charmelka
27.08.08,11:39
MILI PORADACI,

KEDZE JE SEZONA ZAVARANIA, RESP. STERILIZOVANIA ZELENINY A NENASLA SOM ADEKVATNY RECEPT NA STERILIZOVANU CERVENU KAPIU - MATE NEKTO DOBRY RECEPT NA NALEV? A KEDY JE PODLA VASICH SKUSENOSTI NAJVHODNEJSIA DOBA NA KUPU CERVENEJ KAPIE - MYSLIM, KEDY JE JEJ RELATIVNE NAJVIAC NA TRHU PO DOZRETI A JE AJ NAJVHODNEJSIA NA ZAVARANIE ( NEMYSLIM SAMOZREJME NA CELOROCNE DOSTUPNU KAPIU V SUPERMARKETOCH).

DAKUJEM VOPRED A ZELAM PEKNY DEN

CHARMELKA
tina1
27.08.08,09:56
ja mam osvedceny recept:
3 l vody
1/2 l ocot
1 salka cukor /cajova/
1 deko
1 dcl olej
Nalev nechat prejst varom. Ocistenu kapiu vyvarit v naleve asi 3 min. a nalozit do poharov. Zaliat nalevom a sterilizovat asi 20 min. pri 80 st.
charmelka
27.08.08,10:05
TINA, DAKUJEM A ESTE SA CHCEM SPYTAT - KOLKO POHAROV ( CCA 700 ML) S TYMTO MNOZSTVOM NALEVU A NAPLNENYCH KAPIOU ASI VYJDE? A PRIDAVAS KU KAPII ESTE NEJAKU ZELENINU - NAPR. PAR KRUZKOV CIBULE?

VDAKA VOPRED
tina1
27.08.08,10:42
robim to od oka. Ja papriku si krajam na 1/2 cm pruzky a davam do vyzibovych poharkov a mam to na jedno pouzitie ked otvaram pohar. Takto robim samotnu papriku.
Potom robim este:

Labuznicku zmes
1 vacsi karfiol povarime v osolenej vode s trochou kys. citronovou, len 2-3 min. aby nezmakol. Po vychladnuti ukladame do poharkov.
Medzi karfiol podla fantazie okruhlu cervenu feferonku , jablckovu papriku, barani roh, malicke uhorky, male ocistene cibulky.........
Zmes zalejeme nalevom. Pouzivam ako pri paprike, ale bez oleja. Sterilizujeme 20min. pri 80st.
Zo zavaranin toto mi ide zo spajze ako prve. Je to vynikajuce
Marína
27.08.08,10:45
Do 0,7l fľaše dám 3 kolieska cibule, 1 bobkový list, 3-4 celé čierne korenie, 3-4 nové korenie, 1 PL oleja. Ak mám, pridám pár lístkov zeleru. Niekedy pridávam aj pár plátkov cesnaku. Zalejem nálevom.
Nálev: na 1l vody 0,25l octu, 80g cukru, cca 20g soli. Uvariť, ochutnať a dochutiť podľa toho, či máme radšie kyslé alebo sladkokyslé.
trisestri
27.08.08,15:53
adalbertus
02.09.08,18:12
Nálev:1 l kvalitný vínný ocot,1/2 l suché biele víno(Rulandské),3 l vody,200-350 g cukru,100 g soli-zvaríme.Do každej flaše(7,2 dl) 1 rozkrájaná cibula,niekolko zrniek korenia,1 čl horčičné semienka,kúsok bobkového listu.Vystačí to asi na 9 fliaš.
adalbertus
02.09.08,18:17
Na zvláčnenie papriky možeme pridat 2 pl oleja,prípadnekapiu sparit v náleve.
pavol54
02.09.08,19:04
Podľa mojich skúseností by som olej nikdy do papriky nedával , lebo paprikové semiačka obsahujú dostatok olejnín na to aby bola paprika mäkká, vláčna mala olejovitú konzistenciu, to však sa nesmie každú semiačko úzkostlivo odstrániť, dokonca keď vyrábame ručne rezané štvrťky kápie tak tam časť jaderníkov úmyselne nechávame, zálev klasický SKN, ak je prianie jedna guľatá feferónka pridá na pikantnosti. Olej samotný po tepelnom spracovaní čo sterilizácia je, rýchlejšie stárne a necháva nepríjemnú chut stuchnutú, ak si chcete zabezpečiť mastnejší produkt tak nalejte kvalitný olej po otvorení pohára a funkcia je tá istá a kvalita neporovnateľná
adalbertus
03.09.08,18:35
[quote=pavol54;810581]Podľa mojich skúseností by som olej nikdy do papriky nedával , ....
Bežný recept nájdeš kdekolvek,ja som chcel poskytnút niečo neobvilké,niečo čo stojí za pokus.Každý máme iné chute.Olej,... no...ja nesúhlasím Nechcem žiaden spor!Už od výrobcu obsahuje antioxidanty.Ked flašu naplníš dostatočne,s ohladom na olej,aby neznemožnil hermetické uzatvorenie,množstvo kislíka je skoro zanedbatelné.Dalej nálev obsahuje dalšie antioxidanty.Mne takýto sposob zavárania uchová produkt aj 2-3 roky bez zmeny kvality.Za dalšie,olej tam jednoznačne nie je kvoli získaniu mastného produktu.On skutočne papriku zvláčnie,samozrejme na úkor cholesterolu.Kedže nie je predpoklad,že niekto konzumuje takúto zaváraninu často,organizmus sa s tým bez problému vysporiada.Ako dojde k zvláčneniu?,to neviem,pravdepodobne kvoli 100% zamedzeniu prístupu kyslíka.Čo sa tíka semiačok,hmmm,každý podla gusta,ja ich v kapii nenechávam.Ale to už je na každom ,čo oblubuje.
pavol54
03.09.08,19:41
Keď sem niečo píšem, tak nie preto aby som vyvolával spor ale viedol diskusiu a každý nech si z toho vyberie čo sa mu páči, ja som napísal svoj názor a praktické skúsenosti, ktoré nikomu nevnucujem ako jediné správne, len mi akosi nesedí ten antioxydant jeho definícia je trocha o niečom inom, lebo práve čerstvá alebo sušená červená paprika je v našom organizme antixydantová bomba zo zeleniny u nás dostupnej, Že by paprika obsahovala cholesterol sa mi nezdá, ani olej, ale iste viem že olej zohriaty na vyššie teploty je karciogénna látka.
adalbertus
04.09.08,12:50
Ak som vyvolal pocit,že poučujem,tak sa hlboko ospravedlnujem.Bolo chybou napísat,že nechcem spor,myslel som to tak, že ho nechcem vyvolat ja.Mal som na mysli antioxydant pridávaný výrobcom do oleja(aj iné konzervačné látky),čo práve zabranujú aj tuchnutiu,atd.Nenapísal som,že paprika obsahuje cholesterol.Bavili sme sa o oleji,ten hladinu cholesterolu v organizme zvyšuje.Ale nechytajme sa za slovíčka,vieme že určité množstvo cholesterolu(aj zlého)potrebujeme a tuky ako také tiež.Posunulo sa to do nedobrej roviny,čo asi nechceme.Ja som to zrejme nechtiac vyvolal,navrhujem zmier.
branislavp
08.09.08,06:50
Ja k týmto príspevkom pridávam môj. Som presvedčená, že konzumovanie čerstého ovocia a zeleniny je najzdravšie. Ale keď si ja robím do zásoby na zimné uskladnenie dary prírody, nech je to už čokoľvek robím ich toľko, aby sme ich cez zimu skonzumovali. Niekedy sa mi to odhadované množstvo podarí v rodine skonzumovať, niekedy nie. Keď mám v zásobe viac toho zaváraného tak ma to omína, som nespokojná, pretože myslím na sezónu a tým samozrejme aj na novú úrodu. Ale sa mi stáva aj to, mám také skúsenosti napr. so slivkami, že minulý rok úroda sliviek nebola takmer žiadna aspoň v tej oblasti kde ja bývam po nečakaných mrazoch, v tomto prípade som uvítala aj dvojročné zaváraniny, ktoré som mala v zásobe nie veľa, ale mala som. Musím povedať ale, že keby som porovnala zaváraninu jednoročnú, alebo dvojročnú, je tam rozdiel nielen vizuálny, farba zaváraniny je iná, aj keď ich mám umiestnené v tmavej pivnici a určite aj kvalitatívny. Preto aj u zaváranín, kde v recepte sa píše dávka oleja, najradšej to vynechám, ak to uznám, že to bude tak dobre a potom pridám olej až pri konzumácii. Ale u kápie olej dávam, tiež si myslím, že je kápia jemnejšia nakladaná s olejom. Veľmi to sledujem, aby mi v zásobe nezostala do druhej sezóny. Pretože je pravdou, že stárnuci olej v zaváranine z dôvodu, že zavarninu skladujeme dlho nie je to najlepšie. Takto sa vyhýbam oleju aj pri recepte s lečom, ktoré robím zásadne bez oleja, ale aj bez cibule, aby som sa vyhla bublaniu, také skúsenosti mám. Čo sa týka vzniku karcinogénnych látok pri vysokých teplotách u oleja pri vyprážaní na oleji to si myslím, že to je pravda, preto v našej domácnosti pri vyprážaní pri vysokých teplotách uprednostňujeme bravčovú masť, ale v tomto spomínanom prípade, keď v zaváranine je okrem oleja aj iné ako napr. voda, už sa nejedná o vyprážanie, ale v tomto prípade ide o dusenie a tu sa jedná už o iný proces prípravy jedla. To je môj osobný názor, nechcem sa nikoho dotknúť.
pavol54
08.09.08,19:18
cibuľu do leča musíte trocha podusiť pred zamiešaním a musíte vytvoriť dostatočne kyslé prostredie t.j. trocha octu na vrch a vysoká teplota pri sterilizácii, netreba sa báť tá paprika sa už nerozvarí lebo ocot tomu bránia vydrží to najmenej dva roky so zárukou . S tou bravčovou masťou máte uplnú pravdu aj tá chuť pečeného mäska je lepšia. čo vám tmavne kyslé zaváraniny alebo kompoty? U kyslých to môže byť nedostatočná teplota sterilizácie
saguska
07.08.09,11:28
Kapia bude oveľa chutnejšia keď sa nebude vopred variť, ale očistená v surovom stave a nakrájaná podľa lubovôle sa dá streilizovať do pohárov. Nálev si daj tiež aký máš rada. Ja dávam klasický ako na uhorky, semienka scedím, ale do každého pohára (cca 2 dl) pridám 1 ks voňavé korenie, 1 ks čierne korenie, trošku cibule - 2-3 plátky , 1 klinček a 1 ks bobkový list. Po naliatí nálevu dám do každého pohárika asi 1 PL oleja. Sterilizujem cca 20-25 min. pri 80-90°C. Je potom chrumkavejšia a nechutí ako blato. Nezostávajú tvrdé šupy v ústach. Dobrú chuť.
Mám vyskúšané, predtým som ju tiež vopred varila, ale už to nerobím