xxxVilma
26.09.08,11:13
Ahojte, potrebujem poradit ako postupovat pri vyrobe kvasenej kapusty, hlavne ci ju
mozem nechat kvasit v kuchyni, inu miestnost nemam vhodnu /izba nepripada do uvahy/
alebo ju zrovna dat do pivnice, dakujem
tacasina
26.09.08,09:15
Ahojte, potrebujem poradit ako postupovat pri vyrobe kvasenej kapusty, hlavne ci ju
mozem nechat kvasit v kuchyni, inu miestnost nemam vhodnu /izba nepripada do uvahy/
alebo ju zrovna dat do pivnice, dakujem

V kuchyni by som nedoporučovala / smrad /, daj ju radšej do pivnice.
Poznám takých, čo aj do kúpeľne ju dávajú.
Zoltán Kovács
26.09.08,09:15
Ahojte, potrebujem poradit ako postupovat pri vyrobe kvasenej kapusty, hlavne ci ju
mozem nechat kvasit v kuchyni, inu miestnost nemam vhodnu /izba nepripada do uvahy/
alebo ju zrovna dat do pivnice, dakujem

Moja babka, aj teta vždy dávali do nevykurovanej komory. Inak s tým "zamoríš" celú kuchyňu.
evka-janekova
26.09.08,09:21
No my robíme takto:

Do súdka na dno sa zabalí kusok chleba do kapustoveho listu, da sa vrstva kapusty, chren, sol, kmin, prip. cviklu. Potom sa kapusta podlávi, neviem aký mate velký sudok, ale my sme mali 50 lit. takze normálne nohami. Ked máte mensí tak rukami, ale poriadne, ked začne púštať stavu, da sa zbera a vylieva. Ked uz nebude štava, da sa dalsia vrstva a tak dokola. Navrch sa niecim zaťaží. My mame drevené dosky a na to kamen, prikryjeme a dame do tmy.

Myslím ze lepsie ako v kuchyni jej bude v pivinci.

Potom este púšta štavu, ta sa tiez zlieva, stačí raz za týzden. Este mi napadlo, ze sme dávali aj jablká (ale tie tlačili na nohy :D, tak som protestovala).
sway
26.09.08,09:37
Ahojte, potrebujem poradit ako postupovat pri vyrobe kvasenej kapusty, hlavne ci ju
mozem nechat kvasit v kuchyni, inu miestnost nemam vhodnu /izba nepripada do uvahy/
alebo ju zrovna dat do pivnice, dakujem

Ja som prvý krát robila vlani a dala som si poradiť:

kapustu som naložila, potom som ju nechala 10-15 dní v teple, aby začala kvasiť - tých pár dní sme smradík vydržali a až potom som ju preniesla do studenej miestnosti, kde bola celú zimu.
Bola fantastická ;)

recept:
Nakladaná kyslá kapusta –do suda

Potrebujeme:

40kg kapusty
Nové korenie – trošku
Korenie – 3 sáčky
Kmín – dávam drtený – 3 sáčky
Chren – 5 kúskov
Bobkový list – ½ sáčka
Mrkva – cca 3kg
Soľ – 1kg
Cibuľa – 3kg
AlaNR
26.09.08,09:45
[quote=sway;830136]Ja som prvý krát robila vlani a dala som si poradiť:

kapustu som naložila, potom som ju nechala 10-15 dní v teple, aby začala kvasiť - tých pár dní sme smradík vydržali a až potom som ju preniesla do studenej miestnosti, kde bola celú zimu.
Bola fantastická ;)


Tak isto ako Sway ju robime aj my, chvíľu ten smrad človek vydrží. V studenej pivnici Ti ťažko vykysne. Treba jej trošku teplúčka.
m.hladka
26.09.08,09:54
Aj u nás je podobná príprava. Ale ja som ju držala pár dni v teple v kuchyni, ale nemyslím si že smrdi. Len keď sa otvorí súdok, tak trochu cítiť kyslí pach. A potom na vonkajšom schodisku, ale tam sme iba mi, takže to neprekáža a je tam chladno. Ak to dáš do pivnice, netreba zabúdať ju kontrolovať. Preto je lepšie ju mať na očiach.
Anežob
26.09.08,10:08
Aj moje skúsenosti s kvasením kapusty sú podobné. Určite treba nechať súdok s kapustou v teple, najlepšie v kuchyni. Ten proces kvasenia prebehne veľmi rýchlo a to hlavne za pomoci tepla a ten akože spomínaný smrad z kapusty sa tvorí až po jej vykvasení a to už väčšinou súdok je pre miestnený v chladnej a tmavej pivnici.
uno81
20.10.10,07:44
ahojte:) dostala som taký menší súdok..úplne plný má 13l..ale do plna ho plniť nebudem..čiže približne na 10-11l súdok koľko asi potrebujem kapusty,cibule,soli korenia, chrenu, kmínu ,bobkového atd??:rolleyes:

dakujem všetkým za radu!..Jana:)
trisestri
20.10.10,08:40
Marína
20.10.10,09:09
ahojte:) dostala som taký menší súdok..úplne plný má 13l..ale do plna ho plniť nebudem..čiže približne na 10-11l súdok koľko asi potrebujem kapusty,cibule,soli korenia, chrenu, kmínu ,bobkového atd??:rolleyes:

dakujem všetkým za radu!..Jana:)
Do takého súdka sa mi podarí natlačiť 10 kg čistej kapusty(už nastrúhanej). Ak kupuješ hlávky kapusty, kúp viac ako 10 kg, aj o 3 - 4 kg, závisí od toho, aký budeš mať odpad. Najprv ju osolím, počkám kým trochu zmäkne, tak sa lepšie tlačí a podarí sa jej aj viac natlačiť. Ak by ti predsa len z nej niečo ostalo, natlač ju do 5 l fľase, po vykysnutí tú spotrebuj skôr alebo daj do 0,7 l zavareninových pohárov, chvíľku vysterilizuj, len aby sa chytili viečka. Ja aj zo súdka takto robím a naložím ešte raz. Aj v múdrych knihách tak píšu, že po vykvasení proces kvasenia zastaviť. A majú pravdu, na jar, či v lete, máš takú kapustu, ako by ti vykvasila včera a nekriví ti ústa.;) Pri takom množstve sa to dá, pri 100 kg by to bolo náročnejšie.
Druhú várku už nedávam do fliaš, najprv tú konzumujeme.
zena77
24.10.11,06:32
To znamená - že 10 litrový súdok na kapustu = kúpiť 15kg kapusty ?
Majky11
26.10.11,18:39
ahojte:) dostala som taký menší súdok..úplne plný má 13l..ale do plna ho plniť nebudem..čiže približne na 10-11l súdok koľko asi potrebujem kapusty,cibule,soli korenia, chrenu, kmínu ,bobkového atd??:rolleyes:

dakujem všetkým za radu!..Jana:)

Potrebujete 10 kg rezanej kapusty, ak teda budete nakladat z rezanej, dnes uz nieje problem takuto kapustu zohnat...

Ak nie, tak 12 - 13 kg hlavkovej, nakolko z nej bude odpad - hlubiky, vrchne listy...

Čo sa týka korenín, tak na 10 kg kapusty je treba :

200 gramov soli, 200 gramov cibule, 1/2 sáčku čierneho korenia celého, zopár guličiek nového korenia a zopár bobkových listov...

Okrem toho na spodok kôpor - zväzok + môžete dať aj chren / ja nedávam / a jabĺčko na štvrťkz tiež urobí svoje.

Potom to zakryť kapustovými listami a tlačiť o dušu...

;)
zena77
27.10.11,04:57
Dakujem - za krásnu radu:), tak 10 litrový súdok sme nezohnali....kúpili sme 17ll....a popýtala som sa kadekoho koľko kapusty - kúpili sme 23 kg, nastrúhanej a ono to tam vošlo ...:eek::eek: a všetko ostatné - je ako radíš :D