Kelis
28.04.05,07:33
Ahojte ľudkovia,

som začínajúca SZČO a na začatie mojej činnosti som dostala príspevok z úradu práce. Resp. ho ešte len dostanem. Vo vyhľadávači som nenašla nič o kontrole z úradu práce, ktorá má samozrejme právo na kontrolu účtovných dokladov, resp. faktúr, ktoré slúžia ako doklad, že som tie peniažky použila správne a hlavne na to, čo som uviedla v podnikateľskom pláne.
Tak je tu niekto, kto už takúto skúsenosť s kontrolou má? Čo presne chcú a načo sa zameriavajú? Boli problémy? Okrem faktúr ste mali aj kúpno predajné zmluvy?

ĎAKUJEM:)
ajula1
28.04.05,07:48
ahoj! toto by aj mna velmi zaujímalo...
kelis chcem sa ta spýtať kedže aj ja idem požiadať o tento príspevok či nemáš nejaký dobrý vzor toho podnikateľského plánu a aké to bolo pred komisiou či si v pohode prešla???
lenkak
28.04.05,07:53
Pred piatimi rokmi som vybavovala mojej mamine tiež takýto príspevok, len s tým rozdielom že mala zriadené chránené pracovisko. Ale ona vopred už na UP spisovala, čo by si za tie poskytnuté peniaze kúpila, kupovala zariadenie, stroje, HIM. Kúpnu zmluvu potom vzala na UP, že naozaj tie ich prostriedky minula na to, čo sa s nimi vopred dohodla. Musela to proste zdokladovať. Problém nebol žiaden, len pre mňa robota navyše ale stálo to za tie peniažky.
ajacik
28.04.05,07:55
v prílohe je štruktúra podnikateľkého zámeru.
Obhajoba pred komisiou sa už nerobí. TEraz na priznanie príspevku stačí dobre vypracovaný podnikateľský zámer a následne príprava na podnikanie (zabezpečí UPSVaR). Ak budeš mať správne vypracovaný PZ, tak ti bez problémov priznajú príspevok. Ide o paušálny príspevok, ktorý nedokladuješ na začiatku, ale až v priebehu podnikania môže prísť kontrola. Zistím, akým spôsobom a čo kontrolujú a dám Vám vedieť. Mám aj vypracovaný PZ ako vzor, ale ten pošlem SS ak bude mať niekto záujem.
miriza
28.04.05,08:01
Mám známu ktorá dostala 80.000,- mala krajčísku dielňu. Keď jej prišli na kontrolu tak jej neprešlo, že má oválny stôl a mali ho v kuchyni. Nemohli uveriť tomu, že aj na oválnom stole sa dajú vystrihovať strihy. Musela vrátiť sumu 9.500,- Sk.
ajula1
28.04.05,08:06
ajacik!
ahoj ja by som bola velmi rada ak by si mi poslal ten PZ ...
velmi by mi to pommohlo...
tonkat
28.04.05,08:14
Alenka, aj ja by som poprosila PZ. Ďakujem pekne. Pozdravujem ťa.
dara
28.04.05,08:50
Ajačik prosím si aj ja poslať. Ďakujem pekne už vopred.
otázka
28.04.05,09:40
Ja som ho dostala v pohode,pod.plán som si vyhotovila sama a všetko prebehlo hladko.Robím účtovníctvo doma.
Kelis
28.04.05,09:49
Ahoj ajacik,

prosim prosim ak mas tu moznost, zisti ako ta kontrola z UPSVR prebieha, ja si tu sumu Sk 76 000,- ktorú by som mala dostať aj zdokladujem, ani s obhajobou by som potom nemala mať problém ale bude problém možno s tým, že podnikám doma a napr. takú skryňu neviem ako im vysvetlím.

Dik
Laura1
29.04.05,08:20
Po novom, keď dostaneš príspevok z úradu práde, sumu dostaneš na účet a máš na do 2 roky, aby si minula tie peniaze. Samozrejme tak, alebo aspoň veľmi priblížne tak, ako to bolo v podnikateľskom zámere. Netreba to zdokladovať na úrade, ale všetko má byť pripravené na prípadnú kontrolu.
Ak máš nárok aj na dodatočné náklady t.j. chránená dielľňa pre ZPS, musíš si všetko kúpiť z vlastných peňazí, požiadať o preplatenie /priložiť faktúru, výdavkový doklad z tvojej firmy/ a úrad preplatí 90%.
otázka
29.04.05,08:28
Ak budeš robiť účtovníctvo doma ako ja,miestnosť v ktorej budeš pracovať,u mňa je to obývačka tak si môžeš dať do nákladov kľudne aj sedačku nielen skriňu.Ale v PZ musíš žiadať financie aj na zariadenie kancelárie,čo v mojom prípade mi je naozaj tá obývačka,kde mám prac.stôl s počítačom.
Jara
29.04.05,08:32
Takýto príspevok som dostalo pred dvoma rokmi na nákup HIM a DHIM a chodia stále na kontroly. Včera práve boli zase. Takže najprv som musela zdokladovať čo bolo nakúpené, t.j. faktúru bankový al. pokladničný doklad a to podľa projektu a osobne si to prišli pozrieť, kde mam, koľko ap. Napr. počítače, stoly, stoličky atď. No a teraz chodia každoročne s tým zoznamom a kontrolujú či to nezmenilo majiteľa a či to tam na tom mieste je a či sa to používa. Ohlásia sa týždeň pred kontrolou, prídu prebehnú podľa zoznamu a odídu... Toť vsjo...
Podmienka ešte je prevádzkovať určitú prevádzku ako bolo v projekte. Ja som mala 3 roky, takže ak by to nebolo splnené, tak musím vrátiť peniaze a tiež išlo o chrán. dielňu tak mám 10 miest a keď mi niekto odíde, musím do 30 dní prijať na jeho miesto nového a všetko vydokladovať /odhl.,prihl. prac.zmluvy a každú zmenu/
kristi
02.05.05,11:52
Ja so požiadala o príspevok, bez problémov schválili PZ(nebolo treba nič obhajovať a pod.), peniaze som potom dostala asi za 20 dní. Na úrade vtedy hovorili, že kontroli určite ku každému prídu aj z úradu práce ale aj z ministerstva, keďže tie peniaze poskytuje Európsky sociálny fond.
ajacik
02.05.05,12:28
Ja sa ospravedlnujem všetkým, ktorým som ešte neposlal PZ. Mám strašne málo času, ale neskôr určite.
Zisťovala som, čo s tou kontrolou. Môžu prísť bud z UPSVaR alebo z Europskeho sociálneho fondu.
Jediná podmienka, ktorá musí byť splnená po poskytnutí príspevku je to, že musí byť použitý iba na "veci", ktoré sú uvededné v PZ. Je lepšie tam uviesť radšej viac vecí, napr. aj za 150 tisíc s tým, že ostatné plánujete financovať sami. No a potom sa môžte rozhodnúť, čo si zaobstaráte za poskytnuté peniažky. Takže ak vám schvália PZ (čo je v 99%) a poskytnuté peniaze použijete v súlade s PZ, tak vám kontola nič nemôže vytknúť.
Info som čerpala od pracovníčky Eur. soc. fondu.
ondrejvla
02.05.05,13:55
Prečítala som si celú tému a s prekvapením zisťujem, že PZ je priložený v odpovedi č. 4 ! Je tam rozvrh, ako má vyzerať, čo musí obsahovať, tak kde je problém?
Už vypracovať si ho musí každý sám, no a najmä odporúčam všetkým, ktorí majú problém s pravopisom, si to pred odoslaním dať skontrolovať tomu, kto ovláda pravopis!
ajacik
02.05.05,14:32
Prečítala som si celú tému a s prekvapením zisťujem, že PZ je priložený v odpovedi č. 4 ! Je tam rozvrh, ako má vyzerať, čo musí obsahovať, tak kde je problém?
Už vypracovať si ho musí každý sám, no a najmä odporúčam všetkým, ktorí majú problém s pravopisom, si to pred odoslaním dať skontrolovať tomu, kto ovláda pravopis!
je len štruktúra. ja už mám vypracovaný :). len tam musím povymazávať nejaké údaje. ale som si všimla, že viacerí už majú schválený príspevok a teda musia mať vypracovaný PZ. čo sa takto podeliť s tými čo ho potrebujú? ja ho tiež pošlem, ale ako som spomínala, tak až neskôr.
Kelis
09.05.05,10:47
Ahoj,
takže ja som do môjho podnikateľského zámeru uviedla skriňu v hodnote Sk 10 000.
V prípade kontroly, ak mám v tej skrini osobné veci, šaty a tak a nie účtovníctvo, lebo v tej izbe bývam aj spolu s manželom a bývame u mami, ktorá je vlastníkom bytu a ktorá samozrejme musela súhlasiť s vykonávaním mojej činnosti v priestoroch bytu, mám svoje a manželove veci vyhádzať a založiť ju šanónmi a iným účtovníckym materiálom? Poraď prosím, veď aj ty tú sedačku určite používaš pre svoje potreby:Nie?Ja mám asi z tej kontroly väčší strach než by som mala mať.
Ďakujem
lydinka
09.05.05,19:55
ahojte
aj ja som poziadala o takyto prispevok a prave dnes mi tie peniazky prisli, ale tiez sa tej kontroly bojim. Uviedla som miesto podnikania moje trvale bydlisko, avsak ja tam uz 5 rokov nebyvam. Na urade mi povedali, ze mam prist spisat dodatok k zmluve {povedala som totiz ze len teraz sa idem stahovat| ale neviem ci som urobila dobre
Naďa
09.05.05,20:24
Ja som príspevok dostala pred 1,5 rokom. Vypracovala som si podnikateľský zámer, dostala peniaze a zdokladaova ich výdaj. Pretože výdaj súhlasil s podnikateľským zámerom, stačilo im to. Môžu mi prísť na kontrolu (pracujem doma), obavy nemám. Zatiaľ však nedošiel nikto a asi ani nepríde. Ja však opisujem podmienky poskytnutia príspevku spred 1,5 roka, keď končil ÚP. Možno teraz je to už trochu iné.
otázka
10.05.05,06:23
Áno, malo by to byť presne tak ako píšeš,že v tej skrini by mali byť veci čo sa týkajú účtovníctva, lebo si ju kúpila z dotácie.Ale neboj oni sa ohlasujú vopred,takže budeš mať čas ju vyhádzať a dať do nej veci ako šanóny a atd.
Kelis
10.05.05,09:03
Tak to je fasa, mám čo robiť, vyhádzať moje i manželové veci. Ale aspoň budeme mať obaja dôvod urobiť si potom poriadok.
Ďakujem, ste všetci fakt užasní že sa tak zapájate do diskusie.
A ešte lepšie je, že taká stránka pre nás "ťažko pracujúcich občanov" existuje.
aladin
10.05.05,10:31
Ak budeš robiť účtovníctvo doma ako ja,miestnosť v ktorej budeš pracovať,u mňa je to obývačka tak si môžeš dať do nákladov kľudne aj sedačku nielen skriňu.Ale v PZ musíš žiadať financie aj na zariadenie kancelárie,čo v mojom prípade mi je naozaj tá obývačka,kde mám prac.stôl s počítačom.no o vyššie uvedenej sedačke by sme mohli začať polemizovať pokial je v obývačke a nie niekde v samostatnej prevádzke......
Janca
10.05.05,10:53
Mám malú podotázku: Dá sa ten príspevok alebo dotacia žiadať aj po vybavení živnosti a za akú dobu dozadu ?
Kelis
10.05.05,11:37
Ahoj Janca,

pokiaľ ja viem, príspevok z úradu práce sa už žiadať nedá ak už živnosť máš, ja som bola v znevýhodnenej skupine uchádzačov (do 25 r.), musela som byť vedená na úrade práce minimálne myslím 3 mesiace (ja som bola až vyše roka) a musela som spísať podnikateľský zámer, vybaviť živnosť na ŽÚ, zriadiť si podnikateľský účet v banke, nakoľko podnikám v byte, v ktorého vlastníkom je moja mama, museli sme spísať čestné prehlásenie že súhlasí s výkonom mojej živnosti v priestoroch bytu, potvrdenie som musela dať notársky overiť , medzitým som musela absolvovať prípravu na začatie podnikania formou testu, v ktorej boli základné otázky z oblasti podnikania, a to všetko som musela doniesť na úrad práce v 10 dňovom predstihu. Makačka!!!A to ma ešte tá pani z úradu potešila, že sa chodia ľudia sťažovať že im nedošli peniaze v do 30 dní, lebo chýbajú peniaze v štátnom rozpočte. A tak mi zostáva len dúfať, že na mňa tam ešte dačo zvýšilo a že mi tie moje peniažky do konca mája dôjdu.
Kelis
10.05.05,12:04
To vieš, takto by sa dalo polemizovať o všetkom, nakoľko podnikám v mieste môjho bydliska. O sedačke, o skrini, proste o všetkom čo máš uvedené v podnikateľskom zámere a čo si aj musela z príspevku nakúpiť, a to len preto lebo tam aj bývaš.
Mám ešte jeden dotaz, v PZ som uviedla počítač, monitor, softvér, účtovnícky program, stôl pod počítač, stoličku, spomínanú skriňu. Ak suma ktorú so vyčlenila napr. na počítač so všetkým čo k nemu patrí bude vyššia ako je uvedená v zámere a keď si kúpim ešte ten stôl a stoličku a napr. na skriňu mi už nezvýši???Nebudú problémy??? Jednoducho radšej investujem do kvalitného počítača a spoľahlivého softvéru, než do skrine. Veď som sa im týmto zaviazala že dva roky budem podnikať. Nemusím vám hovoriť aká stará šunka bude ten počítač o dva roky.
Čo vy na to???
otázka
11.05.05,06:44
Nebudú problémy, to že Ti nevyšlo na iné veci je Tvoja vec,preto je lepšie dať do zámeru veľa vecí lebo niečo môžeš nakúpiť výhodnejšie,niečo nie.Ja so tiež prešvihla počítač o 5000,- Sk.Čo sa týka tej sedačky,bolo mi vtedy na úrade povedané,že ak budem podnikať doma má k tomu byť vyhradená 1 miestnosť.A nech prídete do ktorejkoľvek kancelárie,väčšinou tam tú sedačku nájdete,ale prečo by som mala dávať za prenájom kanc. len tak niekomu do vačku?Skrátka obývačka je mojou kanceláriou a je to vyriešené tak,že je to aj obýv.aj kancelária.Na vizáž to aj tak vyzerá a všetci sú spokojný.
Šebestová Jana
11.05.05,09:39
ja si tiež idem podať žiadosť o príspevok na podnikanie, mne na ÚP povedali, že podmienka je -musím 2 roky podnikať a nemusím dokladovať, čo si za tie peniaze kúpim, ale keby som živnosť zrušila skôr, musím alikvotnú časť vrátiť.
To som ani nevedela, že chodia nejaké kontroly, v minulosti som tiež dostala z ÚP dotáciu a žiadnu kontrolu som nemala, im to môže byť jedno, hlavne, že sa ťa zbavia
Kelis
12.05.05,05:31
Tak ďakujem, ale máš pravdu, ale aj som nesmierne rada, ženemusím vystávať tie neznesiteľné rady na úrade práce, kde sa každý predbieha a kde je taký chaos. Ja si myslím že využiť príspevok je super vec, ale priznám sa že keby som nemala svojich klientov, tak sa do toho asi nepustím. Účtovníkov a účt. firiem je už aj tak dosť, a aj dva roky môže byť niekedy nesmierne dlhá doba. Dúfam teda, že všetko dobre dopadne a že kontrola mi nič nebude vytýkať, veď tie peniaze nevyhodím do vzduchu, kúpim za ne to, čo potrebujem ,aby som mohla fungovať a zarábať. Všetko v zmysle zákona, takže by to malo byť všetko O.K.
Šebestová Jana
12.05.05,08:06
z ÚP kontrolujú aj to, či vykonávam prácu, ktorú som uviedla v podnikateľskom pláne? lebo v živnosti budem mať napísaných viac voľných živností,a ak sa mi nepodarí rozbehnúť živnosť podľa podn. plánu, chcem vyskúšať niečo iné,stačí mi viesť jednoduché účtovníctvo, keď nebudem platcom DPH, ako platiť dane, je lepšie paušálnu alebo odkladať účty?
Veľa otázok, ale mám z toho trocha strach, na ÚP som už 6,5 roka, z toho skoro 5 rokov som práceneschopná, súdila som sa so soc. poist o invalidný dôchodok, ale nepriznali mi ho, hľadám prácu, ale beznádejne, bola som dlho doma a to je problém.
Šebestová Jana
18.05.05,06:45
včera som si podala žiadosť o dotáciu na podnikanie, predložila som podnikateľský plán a množstvo iných dokladov, pracovník na úrade práce si prečítal môj podnikateľský plán a spýtal sa ma, ako využijem dotáciu, povedala som, že na základné vybavenie kancelárie, odpovedal mi, že na to nepotrebujem počítač, že farktúry si môžem písať ručne a účtovníctvo si môžem dať robiť účtovníčke, trocha ma to zarazilo, že v 21. storočí, keď máme výpočtovú techniku si mám všetko robiť ručne, poslal ma do podateľne, aby som tam všetko odovzdala a mám čakať, že ma pozvú na nejaké testy, nepovedal čoho sa budú týkať a nedal mi ani žiadny materiál, neviete, čo to bude za testy???

Ďakujem
lenkak
18.05.05,07:23
Testy?? S tým som sa nestretla a to som pre maminu mala vybavenú dotáciu z UP. Podmienka bola iba tá, mať živnosť 3 roky, a viesť osobitne réžiu na Chránené pracovisko nakoľko sme ho aj zriadili kvôli tomu, že moja mamina je ZPS. Jedine sme spísali s UP zmluvu na tú dotáciu a to bolo všetko. Viem, že predtým zasadala komisia z UP komu pridielia ten príspevok a v tej dobe zasadali raz za tri mesiace. Ale vybavovali sme dotáciu na stroje, nie na PC, ale viem, že poskytujú poskytujú príspevok aj na PC a vybavenie kancelárie, podľa zamerania živnosti, a ja som musela do žiadosti o dotáciu aj vypísať na čo miniem ich dotáciu, presne rozpísať čo konkrétne kúpim.
Kelis
19.05.05,06:50
Čo sa týka tých testov. Test obsahuje základné otázky týkajúce sa podnikania, resp. všetko to, čo musí resp. by mal aspoň z časti každý podnikateľ vedieť. Aké má povinnosti voči štátu, voči poisťovniam a tak. Test nie je ťažký, ja konkrétne som s ním problémy nemala, nakoľko toto musím ako účtovníčka a daňový a účtovný poradca samozrejme ovládať, ale písali sme ten test všetci bez rozdielu. Stolár, murár, kozmetička, kaderníčka, jednoducho všetci. Po absolvovaní testu dostaneš osvedčenie, ktoré ani sama neviem načo ti bude. A k tomu počítaču. Neviem ti v tom veľmi poradiť, asi záleží od človeka u ktorého si ten príspevok vybavuješ. Ja som samozrejme s týmto problém nemala, nakoľko sa v účtovníckej sfére bez kvalitného počítača a účt. softwéru nezaobíjdem. Takže neviem na čo konkrétne si ten projekt podala, ak však usúdia že fakt ten počítač nesúvisí s činnsťou uvedenou v projekte nemusia ti to schváliť. Asi toľko.
Šebestová Jana
19.05.05,14:37
a približne aké otázky sú na tých testoch, aby som vedela, čo si mám pozrieť

a to naozaj zasadajú raz za tri mesiace?
lenkak
19.05.05,16:31
Pred piatimi rokmi zasadali len raz za tri mesiace, možnože v tvojom kraji aj viackrát.
Kelis
20.05.05,06:55
Ahoj,

veľa si už toho testu nepamätám, ale určite si preštuduj živnostenský zákon, hlavne čo sa týka poistnenia. Otázky, ktoré si pamätám: Aká je teraj sadzba dane v %. Aké je povinné poistnenie pre SZČO? Kedy nadobúda pracovná zmluva účinnosť? A to je asi tak všetko. Bola to otázka 10 minút, takže naozaj si už na viac nespomeniem. Chcem sa Ťa spýtať, o čom sa tu bavíte s Lenkou o tom zasadaní???Nerozumiem.
Zuzka11
20.05.05,07:35
Mám malú podotázku: Dá sa ten príspevok alebo dotacia žiadať aj po vybavení živnosti a za akú dobu dozadu ?
Nedá...živnosť si musíš vybaviť až po schválení žiadosti. Info z UPSVaR.
Zuzka11
20.05.05,07:42
a približne aké otázky sú na tých testoch, aby som vedela, čo si mám pozrieť

a to naozaj zasadajú raz za tri mesiace?
komisia je podľa počtu žiadostí...aj 2x v mesiaci:-)
otázka
20.05.05,09:29
To máte "múdre hlavy" na tom úrade.Mala si im povedať,nech oni robia bez počítača.Tákéto jednanie by som si ja osobne vyprosila.Ja som si z dotácie kúpila hlavne počítač a multifunkčné zariadenie a pracovníčky na našom úrade práce pomáhajú uchádzačom aj s PZ,poradia čo dopísať atď.Čo sa týka tých tewstov,pokiaľ robíš s účtovníctvom urobíš to sú tam možnosti a jedná sa hlavne o registráciu podnikateľa na DÚ a v poisťovniach,o odvodoch atď.Zasadajú podľa počtu uchádzačov a je to viac menej kolektívna práca.Skrátka nie je nad ľudský prístup.Tomu Vášmu pracovníkovi povedz,že máš na dotáciu nárok zo zákona a kúpiš si čo sama uznáš za vhodné.Kamarátka si tiež kúpila PC aj Alfu od Krosu.
garter
20.05.05,12:14
včera som si podala žiadosť o dotáciu na podnikanie, predložila som podnikateľský plán a množstvo iných dokladov, pracovník na úrade práce si prečítal môj podnikateľský plán a spýtal sa ma, ako využijem dotáciu, povedala som, že na základné vybavenie kancelárie, odpovedal mi, že na to nepotrebujem počítač, že farktúry si môžem písať ručne a účtovníctvo si môžem dať robiť účtovníčke, trocha ma to zarazilo, že v 21. storočí, keď máme výpočtovú techniku si mám všetko robiť ručne, poslal ma do podateľne, aby som tam všetko odovzdala a mám čakať, že ma pozvú na nejaké testy, nepovedal čoho sa budú týkať a nedal mi ani žiadny materiál, neviete, čo to bude za testy???

Ďakujem
To mi je nejaké divné. Čo ho do toho? Na ktorom úrade to bolo?
PS: Testy sa týkajú základných otázok ohľadne podnikania. Ak by si na nich neuspela, nezúfaj, pôjdeš do kurzu, kde získaš informácie, ohľadne podnikanie, ktoré Ti v podnikaní veľmi prospešné. Keď budeš si písať podnikateľský zámer, kľudne si tam daj čo Ty si myslíš, že na podnikanie potrebuješ. Neviem v akej oblasti chceš podnikať, ale technika je dnes už nevyhnutná súčasť akéhokoľvek podnikania. Rada Ti poradím... samozrejme aj ostatným, čo sa stretnú s neochotnými kolegovcami...
RenataK
20.05.05,13:28
Ja som si vybavovala dotáciu z ÚPSVR začiatkom decembra 2004 takto:
- vybavenie ŽL - začiatok činnosti od 15.12.
1. žiadosť
2. príprava podnikateľského zámeru
3. testík, tak ako bolo popísané vyššie + ústna prezentácia PZ
(a zodpovedanie niekoľkých otázok zo strany komisie - všetko sa týkalo obhajoby PZ, prešla som na prvýkrát, pomohlo mi, že som absolvovala kurz "Základy podnikania" ostatní, ktorí nemali niečo také za sebou museli ešte absolvovať kurz "Podnikateľské minimum" trvá cca 10 dní).
4. prebrala som si certifikát z toho testu
5. žiadosť o peniažky
- a 29.12.04 už som mala peniažky na účte.
Takže takto to bolo v SL. Ni je to nič zložité.
strapka
24.05.05,08:38
Ahoj poradkyne!

Dobre som pochopila, keď mám 2 roky živnosti za sebou, môžem si aj ja požiadať o dotáciu? Potrebujem nové PC aj program. Stačí prísť na úrad, vypísať nejaké tlačivo, predpokladám ZL, a podnikatelsky zamer?
Pekny den. :)
kristi
24.05.05,09:06
Neviem, ale či existuje viacero dotácií z ÚP, ale ja som žiadala o dotáciu na začatie živnosti, a vtedy je potrebné byť nazamestnaný najmenej 4 mesiace, vypísať potrebné žiadosti, výpis z registra trestov, podnikateľský plán(jeho šrtuktúru Ti dajú),urobiť ešte malý test na úrade - a to je všetko. Do 30 dní po schválení Ti pošlú peniaze.
strapka
24.05.05,09:34
Takže som to asi prešvihla, smola.:(
ajula1
24.05.05,09:35
ahoj RenataK...
chcem sa ťa opýtať čo sa ťa pýtali na tej komisii a čo bolo v tom teste.? ja mám ísť o týždeň na komisiu trošku sa toho aj obávam...
napíš mi ak môžeš čo najviac info...
Zuzan
27.05.05,06:35
Ahojte poraďáci,
aj ja čerpám prostriedky z ESF na začatie vykonávania SZČ. Nákupy podľa PZ som "prešvihla" a nakúpené veci musím ODPISOVAŤ. Pozor, za 2 roky musím minúť príspevok, t.j. "tie odpísané peniaze = príspevok", inak vrátim neminutú časť.
Ešte otázočka: Ako tento príspevok zaúčtovať do peňažného denníka?
otázka
27.05.05,08:02
Ako príjem OZD - bola som sa na to opýtať osobne na DÚ, lebo som ho priznávala v daňovom priznaní
ajula1
27.05.05,08:56
ja som práve dostala okruch tém čo budú na komisii!
v dvoch témach neviem presne o čom:
1. prehľad o podpore malého a stredného podnikania
2. formy štátnej pomoci
ak to niekto absolvoval o čom to asi bolo?
Zuziana
27.05.05,11:01
Ako príjem OZD - bola som sa na to opýtať osobne na DÚ, lebo som ho priznávala v daňovom priznaní

Pokiaľ si nakúpila krátkodobý majetok ´- jeden predmet do 30 000,- tak je to príjem OZD, a nákup výdavok OZD. Ak si však nakúpila dlhodobý majetok nad 30 000,- a budeš ho odpisovať, budeš mať príjem NZD. V rámci uzávierkových operáciií si preúčtuješ čiastku odpisov do príjmu OZD. Čiže v konečnom dôsledku nemá žiaden dopad na základ dane.
otázka
27.05.05,16:21
Nás pri tom pohovore, kedy sme písali aj ten test podnikateľa upozorňovali, že jednotlivé nakúpené veci nesmú prekročiť hranicu 30 000,- Sk, teda že nemôžu ísť na odpis. Ale podľa toho o čom sa v tejto téme bavíme celý čas, každý región má iný meter.
Lubomir1
31.10.05,08:15
Ja robím internetové stránky a prešliel mi aj digitálny fotoaparát. To asi závisí od toho, v čom chceš podnikať. Keď bude niekto napr. opravovať obuv, asi by mu fotoaparát neuznali. Ale asi prekročil dotyčný pracovník svoje kompetencie, keď ti núti spôsob vedenia účtovníctva a pod.
lienocka
24.10.06,17:12
Ahoj ajacik,

mas este uschovany vypracovany podnikatelsky zamer? Prosim o zaslanie, ak ano.
Dakujem
anicka 6
15.11.06,09:23
Ahojte poraďáci,
vrelá vďaka za Vaše rady. Práve sa chystám na vypracovanie podnikateľského zámeru za účelom príspevku z ÚP na začatia podnikania. Je možné niekde nájst vzory vypracovaných PZ (nie štruktúru) ?
Ďakujem
Aljok
15.11.06,10:56
Ahojte poraďáci,
vrelá vďaka za Vaše rady. Práve sa chystám na vypracovanie podnikateľského zámeru za účelom príspevku z ÚP na začatia podnikania. Je možné niekde nájst vzory vypracovaných PZ (nie štruktúru) ?
Ďakujem
Skús sa pozrieť sem http://www.porada.sk/showpost.php?p=313849&postcount=6
BMGinvest
18.11.06,16:06
Ahojte,
Moze tento prispevok na zacatie podnikania dostat aj student? Moze byt student registrovany na UP ako nezamestnany? :confused:
dik
Danila
18.11.06,17:55
Ahojte,
Moze tento prispevok na zacatie podnikania dostat aj student? Moze byt student registrovany na UP ako nezamestnany? :confused:
dikDo evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie, teda študent.
BMGinvest
18.11.06,17:58
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie, teda študent.


a ak studuje dialkovo?:)
Danila
18.11.06,18:21
a ak studuje dialkovo?:)Tak sa nejedná o sústavnú prípravu na povolenie. Môžeš teda navštíviť NÚP
BMGinvest
18.11.06,18:49
Tak sa nejedná o sústavnú prípravu na povolenie. Môžeš teda navštíviť NÚP

Plati toto iste aj ak student dialkovo studuje na strednej skole?
Danila
18.11.06,18:52
Plati toto iste aj ak student dialkovo studuje na strednej skole?Áno, platí.:) :) :)
sway
18.11.06,18:54
Pri kontrole budú hlavne kontrolavať či si nakúpila presne to, na čo si žiadala príspevok - presne podľa predloženého podn.plánu. teda pozor, aby si mala nakúpené konkrétne tie veci o ktoré si žiadala, ak toto nie je dodržané, môžu žiadať časť dotácie vrátiť.
DUŇA
18.11.06,19:27
A ked by si sa nahodou odklonila nakupom veci od veci, ktore si uviedla v podnikatelskom plane, tak od nakupu myslim, ze do 15. dni by si to mala len pisomne oznamit na úrad, ktory Ti prispevok poskytol. Inak by to nemal byt problem, ved v priebehu 2 rokov, kedy mozes peniaze vycerpat, sa predsa mozes rozhodnut zakupit z prostriedkov uradu aj nieco ine, takze ak to vcas oznamis, je to o.k.
sway
18.11.06,20:29
A ked by si sa nahodou odklonila nakupom veci od veci, ktore si uviedla v podnikatelskom plane, tak od nakupu myslim, ze do 15. dni by si to mala len pisomne oznamit na úrad, ktory Ti prispevok poskytol. Inak by to nemal byt problem, ved v priebehu 2 rokov, kedy mozes peniaze vycerpat, sa predsa mozes rozhodnut zakupit z prostriedkov uradu aj nieco ine, takze ak to vcas oznamis, je to o.k.

nesúhlasím !!!
mám skúsenosť ako som písala v príspevku, treba ísť podľa plánu.
Dank
19.11.06,17:15
Milí poraďáci. Jeden dotaz čo sa týka príspevku na podnikanie. Bude UPSVaR tolerovať nákup aj bez faktúry? Konkrétne písací stôl vyrobený na mieru, ktorý vyrobí jeden starý pán, ktorý nie je SZČo, ale dôchodca, bývalý stolár a ten určite faktúru nevystaví. Ako by sme mali postupovať? Stačí kúpno-predajná zmluva, alebo... Bude to úrad práce akceptovať? Ďakujem.
dusan99
24.11.06,14:01
Padla tu kedysi nezodpovedaná otázka:
... z ÚP kontrolujú aj to, či vykonávam prácu, ktorú som uviedla v podnikateľskom pláne? lebo v živnosti budem mať napísaných viac voľných živností,a ak sa mi nepodarí rozbehnúť živnosť podľa podn. plánu, chcem vyskúšať niečo iné...
Vie na ňu niekto odpovedať?
sway
24.11.06,14:17
Padla tu kedysi nezodpovedaná otázka:
... z ÚP kontrolujú aj to, či vykonávam prácu, ktorú som uviedla v podnikateľskom pláne? lebo v živnosti budem mať napísaných viac voľných živností,a ak sa mi nepodarí rozbehnúť živnosť podľa podn. plánu, chcem vyskúšať niečo iné...
Vie na ňu niekto odpovedať?
....nepočula som o kontrole činnosti - podľa mňa to je logické, ich činnosť zrejme nebude zauímať, ale to či vykonávaš živnosť a 2 roky nechceš nič od štátu - lebo k tomu ťa zaväzuje prijatie poskytnutého príspevku. - môj názor ;)
koszi
09.11.07,10:35
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o čerstvé informácie týkajúce sa kontrol z ÚP. Predchádzajúce príspevky sú už dosť staré, určite došlo odvtedy k nejakým zmenám. Od decembra začínam podnikať oficiálne v mieste trvalého bydliska, ale prakticky tam už nebývam dlhé roky. Bojím sa sťahovania kanc. nábytku v prípade kontroly :)

Takže ak má niekto nové info, napíšte!

Vďaka.
sybila3
30.11.07,08:19
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či kontrola kontrolovala nálepky, ktoré som dostala od úradu, že musím nalepiť na každú kúpenú vec, je to nálepka europsky sociálny fond. Lebo zatiaľ som nič nelepila.
zsazsula
30.11.07,08:37
ja som tie nálepky nalepila všade ale podnikateľ stavebnik nakupil naradia -vrtačku a pod.čo použiva denno denne všade nam to opadalo tak neviem:):):):) ..............
sybila3
01.12.07,13:23
Ahojte, ešte by ma zaujímalo, či tie doklady, čo ste kupovali z príspevku máte zvlášť alebo normálne v účtovníctve , napr. v pokladni pripnuté k pokl.dokladu. Lebo nám na úrade povedali, že by sme to mali mať zvlášť založené aj pre kontrolu.
Zita5
01.12.07,13:57
Ahojte, ešte by ma zaujímalo, či tie doklady, čo ste kupovali z príspevku máte zvlášť alebo normálne v účtovníctve , napr. v pokladni pripnuté k pokl.dokladu. Lebo nám na úrade povedali, že by sme to mali mať zvlášť založené aj pre kontrolu.

Doklady o kúpe patria do účtovníctva . To znamená , že podľa mňa je na Vás akým spôsobom to preukážete , ak príde kontrola , tak napr. podľa Pokladničnej knihy . Kniha účet v banke , alebo Peňažného denníka vyhľadáte , pod akým číslom sa tie doklady o kúpe zúčtovali a kde sa nachádzajú potom vyberiete a predložíte . Myslím ,že to je ten najmenší problém . Ak chce úrad zvlášť , tak si spravte fotokópie na ktoré si poznačíte poradové číslo v PD , číslo VPD aleb BV a zo dňa . Ja by som to takto riešila .
veronikasad
01.12.07,14:26
Ahojte, ešte by ma zaujímalo, či tie doklady, čo ste kupovali z príspevku máte zvlášť alebo normálne v účtovníctve , napr. v pokladni pripnuté k pokl.dokladu. Lebo nám na úrade povedali, že by sme to mali mať zvlášť založené aj pre kontrolu.
Pred založením do účtovníctva si všetky doklady prefoť a napíš si na ne číslo pokl.dokladu alebo bankového výpisu. Ušetríš si čas v prípade kontroly z UP.

---------
Veronika
Hedo
04.12.07,10:11
Dobry den,

mam jednu otazku tykajucu sa krytia prispevku. Dostal som prispevok na zacatie podnikania ako SZČO poskytujuca sluzby v oblasti tvorby webdesignu, fotografickych sluzieb atd. Prispevok som planoval pouzit na notebook (cca 29000,-) a zvysok mal byt kryty odvodmi do zdravot. poistovne. Ubehli 2 mesiace od zacatia podnikania a nasiel som si pracu na HPP, kde budu za mna platit odvody. Planujem sa preto odhlasit zo ZP ako samoplatitel. Co ale ukazem pri kontrole z ÚP, ked mam len fakturu na notebook a 2x platbu do ZP? Rozdiel, ktory nemam kryty je zhruba 16 000,-.
Vopred dakujem za odpoved.
STRELEC
04.12.07,10:13
Hedo - nemáš v podmienkách poskytnutia príspevku, že do určitej doby, spravidla dva roky, neuzatvoríš pracovný vzťah???
Pozri sa radšej do zmluvy.
zanetth
04.12.07,10:18
Tiež som čerpala príspevok a na ÚP nám povedali, že je možné sa aj zamestnať (predtým to neplatilo) a zároveň aj mať ŽL, len treba oznámiť na ÚP (kde si dostal príspevok) - najlepšie písomne, že si nastúpil do zamestnania. Čo sa týka tej zvyšnej čiastky - nemáš v podnikateľskom zámere uvedené nejaké iné položky, na ktoré by si vedel tieto peniaze ako živnostník použiť?
Hedo
04.12.07,10:24
Hedo - nemáš v podmienkách poskytnutia príspevku, že do určitej doby, spravidla dva roky, neuzatvoríš pracovný vzťah???
Pozri sa radšej do zmluvy.

No v zmluve nebolo nic, ze sa nesmiem zamestnat. Inak by som do toho nesiel. Ale nasiel som na porade tento prispevok - http://www.porada.sk/t5034-prispevok-z-up-a-pracovny-pomer.html
A tam sa spomina, ze sice to v zmluve nie je, ale vyzaduje sa to. Neviem teraz, lebo aj na informacnom stretnuti na ÚP sa nespominalo, ze sa nesmieme zamestnat. Ale pre istotu si to radsej este overim.
Hedo
04.12.07,10:28
Tiež som čerpala príspevok a na ÚP nám povedali, že je možné sa aj zamestnať (predtým to neplatilo) a zároveň aj mať ŽL, len treba oznámiť na ÚP (kde si dostal príspevok) - najlepšie písomne, že si nastúpil do zamestnania. Čo sa týka tej zvyšnej čiastky - nemáš v podnikateľskom zámere uvedené nejaké iné položky, na ktoré by si vedel tieto peniaze ako živnostník použiť?

Dakujem za odpoved. Tu su cisla z mojho PZ.
IX. Kalkulácia predpoklad. nákladov


a) notebook - cca 29 000,- Sk (kryté z príspevku)
b) odvody do Zdr. poisť. (2 roky) - cca 25 500,- Sk (časť krytá z príspevku)
Spolu: cca 54 000,- Sk
d) príspevok 46 859,- Sk
Rozdiel: 7 141,- Sk (rozdiel krytý z vlast. zdrojov)


Takze neviem, na co ine by som mohol cerpat ten prispevok.
STRELEC
04.12.07,10:29
No v zmluve nebolo nic, ze sa nesmiem zamestnat. Inak by som do toho nesiel. Ale nasiel som na porade tento prispevok - http://www.porada.sk/t5034-prispevok-z-up-a-pracovny-pomer.html
A tam sa spomina, ze sice to v zmluve nie je, ale vyzaduje sa to. Neviem teraz, lebo aj na informacnom stretnuti na ÚP sa nespominalo, ze sa nesmieme zamestnat. Ale pre istotu si to radsej este overim.Také niečo som mal na mysli. Predtým to bývalo priamo v zmluvách o poskytnutí príspevku.
Ešte by som vzal do úvahy (možno) ešte jednu vec: ak bude nutnosť vrátiť príspevok pre nesplnenie podmienky (aj keď v zmluve neuvedenej), budú sa poskytnuté Sk úročiť?
mirpo
04.12.07,10:32
Dobry den,

mam jednu otazku tykajucu sa krytia prispevku. Dostal som prispevok na zacatie podnikania ako SZČO poskytujuca sluzby v oblasti tvorby webdesignu, fotografickych sluzieb atd. Prispevok som planoval pouzit na notebook (cca 29000,-) a zvysok mal byt kryty odvodmi do zdravot. poistovne. Ubehli 2 mesiace od zacatia podnikania a nasiel som si pracu na HPP, kde budu za mna platit odvody. Planujem sa preto odhlasit zo ZP ako samoplatitel. Co ale ukazem pri kontrole z ÚP, ked mam len fakturu na notebook a 2x platbu do ZP? Rozdiel, ktory nemam kryty je zhruba 16 000,-.
Vopred dakujem za odpoved.
Súhlasím so zanetth, treba pozrieť do podnik. zámeru a kúpiť, čo zostalo.
Oprávnený výdavok je len ten, ktorý je aj v podnikateľskom zámere, ale nie je povinný, t.z. možeš, ale nemusíš si ho kúpiť... Hlavné je nahlásiť úradu práce každú zmenu do 30 dní - písomne. Po novom môžeš aj podnikať, aj byť zamestnaný, takže tu by problém nebol, ak nemáš v dohode s úradom napísané inak. ÚPSVaR-u dolož prac. zmluvu a info, že podnikáš a si súčasne aj zamestnaný.
Vrátené Sk by sa úročili, iba ak by to bolo aj zapísané v zmluve.
Pokiaľ nemáš na čo čerpať financie, nemôžeš s nimi manipulovať do ukončenia 2-ročnej lehoty, ale ak nemáš v dohode zapísané, že ich musíš vrátiť, tak ti ostávajú na účte:)
Katy a R
04.12.07,10:37
Dakujem za odpoved. Tu su cisla z mojho PZ.
IX. Kalkulácia predpoklad. nákladov


a) notebook - cca 29 000,- Sk (kryté z príspevku)
b) odvody do Zdr. poisť. (2 roky) - cca 25 500,- Sk (časť krytá z príspevku)
Spolu: cca 54 000,- Sk
d) príspevok 46 859,- Sk
Rozdiel: 7 141,- Sk (rozdiel krytý z vlast. zdrojov)


Takze neviem, na co ine by som mohol cerpat ten prispevok.

To bola chyba - keby si tam bol dal ešte kopírku, rezačku, alebo multifunkčné zariadenie... - veď si tam mohol uviesť aj sumu npr. 80 tis.
Teraz už musíš čerpať len na to, čo si napísal:mee:
Ešte možno ak by si si dal dobrovoľné poistenie v SP - napr. nemocenské ... aj to je dosť sporné - ak si uviedol len zdravotné poistenie (nemáš tam odvody - všeobecne?).
Zamestnať sa môžeš.
..ej, už som bola predbehnutá.. nestíham mimotemy
zanetth
04.12.07,10:37
Také niečo som mal na mysli. Predtým to bývalo priamo v zmluvách o poskytnutí príspevku.
Ešte by som vzal do úvahy (možno) ešte jednu vec: ak bude nutnosť vrátiť príspevok pre nesplnenie podmienky (aj keď v zmluve neuvedenej), budú sa poskytnuté Sk úročiť?

V zmluve by mal mať uvedené, ako je to s vrátením príspevku v prípade nedodržania zmluvy. V mojej sa hovorí len o alikvotnej časti a žiadne úroky nie sú spomínané.
STRELEC
04.12.07,10:39
To bola chyba - keby si tam bol dal ešte kopírku, rezačku, alebo multifunkčné zariadenie... - veď si tam mohol uviesť aj sumu npr. 80 tis.
Teraz už musíš čerpať len na to, čo si napísal:mee:
Ešte možno ak by si si dal dobrovoľné poistenie v SP - napr. nemocenské ... aj to je dosť sporné - ak si uviedol len zdravotné poistenie (nemáš tam odvody - všeobecne?).
Zamestnať sa môžeš.Navrhol by som úradu práce zmenu, doplnenie zmluvy, a to na rozšírenie použitia príspevku na samozamestnanie o veci, ktoré viem následne zdokladovať.
Hedo
04.12.07,10:41
Súhlasím so zanetth, treba pozrieť do podnik. zámeru a kúpiť, čo zostalo.
Oprávnený výdavok je len ten, ktorý je aj v podnikateľskom zámere, ale nie je povinný, t.z. možeš, ale nemusíš si ho kúpiť... Hlavné je nahlásiť úradu práce každú zmenu do 30 dní - písomne. Po novom môžeš aj podnikať, aj byť zamestnaný, takže tu by problém nebol, ak nemáš v dohode s úradom napísané inak. ÚPSVaR-u dolož prac. zmluvu a info, že podnikáš a si súčasne aj zamestnaný.
Vrátené Sk by sa úročili, iba ak by to bolo aj zapísané v zmluve.
Pokiaľ nemáš na čo čerpať financie, nemôžeš s nimi manipulovať do ukončenia 2-ročnej lehoty, ale ak nemáš v dohode zapísané, že ich musíš vrátiť, tak ti ostávajú na účte:)
Dakujem za odpoved. Nahlasim to ÚP, a ak je to tak ako hovoris, to by to bolo vyborne.
Hedo
04.12.07,10:47
Navrhol by som úradu práce zmenu, doplnenie zmluvy, a to na rozšírenie použitia príspevku na samozamestnanie o veci, ktoré viem následne zdokladovať.

No mozem vyskusat aj to, aj ked pochybujem, ze na take nieco pristupia. Ja chcem v zivnosti pokracovat dalej popri zamestnani, takze by som si vedel vykryt ten zvysok nejakou technikou, ale na to by naozaj trebalo spravit to doplnenie zmluvy.
STRELEC
04.12.07,10:48
Za pokus to podľa mňa rozhodne stojí. Bola by škoda nechať štátu zostatok príspevku.
milagros208
04.12.07,11:36
Ja by som chcela vedieť, či Úrad práce kontroluje len nákup, príp. spotrebu dotácie podľa podnikateľského plánu alebo aj jeho účtovanie. Jedná sa mi, či môžem DHIM zaúčtovať ako HIM a odpisovať ho. V dohode som o tomto nič nenašla. Vďaka.
STRELEC
04.12.07,11:41
Úrad práce zúčtovanie po stránke správnosti zúčtovania určite nezaujíma.
To už skôr DÚ :):)
STRELEC
04.12.07,11:42
Do nákladov môžeš poskytnutú dotáciu "rozpustiť" aj cez odpisy.
Chceš dosiahnúť zníženie obratu??
milagros208
04.12.07,11:55
Áno. Ide mi o zníženie POZD kvôli odvodom. A nejaké náklady navyše sa v budúcich obdobiach zídu. Tohto roku bolo nákladov dosť, takže vyššie ich nepotrebujem.
Zita5
04.12.07,12:04
Áno. Ide mi o zníženie POZD kvôli odvodom. A nejaké náklady navyše sa v budúcich obdobiach zídu. Tohto roku bolo nákladov dosť, takže vyššie ich nepotrebujem.

Len pripomínam , že ak sa rozhodnete pre odpis , tak aj príjem dotácie budete zahrňovať do príjmu OZD vo výške odpisov v danom roku .
milagros208
04.12.07,12:25
Ďakujem. Rozhodne by bolo jednoduchšie účtovať rovno všetko do nákladov, ale ak to pomôže, predsa len výška odpisov bude nižšia, teda aj POZD budú o čosi nižšie.
peterrr94
13.12.07,15:08
Zdravim.Mam taku otazku ,som na UP uz asi rok a chcel by som poziadat o prispevok.Ako dlho tam musim byt nahlaseny ,aby mi ho poskytli a aka je jeho vyska?Dakujem
koszi
14.12.07,07:51
Na ÚP musíš byť evidovaný min. 4 mesiace. Výška príspevku je odlišná podľa okresov, na základe percenta nezamestnaných, min. mzdy a iných faktorov. Napr. v okr. Galanta je to 70 975 Sk pre znevýhodnené skupiny (absolventi do 25r., nezamestn. nad 50r.), 49 946 Sk pre ostatných.
Ale to už bolo sem veľakrát napísané, treba trošku aj hľadať :rolleyes:
mia74
26.02.08,14:05
:)Dobrý deň všetkým účastníkom Porady! Dúfam, že sa táto téma od decembra ešte stane aktívnou...Vie mi prosím niekto, kto sa stretol v súčasnej dobe s kontrolou čerpania príspevku z ÚP povedať, či kontrolujú okrem nakúpených vecí a dokladov o kúpe aj stav podnikateľského účtu, na ktorý je príspevok poukázaný(či má poberateľ príspevku všetky zvyšné peniažky)...?? Myslím to tak, že ak by som napr. nepotrebovala hneď na začiatku podnikania kúpiť všetko z podn. plánu, ale niečo iné, a nemala by som aktuálne na to.., ...a pri kontrole tam peniaze jednoducho doložím:confused:...??? To účelové použitie je totiž pri začiatkoch dosť obmedzujúce... Mohla by som napr. tie peniažky z účtu všetky vybrať a previesť ich akože do pokladne a odtiaľ s nimi manipulovať...? Vopred ďakujem za odpoved(e)!
csongy
26.02.08,15:27
Som SZČO od decembra minuleho roku. Tiez som si ziadala o prispevok na podnikanie 68000. Sama som si vypracovala pod.zamer uplne laicky a stacilo. V predmetoch podnikania som mala aj podnikatelske poradenstvo a agenturnu činnost. Samozrejme ze pracujem doma v obyvacke kde mi chybal stol aj nabytok. Tak som si ho uviedla ako nutnost, ved na com budem pracovat? a kde si ulozim doklady? Pracovnicky na upsvar mi povedali ze ak tam budem mat hocijaky stol a na nom pracovne pomocky, teda notebook tak je to ok. A v skrinkach mam mat doklady, co aj mam, ved kde s tou kopou papiera co odkladame? Obhajila som si ten nabytok ako zariadenie mojej kancelarie a preslo to.
waitinka7
27.02.08,17:31
Môže mi niekto poradiť, či z dotácie UPSVaR ako doklad o kúpe stačí aj Kúpna zmluva od fyzickej osoby - nepodnikateľa, alebo to musí byť originál faktúra resp. bloček z registračnej pokladne?
mirpo
28.02.08,05:57
V schéme DM - 1/2007 je uvedené, že nakúpený majetok musí byť nový, nie použitý a kupovaný v hotovosti (nie na splátky). Respektíve je tam uvedené, že neoprávnený náklad je už použitý majetok,...
Viac info v obchodnom vestníku: OV 84A/2007 Schéma DM - 1/2007
waitinka7
29.02.08,13:23
Ďakujem za radu, veľmi si pomohol.
dadik
04.03.08,08:16
ajacik aj ja by som ta poprosila o podnik.plán velmi by mi pomohol dakujem!
KatarínaL
20.03.08,13:39
Mala by som otázku k čerpaniu dotácie z ÚPSVa R na začiatok podnikania (. Môj otec do podnikateľského zámeru uviedol, že dotáciu použije na nákup miešačky, vodováhy, vŕtačiek, brúsok.....ale okrem tohto kúpil aj počítač(používa ho na vyhľadávanie pracovných ponúk). Bude s tým problém?
mirpo
21.03.08,08:42
Mala by som otázku k čerpaniu dotácie z ÚPSVa R na začiatok podnikania (. Môj otec do podnikateľského zámeru uviedol, že dotáciu použije na nákup miešačky, vodováhy, vŕtačiek, brúsok.....ale okrem tohto kúpil aj počítač(používa ho na vyhľadávanie pracovných ponúk). Bude s tým problém?
Ak počítač nemal uvedený v podnikateľskom zámere, tak si ho síce mohol kúpiť, ale nemohol naň použiť finančné prostriedky z dotácie. PC musel zaplatiť z vlastných...
gabi2
16.05.08,09:54
Poprosím Vás poraďáci o radu. Chceme zriadiť chránené pracovisko, čo to máme už preštudované ale nezistila som: Môžeme najprv zamestnanať pracovníka (jedná sa o invalida nad 70%) a až potom požiadať o dotáciu? alebo najskôr vybaviť dotáciu a až potom zamestnať pracovníka? Srdečná vďaka. Gabi
mirpo
16.05.08,10:50
Poprosím Vás poraďáci o radu. Chceme zriadiť chránené pracovisko, čo to máme už preštudované ale nezistila som: Môžeme najprv zamestnanať pracovníka (jedná sa o invalida nad 70%) a až potom požiadať o dotáciu? alebo najskôr vybaviť dotáciu a až potom zamestnať pracovníka? Srdečná vďaka. Gabi
Ak chcete žiadať o príspevok na zriadenie nového pracovného miesta, tak si najprv podajte žiadosť o príspevok § 56. Po uzatvorení dohody s ÚPSVR treba zamestnávať.... Ak chcete žiadať o prevádzkové náklady - § 60, tak ho môžete zamestnať bez uzatvorenej dohody s úradom.

Keďže je v platnosti novela zákona 5/2004, radšej sa chodte informovať na príslušný ÚPSVaR, v mieste zriaďovanej CHD. Tam Vám poradia, ktorá možnosť je pre Vás výhodnejšia. A samozrejme, ak najprv zamestnáte ZPS, treba potvrdenie z hygieny a požiadať si o priznanie CHD /§ 55/ na príslušnom úrade práce :)
janess
04.06.08,05:28
v prílohe je štruktúra podnikateľkého zámeru.
Obhajoba pred komisiou sa už nerobí. TEraz na priznanie príspevku stačí dobre vypracovaný podnikateľský zámer a následne príprava na podnikanie (zabezpečí UPSVaR). Ak budeš mať správne vypracovaný PZ, tak ti bez problémov priznajú príspevok. Ide o paušálny príspevok, ktorý nedokladuješ na začiatku, ale až v priebehu podnikania môže prísť kontrola. Zistím, akým spôsobom a čo kontrolujú a dám Vám vedieť. Mám aj vypracovaný PZ ako vzor, ale ten pošlem SS ak bude mať niekto záujem.
ahoj, chcem ťa poprosiť, či by si mi nemohla poslať ten vypracovaný podnikateľský zámer, aj ja sa chystám požiadať o príspevok. ďakujem
vmelus
17.06.08,14:21
Pekny den vsetkym, mam jednu zasadnu otazku. Co s pripevkom, ktory mozem dostat z UPSaR-u a firmu neudrzim pocas doby 2 rokov, alebo sa zamestanam v statnej sprave kde nemozem podnikat. Teda firmu budem musiet zavriet. Budem musiet vratit prispevok, alebo aky je postup?
denisie
18.06.08,10:11
Pekny den vsetkym, mam jednu zasadnu otazku. Co s pripevkom, ktory mozem dostat z UPSaR-u a firmu neudrzim pocas doby 2 rokov, alebo sa zamestanam v statnej sprave kde nemozem podnikat. Teda firmu budem musiet zavriet. Budem musiet vratit prispevok, alebo aky je postup?
Ak živnosť pozastavíš, myslím že je to možné na rok, vraciať nemusíš. Ak však zrušíš úplne, vrátiš adekvátnu čiastku!
vmelus
18.06.08,14:15
vdaka za info, este otazka, nevies nahodou aka je vyska prispevku. Viem, ze sa to menilo, ale na stranke min. soc. veci su udaje z roka 2006. teda velmi aktualne.
veronikasad
18.06.08,14:28
vdaka za info, este otazka, nevies nahodou aka je vyska prispevku. Viem, ze sa to menilo, ale na stranke min. soc. veci su udaje z roka 2006. teda velmi aktualne.
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť /§ 49 Zákona o službách zamestnanosti/ je pre bratislavský kraj 66 496,-sk

--------
Veronika
Anja111
18.06.08,15:21
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť /§ 49 Zákona o službách zamestnanosti/ je pre bratislavský kraj 66 496,-sk

--------
Veronika

A vieš výšku príspevku na SZČO aj pre Trnavský kraj?
veronikasad
18.06.08,15:28
A vieš výšku príspevku na SZČO aj pre Trnavský kraj?
je to rozdelené na okresy, resp. kraje s vysokou mierou nezamestnanosti - ten zoznam má asi len úrad práce - kde je príspevok 103 900 sk /trnavský kraj tam asi nepatrí/ a ostatné okresy - príspevok 66 496sk.
Mám to odfotené z nástenky nášho úradu práce, neviem to pripnúť na poradu.

--------
Veronika
Anja111
18.06.08,15:29
je to rozdelené na okresy, resp. kraje s vysokou mierou nezamestnanosti - ten zoznam má asi len úrad práce - kde je príspevok 103 900 sk /trnavský kraj tam asi nepatrí/ a ostatné okresy - príspevok 66 496sk.
Mám to odfotené z nástenky nášho úradu práce, neviem to pripnúť na poradu.

--------
Veronika

Ďakujem Ti veľmi pekne. Konkrétne by som potrebovala okres Galanta.
veronikasad
18.06.08,15:31
Ďakujem Ti veľmi pekne. Konkrétne by som potrebovala okres Galanta.Sú len tieto dve sumy, zisti si na úrade práce, či okres Galanta patrí medzi okresy s vysokou mierou nezamestnanosti. Napr. Prievidza tam nepatrí.
Anja111
18.06.08,15:32
Sú len tieto dve sumy, zisti si na úrade práce, či okres Galanta patrí medzi okresy s vysokou mierou nezamestnanosti.
Aj tak Ti ďakujem...
vrocka
19.06.08,16:41
Dobrý deň aj ja veľmi prosím podnikateľský zámer veľmi súrne najneskôr do pondelka :mee::mee::mee:
vrocka
19.06.08,16:43
aj ja prosím podnikateľský zámer veľmi súrne ďakujem už teraz Mirka:mee:
veronikasad
19.06.08,16:52
aj ja prosím podnikateľský zámer veľmi súrne ďakujem už teraz Mirka:mee:
ak trošku pohladáš na Porade, najdeš ich viac, napr. aj tu v prísp. č. 4

http://www.porada.sk/t44396-podnikatelsky-zamer.html?highlight=podnikate%B5sk%FD+z%E1mer
wierocka
03.08.08,20:12
Ahoj. Chcela som Ta poprosit. Moj manzel chce tiez zalozit zivnost a cerpat prispevok,len neviem nikde zohnat podnikatelsky zamer na taketo stavebne prace(murar ,tesar a pod.)Kedze mate uz skusenost prosim ta ak mozes posli mi ten PZ. Moc mi s tym pomozes. Ak to niekto cita kto ho ma prosim poslite.
wierocka
03.08.08,20:17
Ahoj. Chcem poprosit ,ci by bolo mozne poslat podnikatelsky zamer. Moj manzel si chce zalozit zivnost na stavebne prace ako murar ,tesar a pod. A tiez cerpat prispevok.Budem vdacna kazdemu kto pomoze,preto lebo nemame ani potuchu ako to ma byt presne popisane.Za pomoc DAKUJEM.
wierocka
03.08.08,20:41
Na úrade práce dostaneš osnovu podľa ktorej je potrebné podn.zámer spracovať. Treba venovať pozornosť tomu, čo chceš z prostriedkov úradu práce financovať, lebo iné čerpanie ako je uvedené v PZ ti ÚP pri kontrole neuzná a nevyčerpaný príspevok musíš vrátiť.

Moja osobná skúsenosť z úradu práce - asi pred 3 rokmi som spracovala PZ jednému obchodnému zástupcovi a keďže tam chýbala jedna veta podľa predstavy "zodpovednej" úradníčky, PZ mu vrátila na doplnenie.
Keď som žiadala pred 5 rokmi o fin. príspevok pre seba, finančnú analýzu som si spracovala sama a "omáčku" som si dala za 300sk napísať agentúre na podporu malého a stredného podnikania.

Odkaz na osnovu podn. zámeru máš v prísp. 116 v tejto téme.
Ale finančnú analýzu sama asi neurobíš.
No ved tu osnovu mame,len neviem presne co tam treba popisat.
wierocka
03.08.08,20:45
No ved tu osnovu mame,len neviem presne co tam treba popisat.
Prosim zivnostnika ( murar, tesar, no proste stavebne prace) Poslite prosim presny podnikatelsky zamer. Este raz DAKUJEM.
wierocka
03.08.08,20:55
Mala by som otázku k čerpaniu dotácie z ÚPSVa R na začiatok podnikania (. Môj otec do podnikateľského zámeru uviedol, že dotáciu použije na nákup miešačky, vodováhy, vŕtačiek, brúsok.....ale okrem tohto kúpil aj počítač(používa ho na vyhľadávanie pracovných ponúk). Bude s tým problém?
Ahoj. Prosim ta o pomoc s podnikatelskym planom.Ak je to mozne.DAKUJEM.
dorotelka
11.08.08,17:27
Dobrý deň, prosím o radu: Čerpám dotáciu z ÚPSV a R na začiatok podnikania a mám faktúry za nakúpený drobný majetok. Som platiteľ DPH a neviem, či zaradiť tieto fa do účta a uplatniť si odpočet DPH, alebo si ich nechať len tak bokom (NEZAEVIDOVAŤ MEDZI ZÁVAZKY) pre prípadnú kontrolu. Ako to teda korektne odzrkadliť v účtovníctve??? ĎAKUJEM!!!
Marína
11.08.08,18:54
V každom prípade v UCT evidovať a účtovať. Dobrá téma - http://www.porada.sk/t58189-dotacie-z-uradu-prace.html
beatrice86
12.08.08,09:47
Vie mi niekto poradit, ci je mozne vybrat urcitu sumu dotacie z uctu a potom ju tam vratit spat cize nechybali by odtial ziadne peniaze ktore by neboli vydokladovane len by sa to prejavilo na vypise uctu ako vyber a potom ako vklad. Nema s tym niekto skusenost?
Marína
12.08.08,09:49
Sumu preveď cez priebežné položky do pokladne.
KatarínaL
21.08.08,11:08
Otec si dával takýto podnikateľský zámer na stavebné práce....
kati1
22.09.08,18:04
Dostala som dotáciu z úradu práce na SZČ. Povedali mi , že musím všetky veci kúpiť bezhotovostne,buď prevodom z účtu alebo s platobnou kartou.

Čo by som chcela vedieť je,že keď príde kontrola ,môžu mi skontrolovať aj výpisy z účtu,alebo bude stačiť,ked predložím faktúry?
A môžem ten podnikaťelský účet,čo som musela otvoriť kvôli dotácii,zrušiť kedy chcem?
antiny
23.09.08,10:36
k príspevku číslo 80
---
nemôžeš dať do PZ vyššiu sumu ako je príspevok
(maximálne tolerujú zaokrúhlenie na celé tisícky)
osobne som sa na to pýtala

čiže príspevok 66.498 Sk
ty môžeš dať plánované náklady kryté z dotácie na 67 tisíc

taktiež nie je možné (napríklad stôl ) kryť z dvoch zdrojov súčasne ak je jeden zo zdrojov dotácia..
mirpo
23.09.08,11:08
Čo by som chcela vedieť je,že keď príde kontrola ,môžu mi skontrolovať aj výpisy z účtu,alebo bude stačiť,ked predložím faktúry?
A môžem ten podnikaťelský účet,čo som musela otvoriť kvôli dotácii,zrušiť kedy chcem?
Faktúra slúži ako doklad o nákupe, ale nie o zaplatení. Budú kontrolovať z akých fin. prostriedkov sa zariadenie nakupovalo. Takže budeš musieť vydokladovať na aj na BÚ alebo VPD.

Pozri schému DM -1/2007 v obchodnom vestníku:
"Výdavky uhrádzané v hotovosti sú neoprávnené s výnimkou úhrad spotrebného materiálu, cestovných výdavkov s výnimkou leteniek a prevádzkových hmôt, ak hotovostné platby jednotlivo neprekročia sumu 10 000,- Sk a v prípade spotrebného materiálu a prevádzkových hmôt za 1 mesiac neprekročila sumu 30 000.- Sk
V prípade cestovných náhrad sa maximálna hranica 10 000.- Sk pre hotovostnú platbu vzťahuje na osobu a deň s súlade s platnými predpismi. Platba platobnou kartou vydanou k účtu prijímateľa nie je hotovostnou platbou." Podľa nového by malo platiť len pre poskytovateľov príspevku, t. j. ústredie a úrady práce a nie pre príjemcov pomoci.


k príspevku číslo 80
---
nemôžeš dať do PZ vyššiu sumu ako je príspevok
(maximálne tolerujú zaokrúhlenie na celé tisícky)
osobne som sa na to pýtala

čiže príspevok 66.498 Sk
ty môžeš dať plánované náklady kryté z dotácie na 67 tisíc

..
V PZ sú plánované náklady a pokiaľ viem, nebol problém ak si niekto uviedol náklady za 100 000,- Sk pri max príspevku 66 496,- SKK/2207,26 EUR (teda v BSK = BA, MA, PK)
antiny
24.09.08,06:03
ja som preto musela prerábať kalkuláciu, odmietli mi z tohoto dôvodu prevziať PZ.
Je to o ľuďoch
mekelek
06.08.09,10:00
V júli uplynuli 2 roky, že podnikám. Dostala som dotáciu z ÚPSVaR na začiatku.
Dnes mi bol doručený doporučený list z úradu, že mám predložiť doklady o čerpaní št.dotácie. Hneď na začiatku som si zriadila BÚ, na ktorom som mala len tú dotáciu, aby sa mi lepšie sledovalo jej čerpanie. Čerpala som z nej v súlade s podnikateľským plánom (s výnimkou, že inzeráty som podala cez internet a nie v novinách a odvody do soc. poisťovne som doteraz neplatila kvôli nízkemu príjmu), zostatok je ešte stále na účte.
Nakoľko v liste nie je uvedené konkrétne, aké doklady mám predložiť, dám výpisy z BÚ a účtovné doklady o čerpaní. Bude to stačiť? Najhoršie je, že tie doklady musím zaniesť na ÚPSVaR, neprídu oni ku mne, nechcela by som niečo vynechať, čo je potrebné.
Mali ste už takúto kontrolu? Že celá dotácia nie je vyčerpaná, hádam by nemal byť problém?
Ak máte nejaké skúsenosti, alebo vedomosti ohľadom takejto kontroly, prosím, poraďte mi!
Ďakujem!
veronikasad
06.08.09,10:03
V júli uplynuli 2 roky, že podnikám. Dostala som dotáciu z ÚPSVaR na začiatku.
Dnes mi bol doručený doporučený list z úradu, že mám predložiť doklady o čerpaní št.dotácie. Hneď na začiatku som si zriadila BÚ, na ktorom som mala len tú dotáciu, aby sa mi lepšie sledovalo jej čerpanie. Čerpala som z nej v súlade s podnikateľským plánom (s výnimkou, že inzeráty som podala cez internet a nie v novinách a odvody do soc. poisťovne som doteraz neplatila kvôli nízkemu príjmu), zostatok je ešte stále na účte.
Nakoľko v liste nie je uvedené konkrétne, aké doklady mám predložiť, dám výpisy z BÚ a účtovné doklady o čerpaní. Bude to stačiť? Najhoršie je, že tie doklady musím zaniesť na ÚPSVaR, neprídu oni ku mne, nechcela by som niečo vynechať, čo je potrebné.
Mali ste už takúto kontrolu? Že celá dotácia nie je vyčerpaná, hádam by nemal byť problém?
Ak máte nejaké skúsenosti, alebo vedomosti ohľadom takejto kontroly, prosím, poraďte mi!
Ďakujem!
Viedla si jednoduché účtovníctvo alebo si si uplatňovala paušálne výdavky ?
mekelek
06.08.09,10:10
veronikasad
06.08.09,10:13

Zrejme si budú chcieť pozrieť celú účtovnú evidenciu, vrátane peňažného denníka. Možno budú pýtať aj daňové priznanie.
Pre istotu si prefoť všetky bločky, ktoré si hradila z dotácie v zmysle podnikatelského plánu.
mekelek
06.08.09,10:24
Zrejme si budú chcieť pozrieť celú účtovnú evidenciu, vrátane peňažného denníka. Možno budú pýtať aj daňové priznanie.
Pre istotu si prefoť všetky bločky, ktoré si hradila z dotácie v zmysle podnikatelského plánu.
Ale oni chcú všetko originály. Tak som rozmýšľala, či budem pri tom keď budú kontrolovať, alebo im mám tam nechať doklady!?
Citujem z listu: "Termín začatia následnej finančnej kontroly..." ďalej "...aby ste ku kontrole predložili originály dokladov..."
Nechcela by som tam nechať originály dokladov, bojím sa že ich niekde zapotrošia a potom čo? Veď tie doklady potrebujem ešte aspoň 8-10 rokov.
Lianka
06.08.09,12:10
Ja myslim a dufam, ze ti ich vratia. Aj bezna danova kontrola sa kona tak, ze chcu vidiet originaly dokladov. Podla mna ich chcu len k nahliadnutiu. Ale pre istotu ofot, prip. aj urob zoznam dokladov.

Tazko povedat, ci budes pritom alebo si to len preberu a potom ti vratia. Aj bezne danove kontroly sa deju aj jednym, aj druhym sposobom.
mekelek
06.08.09,17:05
zostatok je ešte stále na účte.

Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?
veronikasad
06.08.09,17:09
Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?
nie, nemôžeš to použiť v budúcnosti. Mala si požiadať ÚP o zmenu účelu použitia v podnikatelskom pláne
mekelek
06.08.09,17:31
Takže tú nepoužitú časť dotácie budem musieť vrátiť?
V dohode nič také som nenašla.
u.erika
06.08.09,18:30
Ale oni chcú všetko originály. Tak som rozmýšľala, či budem pri tom keď budú kontrolovať, alebo im mám tam nechať doklady!?
Citujem z listu: "Termín začatia následnej finančnej kontroly..." ďalej "...aby ste ku kontrole predložili originály dokladov..."
Nechcela by som tam nechať originály dokladov, bojím sa že ich niekde zapotrošia a potom čo? Veď tie doklady potrebujem ešte aspoň 8-10 rokov.
Oni Ti vrátia originály hneď, odfotia všetky doklady, nevyčerpanú dotáciu musíš vrátiť
katuska27
09.08.09,12:14
Ešte jedna otázka:
Teraz mi JPP, že čo som za dva roky nevyčerpala, musím vrátiť. Toto si nepamätám, že by bolo uvedené v dohode, ale pre istotu sa pozriem.
Podľa Vás, ak mám v podnikateľskom zámere, že budem z dotácií platiť odvody do SP, budem môcť ten zostatok použiť v budúcnosti, keď doteraz som nemala povinnosť odvádzať do SP?

Keďže som si teraz podávala vypracovaný podnikateľský zámer, zvyšok ktorý ti ostal na odvody do SP nemôžeš použiť, musela by si to tam zmeniť v podnikateľskom zámere, ja som si zahrnula odvody do ZP a do SP sme nemohli nakoľko sme rok oslobodení od platenia...
Ale vraveli nám, že si máme dávať väčšie sumy na nákup vecí ktoré potrebujeme, lebo nikdy presne nevieš čo koľko stojí, alebo keď to budeš kupovať bude to drahšie. No a keď ti ostanú peniaze a ty zistíš že by sa ti ešte niečo hodilo, prídeš na Úrad práce a zmeníš to tam a máš po problémoch:)
marjankaj
09.08.09,12:24
Takže tú nepoužitú časť dotácie budem musieť vrátiť?
V dohode nič také som nenašla.

Predpokladám, že v dohode si mala uvedené, že dotáciu použiješ v súlade s podnikateľským zámerom. Na to ti aj bola poskytnutá. Keďže si tak neurobila, mala by si nespotrebovanú časť vrátiť.
mekelek
09.08.09,17:47
Nebude toho veľa, čo budem musieť vrátiť, ale predsa...:mad: na SP som mala počítaný len málo.
Ďakujem za vaše príspevky:):):), veľmi ste mi pomohli.
mondes
09.08.09,19:48
Ahoj ajacik, ak môžeš, pošli aj mne prosím ťa PZ. Veľká vďaka.
mekelek
21.08.09,20:35
Nebude toho veľa, čo budem musieť vrátiť, ale predsa...:mad: na SP som mala počítaný len málo.
Ďakujem za vaše príspevky:):):), veľmi ste mi pomohli.
Dnes oficiálne dokončená kontrola z ÚP na čerpania štátnej dotácie.
Výsledok kontroly - lepší, ako som čakala.
Kontrolóri aj poradili čo sa ešte môže do čerpania št.dot. zahrnúť, hoci som to v podn.pláne nemala konkrétne napísané. Takže ešte menej som mala vrátiť, ako som počítala, a nakoľko som do skončenia kontroly uhradila, neberú to, ako porušenie dohody.
Teda všetko OK.
mimotemyTýždeň som bola :mee:, aj :confused:, aj :mad:, teda všetko mi bolo, ale dnes som:---;):):D
Ikuška
24.08.09,18:58
Ahoj ajacik, môžeš aj mne poslať ten PZ? Díky moc!!!
autentik
08.09.09,11:23
Prosím Vás pomôže mi niekto s vypracovanim finančnej prognózy k podnikatelskému plánu?Žiadam o dotáciu z ÚP.Môžem mať paušalne výdavky?Nemôže mi niekto preposlať Podnikateľsky plán na vedenie JÚ a PÚ.
Dotáciu by som chcela použiť na nákup počítača,multi.zariedenia,softweru Pohoda,zaplatiť ZP-odvody....
Keby som chcela byť paušálová asi nebudem môcť prenášať dotáciu do ďalšieho roka???
Dotácia by mala byť 72 614sk
EMILY04
08.09.09,11:37
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Podľa tohto usmernenia sa nesmie dotácia pri účtovaní paušalnych výdavkov prenášať do ďalšieho roka.
EMILY04
autentik
08.09.09,11:41
Ďakujem za odpoveď!!!
autentik
08.09.09,19:38
Prosím Vás pomôže mi niekto s vypracovanim finančnej prognózy k podnikatelskému plánu?Žiadam o dotáciu z ÚP.Môžem mať paušalne výdavky?Nemôže mi niekto preposlať Podnikateľsky plán na vedenie JÚ a PÚ.
Dotáciu by som chcela použiť na nákup počítača,multi.zariedenia,softweru Pohoda,zaplatiť ZP-odvody....
otázka
10.09.09,03:44
Dnes oficiálne dokončená kontrola z ÚP na čerpania štátnej dotácie.
Výsledok kontroly - lepší, ako som čakala.
Kontrolóri aj poradili čo sa ešte môže do čerpania št.dot. zahrnúť, hoci som to v podn.pláne nemala konkrétne napísané. Takže ešte menej som mala vrátiť, ako som počítala, a nakoľko som do skončenia kontroly uhradila, neberú to, ako porušenie dohody.
Teda všetko OK.
mimotemyTýždeň som bola :mee:, aj :confused:, aj :mad:, teda všetko mi bolo, ale dnes som:---;):):D
Chcem sa spýtať ohľadne tejto kontroly, či kontrolovali aj účtovné vykazovanie kontroly, resp. či chceli vidieť konkrétne účtovnú dokumentáciu.
mekelek
10.09.09,10:33
Chcem sa spýtať ohľadne tejto kontroly, či kontrolovali aj účtovné vykazovanie kontroly, resp. či chceli vidieť konkrétne účtovnú dokumentáciu.
Bolo treba odovzdať celú účtovnú dokumentáciu za 2 roky. Dajú potvrdenie o prevzatí dokladov. Oni si prefotili tie doklady, ktoré sa týkajú št.dotácie. Aby to bolo jednoduchšie, doma som spravila tabuľku : čerpanie štátnej dotácie podľa jednotlivých rokov. Nakoľko som nemala veľa dokladov, asi po troch dňoch sa telefonicky ozvali, že môžem prísť, kontrola je ukončená, len zápis treba ešte podpísať.
otázka
11.09.09,07:00
Ďakujem za odpoveď. :)
ZŠ Andreja Sládkoviča
23.09.09,07:53
Tiež by som chcela poprosiť o PZ, keďže sa tiež chystám absolvovať získanie dotácie na podnikanie, veľmi by mi pomohlo čo tam vlastne všetko uviesť. Ďakujem.
veronikasad
23.09.09,08:15
Tiež by som chcela poprosiť o PZ, keďže sa tiež chystám absolvovať získanie dotácie na podnikanie, veľmi by mi pomohlo čo tam vlastne všetko uviesť. Ďakujem.
daj si do vyhladávania podnikatelský zámer, na PORADe ich je niekolko - vyberieš si tú "svoju" oblasť. Neopisuj - prispôsob si ho svojim podmienkam najmä v kalkulácii výdavkov z dotácie. Môžeš ju použiť len na účel schváleny v podn.zámere ...
Natasa199
25.09.09,09:31
chcem sa opýtať tá kontrola sa dopredu ohlási že príde? alebo príde len tak a eštťe jedna otázka teraz začínam podnikať dotáciu zaúčtujem aako príjem neovplyvnujúci základ dane aj ked si budem uplatnovať paušalne výdavky?
veronikasad
25.09.09,10:33
chcem sa opýtať tá kontrola sa dopredu ohlási že príde? alebo príde len tak a eštťe jedna otázka teraz začínam podnikať dotáciu zaúčtujem aako príjem neovplyvnujúci základ dane aj ked si budem uplatnovať paušalne výdavky?
Ak si uplatníš paušálne výdavky, dotácia je príimom ovpl.základ dane v roku poskytnutia. Nie vždy pre živnostníka výhodné, lebo tento príjem sa započítava aj do limitu pre platenie odvodov do soc. poisťovne
Natasa199
25.09.09,11:14
Začínam podnikať som začiatočník vieš mi niečo viac o tom napísať. Podrobnejšie prosím .
veronikasad
25.09.09,11:25
Začínam podnikať som začiatočník vieš mi niečo viac o tom napísať. Podrobnejšie prosím .
Neviem čo ťa zaujíma, príspevkov o účtovaní dotácie je v tejto téme aj mnohých iných veľa ...
niki415
11.01.10,20:02
ahoj, neposlal by si mi prosim ten pracovný zámer?zakladam si zivnost a rada by som chcela nejaký navod
kjara
12.01.10,05:34
Ahoj otázka. Aj ja keď som pred pár rokmi začínala, dostala som peniaze z úradu práce, kúpila som si čo som potrebovala, kontrolu na zdokladovanie peňazí som nemala a myslela som si , že budem tiež robiť účtovníctvo doma a do dneska mi to nevyšlo.
mekelek
19.01.10,13:12
Ahoj otázka. Aj ja keď som pred pár rokmi začínala, dostala som peniaze z úradu práce, kúpila som si čo som potrebovala, kontrolu na zdokladovanie peňazí som nemala a myslela som si , že budem tiež robiť účtovníctvo doma a do dneska mi to nevyšlo.
Neviem, koľko je tých "pár rokov", ale účtovné doklady musíš mať archivované 10 rokov. Za ten čas hocikedy môžeš, ale nemusíš mať kontrolu na čerpanie št.dotáciií.
alibaba812
29.01.10,22:01
Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?
alibaba812
31.01.10,17:08
Ahoj, prosím ťa, ako si zdokladovala zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne ? Výpis z účtu ? A boli postačujúce bločky (napríklad od počítača) alebo musela byť faktúra ? Ďakujem :-)
Zuziana
31.01.10,17:32
Odvody do zdravotnej poisťovne dokladuješ výpisom z účtu, potvrdenkou o zaplatení v hotovosti na pobočke alebo potvrdenou poštovou poukážkou. Majetok dokladuješ buď dokladom z ERP, alebo faktúrou a dokladom o zaplatení.
Zuziana
31.01.10,17:36
Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?
Doklady treba archivovať 10 rokov. Kontroluje sa zvyčajne po skončení 2-ročného obdobia. V prípade, že nebudú vedieť zdokladovať nákup predmetov uvedených v podnikateľskom zámere kontrole, budú musieť dotáciu alebo jej časť vrátiť.
marjankaj
31.01.10,18:09
Ahojte! Poznám takých ľudí, ktorí zobrali príspevok z úradu práce a chcú ho použiť pre seba a nie na nákup vecí, ktoré mali v podnikateľskom pláne. Spoliehajú sa na to, že kontrola nepríde a prejde im to. A ak by kontrola aj prišla, že stačia bločky, napríklad bloček , že som kúpil počítač, ktorý si môže zohnať od hocikoho... Naozaj je to také jednoduché ?

No oni zvyknú tie doklady aj opečiatkovať po kontrole. Neviem, či sú potom použiteľné aj pre iného.
marjankaj
31.01.10,18:15
Doklady treba archivovať 10 rokov. Kontroluje sa zvyčajne po skončení 2-ročného obdobia. V prípade, že nebudú vedieť zdokladovať nákup predmetov uvedených v podnikateľskom zámere kontrole, budú musieť dotáciu alebo jej časť vrátiť.

Neviem, či v zmluve o dotácii je stanovené, že dokaldy treba uchovávať 10 rokov.
V zákone o účtovníctve je toto.

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie

(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92), zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
alibaba812
31.01.10,21:41
ERP - prosím ťa čo je to ? :-)
marjankaj
31.01.10,21:50
ERP - prosím ťa čo je to ? :-)

To je Elektronická Registračná Pokladňa. Možno máš povinnosť ju aj používať.
slavka124
01.02.10,11:18
to nie je pravda, tú dotáciu musíš obhájiť- veď si musela vypracovať podnikateľský zámer z kalkuláciou. a čo maš v tej kalkulácii ti musí sedieť
marjankaj
01.02.10,12:11
to nie je pravda, tú dotáciu musíš obhájiť- veď si musela vypracovať podnikateľský zámer z kalkuláciou. a čo maš v tej kalkulácii ti musí sedieť

Čo nie je pravda???:eek:
invest
01.02.10,12:46
Neviem, či v zmluve o dotácii je stanovené, že dokaldy treba uchovávať 10 rokov.
V zákone o účtovníctve je toto.

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie

(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92), zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.


V základných pravidlách poskytnutia príspevku na SZČ je uvedené toto:

Použitie príspevku musí byť preukázateľné a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.
iasak
02.01.13,12:49
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
Tweety
02.01.13,12:51
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
Nezáleží na tom, odkiaľ to kúpiš, ale čo kúpiš.
veronikasad
02.01.13,13:03
Zdravím Vás, chcem sa spýtať, či uradu prace bude vadit ak dotaciu pouzijem na nakup zariadenia z otcovej firmy. Dakujem
Ide o použité zariadenie ? Ak ano, nie je možné na nákup použiť dotáciu UP.
mirka134
15.01.13,11:39
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
ewita888
15.01.13,11:44
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
každý upsvar má svoje pravidlá, informuj sa na svojom, či môžeš na telefon, internet.. so stolom a stoličou by nemal byť problém, v tomto prípade len do výšky 1699 eur.
využi ju napríklad aj na odvody..
veronikasad
15.01.13,11:46
dobrý deň
chcela by som sa spýtať keď je dotácia žiadaná na vedenie účtovníctva a administratívu.
Viem , že je obmedzená na počitač, notebook, či je tiež obmedzená suma napríklad na stôl, stoličku alebo police.
Či sa dá použiť aj na platbu telefonnych účtov, internetu.
Načo by sa dala použiť dotácia?
dakujem veľmi pekne
na platbu účtov za tlf. a internet určite nie, je možné tiež použiť na prenájom kancelárie a platbu odvodov do ZP.
mirka134
15.01.13,11:53
dakujem pekne za radu no to áno len odvody asi nebude musieť platiť teraz lebo je na rodičovskej dovolenke a tak preto to chce vybaviť na niečo na počítač, stôl a ešte niečo a kedze je dotácia 4153 tak musí pokryť niečo viac
ale aj tak dakujem za pomoc
ewita888
15.01.13,11:55
na platbu účtov za tlf. a internet určite nie, je možné tiež použiť na prenájom kancelárie a platbu odvodov do ZP.
Veronika, u nás je možné aj za tf, myslím že do 10 eur mesačne..
majernikova
29.01.13,11:38
Ahojte :)
prosím o radu pri príspevku z úradu práce.
Môj známi dostal v Októbri 2012 dotáciu z UP a teraz im ma doniesť výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Nestretla som sa s tým , že to UP vyžadoval tak vie mi niekto poradiť aký výkaz im mám dať keď nevedie JU ?
Stačí len tak v exceli vypísať Príjmy a Výdavky alebo musí to byť peňažný denník?

Ďakujem
marjankaj
29.01.13,12:49
Ahojte :)
prosím o radu pri príspevku z úradu práce.
Môj známi dostal v Októbri 2012 dotáciu z UP a teraz im ma doniesť výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Nestretla som sa s tým , že to UP vyžadoval tak vie mi niekto poradiť aký výkaz im mám dať keď nevedie JU ?
Stačí len tak v exceli vypísať Príjmy a Výdavky alebo musí to byť peňažný denník?

Ďakujem
Veď vyplň toto
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/Vykaz_o_PaV_2012.pdf
ewita888
29.01.13,14:35
Ahojte :)
prosím o radu pri príspevku z úradu práce.
Môj známi dostal v Októbri 2012 dotáciu z UP a teraz im ma doniesť výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Nestretla som sa s tým , že to UP vyžadoval tak vie mi niekto poradiť aký výkaz im mám dať keď nevedie JU ?
Stačí len tak v exceli vypísať Príjmy a Výdavky alebo musí to byť peňažný denník?

Ďakujem
a nemá pri papieroch - dohode o dotácii toto tlačivo? lebo úrad práce má svoje tlačivá, do ktorých sa vpíše čerpanie dotácie..
tu v príspevku 19 je podobné tlačivo, na našom úrade práce je ale ešte rozšírené o nejaké body, neviem, ako je to na vašom, treba tam zájsť pre tlačivo, ak ho nedostal
http://www.porada.sk/t183171-p2-prehlad-o-pouziti-prispevku-z-upsvar.html
marjankaj
29.01.13,14:40
Veď to je niečo iné ako výkaz príjmov a výdavkov.
ewita888
29.01.13,14:44
teraz, k 31.1. sa odovzdáva prehľad o použití príspevku, možno zle pochopil, čo od neho chcú
veronika 123
31.01.13,07:35
Prosím Ťa a nespotrebovanú dotáciu si vrátila na účet z ktorej Ti prišla.
veronika 123
31.01.13,07:40
Prosím Ťa nevyčerpanú dotáciu si vrátila na účet z ktorého Ti prišla?