1Matej1
09.09.08,18:50
Ahojte.
Od zaciatku roku 2008 mam neustale upchaty nos. Spociatku som to pripisoval alergii, tak som zasiel k alergologovi. Ten mi spravil testy a zistil, že určite nie som alergicky a poslal ma ku krčno-nosnemu lekarovi. Tam som teraz objednany.. Na moj problem použivam 3až4 krat denne nosne kvapky NASIVIN. Viem, že to nie je dobry spôsob a nevylieči ma to, ale ak ho vysadim, hned sa mi upchaju dychacie cesty a nie som schopny dalej existovať, velmi mi to prekaža v živote. Chcem sa spytať : o aku "chorobu" sa jedna?, čo mi vlastne je, ked to nie je alergia? , môžu mi uškodit kvapky (nasivin), ako sa mam liečiť? ZA KAZDU ODPOVED A RADU SOM VOPRED VELMI VDACNY:)
Barbara
09.09.08,17:01
keď tú alergiu vylúčili, tak to môžu byť nosné mandle. možno, že bude treba ich odstrániť, asi, ale však preto ťa poslali na krčné, aby to zistili.
lenže po čase dorastú zase
pasuliatko
09.09.08,20:30
Ahojte.
Od zaciatku roku 2008 mam neustale upchaty nos. Spociatku som to pripisoval alergii, tak som zasiel k alergologovi. Ten mi spravil testy a zistil, že určite nie som alergicky a poslal ma ku krčno-nosnemu lekarovi. Tam som teraz objednany.. Na moj problem použivam 3až4 krat denne nosne kvapky NASIVIN. Viem, že to nie je dobry spôsob a nevylieči ma to, ale ak ho vysadim, hned sa mi upchaju dychacie cesty a nie som schopny dalej existovať, velmi mi to prekaža v živote. Chcem sa spytať : o aku "chorobu" sa jedna?, čo mi vlastne je, ked to nie je alergia? , môžu mi uškodit kvapky (nasivin), ako sa mam liečiť? ZA KAZDU ODPOVED A RADU SOM VOPRED VELMI VDACNY:)

http://www.porada.sk/t86048-upchaty-nos.html
Nasivin neodporúčam používať mam rovnaky problem, nasivin ničí brutalne rýchlo a velmi sliznicu nosa. Vyskúšaj si kúpiť zvlhčovač vzduchu mne to v celku pomohlo ,mam suchy vzduch v izbe. Ja používam OLYNTH pre Deti nie je thaky silny jak pre dospelých, odporúčam ten alebo aj Vincentku. Chodim alergologovy ale ten mi v tomto nepomohol za celu dobu, počula som o tom,že to bývajú aj zúžené priechody v nose. Viac ti pomôže ORL lekár . Držím palce;) Viem ake to je... A veľmi dobre:)
Clone1
10.09.08,05:50
nasivin som vysadil tak isto z dôvodu ničenia sliznice, ten detský je lepší, občas si kúpim hapčí ale to je len na momentálny pocit, bol som tiež u krčného a prehazovali si ma hore dolu, nakoniec mi operovali nosnú prepážku/uspia ťa a odstrihnú vnútri v nose na lepšiu priechodnosť/no stále mám nádchu,kýcham každý deň a nos mám dá sa povedať ucpaný stále.Treba sa s tým naučiť žiť mne nepomohlo nič, trošku tá operácia to zjemnila ale lieky žiadne, tie by mi mohli časom uškodiť
VERONIKA6
10.09.08,06:23
Ahojte.
Od zaciatku roku 2008 mam neustale upchaty nos. Spociatku som to pripisoval alergii, tak som zasiel k alergologovi. Ten mi spravil testy a zistil, že určite nie som alergicky a poslal ma ku krčno-nosnemu lekarovi. Tam som teraz objednany.. Na moj problem použivam 3až4 krat denne nosne kvapky NASIVIN. Viem, že to nie je dobry spôsob a nevylieči ma to, ale ak ho vysadim, hned sa mi upchaju dychacie cesty a nie som schopny dalej existovať, velmi mi to prekaža v živote. Chcem sa spytať : o aku "chorobu" sa jedna?, čo mi vlastne je, ked to nie je alergia? , môžu mi uškodit kvapky (nasivin), ako sa mam liečiť? ZA KAZDU ODPOVED A RADU SOM VOPRED VELMI VDACNY:)
Pred niekoľkými rokmi som mala podobné problémy. Absolvovala som všetky možné vyšetrenia, všetko negatívne. Alergologické testy negatívne. Zmenila som alergológa, robil mi nové testy a taktiež test na zlatého stafylokoka.
Test bol pozitívny. Chodila som na nejaké injekcie 2 x do týždňa asi 3 mesiace. Zdravotný stav sa mi veľmi zlepšil. No od tej doby chodím na pravidelné kontroly a beriem ZODAC. Keď si ho náhodou večer zabudnem dať, ráno mám upchatý nos a kýcham.
Marína
10.09.08,06:33
Matej, nie som lekár, ale vyzerá to na sanorinizmus (http://www.zdravie.sk/index.php?m=0&sz=search&search_string=sanorinizmus) (klikni).
iriska
10.09.08,06:43
ja som kvôli upchatému nosu prišla o nosné mandle :)
joni102
10.09.08,07:43
Matej, nie som lekár, ale vyzerá to na sanorinizmus (http://www.zdravie.sk/index.php?m=0&sz=search&search_string=sanorinizmus) (klikni).

Aj aj som bola "zavisla" na sanorine, na krcnom mi dali nejake ine kvapky a po case mi to preslo. Sanorin sa nedporuca uzivat dlhsie ako myslim 10 dni, ja som uzivala dlhsie ale davala som si vzdy len vecer a predsa sa mi vytvorila zavislost, takze s kvapkami opatrne.
BXLmiami
10.09.08,08:53
Môže to byť alergia na to čo ešte netestovali,alebo vasomotorická nádcha.Neskutočne to otravuje život,to je fakt.Treba za tým chodiť a otravovať,kým neurobia všetky existujúce testy.
cowboyka
11.09.08,12:48
Ahojte.
Od zaciatku roku 2008 mam neustale upchaty nos. Spociatku som to pripisoval alergii, tak som zasiel k alergologovi. Ten mi spravil testy a zistil, že určite nie som alergicky a poslal ma ku krčno-nosnemu lekarovi. Tam som teraz objednany.. Na moj problem použivam 3až4 krat denne nosne kvapky NASIVIN. Viem, že to nie je dobry spôsob a nevylieči ma to, ale ak ho vysadim, hned sa mi upchaju dychacie cesty a nie som schopny dalej existovať, velmi mi to prekaža v živote. Chcem sa spytať : o aku "chorobu" sa jedna?, čo mi vlastne je, ked to nie je alergia? , môžu mi uškodit kvapky (nasivin), ako sa mam liečiť? ZA KAZDU ODPOVED A RADU SOM VOPRED VELMI VDACNY:)
ahoj a bol si aj na ORL oddeleni - mne zistili, ze mam krivu prepazku a mala by som ist na operaciu, nakolko sa mi upchava iba jedna nosova dierka - moze to byt aj tymto
zuzik29
11.09.08,12:53
ja so si tym presla tiez, mne pomohol ORL, nasadil mi slhodobo flixonase,
super, za 3, dni to preslo, uzivala som to asi 1 rok, potom som ich skusila vysadit co to spravi - a cuduj sa svete, mozem normalne dychat.
cowboyka
12.09.08,06:38
ja so si tym presla tiez, mne pomohol ORL, nasadil mi slhodobo flixonase,
super, za 3, dni to preslo, uzivala som to asi 1 rok, potom som ich skusila vysadit co to spravi - a cuduj sa svete, mozem normalne dychat.
zuzik29 - súhlasím s tebou, ale dlhodobo užívať nejaké kvapky do nosa, tak to nie, mne zasa na ORL tiež dávali takéto kvapky, ale mi vraveli, nech ich užívam len v najnutnejšom prípade - pomohli mi veľmi, ale takto to užívať viac ako rok, tak to musíš mať sliznicu v nose tak navyknutú na tie kvapky. Keď si to vysadila už si viac nedávala tie kvapky, či ich stále užívaš?
milagros208
12.09.08,06:43
Som alergička, ale kvapky do nosa používam len výnimočne. Jedne kvapky mi vydržia tak 1 až 2 roky. Keď už je zle a mám upchatý nos, tak potom sa naparujem a preplachujem nosné dierky prevarenou slanou vodou. Alergológ ma však upozornil, že preplachovať by som mala preventívne, nie len, keď už je zle.
lindusaaa
12.09.08,08:42
Tiez som alergik a v poslednych rokoch sa mi tiez upchava nos. Nemusi to byt alergia, ale spravili urcite vsetky dostupne testy?
Treba pockat na vysledky s ORL, mozno to budu tie mandle.
Ale zatial mozes preplachovat(urcite lepsie ako 3-4x denne kvapky), alebo si kup sprej do nosa s morskou solou, je ich uz dost na trhu. A na noc zvlhcovat vzduch v izbe.
Nadena
12.09.08,08:53
Ahojte.
Od zaciatku roku 2008 mam neustale upchaty nos. Spociatku som to pripisoval alergii, tak som zasiel k alergologovi. Ten mi spravil testy a zistil, že určite nie som alergicky a poslal ma ku krčno-nosnemu lekarovi. Tam som teraz objednany.. Na moj problem použivam 3až4 krat denne nosne kvapky NASIVIN. Viem, že to nie je dobry spôsob a nevylieči ma to, ale ak ho vysadim, hned sa mi upchaju dychacie cesty a nie som schopny dalej existovať, velmi mi to prekaža v živote. Chcem sa spytať : o aku "chorobu" sa jedna?, čo mi vlastne je, ked to nie je alergia? , môžu mi uškodit kvapky (nasivin), ako sa mam liečiť? ZA KAZDU ODPOVED A RADU SOM VOPRED VELMI VDACNY:)


Ahoj
ja mám upchatý nos už minimálne 6 rokov, mám alergiu - mám zdurené sliznice z nejakých alergénov. Zo začiatku som chodila poctivo na alergológiu - každé 2 mesiace pre tabletky a špeciálne spraye do nosa. Vždy som tam strávila minimálne 4 hodiny, a minula kopu peňazí, pretože výdavky na lieky sa stále zvyšovali s "úpravami cien liekov", až ma prešla trpezlivosť.
Denne si striekam niekoľkokrát denne OLYNTH do nosa, isto mám sliznice veľmi zničené, ale ako si písal, keď sa mi upchá nos, začínam sa panicky dusiť. Neviem čo s tým ani ja. Nemám trpezlivosť a ani peniaze na alergológiu. pretože sami lekári na alergológii nevedia veľakrát určiť dg.
Zatiaľ to neriešim.
Podľa mňa máš alergiu.
Monika C.
12.09.08,09:34
Ahojte ja mám ten istý problém už najmenej 3 roky tiež užívam ale Muconasal spray ten mi je dobrý ale sliznica už určite je zničená teraz sa chystám na alergologiu ale bola som aj na ORL nemám žiadne prekážky v nose takže asi to bude alergia. Aj ráno sa nato budím že mám upchatý nos ale nie je to vždy spojené s nádchou. Jednoducho mám ho upchatú. Na ORL mi povedali že mám si sledovať aj stravu lebo to môže vyvolať aj strava. Neviem uvidíme. Držím palce.
zuzik29
12.09.08,09:49
praveze flixonase je na dlhodobe pouzivanie, chodila som aj na kontroly. Dobry ORL by mal vediet pomoct. Ja som ani spavat nemohla kôli dychaniu. Potom sa mi casto zapalovali aj dutiny z toho. A teraz je to vsetko prec, uz ich neuzivam.
Monika C.
12.09.08,11:04
Ďakujem Zuzik skúsim či mi to nepredpíšu a uvidíme. Dúfam, že pomůže aj mne. Dík
Gibson Girl
16.09.08,10:31
Zdravim,

aj ja mavam casto upchaty nos, problem bude v klimatizovanych priestoroch, v ktorych pracujem. Nosne kvapky na dlhodobe pouzivanie neodporucam, kedze sa na nich clovek stava zavislym a to doslova. Mne sa velmi osvedcil Sterimar, je to fyziologicky roztok morskej vody, nedrazdi sliznicu a je vhodny aj ako prevecia.
fedo14
25.09.08,17:10
Tiez som mala neustale upchaty nos, kvapky uz nezaberali, alergologicke testy dopadli negativne, a tak som skoncila na ORL. Kedze nosova sliznica bola zdurena, ale ziadne dalsie priznaky doktor nenasiel, "upokojil" ma vetou, ze hoci su alerg. testy negativne, asi to bude alergia, lebo "medicina je zenskeho rodu, a preto je nevyspytatelna" :-) A tak som dostala na dozivotne uzivanie minitabletky Aerius a spray Nasonex a cuduj sa svete, uz rok sa mi s nimi dycha uplne super.
ekopo
25.09.08,17:22
Nevidel som tu, že by niekto spomenul spray "Beclomet nasal aqua" Je bez receptu. Cena do 100,- SKK. Mne pomohlo za 2-3 dni.
Milan Toth
25.09.08,19:28
Neviem, či si skúsil to najjednoduchšie (ak teda nemáš deformované nosné prepážky), čo som ja pri podobných problémoch už pred rokmi a zabralo, dokonca aj na tzv. sennú nádchu, ktorú odvtedy tiež nepoznám: pravidelné preplachovanie nosa mierne slanou vodou. Návodov na internete alebo v každej učebnici jógy je dostatok. Na začiatku som to robil denne a postupne som mierne ochladzoval vodu. Dnes mi to stačí robiť raz za týždeň a v kritickom období (tzv. chrípkové obdobia) 3-5 krát týždenne.
Skús, nepoznám nikoho, komu by to ublížilo. Želám ti veľa šťastia.
Mitopy
esterka3
25.09.08,19:59
A vyskúšali ste nejakého liečiteľa? Mám s tým dobré skúsenosti.
pasuliatko
25.09.08,21:04
Neviem, či si skúsil to najjednoduchšie (ak teda nemáš deformované nosné prepážky), čo som ja pri podobných problémoch už pred rokmi a zabralo, dokonca aj na tzv. sennú nádchu, ktorú odvtedy tiež nepoznám: pravidelné preplachovanie nosa mierne slanou vodou. Návodov na internete alebo v každej učebnici jógy je dostatok. Na začiatku som to robil denne a postupne som mierne ochladzoval vodu. Dnes mi to stačí robiť raz za týždeň a v kritickom období (tzv. chrípkové obdobia) 3-5 krát týždenne.
Skús, nepoznám nikoho, komu by to ublížilo. Želám ti veľa šťastia.
Mitopy

napr mne by to nerobilo dobre...poznamsvoj nos a je maximalne háklivý na obyčajnú vodu. thak neviem čo by urobila slana voda :D a v akom pomere sa to užíva?
botosova
28.09.08,17:57
Moj manzel mal pred 3 rokmi takyto isty problem, k upchatemu nosu sa mu po case pridruzili aj neuveritelne bolesti hlavy, nakoniec bol odporuceny na operaciu, kde mu operovali celovu dutinu, mal tam cystu, operacia sa robila cez nosnu dierku, ale teraz uz ma dychanie v poriadku a ani bolestami netrpi. Este mozem odporucit vstrekovat, alebo vyplachovat nos Vincentkou- mineralna voda, ktoru dostat v lekarni, ale aj v niektorych obchodoch-potravinach.Dalej pouzival aj eukaliptovu mast, ktoru mu pripravili v lekarni- bola na recept od krcnej doktorky
branislavp
03.10.08,00:37
Tiež mám problémy s upchatým nosom, trvá mi to roky. Chodila som po lekároch, nosné, ušné, krčné, alergologické...Bolo mi doporučené preplachovať nos Vincentkou. Neverím tomu, bojím sa toho. Najhoršie je, že pri upchatom nose mám problém aj z nosohltanom. Nikto z lekárov mi nič nezistil. Predpísali mi drahé kvapky....., nepomáha nič. Najviac ma to trápi v obdobi keď je chladno, jar, jeseň, zima, stačí iba sychravé počasie. Kupujem si nosné kvapky v lekárni, dám na radu lekárnika. Ale ten stav sa iba zmierni, nevylieči to.
Anička
kablika
04.10.08,15:39
spominate vsetko mozne do nosa, ale
1. olynth,nasivin,sanorin a pod volnopredajne funguju zhruba len na baze stiahnutia ciev v nose, tak najprv ulava, potom si nos "pyta" zas a moze byt coraz "zavislejsi". Tak naozaj len kratkodobo!!!
2. niekedy sa alergia neprejavi v testoch, ale moze ist o vazomotoricku - to je vsak skor tecenie, ako opuch (stazeny priechod), ORL bude urcite naj riesenim
3. beclomet, flixonase a nasonex, kt. spominate v niektorych prípevkoch su tzv. nazalne kortikosteroidy. Tie su na liecbu tohto problemu (tlmia zapal v nose a dutinach, teda nestahuju cievy, alebo daco podobne - efekt niekedy nastava az po 2-3dnoch, ale ked im das sancu, tak mas sancu na naozaj cisty nos:D.
Netreba sa bat slova steroidy,neprenikaju do organizmu. Su to nove (teda nie starsie ako cca 10 rokov) preparaty. Zoradila som ich od najstarsieho (preto je uz na volno, kedysi bol na predpis, ale ja by som ho nekupovala, za podobny doplatok mas novsi preparat, ktory hradi poistovna, ked ho napise lekar.....nie je az tak kvalitny, ako tie druhe dva), po najnovsi - ten uz nie je spojeny takmer so ziadnym rizikom, neobsahuje alkohol a obsahuje glycerin. Ale jasne, ze aj ine kortikosteroidy do nosa ulavia.
Hlavne chod za lekarom, ci tam nie je problem s prepazkou, alebo daco ine a ten by mohol zahajit liecbu prave tymi kortikoidmi. Tie sa inak velmi dobre kombinuju s vyplachom slanou vodou (sterimar) a do toho cisteho nosa si date tento sprej a po case je to super, dychat volne;)
Lila
08.10.08,07:39
Len s jedným nesúhlasím, nasonex a flixonase sú dosť silné kortikoidy
u detí spôsobujú pomalý rast, majú vedľajšie účinky a neverím, že sú voľnopredajné, vždy musím behať za ORL alebo alergológom, aby nám ich predpísal.
Skúste použiť Stérimar spray do nosa /morská voda bez konz. prísad/ Ak máte závislosť od nasivinu, tak to chce čas, razom sa to neupraví. Držím pace. Žiaľ na niektorých z nás ranné hmly a chlad nerobí dobre. Sú aj z tohto alergie.
DanielaSL
08.10.08,07:51
napr mne by to nerobilo dobre...poznamsvoj nos a je maximalne háklivý na obyčajnú vodu. thak neviem čo by urobila slana voda :D a v akom pomere sa to užíva?

Pasuliatko asi každý nos je citlivý na obyčajnú vodu, stačí len spomienka keď na plavárni nechtiac vdýchnem vodu - mám pocit , že mi až niekde v hlave horí. Ale pri preplachovaní slanou vodou to je celkom niečo iné. Stačí , aby bola prevarená , mierne osolená a mala príjemnú teplotu. Tak je to prijateľné a hlavne ako písal Milan veľmi účinné. Tiež odporúčam takéto vyplachovanie. Ja som sa vďaka tomu vyliečila z takmer neustálej nádchy.
ormika
08.10.08,08:06
Len s jedným nesúhlasím, nasonex a flixonase sú dosť silné kortikoidy
u detí spôsobujú pomalý rast, majú vedľajšie účinky a neverím, že sú voľnopredajné, vždy musím behať za ORL alebo alergológom, aby nám ich predpísal.
Skúste použiť Stérimar spray do nosa /morská voda bez konz. prísad/ Ak máte závislosť od nasivinu, tak to chce čas, razom sa to neupraví. Držím pace. Žiaľ na niektorých z nás ranné hmly a chlad nerobí dobre. Sú aj z tohto alergie.
Lila, zaujala ma veta o závislosti na nasivine alebo nejakých iných kvapiek do nosa. Je to naozaj tak že Stérimar spray do nosa toto používanie nosných kvapiek upraví? ďakujem:)
Lila
08.10.08,10:54
Lekári ORL to veľmi odporúčajú, nakoľko tento spray do nosa s morskou vodou je môžné striekať aj viackrát za deň, lebo udržiava vlhkú sliznicu v nose a môj najmenší synček trpel tak, že som si myslela, že má štople v nose, príšerné. Jemu veľmi pomohlo otužovanie, plávanie a "vyplachovanie" touto vodou. Navyše mal obroské krčné mandle, ktoré mu v noci vyvolávali spánkové apnoe. Netvrdím, že je už úplne OK, ale stav sa zlepšil.
ormika
08.10.08,11:36
Lila, ja mám alergickú nádchu, už sa hanbím za to čo si stále striekam sprej alebo kvapky do nosa. Teraz som si nasadila homeopatické lieky coryzaliu, sprej stérimar a ešte nejaký homeopatický sprej, síce si to dávam len druhý deň, ale nejaký zázrak zatiaľ nevidím. Priebežne si musím dávať aj kvapky do nosa. Donedávna som mala rinocord aqua sprej do nosa od ORL, no keď ho momentálne užívať nemôžem, tak mám veľké problémy s upchatým nosom. Ako dlho mi bude trvať kým sa dám doporiadku so stérimarom a homeopatikami?
kablika
08.10.08,17:27
Len s jedným nesúhlasím, nasonex a flixonase sú dosť silné kortikoidy
u detí spôsobujú pomalý rast, majú vedľajšie účinky a neverím, že sú voľnopredajné, vždy musím behať za ORL alebo alergológom, aby nám ich predpísal.
Skúste použiť Stérimar spray do nosa /morská voda bez konz. prísad/ Ak máte závislosť od nasivinu, tak to chce čas, razom sa to neupraví. Držím pace. Žiaľ na niektorých z nás ranné hmly a chlad nerobí dobre. Sú aj z tohto alergie.

Ano, nason a flix nie su volnopredajne, prave preto, aby sa to nezneuzivalo - su len na predpis.
Su studie - aj rocne - o tom, ze vplyv na rast deti nemaju, len v informacii pre uzivatela je napisane, ze pri dlhorocnej liecbe musi lekar rast kontrolovat.

Kolko deti uz od maleho veku uziva lieky na astmu? A tie obsahuju tie iste "silne" kortikoidy a ak su astmatici uzivaju ich dlhodobo (aj cely zivot) do o dost vacsieho objemu tela(pluc) ako je par vstrekov do nosa. Napriek tomu sa pisu, pretoze ulahcuju astmatikovi zivot. Alebo ste urcite niekedy boli u ortopeda na "obstreku" - v nom je tiez kortikoid, navyse ide do systemu (krv), zatial co cez nos takmer neprechadza
Len tolko ku kortikoidom vyssie spomenutym. Niektori ORL ich pouzivaju uz viac ako 10 rokov a nemam info o nejakych strasnych neziaducich ucinkoch. Tak len aby neboli obavy, ak vam niekto nieco take napise. Mam totiz z tejto oblasti nejake skusenosti.

s ostatnym suhlasim:)
mirika3103
31.01.10,19:45
Mala som rovnaký problém. Užívala som Nasivin cca 6 rokov každý deň, ku koncu až viac krát za deň. Zisťovala som možný problém u alergológa, taktiež či nemám krivú alebo zúženú nosovú priehradku, ale nič z toho mi nezistili. Pravda bola taká, že som si to spôsobila sama, užívaním Nasivinu, najskôr zriedkavo, potom pravidelnejšie, až som na ňom nakoniec zostala závislá.
Problém spočíval v tom, že som mala zdurenú nosnú sliznicu, resp. sa zdurila keď nosné kvapky prestali účinkovať, takže som si ich musela znova zakaždým aplikovať. Pravdaže sa tak nedalo existovať (neustále myslieť na nosné kvapky, stále ich nosiť so sebou) a tak som to začala radikálne riešiť. Šla som na operáciu kde mi pod úplnou anestézou skrátili nosnú sliznicu. Môj problém sa vyriešil a závislosť na kvapkách pominula. Odvtedy si dávam obrovský pozor, aj keď dostanem nádchu, aby som kvapky používala v zdravej miere (no už nikdy nie Nasivin) a denne používam soľný sprej, ktorý nos prečistí a nijako neškodí.
andrea_mar
12.05.10,07:33
Ja som teda po prečítaní všetkých príspevkov na tému Nasivin v šoku. Ako je možné, keď všade čítam o návyku nosných sprejov, o tom, ako to lekári a lekárnici neodporúčajú dlhodobo, že sám ORL lekár na krčnom pre 5 ročného syna mi predpisuje Nasivin a stále vraví pokračovať v liečbe s Nasivinom už tretí týždeň??? ďakujem za odpoveď
andrea_mar
12.05.10,07:42
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Presedela som nad internetom a rôznymi témami ohľadom upchatého nosa. Nič pozitívne som sa o nosných kvapkách, konkrétne Nasivin nedozvedela, skôr naopak, sú návykové a lekári a lekárnici ich neodporúčajú dlhodobo užívať. Keďže s tým nemám skúsenosti a s 5-ročným synom máme po prvý krát takýto dlhodobý problém s upchatým nosom, tak som teraz veľmi prekvapená a neviem čo mám robiť, pretože sám ORL lekár na krčnom nám predpísal Nasivin, dokonca včera na kontrole povedal, že pokračovať v liečbe s Nasivinom, min.4-5x do dňa, 3x je málo. Je to už tretí týždeň, čo ho teda dávam synovi. Poraďte mi, vyhodím ho do koša a skúsim niečo iné? :-) Ďakujem vopred za odpoveď
zalobaba
12.05.10,07:44
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Presedela som nad internetom a rôznymi témami ohľadom upchatého nosa. Nič pozitívne som sa o nosných kvapkách, konkrétne Nasivin nedozvedela, skôr naopak, sú návykové a lekári a lekárnici ich neodporúčajú dlhodobo užívať. Keďže s tým nemám skúsenosti a s 5-ročným synom máme po prvý krát takýto dlhodobý problém s upchatým nosom, tak som teraz veľmi prekvapená a neviem čo mám robiť, pretože sám ORL lekár na krčnom nám predpísal Nasivin, dokonca včera na kontrole povedal, že pokračovať v liečbe s Nasivinom, min.4-5x do dňa, 3x je málo. Je to už tretí týždeň, čo ho teda dávam synovi. Poraďte mi, vyhodím ho do koša a skúsim niečo iné? :-) Ďakujem vopred za odpoveď

odporúčam navštíviť alergologickú ambulanciu a dať mu urobiť prick testy
Tamila
12.05.10,07:46
V alergologickej ambulancii predpisovali mojim deťom rôzne kvapky do nosa, ktoré neškodia nosnej sliznici a môžu sa užívať pri alergickej nádche dlhodobo.
bettylou
12.05.10,07:56
Tak k preplachovaniu slanou vodou:
1.Tá voda by mala byť prevarená, ja som si preplachovala obyčajnou letnou osolenou vodou, ale zavliekla som si čosi do dutín a z prevencie bol problém. Mám citlivé dutiny, ale rokmi sa to zlepšuje.
2. Pri preplachovaní mi zvykne voda zájsť až do eustachovej trubice, potom mi to okolo krku "žblnká" a niekedy až cez ucho von. :-)

Kamarátke zvyknú stáť hlieny v hornej časti nosohltana, a je jej to veľmi nepríjemné, lebo sa to nedá pohnúť ani dnu ani von. :-o
Deganova
12.05.10,08:05
S mojou dcérou som týmto prešla a odporúčam nasledovné - ak dieťa znesie nabrat do dlaní vlažnú vodu a vdýchnuť, alebo naparovať - dať variť 2-3 zemiaky aj so šupkou, pridať lyžičku morskej soli a napariť cca 5-10 minút, nahriatu tvár zabaliť do nahriateho uteráka - pozor aby nedoslo k podchladeniu ,v priebehu dňa možno nahrievať aj infražiaričom cca 5 minút. V miestnostiach zvlhčit vzduch. Ja som počas vykurovania mala na radiatoroch mištičky s vodou a morskou soľou, mimo vykurovania som slanú vodu odčas nechala vrieť na platničke a snažila sa, aby sa dcéra zdržiavala v jej blízkosti.
andrea_mar
12.05.10,08:33
Veľmi pekne ďakujem za odpovede a za tú rýchlosť :-) Chcela som naparovať syna, aj som to robila nad harmančekom zopár krát, potom som sa pýtala na krčnom lekára a ten povedal, že nie, lebo to vraj vysušuje sliznicu a teda má opačný efekt... asi by to chcelo aj zmeniť krčného lekára...mám pocit, že ten náš mi radí úplne naopak, ako som sa inde dočítala. Neviete mi povedať aj skúsenosť s mliekom? Viacerí vravia, že sa neodporúča v takých prípadoch, lebo zahlieňuje, náš krčný však povedal, že to s tým nič nemám, že to len, ak by bol alergický na mlieko :-(
zalobaba
12.05.10,08:40
Veľmi pekne ďakujem za odpovede a za tú rýchlosť :-) Chcela som naparovať syna, aj som to robila nad harmančekom zopár krát, potom som sa pýtala na krčnom lekára a ten povedal, že nie, lebo to vraj vysušuje sliznicu a teda má opačný efekt... asi by to chcelo aj zmeniť krčného lekára...mám pocit, že ten náš mi radí úplne naopak, ako som sa inde dočítala. Neviete mi povedať aj skúsenosť s mliekom? Viacerí vravia, že sa neodporúča v takých prípadoch, lebo zahlieňuje, náš krčný však povedal, že to s tým nič nemám, že to len, ak by bol alergický na mlieko :-(

Mlieko zahlieňuje, ale v tráviacom trakte. Mne lekárka odporučila takmer úplne vylúčiť mliečne výrobky upravené na dlhý termín spotreby a zaradiť do stravy v prevažnej miere výrobky z kozieho a ovčieho mlieka, pri ktorých nie je na závadu ani tá dlhšia trvanlivosť. Treba však počítať s tým, že sa zháňajú ťažšie a sú finančne náročnejšie.
Deganova
12.05.10,09:08
Naparovanie nad zemiakmi,slané vlhké prostredie ako i výplach nosa mám od krčného, ktorý dcéru uchránil od prebíjania dutín a mňa z tumoru slinnej žľazy, nedám na neho dopustiť.
pasuliatko
12.05.10,09:44
napr Olynth pre deti je super na upchatý nos, a prečo ho má upchaty?
piggos
12.05.10,10:19
možno by padlo vhod ísť k moru ..ja som mávala vysušené dutiny aj mi niekedy tiekla krv z nosa stačilo my ísť raz k moru a je po probléme..

zas na druhej strane, ak je ten nos neustále upchatý a nič nepomáha..možno treba hľadať príčinu niekde inde...možno je v tele zápal no nemusí to byť zrovna v dutinách...len sa prejavuje tým že je ten nos neustále upchatý...
Zdenka175
12.05.10,11:06
Ja som teda po prečítaní všetkých príspevkov na tému Nasivin v šoku. Ako je možné, keď všade čítam o návyku nosných sprejov, o tom, ako to lekári a lekárnici neodporúčajú dlhodobo, že sám ORL lekár na krčnom pre 5 ročného syna mi predpisuje Nasivin a stále vraví pokračovať v liečbe s Nasivinom už tretí týždeň??? ďakujem za odpoveď
Najlepšie navštíviť alergiológiu, možno je to nejaká alergia- peľ....My chodíme na alergiológiu, lekárka mi zakázala použiť akýkoľvek sprej. Pýtala sa či nečítam príbalovej informácie.:eek:Naparovanie pri nádche zakázala, vraj to škodí sliznici.Raz som mu dala Olynt, detský doktor predpísal. Alergologička si išla vlasy trhať.:confused::confused: Len Vincentku sprej, neškodí a dávať aj 5x denne. A k tomu mi predpísala špecialny sprej na upchaté dutiny a len smrkať a smrkať.:D:D:D, Pomahá to.
kaivorus
14.05.10,17:14
Nedávaj žiadne nosné kvapky, masti si to šťavou z listu ALOE, predtým dezinfikuj ..? cez SS ti dám odpoveď čím.
V nosnej dutine je vírus /najčastejšie adenovírus?/ dá sa to zistiť biorezonanciou.
Odpíš , napíšem Ti ako , a kde,...
andrea_mar
17.05.10,11:00
Ďakujem veľmi krásne za všetky odpovede, Nasivin som v stredu vyhodila do koša :-))) používame Vincentku, aj Sinupret je dobrý na uvoľnenie a v izbe máme platničku so soľou a je pravda, fúkať nos, fúkať a fúkať... pomáha to, soplíky idú pekne von, snáď to pomôže. Ak nie, zrejme to bude aj niečo s alergiou. Ďakujem Vám. :-)
bettylou
19.05.10,17:44
Ďakujem veľmi krásne za všetky odpovede, Nasivin som v stredu vyhodila do koša :-))) používame Vincentku, aj Sinupret je dobrý na uvoľnenie a v izbe máme platničku so soľou a je pravda, fúkať nos, fúkať a fúkať... pomáha to, soplíky idú pekne von, snáď to pomôže. Ak nie, zrejme to bude aj niečo s alergiou. Ďakujem Vám. :-)

na Sinupret POZOR , obsahuje vysoké množstvo alkoholu- etanolu
58vlasta
20.05.10,10:13
na Sinupret POZOR , obsahuje vysoké množstvo alkoholu- etanolu


Včera som bola na alergológii, na testoch po roku. Všetko je negatívne -teda v poriadku a predsa mám problémy s nádchou. Pretože mám Nasofan do nosa predpísaný alergologičkou, nemôžem užívať iné kvapky alebo sprey. V marci som brala antibiotiká na toto. A znova mám takéto problémy. Alergia to teda nie je podľa včerajších výsledkov. Ono z nosa mi tečie väčšinou len voda a noci mám plné hrdlo hnisu, ktorý mi ztečie z nosa. Tak som si kúpila Sinupret ale tabletky, uvidím...Tie alkohol neobsahujú. :eek::eek:
mares
20.05.10,18:13
Dcéra je už 22 rokov alergik. Furt mala problém s upchatým nosom, hocikedy ani nemohla dýchať, v noci sa nevyspala. Jej sezóna bola od januára do júna a sem tam aj celý rok. Brala vakcínu kvapkovú STALORAL, antihistaminiká AERIUS a tiež sem tam to aj nezaberalo. Ke´d už nič nezaberalo naparila sa nad Vincentkou, dala som tam 1 PL morskej soli a eukalyptový olej asi 12 kvapiek. A potom sprey FLIXONASE,ktorý zaberá po 3 dňoch, je to síce kortikoid. Jej pomáhajú kvapky MUCONASAL. Musím poklopať dostala sa z toho, vakcínu neberie 2 roky a v sezóne už len kýcha a keď sa upchá sem tam nos použije kúru s VIN.... Ale každý sme iný stroj.Prajem skoré vyzdravenie ale na to ORL choďte. Pekný a pokojný večer.
Viem pomôcť
23.05.10,14:01
No, to su tie alergie.Prirodnymi doplnkami sa daju uplne odstranit uzivania kortikoidnych sprejov.Treba vsak zacat uz na jesen,pokial date do poriadku imunitny system,problemy nebudu....ked uz je sezona,da sa pomoct, ale len sa upravi stav, ...preto treba zacat uz v jeseniJe to dlhodobejsia zalezitost, pokial chcete bez vedlajsich ucinkov liekov a kortikoidov.
cengerino
24.11.11,09:54
Bol som závislý na Nasivine, a ostatných týchto hnusoch. Teraz som našiel nápoj Sulinka, ktorý dostanete aj v Tescu. Ten trochu zohrejem, rozhrkám aby vyšli všetky bublinky. Dám do prádzneho obalu od spreja Nasivin a striekam tak 2x denne do nosa. Ráno sa už budím s priechodným nosom a keď je zle tak prečistím s touto tekutinou. Nie je to také účinné ako lek.kvapky, ale postupom času už ich ani nepotrebujem. Odporúčam! Minerálna voda Sulinka.
OlgaM
24.11.11,10:01
Ahojte, môj otec má dlhoročné problémy a nedávno mu poradila krčná lekárka Berešove kvapky a veľmi mu to pomáha. Vyskúšajte: http://www.beresdrops.sk/novinky-beresove-kvapky-na-slovensku
jobobe
26.11.11,10:45
Dostať ich v lekárni, či?
Hrkac
25.12.13,13:12
Ahojte všetci s rovnakým problémom! Hoci prvý príspevok v tejto debate je dosť starý, možno niekto, komu tento problém liezol na nervy tak ako mne, si tu odpoveď nájde. Na riešenie som prišla úplnou náhodou a som zaň vďačná, tak som si povedala, že tú skvelú náhodu musím "oplatiť". Bola som 4 roky!!! každovečerným "konzumentom" Muconasalu. Čo zabralo mne? (Netvrdím, že to zaberie každému, ale ja by som za túto radu bola dala počas tých 4 rokov veľa... Kvôli pocitu duševnej pohody som začala piť nalačno mix bylín pamajorán (dobromyseľ), zlatobyľ, harmanček. Možno neuveríte, ale po 2,5 mesiaci som jedného dňa zistila, že Muconasal už nepotrebujem!!! Uplynuli 3 mesiace a stav je rovnaký... Prajem všetkým rovnako "postihnutým" rovnaký výsledok!
buchač
25.12.13,14:10
Ahojte všetci s rovnakým problémom! Hoci prvý príspevok v tejto debate je dosť starý, možno niekto, komu tento problém liezol na nervy tak ako mne, si tu odpoveď nájde. Na riešenie som prišla úplnou náhodou a som zaň vďačná, tak som si povedala, že tú skvelú náhodu musím "oplatiť". Bola som 4 roky!!! každovečerným "konzumentom" Muconasalu. Čo zabralo mne? (Netvrdím, že to zaberie každému, ale ja by som za túto radu bola dala počas tých 4 rokov veľa... Kvôli pocitu duševnej pohody som začala piť nalačno mix bylín pamajorán (dobromyseľ), zlatobyľ, harmanček. Možno neuveríte, ale po 2,5 mesiaci som jedného dňa zistila, že Muconasal už nepotrebujem!!! Uplynuli 3 mesiace a stav je rovnaký... Prajem všetkým rovnako "postihnutým" rovnaký výsledok!
Ty si asi iná !!! :rolleyes:


Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Ak príznaky nevymiznú do 7 dní od začiatku podávania Muconasalu plus, treba sa poradiť s lekárom, či v liečbe pokračovať. Dlhodobé používanie vazokonstrikčných liekov určených na nazálnu aplikáciu môže viesť k chronickému zápalu (a tým k upchatiu nosa) a atrofii sliznice nosa.
http://www.zdravie.sk/liek/11702/muconasal-plus-aer-nao-1x10-ml
erik555
25.12.13,15:05
Ahojte všetci s rovnakým problémom! Hoci prvý príspevok v tejto debate je dosť starý, možno niekto, komu tento problém liezol na nervy tak ako mne, si tu odpoveď nájde. Na riešenie som prišla úplnou náhodou a som zaň vďačná, tak som si povedala, že tú skvelú náhodu musím "oplatiť". Bola som 4 roky!!! každovečerným "konzumentom" Muconasalu. Čo zabralo mne? (Netvrdím, že to zaberie každému, ale ja by som za túto radu bola dala počas tých 4 rokov veľa... Kvôli pocitu duševnej pohody som začala piť nalačno mix bylín pamajorán (dobromyseľ), zlatobyľ, harmanček. Možno neuveríte, ale po 2,5 mesiaci som jedného dňa zistila, že Muconasal už nepotrebujem!!! Uplynuli 3 mesiace a stav je rovnaký... Prajem všetkým rovnako "postihnutým" rovnaký výsledok!
Ty si asi iná !!! :rolleyes:


Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Ak príznaky nevymiznú do 7 dní od začiatku podávania Muconasalu plus, treba sa poradiť s lekárom, či v liečbe pokračovať. Dlhodobé používanie vazokonstrikčných liekov určených na nazálnu aplikáciu môže viesť k chronickému zápalu (a tým k upchatiu nosa) a atrofii sliznice nosa.
http://www.zdravie.sk/liek/11702/muconasal-plus-aer-nao-1x10-ml
A ci este stale vie rozoznat vone a pachy :D
cacka
25.12.13,15:47
Veľmi odporúčam (teda aspoň u nás to dosť pomáha):

http://www.rhinohorn.sk/
Peggynka
25.12.13,16:35
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
erik555
25.12.13,17:23
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D
buchač
25.12.13,18:53
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D

Nooooo ....
Ide o uhol pohľadu .

More samotné ( voda ) a aj klimatické podmienky ( vzduch , slnko ) má predsa blahodárne účinky na rôzne choroby ...
kopretinka
25.12.13,19:06
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D

Nooooo ....
Ide o uhol pohľadu .

More samotné ( voda ) a aj klimatické podmienky ( vzduch , slnko ) má predsa blahodárne účinky na rôzne choroby ...
to iste,to je pravda a verím tomu.......ale....nemôže tam ísť každý....a okamžite...peggynka to dala spôsobom,akoby sa to dalo kúpiť ako chlieb v samoške...
erik555
25.12.13,19:34
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D

Nooooo ....
Ide o uhol pohľadu .

More samotné ( voda ) a aj klimatické podmienky ( vzduch , slnko ) má predsa blahodárne účinky na rôzne choroby ...
to iste,to je pravda a verím tomu.......ale....nemôže tam ísť každý....a okamžite...peggynka to dala spôsobom,akoby sa to dalo kúpiť ako chlieb v samoške...
spravne pochopila moju poznamku...
buchač
25.12.13,19:37
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D

Nooooo ....
Ide o uhol pohľadu .

More samotné ( voda ) a aj klimatické podmienky ( vzduch , slnko ) má predsa blahodárne účinky na rôzne choroby ...
to iste,to je pravda a verím tomu.......ale....nemôže tam ísť každý....a okamžite...peggynka to dala spôsobom,akoby sa to dalo kúpiť ako chlieb v samoške...
spravne pochopila moju poznamku...

Veď v pohode ...
Ale ak sa bavíme o alergi , tak táto sa predsa nelieči jednorázovo - nedá sa ...a o okamžitosti samotnej je už aj uvažovanie doslova hlúposťou .
Peggynka
26.12.13,09:24
Choďte k Čiernemu moru a uvidíte,ako vám mineralizovaná voda a vlhký vzduch pomôže.Ideálne miesto je Pomorie,kde je aj čierny piesok s vlastnosťami piešťanského bahna.Na Bulharsko a Čierne more nedám dopustiť-vlastná skúsenosť.Žiadne lieky nepomáhali a toto pomohlo.
Velmi fajn rada :D

Nooooo ....
Ide o uhol pohľadu .

More samotné ( voda ) a aj klimatické podmienky ( vzduch , slnko ) má predsa blahodárne účinky na rôzne choroby ...
to iste,to je pravda a verím tomu.......ale....nemôže tam ísť každý....a okamžite...peggynka to dala spôsobom,akoby sa to dalo kúpiť ako chlieb v samoške...
No,ja som bola v situácii,kedy môj 6-ročný syn ohluchol a nechceli mi ho zapísať do ZŠ,že patrí do osobitnej (!!!) a mali sme nový dom,na krku pôžičky. Ako sa rozhodneš? Môj muž povedal,že predáme dom a k tomu moru pôjdeš! Mala som 31r.,v živote som nebola na dovolenke (ani tu,nieto ešte pri mori) a vyriešili sme to.Išla som sama so synom a celé tie roky som presvedčená,že to boli najlepšie investované peniaze v mojom živote.
A ešte dodám,že po revolúcii sme išli do Juhoslávie a moje deti okomentovali klímu pri mori slovami:"Voda čistá,ale more necitíť,je tu akoby sme sedeli pri Štrbskom plese".A tak sa vraciame do Bulharska.
erik555
12.01.14,17:34
vyskusajte aj tymto sposobom precistit nosnu dutinu :D

http://www.youtube.com/watch?v=55ECKWcal2Y
miska1995
29.07.14,07:12
Ahojte, ja mám podobný problém už 2 mesiace mám v kuse zapchatý nos použila som asi 6 kvapiek Olynth už v lekárni mi povedali že to nie je zdravé, tak mi dali kvapky ktoré možem užívať non stop ktoré neškodia nejaké s morskej soly no tie nezaberajú, príznaky mám také že nos mam zapchatý vätšinou ráno a večer a najčastejšie len ľavú dierku ... a ráno ked sa prudko postavím s postele zakruti sa mi hlava a dostanem neskutočný tlak do nosa prosím porate mi čo mám robiť,, ku doktorke sa bojím isť, bojím sa do toho čo mi povie alebo že mi budu prerážať nos.
Peggynka
29.07.14,07:30
Ahojte, ja mám podobný problém už 2 mesiace mám v kuse zapchatý nos použila som asi 6 kvapiek Olynth už v lekárni mi povedali že to nie je zdravé, tak mi dali kvapky ktoré možem užívať non stop ktoré neškodia nejaké s morskej soly no tie nezaberajú, príznaky mám také že nos mam zapchatý vätšinou ráno a večer a najčastejšie len ľavú dierku ... a ráno ked sa prudko postavím s postele zakruti sa mi hlava a dostanem neskutočný tlak do nosa prosím porate mi čo mám robiť,, ku doktorke sa bojím isť, bojím sa do toho čo mi povie alebo že mi budu prerážať nos.
Najlepšie riešenie je pobyt pri mori v Bulharsku.Vyhreješ na slnku a vlhký mineralizovaný vzduch uvoľní upchatie dutín.Mám skúsenosť a syn mal 8 mesiacov pokoj od týchto problémov.Pobyt sme opakovali a tak sa zabránilo prechodu na chronický problém a už žiadne lieky nebral.Ale v prvom rade treba zistiť,či je to alergického pôvodu,z nachladnutia alebo upchatie prínosových dutín z častých zápalov.
mia222222
12.12.16,09:45
ak chcete,napiste mi...ale totot ,co teraz napisem..je cista pravda!4 mesiace som kvapkala do nosa nasivinlebo som mala stale upchaty nos.ale uplne nenormalne,az som mala zalahnute usi!bez kvapiek som nemohla existovat.kvapkala som si najskor iba vecer,aby som mohla spat.cez den som sa snazila vydrzat.aj ked to bolo velmi velmi tazke.hladala som radu na IT.nejaka baba tam spominala .ze nejaky doktor poradil nejakej babke preplachovat nos vincentkou...hned som volaja manzelovi,ked pojde z prace nech mi ho kupi.nechcela som premeskat ani chvilu,chcela som totiz ist v pondelok konecne k lekarovi.zacala som si kvapkat do nosa vincentku uz v piatok navecer.je pondelok a ja dycham sama!!!iba si kvapkam parkrat denne vincentku,a zazracne pomaha!!!uz ta prva noc bola paradna...a je to stale lepsie ...naposledy som si kvapla nasivin v piatok o 8.00 rano...! odvtedy ani raz...a dycham skvele...preco toto neradia vsetci lekari???!!!a aby som nezabudla,uvarila som si aj odvar z repika a harmanceka a prve dva dni som si kvapla obcas aj toto...ale len parkrat
vicktor
13.12.16,08:36
Ked som cital nadpis, hned ma napadla Vincentka.
Co sa tyka Cierneho mora vs Jadran - ten druhy ma o 50% vacsiu koncentraciu soli, tak deti mali nostalgicke spomienky, ale Jadransku vodu citit silnejsie. Alebo im vonali tie ciernomorske zeliny, ktore v Jadrane nie su.
Tymto nechcem povedat, ze pobyt v Bulharsku nepomaha.
belli9
10.02.17,19:59
ja som bol skoro 2 roky zavysli na kortikoidnych sprejoch ktore uvolnovali upchaty nos. Pomohlo jedine vydržať bez neho a potom to prejde ale nie uplne. Hockedy sa mi upcha nemozem dychat len ustami, vtedy mi pomaha pohyt. Už nikdy žiadnu prekliatu chemiu telu neprirodzenu do seba nedam