pupkin
04.06.08,10:05
zdravím Vás. aká hrúbka platne má byť pri stavbe rozmerou 9 x 6,5 metra? takisto aká karirohož - hrúbka prútov a veľkosť oka, sa má použiť? dík
Zypsik
04.06.08,08:20
V projekte tento udaj nie je?
KEJKA
04.06.08,10:24
môžem sa spolahnúť na projekt, alebo si to môžem odkontrolavať sama?. Pri pôdoryse stavby 8,5 x 14,5 m.
Ďakujem
Zoltán Kovács
04.06.08,10:58
môžem sa spolahnúť na projekt, alebo si to môžem odkontrolavať sama?. Pri pôdoryse stavby 8,5 x 14,5 m.
Ďakujem

Ja som sa spoliehal na projekt. Mám 8 x 14,7 m. Karirohož je 15x15 očko z 6mm roxoru. A hrúbka platne je 12 cm.

P.S. Keby sa nedalo spoliehať na projekt, tak to by bolo dosť zle. ;)
pupkin
05.06.08,06:04
8 cm čo sa mi zdá málo a 5ka kari rohož s okami 15 x 15
AndrejG
05.06.08,17:42
To je typovy projekt? Mas ho odsuhlaseny niekym z fachu na tvoj pozemok? Lebo vsade je ine podlozie, atd.
Zoltán Kovács
05.06.08,17:44
To je typovy projekt? Mas ho odsuhlaseny niekym z fachu na tvoj pozemok? Lebo vsade je ine podlozie, atd.

Na koho je otázka smerovaná?
pupkin
06.06.08,07:05
projekt mi robil kamarát - projektant. podložie je hlinitá zemina. základy už mám. vytiahnuté sú šalovacie tvárnice cca 100 cm nad terén, keďže mám svahovitý terén, pod platňou mám udusanú sutinu a zeminua ešte navrch idem dávať kamennú drť. tú tiež udusám
Braňo
06.06.08,07:07
i keď by si mal vychádzať z projektu, pri základe je veľmi dôležitá kvalita podložia. preto je potrebné na mieste vidieť o aký podklad sa jedná. síce Ti môžme poradiť cez web stránku podľa vlastnej skúsenosti, ja osobne by som Ti odporučil odkonzultovať tieto veci priamo zo stavebeným dozorom priamo na stavbe.
chandler
11.06.08,13:48
projekt mi robil kamarát - projektant. podložie je hlinitá zemina. základy už mám. vytiahnuté sú šalovacie tvárnice cca 100 cm nad terén, keďže mám svahovitý terén, pod platňou mám udusanú sutinu a zeminua ešte navrch idem dávať kamennú drť. tú tiež udusám


to "udusanie" :) je najdolezitejsie, dolezitejsie ako hrubka a kari siet.... inac projekt ti robil kamarat a ty sa pytas ludi na nete? na jeho mieste by som sa urazil :)
chandler
11.06.08,14:46
8 cm čo sa mi zdá málo a 5ka kari rohož s okami 15 x 15

8cm je malo lebo z toho bude nakoniec 5 alebo 6cm ... jak ich poznam :)
tak daj 10cm a ked z toho bude nakoniec 8cm tak bude dobre :)
jezko22
18.11.08,13:39
ja som daval 15x15 6mm kari siet a hrubku cca 12cm.od 10 do 15
220870
18.11.08,17:52
8 cm čo sa mi zdá málo a 5ka kari rohož s okami 15 x 15
Za cisára pána sa žiadna karirohož do betónov nedávala ! , a nepraskali!
Môj názor ,ak chce niekto šetriť môže do základovej platne dať tú najlacnejšiu kari sieť. Pozor neplatí pri DEKE.Pri betonážach je nemenej dôležitý piesok a množstvo vody, ktorú obsahuje zarobená betónová zmes.Platí čím redší betón tým horšia kvalita vytvrdnutého betónu.Zároveň je aj dôležité betónovú zmes dôkladne zhutniť.Na betonáž základovej dosky sa používa štrk o zrnitosti 22 mm .základová doska sa robí od 80 mm a hrubšie.Moc záleží od projektu a podložia domu.
mlaco
19.11.08,07:26
Podla projektu mam 2x kari siet 15x15, 8mm hruba. Plus Ucka hrube 10mm kazdych 15cm po obvode. Majsri tvrdia ze predimenzovane.
Platna mala mat 15cm ale kvoli hrubke sieti na prekryvoch musela mat cca 17cm.
Beella
30.05.09,08:31
Ahojte, prosím o pomoc.... firma začala u nás s výstavbou bio jazera 3,5 x 5,5 m. Podložie je čistá hlina, na to naviezli asi 15 cm navážku triedených kameňov (vraj štrkové guláče) a na to teraz prišiel, na kari rohože, dvadsiatka betón. Odhadujeme jeho hrúbku na 8 - 10 cm. Na začiatku stavbári z firmy tvrdili, že by platňa mala mať 10 - 12 cm. V pondelok to tu prídu celé okuknúť. Prosím, bude to stačiť, keď bude mať 8 cm? :confused: :confused: Obávam sa, že im to teraz odrazu aj stačiť bude :( Chceme mať istotu, resp. argumenty v rukách....
Ďakujem všetkým za radu !!
juraj svrbik
30.05.09,18:49
mame hotovu platnu asi 2 tyzdne.kari rohoz 15x15 hrubka 8 mm podla projektu.beton bol z betonarky ten najkvalitnejsi,na druhy den sme mohli po nom chodit a uz len polievat a polievat.hrubka betonovej platne je na jednej strane 5 cm,na druhej 17 cm pri dlzke 14,5 m,tak to vyslo.navazka medzi tri rady na seba ulozenych DT bola hlina ,potom tehly,stara skridla,beton,asfalt a nakoniec vahovy strk.vsetko sme udusali 400 kg zabou a kleslo nam to aj o 10 cm,no a na to uz isiel len beton.myslim,ze ludia nad vsetkym strasne spekuluju a ked do toho zacnu este vsetci kybycovat,no parada.treba si vybrat to,co kazdemu vyhovuje,inak by sme asi ani my tu zakladovu dosku nemali.
Beella
31.05.09,06:19
Ahojte, prosím o pomoc.... firma začala u nás s výstavbou bio jazera 3,5 x 5,5 m. Podložie je čistá hlina, na to naviezli asi 15 cm navážku triedených kameňov (vraj štrkové guláče) a na to teraz prišiel, na kari rohože, dvadsiatka betón. Odhadujeme jeho hrúbku na 8 - 10 cm. Na začiatku stavbári z firmy tvrdili, že by platňa mala mať 10 - 12 cm. V pondelok to tu prídu celé okuknúť. Prosím, bude to stačiť, keď bude mať 8 cm? :confused: :confused: Obávam sa, že im to teraz odrazu aj stačiť bude :( Chceme mať istotu, resp. argumenty v rukách....
Ďakujem všetkým za radu !!

Prosííím, viete mi niekto poradiť.... ? Ďakujem
220870
31.05.09,06:59
pri jazierku je hrúbka betónu takmer nepodstatná.Oveľa dôležitejšie je rozmiestnenie a hrúbka armatúr + celková situácia ,hĺbka a rozmer jazierka.
Beella
31.05.09,07:24
pri jazierku je hrúbka betónu takmer nepodstatná.Oveľa dôležitejšie je rozmiestnenie a hrúbka armatúr + celková situácia ,hĺbka a rozmer jazierka.

Ďakujem 220870. Asi som sa mala lepšie vyjadriť - najprv sa vystavia ako bazén - to je ten rozmer 5,5 x 3,5 m a hĺbka 1,5 m. Najprv táto betón. platňa, steny z takých tých kvádrov, do ktorých sa leje betón (vyjadrujem sa asi ako Tatar....). Až to okolie sa dotvorí ako jazero.
Je aj tak pri tomto hrúbka betónovej platne nepodstatná?
KEJKA
13.06.09,06:09
mame hotovu platnu asi 2 tyzdne.kari rohoz 15x15 hrubka 8 mm podla projektu.beton bol z betonarky ten najkvalitnejsi,na druhy den sme mohli po nom chodit a uz len polievat a polievat.hrubka betonovej platne je na jednej strane 5 cm,na druhej 17 cm pri dlzke 14,5 m,tak to vyslo.navazka medzi tri rady na seba ulozenych DT bola hlina ,potom tehly,stara skridla,beton,asfalt a nakoniec vahovy strk.vsetko sme udusali 400 kg zabou a kleslo nam to aj o 10 cm,no a na to uz isiel len beton.myslim,ze ludia nad vsetkym strasne spekuluju a ked do toho zacnu este vsetci kybycovat,no parada.treba si vybrat to,co kazdemu vyhovuje,inak by sme asi ani my tu zakladovu dosku nemali.
u nás hrúbka platne je 10-12 cm, rozmer 12,5mx10,5, popísaný postup bol dodržaný,akurát tá žaba bolapodľa mňa menšia. My teraz tiež polievame, aj večer prvý raz, ráno druhý raz. Za chvíľu to idem pozrieť, niekde sa voda drží, niekde vysychá, nie je to ideálne rovné. Už som sa tu dočítala, že to nevadí, ved ešte na to pôjdu dalšie vrstvy.
Moja otázka - má byť povrch platne stále mokrý? Polievať radšej viac ako menej?nehrozí nejaké "vymývanie"?
Dakujem.
Zita5
13.06.09,06:23
u nás hrúbka platne je 10-12 cm, rozmer 12,5mx10,5, popísaný postup bol dodržaný,akurát tá žaba bolapodľa mňa menšia. My teraz tiež polievame, aj večer prvý raz, ráno druhý raz. Za chvíľu to idem pozrieť, niekde sa voda drží, niekde vysychá, nie je to ideálne rovné. Už som sa tu dočítala, že to nevadí, ved ešte na to pôjdu dalšie vrstvy.
Moja otázka - má byť povrch platne stále mokrý? Polievať radšej viac ako menej?nehrozí nejaké "vymývanie"?
Dakujem.

KEJKA, my toho času polievame platňu aj 5-6x denne .Ak prší , tak nie je treba.
KEJKA
13.06.09,06:29
mne totiež tak vychádza, že to bude tak.Chcela som vedieť ako to má vyzewrať pred dalsím polievaním - ked zistím, že niektoré miesta vyzerajú suché, tak radšej poliať, že? proste aby tá platňa ola stále mokrá.
A kolko dní už polievate? my sme začali včera večer.
Zita5
13.06.09,06:33
mne totiež tak vychádza, že to bude tak.Chcela som vedieť ako to má vyzewrať pred dalsím polievaním - ked zistím, že niektoré miesta vyzerajú suché, tak radšej poliať, že? proste aby tá platňa ola stále mokrá.
A kolko dní už polievate? my sme začali včera večer.

Áno treba polievať , aby to nebolo suché .Nám 28.mája betónovali deku a od 29.mája polievame .
KEJKA
13.06.09,06:44
no vidíš,a mne chceli tvrdiť, že v pondelok budúpokračovať s prácami na stavbe....... lebo mám bungalov a dnešné betóny zatvrdnu a dá sa...................
takže mám problém s dodávateľom?
Zita5
13.06.09,06:49
no vidíš,a mne chceli tvrdiť, že v pondelok budúpokračovať s prácami na stavbe....... lebo mám bungalov a dnešné betóny zatvrdnu a dá sa...................
takže mám problém s dodávateľom?

Vieš takto Ti poviem , aj nám majstri povedali , že o tri dni môžeme ťahať múry , len manžel to ešte nechal v pokoji.To je platňa hore na prístavbu , takže ju máme do 28.júna podstojkovanú.Možno ak sa polepší počasie aj my sa rozhodneme ťahať múry a polievať asi potom prestanú .Neviem nie som v tom odborník, predsa to nechávam len chlapov .
KEJKA
13.06.09,07:43
takže to je na poschodí,hej? čiže DEKA,nie platňa. Ja mám základovú dosku.
kabatik
13.06.09,17:02
Betón sa polieva preto, aby mal dostatok vody na rekciu s cementom. Tieto reakcie su tri a postupne vytvárajú pevnosť betónu. Nebudem sa o nich obšírne rozpisovať. Skončia asi za štyri týždne. Niekto si myslí, že betón tvrdne tým, že sa vyparí voda. Betón stvrdne aj pod vodou. Teda zhrnutie.: Lepšie je polievať viacej.
kabatik
13.06.09,17:07
Podla projektu mam 2x kari siet 15x15, 8mm hruba. Plus Ucka hrube 10mm kazdych 15cm po obvode. Majsri tvrdia ze predimenzovane.
Platna mala mat 15cm ale kvoli hrubke sieti na prekryvoch musela mat cca 17cm.
Majstrov nepočúvaj a spýtaj sa projektanta. Aj mne sa to takto zdá predimenzované, ale asi mal projektant na niečo také dôvod. Je to akoby Ti navrhol zakladanie na doske kombinované s pásmi. To zavisí od základových pomerov. A tie "majstri" určite nepoznajú. Statik sedí nad projektom dva dni a počíta všetky možné nepriaznivé vplyvy a väčšinou takzvaní "majstri" s učňovkou / to nechcem nikoho uraziť/ sú hotoví z návrhom do dvoch minút. A projektant je u nich .... Tak, že: OPATRNE!
KEJKA
14.06.09,05:40
Betón sa polieva preto, aby mal dostatok vody na rekciu s cementom. Tieto reakcie su tri a postupne vytvárajú pevnosť betónu. Nebudem sa o nich obšírne rozpisovať. Skončia asi za štyri týždne. Niekto si myslí, že betón tvrdne tým, že sa vyparí voda. Betón stvrdne aj pod vodou. Teda zhrnutie.: Lepšie je polievať viacej.
takže názor, že po 2-3 dňoch sa dajú ťahať múry, je scestný?
Keby pršalo, bolo pod mrakom...atď...takéto niečo naozaj nemienim brať do úvahy. Ide o to, či sa dajú ťahať múry skôr?
kabatik
14.06.09,16:03
takže názor, že po 2-3 dňoch sa dajú ťahať múry, je scestný?
Keby pršalo, bolo pod mrakom...atď...takéto niečo naozaj nemienim brať do úvahy. Ide o to, či sa dajú ťahať múry skôr?
Múry sa dajú ťahať po4-5 tich dňoch. To je pravda. Nosné múry sú vždy na základových pásoch, alebo na nosných múroch nižšieho podlažia. Tak, že v tomto mieste je betón namáhaný len v tlaku a nehrozí deštrukcia. Navyše je ukončené prvé počiatočné tuhnutie , spôsobené reakciou medzi vodou, sadrou a trikalcium aluminátom (C3A). Toto počiatočné tuhnutie trvá asi 3 dni. Nesmie sa však zaťažiť strop v miestach kde nie je podopretý a vystaviť tak nevyzretý betón namáhaniu v ťahu.
KEJKA
14.06.09,20:34
hej,lenže predpokladám múry a strecha pôjdu v jednej fáze.......
ja píšem iba o základoch - platni, strop má byť ľahký, síce pochôdzny ale nemá to byť betonová deka......
a ak -počula som o materiáli, ktorý som si zapamatala ako "ytongove panely (resp.dosky)", nie sú hrubé, dovezú sa hotové priamo na stavbu a už sa iba montujú. Musia byť objednané priamo na mieru. Sú drahšie, ale stavbu urýchlia, ked sa všetko správne načasuje.
KEJKA
15.06.09,15:42
KEJKA, my toho času polievame platňu aj 5-6x denne .Ak prší , tak nie je treba.


Betón sa polieva preto, aby mal dostatok vody na rekciu s cementom. Tieto reakcie su tri a postupne vytvárajú pevnosť betónu. Nebudem sa o nich obšírne rozpisovať. Skončia asi za štyri týždne. Niekto si myslí, že betón tvrdne tým, že sa vyparí voda. Betón stvrdne aj pod vodou. Teda zhrnutie.: Lepšie je polievať viacej.


Múry sa dajú ťahať po4-5 tich dňoch. To je pravda. Nosné múry sú vždy na základových pásoch, alebo na nosných múroch nižšieho podlažia. Tak, že v tomto mieste je betón namáhaný len v tlaku a nehrozí deštrukcia. Navyše je ukončené prvé počiatočné tuhnutie , spôsobené reakciou medzi vodou, sadrou a trikalcium aluminátom (C3A). Toto počiatočné tuhnutie trvá asi 3 dni. Nesmie sa však zaťažiť strop v miestach kde nie je podopretý a vystaviť tak nevyzretý betón namáhaniu v ťahu.
Tak mi dnes dodávateľ odprisahal (obrazne), že hlavné tuhnutie a teda nutné polievanie je prvých 48 hodín. Následné polievanie je mrhanie časom, vodou, elektrinou........
čo na to odborníci? Je to vec názoru, vedomostí, opatrnosti a či čo?
zatiaľ polievame........ nechcem riskovať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.06.09,04:20
Tak mi dnes dodávateľ odprisahal (obrazne), že hlavné tuhnutie a teda nutné polievanie je prvých 48 hodín. Následné polievanie je mrhanie časom, vodou, elektrinou........
čo na to odborníci? Je to vec názoru, vedomostí, opatrnosti a či čo?
zatiaľ polievame........ nechcem riskovať.

Neviem či som odborník, ale už zo školy a následne z praxe viem :
1. betón dosiahne najväčšiu tvrdosť pri vlhkosti až 98 %
2. táto vlahkosť má byť po celý čas tuhnutia, resp môže postupne klesať, ale určite nemôže klesnúť po dvoch dňoch len na vlhkosť vo vzduchu alebo na vlhkosť z dažďa.

Poznámka :
Keď sa robí vzorka betónu pre skúšobňu, tak sa zaleje forma (malá kocka) a hneď po stuhnutí (po cca 12 hodinách sa ponorí celá do vody a takto sa nechá do doby, kedy si ju zoberú do skúšobne, resp. na dobu min. 28 dní.
Takto aspoň usmerňujú.


CIMOM
Zita5
16.06.09,05:03
Tak mi dnes dodávateľ odprisahal (obrazne), že hlavné tuhnutie a teda nutné polievanie je prvých 48 hodín. Následné polievanie je mrhanie časom, vodou, elektrinou........
čo na to odborníci? Je to vec názoru, vedomostí, opatrnosti a či čo?
zatiaľ polievame........ nechcem riskovať.


Ošetrovanie betónu pri tvrdnutí
Ošetrovanie betónu vodou by malo pokračovať až dovtedy, kým nedosiahne minimálne 50 % predpísanej pevnosti v tlaku. Spravidla je to 7 dní pri teplotách nad 10 °C. Tento čas sa predlžuje až na 10 dní pri nižších teplotách. Vysušovaniu betónu možno zabrániť jeho prikrytím (napr. plastickou fóliou, geotextíliou). Tvrdnúci betón vo vlhkom stave udržiavame kropením vodou, pričom rozdiel medzi teplotou betónu a vody používanej na kropenie má byť čo najmenší.

čítaj ďalej v tomto linku :
http://globaldom.sk/?go=clanok2&id=70
aj tu :
http://www.betonracio.sk/betonracio/images/stories/odborne_clanky/2005_6.pdf
IgyPop
16.06.09,06:27
Práve som sa sa chcel spýtat by sa beton mohol zakryt plachtou.... Len na upresnenie môze sa zakryt aj obycajným igelitom, alebo iba ziastocne paropriepustným materiálom?

Igor
KEJKA
17.06.09,18:01
ďakujem za odpovede, polievame ďalej.............
day
27.10.10,18:01
hrubka 15cm, kari 8mm 150x150mm, v dvoch vrstvach
pivko
28.10.10,04:29
hrubka 15cm, kari 8mm 150x150mm, v dvoch vrstvach
8mm zbytočne /stačí aj 6mm / a jedna vrstva.;)
day
29.10.10,06:24
8mm zbytočne /stačĂ* aj 6mm / a jedna vrstva.;)

? ako zistim ci mozem ist na 6mm a len 1vrstva ?
nerad by som sa miesal do statiky
andiablo
29.10.10,07:44
? ako zistim ci mozem ist na 6mm a len 1vrstva ?
nerad by som sa miesal do statiky
na to by si mal mať statický výpočet. Ak ho nemáš tak to nedávaj na hranicu. Treba to porovnať čo majú ostatný. Inak neviem prečo ľudia neobetujú pár eur za výpočet a majú pokojné spanie ale potom stresujú či to stačí. Statik Vám dá štempel a máte kľudné spanie bez stresu
pivko
29.10.10,09:59
? ako zistim ci mozem ist na 6mm a len 1vrstva ?
nerad by som sa miesal do statiky
Lebo tak ide každý ;)ja nepoznám nikoho kto by dával 8mm a 2x.
stavba stojí na základoch nie na platni, voľakedy sa stavalo /moj otec / bez platne ,len na základoch - v dome bola hlina.Kanál a voda sa robil až potom a potom sa to aj zasypávalo a betónovalo.Základom je dobre zhutniť povrch a potom musí stačiť jedna vrstva.
chandler
29.10.10,10:17
tak tak. ta platna nema staticku funkciu.
day
30.10.10,05:43
na to by si mal mať statický výpočet. Ak ho nemáš tak to nedávaj na hranicu. Treba to porovnať čo majú ostatný. Inak neviem prečo ľudia neobetujú pár eur za výpočet a majú pokojné spanie ale potom stresujú či to stačí. Statik Vám dá štempel a máte kľudné spanie bez stresu

mam prepocet aj stempel
nehcem to porovnavat s ostatnymi, mame ine podlozie, pozemok v rovine/spade, predpokladam to by sa malo odrazit v zlozeni zakladov.

... otazka je, kto chce spavat kludne, statik alebo ja, pripadne obaja? ;)
day
30.10.10,05:44
Lebo tak ide každý ;)ja nepoznám nikoho kto by dával 8mm a 2x.
stavba stojí na základoch nie na platni, voľakedy sa stavalo /moj otec / bez platne ,len na základoch - v dome bola hlina.Kanál a voda sa robil až potom a potom sa to aj zasypávalo a betónovalo.Základom je dobre zhutniť povrch a potom musí stačiť jedna vrstva.

... zatial 6mm 2x

dakujem za pomoc
andiablo
30.10.10,06:13
mam prepocet aj stempel
nehcem to porovnavat s ostatnymi, mame ine podlozie, pozemok v rovine/spade, predpokladam to by sa malo odrazit v zlozeni zakladov.

... otazka je, kto chce spavat kludne, statik alebo ja, pripadne obaja? ;)
no ak máš štempel tak múžeš v kľude spávať ty aj statik. Statik to navrhol aby kľudne mohol spávať. Ide o jeho krk v prvom rade a nechcel by platiť škodu, ktorú by spôsobil a vieme že by sa jednalo o milióny. Takže môžete kľudne spať obaja.
day
30.10.10,06:26
no ak máš štempel tak múžeš v kľude spávať ty aj statik. Statik to navrhol aby kľudne mohol spávať. Ide o jeho krk v prvom rade a nechcel by platiť škodu, ktorú by spôsobil a vieme že by sa jednalo o milióny. Takže môžete kľudne spať obaja.

samozrejem viem co myslis, len ide mi o moj pokoj na srdci a .... moje €
rozdiel v cene karisieti pr. 5,6,8 je xx€ vid tabulku (cena je asi 580€/t) ;)

ja mam 2 vrstvy 8mm, ked ich treba tak OK,
ale ked v pohode stacia 4mm, ale istota je istota dam 8mm :confused:

samozrejem posledne slovo ma statik, ked povie 8mm bude 8mm
andiablo
30.10.10,07:19
samozrejem viem co myslis, len ide mi o moj pokoj na srdci a .... moje €
rozdiel v cene karisieti pr. 5,6,8 je xx€ vid tabulku (cena je asi 580€/t) ;)

ja mam 2 vrstvy 8mm, ked ich treba tak OK,
ale ked v pohode stacia 4mm, ale istota je istota dam 8mm :confused:

samozrejem posledne slovo ma statik, ked povie 8mm bude 8mm
no keď ti tam raz napísal 8mm tak to tam daj. Onsi to len tak nevymyslel. A na základoch by sa nemalo šetriť na výtuži. Nesie ti to celý dom a ak odrbeš základy tak potom základy odrbú teba a ver tomu že neušetríš. Sanovanie sú iné pálky.
day
30.10.10,12:58
no keď ti tam raz napísal 8mm tak to tam daj. Onsi to len tak nevymyslel. A na základoch by sa nemalo šetriť na výtuži. Nesie ti to celý dom a ak odrbeš základy tak potom základy odrbú teba a ver tomu že neušetríš. Sanovanie sú iné pálky.

ake mas Ty zlozenie?
pivko
30.10.10,13:50
Váha domu sa prenáša na základové pásy nie na platňu.
220870
30.10.10,17:04
samozrejem viem co myslis, len ide mi o moj pokoj na srdci a .... moje €
rozdiel v cene karisieti pr. 5,6,8 je xx€ vid tabulku (cena je asi 580€/t) ;)

ja mam 2 vrstvy 8mm, ked ich treba tak OK,
ale ked v pohode stacia 4mm, ale istota je istota dam 8mm :confused:

samozrejem posledne slovo ma statik, ked povie 8mm bude 8mm
8mm x 150x150 sieť v jednej vrstve udrží120-150mm hrubú deku dávať ju na základovú platňu je volovina,inak len v prípade ,že má nejakú statickú funkciu.Ak to nieje na nejakom kopci ,močiari tak tam úplne stačí 4mm 200x200
Netvrdili ste náhodou projektantovi že ste tankista a v tom dome bude parkovať svojho "drobčeka"?:D
mendo933
30.10.10,17:06
dolnu a hornu vystuz z 8-ky oko 150x150 mam v strope. Ak to ma byt podkladny beton tak to je ulet
day
30.10.10,19:06
8mm x 150x150 sieť v jednej vrstve udrží120-150mm hrubú deku dávať ju na základovú platňu je volovina,inak len v prípade ,že má nejakú statickú funkciu.Ak to nieje na nejakom kopci ,močiari tak tam úplne stačí 4mm 200x200
Netvrdili ste náhodou projektantovi že ste tankista a v tom dome bude parkovať svojho "drobčeka"?:D

hovoril som mu, ze Hummer chcem mat pri sebe, neviem ako to pochopil ;)
alltracboy
30.10.10,19:49
ja som daval 6mm 150x150 na deku. Je to v projekte..a zvysok som dal do terasy.
pivko
31.10.10,06:21
mimotemy Tak moja stavba už finišuje, ;) možem Ti poradiť že sa vobec nezaťažuj či dáš 6mm alebo 8mm lebo je to rozdiel v cene možno 100-200 EUR , či kúpiš tehlu za 1,50 alebo 1,55 EUR/ks , na celej hrubej stavbe takto ušetríš možno 1.000 EUR a to nestojí za tie nervy. Potom príde UJO kúrenár a len za prepojenie kotla Vaillant so zásobníkom zoberie 200 EUR robota + 530 EUR materiál:eek:
Harris
31.10.10,09:25
mimotemy Tak moja stavba už finišuje, ;) možem Ti poradiť že sa vobec nezaťažuj či dáš 6mm alebo 8mm lebo je to rozdiel v cene možno 100-200 EUR , či kúpiš tehlu za 1,50 alebo 1,55 EUR/ks , na celej hrubej stavbe takto ušetríš možno 1.000 EUR a to nestojí za tie nervy. Potom príde UJO kúrenár a len za prepojenie kotla Vaillant so zásobníkom zoberie 200 EUR robota + 530 EUR materiál:eek:
PRESNE, konecne niekto povedal pointu toho, o čom sa tu bavíme. Lebo ak prijemem logiku tejto temy, tak ja pokracujem do absurda. Je stačí lepidlo na dlazby OK/Baumax, alebo radšej DenBRaven alebo rovno Mapei? Stčia parkety z diega, baumaxu, alebo Classen, alebo rovno Parador? Miliarda otazok a este viac odpovedí. Ako tu niektorí naznačili, že podkladná deka nemá staticku funkciu (i o tom sa dá polemizovať, možno neskôr), tak otazka či profil 5,6,8 je ta ista ako otazky vyššie.
A konečne sa táto téma dostala aj do finančnej roviny. Isto 300E je samo o sebe veľa (tobož ked to premeníme na svoje ceny práce, tj koľko za tú sumu musíme robiť). Ale dajte to do súvisu s ostatnými cenami, ktoré sa na dome utopia, a zistíte o čom sa tu bavíme.
A ešte jedno. Ani na toto sa nedá exaktne odpovedať. Jeden, extrémny prípad ale vyskytuje sa. Povrchová alebo podzemná tlaková voda. Ked nato príde, tak vyvodzuje vyššie zaťaženie ako je zvislé zaťaženie pôsobiace na stropnú dosku. Preto ak niekomu projektant navrhol KY14 a je Vám to veľa, tak si to s nim vydiskutujte, prečo sa tak rozhodol. Či len zo zvyku a pre istotu, alebo nato mal pádny dôvod.