veronikasad
30.07.08,22:02
Ahojte poraďáci,

čaká ma kolonoskopické vyšetrenie, o ktorom som si vygooglila dostatok informácii. Zaujímal by ma osobný či odborný názor na virtuálnu kolonoskopiu, o ktorej sa píše v článku z časopisu Zdravie - či je hradená zdravotnými poisťovňami, pri akých pridružených diagnozach je doporučovaná /na vyšetrenie mám doporučenie z dôvodu zisťovania príčin anémie/

http://www.izdravie.sk/zdravie/zdravie/virtualna-kolonoskopia-neboli.html

Ďakujem
Rozalka
31.07.08,05:41
Anémia pravdepodobne nie je príznakom takej choroby, ktorá by vyžadovala takéto vyšetrenie.
veronikasad
31.07.08,07:24
Anémia pravdepodobne nie je príznakom takej choroby, ktorá by vyžadovala takéto vyšetrenie.
Vyšetrenie absolvovať musím, len sa mi nechce klasickým spôsobom /keď som si prečítala pocity pacientov.../, preto som sa potešila, keď som našla info o CT vyšetrení. Som po embolii plúc na liečbe warfarinom
Rozalka
31.07.08,11:19
Jedno je nepríjemné (dvojnásobná osobná skúsenosť), druhé zas je žiarenie, nenavyberáš si. Radšej byť zdravý a bohatý ...

Držím palčeky, aby to dobre dopadlo.
Manual
31.07.08,11:46
Radšej byť zdravý a bohatý ...

Držím palčeky, aby to dobre dopadlo.
Nie je to až tak zlé, za 15 min. je po tom a výhoda takéhoto kolona je v tom, že tam všetko detailne lekár vidí !!! Čo je nesmierna výhoda. A doplním Rozálku
... chorý a chudobný je hotová katastrofa...:mee:
veronikasad
31.07.08,12:01
Nie je to až tak zlé, za 15 min. je po tom a výhoda takéhoto kolona je v tom, že tam všetko detailne lekár vidí !!! Čo je nesmierna výhoda. A doplním Rozálku
... chorý a chudobný je hotová katastrofa...:mee:
Ak som v pohode zvládla 2 pôrody, dúfam, že to nebude oveľa horšie ...

S tou poslednou vetou plne súhlasím.
Zoltán Kovács
31.07.08,12:03
Ak som v pohode zvládla 2 pôrody, dúfam, že to nebude oveľa horšie ...

S tou poslednou vetou plne súhlasím.

Neboj sa. Zvládneš to. Ja to absolvujem pravideľne. Ak by to bolo nepríjemné vypýtaj si náladovku, aby ti dali.
lepka
31.07.08,12:03
CT kolonoskopia má jednu nevýhodu,pokiaľ ti nájdu v hrubom čreve niečo,čo chcú bližšie vyšetriť( histológia),alebo nejaký polyp,tak sa nevyhneš normálnej kolonoskopii aj tak,len prípravu absolvuješ na vyšetrenie ešte raz,nakoľko príprava na obe vyšetrenia je identická,pokiaľ sa veľmi bojíš bolesti,tak si priplať a absolvuj normálnu kolonospokiu pod narkózou aj tak sa to dá. Ináč pri tomto vyšetrení sú väčšinou veľmi trpezliví a milí( aj lekár aj sestrička).keď sme potrebovali zvýšiť dávku Dormica,stačilo povedať a bola pichnutá( mama) a dokonca nechali aj mňa po celú procedúru pri nej,žiadne zníženie dôstojnosti.Po 2 mesiacoch som toto vyšetrenie absolvovala s kamošom,tam som čakala vonku,ale skúsenosť sa opakovala,boli veľmi milí a keď mal bolesti pichli a keď robili niečo neštandardné upozornili ho na to dopredu. Povedal,že na kolonoskopiu môže ísť kľudne aj raz do mesiaca,len preboha živého nie na gastroskopiu. Myslím že je to dosť individuálne.Držím palce,aby si to absolvovala aspoň v takej pohode ako my.
VladoaKatka
31.07.08,12:05
Vyšetrenie absolvovať musím, len sa mi nechce klasickým spôsobom /keď som si prečítala pocity pacientov.../, preto som sa potešila, keď som našla info o CT vyšetrení. Som po embolii plúc na liečbe warfarinom
Skúsenosť: po CT vyšetrení ešte bude treba absolvovať aj kolonoskopické vyšetrenie, aby lekár vedel presne určiť miesto a rozsah nálezu a potom určiť spôsob operačného zákroku.
Robia to už aj v úplnej anestéze.
Manual
31.07.08,12:10
Ak som v pohode zvládla 2 pôrody, dúfam, že to nebude oveľa horšie ...

S tou poslednou vetou plne súhlasím.
Tak..... a ak nie je treba nedaj sa zbytočne ožarovať;)
Manual
31.07.08,12:14
Pod narkózou toto vyšetrenie moc dobré riešenie nieje, pretože lekár nevidí reakcie pacienta, nekomunikuje s ním a "môže" prísť aj k perforácii hr. čreva.
veronikasad
31.07.08,12:19
... Povedal,že na kolonoskopiu môže ísť kľudne aj raz do mesiaca,len preboha živého nie na gastroskopiu. Myslím že je to dosť individuálne.Držím palce,aby si to absolvovala aspoň v takej pohode ako my.
... Gastroskopiu som po druhý raz absolvovala včera - u iného lekára ako pred rokom a v prístupe personálu bol podstatný rozdiel. Ale zvládla som to v pohode. Na kolono by som radšej išla k tomu prvému, ale je to v inom meste a bojím sa ako zvládnem cestu...
lepka
31.07.08,12:26
Bacha na kolonoskopii máš povinného sprievodcu,preto som tam bola s mamou aj s kamošom,jeden chlapík tam prišiel bez sprievodcu tak ho zglbali ako malého chlapca a hneď musel telefonovať dospelému synovi a až potom ho zobrali na vyšetrenie,keď prišiel ten syn,takže manžel,kamoš,kamoška ktokoľvek kto na teba bude pôsobiť pozitívne a nebude ťa znervózňovať a ani ľutovať,proste niekto ako kamarát do dažďa( kľudne to môže byť aj manžel) pokiaľ na teba tam pôsobí:):):)
veronikasad
31.07.08,12:30
Bacha na kolonoskopii máš povinného sprievodcu,preto som tam bola s mamou aj s kamošom,jeden chlapík tam prišiel bez sprievodcu tak ho zglbali ako malého chlapca a hneď musel telefonovať dospelému synovi a až potom ho zobrali na vyšetrenie,keď prišiel ten syn,takže manžel,kamoš,kamoška ktokoľvek kto na teba bude pôsobiť pozitívne a nebude ťa znervózňovať a ani ľutovať,proste niekto ako kamarát do dažďa( kľudne to môže byť aj manžel) pokiaľ na teba tam pôsobí:):):)
Tak to mi teda včera nepovedali. Aj o vyprázdňovaní čriev som dostala úplne iné informácie ako som našla na nete. Vraj môžem ešte deň predtým raňajkovať, o druhej vypiť nejaký X-prep. a ak nezaberie, tak fľašu šaratice...
VladoaKatka
31.07.08,12:34
Vyšetrenie absolvovať musím, len sa mi nechce klasickým spôsobom /keď som si prečítala pocity pacientov.../, preto som sa potešila, keď som našla info o CT vyšetrení. Som po embolii plúc na liečbe warfarinom
Mne sa v pondelok dostal do ruky časopis ONKO magazin 2/2008. Hlavnou témou čísla je Kolorektálny karcinom. Je to momentálne aktuálna téma v našej rodine, takže čítam každý riadok, každý článok. Práve tu je veľa www. stránok o týchto chorobách, vyšetreniach a skúsenostiach pacientov.
napr.
www.onkomagazin.sk (http://www.onkomagazin.sk) - toto je stránka časopisu
www.tvojanadej.sk (http://www.tvojanadej.sk)
www.victorie.cz/diskuze (http://www.victorie.cz/diskuze)
www.fora.babinet.cz
veronikasad
31.07.08,12:36
Mne sa v pondelok dostal do ruky časopis ONKO magazin 2/2008. Hlavnou témou čísla je Kolorektálny karcinom. Je to momentálne aktuálna téma v našej rodine, takže čítam každý riadok, každý člonok. Práve tu je veľa www. stránok o týchto chorobách, vyšetreniach a skúsenostiach pacientov.
napr.
www.onkomagazin.sk (http://www.onkomagazin.sk) - toto je stránka časopisu
www.tvojanadej.sk (http://www.tvojanadej.sk)
www.victorie.cz/diskuze (http://www.victorie.cz/diskuze)
www.fora.babinet.cz (http://www.fora.babinet.cz)
Katka, ďakujem za tip na stránky, včera som toho prelúskala dosť.
lepka
31.07.08,12:49
Preboha živého skadiaľ že to si? Tu už nič nie je rovnaké ani postup pri vyprázdňovaní čriev na kolonoskopiu: Tie info na webe sú asi presnejšie.Nič sa nesmie jesť, ba dokonca sa mi zdá že ani čaj druhý deň,musím si spomenúť ako to bolo,alebo nájsť pokyny,ale to až doma pozriem.
Manual
31.07.08,12:56
Tak to mi teda včera nepovedali. Aj o vyprázdňovaní čriev som dostala úplne iné informácie ako som našla na nete. Vraj môžem ešte deň predtým raňajkovať, o druhej vypiť nejaký X-prep. a ak nezaberie, tak fľašu šaratice...
Ano takto to kážu, ale v praxi to moc nefunguje, (možno u 3 pacientov z 10) potom sa lekár "rozčuluje", že pacient je špatne pripravený. Najlepší spôsob prípravy je deň pred vyšetrením vypiť 4 litre roztoku MgSO4 a potom piť len veľa tekutín. Ak sa budú piť tie 4 litre, treba začať cca o 14,oo aby bol pokojný spánok.
veronikasad
31.07.08,13:00
Ano takto to kážu, ale v praxi to moc nefunguje, (možno u 3 pacientov z 10) potom sa lekár "rozčuluje", že pacient je špatne pripravený. Najlepší spôsob prípravy je deň pred vyšetrením vypiť 4 litre roztoku MgSO4 a potom piť len veľa tekutín. Ak sa budú piť tie 4 litre, treba začať cca o 14,oo aby bol pokojný spánok.
To je niečo iné ako X-prep ktorý mi kázali kúpiť v lekárni ?
Tiež som sa na nete dočítala, že tri dni pred vyšetrením mal vylúčiť zo stravy ovocie a zeleninu, ďalší deň jesť prevažne kašovitú stravu a posledný deň tie preháňadlá a veľa tekutín.
Manual
31.07.08,13:04
To je niečo iné ako X-prep ktorý mi kázali kúpiť v lekárni ?
Myslím že áno, tento roztok čo píšem, lekár na to napíše recept v lekárni ti dajú taký prášok a doma si to zarobíš do vody. Zbehni do lekárne a spýtaj sa na to čo to je X-prep.
Manual
31.07.08,13:05
A ako sa to pije, kedy atď...
veronikasad
31.07.08,13:09
A ako sa to pije, kedy atď...
Neviem, ešte som to nebola kúpiť.Snáď tam bude nejaký návod. Neviem či je to prášok, ktorý sa zarobí alebo tekutina... Vypiť by som to mala o druhej, deň pred vyšetrením. Pozerám do karty, je tam napísané vypiť celé balenie a zapiť pohárom vody alebo malinovky. Tak to bude zrejme tekutina
Manual
31.07.08,13:09
X-prep je určite niečo iné než pitie roztoku o ktorom som písal, mám to zistené
VladoaKatka
31.07.08,13:10
veronikasad
31.07.08,13:16
X-prep je prípravok na prečistenie čriev.
http://www.nobel.sk/PIL.aspx?what=pil&code=48211

alebo aj tu:
http://www.zdravie.sk/sz/lieky/letak/462/19225.html

Katka, ďakujem. Ak predtým vylúčim zo stravy ovocie a zeleninu ako som sa dočítala na nete, určite nič nepokazím ...
veronikasad
02.08.08,13:49
Ďakujem všetkým za cenné rady a povzbudenia /pár dní som nemala prístup na internet/
veronikasad
09.10.08,18:22
Ahojte,

dnes som absolvovala kolonoskopické vyšetrenie klasickým spôsobom a chcem sa poďakovať poraďákom za cenné rady.

Pre tých, ktorých to čaká prvý raz a boja sa rovnako ako ja :

- pri spolupráci s vyšetrujúcim lekárom sa to dá zvládnuť. Pre lepší pocit je dôležité úlné vyprázdnenie čriev /čo sa mne podarilo/.

- oveĺa nepríjemnejšie ako samotné vyšetrenie je stav deň pred - po užití preháňadla /x-prep nezabral, musela som pridať trochu šaratice/.

- po vyšetrení treba počítať so značným nafúknutím brucha a bolesťami, čo v priebehu niekoľkých hodín prešlo.

Držím palce všetkých, aby im lekár oznámil dobrú správu, že všetko je OK.
mardzio
06.03.09,23:55
AK MATE NAOZAJ STRACH Z KOLONOSKOPIE, JE TU ESTE JEDNA MOZNOST, JE TO TZV. vyšetrenie tráviaceho traktu kapsulovou endoskopiou (tenké a hrubé črevo)
-JE TO PIRULA S MIKRO-OTÁČAVOU KAMERKOU VO VNÚTRI KAPSULE, KTORA VAM ZOSNIMA CELY TRAVIACI PROCES (CIZE AJ TENKE CREVO), KTORE PRI KOLONOSKOPII SA SAMOZREJME NEDA... SAMOZREJME DO TOHO SPADA AJ TRAVIACA TRUBICA +ZALUDOK... (CIZE SA ZASA VYHNETE AJ NEPRIJEMNEJ Gastroskopii)
VYHODOU tejto KAPSULE je v tom ze zachytava (v daka otacavej mikrokamery) 360 stupnovy obraz celeho creva, pricom pri Kolonoskopii doktor sa totiž pozerá len pred seba, a to znamená, že okolie zachytáva iba periférne...
NEVYHODOU tejto KAPSULE: Nedá sa pri nej odobrať vzorka tkaniva z tráviaceho traktu (Histológia), pripadne okamzite odstranit POLYP (pomocou ultrazvukovej pajky)

Všetko jednym asi 8 hodinovym procesom bez bolesti a bez strachu, vdaka modernej technologie, ZA KTORU SI BOHUZIAL MUSIME (teda ak chceme) ZAPLATIT SUMOU 30.000,- Sk = 995,82 €
KTO VIE, MOZNO O 15-20 ROKOV TO BUDE HRADIT AJ POISTOVNA... ALE TO UZ JE INY PRIBEH :)
janaGT
02.03.10,17:29
manžel ide na kolono vo štvrtok, dostal prípravok FORTRANS.
Kolono absolvuje už 2 krát v priebehu roka.
Kúpili sme aj x-prep, ale lekár hovoril, že je menej účinný ako fortrans.
ludmilla
04.03.10,10:03
manžel ide na kolono vo štvrtok, dostal prípravok FORTRANS.
Kolono absolvuje už 2 krát v priebehu roka.
Kúpili sme aj x-prep, ale lekár hovoril, že je menej účinný ako fortrans.

Ťažko povedať, čo človek to iná reakcia, treba sa držať lekárskych odporučení a dôležité je veľa piť, pretože ak človek málo pije, znižuje účinok preháňadla a vystavuje sa riziku dehydratácie.
janaGT
04.03.10,10:17
takže už má manžel po kolonoskopii, do čreva mu zaviedli 2 balóniky - kvôli jeho rozšíreniu.
buchač
04.03.10,13:26
takže už má manžel po kolonoskopii, do čreva mu zaviedli 2 balóniky - kvôli jeho rozšíreniu.

:eek::eek::eek::eek::eek:......čóóóóóóóó .............................:confused::confused:
Nokerla
04.03.10,14:31
ja som na tu kapsulovu enterografiu bol minuly rok v juni a komplet vysetrenie mi preplatila poistovna, kedze kolonoskopia nebola uspesna a nic neukazala. Tuto formu diagmostiky pomocou kapsule davaju len na zvlastne povolenie poistovne.
janaGT
05.03.10,10:08
takže už má manžel po kolonoskopii, do čreva mu zaviedli 2 balóniky - kvôli jeho rozšíreniu.

a už sme sa dotešili, kolono síce úspešné, zavedenie balónikov taktiež, avšak behom 2 hodín nastali komplikácie, črievko nevydržalo a prasklo. Nasledovala okamžitá 2,5 hod. operácia, odstránenie časti hrubého a tenkého čreva a ako som sa dozvedela neskôr aj slepého čreva. Našťastie prebehlo všetko hladko, zatiaľ bez komplikácií, tak držte všetci pršteky, nech to dobre dopadne :)
nika.sum
18.11.10,18:34
manžel ide na kolono vo štvrtok, dostal prípravok FORTRANS.
Kolono absolvuje už 2 krát v priebehu roka.
Kúpili sme aj x-prep, ale lekár hovoril, že je menej účinný ako fortrans.

Ja som dnes absolvovala dobrovolne kolonoskopiu (kvoli rodinnej anam.). Tiez som pouzila fortrans (mne stacilo na kompletne precistenie 2,5l) Co sa tyka vysetrenia, naprv v pohode, ale potom zrazu sa nevedela doktorka dostat dalej (asi v polovici), bola to strasna bolest. Ta prva polovica bola cista bez polypov a inych nalezov. Bolo mi doporucene prist cca ked budem mat 45 rokov.
buchač
18.11.10,18:42
Ja som dnes absolvovala dobrovolne kolonoskopiu (kvoli rodinnej anam.). Tiez som pouzila fortrans (mne stacilo na kompletne precistenie 2,5l) Co sa tyka vysetrenia, naprv v pohode, ale potom zrazu sa nevedela doktorka dostat dalej (asi v polovici), bola to strasna bolest. Ta prva polovica bola cista bez polypov a inych nalezov. Bolo mi doporucene prist cca ked budem mat 45 rokov.

Bolesť ???

Ani nie ...;)

http://www.porada.sk/1566084-post457.html
Valcake
19.11.10,22:27
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či sa robí kolonoskopia v Košiciach v anestéze a prípadne kde...ďakujem
Nokerla
19.11.10,23:58
S privretymi ocami Ti ju urobia, ale musi sa predtym urobit ARO vysetrenie.....bezne to nerobia iba vo vynimocnych pripadoch
Samozrejme prizvany je aj anesteziolog.....
Mne to robili minuly rok a uplna pohoda. ......bolo to v novej nemocnici.
Valcake
20.11.10,14:11
Ďakujem, Nokerla, za rýchlu odpoveď.
veronikasad
20.11.10,15:52
Zdravím, chcela by som sa spýtať, či sa robí kolonoskopia v Košiciach v anestéze a prípadne kde...ďakujem
Prečo chceš v anestéze ? Robili mi klasicky pred dvomi rokmi - dá sa to zvládnuť pri spolupráci s lekárom, nežiadala som ani injekciu ...
buchač
20.11.10,16:19
S privretymi ocami Ti ju urobia, ale musi sa predtym urobit ARO vysetrenie.....bezne to nerobia iba vo vynimocnych pripadoch
Samozrejme prizvany je aj anesteziolog.....
Mne to robili minuly rok a uplna pohoda. ......bolo to v novej nemocnici.
Blbosť .....jak traky ....myslím toho anesteziológa , ARO a hlavne tie výnimočné prípady ...
Iný kraj ...iný mrav ......

Nakoľko

vo Vojenskej leteckej nemocnici sa len takto robí ...a každý má nárok na anestézu ......10 rokov tam pravidelne chodím ...viď


Onkologicke ochorenia
http://www.porada.sk/1566084-post457.html

Samozrejme je však aj to , že anestézu musí zdravotný stav pacienta dovoliť ...
Valcake
20.11.10,16:38
Prečo chceš v anestéze ? Robili mi klasicky pred dvomi rokmi - dá sa to zvládnuť pri spolupráci s lekárom, nežiadala som ani injekciu ...
...ja nezvládam ani gastro....ja by som aj zvládla, ale môj žalúdok nie. Vypudzuje samovoľne/ či ako to mám napísať /tú hadicu. Lekár mi hovorí, že mám nervozny žalúdok. Však som už kadečím prešla...
Valcake
20.11.10,16:41
...a vojenská nemocnica funguje??????
veronikasad
20.11.10,16:41
s prehltnutím hadice som mala naposledy problém tiež, samotné vyšetrenie už bolo OK...
Valcake
20.11.10,16:43
..u mňa to je opačne
buchač
20.11.10,16:48
...a vojenská nemocnica funguje??????

....šak asi hej , keď som tam bol ...keď tam chodím ...;):rolleyes:

Ale len ambulantná časť , labáky , USG , CT , rentgen ......

Proste všetko , okrem lôžkovej časti ...žiaľ , nie je možná hospitalizácia .
Iba ak by si na geriatriu chcela ísť :D:D:D....tá je teraz miesto chirurgie ...:confused:
Valcake
20.11.10,17:02
...ha,ha:D no dúfam, že tam ešte nepatrím:---:confused:
Nokerla
20.11.10,20:46
Blbosť .....jak traky ....myslím toho anesteziológa , ARO a hlavne tie výnimočné prípady ...
Iný kraj ...iný mrav ......

Nakoľko

vo Vojenskej leteckej nemocnici sa len takto robí ...a každý má nárok na anestézu ......10 rokov tam pravidelne chodím ...viď


http://www.porada.sk/1566084-post457.html

Samozrejme je však aj to , že anestézu musí zdravotný stav pacienta dovoliť ...

Mily Buchač,

to co som napisal, si za tym stojim, lebo tak mi to povedala doktorka z Gastro odd......ako to funguje inde neviem...... normalne robia kolono bez anestezie......ja som sa pytal na moznost anestezie, lebo pocas vysetrenia som mal velke bolesti.......a to som bol bez anestezie 2x ale stale boli bolesti.
Preto som napisal, ze ako to funguje v novej nemocnici..... to ze to funguje inac v inej nemocnici, tak to este neznamena "blbost jak traky" http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
buchač
20.11.10,21:05
Mily Buchač,

to co som napisal, si za tym stojim, lebo tak mi to povedala doktorka z Gastro odd......ako to funguje inde neviem...... normalne robia kolono bez anestezie......ja som sa pytal na moznost anestezie, lebo pocas vysetrenia som mal velke bolesti.......a to som bol bez anestezie 2x ale stale boli bolesti.
Preto som napisal, ze ako to funguje v novej nemocnici..... to ze to funguje inac v inej nemocnici, tak to este neznamena "blbost jak traky" http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Drahý Nokerla ...
To čo Ti povedala doktorka z Gastra odd......hm , dobre beriem ...:)
Ale neviem , čo pod pojmom anestézia si predstavuješ Ty a aj ona ako to myslela ...:confused:
Lebo to , čo si spomínal o ARO vyšetrenie a prítomnosť anesteziológa pri vyšetrení , tak to je asi o niečom inom ..."toto je tá blbosť ako traky" ...na to som narážal...capisci ...???? :rolleyes:

To čo ja spomínam , je v podstate lokálna anestézia ...nájdi si vo vyhľadávači DOLSIN a DORMICUM . Budeš vedieť , že o čom vravím ...

DOLSIN
4.1 Terapeutické indikácie
Liek je indikovaný na liečbu silnej akútnej bolesti po ťažkých úrazoch, popáleninách, po operáciách a na liečbu bolesti sprevádzajúcej nádorovú chorobu. Potláča dyspnoe pri srdcovom zlyhaní, pľúcnom edéme, karcinóme pľúc, alebo pri iných závažných pľúcnych ochoreniach spojených s dyspnoe. Uvoľňuje spazmy hladkého svalstva tráviacej sústavy a pri obličkovej kolike. Používa sa na premedikáciu pred anestéziou.

DORMICUM
Dormicum (midazolam) patrí do skupiny liekov známych ako benzodiazepíny. Je to liek s krátkym účinkom, ktorý sa používa na navodenie sedatívneho stavu (stav pokoja, ospalosti alebo spánku), pričom uvoľňuje úzkosť, svalové napätie a kŕče.
Tento liek sa používa u dospelých a u detí na dosiahnutie sedatívneho účinku a anestézie počas vyšetrení a liečby. Používa sa tiež ako premedikácia na upokojenie pacientov pred ošetrením a na upokojenie pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Midazolam sa môže používať samotný alebo s ďalšími liekmi používanými pri anestézii (uspatie alebo znecitlivenie pred zákrokom).
Zvyšok nebudem komentovať ...čo myslíš , stojím si za svojím názorom ...???;)
Valcake
20.11.10,21:23
...teraz si spomínam, že kedysi dávno, možno je tomu aj 20r. ...bola som mladučká, už vtedy mi vo vojenskej urobili gastro v tzv. anestéze. Pravdepodobne s tými, alebo podobnými preparátmi, pichli mi to do žily a ja sa na nič nepamätám. Zobudila som sa na tej bielej ambulantnej posteli, úplne skrehnutá, ale bolo mi OK.Doktorovi som nechcela veriť, že mi aj niečo urobil. Tak toto by som brala ...
buchač
20.11.10,21:32
....he ...šak celý čas o tom vravím...:rolleyes:
To je to , také účinky má .
Po vyšetrení ale pacient musí odísť aj s doprovodom , inak ho ani von z vyšetrovačky nepustia .:)

Svojho času , po operácii , som bol na Dolsine cca tri týždne ...aj 4 x denne som šlahu dostal ....;)
Valcake
20.11.10,22:12
...buchač, som rada, že si v poriadku. Mal si toho dosť..
Nokerla
21.11.10,10:37
Mal som celkovu anestezu......a pokial je dotycny v anesteze, tak musi byt pri zakroku pritomny aj anesteziolog......pred zakrokom som bol na ARO konzultacii ci mi mozu dat celkovu anestezu.

a po zakroku som isiel domov sam bez doprovodu.......este som aj soferoval.....doktorka mi odporucila aby som si dal nejake lahke jedlo a kavu.
buchač
21.11.10,11:08
Mal som celkovu anestezu......a pokial je dotycny v anesteze, tak musi byt pri zakroku pritomny aj anesteziolog......pred zakrokom som bol na ARO konzultacii ci mi mozu dat celkovu anestezu.

a po zakroku som isiel domov sam bez doprovodu.......este som aj soferoval.....doktorka mi odporucila aby som si dal nejake lahke jedlo a kavu.
....uhm ....

určite...................:D:D:D

Panebože pomáhajže.....http://www.celysvet.cz/skin/smile/s3565.gif
Nokerla
21.11.10,11:30
A čo ako?

Co si myslis ze som nesvojpravny alebo ze si vymyslam? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ked som prisiel autom na vysetrenie, tak auto necham pred nemocnicou alebo co?
buchač
21.11.10,13:40
A čo ako?

Co si myslis ze som nesvojpravny alebo ze si vymyslam? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ked som prisiel autom na vysetrenie, tak auto necham pred nemocnicou alebo co?
Nie ...len mi to nedáva zmysel ..

Ja chodím na vyšetrenia už zopár rokov , nie raz , nie dvakrát som toto vyšetrenie absolvoval .
Ja po tzv. lokálnej anestézii musím mať doprovod domov , lebo som oťapený ...:rolleyes:
Ty po celkovej anestézii , lebo mi to tak vyplýva , ty nie ...v pohode zlezieš z vyšetrovacieho lôžka a peč ho gábor domov ...:confused::confused::confused:

Za ďaľšie ...keď už ideš na anestéziu / respektíve narkózu / , tak na ARE nemáš konzultáciu , ale vyšetrenie ...nevraviac už o internom vyšetrení , kde sa robí EKG a podobné vecičky ...

Len jedno TI poviem , že absolvoval som už okrem tohoto kolono vyšetrenia aj zopár operácií ...
Vždy a pred každou som bol aj na interne , aj na ARE ....

Nesvojprávny , nie ....to by som si nedovolil ...
Či si vymýšľaš , hm ...Tvoja vec ...
Niekdy ani radšej namyslím , nemá význam ...

Ale iné slovo by som si dovolil , iný výraz ...neinformovaný ...
Prečítaj si nasledovné a pochopíš , o čom vravím ...

http://sestra.sk/Anestézia

P.S.:
Keď pôjdeš na budúce na takéto vyšetrenie autom a budeš po narkóze , daj mi prosím vedieť ...radšej doma ostanem ...;)
ivantt
21.11.10,15:52
Nie ...len mi to nedáva zmysel ..

.........
Ja po tzv. lokálnej anestézii musím mať doprovod domov , lebo som oťapený ...:rolleyes:
Ty po celkovej anestézii , lebo mi to tak vyplýva , ty nie ...v pohode zlezieš z vyšetrovacieho lôžka a peč ho gábor domov ...:confused::confused::confused:

.......... ...;)

mimotemyAle na druhej strane, mne operovali vred na sedacom svale, mal som lokalnu anestezu takze sm mal " mŕtve nohy " a lekar mi povedal ze 7 hodin nesmiem vstat z postele, ze mudem mat necinne nohy a co ja viem co. Ale túžba po kavicke a cigarete bola tak silná, že sestricke aj lekarovi skoro vypadli oci na stôl ked som po 2,5 hodine islel okolo nich, po vlastnych nohach.... skôr nez sa stihli spytat co to ma znamenat tak som povedal len jednu vetu : musím fajčiť a dať si kavu.... takze namiesto 7 hodin len dve a pol.... ozaj si nevymyslam a vtedy som este fajcil... dnes by to bolo uz len kôli kave :D
a to nehovorim co boo po celkovej anesteze ... ked mi vybrali nador....
Nokerla
21.11.10,19:40
Buchač

Na ARE som bol len na konzultacii, nie na vysetreni......pytali sa ma otazky ohladne alergii a pod.....EKG mi robili este pred navstevou ARO.
V celkovej anesteze som bol cca 15 minut..... doktorka sa ma pytala ci je tu niekto so mnou, povedal som ze nie, ze som dosiel autom......
takze nech sa najem a dam kavu..... to je cele.
Mozno budes prekvapeny, ale nemal som ani ziadne zavrate ani nejake ine vedlajsie ucinky......nie som samovrah aby som sadol za volant ked viem ze na to nemam.
Normalne som to odsoferoval.
Neviem co je na tom "neinformavane".....pisal som to tak ako to bolo......ze to niekde funguje inac je mozne......ja to nevylucujem

Ver ze aj ja som si preskakal svoje....... nie raz ani nie dvakrat som bol v nemocnici
Valcake
21.11.10,23:42
...musím povedať, že Nokerla píše pravdu, lebo ja som tiež už mala malý krátky zákrok, ktorý presne tak prebehol, a šla som domov...nebola som oťapená... a to bolo v starej nemocnici..
Jarka 1
23.11.10,10:17
Pridám moju skúsenosť. Anestúzu som mohla dostať, len ak sa kolono robilo v nemocnici. Prítomný bol lekár anesteziológ. A za tento nadštandart som u nás platila. Tiež som mala prísť s doprovodom. Po vyšetrení som sa prebrala na posteli vo vedľajšej miestnosti, ale o pár minút som bola funkčná. Kým sa môj doprovod vrátil z kávičky už som ich vyškerená čakala pred nemocnicou.
Valcake
23.11.10,18:24
mimotemy a či zlezaradil dala som to tu preto, lebo sme sa bavili o narkóze

...rôzne anestézie...podľa toho čo vyžaduje stav pacienta a asi v každej nemocnici rozhodujú .... ???

http://www.fnsppresov.sk/contentData/1940/Informacia_o_anestezii.pdf
http://www.anesteza.sk/CA.pdf
http://sestra.sk/Anest%C3%A9zia
mamka Danka
24.11.10,09:57
Bacha na kolonoskopii máš povinného sprievodcu,preto som tam bola s mamou aj s kamošom,jeden chlapík tam prišiel bez sprievodcu tak ho zglbali ako malého chlapca a hneď musel telefonovať dospelému synovi a až potom ho zobrali na vyšetrenie,keď prišiel ten syn,takže manžel,kamoš,kamoška ktokoľvek kto na teba bude pôsobiť pozitívne a nebude ťa znervózňovať a ani ľutovať,proste niekto ako kamarát do dažďa( kľudne to môže byť aj manžel) pokiaľ na teba tam pôsobí:):):)

Nie je to praxou všade. Na prvom vyšetrení sa ma spýtali, či ma má kto sprevádzať domov. Ak áno pichli mi náladovku. Ak nie náladovku nepichajú. Na druhom vyšetrení som bola tiež dohodnutá s manželom, že mu zavolám, keď budem hotová a oni sa ma na náladovku ani nespýtali a ani po mojej výslovnej žiadosti mi ju nedali. Bála som sa toho asi viac ako bolo treba. Vyšetrenie je nepríjemné, ale dá sa. A domov som odkráčala s MHD. Akurát je človek vyslabnutý po predchádzajúcej hladovke a stále mu odchádzajú vetri. Tak je dobré ľahnúť si a pospať. Rozhodne na mňa pôsobila horšie príprava pred, ako samotné vyšetrenie.
mamka Danka
24.11.10,10:18
Tak to mi teda včera nepovedali. Aj o vyprázdňovaní čriev som dostala úplne iné informácie ako som našla na nete. Vraj môžem ešte deň predtým raňajkovať, o druhej vypiť nejaký X-prep. a ak nezaberie, tak fľašu šaratice...

Čo sa týka informácii prípravy na vyšetrenie veľmi dobre to majú na Klenovej v BA.
Dostala som dva letáky. Na jednom bol podrobný popis vyšetrenia aj s obrázkami a možnými rizikami a odpovede na najčastejšie otázky. Na druhom bola rozpísaná príprava. Neviem úplne presne ako to tam bolo, ale tri dni pred vyšetrením sa začalo jesť bezzvyškové jedlo. Žiadne ovocie, cereálie,ryžu, žiadne drobné veci ako jadierka, orechy, mak... mohla som biele pečivo, cestovinu,... Dva dni pred vyšetrením tekutú stravu, polievky, omáčky všetko mixované. Deň pred vyšetrením ráno ľahké raňajky, na obed hovädzí vývar a potom už preháňadlo. Prvý krát mi napísali čosi na recept, čo som si doma rozriedila so 4lit. vody, ale bolo to príšerné a môj slabí žalúdok to skoro prestal zvládať a išlo to zo mňa nie len spodom, ale aj vrchom. V lekárni sa dá kúpiť aj niečo lepšie bez predpisu. No pri druhom vyšetrení mi poradili šaraticu. Stačia 3 lit. Kúpila som si 6 pol litrových fliaš a jedna sa dá vypiť naraz. Črevo bolo krásne čisté, lekár bol spokojný. Aj po absolvovaní prípravy, ale treba piť veľa nebublinkovej minerálky a ešte večer sa môže aj slabý polievkový vývar. Ten Vám dodá stratené minerály a soli a je dostatočne priesvitný, aby nekomplikoval vyšetrenie.
mamka Danka
24.11.10,10:36
...ja nezvládam ani gastro....ja by som aj zvládla, ale môj žalúdok nie. Vypudzuje samovoľne/ či ako to mám napísať /tú hadicu. Lekár mi hovorí, že mám nervozny žalúdok. Však som už kadečím prešla...

Gastro a kolono sa nedá porovnávať. Hoci kolono vyzerá hrozivejšie, omnoho horšie som zvládala gastro. Pri kolono nehrozí zvracanie a vypuzovanie hadice. Pri gastre som myslela, že vyvrátim všetky črevá. Ale keď mi gastro opakovali s enteroskopom, tak to už bolo lepšie. Ten je tenší, aby sa dostal až do tenkého čreva.
mamka Danka
24.11.10,10:49
A čo ako?

Co si myslis ze som nesvojpravny alebo ze si vymyslam? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ked som prisiel autom na vysetrenie, tak auto necham pred nemocnicou alebo co?


Ja som musela podpísať súhlas s vyšetrením a poučenie, v ktorom bolo okrem iného, že po aplikovaní „oblbovačky“ nesmiem šoférovať. Dokonca, keby som bola bez sprievodcu, tak mi ani tú oblbovačku nepichnú. Alebo by som tam musela ostať až do poobedia, kým účinky úplne neodoznejú.
No poznám takých „expertov“ čo šoférujú aj cestou z očného vyšetrenia po rozkvapkávaní očí. Je to na zodpovednosti a svedomí každého z nás. Dovtedy machrujú až domachrujú.
Valcake
24.11.10,18:17
mamka Danka- ja som nič neporovnávala, veď ani nemôžem, keďže kolono som neabsolvovala. Len som opísala svoje pocity pri gastro ..nič viac nič menej..
Sylvinka08
18.04.12,12:41
Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.
Tweety
18.04.12,12:49
Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.
http://www.zzz.sk/?profil=1148
Sylvinka08
18.04.12,12:55
http://www.zzz.sk/?profil=1148


ďakujem Tweety presne jeho som si našla cez internet, len som chcela Vaše osobné odporúčania, lebo už teraz sa trasiem, keď si opäť na to pomyslím, že to musím absolvovať zasa.
Tweety
18.04.12,13:02
ďakujem Tweety presne jeho som si našla cez internet, len som chcela Vaše osobné odporúčania, lebo už teraz sa trasiem, keď si opäť na to pomyslím, že to musím absolvovať zasa.
Kolono som neabsolvovala, ale je to ozaj dobrý lekár s dobrým prístupom, aj sestra je skúsená. Odporúčam.
buchač
18.04.12,13:37
Odporúčite mi niekto dobrého gastro lekára v Košiciach? Moja lekárka odišla a hľadám nového aj vzhľadom na to, že mám opäť absolvovať kolonoskopiu, ktorú som už mala dvakrát a obe boli veľmi bolestivé. Preto by som si veľmi želala absolvovať ju u lekára, u ktorého ma to bude bolieť "najmenej", aj keď viem, že to sa asi nedá.

...skús sa dostať do LVN ...
http://www.lvn.sk/index.php/sk/about-us.html

Kolonoskopiu robia pod oblbovákmi ...Dormicum , Dolsin sa aplikuje ...
Chodím pravidelne každý rok na kontrolu už od 2001 ...ešte aj pod skalpelom som tam bol vic krát ...
Systém je nastavený na objednávku , samozrejme nový pacient prejde vyšetrením u doktora ..
Na ďalšie prehliadky sa už potom stačí len na pracovisku gastroentológie u sestier objednať .
Čakacie lehoty sú rôzne ...ja sa vždy prispôsobím , zosúladím termín s ich diárom ...
Samotné vyšetrenie trvá cca polhodiny ...

...sú viacerí - MUDr. Machava .......( nie som doma , nemám k dispo dokumentáciu , aby som aj iné meno spomenul...)


...neodpustím si ale poznámku ....škoda vynikajúceho , špičkového zariadenia , ktoré bývalá - terajšia vláda načala k tomu postupnému zániku ...
Sylvinka08
20.04.12,07:21
ďakujem za tip aj do LVN, myslíš, že sa tam dá dostať?

Pod vplyvom liekov je to bezbolestné, či ťa to len utlmí a ukľudní?
buchač
20.04.12,08:33
ďakujem za tip aj do LVN, myslíš, že sa tam dá dostať?
...za pokus nič nedáš ...
Pokiaľ viem , bežne tam ľudia teraz chodia ......už to nie je iba pre ozbrojené zložky ....

Pod vplyvom liekov je to bezbolestné, či ťa to len utlmí a ukľudní?
...aj , aj .......daj si do vyhľadávača tie medikamenty a prečítaj si , na aký účel sa používajú...
Laicky povedané :
Dolsin je na ukľudnenie...
Dormicum na uvoľnenie svalstva ...

...ako som už spomenul , pravidelne chodím každý rok na STK ...

Ľahneš na vyšetrovacie lôžko do embryonálnej polohy , sestra aplikuje tie oblbováky ...normál cítiš , aký záber majú...za chvíľku je jedinec v limbu ...na tú pol hodinku je človek mimo .......
Sylvinka08
20.04.12,09:51
Ďakujem pekne, toto je presne pre mňa, kedže som veľký bojko a mám nízky prach bolesti.

Zajdem tam.

Díky
Valcake
20.04.12,11:11
Sylvinka08, daj potom vedieť ako si dopadla....ja som sa ešte vždy neodhodlala:(
Sylvinka08
20.04.12,11:39
Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.

Lekár mi povedal, že vzhľadom na moju diagnózu, mikroskopická kolitída, sa toho vyšetrenia v pravidelných intervaloch, do konca života nezbavím
Valcake
20.04.12,12:35
...drž sa !!! ..dobre sa radí, to viem;)
buchač
20.04.12,17:26
Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.
...doktor , ktorého som menoval ...MUDr. MACHAVA ...je jeden neskutočný kľuďas ;).......aj tí ostatní sú v pohode ....
...sestričky zlaté ...:)
Lekár mi povedal, že vzhľadom na moju diagnózu, mikroskopická kolitída, sa toho vyšetrenia v pravidelných intervaloch, do konca života nezbavím
...
Katy a R
20.04.12,17:42
Samozrejme Valčake, že sa ozvem, snáď to prežijem, ale keď som to prežila už dvakrát ... vtedy bola lekárka veľmi nepríjmna, kričala na mňa a pre mňa to bolo mučenie ako zo stredoveku.



.. však využi "analgosedáciu" (odpisujem z múdreho papiera;)) ... a nebudeš si ani veľa pamätať :)
(len potom tie blbé reči sprievodcu :D- ten je ale nutný)
Dav
20.04.12,17:57
.. však využi "analgosedáciu" (odpisujem z múdreho papiera;)) ... a nebudeš si ani veľa pamätať :)
(len potom tie blbé reči sprievodcu :D- ten je ale nutný)

Kolonoskopiu si vďaka injekcii ("analgosedácii") nepamätám a dokonca som bola bez doprovodu. Našťastie to z nemocnice domov nemám ďaleko a šla som ako naprogramovaný Lunochod :D tu musím zastať, tu musím otočiť hlavu a vyhodnotiť, čo vidím (či ide auto, alebo nie).
(Doprovod nebol, lebo syn bol na PN s otrasom mozgu, nevesta v škole, zať v robote, dcéra u nej doma na rizikovom tehotenstve so zbalenou taškou pripravená rodiť a otec u nich doma pri mame, ktorá šla v pondelok na operáciu žlčníka)
Stefan2005
20.04.12,18:09
Kolonoskopiu si vďaka injekcii ("analgosedácii") nepamätám ...

... ono to je asi dosť individuálne - od pacienta, i od toho, kto to robí, čím to robí, ako to robí... manželka bola minulý týždeň (už 3.x), aj za injekciu si priplatila a bolesti vraj väčšie ako pri pôrode (3 deti)...

P.S. obdobné bolesti v oblasti "sigmy" som mal aj ja (hoci to s pôrodnými neviem porovnať :))
buchač
20.04.12,18:15
... ono to je asi dosť individuálne - od pacienta, i od toho, kto to robí, čím to robí, ako to robí... manželka bola minulý týždeň (už 3.x), aj za injekciu si priplatila a bolesti vraj väčšie ako pri pôrode (3 deti)...
...ja neplatím nič ...

...a áno ...súhlasím , je to individuálne .........

No záleží aj od stavu pacienta ...
...keď mi svojho času robili , nadopovaný som bol statočne , krútil som sa jak had na harpúne ......
...lenže to je už iná kapitola ...to bolo v podstate vyšetrenie pred operáciou ...
ludmilla
21.04.12,00:18
... skor zalezi od toho, co jej bolo podane a kolko
ludmilla
21.04.12,00:27
... ja som dostala propofol a dormicum a hladkanie ruky :D a .... nepamätam si nic, ale usmevov som rozdala vsetkym naokolo a narozpravala tolko blbosti :D
Sylvinka08
26.04.13,13:51
Sylvinka08, daj potom vedieť ako si dopadla....ja som sa ešte vždy neodhodlala:(

Sľúbila som, že sa ozvem, tak sa ozývam. Úspešne som kolonoskopiu u Trebuňu absolvovala. Musím veľmi veľmi veľmi pochváliť, tak ako som sa triasla a stresovala, tak to v pohode prebehlo. Je pravda, dali mi nejaký oblbovák a ten možno tak učinkoval, že ma skoro nič nebolelo, ani som sa nenazdala a už bol koniec. Je to jedno, ale prebehlo to skvele. Po vyšetrení ma na balkóne čakala káva keksík a voda. Po tých predchádzajúcich 2 vyšetreniach, keď som stukala od bolesti, toto bolo niečo neporovnateľné.

Výsledky sú ok, zápal hrubého čreva už nie je. Chválabohu.
Valcake
27.04.13,00:17
Sylvinka, som rada, že si to takto super zvládla a aj výsledok je dobrý. Drž sa aj naďalej ;):) Nevieš názov oblbováka???
Sylvinka08
29.04.13,07:01
Valika, pozriem doma do papierom, či to tam je napísané.
Valcake
29.04.13,09:12
OK. ďakujem
buchač
29.04.13,13:41
Sylvinka, som rada, že si to takto super zvládla a aj výsledok je dobrý. Drž sa aj naďalej ;):) Nevieš názov oblbováka???
Vo Vojenskej dávajú/li ...

Dolsin a Dormicum ...

Vlastnosti a špecifikáciu nájdeš na nete ...
Sylvinka08
30.04.13,08:10
Valika, čítam akurát z papierov: "premedikácia Apaurin 1/2 amp." Keby som vedela, že tak ľahko to pôjde, tak tam idem už dávno a nerobím toľko stresu a paniky. Keby si sa rozhodla isť, držím palce.
Valcake
01.05.13,23:41
Juraj, to by som brala, ale keď som sa pýtala dr. tak mi povedal, že nedávajú nič...tak neviem:(..ty si protekčný pacient:D
buchač
02.05.13,05:50
...hehehehe....a poviem Ti ???????

Ale sestričky poznám ( a naopak ) , pri objednávaní na termín sa vždy opýtam , či aj včeličky dostanem ...lebo inak nech ani do diáru nič nepíšu ...