kathy_smal
18.06.08,10:16
Stala som sa cerstvou majitelkou mraznicky a nemam s nou vela skusenosti. Momentlane mrazim len maso, pecivo, paradajky, papriku a zaujimalo ci by som mohla dat zmrazit hotove jedla napr. slepaciu polievku, ine polievky, sote, ryzu, atd?
ZlaticaB
18.06.08,08:24
Spokojne môžeš, ak mi niekedy zostane napr. polievka tak ju dam zmraziť. Rada mrazím ovocie iba ho umyjem a dám do krabičiek zmraziť, tiež nastruhané uhorky ako na šalát tiež som počula, že mrazia chlieb a pod.
velvet
18.06.08,08:54
zmraziť môžeš čokoľvek okrem mliekových - smotanových omáčok...smotana sa zráža
Marína
18.06.08,08:56
Mraziť môžeš hotové jedlá, hlavne z mäsa. Ja vždy zvyknem mať zamrazených pár porcií. Napr. plnenú kapustu a papriku ale aj udusené mäso. Keď varím lasagne, tiež jednu porciu zamrazím.
Môžeš si namraziť nasekané bylinky(zelený petržlen, bazalka, kôpor, ....atd.), zvyšky vína a mäsový vývar, ktorý neskôr použiješ pod mäso. Mraziť môžeš huby, kysnuté knedle, ovocné knedlíčky, ovocnú dreň. Nemraz žiadne jedlo, v ktorom sú zemiaky, mlieko, smotana.
kathy_smal
18.06.08,09:37
Parada:) a ako robite pirohy tak aby sa dali zmrazit? surove date do mrazaku ci predvarit?
VladoaKatka
18.06.08,09:41
Potraviny ktoré ukládam na zimu do mrazničky:

Ovocie:

- jahody, maliny, černice, borievky, - len ich opláchnem nechám trochu osušiť a dám do kelímok.
- Čerešne/srdcovky/, slivky, marhule, - umyjem,rozpolím a poukládam do kelímok
/používam od zmrzlivy také kilové, v zime mám ovocie práve na 1 plech osúchu/
- Iné ovocie som neskúšala.

Zelenina:

Z koreňovej zeleniny sú vhodné všetky druhy, trochu ich povarím cca 5 minút, aby po rozmrazení neboli popraskané:
- mrkva, petržlen, zeler, - očistím, umyjem, pokrájam na kocky, nechám povariť, potom rýchlo ochladiť a dám do sáčkov.
- hrášok, lúsková fazuľa, mäkká fazuľa, podobne jako koreňovú zeleninu.

Paprika, paradajky, uhorky sa mi neosvedčili v rodine, odvtedy ich radšej zaváram.

Hotové jedlá: - len také, ktorých nie sú varené zemiaky.

- všetky druhy polievok, omáčok, rizoto, knedle, kapustnicu a všetko, z ktorého ostane jedna porcia. Takéto jedlo sa skonzumuje, ak niekto je sám doma.
-
- Lokše - Aj keď som hore napísala, že bez zemiakov, ale lokše robím vždy viac a potom ich po 10-15 ks uložím do sáčkov. Vôbec nie je poznať, že sú z mrazničky.

Bežne odkládam rohlíky, sendvič ak nám zostanú a už sa kúpia čerstvé. Sú jedlá,
do ktorých ich potom použijem.

Ešte by som takú praktickú poznámku:

Na zmrazovanie zeleniny používam farebné mikrotenové sáčky. Je ich dostať kúpiť v metre, mám spracovaný zoznam v ktorej farbe aké mäso je uložené a nemusím písať lístky alebo fixkou na sáčok. Napr. modré – bravčové na rezne, oranžové – kuracie, zelené – bravčové na dusenie,guláš,rizoto atď..
VladoaKatka
18.06.08,09:44
Tento rok chceme skúsiť - lahôdkovú kukuricu, máme ju posadenú. Pravdepodobne ju trochu uvaríme a potom vychladíme a po osušení ich dám do sáčkov.
Dával už niekto kukuricu do mrazáku?
ivako
18.06.08,09:56
Parada:) a ako robite pirohy tak aby sa dali zmrazit? surove date do mrazaku ci predvarit?
Pirohy dávam surové, ale najprv ich rozložím na tácku každý zvlášť, trochu dám zamraziť a potom dávam do sáčkov. Nezlepia sa ti.
kathy_smal
18.06.08,09:58
Potraviny ktoré ukládam na zimu do mrazničky:

Ovocie:

- jahody, maliny, černice, borievky, - len ich opláchnem nechám trochu osušiť a dám do kelímok.
- Čerešne/srdcovky/, slivky, marhule, - umyjem,rozpolím a poukládam do kelímok
/používam od zmrzlivy také kilové, v zime mám ovocie práve na 1 plech osúchu/
- Iné ovocie som neskúšala.

Zelenina:

Z koreňovej zeleniny sú vhodné všetky druhy, trochu ich povarím cca 5 minút, aby po rozmrazení neboli popraskané:
- mrkva, petržlen, zeler, - očistím, umyjem, pokrájam na kocky, nechám povariť, potom rýchlo ochladiť a dám do sáčkov.
- hrášok, lúsková fazuľa, mäkká fazuľa, podobne jako koreňovú zeleninu.

Paprika, paradajky, uhorky sa mi neosvedčili v rodine, odvtedy ich radšej zaváram.

Hotové jedlá: - len také, ktorých nie sú varené zemiaky.

- všetky druhy polievok, omáčok, rizoto, knedle, kapustnicu a všetko, z ktorého ostane jedna porcia. Takéto jedlo sa skonzumuje, ak niekto je sám doma.
-
- Lokše - Aj keď som hore napísala, že bez zemiakov, ale lokše robím vždy viac a potom ich po 10-15 ks uložím do sáčkov. Vôbec nie je poznať, že sú z mrazničky.

Bežne odkládam rohlíky, sendvič ak nám zostanú a už sa kúpia čerstvé. Sú jedlá,
do ktorých ich potom použijem.

Ešte by som takú praktickú poznámku:

Na zmrazovanie zeleniny používam farebné mikrotenové sáčky. Je ich dostať kúpiť v metre, mám spracovaný zoznam v ktorej farbe aké mäso je uložené a nemusím písať lístky alebo fixkou na sáčok. Napr. modré – bravčové na rezne, oranžové – kuracie, zelené – bravčové na dusenie,guláš,rizoto atď..


S tymi sackami je to super napad:---
VladoaKatka
18.06.08,10:00
Pirohy dávam surové, ale najprv ich rozložím na tácku každý zvlášť, trochu dám zamraziť a potom dávam do sáčkov. Nezlepia sa ti.

Takto som dávala zamraziť, keď boli deti malé aj slivkové alebo marhuľové guľky zo zemiakového cesta. Vždy po 1-2 hodinách som ich ešte vybrala z mrazničku a trochu pomrvila v sášku, aby ani náhodou neboli zlepené.
vema
18.06.08,10:10
Tento rok chceme skúsiť - lahôdkovú kukuricu, máme ju posadenú. Pravdepodobne ju trochu uvaríme a potom vychladíme a po osušení ich dám do sáčkov.
Dával už niekto kukuricu do mrazáku?Ja mrazím kukuricu. Máme tiež zasadenú tú supersladkú. Ja ju ale mrazím vylúpanú. Môže sa aj celá. Celú kukuricu predvarím, asi 10 min., potom jeden rad zŕn po dĺžke vyrežem. Ostatné už idú ľahko, len ich do boka vylupujem. Dám do sáčkov a zmrazím.:)
VladoaKatka
18.06.08,10:30
Skúsime a potom Vám dám vedieť ako to dopadlo. Vďaka.
MILKA58
18.06.08,19:23
Okrem toho, čo píšete, mrazím aj zákusky. Hlavne na sviatky alebo vaščie oslavy, keď sa napečie viac, dávam jednotlivé druhy do alobalu a potom dobre padnú, keď sa nechce piecť.
polka
18.06.08,19:51
Okrem vyššiespomínaných potravín mrazím aj huby, a to všetky druhy: Huby opláchnuté v studenej vode a odkvapkané pokrájam na plátky, dám do mikroténových sáčkov, vysajem z nich vzduch ústami, zaviažem napr. gumičkou a dám do mrazáku. Na -18 stupňov vydržia celý rok. Používam do polievok, omáčok, a pod., chuťove sú ako čerstvé.
Aj chlieb, rožky, toustové chlebíky a knedle mám vždy v mrazničke, aby ma zachránili v čase núdze (nečakaná návšteva a pod.).
VladoaKatka
19.06.08,03:15
Okrem toho, čo píšete, mrazím aj zákusky. Hlavne na sviatky alebo vaščie oslavy, keď sa napečie viac, dávam jednotlivé druhy do alobalu a potom dobre padnú, keď sa nechce piecť.
No vidíš a na toto som zabudla, pritom sme zákusky a torty po synových svadbách dali zamraziť, mňam... aké boli fajne aj po pol roku.
babka - ježibabka
21.06.08,19:33
Ja pokiaľ dávam niečo z už tu uvedených surovím zmraziť, postupujem tak isto ako ste tu už opísali. No okrem toho od istého času /asi 2,5 roka/ robím si mrazené mäsové polotovary. Poradila mi to jedna pani, s ktorou sme náhodou v pojazdnej predajni nakupovali mäso a osvedčilo sa mi to.
Napríklad urobím si klasické rezne v trojobali, kuracie rezne, plnené obaľované prsíčka, fašírky a podobne.
V zeleninovej sezóne si urobím obaľovaný karfiol a plnenú papriku.
Hotové polotovary je treba zmraziť rozložené jednotlivo na plechu, alebo nejakej podložke aby sa nepolepili a zamrznuté sa už môžu dať do sáčkov. Ja na zmrazovanie používam tzv."núdzovú" - už vyradenú malú mrazničku.
Obalené polotovary keď idem vysmážať, tak ich smažím zamznuté nie vo veľmi rozpálenom tuku, trošku menej ako keď robím čerstvé, lebo strúhanka by zhorela a mäso by bolo vo vnútri surové. Plnenú papriku dávam zamrznutú do vriacej omáčky.
Taktiež si urobím polotovar keď nakúpim mäso na guláš. Udusené mäso dám do sáčkov a potom si už iba dorobím podľa potreby aký chcem -so zemiakmi, s lečom, segedínsky.
Manželova sesternica raz keď som bola u nej varila obrovský hrniec fazule do mrazničky, tiež ako polotovar. Ja holú fazuľu nemrazím, iba ak náhodou nemajú malé údené koleno a z veľkého nám vystane hotová fazuľovica, tak takú zamrazím.
Ďalej si robím polotovar z čerstvých držiek, lebo kúpené mrazené nám až tak nechutia.
Skrátka skúšať treba všetko čo sa dá jesť.
polka
22.06.08,14:29
Pre záujemcov o mrazenie: napadlo ma, že aj na pol centimetrové plátky nakrájaný a trochu posolený čerstvý ovčí syr, ktorý si kupujem na salaši, obalím ako rezne v trojobale a dám zamraziť. Jednotlivé kusy prekladám mikroténovými sáčkami, aby sa nezlepili. Po vybratí z mrazničky ho nechám len mierne rozmraziť a vyprážam. Tí, čo máte možnosť skúsiť vyprážaný ovčí syr (čerstvý aj údený), skúste to, je to vynikajúca pochúťka.
Tiež sa mi osvedčilo mraziť domácu suchú fazuľu, pretože mi často zmuchavela. V mrazničke sa jej nič nestane.
osky
13.11.08,22:03
Ja pokiaľ dávam niečo z už tu uvedených surovím zmraziť, postupujem tak isto ako ste tu už opísali. No okrem toho od istého času /asi 2,5 roka/ robím si mrazené mäsové polotovary. Poradila mi to jedna pani, s ktorou sme náhodou v pojazdnej predajni nakupovali mäso a osvedčilo sa mi to.
Napríklad urobím si klasické rezne v trojobali, kuracie rezne, plnené obaľované prsíčka, fašírky a podobne.
V zeleninovej sezóne si urobím obaľovaný karfiol a plnenú papriku.
Hotové polotovary je treba zmraziť rozložené jednotlivo na plechu, alebo nejakej podložke aby sa nepolepili a zamrznuté sa už môžu dať do sáčkov. Ja na zmrazovanie používam tzv."núdzovú" - už vyradenú malú mrazničku.
Obalené polotovary keď idem vysmážať, tak ich smažím zamznuté nie vo veľmi rozpálenom tuku, trošku menej ako keď robím čerstvé, lebo strúhanka by zhorela a mäso by bolo vo vnútri surové. Plnenú papriku dávam zamrznutú do vriacej omáčky.
Taktiež si urobím polotovar keď nakúpim mäso na guláš. Udusené mäso dám do sáčkov a potom si už iba dorobím podľa potreby aký chcem -so zemiakmi, s lečom, segedínsky.
Manželova sesternica raz keď som bola u nej varila obrovský hrniec fazule do mrazničky, tiež ako polotovar. Ja holú fazuľu nemrazím, iba ak náhodou nemajú malé údené koleno a z veľkého nám vystane hotová fazuľovica, tak takú zamrazím.
Ďalej si robím polotovar z čerstvých držiek, lebo kúpené mrazené nám až tak nechutia.
Skrátka skúšať treba všetko čo sa dá jesť.


mne sa toto ale zda dvojita robota.

ked mam mäso,naporcujem ho surove na platky a podla porcii do sackov-nie viac ako 3 rezne.alebo na kocky a pod.skratka na co je urcene a den vopred si to necham cez noc vonku ,a na druhy den sa da varit.
predvarat,mrazit a dovarat,to je strata casu.

jedine ked uvarim viac a nezje sa to,zamrazim uz celkom hotove jedlo.
ked to chceme jest,znova to vyberiem,hodim do mikrovlnky rozmrazit,potom v mikrovlnke aj zohrejem.

mrazim uplne vsetko:
chlieb,dusene mäso,gulase,omacky,surovu zeleninu nakrajanu na drobne kusky alebo ruzicky/karfiol,brokolica.../ci pasiky/kel,kapusta/,klobasy,slaninu,salamy,zvysne vajcia,polievky,fasirky,rozne mäsove gulky,alebo cesta na vsakovake placky,

picu-treba ju nechat vyvalkanu na plechu a dat to zamrznut aj s plechom.potom opatrne zlozit a zabalit kazdu zvlast do sacku-skladovat na vrchu mrazaku,a nic na to neklast-krehke!

zakusky,hotove aj surove kolace a ine jedla z cesta,knedle,olupane orechy ,mlety mak-v mraznicke nezhorkne,syry,zvysne plnky do zakuskov,maslo,tuky na pecenie,ovocie ci ovocne drene.,kosti na polievku,rozne bylinky a vnate,tofu,udene ryby,aj jogurty-ale ostanu po rozmrazeni trochu vodovejsie,kukuricu,huby...skratka asi vsetko okrem hlavkoveho salatu a melonu:---
Marína
15.11.08,14:31
časť citátu:


ked mam mäso,naporcujem ho surove na platky a podla porcii do sackov-nie viac ako 3 rezne.
Ja balím do jedného sáčka aj viac plátkov mäsa ale medzi ním mám mikr. sáčok. Potom len oddelím, koľko potrebujem.Viď obrázok.
nela88
15.11.08,15:21
Jogurty sa u nás tiež dávali do mrazničky, ale nerozmrazovali sa, ale jedli sa ako zmrzlina
miseles
15.11.08,16:32
Tento rok chceme skúsiť - lahôdkovú kukuricu, máme ju posadenú. Pravdepodobne ju trochu uvaríme a potom vychladíme a po osušení ich dám do sáčkov.
Dával už niekto kukuricu do mrazáku?
Kukuricu dávam každé leto zamraziť. Normálne surovú. A keď ma chytí chuť napr. v januari žiadny problem:-). Ešte zamrazenú ju dám variť a potom šup na tanier.
daria29
15.11.08,20:19
Stala som sa cerstvou majitelkou mraznicky a nemam s nou vela skusenosti. Momentlane mrazim len maso, pecivo, paradajky, papriku a zaujimalo ci by som mohla dat zmrazit hotove jedla napr. slepaciu polievku, ine polievky, sote, ryzu, atd?
ako cerstvá majitelka mraznicky,si dostala už dobré rady.napadli ma tiez nejaké:polievku varím naschvál viac,dam hned zamrazit na horsie casy.mleté mäso,ak chces mrazit surové,davam v tensej vrstve,aby hned zamrzlo,ale sa aj skor rozmrazí,ak mleté mäso spracujes,aste lepsie.ja balím ale vsetko do specialných nadob,nie do sackov.nadoby dam do mraznicky,na seba,mam tam poriadok,potraviny sa nevyparuju,zachovaju si svoju chut a vonu.mraznicka sa nenamrazuje,to znamena ze setrím elektrinu.sacky sa casto roztrhaju,a potraviny ,napr.mäso je spalené mrazom,je také biele,a to uz nieje dobré.sacky sa neskor nedaju spetne tak ulozit,no o tom sa da vela hovorit.napr.pred zmrazen.dam potravinu s nadobou asi na dve hod do ladnicky,potom vyberiem,odvzdusním a az potom dam do mraznicky,potomto uz v nadobe nemam srien!zeleninu blanžírujem,cca do 5min,ale potom ju prudko ochladzujem,nemení farbu.skratka zmrazit môzes vsetko jedlo,a le v dobrej nadobe,ked prídes domou,nemas cas varit, rozmrazís,a oddychujes.ahoj