Marína
30.07.08,17:14
Máčanka
Ponúkam vám recept zo severovýchodu. Tu na východe sa v niektorých severovýchodných oblastiach varí len z vody a juchy(šťavy z kyslej kapusty), ale z mäsového vývaru, ako sa varí u mojej svokry, je ozaj chutnejšia. Moja svokra už bude mať 90 rokov a mačanku takto varí od svojej mladosti a tak isto ju varila jej mama aj babka. Máčanka sa varí pri všetkým možných príležitostiach. Krstiny, svadba, kar .........
Za najchutnejšiu sa považuje z vývaru zo zajaca, ale aj sliepky alebo kurčaťa. Ja varím celé kurča. Môže sa variť aj z údeného mäsa.
Mäso uvaríť v slanej vode. Môžete pridať aj celé čierne korenie. Neskôr ho vyberiete. V inom hrnci variť sušené huby, čím kvalitejšie, tým lepšie. A nešetriť nimi. Kľudne variť aj 1/2 - 3/4 hod. aby boli mäkkučké. Mäso vybrať z vývaru, rozporcovať na kúsky. Do vývaru pridať šťavu z kyslej kapusty a vývar z ocedených húb. Vývaru pridáme toľko, aby bol kyselkavý. Radšej menej a neskôr pridať. A tu nastáva najnevďačnejšia časť roboty. Do vývaru začnete prisypávať polohrubú múku a súčasne habarkovať, aby sa neurobili hrudky. Ešte radšej ako habarku používam šľahaciu metlu (http://www.kvk.sk/ponuka.php?id=680). Ja nechám vývar trochu vychladnúť a tak postupne prisypávam a habarkujem. Máčanka má mať asi takú konzistenciu ako hociktorá omáčka. Robte ju radšej redšiu, aby ste z nej na druhý deň nemali betón. Aj tak je najlepšia, keď postojí a od múky do druhého dňa zhustne.
Vývar dochuťte mletým čiernym korením a prelisovaným cesnakom(na cca 6 l hrniec asi 6 strúčikov) popraženým na masle, ale len do bleda, aby nezhorkol. Pridáte uvarené huby a mäso. Znova popražíte trochu masla a polejete vrch, aby sa neurobil osúch. Podáva sa v miskách riadne poliata spraženým maslom(nešetriť). Každý si ulamuje z chleba, napicháva na vidličku a máča v máčanke. Vydrží dlho a ako všetko z kyslej kapusty, čím dlhšie stojí, tým je to lepšie.
Moji traja chlapi sa idú po nej utĺcť.
Dobrú chuť!
Kazu
30.07.08,16:39
Máčanka
Ponúkam vám recept zo severovýchodu. Tu na východe sa v niektorých severovýchodných oblastiach varí len z vody a juchy(šťavy z kyslej kapusty), ale z mäsového vývaru, ako sa varí u mojej svokry, je ozaj chutnejšia. Moja svokra už bude mať 90 rokov a mačanku takto varí od svojej mladosti a tak isto ju varila jej mama aj babka. Máčanka sa varí pri všetkým možných príležitostiach. Krstiny, svadba, kar .........
Za najchutnejšiu sa považuje z vývaru zo zajaca, ale aj sliepky alebo kurčaťa. Ja varím celé kurča. Môže sa variť aj z údeného mäsa.
Mäso uvaríť v slanej vode. Môžete pridať aj celé čierne korenie. Neskôr ho vyberiete. V inom hrnci variť sušené huby, čím kvalitejšie, tým lepšie. A nešetriť nimi. Kľudne variť aj 1/2 - 3/4 hod. aby boli mäkkučké. Mäso vybrať z vývaru, rozporcovať na kúsky. Do vývaru pridať šťavu z kyslej kapusty a vývar z ocedených húb. Vývaru pridáme toľko, aby bol kyselkavý. Radšej menej a neskôr pridať. A tu nastáva najnevďačnejšia časť roboty. Do vývaru začnete prisypávať polohrubú múku a súčasne habarkovať, aby sa neurobili hrudky. Ešte radšej ako habarku používam šľahaciu metlu (http://www.kvk.sk/ponuka.php?id=680). Ja nechám vývar trochu vychladnúť a tak postupne prisypávam a habarkujem. Máčanka má mať asi takú konzistenciu ako hociktorá omáčka. Robte ju radšej redšiu, aby ste z nej na druhý deň nemali betón. Aj tak je najlepšia, keď postojí a od múky do druhého dňa zhustne.
Vývar dochuťte mletým čiernym korením a prelisovaným cesnakom(na cca 6 l hrniec asi 6 strúčikov) popraženým na masle, ale len do bleda, aby nezhorkol. Pridáte uvarené huby a mäso. Znova popražíte trochu masla a polejete vrch, aby sa neurobil osúch. Podáva sa v miskách riadne poliata spraženým maslom(nešetriť). Každý si ulamuje z chleba, napicháva na vidličku a máča v máčanke. Vydrží dlho a ako všetko z kyslej kapusty, čím dlhšie stojí, tým je to lepšie.
Moji traja chlapi sa idú po nej utĺcť.
Dobrú chuť!

Keď vravíš, že z králika je to najlepšie, tak to vyskúšam :)
Marína
31.07.08,07:44
Kazu, potom napíš ako vám chutila. V recepte som zle uviedla, že zo zajaca. Myslela som na domáceho králika, nie zajaca poľného.
milagros208
31.07.08,07:59
My sme doma ako deti mávali máčanku nasladko. Zápražka sa zaliala s mliekom, osolila a k tomu kúsky chlebíka alebo v šúpke uverené zemiaky. Ja mám teraz najradšej kombináciu sladkej /s mliekom/ a kyslej /južka/. Na oleji popražím trošku slaninky, potom pridám hubky, poprášim múkou a zalejem mliekom. Potom ešte dochutím južkou a osolím. K tomu chlebík.
Kazu
31.07.08,17:23
Kazu, potom napíš ako vám chutila. V recepte som zle uviedla, že zo zajaca. Myslela som na domáceho králika, nie zajaca poľného.

Na Záhorí je každý králik zajacom.:--- Ja som to pochopila po záhorácky a po slovensky napísala, tak preto mi z toho vyšiel králik.:D
Marína
31.07.08,17:31
Veď aj my na východe máme len zajace.;) Či už v lese alebo doma.
Sharon
05.11.09,07:58
Tak toto som ešte nejedla, určite vyskúšam. A na to zahusťovanie polohrubou múkou mám takýto trik, aby nevznikli hrčky. Múku v malej miske zalievam vodou alebo vývarom a miešam až vznikne redšia kašička a tú potom vlejem do hrnca a premiešam.
paťuška
05.11.09,08:11
Najlepšia a pravá mačanka je určite z kapustovej jušky - podľa chuti zriedime vodou, ochutíme soľou, vegetou, čiernym korením, pridáme sušené hríby, varíme až kým nezmäknú. Potom ju zahustíme kyslou smotanou, v ktorej sme rozhabarkovali hladkú múku - aby to bolo hustejšie a dal sa do nej máčať chlieb.
Na vrch nalejem prepražené maslo s cibuľkou, niekto má rád aj so slaninkou.
Kto nevie vydržať bez mäsa, môže dať do toho aj podusené mäsko pokrájaná na kocky - bravčové alebo aj kuracie je super.
Vyskúšajte, neoľutujete.;)
gatab
05.11.09,12:21
No vidím, že sa dnes mačankuje.

Ja zase spražim slaninku, do jemne spraženej slaninky dám 2 lyžice hladkej múky a urobím svetlú zápražku. Zalejem vodou a juškou. Samostatne varím húbky. Po zavretí jušky vlejem kyslú smotanu, v ktorej tiež rozhabarkujem 2 lyžice hladkej múky a 1 vajíčko. Vlejem do jušky, pridám scedené huby a dám zovrieť. Samozrejme, že osolím.