mirka2274
21.07.08,21:35
Ahoj milí poraďáci,

písala som už v sekcii Alternatívna medicína a teraz by som chcela poprosiť všetkých , ktorí mi vedia poradiť recepty z ražnej, pohánkovej resp. inej múky len nie pšeničnej. ražný chlieb si kupujem, ale rada by som deťom upiekla aj nejaké rožky alebo buchtičky a hlavne nejaký koláč. Nemám skúsenosť s pečením z ražnej múky, moje pokusy nedopadli dobre. Potraviny nakupujem v bioobchode, takže sladíme veľmi málo ale ak tak požívam sirup z agávy alebo jakonu. Veľmi pekne ďakujem vopred za pre mňa veľmi vzácne rady, aby som mohla spraviť pečivo, placky, palacinky a nejaký koláč možno s tvarohom a ovocím, len to cesto neviem ako si s ním poradiť.
Prajem pekný deň. Mirka
barborka7
22.07.08,09:44
Ahoj Mirka, vyskúšajte piecť z ražnej múky vyrážkovej. Ja z nej robím pre môjho priateľa všetky koláče, zákusky, aj jedlá ňou zahusťujem.
Z ražnej múky vyrážkovej sa mi dobre darí piecť všetko. Na zákusky používam vždy presne toľko isto ražnej múky, ako je písané v recepte. Keď robím nejaké kysnuté koláče, tak cesto zásadne miesim mixérom, lebo ručne to ide ťažko, cesto sa lepí, a ťažko sa miesi a zvyknem pridať aj trochu zemiakovej múky, cesto je potom nadýchanejšie. Do kysnutého cesta treba trochu viac múky ako je v recepte, lebo keď dám toľko koľko je písané v recepte, tak je veľmi lepkavé a nedá sa s ním robiť, tak si tam vždy už potom postupne prisýpam múku tak, aby cesto malo správnu hustotu a nelepilo sa. Aj palacinky sa dajú z ražnej múky urobiť. Nemám rada ražnú múku celozrnnú, i keď je zdravšia, ale nie sú z nej také chutné koláče, majú takú zvláštnu príchuť a nie sú také jemné, sú také drsné.
Ak máte domácu pekáreň, tak v nej si v pohode upečiete ražný chlieb, a môžete to kombinovať ražnú múku aj s inými múkami.
Ak by ste mali záujem, tak by som Vám zajtra mohla poslať recepty na zákusky a koláče, ktoré už mám vyskúšané, že sa z ražnej múky vydarili. Väčščinou sú to jednoduché koláče a hrnčekové zákusky, nad ktorými nemusím tráviť pol dňa pri sporáku. Aj mne zo začiatku pripadalo kysnuté cesto z ražnej múky také divné, ale časom som si na to zvykla a aj keď sa zdá, že z tých koláčov nič nebude, tak chuťovo sú nakoniec dobré.
Eevina
22.07.08,12:37
Rada by som v domácej pekárni upiekla chlieb z ražnej múky, len neviem recept . Nemá niekto nejaký recept a skúsenosti s takýmto chlebom ?
mirka2274
22.07.08,19:42
Ahoj Mirka, vyskúšajte piecť z ražnej múky vyrážkovej. Ja z nej robím pre môjho priateľa všetky koláče, zákusky, aj jedlá ňou zahusťujem.
Z ražnej múky vyrážkovej sa mi dobre darí piecť všetko. Na zákusky používam vždy presne toľko isto ražnej múky, ako je písané v recepte. Keď robím nejaké kysnuté koláče, tak cesto zásadne miesim mixérom, lebo ručne to ide ťažko, cesto sa lepí, a ťažko sa miesi a zvyknem pridať aj trochu zemiakovej múky, cesto je potom nadýchanejšie. Do kysnutého cesta treba trochu viac múky ako je v recepte, lebo keď dám toľko koľko je písané v recepte, tak je veľmi lepkavé a nedá sa s ním robiť, tak si tam vždy už potom postupne prisýpam múku tak, aby cesto malo správnu hustotu a nelepilo sa. Aj palacinky sa dajú z ražnej múky urobiť. Nemám rada ražnú múku celozrnnú, i keď je zdravšia, ale nie sú z nej také chutné koláče, majú takú zvláštnu príchuť a nie sú také jemné, sú také drsné.
Ak máte domácu pekáreň, tak v nej si v pohode upečiete ražný chlieb, a môžete to kombinovať ražnú múku aj s inými múkami.
Ak by ste mali záujem, tak by som Vám zajtra mohla poslať recepty na zákusky a koláče, ktoré už mám vyskúšané, že sa z ražnej múky vydarili. Väčščinou sú to jednoduché koláče a hrnčekové zákusky, nad ktorými nemusím tráviť pol dňa pri sporáku. Aj mne zo začiatku pripadalo kysnuté cesto z ražnej múky také divné, ale časom som si na to zvykla a aj keď sa zdá, že z tých koláčov nič nebude, tak chuťovo sú nakoniec dobré.
Barborka7 bola by som Vám veľmi vďačná za všetky recepty, ktoré máte. Ďakujem veľmi pekne. Ak chcete môžem Vám poslať aj moju mailovú adresu.

Pekný večer. Mirka
Marína
22.07.08,21:45
Rada by som v domácej pekárni upiekla chlieb z ražnej múky, len neviem recept . Nemá niekto nejaký recept a skúsenosti s takýmto chlebom ?
Kuk sem http://www.porada.sk/127229-post16.html alebo pozri celú tému http://www.porada.sk/t13226-domaci-chlieb.html
dadka4
15.01.09,20:54
Ahojte.

Barborka,pošleš mi,prosím recepty z ražnej múky?Na pšeničnú má dcéra alergiu,takže sa snažím tvoriť z ražnej.Koláče sa ešte dajú,ale ten chlebík,nie a nie spraviť poriadny.ďakujem:)
Vedrun
23.01.09,13:25
Ja pouzivam namiesto psenicnej muky spaldovu, a ide s nou vsetko piect v pohode.... Vyskusaj :) Ma lepsiu chut ako razna. Ja ju pouzivam na vsetko, palacinky, halusky, kolace, zahustovanie, vsade :)
yvett65
30.06.09,06:41
Ahoj Barborka.
Bola by som Vám nesmierne vďačná,keby ste mi poslali pár receptov na koláče z ražnej múky,stačia mi len úplne jednoduché,nič náročné.
Kúpila som si pekárničku chleba a pokúšam sa upiecť v nej chlebík z ražnej múky,no akosi mi vychádzajú samé nepodarky.Ak máte vyskúšaný dobrý recept aj na chlebík,budem veľmi rada,ak mi poskytnete aj ten recept,len tam nesmie byť pšeničná múka.
Veľmi pekne ďakujem.
barborka7
08.07.09,06:32
Ahoj Ivett, ja som skúšala piecť chlieb z tých receptov ktoré sú pridané pri téme domáca pekáreň na chlieb. Skúšala som ten recept, do ktorého sa pridávali aj zemiaky. Skús zjemniť to cesto tým, že tam pridáš aj zemiakovú múku. Je síce drahšia, ale potom je to cesto nadýchanejšie. Alebo ovsenú múku, aj tá je celkom ľahká a dvihne cesto.
katka310
11.04.10,09:50
mozem aj ja poprosit o tie recepty na email? Dakujem!
Karolinka4
20.11.11,15:45
Barborka7, mohla by som aj ja poprosit o recepty na zakusky a kolace bez psenicnej muky? Synovi zistili silnu alergiu prave na psenicnu muku a kakao. Dakujem pekne.
avalik
20.11.11,15:54
Barborka7, mohla by som aj ja poprosit o recepty na zakusky a kolace bez psenicnej muky? Synovi zistili silnu alergiu prave na psenicnu muku a kakao. Dakujem pekne.

skus tu:
http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=46

(http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=46)http://www.mimibazar.sk/recepty.php?id=22

http://bezlepkova-kucharka.cz/index.php (http://www.mimibazar.sk/recepty.php?id=22)
Slayer666
22.11.11,11:22
Hapanleipä

Tradicny finsky chlieb, ktory udajne neplesnivie. Aspon teda este nikdy nikto plesen na nom nevidel. V niektorych oblastiach Finska ho vraj pecu dvakrat za rok ci ako s dierou uprostred (asi ako velky doughnut) a maju jednotlive bochniky niekolko mesiacov zavesene nad kuchynskou linkou. On potom meni chut a strukturu ako tak dozrieva. A samozrejme, tak ako je to pri kazdom dobrom chlebe, jeho priprava trva niekolko dni. Ale umornej roboty sa bat nemusite, akurat tie kvasnice a bakterie potrebuju vela casu, aby vykonali svoju robotu. Pre mnohych iste ziadna novinka, ze pri chlebe vobec nejde o to, aby cesto zvacsilo svoj objem, ale aby sa kvasinky a bakterie do sytosti najedli a vyprodukovali tie latky, ktore znamenaju rozdiel medzi tym obycajnym bielym chlebom bez chuti, aky pozname napr. z dovoleniek pri mori, a chlebom, ktory vonia a je plny chuti.

Budeme potrebovat tmavu raznu muku, vodu, sol a kvasnice. Zhruba 30g (trosku viac mozno) cerstveho drozdia rozpustime v dvoch salkach teplej vody (asi 480ml), pridame salku muky (na tu moju to vychadza okolo 130g), zamiesame a nalejeme do nadoby, najlepsie tej plastovej s vieckom. Posypeme 1/2 salkou muky, prikryjeme a nechame stat na trochu teplom mieste 24 hodin. Potom pridame dalsiu salku muky, zamiesame a opat nechame stat 24 hodin. Teraz bude mat zakvas aromu dost podobnu pivu a kyslastu chut.

Teraz pridame dve lyzicky soli a nie viac ako dve salky muky. Miesime varechou v miske (moze to trvat aj 20-30 minut), vymiesene cesto ma byt poriadne lepkave (teda tu neplati to, ze cesto je vymiesene vtedy, ked sa uz nelepi na varechu). Vlhkymi rukami ho vytvarujeme do gule a vratime do misky. Posypeme trochu mukou a nechame prikryte 90 minut kysnut na teplom mieste.

Cesto vytvarujeme na bochnik o priemere asi 20 cm a pomucenym prstom vytvarujeme dieru v strede a roztahujeme, kym diera nema priemer do tych 10 cm. Mokrymi rukami zahladime povrch a potrieme ho vodou. Stedro posypeme mukou a nechame prikryte vykysnut, kym nie je povrch celkom popraskany.

Na spodok rury polozime nejaky kovovy plech a predhrejeme na 210°C. Chlieb polozime na vymasteny pekac, vlozime do rury a opatrne nalejeme na horuci plech (ktory je pod pekacom) asi salku vody. Ihned zacne parit, co je taky pekarsky trik na chrumkavu korku. Asi po piatich minutach znizime teplotu na 180°C a pecieme, kym chlieb neznie duto. Nechame vychladnut na doske a idealne sa ma vraj krajat az na druhy den (ani ja som nevydrzal, ani vy nevydrzite, no ale aby ste nepovedali, ze som to nevravel).

Pozor! Toto je finsky chlieb. Nic pre slabsie povahy. Je to chlieb pre chlapov. Cista raz. V prvy den je trochu kysly, potom vraj orechovy ci aky (mne tak dlho nevydrzal, tak neviem). Su ludia, co kysly chlieb miluju, inym to zas nechuti. Ja to mam rad. Idealne je polozit nan platok udeneho lososa a posolit, pripadne kaviar, potom vrstvu kyslej smotany, na to nasekanu cibulu a nakoniec posypat novym korenim. Hyvää ruokahalua!
Slayer666
22.11.11,20:54
Barborka7, mohla by som aj ja poprosit o recepty na zakusky a kolace bez psenicnej muky? Synovi zistili silnu alergiu prave na psenicnu muku a kakao. Dakujem pekne.

Pokial tie zakusky nie su z kysnuteho cesta, nevidim ziaden problem v tom, nahradit psenicnu muku svetlou raznou. Pri kysnutych zakuskoch vsak uz problem je, lebo razne cesto obsahuje velmi malo lepku, teda nevykysne tak ako psenica.
osky
13.03.12,21:07
ahojte.ja by som privitala dake recepty na celozrnne slane kekse,alebo aj sladke-ale bez cukru.
ozaj,cim nahradzate cukor?pouzivate len med?toho sa ale minie velmi vela.ci nie?
budem vdacna za kazdy racio recept bez cukru,bielej muky a umelych margarinov.
kukučka
13.03.12,21:29
osky, radšej s cukrom, ako z umelým sladidlom
ja tiež už dva roky nepoužívam pšenicu, ale špaldu a ražnú, sem tam aj nejaké iné múky, nemáme s tým žiadny problém, sem tam sa nejaká návšteva pozastaví nad farbou koláča
osky
14.03.12,04:29
osky, radšej s cukrom, ako z umelým sladidlom
ja tiež už dva roky nepoužívam pšenicu, ale špaldu a ražnú, sem tam aj nejaké iné múky, nemáme s tým žiadny problém, sem tam sa nejaká návšteva pozastaví nad farbou koláča

ale ja nemyslim s umelym sladidlom.myslela som na nahrady cukru ako su stevia,agave.....je ich dost,len neviem,ktore sa ako pouzivaju,v akom mnozstve a akym sposobom....skratka nieco zdravsie.
Marína
14.03.12,06:49
"Pohrab" sa v receptoch od Dorisy (http://varecha.pravda.sk/profil/dorisa/recepty/0), niečo si určite vyberieš.
osky
15.03.12,13:26
tak dnes som pobehala dake obchody a porovnavala ceny,tovar...kto ma zaujem,mozem tu popisat kde a za kolko sa da nakuit bio tovar tu vo Viedni.zohnala som aj agave sirup,aj javorovy sirup,v normalnom obchode,nemusela som ani daleko chodit,dokonca v bio kvalite a za-podla mna-rozumnu cenu.
a kopu dalsich veci,kto chce,rada poradim.
osky
15.03.12,13:30
"Pohrab" sa v receptoch od Dorisy (http://varecha.pravda.sk/profil/dorisa/recepty/0), niečo si určite vyberieš.

marina dakujem za super link,vazne skvele recepty,ale nie take ake som hladala.ked aj kdesi dava celozrnnu muku,hned to pokazi cukrom...alebo pomer bielej a celozrnnej je nevyhovujuci pre mna...ja hladam ozaj nieco zdrave na mlsani.
ale dnes som zohnala par veci,ktore sa daju uz aj kupit hotove,clovek si len musi zvyknut,ze nemoze zjest na posedenie cely sacok chrumiek,lebo tie celozrnne su raz tak drahe-s tym ma moj muz trochu problem....ale vsak skusime to.
Marína
15.03.12,16:17
osky, to som len dala ako inšpiráciu, veď si môžeš svojim potrebám prispôsobiť. Napr. tu http://varecha.pravda.sk/recepty/mrkvove-tasticky-s-lekvarom-a-orechami-fotore/21542-recept.html múku vymeníš, správny slivkový lekvár sa robí z čistých sliviek bez cukru a ani ho dať nemusíš. Alebo tu máš len špaldovú múku a cukor vôbec http://varecha.pravda.sk/recepty/spaldovo-ovsene-kokosky/14371-recept.html. Aj tu môžeš múku vymeniť http://varecha.pravda.sk/recepty/vinovy-keks-fotorecept/12453-recept.html. Tu je ďalší http://varecha.pravda.sk/recepty/hrozienkovy-kolac-diabeticky/15470-recept.html
kukučka
15.03.12,16:31
osky ja pečiem hocijaké keksy, najradšej so sušeným ovocím, len zamením múku a cukor dám hnedý, niekde med. Celozrné sú suchšie,
netrápim sa vykrajovaním, pridám podľa receptu vajíčko, alebo vody a dávkujem lyžičkou rovno na plech.
osky
16.03.12,05:51
osky ja pečiem hocijaké keksy, najradšej so sušeným ovocím, len zamením múku a cukor dám hnedý, niekde med. Celozrné sú suchšie,
netrápim sa vykrajovaním, pridám podľa receptu vajíčko, alebo vody a dávkujem lyžičkou rovno na plech.

dakujem,ale toto si nepozriem.word nemame.
bud mi to znova erzet prerobi do pdf,alebo to kuknem buduci vikend u nasich.ale vdaka.
Mirica-LV
16.03.12,12:32
pre osky
osky
16.03.12,20:39
pre osky

vdaka,vdak,vdaka...tisicraz.dakujem.
kukučka
16.03.12,21:03
niekedy pečiem aj tieto sucháre, je to veľmi starý recept a výborný, schválne ho píšem originál a ty si ho prispôsob podľa seba.

Piškótový suchár

3 vajíčka, 25 Dg cukru spolu vymiešať, pridať 30 - 35 Dg hrubej múky na husté cesto a ešte pridáme hrubo sekané orechy, hrozienka, mandle, figy, čo má kto rád.
Nedávame žiaden tuk ani kypriaci prášok.
Na veľký plech dáme papier a cesto vylejeme v troch pásoch, pečieme do žlta. Je lepší, keď odstojí, vydrží dlho.
rdb
20.03.12,15:22
A skusila si uz palacinky z cicerovej muky? Je to vlastne len mlieko (pre alergickych na laktozu susene sojove) mineralka a tolko cicerovej muky aby vzniklo riedke palacinkove cesto. Odstat pol hodinyu a vyprazat mensie palacinky. Potom uz len ovocie a slahacku (pre alergikov rastlinnu) a je to.
V recepte nie je vlastne ziadny alergen. Ani vacia.