resam
29.05.08,12:32
chcel by som sa opytat ako je to s osobnou prepravou osob, ale nie TAXI... hlavne sa mi jedna o oznacenie, ci je vobec povolene oznacenie tabulkou na streche, akurat namiesto TAXI tam je tel.cislo. Nemam sa kde informovat , tak Vas prosim o radu ...dakujem
radogr
29.05.08,21:15
ahoj, môj kamoš robí presne toto, keď mi vysvetlil aké to má výhody oproti taxislužbe tak som skoro neveril. No a označenie taxi na streche mať môžeš, netreba ti taxameter a ani reg. pokladňa... Stačí prijímový doklad...

Dúfam, že som pomohol :)
Dav
30.05.08,03:47
ahoj, môj kamoš robí presne toto, keď mi vysvetlil aké to má výhody oproti taxislužbe tak som skoro neveril. No a označenie taxi na streche mať môžeš, netreba ti taxameter a ani reg. pokladňa... Stačí prijímový doklad...

Dúfam, že som pomohol :)
V podstate súhlasím, až na to červene označené - nie taxi, ale Preprava .
horka
30.05.08,05:47
Klient má na celom aute polepené čísla a preprava. Nesmie byť taxi a fakt stačí iba príjmový bloček.
resam
30.05.08,12:31
no super ....dakujem.. a sup do toho :)
rickman
01.06.08,12:56
Znie to zaujimavo. Ak sa niekomu chce, mohli by ste tu nalepit mensiu tabulku s pre a proti.

Ceny su v tomto pripade niecim limitovane (zakonom, vyhlaskou...)?
Okrem PPD mozes mat aj normalnu pokadnu?
Staci mat zivnost, auto a rozvazas ludi?
Aky je maximalny pocet prepravovanych osob (zalezi len od auta)?
Dav
01.06.08,13:23
Znie to zaujimavo. Ak sa niekomu chce, mohli by ste tu nalepit mensiu tabulku s pre a proti. Len námatkovo- Pre: ako cestujúci - viem si vybrať podľa ceny, rýchlosti, spoľahlivosti. Ako podnikateľ - mám sa čím živiť. Proti - ako cestujúci : a je ten podnikateľ zodpovedný a dobrý vodič? Ako podnikateľ - a čo, keď budem účastníkom nehody?

Ceny su v tomto pripade niecim limitovane (zakonom, vyhlaskou...)? Trhom - ponuka a dopyt, a schopnosť uživiť svoju prevádzku-pokryť náklady na auto, konkurenciou. Podloženie ceny kalkuláciou - za PHM, opotrebenie vozidla, opravy a udržiavanie vozidla,cena práce vodiča, odvody podnikateľ, zisk
Okrem PPD mozes mat aj normalnu pokadnu? pokladňa nie je nutná
Staci mat zivnost, auto a rozvazas ludi? áno
Aky je maximalny pocet prepravovanych osob (zalezi len od auta)? áno, môže byť aj 8+1
Odpovede sú zelené.
rickman
01.06.08,16:21
Dakujem, myslel som si :).
mihal38
26.11.08,19:37
Ahoj chcel by som sa spytat či musi byť na dverach auta alebo vo vnutri vozidla nejake označenie pri nepravidelnej preprave osôb.
Paplusko
05.01.09,16:21
Čo potrebujem, keď chcem rozšíriť živnosť na prepravu osôb?
Poradí niekto?

Ďakujem
mona091
05.01.09,17:00
prosim o uvedenie zdroja, z ktorych vyplyvaju vase vyssie odpovede,

ja zatial viem len, ze: (zakon NR SR o cestnej doprave, zivnostensky zakon, vyhlaska ministerstva dopravy, post....)

- podnikat v cestnej doprave mozno iba na zaklade povolenia spravneho organu
- podnikanieˇv ostatnej cestnej doprave (mimo autobusovej) je zivnost, dokonca koncesia
- kto podnika v cestnej doprave je povinny: prepravny poriadok, oznacenie vozidla svojim obchodnym menom, mat opravnenie podnikat, byt poisteny a i.
- taxisluzba sa vykonava na uspokojenie potrieb osob ako nepravidelna, pohotova individualna preprava cestujucich....
- podrobnosti o taxi ustanovi vseobecne zavazny pravny predepis

a jeho teda omnoho viac, nezda sa mi, ze dnes si sadnem do auta, vylepim si cedulu preprava, pribalim PPD a hura, idem prevazat cestujucich, ja by som teda ku hocikomu do auta nesadla
Dav
05.01.09,17:31
prosim o uvedenie zdroja, z ktorych vyplyvaju vase vyssie odpovede,

ja zatial viem len, ze: (zakon NR SR o cestnej doprave, zivnostensky zakon, vyhlaska ministerstva dopravy, post....)

- podnikat v cestnej doprave mozno iba na zaklade povolenia spravneho organu
- podnikanieˇv ostatnej cestnej doprave (mimo autobusovej) je zivnost, dokonca koncesia
- kto podnika v cestnej doprave je povinny: prepravny poriadok, oznacenie vozidla svojim obchodnym menom, mat opravnenie podnikat, byt poisteny a i.
- taxisluzba sa vykonava na uspokojenie potrieb osob ako nepravidelna, pohotova individualna preprava cestujucich....
- podrobnosti o taxi ustanovi vseobecne zavazny pravny predepis

a jeho teda omnoho viac, nezda sa mi, ze dnes si sadnem do auta, vylepim si cedulu preprava, pribalim PPD a hura, idem prevazat cestujucich, ja by som teda ku hocikomu do auta nesadla

Takíto nepravidelní prepravcovia majú v ŽL uvedený predmet činnosti: Neverejná osobná cestná motorová doprava s vozidlami do 9 miest vrátane vodiča.

Takže, kým si sadneš do auta, vybavíš si ŽL, pribalíš PPD, oznámiš, že budeš plátca dane z motorových vozidiel, a môžeš rozvážať ľudí. Ak nebudeš stačiť, zamestnaj si šoféra. Prihlás sa ako zamestnávateľ(ZP, SP, DÚ).
Moje doporučenie : 1.Poisti aj prepravované osoby.
2. Vieš, ono keď nemáš auto a potrebuješ kdesi ísť, napríklad v sobotu do susednej obce,... nie je to zlý podnikateľský nápad. Alebo taká dodávočka, keď ide 5 minút pred autobusom, a si v cieli lacnejšie ako busom, rýchlejšie o všetky možné zastávky...
mona091
05.01.09,17:40
dakujem,

hm, takze vsetci taxikari mozu zmenit predmet cinnosti?
budu neverejni prepravcovia? Dobry napad,
- co sa tyka poistenia, je toi poistenie sedadiel

- este otazocka: aky je rozdiel medzi verejnou a neverejnou prepravou osob?

- no aspon sa "taxikari" vyhnu na cestach cestnym kontrolam a to: policia, danovaci, inspektorat prace, a tiez aspon nemusia psychologicke testy minimalne x krat zakonom urcenym,

- uf, dufam, ze to budu aspon mladi a pekni mladenci, ked uz k nim sadnem, nech je na co pozerat
Dav
05.01.09,17:51
- uf, dufam, ze to budu aspon mladi a pekni mladenci, ked uz k nim sadnem, nech je na co pozerat
Radšej nech je to zrelý skúsený muž, ako nedozreté zelené ucho:D... aby si došla bezpečne do cieľa.

K tomu ostatnému - asi si neverejní prepravcovia pozorne prečítali živnostenský zákon a našli nejaké odchýlky od taxislužby, napr. pevné stanovisko v meste, prevádzkové hodiny - ale až tak presne som to neskúmala. Ešte zvyknú prepravovať opatrovateľky do Rakúska, ľudí na letiská, tých, čo zaspia na autobus - do práce, rodiny na kúpaliská.
mona091
05.01.09,17:56
mne sa pacia mlado - zreli, len nech nedostanu v aute infarkt a rozoznaju farby semaforu,

a odchylky?
- taxi nemusi mat pevne stanovisko
- ani prevadzkove hodiny (moze byt len na telefon bez uradnych hodnin)
takze z toho mi vychadza, ze je to len v tej neverejnej preprave, ale dobry napad
spady
06.02.09,06:34
Čo potrebujem, keď chcem rozšíriť živnosť na prepravu osôb?
Poradí niekto?

Ďakujem

Isť na živn. urad a vybaviť si za 3 € kolok živnosť na nepravidelnú osobnú dopravu do 9 miest vrátane vodiča....:)
Pacino
09.02.09,15:45
taká otázočka....môžem takúto prácu vykonávať aj ako osoba na invalidnom dôchodku...apropo môže si takáto osoba vybaviť ŽL?
spady
06.03.09,14:17
taká otázočka....môžem takúto prácu vykonávať aj ako osoba na invalidnom dôchodku...apropo môže si takáto osoba vybaviť ŽL?

No a prečo by nemohla, akurát v odvodoch to bude ináč možno...........:)
milan523
08.03.09,20:32
ja mam ties napad,chcem brat ludi pred spojom autobusu,dam im lepsiu cenu a sli bi.len niektory maju cipovky,dalo bi sa to riesit?ale sa bojim ze ma autobusary znicia a aj podnik dopravny,tak neviem ci mam skusit ci nie,
matunbo
02.05.09,02:27
pokial viem tak TAXI služba zo zákona sa vykonáva na základe telefonickej objednávky a na osobnú prepravu potrebuješ objednávku na papiery s údajmi kedy, kde a koho.
Kuriér
03.05.09,22:24
matunbo: Mohol by si prosím ťa konkretizovať tú "objednávku na papieri s údajmi"?
Díky moc.

Nevie náhodou niekto za koľko sa dá zohnať ten žltý transparent na strechu auta? Na nete som hladal, ale nenašiel som nič. :(
Dav
04.05.09,03:58
matunbo: Mohol by si prosím ťa konkretizovať tú "objednávku na papieri s údajmi"?
Díky moc.


Pomerne často využívam služby "nepravidelnej prepravy osôb" a žiadnu objednávku na papieri s údajmi po mne nikto nikdy nechcel - pritom v mojom okolí funguje minimálne 7 takýchto prepravcov.
Kuriér
04.05.09,13:35
A ten prepravca ti dá nejaké potvrdenie? Lebo na príjmový poklad. doklad treba napísať aj meno a adresu prepravovanej osoby, nie?

Dakujem za odpoved.
Dav
04.05.09,18:09
A ten prepravca ti dá nejaké potvrdenie? Lebo na príjmový poklad. doklad treba napísať aj meno a adresu prepravovanej osoby, nie?

Dakujem za odpoved.
Dá mi príjmový doklad. Niektorí ich majú dopredu pripravené - dátum, účel - preprava, suma. Meno osoby nepíšu, alebo dopíšu na počkanie.
Ale dopredu som žiadnu objednávku prepravy nevypĺňala.
fly80
04.05.09,19:00
Mal by som jednu otázočku ohľadne tej nepravidelnej prepravy osôb.
Jedná sa mi označenie vozidla. je možné, aby to fungovalo napr. takto, momentálne začínam uz spomínanú živnosť. Dám si urobiť reklamu na auto meno,priezvisko a obchodné meno(pozn. logo ), capnem to na auto.
Ďalej, dohodol by som sa z miestnou taxi službou na spolupráci, a vycapil by som si aj ich logo na auto. Dalo by sa to aj takto riešiť,že by som jazdil v meste pod ich logom a pritom by som tam mal aj to svoje.Že vraj sa dá pracovať u taxi na koncesiu majitela s vlastným mot.vozidlom.(nepotrebujem koncesiu). Neporušíém týmto nejaký zákon,že budem používať 2 logá?
Prosím o odpoveď
Kuriér
04.05.09,20:39
Dá mi príjmový doklad. Niektorí ich majú dopredu pripravené - dátum, účel - preprava, suma. Meno osoby nepíšu, alebo dopíšu na počkanie.
Ale dopredu som žiadnu objednávku prepravy nevypĺňala.

Dakujem za odpoved, veľmi si mi pomohla. Mám tu ešte jeden problém:

Auto, ktorým by som prepravoval, je na leasing a je napísané na otcovo meno... (prepísať auto sa asi nedá, lebo leasingovka mi to nedovolí, lebo ešte nie som zárobkovo činná osoba) Môžem si aj napriek tomu odpísať daň za veci, ktoré kúpim? Napr. naftu, pneu a tak. Lebo ja by som bol v tomto prípade iba prenajímateľom auta.
Kuriér
05.05.09,01:17
Dav: dakujem za odpoved v SS. (ja ešte nemožem posielať SS, lebo tu ešte nie som 5 dní registrovaný...) Ešte by som sa chcel spýtať, či musím tie jazdy niekam aj evidovať? (Kniha jázd alebo niečo podobné)

Ešte k tej paušálnej sadzbe náhrad:tie kilometre si musím niekam zapisovať a potom mi tú náhradu za opotrebovanie auta dajú v akej forme? Odrátajú mi to z daní?

Ešte raz dakujem za pomoc.
Dav
05.05.09,04:14
Áno, jazdy sa evidujú v knihe jázd, a potom sa vypočíta náhrada za ubehnuté kilometre. Ale bola novela zákona o dani z príjmov, tak si musím najprv pozrieť zákon, aké možnosti sú v roku 2009, aby som Ti nedala chybnú informáciu.
Keby bolo auto Tvoje, žiadny problém - zaevidovať do majetku, zaplatiť daň z motorových vozidiel, doporučujem aj poistenie havarijné, a všetko, čo sa týka vozidla, ide do výdavkov, odpočíta sa od základu dane.
Dav
05.05.09,08:10
0,183 € náhrada za 1km
Kuriér
05.05.09,10:19
A tú knihu jázd si môžem kúpiť ja sám (kde?) alebo ju dostanem alebo ju musím vypýtať od niekoho?
Auto sa už vybavuje a keď sa to podarí, tak bude na mojom mene. Takže potom už dostanem naspať daň skoro zo všetkých výdavkov? Dostanem naspäť z nejakého výdavku aj celú sumu? (napr. leasing auta,

Nehnevaj sa, že sa tak blbo pýtam, ale ešte veľa vecí neviem ohľadom týchto vecí, ale nechcel by som začať podnikať ako nejaký úplný blbec.

Havarijné sme platili aj doteraz, takže to nie je problém, ale ešte si poistím aj sedadlá.

Tú daň z motor. vozid. musím zaplatiť na začiatku podnikania alebo stačí do konca januára nasledovného roku? (tak som to čítal na nete)

Veľmi pekne Ti dakujem za rady, dosť si mi pomohla.
Lianka
05.05.09,14:31
A tú knihu jázd si môžem kúpiť ja sám (kde?) alebo ju dostanem alebo ju musím vypýtať od niekoho?

Aj sam, aj stiahnut tu: http://www.porada.sk/downloads.php?do=search
Od koho? :eek: Mozno najdes free soft na nete alebo demo, ktore mozes tiez pouzit.



Tú daň z motor. vozid. musím zaplatiť na začiatku podnikania alebo stačí do konca januára nasledovného roku? (tak som to čítal na nete)

§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

(3) Ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu. 22)
http://www.porada.sk/t101572-dan-z-motorovych-vozidiel-od-1-1-2008-a.html
Kuriér
05.05.09,16:57
Dakujem Ti za odpoveď. Takže k tej dani: tú daň stačí zaplatiť do 31. januára? Pochopil som to správne?
Lianka
05.05.09,17:34
Za rok 2009 podas danove priznanie k dani z MV do 31.1.2010. Do tohto terminu si povinny aj dan uhradit.

Teraz oznamis len vznik danovej povinnosti, tlacivo najdes na www.drsr.sk - danove tlaciva, dan z motorovych vozidiel - oznamenie vzniku. Teraz nic neplatis, az buduci rok v januari.
Kuriér
05.05.09,17:51
Paráda, to som chcel vedieť. Dakujem.

Ešte otázka: keď už bude auto napísané na mňa, tak si daň z leasingu môžem odpísať, že? Alebo celú sumu leasingu?
Dav
05.05.09,18:19
Paráda, to som chcel vedieť. Dakujem.

Ešte otázka: keď už bude auto napísané na mňa, tak si daň z leasingu môžem odpísať, že? Alebo celú sumu leasingu?
Leasing z daní , nie daň z leasingu.
Keď bude auto napísané na Tvoje meno, zaradíš ho do majetku firmy. Pri dani z motorových vozidiel postupuješ podľa príspevkov Lianky. Poistenie havarijné musíš mať - k leasingu, poistenie sedadiel vrele doporučujem, na cestách sa stane všeličo, zákonná poistka vozidla je tiež bez diskusie,musí byť.
Tvoje príjmy budú príjmy z prepravy. Tvoje výdavky budú všetko, čo zaplatíš v súvislosti s podnikaním. Daň z mot.voz., poistky, pohonné hmoty, náhradné diely, opravy vozidla, pneu, náradie, autolekárnička, umytie vozidla, Tvoje odvody do zdravotnej poisťovne, do sociálnej poisťovne, telefón, parkovacie karty, diaľničné známky, inzeráty v novinách, vizitky, pečiatka, kolky na zriadenie živnosti, montérky, vôňa do vozidla, ....Auto zaradené v majetku budeš odpisovať vo výške lízingových splátok.
Rozdiel medzi príjmami a výdavkami je čiastkový základ dane. Od toho odpočítaš nezdaniteľnú časť na seba , odpočítaš osobnú poistku, ak máš uzatvorenú, výjde Ti základ dane. Z toho 19 % je daň z príjmu. (Ak nemáš deti a manželku, to sa tiež posudzuje pri dani z príjmov.)
Pokuty za dopravné priestupky nie sú daňový výdavok.
Kuriér
05.05.09,18:58
Dav: Veľmi pekne Ti dakujem za predošlú odpoveď. Ani neviem ako sa Ti mám odvďačiť.

Tak si to zhrňme :): za všetky spomenuté výdavky si budem môcť odpísať daň a mesačný leasing na auto si môžem odpísať celý?
Dav
05.05.09,19:17
Dav: Veľmi pekne Ti dakujem za predošlú odpoveď. Ani neviem ako sa Ti mám odvďačiť.

Tak si to zhrňme :): za všetky spomenuté výdavky si budem môcť odpísať daň a mesačný leasing na auto si môžem odpísať celý?
Viac-menej áno. Doporučujem Ti odkladať si všetky bločky, faktúry, čítať Poradu, a prípadne si nájsť vo svojom okolí ekonómku/ekonóma, ktorý/á Ťa usmerní. Teraz je aj nová možnosť viesť Daňovú evidenciu, čiže len príjmy a výdavky - pokiaľ nebudeš mať zamestnancov.
Doporučujem Ti zistiť si ceny prepravy u konkurencie, ak už nejaká je.
Potom si odhadnúť, za koľko by sa preprava vyplatila Tebe - koľko musíš zarobiť na poistky, cestnú daň, lízing, odvody, pohonné hmoty, telefón , opravy, ND, a samozrejme, aby si mal z čoho žiť.
Počítaj s tým, že budeš robiť aj prázdne kilometre, keď pôjdeš pre zákazníka napr. z Tvojho bytu na stanicu pre klienta a z jeho bytu k sebe domov.
Kuriér
05.05.09,19:42
Dav: tie veci si samozrejme budem odkladať. ;) Učtovníčku už mám vybratú, včera som akurát bol za ňou.

Konkurencia je v podobe taxíkov (ich ceny už poznám), ale preprava osôb osobným vozidlom ešte u nás nie je.

Ja už mám pripravený jeden cenník, podľa ktorého to vyzerá, že ľudia budú s cenami spokojní.

K tým prázdnym kilometrom: tie sa nezapočítavajú do prepravy? :eek: Ja som si myslel, že akonáhle nastúpim do auta, tak sa tie kilometre počítajú až dokým nevystúpim pred mojim domom.
Dav
05.05.09,19:48
Dav: tie veci si samozrejme budem odkladať. ;) Učtovníčku už mám vybratú, včera som akurát bol za ňou.

Konkurencia je v podobe taxíkov (ich ceny už poznám), ale preprava osôb osobným vozidlom ešte u nás nie je.

Ja už mám pripravený jeden cenník, podľa ktorého to vyzerá, že ľudia budú s cenami spokojní.

K tým prázdnym kilometrom: tie sa nezapočítavajú do prepravy? :eek: Ja som si myslel, že akonáhle nastúpim do auta, tak sa tie kilometre počítajú až dokým nevystúpim pred mojim domom.
Áno, prázdne kilometre sa počítajú, práve preto je dôležité mať takú cenu, aby boli aj zákazníci, aj zárobok.
Kuriér
05.05.09,20:00
Tak to mi teraz odľahlo. :) Ono je to tak, že som sa už spýtal kamarátov na ich názor na moje navrhované ceny a oni povedali, že keď budem prepravovať za také ceny, tak budú chodiť iba so mnou. A že vraj by som mal zdražiť. :) Ja to vidím tak, že moje tarify budú dosť výhodne pre mňa, aj pre budúcu klientelu. Hlavné bude, aby boli všetci spokojní - zákazníci a aj ja.
Dav
05.05.09,20:02
Prajem Ti úspech v podnikaní, spokojných zákazníkov a všetky kilometre bez nehody.
Kuriér
05.05.09,20:14
Prajem Ti úspech v podnikaní, spokojných zákazníkov a všetky kilometre bez nehody.

Dakujem a dakujem Ti aj za čas, ktorý si venovala mojim otázkam a za trpezlivosť. Veľmi si mi pomohla. Ked ešte budem mať nejakú otázku, tak sa na Teba ešte môžem obrátiť?
Dav
05.05.09,20:24
Dakujem a dakujem Ti aj za čas, ktorý si venovala mojim otázkam a za trpezlivosť. Veľmi si mi pomohla. Ked ešte budem mať nejakú otázku, tak sa na Teba ešte môžem obrátiť?
Samozrejme. Ak budem vedieť, poradím.
alaya1
21.06.09,04:38
zaujimalo by ma, co sa da na tuto nepravidelnu cestnu dopravu pouzit aj dotacia z UP, ako doplatok k svojim peniazom na kupu auta.
linko1
21.06.09,05:58
nedá...
alaya1
21.06.09,07:43
nedá...
A to uz preco? Ved ide o zriadenie SZCO a tam sa dotacia dava, ak sa chce zaoberat prepravou, tak auto je nutnost, nie?
Odpovie mi niekto kompetentny?,
linko1
21.06.09,15:55
dotáciu je možné požiť len do celkovej výšky cca 30000 korun /neviem koľko je to teraz presne eur/ na jeden kus! toho čo chcete aby vám na to dotáciu dali
alaya1
21.06.09,17:39
dotáciu je možné požiť len do celkovej výšky cca 30000 korun /neviem koľko je to teraz presne eur/ na jeden kus! toho čo chcete aby vám na to dotáciu dali
Takze, ak chce niekto prevadzkovat ako zivnostnik taxi, nema narok? Ved nic ine, ako auto mu netreba. To je ale blbost.
linko1
21.06.09,18:06
tak blbosť to nie je len treba hľadať odpovede...
http://www.porada.sk/t99300-peniaze-s-dotacie-na-auto.html
alaya1
21.06.09,19:49
tak blbosť to nie je len treba hľadať odpovede...
http://www.porada.sk/t99300-peniaze-s-dotacie-na-auto.html
tak dakujem, no ten link mi velmi nepomohol, aj tak vdaka.
stanco007
25.06.09,12:30
Takíto nepravidelní prepravcovia majú v ŽL uvedený predmet činnosti: Neverejná osobná cestná motorová doprava s vozidlami do 9 miest vrátane vodiča.

Takže, kým si sadneš do auta, vybavíš si ŽL, pribalíš PPD, oznámiš, že budeš plátca dane z motorových vozidiel, a môžeš rozvážať ľudí. Ak nebudeš stačiť, zamestnaj si šoféra. Prihlás sa ako zamestnávateľ(ZP, SP, DÚ).
Moje doporučenie : 1.Poisti aj prepravované osoby.
2. Vieš, ono keď nemáš auto a potrebuješ kdesi ísť, napríklad v sobotu do susednej obce,... nie je to zlý podnikateľský nápad. Alebo taká dodávočka, keď ide 5 minút pred autobusom, a si v cieli lacnejšie ako busom, rýchlejšie o všetky možné zastávky...
Pekne to pises ale netraba zabudat na konkurenciu a to v podobe taxikarov a v neposlwdnom rade aj vodicov SAD! Ta zruinuju, ze im beries kseft, a mozu ti aj podpaltit v tom horsom pripade auto. U nas to jeden robil, ze chodil pred busom s dodavkou a bral ludi ale ten natlak na neho... Aj ked je pravdou, ze nemal na to ZL a ani ziadne povolenie. Ale aj tak...
Ale pravdu povedat aj ja o tom rozmyslam :D
stanco007
25.06.09,13:02
Este sa chcem k tomu opytat, ze ake ceny by sa cca mali dat za odvoz? Lebo ked sa zamyslite napr nad tym, ze veziete niekoho napr 35km a bus stoji cca 2€, tak ten clovek vam asi nepojde za 4€, ked sa moze zviest busom nie??? V meste je to ine a aj ovele lepsie sa da zarobit na vozeni ludi
panslav
17.01.10,14:26
chcel by som sa pre istotu opytat musi to byt auto len do 8+1 osob ? alebo to mozen byt aj naprilad 14 miestny mikrobus ?
Dav
17.01.10,16:46
chcel by som sa pre istotu opytat musi to byt auto len do 8+1 osob ? alebo to mozen byt aj naprilad 14 miestny mikrobus ?
Pri voľnej živnosti je uvedené, že je do maximálne 8 osôb mimo vodiča
http://www.civil.gov.sk/archiv/p09/p09-05.shtm
jurga
18.01.10,19:35
Nepočúvaj hlúposti.Už sa pripravujú opatrenia na zamedzenie.Prvé vyhl.464/2009 z 3.11.2009 §7 odst.3 dodatočne montované svetelné zariadenia len hasiči,sanitky,busy a taxi.Nemôžeš to mať na streche ani zhasnuté.U nás to poliši vyriešili za 2 dni.Ď alšie je v pripomienkovom konaní bude musieť byť písom.objednávka a faktúra.Takže radšej taxi. Ja to robím 20r.poznám každý zákon záleží na úradoch,čo tolerujú,ale taxikári sa búria.
Economic
19.01.10,09:52
Čo potrebujem, keď chcem rozšíriť živnosť na prepravu osôb?
Poradí niekto?

Ďakujem

Ak si fyzická osoba - ísť na živn. úrad s 3.- Eurovým kolkom. Len vypísať žiadosť a počkať max. 5 dní a môžeš podnikať, ak si právnická osoba - rozhodnutie o rozšírení predmetu podnikania, so zápisnicou alebo rozhodnutím jediného spoločníka tak isto na živnostenské a potom na zápis zmeny do OR.
prevozník
20.01.10,10:31
pekny den.
Mal by som aj ja otazocku. Co potrebuje vodic, pocul som ze nejake vysetrenia od psychologa a doktora.
Economic
20.01.10,19:37
pekny den.
Mal by som aj ja otazocku. Co potrebuje vodic, pocul som ze nejake vysetrenia od psychologa a doktora.

Prosím ????

V rámci voľnej živnosti, aby ju vykonával nepotrebuje nič. No keď je vodič z povolania, možno by mal mať zdravotnú prehliadku ako ako vodič, či je vôbec schopný takú činnosť vykonávať.
dablisko
23.02.10,22:28
Dobrý ja bi som chcel vediet potrobne ako najprv začať,kam najprv zaist na aky prislusní urad(y),aby som mohol podnikať ako nepravidelná preprava osôb(nie taxi)?a ako viesť evidenciu pre dane a pod.,a ako alebo kde získať prehlad o cenách (podla coho si vytvoriť cenovy sadzobník za 1km jazdy)????:confused:
Dav
24.02.10,05:16
Dobrý ja bi som chcel vediet potrobne ako najprv začať,kam najprv zaist na aky prislusní urad(y),aby som mohol podnikať ako nepravidelná preprava osôb(nie taxi)?a ako viesť evidenciu pre dane a pod.,a ako alebo kde získať prehlad o cenách (podla coho si vytvoriť cenovy sadzobník za 1km jazdy)????:confused:
Zájsť na živnostenský úrad, zapisovať si príjmy a výdavky napr. do excelovskej tabuľky priebežne. Ceny získaš tak, že sa ako zákazník odvezieš s niektorými už existujúcimi prepravami, spočítaš si vlastné náklady prevádzky, a zistíš, či sa do podobnej sumy zmestíš.
dablisko
02.03.10,20:36
Dakujem vopred za radu (rady),a zapisovať to do tabulky excelovej priebežne ako často?(kazdým dnom ,týždnom a pod.)a ako je to stou prislusnou dotáciou na zacatie podnikania ked o nu zažiadam na UP,a schvália mi hu vo vyške.......danéj priklad,Môžem ju použiť na zakupenie auta na toto podnikanie a odpísať ho potom vdani????
Economic
02.03.10,20:45
Dakujem vopred za radu (rady),a zapisovať to do tabulky excelovej priebežne ako často?(kazdým dnom ,týždnom a pod.)a ako je to stou prislusnou dotáciou na zacatie podnikania ked o nu zažiadam na UP,a schvália mi hu vo vyške.......danéj priklad,Môžem ju použiť na zakupenie auta na toto podnikanie a odpísať ho potom vdani????

Všetky účtovné prípady evidovať priebežne. Ak bude príspevok na prepravu, auto sa kúpi a bude sa odpisovať podľa odpisového plánu. Príspevok je zdaniteľný, odpis je výdavkom = nákladom.
Dav
02.03.10,20:53
Dakujem vopred za radu (rady),a zapisovať to do tabulky excelovej priebežne ako často?(kazdým dnom ,týždnom a pod.)a ako je to stou prislusnou dotáciou na zacatie podnikania ked o nu zažiadam na UP,a schvália mi hu vo vyške.......danéj priklad,Môžem ju použiť na zakupenie auta na toto podnikanie a odpísať ho potom vdani????
Zapisovať denne, prípadne raz za týždeň (lebo sa bločky potratia, zabudne sa na niečo, vyhodí sa z peňaženky...)
Dotácia z ÚP - doprava nie je podporovaná činnosť. Doporučujem sa ísť spýtať na príslušný úrad práce, či sa niečo nezmenilo, a na čo všetko poskytujú príspevky - ktoré činnosti, a ktoré výdavky.
Auto môže byť v majetku firmy, môže byť súkromné auto používané v podnikaní. Daňové výdavky sú buď PHM a paušálna náhrada podľa ubehnutých km, alebo PHM a skutočné výdavky, spojené s prevádzkou vozidla, a odpisy vozidla.
dablisko
03.03.10,14:59
Dobry den,este bi som sa chcel spítať,že ak nedostanem(neschvália)
mi na UP dotáciu na zakupenie auta na toto podnikanie,či je aj iná možnosť???ako získať potrebné financie na zakupenie zmienovaného auta cca 2OOOeuro/2500euro,a či potporuju aj lízingovky tuto formu
podnikania(kupu auta)na tento ucel???ak áno aké lizingové spoločnosti???dakujem este raz za vase informácie.S pozdravom
dablisko
04.03.10,02:32
Alebo kto bi mi vedel dajako stím pomôct,mam to dost velmi zložité bo banky mi uver zamientnu(aby som si zafinancoval takto auto)na vykon tochto podnikania.Dajaky spôsob musí existovať nie????
linko1
04.03.10,08:16
na auto ti to určite neschvália
dablisko
05.03.10,00:27
A neexistuje dajaká páka na to,ja neviem ako to povedať alebo niekto kto bi mi vedel v tomto dajako pomôct(poradiť)????
dablisko
08.03.10,11:17
Dobrý den,ale ak tie peniaze použijem na prenájom vozidla,alebo som osobne majitelom auta len je poruchane(daju sa tie peniaze použiť a na opravu vozidla???
Rominosk
08.06.10,16:58
Dobrý deň,

mňa by zaujímalo ako je to s nepravidelnou prepravou osôb do zahraničia. Ide mi hlavne o Rakúsko a Nemecko. Stačí mi náš ŽL, alebo musím vybavovať povolenia aj v zahraničí (ak áno, na akom úrade).Ďakujem
Economic
08.06.10,17:12
Dobrý deň,

mňa by zaujímalo ako je to s nepravidelnou prepravou osôb do zahraničia. Ide mi hlavne o Rakúsko a Nemecko. Stačí mi náš ŽL, alebo musím vybavovať povolenia aj v zahraničí (ak áno, na akom úrade).Ďakujem

Stačí slovenský ŽL.
Erika Bošeľová
13.10.10,13:36
Dobrý deň.Môžte mi poradiť.Chcem robiť prepravu osôb do 8 miest.Viem že je potrebné navštíviť ŽU pre vydanie osvedčenia a 5€kolok,vrámci volnej živnosti.Ale čo ďalej ak chcem robiť prepravu ako sa už tu spomínalo 5min pred autobusom?Je to možné?koho treba osloviť?Tiež chcem prepravovať ľudí s miesta na miesto po dohode s nimi.Ako mám účtovať? Fakturovať,alebo je potrebná registračná pokladňa?
panslav
28.10.10,21:43
Dobry den. Chcem podnikat na zaklade zivnosti Nepravidelna preprava osob do 8+1 miest. Ake osvedcenia k tomu potrebujem ? treba psychotesty? potrebujem mat zaplatenu cestnu dan za auto? musi byt auto napisane na mne ? Dakujem.
Economic
29.10.10,05:35
Dobry den. Chcem podnikat na zaklade zivnosti Nepravidelna preprava osob do 8+1 miest. Ake osvedcenia k tomu potrebujem ? treba psychotesty? potrebujem mat zaplatenu cestnu dan za auto? musi byt auto napisane na mne ? Dakujem.

Je to voľný predmet podnikania, t.z. že Ti ho živnostenský úrad vydá bez problémov. Nič sa nepreukazuje. Auto nemusí byť Tvoje. Zabezpeč si to nejakou zmluvou, je to dôležité z pozície DÚ napríklad aj k vôli plateniu dane z motorových vozidiel a kontrole DzP.
panslav
29.10.10,10:54
Je to voľný predmet podnikania, t.z. že Ti ho živnostenský úrad vydá bez problémov. Nič sa nepreukazuje. Auto nemusí byť Tvoje. Zabezpeč si to nejakou zmluvou, je to dôležité z pozície DÚ napríklad aj k vôli plateniu dane z motorových vozidiel a kontrole DzP.

a musim za auto platit cestnu dan ?
Economic
29.10.10,13:55
a musim za auto platit cestnu dan ?

Bez konkrétnej otázky niet konkrétnu odpoveď. Lepšie pozeraj tu na porade už bolo o tom písané nájdeš odpoveď na svoje otázky.
panslav
29.10.10,14:13
tak mam inu otazku. situacia je takato. zivnostnik, so zivnostou Nepravidelna preprava osob, zamestnava mna na dohodu. Som na urade prace. Jazdim na svojom sukromnom aute. Kto ma platit dan z motoroveho vozidla? Ja alebo on ? Mozem ju zaplatit ja ? Vdaka za odpoved
42BOJKO
07.11.10,17:01
Tak zdravím všetkých podnikavých ludi ale po prečítaní tejto porady som dospel k dobrej informácii ako začať a čim rozšíriť podnikanie lebo prace je v mojom obore čo raz menej ,stačí vybaviť žl mať auto zaplatiť cestnú daň a zaevidovať auto do majetku a namiesto žltého označenia taxi môže byť červené označenie s nápisom preprava plus telefónne číslo ale neviem či aj musí byť označenie na dverách auta skúste odpovedať či mám dobré informácie.Dakujem
42BOJKO
07.11.10,17:06
Tak zdravím všetkých podnikavých ludi ale po prečítaní tejto porady som dospel k dobrej informácii ako začať a čim rozšíriť podnikanie lebo prace je v mojom obore čo raz menej ,stačí vybaviť žl mať auto zaplatiť cestnú daň a zaevidovať auto do majetku a namiesto žltého označenia taxi môže byť červené označenie s nápisom preprava plus telefónne číslo ale neviem či aj musí byť označenie na dverách auta skúste odpovedať či mám dobré informácie.Dakujem
jurga
08.11.10,22:07
Nemáš.Ak myslíš označenie na streche,ktoré bude akekoľvek svietidlo,tak vyhláška 464/2009 §7 jasne stanovuje,kto môže mať na vozidle dodatočne montované svetelné zariadenie a nezáleží na tom,či svieti alebo nie.Preprava tam nie je.Môžeš byť len polepený reklamou.Preprava nemusí mať na dverách nič,lebo sa jej netýka zákon 168/1996 a jeho novelizácie.Je to hneď na začiatku.
jurga
08.11.10,22:16
A ešte niečo.Nechce sa mi to hľadať,ale never ľuďom,čo ti odpovedajú,že na prepravu osôb(legálnu,oficiálnu) do Rakúska a iných štátov ti stačí slov.ŽL.Množstvo ľudí to vozí načierno.Stačí jedna nehoda,pri ktorej pasažieri budú vypovedať pred rakúskou políciou,že za dopravu platili a ty sa do smrti nedoplatíš.
42BOJKO
09.11.10,08:31
Tak idem vybaviť ten žl a čas ukáže efektívnosť toho podnikania ale neviem či môžem ešte jazdiť vo večerných hod.bez potvrdenia lekára lebo aj to som videl v telke.Dakujem za odpoveď.
42BOJKO
09.11.10,16:50
Tak všetkým čo chcú podnikať v nepravidelnej cestnej doprave do 9 miest tak som dnes vybavil ten žl a bola zmena názvu ale že vraj to je to isté bolo my povedané tak neviem presne znenie budem vedieť v piatok idem po žl
42BOJKO
09.11.10,17:00
Ziadne svetelne od značenie nemôžeš mať,stačí žl ,mat auto a platiť cestnú daň aj bločky a hurá do prace?
42BOJKO
12.11.10,15:52
Tak zdravím všetkých podnikavých v Cestná doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie.Toto je správny výraz na žl lebo dnes som bol po žl a v paragrafe 168/1996 som prečítal staršie znenie a to Osobnú cestnú dopravu vykonávanú cestnými osobnými vozidlami,ktorá celková obsaditeľnosť nepresahuje 9 osôb vrátane vodiča s výnimkou vozidiel Taxi služby. Neviem mam z toho trochu strach ale ukáže prax.
Economic
12.11.10,15:57
Tak zdravím všetkých podnikavých v Cestná doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie.Toto je správny výraz na žl lebo dnes som bol po žl a v paragrafe 168/1996 som prečítal staršie znenie a to Osobnú cestnú dopravu vykonávanú cestnými osobnými vozidlami,ktorá celková obsaditeľnosť nepresahuje 9 osôb vrátane vodiča s výnimkou vozidiel Taxi služby. Neviem mam z toho trochu strach ale ukáže prax.


Cestná motorová doprava vykonávaná
osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie Takto to je správne
42BOJKO
12.11.10,19:47
Máš pravdu píšem to na začiatku svojej porady a to za tým paragrafom 168/1996 to je znenie toho paragrafu.
panslav
30.11.10,11:06
Nemáš.Ak myslíš označenie na streche,ktoré bude akekoľvek svietidlo,tak vyhláška 464/2009 §7 jasne stanovuje,kto môže mať na vozidle dodatočne montované svetelné zariadenie a nezáleží na tom,či svieti alebo nie.Preprava tam nie je.Môžeš byť len polepený reklamou.Preprava nemusí mať na dverách nič,lebo sa jej netýka zákon 168/1996 a jeho novelizácie.Je to hneď na začiatku.

si si isty? v nasom mieste maju svetiace oznacenie na strecha rozne auta, donaska pizze, preprava osob, a policajtom to nevadi . dokonca vyzaduju aby to svietilo v noci.
jurga
30.11.10,16:44
si si isty? v nasom mieste maju svetiace oznacenie na strecha rozne auta, donaska pizze, preprava osob, a policajtom to nevadi . dokonca vyzaduju aby to svietilo v noci.
Vyhláška 464/2009 §7 ods.3
(3) Na vozidlá možno dodatočne montovať svetelné
zariadenia na označenie vozidiel taxislužby, autoškoly,
sanitných vozidiel, hasičských vozidiel a vozidiel hromadnej
osobnej dopravy, napríklad presvetlené smerové
a číselné tabule. Na sanitných vozidlách sa pripúšťa
použitie označenia svetelným nápisom „AMBULANCIA“
a na hasičských vozidlách sa pripúšťa použitie označenia
svetelným nápisom „HASIČI“ svietiacim dopredu
neprerušovaným bielym svetlom alebo červeným svetlom,
ktoré smie byť v činnosti výhradne pri použití
zvláštnych výstražných zariadení. Tieto nápisy svietiace
dopredu môžu byť vyhotovené aj zrkadlovo. Montáž
je možná iba za predpokladu, že nebudú vyžarovať
v uhle 15  smerom von od obrysu vozidla dopredu červené
svetlo a dozadu biele svetlo okrem nápisu „AMBULANCIA“
a „HASIČI“ spoločne s použitím zvláštnych výstražných
zariadení.

Ak to nevadí policajtom,neznamená to,že to nevadí taxikárom.U nás to policajti na podnet taxi vyriešili za pár dní.
panslav
01.12.10,13:34
zaujimave. ale inak zhaznute to mozu mat, ved ked je to zhasnute nieje to svetelne zariadenie a existuju aj terciky ktore vobec nesvietia.
jurga
01.12.10,15:28
zaujimave. ale inak zhaznute to mozu mat, ved ked je to zhasnute nieje to svetelne zariadenie a existuju aj terciky ktore vobec nesvietia.

Vyvetlenie nášho DI je také,že svetelné zariadenie to je aj keď nesvieti.Ak je tam žiarovka,LED, atd. a je to skrátka svietidlo,je to dodatočne montované svetelné zariadenie aj keď je vypnuté,alebo nefunkčné.
U nás s tým začali prepravy a mali tam napísané FAXI,TAXIK a pod.
Po tejto vyhláške to skončilo.
42BOJKO
12.12.10,21:33
Zdravim vas pani,to svetlo o ktorom je taka debata je asi problem lebo k tomu vsetkemu musi byt certifikovane ak je certifikat tak moze bzt na aute .
jurga
13.12.10,11:08
Zdravim vas pani,to svetlo o ktorom je taka debata je asi problem lebo k tomu vsetkemu musi byt certifikovane ak je certifikat tak moze bzt na aute .


Čitaj príspevok 88 a 90.Môžeš tam mať aj guľomet,ale bude to stále v rozpore s vyhláškou 464/2009. V § 7 máš vymenované,kto môže mať na vozidle dodatočne montované svetelné zariadenie.Napíš na prezídium pol.zboru,radový policajt tieto detaily neovláda.
maiky
13.12.10,22:58
cca 70 eur predava to firma tagman bratislava ,,,skus goooglit :)
Lubo44
30.01.11,20:13
Zdravím, prešiel som si celú tému ale nikde som nenašiel odpoveď na jednu vec (možno som zle čítal, neviem).

Ide o to, že prišiel za mnou živnostník, ktorý vykonáva nepravidelnú osobnú prepravu o ktorej tu je reč, aby som mu spravil DP za minulý rok. Doniesol mi hŕbu pokladničných blokov za PHM, nejaké náhradné diely a pod. Ale priniesol len pár príjmových pokladničných dokladov. Keď som mu povedal, že oproti nákupu PHM má veľmi málo príjmov, tak povedal, že v tomto podnikaní (nepravidelná preprava osôb) sa PPD vyplňuje len ak si to zákazník vyžiada. Inak nemusí žiadny doklad evidovať. Nevedel mi ale povedať podľa akého zákona alebo vyhlášky toto platí.

Mne sa to moc nezdá, to by teoreticky nemusel priznať žiadny príjem. Viete mi niekto povedať, či je to pravda a ak áno, kde by som to našiel v zákone. Ďakujem.
jurga
02.02.11,13:47
Zdravím, prešiel som si celú tému ale nikde som nenašiel odpoveď na jednu vec (možno som zle čítal, neviem).

Ide o to, že prišiel za mnou živnostník, ktorý vykonáva nepravidelnú osobnú prepravu o ktorej tu je reč, aby som mu spravil DP za minulý rok. Doniesol mi hŕbu pokladničných blokov za PHM, nejaké náhradné diely a pod. Ale priniesol len pár príjmových pokladničných dokladov. Keď som mu povedal, že oproti nákupu PHM má veľmi málo príjmov, tak povedal, že v tomto podnikaní (nepravidelná preprava osôb) sa PPD vyplňuje len ak si to zákazník vyžiada. Inak nemusí žiadny doklad evidovať. Nevedel mi ale povedať podľa akého zákona alebo vyhlášky toto platí.

Mne sa to moc nezdá, to by teoreticky nemusel priznať žiadny príjem. Viete mi niekto povedať, či je to pravda a ak áno, kde by som to našiel v zákone. Ďakujem.
Typický príklad podvodníka.Taxi dáva potvrdenie na vyžiadanie!! Preprava na každú jednu jazdu!!! Tvoj živnostník je normálny klamár a zlodej,lebo iba berie peniaze a nič neeviduje.A ešte klame,že nemusí.Nemá taxameter,to znamená,že za celý rok ak nevydá ani jeden PPD tak nič nezarobil? Zlodej.
Som tu pod svojím menom a na základe toho,čo píšeš verejne hovorím,je to zlodej.Zák. 168/1996 sa na jeho prepravu nevsťahuje,to znamená,že musí vydávať PPD!!!!!!!!!!!!!!
batorek
20.02.11,16:16
Dobrý deň.
Aj ja by som mala ohľadbe neprav.prepravy otázky. Tiež by som mala robiť DP no PPD sú a tiež bločky na PHM. Má klient súkromne vozidlo nezaradené do majetku. Keď som sa spýtala koľko km najazdil tak povedal že on nemusí mať km. Čo natankoval mám mu zúčtovať a nechce ani náhradu za km.V JU mu nemôžem nahrať skutočný nákup podľa blokčov musí to prejsť cez km. Neviem či dobre uvažujem ešte som takéhoto neučtovala. Súčiastky na opravu a DMV mu teiž nemôžem zúčtovať????
Prosím potvrdiť moje vízie alebo poradiť ako mám na to ísť.
A tiež si môže uplatniť len 80 % keď nemá knihu jázd.?????

Ďakujem dopredu
veronikasad
20.02.11,16:27
Dobrý deň.
Aj ja by som mala ohľadbe neprav.prepravy otázky. Tiež by som mala robiť DP no PPD sú a tiež bločky na PHM. Má klient súkromne vozidlo nezaradené do majetku. Keď som sa spýtala koľko km najazdil tak povedal že on nemusí mať km. Čo natankoval mám mu zúčtovať a nechce ani náhradu za km.V JU mu nemôžem nahrať skutočný nákup podľa blokčov musí to prejsť cez km. Neviem či dobre uvažujem ešte som takéhoto neučtovala. Súčiastky na opravu a DMV mu teiž nemôžem zúčtovať????
Prosím potvrdiť moje vízie alebo poradiť ako mám na to ísť.
A tiež si môže uplatniť len 80 % keď nemá knihu jázd.?????

Ďakujem dopredu
Doplň prosím predmet podnikania živnostníka
batorek
20.02.11,17:32
nepravidelná osobná cestná doprava vykonávana cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta vodiča najviac 8 miest na sedenie.

Toľko som okolo toho čítala už na porade, že vôbec sa stým neviem pohnúť. ďakujem vopred
veronikasad
20.02.11,17:36
nepravidelná osobná cestná doprava vykonávana cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta vodiča najviac 8 miest na sedenie.

Toľko som okolo toho čítala už na porade, že vôbec sa stým neviem pohnúť. ďakujem vopred
Vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku môže byť používané živnostníkom len na pracovné cesty. Pokial má prepravu v ŽL, malo by byť zahrnutné do obchodného majetku.

Na porade sa táto téma niekolkokrát rozoberala - skús pohladať. Videla som aj stanovisko DR SR.
batorek
20.02.11,17:50
Na základe čoho mu to zaradím do majetku, cenu odhadom ???to nemá nové auto, tam by mali byť aj odpisy ???
veronikasad
20.02.11,17:52
Na základe čoho mu to zaradím do majetku, cenu odhadom ???to nemá nové auto, tam by mali byť aj odpisy ???
Nezáleží na fyzickom veku auta, ale kedy ho ziskal do vlastníctva. Ak je auto vo vlastníctve viac ako 4 roky, odpisy už uplatňovať nemôžeš. VOZD sú náklady na prevádzku, poistné, daň z motorových vozidiel...
batorek
20.02.11,18:14
prepáč že sa takéto všedné veci pýtam, ale už ani to neviem čo som vedela keď ho má napr. 2 roky tak tam musím dať nejakú cenu.
Proste za čo ho kúpil si myslím,
Díky za ochotu
veronikasad
20.02.11,18:17
prepáč že sa takéto všedné veci pýtam, ale už ani to neviem čo som vedela keď ho má napr. 2 roky tak tam musím dať nejakú cenu.
Proste za čo ho kúpil si myslím,
Díky za ochotu
Nemá žiadny doklad o kúpe (kúpno-predajnú zmluvu ako FO) ?
batorek
20.02.11,18:27
Neviem musím sa ho zajtra spýtať. Takže keď ho má viac ako štyri roky tak ho zaradím snulovou hodnotou. V opačnom prípade podľa kúpnej zmluvy ale on len teraz začal podnikať prvý rok má DP, tak aj vtedy tú cenu čo je KZ ???? To nevadí ak ho používal ako FO napr rok, nemá byť hodnota nižšia pri zaradení.??? A keď vôbec nemá KZ tak čo musí mať uradný doklad o hodnote auta???
veronikasad
20.02.11,18:30
Neviem musím sa ho zajtra spýtať. Takže keď ho má viac ako štyri roky tak ho zaradím snulovou hodnotou. V opačnom prípade podľa kúpnej zmluvy ale on len teraz začal podnikať prvý rok má DP, tak aj vtedy tú cenu čo je KZ ???? To nevadí ak ho používal ako FO napr rok, nemá byť hodnota nižšia pri zaradení.??? A keď vôbec nemá KZ tak čo musí mať uradný doklad o hodnote auta???
ak auto kúpil napr. v roku 2009, v roku 2011 uplatníš odpis ako v 3. roku podnikania. Odpisy za 1. a 2. rok mu prepadnú.
batorek
20.02.11,18:38
Ďakujem ti pekne zajtra sa prihlásím, že čo má aký doklad.
batorek
20.02.11,18:57
No ešte dne som to zistila žiadný doklad o kúpe nemá to kúpil pred dvoma rokmi a dali to len prepísať . Keď to zaradím s nulovou hodnotou stratí celé odpisy jemu to nevadí. PHM mu môžem podľa blokov účtovať nepotrebujem km alebo ano???? Má taký doklad tarify že v obci napr. 1,50 a vonku podľa dohody.
Lubo44
21.02.11,14:04
Typický príklad podvodníka.Taxi dáva potvrdenie na vyžiadanie!! Preprava na každú jednu jazdu!!! Tvoj živnostník je normálny klamár a zlodej,lebo iba berie peniaze a nič neeviduje.A ešte klame,že nemusí.Nemá taxameter,to znamená,že za celý rok ak nevydá ani jeden PPD tak nič nezarobil? Zlodej.
Som tu pod svojím menom a na základe toho,čo píšeš verejne hovorím,je to zlodej.Zák. 168/1996 sa na jeho prepravu nevsťahuje,to znamená,že musí vydávať PPD!!!!!!!!!!!!!!
Ďakujem za odpoveď.

Len by som k tomu povedal, že netreba hneď súdiť človeka a nazvať ho zlodejom a podvodníkom. Dotyčný predtým ako začal podnikať robil u taxislužby a nechal sa oklamať niekým, kto mu povedal že taxi a nepravidelná preprava osôb je to isté. Za to, že je dôverčivý a nepreveril si to ešte nemusí byť zlodej a podvodník. Príkladne si vedie knihu jázd a na všetky jazdy dodatočne vystavil PPD podľa prejdených km a jeho cenníka. A od teraz už každú jazdu vystavuje doklad, bez toho či to zákazník chce alebo nie. Takže žiadny podvod, žiadna krádež sa nekoná.
batorek
22.02.11,12:26
Dobrý deň.
Je tu ešte jeden háčik ohľadne auta. Auto má na mene ale
s rodným číslom. Ak ho chcem dať do majetku musí byť na IČO????. Môže mi to niekto potvrdiť. Ďakujem batorek
dobjan
02.10.11,17:32
Dobrý deň, chcel by som sa opytat ako je to s osobnou prepravou osob, ale nie TAXI v tomto roku. či sa zmenili podmienky. Mám vlastné osobné auto a chcem popri zamestnaní trochu privyrobiť. Poradíte? pomožete ako začať. Ďakujem
jurga
06.10.11,11:28
Vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku môže byť používané živnostníkom len na pracovné cesty. Pokial má prepravu v ŽL, malo by byť zahrnutné do obchodného majetku.

Na porade sa táto téma niekolkokrát rozoberala - skús pohladať. Videla som aj stanovisko DR SR.

Ja mám v ŽL taxislužba,vozidlo nemám v OM,je súkromné,náklady 40%,za 20 rokov 4 kontroly DÚ a nikdy problém.Dokonca mi bolo vysvetlené,že nie som účtovná jednotka,vediem len evidenciu príjmov v časovom slede a nemám žiadny OM.
panslav
13.10.11,13:34
Dobry den. mam takuto otazku. mam zivnost na "prepravu osob" a chcem zamestnat cloveka na dohodu. ten clovek bude jazdit na vlastnom aute.

1. musi mat ten clovek pri sebe v aute kopiu dohody a mojho zivnostenskeho osvedcenia ?

2. Mozem mu dat do hohody rovnaku cinnost ako je moja zivnost ? (to je : Cestna motorova doprava vykonavana os. vozidlami do 9 miest na sedenie)

3. bude jazdit svojim autom, dalo by sa do dohody nejak napisat to, ze za stav auta je zodpovedny on a nie ja ako podnikatel ?

Dakujem.
globalpartner
13.10.11,13:43
Dobry den. mam takuto otazku. mam zivnost na "prepravu osob" a chcem zamestnat cloveka na dohodu. ten clovek bude jazdit na vlastnom aute.

1. musi mat ten clovek pri sebe v aute kopiu dohody a mojho zivnostenskeho osvedcenia ?

2. Mozem mu dat do hohody rovnaku cinnost ako je moja zivnost ? (to je : Cestna motorova doprava vykonavana os. vozidlami do 9 miest na sedenie)

3. bude jazdit svojim autom, dalo by sa do dohody nejak napisat to, ze za stav auta je zodpovedny on a nie ja ako podnikatel ?

Dakujem.

Ak sa tu bavíme o dohode o pracovnej činnosti , alebo inej dohody podľa zákonnika práce zodpovedá za škodu ako zamestnanec do výšky myslím trojnásobku príjmu(platu) okrem fin.prostriedkov a iných hodnôt na základe (spísanej hmotnej zodpovednosti ) .

K 2. činnosť potom bude len šofér-vodič , kópiu Vášho živ.oprávnenia doporučujem aby pri sebe mal .

Iné by to bolo na jeho živnosť , alebo to tak bolo myslené , potom by to nebola dohoda , ale napr. rámcová zmluva a iné
panslav
13.10.11,17:25
ano, myslel som dohodu o pracovnej cinnosti. a mozem do dohody napisat ze plne zodpoveda za stav svojho auta a aj za to, ak niekoho koho prepravuje zabije pri nehode ?
globalpartner
14.10.11,11:19
ano, myslel som dohodu o pracovnej cinnosti. a mozem do dohody napisat ze plne zodpoveda za stav svojho auta a aj za to, ak niekoho koho prepravuje zabije pri nehode ?

Zo zákona (Zákonnik práce) zodpovedá len do výšky dvoch alebo troch (bola tam zmena)mesačných platov. Takže text v dohode by bol neplatný lebo odporuje zákonu.
Zo psychologického hľadiska to tam však môže byť (nech auto šetrí).

Ak sa stane nehoda a napr. niekoho zabije stále zodpovedáš Ty ako prevádzkovateľ vozidla. Takéto škody na majetku , alebo zdraví sa hradia z PZP vozidla.
Balint Tarnok
27.02.12,10:57
neviem ci sa bude moct vybavit preprava osob,nakolko od marca nadobudne platnost novy zakon,ktory povoluje len taxisluzbu
alicacka
28.03.12,08:57
Dobrý deň. Od 1.3.2012 nadobudol účinnosť zákon 56/2012, kedy ak niekto zamestná vodiča, tak musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - viď § 28 ods. 1. Keďže môj klient vykonáva cestnú dopravu na prepravu osôb do 9 miest na sedenie, na Inšpektoráte práce mi povedali, že nemôže mať zamestnanca na dohodu, ale na neho platí nový zákon, teda už môže byť vodič len na pracovnú zmluvu. Vyskytla sa tu otázka, ak je potrebné sa riadiť podľa nového zákona, je potrebné dodržať aj označenie vozidla a vybavenie vozidla atď podľa tohto zákona ? Na to mi však Inšpektorát práce nemohol odpovedať, keďže sú kontrolný orgán. Inak boli veľmi zlatí.
alicacka
29.03.12,07:14
Prosím Vás, nikto sa k tomu nevie vyjadriť ? Podľa ktorého zákona postupujete teraz, keď máte cestnú dopravu na prepravu osôb do 9 miest na sedenie ?
Economic
29.03.12,07:21
Prosím Vás, nikto sa k tomu nevie vyjadriť ? Podľa ktorého zákona postupujete teraz, keď máte cestnú dopravu na prepravu osôb do 9 miest na sedenie ?

Teraz platí nový zákon.
Teda ak by som si vybavovala teraz živnosť alebo by som teraz začínala podnikať, idem jednoznačne podľa aktuálne platnej legislatívy.
Ak oprávnenie na ten predmet bolo vydané skôr, bude mať obmedzenú platnosť. Kontaktuj príslušný živnostenský úrad. Pôvodné bude zrušené a po prechodnej dobe ak budeš chcieť prepravu pre 9 osôb robiť, ideš podľa nového.
avalik
29.03.12,07:32
Dobrý deň. Od 1.3.2012 nadobudol účinnosť zákon 56/2012, kedy ak niekto zamestná vodiča, tak musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - viď § 28 ods. 1. Keďže môj klient vykonáva cestnú dopravu na prepravu osôb do 9 miest na sedenie, na Inšpektoráte práce mi povedali, že nemôže mať zamestnanca na dohodu, ale na neho platí nový zákon, teda už môže byť vodič len na pracovnú zmluvu. Vyskytla sa tu otázka, ak je potrebné sa riadiť podľa nového zákona, je potrebné dodržať aj označenie vozidla a vybavenie vozidla atď podľa tohto zákona ? Na to mi však Inšpektorát práce nemohol odpovedať, keďže sú kontrolný orgán. Inak boli veľmi zlatí.

zavolaj si na Krajský úrad dopravy - na zivnostenskom k tomuto pravdepodobne nevedia nic
alicacka
29.03.12,07:41
A teraz sa vlastne podľa čoho riadite, ak ešte nie podľa nového zákona? Ja som ohľadne toho nič nenašla. Máme mať aj teraz označené auto atď? Viete ma usmerniť, čo si pozrieť podľa starého ?
avalik
29.03.12,07:58
A teraz sa vlastne podľa čoho riadite, ak ešte nie podľa nového zákona? Ja som ohľadne toho nič nenašla. Máme mať aj teraz označené auto atď? Viete ma usmerniť, čo si pozrieť podľa starého ?

ja sice mam tuto zivnost ale nie aktivnu -volala som na KUD, ze co teraz ... povedali, ze do 3.12.2013 mi plati podla stareho a ze vlastne by mohlo ist aj o vlastnu dopravu - zrusenie zivnosti zatial neriesim

pozri aj prisp. http://www.porada.sk/t190411-zrusenie-volnej-zivnosti-na-prepravu-osob.html#post2020016
ak to nema ako hlavnu cinnost (ale len ako doplnok popri inej hlavnej) da sa tato preprava povazovat za cestnu dopravu pre vlastnu potrebu.
alicacka
29.03.12,08:00
No, my to máme ako živnosť a nič iné nerobíme, len prepravu osôb. Ale ani doteraz som sa nikde nedopracovala, či to robíme dobre. Či máme mať auto nejako označené napríklad?
avalik
29.03.12,08:02
No, my to máme ako živnosť a nič iné nerobíme, len prepravu osôb. Ale ani doteraz som sa nikde nedopracovala, či to robíme dobre. Či máme mať auto nejako označené napríklad?

najlepsie je si zavolat na KUD - v BA boli velmi ustretovi a ochotni
alicacka
29.03.12,08:05
OK. Idem pohľadať telefónne číslo.
avalik
29.03.12,08:08
volaj cez uradne hodiny :)
maderr1
31.03.12,18:25
Dobry den ako tak rozmyslam tak sa chcem dat na prepravu osob.Mam kupene nove auto na leasing mam aj zivnost.Co mi treba na to aby som mohol v nasom meste prepravovat ludi? nejaky certifikat?Prosim poradi mi niekto?Dakujem
maderr1
31.03.12,18:27
Prosim Vas co mi treba k nepravidelnej preprave osob?nejaky certifikat?Co vsetko mam mat?Dakujem
zalobaba
31.03.12,18:36
Vzhľadom k zmene zákona o cestnej doprave, ktorá nadobudla účinnosť dňa 01.03.2012, nie je už osobná doprava živnosťou. Je možné prevádzkovať ju ako taxislužbu, povolenie vydáva príslušný KÚDaPK po splnení všetkých podmienok (napr. zodpovedný zástupca s požadovaným osvedčením, preukázanie finančnej spoľahlivosti, vozidlo nie staršie ako 5 rokov a pod.).
avalik
31.03.12,18:39
Prosim Vas co mi treba k nepravidelnej preprave osob?nejaky certifikat?Co vsetko mam mat?Dakujem

prestuduj si zakon 56/2012 o cestnej doprave
http://zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210760&FileName=zz2012-00056-0210760&Rocnik=2012
maderr1
31.03.12,19:05
takze uz si musim vybavyt nejaky certifikat na taxi sluzbu?Kolko ta stoji.A co osobna preprava uz sa konci,alebo ako mam tomu rozumiet?Ja som uz z toho dopleteny neviem kde mam zacat!!!
avalik
31.03.12,19:28
takze uz si musim vybavyt nejaky certifikat na taxi sluzbu?Kolko ta stoji.A co osobna preprava uz sa konci,alebo ako mam tomu rozumiet?Ja som uz z toho dopleteny neviem kde mam zacat!!!

v prvom rade si pozorne precitaj zakon
zalobaba
31.03.12,19:30
Začni na príslušnom KÚDaPK podaním žiadosti o vykonanie skúšky odbornej spôsobilosti pre taxislužbu.
Economic
01.04.12,06:38
Začni na príslušnom KÚDaPK podaním žiadosti o vykonanie skúšky odbornej spôsobilosti pre taxislužbu.

Ja už len doplním, že zodpovedná osoba musí byť v pracovnom pomere. Nestačí žiadna dohoda. To isté platí aj u taxikárov.
Economic
05.04.12,06:47
Na svete je vykonávacia vyhláška 124/2012 - Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
Zita5
27.04.12,11:38
Pre SZČO ktorý vykonáva prepravu osôb dávam do pozornosti túto tému
http://www.porada.sk/t191895-p2-novy-zakon-o-cestnej-doprave-platny-od-1-3-2012-a.html#post2050049
simča.
14.05.12,19:53
Dnes som bola naživnostenskom úrade a tam mi povedali že nepravidelná preprava už zanikla a že mám ísť do Žiliny a spraviť si taxislužbu. Potom som zašla na ÚPSVaR, od ktorého som získala príspevok na podnikanie na prepravu (pozn. príspevok výslovne neplatí pre taxislužby) a tam na mňa pozerali ako na zjavenie že o ničom nevedia, že čo im to hovorím. Taktiež aj to, že zamestnanca môžem mať stále na dohodu, že zatiaľ je to len návrh, no nieje to ešte schválené... takže veselo môžem mať ďalej zamestnanca na dohodu. Povedzte mi, kde sa má obyčajný človek dopátrať ako vlastne podnikať, keď ani samé kompetentné orgány v tom nemajú jasno?
michal kmet
27.11.12,21:13
Dobry večer.Ja som si požiadal o dotaciu na nepravidelnu prepravu.Mal som 2 dni pred komisiu vypracovany Podnikatelsky zamer.Povedali nam aby sme si išli už vybavit živnost s datumom 1.12.2012.Tak som tam šiel a na živ.urade mi povedali že to neni živnost ale na licenciu lebo to spada už pod taxi službu od 1.3.2012.Pol roka som na to čakal ako chuj nemohol som sa ani zamestnat kedže som bol na Urade prace.Nikto o tom nevedel že už sa to neda takto riešit.Skoro som sa aj rozplakal kolko času som tomu venoval učil sa ulice a pod.
zalobaba
27.11.12,21:51
Dobry večer.Ja som si požiadal o dotaciu na nepravidelnu prepravu.Mal som 2 dni pred komisiu vypracovany Podnikatelsky zamer.Povedali nam aby sme si išli už vybavit živnost s datumom 1.12.2012.Tak som tam šiel a na živ.urade mi povedali že to neni živnost ale na licenciu lebo to spada už pod taxi službu od 1.3.2012.Pol roka som na to čakal ako chuj nemohol som sa ani zamestnat kedže som bol na Urade prace.Nikto o tom nevedel že už sa to neda takto riešit.Skoro som sa aj rozplakal kolko času som tomu venoval učil sa ulice a pod.

To ste až teraz zistili, že UPSVaR je splachovací a sedia tam samí "odborníci"...:D prepustila by som to všetko na hodinu....