Džuli
05.08.08,13:50
Pošlite mi niekto vzor Zápisu o hrubom porušení pracovnej disciplíny. Zamestnanci mali pozitívne dychové skúšky na alkohol. A čo ak mi odmietnu podpísat zápis?
VERONIKA6
05.08.08,12:03
Pošlite mi niekto vzor Zápisu o hrubom porušení pracovnej disciplíny. Zamestnanci mali pozitívne dychové skúšky na alkohol. A čo ak mi odmietnu podpísat zápis?
Porušenie pracovnej disciplíny - napomenutie

Dňa ....... bola vykonaná dychová skúška na alkohol kde bolo u Vás zistené požitie alkoholických nápojov počas pracovnej doby. Váš priestupok považujem za závažné porušenie pracovnej disciplíny, za čo Vám vyslovujem napomenutie.
Na uvedený deň Vám udeľujem absenciu s krátením dovolenky o dva dni /jeden až dva dni môžu byť/.
Zároveň Vás upozorňujem, že v prípade akéhokoľvej ďalšieho porušenia pracovnej disciplíny bude s Vami rozviazaný praconý pomer v zmysle zákonníka práce.
wagner
05.08.08,19:37
Asi to nepodpíšu. Kto im robil dychovú skúšku na alkohol? Má to byť určené (teda presne vymedzená funkcia)vo vnútornom predpise - napr. v pracovnom poriadku, alebo v inom predpise. Tiež musí byť vo vnútornom predpise jasne stanovené, koľko dní dovolenky sa odráta za absenciu. Pokiaľ nemáte vnútorný predpis, tak to ani na nich neskúšaj. Keď to dajú na súd, tak vyhrajú. S tým vnútorným predpisom musia byť preukázateľne zoznámení;). Rieš to najprv tým, že ich pošleš domov a dáš im absenciu a treba prijať vnútornú smernicu alebo pracovný poriadok. Potom to bude OK.
willma
06.08.08,06:23
KGGV
15.06.09,10:25
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť, ako máme postupovať. Máme zamestnanca, u ktorého máme už dlhšiu dobu podozrenie, že býva v práci pod vplyvom alkoholu. Nepožíva ho priamo tu,ale asi pre prácou je prvá zastávka v krčme. Kúpili sme tester, ale ešte sme ho nevyskúšali, lebo nevieme presne, ako ďalej pokračovať. Poslať zamestnanca domov? Poslať mu upozornenie? Alebo sa môže dať za závažné porušenie pracovnej disciplíny okamžitá výpoveď. Poraďte ti mi prosím, ďakujem.
Sabadka
15.06.09,10:32
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť, ako máme postupovať. Máme zamestnanca, u ktorého máme už dlhšiu dobu podozrenie, že býva v práci pod vplyvom alkoholu. Nepožíva ho priamo tu,ale asi pre prácou je prvá zastávka v krčme. Kúpili sme tester, ale ešte sme ho nevyskúšali, lebo nevieme presne, ako ďalej pokračovať. Poslať zamestnanca domov? Poslať mu upozornenie? Alebo sa môže dať za závažné porušenie pracovnej disciplíny okamžitá výpoveď. Poraďte ti mi prosím, ďakujem.

To že máte podozrenie nestačí, ak už máte ten tester, tak ho využite, musíte mať relevantný dôkaz o tom, že nastúpil do práce pod vplyvom alkoholu. U nás preventívne dávame fúkať zamestnancom, vykonáva to bezpečnostný technik, zástupca zamestnancov a niekto z vedenia. Ak nemáte podložené, že naozaj je pod vplyvom alkoholu (čo nemusí byť alkohol a tam ti pomôže len krvná skúška)
na základe čoho ho pošleš domov, alebo na zákade čoho určíš závažné porušenie pracovnej disciplíny? To že máte podozrenie ešte neobstojí ani nie je postačujúce. Nedržím stránku tomu zamestnancovi, ale musíš konať tak, aby z toho nebol zbytočne súdny spor pre neplatnosť výpovede.

Samozrejme v pracovnom poriadku musíš mať podychytené, čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny a aké sankcie a opatrenia z toho vyplývajú.
mirrom
15.06.09,10:47
s tym nafukanim to nie je take jednoznacne, v pripade ak pouzivate len nejaky necertifikovany tester, ktory nie je pravidelne kalibrovany. takato skuska sa potom povazuje len za orientacnu a na jej zaklade by vypoved sudne mohla byt vyhlasena za neplatnu, ak to zamestnanec neskor zaprie a odvola sa voci tomu. v pripade ak je podozrenie na alkohol, je mozno pouzit aj takyto tester, ale pre nasledne pravne ukony je vysledok potrebne potvrdit a to bud krvnou skuskou alebo certifikovanym testerom - alebo v zapise o puziti alkoholu pouzit stylizaciu, kde zamestnanec svojim vyjadrenim potvrdi podpisom ze je pod vplyvom alkoholu.
KGGV
15.06.09,12:27
Ďakujem za reakcie.A ak by sa použil certifikovaný tester, aký je ďalší postup? Môže dostať výpoveď od zamestnávateľa za porušenie disciplíny alebo musí byť najprv napomenutý?
Sabadka
15.06.09,12:41
Ďakujem za reakcie.A ak by sa použil certifikovaný tester, aký je ďalší postup? Môže dostať výpoveď od zamestnávateľa za porušenie disciplíny alebo musí byť najprv napomenutý?

Čo máš v internej smernici? Postupuj podľa toho, ak ju nemáte, tak mu dajte písomné napomenutie, vypracuj smernicu a potom môžeš postupovať §68 ZP, pozri aj § 70 ZP


§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zam-ľ aj zam-nec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
mirrom
15.06.09,15:15
Ďakujem za reakcie.A ak by sa použil certifikovaný tester, aký je ďalší postup? Môže dostať výpoveď od zamestnávateľa za porušenie disciplíny alebo musí byť najprv napomenutý?
otazka preukazaneho pozitia alkoholu v praci sa v dnesnej dobe uz automaticky posudzuje ako zvlast hrube porusenie pracovnej discipliny s moznostou okamzitej vypovede. takze je len na voli zamestnavatela, ci to bude riesit miernejsim postihom alebo rovno pristupi k vypovedi, aj keby to bolo len prvy krat. pri pripadnom sudnom spore nema (opity) zamestnanec sancu spochybnit zamestnavatelov postup
Braňo
17.06.09,11:49
Je možné považovať porušenie interného predpisu spoločnosti, o ktorom zamestnanec nevedel (zamestnávateľ nemá podpísané, že bol oboznámený s týmto predpisom) za dôvod na okamžité zrušenie PP - hrubé porušenie prac.disciplíny?
Sabadka
17.06.09,12:07
Je možné považovať porušenie interného predpisu spoločnosti, o ktorom zamestnanec nevedel (zamestnávateľ nemá podpísané, že bol oboznámený s týmto predpisom) za dôvod na okamžité zrušenie PP - hrubé porušenie prac.disciplíny?


Chyba zamestnávateľa, pri prijímaní do pracovného pomeru, by mal byť zam-nec oboznámený (preškolený ) z BOZP a PO a tak isto by mal byť oboznámený aj s pracovným poriadkom zamestnávateľa. Podotýkam dokázateľne oboznámený.

Z druhého uhľa pohľadu zas tvrdím, že neznalosť neospravedlňuje.
Braňo
17.06.09,12:15
a v prípade výpovede, je možnosť napadnúť neplatnosť výpovede?
Sabadka
17.06.09,12:18
a v prípade výpovede, je možnosť napadnúť neplatnosť výpovede?


Rozoberali sme v príspevkoch vyššie, že záleží na tom, či právoplatným spôsobom preukáže požitie alkoholických nápojov počas pracovnej doby.
Braňo
17.06.09,12:21
Nejedná sa o alkohol.
Sabadka
17.06.09,12:30
Nejedná sa o alkohol.

A o čo? nemôžeš širšie opísať?
Braňo
17.06.09,12:38
A o čo? nemôžeš širšie opísať?

Zamestnanec má počas pracovnej doby vykonávať aktivity iba pre zamestnávateľa, avšak zamestnanec urobil jednu aktivitu pre iného. Nedostal však písomné upozornenie pre porušenie prac. disciplíny, a ani do mesiaca po zistení nebol riešený okmžitým skončením pracovného pomeru. Je možné použiť takýto argument po uplynutí troch mesiacov- zo strany zamestnávateľa?
mzdarka renca
17.06.09,12:38
Zamestnanec má počas pracovnej doby vykonávať aktivity iba pre zamestnávateľa, avšak zamestnanec urobil jednu aktivitu pre iného. Nedostal však písomné upozornenie pre porušenie prac. disciplíny, a ani do mesiaca po zistení nebol riešený okmžitým skončením pracovného pomeru. Je možné použiť takýto argument po uplynutí troch mesiacov- zo strany zamestnávateľa?

Nie