ma larkin
13.07.08,17:45
Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.:)
trisestri
14.07.08,21:33
tu su nejake recepty na zavaranie aj rady http://www.mojerecepty.sk/kompoty.html
ma larkin
15.07.08,09:42
Dakujem pekne trisestry za link, ja uz mam prelezene kopu stranok ohladom zavarania, ale nejak mi to nejde. Uz som zufala z nakysnutych kompotov, zakalenych uhoriek a dzem - no to radsej ani nespominam - bud je moc sladky alebo tvrdy ako skala, a to sa vzdy drzim receptu do posledneho pismenka a nejak to nejde. Ale no bojujem dalej, zavaracia sezona v plnom prude...
Fakt vacsina receptov je blbost.:(
trisestri
15.07.08,10:23
treba vyskušat podla tych rad o zavarani,zaleži podla mna aj od ovocia,my sme jednu sezonu mali taku že sme takmer polovicu vyhadzali,ine sezonynaopak takmer nič sa nevyhodilo a tie iste rečcepty
paťuška
15.07.08,10:54
Ak ti to pomôže, poradím ti bez písania dlhých receptov. Ovocie - čerešne, marhule, broskyne, slivky,čučoriedky, jablká, hrušky - zalievam sirupom - 1l vody+0,5kg cukru- prevarím a nechám ochladnúť nemusí byť úplne studený. Poháre dobre uzavriem -( možno v tom spočíva tvoj problém. Kúp si poriadnu zaváraciu hlavicu a ak máš pohár uzatvorený, skús či z neho netečie, prípadne či sa ti nekrúti viečko.) a sterilizujem tak, že do väčšieho hrnca dám poháre, zalejem asi do 3/4 vodou a ak voda začne vrieť, odstavím z plameňa a hotovo. Ovocie tvrdšie - broskyne, čerešne prípadne marhule povarím asi 5 min., hrušky aj 15 min. lebo tie majú tendenciu pokaziť sa ak sa sterilizujú málo. Jahody v pohároch zasypávam cukrom po vrstvách napr.večer cca 3-5 lyžíc. Do druhého dňa pustia trocha šťavy, do vrchu dolejem vodu, poriadne zatvorím poháre a sterilizujem spôsobom viď vyššie. Ale iba do zavretia vody a dosť, lebo by boli ako blato. Majú však krásnu farbu aj chuť.
Uhorky - na tie mám viac receptov, ale najväčší úspech majú tzv. pikantné. Do 1 7dl pohára ide okrem uhoriek - kôpor, cibuľka, mrkva, cesnak, chren, bobkový list, 1/2 feferónky, 4 nové korenia, 4 čierne korenia, 3 sacharíny, 2-3 ČL cukru, 2ČL soli, 1dl octu do vrchu doleješ vodu. Sterilizujem tým istým spôsobom ako kompóty ale len čo voda zavrie, odstavím z plameňa a nechám vo vode do vychladnutia. (to isté aj kompóty). Zatiaľ sa mi nič nepokazilo a chutí to každému.
Džemy - jahody, marhule, čerešne, ríbezle - je najlepšie rozvariť a do šťavy dať presne podľa receptu Gelfix 2:1 t.j. 1l šťavy,1Gelfix, 500g cukru a variť podľa receptu na Gelfixe, horúce poháre hneď zavrieť a otočiť hore dnom a úspech je zaručený. Robím tak odkedy Gelfix vymysleli a nič sa mi nepokazilo, aj konzistencia džemu je výborná aj na natieranie chleba, aj na zákusky. Snáď ti to pomôže.
trisestri
15.07.08,11:12
suhlasim s patuškou,mimo iných uvadzané problemy môžu byt aj zlé utesnené flašky
ma larkin
15.07.08,11:24
Paťuška dakujem pekne za info. Ja teda zatvaram poriadne, vzdy obratim hore dnom aj okolo vrchnaka pretriem papierovou utierkou, ci netecie, takze v zatvarani neni problem. Takisto flase su ultra ciste, ale vyskusam tvoje rady, a dufam teda, ze vsetko bude fajn. Problem je niekedy aj v tom, ze kazda zavaranina ma inu teplotu sterelizovania - niektore sa vobec nesterelizuju - co mi teda fakt nejde do hlavy, a takisto cas sterelizacie sa casto lisi dost, takze neviem, ci to nebude aj tym. A ten cukor v kompotoch a hlavne v dzemoch ma vazne rozculuje, uz robim od oka a ochutnavam pocas varenia, ale aj tak no...nic moc :confused:
A huby sa bojim robit, to sa ma akosi na dva razy varit a zavarat, no som z toho jelen. Ale dakujem.
jarosenka
15.07.08,19:21
Pri zaváraní mi dala moja teta dobrú radu: pod každé víčko dávam štvorček celofánu a všetky mi potom chytia, aj tie staršie. Skús, možno to pôjde.
nela88
26.07.08,11:34
Pridám moje skúsenosti. Uhorky- čajová lyžička kopcom Deka, 2polievkové lyž. kopcom cukru, 1/2 dcl octu do 7dcl pohára a doliať vodou. Vodu dávam na všetky zaváraniny do hrnca tak 2-3cm nad mriežkou, potom dám poháre.Keď začnú uhorky vrieť, nechám 5 min. Vyberiem a otočím hore dnom. Keď náhodou tečú, iba ich opäť zavriem.Oplatí sa použiť opačnú hranu príborového noža.Potom to už určite teplá, sladká voda zalepí a určite sa uhorky nepokazia. Nálevy nerobím pri žiadnom zaváraní.Poháre ešte zakryjem dekou do vychladnutia. Ovocie podľa sladkosti 1-2pl.lyž. cukru, doliať vodou, 1-2cm pod povrch a varím 5,10,15 min a opäť poháre otáčam hore dnom.
Zdenka 0705
26.07.08,18:13
Pridám moje skúsenosti. Uhorky- čajová lyžička kopcom Deka, 2polievkové lyž. kopcom cukru, 1/2 dcl octu do 7dcl pohára a doliať vodou. Vodu dávam na všetky zaváraniny do hrnca tak 2-3cm nad mriežkou, potom dám poháre.Keď začnú uhorky vrieť, nechám 5 min. Vyberiem a otočím hore dnom. Keď náhodou tečú, iba ich opäť zavriem.Oplatí sa použiť opačnú hranu príborového noža.Potom to už určite teplá, sladká voda zalepí a určite sa uhorky nepokazia. Nálevy nerobím pri žiadnom zaváraní.Poháre ešte zakryjem dekou do vychladnutia. Ovocie podľa sladkosti 1-2pl.lyž. cukru, doliať vodou, 1-2cm pod povrch a varím 5,10,15 min a opäť poháre otáčam hore dnom.
Robím podobne, 1 KL Deka, 1/2 dcl octu, 1/2 dcl cukru. Môže sa pridať kôpor, cibuľka, mrkva, feferónka, ale nemusí. Mám taký pohárik 1/2-decový, tak dávam najprv Deko do všetkých pohárov, potom cukor a nakoniec ocot. Dolejem vodou. Tiež sterilizujem len tak, aby chytili viečka. Máme radi chrumkavé uhorky. Zatiaľ sa mi ešte nepokazili.:---
najag
28.07.08,15:23
Na uhorky pouzivame originalny macerat na znojemske uhorky, predavaju ho konzervarne na Morave, ale iba v zavarovacej sezone. Uhorky su super, iba sa rozhoduje, ci maju byt sladsie, ci nie.
Ivana 1511
29.07.08,08:56
ma larkin, vôbec sa neboj zavárať huby. Ja to robím už veľa rokov a nikdy sa mi nepokazili. Očistené huby nakrájaš na väčšie kocky. Medzitým dáš zovrieť vodu s troškou soli, keď voda vrie nasypeš nakrájané huby a povaríš asi 2 - 3 minútky. Huby po tomto čase vyberieš a preleješ studenou vodou aby sa vyplavila všetka nečistota a necháš úplne vychladnúť. Musia byť studené.
Vychladené huby dáš do pripravených pohárov a zaleješ sladkokyslým nálevom ako na uhorky ale precedeným, aby neboli v náleve zrniečka. Uzavrieš a sterilizuješ na 100 C asi 20 minút.
Po tomto vypneš a necháš vychladnúť v hrnci v ktorom sa sterilizovali. Po vychladnutí budú krásne vyzerať v pohároch. Nie su vôbec tmavé ani matné, ale krásne biele alebo žlté podľa druhu zaváraných húb.
Žabinka
30.07.08,09:44
Poraďte mi niekto, ako śterilizujete uhorky v elektrickej rúre? Ja ich stále sterilizujem v hrnci, ale pri počte cca 30-40 pohárov je to dosť zdĺhavé, tak by som to chcela skúsiť v rúre, tam sa toho predsa sprace viac, len neviem pri akej teplote a ako dlho?
wagner
30.07.08,12:08
Ja uhorky nesterilizujem. Zalejem horúcim nálevom, zavíčkujem a dám do deky. Vychladnuté dám do pivnice. Takto zavárala uhorky moja mama a tak ich zaváram aj ja už pomaly tridsať rokov a ešte nikdy nekvasili. Nezmäknú, sú tvrdé keď otvoríš pohár aj o dva- tri roky.
nela88
30.07.08,12:46
Dáš na plech poháre, prileješ vodu a kedˇ začne voda v pohároch bublinkovať a uhorky žltnúť, tak vyberieš poháre. Ja ich otáčam hore dnom ako som písala vyššie.
ma larkin
05.08.08,15:05
Poradaci - dakujem pekne za vsetky vase rady - velmi napomocne.:)
tetrisss
05.08.08,18:18
Prosim, poradte aj mne. V sobotu som obrala slivky a rozhodla som sa, ze si urobim lekvar do buchiet, ten normalne tuhy, lebo taky uz nikde nemaju, tak som ho v sobotu varila 5 hodin, zdal sa mi uz dost tuhy, dala som ho do poharov a rano v nedelu vyliala naspat;) a este varila dalsie 4 hodiny, hroza. Nakoniec mam 5 malych poharov, nejde to prosim jednoduchsie?
adalbertus
05.08.08,18:57
Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
tetrisss
05.08.08,19:08
Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
No musim to len vyskusat, zatial dakujem.
pavol54
08.08.08,17:19
Aby sa zaváraniny nekazili treba dodržať len tri veci:
1. vytvoriť kyslé prostredie aby sa inaktivovali rôzne mikroorganizmy ktoré prežijú sterilizačnú teplotu v podstate platí že do zeleninových výrobkov dávame kyselinu octovú teda ocot, a do kompótov kyselinu citrónovú ľudovo nazývané citrodeko,alebo kyselka do čaju.
2. sterilizačná teplota musí prekročiť 90o C dĺžka výdrž cez túto teplotu závisí od veľkosti pohára a obsahu ovocie minimum zelenina viac lečo najviac, 3.kvalitné uzavretie pohára.
pavol54
08.08.08,17:23
závisí to od odrody sliviek a stupňa zrelosti
babka - ježibabka
08.08.08,20:24
Prosim, poradte aj mne. V sobotu som obrala slivky a rozhodla som sa, ze si urobim lekvar do buchiet, ten normalne tuhy, lebo taky uz nikde nemaju, tak som ho v sobotu varila 5 hodin, zdal sa mi uz dost tuhy, dala som ho do poharov a rano v nedelu vyliala naspat;) a este varila dalsie 4 hodiny, hroza. Nakoniec mam 5 malych poharov, nejde to prosim jednoduchsie?
Lekvár sa varí pomerne dlho, ale 9 hodín na 5 malých pohárov je skutočne dlho. Ja som tento rok ešte slivkový nevarila, lebo nemáme ešte zrelé, varila som iba greflový. Kto to pozná pod iným názvom sú to modré guličky ako väčšie čerešne, ktoré nejdú od kôstky a lekvár vyzerá podľa prílohy. Vo vedierku je tiež greflový spred 2 rokov a hoci viečko bohvie ako nedrží je perfektný. Keď budem robiť slivkový, napíšem množstvo sliviek a dobu varenia. Vlani som nevarila nijaký, lebo sme nemali ani slivky a ani grefle.
babka - ježibabka
13.08.08,19:05
Ako som minule sľúbila, že keď budem variť lekvár tak sa ozvem teda som znova tu. Dnes som varila neplánovane a neviem z čoho. Nie sú to ani slivky ani grefle. Je to guľaté a ide to od kôstky. Dala mi to kamarátka akože grefle. Mala som toho za 3 vedierka, také od rýb. Začala som bez pukania o 15,30, asi za hodinu boli rozvarené, tak som ich precedila /mám šikovného dedka, ktorý mi už veľmi dávno urobil na tento účel špeciálne sito-cedník/ a o 17,10 boli znova na sporáku. Varila som vo velikom asi 25 litrovom hrnci a o 20,00 som dávala do pohárov. Vyšli mi 2 poháre 720 ml, 1 pohár 580 ml a 3 poháre 380 ml. Pozri foto.
babka - ježibabka
14.08.08,05:11
Zabudla som včera uviesť, že som dala do lekváru 1,5 kg cukru.
Oprava: Pohárky nemajú obsah 380 ml ale iba 370 ml. Ospravedlňujem sa, ale varila som včera od rána a už mi šišalo.
Etela
14.08.08,14:05
Z ˇMaďarska som si doniesla recept, ktorý je veľmi osvedčený a nenáročný na prácu.
Na jednu dávku treba:
4 litre vody
1 liter 10 % octu, alebo 1,2 litra 8 % octu
20 dg soli
50 dg cukru
toto prevariť a nechať vychladiť.
Potom pridať po pol lyžičke : čierne korenie, rasca, koriander, horčičné semienko, pár guličiek nového korenia a bobkový list. Podľa chuti sa môže pridať aj kôpor.
No a týmto nálevom zalievame rôznu zeleninu - uhorky, karfiol, baranie rohy, jablčkovú papriku, malé cibulky, papriku plnenú kapustou, mrkvičky, proste hocijakú zeleninu, aj napr. malé dyňky, alebo cukety,patizóny, ktoré už nedorastú - , ktorú nahádžeme umytú dú súdka, zaťažíme, aby zelenina bola v náleve a je to.
Podľa toho, aký máme súdok, tak robíme množstvo nálevu, ale pomer je takýto.
Je to super a nie je s tým veľa roboty.
Etela
14.08.08,14:17
A ešte som zabudla, že treba pridať 1 čajovú lyžičky pyrosiričitanu,poprípade aj trochu salicylu. A ja do súdku pridávam pár kúskov chrenu, vtedy
zelenina nezmäkne.
Marína
14.08.08,16:03
Prosim, poradte aj mne. V sobotu som obrala slivky a rozhodla som sa, ze si urobim lekvar do buchiet, ten normalne tuhy, lebo taky uz nikde nemaju, tak som ho v sobotu varila 5 hodin, zdal sa mi uz dost tuhy, dala som ho do poharov a rano v nedelu vyliala naspat;) a este varila dalsie 4 hodiny, hroza. Nakoniec mam 5 malych poharov, nejde to prosim jednoduchsie?
Ja slivkový lekvár varím bez miešania. Mieša sa len úplne v závere. Recept som pridala tu http://www.porada.sk/283730-post10.html
great.zv
18.08.08,15:44
Ahojte, a niečo fajné:--- o černiciach? sirup alebo lekvár... skúsila by som aj niečo nové. Dík
durisovad
18.08.08,16:48
Z cernic robievam sirup tak ako z malin - na 5 kg ovocia naliat vriaci nalev z troch litrov vody a pol litra octu, ovocie popucit - ja to robim pucitkom na zemiaky - nechat 24 hodin postat, scedit a na kazdy liter ziskanej stavy dat 1 kg cukru.
Takto robievala sirup este moja stara mama a nam chutil.
great.zv
18.08.08,17:20
ako dlho to potom spolu s cukrom povaríš?
durisovad
18.08.08,17:33
Sirup nevarim, len miesam, pokial sa cukor roztopi. Do trosky sirupu vmiesam konzervacny prostriedok, vylejem do ostatneho sirupu, necham asi hodinu postat a dam do flias. Ziadne varenie ani sterilizacia nie je potrebne.
great.zv
18.08.08,17:49
ďakujem za radu, vyskúšam ;)
durisovad
18.08.08,19:13
Prajem, aby sa dobre vydarilo.
arizona
18.08.08,20:06
Ahojte, nemáte niekto nejaký zaujímavý recept na zaváranie baraních rohov a feferóniek? Ja ich robievam so sladkokyslým nálevom,ale tento rok ich mám neúrekom, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné.
Anežob
19.08.08,06:46
Veľmi jednoduchý sladokyslý nálev.

Dávka na 7 dcl pohár :
3 ks čierne celé korenie
3 ks celé nové korenie
1 moka- zarovnaná lyžička soľ
2 ks umelé sladidlo
1 polievková lyžica - zarovnaná kyštálový cukor
0,75 až 1 dcl ocot
voda


Do pohára uložíme zeleninu napr. uhorky, kapustu, papriku...alebo aj huby. Pridať pochutiny a doplna doliať studenú vodu. Sterilizovať krátko, aby sa chytili víčka.

Môj manžel vymyslel zlepšovák. Viečka povarím v horúcej vode, také horúce dávam na poháre. Vraj keď je gumička na víčku zmäknutá lepšie sa víčko na pohár prisaje. Asi to funguje, ako tento zlepšovám používam zaváraniny sa nekazia.

Do uhoriek môžeme prikať aj niekoľko zrniečok horčičového semiačka a kôpor.
Aj na červenú repu - cviklu používam tento nálev a vylepším to drvenou rascou asi 0,25 až 0,5 moka lyžičky do 7 dcl pohára.

Tento nálev je veľmi praktický. Dôvod ? Vždy máte pesné množstvo. Ani nemáte málo, no ani sa vám nezvýši. Keď robím takzvaný dozber uhoriek neobťažuje ma, keď mám zavariť len jeden pohárik.
milagros208
19.08.08,08:04
Bulharský šalát
1 kg uhoriek, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 1/2 nakladača, 150 g cukru, 2 dcl octu, 2 a 1/2 dcl oleja variť 15 min. po zovretí. Potom pridať 1 kg paradajok a povariť ešte 5 min. Nakoniec ešte pridávam sterilizované šampióny a nechám sterilizovať 3-5 min.
Výborné do mäsa, sóje a aj na "americký hot-dog".
Anežob
20.08.08,05:27
Bulharský šalát
1 kg uhoriek, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 1/2 nakladača, 150 g cukru, 2 dcl octu, 2 a 1/2 dcl oleja variť 15 min. po zovretí. Potom pridať 1 kg paradajok a povariť ešte 5 min. Nakoniec ešte pridávam sterilizované šampióny a nechám sterilizovať 3-5 min.
Výborné do mäsa, sóje a aj na "americký hot-dog".
Odporúčam, recept je výborný. Tento šalát robím každý rok z dvoch dávok. V mojom recepte sa ešte nachádza aj paradajkový pretlak. Dva pretlaky na jednu dávku. Je to široký pojem. Mne sa osvečilo väčšie balenie. Pretlaku dám od oka asi tak 3 až 4 dcl. Keď je ho viac nič nepokazíte, práve naopak s pretlakom má veľmi podobnú konzistenciu ako bulharský šalát kupovaný v lahôdkach kedysi v 80-tych rokoch (údaj pre skorej narodených). Ten kupovaný sme jedávali na desiatu s rožkom.

Šalát má rôzne využitie. Do guľášu, pod mäso, na pizzu, príloha k hotovému jedlu...

Ja ho najviac používam na prípravu kuracích placiek. Varil to na JOJ-ke Bičan s diváčkou.

Nech sa páči recept :
0,5 -0,75 kg kuracie mäso nakrájať na malé kocky, pridať 4 celé vajcia, 3 dcl pohárik bulharského šalátu, 4 polievkové lyžice maizeny ( solamyl-zemiakový škrob), soľ, korenie. Všetko spolu zmiešať. Takto pripravenú zmes môžeme nechať odstáť v chladničke aj niekoľko dní.
Do rozpáleného oleja dáme za 2-3 lyžice pripravenej zmesy a vypražíme z oboch strán okrúhle placky. Podávame so zemiakovou kašou a čerstvým zeleninovým šalátom.
Mňam, mňam.
hefi
21.08.08,09:20
Ahojte, nemáte niekto nejaký zaujímavý recept na zaváranie baraních rohov a feferóniek? Ja ich robievam so sladkokyslým nálevom,ale tento rok ich mám neúrekom, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné.
Ahoj arizona, ja zavaram baranie rohy a feferony kazdy rok s karfiolom, veľmi nam to chutí a je to super pálivé. Nálev robím vždy rovnaký ako aj na uhorky - návod na deku + 2,5 dcl šálka kryš. cukru. Zalejem horúcim, zavíčkujem, dám sterilizovať, keď začne vrieť voda v hrnci vypnem a necham vychladnut v tej vode.
hefi
21.08.08,09:24
Bulharský šalát
1 kg uhoriek, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 1/2 nakladača, 150 g cukru, 2 dcl octu, 2 a 1/2 dcl oleja variť 15 min. po zovretí. Potom pridať 1 kg paradajok a povariť ešte 5 min. Nakoniec ešte pridávam sterilizované šampióny a nechám sterilizovať 3-5 min.
Výborné do mäsa, sóje a aj na "americký hot-dog".
Milagros to varíš len nálev, či aj tú zeleninu, veľmi som to nepochopila. dík
hefi
21.08.08,09:35
Keďže začínajú padať jablká, pridám Vám recept na jablkovú nutelu. Neviem či to poznáte, robila som to t.r. prvýkrát a veľmi nám to celej rodine chutí. Takže: 2 - 3 kg očistených jabĺk (vybrať len jaderníky, šupku netreba dať dolu) nakrájať, priliať 1/2 litra vody spolu rozvariť. Rozvarené prepasírovať - jesto taký pasírovač na paradajky, robím to na tom. Z prepasírovaného trochu odobrať - tak asi 1/2 litra a dať trochu prechladnúť. Do ostatného vysypať 1 kg kr. cukru a 2 ks vanilkového cukru a jednu nalámanú varovú čokoládu - všetko v prepasírovaných jablkách rozpustiť. Do odobratej prechladnutej zmesi pridať 2 čokoládové pudingy (klasika čo sa varí s mliekom, ale vraj môže byť aj vanilkový, alebo karamelový) a jedno celé kakao. Rozhabarkovať a vliať do prepasírovaných jabĺk. Všetko nechať zo 10 min. pomaly previreť za stáleho zmiešania. Inak treba miešať aj jablká hneď na začiatku lebo zvyknú sa pripáliť. Keď to prevrie tak to naviackrát vymixujem a hneď nalievam do menších pohárikov. Zavriem a sterilizujem 20 - 30 minút. Je to fakt super - dávala som to už aj na palacinky a dokonca som s tým potrela aj upečenú piškótu. Ak to chcete mať hustejšie tak môžete pridať aj 3 pudingy na 3 kg jabĺk. Vyskúšajte a dajte vedieť čo Vám to chutilo.
milagros208
21.08.08,10:03
Bulharský šalát
1 kg uhoriek, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 1/2 nakladača, 150 g cukru, 2 dcl octu, 2 a 1/2 dcl oleja variť 15 min. po zovretí. Potom pridať 1 kg paradajok a povariť ešte 5 min. Nakoniec ešte pridávam sterilizované šampióny a nechám sterilizovať 3-5 min.
Výborné do mäsa, sóje a aj na "americký hot-dog".
Doplním. Uhorky, paprika a cibuľa sa nakrája, dá do hrnca, naleje sa olej, ocot, nasype cukor a nakladač a varí sa to. Zelenenina pustí veľa šťavy.
Táto zmes sa varí 15 min. po zovretí, potom ešte 5 min. s paradajkami.
Po vypnutí ja ešte pridávam sterilizované šampióny.
Minulý rok som skúšala aj UNCLE BENS. Tam zase ide zelenina, kukurica,
šampióny a paradajkový pretlak. Ale musela by som sa bližšie "kuknúť", ak
by bol záujem.
arizona
21.08.08,21:04
Ahoj arizona, ja zavaram baranie rohy a feferony kazdy rok s karfiolom, veľmi nam to chutí a je to super pálivé. Nálev robím vždy rovnaký ako aj na uhorky - návod na deku + 2,5 dcl šálka kryš. cukru. Zalejem horúcim, zavíčkujem, dám sterilizovať, keď začne vrieť voda v hrnci vypnem a necham vychladnut v tej vode.
Hefi, díky za dobrý nápad, určite vyskúšam.Iba sa chcem spýtať, či karfiol ide surový, alebo treba trošku predvariť?
arizona
21.08.08,21:10
Uhorková čalamáda-alebo ako zužitkovať väčšie uhorky:D
1,5 kg uhoriek-neošúpané, nastrúhané na tenké kolieska
2-3 cibule-nadrobno posekať
2-4 feferónky-nadrobno
Posypať:
1 PL vegety
1PL soly
14 dkg cukru
2 dcl octu
Premiešať a nechať postáť 24 hod.Dať do pohárkov,a potom do pary asi na 10min.V deke nechať vychladnúť.
Dobrú chuť!
seba
22.08.08,16:04
Ahojte som tu čerstá ako Vaša zelenina v záhradke a hned pridám jeden oblúbený recept mojej rodiny. 5 kg kapusty, 2 kg papriky, 1 1/2 kg cibule 1 kg mrkve 1/2l octu 30 dkg cukru, 1 deko Všetko najemno pokrájam čo treba postrúham pridám prísady zamiešam nechám odstáť 24 hod a plním do pohárov,sterlizuje od bodu varu 10 min.Je naozaj chutná a ešte tip aby som pri krájaní cibule :mee: dám ju ošúpanú na 1/2h.do ladničky Tak vyskúšajte možno sa niekomu osvedčí.
wagner
22.08.08,20:17
Dnes som tú čalamádu robila ale z červenej kapusty. Dala som ale iba 1 kg cibule, cukor som nedala - ja nemám rada sladkokyslé, nedala som ani mrkvu, ale pridala som 2 dcl oleja. Je v pivnici, zajtra idem sterilizovať.:D:D
betka631
24.08.08,12:54
Robím podobnú čalamádu :
5 kg kapusty
2 kg papriky
1 kg cibule
2 dcl oleja
9 dcl octu
1/2 kg cukru
2 sáčky deka

Všetko spolu postrúham, premiešam a nechám 24 hodín stáť.
hefi
02.09.08,08:29
Hefi, díky za dobrý nápad, určite vyskúšam.Iba sa chcem spýtať, či karfiol ide surový, alebo treba trošku predvariť?
chvíľku ho predváram, ale aj feferóny aj jablčkové papričky trochu predváram. Ale ozaj len chvíľku.
Kazu
02.09.08,08:53
Ahojte, a niečo fajné:--- o černiciach? sirup alebo lekvár... skúsila by som aj niečo nové. Dík

Tento rok robila lekvár so sliviek a černíc /čierne maliny/ Asi pol na pol. Rozvarila, prepasírovala, pridala cukor a uvarila. Všetko tak od oka, podľa chuti. Vyzerá to tak, že na zimu ani nezostane. :---
Olice
02.09.08,08:57
Tento rok robila lekvár so sliviek a černíc /čierne maliny/ Asi pol na pol. Rozvarila, prepasírovala, pridala cukor a uvarila. Všetko tak od oka, podľa chuti. Vyzerá to tak, že na zimu ani nezostane. :---
Hmmm, tak toto musí byť fajnovučké. Až sa mi slinky zbiehajú, mňam:).
Kazu
02.09.08,09:06
Hmmm, tak toto musí byť fajnovučké. Až sa mi slinky zbiehajú, mňam:).

Len samotný černicový lekvár je trpkej chuti aj keď je sladký. So slivkami má veľmi príjemnú chuť aj arómu. Sama som bola prekvapená.
jankaso
05.09.08,19:19
minulý rok som našla výborný recept v Novom čase pre ženy odskúšala som ho ale neodložila tak nie som si istá či na niečo nezabudnem ak ho niekto má nech ma prosím doplní.
Baranie rohy opečieme na sucho na platni sporáka a zalejeme octom minimálne na 2 hodiny , môže byť aj na dlhšie.
Spravíme si zmes z pokrájanej zelerovej a petržlenovej vńate a cesnaku. Dáme na dno pohára naukladáme feferóny , pridáme 2 lyžičky octu a pohár doplníme olejom,najlepšie olivovým. zasterilizujeme. Má fakt príjemnú chuť
olybaba
08.09.08,19:18
pozdravujem,
dnes som prvykrat zavarala hrusky s brusnicami (hrusky som dostala od kolegyne), tento kompot mi pripomina obdobie mladosti, ked takyto kompot bol u nas casto robeny
- hrusky som cistila ozdobnym nozom, ktory som zdedila po mame, ona hrusky len tymto cistila
- ocistene hrusky som dala do citronovej vody aby nezhnedli
- uvarila som sirup : 1 liter vody + 50 dkg cukru, 2 polievkove lyzice octu, kus skorice
- na dno flasky som dala platok citrona, do polovicky pokladla hrusky, pridala lyzicu brusnic, dolozila hrusky, dala som 1 klincek a zaliala horucim nalevom
- sterilizovala som pri cca 80 stupnoch 30 minut
- vybrala som ich z hrnca a hore dnom poukladala, takto nechavam kompoty vychladnut
- dufam, ze sa mi kompot vydaril

http://olybaba.napady.net/image/10642149 (http://olybaba.napady.net/galerie/foto-pre-poradu.html#)

http://olybaba.napady.net/image/10642150
branislavp
19.09.08,21:50
Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
Súhlasím, aj ja varím slivky na slivkový lekvár aj týždeň, s prerušovaním. Slivky odkôstkované dám do veľkého nižšieho hrnca, pozor bez cukru varím každý deň, nie celý deň, podľa toho ako mi to dovolí čas, takto sa pomaly lekvár zahusťuje postupným odparovaním a v tom je ten hlavný princíp pre varenie hociakého lekváru, či džemu. Keď sa robí v lekvárovej hmote pri miešaní cestička, pridám cukor podľa sladkosti ovocia, kto nechce cukor, nemusí dať cukor, skrátka každý podľa svojej chuti môže pridať cukor, nemusí dodržiavať takú dávku cukru ako je v recepte. Pri tomto musí byť trpezlivosť, mierny oheň, časté miešanie. A potom je výsledok taký, že slivkový lekvár je super. Pokiaľ som s týmto nemala praktické skúsenosti tiež sa mi podarilo uvariť taký slivkový lekvár ako betón, pri jeho vyberaní z pohára to bola riadna fuška, tiež sa mi stalo, že mi aj prihorel, lebo som hneď do sliviek prisypala cukor. Prihorený hrniec sa močil vo vode ďalší týždeň. Všetko si vyžaduje trpezlivosť a prax. Uznávam recepty starých materí aj pri zaváraní, veď používali také jednoduché metódy zavárania a nič sa im nekazilo, nemali žiadne víčka s takou či onakou gumkou, mali obyčajný celofán, ale to som už asi mimo témy. Sorry.
branislavp
19.09.08,22:02
pozdravujem,
dnes som prvykrat zavarala hrusky s brusnicami (hrusky som dostala od kolegyne), tento kompot mi pripomina obdobie mladosti, ked takyto kompot bol u nas casto robeny
- hrusky som cistila ozdobnym nozom, ktory som zdedila po mame, ona hrusky len tymto cistila
- ocistene hrusky som dala do citronovej vody aby nezhnedli
- uvarila som sirup : 1 liter vody + 50 dkg cukru, 2 polievkove lyzice octu, kus skorice
- na dno flasky som dala platok citrona, do polovicky pokladla hrusky, pridala lyzicu brusnic, dolozila hrusky, dala som 1 klincek a zaliala horucim nalevom
- sterilizovala som pri cca 80 stupnoch 30 minut
- vybrala som ich z hrnca a hore dnom poukladala, takto nechavam kompoty vychladnut
- dufam, ze sa mi kompot vydaril

http://olybaba.napady.net/image/10642149 (http://olybaba.napady.net/galerie/foto-pre-poradu.html#)

http://olybaba.napady.net/image/10642150
Hrušky mám pripavené na zaváranie, chýbajú mi brusnice, kde ich zohnať, na trhu?
Theo
16.10.08,18:02
Hrušky mám pripavené na zaváranie, chýbajú mi brusnice, kde ich zohnať, na trhu?
Podľa toho,kde bývaš.Úroda bola dobrá.
olybaba
16.10.08,18:27
pozdravujem,
- teraz je uz po brusniciach, september bol ich mesiacom
- u nas ich predavaju na trhu - 0,7 l zavaracia flasa 50 Sk
- u nas sa daju aj nazbierat, ale vysoko v kopcoch - slovenske rudohorie
- doporucujem nechat tuto kombinaciu zavarania na buduci rok
- ozvite sa o rok v septembri, mozme zabezpecit a poslat, ked u vas ich niet
Iši
12.11.08,22:31
:)Včera som sa pustila do Tvojho receptu na jablkovú nutelu. hefi vďaka za recept, výsledok je vynikajúci.
tutiola
08.03.09,19:59
Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu jak koreňovu, tak listovu, pridáme 2 polievkové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
grilka5
28.05.09,18:37
prosiiim,nema niekto overeny recept na lekvar z ceresni???
tina1
28.05.09,19:11
Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu jak koreňovu, tak listovu, pridáme 2 polievkové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
Vyzera to vynikajuco, ale zda sa mi trocha vela soli 2 polievkove lyzice na 2-3dcl pohar
olybaba
28.05.09,19:50
pozdravujem,
- v minulom roku som citala tu na porade o zavarani bez cukru, so solou
- neveriacky som vyskusala, zavarala som kompot z ceresni, ribezli, hrusiek, jablk a hlavne slivky (vsetko 2-3 flasky na skusku)
- musim skonstatovat, ze taketo zavaranie je vyborna vec, skutocna chut ovocia, sladky kompot, vobec sol necitit
- kolegovia v praci pri ochutnavani neverili ze je to zavarene len s vodou a stipkou soli
- myslim, ze ked budem zavarat, tak uz len so solou, mne sa to paci a chuti
Marta V
30.05.09,15:48
Prosím Ťa a koľko si dala soli napríklad do 7 dcl pohára? Čítala som tu už o tom, ale som to ešte neskúšala.
olybaba
30.05.09,16:12
- na 7 dcl pohar som dala kavovu lyzicku soli (nie cajovu)
- rada experimentujem a bola som zvedava ake to bude, preto som robila z roznych druhov ovocia len na skusku, ale som spokojna
- doporucujem skusit a presvedcit sa, ze je to dobre, kompot je sladky - zdravsi, lebo je bez cukru
veronikasad
30.05.09,18:35
Prosím Ťa a koľko si dala soli napríklad do 7 dcl pohára? Čítala som tu už o tom, ale som to ešte neskúšala.

http://www.porada.sk/t10809-zdrave-zavaranie-kompoty-so-solou-bez-cukru.html
Marta V
30.05.09,20:29
Díky, určite vyskúšam.
monika2209
01.06.09,12:18
....ahojky, aj ja používam gelfix...je to skvelý výrobok...tento rok zavaram po prvý krat ,,vlastne,, ovocie, tak dufam ze sa podarí...chcem skusit aj so solou:rolleyes::rolleyes:, tak mi drzte poradáčki prsty...
lorelei
01.06.09,13:28
- na 7 dcl pohar som dala kavovu lyzicku soli (nie cajovu)
- rada experimentujem a bola som zvedava ake to bude, preto som robila z roznych druhov ovocia len na skusku, ale som spokojna
- doporucujem skusit a presvedcit sa, ze je to dobre, kompot je sladky - zdravsi, lebo je bez cukru


Ja som dala asi len pol lyzicky a v pohode. Ovocie je chutne, tiez som to skusala na par poharoch z kazdeho ovocia a teraz ako keby som to nasla, pre moju malu, ke dtam nieje cukor, ta sol nie je tak skodna, ked je jej malicko. Takze odporucam. Mojmu to sice nechuti, lebo on by aj samotny cukor jedol, pre neho je to malo sladke, ale este asi nevie, co je dobre a o com ovocie je. :D
olybaba
01.06.09,15:05
- sladkost kompotu zalezi aj od toho, ake je ovocie sladke (vyzrete)
- cim sladsie ovocie, tym sladsi kompot
- z roznych druhov ovocia zavarenych solou mi najviac chutili cerene a slivky
vrocka
11.06.09,15:32
môj recept na zaváranie a nepokazia sa ani jahody ani uhorky:
Na veľkú kompótovú fľašu čiže 7 dcl - na ovocie nasypem 6 čajových lyžičiek cukru, na malú fľašu - trebárs od majonézy 3 lyžičky cukru - pri marhuliach a kyslejšom ovocí pridám 1 lyžičku. Potom zalejem studenou vodou, používam zvyčajne vrchnáky so závitom alebo tie obyčajné najradšej nové, ak sú používané, zatváram ich cez utierku (látkovú). Lekvár varím vždy so želírovacím cukrom dr oetker. a tak sa vždy podaria, Lekvár nesterilizujem len hneď horúci nalejem a zatvorený otočím hore dnom na asi 15 minút. Kompóty zaváram na sporáku, ako začne vrieť voda v hrnci tak 20 minút, v rúre ako začne vrieť nálev vo fľaši hneď vypnem a buď nechám v rúre alebo zabalím do deky.
A ešte super recept na kyslé či už uhorky alebo karfiol a podobne - je overený už asi 10 rokov a stále nám chutí :Na 7 dcl fľašu ( pri malej delím dvomi) - kôpor - trošku, 4 kolieska mrkvy, 4 kolieska cibele, 4 guličky peper, 2 guličky nové korenie, 2 klinčeky, 1 bobkový list, 1 strúčik cesnaku, 1 lyžička soli, 4 lyžičky cukru, 3 štamperlíky octu, a naplním fľašu zeleninou dolejeme studenou vodou zatvoríme a sterelizujem tak ako kompóty. Ak chceš vynechať mrkvu môžeš - tieto recepty sa mi páčia preto lebo nemusím vyvárať žiadne sirupy a nálevy.
Ozaj ak budeš zavárať hrušky vždy na spodok fľaše dám 2 kolieska citrónu a 2 klinčeky a na vrch položím na hrušky 1 koliesko - sú potom mňamky mňamky a zjeme aj ten citrón Mirka
2009
20.08.09,07:20
Trochu na odľahčenie:
Perfekcionista pri zaváraní :-)
Zdenka 0705
20.08.09,07:26
Takú špajzu mať je môj sen :-)
Xanti
22.08.09,10:05
A čo takto skúsiť tento receptík, robím ho už pár rokov. A je fantastický.
Chutná zeleninová zmes

ako „UNCLE BEN´S“

Potrebujeme:
1 kg papriky
1 kg paradajok
1 kg cibule
1 dl octu
1 dl oleja
3 malé paradajkové pretlaky (po 70 g)
200 g kryštálového cukru
soľ
240 g sterilizovanej lahôdkovej kukurice
270 g čerstvých hríbov (môžu byť aj šampiňóny)
1 pohár (7 dl) nakladaných uhoriek.


POSTUP: Zeleninu pokrájame na malé úhľadné kúsky, podusíme a postupne pridáme cukor, ocot, soľ, olej, huby, kukuricu, uhorky. Spolu ešte necháme prevrieť, naplníme do menších čistých a nahriatych pohárov, dobre uzavrieme a sterilizujeme 15 minút pri teplote 80o C. Z uvedeného množstva surovín naplníme asi 11 až 12 troj-decilitrových pohárov.


Dobrá rada:
Túto zmes pridávame do pikantného mäsa, k pečeným klobáskam, alebo použijeme na obyčajné či vajíčkové hrianky, pizzu a pod


(Recept je od pani Strapcovej zo Žaškova)


Pokiaľ chcem mať zmes viac kukuricovú (lúbim kukuricu ) tak neváham a šupnem do toho rovno dva balíky 2x350 g mrazenej kukurice, tuším ani sterilizovanú som nedávala. A ked mám veľké šalátové uhorky tak tie nakrájam a šupnem do zmesy namiesto nakladačiek.
uzka
25.08.09,05:45
Tohto roku sa nam urodilo strasne vela paradajok. Neviete poradit overeny recept na kecup?

Dik
babi2
25.08.09,06:25
Tohto roku sa nam urodilo strasne vela paradajok. Neviete poradit overeny recept na kecup?

Dik
Zadaj si do vyhľadávača : Ako spracovať rajčiny
Zdenka 0705
25.08.09,07:37
Ak počkáš, tak zajtra bude overený :-)
Chystám sa dnes robiť, zo spústy receptov som si vybrala tento:
na mimibazare sk "domáci kečup - fajnový".
Ale nedám tam feferónky, aby to jedol aj vnuk a cviklu čerstvú nemám, skúsim dať aj zaváranú v sladkokyslom náleve, veď ju rozmixujem a bude pekná farba.
Za chvíľu idem na to.
Marína
25.08.09,08:21
Zdenka, myslíš tento? Domáci kečup fajnový (http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=16494) Ja tam nevidím cviklu?
erzet
25.08.09,08:30
Zdenka, myslíš tento? Domáci kečup fajnový (http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=16494) Ja tam nevidím cviklu?
Je tam cvikla pri druhom obrázku, ale iba, že sa môže pridať na farbu.
ZEvina
25.08.09,09:28
Ja už tri roky robím kečup a môžem odporúčať pridať čerstvú cviklu. Má potom veľmi peknú farbu.
JarkaL
25.08.09,09:49
A nie je riedky? Ja som voľakedy robievala kečup, v recepte boli aj jablká. Už ho nerobím, lebo je redší ako kupovaný kečup a deti ho veľmi nechcú.
Zdenka 0705
25.08.09,10:27
Zdenka, myslíš tento? Domáci kečup fajnový (http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=16494) Ja tam nevidím cviklu?
Cvikla je v texte, ako napísal náš Erzet. Dala som tam tú zaváranú, celý pohár aj so šťavou. Vonia už celý byt. Ak by bol riedky, nechám ho viac vydusiť, alebo dám menej octu, veď aj v tej šťave sladkokyslej je. A farbička je krásna.
Robím prvý raz, tak som zvedavá.:)
Marína
25.08.09,11:06
A nie je riedky? Ja som voľakedy robievala kečup, v recepte boli aj jablká. Už ho nerobím, lebo je redší ako kupovaný kečup a deti ho veľmi nechcú.
Aj vo výrobe ho majú riedky a zahusťujú ho škrobom, ak chceš hustejší, pridaj aj ty. Pozri na etiketu kupovaného.
Zdenka 0705
25.08.09,12:40
Je to tak. Ak sa ti bude zdať riedky, pridaj za lyžicu solamylu, rozmiešaj ho spolu s octom, keď budeš pridávať na koniec.
Môžem povedať, že kečup je parádne hustý, už je prepasírovaný. Najprv som chcela cez gázu, ale zdalo sa mi, že práve to husté tam zostáva, tak cez obyčajné kuchynské sito som to pasírovala klasicky lyžicou, po každej dávke sito umyla. Je aj chutný, ani som neverila, že môže taký dobrý byť, lebo ja moc kečup nejem.
To pre malého vnuka, ten kečup zbožňuje.
Ešte do fliaš a na chvíľu sterilizovať.
---------------
Tak už hotovo, vyšlo asi 15 výživových fliaš, nemala som rovnaké, tak asi približne. Husté dosť. A normálny ocot som nahradila jablčným. A predsa len dala trošku sušených mini papričiek.
letula
31.08.09,18:00
Zaujal ma tento šalát,ale neviem,či ešte k paradajkám ten pretlak pridať,alebo namiesto rajčín pretlak.Já by som dala oboje,ale ...prosím o usmernenie! Dík!
letula
31.08.09,18:05
Zabudla som uviesť,že sa jedná o bulharský šalát uvedený v predošlých receptoch. Od Member.
wegamizi
05.09.09,14:31
Pekny den, ponukol by mi niekto dobry vyskusany recept na sterilizovany patizon?
lorelei
05.09.09,15:51
Pekny den, ponukol by mi niekto dobry vyskusany recept na sterilizovany patizon?


Ja ho zavaram bud len v slanom naleve, alebo spolu s uhorkami, chyti taku chut ako uhorky, a teraz som vyskusala aj pridat do leca, vobec tam nie je citit patizon, a je ho viac :---, my sme lecovi.
wegamizi
11.09.09,11:07
Našla som celkom dobre recepty, tu su:http://www.carli51.estranky.sk/clanky/recepty/zavaranie
wegamizi
23.03.10,12:08
Z ˇMaďarska som si doniesla recept, ktorý je veľmi osvedčený a nenáročný na prácu.
Na jednu dávku treba:
4 litre vody
1 liter 10 % octu, alebo 1,2 litra 8 % octu
20 dg soli
50 dg cukru
toto prevariť a nechať vychladiť.
Potom pridať po pol lyžičke : čierne korenie, rasca, koriander, horčičné semienko, pár guličiek nového korenia a bobkový list. Podľa chuti sa môže pridať aj kôpor.
No a týmto nálevom zalievame rôznu zeleninu - uhorky, karfiol, baranie rohy, jablčkovú papriku, malé cibulky, papriku plnenú kapustou, mrkvičky, proste hocijakú zeleninu, aj napr. malé dyňky, alebo cukety,patizóny, ktoré už nedorastú - , ktorú nahádžeme umytú dú súdka, zaťažíme, aby zelenina bola v náleve a je to.
Podľa toho, aký máme súdok, tak robíme množstvo nálevu, ale pomer je takýto.
Je to super a nie je s tým veľa roboty.
Robila som tento recept presne podla navodu. Vysledok je vyborny, chutny, prijemne stiplavy. Len jedna vec ma udivila a neviem si s nou rady. Vsetky druhy zeleniny su fajn chrumkave, ale uhorky a cervene gulate feferonky sa akokeby "rozvarili", ostala len supka. Vie mi, prosim, niekto potadit, co som urobila zle?
peter261504
04.04.10,09:38
ahojte, ja som uz zavaral takmer vsetko, a aj napriek tomu ze som chlap, mi to islo, az na jednu vynimku, a to ked som robil z jablk vyzivu, sice som ju uvaril vybornu, a myslim si ze som ju aj dostatocne dlho dinstoval, ale aj tak sa mi asi v polovici poharov urobila plesen, takze neviem ci som to len malo varil alebo aky tam bol problem, ak nieco viete, rad sa necham poucit.
tina1
05.05.10,08:05
dievčence chcem sa spýtať, ma niekto recept na ovocie v rume – dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme podľa toho ako ovocie dozrieva do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom ?
zdenka131
05.05.10,13:34
dievčence chcem sa spýtať, ma niekto recept na ovocie v rume – dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme podľa toho ako ovocie dozrieva do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom ?


Želám pekný deň.

Dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom. Dobre uzavrieme a dáme do chladu.

Višne v rume
1 kg višní, 500 cukru, 0,5 litra rumu.
Do pohára dáme vrstvu višní, zasypeme vrstvou cukru a zalejeme rumom. Takto striedame vrstvy višní a cukru, ktoré vždy zalejeme rumom. Pohár uzatvoríme a odložíme.
trisestri
06.05.10,18:25
aninocka
07.05.10,20:44
Tu je zopar receptov na zavaranie uhoriek, ceresne, calamada a ine http://www.akosatorobi.sk/videa/zavaranie
tina1
12.07.10,14:18
Kedze je cas visni, tento rok som vyskusala aj tento recept: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=6650&order=1
Tiez som zavarila par poharkov so stipkou soli, kedze minuly rok som vyskusala tento sposob. Na kolacik je to vynikajuce. Su trocha kyslejsie, ale v spojeni so sladkym nemaju chybu :):):)
kamoska1
21.07.10,10:20
Aj ja pridam jeden osvedčeny recept,slivky vo víne.je to jednoduche,ide to 50%vody a 50%vína červeneho,nemusi byt značkové,stači čapované.Napr.ked sa vari sirup,s 2 l vody,tak 1l vína červeného,1 l vody. cukru podla toho ako kto dava.Ja davam na 1 l 30-40 dkg cukru.Raz som to vyskušala s tym vinom,odvtedy len tak zavaram,skuste je to fantasticke.Kto dava vodu do fliaš priamo bez sirupu,pol vina,pol vody.:)
BXLmiami
31.07.10,19:45
Takže moje lenivé recepty vyčítané pred mnohými rokmi v Burde.Robila som to snád zo všetkých kombinácií ovocia,ale najviac mi chutili marhule s višnami,alebo jahodami,ale može to byť naozaj čokoľvek.Zobrať ovocie,presladiť od oka,nechať postáť za občasného pomiešania.Ked ovocie pustí šťavu,prevariť asi 5 minut,aby som pravdu povedala,od oka podľa ovocia,a na záver pridať štamprlík primeranej pálenky.Vyjde z toho niečo,čo je hustejšie ako kompot ale redšie ako lekvár.Vhodné na poliatie pudingov,zmrzlín,palaciniek,alebo čohokoľvek.Dobru chuť.
alabut
23.08.10,06:05
osky
23.08.10,09:33
mate aj daky dobry recept na LECO?
ja som este okrem jablkovej nutely nikdy nic nazavarala-na to je odbornik moja mama.mam od nej sice aj dake recepty na leco,ale mzno najdete este cosi ine,lepsie....;)na zaciatok,na skusku by som prijala recept tak na1kg rajcin.

mimotemyzasadili sme si totiz 2 paradajky!!!!!,lebo ja to nejem.najprv som sa smiala,ze len dva kricky,dnes mi je vsak uz do placu... moj muz uz nevie co s nimi.uz ich nechce ani vidiet.
zabudla som pozriet sortu,ale su to väcsie rajcinky ako chery,ale mensie ako normalne.no a rodia a rastu nenormalne,su uz dlhe cez 2 metre,rozkonarene,uz neviem kam ich mam uväzovat.musela som ich pristrihnut.rodia ako blaznive,bez akejkolvek opatery,len ich obcas polejeme. a tak som sa rozhodla,ze ak ich bud.rok zozeniem,zasadime viac a urobime pretlak i leco vo velkom.
tento rok zatial len na skusku.;)
ilona
23.08.10,09:42
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
osky
23.08.10,10:21
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.

pomer surovin lubovolny?
ak ano,tak potom je to vazne super recept.dakujem.
toto je ale asi leco ,ktore treba potom pri priprave duist,vsak?

zaujima ma,ci ho mozem uz aj teraz preddusit a potom plnit do poharov a sterilizovat rovnako.
Zdenka 0705
23.08.10,11:10
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
súhlasím, len doložím, že cez noc nechám postáť vo vaničke, ono to pustí šťavu a na druhý deň dávam do pohárov a sterilizujem. :)
ilona
23.08.10,11:40
Pomer dávam od oka a hlavne podľa toho koľko mám papriky,alebo paradajok.Soľ keď to ochutnám,tak trošku slanšie ako by malo byť pri konzumácii a ono to zmäkne pri sterilizovaní.
Marína
23.08.10,11:44
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala:confused:, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť.:) Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto (http://www.univer.hu/termek_popup/eros_pista.html). Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
buchač
23.08.10,12:11
súhlasím, len doložím, že cez noc nechám postáť vo vaničke, ono to pustí šťavu a na druhý deň dávam do pohárov a sterilizujem. :)
...hm , dobrý recept ...:D:D:D

P.S.:
Neodolal som ...musel som reagovať ...
osky
23.08.10,12:51
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaný slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu pokrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala:confused:, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť.:) Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto (http://www.univer.hu/termek_popup/eros_pista.html). Už roky ju používam aj do do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.

vyborny recept.presne taketo nieco som chcela pre svojho muza-leco ako polotovar,aby si k tomu mohol uz len pridat hotove prirodne rezne a pod.on to hrozne zboznuje....ja neviem co na tom vidi.....:D

ale urobim par poharkov aj takeho zo surovej zeleniny,pod vajicka.
vsetky vase recepty sa mi pacia,ani neviem,ktorym zacat.....:)dakujem.
Marína
23.08.10,13:09
osky, ja ďakujem tiež.:)
Marína
23.08.10,13:14
Doplnila som v recepte na lečo(prísp. 103), že paradajky po vybratí z vriacej vody vložiť do studenej a ošúpať. Tiež, že pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
hnedoočka
23.08.10,13:36
Marína...túto...myslím štipľavú papriku kupuješ kde? ja som sa s tým stretla v Madarsku na kúpalisku ,len sa neviem dohovoriť.Podávajú to ku guľášu a je perfect csipos.
Marína
23.08.10,13:49
Kupujem ju u nás, priznávam však, že neviem v ktorom obchode som ju kúpila. Práve mi končí a mne vydrží dosť dlho(kúpila som naraz 3), takže si nepamätám, kto ju predáva. Ak zbadám v obchode, napíšem ti.:) Máš pravdu, je veľmi dobrá, štipľavá ale súčasne lahodná.
jess
23.08.10,14:11
Tú značku papriky UNIVER predáva aj Billa. Ja tam kupujem tie gulášové-paprikové pasty. Či mávajú aj toto, veru neviem.
Marína
24.08.10,11:03
Dáška, občas chodievam aj do Billy, vďaka, že si ma upozornila,:) tiež čochvíľa Pištu potrebujem kúpiť.
kamoska1
24.08.10,17:45
Prave teraz,som dozavárala lečo,ruka ma štipe jak diva od papriky.(možno bude aj klavesnica štípať:) Teraz som nemala feferonky,tak som na trhu kupila 3 velmi palive papriky,boli zelené.Lečo robim tak,že si nakrajam cibulu,papriku a rajčiny namočim narezane na vrchu do vriacej vody a ošupem,aby neboli neprijemne šupky.Podusím chvilu jemne osolene,takych 5 minut a davam do poharov povychladnute sterilizovať.Mavam ho dobré,chutí nam.
osky
24.08.10,21:04
Doplnila som v recepte na lečo(prísp. 103), že paradajky po vybratí z vriacej vody vložiť do studenej a ošúpať. Tiež, že pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.

vyskusala som toto leco-vcera.bez klobasky a miesto tvojej papriky som dala chilli korenie-co dum dal.../.
dala som vytopit kozku zo slaniny,ktora mi prave zavadzala v chladnicke:---,ale pri naplnani som ju vyhodila.
neviem ake je ,lebo leco nelubim.:(

;)ale asi je fakt super,lebo moj muz ho jedol uz vcera s vajickami-musela som mu trosku nechat,ked som plnila do poharkov.
potom rano,ked zistil,ze 1 poharik aj tak nechytil vrchnak,dal si ho este aj na ranajky a zvysok z poharika zjedol na veceru s bravcovym pecenym a ryzou.....:D
tak myslim,ze to uz hovori za vsetko...ale zajtra mu uz z neho nedam,vsak naco som ho sterilizovala?????:eek:
ubka
24.08.10,23:09
Bazový lekvár
1,5 kg zrelých bobúľ bazy variť v 4,5 dcl vody.Osobitne povariť 2,5 kg ošúpaných jabľk v 4 dcl vody a pridajte 1 kg želírovacieho cukru. Obe zmesi zmiešajte a varte do zhustnutia. Na záver pridajte 1,5 dcl rumu krátko povariť a dať do pohárov. Uzatvoriť a uložiť do deky, kým vychladnú.

Nielen chutné, ale aj zdravé:)
ubka
24.08.10,23:14
Túto Slivkovú čokoládu varím už niekoľko desaťročí. je to výborné na palacinky, ale zároveň jednoduché na prípravu.
2 kg zrelých sliviek
1 kg cukru
15 dg kakaa
1 Vanilka
Odkôstkované slivky pomlieť, alebo rozmixovať, pridať ostatné suroviny, premiešať a dať variť. Varíme kým sa nerozpustí cukor
Horúce naplniť do malých pohárikov, uzatvoriť a dať do deky, kým nevychladne. Netreba sterilizovať.
hnedoočka
25.08.10,08:12
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala:confused:, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť.:) Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto (http://www.univer.hu/termek_popup/eros_pista.html). Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.

Recept včera odskúšaný....chuťovo veľmi dobrý/ dúfam, že moje deťúrence skoro neobjavia , že je tam i slaninka :D /, kápia doma nebola, tak bez nej, paradajky veľké "mäsité", odparované dosť dlho, no i tak sa mi až taká konzistencia nepodarila. Ale do fľaštičiek som dala len to hustejšie, potom trošku zliala šťavu a "udrela" tam vajíčko a dnes mám obed!:---
Ale utrafila som sa do feferónky!:cool:
Marína
26.08.10,08:56
vyskusala som toto leco-vcera.bez klobasky a miesto tvojej papriky som dala chilli korenie-co dum dal.../.
dala som vytopit kozku zo slaniny,ktora mi prave zavadzala v chladnicke:---,ale pri naplnani som ju vyhodila.
neviem ake je ,lebo leco nelubim.:(

;)ale asi je fakt super,lebo moj muz ho jedol uz vcera s vajickami-musela som mu trosku nechat,ked som plnila do poharkov.
potom rano,ked zistil,ze 1 poharik aj tak nechytil vrchnak,dal si ho este aj na ranajky a zvysok z poharika zjedol na veceru s bravcovym pecenym a ryzou.....:D
tak myslim,ze to uz hovori za vsetko...ale zajtra mu uz z neho nedam,vsak naco som ho sterilizovala?????:eek:
Veľmi si ma potešila, tiež aj pobavila, to je fakt.:)


Recept včera odskúšaný....chuťovo veľmi dobrý/ dúfam, že moje deťúrence skoro neobjavia , že je tam i slaninka :D /, kápia doma nebola, tak bez nej, paradajky veľké "mäsité", odparované dosť dlho, no i tak sa mi až taká konzistencia nepodarila. Ale do fľaštičiek som dala len to hustejšie, potom trošku zliala šťavu a "udrela" tam vajíčko a dnes mám obed!:---
Ale utrafila som sa do feferónky!:cool:
Som rada, že chutí.:) Aj mne sa niekedy stane, že nie a nie, aby sa voda odparila, vtedy zvyknem "buchnúť" do leča hustý paradajkový pretlak, ten to zahustí a v podstate aj dochutí. Hľadala som na nete, ktorý používam ale nikde neviem nájsť. Je zvláštne balený, ako paštéty, takto http://www.hame.cz/sk/katalog/detail/?productId=7411 Neviem si spomenúť na výrobcu, teraz ho nemám doma. Zdá sa mi, že lečo, ktorého obrázok je vyššie(prísp.103) som vtedy takto zahusťovala. Niektoré papriky majú dosť veľa vody.
alaya1
27.08.10,19:40
Chcela by som sa opytat, lebo sa mi nechce tolko poharov sterilizovat postupne vo vode, ako treba sterilizovat, calamadu, zavarany karfiol so zeleninou a podobne recepty v el.rure?
Marína
27.08.10,21:03
Ja sterilizujem do tvorby kvapiek v pohároch. Uložené fľaše na pekáči vodou nepodlievam. Ešte sa mi nestalo, aby mi nejaká praskla. Fľaše vkladám do studenej rúry, pred ďalšou várkou rúru najprv nechám chvíľu otvorenú.
alaya1
28.08.10,06:35
No ja som myslela skor navod na sterilizaciu.Stupne v rure, dlzka sterilizacie.
Marína
28.08.10,19:42
No ja som myslela skor navod na sterilizaciu.Stupne v rure, dlzka sterilizacie.
Pri 0,7 l fľašiach cca 130-140 st., pri 0,33 l cca 120-130 st. Dĺžku sterilizácie neriešim, ako som napísala vyššie, kým sa nezačnú vo fľašiach vytvárať bublinky.
Marína
28.08.10,19:51
Veľmi si ma potešila, tiež aj pobavila, to je fakt.:)


Som rada, že chutí.:) Aj mne sa niekedy stane, že nie a nie, aby sa voda odparila, vtedy zvyknem "buchnúť" do leča hustý paradajkový pretlak, ten to zahustí a v podstate aj dochutí. Hľadala som na nete, ktorý používam ale nikde neviem nájsť. Je zvláštne balený, ako paštéty, takto http://www.hame.cz/sk/katalog/detail/?productId=7411 Neviem si spomenúť na výrobcu, teraz ho nemám doma. Zdá sa mi, že lečo, ktorého obrázok je vyššie(prísp.103) som vtedy takto zahusťovala. Niektoré papriky majú dosť veľa vody.
Už ho mám, prikladám foto. Tiež som dnes do leča použila tri. Paprika mala veľa vody, nie a nie sa odpariť. Ten pretlak je veľmi chutný a keďže obsahuje škrob, lečo nielen dochutí ale aj zahustí. Ešte dávno, pradávno bolo v obchodoch dostať lečo, strašne bolo dobré, ešte teraz cítim jeho chuť:), tiež v ňom boli nielen zelené ale aj červené papriky a hustý pretlak.
Dnes som varila lečo z cca 13 kg ingrediencií a napadlo ma vám priložiť obrázok akú pomôcku pri plnení do pohárov používam aby sa okraje nezašpinili. Tento zrezaný lievik je na malé fľaše, na 0,7 l mám väčší.
vema
29.08.10,16:15
Ja používam na plnenie leča a aj lekvárov do pohárov lievik, ktorý som dostala k umyvačke riadu na sol. výborný.
Marína
29.08.10,16:36
Tak to ma ani nenapadlo, super nápad.:) Skúsim aj ja.;)
Heni
29.08.10,16:54
Ja používam na plnenie leča a aj lekvárov do pohárov lievik, ktorý som dostala k umyvačke riadu na sol. výborný.

ja používam na plnenie leča do zavár. pohárov taký lievik, vyrobený z 2 l fľaše Cocacoly...
prvý rez je zvrchu fľaše vo vzdialenosti od vrchnáka cca 4 cm a druhý rez je o nejakých 10 cm nižšie, tam, kde je už fľaša riadne široká... a táto zúžená vyrezaná časť fľaše je vlastne tým lievikom...
ked sa podarí, priložím foto
alebo radšej nákres, ako to vyrobiť:
ubka
29.08.10,17:04
ja používam plastový pohárik, odrežem dno a použijem na každý rozmer pohára, potom vyhodím :D
Marína
29.08.10,17:10
Ten lievik z umývačky riadu sedí na 0,3 l fľaše ako detská riťka na šerbeľ.:D
Práve zaváram černicovo-čučoriedkový džem, ale priznávam, trochu mi na tom prekáža, že ho používam v umývačke. Síce, veď je to len na násyp soli.
Heni, a nedeformuje sa ti tá fľaša od coly? Ja do pohárov dávam džem ihneď po odstavení, skoro ešte vrie.

Heni, teraz som si všimla obrázok, medzitým som písala, super názorná ukážka.:)
Heni
29.08.10,17:15
Ten lievik z umývačky riadu sedí na 0,3 l fľaše ako detská riťka na šerbeľ.:D
Práve zaváram černicovo-čučoriedkový džem, ale priznávam, trochu m na tom prekáža, že ho požívam v umývačke. Síce, veď je to len na násyp soli.
Heni, a nedeformuje sa ti tá fľaša od coly? Ja do pohárov dávam džem ihneď po odstavení, skoro ešte vrie.

Heni, teraz som si všimla obrázok, medzitým som písala, super názorná ukážka.:)

nie, nedeformuje sa, máme ho už x rokov, tiež cezeň plním do pohárov nielen lečo ale vydrží aj vriaci kečup, šóšku (šťaveľ), džemy....
tuším to bolo vykukané z Receptáře nejen na neděli ;)
buchač
29.08.10,17:40
Hm ....dievčence , gazdinky ...
A čo by sa stalo , ak by ste si poriadny lievik zaobstarali ????
Niečo také ???

http://www.gastronom-online.sk/obrazek.aspx?tab=zbozi&fld=obrazek&width=300&height=300&id=721


Lievik
materiál nerez 18/8-18/10, s veľkým spodným otvorom na marmeládu, atď.
4,90 €
http://www.gastronom-online.sk/Lievik

Ja už mám taký , podobný ...roky ...síce len z PVC , ale slúži statočne...;):)
tina1
29.08.10,17:47
Kto nema lievik z umyvacky riadu, postacii aj pet flasa zrezana asi 10 cm pod hrdlom
babka - ježibabka
30.08.10,05:01
Je sezóna varenia lekvárov. U nás sa varí takto. Nasypať do kastróla, rozvariť, precediť. Ešte jedna várka - 5 l vedierko od rýb -. Obe várky znovu do kastróla a uvariť do potrebnej hustoty. Kto chce pridá cukor.A výsledok je takýto.
http://www.porada.sk/t86121-p3-zavaranie-recepty.html#post793510
hnedoočka
30.08.10,06:02
Už ho mám, prikladám foto. Tiež som dnes do leča použila tri. Paprika mala veľa vody, nie a nie sa odpariť. Ten pretlak je veľmi chutný a keďže obsahuje škrob, lečo nielen dochutí ale aj zahustí. Ešte dávno, pradávno bolo v obchodoch dostať lečo, strašne bolo dobré, ešte teraz cítim jeho chuť:), tiež v ňom boli nielen zelené ale aj červené papriky a hustý pretlak.
Dnes som varila lečo z cca 13 kg ingrediencií a napadlo ma vám priložiť obrázok akú pomôcku pri plnení do pohárov používam aby sa okraje nezašpinili. Tento zrezaný lievik je na malé fľaše, na 0,7 l mám väčší.
Marína, ďakujem za upozornenie :).Pozerala som na ten pretlak v Tesco, ale nenašla som...ináč, vôbec som sa s takou variantou nestretla....ale skúsim sa poobzerať i inde.Ešte mám doma papriku i paradajky, tak by som ešte raz skúsila, ale aj s červenou paprikou a pretlakom, lebo tvoje lepšie vyzerá.Ja som už robila všelijaké varianty leča, najviac mi však chutí čerstvé, takže som nechcela veľa zavárať.Ale po tvojom príspevku som si uvedomila, že synátor nastupuje na VŠ do Blavy a na internát sa mu hotové lečo zíde.
Taký lievik umelohmotný mám i ja .Používam ho hlavne pri džemoch a leču, aby sa nezašpinili okraje fliaš. Mám ho už dávno, tak si nespomeniem, kde som ho kúpila.
Deganova
30.08.10,06:09
Lečo zaváram nasledovne: papriku nakrájam na pásiky cca 0,5 cm posolím a nechám stáť cca 2 hodiny, rovnako nakrájam paradajky a posolím nechám stáť cca 1 hodinu, potom vrstvým do suchých fliaš, uzavriem a sterlizujem cca 20 minút.
Marína
30.08.10,06:34
časť citátu:

Marína, ďakujem za upozornenie :).Pozerala som na ten pretlak v Tesco, ale nenašla som...ináč, vôbec som sa s takou variantou nestretla....ale skúsim sa poobzerať i inde.
..............
Kupujem ho v týchto (http://www2.milkagro.sk/) predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto (http://www.mecom.sk/index.php/produkty/view/20) klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón:D, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.
hnedoočka
30.08.10,13:35
časť citátu:

Kupujem ho v týchto (http://www2.milkagro.sk/) predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto (http://www.mecom.sk/index.php/produkty/view/20) klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón:D, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.

Marína , dnes som navštívila uvádzanú predajňu. Málo tam chodím nakupovať, takže som si vyhľadala...a kúpila posledných 5 pretlakov...i do zásoby...:D
Klobásu schvaľujem, dobrá je a potom ešte priložím foto z leča, dúfam, že sa také vydarí.....:)
Marína
30.08.10,14:16
To si píš, že sa vydarí, veď si nejaká šikovnica-šikovná, nie?;):)
Tamila
30.08.10,18:37
Také lieviky, ako ste spomínali vyššie mám dva - jeden je s užším a druhý s hrubším hrdlom. Kúpila som ich v domácich potrebách a sú z plastu. Ten užšší je dobrý na sirupy.
jackguelina
31.08.10,05:08
Veľmi dobré odporúčania.Ten gelfix je naozaj úžasný,ja už inak džemy nerobím,len s gelfixom.
hnedoočka
31.08.10,06:05
Veľmi dobré odporúčania.Ten gelfix je naozaj úžasný,ja už inak džemy nerobím,len s gelfixom.

hm, povedala by som , vec vkusu....Ak nemám čas a ovocie súri, tak použijem Gelfix...a iné fixy...:D ale voda z ovocia sa málo odparí, je ho viac , no taký želatínový.Naši si najviac pochutia na klasickom džeme podľa starých mám, keď nepoužívali nijaké prísady len miešali a miešali, kým nezhustne....nedám dopustiť na taký marhuľový, jahodový a pod.:)
jackguelina
31.08.10,07:30
Samozrejme,že klasický lekvár ja najlepší ,ale presne ,ako hovoríš,keď je menej času,gelfix je dobrý pomocník.
ubka
02.09.10,12:07
Prispejem aj ja svojim receptom;)
Fazuľa s párkom v leče.
1 kg bielej fazule uvariť vopred, zliať a nechať vychladnúť
Do hrnca dať 2,5 dl oleja ana ňom podusiť
1 kg nakrájanej cibule
ak je cibuľa udusená, pidať na kolieska nakrájané
1 kg párky a pridať naktájanú
1 kg papriky a na záver
1 kg rajčiny, alebo 0,7 dl pretlak
Všetko spolu priviesť do varu a pridať
1 ks nakladač Deku-preosiaty
2,5 dl cukru
1 dl octu
Ešte raz nechať povariť 10 min , chvíľu nechám postáť na ohni a plním do pohárikov.
Sterilizuje sa 20 min/ 85 st.C
Je to výborné aj na studeno.
Dobrú chuť:)
ubka
02.09.10,12:15
A tento recept som získala v zahraničí, aj keď sa to môže zdať náročné na prípravu, v skutočnosti sa to iba tak zdá.
Výsledok stojí za to-rozhodne to nemožno zaradiť do stravy dietára :D:D:D
Rajčiny na figu:
Pripravíme roztok 2 l vody + 0,5 l octu do ktorého nakrájame
2 kg nezrelých drobných rajčín pokrájaných na mesiačik 1/6
a necháme postáť 1 hodinu. Necháme odkvapkať na sitku a vložíme do sirupu:
1 kg cukru
3 dl vody
1 vanilka
a povaríme cca 3 min.V sirupe necháme stáť cez noc. Ráno znovu priviesť k varu a povariť 15 min. Horúce plniť do pohárikov 5-6 ks 370 ml, dať do deky a v nej nechať vychladnúť.
Mne to príde také exotické a pritom sa zužitkujú nezrelé rajčiny. O škodlivosti nezrelých neuvažujem, pri takom množstve neublíži. Robím to už mnoho rokov a recept som už odovzdala mnohým, ktorí doteraz v zdraví žijú:D:D:D
jackguelina
02.09.10,12:18
Prispejem aj ja svojim receptom;)
Fazuľa s párkom v leče.
1 kg bielej fazule uvariť vopred, zliať a nechať vychladnúť
Do hrnca dať 2,5 dl oleja ana ňom podusiť
1 kg nakrájanej cibule
ak je cibuľa udusená, pidať na kolieska nakrájané
1 kg párky a pridať naktájanú
1 kg papriky a na záver
1 kg rajčiny, alebo 0,7 dl pretlak
Všetko spolu priviesť do varu a pridať
1 ks nakladač Deku-preosiaty
2,5 dl cukru
1 dl octu
Ešte raz nechať povariť 10 min , chvíľu nechám postáť na ohni a plním do pohárikov.


Sterilizuje sa 20 min/ 85 st.C
Je to výborné aj na studeno.
Dobrú chuť:)



Vyzerá to dobre,určite to vyskúšam.
ubka
02.09.10,13:30
a ešte jeden sladký...
Džem ala šípkový.
Umyté zrelé rajčiny na opačnej strane stopky narezať na kríž, na sitku ponoriť do vriacej vody, vzápätí do studenej. Šupka sa odchlípne a ľahko dáva dolu. Rajciny prerezať na polovicu, odstrániť zrniečka a takto pripravené odvážiť.
Na 1 kg rajčín pridať 1 kg kryštálového cukru a 1 kl kyseliny citrónovej.
Džem variť do zhustnutia, v závere pridať petol na každé kilo na špičku noža a nalejeme do pohárikov.
Uložiť do deky a nechať vychladnúť.
ubka
02.09.10,13:37
Paprika plnená kapustou

3 kg zelené papriky očistiť od stopky a jadra, ako keď ideme robiť plnenú papriku
cca 3 kg hlávková kapusta, nakrájať a posoliť, nechať chvíľu postáť lepšie sa s ňou pracuje
Papriku dobre natlačíme kapustou a poukladáme do pohárov, z tohoto množsta aj 3 ks -4 litových.
Kapustu zaliať vopred uvareným nálevom:
3 litre vody
1 nakladač
2 dl octu
Nesterilizuje sa!
kapusta je veľmi chutná ako príloha k pečeným mäsitým jedlám.
ubka
02.09.10,13:43
Nakladaná kapusta ako polotovar na dusenú kapustu:
Ľubovolné množstvo kapusty nakrájať, posoliť+ kmín, nechať postáť asi dve hodiny. Potom z ľahka vyžmákať a dať do pohárikov, nie pevno natlačiť, aby prenikol nálev.
Nálev na 10 kg kapusty:
1,5 l vody
0,5 l octu
0,5 kg cukru
Nálev uvariť vopred a zaliať ním kapustu v pohárikoch. Sterilizuje sa 10 min.

Ak sa rozhodneme z nej pripraviť jedlo, stačí vyklopiť do hrnca a krátko podusiť, dochutiť korením alebo podľa ľubovôle.
jackguelina
02.09.10,14:33
Paprika plnená kapustou

3 kg zelené papriky očistiť od stopky a jadra, ako keď ideme robiť plnenú papriku
cca 3 kg hlávková kapusta, nakrájať a posoliť, nechať chvíľu postáť lepšie sa s ňou pracuje
Papriku dobre natlačíme kapustou a poukladáme do pohárov, z tohoto množsta aj 3 ks -4 litových.
Kapustu zaliať vopred uvareným nálevom:
3 litre vody
1 nakladač
2 dl octu
Nesterilizuje sa!
kapusta je veľmi chutná ako príloha k pečeným mäsitým jedlám.


Toto robím aj ja ,je to fakt vynikajúce.
jackguelina
02.09.10,14:35
a ešte jeden sladký...
Džem ala šípkový.
Umyté zrelé rajčiny na opačnej strane stopky narezať na kríž, na sitku ponoriť do vriacej vody, vzápätí do studenej. Šupka sa odchlípne a ľahko dáva dolu. Rajciny prerezať na polovicu, odstrániť zrniečka a takto pripravené odvážiť.
Na 1 kg rajčín pridať 1 kg kryštálového cukru a 1 kl kyseliny citrónovej.
Džem variť do zhustnutia, v závere pridať petol na každé kilo na špičku noža a nalejeme do pohárikov.
Uložiť do deky a nechať vychladnúť.

Tak toto vyskúšam,dobrá inšpirácia.
tetrisss
02.09.10,19:44
Kedze je cas hribov, tak mam super odskusanu hubovu pastetu:
2 kg hribov /kuriatka, dubaky, masliaky, co sa podari, tie so zelenym a cervenobielym klobukom nie/
1 kg papriky
0,80 kg cibule
1 celu hlavku cesnaku
1 polievkovu lyzicu /PL/ soli
1 PL vegety
1 PL cierneho korenia
olej, 0,40 kg masti
Huby ocistime, pokrajame a v slanej vode obvarime 2 minuty. Na olej dame pokrajanu cibulu, podusime, pridame papriku, znova podusime, pridame korenie, sol, vegetu, pokrajany cesnak a vsetko dusime, kym sa nevypari voda, potom to najlepsie ponornym mixerom rozmixujeme na kasu, nemusime az celkom a pridame mast. Vsetko dobre spojime, dame do poharikov, sterilizujeme 40 minut.
hnedoočka
03.09.10,11:48
časť citátu:

Kupujem ho v týchto (http://www2.milkagro.sk/) predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto (http://www.mecom.sk/index.php/produkty/view/20) klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón:D, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.

Mojuš, včera som "dolečovala" neskoro, tak foto nie je, ale vydarilo sa. Dnes som si na obed na ňom pochutila, lebo čerstvé si nikdy nenechám ujsť.:)
A zároveň som sa zariekala, že okrem cvikly už nič nezaváram, takže už sem nedávajte nijaké zaujímavé recepty....:D:D:D
Marína
03.09.10,12:28
To som rada, že chutilo.:) Dávala si aj pretlak? Ja ešte budem zavárať toto http://www.porada.sk/273534-post16.html ale to sa dá hocikedy, aj v zime.
Do zavárania.:)
evaj63
03.09.10,19:55
Cviklu može aj moja rodina, ale len ako šalát. A ten robím takto:

8 stedne vel'kých cviklí/uvarit' v šupke/
1 hlávka kapusty
6 cibúl
6 paprík
Všetko pokrájat' na rezance, cviklu na struháku a pridat':
1 šálku octu
1šálku cukru
1 lyžicu soli
Zamiešat' a nechat' 1 hodinu postát'. dAT' do pohárov aj so št'avou a sterilizovat' 20 minút pri 85°C.

Je vynikajúci.
lorelei
03.09.10,20:09
Ja mam jeden miesany pre vas, ani nie salat, skor pohar :).

Postupne ako pozbieram doma v zahrade mrkvu, cibulu, baranie rohy, cukinu, alebo aj patizon, niekedy aj kusok uhorky, sem tam aj feferonku. A karfiol tam treba este.

Ukladam do pohara 0,7 dl mrkvu, cibulku - bud malu alebo pokrajam na stvrtky velku, kolieska cukiny - trhavam mladu, nie velikansku,ale aj ta moze byt, a na kusky pokrajat, karfiol - surovy a na mensie ruzicky, stacia ozaj male chutne kusky, mozu byt aj hribiky ak mate, baranie rohy feferonku - iba do niektorych. Vlasnte podla chuti - mam to z Talianska, kde som to velmi mala rada a je to tam akoby studeny salat miesany - zavareny.
Nalev uhorkovy : Deko alebo Zelko, aj s cukrom ako pisu davam a plus este dam korenie nove a cele do pohara a ked dam nalev, tak na vrch za lyzicu oleja a uzatvorim a zavaram cca 15-20 minut, neviem presne kolko, podla oka idem. :) Je to vyyborna mnamka, ochutnajte, ci k ryzi, alebo rizotu, kto ma rad polentu aj k tej, aj k hocicomu, treba si to vyskusat a ochutnat a prisposobit svojim chutiam.
ubka
03.09.10,21:00
Ja si uvarím 3-4 ks cvikle a uložím do chladničky.
Postúham jednu cviklu premiešam s jedným pohárikom zavareného chrenu, nechám postáť a mám výborný šalát
inokedy zmiešam cviklu, zeler a jodurt, potom zasa cviklu jogurt orech...
Heni
06.09.10,07:32
Ja si uvarím 3-4 ks cvikle a uložím do chladničky.
Postúham jednu cviklu premiešam s jedným pohárikom zavareného chrenu, nechám postáť a mám výborný šalát
inokedy zmiešam cviklu, zeler a jodurt, potom zasa cviklu jogurt orech...
ubka, ako dlho vydrží tá uvarená cvikla v chladničke?
len tak, v mikrotenovom vrecúšku, či ako ju tam skladuješ?
jackguelina
06.09.10,08:04
Ja si uvarím 3-4 ks cvikle a uložím do chladničky.
Postúham jednu cviklu premiešam s jedným pohárikom zavareného chrenu, nechám postáť a mám výborný šalát
inokedy zmiešam cviklu, zeler a jodurt, potom zasa cviklu jogurt orech...


Toto je fakt dokonalý šalát.Moja babka ho robila tak,že zavarila strúhanú cviklu a pred konzumáciou k tomu primiešala čerstvo nastrúhaný chren.Štípalo to až za ušami.:)
ubka
06.09.10,14:42
Dievčatá, dávam to na popud Janka II,ktorá nevie čo s čili paprikou, ale samozrejme odporúčam všetkým, je to môj recept, ktorý som vyskúšala z roztopaše a ujal sa znamenite, ;)tu je návod.Guľatú feferónku, alebo čilli papričky" vykuchám", teda odstránim semená aby zostala čistá a prázdna. Do vnútra naplním suché sušené hrozienka-napechujem, a poukladám do pohárikov.
Zalejem nálevom : 1 liter vody
0,2 dl octu 8%
0,2 dl cukor
2 PL nakladač
spolu uvarím a zalejem naplnené papričky. Sterilizujem krátko 7-10 minpri 80 st. C
kg feferóniek cca 13-14 malých pohárikov.
Vyskúšajte, je to fakt výborné ;)
Pri čistení feferónky si dajte rukavice-štípu ruky.
JankaII
06.09.10,14:45
Ubka ja ťa sledujem...mňa to nenapadlo
JankaII
06.09.10,14:46
beee... Adam nelúbi hrozienka Ubka ,,čil čo?
ubka
06.09.10,14:47
Čilli pasta:
2 kg papriky kápia
1 kg rajčín-zbaviť šupky a semena
+ 7 dl pretlak
2 kg cibuľa
70 dg feferónky
2 hlávky cesnaku
2 dl horčica
2 dl olej
4 dl cukor kryštáľ
Všetky suroviny pomlieť, pridať 1-2 PL soli a pomaly variť hodinu a pol, potom pridať preosiaty nakladač Deko -1 ks a nechať ešte zovrieť
Horúce naliať do pohárikov a zabaliť do deky
cca27 ks 3 dl pohárikov.
JankaII
06.09.10,14:57
podobné jak pikant, že Lubka,?ale tam sa nedáva horčica a pretĺak
no toto by som mohla vyskúšať
ubka
06.09.10,23:45
ano Janka, je to pikantné a s touto horčicou a pretlakom zároveň jemnejšie
tutiola
12.09.10,20:34
Tento rok bol veľmi nepriaznivý aj na zeleninu a preto odporúčam svoj recept na zavaranú koreňovú zeleninu.


Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu koreňovu, listovu, pridáme 2 kávové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
hnedoočka
12.09.10,20:53
Tento rok bol veľmi nepriaznivý aj na zeleninu a preto odporúčam svoj recept na zavaranú koreňovú zeleninu.

Olinka, ja som to odskúšala, doniesla nám minulý rok kámoška...tá zeleninka i polievka má fakt veľmi dobrú chuť.
Ale ja som to pozavárala, no čosi som zbabrala,lebo sa mi vo fľaštičkách usadilo niečo biele, takže som to do polievky už nedávala.Môže byť, že som to menej sterilizovala?:confused:
jackguelina
13.09.10,04:04
Aj mne sa stalo to isté ,že som mala na spodku pohárikov tú bielu usadeninu.Potom som už dávala zeleninu do mrazničky.
Deganova
13.09.10,04:14
Ja keď takto uskladňujem zeleninu 1. deň sterilizujem 30 minút a druhý deň 20 minút a vydrží aj 2 roky.
babka - ježibabka
13.09.10,07:54
Ja keď takto uskladňujem zeleninu 1. deň sterilizujem 30 minút a druhý deň 20 minút a vydrží aj 2 roky.
Zelenina by sa mala pre istotu sterilizovať 2x, nakoľko neobsahuje kyselinu. A hlavne hrášok je potvora a zvykne sa kaziť.
BXLmiami
13.09.10,10:31
Najjednoduchším.Odpoved na otázku,ktorým receptom na lečo začať.Chcela som to dať pod príspevok a takto to dopadlo.
tutiola
13.09.10,17:31
Zeleninu týmto spôsobom zaváram už niekoľko rokov. Stalo sa mi že z 60 fľaštičiek sa pokazia 2-4 fľaštičky. Neurobí sa mi nejaká usadenina, ale vyduje viečko. Je potrebné dodržať dávkovanie soli a variť radšej viac ako menej.
alabut
13.09.10,18:02
Dnes som bol na huby, zajtra skusim urobit hubovu pastetu par stranok dozadu. Aku ma chut?
adam
13.09.10,18:52
Ja si uvarím 3-4 ks cvikle a uložím do chladničky.
Postúham jednu cviklu premiešam s jedným pohárikom zavareného chrenu, nechám postáť a mám výborný šalát
inokedy zmiešam cviklu, zeler a jodurt, potom zasa cviklu jogurt orech...
Cvikla sa musí uvariť? Nemôže sa jesť surová? Neskúšal to niekto?
Heni
13.09.10,19:01
Cvikla sa musí uvariť? Nemôže sa jesť surová? Neskúšal to niekto?

jasné, že sa môže jesť aj surová...
ale vo väčšom množstve je asi agresívna na žalúdok, teda spôsobuje jeho bolesť...
ale uvarená má jemnejšiu chuť, je určite chutnejšia ;)
adam
13.09.10,19:11
My sme zasadili cviklu tento rok prvý krát. Narástla taká obrovská ako v rozprávke "Ako dedko ťahal repku." :-) Ako ju mám uvariť, celú takú obrovskú? Ako dlho ju mám variť? Ako zistím, že už je uvarená?
hnedoočka
13.09.10,19:31
My sme zasadili cviklu tento rok prvý krát. Narástla taká obrovská ako v rozprávke "Ako dedko ťahal repku." :-) Ako ju mám uvariť, celú takú obrovskú? Ako dlho ju mám variť? Ako zistím, že už je uvarená?

môžeš ju rozrezať na štvrtiny, aby sa ti viac vmestilo do hrnca. Ja ju varím asi hodinu,ale to zistíš nožom, či je mäkká.
adam
13.09.10,19:33
Nebude vytekať z nej tá šťava?
hnedoočka
13.09.10,19:39
Nebude vytekať z nej tá šťava?

lepšie sú malé cvikly, majú aj tmavšiu farbu.ale keď narástli, tak ich musíš rozrezať.:) Štava nevytečie, a šúpať budeš i rezné strany cvikly.
adam
13.09.10,19:42
Ďakujem za užitočné rady...
maja
14.09.10,08:44
Asi pred mesiacom som zavarila červený melón v sladkokyslom náleve s feferónkou. Včera sme okoštovali, celkom zaujímavé. To že to bol melón, nebolo vôbec cítiť.
ubka
15.09.10,00:50
Cvikla sa musí uvariť? Nemôže sa jesť surová? Neskúšal to niekto?
Môže sa jesť aj surová...:)
ubka
15.09.10,00:52
ups! nevšimla som si, už boli poskytnuté vyčerpávajúce odpovede :)
Zdenka 0705
15.09.10,05:03
Včera som robila hruškový džem so zázvorom a citrónom. Síce za pomoci gelfixu, ale výsledok je famózny, krásne voňavý po zázvore a kyselkavý po citróne.
Tu je recept:
2 kg už očistených hrušiek a šťavu zo 6 ks citrónov som dala variť, aby hrušky zmäkli. Niektoré boli tvrdšie, tak som ich popučila, môže sa aj rozmixovať, ako kto má rád. Potom som pridala 80 g na malé kocočky nakrájaný zázvor, 2 ks gelfix 2:1 s troškou cukru a povarila. Nakoniec som pridala cca 500g cukru a asi 2 KL kyseliny citrónovej. Povarila a dala do pohárov. Bez sterilizácie.
alabut
15.09.10,06:06
Hubova natierka chuti aj manzelke. Nesterilizoval som ju, pretoze som na skusku urobil asi liter. Dal som ju do chladnicky, rychlo sa zje. Pridal som do nej feferonku. Mozem ist opat na huby.
babka - ježibabka
16.09.10,09:43
Ja som včera robila z posledných uhoriek :
Uhorková čalamáda s vegetou.
1 1/2 kg uhorky nakladačky - môžu byť aj väčšie,
2 feferonky,
6 ks malé cibuľky, (ja som dala veľkú),
2 dcl octu,
18 dkg kryštálového cukru,
2 - 3 lyžice vegety,
soľ podľa chuti,
1 mrkva pokrájaná na kolieska - na ozdobu.
Postup:
Umyté uhorky nastrúhame, alebo nakrájame na 2-3-5 mm kolieska aj so šupkou. Pokrájame cibuľku, feferonky a mrkvu. Primiešame cukor, ocot a vegetu, pridáme soľ podľa potreby. Dobre premiešame a necháme 24 hodín stáť. Plníme do menších pohárkov. Sterilizujeme pri teplote 80 - 85°C 10 - 15 minút.
Ančika
20.09.10,11:32
Pozná, prosím, niekto recept na pečený ovocný čaj? Niečo v tom zmysle, rôzne ovocie sa v rúre upečie do kaše s ??? ingredienciami, naloží do pohárov, sterilizuje a používa sa zaliate horúcou vodou ako ovocný čaj. To som len začula rozhovor a nestihla sa spýtať na podrobnosti ohľadne receptu. Vraj je to výborné.
Tweety
20.09.10,11:35
Pozná, prosím, niekto recept na pečený ovocný čaj? Niečo v tom zmysle, rôzne ovocie sa v rúre upečie do kaše s ??? ingredienciami, naloží do pohárov, sterilizuje a používa sa zaliate horúcou vodou ako ovocný čaj. To som len začula rozhovor a nestihla sa spýtať na podrobnosti ohľadne receptu. Vraj je to výborné.
Kuk sem:
http://www.porada.sk/t143595-peceny-ovocny-caj.html
Sylvinka08
20.09.10,13:13
toho roku máme dosť jabĺk, máte nejaké nápady čo s nimi, hlavne niečo vhodné pre deti.
ilona
21.09.10,05:10
Pre deti výživu a pre celú rodinu narajbať do pohárov,potom sa dajú použiť na koláč,žemľovku,palacinky a pod.
hnedoočka
21.09.10,06:35
časť citátu:

Kupujem ho v týchto (http://www2.milkagro.sk/) predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto (http://www.mecom.sk/index.php/produkty/view/20) klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón:D, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.

Vždy mám v podvedomí, že som ti chcela napísať reakciu môjho syna.Mala som obavy z leča, lebo moje deti nejedia slaninku, ani klobásu nemusia.Po príchode domov z Cypru , syn našiel doma ešte lečo na zjedenie a jeho reakcia bola, že som upražila dobré lečo.;)
Dve fľaštičky si hneď zobral na inťák...;):)
Heni
21.09.10,06:44
Pre deti výživu a pre celú rodinu narajbať do pohárov,potom sa dajú použiť na koláč,žemľovku,palacinky a pod.

"narajbať" a natlačiť natesno do pohára, či len tak naukladať?
a sterilizovať? ako dlho?
Marína
21.09.10,06:59
Vždy mám v podvedomí, že som ti chcela napísať reakciu môjho syna.Mala som obavy z leča, lebo moje deti nejedia slaninku, ani klobásu nemusia.Po príchode domov z Cypru , syn našiel doma ešte lečo na zjedenie a jeho reakcia bola, že som upražila dobré lečo.;)
Dve fľaštičky si hneď zobral na inťák...;):)
hnedoočka, veľmi ma to potešilo, naozaj.:)
Marína
21.09.10,07:03
"narajbať" a natlačiť natesno do pohára, či len tak naukladať?
a sterilizovať? ako dlho?
Heni, ak môžem, ja natlačím čo najtesnejšie, krájam na robote aj na tenké plátky, to sa mi do koláčov veľmi osvedčilo. Krájam, aj strúham so šupkou.
Ja ovocie, aj zeleninu sterilizujem suchým horúcim vzduchom v rúre ale strúhané jablká sa mi neosvedčili, vždy sa mi pár fliaš pokazilo, takže radšej v hrnci a úplne zaliatej vodou tesne pod 100 st. cca 10-15 min. Ako náplň do koláčov už len primiešam cukor, radšej kryštál, škoricu a prípadne hrozienka. Syn ich nemusí, tak na pol koláča dám bez hrozienok.
Llívia
21.09.10,08:52
Heni, ak môžem, ja natlačím čo najtesnejšie, krájam na robote aj na tenké plátky, to sa mi do koláčov veľmi osvedčilo. Krájam, aj strúham so šupkou.
Jablká sa môžu aj nastrúhať na jablkovom strúhadle na "slížiky" (na to je veľmi dobrý mamin "storočný" ručný mlynček na prísavku :D), ale robili sme aj plátky. Strúhané jablká robíme bez šupky. Ak sú veľmi šťavnaté, tak z nich ešte povytláčame šťavu a tú si potom mama zavarí zvlášť.
(Strúhané jablká "slížiky" zavarené v malých pohároch (cca 250 - 260 ml od tatarky Perkins - dobrý tvar pohára) sú dobré aj ako desiata alebo maškrta - ja si do nich ešte nasypem trochu mletých orechov.)

Edit: POZOR! Orechy nesterilizujeme s jablkami, ale si ich dávam do pohára až po otvorení. Keby sa pridali hneď, neviem, čo by to urobilo, či by to nezačalo možno aj plesnivieť.
A ešte upozornenie - ak nekupujte vždy nové víčka, treba tie staré najskôr ovoniať, či nepáchnu - raz sa nám tak podarilo (bez ovoniavania) dať na strúhané jablká víčka z kyslej kapusty. Jablká z nich nabrali takú pachuť, že boli nejedlé.
Marína
21.09.10,09:12
Ja som dávnejšie tiež dávala šupku dole ale už viac rokov nedávam, nie z lenivosti;) ale jabĺčka trochu lepšie držia tvar a aj sa nádejam, že v nich ostane viac vitamínov.
Llívia
21.09.10,09:17
Jablká na strúhanie väčšinou zabezpečuje tatko - nosí ich z hory. Ich šupka je taká tvrdá, že buď sa "trhá" mlynček s prísavkou, alebo sa z nich zanáša kuchynský robot, preto ju dávame dolu. A väčšinou býva tá šupka aj škaredá, bývajú na nej rôzne kazy.
Marína
21.09.10,10:54
Rozumiem.:) Vôbec si ten váš historický mlynček neviem predstaviť.
Llívia
21.09.10,11:23
On až taký historický nie je - má možno 20 rokov. Označenie "storočný" som dala preto, že také už teraz skoro nevidieť :).
Marína
21.09.10,13:28
Nuž čo, aj 20 rokov je dosť a ak ešte chvíľku počkáte, raz bude z neho historický kus.;):)
alabut
21.09.10,14:51
A nie je lepsie jablka ulozit do bedniciek do pivnice a pouzit do kolacov cerstvo nastruhane? Mazat flase, minat elektrinu alebo plyn, zaberat miesto v spajze, kuwa asi som od prirody lenivy. Taka strudla s cerstvymi jablkami nema chybu. :-)
Llívia
21.09.10,16:56
Štrúdľa z čerstvých jabĺk nemá chybu, len tie "naše" jablká majú chybu - nevydržia, pokazia sa. (A takto je to prácne len raz a aj bordel je len raz :D)
terezamaria
21.09.10,17:34
Teraz je čas dozretých tekvíc, dám Vám výborný recept na tekvicový kompót, pozor - nie s ananásovou šťavou.

Tekvicový kompót.

Tekvicu ošúpeme, vydlabeme jadierka s mäkkou časťou a pokrájame na kocočky, cca 1,5 - 2 cm veľké. Zalejeme octom s vodou, v pomere 3 diely vody, 1 diel octu a necháme do druhého dňa v tom náleve stáť prikryté čistou utierkou, resp. pokrievkou.

Na druhý deň tekvicu scedíme, roztok vylejeme preč a spravíme sirup, na ktorý dáme na 1 liter vody 50 dkg kryšt.cukru, takže podľa množstva tekvice nalievame do hrnca vodu a nasýpame cukor, aby bola tekvica zase zaliatá.
Pridáme 20 - 30 celých klinčekov a pár kúskov celej škorice a 1 - 2 vanilkové cukre. Varíme až dovtedy, pokiaľ nie je tekvica priesvitná. Nalievame do pohárov, pokiaľ to nalievame horúce, dáme do deky, pokiaľ trochu vychladnuté dáme sterilizovať, aby chytilo víčko.

Je oveľa chutnejšia ako ananásová, želám Vám dobrú chuť.:)
jackguelina
21.09.10,17:53
Suhlasím,poznám to-výborné.
JankaII
22.09.10,08:24
súhlas...a my ešte aj krúžok citronu pridávame
anilah
23.09.10,16:53
Tekvicový kompót.
Koľko octu ide na 5l vody?
terezamaria
23.09.10,17:17
Tekvicový kompót.
Koľko octu ide na 5l vody?

Približne 1,5 litra, môže byť 1,6 litra. Vždy 1 diel octu a 3 diely vody. Ale zase to nemusí byť také presné:)
anilah
24.09.10,06:09
Veeelka vdaka!
Ančika
27.09.10,08:32
Jablká sa môžu aj nastrúhať na jablkovom strúhadle na "slížiky" (na to je veľmi dobrý mamin "storočný" ručný mlynček na prísavku :D), ale robili sme aj plátky. Strúhané jablká robíme bez šupky. Ak sú veľmi šťavnaté, tak z nich ešte povytláčame šťavu a tú si potom mama zavarí zvlášť.
(Strúhané jablká "slížiky" zavarené v malých pohároch (cca 250 - 260 ml od tatarky Perkins - dobrý tvar pohára) sú dobré aj ako desiata alebo maškrta - ja si do nich ešte nasypem trochu mletých orechov.)

Edit: POZOR! Orechy nesterilizujeme s jablkami, ale si ich dávam do pohára až po otvorení. Keby sa pridali hneď, neviem, čo by to urobilo, či by to nezačalo možno aj plesnivieť.
A ešte upozornenie - ak nekupujte vždy nové víčka, treba tie staré najskôr ovoniať, či nepáchnu - raz sa nám tak podarilo (bez ovoniavania) dať na strúhané jablká víčka z kyslej kapusty. Jablká z nich nabrali takú pachuť, že boli nejedlé.
Ja len k tým zapáchajúcim viečkam: zapáchajúce plastové nádoby a aj viečka vložím do mrazničky aspoň na 1 hodinu a zápach sa stratí ;)
Llívia
27.09.10,09:15
Ďakujem za radu.
Ja som ich skúšala vyvariť. (Ale nepamätám si, či to pomohlo.)
Asi najistejšie je na "háklivé" kompóty dať vždy nové viečka, tie sú bez pachu.
Ančika
28.09.10,09:33
Včera sme robili paprikovú nátierku:
3 kg červenej papriky - mäsitej (kápia), 2 kg cibule, 1/2 litra oleja, 3 Dcl octu, 20 Dg cukru, 1 nakladač, 1 malá vegeta, 2 Dcl horčice, podľa chuti štipľavá paprika - feferónky, baraní roh a pod. Papriku a cibuľu očistíme a zomelieme na mäsovom mlynčeku (kuchynský robot ETA:---), všetko dáme do väčšieho kastróla a spolu povaríme cca 1/2 hodinu. Naložíme do pohárov a sterilizujeme, aby chytili viečka. Ja dávam ešte do časti pohárov celú feferónku naviac, aby bola nátierka pikantnejšia. Dobrú chuť (nám chutí už roky);)
jackguelina
28.09.10,10:09
Poznám tento recept,je naozaj skvelý.
veruska
29.09.10,08:25
Zavarany mangold, chut o tyzden.

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=492&pictureid=14582

ako sa vydaril nakladaný mangold? a aký recept používaš?
wesna
30.09.10,12:15
Chcem sa podeliť o recept na skvelú detskú výživu!!!!
NA jednu dávku ide 3kg jabĺk, 30 dkg cukru, 3 vanilky, 30 ml vody- jabĺka očistíme, nakrájame na menšie kúsky a rozvaríme s cukrom, vanilkami a vodou a môže sa pridať aj sirup-voda prevarená s klinčekami a škoricou. Nehcáme túto masu vychladnúť a zmixujeme. Je skvelá!!!
Llívia
30.09.10,16:45
3 vanilky - tým myslíš vanilkový cukor?

Ak robíte presnidávku z nešúpaných jabĺk, tak je dobré (kvôli šupkám) prepasírovať ju cez jemné sitko.
Lubaba
30.09.10,17:01
toho roku máme dosť jabĺk, máte nejaké nápady čo s nimi, hlavne niečo vhodné pre deti.
http://www.porada.sk/t13050-detska-vyziva.html
Lubaba
30.09.10,17:02
Chcem sa podeliť o recept na skvelú detskú výživu!!!!
NA jednu dávku ide 3kg jabĺk, 30 dkg cukru, 3 vanilky, 30 ml vody- jabĺka očistíme, nakrájame na menšie kúsky a rozvaríme s cukrom, vanilkami a vodou a môže sa pridať aj sirup-voda prevarená s klinčekami a škoricou. Nehcáme túto masu vychladnúť a zmixujeme. Je skvelá!!!
Nezabudnúť sterilizovať aspoň 10 minút, ja ale vodu nedávam.
Zdenka 0705
30.09.10,17:40
Nikde som nenašla recept na zaváranú tekvicu, ale nie na sladko, proste ako polotovar.
Mám malú mrazničku, a tak som skúsila. Postup je nenáročný, výsledok by mal byť zaručený :)
Tekvicu ošúpeme a postúhame na väčšom strúhadle. Zalejeme studenou vodou až po okraj misy, aby bola tekvica ponorená.
Takto ju necháme 2 hodinky, medzitým si pripravíme poháre, ktoré vyložíme na dne kôprom.
Odstátu tekvicu berieme najlepšie do hrste, vytlačíme vodu a dávame do pohárov, netlačíme ju ako napríklad čalamádu, dávame voľne, pár razy pohárom potrasieme, aby sa tekvica dobre rozložila. Na jeden pohár pridáme 1 KL octu a dolejeme vodou, asi 1 cm pod okraj.
Zaviečkujeme a dáme sterilizovať, na miernom ohni, 60 minút.
Takže dnes som robila, z jednej a pol veľkej tekvice mi vyšli 4 veľké 7 dcl poháre a jeden malý 3 dcl.
jackguelina
30.09.10,18:09
Vyzerá to dobre,určite to vyskúšam.
wagner
30.09.10,20:25
Tiež som kedysi zavárala tekvicu, ale nie strúhanú. Ako nálev som dávala deko a trochu octu. Používala som ju na polievku alebo prívarok. Dnes už dávam iba do mrazničky.
wegamizi
02.10.10,10:36
Z ˇMaďarska som si doniesla recept, ktorý je veľmi osvedčený a nenáročný na prácu.
Na jednu dávku treba:
4 litre vody
1 liter 10 % octu, alebo 1,2 litra 8 % octu
20 dg soli
50 dg cukru
toto prevariť a nechať vychladiť.
Potom pridať po pol lyžičke : čierne korenie, rasca, koriander, horčičné semienko, pár guličiek nového korenia a bobkový list. Podľa chuti sa môže pridať aj kôpor.
No a týmto nálevom zalievame rôznu zeleninu - uhorky, karfiol, baranie rohy, jablčkovú papriku, malé cibulky, papriku plnenú kapustou, mrkvičky, proste hocijakú zeleninu, aj napr. malé dyňky, alebo cukety,patizóny, ktoré už nedorastú - , ktorú nahádžeme umytú dú súdka, zaťažíme, aby zelenina bola v náleve a je to.
Podľa toho, aký máme súdok, tak robíme množstvo nálevu, ale pomer je takýto.
Je to super a nie je s tým veľa roboty.
Robila som tuto zeleninku minuly rok podla navodu. Bola vyborna, celu zimu nam nahradzala klasicky sterilizovanu zeleninu. Jednu vec by som sa vsak chcela opytat. Baranie rohy a gulate feferonky zmakli a neboli chutne, tie sme teda nezjedli. Co mohlo sposobit ich zmaknutie? Kde som urobila chybu?
wegamizi
10.10.10,11:47
Prosim, viete mi niekto poradit? Chcela by som to robit tento tyzden a chcem sa vyvarovat chyb.
aninocka
11.10.10,11:33
Tu su nejake video recepty:
http://www.akosatorobi.sk/videa/zavaranie
wegamizi
22.10.10,20:20
Robila som tuto zeleninku minuly rok podla navodu. Bola vyborna, celu zimu nam nahradzala klasicky sterilizovanu zeleninu. Jednu vec by som sa vsak chcela opytat. Baranie rohy a gulate feferonky zmakli a neboli chutne, tie sme teda nezjedli. Co mohlo sposobit ich zmaknutie? Kde som urobila chybu?
Hoci mi nikto neodpovedal, nasla som vysvetlenie, resp. radu, tak ju zverejnujem.
Pri tomto sposobe nakladania zeleniny do sudka sa nesmie pouzit ziadna zelenina cervenej farby. Nie je pisane preco, ale je to tak.
Zdenka 0705
18.07.11,10:08
Nenašla som inú vhodnú tému, tak pridám jedno veľmi rýchle zaváranie. Je to taká maškrta, nie je toho veľa, ale neodolala som, keď boli banány za 50 centov. Robím ho každý rok, dá sa aj v zime, hlavne keď sú v akcii. Banány musia byť zrelé a zdravé.
Banánový džem
850 g čistých banánov
šťava z 2-3 citrónov
1/8 l vody alebo 100% ovocnej šťavy /pomaranč, grapefruit, jablko/
1 Gelfix 2:1
500 g kryšt. cukor /dávam menej, banány sú sladké/
ak nebudú papať deti, čo pochybujem :) môže sa pridať 3-4 PL rumu, ale nemusí.
Banány nakrájam a vidličkou roztlačím. Prilejem šťavu z citrónov a ostatnú tekutinu a podľa návodu na gelfixe postupujem ďalej.
Varím tak 3-5 minút, potom už len šup do pohárikov, dnom hore na chvíľu. Na palacinky, do jogurtu či zákuskov je výborný. Včera som robila z dvoch dávok, vyšlo mi 12 ks pohárikov od detskej výživy.
hnedoočka
11.08.11,06:58
Hubova natierka chuti aj manzelke. Nesterilizoval som ju, pretoze som na skusku urobil asi liter. Dal som ju do chladnicky, rychlo sa zje. Pridal som do nej feferonku. Mozem ist opat na huby.

dlhšie som tu nebola...ušlo mi niečo? aká je hubová nátierka? myslím postup....
hnedoočka
11.08.11,07:01
aha, všimla som si najužitočnejšiu odpoveď od tetrisss, tak zrejme túto
gottwdag
18.08.11,11:04
mate aj daky dobry recept na LECO?
ja som este okrem jablkovej nutely nikdy nic nazavarala-na to je odbornik moja mama.mam od nej sice aj dake recepty na leco,ale mzno najdete este cosi ine,lepsie....;)na zaciatok,na skusku by som prijala recept tak na1kg rajcin.

mimotemyzasadili sme si totiz 2 paradajky!!!!!,lebo ja to nejem.najprv som sa smiala,ze len dva kricky,dnes mi je vsak uz do placu... moj muz uz nevie co s nimi.uz ich nechce ani vidiet.
zabudla som pozriet sortu,ale su to väcsie rajcinky ako chery,ale mensie ako normalne.no a rodia a rastu nenormalne,su uz dlhe cez 2 metre,rozkonarene,uz neviem kam ich mam uväzovat.musela som ich pristrihnut.rodia ako blaznive,bez akejkolvek opatery,len ich obcas polejeme. a tak som sa rozhodla,ze ak ich bud.rok zozeniem,zasadime viac a urobime pretlak i leco vo velkom.
tento rok zatial len na skusku.;)
Tá sorta by ma zaujímala...
helas
27.08.11,06:50
Dobrý deň, viete mi poradiť ako urobiť drienkový džem.
babi2
27.08.11,19:43
ivuliatko
22.09.11,19:25
Prišiel čas na "trnafskú pomazánku", ako ju s láskou nespisovne nazývame my - Trnafčani. Názov pochádza z hlbokého socializmu, keď pikantnú mňamku s týmto menom vyrábala trnavská konzerváreň. Tu je náš rodinný recept:
Na mäsovom mlynčeku pomelieme 2 kg očistenej červenej papriky, 500 g cibule a 2 - 3 feferónky aj so zrnkami. Pridáme 150 ml oleja, 150 ml octu, 80 g kryštálového cukru, 2 PL vegety, 1 preosiaty nakladač Zelko, väčšiu konzervu hustého rajčinového pretlaku (alebo skombinujeme menšie konzervy tak, aby ho bolo 190 - 200 g) a prelisujeme 15 - 20 strúčikov cesnaku (asi 2 hlávky). Zmes varíme 45 minút, stále miešame, potom ju môžeme rozmixovať (ja nemixujem, máme radi takú hrčkavú). Hneď naplníme do pohárov a uzavrieme, netreba sterilizovať.
P. S.: Obyčajná červená paprika je lepšia než kápia, lebo kápia býva šťavnatá a potom je nátierka príliš riedka. Aj pretlak treba použiť radšej hustý, lebo čerstvé rajčiny alebo krájané v konzerve by nátierku zriedili.
Odporúčam variť zmes na platničke na slabom ohni, potom sa nepripaľuje a neprská.
Z jednej dávky mi vyšlo 8 pohárov od horčice (350-gramovej).
Dobrú chuť!
Petulka2
24.09.11,18:51
Ahojte, mozem vas poprosit o nejake recepty na pasteky??? Najlepsie nejake z bravcoveho masa, udeneho alebo aj ine... Chcela by som nieco na zimu pozavarat... Dakujem
SamuelSK
03.01.12,20:27
Nevie niekto ako zavarat kuracie prsia do sklenenych flias tak, aby sa to dalo po otvoreni konzumovat ihned bez tepelnej upravy?
Vsade citam iny postup, tak neviem.
A ci sa to da aj v el.rure v takej kvalite ako v talkovom hrnci, alebo ci nie je lepsie zaobstarat ten tlakovy hrniec (na plynovy sporak)

Co som zatial nasiel, jeden navod hovori:
umyt maso, nakrajat na male kocky (setrenie miesta, menej vzduchu), prudko oprazit na troche oleji, podliat vriacou vodou (ale kolko vody? aby sa aj ten najvyssi kusok masa potopil?), velmi malo osolit pocas varania (lebo efekt soli sa znasobi pocas zavarainia), potom po , kolko 10 minutach varenia ? (polouvarene? aby sa nerozpadlo?) ihned este horuce dat do flase.

ale co teraz? :D

viem este ze treba flase umyt (moze byt v mycke? aj s tabletou?) , potom ich sterilizovat, ale ako ? dat do vriacej vody na chvilu? alebo do rury na par minut na vysoku teplotu? .. potom viem ze treba tie vrchnaky (ale ktore su najlepsie?) dat do vriacej (alebo takmer vriacej) vody a potom s magnetom vybrat a ihned dat na flasu, ale tu treba najskor utriet, nech tam nie je absolutne ziadny prach na hrdle, potom to uzavriet (niekde ze nie nadoraz, niekde ze brutalne nadoraz, tak co?) a teraz dat do hrnca tlakoveho alebo rury, tu neviem ako a co presne, lebo kazdy droj hovori inak :)

no kazdpadne moj ciel je spravit si zasoby masa na horsie casy - napr ked bude maso nedostupne, alebo bude 500eur/kg alebo ked pridem o pracu, tak siahnem po zavaraninach.

v knihe sa uvadza, ze maso vydrzi 1 rok, v max 15C

lenze zo skusenosti ludi pocujem, ze teploty do 30C nie su problem ani pocas 2 rokov a niekto dokna hovori, ze zavaranina (tak isto ako konzerva) vydrzi prakticky vecne, a jedine co sa masu stane je ze strati chut (ale co vyzivovu hodnotu?)

tak ktore je to spravne? :D lebo testovat toto vsetko permutaciamy, no to bude strasne vela casu a masa :D :D :D
mimosin
04.01.12,07:40
Nemám skúsenosti s nakladaním masa na dlhšie obdobie, ale na chalupu pripravujem týmto spôsobom /rôzne druhy/, vydrží a chutí.
Recept som získala z internetu.
SamuelSK
04.01.12,12:44
Dik, toto som tiez nasiel, ale neviem ci je to ine ako kuracie prsia :/
SamuelSK
05.01.12,23:50
Inac este nieco (dufam ze mi odpustite tie dva prispevky za sebou), ktore zavaracie flase su najlepsie a ktore su najlepsie viecka ?
Myslim spolahlivost, ktore sa lepsie chytia, dhlsie vydrzia..
Ci tie jednorazovky, co sa na hrdlo len tak pritlacia pomocou tej pomocky :) (neviem ako sa vola)
Alebo tie viecka co sa proste nakrutia na hrdlo..

Alebo skor zalezi na pozornost pri samotnom procese zavarania, ci to clovek kvalitne spravi ?

EDIT:
A co hovorite na toto?
http://zavaracie-hrnce.heureka.sk/rommelsbacher-ka-1804/

je to sice na elektrinu (drahsie ako plyn?) ale neboo by to presnejsie, tym padom jednoduchsie ?
lujza.j
05.01.12,23:52
ved si to maso zavar do konzerv.
SamuelSK
05.01.12,23:59
No pocul som ze je to nezdrave :)
Ze konzervy vylucuju nieco... co by clovek nemal.

Ci to je povera len ?
lujza.j
06.01.12,00:03
No pocul som ze je to nezdrave :)
Ze konzervy vylucuju nieco... co by clovek nemal.

Ci to je povera len ?

myslím, že planéta zem je už v takej "sračke" že toto by bola len kvapka v mori:) mne len tie konzervy prídu také trvácne. budeš s tým cestovať?
SamuelSK
06.01.12,00:08
Cestovat nie, resp minimalne.. (popripade zavarim psovi nejake masko na cesty, resp take "nudzove zasoby")
Mojim cielom je zazasobit sa masom (kedze mraznicka je mala a nechcem vacsiu) na horsie casy :)
Preto ta trvacnost a istota kvality atd..

S tou kvapkou v mori mas pravdu, suhlasim.. ale zas naco to provokovat :) ale neviem, napr tuniaka si doprajem a on je tiez v konzerve len...Mozno ta osoba co mi to hovorila len prehanala :D Neviem..

Ale na to by som potreboval nejaky konzervovac? je to velky nastroj ? v tej konzerve by to vydrzalo podstatne dlhsie a mal by som menej nepodarkov, kedze je to stroj utesni na 100% ? skladovanie by bolo tiez jednoduchsie ? ci rovnake ? :)

(tolko otazok, ze? :D )
lujza.j
06.01.12,00:12
Cestovat nie, resp minimalne.. (popripade zavarim psovi nejake masko na cesty, resp take "nudzove zasoby")
Mojim cielom je zazasobit sa masom (kedze mraznicka je mala a nechcem vacsiu) na horsie casy :)
Preto ta trvacnost a istota kvality atd..

S tou kvapkou v mori mas pravdu, suhlasim.. ale zas naco to provokovat :) ale neviem, napr tuniaka si doprajem a on je tiez v konzerve len...Mozno ta osoba co mi to hovorila len prehanala :D Neviem..

Ale na to by som potreboval nejaky konzervovac? je to velky nastroj ? v tej konzerve by to vydrzalo podstatne dlhsie a mal by som menej nepodarkov, kedze je to stroj utesni na 100% ? skladovanie by bolo tiez jednoduchsie ? ci rovnake ? :)

(tolko otazok, ze? :D )

fúha, tak na toto ja neviem, odpovedať, ale mala som na mysli takého dedinského típka , čo robí takéto masové produkty.;)
kukučka
06.01.12,00:18
Samuel, môžem ťa poprosiť aby si pokračoval vo svojej téme a nezahlcoval túto siahodlhými debatami?
pavol54
06.01.12,05:32
ved si to maso zavar do konzerv.
Ak má zatváračku konzerv tak je to lepšie
pavol54
06.01.12,05:35
ved si to maso zavar do konzerv.
Ak má zatváračku konzerv tak je to lepšie
BXLmiami
21.05.12,09:46
Pozná niekto orechový kompot?Robí to niekto?
BXLmiami
27.05.12,14:45
Posuvam
vema
27.05.12,16:12
Zavárané orechy.
Ja som ich robila 2x v živote. Je to dosť pracné, nenazvala by som to kompot, je to taká mlska.
3 kg nezrelých orechov popichať ihlicou, namočiť do vody a 2 x denne meniť vodu 10 dní. Potom orechy uvaríme do makka.

Sirup: 3 litre vody 2,5 kg cukru, 5 hrebíčkov, celá škorica. Týmto sirupom horúcim, zalejeme uvarené orechy, necháme 24 hodin stáť a zopakujeme 2x. Nakoniec sirup prevaríme, necháme vychladnúť a zalejeme orechy. Zavičkujeme a sterilizujeme 15 min, aby chytilo vičko. Orechy nesmú mať ešte vytvorenú škrupinu, je na to obdobie, kedy trhať, ale zabudla som. Myslím, že keď sú orechy dosť veľké, asi tak jún-júl.
BXLmiami
27.05.12,16:28
Do Jána sa dajú spracovávať zelené orechy,teraz možno aj kratšie ked je tak teplo.Dakujem.
BXLmiami
07.09.12,07:09
Ako spracovávate letné hrušky?Okrem hruškovice :-))
babka - ježibabka
07.09.12,11:47
Kompót. Na spodok aj na vrch pohára dať koliesko citróna, 2 ks klinčeky, kto chce tak aj kúsok škorice. Na kompóty nerobím nálev. Dám podľa druhu - kyslosti ovocia 3 - 4 lyžice cukru, nalejem vodu a dám sterilizovať podľa tvrdosti ovocia. Hrušky svoje nemáme.Tento rok čo sme dostali hrušky dala som všetky neveste, neviem, aké boli. Vlani sme dostali tvrdé ako potvory aj po uvarení. Ešte sú tam. Keď som robila pečený čaj, tak som tam z nich nastrúhala. Asi ich pôjdem pohľadať a fúknem ich do suda ku slivkám. Vďaka za pripomenutie. :D:D:D
.
tweedle
18.09.12,12:17
Ahojte, prosím vás nemáte niekto recept ako sterilizovať chilli papričky? sú extra štiplavé a chcela by som, aby aj ostali tak nechce sladkokyslý nálev
Tweety
18.09.12,13:35
hnedoočka
18.09.12,14:04
Ahojte, prosím vás nemáte niekto recept ako sterilizovať chilli papričky? sú extra štiplavé a chcela by som, aby aj ostali tak nechce sladkokyslý nálev

ak chceš len samotné papričky, tak na zadnej strane Deka...Zelka, alebo čo používaš je návod i bez použitia cukru