barborka7
02.06.08,06:45
Poprosím nejaké recepty na džem z višní.
Ďakujem
kami8
02.06.08,04:59
Poprosím nejaké recepty na džem z višní.
Ďakujem
nemam overeny,ale toto som vygooglila:
Višňový džem

2 dl vody, 300 g cukru, 2 vanilkové cukry, 1 vrecúško želírovacieho prípravku (napríklad GelFix), 1 kg vykôstkovaných višní, 6 lyžíc rumu.

Višne rozmixujeme, pridáme vodu, cukor, vanilkový cukor, želírovací prostriedok. Privedieme do varu a varíme 6 minút. Džem odstavíme, primiešame rum a naplníme nahriate poháre. Ihneď ich uzatvoríme.
kami8
02.06.08,05:03
[quote=kami8;742608]nemam overeny,ale toto som vygooglila:

a este jeden bez rumu-ak mas male deti :-)) tento sa mi viac pozdava:
Višňový džemPostup: Višne umyjeme, odstopkujeme a odkôstkujeme. 2/3 višní rozmixujeme alebo jemnejšie pomelieme a pridáme zvyšnú 1/3 odkôstkovaných plodov. Na 1 kg višní použijeme 600 g cukru a 1 ČL kyseliny citrónovej, potom spolu premiešame a ne*cháme v chlade presladiť pár hodín. Džem treba variť s pektínom (pri použití sa riadime návodom). Po dovarení ešte horúce plníme do pohárov. Vhodné sú menšie poháre. Napĺňa*me ich takmer po okraj.Uzatvorené poháre prevrátime, aby sa dobre prichytilo viečko. Takto ich necháme 10-30 minút (podľa veľkosti pohára). Džem po uzavretí viečkom môžeme aj sterili*zovať 10 minút pri teplote 90 °C.
annadam
03.06.08,09:39
Vlani som robila a bol vynikajúci. Višne sme odkôstkovali /strašná robota/, nepomleli, nechali celé. Použila som Gelfix 2 v 1, alebo 3 v 1 /podľa toho aké sladké to chceš mať./ Variť presne podľa receptu. Tie kúsky višní na chlebíku s maslom suverénne vedú. Najlepší džem v rodine.
Modroocko
03.06.08,09:49
Višne zásadne nemeliem. Oni sa na polovicu rozkúskujú už pri odkôstkovaní a následnom miešaní. Džem bez týchto kúskov plodov si už ani neviem predstaviť. Používam len obyčajný cukor a žiadnu ďalšiu chémiu. A na tom džeme si ide celá rodina oblízať prsty.

Radím používať odkôstkovač a zároveň sa obliecť do niečoho, nad zničením čoho nebudete banovať. Ono sa tá višňa horšie perie. A ak sa už podarilo - fľak treba potrieť citrónovou šťavou a hneď nato vyprať.
barborka7
04.06.08,10:55
Ďakujem za receptíky, veľmi mi pomohli.
jazzy
16.06.08,10:29
Višňový džem je fajn, ja nakladám višne do alkoholu. Do veľkej sklenenej fľaše dám odstopkované višne aj s kôstkou. Rozmiešam rum, vodku a červené víno v pomere 1:1:0,5, pridám kryštálový cukor ( najlepší je trstinový ) podľa chuti a zalejem višne, aby boli úplne zakryté. Vložím ešte 1 rozrezaný vanilkový struk, uzavriem a odložím na chladnejšie tmavšie miesto. Nechám min. mesiac odležať, ale vydržia aj rok ( ak ich nezjete ). Višne používam napr. do nepečených piškótových guliek a z nálevu vznikne fajná griotka.
Miru
17.06.08,05:57
Modroočko-aký druh odkôstkovača používaš? Mám jeden vo výhľade ale neviem či budem spokojná ,či zas nepribudne dálší "pomocník "do šuflíka.:confused:

Prosím aj ostatních čím ,alebo s akým odkôstkovačom spolupracujete? okrem prstíkov,ten už poznám.
naan
18.06.08,04:42
Zdravím všetky pordáčky. Chcem vám poradiť veľmi dobrí odkôstkovač od Tupperwarre. Je to v podstate luskáčik na orechy, ale má aj funkciu odkôstkovača, ale veľmi dobre sa s ním pracuje, nezafrkáte sa a orechy na ňom rozlúskate každého druhu.;)
jarosenka
18.06.08,11:19
Kde by som ho mohla ten odkôstkovač (vykôstkovač:confused:) kúpiť?
Kedysi som mala niečo podobné požičané a bola som veľmi spokojná.
jarosenka
18.06.08,11:21
[quote=Modroocko;743857]Višne zásadne nemeliem. Oni sa na polovicu rozkúskujú už pri odkôstkovaní a následnom miešaní. Džem bez týchto kúskov plodov si už ani neviem predstaviť. Používam len obyčajný cukor a žiadnu ďalšiu chémiu. A na tom džeme si ide celá rodina oblízať prsty.

Modroočko, prosím ťa, mohla by si napísať ten recept presnejšie? Je mi sympatické, že tam nejde žiadna chémia. Vďaka.:)
naan
19.06.08,21:06
Ahoj, dievčatá,
je síce pozde, ale chcem vám dať recept na miešaný džem. Urobila som ho pred dvoma rokmi. Mala som dozber jahôd asi kilo a už mi dozrievali taibery a čierne ríbezle aj maliny, tak som sa rozhodla, že to využijem a výsledok bol prekvapujúci, každému chutil práve tento miešaný džem. Minulého roku som si už dala záležať a nechala som si zamraziť 2 kg jahôd, pretože dozrievajú skôr ako ostatné popísané ovocie. To ostatné ovocie dozrieva skoro súčasne, takže som si nazbierala 1/2 kg taiber, 1/2 kg malín, 1/2 kg čierných ríbezlí. Ríbezle som rozvarila a prepasírovala, aby neboli semienka, pridala som ostatné ovocie, nechala som povariť a ponorným mixérom som všetko rozmixovala.
Ja pridávam na 1 kg zmesi 80 Dg cukru,2-3 čl citrodeko, zamiešam aby sa cukor rozpustil a varím po menších dávkach. Pomer ovocia môže byť aj iný, určite bude chuťove dobrý. Ak chcete, skúste.
Pru
01.07.08,10:27
prosím vás, nepozná niekto dobrý recept na marhuľový džem, tak aby sa nechytila pleseň navrchu, ďakujem
beba13
01.07.08,10:54
Tiež robím džem z rôzneho drobného ovocia ako naan a ten sa zje vždy ako prvý. Miešam jahody, maliny, černice, čierne ríbezle a zemolez.
petmar
03.07.08,08:45
Môžete mi prosím poradiť, ako sa robí džem z čerešní? (bez rumu)
Modroocko
08.07.08,17:22
[quote=jarosenka;756771
Modroočko, prosím ťa, mohla by si napísať ten recept presnejšie? Je mi sympatické, že tam nejde žiadna chémia. Vďaka.:)[/quote]

Prepáč, že až teraz, dlho som sa do tejto témy nepozerala.
Višne odkôstkuješ, odvážiš. Na 1 kg višní dáš 1 kg cukru. Poriadne premiešaš a vložíš na 24 h do chladničky, kde sa budú presladzovať.
Na druhý deň ich môžeš uvariť. Do malého kastróla dáš 1 naberačku.(Nezabudni najprv poriadne premiešať, aby ti celý cukor neostal naspodku) Varíš, až kým sa neprestane robiť pena, džem sa z varešky nemá liať, ale olupovať (padať v tekutých kúskoch). Dávaj pozor, aby si ten čas neprešvihla, lebo potom ti z toho ostane karamel. Síce je fajnový, ale sa ťažko rozotiera na chlieb :-) Pri prvej naberačke si odstopuj čas (obyčajne 6 - 10 minút podľa veľkosti naberačky), potom si už len nastav kuchynské hodinky a var podľa nich. Džem nalej do malej fľaše, fľašku potom prevráť a ešte dosterilizuj viečko. Tieto višne sú konzervované len cukrom a teplom, ale kým ten džem zjete, nestihne sa pokaziť :-)
Ešte existuje aj verzia, keď pri varení pridáš aj ríbezľový pretlak, resp. čerstvo vytlačenú ríbezľovú šťavu. Ale to len v prípade, že máš k dispozícii aj to. Keď ti ríbezle budú chýbať, nič sa nedeje. Len to má s nimi taký iný šmrnc.
Modroocko
09.07.08,14:18
prosím vás, nepozná niekto dobrý recept na marhuľový džem, tak aby sa nechytila pleseň navrchu, ďakujem

Základ je - poriadne vyumývať poháre a potom dôsledne vysterilizovať viečko. Po naliatí uvareného džemu treba fľašku hneď prevrátiť a tak nechať vychladnúť. Ja používam len obyčajný cukor a ešte nikdy v živote sa nám na džeme neurobila plieseň. Ale je možné aj to, že sme ho tak rýchlo zjedli, že sa jednoducho nestihla spraviť.
Takže najlepší recept asi bude - rýchlo ten džem zjesť :D
pachola
18.07.09,11:11
ja sa vôbec nebavím s odkôstkovaním,umyté višne podlejem trošičkou vody dám na oheň občas premiešam,keď zapenia odstavím,zoberiem druhý čistý hrniec, cedák na cestoviny a v ňom tie višne stierkou poprehŕňam,kôstky dám bokom a pokračujem,kým nemám všetko hotové,potom čistú dreň nechám trochu povrieť,aby sa prebytočná voda vyparila ,nakoniec dám cukru tak na kilo šťavy asi 550 gr cukru ,štipku kyseliny citronovej a varím,horúci potom do fliaš a uzavreté dám na plech hore dnom,pod deku
JarkaL
18.07.09,11:35
Základ je - poriadne vyumývať poháre a potom dôsledne vysterilizovať viečko. Po naliatí uvareného džemu treba fľašku hneď prevrátiť a tak nechať vychladnúť. Ja používam len obyčajný cukor a ešte nikdy v živote sa nám na džeme neurobila plieseň. Ale je možné aj to, že sme ho tak rýchlo zjedli, že sa jednoducho nestihla spraviť.
Takže najlepší recept asi bude - rýchlo ten džem zjesť :D

Ja fľašky s džemom neprevraciam, ale do každej dám "koliesko" z papiera na pečenie, ktoré predtým namočím do alkoholu. Tiež to funguje a nič sa mi nekazí.
najag
18.07.09,12:02
Ja dam iba ten papier, alkoholu je velka skoda do dzemu:D
wagner
18.07.09,12:33
Ja na vrch kvapnem trochu rumu. Dám na lyžicu a pomaly pridávam do každého pohára.
JarkaL
18.07.09,13:05
O rok vyskúšam.
Iwett
18.07.09,13:19
Ja robím všetky džemy rovnako, bez chémie, len ovocie a cukor. Ovocie nakrájam, alebo odkôstkujem, pridám pár nezrelých jablk /to som čítala v jednej starej kuchárskej knihe, že podporujú rôsolovatenie/ nechám prejsť varom vo veľkom hrnci. Povarené ponorným mixérom vyšľahám, na 1l vyšľahanej zmesi pridám pol kg cukru pomiešam a potom čapujem aj do 3 hrncoch na dno a mieeeešam, kým nieje pena, ak chcem hustejší tak trochu dlhšie. A postupne plním poháre....Hrnce neumývam vylejem do pohára, a do toho istého nalejem zas trochu masy... a dookola. Džem je výýýýborný. A najlepší marhuľový.
terezamaria
18.07.09,14:27
prosím vás, nepozná niekto dobrý recept na marhuľový džem, tak aby sa nechytila pleseň navrchu, ďakujem

Odkôstkované, rozštvrtené marhule sa zasypú cukrom, na 1 kg marhúľ 60 - 80 dkg cukru, podľa toho, kto aký má rád sladký.Necháme to zasypané stáť 24 hodín v chladničke.

Potom poriadne premiešame, dávame do kastrólika po 3 naberačkách a varíme asi 10 minút.Má to byť takej konzistencie, že keď prejdeš vareškou po džeme, zostane Ti na chvíľku od varešky kanálik v džeme. Vtedy nalejeme do suchých pohárov, zavíčkujeme víčkami potretými alkoholom - rumom, slivovicou. Obrátime hore dnom. Prikrývame dekou a nakoniec poriadne prikryjeme a necháme do druhého dňa vychladnúť.

Pokiaľ do džemu nedáš nahnitú marhuľu, nemôže Ti džem splesnivieť. Ja mám ešte spred 3 rokov a nič mu nie je.