PORADA.sk
PORADA.sk

Zobraziť plne funkčnú verziu príspevku : vydržanie pozemku



enrikko
08.06.08, 21:11
pekný deň prajem.Chcel by som sa opýtať na vydržanie pozemku pod mojou nehnuteľnosťou ktorú vlastním už viac ako 10 rokov. Zistil som ,že je na nevysporiadanom pozemku .Pozemok je však zapísaný v pozemkovej knihe ešte v roku 69 na štátnu organizáciu ktorá spadá teraz pod ministerstvo financií ale tá si ho doteraz nevysporiadala.ako mám postupovať?

vieroslava
08.06.08, 21:55
Vydržať pozemok môžeš za predpokladu: §63 zákona č. 397/2000,
notárskou zápisnicou, ktorá musí obsahovať (napíšem len podstatné náležitosti):
a/ vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania
prikladá:
1./ vyjadrenie osôb, ktorý sú známi ako poslední vlastníci (podľa zápisu v katastri)
2./ vyjadrenie obce, v ktorej k.ú. sa nehnuteľnosť nachádza
3./ vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľnosti, alebo má právo v nehnuteľnosťou nakladať (SPF)

Doporučujem spojiť sa s notárom. A len doplním v roku 1969 sa do pozemkovej knihy zápisy nevykonávali, vykonávali sa len do apríla roku 1964.

anonym222
08.06.08, 22:04
Nadobudnutie vlastníctva vydržaním dosiahnete tak že vám notár vyhotoví osvedčenie o vydržaní a na základe toho si dáte pozemok zapísať na katastri. Obávam sa však , že vo vašom prípade nie je splnená základná podmienka pre vydržanie. Nemôžte predsa vydržať cudzí pozemok iba preto, že ste ho užíval 10 rokov. Mali by ste nejakým spôsobom dokázať, že ste kupoval nehnuteľnosť aj s pozemkom. Pokiaľ ste ju kúpil iba bez pozemku, asi ho nevydržíte.

anonym222
08.06.08, 22:11
1./ vyjadrenie osôb, ktorý sú známi ako poslední vlastníci (podľa zápisu v katastri)
2./ vyjadrenie obce, v ktorej k.ú. sa nehnuteľnosť nachádza
3./ vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľnosti, alebo má právo v nehnuteľnosťou nakladať (SPF)

Myslím, že vyjadrenie SPF je potrebné iba ak je parcela v katastri písaná na SPF, teda je vlastník neznámy. Ak je tam však zapísaný už konkrétny vlastník, vyjadrenie SPF už asi nie je potrebné.
S vyjadrením obce problém asi nebude. Je otázne čo mu povie bývalý, resp. ešte súčasný vlastník?

vieroslava
08.06.08, 22:14
Myslím, že vyjadrenie SPF je potrebné iba ak je parcela v katastri písaná na SPF, teda je vlastník neznámy. Ak je tam však zapísaný už konkrétny vlastník, vyjadrenie SPF už asi nie je potrebné.
S vyjadrením obce problém asi nebude. Je otázne čo mu povie bývalý, resp. ešte súčasný vlastník?

Vyjadrenie SPF je potrebné, keď v katastri nie je založený k nehnuteľnosti list vlastníctva a vlastník zapísaný v pozemkovej knihe je nenájditeľný.

Pato_G
09.06.08, 14:36
Zaujimalo by ma aj vydrzanie z "druhej strany" - uvediem konkretny pripad. Kolegyna kupila chalupu aj s prislusenstvom - ako napr. hosp. budovy, studna, stromy. Pri zapise do katastra sa zistilo ze cast pozemku na ktorej stoji jedna mensia murovana hosp. budova a studna ma neznamych vlastnikov - resp. ze uvedeni vlastnici su nezvestni - neprebehlo dedicske konanie a cast pozemku vlastni SPF. Je jasne ze tu spravil obrovsku chybu notart ktory spisoval kupnu zmluvu a nepreveril si vlastnicke vztahy takisto ako sudny odhadca ktory neurobil odhad nehnutelnosti podla dokladov ale systemom od buka do buka (doslovne). Kolegyna sa to niekolko krat pokusala uviest na pravu mieru aj v sucinnosti s obecnym uradom ale vzdy narazila na nejaky problem a tak jej uradnici odporucili nech to necha tak a po desiatich rokoch si moze pozemok vydrzat. A tu sa dostavame k hlavnemu problemu - nahodou sa mi podarilo zistit ze sporny pozemok pred par mesiacmi uz nadobudol vydrzanim jej sused napriek tomu ze pozemok nevyuziva, dokonca na neho nema ani pristup nakolko je ohradeny ako celok aj s vysporiadanou castou a bez tarchy v podobe cudzieho majetku. Dokonca do dnesneho dna neprejavuje o pozemok zaujem a ani sa neobtazoval to niekomu oznamit. A teraz otazka - da sa s tym nieco robit alebo uz len zburat sopu, zasypat studnu, vytat stromy, vsetko popolievat rondopom a ist sposobit fyzicku ujmu vsetkym zucastnenym uradnikom a notarom? Nejaka normalna cesta je asi neschodna - susedov "konicek" je totiz ziskavanie nehnutelnosti roznymi cestami (najnovsie aj nezakonnym vydrzanim) ziskavanie hnutelneho majetku roznou inou cestou a zapratavanie ziskanych pozemkov "docasnymi" stavbami a skladovanim vsetkeho mozneho srotu.

NInive
09.06.08, 18:45
Vydržiavanie sa stalo na Slovensku športovou disciplínou. Len mnohí si myslia, že keď niečo užívajú, tak to môžu získať vydržaním, i keď tieto pozemky majú svojich majiteľov. Na drzovku sa pred majiteľmi pretŕčajú, užívajú jeho pozemok a vykrikujú po ňom, že je zlodej, keď mu ten pozemok majiteľ vezme. Nám sa to stalo v prípade 2 pozemkov. Preto sa mi pri názve takýchto príspevkov búri krv...................

anonym222
10.06.08, 16:11
A teraz otazka - da sa s tym nieco robit alebo uz len zburat sopu, zasypat studnu, vytat stromy, vsetko popolievat rondopom a ist sposobit fyzicku ujmu vsetkym zucastnenym uradnikom a notarom? Nejaka normalna cesta je asi neschodna - susedov "konicek" je totiz ziskavanie nehnutelnosti roznymi cestami (najnovsie aj nezakonnym vydrzanim) ziskavanie hnutelneho majetku roznou inou cestou a zapratavanie ziskanych pozemkov "docasnymi" stavbami a skladovanim vsetkeho mozneho srotu.
Takéto vydržanie môžte napadnúť na súde.

Laco2
05.07.08, 12:23
Pato G - nie je mi jasné ako mohol sused vydržať pozemok, keď som sa bol opýtať u notára za svoj pozemok tak mi bolo povedané že vydržaním sa už nedá nič prepísať, dokonca aj osvedčením je problém, lebo ho údajne musia podpísať všetci dedičia. Ja tiež mám ešte nevysporiadané pozemky, kde posledný ešte žijúci dedič vie že sa nám to pred cca 30- rokmi predalo ale podľa notára to musia podpísať aj dediči po zomrelých. Tak potom neviem ako je to. V našom meste máme len jedného notára, má niekto iné skúsenosti ?