M13
12.04.05,13:40
Ćitala som, že zamestnávateľ je povinný zaškoliť svojho zamestnanca ohladom BOZP pri nástupe do zamestnania. Ak sa tak nestalo, môžu byť z toho nejaké problémy? Neviete mi poradiť viac informácií, kde sa vykonáva školenie, či sa dá dodatočne dorobiť, aký doklad by som mala mať o absolvovaní školenia?
uko
12.04.05,11:50
my si ako firma platime bezpecnostneho technika. pred tym to robil samostatne na zaklade akehosi opravnenia, teraz musi byt pod firmou. ale to je jedno. on ma nastarosti všetko v oblasti OBZP a OPP, robi skolenia, upozornuje na zmeny napr. v oznaceni unikoveho vychodu, kde maju byt hasiace pristroje a podobne. co sa tyka noveho zamestnanca, neviem, či robil nieco specialne. ale mozno staci, že na pracovnej zmluve je uvedene že zamestnanec bol oboznameny s podmienkami BOZP a ze to zamestnanec podpise
kukučka
12.04.05,11:54
Hore na lište je kolónka HĽADAŤ - stačí tam kliknúť a napísať školenie BOZP

a znovu kliknúť a potom už len čítať Pekný deň želám.
Janna
12.04.05,13:08
Ja som teraz dodatočne po 6 rokoch dala spraviť také papiere o zaškolení novozaradeného zamestnanca o BOZP s podpisom technika BOZP spätne k dátumu prijatia.
Paula
12.04.05,13:18
Je dobré mať doklad o zaškolení a preškolení po čase... V jednej s.r.o. si platíme na dohodu už pár rokov bezp.technika, ktorý každý mesiac aj skontroluje has.prístroje a všetko, čo sa týka "elektriny", napíše zápis, atd. Priebežne vykonáva aj potrebné školenia. V druhej s.r.o. máme vlastného pracovníka, ktorý sa na horeuvedené vyškolil (takže z vlastných radov bezpečnostný technik, ktorý nového pracovníka poučí a dá mu podpísať, že poučený bol).
adrika
20.12.05,07:12
Ahojte - neviem či som správne zaradila tému, ale nikde inde sa môj dotaz nehodí. Prosím vás o radu- kto musí zabezpečiť nákup a servis hasiacich prístrojov ´+ protipožiar. plán... ? s.r.o. sa presťahovala do podnájmu a neviem či je to ich povinnosť alebo toho kto im priestory prenajíma, teda majiteľa priestorov. ďakujem
karol.za
20.12.05,19:51
adrika ja by som tvoj dotaz hľadal v Europské právo,
BOZP-Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci ,
PO -Požiarna ochrana -po novom Ochrana pred požiarmi
Zákon o ochrane pred požiarmi ukladá povinnosti právnickým osobám aj fyzickým osobám-podnikateľom,

Majiteľ objektu musí mať vypracované:
požiarne poplachové smernice,tie sú o tom čo v prípade požiaru robiť
požiarny evakuačný plán,o tom kto a ako dostane osoby v prípade požiaru z objektu

Všetko ostatné je vecou dohody v zmluve o prenájme,lebo ochrana pred požiarmi nie sú len hasiace prístroje ale aj školenia,preventívne protipožiarne prehliadky a ešte mnoho iných vecí okolo ochrany pred požiarmi
ktoré sú uvedené vo vyhláške O požiarnej prevencii

Záleži na znení zmluvy,v ktorej sa dohodnú kto za čo zodpovedá,nakoľko neviem aká je táto časť zmluvy nemôžem sa vyjadriť kto napríklad hasiace prístroje
a je tu otázka zabezpečenie plnenia úloh na úseku ochrany pred požiarmi -technikom požiarnej ochrany u majiteľa objektu a u samej s.r.o


V prípade upresnenia môžem konkretnejšie odpovedať.
Origos
20.12.05,21:08
Čau !
Som technik BOZP a PO a vykonávam aj tieto školenia.
V 1. rade to od zamestnávateľa vyžaduje zákon (330/96 Z.z.) a 2. - zamestnávateľ je krytý, keď sa náhodou stane pracovný úraz.
Tam sa doslovne pýtajú, že kto, kedy vykonal školenie a poučenie na pracovisku.
ajobs
20.12.05,21:53
Tak, ako už karol.za a Origos napísali, v zásade je to vždy uvedené v zmluve o prenájme priestorov, ale na 99 % to vždy prenajímateľ nechá na nájomcu (prečo by si robil starosti sám).
Takže musíš mať:
a/ buď vlastného zamestnanca, ktorý sa venuje problematike BOZP, OPP a OH (odpadovému hospodárstvu), ktorý má všetky certifikáty a potrebné školenia na výkon takýchto činností,
b/ zabezpečiť si výkon týchto činností outsourcingom, to znamená inou SZČO alebo právnickou osobou, ktorá má rovnako ako zamestnanec v bode a/ všetky príslušné oprávnenia.
Vždy závisí od rozsahu a veľkosti firmy.:) :cool:
Ibaka
21.12.05,16:42
Všetko čo tu už bolo napísané, je správne. V zásade sa vlastne zamestnávateľ kryje že ak sa niečo zamestnancovi prihodí v práci -pracovný úraz, choroba z povolania, a vie dokladovať že vykonal všetky preventívne opatrenia, čiastočne alebo úplne si znižuje mieru zavinenia. Okrem toho Inšpektorát práce a požiarnici za porušovanie predpisov radi dajú pokutku. Takže vrelo doporučujem dať si tieto veci do poriadku.
karol.za
23.12.05,18:14
len taký technický dodatok
požiarnici sa od 1.2.2002 kedy nadobudol účinnosť nový zákon o ochrane pred požiarmi sa zmenili na hasičov.
Takže už nie je aktuálne volanie dráčika,,aj tak budem požiarnikom,,

s pozdravom karol:):):):):)
mccm
04.01.06,17:28
Je to potrebné vykonávať raz ročne? Platí to aj pre živnostníkov?
karol.za
04.01.06,19:53
Školenie BOZP sú : tzv.vstupné a opakované
opakované školenie jeho periodicita nieje stanovená,ale je doporučované opakované školenie robiť aspoň raz za dva roky,prípadne podľa potreby-napríklad zmena pracovného postupu a pod.

Povinnosti a opatrenia stanovené zákonom o Bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa primerane vzťahujú aj na SZČO
firesystem
22.04.07,07:08
Ćitala som, že zamestnávateľ je povinný zaškoliť svojho zamestnanca ohladom BOZP pri nástupe do zamestnania. Ak sa tak nestalo, môžu byť z toho nejaké problémy? Neviete mi poradiť viac informácií, kde sa vykonáva školenie, či sa dá dodatočne dorobiť, aký doklad by som mala mať o absolvovaní školenia?
Ahoj

Pred nástupom do zamestnania alebo pri zmene pracovného zaradenia sa musí pracovník zaškoliť z ochrany pred požiarmi a BOZP.
Školenie robí technik PO a BOZP
Ibaka
22.04.07,12:11
len taký technický dodatok
požiarnici sa od 1.2.2002 kedy nadobudol účinnosť nový zákon o ochrane pred požiarmi sa zmenili na hasičov.
Takže už nie je aktuálne volanie dráčika,,aj tak budem požiarnikom,,

s pozdravom karol:):):):):)
Karol, až teraz som našiel Tvoju poznámku. Máš pravdu, požiarnici sú už hasiči (medzitým som si urobil skúšky). Ale ako vravel Dráčik , aj tak budem požiarnikom