PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Výpoveď v skúšobnej dobe



lsulekova
08.05.05, 21:11
Pri výpovedi v skúšobnej dobe v Zákonníku práce je napísané, že má byť písomná výpoveď doručená zamestnávateľovi a niečo takéto: "...aspoň tri dni pred ukončením pracovného pomeru". Som zmätená práve z definície "aspoň tri dni". Čo to znamená "aspoň" ? To znamená že keď dám výpoveď (v skúšobnej dobe) dňa 11.5.2005, tak môžem odísť až po troch dňoch, tj. 14.5.2005 ? Ďakujem.:(

Marína
08.05.05, 21:29
Pracuješ do 14.5.. 15.5.2005 si už slobodný človek

Chobot
08.05.05, 21:34
Presne je tam uvedné, ze "Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru
sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

To znamená, ze ZP explicitne nevymedzuje, kedy má byt podané oznámenie o skoncení prac. pomeru v skús. dobe (tu sa nehovorí o výpovedi). Jedinou podmienkou podla ZP je, ze to musí byt dané písomne. Kludne to môze byt dane v ten den, kedy chcete ukoncit prac. pomer.

Bezne sa stáva, ze v posledný den skúsobnej doby zamestnanec oznámi (písomne), ze koncí prac. pomer. Na druhý den uz nie je v prac. pomere.

Lydia1
08.05.05, 22:07
Prosím o radu:zamestnanec v skúš. dobe zostal PN.Počas praceneschopnosti sice nechodil do prace,ale na discoteke nechybal a okrem toho som ho pocas PN viackrat pristihla v restauracii.Ako mam postupovat?? Mozem mu dat vypoved,ked nedodrzal liecebny rezim??

DanielaSL
08.05.05, 22:34
Prosím o radu:zamestnanec v skúš. dobe zostal PN.Počas praceneschopnosti sice nechodil do prace,ale na discoteke nechybal a okrem toho som ho pocas PN viackrat pristihla v restauracii.Ako mam postupovat?? Mozem mu dat vypoved,ked nedodrzal liecebny rezim??
V prvom rade by som mu krátila PN a potom by som s ním rozviazala pracovný pomer v skúšobnej dobe , pretože o dobu PN sa mu skúšobná doba predlžuje.

Daska
09.05.05, 08:35
Plne suhlasim so znalcom.

Lydia1
09.05.05, 19:03
priatelia a priatelky-veeeelmi pekne dakujem za radu a pomoc!Vsetko dobre vam zelam!!

inge57
10.05.05, 10:55
Ak je zamestnanec v skúšobnej dobe a pôjde na PN môžeš kľudne s ním ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe a nemusíš čakať na ukončenie PN.

inwe
12.05.05, 12:07
presne tak Inge, pokial je zamestnanec v skusobnej dobe, tak sa nanho nevztahuje ochrana doba, takze kludne mu mozes dat. a co sa tyka tej pisomnej formy, sice je v Zakonniku uvedene ze musi byt pisomna, ale jej nedodrzanie ZP nespaja s neplatnym pravnym ukonom. takze ak je to ustne plati to tiez.

Ervin
13.05.05, 12:55
PN nemá naozaj v tomto smere žiadny vplyv. Odporúčam však písomnú formu p. úkonu. 3-dňová lehota je súdnou praxou uznaná ako tzv. poriadková lehota, jej nedodržanie nemá právne následky.

evae
07.09.05, 08:58
mam mensiu dilemu. mam zamestnanca v skusobnej dobe, od piatku neprisiel do prace. bez ospravedlnenia... (teda v sobotu odkazal, ze je prilis opity, aby vstal) koncim s nim prac. pomer v skusobnej dobe. kedy je tato vypoved platna? momentalne ma absenciu a prerusenie v SP. vypoved poslem postou a dam platnost dnom dorucenia? alebo mozem dat uz ku dnesnemu dnu?

Maňaska
07.09.05, 09:15
mam mensiu dilemu. mam zamestnanca v skusobnej dobe, od piatku neprisiel do prace. bez ospravedlnenia... (teda v sobotu odkazal, ze je prilis opity, aby vstal) koncim s nim prac. pomer v skusobnej dobe. kedy je tato vypoved platna? momentalne ma absenciu a prerusenie v SP. vypoved poslem postou a dam platnost dnom dorucenia? alebo mozem dat uz ku dnesnemu dnu?písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň 3 dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť /§72 odst.2 ZP/

evae
07.09.05, 09:17
tak mu zatial necham len prerusene. necham si od posty dorucit prevzatie s datumom. a jemu do vypovede dam, ze vypoved je platna tri dni po doruceni podla § bla bla?

Martina80
07.09.05, 09:21
Skús to poslať dnes s tým, že napríklad v piatok končí. Budeš tam mať na doručenke dnešný dátum jemu to príde v piatok =3 dni. Keď on nemal záujem.

evae
07.09.05, 09:23
aha, ale nebude problem, ked to on prevezme poviem o dva tyzdne? mam hlasku od zamestnancov, ze ked vytriezvel isiel na "par dni" do ciech, ci tam nie je nejaka brigada.... (asi nepochopil, ze u nas robi xixi)

Maňaska
07.09.05, 09:40
Ešte existuje možnosť ukončiť PPV z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny /§68 odst.1 písm.b/

lehoty sú tam dlhšie /§68 odst. 2/

ale treba mu dať možnosť sa k tomu vyjadriť /§ 63 odst.5/

evae
07.09.05, 09:47
asi sa vyberiem cestou skusobnej doby, ved hadam mu to jedneho dna dojde. neviem. vcera som riesila to porusenie prac. discipliny, ale takto to je prehladnejsie. a vlastne oba sposoby potrebujem podpisat od neho, takze to je jedno. dam mu do skoncenia, ze je platna tri dni po obdrzani "skoncenia" a basta.

DAKUJEM!

Luba2
07.09.05, 09:57
Nekomplikuj si to. Pošli mu oznámenie o skončení prac. pomeru v skúšobnej dobe, keď prevezme, vtedy skončí /tie tri dni, to je "spravidla"/ a nie nutnosť.

Ak neprevezme, vráti sa Ti a pp skončí, keď sa Ti vrátilo.

Jediný problém budeš mať so sociálnou poisťovňou, ale to budeš musieť riešiť v každom prípade, nie len v tomto.

Sany
07.09.05, 10:02
Taký dotaz: som zistila v ZP, že ak nie je písomne dohodnutá skúšobná doba, tak nie je žiadna? Ani ma to nenapadlo, lebo ja ju dávam každému. Ale kamarát podpísal pracovnú zmluvu, teraz chce dať výpoveď v skúšobnej dobe a zistila som, že vlastne v zmluve žiadna nie je. Niekedy platilo, že ak nebola dohodnutá iná, platila podľa ZP. Ale teraz tam fakt nie je...????

Hanka U.
07.09.05, 10:12
Ked tam nie je tak naozaj nie je. Pracovnu zmluvu podpisal takze s nou suhlasil aj bez skus.doby. Proste smola, mal trvat na tom aby tam bola.Teraz musi skusit rozviazat prac.pomer, napr. dohodou.

Maňaska
07.09.05, 10:14
skúšobná doba musí byť dohodnutá písomne, inak je neplatná

Luba2
07.09.05, 10:14
§ 45 , ods. 1 Zákonníka práce: " V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiaca....."


Z toho vyplýva, že ak ju v pracovnej zmluve písomne nedohodli, tak ju nemá a nemôže teda skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.

Musí využiť buď dohodu, alebo výpoveď s výpovednou dobou dva mesiace.

Daska
07.09.05, 10:15
§ 45 ZP pise:

odsek 1) "Skusobnu dobu mozno dohodnut....."
odsek 3) " Skusobna doba sa musi dohodnut pisomne, inak je neplatna"

Takze ak ju nema pisomne, bohuzial ju nema vobec.

Sany
07.09.05, 10:27
No, tak mi to tiež vyšlo, ale teda ho to zaskočilo riadne. Takéto niečo ho fakt ani nenapadlo a taký bežný človek si to fakt nevšimne. Za mnou prišiel až teraz a keď som si to dala dokopy a povedala mu, že má teda smolu....Píšu mu absencie. neviem, ako to dopadne.

Daska
07.09.05, 10:54
No ja ako zamestnavatel davam skusobnu dobu do vsetkych PZ automaticky, uz aj kvoli sebe, co potom s takym, ktoremu sa robit nechce..., je to vlastne doba aby sa aj jedna aj druha strana presvedcila o tom ze chcu spolupracovat....

Sany
07.09.05, 10:58
ja tiež, ale toto vraj chceli odborári, lebo niektorí zamestnávatelia( poznám aj ja takých) si vždy zobrali pracovníka za nízky plat, v SD ho vykopli, zas ďalšieho........Ale tentokrát sa táto aktivita odborárov vypomstila .....

Luba2
07.09.05, 11:46
....Píšu mu absencie. neviem, ako to dopadne.
No tak už mu asi nič iné nezostane, len čakať na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Ale pozor, nech mu nenaparia náhradu škody, z ktorej sa mu podlomia kolená.

Sany
07.09.05, 12:17
No tak už mu asi nič iné nezostane, len čakať na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Ale pozor, nech mu nenaparia náhradu škody, z ktorej sa mu podlomia kolená.Na to som ho upozornila, len neviem aká škoda by im mohla vzniknúť. Ešte som sa s tým nestretla.

VERONIKA6
13.09.05, 14:55
Mám pracovníka, ktorému mala skončiť trojmesačná skúšobná doba 31.8.2005.
Od 23.8. bol DPN. Skúšobná doba sa predlžuje o dni DPN. Dnes mi doručil ukončenie DPN dňom 9.9.2005. Dobre počítam dni predĺženia skúšobnej doby, t.j. o 18 dní alebo má byť iba 9 dní v auguste.
Viera

Tweety
13.09.05, 15:04
Mám pracovníka, ktorému mala skončiť trojmesačná skúšobná doba 31.8.2005.
Od 23.8. bol DPN. Skúšobná doba sa predlžuje o dni DPN. Dnes mi doručil ukončenie DPN dňom 9.9.2005. Dobre počítam dni predĺženia skúšobnej doby, t.j. o 18 dní alebo má byť iba 9 dní v auguste.
Podľa mňa o celý čas prekážky v práci na strane zamestnanca.
Mária M

VERONIKA6
13.09.05, 15:09
Ďakujem Mária, aj podľa mňa, ale nie som si 100 % istá.
Viera

valika3
13.09.05, 15:11
ja si myslím, že skúšobná doba mu končí 18.9.

Bionda
14.09.05, 14:23
Podľa mňa len o obdobie do skončenia skúšobnej doby t.j. o tých 8 dní., jemu predsa chýbalo do 31.8 . t.j. skončenia skúšobnej doby 8 dní a o tých sa mu predĺžila skúšobná. Takže od 9.9 začalo plynúť zvyšných 8 dní (apropó od 9. bol schopný práce?) , mne potom tiež vychádza , že ak bol schpný práce od 10.9. skúšobná doba mu skončí 17.9., od 18.9.2005 už nie je v skúšobnej dobe.

VERONIKA6
14.09.05, 15:06
Schopný práce bol od 10.9., čiže podľa mňa mu skúšobná doba končí 18.9., tak ako uviedla aj Valika3. Ďakujem Vám všetkým za rady. Viera