evka-janekova
11.07.08,06:40
Dobré ránko,
tak ma trápi taká vec, stále kupujem rožky a vždy sa tie čerstvé jedia a ostávajú tie z predchádzajúcich dni... a už ich tam mam dost, aj sliepky som nimi nakŕmila... :)

Zaujímal by ma recept na niečo z nich (okrem žemlovky, tá už leze hore krkom), nejaké knedle alebo tak...

Dakujem pekne a krásny deň všetkým...
Dada
11.07.08,04:41
Strúhanku...
Maruška54
11.07.08,04:43
Prikladám dva recepty.
Olice
11.07.08,04:58
Ja robím plnku, takú ako do kuraťa, len ju varím zvlášť v alobale.

4-5 rožkov (najlepšie 2 dňové)
vajíčka
cesnak kuracia pečeň
soľ
korenie
petržlenová vňať (musí byť)

Postup: do predhriateho oleja (lepšia je domáca bravčová masť) dáme naškrabanú kuraciu pečeň, prelisovaný cesnak, orestujeme, pridáme rohlíky pokrájam na kocky, osmažíme. Odložíme a necháme mierne vychladnúť, pridáme vajíčka, soľ, korenie, petržlenovú vňať, zmiešame, necháme postáť asi 1/2 hodiny.
Alobal dobre pomastíme, dáme naň plnku a stočíme do valca, trošku na voľnejšie, pretože pri varení sa objem zväčší, okraje dobre zatlačiť, aby nám plnka nevytiekla.
Varíme podľa veľkosti asi 1/2 hodiny. Vyberieme, necháme vychladnúť a pokrájame.
liviar
11.07.08,05:03
na raňajky vypražím vo vyšľahanom vajíčku s mliekom ( pokrájam na kolieska, namočím do vajíčka a vypražím)
paťuška
11.07.08,05:17
A čo tak nekupovať také množstvo? Ja keď nakúpim viac a nezje sa to hneď, dám ich do mrazničky, ak ich potrebujem - vyberiem, po rozmrazení pri izbovej teplote sú také isté ako som ich dala do mrazáku. Je to určite lepší spôsob ako skladovať staré rožky. Vyskúšaj, neobanuješ.
tiny77
11.07.08,05:58
okrem horespominanych napadov -
ak mas ruru s grilom - zapekane rozky. prekroj na polovice, ponatieraj cerstvym maslom, syrom daj na gril zapiect. Na tanierik varene vajicko, sunka, zelenina - mnamotka je to :) (mavame v sobotu rano, ak je viac casu na pripravu ranajok a v chladnicke "co tyden dal") gril zapnem a zacinam natierat rozky. Ak su natrete - hned to davam dovnutra. Staci 3-5 min. Uvidis podla svetlohnedej farby na vrchu. Cerstve rozky sa na to ani nehodia. PS: ak mas ruru plynovu - rozky sa vysusia. bonapetit.
t.
Martasch
11.07.08,05:58
na raňajky vypražím vo vyšľahanom vajíčku s mliekom ( pokrájam na kolieska, namočím do vajíčka a vypražím)

a ešte sa dá aj nastrúhať oschnutý syr
klaura
11.07.08,06:09
výborná téma, výborné nápady ...
tiež som robila z rožkov len strúhanku a žemlovku ...
dominika
11.07.08,06:12
Žemľovku.
Rožky pozdĺžne nakrájať, namočiť do mlieka, naukladať na plech.
Na to ovocie, namočené hrozienka, plnku z tvarohu, dať piecť.
Sneh z bielkov a cukru dať zapiecť do trúby pred dokončením.

Vééľmi dobré.
evka-janekova
11.07.08,06:13
výborná téma, výborné nápady ...
tiež som robila z rožkov len strúhanku a žemlovku ...
no veď to mi hovor, raz sa všetky zjedia a raz ostanú, žemlovka je fajn, ale nie kazdy týzden, a strúhanku? tú kupujem.

Inak ďakujem všetkým sa rady a receptíky, dnes bude to od Olice s pečienkou a na ranajky rožky vo vajíčku.
babi2
11.07.08,06:35
Rožky nakrájam na kolieska, poukladám do vymastenej zapekacej misky a polejem rozšľahanými vajíčkami, navrch poukladám čo doma mám, klobásu nakrájanú na kolieska, alebo šunku, šunkovú slámu, paradajku, papriku, cibuľu a navrch posypem nastrúhaný syr a dám zapiecť. Je to rýchle a dobré, hovoríme tomu že
slovenská pizza :-))
Modroocko
11.07.08,06:46
no veď to mi hovor, raz sa všetky zjedia a raz ostanú, žemlovka je fajn, ale nie kazdy týzden, a strúhanku? tú kupujem.


Načo kupuješ strúhanku, keď máš doma kopec starších rožkov?
Odlož si ich do rúry a keď stvrdnú, raz za čas ich pomelieš.
Alebo skús našu veľkonočnú plnku (dá sa jesť aj inokedy, nie len na Veľkú noc):

Uvaríš bravčové pliecko alebo bôčik (nemusí byť veľmi mastné, ak vám to nešmakuje, môžeš aj karé). Medzitým si nachystáš kvások z droždia, mlieka a cukru - dáš na teplé miesto vykysnúť. Potom na malé kúsky nalámeš staré rožky do veľkej misy, pridáš vajíčka podľa potreby a chuti (niekto dáva 10, niekto len 5 - podľa množstva, ktoré robíš), pridáš majoránku, zelený petržlen, soľ, čierne korenie, pretlačený cesnak a poriadne premiešaš.
Uvarené mäso pomelieš na mäsovom mlynčeku, dáš ho do misy spolu s troškou vody, v ktorej sa varilo mäso, pridáš kvások a opäť poriadne premiešaš. Ak by bola zmes veľmi hustá, pridáš ešte trošku vody z mäsa. Potom ešte prikryješ misu a necháš zmes trochu nakysnúť. Nakoniec ju vyleješ do pekáča, ktorý si predtým vymastila a vysypala strúhankou a upečieš do zlatova. Je to výborná mäsová náhrada za chlieb. Naši chlapi si za tým idú prsty oblízať. To vieš - nie sú to žiadni vegetariáni.
liba2
11.07.08,06:53
......... a strúhanku? tú kupujem.....
ja zase kupujem rožky aby som mala strúhanku......... :D
RERE
11.07.08,06:53
Rožky pokrájam na tenké kolieska, do pohára dám olej, sušený cesnak a trošku soli, lebo ten cesnak je už solený, pierkom potriem kolieska, ale len tak trochu, aby neboli veľmi mastné a napichám ich na špajdlu a v rúre vysuším. Synovi to veľmi chutí skoro ako backenrollky.
liba2
11.07.08,06:54
.........Uvaríš bravčové pliecko alebo bôčik.........to mäso je neúdené ?? alebo môže byť aj údené ??
Modroocko
11.07.08,07:01
Neúdené.
Ja nemám v obľube údeniny, takže v takejto forme som to ani neskúšala.
liba2
11.07.08,07:09
Neúdené.
Ja nemám v obľube údeniny, takže v takejto forme som to ani neskúšala.
modroočko ďakujem :), mne to tiež tak vyhovuje.
mysimis
11.07.08,07:12
Staré rožky rozkrojím na polovicu, vyberiem z nich vnútrajšok, naplním tvarohovou plnkou príp. lekvárom a vypražím v horúcom oleji. Chutia ako pirôžky.
Jara
11.07.08,07:19
Obdobne ako Miška to robil Novotný v Chuťovkách:
Naplnil prekrojené rožky tvarohom, ktorý rozmiešal so žltkom, vanilkou a cukrom. Potom tam dal marhule alebo jahody, prelepil druhou stranou rožka a obalil v rozšľahanom vajíčku /do vajka možno dať trošku mlieka/ a vyprážal. Pre veľkých maškrtníkov možno prizdobiť nastriekanou šľahačkou a posypať strúhanou čokoládou, al. toppingom al. grankom, či kakaom. Je to výborne.
Eevina
11.07.08,07:29
koľko vajíčok _
Eevina
11.07.08,07:32
Myslela som koľko vajíčok do tej plnky ?
betyna8
11.07.08,07:34
Ja len kukam:eek: ake dobrotky robite z roztekov a pridavam aj svoj tip

Ja robievam na zajedanie k zeleninkovym salatom zapekane rozteky. Rozok pokrajam na kolieska, potriem paradajkovou pastou / paradajky+cesnak+sol+vela bazalky/ , posypem syrom a dam zapiect.Uz sa o tom v nejakej teme pisalo.
A robievam aj rakuske zemlove knedle,so slaninkou a kyslou kapustou,ale receptos dolozim v pondelok,lebo ho neviem celkom presne.
KvetkaK
11.07.08,07:36
Staré rožky rozkrojím na polovicu, vyberiem z nich vnútrajšok, naplním tvarohovou plnkou príp. lekvárom a vypražím v horúcom oleji. Chutia ako pirôžky.
Toto nám robievala naša mamina, a bolo to výborné. Nevedela som sa toho dojesť. :)
Juditka
11.07.08,07:50
veľmi ma zaujal tento recept na velkonočnú plnku. Prosím Modroočko môžeš napísať aké sú pomery. Koľko mäsa, koľko rožkov a koľko droždia treba. Mám chuť to hned vyskúšať. Mám kopu starých rozkov. ďakujem
Modroocko
11.07.08,08:08
veľmi ma zaujal tento recept na velkonočnú plnku. Prosím Modroočko môžeš napísať aké sú pomery. Koľko mäsa, koľko rožkov a koľko droždia treba. Mám chuť to hned vyskúšať. Mám kopu starých rozkov. ďakujem

Schválne som nepísala žiadne pomery ani množstvá, lebo ja to robím len tak - od oka. Mäsa ale musí byť minimálne 3/4 kg, lepšie je aj 1 kg, záleží aj od toho, koľko toho chceš urobiť, aký máš veľký pekáč - ja robím len v menšom, kde sa to viacej zdvihne a plnku potom viem nakrájať na krajce, ktoré znesú aj obloženie šunkou, či syrom. Rožkov dávaš tiež podľa toho, či chceš mať plnku viac mäsovú alebo viac rožkovú. Ja dávam trošku viac pečiva - minimálne päť rožkov, všetky ostatné prísady podľa chuti (soľ, korenie, cesnak, zelené prísady), vôbec sa nijako nemusíš obmedzovať nejakými množstvami, chutné to bude tak aj tak. A droždie použiješ celé, mlieko adekvátne k tomu - tuším, že to bude tak 0,25 l. Ešte som zabudla, že mäso treba variť v osolenej vode. A po upečení plnku skladuješ v chladničke, podáva sa studená.
Modroocko
11.07.08,08:13
Jáj, a ešte pokiaľ ide o počet vajíčok, ja dávam len 5 - 6, lebo nemám rada prebytok vajec a cholesterolu, tie sú tam vlastne len na to, aby plnku viazali. Ale keď má niekto rád viacej, nech sa páči, jedna moja kolegyňa to robí z 12 vajec. Fakt to záleží len a len od vás, v tom je čaro toho receptu, že to vždy bude dobré a zároveň to vždy bude iné. Netrápte sa s množstvami, robte to ako ja - od oka.
Olice
11.07.08,08:37
Čo sa týka tých vajec, ja som zvyknutá tak, že jeden rohlík, jedno vajce. Tiež robím podobnú veľkonočnú plnku, len s tým rozdielom, že žĺtka dám priamo do rohlíkov a z bielkov vyšľahám sneh a nakoniec ho vmiešam do plnky.
Juditka
11.07.08,08:38
Modroocko veľmi pekne ďakujem. Toto úplne stačí. Chcela som vedieť len približne pomery. Určite to zajtra upečiem. Manžel je v nemocnici, tak mu aspoň niečo dobré donesiem.
BXLmiami
11.07.08,09:07
Knedľa z rožkov:
6 rožkov nakrájať,navlhčiť v mlieku,do toho 3 vakíčka,posoliť a zamiesiť.Zabaliť do utierky a dať na pol hodinu do vriacej vody variť zabalené v utierke a prikryté pokrievkou.Po pol hodine vybrať a podávať všade kde sa hodí knedľa.
Slepé kura:
Vymastiť zapekaciu misku,dať do nej na dno slaninku.V miske zamiešať pokrájané knedle s bielym jogurtom alebo kyslou smotanou posoliť bylinky-do toho podľa fantazie cibuľu prípadne plátky zeleru alebo mrkvičky,posoliť,pokoreniť.Dať do zapekacej misky a zapiecť.Podávať so zeleninou,alebo zemiakmi,alebo mäsom alebo ako plnku.
Dúfam že som to napísala dobre,lebo tieto recepty mám len v hlave.
pogy
11.07.08,09:15
Namiesto do utierky, naplním do igelitu na tlačenku (dostať v potravinách), zaviažem na koncoch a predierujem vidličkou, aby sa tam dostala voda. Mám recept aj na žemľovú knedlu, ale ten inokedy, keďže si ho nepamätám.
kukučka
11.07.08,09:25
Hrianky: rožky nakrájam pozdĺžne na tri pásy a prekrojím na polovicu, tak aby vošli do hriankovača a opečiem dobre do červena, nalámem do misy v ktorej mám trochu masla, alebo slaninovej masti a cesnak. Alebo rovno do taniera cesnačky či inej polievočky. :D
A ešte natrepem do veeľkej patentnej fľaše a vystavím na chladničku. Len je z toho veľa okrušiniek. ;)

Pečutky: rožky potrieť maslom, alebo kečupom, hrubá mäsitá paprika, trošku paredajky, salám, šunka, niektoré s rybyčkami, výdatne posypeme bylinkami - bazalka, provens, cesnak, /grilovacie/ a samozrejme syr, plátkový, či strúhaný a vonia celý dom :D:D:D
BXLmiami
11.07.08,09:29
ešte som si spomenula na časy,ked som mala malé deti-nakrájať rožky,navlhčiť s mliekom a zamiešať do nich mletý mak s cukrom.:)
liviar
11.07.08,09:36
na raňajky vypražím vo vyšľahanom vajíčku s mliekom ( pokrájam na kolieska, namočím do vajíčka a vypražím)

a ešte sa dá aj nastrúhať oschnutý syr

a na to aj kečup

Ešte ma napadlo:
zvariť trochu vody, múku, vajíčko a nastrúhaný tvrdý syr( dúfam, že si to dobre pamätám), rožky rozkrojiť po dĺžke, natrieť plnku a opražiť na panvici:---
evka-janekova
11.07.08,10:42
Ja len kukam:eek: ake dobrotky robite z roztekov a pridavam aj svoj tip

Ja robievam na zajedanie k zeleninkovym salatom zapekane rozteky. Rozok pokrajam na kolieska, potriem paradajkovou pastou / paradajky+cesnak+sol+vela bazalky/ , posypem syrom a dam zapiect.Uz sa o tom v nejakej teme pisalo.
A robievam aj rakuske zemlove knedle,so slaninkou a kyslou kapustou,ale receptos dolozim v pondelok,lebo ho neviem celkom presne.
Budem rada, keď ten recept doložís, to by som chcela moc vyskúsat...

Budem na to striehnuť, keď to daš, budem prvá, ktorá si to napíse... Diky
Maruška54
11.07.08,10:53
Záhorácke knofle

Na 1 rohlík 100 g hrubej múky, 0,75 dl vody, soľ,
Ja dávam na 5 rohlíkov 1 vajce

Staršie rohlíky nakrájame na kocky a opražíme na oleji alebo masti, múku, vodu soľ a vajce spracujeme na cesto, pridáme rohlíky, premiešame, necháme chvíľu odstáť. Dáme si zovrieť väčšie množstvo vody. Navlhčenými rukami tvoríme knofle a zavárame do vriacej vody, varíme 15 minút, v polovici varenia obrátime. Po dovarení roztrhneme alebo prepichneme vidličkou.

Sú výborné do fazuľovej polievky, alebo aj ako príloha k dusenej alebo varenej kapuste.
Kazu
11.07.08,11:24
ešte som si spomenula na časy,ked som mala malé deti-nakrájať rožky,navlhčiť s mliekom a zamiešať do nich mletý mak s cukrom.:)

Starší rožok pokrájať na kolieska, zaliať horúcim mliekom a posypať strúhanou čokoládou /alebo Grankom/. Prikryté nechať mlieko vsiaknuť a čokoládu rozpustiť. Deťom to veľmi chutí.
milagros208
11.07.08,12:09
My robíme na rožky alebo chlieb plnku a opečieme. Rožok rozkrojím na polovicu, na vnútornú stranu dám plnku a touto stranou položím do strúhanky a opečiem. Plnka : do rozšľahaného vajíčka dám tavený syr, na malé kúsky pokrájanú salámu a cibuľku. Natriem na rožok alebo chlebík. Jeme s kečupom. Veľmi chutné.
betyna8
11.07.08,12:15
Budem rada, keď ten recept doložís, to by som chcela moc vyskúsat...

Budem na to striehnuť, keď to daš, budem prvá, ktorá si to napíse... Diky

Cez vikendik sa k netu asi nedostanem,ale v ten pondelok rano to tu najdes.;)
patrika
11.07.08,16:30
Rožky pokrájam na tenké kolieska, do pohára dám olej, sušený cesnak a trošku soli, lebo ten cesnak je už solený, pierkom potriem kolieska, ale len tak trochu, aby neboli veľmi mastné a napichám ich na špajdlu a v rúre vysuším. Synovi to veľmi chutí skoro ako backenrollky.
čože tí ludia nevymyslia...............
wagner
11.07.08,18:51
Maruška 54 - pre nás málo znalých záhoračštiny, knofle sú knedle? A akej veľkosti ich treba robiť, malé, veľké ako klasické knedle? Neviem si predstaviť veľkosť, najmä keď si napísala že ich roztrhneme alebo popicháme vidličkou. Vysvetli prosím Ťa pre nás menej chápavých tieto pojmy. Ďakujem. Lebo recept je zaujímavý. Ja robím podobne hrnčekové knedle.
ondrejvla
11.07.08,19:09
Pridám aj ja jeden "sladký", ale ani veľa nie...
Staršie rožky, alebo vianočku nakrájame buď na plátky, alebo pozdĺžne, uvaríme redší puding ( vanilka, zlatý klas...), pridáme podľa množstva, ja dávam na 1/2 l 2 tbl. sladidla, do vychladnutého zašľahať 2-3 žĺtka, sneh z bielok, obaľujeme rohlíky, prípadne vianočku aby sa dobre napili a vyprážame na horúcom oleji, "odmastím" na kuch.papierovej utierke, posypem čučoriedkami, malinami... v zime dia džemom a máme "zákusok". Keď je veľké upratovanie urobím hustejšiu polievku a tieto "sladkáče" a máme HODY.
Maruška54
11.07.08,19:10
Správny postreh knofle sú knedle. Navlhčíš si dlane, naberieš z tej hmoty toľko aby si v dlaniach urobila takú guličku veľkosti pomaranča. Vidličkou sa roztrhnú preto aby unikla para. Tak ma to naučila moja starenka.
ondrejvla
11.07.08,19:14
Správny postreh knofle sú knedle. Navlhčíš si dlane, naberieš z tej hmoty toľko aby si v dlaniach urobila takú guličku veľkosti pomaranča. Vidličkou sa roztrhnú preto aby unikla para. Tak ma to naučila moja starenka.

Tak toto vyskúšam!
Zuziana
11.07.08,19:17
Robievam aj vegetariánsku plnku: rožky, vajcia, veľa vňatiek, byliniek podľa chuti a slnečnicové zrniečka - môžu byť aj iné. Docutiť vegetou a upiecť.
Maruška54
11.07.08,19:18
Tak toto vyskúšam!
Ja ich môžem hneď po uvarení bez ničoho. Po vychladnutí alebo na druhý deň sú výborné nakrájané na kostičky, opražené a na to vajíčko.
wagner
12.07.08,18:29
Maruška recept určite vyskúšam, vyzerá to dobré:D
Maruška54
12.07.08,18:48
Ak bude treba poskytnem ešte podrobnejšie rady pri realizácii. Ešte by som mohla poskytnúť recept na záhorácku rožkovú chrenovú omáčku. V našej dedine sa podáva na svadbe k varenému slepačiemu alebo hovädziemu mäsu.
betyna8
14.07.08,05:09
Tak prikladám sĺúbený recept, mám ho origoš z môjho rakúskeho pobytu. Sú mňam .Osobne ich podávam s dusenou kyslou kapustou a poliate opraženou cibulkou. Pre mäskových papkáčov pridám aj kus pečeného.....
Mikecz
14.07.08,05:13
stačí kupovať menej rožkov, keď je to pretrvávajúca problematika.
BXLmiami
14.07.08,08:40
:)Vo svetle týchto 5 strán receptov,by to bola večná škoda.Skôr ich odteraz budem kupovať viac.:)
zltalienka
14.07.08,08:48
Ak máte toustovač tak skúste urobiť zo starých rožkov tousty, dobré sú prakticky s čímkoľvek ... šunka, syr, zelenina, rôzne nátierky, vajíčka .... (ale kyslé ryby neskúšajte, toto je výnimka :-)
marči
14.07.08,11:44
Rožkový výbeh


6 rohlíkov
5 dl mlieka
3 vajcia
1 vanilkový cukor
hrozienka
70 g prášk. cukru
škorica
ovocie alebo kompót
maslo, strúhanka

Rožky pokrájame na kolieska, zalejeme mliekom, do ktorého sme pridali žĺtka a vanilku. Necháme vsiaknuť a vmiešame sneh z bielkov a umyté hrozienka. Misu z jenského skla vytrieme maslom, vysypeme strúhankou. Na dno uložíme prvú vrstvu rožkov, potom rozložíme ovocie, posypeme cukrom, škoricou. Na ovocie uložíme druhú polovicu masy a zapečieme v horúcej rúre do zlatista.


http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=506846)
http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_up.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&p=506846&t=56660&v=1&tui=29112) http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_dn.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&t=56660&t=506846&v=-1&tui=29112) 0
TatianaM
14.07.08,11:54
Obdobne ako Miška to robil Novotný v Chuťovkách:
Naplnil prekrojené rožky tvarohom, ktorý rozmiešal so žltkom, vanilkou a cukrom. Potom tam dal marhule alebo jahody, prelepil druhou stranou rožka a obalil v rozšľahanom vajíčku /do vajka možno dať trošku mlieka/ a vyprážal. Pre veľkých maškrtníkov možno prizdobiť nastriekanou šľahačkou a posypať strúhanou čokoládou, al. toppingom al. grankom, či kakaom. Je to výborne.


Ešte lepšie je to obaliť v palacinkovom cestíčku a tak vyprážať.
Kazu
14.07.08,12:02
stačí kupovať menej rožkov, keď je to pretrvávajúca problematika.

Hmmm, ale ako to urobiť?:confused: Keď kúpim 10 rožkov tak 4 zostanú. Ak kúpim 6 rožkov tak tie štyri budú práve vtedy chýbať :---
Ajuška
14.07.08,13:30
Hmmm, ale ako to urobiť?:confused: Keď kúpim 10 rožkov tak 4 zostanú. Ak kúpim 6 rožkov tak tie štyri budú práve vtedy chýbať :---

...kúpim 10... 4 nechám na priamu konzumáciu a zvyšné dám v mikroténovom vrecku do mrazáku. Hladoši si ich vyberú (hoci aj na druhý - tretí deň) pár minút pred papaním (prípadne prebehnú v mikrovlnke)... Noo problem...:rolleyes:...
Ajuška
14.07.08,13:34
Rožky pokrájam na tenké kolieska, do pohára dám olej, sušený cesnak a trošku soli, lebo ten cesnak je už solený, pierkom potriem kolieska, ale len tak trochu, aby neboli veľmi mastné a napichám ich na špajdlu a v rúre vysuším. Synovi to veľmi chutí skoro ako backenrollky.

...zaujímavé...;)... mne tak zišlo na um na chalupe zúžitkovať starší chlebík. Nakrájala som ho na kocky, na plechu trocha poprskala olejom a posypala grilovacím korením. A šup na chvíľu do piecky...:rolleyes:... baaječné chrumky...
wagner
14.07.08,17:37
Maruška, prilep aj tú rožkovú chrenovú omáčku. Vyskúšame záhorácke recepty.:)
Maruška54
14.07.08,18:07
Vaše želania sú mi rozkazom.

Na omáčku potrebujeme staré rožky, ale skutočne troj-štvordňové. Nakrájame ich na tenučké plátky asi 2-3 milimetrové, zalejeme vlažnou slepačou alebo hovädzou polievkou. Na 10 rohlíkov asi 2 litre polievky. Pridáme 2 vajíčka/ak robíme z 10 rohlíkov/. Varíme radšej na železnej platničke, aby nám omáčka neprihorela. Teraz zoberieme metlu na šľahanie snehu a omáčku šľaháme až privediem k varu. Až potom pridáme nastrúhaný chren a už nevaríme, lebo varom chren zhorkne. Potom ešte pridáme trochu oleja ale najlepšia je masť z pečeného mäsa. Na svadbách sa to robilo takto. Moja norma je z 20 rohlíkov, to je tak pre 15 osôb. Keď sa zídeme celá rodina je nás sedemnásť, ale dvaja z rodiny ju nemajú radi.
wagner
14.07.08,18:10
Ďakujem, vyskúšam. Alebo za tých dvoch čo ju nemajú radi, pošli porcie mne:D
Maruška54
14.07.08,18:15
Čo nie je môže byť, ja rada varím a hlavne ak všetkým chutí.
Modroocko
15.07.08,07:40
...zaujímavé...;)... mne tak zišlo na um na chalupe zúžitkovať starší chlebík. Nakrájala som ho na kocky, na plechu trocha poprskala olejom a posypala grilovacím korením. A šup na chvíľu do piecky...:rolleyes:... baaječné chrumky...

Keď mi zvýši chlieb, tiež ho pokrájam na kocky a v rúre opečiem. A najbližšie potom urobím hrachovú polievku, bez toho chleba si ju ani neviem predstaviť.
kitky
22.07.08,20:58
Napriklad aj toto:
www.porada.sk/t86744-ultrarychle-rozkove-pirozky.html
jani73
23.07.08,04:12
Toľko dobrôt, ja najčastejšie robím strúhanku, nemám v oblube kupovanú, tú však ďalej spracujem nie len na obalovanie, ale aj Keď nemám doma mak alebo orechy spravím posýpku, strúhanku dám na panvicu, chvíľu opražím a premiešam z mletým cukrom, je výborná pr. na ovocné guľky.
kudzo
23.07.08,05:31
ja ich meliem v mlinceku na meso a potom obalujem rezne :D
Elemaris
23.07.08,14:07
Ak už sú tvrdé, tak strúhanku. Okrem rezňov ju môžeš použiť na také osúchy - vajíčko, hladká múka, troška mlieka, strúhanka... osolíš, okoreníš. Naleješ na panvicu a vysmážaš :)

Pokiaľ sú rožky ešte ako-tak mäkké, buď si ich opečiem na nádstavci hriankovača, alebo z nich urobím syrové zapekačky. Dajú sa použiť aj ako plnka do kurčaťa... s muškátovým orieškom.
Jana Motyčková
23.07.08,14:55
Narýchlo robím pizza rožky - rožok prekrojím, vložím plátok tvrdého syra, polejem kečupom, posypem bazalkou (príp. podľa chuti - pizza korenie), 10-15 sekúnd ohrejem v mikrovlnke.
janomila
23.07.08,15:33
No teda, klobúk dole, milé žienky. Ja som doteraz staršie rožky tiež nechávala na strúhanku, alebo som ich opražila do polievky alebo ako vajíčkové topeničky. O žemlovke už ani nehovorím, u nás by ju už ani pes nežral, keby sme nejakého mali. A tieto nápady sú geniálne. Vyskúšam. Nemalo by sa hovoriť, že Slovenky sú najkrajšie na svete ale aj našikovnejšie gazdinky na svete. Spotrebujú všetko. Milé dámy, ste super.:):):)
petmar
24.07.08,07:36
Suché rožky (aj chlieb) mením na veľmi zdravé mäsko - moje zajace ich zožerú akékoľvek množstvo... :)
Zita5
24.07.08,08:00
Ja osobne som doposiaľ tvrdé rožky používala len na strúhanku a plnku , keď pečiem kura .
A veru veľa krát ani nie je času na mletie rožkov , tak rýchlo kúpim strúhanku .;):)

Rožkov na plnku miniem veľa, lebo neplním ňou kura , ale asi 3/4 hod.pred dopečením kuraťa voľné miesta na plechu zaplním plnkou , ktorá veľmi dobre chutí , myslím že je lepšia ,ako keď je ňou naplnené kura , je chrumkavá .
Plnku robím klasickým spôsobom , namočené rožky , vajíčka , veľa pretžlenovej vňate , soľ,korenie prípadne aj vegetu , je výborná , chrumkavá .

Ale teraz vidím , že mám väčšiu škálu nápadov a možností , po prečítaní tejto témy . Vďaka .:)
Maruška54
24.07.08,08:13
Rožkov na plnku miniem veľa, lebo neplním ňou kura , ale asi 3/4 hod.pred dopečením kuraťa voľné miesta na plechu zaplním plnkou , ktorá veľmi dobre chutí , myslím že je lepšia ,ako keď je ňou naplnené kura , je chrumkavá .

Aj ja to tak robím.
Tweety
24.07.08,08:15
Rožkov na plnku miniem veľa, lebo neplním ňou kura , ale asi 3/4 hod.pred dopečením kuraťa voľné miesta na plechu zaplním plnkou , ktorá veľmi dobre chutí , myslím že je lepšia ,ako keď je ňou naplnené kura , je chrumkavá .

Aj ja to tak robím.
Aj ja, ale ja z tej plnky dám aj do polievky, to je trojnásobné mňam.:)
beba13
24.07.08,15:42
Napriklad aj toto:
www.porada.sk/t86744-ultrarychle-rozkove-pirozky.html (http://www.porada.sk/t86744-ultrarychle-rozkove-pirozky.html)
Z tohoto cesta ja robím slivkové gule, no a asi hned zajtra aj urobím.
jajkach
31.07.08,06:07
Našla som ešte jeden receptík na spotrebovanie starších rohlíkov:

GUĽKY Z ROŽKOV
10 zemiakov
8 - 10 rožkov
2 vajcia
4 klobásy - podľa chuti aj viac
soľ, rasca, korenie, cesnak
Rožky nakrájame na drobnejšie kocky - zvyknem počítať na 1 väčší zemiak 1 rohlík. Zemiaky postrúhame ako na placky, vodu z nich nežmýkame a pridáme k nim nakrájané rožky. Pridáme pomletú klobásu, dochutíme soľou, korením, rascou, cesnakom. Rozmiešame, rožky vodu zo zemiakov do seba vsiaknu a robíme guľky, ktoré obalíme v hladkej múke. Varíme ich v osolenej vode asi 15 - 20 minút - podľa veľkosti guliek / jednu guľku si vyberieme po 12 - 15 minutách varenia a ochutnáme ju, ak je uvarená vieme si stanoviť čas varenia aj pre ostatné guľky/. Hotové polejeme vyškvarenou masťou a posypeme kockami vyškvarenej slaninky.

Dobrú chuť.
betyna8
31.07.08,06:18
Našla som ešte jeden receptík na spotrebovanie starších rohlíkov:

GUĽKY Z ROŽKOV
10 zemiakov
8 - 10 rožkov
2 vajcia
4 klobásy - podľa chuti aj viac
soľ, rasca, korenie, cesnak
Rožky nakrájame na drobnejšie kocky - zvyknem počítať na 1 väčší zemiak 1 rohlík. Zemiaky postrúhame ako na placky, vodu z nich nežmýkame a pridáme k nim nakrájané rožky. Pridáme pomletú klobásu, dochutíme soľou, korením, rascou, cesnakom. Rozmiešame, rožky vodu zo zemiakov do seba vsiaknu a robíme guľky, ktoré obalíme v hladkej múke. Varíme ich v osolenej vode asi 15 - 20 minút - podľa veľkosti guliek / jednu guľku si vyberieme po 12 - 15 minutách varenia a ochutnáme ju, ak je uvarená vieme si stanoviť čas varenia aj pre ostatné guľky/. Hotové polejeme vyškvarenou masťou a posypeme kockami vyškvarenej slaninky.

Dobrú chuť.

mňam, vypada to na dobrotku,už viem,čo budem variť v sobotu....:)
osky
10.11.08,19:21
ak das zhruba 2-dnove rozky do vyhriatej rury cca na 220 stupnov,budu ako z pekarne ,cerstve.pockas kym neschrumkaveju,trva to asi 5-max.10 minut.

ak su uz tvrdsie,treba po nich prejst vo vode namocenou rukou a postupovat ako vyssie.


rakuske zemlove knedle:

zo suchych rozkov alebo zemly nakrajame male kocky,na jednu davku potrebujeme tych tvrdych kocociek 380 gramov.

90 g tuku
90g cibule/t.j.jedna velka poriadna cibula/
80 g muky
3 dcl mlieka
4 vajcia
vela petrzlenovej vnate
sol


vajcia,mlieko a sol rozhabarkujeme .
tuk rozpustime na panvici a cibilku-na drobno nakrajanu klasicky oprazime.
do mliecnej zmesy nasypeme zemlove kocky,pridame cibulu aj s tukom a viackrat dobre premiesame,aby sa kocky napili tekutinou.
ked su trochu zmäknute,pridame posekanu petrzelku a muku.
vymiesame.zo vzniknutej masy formujeme mokrymi rukami gulkyvelke cca ako tenisove lopticky./
tieto hadzeme opatrne do vriacej slanej vody a na znizenom plameni varime cca 15 min.

su vyborne ku kazdej omacke,k zeleninovym salatom za studena ale i same.


NADIEVKA

je to paradox ale to co cely zivot poznam pod tymto menom,je len variant predosleho receptu-ten som spoznala az ked som sa vydala do Rakuska.

takze
okrem veci v predoslom recepte pridame do plnky este na kusky nakrajanu kuraciu alebo zajaciu pecen,plucka alebo srdiecka.tieto pred tym pridame uz skoro k hotovej oprazenej cibulke a nehcame prejst teplom.
potom to cele zamiesame do tej zmesy a mnozstvo muky mozeme dat len polovicu a druhu polovicu nahradime detskou krupicou.

pecena:

zmes natrieme na vopred vymasteny pekac.pecieme najprv prikryte a potom to nechame pripiect odkryte.

smazena:

na panvici rozpalime olej a z masy kladieme lyzicou placky.opekame pomaly z oboch stran do chrumkava.dost to prska koli tym pecienkam.

varena:
podobne ako pri rakuskych knedlikoch tvarujeme gulky alebo valceky a vo criacej vode varime 15-25 min,kym su hotove.

plnena:

Nadievka sa to vola vlastne preto,ze originalne je to vlastne recept-napln-ktorou sa plni zajac,kurca,hus,kacica a pod.

vsetky varianty su vyborne-treba vyskusat.:)
miseles
11.11.08,15:23
Ja zvyknem staré rožky namočiť v mlieku a prstami rozmeliť do misy, medzitým osmažím cibuľku so šampiónmy+koreniny, pridám k rožkovej mase, dochutím (soľ, rasca, vegeta, korenie) a zamiešam ešte vajíčko. Ak je masa veľmi vlačna pridám pár lyžíc strúhanky. Na rozohriatom oleji na panvicu ukladam kôpky pripravenej masy a roztlačím lyžicou na cca 2 cm placky. Opečiem z obidvoch strán. Placky sa výborne hodia ako jednohubky k pivu.
vieramaria
11.11.08,15:41
Neviem, či tu niekto robil aj na sladko, ale dá sa. Prekrojíš rožok natrieš džemom, zlepíš , namočíš do vajíčka s mliekom, vysmažíš a posypeš škoricovým cukrom.
dadia1
12.11.08,06:59
Ženy, toto je fakt úžasné. Ja len zíram s otvorenou pusou a nestačím sa divit. a určite vyskúšam pár Vaších receptov a celkom sa na ne uz tešim.
Kto vymyslel poradu, .... to bol génius :-)
pasuliatko
12.11.08,09:14
strúhanku :D