Conan X
21.07.08,21:19
Som pred operáciov chrbtice ,,platničku,, a mám diag.M51..preto by som chcel vedieť ako to pokračuje po operácií , operovať ma budú v B.Bystrici a povedali mi , že po operácií má prepustia domov po týždni. Už mi trpne ruka a tri prsty na ruky a tlačí mi to na miechu. Ako sa cítite po operácií? Na rehabilitáciú len na Kováčovú.....
Steve8
21.07.08,20:22
Ja mám tiež pred operáciou platničky(diagnóza M54,M51).Mne to udiera do pravej nohy, od kolena dole mám nohu stŕpnutú už takmer rok.Pred týždňom sa mi stav zhoršil, nemohol som chodiť na pravú nohu (hrozné bolesti).Dali mi obstrek pod rentgenom,trochu to povolilo. Mňa budú operovať v Ružomberku (15.8.). Vraj to bude trvať asi hodinu, po dni sa budem môcť postaviť na nohy a po týždni by som mal ísť domov. Potom nejaká rehabilitácia a kúpele.Jeden môj kamarát bol na operácii v januári, mesiac vraj nemohol sedieť, pred mesiacom bol v kúpeloch (Kováčová) a dnes som sa dozvedel, že má znovu bolesti a bol na infúzii, vraj mu nejaká šróba tlačí na miechu.
DanielaSL
21.07.08,21:20
Som pred operáciov chrbtice ,,platničku,, a mám diag.M51..preto by som chcel vedieť ako to pokračuje po operácií , operovať ma budú v B.Bystrici a povedali mi , že po operácií má prepustia domov po týždni. Už mi trpne ruka a tri prsty na ruky a tlačí mi to na miechu. Ako sa cítite po operácií? Na rehabilitáciú len na Kováčovú.....

Ako ti to začalo? Mne pred viac ako mesiacom ostal krk nejaký dolámaný, potom mi to prešlo na rameno a lopatku a nakoniec mi to úplne odrovnalo pravú ruku. Strašne to bolelo a stŕpli mi tri prsty. Infúzie a procedúry mi nepomohli vôbec. Teraz beriem lieky,po ktorých síce bolesť ustúpila, ale prsty mám stŕpnuté naďalej, a aj ruku mám ako keby oslabenú. Primár z rehabilitačného mi povedal, že sa musela vysunúť platnička a bolo by dobré urobiť magnetickú rezonanciu, ale neurológ to zamietol s tým, že on vie, že je platnička vysunutá..a netreba hneď všetko operovať. Odkedy máš také problémy?
A tiež mám v papieri diagnózu M54.
Conan X
22.07.08,05:26
Ja mám tiež pred operáciou platničky(diagnóza M54,M51).Mne to udiera do pravej nohy, od kolena dole mám nohu stŕpnutú už takmer rok.Pred týždňom sa mi stav zhoršil, nemohol som chodiť na pravú nohu (hrozné bolesti).Dali mi obstrek pod rentgenom,trochu to povolilo. Mňa budú operovať v Ružomberku (15.8.). Vraj to bude trvať asi hodinu, po dni sa budem môcť postaviť na nohy a po týždni by som mal ísť domov. Potom nejaká rehabilitácia a kúpele.Jeden môj kamarát bol na operácii v januári, mesiac vraj nemohol sedieť, pred mesiacom bol v kúpeloch (Kováčová) a dnes som sa dozvedel, že má znovu bolesti a bol na infúzii, vraj mu nejaká šróba tlačí na miechu.
Aj mne to udieralo do nôh pred 3rokmi lebo už vtedy ma chceli operovať na 5stav. na krížoch tam mám vyskočený stavec na 1cm , ale vydržal som stým do dnes ale teraz mi na krčnej chrbtici tlačí platnička na miechu a doktor mi povedal treba operovať a , že mi to pomôže a vedia to spraviť , trpne mi pravá ruka a tri prsty a slabne ruka, tak som sa rozhodol ísť na operáciu ale termín ešte nemám .....Tebe sa to blíži ,držím palce
Conan X
22.07.08,05:40
Ako ti to začalo? Mne pred viac ako mesiacom ostal krk nejaký dolámaný, potom mi to prešlo na rameno a lopatku a nakoniec mi to úplne odrovnalo pravú ruku. Strašne to bolelo a stŕpli mi tri prsty. Infúzie a procedúry mi nepomohli vôbec. Teraz beriem lieky,po ktorých síce bolesť ustúpila, ale prsty mám stŕpnuté naďalej, a aj ruku mám ako keby oslabenú. Primár z rehabilitačného mi povedal, že sa musela vysunúť platnička a bolo by dobré urobiť magnetickú rezonanciu, ale neurológ to zamietol s tým, že on vie, že je platnička vysunutá..a netreba hneď všetko operovať. Odkedy máš také problémy?
A tiež mám v papieri diagnózu M54.
Mne to už petrváva 3roky som aj na inval.dôchodku ale teraz krčna chrbtica a mám pol stavca naviac tak mi to tlačí a vysúva mi to platničky tak neviem čo stoho bude už mám vysunuté tri a jedna tlačí na miechu tak mi trpne ruka a prsty sú veľke bolesti ani lieky nezaberajú a tiež injekcie .....bol som aj na magnetickej ,tak teraz som sa rozhodol ísť lebo prerábame dom tak ešte rýchlo zatepliť a potom pôjdem ale už ani nerobím ,nedá sa bolesti tak na zimu ako ma objednájú....
JankaKopernicka
22.07.08,05:53
BB,Ružomberok, skôr by som volila Nové Zámky.
Vysunutú platničku by som si operovať nedala,s každou operáciou sú spojené riziká.
Je pravda,že po operácii mesiac nemôžeš sedieť,no úple si nesadnúť asi 2 tyždne,potom postupne. Teda žiadne dlhé vysedávanie.Naučia ťa ako napr. vstať z postele,alebo ísť do podrepu a pod.
Po operácii je to u každého iné.Niekto sa vráti do úplného normálu a niekto má bolesti stále,aj keď väčšinou miernejšie.
Mirica-LV
22.07.08,05:59
mojej mame operovali platničku v NZ pred cca ôsmymi rokmi a veľmi jej to nepomohlo máva obdobia keď aj týždeň nevie vstať z postele
Conan X
22.07.08,06:11
BB,Ružomberok, skôr by som volila Nové Zámky.
Vysunutú platničku by som si operovať nedala,s každou operáciou sú spojené riziká.
Je pravda,že po operácii mesiac nemôžeš sedieť,no úple si nesadnúť asi 2 tyždne,potom postupne. Teda žiadne dlhé vysedávanie.Naučia ťa ako napr. vstať z postele,alebo ísť do podrepu a pod.
Po operácii je to u každého iné.Niekto sa vráti do úplného normálu a niekto má bolesti stále,aj keď väčšinou miernejšie.
Máš stým skusenosti alebo ti niekoho blízkeho operovali...mńa už chceli pred 3rokmi lebo mám aj stavec 1cm vyskočený..lae teraz mám platničku a tlačí mi na miechu..tak mi trpne ruka a prsty , slabne mi celá ruka nemám takú silu a lekár mi povedal ,že počase môže byť tak ,že cit nebude v ruke vôbec...
Conan X
22.07.08,06:12
mojej mame operovali platničku v NZ pred cca ôsmymi rokmi a veľmi jej to nepomohlo máva obdobia keď aj týždeň nevie vstať z postele
Koľko má rokov lebo ja mám len 38 rokov a už 4rok na inval.dôchodku a pracujem , pred tým som robil v bani...
JankaKopernicka
22.07.08,06:48
Máš stým skusenosti alebo ti niekoho blízkeho operovali...mńa už chceli pred 3rokmi lebo mám aj stavec 1cm vyskočený..lae teraz mám platničku a tlačí mi na miechu..tak mi trpne ruka a prsty , slabne mi celá ruka nemám takú silu a lekár mi povedal ,že počase môže byť tak ,že cit nebude v ruke vôbec...

V roku 2001 mi diagnostikovali syndróm carp.tunela,napriamená lordóza,blok.postavenie C3-6 a poškodená platnička. Úplne mi ochrnuli ruky.
Dnes pri väčšej záťaži mi mierne stŕpnu ruky,alebo bolí chrbát v oblasti krčnej chrbtice,najhoršie je to ráno no nedá sa to porovnať s kŕčmi čo som mávala pred tým.Niekedy to trvalo aj celú noc.
Conan X
22.07.08,07:25
A bola si na operácií...?
Jara
22.07.08,07:38
Obdobné problémy mám aj ja. Pred 10 rokmi mi zistili, že mám deravú platničku a kostenný výrastok na CT vyšetrení potvrdil 8 mm. Od 6 mm je to operatívny stav. Výrastok ale smeruje na miechu a tak mi neodpoúčali operáciu, len maximálne šetrenie. Naučila som sa s tým žiť. Ráno vstávam o pol hodinku skôr, aby som sa rozchodila a keď je to už neznesiteľné, tak si dám popichať injekcie a idem ďalej. Myslím, že každý sa musí rozhodnúť sám, ale je nutné počúvať neurológa, príp. neurochirurga ako sa zachovať. Sú prípady, keď to hneď lekár odporučí operovať a zase tie, ktoré povie, že radšej nie. Chodím na občasnú akupunktúru a potom mi robia testy na citlivosť nervov, aby sme niečo nepremeškali a tak myslím, že je treba zvážiť nutnosť tejto operácie po konzultáciach s odborníkmi a byť stále pod odborným dohľadom. Je dobré ísť občas do kúpeľov. Mne to pomôže na 2 roky, že fungujem celkom OK.
Conan X
22.07.08,08:43
Obdobné problémy mám aj ja. Pred 10 rokmi mi zistili, že mám deravú platničku a kostenný výrastok na CT vyšetrení potvrdil 8 mm. Od 6 mm je to operatívny stav. Výrastok ale smeruje na miechu a tak mi neodpoúčali operáciu, len maximálne šetrenie. Naučila som sa s tým žiť. Ráno vstávam o pol hodinku skôr, aby som sa rozchodila a keď je to už neznesiteľné, tak si dám popichať injekcie a idem ďalej. Myslím, že každý sa musí rozhodnúť sám, ale je nutné počúvať neurológa, príp. neurochirurga ako sa zachovať. Sú prípady, keď to hneď lekár odporučí operovať a zase tie, ktoré povie, že radšej nie. Chodím na občasnú akupunktúru a potom mi robia testy na citlivosť nervov, aby sme niečo nepremeškali a tak myslím, že je treba zvážiť nutnosť tejto operácie po konzultáciach s odborníkmi a byť stále pod odborným dohľadom. Je dobré ísť občas do kúpeľov. Mne to pomôže na 2 roky, že fungujem celkom OK.
tak v tvojom prípade Ti pomohli kúpele a kde si bola v kúpeľoch?
Jara
22.07.08,09:03
tak v tvojom prípade Ti pomohli kúpele a kde si bola v kúpeľoch?

Nevyliečili, ale určite veľmi pomohli. Bola som v Piešťanoch, viackrát. Zhruba každé 2-3 roky. Keď idem do kúpeľov tak skutočne som už v zlom stave, nakoľko toho času mám málo, ale keď už musím tak si ho nájdem. Po schodoch som napr. pred kúpeľami chodila tak, že som vyšla jednou nohou na schod a potom priložila druhú nohu a tak na ďalší schod. Po príchode z kúpeľov som mohla hravo ísť hore, akoby zdravý človek.

Myslím, že sa hovorí zo žartu, že: "Do Píšťan som šel o barlých a z Píšťan bez nich. - Volákto mi ich tam ukradel..."

No ale vážne, mne to bahno urobilo a stále robí veľmi dobre.
Mirica-LV
22.07.08,09:22
Koľko má rokov lebo ja mám len 38 rokov a už 4rok na inval.dôchodku a pracujem , pred tým som robil v bani...

tento rok 50
JankaKopernicka
22.07.08,10:52
[QUOTE=Conan X;779806]A bola si na operácií...?[/QUOTE/


Áno,ale až keď mi to odporučili 5 neurochirurgovia v rôznych mestách.
Conan X
22.07.08,11:57
Nevyliečili, ale určite veľmi pomohli. Bola som v Piešťanoch, viackrát. Zhruba každé 2-3 roky. Keď idem do kúpeľov tak skutočne som už v zlom stave, nakoľko toho času mám málo, ale keď už musím tak si ho nájdem. Po schodoch som napr. pred kúpeľami chodila tak, že som vyšla jednou nohou na schod a potom priložila druhú nohu a tak na ďalší schod. Po príchode z kúpeľov som mohla hravo ísť hore, akoby zdravý človek.

Myslím, že sa hovorí zo žartu, že: "Do Píšťan som šel o barlých a z Píšťan bez nich. - Volákto mi ich tam ukradel..."

No ale vážne, mne to bahno urobilo a stále robí veľmi dobre.
Tak čo by si mi poradila dať sa operovať....ja viem ,že je to namne ale išlo by si na operáciu?
Jara
22.07.08,12:14
Myslím, že by som sa zariadila podľa odpovede Janky Kopernickej v predchádzajúcom príspevku. Ak sa cítiš stále zle a odporúčajú /viacerí alebo aspoňn neurológ aj neurochirurg/ ísť na operáciu, tak tam choď. Pýtaj sa aká je v tvojom prípade prognóza, koľko % úspešnosti a plnohodnotného života Ti zaručujú. Ja poznám veľa lekárov, ktorí majú tento problém a tiež hneď neoperujú. Naučia sa s ním kamarátiť... Osobne by som sa snažila ísť do Čiech do Hradca Králove alebo do Nových Zámkov. Tak rozhodnutie je na tebe. Držím prsty.
DanielaSL
22.07.08,12:29
Tak čo by si mi poradila dať sa operovať....ja viem ,že je to namne ale išlo by si na operáciu?

Skúšal si už nejakého kvalitného fyzioterapeuta? Ja som dnes práve u jedného bola...vyšetroval ma asi hodinu a pokúšal sa mi niektoré miesta uvoľniť a natiahnuť. Išla som od neho hneď v lepšom stave. Naučil ma aj prvý cvik, ktorý mám začať postupne cvičiť. Sľuboval, že by sme to mali spolu zvládnuť a malo by to byť lepšie. Takže aj toto by bolo pre teba riešenie skôr ako operácia.
JankaKopernicka
22.07.08,12:54
Skúšal si už nejakého kvalitného fyzioterapeuta? Ja som dnes práve u jedného bola...vyšetroval ma asi hodinu a pokúšal sa mi niektoré miesta uvoľniť a natiahnuť. Išla som od neho hneď v lepšom stave. Naučil ma aj prvý cvik, ktorý mám začať postupne cvičiť. Sľuboval, že by sme to mali spolu zvládnuť a malo by to byť lepšie. Takže aj toto by bolo pre teba riešenie skôr ako operácia.

Toto je len dočastné riešenie a nezastaví to poškodzovanie platničky.Môj brat si dal chrbticu naprávať,mal pokoj 5 rokov,no dnes má bolesti,ktoré môže riešiť len liekmi,lebo operácia už neni možná.
Ja som sa všade pýtala,aké riziko je ak sa dám operovať a aké ak nie ,a podľa odpovedí lekárov som sa potom rozhodla.
DanielaSL
22.07.08,13:53
Toto je len dočastné riešenie a nezastaví to poškodzovanie platničky.Môj brat si dal chrbticu naprávať,mal pokoj 5 rokov,no dnes má bolesti,ktoré môže riešiť len liekmi,lebo operácia už neni možná.
Ja som sa všade pýtala,aké riziko je ak sa dám operovať a aké ak nie ,a podľa odpovedí lekárov som sa potom rozhodla.

Ja nemyslím hociakého fyzioterapeuta..ale skutočného odborníka s vysokou školou a praxou. Ten čo som u neho bola, chcel v prvom rade vidieť všetky moje rtg. CT a výsledok magnetickej rezonancie. Bolo poznať, že svojmu odboru rozumie...iste by to neriešil ináč, keby videl, že je potrebná operácia...ide o to, aby v čase, keď nie je ešte nutná vedel pomôcť od bolesti. Brať kvantum liekov tiež nie je riešenie...
JankaKopernicka
22.07.08,14:13
Ja nemyslím hociakého fyzioterapeuta..ale skutočného odborníka s vysokou školou a praxou. Ten čo som u neho bola, chcel v prvom rade vidieť všetky moje rtg. CT a výsledok magnetickej rezonancie. Bolo poznať, že svojmu odboru rozumie...iste by to neriešil ináč, keby videl, že je potrebná operácia...ide o to, aby v čase, keď nie je ešte nutná vedel pomôcť od bolesti. Brať kvantum liekov tiež nie je riešenie...

Ja súhlasím s takýmto riešením a samozrejme,že operácia je posledné riešenie,lebo je tu veľa rizík,no myslím si,že aj keď sa budeš cítiť v poriadku mala by si raz začas požiadať o MR vyšetrenie,aby si nedopadla ako brat.Vďaka napraveniu sa cítil 5 rokov dobre a tiež bol u odborníka a veľmi mu pomohol,no nikto ti nezaručí,že prloblém sa nevráti.
Jara
23.07.08,06:31
Skúšal si už nejakého kvalitného fyzioterapeuta? Ja som dnes práve u jedného bola...vyšetroval ma asi hodinu a pokúšal sa mi niektoré miesta uvoľniť a natiahnuť. Išla som od neho hneď v lepšom stave. Naučil ma aj prvý cvik, ktorý mám začať postupne cvičiť. Sľuboval, že by sme to mali spolu zvládnuť a malo by to byť lepšie. Takže aj toto by bolo pre teba riešenie skôr ako operácia.

Danka, dovolím si celkom nesúhlasiť s odporučením takto riešiť situáciu a ani tebe nie, pokiaľ si nebola na kompletnom vyšetrení. Najprv urobiť CT a nech neurológ odporučí či je táto forma vhodná. Niekedy sa tým môže narobiť viac zlého ako dobrého. Pri jednom takomto masažnom úkone som ostala neschopná pohybu ležať na masažnom lôžku a potom mi neurolog povedal, že nech ma nikto nenapráva keď nevidel moje CT a RTG vyšetrenia. Odvtedy chodím len k jednému ktorý pozná môj zdravotný stav a snim konzultujem ak je problém. S hrôzou počúvam niektoré svoje kolegyne ktoré idu k nejakému liečiteľovi a ten po nich skáče a láme ich a poriadne nevie čo im je. Myslím, že je to zahrávanie si so svojim zdravím. Takže na to tiež pozor, lebo čo jednému pomôže, inému môže poškodiť.
JankaKopernicka
23.07.08,06:40
Danka, dovolím si celkom nesúhlasiť s odporučením takto riešiť situáciu a ani tebe nie, pokiaľ si nebola na kompletnom vyšetrení. Najprv urobiť CT a nech neurológ odporučí či je táto forma vhodná. Niekedy sa tým môže narobiť viac zlého ako dobrého. Pri jednom takomto masažnom úkone som ostala neschopná pohybu ležať na masažnom lôžku a potom mi neurolog povedal, že nech ma nikto nenapráva keď nevidel moje CT a RTG vyšetrenia. Odvtedy chodím len k jednému ktorý pozná môj zdravotný stav a snim konzultujem ak je problém. S hrôzou počúvam niektoré svoje kolegyne ktoré idu k nejakému liečiteľovi a ten po nich skáče a láme ich a poriadne nevie čo im je. Myslím, že je to zahrávanie si so svojim zdravím. Takže na to tiež pozor, lebo čo jednému pomôže, inému môže poškodiť.

Ale Danka predsa píše,že videl CT aj MR výsledky a je to odborník. Podľa toho čo hovorí ide mu skôr o postupné uvolňovanie,ako o jednorázové napravenie a to je rozdiel.
Conan X
23.07.08,09:56
Ja nemyslím hociakého fyzioterapeuta..ale skutočného odborníka s vysokou školou a praxou. Ten čo som u neho bola, chcel v prvom rade vidieť všetky moje rtg. CT a výsledok magnetickej rezonancie. Bolo poznať, že svojmu odboru rozumie...iste by to neriešil ináč, keby videl, že je potrebná operácia...ide o to, aby v čase, keď nie je ešte nutná vedel pomôcť od bolesti. Brať kvantum liekov tiež nie je riešenie...
Ja si tiež myslím ked´ odborník doporučí operáciú a videl snímky s Ct alebo CD z MR a doporučí operáciu ako v mojom prípade. Ale ja mám strach stoho čo bude potom po operácií a ako to prebieha ....lebo potom sa má ísť aj na rehabilitáciú...
JankaKopernicka
23.07.08,14:14
Ja si tiež myslím ked´ odborník doporučí operáciú a videl snímky s Ct alebo CD z MR a doporučí operáciu ako v mojom prípade. Ale ja mám strach stoho čo bude potom po operácií a ako to prebieha ....lebo potom sa má ísť aj na rehabilitáciú...

Pýtaš sa tu aj,či vôbec operácia.Podľa toho stále váhaš.
Koľko neurochirurgov,nezávisle od seba,operáciu odporučili?
Hovorili o rizikách?
Ako zdôvodnili operáciu?
Najprv sa musíš rozhodnúť,či vôbec,a potom myslieť čo bude potom.
No rehabilitácia,je to najmenej.Najhoršie sú prvé dni,max.týždeň ale to záleží ako človek znáša bolesť,takže u každého iné.
Conan X
23.07.08,18:39
Pýtaš sa tu aj,či vôbec operácia.Podľa toho stále váhaš.
Koľko neurochirurgov,nezávisle od seba,operáciu odporučili?
Hovorili o rizikách?
Ako zdôvodnili operáciu?
Najprv sa musíš rozhodnúť,či vôbec,a potom myslieť čo bude potom.
No rehabilitácia,je to najmenej.Najhoršie sú prvé dni,max.týždeň ale to záleží ako človek znáša bolesť,takže u každého iné.Vieš bol som prvý raz v BB na neurochirurgií vtedy tam bol Mudr,Rusnák a Mudr.Šulaj vtedy mi doporučovali tiež operáciu , vydržalo to do tochto roku asi 3roky ale teraz som bol znova v BB , prešetrený na MR a odporučení neurológa som znova skončil na neurochirurgií a tam mi doktor doporučil operáciu lebo jedna s troch platničiek mi tlačí na miechu a trpne mi ruka a prsty a riziká su také ,že mi ruka môže oslabnúť.....a z lekárske hľadiska ,že mi pomôžu a preto stále váham a dal som si to o mesiac odložiť ....
JankaKopernicka
24.07.08,12:33
Vieš bol som prvý raz v BB na neurochirurgií vtedy tam bol Mudr,Rusnák a Mudr.Šulaj vtedy mi doporučovali tiež operáciu , vydržalo to do tochto roku asi 3roky ale teraz som bol znova v BB , prešetrený na MR a odporučení neurológa som znova skončil na neurochirurgií a tam mi doktor doporučil operáciu lebo jedna s troch platničiek mi tlačí na miechu a trpne mi ruka a prsty a riziká su také ,že mi ruka môže oslabnúť.....a z lekárske hľadiska ,že mi pomôžu a preto stále váham a dal som si to o mesiac odložiť ....

Nemôžem za teba urobiť rozhodnutie,no napíšem ti môj postup.
Neur.chir.klinika Limbova5 Bratislava
Ústredná voj. nemocnica Ružomberok
Neur.chir.Nové Zámky,BB,Martin
V každej vystavený názor - operácia, pozor pred návštevou ďaľšieho lekára výsledky vybrať,nemajú to radi aj keď máš právo na výber.
Ja mám výhodu,že som ukecaná a v čakárni medzi ľuďmi som sa dozvedela viac,ako od lekára.
V každej nemocnici si všímaj aj vybavenie,ber do úvahy že nebudeš úplne mobilný a prístup personálu.
Jediné čo ti poviem je,že Rooseveltovú si pamätám,keď ju otvorili,chodila som tam ako dieťa,to ako vyzerá teraz ma úplne odradilo a vylúčila som ju ako prvú,ostatné je na tebe.
AnabelaV
27.07.08,19:24
Som objednaná na september na Linbovej v BA,ako dlho si nemohla pracovať?
Conan X
27.07.08,20:34
Som objednaná na september na Linbovej v BA,ako dlho si nemohla pracovať?
Som 3roky na dôchodku.....a operovať ma chcú už druhý krát..
amazoncanka
27.07.08,20:41
Ja som bola operovaná na platničku vo februári 2004, operovali ma v BA na Kramároch na neurochirurgii. Záleží akým spôsobom je operácia vykonaná a od toho závisí aj nasledovná rehabilitácia a pooperačný pribeh, napr. ja som si po operácii nemohla 6 tyždňov sadnúť, po 4 týždňoch som sa mohla len tak trochu oprieť na zadok, ale nie úplne sadnúť a potom postupne zaťažovať zadok. Po opercáii som sa 4 dni nemohla postaviť z postele, len ležať, ale dalo sa to vydržať, aj keď pooperačné bolesti boli hrozné, to priznávam. Po necelom pol roku som išla do kúpeľov (Trenčianske Teplice), kde som strávila 28 dní a po týždni som nastúpila do práce, teda celkovo som bola 6 mesiacov PN. Dnes mám pokoj, ale občas keď sa nekontrolujem a urobím nejaký prudký pohyb, alebo sú zmeny počasia, tak občas skončín na neurológii na infúzke, ale nedá sa to porovnať s bolesťami aké som mala pred operáciou. Takže držím palce, aby to aj tebe dobre dopadlo. Veľa detailov o pooperačnom stave radše nechci vedieť, aby si sa zbytočne nestresoval, lebo každý organizmus reaguje inakšie, nie je platnička ako platnička. Strela som sa v kúpeľoch so ženami, ktoré oľutovali že absolvovali operácii, lebo sa nezbavilil bolestí, ale ja neľutujem, ak, tak jedine to, že som operáciu 1,5 roka odkladala, aj zo strachu aj kvôli práci, ale nemala som veľmi na výber a nemohla som to už ďalej odkladať, lebo som dospela do štádia, že mi hrozili zlé následky - ochrnutie ľavej nohy, takže som skončila na operačnom stole coby dup. Držím ti palce, neboj, dobre to dopadne.
Conan X
28.07.08,05:36
Ja som bola operovaná na platničku vo februári 2004, operovali ma v BA na Kramároch na neurochirurgii. Záleží akým spôsobom je operácia vykonaná a od toho závisí aj nasledovná rehabilitácia a pooperačný pribeh, napr. ja som si po operácii nemohla 6 tyždňov sadnúť, po 4 týždňoch som sa mohla len tak trochu oprieť na zadok, ale nie úplne sadnúť a potom postupne zaťažovať zadok. Po opercáii som sa 4 dni nemohla postaviť z postele, len ležať, ale dalo sa to vydržať, aj keď pooperačné bolesti boli hrozné, to priznávam. Po necelom pol roku som išla do kúpeľov (Trenčianske Teplice), kde som strávila 28 dní a po týždni som nastúpila do práce, teda celkovo som bola 6 mesiacov PN. Dnes mám pokoj, ale občas keď sa nekontrolujem a urobím nejaký prudký pohyb, alebo sú zmeny počasia, tak občas skončín na neurológii na infúzke, ale nedá sa to porovnať s bolesťami aké som mala pred operáciou. Takže držím palce, aby to aj tebe dobre dopadlo. Veľa detailov o pooperačnom stave radše nechci vedieť, aby si sa zbytočne nestresoval, lebo každý organizmus reaguje inakšie, nie je platnička ako platnička. Strela som sa v kúpeľoch so ženami, ktoré oľutovali že absolvovali operácii, lebo sa nezbavilil bolestí, ale ja neľutujem, ak, tak jedine to, že som operáciu 1,5 roka odkladala, aj zo strachu aj kvôli práci, ale nemala som veľmi na výber a nemohla som to už ďalej odkladať, lebo som dospela do štádia, že mi hrozili zlé následky - ochrnutie ľavej nohy, takže som skončila na operačnom stole coby dup. Držím ti palce, neboj, dobre to dopadne.Dík za pozbudenie som strašne rád ,že si mi napísala lebo každý to popíše podľa svojho . Vieš mne tie bolesti ustúpili ale chcem si to riadne rozmyslieť a zvážiť operáciu aj doktor mi povedal , že liečba trvá asi tak 6mesiacov. Teraz nerobím nič len tak pomali chcel som zatepľovať dom ale musím si zavolať firmu. Doktor mi aj dal na výber ,že buď stratím citlivosť poravej ruky alebo operácia .Už teraz nemám takú silu ako predtým , robil som v bani . Teraz pracujem ako Geodét tak pri tej práci sa ešte dá ale zase ma trápia krče.....Tak zvažujem všetko ako to vlastne bude a čo ma čaká....ešte raz dík
amazoncanka
28.07.08,12:33
Ahoj Conan, rada pomôžem ak môžem, alebo viem, ale vlastne som ti povedala len moju skúsenosť, no treba mať na pamäti, že každý organizmus je iný a každé telo reaguje na operáciu a po operácii inakšie, takže preto sa veľmi nespoliehaj na to, čo ti kto povie, ale skutočne je najlepšie dať na rady lekárov. Ale jednoznačne, ak tie bolesti trpíš už dlho, resp. dlhšie, myslím si, že nie je najlepšie riešenie odkladať operáciu, lebo mne vlastne pred tou mojou operáciou povedal jeden chirurg u ktorého som bola po známosti na konzultáciu, že v mojom prípade už by bolo riziko neoperovať, lebo ak mi vraj pominú bolesti, následky môžu byť katastrofálne, to znamená že mi môže ochrnúť celá končatina, to znamená že síce by som nemala bolesti, ale necítila by som nohu a vliekla by som ju za sebou. Ja som totiž mala poškodenú platničku L4/5 a S1, tá S1 bola najväčší problém, t tlačila na nervový vak a preto hrozilo to ochrnutie tej končatiny. Takže skús sa poradiť s viacerými odborníkmi, určite to nebude na škodu a ak sa viacerí vyjadria, že operácia je potrebná, tak neváhaj, aby nebolo neskoro. Momentálne mám iné omnoho vážnejšie problémy, ale veľmi ti držím palce, aby to tebe dobre dopadlo. Ja som rok po onkologickej operácii a už 3 týždne mi štrajkuje lymfatický systém, presakuje mi lymfa a začala hrozne opúchať jedna noha, som z toho na nervy, ale čo už, rádioterapia a chemoterapia, ktorú som vlani po onkologickej operácii absolvovala, urobili na niečo dobre, ale pre zmenu poškodili iné veci, takže teraz bojujem s inými ťažkosťami a radšej by som išla na operáciu platničky ako sa teraz boriť s týmito problémami. Drž sa, ja ti budem držať palce a ak budeš mať niečo nové, alebo len budeš chcieť pokecať, teda popísať, tak sa kľudne ozvi, budem rada. OK? Ahoj a pekný deň v rámci možností.
VieraM
28.07.08,13:01
Pripájam moje skúsenosti. S platničkami sme si užili svoje. Moja dcéra absolvovala operáciu. Pokial ti lekári radia operáciu ako nevyhnutnú, tak neváhaj aby nebolo neskoro. Ja som s dcérou - v čase operácie mala 17 rokov, absolvovala rôzne konzultácie, predsa len bola mladá. Aj rady lekárov sa rozchádzali. Napokon sme sami usúdili že je to nevyhnutnosť. Išla vlastne v hodine dvanástej. Rada jedného lekára znela - s tým nič nenarobíte, dajte si do topánky ostrý kameň a užívajte tabletky od bolesti! To je to isté. Po operácii sa zotavila a je O.K.
Ja mám tiež prasknutú L4/5 no zatiaľ sa držím, aj keď neviem do kedy. Až to bude nevyhnutné tak isto pôjdem.
Neboj sa. Každá operácia je vážna vec. Ale postupne ti môžu aj ďalšie platničky "povoliť" až zostaneš imobilný. Tak bež dokial je čas. Držím palce.
amazoncanka
28.07.08,13:43
Steve, never všetkému čo ľudia povedia a neriaď sa podľa kamoša, ktorý bol tiež na operácii platničky. Každé telo reaguje inak, každý človek sa inak zotavuje po operácii. A čo sa konkrétne tvojho kamoša týka, tak neviem aká "šróba" mu kde tlačí, ale pri operácii platničky sa žiadne šróby nikde nedávajú. Nech ťa preto neodradia jeho reči od operácie, lebo odkladať operáciu nie je riešenie, skôr naopak, mohlo by to mať zlé následky. Držím ti palce aby ti operácia dobre dopadla. A skutočne je pravda aj to, že VIERA robí veľa v akomkoľvek ochorení a v živote celkovo. Do ničoho nesmieš ísť s tým, že sa to nepodarí, treba vždy veriť, že všetko dobre dopadne. A ak aj nie práve tak, ako by si človek želal, tak tou situáciou sa budeš zaoberať potom, keď nastane, ale netreba si komplikovať život rečami typu "JPP" (Jedna Pani Povedala). OK? Držím ti palce a verím, že operácia platničky bude u teba taká úspešná ako u mňa. Z celého srdca ti to želám.
Conan X
28.07.08,13:47
Ahoj Conan, rada pomôžem ak môžem, alebo viem, ale vlastne som ti povedala len moju skúsenosť, no treba mať na pamäti, že každý organizmus je iný a každé telo reaguje na operáciu a po operácii inakšie, takže preto sa veľmi nespoliehaj na to, čo ti kto povie, ale skutočne je najlepšie dať na rady lekárov. Ale jednoznačne, ak tie bolesti trpíš už dlho, resp. dlhšie, myslím si, že nie je najlepšie riešenie odkladať operáciu, lebo mne vlastne pred tou mojou operáciou povedal jeden chirurg u ktorého som bola po známosti na konzultáciu, že v mojom prípade už by bolo riziko neoperovať, lebo ak mi vraj pominú bolesti, následky môžu byť katastrofálne, to znamená že mi môže ochrnúť celá končatina, to znamená že síce by som nemala bolesti, ale necítila by som nohu a vliekla by som ju za sebou. Ja som totiž mala poškodenú platničku L4/5 a S1, tá S1 bola najväčší problém, t tlačila na nervový vak a preto hrozilo to ochrnutie tej končatiny. Takže skús sa poradiť s viacerými odborníkmi, určite to nebude na škodu a ak sa viacerí vyjadria, že operácia je potrebná, tak neváhaj, aby nebolo neskoro. Momentálne mám iné omnoho vážnejšie problémy, ale veľmi ti držím palce, aby to tebe dobre dopadlo. Ja som rok po onkologickej operácii a už 3 týždne mi štrajkuje lymfatický systém, presakuje mi lymfa a začala hrozne opúchať jedna noha, som z toho na nervy, ale čo už, rádioterapia a chemoterapia, ktorú som vlani po onkologickej operácii absolvovala, urobili na niečo dobre, ale pre zmenu poškodili iné veci, takže teraz bojujem s inými ťažkosťami a radšej by som išla na operáciu platničky ako sa teraz boriť s týmito problémami. Drž sa, ja ti budem držať palce a ak budeš mať niečo nové, alebo len budeš chcieť pokecať, teda popísať, tak sa kľudne ozvi, budem rada. OK? Ahoj a pekný deň v rámci možností.
Ved´chcem sa objednať k doktorke ktorej chodím a porosprávať sa , že ako a čo bude lepšie .Lebo ono fungovať na tabletách sa nedá a ja mám bolesti ...tak to znamená riešiť to , ale aj doma to musí byť Ok aby som mohol nejak fungovať ...Doktor mi povedal ,že najprv by mi riešili hore a potom dole na krížoch tam mám L5 vyskočený stavec asi 6mm a umňa je to ,že polku stavca mám ešte navyšše a to mi lačí na stavce..strašne rád robím a to ma trápi teraz nič....len oddych... tak neviem a určite niečo stoho bude a dúfam ,že to dobre dopadne...
Conan X
28.07.08,13:53
Steve, never všetkému čo ľudia povedia a neriaď sa podľa kamoša, ktorý bol tiež na operácii platničky. Každé telo reaguje inak, každý človek sa inak zotavuje po operácii. A čo sa konkrétne tvojho kamoša týka, tak neviem aká "šróba" mu kde tlačí, ale pri operácii platničky sa žiadne šróby nikde nedávajú. Nech ťa preto neodradia jeho reči od operácie, lebo odkladať operáciu nie je riešenie, skôr naopak, mohlo by to mať zlé následky. Držím ti palce aby ti operácia dobre dopadla. A skutočne je pravda aj to, že VIERA robí veľa v akomkoľvek ochorení a v živote celkovo. Do ničoho nesmieš ísť s tým, že sa to nepodarí, treba vždy veriť, že všetko dobre dopadne. A ak aj nie práve tak, ako by si človek želal, tak tou situáciou sa budeš zaoberať potom, keď nastane, ale netreba si komplikovať život rečami typu "JPP" (Jedna Pani Povedala). OK? Držím ti palce a verím, že operácia platničky bude u teba taká úspešná ako u mňa. Z celého srdca ti to želám.Ahoj a díky za radu...
Conan X
28.07.08,13:56
Steve, never všetkému čo ľudia povedia a neriaď sa podľa kamoša, ktorý bol tiež na operácii platničky. Každé telo reaguje inak, každý človek sa inak zotavuje po operácii. A čo sa konkrétne tvojho kamoša týka, tak neviem aká "šróba" mu kde tlačí, ale pri operácii platničky sa žiadne šróby nikde nedávajú. Nech ťa preto neodradia jeho reči od operácie, lebo odkladať operáciu nie je riešenie, skôr naopak, mohlo by to mať zlé následky. Držím ti palce aby ti operácia dobre dopadla. A skutočne je pravda aj to, že VIERA robí veľa v akomkoľvek ochorení a v živote celkovo. Do ničoho nesmieš ísť s tým, že sa to nepodarí, treba vždy veriť, že všetko dobre dopadne. A ak aj nie práve tak, ako by si človek želal, tak tou situáciou sa budeš zaoberať potom, keď nastane, ale netreba si komplikovať život rečami typu "JPP" (Jedna Pani Povedala). OK? Držím ti palce a verím, že operácia platničky bude u teba taká úspešná ako u mňa. Z celého srdca ti to želám.Asi tá operácia je to najlepšie riešenie a nemám tak veľa rokov a asi to bude lepšie teraz a kde si bola v kúpeľách ?
amazoncanka
28.07.08,17:33
Držím palce aby všetko dobre dopadlo a verím že aj dopadne, neboj sa! Fakt treba veriť, aj keď dnes chodiť polekároch nie je žiadna slasť, mám s tým bohaté skúsenosti, žiaľ. Radšej by som bola chudobná a zdravá a "chudobná a chorá". To je mizerná kombinácia. A s prácou to tiež nemôžem preháňať, chrbtica ti sama povie čo môžeš a čo nie, ale naučila som sa robiť len to najdôležitejšie, lebo inej cesty niet pokiaľ si chce človek ešte trošku požiť na akej takej úrovni a zachovať aspoň akú takú kvalitu života. Ale mňa vždy drží nad vodou to, že poznám ľudí, ktorí sú na tom oveľa horšie ako ja. Stačí jedna návšteva, resp. dnes už len kontrola na onkológii a poviem si, že som rada že som rada.
Conan X
28.07.08,18:06
Držím palce aby všetko dobre dopadlo a verím že aj dopadne, neboj sa! Fakt treba veriť, aj keď dnes chodiť polekároch nie je žiadna slasť, mám s tým bohaté skúsenosti, žiaľ. Radšej by som bola chudobná a zdravá a "chudobná a chorá". To je mizerná kombinácia. A s prácou to tiež nemôžem preháňať, chrbtica ti sama povie čo môžeš a čo nie, ale naučila som sa robiť len to najdôležitejšie, lebo inej cesty niet pokiaľ si chce človek ešte trošku požiť na akej takej úrovni a zachovať aspoň akú takú kvalitu života. Ale mňa vždy drží nad vodou to, že poznám ľudí, ktorí sú na tom oveľa horšie ako ja. Stačí jedna návšteva, resp. dnes už len kontrola na onkológii a poviem si, že som rada že som rada.
Úplne stebou súhlasím , že sú ľudia ktorý su na tom oveľa horšie a ja ích obdivujem , že čo všetko dokážu, lebo prešiel som všeličím a teraz je to úplne iné.....prečítaj si ,,alkohol,, aj to som ja , dnes už úplne ináč rozmýšľam a som úplne iný.....
amazoncanka
28.07.08,19:07
Čítala som tu viacej článkov a aj ten tvoj, pochopila som, že si mal v minulosti koníčka menom "alkohol" a verím, že si si našiel lepšiu náhradu. A som tomu rada, lebo alkohol je tiež dobre silná metla ľudstva. Ja mám toho tiež na chrbáte navaleného aj za dvoch ľudí, rok bojujem s rakovinou, okrem toho ortopedické problémy, som 24 rokov po operácii bedrového kĺbu, ktorý pri operácii páni lekári poškodili, skrátili mi nohu o 5 cm, 4 roky po operácii platničiek a vlani som dostala nádielku "onkologické ochorenie", po chemoterapii a radioterapii som skončila na plnom invalidnom. A vraj mám byť rada že žijem. Tak som rada, len keby nepribúdali stále nejaké komplikácie a kontraindikácie po tej onkologickej liečbe. Nuž ale čo iné mi ostáva? Len dúfať že to bude OK, mať pevné nervy a NEVZDÁVAŤ SA. Asi to isté čo aj ty. Maj sa a drž mi zajtra palce, idem na onkológiu opáčiť doktorov. Pá
Steve8
28.07.08,20:22
Steve, never všetkému čo ľudia povedia a neriaď sa podľa kamoša, ktorý bol tiež na operácii platničky. Každé telo reaguje inak, každý človek sa inak zotavuje po operácii. A čo sa konkrétne tvojho kamoša týka, tak neviem aká "šróba" mu kde tlačí, ale pri operácii platničky sa žiadne šróby nikde nedávajú. Nech ťa preto neodradia jeho reči od operácie, lebo odkladať operáciu nie je riešenie, skôr naopak, mohlo by to mať zlé následky. Držím ti palce aby ti operácia dobre dopadla. A skutočne je pravda aj to, že VIERA robí veľa v akomkoľvek ochorení a v živote celkovo. Do ničoho nesmieš ísť s tým, že sa to nepodarí, treba vždy veriť, že všetko dobre dopadne. A ak aj nie práve tak, ako by si človek želal, tak tou situáciou sa budeš zaoberať potom, keď nastane, ale netreba si komplikovať život rečami typu "JPP" (Jedna Pani Povedala). OK? Držím ti palce a verím, že operácia platničky bude u teba taká úspešná ako u mňa. Z celého srdca ti to želám.
Ja to zo svojou operáciou mám jednoznačne vysporiadané.Ako mi neurochirurg po zhliadnutí výsledku z mag.rez. povedal, že by bolo treba operovať tak som neváhal a súhlasil.V mojom prípade sa jedná o vyčistenie kanálika od úlomkov z platničky,ktoré mi tlačia na miechu a medzi stavce mi majú vložiť nejakú guličku, ktorá má nahradiť funkciu platničky, keďže tá moja je už bez tekutiny, ako mi to vysvetloval môj neurochirurg Touto operáciou sa majú zastaviť aj degeneratívne zmeny na stavci,resp. zafixovať stav aby sa to nezhoršovalo.U mňa sa jedná o poslednú platničku pred krížovými.A čo sa týka tej "šróby" , kamarátovi menili tri platničky a mal poškodené aj stavce ´takže mu tam museli vkladať nejaké veci atď...Nebola to len op.platničky. Ale tiež odkladal operáciu dva roky,bál sa, ako mi vravel, ale už mu hrozilo, že prestane chodiť.
Po operácii, hneď ako budem môcť sa podelím o svoje pocity po...
Želám veľa zdravia a sily :)
Conan X
29.07.08,05:51
Ja to zo svojou operáciou mám jednoznačne vysporiadané.Ako mi neurochirurg po zhliadnutí výsledku z mag.rez. povedal, že by bolo treba operovať tak som neváhal a súhlasil.V mojom prípade sa jedná o vyčistenie kanálika od úlomkov z platničky,ktoré mi tlačia na miechu a medzi stavce mi majú vložiť nejakú guličku, ktorá má nahradiť funkciu platničky, keďže tá moja je už bez tekutiny, ako mi to vysvetloval môj neurochirurg Touto operáciou sa majú zastaviť aj degeneratívne zmeny na stavci,resp. zafixovať stav aby sa to nezhoršovalo.U mňa sa jedná o poslednú platničku pred krížovými.A čo sa týka tej "šróby" , kamarátovi menili tri platničky a mal poškodené aj stavce ´takže mu tam museli vkladať nejaké veci atď...Nebola to len op.platničky. Ale tiež odkladal operáciu dva roky,bál sa, ako mi vravel, ale už mu hrozilo, že prestane chodiť.
Po operácii, hneď ako budem môcť sa podelím o svoje pocity po...
Želám veľa zdravia a sily :)Ja by som chcel ísť na operáciu ale niekedy na zimu lebo doktor mi povedal ,že mám si to premyslieť a doma sa tiež treba pripraviť a podmienky tiež lebo ako som sa dočítal ťažko budem hned chodiť a môcť sa pohybovať´určite potom len na barlách...Želám aj všetkým veľa zdravia..
amazoncanka
30.07.08,08:43
Canon, operacia netreba odkladat na ine rocne obdobie, ale podla akutnosti stavu. Cez leto je horsie len v tom pripade, ak je clovek v sadre, dlahe a podobne, ale ani vtedy sa neprihliada na to, ci je leto, ale ci je operacia nutna. A co sa barlí tyka, tak po operacii platniciek sa nechodi s barlami, takze z toho nemaj zasa strach. Nemoze sa len sediet asi 4 tyzdne, ale chodit sa da, aj ked zo zaciatku clovek dlho nevydrzi ano chodit, ani stat, lebo vznika tlak na to operovane miesto. Ale to sam zistis a telo ti da signal, kedy si treba lahnut a kazdym dnom som si napr. ja pridavala par metrov chodze navyse. Takze zachovat chladnu hlavu, never vsetkemu co ti kto nabulika do hlavy, ale ako som ti uz na zaciatku povedala, skonzultuj to s viacerymi odbornikmi, aspon s dvomi nezavislymi a potom sa rozhodni. Ak sa aspon dvaja chirurgovia zhodnu, ze operacia je nutna, tak to zbytocne neodkladaj. A hlavne sa neboj, treba verit, ze po operacii sa zbavis bolesti, aj ked prve pooperacne dni tomu nasvedcovat nebudu, ale to je vzdy po kazdej operacii, ze je clovek uboleny, ale skor boli rana a okolie, ale tie povodne bolesti, kvoli ktorym sa operacia podstupuje, pominu. Este raz drzim palce. Ahoj a pekny den
Steve8
27.08.08,09:10
Tak už mám po operácii.V pondelok som sa vrátil z nemocnice. Bolesti v pravej nohe už nemám, takže verím že to bude dobré.
Conan X
27.08.08,15:59
Tak už mám po operácii.V pondelok som sa vrátil z nemocnice. Bolesti v pravej nohe už nemám, takže verím že to bude dobré.Dík ja ešte nesom ešte idem na pohovor k doktorke
RADKA11
18.09.08,15:05
Mám na Teba prosbu nevieš náhodou ako tomu známemu zistili, že mu šruba tlačí na miechu. Ja som po 2 operáciach a stále mám bolesti mám 2 titanové platničky a 6 šrub keď som bola na MRI tak mi napísali že sú tam kovové artefakty a že cez to nie je nič vidieť. V tom čase keď si bol operovaný v RK som tam bola aj ja na preliečení.
Steve8
01.10.08,13:58
Nepýtal som sa ho, ale môžem zistiť. Bol tiež operovaný RK. Nebol som s ním dlhšie v kontakte. Ja som ležal na izbe č.5.

Steve
stoner
09.12.08,01:05
Ahojte, chrbat ma boli uz 10rokov. Najprv mi povedali, ze mam koxartrozu( alebo nieco take), a dnes som sa konecne dozvedel toto na CT:


CT spinálneho kanála L3-S1 natívne + 3D rekonštrukcia:
Blokované postavenie s vyrovnanou lordózou.
L3-4: cirkulárna protrúzia disku do 3,5mm, mierne zúžené neuroforamen bilat., bez kompresie na nerv. korene, AP rozmer spin kanála 11mm.
L4-5 cirkulárna protrúzia do 4mm, zúžene su neuroforamen bilat., AP rozmer spin. kanála je 11mm.
L5-S1: paramediálna vľavo a mediolaterálna vpravo je herniaca disku do 7mm, herniovany disk kontaktuje nerv. korene S1 obojstranne. Dorzo-medieálne ne tela stavca S1 je osteofyt veľkosť v AP 3mm, LL 7mm.
Záver:
Herniacia disku L5-S1 s kontaktom nerv. korene S1 bilat.


Vie mi niekto povedat co to vsetko znamena? Doktroka povedala,ze tam mam velky nalez a hned na to ze sa to bude dat mozno vyliecit, ale ako to tu citam, tak to nebude take jednoduche.
Predpisala mi inekcie HOTEMIN a lieky MYOLASTAN 50mg A MELOXICAM MERCK 15mg. Ak liecba nepomoze do konca roka mam ist na infuzie (2druhy), a ak nezaberie ani to, tak na operaciu. Operacie ako takej sa nebojim, len toho ako dlho budem musiet zosta PN. V terajsej dobe zostat dlho bez prace neni med.
Citam ze tu vela ludom pomohli v NZ, staci ked si mi da moja obv. doktorka vymenny listok a mozem tam ist?
Dakujem za radu.
Conan X
09.12.08,08:40
podobne som aj ja natom ale ja stále operáciú oddáľujem a kým sa to dá tak nejdem lebo mi to vravý aj moja lekárka ..ja už som bol všade v BB a tam ma majú aj operovať ..ja som sa zatiaľ rozhodol takto lebo neviem si predstaviť po operácií a každý tvrdí ,že sa to vráti ale ja by som si to chcel dať napraviť lebo mám strašné bolesti keď ma to lapne.....a ja dokonca jeden stavec mám vonku 1cm...vieš na tú operáciu sa musíš rozhodnúť sám a viem ,že je to ťažké ...drž sa
Posco
24.06.09,11:38
to Steve8: Ak tu este chodis, mohol by si sa vyjadrit k tvojmu stavu? Pomohla ti ta operacia trvalo, alebo sa ti to po niekolkych tyzdnoch, mesiacoch vratilo spat.

Dakujem.
Dufam, ze ti to pomohlo trvalo a je vsetko OK.
Conan X
24.06.09,20:27
V roku 2001 mi diagnostikovali syndróm carp.tunela,napriamená lordóza,blok.postavenie C3-6 a poškodená platnička. Úplne mi ochrnuli ruky.
Dnes pri väčšej záťaži mi mierne stŕpnu ruky,alebo bolí chrbát v oblasti krčnej chrbtice,najhoršie je to ráno no nedá sa to porovnať s kŕčmi čo som mávala pred tým.Niekedy to trvalo aj celú noc.ja to mám tiež a niekedy tu sú to strašné bolesti aj teraz to trvá asi 2mesiace v kuse a neviem ale už poslednom čase roz. o operácií a vážne lebo bolesť je bolesť a trpnu mi aj ruky tak neviem čo bude.....a ešte tie hrozné krče do nôh ...
Steve8
26.07.09,01:05
to Steve8: Ak tu este chodis, mohol by si sa vyjadrit k tvojmu stavu? Pomohla ti ta operacia trvalo, alebo sa ti to po niekolkych tyzdnoch, mesiacoch vratilo spat.

Dakujem.
Dufam, ze ti to pomohlo trvalo a je vsetko OK.
Ak by som sa mal vyjadriť v globále tak je to lepšie, blok v pravej nohe už nemám, ale od kolena dolu až po malíček mám stále strpnuté, resp. menej citlivé /vraj mi to už zostane/.Bol som vo febr. v kúpeloch, ale nič moc. Snažím sa pracovať a šetriť, pretože pri dlhšom státí, alebo väčšej námahe si musím ľahnúť aspoň na pol hodiny, najhoršie sú zmeny počasia to už cítim hneď pri vstávaní z postele. Ale na toto všetko si už pomaly zvykám. Som živnostník a to čo som niekedy urobil za týždeň, dnes mi to trvá dva. Pred asi mesiacom som bral infúzie na preliečenie.Občas ma hrozne bolia nohy od kolien dolu. Ale to, že som sa dal operovať tak neľutujem, časom by sa stav zhoršoval a dopadol by som ako ten môj spomínaný kamarát.Musel do roka podstúpiť ďaľšiu operáciu. Už je invalid a chodí s barlou.
mareko
21.10.09,11:43
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či má niekto operovanú krčnú chrbticu a aké má po čase pocity. Ja som sa nechala presvedčiť, že mi reoperáciou pomôžu. Po náhrade platničiek C5-6/C6-7 titanovými náhradami v r. 2005 sa mi po cca 2 rokoch tie náhrady zaborili do stavcov. Bolesti sa mi stále zvyšovali, až som skončila na opiátoch u algeziológa. Pridávalo sa tŕpnutie ruky cez deň a tŕpnutie obidvoch cez noc, k tomu bolesť ruky od ramena cez palcový kľb niekedy až po palec na nohe. Tiež som riešila u viacerých neurochirurgov čo ďalej. Ich pohľad bol asi taký, že je to riziko, no vlani už pripúšťal operáciu, vraj na to prídem sama :-( . Nuž bolesti sa stupňovali, permanentná bolesť v záhlaví a ďalšie nálezy na Th a krížovej chrbtici. Nakoniec ma na Kramároch presvedčili, že odstránením zaborených platničiek, odstránením tela stavca, zbrúsením stavca a odstránením osteofytov (spredu a zozadu 3 mm a bočne 10 mm) a nahradením titanovou a oceľovou dlaho so skrutkami mi vraj pomôžu. Minulý pondelok ma operovali, zatiaľ sa cítim veľmi zle, všetko bolí dokonca aj palec, ktorý po operácii nemal bolieť a pravá ruka tŕpne ďalej. Pocopiteľne ma teraz bolí celá chrbtica, ale to pripisujem tomu, že som neustále v neprirodzenej polohe. Zatiaľ veľmi málo vládzem sedieť, chodiť či stáť. Uvidím čo to spraví tak o tri mesiace, či taká ťažká a náročná operácia (trvala skoro 4 hodiny) bola dobrá voľba. Ak sa tu nájde niekto s podobnou operáciou, poprosím o jeho poznatky po istom čase. Ďakujem a želám všetkým, aby takéto problémy nemuseli riešiť.
Priateľ
03.11.09,12:01
Dobrý deň.Problém s chrbticou,veľa ludí vie o čom hovorím.V EU osem ludí z desiatich uvádza skúsenosť z bolesťou chrbtice.Pomerne veľké množstvo ludí a natíska sa otázka prečo je to tak.Životným štýlom,absenciou pohybu a mnoho ďalších preto.Lekárska veda ponúkne možno nejaké obstreky,infuzie poprípade ako krajné riešenie operatívny zákrok.Možno,že sa mýlim ale spomenuté riešenia mi skôr pripadajú ako riešenie nejakého dôsledku a príčina zostáva neporiešená.S toho dôvodu,aj na internetových stránkach,nájdeme osudy ludí,ktorý po operácii po nejakom čase uvádzajú vrátenie bolesti ešte s väsšou intenzitou.Nezdá sa Vám že v týchto prípadoch nedošlo k odstráneniu príčiny?Uvediem jeden prípad aby som ozrejmil o čom hovorím.Asi pred rokom som sa stretol s mladým mužom asi 35 rokov z Česka s diagnózou útlak spinálneho kanála platničkou L5/S1 po roku PN doporučený operatívny zákrok. Ako poslednú možnosť cca týždeň pred operáciou navštívil fyzioterapeuta ktorý mu uvolnil na krku a na krížovej kosti dlhý chrbtový sval /longisimus/a problém zrelý na operáciu zrazu prestal byť problémom.Mladý muž na operáciu nemusel a normálne sa zapojil do pracovného procesu.Samozrejme,že tento prípad nerieši mnohé aj závažnejšie problémy /napr.pourazové stavy/ ale ako jedna z možností ako si pomôcť napr.akupresúrnou tachnikou,sa spomenuť môže a niekomu možno porieši problém a keby to bol čo i jeden z nás tak stálo za to o tom pohovoriť čo myslíte? S pozdravom Priateľ.
frederyka
18.10.10,19:37
Som pred operáciov chrbtice ,,platničku,, a mám diag.M51..preto by som chcel vedieť ako to pokračuje po operácií , operovať ma budú v B.Bystrici a povedali mi , že po operácií má prepustia domov po týždni. Už mi trpne ruka a tri prsty na ruky a tlačí mi to na miechu. Ako sa cítite po operácií? Na rehabilitáciú len na Kováčovú.....

Ahoj, mám otázku na Teba, Steve8 a mareko ako sa cítite rok po operácií? Neoľutovali ste svoje rozhodnutie? Stratili sa všetky ťažkosti, ktoré ste pociťovali pred operáciou? Ďakujem za vaše odpovede:)
suzika1979
08.04.11,06:37
ahojte,vidim,ze sa tu dlhsie nikto neozval,no aj tak skusim. mam 31rokov a zistenu diagnozu M54.9 zaroven som v 7.mesiaci tehotenstva a dost ma vylakalo,ze by som mohla potrebovat operaciu. mam dost silne bolesti chrbtice vystrelujuce do bedier a noh,ale som si najprv myslela,ze je to preto,lebo dieta mi tlaci na nejaky nerv. doteraz som pracovala,momentalne som pn. mam dost tazku robotu a aj pred tehotenstvom som uz mala podobne problemy,ale neriesila som ich. teraz ale nemyslim uz len na svoje zdravie ale aj na zdravie mojho dietata a preto som isla k lekarovi. ta operacia pomoze? citite sa po nej lepsie? beriete nejake lieky? ja teraz nic brat nemozem kvoli babatku,predtym som si davala len oblbovaky na bolest... ako si pomahate od bolesti vy? co funguje? dakujem za kazdy ohlas :)