Ivva
27.05.08,22:42
Zdravim Vas poradaci, prosim o radu.Dnes poobede sa nam stala dopravna nehoda, ja som nebola na vine. Dotycny, co nehodu sposobil ma zakonnu poistku v Alianz a moja otazka znie: akym sposobom poistovna preplaca skodu ci na ohliadke vycislia skodu peniaze nam vyplatia a my si to dame opravit kde chceme alebo to musime dat do servisu ktory posle poistovni fakturu a ta ju uhradi. Este upresnim, ze mame feliciu 97 rocnik, znicena prava predna strana,naraznik,rozbite celne sklo.Popripade ako dosiahnut aby sme auto mali opravene a nemuseli uz nic doplacat.Dakujem za kazdu cennu radu ci odpoved.
vieroslava
28.05.08,05:52
Začnem od konca:
Aby ste mali auto opravené a nemuseli nič doplácať, museli by ste mať uzavretú havarijnú poistku. Plnenie by išlo z havarijnej poistky a spoluúčasť zo zákonnej poistky vinníka. Bonus by ste nestratili, nakoľko nehodu ste nezavinili.
Pokiaľ havarijnú poistku nemáte, asi predsa len nejakú škodu utrpíte, pretože poisťovňa vám od sumy za opravu odpočíta amortizáciu vymieňaných dielov, dokonca aj skla.
Spôsob plnenia si určíte sami, ale ak sa rozhodnete po obhliadke poisťovňou o priamu výplatu škody, počítajte s tým, že poisťovňa vám dá menej, ako keby ste si dali opraviť auto do servisu a potom poisťovni predložili účty.
vieroslava
28.05.08,05:56
klaudiak
28.05.08,13:12
Nepoteším Vás, auto už nemá skoro žiadnu hodnotu pre poisťovňu narátajú Vám amortizáciu a prerátajú cca opravu a odrátajú amortizáciu a určite budete museť doplatiť. /skúsenosť/ Prv než si to dáte opraviť zistite si všetko v poisťovni
lubica_02
29.05.08,05:40
Ja som tiež nezapríčinila nehodu - pri parkovaní mi rozbil jeden na mol opitý celé auto, po oprave v servise som zaplatila necelých 150.000 a poisťovňa mi vyplatila 110.000 - auto má 3 roky. Nič s tým neurobím, jedine sa obrátiť na občiansky súd.
Ivva
29.05.08,07:49
Dakujem za nazory a rady, mame aj havarijnu poistku pretoze auto mame na leasing takze zrejme sa skoda bude hradit z nasej havarijnej poistky, dnes ideme do poistovne,uvidime ako to cele dopadne.
hanelie
29.05.08,09:11
tu: www.skp.sk (http://www.skp.sk) -
keby niekto potreboval zistiť poistenie auta
preboha
29.05.08,17:30
tipujem, že optimizmus Ivvy vydrží veľmi krátko, škoda felicia r.v. 1997 nezvykne byť poistena na novu cenu, treba počítať s podpoistením, takže odškodnenie zo zákonnej poistky môže byť pre poškodeného výhodnejšie ako havarijné poistka - uvidíme s čím sa Ivva prihlási za pár dní
preboha
29.05.08,17:32
ešte jedna poznámka spoluúčasť nebude uhradená ani z havarijnej poistky, ani zo zákonnej - dobré nie?
Ivva
29.05.08,20:26
Dnes som obehala poistovne kde mame havarijnu, aj Alianzku a vyslo mi z toho nasledovne: o uhradenie zo zakonnej vinnika nemam ani uvazovat z dovodu vysokej amortizacie. Skoda bude uhradena z mojej havarijnej a spoluucast sa bude vymahat z Alianzu. Ak je skoda nad 20tisic, co zarucene bude, musim zaplatit z vlastneho vrecka spoluucast, auto si dam do servisu a ten nasledne posle fakturu poistovni.Poistovna potom posle cely spis Alianzu a tam sa bude vymahat spoluucast ktora sa mi vyplati. Dalsia dilema je, ze ci mi tu spoluucast vyplatia celu alebo si aj z nej odpocitaju amortizaciu a vyplatia len cast z nej. Volala som aj do call centra jednej aj druhej poistovni a kazdy tvrdi nieco ine takze som ozaj zvedava co z toho bude. Zajtra by mala byt obhliadka vozidla ale likvidator v Pd ma vraj 14 obhliadok takze sa este nevie ci stihne aj to moje.
preboha
30.05.08,18:14
Ivva,dostala si niekoľko predbežných informácií od ľudí, ktorí sú síce zamestnaní v poisťovni, ale o spôsobe odškodnenia vedia málo na to, aby ti vedeli aspoň minimálne poradiť v TVOJOM prípade. Zatiaľ postupuješ ako klient, ktorý sa poučí na svojich chybách, a doporučujem, aby si si pozrela poistnú zmluvu, a zistila ako je tvoje auto poistené, pretože poisťovňa nezaplatí ani korunu naviac, iba to, čo podľa poistnej zmluvy musí. Človek, ktorý hovoril o vysokej amortizácii môže byť obchodník, ktorý niečo podobné počul, ale nemusí to byť pravda, spoluúčasť ti nikdo nevybaví, budeš ju musieť vybaviť sama, a dozvieš sa, že skutočná škoda je menšia ako plnenie z havarijnej poistky, a teda žiadnu spoluúčasť neuvidíš. Na call centre bývajú zamestnaní ľudia s minimálnym školením, minimálnymi vedomosťami, a za minimálny plat, takže ich informácia nemá ani cenu telefonického hovoru do call centra.
Jednoducho nič z toho, čo si sa na poisťovni dozvedela nemusí platiť v TVOJOM prípade. Máš dve možnosti: 1. pracne sa školiť v oblasti odškodnenia po poistnej udalosti, pričom to, čo sa dozvieš ti už nepomôže, lebo bude neskoro.
2. poslať mi súkromnú správu - získaš info presne pre tvoju situáciu, a budeš si vedieť kvalifikovane vybrať optimálnu variantu pre tvoj prípad
Ivva
30.05.08,20:21
Ja si myslim ze porada je pre vsetkych preto uvitam ak mi skusis poradit "verejne". Dnes bola obhliadka auta, skoda je dost vysoka hrozi, ze presiahne hodnotu auta. Ideme oslovit viac servisov nech nam urobia kalkulaciu kolko by taka oprava mohla stat a mame to poslat obhliadajucemu, ten nam skusi povedat, ci by to u likvidatora mohlo prejst alebo nie. Spoluucast bude amortizovana to je jednoznacne. Skodny na tej oprave budeme tak ci tak.
preboha
31.05.08,09:34
ako chceš.
1.cena opravy bude kolísať
a/od výberu servisu (značkový, neznačkový)
b/ schopnosti technika servisu a presnosti jeho odhadu ceny opravy
Ak budeš mať tri odhady (nízky stredný vysoký) ktorý doručíš poisťovni? Ktorý je pre teba najoptimálnejší? Ktorý je najrizikovejší? Ak nevieš tieto vstupné údaje ( poistná suma, náklad na opravu a ďalších 10 údajov) nevieš si vybrať variantu. Ak nemám tieto údaje ja, nie som schopný ti poradiť ani veerejne ani súkromne. Ak chceš radiť verejne nebránim sa, ale bez musíš verejne uviesť :
1. poistnú sumu + spoluúčasť
2. vek vozidla
3. jazdný výkon
4. príplatkovú výbavu
5. rozsah poškodenia ( vrátane rozsahu opravy jednotlivých dielov a spôsob ich opravy - oprava - výmena) alebo 2 -3 fotky vozidla.
Odhad nedostaneš písomne (je s tým robota, a technik servisu obvykle nemá čas každému klientovi spracovať písomnú kalkuláciu cena opravy) a tak nebudeš mať poisťovni čo predložiť. Naviac, poisťovňa je technicky vybavená, aby vedela pomerne presne a rýchlo spočítať cenu opravy, a nepotrebuje kalkuláciu nejakého servisu, pretože tá je tak či tak iba orientačná,nezáväzná, a teda nepoužiteľná.
Spoluúčasť je pevne dohodnutá suma, ktorú znáša klient, a v žiadnom prípade sa neamortizuje. Treba si prečítať poistnú zmluvu.
Na celej veci budeš tak či tak škodná, záleží od teba či to bude 5 000 alebo 30 000 Sk.
Pripomínam ešte raz, všetko čo si doteraz počula od ľudí z poisťovne nemusí platiť, platiť v každom prípade bude iba to, čo je písomne dojednané v poistke.
Ivva
31.05.08,19:59
Dobry vecer. Servis budeme musiet vybrat urcite neznackovy nakolko v znackovom by vyska faktury zrejme presiahla cenu auta. Precitala som si poistnu zmluvu, su tam take zamotane klauzulky, ktorym presne nerozumiem, napr.:poistnu ciastku vozidla predstavuje-priemerna predajna cena vozidla vratane doplnkov podla cennika IBS Expert s.r.o aktualneho v dobe dojednania poistnenia s tym, ze je pripustna odchylka poistnej ciastky od priemernej predajnej ceny podla aktualneho stavu vozidla a este v pripade vzniku ciastkovej poistnej udalosti vznika narok na poistne plnenie v novych cenach.

1. Poistna ciastka 115 699 Sk, spoluucast 10% min. 10 000Sk
2. r.v. 1997
3. 1598 cm3 a 55kw
4. 1.6 glx, servo,central,imobilizer,metaliza,ostrekovace svetlometov,hmlovky,plysovy interier,tonovane skla.zrkadla vo farbe
5. poskodenie:
predny naraznik+vystuha zdef.
predny blatnik+lak zdef.
predna kapota zdef.
predna maska zdef.
p.predne dvere+pant
stena chladica zdef.
celne sklo
napravnica,ramena,poloos,tlmice-urobit geometriu
zniceny p.predny reflektor
p.predna smerovka
p.bocna smerovka
tesnenie celneho skla
obal z p.predneho zrkadla+lak
p.predny disk-skontrolovat
poskodene oblozenie p.predneho stlpika
vnutorny p.predny podblatnik
prasknuty obal vzduch.filtra
ostrekovac svetiel pravy
Nieco by sme chceli len opravovat niece vymenit ako laik to neviem odhadnut.
Mame mechanika, ktory patri medzi tych lacnejsich v pondelok nam pride pozriet auto a skusi urobit hruby odhad za kolko by sa to dalo opravit.
Dakujem vsetkym za rady.
preboha
31.05.08,21:08
ako som predpokladal, nemáš auto poistené na novú cenu (cca 300 000) ale iba na obstarávaciu (115 000 Sk), čo znamená, že pri uzatvorení poistky si ušetrila na poistnom cca 3 000 Sk, a teraz poisťovňa ušetrí na tebe 30 000 Sk. Inak povedané, tvoja havarijná poistka stojí za ...... Neuviedla si, či je auto tvoje, alebo je kúpené cez pôžičku - úver- treba doplniť.
Jediná šanca je použiť zákonnú poistku vinníka. Aktuálna cena tvojho vozidla (podľa skutočného technického stavu) sa pohybuje od 60 do 90 000 Sk. Skús od poisťovne získať informáciu, akú cenu stanovili pre tvoje vozidlo, a súhlas k oprave. Bude dobré, ak doložíš trebárs vlastnú kalkuláciu predpokladanej ceny opravy. Máš dve možnosti:1. opraviť auto
2. predať auto bez opravy
V prvom prípade ti hrozí amortizácia (ak použiješ nové diely). Ak použiješ na opravu staršie (nepoškodené)diely, klesá cena opravy, a vyhneš sa amortizácii - t.j. až na drobné dostaneš od poisťovne to čo si dala do opravy. Použitie starších dielov je možné v prípade skrutkovaných dielov (nárazník, výztuha, reflektor, zrkadlo,obal filtra atp.). Aj na staršie diely dostaneš účet o zakúpení - prípadne ti ich obstará mechanik. Budeš bez auta 2-3 týždne.
2. možnosť predáš auto v takom stave ako je teraz. Tvoja škoda by mala byť počítaná ako rozdiel medzi cenou vozidla pred a po havárii. Môj hrubý odhad 65 000 - 25 000 = 40 000 Sk. Poisťovňa bude mať snahu znížiť cenu pred haváriou, a zvýšiť cenu po havárii, aby vyplatili čo najmenej- napr. 60 000 - 35000 = 25 000 Sk. Treba dokladovať aktuálny technický stav vozidla (platnosť STK, vykonané opravy v poslednom období atp.). Ako laikovi ti doporučím nechať posúdiť výšku škody znalcovi z oboru cestnej dopravy, a žiadať preplatiť škodu podľa výsledku v posudku. Investuješ cca 2000 Sk, ale získaš podklad, ktorý budú musieť zobrať do úvahy, a nedovolia si jednať ako s klientom ktorý sa nevie orientovať v problematike. Ak nemáš kontakt na znalca poradím, ak potrebuješ skalkulovať opravu takisto nie je problém. Predbežne treba počítať s alternatívou, že cena opravy prekročí aktuálnu cenu auta, a budeš vybavená podľa varianty č.2. Pri všetkej smole táto alternatíva má aspoň tú výhodu, že sa vec dá uzavrieť rýchlejšie. Ak to nie je tajomstvo - v ktorej poisťovni má vinník poistku?
Ak ti nie je niečo jasné ozvi sa.
Ivva
31.05.08,22:09
Auto mame od Ge Money- zmluva o uvere. Poistku uzatvarala leasingovka, tu havarijnu uz mame vlastne v splatke. Vinnik ma zakonnu v Alianzke. Auto bolo predtym v bezchybnom stave, ziadne opravy okrem beznej udrzby, nie je skorodovane, ziadne preliaceniny,samozrejme pred nehodou. A keby sme v pondelok zbehli do Alianz, nech to pozru a povedia nam sumu samozrejme amortizovanu, ktoru by nam mohli poskytnut na opravu? Neviem ci tomu rozumiem spravne ale ak by nam znalec auto ohodnotil napr na 70 000Sk a servis by skodu opravil za napr. 65 000Sk, cize by nepresiahla hodnotu auta poistovna nam to preplati? Myslim tym havarijnu poistku.Samozrejme my musime zaplatit spoluucast. Zacinam mat z toho chaos.
preboha
01.06.08,09:21
Tvojmu chaosu sa nečudujem, nikto sa nevyškolí v novom obore za 5 minút.
máš v zásade dve možnosti:
1. použiješ svoju havarijnú poistku ALEBO
2. použiješ zákonnú poistku vinníka. Kombinovať nie je možné.

Ak použiješ havarijnú poistku, postup poisťovne bude nasledovný:

Poisťovňa stanovú aktuálnu cenu vozidla (napr. 70 000 Sk), a urobí si kalkuláciu, koľko by stála oprava. Pri kalkulácii zásadne použijú ceny dielov a práce v značkovom servise. Vyjde im, že oprava bude stáť napr. 90 000 Sk, čo je viac ako aktuálna cena vozidla. Tejto situácii sa hovorí neekonomická oprava alebo totálka. Výpočet plnenia bude nasledovný:
aktuálna cena auta pred nehodou 70 000 Sk
cena po havárii 30 000 Sk
tvoja škoda 70 000 - 30 000 = 40 000 Sk
Tvoje auto nie je navyše poistené na novú cenu (300 000 Sk), ale na obstarávaciu (115 000 Sk). Hovorí sa tomu podpoistenie.
Podiel 115 000:300 000 = 0,38 - to je tvoj koeficient poistenia, ktorým prenásobia horeuvedených 40 000 Sk ( 40 000 x 0,38 = 15 333 Sk). Z havarijnej poistky dostaneš 15 333 Sk. Z tejto sumy ti odrátajú spoluúčasť (10 000 Sk), takže z havarijnej poistky dostaneš 15 333 - 10 000 = 5 333 Sk. Na auto je úver, takže ak nie je splatené, aj tých 5 333 Sk zhrabne Ge Money. Zoberú si aj auto, predajú ho, a ak ani predaj auta nepokryje úver, budeš dlhovať nejakú koruny Ge Money. Už vieš, prečo som uviedol, že takáto havarijná poistka je na h......?

Ak použiješ zákonnú poistku takisto to skončí ako totálka, ale tvoje vysporiadanie bude 70 000 Sk - 30 000 Sk = 40 000 Sk.
Všimla si si rozdiel medzi 5 333 z havarijnej poistky a 40 000 zo zákonnej poistky? Naviac, ak dostaneš 40 000 Sk, môžeš ich po dohode s Ge Money použiť na opravu ( ak chceš), a ďalej splácať auto. Ak sa na opravu použijú staršie diely bolo by možné auto opraviť za nejakých 60 000 Sk. Ak vinník nehody bude ochotný (nedá sa to vysúdiť) môže ti nejaké koruny priložiť na opravu.
Ak nechceš auto opravovať, tvojich 40 000 Sk môže skončiť na účte Ge Money, auto ti predajú, a urobia celkovú kalkuláciu úveru. Konečná suma od Ge Money závisí od toho, aká časť úveru je už splatená.
Ešte poznámka - ak ponecháš výpočet výšky škody na poisťovňu
urobia to takto: cena vozidla 60 000
havarované vozidlo 30 000
škoda 30 000
Ak si obstaráš znalca, ceny budú stanovené objektívne, čo pre teba môže znamenať napr. + 10 000 Sk.
Ivva
01.06.08,11:50
Pondelok pojdem do Alianz nech mi vycislia kolko by som mohla dostat. Ak sa mi vycislenie hodnoty auta bude zdat nizke dam si urobit posudok od znalca. Moja otazka znie, musi poistovna akceptovat posudok znalca? A po doruceni posudku je mozne tu cenu prehodnotit aj ked uz obhliadka bola vykonana?
preboha
01.06.08,13:54
Na Allianz pôjdeš v pondelok úplne zbytočne, pretože ten, kto vyčísľuje škodu na vozidle sedí v Bratislave a v Košiciach. Pre bežného človeka je každé zastúpenie poisťovne poisťovňou, ale na bežnom OBCHODNOM zastúpení sa dozvieš iba naučené všeobecné formulácie- tzv. "informátor". Použiteľnú informáciu získaš iba priamo od človeka, ktorý škodu počíta, OD NIKOHO INÉHO! Na okresnej pobočke poisťovne tohto človeka nenájdeš. Obdobné to je s nemocnicami. Operácia srdca sa robí samozrejme v nemocnici, ale pozor, nie v každej malej okresnej, ale iba na jednom špecializovanom pracovisku.U poisťovne je tento postup zámerný, aby znemožnili kontakt klienta a likvidátora a tým aj prípadné vyjednávanie a ovplyvňovanie.Správnosť (objektívnosť) vyčíslenia ako laik nebudeš vedieť dostatočne posúdiť. Znalec postupuje v zmysle zákona, a škoda je vyčíslená objektívne. Pán z poisťovne je - ako jej zamestnanec - povinný okrem zákona dodržiadať aj interné pokyny a postupy. tieto sú nastavené tak, aby klienta odškodnili najmenšou možnou sumou, prípadne ešte trochu nižšou než najnižšou.
Ak poisťovňa z akéhokoľvek dôvodu nebude ochotná akceptovať výpočet znalca, je tu možnosť súdu. Prax je taká, že poškodený so znaleckým posudkom v ruke na súde obyčajne pochodí. Ak chceš vec vybaviť rýchlejšie, doporučujem bez akýchkoľvek vybavovačiek na poisťovni doručiť na poisťovňu posudok, a žiadať úhradu škody podľa posudku. Maximálne sa môže stať to, že oproti posudku poisťovňa "zoberie" 3 - 4 000, ale nie 15 000.
Ak nebudeš spokojná, dá sa súdiť aj o tých pár tisíc. Treba mať na pamäti, že cena ojazdeného auta nie je pevná suma, ale odhad ceny, takže odchýlka +- pár tisíc je v poriadku. Riešenie posudkom následne ( zistila som že poslali málo) má formu reklamácie, trvá dlhšie, a efekt nemusí byť zaručený. Vykonanie obhliadky je spôsob, akým klient v zmysle zákona OBVYKLE preukazuje výšku škody. Na obhliadku si vôbec nemusela volať technika poisťovne. Výšku škody vieš preukázať aj znaleckým posudkom. Nie si povinná preukázať škodu pristavením vozidla na obhliadku. Tento postup NIE JE OBVYKLÝ, ale napriek tomu plne v súlade so zákonom. Postup poisťovne voči klientom je rôzny. Ak z postupu klienta vidia, že klient nevie čo a ako jednajú z pozície sily. Ak z postupu klienta zistia, že "je v obraze", pozná svoje práva, sú opatrnejší, nešpekulujú a majú tendenciu akceptovať požiadavku klienta. A teraz si vyber, čo urobíš.
Ivva
01.06.08,18:52
A odhadca mi ohodnoti trhovu cenu auta a aj mi vycisli skodu? Kolko to stoji a ako ho zozeniem? Musim to este prebrat s muzom,ten si mysli, ze zo zakonnej to dame opravit a ze sa do toho zmestime. Ja mam zly pocit z tej amortizacie. Dnes som robila kalkulaciu dielov, nieco nove,nieco pouzite vychadza to okolo 13 000Sk+robota+striekanie.
preboha
01.06.08,20:15
odhadca - znalec urobí to, o čo požiadaš. V tvojom prípade potrebuješ vyčísliť "výšku škody na vozidle" hovorí sa tomu aj majetková ujma, lebo aj auto je majetok.
Ak obstaráš na tento rozsah poškodenia náhradné diely za 13 000 Sk, zrejme máš talent, alebo si na niečo zabudla. Viem si predstaviť, ako bude vyzerať auto po takejto oprave, ale je to tvoje auto. Práca lacného mechanika ťa vyjde na 6 - 7000 Sk, lacné lakovanie (práca+materiál) 8 000 Sk. Bude to oprava bez účtu a bez záruky, takže za pol roka povolí farba, a za ďalší rok sa objaví hrdza. Ale je to tvoje auto. Ak zvolíš tento spôsob opravy, pri predaji vozidla v budúcnosti naviac stratíš 10 - 15% z ceny, pretože lacná oprava bude kupcovi biť do očí. Pri odškodnení zo zákonnej poistky v TVOJOM PRÍPADE amortizácia neexistuje, pretože vec bude či už zo strany poisťovne alebo odhadcu posúdená ako totálna škoda. Odhadcu si môžeš vybrať na stránke ministerstva spravodlivosti v kolonke znalci pre odbor doprava cestná. Sú tam uvedené aj adresy znalcov, môžeš si vybrať takého čo je z tvojho regiónu, alebo ktorého chceš. Ak si nevyberieš, takýto odhad viem urobiť aj ja. Cena odhadu je vec dohody a závisí od typu výkonu, cestovných nákladov atp. Ceny sa pohybujú od 2 do 6 000 Sk.
p.s. namiesto zajtrajšej návštevy poisťovne doporučujem kontaktovať Ge Money a spýtať sa ich, či vám odsúhlasia opravu auta aj v prípade totálnej škody. Peniaze totiž poisťovňa nepošle Vám, ale dostane ich Ge Money, pretože sú zrejme majiteľmi vozidla až do úplného splatenia úveru.
Ivva
01.06.08,20:30
Rozhodli sme sa pre toho znalca. V nasom regione som nasla 2, zajtra ich obvolam, nasla som ich na stranke znalci.sk. Uvidime, co sa z toho dalej vyvinie. Myslim ze odhadca to neohodnoti ako totalku, to len technik od poistovne sa nas snazil presvedcit o tom, ze je to totalka samozrejme z dovodu aby nam vyplatili minimum.Od stredy nerobim nic ine len telefonujem a zistujem na nete co sa s tym da robit a to len kvoli jednemu "nekompletnemu", ktory nam nedal prednost v jazde a navyse sa ani neunuval ospravedlnit,popripade opytat ci sme v poriadku,podotykam, ze v aute sa viezol aj nas 2rocny syn. Este by ma zaujimalo ci mam pravny narok vymahat od vinnika skodu, ktoru mi poistovna nepreplati v plnej vyske.

Smiem sa opytat odkial mas tie znalosti v tejto problematike,pracoval si pre nejaku poistovnu?

A dakujem za rady.
preboha
02.06.08,09:13
tvoje auto som nevidel, takže môj odhad nebude smerodajný, ale tak rozbitá felicia ako je tvoja sa už nezvykne opravovať. Uvidíš, čo ti povie odhadca. Apropo - automobilový odbor je široký, a každý odhadca má "svoju parketu". niekto sa zaoberá dopravnými nehodami, niekto iba oceňuje autá, niekto technickými problémami. Doporučujem takého, ktorý je zbehlý v kalkulovaní opráv, inak riskuješ, že znalec sa bude trápiť, a toto trápenie si všimne aj poisťovňa. Pre teba je zaujímavý aj čas, kedy bude posudok na svete. Dám ti svoju konkurenčnú ponuku 2000 Sk a dodacia lehota do 48 hodín po dodaní podkladov (kópia techničáku, atp.) Máš nárok na skutočnú škodu v zmysle par. 442,443 OZ. Sumu ktorá zodpovedá skutočnej škode by si mala dostať od poisťovne, takže potom už logicky niet čo vymáhať od kohokoľvek. Pripomínam, že musíš dojednať s Ge Money aby ti dali súhlas na vyplatenie peňazí, inak nebudeš mať za čo opravovať!!!
Moje znalosti v tomto obore sú dlhoročné.
Ivva
02.06.08,09:51
V poriadku, poprosim vas v SS tel.cislo ak mozete aj meno, zavolam. Dakujem
komofei
06.06.08,20:58
No a ako to nakoniec vsetko dopadlo?
Dajte info, nech sa aj mi ostatni poucime. Vdaka
preboha
07.06.08,19:29
dajte poisťovni a poškodenému trochu času
mamminta
09.06.08,09:55
mimotemy
preboha
10.06.08,20:20
mimo témy je možné uviesť napr. pýtate sa ako technik poisťovne, kde má klient auto:
otázka: "Kde sa nachádza Vaše vozidlo?"
odpoveď: "No predsa v garáži!"
kontrolná otázka " V ktorej garáži? "
odpoveď: "No predsa v mojej!"
zistiť, kde má klient auto, sa nakoniec podarilo
Ivva
25.06.08,20:39
Moja poistna udalost sa skoncila happyendom. Alianz som poslala ziadost o uhradu skody vo vyske ktora bola uvedena v znaleckom posudku a cakala som co sa bude diat. Po par dnoch mi telefonoval likvidator s otazkou ci bolo auto na obliadke, moja odpoved znela, ze mam znalecky posudok cize skodu som preukazala, okomentoval to sposobom vsak sa uvidi,posuniem to kolegom a pride vam vyrozumenie. Do tyzdna prisla odpoved,ze skoda nam bude uhradena v nasledujucich dnoch na uvedeny ucet. Poistovna v nasom pripade konala promptne od poslania ziadosti do pripisania penazi na nas ucet ubehli len 2 tyzdne.

Tymto chcem vyjadrit vdaku a jedno DAKUJEM patri cloveku s prezyvkou PREBOHA. Vdaka jeho radam a pomoci sa nam podarilo dostat od poistovne to co nam patri.

Ak mate niekto otazky, rada sa podelim o svoje skusenosti k tejto teme. Pekny vecer.
preboha
26.06.08,19:53
gratulujem
Fóma
22.07.08,21:59
Dobrý večer, som tu nový ale mám veľmi podobný problém a na tomto fóre je veľa dobrých rád od odborníkov.
Preto mám prosbu o akútnu radu od všetkých, špeciálne by som poprosil užívateľa Preboha.

18.7.08 som bol zapletený do havárky, nehodu vyšetril DI a bol som v tom nevinne. Jedná sa o Citroen C3 r.v.2002 a keďže som bol v "sendviči" medzi dvoma autami je poškodený predok aj zadok. Auto som odstavil v značkovom servise, havarijnú poistku nemám, vinník má PZP v Allianzi.
V pondelok 21.7. už aj bol ich odhadca na obhliadke vozidla a telefonicky ma kontaktoval, vyrátal škodu na 138000 SK s tým že na amortizáciu chcú stiahnuť 15000 SK. Konzultoval som to v servise, tam mi povedali že do tejto sumy /138000/ by sa mali zmestiť a už aj objednali náhradné diely.
Samozrejme že nemám chuť platiť ten rozdiel 15000 zo svojho a ani vinník mi ich len tak nedá, čo by som teda mal urobiť ?

Túto tému som si preštudoval, len neviem či postup aký uplatnila na radu Prebohu Ivva bude aj pre mňa ten najlepší.

Prosím o pomoc všetkých, ďakujem za promptné rady
atramka
23.07.08,12:59
IVVa a v akej výške bola úhrada od poisťovne???
cleverik
23.09.08,13:35
Co sa tyka poistovne alianz, tak Vam navrhujem nasledovne: nechajte si auto obhliadnut a pri vypisovani papierov (ak ste tak este neurobili) uvedte, ze by ste si to chceli nechat preplatit rozpoctom. Znamena to, ze poistovna si podla vlastnych tabuliek vypocita kolko to bude stat, informuje vas o sume a ak nenamietate peniaze vam posle na ucet. Tu vas vztah s poistovnou konci (myslim pre tuto poistnu udalost). Vy mate peniaze a je len na vas komu si to date opravit. Odporucam tym, ktori maju starsie auta. :) Pokial nie je auto posudzovane ako totalna skoda.. :(

Mam vsak aj ja iny problem, s ktorym potrebujem helpnut.. pred tyzdnom som havarovala a som poskodena. Obhliadkou bolo auto posudene ako totalna skoda, co znamena, ze sa neodporuca opravit, bo naklady na opravu by prevysili celkovu hodnotu auta, za ktoru sa teraz na trhu predava. Ja som ho kupila pred rokom a predbezne som sa informovala kolko mi vychadza poistne plnenie (cize to, co by som mala od poistovne dostat). Ta ciastka je asi polovica z ceny auta, ktoru som zan zaplatila pre rokom. Ako mam postupovat? Mozem si tu zvysnu sumu "vymahat" od dotycnej, ktora mi ju sposobila na zaklade kupno predajnej zmluvy? (Okrem toho budem na PNke v dosledku tej havarie viac ako 2 tyzdne)

Dakujem :)
preboha
26.09.08,15:40
odkaz pre cleverik - pošlite mi sukromnu spravu
cleverik
30.09.08,19:28
no rada by som, ale som tu nova a musim sem napisat minimalne 5 prispevkov..
cleverik
30.09.08,19:31
no som tu nova a vypisuje mi to taketo varovanie- Prepáčte, používanie súkromných správ je povolené len užívateľom s minimálnym počtom 5 príspevkov a minimálnou dobou členstva 5 dní.
cleverik
30.09.08,19:31
tak snad pomoze takyto postup..
cleverik
30.09.08,19:32
este jeden prispevok, teda v pripade ak to takto funguje.. :confused:
cleverik
30.09.08,19:35
no snad po tomto poslednom "prispevku" mi pojde poslat aj sukromnu spravu..
VANUSKA
02.12.08,08:23
dajte poisťovni a poškodenému trochu časuPoklona. Super odpoved a clovek je hned mudrejsi. Mam tiez skusenost a dopadla relativcne tiez happyendom. Priatel uz zrejme take stastie nema a preto sa obraciame o radu a pomoc na PREBOHA. Priatel mal autonehodu v Madarsku. Nehodu zapricinil madarsky obcan. Policia to potvrdila a vsetko zadokumentovala. Priatel ma auto Ford Focus 1.8 D r.v.2000. Ma zakonnu aj havarijnu poistku v kooperative, Vozidlo je firemne. Obratil sa na poistovnu a tam mu poradili, aby si uplatnil skodu s havar.poistky. Bol obhliadac a poistovna vyplatila smiesnu sumu aj s tej este zobrali 5000 sk spoluucast. Priatel peniaze neprevzal a napisal do poistovneze si skodu bude uplatnovat z poistky madara /zakonnej/ UNIQA. Kooperativa mu vratila papiere a viac s nim odmieta komunikovat. Nevie sa s nikym kompetentnym spojit. PREBOHA preboha porad ako dalej postupovat, aby to skoncilo ked uz nue happyendom tak aspon aby neprerobil. Vdaka
digital
02.12.08,09:34
Prosim poradte. Mal som autonehodu, nebol som vinny.Doticna mi rozbila blatnik
a dvere. Dohodli sme sa, ze skodu uplatnime u vinikovej poistovne z pzp.
Mam 7 rocnu hondu civik neburanu v perfektnom stave. Auto som dal do servisu a oprava stala 33000Sk. Vinikova poistovna mi na zaklade faktury
preplatila 26000Sk (-amortizacia).
Moja otazka znie je povinny vinik mi tuto stratu preplatit, ved ja nemam
zhodnotene auto, ale znehodnotene jeho cene je teraz nizsia nakolko bolo uz burane, aj ked blatnik a dvere su nove.
Myslim si ze vinik by mal sposobenu skodu uhradit v plnej vyske.
Chobot
02.12.08,09:57
Prosim poradte. Mal som autonehodu, nebol som vinny.Doticna mi rozbila blatnik
a dvere. Dohodli sme sa, ze skodu uplatnime u vinikovej poistovne z pzp.
Mam 7 rocnu hondu civik neburanu v perfektnom stave. Auto som dal do servisu a oprava stala 33000Sk. Vinikova poistovna mi na zaklade faktury
preplatila 26000Sk (-amortizacia).
Moja otazka znie je povinny vinik mi tuto stratu preplatit, ved ja nemam
zhodnotene auto, ale znehodnotene jeho cene je teraz nizsia nakolko bolo uz burane, aj ked blatnik a dvere su nove.
Myslim si ze vinik by mal sposobenu skodu uhradit v plnej vyske.

Od vinníka môžeš žiadať uhradiť rozdiel medzi vzniknutou škodou a plnením poisťovne. AK ju neuhradí dobrovoľne, treba to súdnou cestou.

Alebo ak chceš, môžeš sa súdiť aj s poisťovňou, aby ti uhradila celú sumu - ale tam je menšia šanca uspieť.
digital
02.12.08,10:30
Dakujem, mna len prekvapila veta, ktoru pouzil PREBOHA
" Ak vinník nehody bude ochotný (nedá sa to vysúdiť) môže ti nejaké koruny priložiť na opravu."
Teda da sa to vysudit, alebo nie ?
Vinik mi odmieta ro zdiel zaplatit.
Pripadne moze mi otpovedat Preboha, ako to myslel, ze sa to neda vysudit.
preboha
02.12.08,16:56
Na doplatenie rozdielu (amortizácia) nie je právny nárok - t.j. nedá sa vysúdiť. Ak sa to niekomu na porade podarilo, nech sa verejne pochváli.
Amortizáciu Vám poisťovňa odrátala neoprávnene, treba sa písomne ozvať, požiadať o zaslanie postupu výpočtu výšky škody. Treba počítať s tým, že odmietnu zaslať výpočet. Ďalší postup je individuálny, a najlepší spôsob na poradu je telefon. Ak máte záujem pošlite mi svoj tel. kontakt
preboha
02.12.08,17:09
svoj názor k Vašej situácii viem povedať, až po dodaní viacerých informácií - napr. kilometre, rozsah poškodenia, rozsah výbavy, zápis z obhliadky auta atp. Podľa toho čo uvádzate, vozidlo nebolo poistené na novú cenu (podpoistenie) čo je obdobná situácia ako u Ivva. Havarijná poistka sa riadi zmluvnými dojednaniami a jej použitie pre Vás nie je výhodné. To, že ste neprevzali peniaze bolo celkom šikovné. Treba na kooperativu napísať, že odmietate plnenie z Vašej havarijnej poistky, a škodu si uplatníte priamo u maďarskej poisťovne. získať peniaze bude trvať dlhšie, ale myslím si, že sa to finančne vyplatí. Vzhľadom na zahraničného škodcu, by ste mali byť odškodnený podľa maďarských právnych predpisov. Ak máte záujem o info k Vašej situácii bude lepšie, ak mi pošlete tel. kontakt
digital
02.12.08,17:23
Dakujem za otpoved, tento problem bude urcite zaujimat viacej ludi.
Pochopim ak by som vymenil motor s najazdenymi 100 000 km za novy,
ale nechapem ked som vymenil dvere a blatnik absolutne bez korozie.
Auto sa nezhodnotilo,ale znehodnotilo lebo , ako havarovane uz ma nizsiu hodnotu.
Pritom sa jednalo o malu koliziu, nanestastie vo "falcoch" blatnika a dveri ktore sa roztrhli.
Dam na seba kontakt, ale musim mat 5 prispevkov.
digital
02.12.08,17:32
Davam este raz do fora, co znamena dohodnut sa pri dopravnej nehode, ak som poskodeny
skoda je nizsia ako 70 000sk a nevolali sme policiu a navyse vinika dobre poznate a mate svedka nehody tak aby ste neboli stratovy.
Ved je to proti zdravemu rozumu, aby ste, boly v priebehu zlomku sekundy lahsi o par tisic korun. Podla mna by mal vysku skody vinik vzdy uhradit.
VANUSKA
03.12.08,08:46
Na doplatenie rozdielu (amortizácia) nie je právny nárok - t.j. nedá sa vysúdiť. Ak sa to niekomu na porade podarilo, nech sa verejne pochváli.
Amortizáciu Vám poisťovňa odrátala neoprávnene, treba sa písomne ozvať, požiadať o zaslanie postupu výpočtu výšky škody. Treba počítať s tým, že odmietnu zaslať výpočet. Ďalší postup je individuálny, a najlepší spôsob na poradu je telefon. Ak máte záujem pošlite mi svoj tel. kontaktSrdecne zdravim prosim o telefonicky kontakt. 0908091131. Na revans a zatial velka vdaka.
Stanislav 1975
03.12.08,10:45
Od vinníka môžeš žiadať uhradiť rozdiel medzi vzniknutou škodou a plnením poisťovne. AK ju neuhradí dobrovoľne, treba to súdnou cestou.

Alebo ak chceš, môžeš sa súdiť aj s poisťovňou, aby ti uhradila celú sumu - ale tam je menšia šanca uspieť.
Tibor, nemáš pravdu- minule sme o tom spolu debatovali, že poškodený má nárok na skutočnú škodu, ale NIE na nové náhrádne diely- nevysúdi nič...
Nieje dovod, aby dostal zaplatené fungl nové náhradne diely na 7 ročné auto...;)
Stanislav 1975
03.12.08,10:46
Tibor, nemáš pravdu- minule sme o tom spolu debatovali, že poškodený má nárok na skutočnú škodu, ale NIE na nové náhrádne diely- nevysúdi nič...
Nieje dovod, aby dostal zaplatené fungl nové náhradne diely na 7 ročné auto...;)
Na to je KASKO poistenie-tam dostane úplne všetko zaplatené..
Stanislav 1975
03.12.08,10:48
Na doplatenie rozdielu (amortizácia) nie je právny nárok - t.j. nedá sa vysúdiť. Ak sa to niekomu na porade podarilo, nech sa verejne pochváli.
Amortizáciu Vám poisťovňa odrátala neoprávnene, treba sa písomne ozvať, požiadať o zaslanie postupu výpočtu výšky škody. Treba počítať s tým, že odmietnu zaslať výpočet. Ďalší postup je individuálny, a najlepší spôsob na poradu je telefon. Ak máte záujem pošlite mi svoj tel. kontakt
Tu s tebou nesúhlasím, poisťovňa má nárok odrátať amortizáciu...
Stanislav 1975
03.12.08,10:49
svoj názor k Vašej situácii viem povedať, až po dodaní viacerých informácií - napr. kilometre, rozsah poškodenia, rozsah výbavy, zápis z obhliadky auta atp. Podľa toho čo uvádzate, vozidlo nebolo poistené na novú cenu (podpoistenie) čo je obdobná situácia ako u Ivva. Havarijná poistka sa riadi zmluvnými dojednaniami a jej použitie pre Vás nie je výhodné. To, že ste neprevzali peniaze bolo celkom šikovné. Treba na kooperativu napísať, že odmietate plnenie z Vašej havarijnej poistky, a škodu si uplatníte priamo u maďarskej poisťovne. získať peniaze bude trvať dlhšie, ale myslím si, že sa to finančne vyplatí. Vzhľadom na zahraničného škodcu, by ste mali byť odškodnený podľa maďarských právnych predpisov. Ak máte záujem o info k Vašej situácii bude lepšie, ak mi pošlete tel. kontakt
Podpoistenie, nikdyyyyyyyyyyyyyyy-keď už tak riadnu poistku...
VANUSKA
03.12.08,11:27
svoj názor k Vašej situácii viem povedať, až po dodaní viacerých informácií - napr. kilometre, rozsah poškodenia, rozsah výbavy, zápis z obhliadky auta atp. Podľa toho čo uvádzate, vozidlo nebolo poistené na novú cenu (podpoistenie) čo je obdobná situácia ako u Ivva. Havarijná poistka sa riadi zmluvnými dojednaniami a jej použitie pre Vás nie je výhodné. To, že ste neprevzali peniaze bolo celkom šikovné. Treba na kooperativu napísať, že odmietate plnenie z Vašej havarijnej poistky, a škodu si uplatníte priamo u maďarskej poisťovne. získať peniaze bude trvať dlhšie, ale myslím si, že sa to finančne vyplatí. Vzhľadom na zahraničného škodcu, by ste mali byť odškodnený podľa maďarských právnych predpisov. Ak máte záujem o info k Vašej situácii bude lepšie, ak mi pošlete tel. kontaktDakujem za odpoved a reflektujem na to, ze ste mi ochotny poradit aj po telefone. Moje cislo je 0908091131. Velmi rad si necham poradit a uz vopred dakujem. Urcite sa budem revansovat. Cakam na telefon. Staci prezvonit.
preboha
04.12.08,15:20
Tu s tebou nesúhlasím, poisťovňa má nárok odrátať amortizáciu...
môj komentár o neoprávnenom uplatnení amortizácie sa týkal tohto vozidla, samozrejme neplatí všeobecne
macil
03.01.09,19:47
Zdravím osadenstvo a mám otázku trochu iného charakteru.
Aká je lehota dokedy je poisťovňa povinná poskytnúť plnenie, resp. informáciu o výške plnenia, či neplnenia poistnej udalosti z PZP poškodenému? Jedná sa o poisťovňu uvedenú v nadpise tohto vlákna.

Vo "Všeobecných poistných podmienkach pre povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla" sa uvádza:

"Poisťovateľ je povinný bez zbytočného odkladu začať prešetrovanie potrebné
na zistenie rozsahu jeho povinnosti poskytnúť poistné plnenie a do troch
mesiacov odo dňa oznámenia poškodeného o škodovej udalosti:
a) skončiť prešetrovanie potrebné na zistenie rozsahu jeho povinnosti
poskytnúť poistné plnenie a oznámiť poškodenému výšku poistného
plnenia, ak bol rozsah povinnosti poisťovateľa poskytnúť poistné plnenie
a nárok na náhradu škody preukázaný,
b) poskytnúť poškodenému písomné vysvetlenie dôvodov, pre ktoré
odmietol poskytnúť alebo pre ktoré znížil poistné plnenie alebo
poskytnúť poškodenému písomné vysvetlenie k tým uplatneným
nárokom na náhradu škody, v ktorých nebol v ustanovenej lehote
preukázaný rozsah povinnosti poisťovateľa poskytnúť poistné plnenie
a výška poistného plnenia..."
Ide o to, že 2.10.2008 som odovzdal poisťovni všetky potrebné doklady z opravy auta. (Likvidácia PU bola dohodnutá na základe faktúry za opravu) Samotná škodová udalosť, zároveň s obhliadkou ich technikom bola nahlásená cca mesiac pred tým. Doteraz som od poisťovne nedostal žiadne vyrozumenie. Na hotline poisťovne som dostal informáciu, že udalosť je ešte v riešení a likvidátor je nedovolateľný.
Podľa mňa, ak tam nie je nejaká klauzulka o ktorej neviem, už trojmesačná lehota vypršala. Alebo sa mýlim?
preboha
06.01.09,19:35
nemýliš sa, platí 3 mesačná lehota, v ktorej musíbyť vec vybavená (zaplatené - odmietnuté) alebo by si mal dostať min. písomné info k aktuálnemu stavu veci. Na Tvojom mieste by som túto povinnosť poisťovni písomne pripomenul, s upozornením, že kópiu listu zasielaš aj úradu pre dohľad nad finančným trhom.
macil
07.01.09,08:33
Ďakujem.
rbezko
10.01.09,06:53
Dobry den, chcel by som sa spytat na Vas nazor. Pred Vianocami som sposobil dopr. nehodu. Nedal som prednost autu iducemu po ceste pri vyjazde od kraja cesty. Nastastie sa to obislo bez zraneni. Skor mi ide o to, ze obe auta mali hav. poistenie. Avsak na mojom po prvej obhliadke znalec od komunal. poistovne vycislil skodu na 101 000. To hranici pre fabiu r.v.2000 s totalkou(90 percent hod. auta=totalka). Nasledne mi v servise po odstrojeni plechov zistili nasledne 30 000 skodu. Mam teraz dve alternativy:
1, nechat to opravit v servise a doplatit 30 000. A nedomahat sa naslednej skody aby to nebolo na totalku.
2,Spravit dodatocnu obhliadku auta, spravit totalku a nechat si vyplatit skodu, -5000 spoluucast,-zostatkova hodnota neposkod. dielov vraku, -skladovanie v autoservise(znackovom) a zopar dielenskych ukonov. No a potom si to spravit vo vlastnej rezii. Predpokladam tak do 50 000.
A moja otazka smeruje k hodnote neposkodenych dielov vraku.
Burana je lava predna cast blatnik, naraznik, kapota, servo, tyc riadenia, bubon kolesa, rameno, zaroven je posunta predna cast mierne nabok.
Aka teda moze byt tato hodnota vraku? A ci vrak potom ostava v mojom vlastnictve? Potreboval by som sa dostat skor k nule mojich vydavkov, pretoze este ma caka pokuta cca 7000 Sk A zaroven by som chcel ciastocne vykompenzovat neprijemnosti, ktore som sposobil inak velmi prijemnej rodine.
Za radu Vam vopred dakujem.
preboha
10.01.09,13:44
použiteľnú radu ti nikto nedá, pretože si neuviedol kopu podstatných náležitostí ( leasing ano - nie, kilometre, benzin - diesel, predstava majiteľa - chcem opravovať - nechcem atp.)
polepši sa.
rbezko
10.01.09,19:17
Ospravedlnujem sa, je to moja prva udalost za 18 rokov jazdenia. A to cca 150 000 km rocne. Takze leasing nie-sukr. auto. Benzin, najazdene 87000 a opravit ho musim, prestavujem dom. Potrebujem zobrat hypoteku. Takze stratovu investiciu do noveho auta si nemozem dovolit. A bez auta som zase dostaval. Myslim, ze ako vodic som dostal vystrahu ,,zhora,,. Takze nepotrebujem byt osklbany tu na Zemi
xima
10.01.09,19:28
Dobrý večer poraďaci. Pri čítaní mi nebolo najlepšie. Našťastie som bez nehody, ale pochopila som dobre, že pri staršom aute treba "obnoviť - navýšiť" poistenie? Ja som si kúpila Megan (rok výr. 98) v Nemecku pred 6rokmi. Je vo veľmi dobrom stave (i technickom) Mám len zákon. poistenie. Mala by som ho teda "upraviť", alebo sa to už ani neoplatí? A ešte jedna otázočka - keď mi kamienok praskol predné vyhrievané sklo, asi pri "veku" môjho auta sa už ani neoplatí ísť cez poisťovňu? ( Keby som mala vinníka z druhého auta)
Nech všetci jazdíme nepoškvrnene!!!!!!!!!!!
preboha
11.01.09,17:57
Ospravedlnujem sa, je to moja prva udalost za 18 rokov jazdenia. A to cca 150 000 km rocne. Takze leasing nie-sukr. auto. Benzin, najazdene 87000 a opravit ho musim, prestavujem dom. Potrebujem zobrat hypoteku. Takze stratovu investiciu do noveho auta si nemozem dovolit. A bez auta som zase dostaval. Myslim, ze ako vodic som dostal vystrahu ,,zhora,,. Takze nepotrebujem byt osklbany tu na Zemi
aj prvá kalkulácia poisťovne zrejme bude stačiť na to, aby to vybavili ako totálku. Bez ohľadu na výsledok (totálka - netotálka)doporučujem predať havarované auto, zobrať odškodnenie od poisťovne, a kúpiť iné auto. Samozrejme, bude treba doplatiť nejaké koruny. Cenu vraku stanovuje poisťovňa, ktorá má snahu oceniť ho vysoko, pretože čím vyššia cena vraku, tým menej peňazí vyplatia. Cena vraku klesá úmerne s výškou poškodenia vozidla, takže treba technikovi poisťovne preukázať všetky poškodenia, ktoré je na vozidle možné zistiť. Opravu takéhoto vozidla si treba VEĽMI dobre rozmyslieť, a spočítať (peniaze + čas opravy). Predaj vraku treba realizovať tak, aby bolo poisťovni možné preukázať, že ste urobili všetko preto, aby ste získali čo najvyššiu sumu. Ak sa napriek tomu nedostanete na odhadnú cenu vraku, treba žiadať aby doplatili rozdiel (zlý pôvodný odhad).
globalpartner
12.01.09,19:50
Zdravím osadenstvo a mám otázku trochu iného charakteru.
Aká je lehota dokedy je poisťovňa povinná poskytnúť plnenie, resp. informáciu o výške plnenia, či neplnenia poistnej udalosti z PZP poškodenému? Jedná sa o poisťovňu uvedenú v nadpise tohto vlákna.

Vo "Všeobecných poistných podmienkach pre povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla" sa uvádza:
"Poisťovateľ je povinný bez zbytočného odkladu začať prešetrovanie potrebné
na zistenie rozsahu jeho povinnosti poskytnúť poistné plnenie a do troch
mesiacov odo dňa oznámenia poškodeného o škodovej udalosti:
a) skončiť prešetrovanie potrebné na zistenie rozsahu jeho povinnosti
poskytnúť poistné plnenie a oznámiť poškodenému výšku poistného
plnenia, ak bol rozsah povinnosti poisťovateľa poskytnúť poistné plnenie
a nárok na náhradu škody preukázaný,
b) poskytnúť poškodenému písomné vysvetlenie dôvodov, pre ktoré
odmietol poskytnúť alebo pre ktoré znížil poistné plnenie alebo
poskytnúť poškodenému písomné vysvetlenie k tým uplatneným
nárokom na náhradu škody, v ktorých nebol v ustanovenej lehote
preukázaný rozsah povinnosti poisťovateľa poskytnúť poistné plnenie
a výška poistného plnenia..."
Ide o to, že 2.10.2008 som odovzdal poisťovni všetky potrebné doklady z opravy auta. (Likvidácia PU bola dohodnutá na základe faktúry za opravu) Samotná škodová udalosť, zároveň s obhliadkou ich technikom bola nahlásená cca mesiac pred tým. Doteraz som od poisťovne nedostal žiadne vyrozumenie. Na hotline poisťovne som dostal informáciu, že udalosť je ešte v riešení a likvidátor je nedovolateľný.
Podľa mňa, ak tam nie je nejaká klauzulka o ktorej neviem, už trojmesačná lehota vypršala. Alebo sa mýlim?


Doporučujem požiadať o primeraný preddavok , ktorý je povinný poisťovateľ poskytnúť ak sa nemôže vyšetrenie potrebné na zistenie poistiteľa plniť skončiť do jedného mesiaca.
Keď iné nie aspoň sa to urýchli.
macil
22.01.09,12:12
nemýliš sa, platí 3 mesačná lehota, v ktorej musíbyť vec vybavená (zaplatené - odmietnuté) alebo by si mal dostať min. písomné info k aktuálnemu stavu veci. Na Tvojom mieste by som túto povinnosť poisťovni písomne pripomenul, s upozornením, že kópiu listu zasielaš aj úradu pre dohľad nad finančným trhom.
Poprosím ešte o jednu informáciu. Ide o náväznosť k príspevku č. #55 v tomto vlákne.
Kto, resp. ako sa stanovuje výška úrokov z omeškania pri plnení resp. neplnení PU z PZP? Všeobecné podmienky odkazujú na príslušnú stať v Občianského zákonníka, kde je to však tiež uvedené viacmenej len všeobecne. Je možné tieto úroky požadovať aj po poukázaní plnenia na účet poškodeného, ak to tieto úroky nezahŕňa?
Poisťovňa, resp. likvidátor, meškanie oddôvodňuje odstávkou systému.
globalpartner
22.01.09,17:08
Poprosím ešte o jednu informáciu. Ide o náväznosť k príspevku č. #55 v tomto vlákne.
Kto, resp. ako sa stanovuje výška úrokov z omeškania pri plnení resp. neplnení PU z PZP? Všeobecné podmienky odkazujú na príslušnú stať v Občianského zákonníka, kde je to však tiež uvedené viacmenej len všeobecne. Je možné tieto úroky požadovať aj po poukázaní plnenia na účet poškodeného, ak to tieto úroky nezahŕňa?
Poisťovňa, resp. likvidátor, meškanie oddôvodňuje odstávkou systému.

Všeobecne túto problematiku rieši Nariadenie vlády SR č87/1995 Z.z v platnom znení ktorým sa vykonávaju niektoré ustanovenia ObZ.

Do 31.12.2008 bol úrok z omeškania naviazaný na základnú úrokovuú sadzbu NBS. Po novom je to na centrálnu paritu ECB zvýšenej o osem prcentuálnych bodov.
Teda ak v súčastnosti je to 3% (zdroj www.nbs.sk/ (http://www.nbs.sk/) potom máte nárok na 11% p.a. úrokov z omeškania od vzniku meškania do jeho zaplatenia.

Pochybujem , že dobrovoľne Vám ich vyplatia .
macil
23.01.09,19:03
Ďakujem.
B+K
25.01.09,16:27
Zdravim Vas poradaci a o podobnu radu prosim aj ja. 15.11.2008 som mal dopravnu nehodu - celna zrazka s protiiducim vozidlom, ktoreho vodic bol pod vplyvom alkoholu a na rovnom useku cesty presiel do protismeru a bolo to. Auto Golf r.v. 1996 zrejme totalka, ja aj s manzelkou rozne zlomeniny - koleno, zapastie, klucne kosti, rebra, prasknuty stavec chrbtice. Tyzden spolu v nemocnici, teraz na domacom lieceni, stale PN-ka. Vinnik nas obcan, auto na nemeckych EC. Na mieste setrila policia (mali ste vidiet o co sa snazili). Nehodu - ziadost o likvidaciu som posunul na Slov. kanc. poistovatelov, oni registruju, postupili na AVUS s.r.o. Posudenie skody na vozidle zatial neodhadol nik. Z MVSR odbor inspekcna sluzba som dostal oznamenie o zacati trestneho konania proti vinnikovi nehody (bol to prislusnik policie) a oznamenie o urceni znalcov z odboru dopravy a zdravotnictva. Ak mate niekto skusenosti s niecim podobnym, (p. preboha) prosim poradte co mam a ako mam konat aby som neprisiel o nahradu skody, ci uz na vozidle alebo za ublizenie na telesnej schranke. Za kazdu radu budem povdacny.
preboha
25.01.09,18:51
0905410003
zuzankaanka
07.02.09,13:09
Ja som tiež minule dopadol. Vrazil do mňa chlap, a keďže škoda nebola velka, nebolotreba volať políciu, dohodli sme sa, vymenili údaje, a nezávisle od seba sme to ohlásili v jeho poistovni Allianz. On však pre poisťovňu uviedol že si nieje vedomý viny a tak som mal po peniazoch. Super,nie? Nabudúce budem múdrejší a policajtov volám aj keby išlo o škodu 5000 Sk.
togon7
26.02.09,16:44
Dobrý večer,
chcel by som poprosiť o informáciu ako postupovať.

Z pod kolies mojho auta vystrelil kamienok a druhemu autu prasklo čelné sklo (má tam vlákno na pol metra). Poškodený má havarijnú poistku.
Musí ísť škoda iba z mojej zákonnej alebo môžeme skombinovať jeho havarijnú a spoluúčasť sa mu doplatí z mojej zákonnej poistky?
Bude mať táto udalosť vplyv na výšku môjho PZP a jeho havarijného poistenia v budúcnosti.
Ďakujem.
preboha
26.02.09,18:42
Je možné použiť jednu, alebo druhú poistku, kombinovať nie je možné.
Cena Vašeho PZP sa pravdepodobne zvýši, cena havarijnej poistky sa nezmení, pretože je známy škodca.
Ak je to možné, viete uviesť aké máte auto, akú rýchlosť mali vozidlá, a či išli autá za sebou alebo oproti?
togon7
26.02.09,19:32
fabia vs octavia, stalo sa to na parkovisku. Ja som sa "hrabaním" pohýnal, poškodený stál.
euina
27.02.09,09:11
zdravim vas všetkých, prosím o radu: Manžel mal dopravnú nehodu, išiel po hlavnej ceste na skútri, z vedľajšej do neho napálil nepozorný vodič, manžel mal otras mozgu a zlomeniny, z ktorých sa liečil 7 mesiacov. Teraz ukončil PN a ja idem posielať doklady do Allianz ohľadom uplatnenia náhrady škody na zdraví, potvrdenia od lekára mám, ale ide mi o vyčíslenie náhrady za PHM a amortizáciu vlastného vozidla, nakoľko sa na rehabilitácie a kontroly dopravoval vlastným autom, vie mi niekto poradiť, čo všetko mám doložiť a či mi vôbec niečo preplatia? Bločky za PHM nemám. ďakujem za odpoveď
preboha
27.02.09,16:08
ste si istý, že to sklo prasklo práve vtedy? viete ako vyzerá čerstvo prasknuté sklo? aká bola vzdialenosť medzi autami? akú mate hĺbku dezénu na pneu?
togon7
27.02.09,21:39
fuuha,
prasklo vtedy? isty si nie som, ale verim tejto verzii
ako vyzera cerstvo prasknute sklo? neviem
vzdialenost medzi autami? cca 6 metrov
dezen? nemam to odmerane, mozem to urobit zajtra. Ale na tychto zimnych pneu mam nabehanych cca 8 tis. km.
preboha
28.02.09,19:14
noooo - ja sa tak vypytujem iba preto, lebo ak koleso "hrabe" v snehu, tak obvykle máte zaradený 1. rýchlostný stupeň, a na otáčkomere nejakých 2500 ot/min, takže aj kameň, ktorý rotujúce koleso vymrští má rýchlosť 15 -20 km/hod - resp. 4-5 m/s. Navyše čelné sko je sklonené, a tak kameň smerujúci zdola (od kolesa) nahor,dopadá na sklo pod pomerne ostrým uhlom, takže má tendenciu sa po skle šmyknúť. Sklo takýto úder kameňa prežije. Sklo praská obvykle vtedy, ak je vzájomná rýchlosť kameňa a skla cca 80 - 100 km/hod, a kamienok má dostatočnú veľkosť. Táto situácia nastáva, ak pneumatika PROTIIDÚCEHO vozidla zodvihne kameň do výšky niekoľko metrov, a tento dopadá na sklo KOLMO. Najlepší je samozrejme experiment. Skúste zájsť do autoskla, postaviť nejaké poškodené sklo na vzdialenosť 5 -6 metrov od hnacích kolies, zatiahnuť ručnú brzdu a zobudiť kone pod kapotou. Testované sklo by malo byť samozrejme sklonené dozadu, tak ako je to u osobných áut bežné. Aké veľké kamene lietali vo Vašom prípade zistíte najlepšie "na mieste činu"
togon7
01.03.09,01:53
Ďakujem za cenné a užitočné informácie.

Ono paradoxom je, že keď praskne sklo kvôli oprotiidúcemu autu, človek nemá veľa možností ho zastaviť. Ako to potom riešiť v takom prípade?
preboha
01.03.09,15:06
sú dve možnosti:
1. vlastnú poistku - napr. AXA ponúka za 10 EUR pripoistenie k zákonnej poistke na Tvoje auto, ktorá kryje škody na skle na Tvojom aute - odporúčam - dobrá vec.
2. zaplatíš pivo kamarátovi, a on na poisťovni uvedie nejakú rozprávku, podľa ktorej šiel napr. oproti, rozbil Ti sklo, Ty si otočil hlavu, zistil si jeho ŠPZ, dobehol ho v hustej premávke, a presvedčil ho, že Ti rozbil čelné sklo. Na poisťovni síce takéto rozprávky poznajú, ale to sklo Ti pravdepodobne uhradia, a Ty potom pozveš kamoša ešte na jedno pivo.
togon7
01.03.09,22:10
a ked pri uzatvarani dalsieho PZP zisti ze ma zaplatit o 15 alebo 30 € viac, tak sa mi asi podakuje :-)

V praxi, ked ti spadne suter na okno pocas jazdy (povedzme v meste 50-kou) tak myslim ze par sekund budes potrebovat na zdirigovanie co sa vlastne stalo a kym identifikujes odkial ten kamen mohol priletiet tak sa okolo teba mihne dalsich 10 aut (pricom stale soferujes)...
Mimo mesta pri rychlosti mozno 90 km za hodinu, kym absolvujes ten isty proces, povodca skody moze byt 2 km odtial...
preboha
02.03.09,11:12
absolútne súhlasím, ale to čo som uviedol tvrdia zhodne všetci, ktorí chcú od poisťovne uhradiť čelné sklo - je tak? Ale aby sme sa dostali k odpovedi na Tvoju otázku - ak poveríš svoju poisťovňu na uhradenie škody na skle, tak to urobia. Ak ju k tomu nepoveríš, dotyčný má smolu - nedostane nič.
wampi14
02.03.09,15:03
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mala som nehodu, pri ktorej som nebola vinníkom, ten pán si priznal 100% vinu, mám Fiat Punto r.v.2000 a v servise mi škodu na aute vyčíslili na 150 000, važne velmi nerada by som prišla o auto a ani nemožem, ked ho budem ešte splácať /nie leasing/. V servise mi povedali ale že auto daju s največšou pravdepodobnostou na totálku, da sa voči tomu nejako odvolať, alebo nesúhlasiť s tým? Vinník nehody je poistený v Allianzi neviete mi prosííím poradiť. Alebo ako mam postupovať, lebo to bola moja prvá nehoda, a ja sa v tom absolutne nevyznám. Budem velmi rada ak mi niekdo poradi čo mam urobiť
kero64
02.03.09,15:25
Asi to nebude najspoľahlivejšia odpoveď, ale myslím si, že auto si môžeš dať opraviť, len poisťovňa ti vyplatí škodu do maximálnej zostatkovej hodnoty a zbytok si budeš musieť doplatiť sama. Skús sa spýtať v poisťovni,tam by ti mali povedať viac.
togon7
02.03.09,19:30
Dakujem za info.
preboha
05.03.09,14:42
v mojich príspevkoch nájdete moje tel. číslo, ak Vám to stojí za to, ozvite sa
wampi14
12.03.09,08:58
Dakujem našla som ho, ale bohužial som sa dozvedela že poisťovna to uzavrela bez toho aby ma informovala, takže s tým pokial moje vedomodti siahaju tak už nič nespravím asi.
preboha
12.03.09,17:40
Dakujem našla som ho, ale bohužial som sa dozvedela že poisťovna to uzavrela bez toho aby ma informovala, takže s tým pokial moje vedomodti siahaju tak už nič nespravím asi.
skúste sa ozvať - uvidíme
robin78
20.03.09,08:26
Rad by som sa spytal na jednu vec. Kolega mal autonehodu a vinnikom nehody bol druhy vodic. Oprava auta bola kryta z havarijnej poistky. Spoluucast si chcel uplatnit zo zakonnej poistky vinnika, ale poistovna sa ohradila, ze na aute boli vymenene stare diely za nove a preto, ze nema narok na uhradu spoluucasti zo zakonnej poistovne vinnika. Je to pravda, resp. da sa s tym nieco robit? Dakujem.
preboha
22.03.09,20:07
je to pravda, ale dá sa s tým niečo robiť - závisí od okolností
laurin
24.03.09,08:11
Chcel by som poziadat o radu - da sa v sucastnosti poistit auto stare 1 rok kupovane na leasing tak aby pri kradezi alebo totalke bola vyplatena kupna cena uvedena na zmluve? Viem ze k havarijnej poistke sa da uzavriet pripoistenie GAP, je v tomto pripade pri kradezi auta vyplatena plna kupna cena, alebo su tam nejake finty ktore by som mal vediet pred uazvretim takehoto pripoistenia? Dakujem za odpovede.
preboha
25.03.09,21:36
platia iba všeobecne právne predpisy a zmluvné dojednania. Tieto si treba dobre prečítať, a "nezrozumiteľné" časti si nechať vysvetliť príslušným človekom z danej poisťovne. To je asi tak jediná finta, ktorá stojí za to.
Martina80
21.04.09,13:24
[quote=preboha;741582]Na call centre bývajú zamestnaní ľudia s minimálnym školením, minimálnymi vedomosťami, a za minimálny plat, takže ich informácia nemá ani cenu telefonického hovoru do call centra

PREBOHA !!! Neviem kto si, kde robíš a kde si prišiel k tomuto poznaniu. Určite nemajú minimálne vedomosti , avšak otázka je , čo všetko môžu klientovi povedať a čo nie !!! Vidím že si šikovný, vieš v tom behať, ale mal by si vážiť slová !!!
preboha
21.04.09,18:55
[quote=preboha;741582]Na call centre bývajú zamestnaní ľudia s minimálnym školením, minimálnymi vedomosťami, a za minimálny plat, takže ich informácia nemá ani cenu telefonického hovoru do call centra

PREBOHA !!! Neviem kto si, kde robíš a kde si prišiel k tomuto poznaniu. Určite nemajú minimálne vedomosti , avšak otázka je , čo všetko môžu klientovi povedať a čo nie !!! Vidím že si šikovný, vieš v tom behať, ale mal by si vážiť slová !!!
Je mi známe, že call centrum má obvykle určené, čo môžu a nemôžu, ale uvediem príklad: klient poisťovne havaroval v piatok o 17 00 v zahraničí- nepojazdné vozidlo. Telefonicky žiadal od call centra informáciu, čo má urobiť ( žiadal súhlas k odťahu domov 700 km, info či bude odťah preplatený atp.) Pani na call centre odpovedala asi takto: " Vaše auto patrí leasingovej spoločnosti, spýtajte sa ich!"
Klient musel stráviť celý víkend v zahraničí (za vlastné), a požadované informácie získal až pondelok od úplne iných ľudí. Ako by ste "ocenili" napr. takéto call centrum? Môj názor na call centrá neplatí samozrejme plošne, ale takýchto "pozitívnych" skúseností mám pomerne dosť.
Martina80
21.04.09,19:43
[quote=Martina80;1023998]
Je mi známe, že call centrum má obvykle určené, čo môžu a nemôžu, ale uvediem príklad: klient poisťovne havaroval v piatok o 17 00 v zahraničí- nepojazdné vozidlo. Telefonicky žiadal od call centra informáciu, čo má urobiť ( žiadal súhlas k odťahu domov 700 km, info či bude odťah preplatený atp.) Pani na call centre odpovedala asi takto: " Vaše auto patrí leasingovej spoločnosti, spýtajte sa ich!"
Klient musel stráviť celý víkend v zahraničí (za vlastné), a požadované informácie získal až pondelok od úplne iných ľudí. Ako by ste "ocenili" napr. takéto call centrum? Môj názor na call centrá neplatí samozrejme plošne, ale takýchto "pozitívnych" skúseností mám pomerne dosť.

Samozrejme , že sa nájdu aj takéto pre klienta nešťastné situácie . Viem, že Tvoj prípad bol uvedený len ako príklad , ale v tom prípade klient mohol vedieť, že môže kontaktovať aj asistenčné služby , ktoré mu vysvetlia presný postup. A samozrejme nebola to kvalifikovaná odpoveď zo strany Call centra .Tým, čo môžu a nemôžu povedať som myslela to, že za ten 2-3 minútový hovor si nemôže operátor naštudovať poistnú zmluvu klienta a dať 100% odpoveď na príklad ku klientovej škode . Sám vieš, že k takýmto udalostiam je potrebné mať viac podkladov a informácií. Cieľom Call Centier je klientov usmerniť. Je to absolútne psychicky náročná práca, ktorá žiaľ nie je poriadne ohodnotená. Určite súhlasím aj s názormi, že poisťovne platia čo najmenšie plnenia , ak vôbec nejaké platia. Ale je na každom z nás , či si poistné zmluvy uzavrieme alebo nie a ako sa v tom vieme orientovať, aby to bolo čo najvýhodnejšie pre nás. Tí , ktorí to vedia , majú určite navrch .
Stanislav 1975
21.04.09,19:51
[quote=preboha;1024280]

Samozrejme , že sa nájdu aj takéto pre klienta nešťastné situácie . Viem, že Tvoj prípad bol uvedený len ako príklad , ale v tom prípade klient mohol vedieť, že môže kontaktovať aj asistenčné služby , ktoré mu vysvetlia presný postup. A samozrejme nebola to kvalifikovaná odpoveď zo strany Call centra .Tým, čo môžu a nemôžu povedať som myslela to, že za ten 2-3 minútový hovor si nemôže operátor naštudovať poistnú zmluvu klienta a dať 100% odpoveď na príklad ku klientovej škode . Sám vieš, že k takýmto udalostiam je potrebné mať viac podkladov a informácií. Cieľom Call Centier je klientov usmerniť. Je to absolútne psychicky náročná práca, ktorá žiaľ nie je poriadne ohodnotená. Určite súhlasím aj s názormi, že poisťovne platia čo najmenšie plnenia , ak vôbec nejaké platia. Ale je na každom z nás , či si poistné zmluvy uzavrieme alebo nie a ako sa v tom vieme orientovať, aby to bolo čo najvýhodnejšie pre nás. Tí , ktorí to vedia , majú určite navrch .
Martinečka-plne súhlasím...
Stanislav 1975
21.04.09,19:53
[quote=Martina80;1023998]
Je mi známe, že call centrum má obvykle určené, čo môžu a nemôžu, ale uvediem príklad: klient poisťovne havaroval v piatok o 17 00 v zahraničí- nepojazdné vozidlo. Telefonicky žiadal od call centra informáciu, čo má urobiť ( žiadal súhlas k odťahu domov 700 km, info či bude odťah preplatený atp.) Pani na call centre odpovedala asi takto: " Vaše auto patrí leasingovej spoločnosti, spýtajte sa ich!"
Klient musel stráviť celý víkend v zahraničí (za vlastné), a požadované informácie získal až pondelok od úplne iných ľudí. Ako by ste "ocenili" napr. takéto call centrum? Môj názor na call centrá neplatí samozrejme plošne, ale takýchto "pozitívnych" skúseností mám pomerne dosť.
Preboha, nie je o čom- auto je vlastníctvom leasingovky a preto nájomca nemá čo riešiť takéto veci-to je ta nevyhoda leasingu
preboha
21.04.09,20:04
[quote=preboha;1024280]
Preboha, nie je o čom- auto je vlastníctvom leasingovky a preto nájomca nemá čo riešiť takéto veci-to je ta nevyhoda leasingu
neviem, či som to pochopil správne, ale keby si havaroval vo Francúzsku, tak necháš auto na krajnici, zakývaš na prvý taxík a doraziš domov s bezstarostným pocitom - veď to rozbité auto patrí leasingu, takže o nič vlastne nejde. Pri prvej príležitosti si zoberieš na leasing nejaké ďalšie a je to. Zmluvné povinnosti voči poisťovni alebo leasingu predsa netreba preháňať.
preboha
21.04.09,20:16
[quote=preboha;1024280]

Samozrejme , že sa nájdu aj takéto pre klienta nešťastné situácie . Viem, že Tvoj prípad bol uvedený len ako príklad , ale v tom prípade klient mohol vedieť, že môže kontaktovať aj asistenčné služby , ktoré mu vysvetlia presný postup. A samozrejme nebola to kvalifikovaná odpoveď zo strany Call centra .Tým, čo môžu a nemôžu povedať som myslela to, že za ten 2-3 minútový hovor si nemôže operátor naštudovať poistnú zmluvu klienta a dať 100% odpoveď na príklad ku klientovej škode . Sám vieš, že k takýmto udalostiam je potrebné mať viac podkladov a informácií. Cieľom Call Centier je klientov usmerniť. Je to absolútne psychicky náročná práca, ktorá žiaľ nie je poriadne ohodnotená. Určite súhlasím aj s názormi, že poisťovne platia čo najmenšie plnenia , ak vôbec nejaké platia. Ale je na každom z nás , či si poistné zmluvy uzavrieme alebo nie a ako sa v tom vieme orientovať, aby to bolo čo najvýhodnejšie pre nás. Tí , ktorí to vedia , majú určite navrch .
call centrum MUSÍ byť schopné minimálne vyhodnotiť klientovu situáciu, a prejaviť záujem o riešenie ( napr."momentálne vám neviem odpovedať, ale zistím a ozvem sa"). Call centrum je v podstate tiež asistenčná služba klientovi. V uvedenom príklade klient vedel, kde nájde asistenciu, ale potreboval vedieť kto to zaplatí. Navyše každá asistencia má aj tak finančný limit 100 - 200 EUR, ktorý bol v takomto prípade absolútne nedostatočný...
Skúste si predstaviť, že ste v cudzej krajine, neovládate príslušný jazyk, a Vašou jedinou záchrannou nitkou je call centrum, a nezískate od neho nič...
Martina80
21.04.09,20:38
[quote=Martina80;1024324]
call centrum MUSÍ byť schopné minimálne vyhodnotiť klientovu situáciu, a prejaviť záujem o riešenie ( napr."momentálne vám neviem odpovedať, ale zistím a ozvem sa"). Call centrum je v podstate tiež asistenčná služba klientovi. V uvedenom príklade klient vedel, kde nájde asistenciu, ale potreboval vedieť kto to zaplatí. Navyše každá asistencia má aj tak finančný limit 100 - 200 EUR, ktorý bol v takomto prípade absolútne nedostatočný...
Skúste si predstaviť, že ste v cudzej krajine, neovládate príslušný jazyk, a Vašou jedinou záchrannou nitkou je call centrum, a nezískate od neho nič...
Asistenčné služby v prípade škody na vozidle

Poisťovne sa navzájom odlišujú nielen cenami, všeobecnými poistnými podmienkami a reklamou, ale v poistení motorových vozidiel nesmierne dôležitými asistenčnými službami. Asistenčná služba môže pomôcť takto:
• príchod cestnej služby, opravu vozidla a odťah vozidla, ak došlo k poruche vozidla alebo vozidlo je po nehode nepojazdné, náklady za manipuláciu s vozidlom a za žeriav
• ubytovanie v núdzi pri nehode, poruche alebo pri odcudzení vozidla
• úhradu nákladov na cestu do miesta bydliska pri nehode, poruche alebo pri odcudzení vozidla
• uschovanie nepojazdného vozidla
• ďalšie služby v prípade trvalej nepojazdnosti alebo odcudzenia vozidla.

Príklad č. 1:
Pán Smolný havaroval pri Amsterdame v Holandsku a hoci mal uzavreté havarijné poistenie v Poisťovni Sľubotechna, nevedel sa pol dňa nikoho dovolať, nakoniec sa mu podarilo zastihnúť svojho agenta, ktorý ho kontaktoval s poisťovňou, kde sa nevedeli 4 dni rozhodnúť, či mu zaplatia odťahovú službu domov, pretože vozidlo bolo nepojazdné, prespal v hoteli na vlastné náklady, takisto telefónny účet asi 260 € si musel hradiť sám. Nakoniec vysvitlo, že poisťovňa nemá žiadnu asistenčnú službu.


Príklad č. 2:
Pán Veselý mal podobnú dopravnú nehodu v Belgicku a mal uzavretú havarijnú poistku v Poisťovni XY. Vytiahol kartičku s telefónnym číslom medzinárodnej asistenčnej služby, v telefóne sa mu ozval v jeho rodnom jazyku hlas operátora, ktorý mal len 3 otázky: Aké je číslo Vašej poistky ? Kde sa nachádzate ? Ako Vám môžeme pomôcť ? S prísľubom, že sa čoskoro ozve, zložil operátor telefón. Zavolal už o 10 minút a oznámil pánovi Veselému, že 15 km od miesta, kde sa nachádza, je odťahová služba, ktorá už vyštartovala a odvezie jeho auto do najbližšej opravovne. Pán Veselý si môže vybaviť nocľah v hoteli, ktorý mu bude preplatený do limitu presne zodpovedajúcemu poistným podmienkam.


Naozaj by som len rada poukázala , že to funguje . Nerobím reklamu žiadnej poisťovni, ale aj ľudia by sa mali informovať na čo majú nárok a načo nie a to už pri uzatváraní zmluvy . Naozaj v tom Tvojom prípade to bolo vysoko nepofesionálne . Nechcem sa hádať, ale viem, že na Call Centre robia aj ženy s 30 - ročnou praxou , vysokoškolským titulom, " namakané " v tejto profesii a robiť s toľkými ľudmi, nie vždy chápajúcimi a nie vždy v dobrej nálade a dookola im vysvetľovať postup :eek: ....je to naozaj niekedy ťažké. Toť vsio.
Martina80
21.04.09,20:48
[quote=Martina80;1024324]
call centrum MUSÍ byť schopné minimálne vyhodnotiť klientovu situáciu, a prejaviť záujem o riešenie ( napr."momentálne vám neviem odpovedať, ale zistím a ozvem sa"). Call centrum je v podstate tiež asistenčná služba klientovi. V uvedenom príklade klient vedel, kde nájde asistenciu, ale potreboval vedieť kto to zaplatí. Navyše každá asistencia má aj tak finančný limit 100 - 200 EUR, ktorý bol v takomto prípade absolútne nedostatočný...
Skúste si predstaviť, že ste v cudzej krajine, neovládate príslušný jazyk, a Vašou jedinou záchrannou nitkou je call centrum, a nezískate od neho nič...

Samozrejme s týmto jednoznačne s Tebou súhlasím - CC je asistenčná služba pre klienta a mali by tam byť aj kvalifikované služby, ale sú situácie, kedy mu výšku preplatenia odvozu nevie len tak " z brucha " pracovník CC povedať, keďže kompetentný je v tomto prípade likvidátor, ktorý jediný môže o týchto veciach rozhodovať a pracovník CC mu môže akurát povedať tie limity a dať mu kontakt na asistenčné služby , kde ho usmernia / presne ako mu bolo vysvetlené pri uzatváraní zmluvy - ako v podstate všade inde, nielen v poisťovníctve /
preboha
22.04.09,17:08
na tomto linku : http://www.sme.sk/c/3763389/juraj-lelkes-kazdy-clovek-by-mal-mat-5-poisteni.html nájdeš krátku videoprezentáciu call centra, a ako bonus sa určite dobre pobavíš
Zita5
09.05.09,10:51
Dnes o 10,00 hod. nám suseda narazila do odparkovaného auta . Cúvala z dvora a šup do nášho odstaveného MV.
Jedná sa o Volkswagen PASSAT rok výroby 2004 najazdené km: 132 000 km .
Vozidlo ukončilo lízing v decembri 2007. Poistené v Kooperatíve aj havarijná aj zákonná poistka , avšak tieto poistky sú na SZČO .
V 7/2008 vyradené z účtovníctva firmy na súkromné účely a odhlásené z DzMV , ale v technickom preukaze ešte stále je zapísaný ako vlastník SZČO ,okrem iného je plátcom DPH .
Na motorovom vozidle vzniklo poškodenie na ľavej strane vozidla:
zadný nárazník
zadný blatník
zadné dvere
predné dvere

Boli privolaní policajti , spravili záznam o škodovom priebehu . Na našu žiadosť nám nechceli ani poskytnúť Originál zápisu , aby som vo firme spravila kópiu .
Prítomná bola aj vinníčka nehody , ktorá vlastne má firemné MV , a je ako zamestnanec .

Zatiaľ sme sa bavili o tom , že škoda by mala ísť zo zákonnej poistky ALLIANZ jej zamestnávateľa .Ale to bolo len zatiaľ .......

Ako teraz prosím postupovať ? Poraďte ......je lepšie to žiadať zo zákonnej poistky zamestnávateľa vinníka nehody , alebo použiť na to moju havarijnú poistku/Kooperatíva/ s tým, že sa tam nahlási dotyčná ako vinník nehody .

Ako to teraz vlastne bude s výškou DPH , ktorú bude treba pri oprave zaplatiť ? Odpočet si uplatniť nemôžem , nakoľko vozidlo je vyradené pre súkromné účely a okrem toho som sa dozvedela , že vinníčka mi nie je povinná rozdiel škody neuhradenej poisťovňou uhradiť , nakoľko je to moja chyba , že nemám motorové vozidlo prepísané na seba .

Po prečítaní tejto celej témy obávam sa taktiež amortizácie .....čo môžem očakávať ?

Škodovú udalosť treba v pondelok nahlásiť do ALLIANZU , takúto info mi dali v mojej poisťovni Kooperatíva dnes .

Som nahnevaná na seba samú , lebo ja taký poctivec a pedant som prepis auta z IČO na R.č.stále pre zaneprázdnenosť odkladala .
Len zhruba čo tu odhali škodu neodborníci cca 60 000 Sk .


P.S. Ešte pripíšem , bola som vo firme a zrazu prišli za mnou susedia , že koho to vozidlo odstavené na ulici ..odpoveď naše ......a už mi stúpal tlak , že čo sa stalo , no potom sme vyšli na ulicu a zistila som čo sa stalo.
Po príchode policajtov som dokonca musela aj fúkať ........no povedzte je toto možné , ja pracujem vo firme , auto odparkované a ja som musela fúkať .Policajtovi vravím, že to nemyslíte vážne a on , že vážne pani , vážne . A ja mu na to , však ja ani nejazdím , len vlastním vodičský preukaz na MV jazdí manžel alebo synovia .Ale fúkala aj vinníčka . Že to je jeho povinnosť .:D
preboha
09.05.09,18:32
ak je havarijná poistka dojednaná na novú - kúpnu cenu ( napr. 750 000 Sk) treba použiť havarijnú poistku. Pozor, zmena majiteľa znamená zánik poistenia, takže aj prevod vozidla zo SZČO na súkromnú osobu je zmena majiteľa. Ak je vozidlo oficialne registrované na SZČO, poisťovňa zaplatí bez DPH, pretože SZČO ako plátca DPH má možnosť urobiť odpočet DPH ( ak bude servis plátcom DPH). Ak zvolíte servis, ktorý nebude plátcom DPH, zaplatia celú faktúru (okrem spoluúčasti), pretože takáto faktúra od neplátcu Vám neumožňuje odpočet DPH na vstupe.
Treba si všimnúť výšku spoluúčasti na poistke. Pri uvedenom rozsahu poškodenia by nemalo prísť k "zhodnoteniu vozidla opravou"- inak nazývané aj amortizáciou, takže by ste mali získať aj spoluúčasť od poisťovne vinníka. Kooperativa je lakomá, a bude sa snažiť stanoviť nejakú amortizáciu. Záleží od vás, či jej to umožníte. Pri obhliadke doporučujem nepodpisovať žiadny zápis z obhliadky (nie je to Vaša povinnosť, navyše takýto zápis určuje rozsah a spôsob opravy, a jeho správnosť ako laik nemusíte vedisť posúdiť). Technik poisťovne má príkaz označovať poškodené diely (poškriabať apod.). Na tento úkon nemá právo - je to Vaše vozidlo, a ste povinná iba umožniť obhliadku, ale nič viac.
Zita5
09.05.09,19:42
ak je havarijná poistka dojednaná na novú - kúpnu cenu ( napr. 750 000 Sk) treba použiť havarijnú poistku. Pozor, zmena majiteľa znamená zánik poistenia, takže aj prevod vozidla zo SZČO na súkromnú osobu je zmena majiteľa. Ak je vozidlo oficialne registrované na SZČO, poisťovňa zaplatí bez DPH, pretože SZČO ako plátca DPH má možnosť urobiť odpočet DPH ( ak bude servis plátcom DPH). Ak zvolíte servis, ktorý nebude plátcom DPH, zaplatia celú faktúru (okrem spoluúčasti), pretože takáto faktúra od neplátcu Vám neumožňuje odpočet DPH na vstupe.
Treba si všimnúť výšku spoluúčasti na poistke. Pri uvedenom rozsahu poškodenia by nemalo prísť k "zhodnoteniu vozidla opravou"- inak nazývané aj amortizáciou, takže by ste mali získať aj spoluúčasť od poisťovne vinníka. Kooperativa je lakomá, a bude sa snažiť stanoviť nejakú amortizáciu. Záleží od vás, či jej to umožníte. Pri obhliadke doporučujem nepodpisovať žiadny zápis z obhliadky (nie je to Vaša povinnosť, navyše takýto zápis určuje rozsah a spôsob opravy, a jeho správnosť ako laik nemusíte vedisť posúdiť). Technik poisťovne má príkaz označovať poškodené diely (poškriabať apod.). Na tento úkon nemá právo - je to Vaše vozidlo, a ste povinná iba umožniť obhliadku, ale nič viac.
Ďakujem za Váš príspevok .
Čiže ak dobre tomu rozumiem , opravu by som mala dať cez moju havarijnú poistku a potom Kooperatíva si to vyžiada vyplatiť od ALIANZU- poisťovňa vinníka ?

Vozidlo je zatiaľ registrované na mňa SZČO a plátcu DPH a poistné zmluvy sú na SZČO .........to znamená , že výhodné by bolo pre mňa ísť do servisu , ktorý by nebol plátcom DPH , hmm o čom pochybujem , že by dnes niektorý servis spĺňal moju predstavu neplátcu DPH .

Podľa Vás teda na vinníkovu zákonnú poistku by to nebolo dobré škodu nahradiť .Tak som Váš príspevok pochopila .
Stanislav 1975
09.05.09,19:46
Ďakujem za Váš príspevok .
Čiže ak dobre tomu rozumiem , opravu by som mala dať cez moju havarijnú poistku a potom Kooperatíva si to vyžiada vyplatiť od ALIANZU- poisťovňa vinníka ?

Vozidlo je zatiaľ registrované na mňa SZČO a plátcu DPH a poistné zmluvy sú na SZČO .........to znamená , že výhodné by bolo pre mňa ísť do servisu , ktorý by nebol plátcom DPH , hmm o čom pochybujem , že by dnes niektorý servis spĺňal moju predstavu neplátcu DPH .

Podľa Vás teda na vinníkovu zákonnú poistku by to nebolo dobré škodu nahradiť .Tak som Váš príspevok pochopila .
Zitka,preboha ti to vysvetlil celkom OK, nedávaj si to robit cez PZP lebo tam bude amortizácia, ale cez havarijnú-inak, vidím tam dosť ale dosť obrovský problem, že máš havarijnú poistku v KOOP., tí nechcú platiť- budeš si to musieť vybojovať
Ja som o Koop., na porade dosť toho popísal...
ale cez pzp nechoď...
preboha
09.05.09,19:53
havarijná poistka môže byť "výhodnejšia", ale nemusí, závisí od okolností. ak zvládnete priložiť do príspevku na poradu foto auta, budem presnejší. jediná nesporná výhoda havarijnej poistky je fakt, že na opravu nemusíte použiť vlastné koruny - poisťovňa preplatí plnenie priamo na účet servisu. U zákonnej poistky musíte zaplatiť opravu na drevo, a počkať na pár týždňov na refundáciu od Allianz.
Stanislav 1975
09.05.09,19:54
Ale pri 5 ročnom aute je vždy výhodnejšia havarijná...
preboha
09.05.09,20:00
ak by to bolo moje auto, v tomto prípade by som dosiahol preplatenie faktúry do koruny. dokonca som ochotný staviť sa o pivo.
Zita5
09.05.09,20:44
Zajtra foto auta priložím., je to všetko odfotené .

Ešte prosím sa mi vyjadrite k jednej veci .Bolo mi doporučené , postav auto do servisu a nech prídu spraviť obhliadku do servisu .Je toto vôbec možné zo strany poisťovne .Lebo priznám sa , že už nám jedno auto bolo ukradnuté a nemusím vysveľovať , že v dnešnej dobe radšej dá človek auto do autorizovaného servisu tam, kde má niekoho známeho .
Stanislav 1975
09.05.09,20:48
Zajtra foto auta priložím., je to všetko odfotené .

Ešte prosím sa mi vyjadrite k jednej veci .Bolo mi doporučené , postav auto do servisu a nech prídu spraviť obhliadku do servisu .Je toto vôbec možné zo strany poisťovne .Lebo priznám sa , že už nám jedno auto bolo ukradnuté a nemusím vysveľovať , že v dnešnej dobe radšej dá človek auto do autorizovaného servisu tam, kde má niekoho známeho .
Zitka, možeš dať auto do servisu, ktorý určíš ty-takže možeš odmietnuť tú ponuku resp. odporúčanie poisťovne kam máš auto dať opraviť...
Zita5
09.05.09,20:52
Zitka, možeš dať auto do servisu, ktorý určíš ty-takže možeš odmietnuť tú ponuku resp. odporúčanie poisťovne kam máš auto dať opraviť...
Stanko čiže ja vôbec nemusím ísť do poisťovne vinníka ALLIANZ, jednoducho len poviem slečne , ktorá je vinníkom , že škoda sa nahlási na našu havarijnú a tým potom v pondelok spravím len oznámenie u mňa Koop ?
Ako to bude , ak by som nahlásila škodovú udalosť cez moju havarijnú poistku , prišla by som o bonus ? My sme doposiaľ škodovú udalosť na tom aute nemali žiadnu .
Stanislav 1975
09.05.09,20:56
Stanko čiže ja vôbec nemusím ísť do poisťovne vinníka ALLIANZ, jednoducho len poviem slečne , ktorá je vinníkom , že škoda sa nahlási na našu havarijnú a tým potom v pondelok spravím len oznámenie u mňa Koop ?
Ako to bude , ak by som nahlásila škodovú udalosť cez moju havarijnú poistku , prišla by som o bonus ? My sme doposiaľ škodovú udalosť na tom aute nemali žiadnu .
Zitka, to je takto- ty pojdeš do koop., a nahlásiš poistnú udalosť- teta suseda čo ti auto poškodila pojde k nám to nahlásiť ako škodu z pzp- dohliadni na to, aby to nahlásila do 15 dní od kedy sa to stalo!!!
Nie, ty o bonus neprídeš, niesi vinníčka
Zita5
09.05.09,20:59
Zitka, to je takto- ty pojdeš do koop., a nahlásiš poistnú udalosť- teta suseda čo ti auto poškodila pojde k nám to nahlásiť ako škodu z pzp- dohliadni na to, aby to nahlásila do 15 dní od kedy sa to stalo!!!
Nie, ty o bonus neprídeš, niesi vinníčka

No teraz tomu nerozumiem , ja to nahlásim v Koop a dám to cez havarijnú a susedka u Vás cez PZP?
Je to tak ?Prepáč , možno sa Ti budú udať moje otázky čudné , ale fakt v tom nie som doma .
Stanislav 1975
09.05.09,21:04
No teraz tomu nerozumiem , ja to nahlásim v Koop a dám to cez havarijnú a susedka u Vás cez PZP?
Je to tak ?Prepáč , možno sa Ti budú udať moje otázky čudné , ale fakt v tom nie som doma .
Zitka,presne tak ako píšeš-ty nahlásiš škodu z havarijky a ona u nás to, že bola škodkyňa a na základe toho neprídeš ani o bonus...;)
Zita5
09.05.09,21:09
Zitka,presne tak ako píšeš-ty nahlásiš škodu z havarijky a ona u nás to, že bola škodkyňa a na základe toho neprídeš ani o bonus...;)

OK , veľmi pekne Ti ďakujem .
Ešte ma hnevá DPH , vytýkam si to , lebo asi o čiastku DPH prídem , nakoľko ako som vyššie písala , auto je síce zapísané na firmu , ale ja som ho v účtovníctve vyradila pre osobné účely , len som ešte nepreviedla prepis u policajtov .S tým sa nič nedá spraviť ?
Bolo mi dnes povedané , že tú DPH si budem uhradiť sama .No veru mne sa to nepáči :rolleyes:
Stanislav 1975
09.05.09,21:13
OK , veľmi pekne Ti ďakujem .
Ešte ma hnevá DPH , vytýkam si to , lebo asi o čiastku DPH prídem , nakoľko ako som vyššie písala , auto je síce zapísané na firmu , ale ja som ho v účtovníctve vyradila pre osobné účely , len som ešte nepreviedla prepis u policajtov .S tým sa nič nedá spraviť ?
Bolo mi dnes povedané , že tú DPH si budem uhradiť sama .No veru mne sa to nepáči :rolleyes:
Ak si platca dph, tak sa to vyplatí bez dph
Ak niesi platca dph tak sa to vyplatí s dph
Zita5
09.05.09,21:17
Ak si platca dph, tak sa to vyplatí bez dph
Ak niesi platca dph tak sa to vyplatí s dph

Veď práve som platca DPH ........DPH sa platí v servise v hotovosti a poisťovňa robí plnenie bez DPH .Lenže ja si DPH uplatniť do odpočtu nemôžem , nakoľko vozidlo nie je v obchodnom majetku a MV nevyužívam na podnikateľské účely .Vozidlo je vyradené a využíva sa výlučne na súkromné účely.
Stanislav 1975
09.05.09,21:33
Veď práve som platca DPH ........DPH sa platí v servise v hotovosti a poisťovňa robí plnenie bez DPH .Lenže ja si DPH uplatniť do odpočtu nemôžem , nakoľko vozidlo nie je v obchodnom majetku a MV nevyužívam na podnikateľské účely .Vozidlo je vyradené a využíva sa výlučne na súkromné účely.
vieš zitka,poistovne nepočítajú s tou možnosťou akú máš ty- že auto máš na firmu ale už nie v účtovníctve,lebo vačšinou sa hneď aj robí prepis...

Ale podla mňa ak uvedieš v hlásení, že niesi platca dph, tak neoklameš lebo auto nemáš v účtovníctve a teda de facto niesi platca dph, i keď podla tp si platca dph.
Zita5
09.05.09,21:47
vieš zitka,poistovne nepočítajú s tou možnosťou akú máš ty- že auto máš na firmu ale už nie v účtovníctve,lebo vačšinou sa hneď aj robí prepis...

Ale podla mňa ak uvedieš v hlásení, že niesi platca dph, tak neoklameš lebo auto nemáš v účtovníctve a teda de facto niesi platca dph, i keď podla tp si platca dph.

Stanko ďakujem veľmi pekne za Tvoje odpovede a čas , ktorý si mi venoval .Idem už asi oddychovať , lebo dnes toho bolo ozaj neúrekom .Zajtra prilepím to fotto , som zvedavá ešte , že čo na to povie preboha .
Alebo to pošlem emailom , skôr by som volila túto možnosť .Ak by si mal zaújem to vidieť , tak mi pošli email do SS.

Ešte raz Ti ďakujem .
Stanislav 1975
09.05.09,21:50
Stanko ďakujem veľmi pekne za Tvoje odpovede a čas , ktorý si mi venoval .Idem už asi oddychovať , lebo dnes toho bolo ozaj neúrekom .Zajtra prilepím to fotto , som zvedavá ešte , že čo na to povie preboha .
Alebo to pošlem emailom , skôr by som volila túto možnosť .Ak by si mal zaújem to vidieť , tak mi pošli email do SS.

Ešte raz Ti ďakujem .
Zitka, nemáš za čo, ty zasa pomáhaš iným v iných veciach,:rolleyes:;)
Tiež si myslím, že tie fotky radšej sem nedávaj...;)
Pa
Zita5
10.05.09,07:06
havarijná poistka môže byť "výhodnejšia", ale nemusí, závisí od okolností. ak zvládnete priložiť do príspevku na poradu foto auta, budem presnejší. jediná nesporná výhoda havarijnej poistky je fakt, že na opravu nemusíte použiť vlastné koruny - poisťovňa preplatí plnenie priamo na účet servisu. U zákonnej poistky musíte zaplatiť opravu na drevo, a počkať na pár týždňov na refundáciu od Allianz.


preboha , ja by som zvládla priložiť foto , ale asi by to bolo najlepšie na email . Posielala som Vám súkromnú správu so žiadosťou o zaslanie emailu , avšak schránku správ máte preplnenú .
hanelie
10.05.09,07:12
zitka ja reagujem z pozície servisu ,/ brat je majiteľ/ ako sa to robí u nás: privezie sa búračka a zákazník si už príde len pre hotové auto
obhliadka sa nahlasuje likvidátorovi, poprípade sa urobí doobhliadka, auto sa opraví a úhrada fa sa urobí spôsobom ako písal preboha: ak je havarijná poistka ide priamo do poisťovne, ak PZP fa uhradí zákazník, ktorý si ju potom uplatní v poisťovni vinníka
Zita5
10.05.09,07:16
zitka ja reagujem z pozície servisu ,/ brat je majiteľ/ ako sa to robí u nás: privezie sa búračka a zákazník si už príde len pre hotové auto
obhliadka sa nahlasuje likvidátorovi, poprípade sa urobí doobhliadka, auto sa opraví a úhrada fa sa urobí spôsobom ako písal preboha: ak je havarijná poistka ide priamo do poisťovne, ak PZP fa uhradí zákazník, ktorý si ju potom uplatní v poisťovni vinníka

Ďakujem Ti veľmi pekne hanelie ;)
Stanislav 1975
10.05.09,07:31
zitka ja reagujem z pozície servisu ,/ brat je majiteľ/ ako sa to robí u nás: privezie sa búračka a zákazník si už príde len pre hotové auto
obhliadka sa nahlasuje likvidátorovi, poprípade sa urobí doobhliadka, auto sa opraví a úhrada fa sa urobí spôsobom ako písal preboha: ak je havarijná poistka ide priamo do poisťovne, ak PZP fa uhradí zákazník, ktorý si ju potom uplatní v poisťovni vinníka
Je to síce pravda, ale Kooperatíva nerada dáva krycie listy...( to je ta uhrada priamo z poistovne)
Zita5
10.05.09,07:39
Je to síce pravda, ale Kooperatíva nerada dáva krycie listy...( to je ta uhrada priamo z poistovne)

Poisťovne by mali postupovať rovnakým spôsobom , ak dá krycí list jedna poisťovňa , prečo neposkytne tento KL aj Koop . Majú to niekde zákonom stanovené ?
Stanislav 1975
10.05.09,07:47
Poisťovne by mali postupovať rovnakým spôsobom , ak dá krycí list jedna poisťovňa , prečo neposkytne tento KL aj Koop . Majú to niekde zákonom stanovené ?
Nie,právny nárok nieje na krycí list... A prečo? ako písal aj preboha,že sú dosť lakomý... koop., funguje na princípe, že ponúkajú lacné poistky ale potom následne robia problémy pri likvidácii:mee:-Nieje poisťovňa ako poisťovňa...
Zita5
10.05.09,07:49
Nie,právny nárok nieje na krycí list a prečo? ako písal aj preboha,že sú dosť lakomý... koop., funguje na princípe, že ponúkajú lacné poistky ale potom následne robia problémy pri likvidácii:mee:-Nieje poisťovňa ako poisťovňa...

Ja som z Alianzu v minulých rokoch odišla .Ono je ťažko posúdiť , ktorá poisťovňa je lepšia .Pokiaľ nie sú nejaké škody . Takže teraz uvidím , či zanevriem na KOOP alebo nie .
Stanislav 1975
10.05.09,07:55
Ja som z Alianzu v minulých rokoch odišla .Ono je ťažko posúdiť , ktorá poisťovňa je lepšia .Pokiaľ nie sú nejaké škody . Takže teraz uvidím , či zanevriem na KOOP alebo nie .
Zitka, ale dám hlavu na to, že určite si neodišla kvoli tomu, že niečo nebolo v Allianzi, OK- na to dám hlavu
Mne keď už niekto odíde, tak mi odíde len kvoli cene, ale po prvej udalosti je u mňa naspať-;):rolleyes:
Zita5
10.05.09,08:27
Zitka, ale dám hlavu na to, že určite si neodišla kvoli tomu, že niečo nebolo v Allianzi, OK- na to dám hlavu
Mne keď už niekto odíde, tak mi odíde len kvoli cene, ale po prvej udalosti je u mňa naspať-;):rolleyes:

Kvôli cene poistného nie , ale ukradli nám nové 3 mesačné lízingové auto a to vysporiadanie nebolo najlepšie . Bola som škodná 150 000 Sk , pri tom som si platila aj DAS a nič pre mňa nespravili , tak som zrušila aj DAS aj ALIANZ .
hanelie
10.05.09,08:34
o kooperatíve sa popísalo mnoho sťažností, najmä v súvislosti s neuhradením celej pohľadávky - pozor na to, treba všetko skontrolovať podľa zápisu o poškodených dieloch - táto situácia sa vyskytuje najmä po doobhliadkach - neuznajú všetky poškodené časti MV
krycí list si treba dôkladne preštudovať / tam je rozpísané čo uhradí poisťovňa a čo zákazník / servis túto situáciu nerieši - to už je spor medzi klientom a poisťovňou
Stanislav 1975
10.05.09,10:04
Kvôli cene poistného nie , ale ukradli nám nové 3 mesačné lízingové auto a to vysporiadanie nebolo najlepšie . Bola som škodná 150 000 Sk , pri tom som si platila aj DAS a nič pre mňa nespravili , tak som zrušila aj DAS aj ALIANZ .
To ti verím, najma pokial ide o leasing-najskor si svoje pohladávky uplatní leasingovka( vrátane úrokov , poplatkov,všetkého) a až potom ide na rad klient-preto nikdy nieje dobre mať auto poistené cez leasingové splátky ale jednotlivo.A napr. leasingovka si uplatnila aj splátky ked si už auto nemala ale čakalo sa na vyjadrenie polície, že je pachateľ neznámy a pri aute s cenou cca. 1000.000sk je strhnutie 15% celkom v norme...
Stanislav 1975
10.05.09,10:06
o kooperatíve sa popísalo mnoho sťažností, najmä v súvislosti s neuhradením celej pohľadávky - pozor na to, treba všetko skontrolovať podľa zápisu o poškodených dieloch - táto situácia sa vyskytuje najmä po doobhliadkach - neuznajú všetky poškodené časti MV
krycí list si treba dôkladne preštudovať / tam je rozpísané čo uhradí poisťovňa a čo zákazník / servis túto situáciu nerieši - to už je spor medzi klientom a poisťovňou
škoda, že sa v tejto sekcii nedajú udeliť bodíky- už by si ho tam mala...;)
Stanislav 1975
10.05.09,10:16
Kvôli cene poistného nie , ale ukradli nám nové 3 mesačné lízingové auto a to vysporiadanie nebolo najlepšie . Bola som škodná 150 000 Sk , pri tom som si platila aj DAS a nič pre mňa nespravili , tak som zrušila aj DAS aj ALIANZ .
Zitka a ešte nezabudaj na jednu doležitú vec- keď kúpiš nové auto, vyjdeš s ním za bránu salonu, tak už to auto má o 10% nižšiu hodnotu ako si platila vo vnútri...Už to auto nikdy nepredaš za tú cenu ako si ho kúpila a stačí prejsť 2km...
Ale inak už existuje aj produkt kde sa dá auto poistit na novú cenu aj v prípade že ho ukradnú napr. po 3 rokoch, tak dostaneš to čo si zaňho zaplatila!!!- ale zasa to neplatí pri leasingu, lebo tam ťa zkásne leasingovka...
Stanislav 1975
10.05.09,10:21
mimotemy chcel by som sa opýtať starších, skúsenejších poraďakov- keď je v profile napísané CCCC- to akože čo je, aké mesto???Thanksmimotemy
JarkaL
10.05.09,10:25
mimotemy CCCC - cool clen cool clubu - copyright - kolektív a ešte http://www.porada.sk/t97469-cccc-poradacka-kaviaren.html
Stanislav 1975
10.05.09,10:31
mimotemy CCCC - cool clen cool clubu - copyright - kolektív a ešte http://www.porada.sk/t97469-cccc-poradacka-kaviaren.html
Aha, dík Jarka za vysvetlenie, doteraz som nevedel čo je to-už viem:---
Zita5
10.05.09,14:06
Zitka a ešte nezabudaj na jednu doležitú vec- keď kúpiš nové auto, vyjdeš s ním za bránu salonu, tak už to auto má o 10% nižšiu hodnotu ako si platila vo vnútri...Už to auto nikdy nepredaš za tú cenu ako si ho kúpila a stačí prejsť 2km...
Ale inak už existuje aj produkt kde sa dá auto poistit na novú cenu aj v prípade že ho ukradnú napr. po 3 rokoch, tak dostaneš to čo si zaňho zaplatila!!!- ale zasa to neplatí pri leasingu, lebo tam ťa zkásne leasingovka...

To už viem ,nezabúdam . poučila ma naša krádež .Ja som napríklad včetne akontácie a splátok /až po vyjadrenie policajtov čiže ešte som platila 2 splátky od krádeže ,pokiaľ sa polícia vyjadrila / uhradila za predmetné auto cca 270 000 Sk .
Vinník samozrejme neznámy .Lízingovka mi uhradila z plnenia poisťovne
108 000 Sk v tej dobe .Bol to rok 2000.Auto sa v 6/2000 zakúpilo a 2.10.2000 ho ukradli .Odvtedy presne ako si písal , MV nepoisťujem cez lízingovú spoločnosť .Nikdy viac .
Zita5
12.05.09,07:22
Práve som sa vrátila z obhliadky vozidla . Kalkulácia opravy 1329,36/40048,30Sk .

S tým, že sa počíta s doobhliadkou a cena môže skončiť raz toľko ako je kalkulácia .Čiže na 80 000 Sk.
Blatník a nárazník sa zatiaľ napísal, že treba opraviť , ale sám technik povedal, že ak sa to zdemontuje, tak počítajú s doobhliadkou.Dokonca aj bude asi potrebná geometria .
Zároveň som bola aj v servise , kde to pozerali , na základe toho že to bol silný náraz ,sa vyjadrili , že tam môžu byť poškodené aj iné veci a tiež sú názoru , že blatník sa bude meniť .
Zadné dvere sú určené na výmenu .

Zatiaľ toľko .

Ďakujem Vám ešte raz všetkým za pomoc .
Zita5
22.06.09,10:24
vieš zitka,poistovne nepočítajú s tou možnosťou akú máš ty- že auto máš na firmu ale už nie v účtovníctve,lebo vačšinou sa hneď aj robí prepis...

Ale podla mňa ak uvedieš v hlásení, že niesi platca dph, tak neoklameš lebo auto nemáš v účtovníctve a teda de facto niesi platca dph, i keď podla tp si platca dph.

Stanko , tak v tlačivách som uviedla, že som platca DPH .Poisťovňa mi previedla plnenie do servisu a DPH + spoluúčasť som musela uhradiť v servise.

Už v poisťovni som im vysvetľovala môj prípad , že teda auto mám vyradené + riadne odhlásené z DU ,používam ho na súkromné účely a žiadam o vyplatenie aj čiastky DPH .......jednoducho poisťovňa mala na to svoju odpoveď ..nedá sa vyplatiť , ste platca DPH , dáte si ho do odpočtu ......a stále mleli svoje dookola a dookola . Nestačili im moje ústne argumenty .

Tak som si povedala , čo sa tu ja budem s Vami naťahovať , napíšem reklamáciu plnenia aj so znením príslušných paragrafov Zákona o dani a Zákona o DPH a budeme si dopisovať .Tak som aj hneď na druhý deň po prevzatí auta spravila a odniesla list osobne do Kooperatívy Nitra .

Na moje prekvapenie , bez naťahovania som uspela . Dnes mi prišla na účet výška DPH cca 270 Euro . Takže som spokojná .;):)

Touto cestou Vám ďakujem všetkým za pomoc .
Stanislav 1975
22.06.09,10:33
Stanko , tak v tlačivách som uviedla, že som platca DPH .Poisťovňa mi previedla plnenie do servisu a DPH + spoluúčasť som musela uhradiť v servise.

Už v poisťovni som im vysvetľovala môj prípad , že teda auto mám vyradené + riadne odhlásené z DU ,používam ho na súkromné účely a žiadam o vyplatenie aj čiastky DPH .......jednoducho poisťovňa mala na to svoju odpoveď ..nedá sa vyplatiť , ste platca DPH , dáte si ho do odpočtu ......a stále mleli svoje dookola a dookola . Nestačili im moje ústne argumenty .

Tak som si povedala , čo sa tu ja budem s Vami naťahovať , napíšem reklamáciu plnenia aj so znením príslušných paragrafov Zákona o dani a Zákona o DPH a budeme si dopisovať .Tak som aj hneď na druhý deň po prevzatí auta spravila a odniesla list osobne do Kooperatívy Nitra .

Na moje prekvapenie , bez naťahovania som uspela . Dnes mi prišla na účet výška DPH cca 270 Euro . Takže som spokojná .;):)

Touto cestou Vám ďakujem všetkým za pomoc .
Teším sa...,pa pa
rudolfik
23.06.09,13:24
Rad by som sa spytal na jednu vec. Kolega mal autonehodu a vinnikom nehody bol druhy vodic. Oprava auta bola kryta z havarijnej poistky. Spoluucast si chcel uplatnit zo zakonnej poistky vinnika, ale poistovna sa ohradila, ze na aute boli vymenene stare diely za nove a preto, ze nema narok na uhradu spoluucasti zo zakonnej poistovne vinnika. Je to pravda, resp. da sa s tym nieco robit? Dakujem.

toto aj mna zaujalo cosa da robit? mam to chciet od toho vinika?
Zita5
23.06.09,13:29
toto aj mna zaujalo cosa da robit? mam to chciet od toho vinika?

Ja som si spoluúčasť uplatnila v poisťovni vinníka , dnes mi telefonovali o číslo účtu , nakoľko to nemôžu poslať šekom , že idú posielať peniaze .Asi sa netreba dať odbiť .
rudolfik
24.06.09,06:56
Ja som si spoluúčasť uplatnila v poisťovni vinníka , dnes mi telefonovali o číslo účtu , nakoľko to nemôžu poslať šekom , že idú posielať peniaze .Asi sa netreba dať odbiť .

tak to gratulujem tosa podarilo :-)) takze aj kamos to moze ziadat od poistovne a snat to bude oki lebo od chlapa coho dal dole asi nedostane nic bo to bol daki chudak na skodovke a tusim nato nema ani pravny narok?? ci ma ??
Zita5
24.06.09,10:10
tak to gratulujem tosa podarilo :-)) takze aj kamos to moze ziadat od poistovne a snat to bude oki lebo od chlapa coho dal dole asi nedostane nic bo to bol daki chudak na skodovke a tusim nato nema ani pravny narok?? ci ma ??

Ja som už dnes dostala plnú výšku spoluúčasti od poisťovne vinníka /ALLIANZ/. Menili nám taktiež nové dvere .
H600S
16.07.09,07:08
Zdravim, mam problem s poistnym plnenim. Krupobitie mi rozbilo celne sklo na automobile. V PZP mam pripoistenie poskodenia vplyvom zivelnej udalosti. Z poistovne mi prislo stanovisko ku skodovej udalosti: "...tato udalost nesplna podmienky poskytnutia poistneho plnenia... charakter poskodenia nezodpoveda poskodeniu v dosledku krupobitia..." Viete mi niekto poradit ako mam postupovat v pripade ak nesuhlasim so stanoviskom poistovne?
wagner
16.07.09,07:13
Pozri si poistnú zmluvu pri akom druhu škody Ti platí poistenie. Myslím si, že živelné poistenie Ti asi nepreplatia. Ale to je môj názor.
Stanislav 1975
16.07.09,10:46
Zdravim, mam problem s poistnym plnenim. Krupobitie mi rozbilo celne sklo na automobile. V PZP mam pripoistenie poskodenia vplyvom zivelnej udalosti. Z poistovne mi prislo stanovisko ku skodovej udalosti: "...tato udalost nesplna podmienky poskytnutia poistneho plnenia... charakter poskodenia nezodpoveda poskodeniu v dosledku krupobitia..." Viete mi niekto poradit ako mam postupovat v pripade ak nesuhlasim so stanoviskom poistovne?

Je to Kooperatíva a nespravíš s tým nič- lacné poistky- žiadne plnenie-nabudúce si treba vybrať serioznejšiu poisťovňu...
H600S
16.07.09,10:57
wagner: praveze pre pripad zivelnej pohromy mam pripoistenie v ramci PZP. Ide len o to ze podla poistovne poskodenie mojho celneho skla nemohlo sposobit krupobitie (samozrejme ho sposobilo)

Stanislav 1975: v mojom pripade nejde o Kooperativu
Stanislav 1975
16.07.09,11:00
wagner: praveze pre pripad zivelnej pohromy mam pripoistenie v ramci PZP. Ide len o to ze podla poistovne poskodenie mojho celneho skla nemohlo sposobit krupobitie (samozrejme ho sposobilo)

Stanislav 1975: v mojom pripade nejde o Kooperativu

Oni len vymýšľajú, aby nemuseli plniť, lebo to sa nedá zistiť, či to bolo krupobitie, alebo nie...Nemajú to ako dokázať...
Zita5
16.07.09,11:03
wagner: praveze pre pripad zivelnej pohromy mam pripoistenie v ramci PZP. Ide len o to ze podla poistovne poskodenie mojho celneho skla nemohlo sposobit krupobitie (samozrejme ho sposobilo)

Stanislav 1975: v mojom pripade nejde o Kooperativu

Jednoznačne sa treba odvolať .
mona091
16.07.09,11:29
wagner: praveze pre pripad zivelnej pohromy mam pripoistenie v ramci PZP. Ide len o to ze podla poistovne poskodenie mojho celneho skla nemohlo sposobit krupobitie (samozrejme ho sposobilo)

Stanislav 1975: v mojom pripade nejde o Kooperativu


je jedno, ci je to kooperativa alebo axa,
v tvojom pripade ide o to, aby si dokazal, ze poskodenie sposobilo krupobitie, napriklad svedkovia, viacej poskodenych aut, lokalne spravy o pocasi, znalecke posudky, je viacej moznosti, ale nie stale sa oplati ich vyuzit
H600S
16.07.09,13:47
chcem napisat odvolanie, je potrebne ho dolozit niecim zo spomenuteho, napr. znaleckym posudkom? na koho sa obratit ohladne vypracovania znaleckeho posudku?
mona091
16.07.09,17:59
chcem napisat odvolanie, je potrebne ho dolozit niecim zo spomenuteho, napr. znaleckym posudkom? na koho sa obratit ohladne vypracovania znaleckeho posudku?


odvolanie podaj, vyargumetuj situaciu, na ktoru budes mat pisomnu odpoved, a az na tom zaklade zacni podnikat dalsie kroky,

pravdepodobne to budes musiet dat na sud, preto by si mal spolupracovat s pravnikom,
znalecky posudok, ktory urci pravdepodobnost vzniknutej skodovej situacie a korespondovanie s tvojou vypovedou Ti zhotovia znalci, na ktorych kontakt si vygoolgis, (znalec v odbore dopravy, nehody a pod.),

ak mas peniaze, nervy a cas, pusti sa do boja, kedze plnenie skla je limitovane maximalnou vyskou, asi tu ide o viac ako len o peniaze
preboha
17.07.09,20:00
odvolanie podaj, vyargumetuj situaciu, na ktoru budes mat pisomnu odpoved, a az na tom zaklade zacni podnikat dalsie kroky,

pravdepodobne to budes musiet dat na sud, preto by si mal spolupracovat s pravnikom,
znalecky posudok, ktory urci pravdepodobnost vzniknutej skodovej situacie a korespondovanie s tvojou vypovedou Ti zhotovia znalci, na ktorych kontakt si vygoolgis, (znalec v odbore dopravy, nehody a pod.),

ak mas peniaze, nervy a cas, pusti sa do boja, kedze plnenie skla je limitovane maximalnou vyskou, asi tu ide o viac ako len o peniaze
poškodenie skla ľadovcom má určité charakteristické znaky, ak predmetné sklo tieto znaky nemá, nepochodíte.
Ak na vozidle nie sú ďalšie stopy po ľadovci na iných dieloch, takisto na poisťovni nepochodíte. Ak v danom mieste a čase bolo poškodené ľadovcom iba sklo na Vašom aute, a nič iné v okolí tak na poisťovni určite nepochodíte. Ale skúsiť to pravdaže môžete.
najag
18.07.09,12:59
A pritom slo skodu tak jednoducho zlikvidovat, ako sa to bezne v praxi robi a nie su ziadne problemy.Je pravda, ze s poctivostou najdalej dojdes, ale casto iba po poistovnu:D
H600S
19.07.09,19:11
poškodenie skla ľadovcom má určité charakteristické znaky, ak predmetné sklo tieto znaky nemá, nepochodíte.
Ak na vozidle nie sú ďalšie stopy po ľadovci na iných dieloch, takisto na poisťovni nepochodíte. Ak v danom mieste a čase bolo poškodené ľadovcom iba sklo na Vašom aute, a nič iné v okolí tak na poisťovni určite nepochodíte. Ale skúsiť to pravdaže môžete.

Chyba z mojej strany bola, ze ostatne poskodenie som neuviedol, pretoze som si ho vsimol az neskor (poskodeny lak).
Ci z daneho miesta a casu su hlasene aj ine poskodenia neviem, ale predpokladam ze hej, pretoze dokonca v televiznych novinach davali zabery ake skody tam v tej dobe napachal krupec.
H600S
19.07.09,19:12
A pritom slo skodu tak jednoducho zlikvidovat, ako sa to bezne v praxi robi a nie su ziadne problemy.Je pravda, ze s poctivostou najdalej dojdes, ale casto iba po poistovnu:D

no to som ale zistil neskoro... :mad:
preboha
19.07.09,19:22
no to som ale zistil neskoro... :mad:
nie je problém - ak meteo služba potvrdí v danom mieste a čase ľadovec základ úspechu je položený. Bežný motorista si nemusí všimnúť malé deformácie na karosérii, ale mal by si ich všimnúť technik poisťovne, ak klient udal poškodenie skla ľadovcom. Je možné požiadať o dodatočnú obhliadku vozidla. Drobné jamky na karosérii je možné opraviť - vyrovnať aj bez lakovania - platí pre vozidlá s pôvodným neopravovaným lakom.
barancek
23.07.09,16:34
"preboha" chcel by som Vas poprosit o radu po telefone. zavolam spat, ak mi prezvonite na 0902822360. Dakujem.
aliens
29.07.09,20:20
ahojte, prosim vas poradte mi.
mam havarijnu a auto po nehode. Auto mam uz obhliadnute znalcom poistovne aj s podrobnym vykalkulovanim opravy v autorizovanom servise.
Z istych dovodov auto ale davam opravovat v neautorizovanom servise, tak preto uvazujem nechat vyplatenie pomocou rozpoctu. Moja otazka je, ze ci mi vyplatia presne to co uz vypocitali tym ich programom s tym, ze mi nezaplatia DPH, alebo to budu este dost kratit (niekde v diskusiach som cital, ze napr preplatia len dielce, nie pracu). V poistnej zmluve je napisane ze v pripade riesenia rozpoctom sa vyplacaju primerane naklady bez dph vypocitane ich programom a za primerane naklady nepovazuju naklady stanovene "zmluvnou cestou". Neviem co su naklady stanovene zmluvnou cestou. Myslite ze mam pravo pozadovat vyplatit presne to co mi uz vykalkulovali s odpocitanim dph a spoluucasti? Alebo si mam radsej pockat na fakturu od neautorizovaneho servisu, ktora ale bude asi nizsia ako to co vypocitali aj s odratanim dph. :confused:
preboha
30.07.09,19:45
zaplatiť fakturu v neautorizovanom servise
majo7
02.08.09,22:54
Chcem poradit. Sused mi nabural auto a usiel. Nakolko som ho videla, tak som to nahlasila policii. Tá miesto nehody zadokumentovala, vypočula mna a dodatocne aj jeho. On mal ist na svoju poistovnu nahlasit poistnu udalost. Tam aj išiel, ale vraj tam povedal, resp. zaznacil do formulara, že si neni vedomy, ze by mi bol spôsobil škodu a dodnes som nijaku náhradu škody nedostala. Policia ho za nehodu potrestala v spravnom konani. Co s tým, dakujem
aliens
03.08.09,13:01
no ale aj ty si mala ist do jeho poistovni nahlasit skodu. v takychto spornych pripadoch sa poistovne drzia vyjadrenia policie, a v tvojom pripade je ze vynnikom je on. takze ak si to nahlasila, do tusim mesiaca sa ti maju vyjadrit ze ci ano, nie a ak nie tak aj dovod. potom sa mozes odvolat. ak im to trva dlho, tak sa tiez stazuj.
a ak mas havarijnu, tak si to mala riesit radsej z havarijnej.
preboha
03.08.09,19:57
pre poisťovňu je rozhodujúca správa polície. ak ju máte, a je v nej uvedený Váš "vinník", treba žiadať (písomne) náhradu škody od vinníka. Ten ju zaplatí z vlastného, alebo poverí poisťovňu. Na základe policajnej správy je možné škodu žalovať na súde, a s rozsudkom navštíviť exekútora. Ak si vinník nie je vedomý viny, mal to preukázať policajtovi. Ak sa mu to nepodarilo, vinník je ten, koho určil policajt. Proti rozhodnutiu polície je 15 dňová odvolacia lehota. Ak sa vinník do 15 dní neodvolal, je rozhodnutie policajta definitívne právoplatné.
Daddo
10.08.09,12:28
Rad by som sa spytal na jednu vec. Kolega mal autonehodu a vinnikom nehody bol druhy vodic. Oprava auta bola kryta z havarijnej poistky. Spoluucast si chcel uplatnit zo zakonnej poistky vinnika, ale poistovna sa ohradila, ze na aute boli vymenene stare diely za nove a preto, ze nema narok na uhradu spoluucasti zo zakonnej poistovne vinnika. Je to pravda, resp. da sa s tym nieco robit? Dakujem.

Som presne v takej istej sitacii. Ako a od koho mam teda spoluucast vymahat?
preboha
10.08.09,18:43
Príklad: ak oprava stála 1000 EUR, a spoluúčasť bola 50 EUR, dostali ste 950 EUR z havarijnej poistky. Spoluúčasť doplatí poisťovňa, kde má vinník zákonnú poistku.
Toľko teória. Havarijná poistka kryje primeraný náklad na opravu (nové diely + práca), zákonná hradí skutočnú škodu ( nové diely- amortizácia), takže ak oprava stála 1000 EUR, a poisťovňa spočíta, že skutočná škoda bola 960 EUR, tak Vám vie doplatiť zo zákonnej poistky iba 10 EUR, pretože 950 ste dostali z havarijnej poistky ( 950 + 10 = 960 EUR - t.j. skutočná škoda). Zvyšných 40 EUR je zvýšenie hodnoty Vášho vozidla. Kto by Vám mal zaplatiť to, že Vaše auto má (teoreticky) o 40 EUR vyššiu hodnotu? Toto zhodnotenie - jeho výška - je individuálna pre každé vozidlo a závisí od toho aké veci sa na aute vymenili, v akom stave boli pred nehodou atp.
Či sa Vaša spoluúčasť dá získať od poisťovne, a v akom rozsahu je možné povedať, iba ak uvediete príslušnú hŕbu potrebných údajov.
milannese
25.09.09,18:15
zdravim preboha, nasiel som toto skvele forum, mam nieco podobne ako mala ivva a rad by som si vypocul vase cenne rady. viete mi poslat nejaky kontakt bud mail alebo telefonne cislo. dakujem
preboha
25.09.09,19:51
moje tel. číslo najdete v niektorom z mojich príspevkov
aliens
03.10.09,06:13
Ahojte ludia, mam takyto problem. mam havarijnu poistku
stali sa mi dve skodove udalosti. v prvej som mal trocha preliacene dvere a blatnik. toto som hned nahlasil poistovni, oprava podla znalca cca 25000sk. Kedze mi na infolinke povedali, ze cas na opravu mam 2 roky tak som to hned neriesil. O par mesiacov do mna naburali (poskodeny zadok a predok vozidla - podotykam, ze to boli poskodene ine casti vozidla ako pri prvej udalosti). Samozrejme, ze pri dnesnych cenach, to poistovna ohodnotila ako totalku. Likvidator vypocital hodnotu vozidla a hodnotu vraku a vyplatili mi to. Poskodenie auta nebolo take, aby som si to nedal opravit. Problem mam ale s tymi preliaceninami, ktorych opravu mi poistovna nechce zaplatit s tym vyjadrenim, ze pri vypocte totalky tie preliaceniny boli zapocitane ako opravene. citujem likvidatora: "... vozidlo nebolo po predchadzajucej skode opravene, a toto poskodenie vozidla bolo zohladnene vo vypocte naslednej udalosti." V zmluve ani vo VOP som ziadnu zmienku o takomto "spajani" udalosti nenasiel ani ň. podla mna ma poistovna nepravom obrala o vyplatenie opravy tej prvej skodovej udalost.
preboha
04.10.09,18:11
poisťovňa Vás neobrala, ale tým, že Vám svoje postupy nevysvetlila si vyrobila ďalšieho nespokojného klienta a uznajte - úplne zbytočne
aliens
05.10.09,06:22
no ale ten postup by sa mal riadit VOP a zmluvou so mnou. a taketo spajanie udalosti tam nie je opisane, skor je tam naopak kvoli spoluucasti napisany presny opak, ze sa kazda skoda riesi samostatne. dalsia vec, ked uz tie diely zaratali ako opravene, tak sa nezvysila len vseobecna hodnota vozidla, ale aj hodnota vraku. keby to hodnotili ako neopravene, tak sa znizi aj hodnota vozidla aj hodnota vraku. Takze by to bolo za jedno.
hovorim to preto, lebo likvidator povedal, ze keby totalku pocital takto, ze to je neopravene, tak teraz by som mal narok na preplatenie tej predoslej skody. inak maju v tom pekny hokej. na pobocke mi povedali presny opak, ze narok na preplatenie opravy budem mat, ak likvidator ohodnoti v totalke, ze to bolo opravene.
este dodam, jedna sa o komunalnu poistovnu.

edit: a to akoze keby som si tu totalku nechal radsej vyplatit z pzp vynnika, tak by komunalna ani netusila, ze daka totalka bola a s vyplatenim by nemala ziaden problem...
preboha
05.10.09,19:44
no ale ten postup by sa mal riadit VOP a zmluvou so mnou. a taketo spajanie udalosti tam nie je opisane, skor je tam naopak kvoli spoluucasti napisany presny opak, ze sa kazda skoda riesi samostatne. dalsia vec, ked uz tie diely zaratali ako opravene, tak sa nezvysila len vseobecna hodnota vozidla, ale aj hodnota vraku. keby to hodnotili ako neopravene, tak sa znizi aj hodnota vozidla aj hodnota vraku. Takze by to bolo za jedno.
hovorim to preto, lebo likvidator povedal, ze keby totalku pocital takto, ze to je neopravene, tak teraz by som mal narok na preplatenie tej predoslej skody. inak maju v tom pekny hokej. na pobocke mi povedali presny opak, ze narok na preplatenie opravy budem mat, ak likvidator ohodnoti v totalke, ze to bolo opravene.
este dodam, jedna sa o komunalnu poistovnu.

edit: a to akoze keby som si tu totalku nechal radsej vyplatit z pzp vynnika, tak by komunalna ani netusila, ze daka totalka bola a s vyplatenim by nemala ziaden problem...
ten dovetok hovorí o tom, že začínate o veci uvažovať, za chybu možno považovať, že až teraz,
nejedná sa však o chybu nenapraviteľnú
aliens
06.10.09,09:47
a ako by som mal podla vas postupovat? totalku mam uz vyplatenu 2mesiace aj spoluucast z pzp mi uz dosla.
preboha
06.10.09,18:54
odpoveď na Vašu otázku je možná až po dodaní všetkých potrebných údajov. doteraz ste uviedli veľmi málo na to, aby som bol schopný poskytnúť použiteľnú informáciu
aliens
07.10.09,19:10
ok, takze:
havarijna v komunalnej
prva skodova udalost - november 2008, take jemne dlhe preliacenie zadnych bocnych dveri a blatniku, mojou vinou, hned nahlasene komunalnej poistovni, obhliadnute ich znalcom, odhad opravy 25000sk.

druha udalost, jun 2009, retazovka tri auta v sebe, ja som bol v strede, poskodeny predok (naraznik, maska, kapota, chladice, vyztuhy, svetla), zadok (naraznik, vyztuha, piate dvere,svetla), vynnik mal pzp v allianz.

komunalna ohodnotila vozidlo na 7240eur, vrak na 1950eur (mondeo liftback 2004 85kw, ghia, plna vybava okrem koze a esp, 145000km) totalka uz bola vyplatena aj z komunalnej aj z allianzu spoluucast.
preboha
09.10.09,19:56
ok, takze:
havarijna v komunalnej
prva skodova udalost - november 2008, take jemne dlhe preliacenie zadnych bocnych dveri a blatniku, mojou vinou, hned nahlasene komunalnej poistovni, obhliadnute ich znalcom, odhad opravy 25000sk.

druha udalost, jun 2009, retazovka tri auta v sebe, ja som bol v strede, poskodeny predok (naraznik, maska, kapota, chladice, vyztuhy, svetla), zadok (naraznik, vyztuha, piate dvere,svetla), vynnik mal pzp v allianz.

komunalna ohodnotila vozidlo na 7240eur, vrak na 1950eur (mondeo liftback 2004 85kw, ghia, plna vybava okrem koze a esp, 145000km) totalka uz bola vyplatena aj z komunalnej aj z allianzu spoluucast.
ak som dobre rozumel, poškodenie z 1.poistnej udalosti (PU) v čase následnej PU nebolo opravené - resp. uzavreté zo strany poisťovne. Pre poisťovňu ide jednoznačne o dve nezávislé veci, ktoré mali byť riešené samostatne. 1. PU (pretože poškodenie nebolo opravené) spôsobila, že úmerne klesla aktuálna cena vozidla v deň 2.PU. Inak povedané, ak by prvé poškodenie bolo opravené, tak cena vozidla by v čase 2. PU nebola 7240 .- ale napr. 8000 .-. Vinník nehody netrafil nepoškodené mondeo v cene 8000 .-ale "poškodené" mondeo, čo sa prejavilo v stanovení nižžšej ceny vozidla pri 2. PU. Tým ale nie je dotknutý Váš nárok na úhradu škody z 1.PU. Vozidlo ste mohli predať napr. 1 deň po 1. PU, takže by aj poisťovni bolo jasné, že už nedoložíte účty za opravu atp. Poisťovňa takéto prípady musí odškodniť aj bez fyzického uskutočnenia opravy, a doloženia účtov. Pri predaji poškodeného vozidla by ste logicky nemohli požadovať štandardnú cenu ako u vozidla nepoškodeného. Treba požiadať poisťovňu (písomne) o úhradu škody z 1.PU bez doloženia účtov.
Argumentácia, že v 2.PU bola zohľadnená aj 1.PU je absolútna hlúposť. Ak budú na svojej teórii trvať, pýtajte to písomne.
aliens
11.10.09,07:33
ale oni argumentuju tym, ze tych 7240 je cena neposkodeneho vozidla (Co sa mi zda ale aj tak malo, lebo mam 3 mesiace po 2.PU ohodnotene vozidlo od inej poistovne (tiez bez poskodenia) na 7450EUR)

A navrhli mi taku alternativu, ze 2.PU prerataju tak,ze bok je poskodeny a vyplatia mi 1.PU.
preboha
11.10.09,11:51
cena vozidla nie je jednoznačná suma, ako 19% sadzba DPH, ale ODHAD, takže cena vozidla môže byť ODHADNUTÁ na 7200 alebo na 7500 EUR. Ktorá z nich je odhadnutá správne, a ktorá nie? Ide o to, že cenu ODHADUJE ten, kto ju má zaplatiť, a teda má eminentný záujem odhadnúť radšej 200 EUR menej, ako 50 EUR viac. Ste v pozícii, kde Vám niekto (poisťovňa) v podstate navrhol, koľko má v úmysle zaplatiť, a Vy buď súhlasíte, alebo nie. Ak súhlasíte prijmete ponúkané peniaze. Ak nie, musíte žiadať viac, a patrilo by sa doložiť prečo viac. Laicky si viete porovnať cenu vozidla na hocijakom internetovom inzertnom portále ( avízo, autovia, eurobazár...).
Alternatíva, ktorú Vám ponúkajú je tá, ktorá mala byť použitá od začiatku, a ktorá je v súlade so zmluvnými dojednaniami. Znamená pre Vás, že cenu vozidla stanovia nie na 7240 EUR, ale zohľadnia, že vozidlo nebolo v štandardnom stave (poškodený bok) a určia cenu vozidla napr. 6600 EUR, a vyplatia bez účtov 1.PU - napr. 300 - 400 EUR. Takž e napeniaze na tom budete možno rovnako, ale tých 7240 EUr je za to Vaše auto akosi málo, a v tom bude pes zakopaný.
castielo
12.10.09,09:24
Zdravim, mala otazocka. Kolega mi zrejme kamienkom rozbil zadne sklo na punte (rozsypalo sa na krystaliky) a pani na telefone z alianz mi povedala ,aby som pockal na mieste na obhliadku co moze trvat 2 az 3 dni. Zdalo sa mi nahlavu nechavat auto na frekventovanom mieste kde sa pohybuje kadekto, v noci by to bolo lakadlo na vykradnutie a tak kedze to bolo zrana a vo firme kde vymienaju skla mi povedali ,ze ak urobim objednavku do 10tej hodiny ,tak mi to sklo este stihnu dnes vymenit s cim som aj suhlasil a auto ihned doviezol. Velka chyba bola ,ze som si v tej negativnej nalade nespravil ziadnu foto a tak vlastne sa nebudem mat ako preukazat ,ze sa to stalo aj ked to z vonku videli dalsi kolegovia. Je tu niejaka sanca ,ze z toho nieco bude? Nerad by som kolegovi robil tazkosti ,kedze ma dceru po transplantacii a nejake navysenie poistky na novy rok by mu isto nespravilo lepsiu naladu ...
preboha
12.10.09,15:45
dosiahnuť od poisťovne preplatenie zadného skla po údere kameňom je slušný výkon, a podarí sa ho predviesť iba málokomu.
Skúsiť to môžete, ale treba si v každom prípade rozmyslieť aké okolnosti uvediete ( napr.stav vozidla - zaparkované, počas jazdy). Ako ste identifikovali vozidlo škodcu ( videli ste ho, máte svedka atp.) Letiaci kameň na seba totiž pred dopadom neupozorní. Na spozorovanie letiaceho kameňa treba aspoň orlí zrak, takže by ste nemali nosiť okuliare atp., atp. Prajem veľa trpezlivosti.
Škodu na skle viete preukázať účtom za opravu, v autoskle zvyknú fotiť sklá pred výmenou. V každom prípade máte skúsenosť do života.
preboha
12.10.09,15:49
ale oni argumentuju tym, ze tych 7240 je cena neposkodeneho vozidla (Co sa mi zda ale aj tak malo, lebo mam 3 mesiace po 2.PU ohodnotene vozidlo od inej poistovne (tiez bez poskodenia) na 7450EUR)

A navrhli mi taku alternativu, ze 2.PU prerataju tak,ze bok je poskodeny a vyplatia mi 1.PU.
ešte dodám, že oprávnenie poisťovne na ohodnotenie vozidla má takú istú právnu silu ako vyjadrenie hociktorého autobazáru,
aliens
15.10.09,11:02
ok, zatial diky za rady.
lilika45
26.10.09,09:39
.
dorah34
26.10.09,12:24
Dnes som obehala poistovne kde mame havarijnu, aj Alianzku a vyslo mi z toho nasledovne: o uhradenie zo zakonnej vinnika nemam ani uvazovat z dovodu vysokej amortizacie. Skoda bude uhradena z mojej havarijnej a spoluucast sa bude vymahat z Alianzu. Ak je skoda nad 20tisic, co zarucene bude, musim zaplatit z vlastneho vrecka spoluucast, auto si dam do servisu a ten nasledne posle fakturu poistovni.Poistovna potom posle cely spis Alianzu a tam sa bude vymahat spoluucast ktora sa mi vyplati. Dalsia dilema je, ze ci mi tu spoluucast vyplatia celu alebo si aj z nej odpocitaju amortizaciu a vyplatia len cast z nej. Volala som aj do call centra jednej aj druhej poistovni a kazdy tvrdi nieco ine takze som ozaj zvedava co z toho bude. Zajtra by mala byt obhliadka vozidla ale likvidator v Pd ma vraj 14 obhliadok takze sa este nevie ci stihne aj to moje.

ahoj, viem, ze teraz ti to uz velmi asi nepomoze, ale prave pre tieto pripady sa mi oplatilo poistenie pravnej ochrany - na poistovne trea s pravnikmi, lebo sa len tazko v ich krkolomnych predpisoch dovolas sama svojich prav. drzim ti palce.
lilika45
25.11.09,07:07
Dobry den, prosim velmi o radu kompetentneho, ktory to vie na sto pro.
na aute bolas vycislena urcita suma, ako totalna havaria.ked sme v Alianz likvidatorovi povedali, ze si dame urobit znalecky posudok, tak nam este navrhol, ze sa da urobit este, ze ked dame auto zosrotovat a prinesieme potvrdenie, tak dostaneme este 1000euro. ked som to chcela na papieri, pripadne nech mi cituje, kde to maju ukotvene v podmienkach, to odmietol. Vie nioekto poradit,
Ice dive
25.11.09,07:52
Dobry den, prosim velmi o radu kompetentneho, ktory to vie na sto pro.
na aute bolas vycislena urcita suma, ako totalna havaria.ked sme v Alianz likvidatorovi povedali, ze si dame urobit znalecky posudok, tak nam este navrhol, ze sa da urobit este, ze ked dame auto zosrotovat a prinesieme potvrdenie, tak dostaneme este 1000euro. ked som to chcela na papieri, pripadne nech mi cituje, kde to maju ukotvene v podmienkach, to odmietol. Vie nioekto poradit,
Pravdepodobne sa jedná o "bočný" obchod likvidátora... a tých 1000 € malo byť za predaj vraku... nakoľko poistka má slúžiť na pokrytie škody ktorá vznikla a túto likvidátor už vyčíslil a nie na obohatcovanie...
Na hrubo povedané plnenie pri totálnej škode sa vyčísli ako hodnota porovnateľného vozidla na trhu mínus hodnota vraku a rozdiel poisťovňa vypláca... Ak Vám navrhol, dajte si auto zošrotovať a dostanete o 1000 € viac (prehodnocoval by likvidátor výpočet škody a navyšoval by ho o hodnotu vraku? - predpokladám, že určite nie....)
lilika45
25.11.09,09:22
Pravdepodobne sa jedná o "bočný" obchod likvidátora... a tých 1000 € malo byť za predaj vraku... nakoľko poistka má slúžiť na pokrytie škody ktorá vznikla a túto likvidátor už vyčíslil a nie na obohatcovanie...
Na hrubo povedané plnenie pri totálnej škode sa vyčísli ako hodnota porovnateľného vozidla na trhu mínus hodnota vraku a rozdiel poisťovňa vypláca... Ak Vám navrhol, dajte si auto zošrotovať a dostanete o 1000 € viac (prehodnocoval by likvidátor výpočet škody a navyšoval by ho o hodnotu vraku? - predpokladám, že určite nie....)
takze, ak tomu dobre rozumiem, v Alianz to nie je bezna prax, ze ak dam totalne auto zosrotovat, tak dostanem "zo zakona" tych 1000euro.
Likvidator povedal, ze mi to teraz na paieri dat nemoze, ale ze je to bezna prax. Ide o to, ze ked dam zopsrotovat a nedostanem nic, tak sme mohli pokusit sa predat nieco na suciastky.
A ako moze likvidator robit bocaky, to akoze tych 1000euro posle zo svojho? Nechapem.
Ice dive
25.11.09,12:53
takze, ak tomu dobre rozumiem, v Alianz to nie je bezna prax, ze ak dam totalne auto zosrotovat, tak dostanem "zo zakona" tych 1000euro.
Likvidator povedal, ze mi to teraz na paieri dat nemoze, ale ze je to bezna prax. Ide o to, ze ked dam zopsrotovat a nedostanem nic, tak sme mohli pokusit sa predat nieco na suciastky.
A ako moze likvidator robit bocaky, to akoze tych 1000euro posle zo svojho? Nechapem.
Bežná prax to nie je, že dám zošrotovať auto a dostanem 1000 €. Zo zákona je, ak dám zošrotovať auto dostanem 66 € zo zákona - avšak toto nemá nič spoločné s poisťovňami... zošrotovanie auta za 1000 € bola bežná prax keď fungovalo na Slovensku šrotovné - štát dal 1000 ak dal predajca 500 tak štát dal ďalších 500....
bočný obchod môže urobiť napr. tak, že je to zaujímavé auto, vie si predstaviť, že ho vie na súčiastky predať za 2000 € tak Vám ponúkne, že ho odkúpi za spomenutých 1000 €...
alebo ak sa jedná o škodu z havarijného poistenia, tak Vám mohol ponúknuť predať vrak na burze vrakou (ale to tiež nemá nič so zošrotovaním..)...
lilika45
25.11.09,16:36
Bežná prax to nie je, že dám zošrotovať auto a dostanem 1000 €. Zo zákona je, ak dám zošrotovať auto dostanem 66 € zo zákona - avšak toto nemá nič spoločné s poisťovňami... zošrotovanie auta za 1000 € bola bežná prax keď fungovalo na Slovensku šrotovné - štát dal 1000 ak dal predajca 500 tak štát dal ďalších 500....
bočný obchod môže urobiť napr. tak, že je to zaujímavé auto, vie si predstaviť, že ho vie na súčiastky predať za 2000 € tak Vám ponúkne, že ho odkúpi za spomenutých 1000 €...
alebo ak sa jedná o škodu z havarijného poistenia, tak Vám mohol ponúknuť predať vrak na burze vrakou (ale to tiež nemá nič so zošrotovaním..)...
Tak to nerozumiem, povedal, ze ho mame dat zosrotovat a potom na zaklade dokladu nam vyplati tych 1000e.
Preto som myslela, ze je tu niekto z Alianz, co ma k tomu patricne znalosti.
Ice dive
25.11.09,18:07
Skúste kontaktovať člena Stanislav1975
preboha
25.11.09,21:38
Vaše vozidlo malo určenú nejakú zostatkovú cenu, ale nikto Vám nemôže zabrániť, aby ste ho zošrotovali. ak ho rošrotujete, poisťovňa vie, že za vrak nedostanete ich odhadnú cenu, ale iba nejaké eurá za zošrotovanie, takže sa nebudú brániť dodatočne vyplatiť napr. 1000 EUR. Ak niekto hovorí v tejto súvislosti o "bočáku" likvidátora, asi mal ťažkú večeru, inak si to neviem vysvetliť
lilika45
26.11.09,10:39
My by sme len potrebovali vediet, kde to mozeme najst na papieri v Alianz, ze je to tak. lebo jedna baba povedala, nam nestaci....
Ice dive
26.11.09,21:32
Vaše vozidlo malo určenú nejakú zostatkovú cenu, ale nikto Vám nemôže zabrániť, aby ste ho zošrotovali. ak ho rošrotujete, poisťovňa vie, že za vrak nedostanete ich odhadnú cenu, ale iba nejaké eurá za zošrotovanie, takže sa nebudú brániť dodatočne vyplatiť napr. 1000 EUR. Ak niekto hovorí v tejto súvislosti o "bočáku" likvidátora, asi mal ťažkú večeru, inak si to neviem vysvetliť
ok, beriem, ale chcel by som vedieť prečo, by mala poisťovňa chcieť vyplácať napr. 1000 € ak majiteľ auto dá zošrotovať? veď poisťovňa určila hodnotu vraku na xy (aj keď to nezodpovedá realite) + poskytla plnenie čím by mal byť klient odškodnený v plnej miere... ak by povedzme klient so zošrotovaním súhlasil a zrealizoval by ho tak by poisťovňa zvýšila plnenie aby zodpovedalo predchádzajúcemu stanoveniu škody? (t.j. rozdiel medzi pôvodným ocenením vraku a vyplatenými 1000 €)
lilika45
27.11.09,09:01
No, aby som sa zapojila, my sme absolutne v plnej vyske odskodneni neboli. vypocitali smiesnu ciastku, zvazujeme znalca, no ten posudok asi nebuide lacny.
preboha
27.11.09,16:01
ok, beriem, ale chcel by som vedieť prečo, by mala poisťovňa chcieť vyplácať napr. 1000 € ak majiteľ auto dá zošrotovať? veď poisťovňa určila hodnotu vraku na xy (aj keď to nezodpovedá realite) + poskytla plnenie čím by mal byť klient odškodnený v plnej miere... ak by povedzme klient so zošrotovaním súhlasil a zrealizoval by ho tak by poisťovňa zvýšila plnenie aby zodpovedalo predchádzajúcemu stanoveniu škody? (t.j. rozdiel medzi pôvodným ocenením vraku a vyplatenými 1000 €)
"VRAK" = použiteľné diely, ktoré je možné odpredať vcelku, alebo po jednotlivých dieloch, a týmto spôsobom síce pracne a počas niekoľkých mesiacov získať napr. 1500 eur. Ide o tých istých 1500 eur. ktoré poisťovňa odhadla ako hodnotu havarovaného vozidla. Ak doložíte doklad o zošrotovaní, týchto 1500 eur nezarobíte, pretože jednoducho niet čo predávať, a týmto krokom (mimochodom logickým) sa mení suma peňazí, ktoré poisťovňa zaplatí.
preboha
27.11.09,16:02
No, aby som sa zapojila, my sme absolutne v plnej vyske odskodneni neboli. vypocitali smiesnu ciastku, zvazujeme znalca, no ten posudok asi nebuide lacny.
boli by ste milo prekvapení
Ice dive
27.11.09,21:00
"VRAK" = použiteľné diely, ktoré je možné odpredať vcelku, alebo po jednotlivých dieloch, a týmto spôsobom síce pracne a počas niekoľkých mesiacov získať napr. 1500 eur. Ide o tých istých 1500 eur. ktoré poisťovňa odhadla ako hodnotu havarovaného vozidla. Ak doložíte doklad o zošrotovaní, týchto 1500 eur nezarobíte, pretože jednoducho niet čo predávať, a týmto krokom (mimochodom logickým) sa mení suma peňazí, ktoré poisťovňa zaplatí.
Ano, logické to je, že keď klient dá zošrotovať auto tak 1500 € jeho rozpredávaním nezarobí, avšak prečo by to poisťovňa robila? (zvyšovať si náklady na plnenie, pochybujem že by mala nejaké dohody s ekológmi, resp. ministerstvom životného prostredia... veď takýmto krokom si umelo zvyšuje škodovosť a akcionár by asi vedenie poisťovne veľmi nepochválil...)
V podstate keď poisťovňa určí cenu vraku na spomenutých 1500 € + poskytne plnenie predpokladám, že celú vec považuje už za uzavretú a čo urobí klient s vrakom je jeho problém (väčšina poisťovní pokial sa jedná o havarijné poistenie tak vraky predsa ponuka na burze vrakov t.j. cena za vrak sa viac menej určí na burze a je reálna šanca že klient dostane za auto určenú cenu poisťovne-to asi viete...) Príde mi to ako keby klient nabúral a ešte dodatočne auto "vylepšil" kladivom aby si zvýšil plnenie...
lilika45
28.11.09,09:01
Chlapci panecku, ved vy pisete o uplne inej veci, ako som sa ja pytala:mad:, Plnenie ide zo zakonnej poistky vinnika, my havar.nemame, vycislili urcitu sumu, ako vrak, plus mi likvidator len do telefonu povedal, ze ak ho dam zosrotovat a poslem potvrdenie, ze nam vyplatia este 1000euro.
tak mna len zaujimalo, ked je tu niekto z alianz, ci to je mozne, povedal, ze je to bezna vec, no nikde som to na ich stranke nenasdla. O nic ine mi neide.
Ice dive
28.11.09,10:31
Chlapci panecku, ved vy pisete o uplne inej veci, ako som sa ja pytala:mad:, Plnenie ide zo zakonnej poistky vinnika, my havar.nemame, vycislili urcitu sumu, ako vrak, plus mi likvidator len do telefonu povedal, ze ak ho dam zosrotovat a poslem potvrdenie, ze nam vyplatia este 1000euro.
tak mna len zaujimalo, ked je tu niekto z alianz, ci to je mozne, povedal, ze je to bezna vec, no nikde som to na ich stranke nenasdla. O nic ine mi neide.
tak vyjadreniu likvidátora by som neveril, už len z toho dôvodu, že to bolo len povedané a bráni sa o tomto vystaviť potvrdenie, a ako sama uvádzate, na obhliadke s autom ste už asi boli a existujú z obhliadky určite fotky poškodní, keď je vyčíslená hodnota vraku, ktorý zostáva vo vašom vlastníctve a máte možnosť ho speňažiť (či už predajom v celku, alebo po dieloch) čo s ním budete robiť by poisťovňa nemala riešiť, nakoľko sa jedná o Váš majetok... neuviedli ste o aké auto sa jedná, kolko ma najazdené, aké je staré a aká bola jeho približná hodnota pred nehodou... akú hodnotu vraku určila poisťovňa? ak je to napr. menej ako 1000 € a likvidátor ponúka toto ako možnosť získať z poistky viac ide proti občianskemu zákonu nakoľko poistenie nemá slúžiť na obohacovanie...
Môžte sa proti rozhodnutiu poisťovne odvolať, vrátiť poskytnuté plnenie a žiadať prehodnotenie poistnej udalosti, avšak ak by ste auto dali medzičasom zošrotovať vychádzalo by sa z fotiek, ktoré boli urobené pri likvidácií a dostupných záznamov, možno by Vám poskytli o niečo vyššie plnenie, avšak určite by Vám nepovedali, že hmm auto je zošrotované tak vyplatíme o 1000 € viac lebo sa nie je o čo oprieť...
Napr. pri starom 20 ročnom favorite je totálnou škodou už nabúraný blatník s nárazníkom... jeho hodnota je trhu s jazdenými autami je cca do 500 € (ak by nebol naburany) ale ak by ho majiteľ dal pri tejto škode zošrotovať myslíte že by mu poisťovňa dala 1000 € to by priemerný vek vozidiel v SR nebol 15 rokov, lebo každý by sa nechal nabúrať aby získal peniaze z poistky...bola by to nová vlna šrotovného...
preboha
28.11.09,17:02
Ano, logické to je, že keď klient dá zošrotovať auto tak 1500 € jeho rozpredávaním nezarobí, avšak prečo by to poisťovňa robila? (zvyšovať si náklady na plnenie, pochybujem že by mala nejaké dohody s ekológmi, resp. ministerstvom životného prostredia... veď takýmto krokom si umelo zvyšuje škodovosť a akcionár by asi vedenie poisťovne veľmi nepochválil...)
V podstate keď poisťovňa určí cenu vraku na spomenutých 1500 € + poskytne plnenie predpokladám, že celú vec považuje už za uzavretú a čo urobí klient s vrakom je jeho problém (väčšina poisťovní pokial sa jedná o havarijné poistenie tak vraky predsa ponuka na burze vrakov t.j. cena za vrak sa viac menej určí na burze a je reálna šanca že klient dostane za auto určenú cenu poisťovne-to asi viete...) Príde mi to ako keby klient nabúral a ešte dodatočne auto "vylepšil" kladivom aby si zvýšil plnenie...
že prečo by to poisťovňa robila???
poisťovňa jednoducho nemá na výber, pretože vrak auta nie je jej majetok, ale majetok niekoho iného, takže nemá "rozhodovaciu právomoc" v tejto veci. O osude vraku rozhodne výhradne a logidky jeho majiteľ, a poisťovňa vyplatí škodu v závislosti od jeho rozhodnutia zošrotovať - nezošrotovať. Hľadať spomínaný postup likvidátora je absolútne zbytočné, pretože tento iba nepriamo vyplýva z par. 400 až 403 OZ o náhrade škody.
preboha
28.11.09,17:06
tak vyjadreniu likvidátora by som neveril, už len z toho dôvodu, že to bolo len povedané a bráni sa o tomto vystaviť potvrdenie, a ako sama uvádzate, na obhliadke s autom ste už asi boli a existujú z obhliadky určite fotky poškodní, keď je vyčíslená hodnota vraku, ktorý zostáva vo vašom vlastníctve a máte možnosť ho speňažiť (či už predajom v celku, alebo po dieloch) čo s ním budete robiť by poisťovňa nemala riešiť, nakoľko sa jedná o Váš majetok... neuviedli ste o aké auto sa jedná, kolko ma najazdené, aké je staré a aká bola jeho približná hodnota pred nehodou... akú hodnotu vraku určila poisťovňa? ak je to napr. menej ako 1000 € a likvidátor ponúka toto ako možnosť získať z poistky viac ide proti občianskemu zákonu nakoľko poistenie nemá slúžiť na obohacovanie...
Môžte sa proti rozhodnutiu poisťovne odvolať, vrátiť poskytnuté plnenie a žiadať prehodnotenie poistnej udalosti, avšak ak by ste auto dali medzičasom zošrotovať vychádzalo by sa z fotiek, ktoré boli urobené pri likvidácií a dostupných záznamov, možno by Vám poskytli o niečo vyššie plnenie, avšak určite by Vám nepovedali, že hmm auto je zošrotované tak vyplatíme o 1000 € viac lebo sa nie je o čo oprieť...
Napr. pri starom 20 ročnom favorite je totálnou škodou už nabúraný blatník s nárazníkom... jeho hodnota je trhu s jazdenými autami je cca do 500 € (ak by nebol naburany) ale ak by ho majiteľ dal pri tejto škode zošrotovať myslíte že by mu poisťovňa dala 1000 € to by priemerný vek vozidiel v SR nebol 15 rokov, lebo každý by sa nechal nabúrať aby získal peniaze z poistky...bola by to nová vlna šrotovného...
ja by som likvidátorovi veril, aj keď by to nebolo písomne, ale je to iba môj pohľad na vec, a takisto právo ICE DIVE na vlastný názor samozrejme zostáva nedotknuté
Ice dive
28.11.09,18:18
že prečo by to poisťovňa robila???
poisťovňa jednoducho nemá na výber, pretože vrak auta nie je jej majetok, ale majetok niekoho iného, takže nemá "rozhodovaciu právomoc" v tejto veci. O osude vraku rozhodne výhradne a logidky jeho majiteľ, a poisťovňa vyplatí škodu v závislosti od jeho rozhodnutia zošrotovať - nezošrotovať. Hľadať spomínaný postup likvidátora je absolútne zbytočné, pretože tento iba nepriamo vyplýva z par. 400 až 403 OZ o náhrade škody.
Z Vašich odpovedí tu na porade viem, že máte s likvidáciou bohaté skúsenosti a vyznáte sa (určite lepšie ako ja:-) preto neberte toto, že sa chcem hádať, ale chcel by som pochopiť resp. prísť na koreň tomuto postupu...
Je pravdou, že majiteľ má jediný právo zošrotovať resp. nezošrotovať vrak auta a poisťovňa nemá právo do toho čo s ním spraví rozhodovať, avšak keďže sa jedná o PZP vypláca sa skutočná škoda a tú určil likvidátor podľa znaleckého štandardu, ak sa majiteľ rozhodne šrotovať - zvyšuje predsa rozsah škody, ktorý si chce voči poisťovni uplatniť... nakoľko znehodnotí aj použiteľné diely auta, a túto škodu si spôsobil sám na čo sa PZP nevzťahuje...

PS: mohli by ste prosím uviesť presné čísla paragrafov resp. zákona, nakoľko paragrafy 400 - 403 sú podľa občianského zákonníka zrušené od roku 1992 a link ktorý je vo Vašom príspevku odkazuje na obchodný zákonník a tam je náhrada škody v pragrafoch 373 - 386 -avšak predpokadám, že obchodný zákonník sa nebude vzťahovať na túto situáciu...
preboha
28.11.09,19:47
Z Vašich odpovedí tu na porade viem, že máte s likvidáciou bohaté skúsenosti a vyznáte sa (určite lepšie ako ja:-) preto neberte toto, že sa chcem hádať, ale chcel by som pochopiť resp. prísť na koreň tomuto postupu...
Je pravdou, že majiteľ má jediný právo zošrotovať resp. nezošrotovať vrak auta a poisťovňa nemá právo do toho čo s ním spraví rozhodovať, avšak keďže sa jedná o PZP vypláca sa skutočná škoda a tú určil likvidátor podľa znaleckého štandardu, ak sa majiteľ rozhodne šrotovať - zvyšuje predsa rozsah škody, ktorý si chce voči poisťovni uplatniť... nakoľko znehodnotí aj použiteľné diely auta, a túto škodu si spôsobil sám na čo sa PZP nevzťahuje...

PS: mohli by ste prosím uviesť presné čísla paragrafov resp. zákona, nakoľko paragrafy 400 - 403 sú podľa občianského zákonníka zrušené od roku 1992 a link ktorý je vo Vašom príspevku odkazuje na obchodný zákonník a tam je náhrada škody v pragrafoch 373 - 386 -avšak predpokadám, že obchodný zákonník sa nebude vzťahovať na túto situáciu...
máte čiastočne pravdu, počíta sa skutočná škoda, ale túto je možné "hypoteticky" počítať - napr. predpísaným postupom, ale väčšiu váhu má realita, a teda čo klient skutočne urobil. Ak doloží, že vozidlo zošrotoval, teoretický výpočet si poisťovňa môže oné...., a bernou mincou je realita- protokol o zošrotovaní, jeho dopad na hodnotu vraku a následný výpočet výšky škody, ktorý musí zohľadniť realitu.

všeobecne o zodpovednosti za škodu par. 427
všeobecne k výške škody par. 442 + 443
občiansky zákonník je základný predpis, a určite tam nebude uvedené nič bližšie než odkazy - napr.: presný výpočet výšky škody na motor. vozidle nájdete v prílohe č. 6 vyhlášky 492/2004, obdobne k inému majetku (stavby atp.) v inom prepise.
Všetky predpisy, zákony majú svoje vykonávacie predpisy, výklady, inštrukcie, metodické pokyny, ktoré budete pracne vyhľadávať, a keď sa vám to podarí zistíte, že na ich použitie potrebujete špeciálne odborné vedomosti. Ak ich nemáte........
Naviac, všetci vieme, že každý predpis má viacero výkladov, interpretácií, a kto sa vie v danej problematike detailne orientovať, vie si vybrať optimálnu variantu. To urobil aj likvidátor Allianz - ponúkol klientovi podľa svojho názoru ďalšiu (úplne legálnu) variantu, a je na klientovi aby zvážil, vybral a urobil čo mu vyhovuje najviac. To je všetko. O pohnútkach likvidátora by som zbytočne nešpekuloval - jednoducho urobil pre klienta niečo naviac, urobil to dobrovoľne, je možné že to robí pravidelne, a je to vizitka jeho osobných vlastností.
Ice dive
28.11.09,21:26
máte čiastočne pravdu, počíta sa skutočná škoda, ale túto je možné "hypoteticky" počítať - napr. predpísaným postupom, ale väčšiu váhu má realita, a teda čo klient skutočne urobil. Ak doloží, že vozidlo zošrotoval, teoretický výpočet si poisťovňa môže oné...., a bernou mincou je realita- protokol o zošrotovaní, jeho dopad na hodnotu vraku a následný výpočet výšky škody, ktorý musí zohľadniť realitu.

všeobecne o zodpovednosti za škodu par. 427
všeobecne k výške škody par. 442 + 443
občiansky zákonník je základný predpis, a určite tam nebude uvedené nič bližšie než odkazy - napr.: presný výpočet výšky škody na motor. vozidle nájdete v prílohe č. 6 vyhlášky 492/2004, obdobne k inému majetku (stavby atp.) v inom prepise.
Všetky predpisy, zákony majú svoje vykonávacie predpisy, výklady, inštrukcie, metodické pokyny, ktoré budete pracne vyhľadávať, a keď sa vám to podarí zistíte, že na ich použitie potrebujete špeciálne odborné vedomosti. Ak ich nemáte........
Naviac, všetci vieme, že každý predpis má viacero výkladov, interpretácií, a kto sa vie v danej problematike detailne orientovať, vie si vybrať optimálnu variantu. To urobil aj likvidátor Allianz - ponúkol klientovi podľa svojho názoru ďalšiu (úplne legálnu) variantu, a je na klientovi aby zvážil, vybral a urobil čo mu vyhovuje najviac. To je všetko. O pohnútkach likvidátora by som zbytočne nešpekuloval - jednoducho urobil pre klienta niečo naviac, urobil to dobrovoľne, je možné že to robí pravidelne, a je to vizitka jeho osobných vlastností.
no má to logiku, avšak chápal by som to ak by sa stala nehoda, klient by si spravil posudok na škodu, alebo fotky a vrak by dal zošrotovať o čom by predložil potvrdenie spolu s posudkom o škode -v takomto prípade by si mohla poisťovňa so svojim hypotetickým výpočtom oné..., lebo sa opiera len o dôkazový material klienta (asi štandardný postup pri zahraničných škodách kedy sa neoplatí vrak dopravovať na Slovensko, keď sa nevyúžíva likvidačný zástupca) a bernou mincou je realita...
avšak v tomto konkrétnom prípade likvidátor auto reálne obhliadol spravil výpočet škody a ohodnotil vrak takže si vyhotovil hypotetický výpočet, ktorý doloží fotkami z obhliadky klient zošrotuje auto a v rukách má len potvrdenie o zošrotovaní toto predloží poisťovni a tá môže povedať, že bude plniť na základe škodového spisu a obhliadky (to čo si klient spraví so svojim majetkom je jeho vec a hovoriť mu do toho nemôžu...)- v tejto fáze sa mi to zdá byť postavené len na dobrej vôli a nálede likvidátora (resp. skôr jeho nadriadeného a vedenia poisťovne...) Ak by to takto reálne fungovalo bol by to docela elegantný spôsob ako dostať slušné plnenie a zbavit sa starostí s vrakom...(autá po ťažkých nehodách by sa nedostávali opäť do obehu, poklesli by krádeže aut, nakoľko by sa už ťažšie legalizovali - neboli by volné doklady...)
Reálne totálnych škôd nebýva až tak veľa oproti tým bežným ťukesom koľko krát ste sa vo Vašej praxi stretli s obdobným postupom, kedy sa likvidácia škody riešila takýmto šrotovacím postupom na základe odporúčania poisťovne??? napr. v koľkých prípadoch z 10 totáliek?
preboha
29.11.09,16:13
nejde o to, nakoľko je takýto postup v praxi častý, ja som iba vysvetlil, že je to postup po všetkých stránkach legálny, logický a doporučujem ho použiť v tomto prípade. To čo klient dostane by som nenazýval slušnými peniazmi, ale jednoducho úhradou škody v rmci zákona. Myslím, že na otázku sme lilika odpovedali, a môžeme ju považovať za vybavenú.
lilika45
29.11.09,16:23
Pani, tak dakujem za obsiahlu diskusiu, no mne ide len o to, ci je niekde ta formulka o tom,ze ak ho dam zisrotovat,opravovat ho iste nebudeme, poistovna mi vyplati 1000euro, aj PISOMNE uvedena.No, lebo ak nie a ja dam len na slovo likvidatzora, o com nemam ziaden doklad, ze to aj preplati, potom budem skodna ja. Vlastne uz aj som, aj ked havarku sposobil niekto uplne iny, ktory sa k celej veci postavil tak, ze tu havarku ani svojej poistovni nenahlasil.
preboha
29.11.09,19:51
Pani, tak dakujem za obsiahlu diskusiu, no mne ide len o to, ci je niekde ta formulka o tom,ze ak ho dam zisrotovat,opravovat ho iste nebudeme, poistovna mi vyplati 1000euro, aj PISOMNE uvedena.No, lebo ak nie a ja dam len na slovo likvidatzora, o com nemam ziaden doklad, ze to aj preplati, potom budem skodna ja. Vlastne uz aj som, aj ked havarku sposobil niekto uplne iny, ktory sa k celej veci postavil tak, ze tu havarku ani svojej poistovni nenahlasil.
ak chcete 1000 eur, musí Vám stačiť slovo likvidátora, požadovanú formulku nenájdete nikde, ona totiž iba nepriamo vyplýva z predpisov o náhrade škody. Považujte to za NOW HOW, ktoré ste dostali, ale či ho použijete ostane iba na Vašom zvážení....
ak chcete počuť môj názor, použil by som likvidátorom poskytnuté NOW HOW
bzaujec
16.12.09,13:09
Zdravim, poradaci, potreboval by som poradit, ako dostat z Alianzu celu spoluucast. Dedko, u nich poisteny, mi sposobil skodu, ktora sa riesila cez havarijne v Generali, pretoze auto je na uver. Zaplatil som spoluucast 331€. Nasledne to islo do Alianzu, odkial mi prislo krasnych 12,81€ ako suma, na ktoru mam narok a ze 319€ je amortizacia, lebo moje auto sa "zhodnotilo". Podla mna je to blbost, pretoze skoda bola 2747€ s DPH, takze by mali preplatit 2747€, lebo to je suma, ktora bola nutna pre uvedenie vozidla do prevadzkyschopneho stavu, ako bolo auto pred nehodou. Alebo si mam vymahat spoluucast v Generali, kde mam havarijnu, lebo nehodu som nesposobil ja?
Stanislav 1975
16.12.09,14:00
Zdravim, poradaci, potreboval by som poradit, ako dostat z Alianzu celu spoluucast. Dedko, u nich poisteny, mi sposobil skodu, ktora sa riesila cez havarijne v Generali, pretoze auto je na uver. Zaplatil som spoluucast 331€. Nasledne to islo do Alianzu, odkial mi prislo krasnych 12,81€ ako suma, na ktoru mam narok a ze 319€ je amortizacia, lebo moje auto sa "zhodnotilo". Podla mna je to blbost, pretoze skoda bola 2747€ s DPH, takze by mali preplatit 2747€, lebo to je suma, ktora bola nutna pre uvedenie vozidla do prevadzkyschopneho stavu, ako bolo auto pred nehodou. Alebo si mam vymahat spoluucast v Generali, kde mam havarijnu, lebo nehodu som nesposobil ja?

Ak je to auto staršie ako cca 3 roky tak tú spoluúčasť nedostaneš...-škoda,že máš v kasku v Generali takú vysokú spoluúčasť...:mee:
bzaujec
16.12.09,14:23
Ak je to auto staršie ako cca 3 roky tak tú spoluúčasť nedostaneš...-škoda,že máš v kasku v Generali takú vysokú spoluúčasť...:mee:
Auto je r.v. 2001, Xsara Picasso. To vazne mam doplatit na to, ze niekto iny nevidi na cestu ? Kupoval som to v AAA, vsetko vybavovali oni.

Napr. podla D.A.S. revue 02/2007 je lepsie riesit nehodu cez havarijnu poistku a potom si je mozne spoluucast uplatnit v poistovni vinnika (alebo priamo u vinnika, takze asi pojdem za dedom)
Laco-monter
17.12.09,12:17
Kto platí havarijnu poistku na 12-ročnom vozidle, a ešte na takom vozidle ako je Felicia, si bud nevaži svoje zarobené peniaze, alebo má rad prislušnu poisťovňu a snaží sa ju takto sponzorovať, alebo má peňazí veĺa a je mu uplne jedno ako ich utráca.

Nič ine ma nenapada ak nechcem priamo urážať dotyčnú osobu.
preboha
18.12.09,21:25
už som to tu uviedol viackrát, poisťovne odškodňujú podľa vlastnej úvahy, a nerešpektujú príslušný všeobecne právny predpis. Urobili to aj vo Vašom prípade. Je na Vás, či sa proti postupu poisťovne ohradíte, alebo nie.
Na margo vysokej spoluúčasti v Generali len toľko, že výška spoluúčasti je suma dojednaná v poistnej zmluve, a jej výška je zvolená klientom. Neexistujú "dobré - kvalitné" poisťovne s malou spoluúčasťou ani zlé s vysokou.
bzaujec
21.01.10,12:07
už som to tu uviedol viackrát, poisťovne odškodňujú podľa vlastnej úvahy, a nerešpektujú príslušný všeobecne právny predpis. Urobili to aj vo Vašom prípade. Je na Vás, či sa proti postupu poisťovne ohradíte, alebo nie.
Na margo vysokej spoluúčasti v Generali len toľko, že výška spoluúčasti je suma dojednaná v poistnej zmluve, a jej výška je zvolená klientom. Neexistujú "dobré - kvalitné" poisťovne s malou spoluúčasťou ani zlé s vysokou.
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?
Chobot
21.01.10,12:42
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?

Zaplatiť si právnika a súdiť sa s poisťovňou.
preboha
21.01.10,19:57
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?
o Vašom aute neviem takmer nič, a ak som správne vyrozumel nepotrebujete voľnú debatu, ale použiteľnú -účinnú radu. tá je možná až potom, čo uvediete potrebné údaje (napr. rozsah poškodenia atp.). Potom je možné povedať niečo užitočné. Niekde na porade je tuším aj moje tel. číslo, takže je to na Vás....
bzaujec
16.02.10,07:58
Udaj Vam napisem hned, ako prihodim zopar prispevkov, pretoze zatial sukromne spravy este nemozem posielat
Bardejovska
23.02.10,16:27
Som majiteľom prepravnej firmy a vlastním nákladné auta. Zákonné poistenie za tieto auta platím štvrťročne poisťovni Alianz. Tak sa stalo aj s poistkou ktorá mala byť uhradená 1.1.2008 ale na účet poisťovne bola pripísaná 10.01.2008. Čo čert nechcel 17.01.2008 sa jednému z mojích áut stala dopravná nehoda. Poisťovňa to riešila súdne a dostal som rozsudok pre neskoré zaplatenie poistenia /10 dní/ uhradiť 20% z nákladov na opravu. Poisťovňa uhradí zvyšných 80% vyčíslenej sumy.
MarcelC
07.03.10,11:46
Dobrý deň, dnes som havaroval na aute nikto neprisiel k urazu ani ja ale auto je znacne poskodene. Zavolal som 112 takze mam papier od policie. Taktiez som si zavolal odtahovu sluzbu. Lenze nemam havarijne poistenie iba zakonnu poistku preto sa chcem spytat ci je potrebne nahlasit tuto udalost poistovni alebo nie. Pripadne ako by som mal dalej postupovat. Za skoru odpoved dakujem..
preboha
11.03.10,15:25
nie
lienocka001
12.03.10,09:10
my sme mali celkom ok skusenost s generali... a zlu skusenost s kooperativou kde mal uzavretu poistku vinnik
lienocka001
12.03.10,09:12
Dobrý deň, dnes som havaroval na aute nikto neprisiel k urazu ani ja ale auto je znacne poskodene. Zavolal som 112 takze mam papier od policie. Taktiez som si zavolal odtahovu sluzbu. Lenze nemam havarijne poistenie iba zakonnu poistku preto sa chcem spytat ci je potrebne nahlasit tuto udalost poistovni alebo nie. Pripadne ako by som mal dalej postupovat. Za skoru odpoved dakujem..

ked sa stalo toto mojej mame.. do nich narazil jeden ujko zo zadu.. tak tiez je tam len zakonna poistka.. tak tiez volali policiu.. potom to ohlasili v poistovni vinnika.. /ak tam nebol druhy ucastnik tak to ohlas vo svojej/
a oni to doriesia.. zavolaj tam ake doklady treba dolozit /technicka, vodicak fotokopie atd.../
preboha
14.03.10,20:41
lienocka, ochota poradiť nemusi stačiť, skús si prečítať otázku ešte raz
Stanislav 1975
14.03.10,21:18
Som majiteľom prepravnej firmy a vlastním nákladné auta. Zákonné poistenie za tieto auta platím štvrťročne poisťovni Alianz. Tak sa stalo aj s poistkou ktorá mala byť uhradená 1.1.2008 ale na účet poisťovne bola pripísaná 10.01.2008. Čo čert nechcel 17.01.2008 sa jednému z mojích áut stala dopravná nehoda. Poisťovňa to riešila súdne a dostal som rozsudok pre neskoré zaplatenie poistenia /10 dní/ uhradiť 20% z nákladov na opravu. Poisťovňa uhradí zvyšných 80% vyčíslenej sumy.

Ak to bolo takto ako opisujete,tak sa treba spojiť s vaším reprezentatom a a povedať mu o vašom probléme- nemal by byť problém preňho vybaviť vám odpustenie toho regresu-ja som o to žiadal 8 krát a vždy mi vyhoveli...
matko007
24.05.10,16:38
Dobrý večer.....Veľmi pekne chcem poprosiť o radu. Minulú stredu som kúpil auto o 16:00 hod som ho poistil (PZP - Alianz ) na "šťastie" som mal v ten istý deň o 23:00 hod. nezavinenú D.N. Vymenili sme si s chlapíkom čísla poistiek a všetky tie veci okolo toho. No keď som sa v jeho poisťovni informoval jeho poistka je od konca r. 2009 ukončená a auto nieje poistené ( PZP ) v žiadnej poisťovni. Tak som to nahlásil na moju poisťovňu ...tam mi povedali , že škodu na vozidle si musím uhradiť sám ( nakoľko som dal všetky úspory na kúpu auta neviem kde na to zoberiem ) a potom im priniesť faktúru , ktorú postúpia na SKP a tí to postúpia nejakej poisťovni a tá mi vyplatí škodu ALE mám počítať s amortizáciou. Moje auto je r.v. 9/2006 ma najazdené 166500 Kúpil som ho bez jediného škrabanca s perfektným lakom a tech. stavom. Je možné aby mi poisťovňa dávala amortizáciu????? ak mám potvrdenie z bazáru v akom stave som auto prevzal ??? a nieje možné aby poisťovňa uhradila túto škodu ( priamo v servise s ktorým má zmluvu ) bez toho aby som si ja musel teraz požičiavať peniaze ??? Za skorú odpoveď Veľmi pekne ďakujem Maťo
220870
24.05.10,17:22
Smola.Pri nepoistených vozidlách to chodí tak že takéto veci amortuje nadradená poisťovňa(neviem si spomenúť na jej názov)ona to preplatí a potom si škodu vymáha od toho nepoisteného.Ale vyplatia vám škodu zníženú o amortizáciu,čiže vek vozidla,nedostanete plnú sumu za škodu.Nie som poisťovák ale odhadnem to vzhľadom na vek vozidla na cca 50% zo škodovej udalosti.Škodu vám vyplatia len vtedy ak nie ste vinníkom alebo spoluviníkom.A preto mám radšej havarijnú poistku.Nechcem vám do toho kecať ani neviem ako moc je to vaše auto poškodené ale dobre si to všetko preverte a porátajte či nieje lacnejšie dať auto opraviť domácemu "garážmajstrovi" ako certifikovanej autoopravovni,cenový rozdiel býva cez 50%.A haváriu nehnať cez poisťovňu.(môj súkromný názor,možno vám tu niekto poradí lepšie)
preboha
24.05.10,21:17
Ak budete opravovať "rozumne", viete získať takmer všetky koruny, ktoré bude oprava stáť. Ak chcete vedieť ako, treba uviesť rozsah poškodenia. Ak nemáte peniaze na opravu v pančuche nevadí, kľudne si požičajte potrebnú sumu v banke ( nie od providentu atp.) alebo zmluvne od známeho. Poisťovňa vie uhradiť aj cenu takejto pôžičky (úrok), ak budete vedieť doložiť, že ste pôžičku skutočne realizovali a splatili. Splatíte ju v podstate ihneď, ako poisťovňa poukáže peniaze. O obhliadku treba požiadať poisťovňu, kde máte zákonnú poistku. Tento zápis skončí u SKP, ktorá bude postupovať obdobne ako poisťovňa, a po uzavretí veci zaplatí škodu. Ak nebola nehoda šetrená políciou, treba mať aspoň písomné uznanie viny zo strany vinníka, resp. svedkov nehody. rozsah škody môžete dať spočítať aj znalcovi. Posudok znalca nahradí obhliadku poisťovne.
matko007
25.05.10,05:36
Ďakujem Vám za odpovede.......tých 50 percent som dlho rozdychaval......ja mám na aute poškodené : predný nárazník , kapotu, pp blatník, pp svetlo, prave zrkadlo, zp lem blatnika a na zp blatniku preliačeninu ( asi z vecí ktoré lietali ) Našťastie sa zdá že stlpiky a takleto veci nie su posunuté -auto neťahá do strany. Nechcel som to davať nejakemu " garažnikovy " nakoľko som auto kúpil v perfektnom stave a rad by som ho po oprave mal take iste......Jedine čo ma potešilo bola rada s tým úverom od banky -je to ozaj tak , že ak si vezmem z banky úver tak mi ho poisťovňa preplatí aj z úrokmi ??...inak myslim si že v mojom pripade by mohla poisťovňa vyplatiť celu sumu a tú následne žiadať od vinníka aj keď nemá PZP ( má iba havarijnu poistku on bude mať svoje auto opravené z nejakou spoluučasťou a mne ostanu len dlhy :-(( )...inak policiu som volal no nepamätám si že by niečo fotili prípadne merali brzdnú dráhu to už vôbec nie.....Vďaka
preboha
27.05.10,20:24
pri škode -vo Vašom prípade - cca 2000 - 2500 EUR je zmysluplné nechať si škodu odhadnúť kvalifikovanému človeku - znalec. Za posudok zaplatíte, ale je tovedľajší náklad, ktorý na požiadanie poisťovňa (alebo SKP) bez problému preplatí. Výhoda tohto postupu:
-dozviete sa objektívne aká škoda Vám vznikla, (a nemusí to počítať žiadna lakomá poisťovňa)
- máte podklad, ktorý viete zaslať do SKP a žiadať úhradu škody podľa vyčíslenia v posudku - t.j. nemusíte najprv zháňať peniaze , dať opraviť auto a čakať kedy to v SKP vybavia auto.
Ak za peniaze od SKP opravíte auto rozumne, je celkom reálne, že na celú akciu nedoplatíte ani cent.
lilika45
07.06.10,19:43
Poprosim vas o dalsiu radu, ohladne odskodnenia mojho muza po dopravnej nehode, kde vinnikom nebol on.
Vinnikom bol iny vodic, isiel v protismere, nerespektoval dopravne znacenie.K vine sa vinnnik priznal aj na policii.
Auto sme mali totalku- skoda nam uz bola vyplatena zo zakonneho poistenia vinnika nehody.
Problem je vsak s likvidatorkou, ktora ma na starosti poistnu udalost odskodnenia zdravia a materialnych veci poskodenyxch pri nehode.
Nechce to preplatit, aj ked vinnik sa na policii sam priznal, nakolko prokurator trestne stihaniwe voci vinnikovi zastavil na skis. dobu, no my sme sa odvolali. je mi to nelogicke.
Vinnik sa sam prizna, no ked ho neodsudia, nedostaneme nic? Ako je mozne, ze za auto preplatili.
Je na to nejaky §?
stanomata
26.09.10,08:28
použiteľnú radu ti nikto nedá, pretože si neuviedol kopu podstatných náležitostí ( leasing ano - nie, kilometre, benzin - diesel, predstava majiteľa - chcem opravovať - nechcem atp.)
polepši sa.

to je pravda, uplne informacie napomožu
stanomata
26.09.10,08:46
stala sa mi dopravna nehoda, ktorej som nebol vinníkom. Bola spísana sprava o nehode, prizvana policia, kedže zrážke došlo dvoch vozidliel,ktore sa naburali na mna. Nahlasil som na AXU nehodu, bol na obhliadke, a nato ako skrýte zavady bola vykonaná doobhliadka, kde mi boli zapisane veci na výmenu.
Dal som to rozpočtom, poistovna mi poslala peniaze na učet, a 2 týždne som čakal na vyjadrenie, kedže to bola mala suma, s ktorou niesom spokojny.Došiel list,kde nebolo pridaný postup výpočtu výšky škody, atd
cez pobočku som zistil,že mi neboli uznane veci na doobhliadke, že nesuviseli s dopravnou nehodou, čo nesuhlasim, kedže to boli ako skryte závady- naraznik mi narazom poškodil chladič klimy, saharu a tiež intercoler.
auto opel astra H,2006
neviem ako to je s amortizáciou, kedže škoda hadam nepresiahla 10% s obstaravacej ceny auta
PORADTE, AKO POSTUPOVAť S REKLAMACIOU -urobiť novu kalkulaciu nezavyslím expertom, podať to na Sloven.kanceláriu poistovateľov?
preboha
27.09.10,13:05
Poprosim vas o dalsiu radu, ohladne odskodnenia mojho muza po dopravnej nehode, kde vinnikom nebol on.
Vinnikom bol iny vodic, isiel v protismere, nerespektoval dopravne znacenie.K vine sa vinnnik priznal aj na policii.
Auto sme mali totalku- skoda nam uz bola vyplatena zo zakonneho poistenia vinnika nehody.
Problem je vsak s likvidatorkou, ktora ma na starosti poistnu udalost odskodnenia zdravia a materialnych veci poskodenyxch pri nehode.
Nechce to preplatit, aj ked vinnik sa na policii sam priznal, nakolko prokurator trestne stihaniwe voci vinnikovi zastavil na skis. dobu, no my sme sa odvolali. je mi to nelogicke.
Vinnik sa sam prizna, no ked ho neodsudia, nedostaneme nic? Ako je mozne, ze za auto preplatili.
Je na to nejaky §?
ak likvidátorka odmietne zaplatiť za škodu na zdraví, má na to pravdepodobne dôvod - viete aký? ak neviete, opýtali ste sa? ak ste sa neopýtali, treba to urobiť a to písomne
preboha
27.09.10,13:08
stala sa mi dopravna nehoda, ktorej som nebol vinníkom. Bola spísana sprava o nehode, prizvana policia, kedže zrážke došlo dvoch vozidliel,ktore sa naburali na mna. Nahlasil som na AXU nehodu, bol na obhliadke, a nato ako skrýte zavady bola vykonaná doobhliadka, kde mi boli zapisane veci na výmenu.
Dal som to rozpočtom, poistovna mi poslala peniaze na učet, a 2 týždne som čakal na vyjadrenie, kedže to bola mala suma, s ktorou niesom spokojny.Došiel list,kde nebolo pridaný postup výpočtu výšky škody, atd
cez pobočku som zistil,že mi neboli uznane veci na doobhliadke, že nesuviseli s dopravnou nehodou, čo nesuhlasim, kedže to boli ako skryte závady- naraznik mi narazom poškodil chladič klimy, saharu a tiež intercoler.
auto opel astra H,2006
neviem ako to je s amortizáciou, kedže škoda hadam nepresiahla 10% s obstaravacej ceny auta
PORADTE, AKO POSTUPOVAť S REKLAMACIOU -urobiť novu kalkulaciu nezavyslím expertom, podať to na Sloven.kanceláriu poistovateľov?
požiadať o likvidáciu rozpočtom je zmysluplné, ak ste zdatný mechanik, a si viete spočítať, za aké peniaze ste schopný auto opraviť, a súčasne odhadnúť sumu, ktorú pošle poisťovňa. Vo Vašom prípade je likvidácia rozpočtom najhoršia varianta, akú ste mohli zvoliť, ak Vám ju niekto poradil, tak že ho pozdravujem.
stanomata
28.09.10,13:18
tak s tým rozpočtom to bola každopadne chyba
asi si dam urobiť havarijnu, poradte mi kde, pošlem udaje, dakujem
preboha
28.09.10,14:32
tak s tým rozpočtom to bola každopadne chyba
asi si dam urobiť havarijnu, poradte mi kde, pošlem udaje, dakujem
vyberte si poisťovňu s dobrým servisom (Allianz, príp.Uniqa). Ak si zabezpečíte auto proti krádeži za pár EUR - napr. skrytým vypínačom a nepoistíte krádež vozidla, ale iba haváriu + živel poistné bude prijateľné.
stanomata
28.09.10,15:04
kedže musim mať 3 prispevky a 3 dni evidovania, tak hadam sa bude dať riešiť sukromne spravy
zákonnú positku mam uzatvorenu v allianz, a čo generali
čo potrebujete pre výpočet poistky havarijnej?
preboha
28.09.10,20:35
kedže musim mať 3 prispevky a 3 dni evidovania, tak hadam sa bude dať riešiť sukromne spravy
zákonnú positku mam uzatvorenu v allianz, a čo generali
čo potrebujete pre výpočet poistky havarijnej?
poistku si viete dojednať aj online na stránke príslušnej poistovne, a takisto porovnať jednotlivé ponuky. Prečítajte si aj zmluvné podmienky. Žerie to čas, ale stojí to za to.
Zita5
04.10.10,17:54
Ako postupovať v prípade , ak poškodený dostal plnenie od poisťovne vinníka (z PZP)nižšie o 300 eur(suma predstavuje zhodnotenie a amortizáciu )? Ďakujem .
preboha
04.10.10,18:16
Ako postupovať v prípade , ak poškodený dostal plnenie od poisťovne vinníka (z PZP)nižšie o 300 eur(suma predstavuje zhodnotenie a amortizáciu )? Ďakujem .
bola uhradená "škoda" v zmysle zákona. nehradí sa "náklad na opravu". Ak prišlo z poisťovne o 300 EUR menej, znamená to, že auto má po oprave hodnotu vyššiu o 300 EUR. Toto zhodnotenie je bohužiaľ v drvivej väčšine prípadov iba teoretické, ale - čo je rozhodujúce - šetrí poisťovni peniaze.Ak chce ušetriť 300 EUR stačí, aby jej klient dovolil počítať tak ako jej pasuje. Ak by ste urobili škodu susedovi (napr. znečistená fasáda na dome) ako by ste mu vypočítali škodu? Korektne, alebo tak, aby ste zaplatili čo najmenej? Tento prístup volí aj poisťovňa. Čakať korektný výpočet od poisťovne je číre bláznovstvo. Treba si nechať vypracovať korektný výpočet nezávislému odborníkovi, a použiť ho ako argument spolu so žiadosťou o doplatenie. Iný - ako tak - účinný postup neexistuje - resp. nie je mi známy.
Zita5
06.10.10,05:56
bola uhradená "škoda" v zmysle zákona. nehradí sa "náklad na opravu". Ak prišlo z poisťovne o 300 EUR menej, znamená to, že auto má po oprave hodnotu vyššiu o 300 EUR. Toto zhodnotenie je bohužiaľ v drvivej väčšine prípadov iba teoretické, ale - čo je rozhodujúce - šetrí poisťovni peniaze.Ak chce ušetriť 300 EUR stačí, aby jej klient dovolil počítať tak ako jej pasuje. Ak by ste urobili škodu susedovi (napr. znečistená fasáda na dome) ako by ste mu vypočítali škodu? Korektne, alebo tak, aby ste zaplatili čo najmenej? Tento prístup volí aj poisťovňa. Čakať korektný výpočet od poisťovne je číre bláznovstvo. Treba si nechať vypracovať korektný výpočet nezávislému odborníkovi, a použiť ho ako argument spolu so žiadosťou o doplatenie. Iný - ako tak - účinný postup neexistuje - resp. nie je mi známy.

Odôvodním svoj dotaz .
Tento krát sme my boli ako vinník .Bol to skutočne taký ťuk na križovatke , ale čo už sa dá robiť .Len mne nejde do hlavy pár vecí .
Máme dvojročné auto Škoda Superb , pri tejto kolízii bola škoda (faktúra zo servisu )vo výške cca 2800 euro, poisťovňa nám spravila plnenie bez DPH a spoluúčasti. To je v poriadku.

Ale MV poškodenej ani na prvý pohľad sa nezdalo , že škoda na jej MV sa priblíži ku škode na našom vozidle(2700 euro).My sme to jej auto odfotili , a každý kto pozrel voľným okom na fotky, povedal,že škoda na jej aute môže byť maximálne 1000 euro a to už je aj s pridaním .Ona má staršie auto, neviem presne koľko ročné , ale rozhodne je staršie podľa oznámenia mojej poisťovne , kde mám PZP. Zistila som, že jej škoda sa pomaličky vyšplhala na škodu , ktorú my máme na našom vozidle. S tým , že jej 300 euro poisťovňa odpočítala za zhodnotenie a amortizáciu vozidla.

Ja stále čakám, že poškodená sa ozve a bude odo mňa vyžadovať doplatok 300 Euro .Len ona je totižto ticho ........

Jedným slovom povedané, mám podozrenie, že u poškodenej je výška škody nadhodnotená a niečo sa v servise "upieklo ".

I napriek tomu , že by sa aj ozvala s požadovaním doplatku rozdielu, moja odpoveď bude veru v negatívnom slova zmysle .
bubkoch
06.10.10,08:19
zita5: mozes byt kludna, prave preto je PZP povinne zo zakona, aby vinnik nemusel nic platit zo svojho ... akekolvek naroky poskodeneho riesi za teba poistovna z tvojej poistky ...
poskodeny ta moze dat na sud a vymahat zvysok, ale cokolvek mu sud prizna nad ramec toho co zaplatila poistovna, zaplati aj tak opat len poistovna, nie ty
Zita5
06.10.10,17:03
zita5: mozes byt kludna, prave preto je PZP povinne zo zakona, aby vinnik nemusel nic platit zo svojho ... akekolvek naroky poskodeneho riesi za teba poistovna z tvojej poistky ...
poskodeny ta moze dat na sud a vymahat zvysok, ale cokolvek mu sud prizna nad ramec toho co zaplatila poistovna, zaplati aj tak opat len poistovna, nie ty

Ďakujem za odpoveď.
stanleyzv
19.12.10,02:52
Dobry den,

vraciam sa k tejto teme pricom sa aj mne stala nehoda, na cervenej do mna vrazilo auto, skodu neviem odhadnut aka bude, podla autorizovaneho servisu to bude totalka, videl to prijimaci technik, nakolko vraj cena prace v servise prekroci trhovu cenu, podla neatorizovaneho sa to v pohode bude dat na stolici opravit pricom praca bude na 1000 eur plus dieli, takze tak 2500 eur, obavam sa totalky, nakolko mi ostava v podstate pojazdny kus auta, nakolko to bolo napalene do zadu, je to poposuvane, ked mi odrataju zvysky obavam sa ze mi to nevinde ani na tu pracu.

ak je tu este clovek s menom preboha, potreboval by som od neho pomoct, neviem ci mam ist na rozpocet alebo ako sa dohodnut s poistovnou, v pondelok to maju prist obhliadnut, najradsej by som bol keby som im dolozil odhad od znalca, preto sa chcem spytat ci poskytujete este tieto sluzby.

Auto je Volvo S60, rocnik 12/2002, pred 4 mesiacmi bolo montovane legalne LPG, mam dat poistovakovy fakturu od tohto LPG, nakolko to zvysilo hodnotu auta, cena montaze plus dalsie poplatky bola cca 1500 eur, netusim aka je jeho realna trhova hodnota, ma servisnu knizku a poctive km, servisnu historiu overitelnu vo volve, na internete zacinaju na 5000 eur bez LPG, starsie s vyssim poctom km a nizsou vybavou. Viem poskytnut zatial aspon fotky na ako taky hruby odhat, do pondelka sa musim pripravit na obhliadkara, nech niesom uplne mimo, aby vedel ze ma nemaju ostikat o vela prachov.

Dakujem za odpoved
preboha
19.12.10,16:50
Dobry den,

vraciam sa k tejto teme pricom sa aj mne stala nehoda, na cervenej do mna vrazilo auto, skodu neviem odhadnut aka bude, podla autorizovaneho servisu to bude totalka, videl to prijimaci technik, nakolko vraj cena prace v servise prekroci trhovu cenu, podla neatorizovaneho sa to v pohode bude dat na stolici opravit pricom praca bude na 1000 eur plus dieli, takze tak 2500 eur, obavam sa totalky, nakolko mi ostava v podstate pojazdny kus auta, nakolko to bolo napalene do zadu, je to poposuvane, ked mi odrataju zvysky obavam sa ze mi to nevinde ani na tu pracu.

ak je tu este clovek s menom preboha, potreboval by som od neho pomoct, neviem ci mam ist na rozpocet alebo ako sa dohodnut s poistovnou, v pondelok to maju prist obhliadnut, najradsej by som bol keby som im dolozil odhad od znalca, preto sa chcem spytat ci poskytujete este tieto sluzby.

Auto je Volvo S60, rocnik 12/2002, pred 4 mesiacmi bolo montovane legalne LPG, mam dat poistovakovy fakturu od tohto LPG, nakolko to zvysilo hodnotu auta, cena montaze plus dalsie poplatky bola cca 1500 eur, netusim aka je jeho realna trhova hodnota, ma servisnu knizku a poctive km, servisnu historiu overitelnu vo volve, na internete zacinaju na 5000 eur bez LPG, starsie s vyssim poctom km a nizsou vybavou. Viem poskytnut zatial aspon fotky na ako taky hruby odhat, do pondelka sa musim pripravit na obhliadkara, nech niesom uplne mimo, aby vedel ze ma nemaju ostikat o vela prachov.

Dakujem za odpoved
ak ešte neprebehla obhliadka technikom poisťovne nepodpisujte zápis - nemusíte podpisovať, čomu nerozumiete, poslal som Vám tel. kontakt
Frise
17.01.11,17:05
Mam vsak aj ja iny problem, s ktorym potrebujem helpnut.. pred tyzdnom som havarovala a som poskodena. Obhliadkou bolo auto posudene ako totalna skoda, co znamena, ze sa neodporuca opravit, bo naklady na opravu by prevysili celkovu hodnotu auta, za ktoru sa teraz na trhu predava. Ja som ho kupila pred rokom a predbezne som sa informovala kolko mi vychadza poistne plnenie (cize to, co by som mala od poistovne dostat). Ta ciastka je asi polovica z ceny auta, ktoru som zan zaplatila pre rokom. Ako mam postupovat? Mozem si tu zvysnu sumu "vymahat" od dotycnej, ktora mi ju sposobila na zaklade kupno predajnej zmluvy? (Okrem toho budem na PNke v dosledku tej havarie viac ako 2 tyzdne)

Dakujem :)

Mám podobný problém, ako tento a prosím o rady a pomoc tých, ktorí s tým majú skúsenosti a hlavne stojím o názor pána s prezývkou PREBOHA.
Takže, mali sme škaredú autonehodu po zrážke s lesným zvieraťom, pričom naše auto bolo úplne poškodené. Jedná sa o totálnu škodu, lebo prevyšuje hodnotu auta. Škoda bola spôsobená výhradne na vlastnom vozidle. Bola privolaná polícia, všetko zdokumentovali a ofotili, udalosť sme, samozrejme nahlásili aj poisťovni...


Prosím vás teda o rady ako máme ďalej postupovať pri uplatnení si nároku na náhradu škody od poisťovne. Na čo sa pripraviť a na čo si dať pozor? Technik na obhliadku vraku ešte nebol. Zatiaľ žiadali len zaslať potrebné ,,papiere". Poistenie máme PZP aj havarijné, vek vozidla je presne rok a pol, ako aj rok výroby – 2009, jazdný výkon – 59,00kW/5700min, počet najazdených kilometrov – okolo 8000 km, rozsah poškodenia - totálna škoda. Neviem, aké ďalšie informácie sú potrebné...a vlastne, vôbec neviem, čo mám robiť...


Každému ochotnému človeku vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc :)
bubkoch
17.01.11,17:34
Mám podobný problém, ako tento a prosím o rady a pomoc tých, ktorí s tým majú skúsenosti a hlavne stojím o názor pána s prezývkou PREBOHA.
Takže, mali sme škaredú autonehodu po zrážke s lesným zvieraťom, pričom naše auto bolo úplne poškodené. Jedná sa o totálnu škodu, lebo prevyšuje hodnotu auta. Škoda bola spôsobená výhradne na vlastnom vozidle. Bola privolaná polícia, všetko zdokumentovali a ofotili, udalosť sme, samozrejme nahlásili aj poisťovni...


Prosím vás teda o rady ako máme ďalej postupovať pri uplatnení si nároku na náhradu škody od poisťovne. Na čo sa pripraviť a na čo si dať pozor? Technik na obhliadku vraku ešte nebol. Zatiaľ žiadali len zaslať potrebné ,,papiere". Poistenie máme PZP aj havarijné, vek vozidla je presne rok a pol, ako aj rok výroby – 2009, jazdný výkon – 59,00kW/5700min, počet najazdených kilometrov – okolo 8000 km, rozsah poškodenia - totálna škoda. Neviem, aké ďalšie informácie sú potrebné...a vlastne, vôbec neviem, čo mám robiť...


Každému ochotnému človeku vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc :)

postup je jednoduchy, nahradu skody si budes uplatnovat zo svojho havarijneho poistenia ...
kedze ide o totalku, auto sa opravovat nebude, likvidator z poistovne auto nafoti, zadokumentuje poškodene casti, vypočíta vysku plnenia a posle ti spravu o likvidacii poistnej udalosti, ktora bude obsahovat polozky:

casova cena auta : A
spoluucast : B
dlzne poistne : C
hodnota pouzitelnych zvyskov : D
k výplate : A-B-C-D

ty neriesis nic okrem toho ako spenazit vrak, lebo D bude zrejme dost vysoke
- davaj pozor na vypocet A a D, lebo poistovne aj ked maju podrobne tabulky a metodiku, zvyknu A podhodnocovat a D nadhodnocovat :mee:

btw: ako vies ze skoda prevysuje hodnotu auta a ze pojde o totalku ked pri aute este nebol likvidator a nic nespocital ???
Frise
17.01.11,22:02
postup je jednoduchy, nahradu skody si budes uplatnovat zo svojho havarijneho poistenia ...
kedze ide o totalku, auto sa opravovat nebude, likvidator z poistovne auto nafoti, zadokumentuje poškodene casti, vypočíta vysku plnenia a posle ti spravu o likvidacii poistnej udalosti, ktora bude obsahovat polozky:

casova cena auta : A
spoluucast : B
dlzne poistne : C
hodnota pouzitelnych zvyskov : D
k výplate : A-B-C-D

ty neriesis nic okrem toho ako spenazit vrak, lebo D bude zrejme dost vysoke
- davaj pozor na vypocet A a D, lebo poistovne aj ked maju podrobne tabulky a metodiku, zvyknu A podhodnocovat a D nadhodnocovat :mee:

btw: ako vies ze skoda prevysuje hodnotu auta a ze pojde o totalku ked pri aute este nebol likvidator a nic nespocital ???

Ach jo, :( veď práve preto, že poisťovni nejde v prvom rade o nás, ale o jej zisky sa ju snažím predbehnúť a zistiť ako bude asi postupovať, aké približne budú jej odhady a uvažujeme o tom, že si na pomoc prizveme odborného znalca na objektívny posudok. Budem sa snažiť urobiť všetko preto, aby rodičia kvôli nezodpovednému bratovi neprišli o svoje peniaze :mee:

Ako viem, že ide o totalku? Pretože brat je automechanik a nešťastník videl, že z auta už nebude nič :mee: Pri nehode bol aj poliš, ktorý sa v tom vyzná a povedal, že určite ide o totálku. Tiež si to myslím, lebo auto je veľmi zničené tým kotúľaním sa dole kopcom a následným ,,pristátím" v priekope - poškodený motor, predok aj zadok total rozbitý, zlisovaná kapota... Neviem, či tam okrem kolies a sedadiel zostalo vôbec niečo celé... Pracovník poisťovne po opise škody po telefóne ,,zhodnotil" cenu vraku na okolo 1000,-EUR. Lenže, ešte príde technik a práve jeho ,,posudok", hoci je otázne, či objektívny, bude pre poisťovňu smerodajný, tak uvidíme. Inak, ponuky na kúpu vraku už máme, najvyššia je zatiaľ 500,- EUR

Ďakujem za ten vzorec výšky plnenia :) - to som nevedela, mala som len približné info, ako sa to vypočítava. I pri tej najhoršej variante mi vychádza, že minimálne polovicu ceny vozidla by sme mali dostať späť. Keď však vrak príliš nadhodnotia, tak im poviem, že nech si to teda od nás kúpia, keď si ho tak vysoko cenia a poistné plnenie sa hneď vyrovná ;) Ale do smiechu mi veľmi nie je...

Tak ešte raz, díky moc :) Každá rada nám je teraz drahá, lebo s podobnou situáciou sa naša rodina ešte nikdy v živote nestretla.
preboha
20.01.11,12:43
radu ste už dostali, ja už iba tak na okraj - máte Forda?
garlic
09.03.11,22:53
Zdravim,
chcel by som sa poradit a ocenil by som odpoved od uzivatela "preboha".
Moja znama mala vlastnou vinou havarovala (na zamrznutej vozovke stupila prudsie na brzdu, dostala smyk a skoncila v plote susedovej zahrady). Auto je Renault Megane Combi 1.9 dTi, r.v. 1999, cca 170 tis. km. Je kupovane v r. 2007 cez uver od GE Money a havarijna poistka je v Komunalnej poistovni. Samozrejme podpoistene (na 200 tis. SK). Splatkovy kalendar konci v maji 2012. Momentalne je potrebne zaplatit este 1930 EUR. Splatka poistneho je cca 16,60 EUR mesacne.
Pri nehode bolo poskodene rameno, poloos a zliatinovy disk, (to su veci ktore robia vozidlo nepojazdne) a okrem toho odtrhnuty uchyt laveho reflektora a lakovanie celej lavej casti, plus predny a zadny naraznik - nie je to polamane ani pokrivane, len poskriabany lak od pletiva.
Likvidator napocital skodu na cca 2250 EUR, vseobecnu hodnotu vozidla stanovil na 2200 EUR, t.j. oznacil to za totalnu skodu. Hodnota zvyskov cca 700 EUR. GE Money by teda vyplatili 1500 EUR (len zrejme zabudol povedat ze tuto sumu este prenasobi koeficientom 200000:420000=0,47). Servis je ochotny auto opravit za menej ako 1500 EUR. Znama dokonca netrva na lakovani (podla odhadcu cca 1000 EUR), je rozvedena matka dvoch deti, auto potrebuje a skrabance su len kozmeticka vada ktora nevadi uzivaniu vozidla. Likvidator povedal, ze si ma podat ziadost o odsuhlasenie kalkulacie opravy v servise a ze sa uvidi, pricom on o tom dalej nerozhoduje.
Potreboval by som poradit najvhodnejsi postup v tomto pripade, kedze ona sa v tychto veciach vobec nevyzna a ja tiez nie som expert na poistne pripady, skor sa vyznam v tych technickych veciach. Nie som si isty ako bude postupovat GE Money (budu pozadovat poistne plnenie a aj havarovane vozidlo?). Nie je v pripade totalnej skody potrebne odhlasit vozidlo z evidencie na DI?
Vopred dakujem za rychlu odpoved!
preboha
12.03.11,20:32
nasledovné platí iba pre prípad, že majiteľka chce auto opravovať.
Vozidlo je možné opraviť v plnom rozsahu za 2300 EUR, ale aj za polovicu. O cene opravy rozhoduje:
- spôsob výberu dielov (značkový diel od renaultu za 400 EUR, alebo replika od iného výrobcu za 150 EUR). Pre auto vyrobené v r. 1999 je samozrejme zmysluplná lacnejšia varianta.
Cena práce v renaulte je dvojnásobná oproti cene bežného servisu. Poisťovňa nevie klientovi
"predpísať" servis, takže počítajú s najdrahšou alternatívou. Nič Vám nebráni požiadať bežný servis, aby Vám nakalkuloval predbežnú cenu opravy s neoriginálnych dielov. Slovo neoriginálny v tomto prípade neznamená druhoradý, nekvalitný, ale nový so zárukou a za dobrú cenu, pretože pred predajom koncovému zákazníkovi neprešiel cez štyri, ale len cez "dve ruky", takže na ňom nie sú nabalené 4 marže ale iba 2. Takáto kalkulácia servisu spôsobí, že poisťovňa nebude môcť vyabviť poistnú udalosť ako totálnu škodu. Ak sa takto rozhodnete, treba konať rýchlo, aby Vás poisťovňa " nepredbehla" a neuzavrela vec ešte skôr, ako servis spracuje kalkuláciu opravy. Pozn.: prasknutý úchyt na reflektore neznamená potrebu nového reflektora. Renault dodáva tzv. opravné sady, kde sa odlomený úchyt reflektoru iba vymení za nový - resp. sa prasknutý úchyt reflektora zvarí. Efekt pre klienta dosiahnutý iba týmto krokom - zníženie ceny opravy o 100 - 200 EUR. Ak technik poisťovne uviedol do zápisu výmenu reflektora, neznamená to, že servis reflektor MUSÍ vymeniť. Nemusí - od toho je servis, aby si zvolil spôsob opravy, ktorý považuje za primeraný. Takúto "ekonomickú" kalkuláciu opravy poisťovňa musí akceptovať, pretože jediná podmienka pre klienta zo zmluvy v tomto smere je aby neprekročil primerané ceny dielov a práce. Inak povedané lacnejšia oprava podľa zmluvy byť môže, drahšia ako v renaulte nie, čo horeuvedeným spôsobom dodržíte.
Stanislav 1975
09.05.11,06:59
Dobrý, chcela by som Vás požiadať o radu. Priateľ havaroval na motorke a dotycna, ktora sposobila nehodu ma poistku v Komunalnej poistovni. Kedze je priatel po nehode PN, tazko sa vzbavuje cokolvek...... Viete nam poradit ako postupovat, aby bola strata pre nas co najmensia??? motorka je Yamaha TDM900, rok 2007, a skoda??? predok je rozbitý úplne, pravdepodobne aj motor, odtrhnuta nadrz a kapotaž, ohnute vyfukove zvody a pravdepodobne aj ram.....

No nechcem ťa strašiť, ale z Komunálnej budeš veľmi ale veľmi ťažko ťahať peniaze...,oni neradi vyplácajú škody...-potrvá to mesiace, možno aj roky a aj tak priateľa poriadne zosekajú, dostane možno 30% škody...