď by nám možno nepomohli finančne, máme v nich aspoň morálnu oporu. Kveten máš pravdu, že nás sociálny systém zlyháva a to na plnej čiare. Tá byrokracia je neuveriteľná. To, že človek nemá kde zložiť hlavu nikoho nezaujíma. Dôležité je, aby mali úradnici na príslušných úradoch všetky potrebné tlačivá a potvrdenia. A človek je až na poslednom mieste.
Obdivujem Ťa a držím palce. Poradiť Ti bohužiaľ neviem. Urobil si všetko, čo by som robila aj ja. Chodila po úradoch a vybavovala. Viem len, že úradníkom ide veľmi na nervy, keď ich stále otravuješ. Ja som tak vybavila dosť vecí. Chodila som dovtedy, kým nenašli riešenie oni. Vybavila som tak peniaze, ktoré nám nechceli dať so stavebnej, pretože tam niekto urobil chybu, ale samozrejme sa navzájom všetci kryli.
Nedaj sa odbiť a píš, telefonuj a navštevuj súd, aby už konečne urýchlili Tvoj proces.
Ešte raz držím palce a prajem pekný dník

Tak si skus vsimnut, z ktoreho datumu je jeho prispevok /maj 2008/.
Nakolko je dnes maj 2009 a riesi stale tie iste otazky ako pred rokom, myslim si, ze zanedbal a podcenil celu situaciu.

Uz pred rokom mal mat ziadost na vyzivne od oboch rodicov.
Za rok by sa jeho situacia rozhodne dostala v takom pripade do inych hranic.

Vyhovarat sa teraz na byrokraciu statu alebo sa nechat lutovat je sice fajn,
ale neriesi to nic na celej situacii.
Aj stat moze riesit len to, na co ma podklady.

Suhlasim s tym ,ze ma chodit, otravovat, pytat sa ...ale ma konat.
Jara
06.05.09,10:31
Já si myslím, že chlapec robí čo len môže. Veď študuje aj pracuje, má problémy s byvaním a určite aj so stravou a obliekaním. Je obdivuhodné, že taký mladý chlapčisko je tak húževnatý, že neskončil niekde na ulici. Nemá sa komu vyžalovať o koho sa oprieť, ja mu fandím a obdivujem ho. Mám syna na vysokej škole, tak viem čo stojí štúdium v dnešnej dobe aj to, že chlapec sa potrebuje aj poriadne najesť a v skúškovom období aj vedieť, že mu niekto drží prsty a prežíva to spolu s ním. Tiež si privyrába, ale len preto lebo si chce prilepšiť, inak sa má na koho spoľahnúť. Má tu rodičov. Kveten je na všetko sám... Chce poradiť, tak ak niekto vie ako mu pomôcť, tak sa snažte prispieť, ale sa prosím neosočujte, ani jeho neodsudzujte, že neurobil dosť.
iriska
06.05.09,13:01
Ja mu tiež fandím, keď si pomyslím, že je vo veku asi môjho brata, tak vidím, že ten by toho tiež sám veľa nevybavil. Tiež nemá ani kolegov, resp. rodinných priateľov, ktorí ho niekde posunú. Tak hľadal pomoc tu.
Horšie je to, že už tu bolo poradené asi všetko, čo mohol urobiť, ALE treba stále chodiť na úrady a pýtať sa, lebo zákony sa menia z mesiaca na mesiac a možno teraz sú podmienky na získanie dávky iné ako pred rokom. Tiež súdy sú v niektorých prípadoch veľmi pomalé, ale niektorým sudcom ich ješitnosť (ak to tak môžem povedať) následne nedovolí rozhodnúť v prospech navrhovateľa, keď ten si ich dovolí niekoľkokrát urgovať.
kveten
06.05.09,18:14
Ivka
prosim ked si precitas predosle clanky zistis ze ja som UZ PODAL ZIADOST O VYZIVNE presne Na KONCI JUNA 2008 a sud sa stale vlecie .OD tej doby som telefonoval 2 krat na sud .2.krat zasielal urgenciu ...

A co sa tyka toho "co "a "kedy" som mal riesit ....Tak ver mi ze ked budes v nejakej takej situacii lahko sa povie DAJ RODICOV NA SUD a s nimi ..neda sa !!je to niekto kto ta vychovaval a zato ze zrazu ....to znamena ..ze nie je to lahke MAMA je mama .tod .Vse a vcera soom mal narodky preto som tu asi pisal v takej depke .Co sa tyka studovania ..som na 2 vysokej skole prva nevysla ....Brat mi je uz na 4 ....jeho prva bola Karlovka v prahe .no financie ..vies ....tak asi tak ...Ale moj zivotny pribeh je na dlho ver mi ze by si ho nechcela pocut...Ale aj tak ti Dakujem za rady ....ved kvoli nim tu pisem a nie aby som si ulavil na srdci .a Dakujem vsetkym za naklonnost ....
nejako bolo nejako bude... JA prezijem:D
kveten
06.05.09,20:02
A este sa ospravedlnujem ze niekedy pisem ako Tatar :::: to znamena ze niektore vety nedokoncim, alebo nedavaju zmysel ..no fakt teraz ..nejako nestiham (skola /VELA VELA VELA /SKOLY) ....aj prave teraz som strihal video ... v ramci jedneho skolskeho projektu projektu ....tak som sa od neho akosi nevzdialil myslienkami ... DAKUJEM este raz vsetkým..A tak isto viem ze toto nie je blog na rozhovory ....Takze budem to tak aj akceptovať
S pozdravom Kveten
Jara
07.05.09,06:46
Blahoželám Ti k narodkám všetko najlepšie, aby sa ti konečne začalo dariť. Držím prsty. A kľudne sa tu aj vyžaluj ak ti to pomôže.
luckapastvova
10.05.09,12:13
Ja ti tiež blahoželám k narodkám. Ľudia sa tu rozprávajú formou písania, takže s kľudom môžeš písať a písať. Mne to nevadí a myslím si, že ani väčšine z nás.
Krásny slnečný dník
kveten
14.05.09,22:10
Zdravim .Rad by som sa este informoval ....Zazneli tu slova ako studentska pozicka presnejsie od ivka70 .tie som skumal tiez minuly rok a zatial vsetky boli na takom principe ze vzdy som musel nieco dokladovat o rodicoch s rodicmi ,celkovo svoj rodinny status ...Co ja nemozem nijako ...Preto by som s rad opytal ci existuju aj take kde to netreba .proste staci potvrdenie zo skoly obciansky popripade pas ....a nejaky ine informacie tykajuce sa len mojej osoby ,za skoru odpoved vopred dakujem .s pozdravom kveten.
nela07
10.06.09,07:02
No po prečítaní debaty som dosť vytočená. Priznám sa, že zo začiatku čítania sa mi to nezdalo až také strašné. Ale kam sa to až môže dostať mi nedošlo. Vôbec sa nevyznám vo vybavovaní takýchto vecí, ale jediné, čo mi napadlo je, či by sa neoplatilo poprosiť o radu niektorú reláciu v TV. Oni sa popýtajú, preštudujú, pootravujú úrady a možno Ti niekto kompetentný nakoniec bude vedieť poradiť, čo máš robiť, aby si sa dostal z tejto situácie. Avšak je tu riziko, že sa potom v práci dozvedia, že si bezdomovec, čo ty asi nechceš - tak sa mi zdá z toho, čo si písal. Ale môžno by to stálo za to.Držím palce.
luckapastvova
10.06.09,14:54
Dobrý nápad "nela07". Myslím, že je to jedno z riešení, zavolať si telku, nech urobia troška hluku okolo celého prípadu a snáď sa veci rýchlejšie rozbehnú. Držím palce
kveten
18.06.09,10:20
Dobry den neviete mi poradit kde sa da stiahnut poriadny vzor na sťažnosti na prieťahy v súdnom konaní DAKUJEM.spozdravom KVETEN