wagner
18.09.12,20:11
Ahojte, prosím vás nemáte niekto recept ako sterilizovať chilli papričky? sú extra štiplavé a chcela by som, aby aj ostali tak nechce sladkokyslý nálev

Sladkokyslý málev nikdy nerobím, ja sladkokyslé nemusím. Aj deko robím bez cukru. Do ničoho cukor nepridávam. Normálne nalož do pohárov, zalej nálevom z deka a octu. Do každého pohára daj na zjemnenie chuti lyžicu oleja a zalej nálevom. Sterilizuj 15 minút od bodu varu. Ak ich chceš zavárať aj s jadierkami, tak ich aspoň poprepichuj ihlicou, nech sa nálev dostane aj do vnútra,
buchač
18.09.12,18:25
Sladkokyslý málev nikdy nerobím, ja sladkokyslé nemusím. Aj deko robím bez cukru. Do ničoho cukor nepridávam. Normálne nalož do pohárov, zalej nálevom z deka a octu. Do každého pohára daj na zjemnenie chuti lyžicu oleja a zalej nálevom. Sterilizuj 15 minút od bodu varu. Ak ich chceš zavárať aj s jadierkami, tak ich aspoň poprepichuj ihlicou, nech sa nálev dostane aj do vnútra,

....vééééééľa ......až príliš ....

Úplne postačí maximálne 5 minútiek ...
Keď sa budú tak dlho v tej teplote močiť , čo z toho vznikne ???.....džaba a nie paprička aká má byť ...a ja papričky rád ...
K tomu prepichovaniu mám tiež svoj názor - NIE - nemá význam ....
Súhlasím akurát s tým nálevom ...

Kurňa , kde vy chodíte na tie bludy .....:confused:
hnedoočka
18.09.12,18:35
kto vy?
wagner
18.09.12,18:39
Podľa toho aká je tá paprika, Ak je hrubostenná, treba najmenej desať minút sterilizova, keď je tenkostenná stačí aj päť minút. Ja zaváram hrubostennú papriku a treba tých 15 minút nechať.
evuš
19.09.12,05:15
..niektorí ma asi pošlú do "horúcich pekiel" - za ten sladkokyslý nálev, ale priložím sem recept i ja :

Štipľavé "Baranie rohy" vyčistím, naplním ošúpaným cesnakom striedavo so sušenými hrozienkami, vložím do pohárov, zalejem sladkokyslým:D;) nálevom, pre zjemnenie pridám asi lyžicu oleja /podľa veľkosti pohára/, sterilizujem... mňam... /podľa mňa, ale chutilo už veľmi veľa ľuďom.../
buchač
19.09.12,05:35
Ahojte, prosím vás nemáte niekto recept ako sterilizovať chilli papričky? sú extra štiplavé a chcela by som, aby aj ostali tak nechce sladkokyslý nálev

wagner 10 Hours Ago #21219 Podľa toho aká je tá paprika, Ak je hrubostenná, treba najmenej desať minút sterilizova, keď je tenkostenná stačí aj päť minút. Ja zaváram hrubostennú papriku a treba tých 15 minút nechať.
...jedol som nie jeden druh chilly ...no ani jeden nebol nejak hrubostenný ( vezmem ako príklad tú hrubú kápiu ) ...
Nevraviac už o tom , že ako som spomenul ...šak radšej nech má jeden možnosť do niečoho zakúsnuť a nie s nejakou džabaninou sa babrať...
Príkladne tie " alma papriky " tiež iba tých pár minútiek sterilizujem , aby sa viečko chytilo ...
Paprika potom tak chrústa pod zubami , že sa mi susedia chodia sťažovať na hluk ...:---

hnedoočka 10 Hours Ago #21217
kto vy?
TY niéééé .............by som si nedovolil ..............šak by si ma zbláznila a to ja neriskujem ....:rolleyes:
Myslené všeobecne predsa ...
Každý má síce tú svoju kuchyňu , svoje chute , svoje recepty ...ja len za seba vravím ............môžem ??? ;)
tweedle
19.09.12,05:40
Ďakujem veľmi pekne za rady, ešte som nikdy nič nezavárala, akurát tak mamine pomáhala, a tú s tým nechcem otravovať,,,tak to skúsim podľa vašich rád, papričky sú malé, a chcem ich dávať celé tak, myslím, že stačí tých 5 minút... vyzerajú takto neako :)http://farm6.static.flickr.com/5132/5533015186_c9e910ba7e.jpg
evuš
19.09.12,05:51
Ďakujem veľmi pekne za rady, ešte som nikdy nič nezavárala, akurát tak mamine pomáhala, a tú s tým nechcem otravovať,,,tak to skúsim podľa vašich rád, papričky sú malé, a chcem ich dávať celé tak, myslím, že stačí tých 5 minút... vyzerajú takto neako :)http://farm6.static.flickr.com/5132/5533015186_c9e910ba7e.jpg

..stačí vážne 5 minút, pokiaľ sú extra štípoš ako vravíš, vlastne sa zakonzervujú tak trošku sami :D;)
buchač
19.09.12,06:04
Ďakujem veľmi pekne za rady, ešte som nikdy nič nezavárala, akurát tak mamine pomáhala, a tú s tým nechcem otravovať,,,tak to skúsim podľa vašich rád, papričky sú malé, a chcem ich dávať celé tak, myslím, že stačí tých 5 minút... vyzerajú takto neako :)
...za seba vravím ....jednoznačne stačí ......

Nálev si urob podľa chuti svojej....ale papričky by som neprepichoval ...a stopky nedávaj preč , nechaj v celku ...

Zožeň si knihu - je to už asi tretie , vynovené , vydanie
http://www.martinus.sk/?uItem=7541

Ja mám síce staršie , mátinka mi kúpila pred X rokmi ... sú to recepty starých materí , prispôsobujem si niekedy podľa svojho ...
Prípadne sa pýtam aj iných , hlavne ako robím niečo pre mňa nové ...
hnedoočka
19.09.12,06:54
..niektorí ma asi pošlú do "horúcich pekiel" - za ten sladkokyslý nálev, ale priložím sem recept i ja :

Štipľavé "Baranie rohy" vyčistím, naplním ošúpaným cesnakom striedavo so sušenými hrozienkami, vložím do pohárov, zalejem sladkokyslým:D;) nálevom, pre zjemnenie pridám asi lyžicu oleja /podľa veľkosti pohára/, sterilizujem... mňam... /podľa mňa, ale chutilo už veľmi veľa ľuďom.../

je to zaujímavé, hlavne to plnenie...a nik ťa nikam nepošle, veď každému čo chutí.ja osobne som skúšala rôzne recepty na uhorky a nakoniec sa manžel spýtal , prečo experimentujem, keď môj je najlepší...a to robím sladkokyslý prosím :D tak som zostala pri tradícii
Tweety
19.09.12,07:00
je to zaujímavé, hlavne to plnenie...a nik ťa nikam nepošle, veď každému čo chutí.ja osobne som skúšala rôzne recepty na uhorky a nakoniec sa manžel spýtal , prečo experimentujem, keď môj je najlepší...a to robím sladkokyslý prosím :D tak som zostala pri tradícii
ÁNo, robím to osvedčené, čo chutí celej rodine, tiež sa hlásim k sladkokyslým uhorkám. Tento rok som sa pustila do mäsovo zeleninovej resp. paprikovej pomazány, roky ju polovičný odmietal. Do poslednej malej fľašťičky mi vyšiel taký malý zbytok, tak sme ju asi po týždni, dvoch otvorili a čuduj sa svete, polovičný si ju chválil. Hneď som na neho spustila, no vidíš, a toto som chcela urobiť už dávno.:---
evuš
19.09.12,07:04
je to zaujímavé, hlavne to plnenie...a nik ťa nikam nepošle, veď každému čo chutí.ja osobne som skúšala rôzne recepty na uhorky a nakoniec sa manžel spýtal , prečo experimentujem, keď môj je najlepší...a to robím sladkokyslý prosím :D tak som zostala pri tradícii

..no, to plnenie je "pipľačka" /je lepšie, keď sú rohy hrubšie/ - pomáham si varechou :D, ruky štípu ;), ale výsledok /pre mňa/ určite stojí zato... :)
..a samozrejme, KOĽKO ĽUDÍ - TOĽKO CHUTÍ..
hnedoočka
19.09.12,07:24
ten baraní roh je pikantný? lebo sú aj-aj a ja mám radšej ostrejšie
tweedle
19.09.12,09:43
ÁNo, robím to osvedčené, čo chutí celej rodine, tiež sa hlásim k sladkokyslým uhorkám. Tento rok som sa pustila do mäsovo zeleninovej resp. paprikovej pomazány, roky ju polovičný odmietal. Do poslednej malej fľašťičky mi vyšiel taký malý zbytok, tak sme ju asi po týždni, dvoch otvorili a čuduj sa svete, polovičný si ju chválil. Hneď som na neho spustila, no vidíš, a toto som chcela urobiť už dávno.:---

môžem poprosiť recept tej pomazánky?
Tweety
19.09.12,09:49
môžem poprosiť recept tej pomazánky?
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.
evuš
19.09.12,10:28
..aj ja mám rada štiplavší, svokra i mama má tohto roku riadne štípoš :-) :-) :-)
buchač
19.09.12,10:57
Príkladne tie " alma papriky " tiež iba tých pár minútiek sterilizujem , aby sa viečko chytilo ...
Paprika potom tak chrústa pod zubami , že sa mi susedia chodia sťažovať na hluk ...:---

...viď ...
Tweety
19.09.12,11:06
...viď ...
A plnil si ju alebo len takú holú bosú si dával, lebo tiež som už robila, ale len takú holú bosú.:---
buchač
19.09.12,11:09
A plnil si ju alebo len takú holú bosú si dával, lebo tiež som už robila, ale len takú holú bosú.:---
...u nás je to podelené ...
Manželka dáva do fľiaš , ja nemám " kvalifikáciu "...ona zasa nesterilizuje ...
Len také , postné sú .....dostať síce kúpiť aj plnené s kapustou ...no nám len čisté chutia...
Tweety
19.09.12,11:10
...u nás je to podelené ...
Manželka dáva do fľiaš , ja nemám " kvalifikáciu "...ona zasa nesterilizuje ...
Len také , postné sú .....dostať síce kúpiť aj plnené s kapustou ...no nám len čisté chutia...
Aj tak še dá, na plnené chodíme ku naším južným susedom, tam sú aj čípoš.:---
Máte to podelené, mohol by si teda niekedy prísť pomôcť. My to tiež máme podelené, ja zaváram a polovičný konzumuje. Niekedy zabudne aj pochváliť.:---
buchač
19.09.12,11:22
...občas dostať aj u nás v obchode , alebo na pľaci mávajú ...no díkes , neprosím si ...
asedma
19.09.12,13:13
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.

..mohla som sem skor pozriet, bola by som pridala aj ja olej aj vegetu..:)

..prave som dokoncila podobnu natierku :

1kg bocika, 1kg papriky-kapie, 1kg rajcin, 3 cesnaky str., 3 velke cibule, 4 feferonky - zomelieme, pridame pol preosiateho deka a varime asi 1 hodinu - naplnit do poharkov a sterilizovat len tolko, aby chytili vicka
pavol54
19.09.12,13:32
ak chceš len samotné papričky, tak na zadnej strane Deka...Zelka, alebo čo používaš je návod i bez použitia cukru
prečo musíte do všetkého rypnúť konzervák? veď základ deka alebo zelka je kyselina benzoová alebo benzoan sodný čo je E- čko. pritom obyčajný ocot je najlepší konzervačný prostriedok ktorý pozná ľudstvo od nepamäti
hnedoočka
19.09.12,13:59
prečo musíte do všetkého rypnúť konzervák? veď základ deka alebo zelka je kyselina benzoová alebo benzoan sodný čo je E- čko. pritom obyčajný ocot je najlepší konzervačný prostriedok ktorý pozná ľudstvo od nepamäti

daj svoj nálev...lebo ja dávam ocot, cukor ,ale aj nakladač- bez neho si nejak neviem predstaviť chuť. Čo potom dávaš? soľ a horčičné semiačka?
pavol54
19.09.12,14:27
daj svoj nálev...lebo ja dávam ocot, cukor ,ale aj nakladač- bez neho si nejak neviem predstaviť chuť. Čo potom dávaš? soľ a horčičné semiačka?
ocot, cukor, soľ, macerát(ale to je dosť drahá sranda cca 15 €/kg ale na 100 l nálevu sa dáva asi poldecák je to vlastne 96% lieh s výťažkom koriandra horčice a čo ja viem čo ešte) ale dajú sa použiť pre chuť tie isté koreniny čo obsahuje zelko. kôpor koriander sa dá vypestovať na záhradke horčičné semiačko kúpiť. musí byť vyvážená kyslá sladká a slaná chuť dáš málo je mdlé dáš veľa je tiež cítiť ako hovoril Werich vše priměřeně.
wagner
19.09.12,14:51
Tiež som ju robila
wagner
19.09.12,15:01
...jedol som nie jeden druh chilly ...no ani jeden nebol nejak hrubostenný ( vezmem ako príklad tú hrubú kápiu ) ...
Nevraviac už o tom , že ako som spomenul ...šak radšej nech má jeden možnosť do niečoho zakúsnuť a nie s nejakou džabaninou sa babrať...
Príkladne tie " alma papriky " tiež iba tých pár minútiek sterilizujem , aby sa viečko chytilo ...alma papriky nechávam 15 minút-to vieš, zuby si treba šetriť.
Paprika potom tak chrústa pod zubami , že sa mi susedia chodia sťažovať na hluk ...:---

Keby mi paprika chrústala medzi zubami, tak si dolámem zuby. Ja už musím opatrne, na nové nemám. Preto nezabúdaj ani na nás, čo už máme nové zuby viac ako 25 rokov a už sú ozaj opotrebované :D a nerob si z nás srandu, niekedy sa inak nedá:mee:
TY niéééé .............by som si nedovolil ..............šak by si ma zbláznila a to ja neriskujem ....:rolleyes:
Myslené všeobecne predsa ...
Každý má síce tú svoju kuchyňu , svoje chute , svoje recepty ...ja len za seba vravím ............môžem ??? ;)
Občas môžeš, ale nerýpaj do mojej kuchyne, dobre?
buchač
19.09.12,15:04
Neprovokuj ......lebo sa to stane pravidlom .....:-) :-)
hnedoočka
19.09.12,15:25
Občas môžeš, ale nerýpaj do mojej kuchyne, dobre?

Almu papriku aj ja mám radšej mäkšiu, ináč mi príde ako surová...ale proti gustu ....:confused:
buchač
19.09.12,15:40
Nechápem toho nechápajúceho smajlíka ......hm.....
Tweety
19.09.12,17:02
a spokojná?
hnedoočka
20.09.12,11:35
..niektorí ma asi pošlú do "horúcich pekiel" - za ten sladkokyslý nálev, ale priložím sem recept i ja :

Štipľavé "Baranie rohy" vyčistím, naplním ošúpaným cesnakom striedavo so sušenými hrozienkami, vložím do pohárov, zalejem sladkokyslým:D;) nálevom, pre zjemnenie pridám asi lyžicu oleja /podľa veľkosti pohára/, sterilizujem... mňam... /podľa mňa, ale chutilo už veľmi veľa ľuďom.../

evuš, bála si sa , že ťa niekam pošleme a ja už práve podľa tvojho receptu sterilizujem plenené baranie rohy :D ale len dve fľaše na ochutnávku...ináč sú tak pokrútené, že som tam nevedela vopchať cesnak , zbytok bez plnenia ,ale fájne čípoš. neviem, čo mám toho roku s tým štipľavým ,ale u mňa ide na odbyt...aj uhorky.:)

takže díky za receptík!
evuš
20.09.12,11:39
evuš, bála si sa , že ťa niekam pošleme a ja už práve podľa tvojho receptu sterilizujem plenené baranie rohy :D ale len dve fľaše na ochutnávku...ináč sú tak pokrútené, že som tam nevedela vopchať cesnak , zbytok bez plnenia ,ale fájne čípoš. neviem, čo mám toho roku s tým štipľavým ,ale u mňa ide na odbyt...aj uhorky.:)

takže díky za receptík!

Niet začo, a ak budú chutiť, budem len rada... a štipľavé ja teda môžem aj s manželom...svokra máva také štipľavé feferónky každý rok, že keď som raz dala pohár švagrovi, sestra mi ho na druhý deň vrátila /chýbala 1 paprička/ so slovami "ja si muža nedám otráviť" :D
buchač
20.09.12,11:50
Niet začo, a ak budú chutiť, budem len rada... a štipľavé ja teda môžem aj s manželom...svokra máva také štipľavé feferónky každý rok, že keď som raz dala pohár švagrovi, sestra mi ho na druhý deň vrátila /chýbala 1 paprička/ so slovami "ja si muža nedám otráviť" :D
He ...u nás dávame aj do uhoriek feferónku ...

Keď švagor nemusí byť " otrávený " , ja sa hlásim ...

Nevraviac už o tom , že radšej štipľavú papriku ako ten peper ( mleté čierne korenie ) ...vždy je zdravšia - múdrejší vravia , že peper viac zaťažuje brušnú dutinu , môže ju poškodiť ..
evuš
20.09.12,11:53
..Juraj, aj ja si myslím, že feferónky sú zdravšie ako korenie... keby som mala adresu, pošlem aspoň na skúšku ;)
pavol54
20.09.12,15:33
..Juraj, aj ja si myslím, že feferónky sú zdravšie ako korenie... keby som mala adresu, pošlem aspoň na skúšku ;)
dokonca pálivá paprika je vraj liečivá, ale nie som lekár, len z počutia
buchač
20.09.12,16:00
OCHUTNÁVKA CHILLI: (přeloženo z angličtiny)

Poznámky nezkušeného porotce jménem Frank z východního pobřeží:

Nedávno jsem byl poctěn pozváním k rozhodování na soutěži ve vaření chilli. Jeden z rozhodčích totiž onemocněl a já zrovna sháněl nějaký kšeft. Zbývající dva rozhodčí (rodilí Texasané) mě ujistili, že to chilli není tak ostré, jak se říká, a kromě toho mezi ochutnávkami se splachuje pivem, které dostanu v neomezeném množství zdarma.

Takže jsem nabídku přijal...

Následují opisy bodovacích lístků:

MIKOVA PÁLIVÁ OBLUDA
SUDÍ 1: Moc rajčat. Příjemně rychlý nástup.
SUDÍ 2: Jemná, osvěžující chuť rajčat. Nijak výrazně ostré
FRANK: Kurvafix, to by slouplo barvu ze silnice!!
Plameny uhasilo až druhé pivo. Doufám, že tohle bylo nejhorší, co mě mohlo potkat. Ti Texasani jsou fakt cvoci!

ARTURŮV PLAMEŇÁK
SUDÍ 1: Krásná kouřová vůně, jemná příchuť vepřového. Slaboučký nahořklý ocásek.
SUDÍ 2: Skvělá chuť domácí grilovací omáčky, mohlo by být více pepře
FRANK: Fakt nevim, co bych měl kromě bolesti cejtit...
Musel jsem odhánět lidi, co mi chtěli poskytnout masáž srdce, aby
radši běželi pro pivo. Když viděli můj obličej, narazili druhý sud.

FREDŮV "POŽÁR VE STÁJI"
SUDÍ 1: Perfektní požárnické chilli! Perfektně ostré, možná by to chtělo fazole.
SUDÍ 2: Chilli bez fazolí, mírná, příjemná chuť mořské soli, virtuózní práce s pepřem.
FRANK: Volejte chemiky, někdo sem vyklopil cisternu jaderného odpadu!
Nosní sliznice mě pálí jako bych šňupal kyselinu sírovou. Všichni už znají postup: pivo mi podávají řetězem, abych neuhořel. Barmanka mě praštila do zad, abych se neudusil; páteř mám teď před sebou na stole. Ze všeho toho piva už jsem taky na sračky.

BUBBOVA ČERNÁ MAGIE
SUDÍ 1: Omáčka s černými fazolemi, prakticky žádné koření. Slabota.
SUDÍ 2: Černé fazole s mírně nakyslou příchutí. Dalo by se to možná použít jako omáčka k dušené rybě, ale chilli to rozhodně není.
FRANK: Cítil jsem, že mám něco na jazyku, ale žádnou chuť - je možné, aby chuťové buňky na jazyku úplně odumřely?
Sally, barmanka, stála připravená za mnou s tácem tupláků; tahle 150ti kilová machna začíná vypadat docela žhavě.

LINDIN OSTRAŇOVAČ RTĚNKY A RTŮ
SUDÍ 1: Silné, masité chilli. Čerstvě umletý cayenský pepř, velmi ostré, bleskový nástup. Velice působivé.
SUDÍ 2: Chilli se sekaným hovězím masem, představoval bych si trošku víc rajčat. Cayenský pepř je skvělý nápad.
FRANK: Zvoní mi v uších, pot ze mě lije a nemůžu zaostřit oči. Uprdnul jsem si
a několik lidí za mnou museli odvézt na ARO. Soutěžící se urazila, když jsem utrousil, že mi ta její leptací pasta zřejmě způsobila trvalý poškození mozku. Sally mi musela zastavit krvácení z jazyka proudem piva z pípy přímo na jazyk. Asi mi upadnou rty a vypadají zuby. A nejvíc mě sere, že oba zdejší rozhodčí mají pořád kecy, abych přestal křičet. Nejradši bych ty vidláky nakopal do prdele.

VĚRČINA VEGETARIÁNSKÁ VARIACE
SUDÍ 1: Řídká, ale velmi chutná vegetariánská omáčička. Perfektně vyvážený poměr koření a pepře.
SUDÍ 2: Zatím nejlepší. Agresivní směs pepře, papriček, cibule a česneku.Špička.
FRANK: Moje střeva jsou v jednom ohni. Když jsem si uprdnul, posral jsem se,
a mám strach, že se to prožere židlí. Nikdo už za mnou nepostává kromě Sally. Musí být ještě větší magor, než jsem si myslel. Necítím držku a prdel si budu muset rok utírat sněhem.

SUSANNINA STRAŠLIVÁ ŠÍLENOST
SUDÍ 1: Středně ostré chilli, příliš mnoho nakládaných papriček z konzervy.
SUDÍ 2: Chutná to jako by tam kuchařka tu pixlu pepře zvrhla na poslední chvíli. Musím vyjádřit své obavy o Franka; vypadá, jako by
nebyl zcela ve své kůži a neustále sprostě kleje.
FRANK: Kdybych si v držce odpálil granát, vůbec bych to necítil. Na jedno oko nevidím, slyším jenom příšerně hlasitý hukot. Celé břicho jsem si upatlal, když jsem se lžící místo do pusy trefil do oka. Kalhoty mám plný sraček žhavých jak láva. Aspoň doktoři při pitvě pochopí, na co jsem chcípnul. Přestávám dýchat; strašlivě to pálí. Stejně všechen kyslík shoří, než mi dojde do plic... Když se budu potřebovat nadechnout, budu vzduch nasávat tou dírou, kterou se mi žaludek proleptal ven.

JIMOVO SVÁTEČNÍ CHILLI
SUDÍ 1: To nejlepší na konec! Perfektní kombinace chilli, bezpečná pro všechny včetně dětí, nijak přehnaně ostrá, přesto příjemně prokrví.
SUDÍ 2: Zlatý hřeb soutěže, perfektně vyvážená chuť. Ani ostrá, ani příliš jemná. Bohužel jsme o většinu přišli, když Frank omdlel a celý hrnec na sebe strhnul. Nevím, jestli to přežije, chudáček. Čím je to na tom severovýchodě krmí??? Jak by asi dopadl, kdyby někdo uvařil něco fakt ostrého?
FRANK: …!
hnedoočka
20.09.12,16:13
dokonca pálivá paprika je vraj liečivá, ale nie som lekár, len z počutia

je , ale všetko treba s mierou. Príliš pikantná nie je už zdravá....
buchač
20.09.12,16:26
je , ale všetko treba s mierou. Príliš pikantná nie je už zdravá....
..jednoznačne .....



Samovražda rakovinových buniek kapsaicínom?

Autor menovanej štúdie Dr. Timothy Bates, medzinárodne uznávaný výskumník v oblasti mitochondrií a boji proti rakovine: „Je to veľmi vzrušujúce bádanie, ktoré nám poskytuje dôkazy, prečo sú ľudia v Mexiku alebo v Indii menej ohrozovaní rakovinou, než inde na svete“.

... a ďalej
http://www.paprika-proti-rakovine.eu/page2.html

....a aj preto som tlačil do hlavy kvantá chilly............ale aj mi to chutí ....
osky
20.09.12,17:38
ved to je stara znama vec-chilli papricky obsahuju kapsaicin,ktori je v boji proti nadorom velmi ososzny.
buchač
20.09.12,17:43
Čo je to stará známa vec ???...pred 10-15 rokmi ešte net bol pomaly v plienkach ... a k odbornej literatúre sa hocikto nedostal ...
ela77
21.09.12,06:10
tí ľudia v Mexiku, alebo v Indii určite nekonzumujú toľko humusu z Hypermarketov ako my.
lujza.j
29.09.12,14:02
snáď nebudem mimotemy nemám to overené ani vyskúšané, ale vyzerá to dobre....
http://vcielkaisr-mojerecepty.blogspot.sk/2010/09/nakladany-plneny-baklazan.html
alexrudi
29.09.12,14:21
Prosim vas vie mi niekto poradit co z mrkvou a petrzlenom?
Ako to mam zavarit aby som to pouzila v polievke,alebo kam to mam a ako ulozit aby vydrzalo cez zimu?????
Dakujem:confused:
lujza.j
29.09.12,14:27
Prosim vas vie mi niekto poradit co z mrkvou a petrzlenom?
Ako to mam zavarit aby som to pouzila v polievke,alebo kam to mam a ako ulozit aby vydrzalo cez zimu?????
Dakujem:confused:
http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/06/zavarana-mrkva-a-petrzlen-starej-mamy/
hnedoočka
29.09.12,14:52
http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/06/zavarana-mrkva-a-petrzlen-starej-mamy/

mne osobne zaváraná či zamrazená nikdy nechutila
sito
29.09.12,15:18
" lebo už nemá silu, chuť " :);)
asedma
29.09.12,15:26
Prosim vas vie mi niekto poradit co z mrkvou a petrzlenom?
Ako to mam zavarit aby som to pouzila v polievke,alebo kam to mam a ako ulozit aby vydrzalo cez zimu?????
Dakujem:confused:

najlepsie je dat do debniciek s pieskom a ulozit do pivnice
sito
29.09.12,15:46
... do pivnice, do debničiek s pieskom najlepšie je dať, uložiť ...
hnedoočka
29.09.12,15:59
aj s hlinou môže
akeber
07.10.12,16:08
Skúsila som recept na sterilizovaný šalát je super , našla som ho založený v starej kuchárskej knižke po mame .
http://receptyakeber.blogspot.sk/2012/10/sterilizovany-salat.html
osky
07.10.12,18:01
ten piesok nie je zly,ale aj tak ti nieco zhnije.najlepsie je mrazit.mam plny mrazak ovocia a zeleniny na zimu.vzdy som mrazila take,ktore malo prave sezonu.v zime nebudeme kupovat umele.kupime uz len to najnutnejsie.
buchač
07.10.12,18:38
ten piesok nie je zly,ale aj tak ti nieco zhnije.najlepsie je mrazit.mam plny mrazak ovocia a zeleniny na zimu.vzdy som mrazila take,ktore malo prave sezonu.v zime nebudeme kupovat umele.kupime uz len to najnutnejsie.
...vec názoru ...

Jeden čas som aj ja zamrazoval zeleninu ( mal som vtedy záhradu ) , no nie je to pravé orechové ... mám teraz na mysli to zamrazovanie v domácich podmienkach ...

Ide o to , že továrenské zamrazovanie sa vykonáva tým dusíkom a to je už iná káva ... v priebehu sekúnd je všetko na kosť a to sa mrazničke , aj keď ide na plný výkon , nezadarí...
pmajap
08.10.12,06:43
Pridávam vám recept na nakladanú kápiu, je veľmi chutná, námaha stojí za to :).
Kápiu upečiem celú v rúre na plechu, tak aby sa vrchná "igelitová" vrtstva dala ošúpať, vyberiem aj jaderníky. Ošúpané papriky naložím na 30 min. do octovo-slaného nálevu, pár krát ich premiešam a nechám odkvapkať.Do pohárov ukladám vrstva kápie / posekaná petržlenová vňať / nahrubo posekaný cesnak-asi pol strúčika na vrstvu a znovu paprika.... Nakoniec zalejem olejom, zavíčkujem a sterilizujem asi 15 min., mäkšia je chutnejšia.
pmajap
08.10.12,18:07
Najlepší recept na kečup robím podľa neho už 15 rokov.:)

1/2 kg cibule
2 kg paradajky
1/2 kg červená kápia (vyberám jaderníky, aby mal sýtejšiu farbu)
1/2 dl ocot
5 Dg kryštál. cukor
2 ks klinčeky
2 polievkové lyžice mletej papriky
1 polievková lyžica soli
na špičku noža škorica
5 lístkov bazalky
feferónky podľa chuti

Všetko spolu varím na kašu,ručný mixér, poháre a sterilizujem.
tweedle
08.11.12,07:14
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.
včera som ju prvý krát ochutnala, s cesnakovými topeničkami bola výborná, určite ju budeme robiť každy rok, ďakujem veľmi pekne za super recept
bettylou
08.11.12,07:24
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.

To pliecko tam dávate pečené, varené alebo surové?
Tweety
08.11.12,07:36
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.

To pliecko tam dávate pečené, varené alebo surové?
Surové, ono sa varí, je to v recepíseku uvedené.
erzet
16.01.13,07:56
Prepisujem jednu starú kuchársku knihu (ten text je originál) pre niekoho nie, ale pre mňa sú tam zaujímavé veci, tak som si dovolil jednu zverejniť.mimotemy
kukučka
12.09.13,15:09
Zaváranie bez vody - vo vlastnej šťave
Dá sa zavárať s cukrom ale aj bez neho, záleží na druhu ovocia, jeho zrelosti a cukornatosti.
Ovocie treba nechať deň dva odstáť, zosladne, ľahšie odchádzajú kôstky.
Lepšie je jeden deň naplniť fľaše a nechať odstáť, ovocie sadne a hlavne pustí šťavu. Druhý deň fľaše doplníme do plna a sterilizujeme.
avalik
08.06.14,20:19
Nevarený ovocný sirup
http://varecha.pravda.sk/recepty/nevareny-ovocny-sirup/7723-recept.html

z 2 kg jahod som mala 2,8 l stavy po pridani a roztopeni cukru mam cca 4 l sirupu - ale ja som ho radsej prevarila ... nevareny skusim inokedy ale z mensej davky :)
alaya1
01.07.14,16:43
teraz so nasla na nete, snad niekoho inspiruje,
Ríbezľový sirup
Potrebujeme:
• 100 ks listov z ríbezlí
• 100 g ríbezlí
• 2,5 l vody
• 2 kg kryštálového cukru
• 2 PL kyseliny citrónovej
Postup receptu:
Listy, ríbezle a vodu varíme spolu 10 minút. Precedíme, do čistej šťavy pridáme kryštálový cukor, kyselinu citrónovú a privedieme k varu, aby sa rozpustil cukor. Horúci sirup nalievame do fliaš, či pohárov. Uzavrieme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste.
Kvaka
13.07.14,09:00
Idem zavárať ríbezle na spôsob brusníc. Pozerám recepty, len sa mi zdá veľa cukru, ako je tu napísané http://www.porada.sk/t55513-ribezle-na-sposob-brusnic.html#post491617.
Urobím asi takto http://dobruchut.azet.sk/recept/3042/zavarane-cervene-ribezle/. Tam je na kilo ríbezlí pol kila cukru a páči sa mi to prelievanie octovou vodou.
kukučka
26.08.14,19:59
Vyťahujem na svetlo, prosím kliknite na srdiečko a posuňte ju tak hore, je to výborná téma,
pavol38
27.08.14,09:54
Moja manželka zavára ešte podľa starých receptov od jej babky. Poviem jej nech vam tu hodi nejake triky.
katka 23
28.08.14,16:01
Pridám aj ja nejaké recepty na zaváranie - od našich starých mám

Sterilizovaná červená repa - cvikla
6 kg cvikly - uvariť, postrúhať alebo nakrájať na kocky, plátky
Nálev
3 l vody
1/2 l ocot
1/2 kg cukor
1 bal. preosiaté deko
1 lyžica rasce

Prevareným horúcim nálevom zaliať pripravenú cviklu,prikryť pokrievkou nechať stáť 12 hod., naložiť do fliaš , sterilizovať cca 7 min

Kalerábová čalamáda

3 - 4 kaleráby giganty

1,5 kg papriky - farebnej

5 ks cibule

1 kg mrkvy

Všetky suroviny postrúhať, pokrájať, zmiešať

Nálev

6 dcl ocot

1/2 kg cukor

1 deko

3 l vody

Nálev prevariť, horúcim zaliať zeleninu , nechať postáť 1 hod., naplniť do fliaš, sterilizovať 15 min.

Zelerová čalamáda

350 g cibuľa

150 g mrkva

250 g červená paprika

250 g zelená paprika

250 g zeler

Zeleninu nastrúhať na rezance, cibuľu na plátky

Nálev

8 dcl vody

2 dcl ocot

80 g cukru

30 g soli

Dáme variť nálev, v náleve postupne povaríme najprv zeler a mrkvu - 5 min, potom papriku a cibuľu 3 min., povarené sitkom vybrať von, zmiešať , nakladať do fliaš a zalievať nálevom, sterilizovať 10 min.
kukučka
28.08.14,16:17
Recept to môže byť výborným ale naše babky nemali Deko.Stačí 10 Dag soli, ak preoseješ Deko, vyhodíš korenie, ale chémia tam zostane. Neber to osobne.
katka 23
28.08.14,16:43
korenie nevyhadzujem, odložím si ho do malej fľaštičky a pri ďalšom zaváraní napr. uhoriek použijem
ja napr.nevylievam ani zvyšný nálev z cvikly , ktorý mi zostane po naplnení fliaš, tiež ho nalejem do fľaštičiek od výživy a použijem napr. pri varení boršču, a takisto aj zvyšnú šťavu z leča dám do fliaš a pridávam pri varení mäsa alebo gul.polievky
wirgi
29.08.14,06:22
Recept to môže byť výborným ale naše babky nemali Deko.Stačí 10 Dag soli, ak preoseješ Deko, vyhodíš korenie, ale chémia tam zostane. Neber to osobne.

dostať kúpiť Deko aj prírodné, bez kyseliny benzoovej napr. Nakladač
Mila123
14.07.15,08:34
oživujem tému.....

na záhrade idem pretriediť cviklu, a tú mladú chcem dať do fliaš...
ak by mal niekto osvedčený recept, poprosím podeľte sa s ním........
Kvaka
22.07.15,12:47
oživujem tému.....

na záhrade idem pretriediť cviklu, a tú mladú chcem dať do fliaš...
ak by mal niekto osvedčený recept, poprosím podeľte sa s ním........Môžeš celú mladú cvikličku uvariť, ale len do polosurova, potom ošúpanú dať do fliaš, pridať nastrúhaný chren podľa chuti, ja dávam asi 10% objemu a pridať fenikel (dávam len zopár semienok).
Celé to zaliať nálevom zo soli, cukru a octu. Sterilizovať cca 15 minút. Poháre v hrnci s vodou nechám zovrieť, vypnem a po 15 minútach vyberiem a prekryjem hrubými ľanovými utierkami.
Už som dnes pozerala, že aj mne treba cviklu spracovať.
bettylou
22.07.15,13:19
cviklu zvyknem uvariť, pokrájam na plátky, nasuším, pomeliem a dám do fliaš. používam do zeleninových polievok, aj do boršču...
BXLmiami
17.06.18,10:57
Zavárame ríbezle...
misoft
17.06.18,11:37
Zavárame ríbezle...
A koľko?
Ako títo?
https://www.mojevideo.sk/video/a89b/lasica_a_satinsky_telefon.html
:D:D:D
babka - ježibabka
31.07.18,14:11
Tento rok je veľká úroda cukiny. Dostala som práve recept na šalát.
pavol54
03.08.18,17:13
Tento rok je veľká úroda cukiny. Dostala som práve recept na šalát.
A vody koľko? To deko (spravidla obsahuje benzoan) nie je zbytočné? však ocot a teplota je dostatočná záruka konzervácie, ešte mi je záhadou prečo to musí stáť, keď my sa snažíme aby zelenina po umytí a pokrájaní by mala ísť čo najskôr (kvôli množeniu tých potvoriek) do nálevu a podľa možnosti čo najskôr do sterilizácie
kukučka
03.08.18,17:26
To Deko je zlozvyk, keď niekomu poviem stačí soľ, prečo Deko? Dostávam odpoveď: pre istotu. Nepomôžu ani argumenty o chémii a cene. Vo všetkých starých kuchárskych knihách sa čalamáda necháva odstáť aby pustila šťavu a tým zmäkla, potom netreba pridávať vodu. Ináč je tvrdá.
pmajap
08.08.18,11:34
Predpríprava - sušené paradajky. Tak takto dopadli na polovicu rozkrojené paradajky a sušené na plnom slnku dva dni. Nie, nie, to ne je zhorené v rúre, len slniečko :D
lujza.j
20.09.21,17:27