n.hanus
23.06.08,08:51
Dobrý deň, poradíte mi, kedy a kde sadiť jahody?
Mám na výber dve časti záhradky. Jednu pred domom - tá je neustále od rána až do večera pod slnkom a neviem, či by jahody nevysychali alebo sa nespálili. Druhé miesto je pod orechom a tam je viac-menej tieň. No a neviem, či by tu zasa stihli dozrieť alebo, či by vôbec rástli. Kam je to teda lepšie?
Ďakujem.
zanetth
23.06.08,07:00
Pod strom rozhodne nie. Mali sme jahody pod višňou, bolo to o ničom. Teraz ich máme na slniečku a tento rok sme mali dobrú úrodu. Zavlažovala som ich však každý deň.
arizona
23.06.08,07:19
Aj ja myslím, že nie pod stom,hlavne nie pod orech!
Pod orechom sa toho moc neurodí.Tam je najlepšia lavička na sedenie,aspoň neotravujú muchy a komáre-orech im smrdí:)
n.hanus
23.06.08,07:41
Pod strom rozhodne nie. Mali sme jahody pod višňou, bolo to o ničom. Teraz ich máme na slniečku a tento rok sme mali dobrú úrodu. Zavlažovala som ich však každý deň.


Aj ja myslím, že nie pod stom,hlavne nie pod orech!
Pod orechom sa toho moc neurodí.Tam je najlepšia lavička na sedenie,aspoň neotravujú muchy a komáre-orech im smrdí:)

OK, vďaka, tak mám už asi jasno :)
A čo termín? Kedy sadiť? V auguste?
A treba fóliu (resp. má účinok)? Ak áno, musí byť nejaká špeciálna alebo hocijaká, nepriesvitná?
zltalienka
23.06.08,07:44
Pod orech určite nie. My sme ich tam síce dali, ale jahody sa za pár rokov samé "presťahovali" do slniečka o pár metrov ďalej - našťastie mali kde. Pod orechom nebola žiadna úroda - tento rok sme mali krásne červené, obrovské a sladučké....
zltalienka
23.06.08,07:49
OK, vďaka, tak mám už asi jasno :)
A čo termín? Kedy sadiť? V auguste?
A treba fóliu (resp. má účinok)? Ak áno, musí byť nejaká špeciálna alebo hocijaká, nepriesvitná?

s termínmi som si nie istá - my sme sadili skoro na jar a prežili. Myslím že aj na jeseň by sa mohli sadiť.
Máme s fóliou aj bez fólie. Fólia je čierna vodopriepustná (plátenná). Tam, kde máme fóliu je s jahodami menej práce na jar a sú väčšie plody.
zanetth
23.06.08,07:59
Ja som sadila na jeseň myslím v septembri, fóliu nemám, ale súhlasím s zltalienkou, ak je fólia je menej práce, zabraňuje rastu buriny a nemusí sa toľko okopávať.
arizona
23.06.08,08:05
Sadiť je možné v auguste-zač. októbra.
Používa sa čierna netkaná textília(sú rôzne veľkosti),dostať asi v každom záhradkárstve.
Výhody textílie: netreba okopávať, nerastie burina,drží vlahu,nešpinia sa plody blatom,
Nevýhody: po 3-4 rokoch sa odporúča jahody presadiť a nasadiť nové korene.Keď máte textíliu,namajú sa nové rastlinky kde uchytiť.Niektorí to riešia tak, že podkladajú tégliky so zeminou pod výhon.Ja to riešim tak, že z krajných jahôd nechávam zakoreniť šľahúne mimo textílie.

Ešte mám odskúšané ,dať na textíliu drevenú drť.Asi to robí jahodám dobrú klímu, lebo rastú a plodia ako divé:)
durisovad
23.06.08,14:27
My mame jedno jahodovisko na slniecku a druhe pod jablonami. Tie na slniecku su zrele skor a tie pod jablonami asi o 2 tyzdne po nich. Takze mame urodu jahod vyse mesiaca kazdy den.
Nove jahodovisko zakladame po vysadbe hrachu, ked hrasok dozrie a oberie sa, koncom augusta. Robime to takto uz 20 rokov a uroda byva dobra, okrem rokov, ked je mizerne pocasie. Jahody na jednom mieste nechavame max. 4 roky.
n.hanus
23.06.08,18:16
Ďakujem vám všetkým. Vyskúšam si v auguste nasadiť a uvidím, či na rok bude úroda :-).
pavol54
23.06.08,19:47
jahodníky teraz po zobratí úrody dobre zavlažiť rozpustným draselným hnojivom, draslík je na tvorbu plodov a teraz im musíte vytvoriť jeho zásobu, staré listy vám uschnú, tak ich radšej treba zostrihať v tomto období, v auguste by som osobne vzhľadom na klimatické podmienky nesadil, stačí aby sa stihli dobre zakoreniť pred zimou, t j . v septembri jahody potrebujú na jar teplú zem a vlahu, a veľa slnka
tetrisss
23.06.08,20:24
Ja mam jahody pod hroznom a na mieste, kde pali cely den slnko, dari sa im aj tam aj tam.Cely rok ich cistim od buriny a slahunov a na zimu ich necham zalistene, na jar, ale velmi skoro ich ocistim dokladne a vyhodim stare a chore trsy a dosadim nove, vzdy na jar. Este poviem taku kacirsku vec, mam ich stale na tom istom mieste, na jar ich hnojim specialnym hnojivom na jahody na baze rohoviny. Som na ne pysna.:D
bonita
27.06.08,07:09
Ja som taky nanic zahradkar, jahody som zasadila pred styrmi rokmi v lete na slnecnej zahrade, okrem vytrhania buriny sa o ne moc nestaram, len na jar na ne rozsypem hnojivo a v maji vyslapem body kade budem medzi ne chodit. Prvy rok sme utekali do zahrady kto skor si najde cervenu jahodu a dopadlo to tak, ze tento rok uz som musela oberat sama, zamrazovat, rozdavat - skratka zaplava jahod, denne asi 3 kg. Jahody su velmi vdacne, zdrave a chutne, rozrastaju sa aj same do bokov. A tak som si povedala, ze tento aqugust si uz najdem na ne cas a trochu pokopem, sama rozsadim tie dobre plodiace. Prve som sadila v auguste a potom zalievala, kym boli teploty, ale sept. je tiez ok, ak nie je moc studeny.
n.hanus
04.11.08,13:02
jahodníky teraz po zobratí úrody dobre zavlažiť rozpustným draselným hnojivom, draslík je na tvorbu plodov a teraz im musíte vytvoriť jeho zásobu, staré listy vám uschnú, tak ich radšej treba zostrihať v tomto období, v auguste by som osobne vzhľadom na klimatické podmienky nesadil, stačí aby sa stihli dobre zakoreniť pred zimou, t j . v septembri jahody potrebujú na jar teplú zem a vlahu, a veľa slnka
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je?
n.hanus
04.11.08,13:05
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je? :eek:
arizona
04.11.08,17:16
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je? :eek:
Ja osobne nezakrývam.Prezimujú bez problémov.
Na listy nie je dobré polievať, ale ked odporúča výrobca,asi vie prečo. Niektoré hnojivá sa bežne aplikujú na list.
Jekyll
09.11.08,20:07
Určite prezimujú. Netreba ich prikrývať. (Okrem toho, meteorológovia veštia teplotne nadpriemernú zimu.)

Veľmi dobrá stránka o pestovaní jahod je
http://jahody.unas.cz/index.php?id_kategorie_cl=5&zobrazit=clanek&id_clanek=12&ap=0

V návodoch na pestovanie je kalendár s presným rozpisom čo a kedy.


Ešte link na meteo veštby
http://www.metoffice.gov.uk/research/seasonal/monthly_forecasts/single_terce2.html
mtoller
12.11.08,20:35
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je? :eek:


Jahody nezakryvaj. Polievaj ako chceš, ale stačí závlahová dávka do 15mm.
Hnojivo na list účinkuje rýchlejšie vhodné je pred kvitnutím.
BXLmiami
05.08.09,10:38
Tak ako dopadli jahody?Možem založiť jahodovisko medzi mladými stromkami,nebude to vadiť,či už stromkom alebo jahodám?
Bionda
05.08.09,10:41
Moji rodičia majú jahodovisko vo vinici pod stromami, nemám pocit - teda podľa úrody, žeby to niekomu zo zúčastnených vadilo ;)
Jahody nemajú korene veľmi hlboko, nemôžu vadiť ani stromom.
n.hanus
05.08.09,10:44
Dobrý deň, všetkým. Jahody boli perfektné, mali aj dosť dobrú úrodu. Teraz už ich mám ostrihané a púšťajú nové lístky. Aj som si odložila pár sadeničiek a ešte nasadím, aby bolo na rok viacej.
Ja osobne by som to medzi stromčeky nasadila, kým sú malé, netienia - podobne chcem pár jahôd dať aj ja medzi kríčkové ríbezle, kde je voľné miesto.
Vďaka všetkým za rady :);)
terezamaria
05.08.09,10:55
Tak ako dopadli jahody?Možem založiť jahodovisko medzi mladými stromkami,nebude to vadiť,či už stromkom alebo jahodám?

V pohode môžu byť zasadené pod stromkami. Najlepšie natiahnúť čiernu fóliu,v mieste sadby sa prestrihne otvor, spraví jamka, poleje, zasadí.
Do vykopanej jamky sadenicu pritlačiť, ale "neutopiť" srdiečko do pôdy.
Dobre zaliať, potom zalievať 1 x za 2 dni.
Dobré odrody sú - Senga Sengana,Elišta, Andrea, Magury, Lidka a veľa ďaľších. Nie vždy je dobré sadiť výhonky od suseda, nakoľko si môžeme doniesť napr. škvrnitosť.
Bionda
05.08.09,10:57
a dobré je ešte ošetriť proti škvrnitosti teraz v jeseni a hneď na jar!
Tánetkaná textília je dobrá aj z hľadiska udržania vlhkosti. Nezabudnúť hnojenie Kristalonom- jahoda.
BXLmiami
05.08.09,10:59
Dakujem za promptné odpovede.Som ten typ,že študujem všetko a práve som vyčítala na internete,že jahody maju radi kyslú pôdu a tak tom mám vykompostovať a vypilinovať a preto som sa pýtala na stromky,lebo tie zrejme veľmi kyslú pôdu nemusia.Ale asi by som mala prestať prehľadávať net a radšej začať s prácou.:)
terezamaria
05.08.09,11:07
Dakujem za promptné odpovede.Som ten typ,že študujem všetko a práve som vyčítala na internete,že jahody maju radi kyslú pôdu a tak tom mám vykompostovať a vypilinovať a preto som sa pýtala na stromky,lebo tie zrejme veľmi kyslú pôdu nemusia.Ale asi by som mala prestať prehľadávať net a radšej začať s prácou.:)

No máš na to ešte cca 2 - 3 týždne.Pôdu neprekysľuj, to viac-menej platí
vo vyvápnených pôdach, stačí do každej jamky malú hrstičku rašeliny.
Bionda
05.08.09,11:53
Terka ja som pri zakladaní jahodoviska nerobila ani to a musím povedať, že postačovalo to pravidelné hnojenie a dobrá zálievka a jahôd budeééééé :D
veva..
05.08.09,15:02
Počula som že pestovatelia jahôd odstraňujú spod jahôd čierne textílie. Tvrdia, že takto pestované jahody sú viac náchylné na choroby a napáda ich viac škodcov. Chcem sa spýtať, aké mate skúsenosti s tkanými alebo netkanými textíliami?
mzdarka renca
05.08.09,15:07
Jahody majú radi polotieň, mávali sme ich medzi viničom a teraz ich mám pod marhuľou. Nehnojím, len denne polievam, aj vtedy, keď nie je ich sezóna.....mám ich plný mrazák a koľko sme ich pojedli, to ani nehovorím;):)
n.hanus
05.08.09,15:52
Počula som že pestovatelia jahôd odstraňujú spod jahôd čierne textílie. Tvrdia, že takto pestované jahody sú viac náchylné na choroby a napáda ich viac škodcov. Chcem sa spýtať, aké mate skúsenosti s tkanými alebo netkanými textíliami?

Ja som aj na rady získané vo fórach dala pod jahody netkanú čiernu textíliu. Síce som to mala len teraz prvý rok, ale jahodám nebolo vôbec nič a boli perfektné. Teda neviem, či to môže až tak škodiť... Navyše mám textíliu vo všetkých záhonoch kvetov, na nej mám mulčovaciu kôru a je to tak pekné, bez buriny a nemusí sa okopávať (aj keď je to zasa prácnejšie spraviť, ale mením to po 3 rokoch ... to znamená, 3 roky pokoja :)). Ja mávam medzi jahodami ešte nasadený aj jesenný cesnak - to vraj tiež niektorým škodcom smrdí...
BXLmiami
05.08.09,16:30
Tuším som čítala tu istu stránku.Pripraviť 2 až 3 týždne pred sadením,kompost,olemovať pilinami,zasadiť,pomedzi cesnak,netkanu textíliu a mulč.Len tá kyslá pôda ma pomýlila.
Bionda
05.08.09,17:03
my sme nemali ani cesnak a škodcov sme nemali! Jahody aspoň neboli v blate a tým pádom nehnili . Tiež veľké pozitívum je pri netkanej textílii aj to odparovanie vody ( je oveľa menšie) a tá burina:D - naozaj je to bez - je úplne super! A najlepšie aj keď je veľa dažďov- jahody aj tak dozrievajú a tým , že majú tú textíliu, prejdem, pooberám a nebahním sa :D:D:D
Ja vrele doporučujem a to máme takto už 3 rok.
Valcake
06.08.09,00:06
Zdravím, môžem sadiť jahody medzi paradajky ? Nedostanú nejakú pleseň ? Mám dosť malú záhradku a neveľmi môžem vyberať miesto.Vďaka.
Valcake
06.08.09,00:54
http://jahody.unas.cz/index.php?id_kategorie_cl=18&zobrazit=clanek&id_clanek=68&ap=0
Našla som to medzi popín. jahodami a tak mám aj odpoveď, že môžem sadiť po paradajkách. Ja ale skúsim medzi paradajky.
Vypestovala som aj lesné jahody zo semena, teraz už mám plody. Nabudúce pridám foto.
n.hanus
07.08.09,11:35
Našla som to medzi popín. jahodami a tak mám aj odpoveď, že môžem sadiť po paradajkách. Ja ale skúsim medzi paradajky.
Vypestovala som aj lesné jahody zo semena, teraz už mám plody. Nabudúce pridám foto.

Ahoj, ja som včera mesačné jahody dostala. Sú v kvetináči, kvitnú a rodia. Na internete som sa dočítala, že ich v zime môžem nechať v tom kvetináči vonku, že sú mrazuvzdorné. Máte s tým skúsenosti? Nerada by som o ne prišla, vďaka.
Valcake
07.08.09,23:42
Zdravím, ja tiež mám prvý rok tie jahôdky, ale to viem, že v zemi prezimujú. V kvetináči to neviem, ale asi by som ich nejako zababušila. Určite niekto má s nimi skúsenosti a ozve sa.
veva..
08.08.09,07:17
Ahoj, ja som včera mesačné jahody dostala. Sú v kvetináči, kvitnú a rodia. Na internete som sa dočítala, že ich v zime môžem nechať v tom kvetináči vonku, že sú mrazuvzdorné. Máte s tým skúsenosti? Nerada by som o ne prišla, vďaka.
Ja by som ich asi vložila aj z tým kvetináčom do zeme. Takto si budeš istá, že korene budú viac chránené. Známa, ktorá si kúpila jahody na výstave, tak ich nechala v kvetináčoch a neprezimovali. Alebo ich môžeš dať niekde na schodisko.
jamie12
08.08.09,09:09
valčake - kde si kúpila tie semená?

ja som si kúpila tieto - vtipnedarceky.sk/grow-it-rastlinky/grow-it-lesne-jahody

môžem len odporučiť, veľké, sladké a nádherná vôňa :) deťom robím zmrzlinu s lesnými jahodami, zbožňujú to
n.hanus
08.08.09,11:08
Ja by som ich asi vložila aj z tým kvetináčom do zeme. Takto si budeš istá, že korene budú viac chránené. Známa, ktorá si kúpila jahody na výstave, tak ich nechala v kvetináčoch a neprezimovali. Alebo ich môžeš dať niekde na schodisko.

Vďaka, Veva, tiež som premýšľala o zakopaní do zeme. Jednu sadeničku som už z kvetináča vybrala a dala na záhon - pre prípad, že by tie v kvetináči neprezimovali.... Asi sa poistím, dám to do zeme a jednu skúsim do iného kvetináča, nech viem, ako zimovať na rok.... Vďaka za radu
Valcake
08.08.09,21:34
Ahoj, jamie12, ja som tie semená dostala, vôbec som nevedela aké budú. Zasiala, vypikírovala, vysadila som a bolo mi povedané, že majú byť aj žlté. Zatiaľ som nenašla, ale ešte veľa kvitne. Možno aj budú. Sú voňavé, sladučké, ale maličké:rolleyes:
veva..
08.08.09,21:47
Ja som si jahody rozmnožila tak, že som zabudla na hline jahodu, tá uschla, a keď som na jar začala polievať, tak zo semienok mi narástli nové rastlinky. Ak nezabudnem, tak priložím aj foto.
Anežob
09.08.09,05:42
Mesačné jahody, akože lesné pestujem už veľa rokov. Kvitnú a majú plody od júna až do neskorej jesene,voňavé, sladké, ozaj veľmi podobné lesným. Je to veľmi vďačná odroba. Nevytvárajú sa na nich poplazy, čiže po troch až štyroch rokoch treba staré trsy zlikvidovať a nové rastlinky vypestovať znova zo semiačok. Bežne ich majú napríklad aj v Baumaxe pod názvom - Mesačné jadohy. Vždy som ich pestovala na bežnej pôde a mám ich aj pri jahodách Sengama-sengana. Náhoda zapríčinila, že buď som stratila sadeničku, alebo samovýsevom sa mi na jar jedna rastlinka mesačnej jahody objavila pri kanadskej čučoriedke na kyslej rašeline. Veľmi sa jej v páči v tejto pôde. Rastlinka je asi 3x väčšia ako ostatné, bohato od jari kvitne a rodí. Z tejto náhody som usúdila, že tento druh asi naozaj chce kyslú pôdu a idem skúšať experiment a pod čučoriedky nasadím tieto jahôdky. Čo myslíte čučoriedkam nebude vadiť takáto suseda ?
wabi
09.08.09,15:51
Mesačné jahody, akože lesné pestujem už veľa rokov. Kvitnú a majú plody od júna až do neskorej jesene,voňavé, sladké, ozaj veľmi podobné lesným. Je to veľmi vďačná odroba. Nevytvárajú sa na nich poplazy, čiže po troch až štyroch rokoch treba staré trsy zlikvidovať a nové rastlinky vypestovať znova zo semiačok. Bežne ich majú napríklad aj v Baumaxe pod názvom - Mesačné jadohy. Vždy som ich pestovala na bežnej pôde a mám ich aj pri jahodách Sengama-sengana. Náhoda zapríčinila, že buď som stratila sadeničku, alebo samovýsevom sa mi na jar jedna rastlinka mesačnej jahody objavila pri kanadskej čučoriedke na kyslej rašeline. Veľmi sa jej v páči v tejto pôde. Rastlinka je asi 3x väčšia ako ostatné, bohato od jari kvitne a rodí. Z tejto náhody som usúdila, že tento druh asi naozaj chce kyslú pôdu a idem skúšať experiment a pod čučoriedky nasadím tieto jahôdky. Čo myslíte čučoriedkam nebude vadiť takáto suseda ?

Čučoriedkam to iste vadiť nebude, otázka či tie čučoriedky moc nezatienia jahody!:)
Tiež ich pestujem vo viacerých druhoch a mám aj veľkoplodé aj tú žltú variantu. Sú fakt veľmi dobé a úrodné, tiež je výhoda že sa o polpazy netreba starať.
wabi
09.08.09,17:03
www.poetschke.de (http://www.poetschke.de/)Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...:(
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Skúste poradiť ako sa k nim dostať
n.hanus
10.08.09,04:25
www.poetschke.de (http://www.poetschke.de/)Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...:(
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Skúste poradiť ako sa k nim dostať

Predávajú ju i v Polsku - http://stores.shop.ebay.pl/Gardenandmore-Ihre-Gartnermeister_Obstgeholze_W0QQ_dmdZ1QQ_fsubZ18384 657QQ_sasiZ1QQ_sidZ68772441QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2e m322QQ_vcZ1
Odtiaľ by to možno bolo jednoduchšie získať....
ono79
16.09.09,09:42
viete pomôcť? kedy sadiť jahody, a ako?

rád by som sa aj ja tešil z úrody ale neviem ako na nich.....

ďakujem
kačkapoliačka
16.09.09,10:02
Ja ich idem sadiť dnes. Prvý krát. Uvidíme čo z toho bude.
Vraj sa sadia už v auguste, aby dobre zakorenili. Sadí sa vždy 1. "odrastok" od pôvodnej sadenice. Majú sa sadiť na vyvýšeninu, aby jahody pri zrení nehnili a niektorí dávajú pomedzi jahody slamu alebo piliny.
tak pa. teším sa na jahody.
ono79
16.09.09,10:09
treba ich nejako prihnojovať? Potrebujú viac slnka alebo skôr tieň? nemám ešte presne vybrané miesto na sadenie, tak zvažujeme či viac na slnku a tak. A ak nemám odrastok od pôvodnej sadenice? Totiž nemám od koho toto získať. Dá sa to kúpiť z osivexu alebo nejakej predajne. Prípadne ešte sa pýtam, či je to možné sadiť so semien? Dáme asi fóliu, tak treba urobiť truhlíky v radoch alebo stačí na rovnú plochu dať fóliu a potom urobiť len diery na zasadenie?

PS: uplny začiatočník
ono79
16.09.09,11:46
Arizona ma uviedla do obrazu, takže touto cestou ďakujem. Ale chcem sa opýtať či ich treba na zimu prikrývať niečim alebo ako? a ešte jedná otázka - dokedy sa dajú presádzať? Ešte ich nemám v zemi ani nemám kúpené ani zdedené ani nič.... Tak dokedy mám čas? Môže to byť aj skoro na jar? ako skoro? okolo akého dátumu alebo ak pustí už zem?

V´daka
mvlko
16.09.09,12:41
My sme vcera sadili, tiez prva sezona... Kup si casopis Urob si sam - September, je tam komplet navod ako sadit jahody. My sme to urobili podla nich a dali sme pod ne aj netkanu geotextiliu. A obsypali korou (namiesto slamy).

Verim, ze takto obsypane korou dobre prezimuju.
beba13
16.09.09,12:50
Moja svokra robila v ovocinárskej škôlke a jeden rok sadili jahody ešte koncom novembra, bolo vtedy ešte dosť teplo. Jahody sa ujali a v lete už aj oberali.
ono79
16.09.09,13:12
ďakujem za usmernenia, idem do toho.... tak a potom sa ozvem... Pekný dník
vierockak
29.09.09,20:31
Moja svokra robila v ovocinárskej škôlke a jeden rok sadili jahody ešte koncom novembra, bolo vtedy ešte dosť teplo. Jahody sa ujali a v lete už aj oberali.
... tak toto musel byť výnimočne teplý november a miernejšia zima, keď bez problémov prežili, nie je to štandardné.

Odporúčam jahody na jeseň nechať prikryté opadaným lístím zo stromov - lepšie prezimujú (kto vie aká bude zima?) a lístie z nich odhrabať až na jar. Na jar treba zem okolo jahôd prekypriť, odstrániť staré listy, prihnojiť - a všetko to stihnúť do začiatku kvitnutia. Keď kvitnú - už do nich nechodiť, treba ich nechať v kľude.
A jasné, že aj jahodám (ako väčšine plodín - napr. paprika, rajčiny, uhorky, cuketa, melón, tekvica, cesnak, cibuľa, pór, zemiaky) sa lepšie darí na slniečku. Pod stromami v tieni mám odskúšanú fazuľku, hrach, repu, zeler ..... ale to už je asi mimo témy :(.
wabi
29.09.09,21:46
Pri sadení nie je ani tak dôležitý termín ako skôr ako kvalitne zakorenené sadenice použijete...
Tento rok je teraz značne suché obdobie...
Lepšie sa jahody sadia do vlhkej pôdy. V nížinách západného slovenska veľmi často do vianoc ani nemrzne a jahody sú pomerne otužilé...
marcela kovacsova
03.10.09,11:55
moja mama ma jahody na slku od 10h az do 19 vecer a su velmi dobre, treba ich vela polievat ak je mozne skoro rano skor ako vyjde slko vtedy nie su rastliny teple a neriskujeme ich znicit studenou vodou.O rastliny sa treba starat aj na jesen ked uz nie su na nich plody okopat ich a preriedit , mozete tiez pouzit ciernu foliu prestret ju na zeminu a spravit diery a tak nasadit jahody budete mat menej prece netreba vytrhavat burinu a vlhkost ostane pod foliou zemina nebude rychlo vysichat
Valcake
24.10.09,22:44
Moje mesačné jahody. Už sa na nich teším o rok.:)
wabi
25.10.09,17:14
Moje mesačné jahody. Už sa na nich teším o rok.:)
Fakt pekné. Tiež ich mám rád a čím ďalej viac ľudí ich aj žiada. Musím budúci rok namnožiť ešte viac.
Sú veľmi praktické, pretože netvoria poplazy, ktoré treba pri tých obyčajných jahodách stále strihať a namiesto toho dávajú celú energiu rovno do plodov, ktoré sú veľmi chutné a dozrievajú od jari až do jesene.
Osvedčila sa mi na ne a vlastne na všetky jahody kyslá rašelina a hnojenie ako pri rododendrónoch či čučoriedkach, nie že by inak nerástli, ale takto "na kyslo" sú väčšie plody a je ich viac.
tara464
28.03.10,18:03
Prosim vas nemate niekto skusenosti s etažovým pestovaním jahod?
ela77
19.05.10,14:02
táto téma je trocha v ústraní, ale mám prosbu: jahody krásne zakvitli( dostali na jar hnojivo (rohovinu a zmes), teraz pred daždami som ich ešte poliala hnojivom, také ružové rozpustné do vody -kristalon). Kvetov ale bolo veľmi veľa a aj plodov, bojím sa že to bude o ničom a budú malé lebo ich je ozaj veľa. Čím im pomôcť a ako zaliať, ku koreňom, či na listy a aké hnojivo najlepšie (vlastné skúsenosti) aby plody boli dobre vyvinuté a aj dostatočne veľké pri tom množstve nasadených plodov. A ako často počas nasadenia plodov hnojiť. Môžem vygugliť, ale osobné skúsenosti sú lepšie.Teraz majú dostatok vlahy po daždoch už len slniečko aby začalo.
kamoska1
19.05.10,14:18
Ja som tiež jahody na jar prihnojila hnojivom na jahody a pridala k tomu liadok. Polievam ich ešte tekutym hnojivom,aby mali vyživu hned.Neboj sa aj moje jahody mavaju moc kvetov,ale oni si to uživia.Prve plody su väčšie,posledne byvaju drobnejšie.Ale byva ich mnoho,vždy sa najeme jahôd.