Ladislav Sun
01.10.08,12:30
Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
veronikasad
01.10.08,15:21
Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
§ 2 Zákona č. 599/2003 :

Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Málo informácii o zdrojoch Vášho príjmu, pretože nie všetky príjmy sa posudzujú pri výpočte dávky v hmotnej núdzi.
Ladislav Sun
02.10.08,06:04
Prijem manželky je 4780 Sk-rodičovske, 2994 Sk-invalidny dôchodok. Môj príjem 2861 Sk- nemocenské.
hanelie
02.10.08,06:51
podmienky pre dávky v hmotnej núdzi :

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=170
veronikasad
02.10.08,07:46
životné minimum vašej rodiny od 1.9.08 je : 5390 + 3760 + 2460 + 2460 = 14 070

Keďže Váš príjem nedosahuje životné minimum, môžeš požiadať o dávku hmotnej núdzi pre rodinu na UPSVaR , kde okrem základnej dávky 4800 sk môžete dostať ešte príspevok na zdr.starostlivosť aj iné druhy dávok, ak budú splnené podmienky /napr.príspevok na bývanie .../
jojka83
20.10.08,13:19
Dobrý deň
ja by som tiež chcela vedieť či mám narok na dávku v hmotnej núdzi.
Mám 25 rokov onedlho 26. Za posledné roky som bola nezamestnana v auguste tohto roku som sa zamestnala a teraz v oktobri som dostala vypoved. Žijem s rodičmi v jednej domácnosti.
Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi či nie? dakujem za odpoveď
veronikasad
21.10.08,15:19
Dobrý deň
ja by som tiež chcela vedieť či mám narok na dávku v hmotnej núdzi.
Mám 25 rokov onedlho 26. Za posledné roky som bola nezamestnana v auguste tohto roku som sa zamestnala a teraz v oktobri som dostala vypoved. Žijem s rodičmi v jednej domácnosti.
Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi či nie? dakujem za odpoveď
Vzhľadom k tomu, že si už presiahla vek 25 rokov, tvoj príjem sa posudzuje samostatne a máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Informuj sa na ÚPSVaR
ercsu189
23.10.08,17:58
Dobrý deň, potrebovala by som materiály o hmotnej núdze (všetko okolo toho)!vie mi niekto pomôcť. Samotný zákon už mám.Potrebujem to k bakalárke :( ! Vie mi niekto pomôcť????!Dik
veronikasad
23.10.08,19:53
Dobrý deň, potrebovala by som materiály o hmotnej núdze (všetko okolo toho)!vie mi niekto pomôcť. Samotný zákon už mám.Potrebujem to k bakalárke :( ! Vie mi niekto pomôcť????!Dik
Zadaj do google dávka v hmotnej núdzi, máš tam informácii aj na dve bakalárky - priamo z ministerstva
sali.honzo
13.01.09,11:13
Som 24 rocny student denneho studia som zenaty a mam 1-rocnu dceru
manzelka pobera matersku. to je nas vsetok prijem mam narok na davku v hmotnej nudzi?
pplk.M320
18.01.09,16:20
Zdravim, tiez mam otazku. Byvam s mamou a bratom v 1 izbovom byte, ktory ma rozlohu asi 25 m stvorcovych. Brat ani ja este nema 18 rokov. Mame pozicku nedaju, lebo je rozvedena a zaraba priemerne 18 000 Sk mesacne. Robi nadcasy aj cez vikendy, platime dane, tak sa chcem spytat ci by sme si zasluzili nejaky prispevok od statu aspon na 2 izbovy byt. Existuje nieco take ? Dufam ze stat sa vie postarat o svojich obcanov, a nieco nam poskytne. dakujem.
veronikasad
18.01.09,17:49
Som 24 rocny student denneho studia som zenaty a mam 1-rocnu dceru
manzelka pobera matersku. to je nas vsetok prijem mam narok na davku v hmotnej nudzi?
o sociálne štipendium si na vysokej škole nežiadal ?
31Jankal
13.05.09,07:12
Dobrý den, som rozvedená s dieťaťom poberám dávku hmotnej núdze príspevok na bývanie atd. Môžem si ísť privyrobiť a nebudem mať stiahnuté z hmotnej núdze?
bobiku
14.05.09,06:07
Každý príjem, ktorý máte počas poberania dávok hmotnej núdze treba okamžite nahlásiť na úrad. Ked nenahlásite môže vám byť dávka odobraná. Samozrejme, že poberanie dávky vám ovplyvní akýkoľvek váš iný príjem
inga26
14.05.09,07:21
Dobrý den, som rozvedená s dieťaťom poberám dávku hmotnej núdze príspevok na bývanie atd. Môžem si ísť privyrobiť a nebudem mať stiahnuté z hmotnej núdze?

janka, vygooglila som:Príjem na účely posúdenia hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi, pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti.

Za príjem sa na účely tohto zákona nepovažuje:
* 25% zo závislej činnosti osôb
* 25% zo starobného dôchodku priznaného dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25 roku dôchodkového poistenia
* 25% z materského
* 25% z invalidného dôchodku
* 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity
* 25% zo sirotského dôchodku
* 25% z vdovského/vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek
* prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa
* nevyhnutná okamžitá pomoc poskytnutá obcou
* príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky dvojnásobku životného minima získaných za 12 mesiacov
* príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia ak tento príjem neprevýši 1,2 násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu
* štipendium
* náhrada časti cestovných výdavkov a náhrada cestovných výdavkov uchádzača o zamestnanie
* príspevok na náhradu cestovných výdavkov na konanie aktivít vymedzených v individuálnom akčnom pláne
* úhrada výdavkov na stravovanie, ubytovanie a výdavky na cestovné uchádzačovi o zamestnanie, ktorému sa zabezpečuje vzdelávanie a príprava pre trh práce
* príspevok na služby pre rodinu s deťmi uchádzačovi o zamestnanie, ktorý sa stará o dieťa pred začatím povinnej školskej dochádzky
* príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
* daňový bonus
* dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím
* príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie
* 50% príspevku na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby
* podpora alebo príspevok poskytnuté z prostriedkov nadácií a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia účelovo určené pre jednotlivca na posilnenie účinkov pomoci v hmotnej núdzi najviac však do výšky 12-násobku životného minima získaných v bežnom roku

je v tvojom pripade mozne vykonavat aj absolventsku prax?
31Jankal
14.05.09,07:25
už mám cez 30+takže absolvenstská prax asi nie. Doteraz som bola na materskej a teraz idem na dávku v hmotnej núdzi tak chcem vedieť či môžem niečo zarábať alebo nie.
inga26
14.05.09,08:00
pracovat mozes, ale hmotna nudza sa ti znizi o 75% z prijmu
posielam ss
introš
19.05.09,14:32
Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../
zay
24.06.09,15:28
Dobry den, chcem sa spytat, ci mam narok na davku v hmotnej nudzi. Som evidovana na urade prace a nemam narok na davku v nezamestnanosti. Byvam v dome s otcom (pobera dôchodok), a so sestrou, ktora je tiez evidovana na urade prace a taktiez nema narok na davku v nezamestnanosti. Zavisi tato davka od prijmu v spolocnej domacnosti, v tomto pripade dôchodok mojho otca?
Vopred dakujem za odpoved.
ivet.b
13.07.09,05:48
Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../




Tak na tuto otazku by aj mna zaujimala odpoved. Ako konkretne sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov? Pracovnicka ziadost zamietla, lebo mal odstupne, to len jednoducho vydelila 12 a povedala, ze co chce, ze mu to vychadza nad zivotne minimum. Ale ved v zakone sa nepise, ze ten prijem za 12 mesiacov musi byt mensi ako zivotne minimum, takto sa posudzuje iba prijem v mesiaci, v ktorom sa podala ziadost. A hlavne ide o odstupne, ktore je jednorazovou zalezitostou.
Ako to teda je? Prosiiiiiiiiiiiiiiim
veronikasad
13.07.09,05:56
Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../




Tak na tuto otazku by aj mna zaujimala odpoved. Ako konkretne sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov? Pracovnicka ziadost zamietla, lebo mal odstupne, to len jednoducho vydelila 12 a povedala, ze co chce, ze mu to vychadza nad zivotne minimum. Ale ved v zakone sa nepise, ze ten prijem za 12 mesiacov musi byt mensi ako zivotne minimum, takto sa posudzuje iba prijem v mesiaci, v ktorom sa podala ziadost. A hlavne ide o odstupne, ktore je jednorazovou zalezitostou.
Ako to teda je? Prosiiiiiiiiiiiiiiim
Čítaj pozornejšie § 6 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Príjem na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o posúdenie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a pomoc v hmotnej núdzi, pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti
ivet.b
13.07.09,06:18
Tuto vetu mam precitanu uz asi milionkrat, ale neviem z nej vycitat, ako sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov.
veronikasad
13.07.09,06:26
Tuto vetu mam precitanu uz asi milionkrat, ale neviem z nej vycitat, ako sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov.
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a Fo ktoré sa spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum.

V zmysle § 6 sa prihliada na príjem za posledných 12 kal. mesiacov pred podaním žiadosti.

Ak si dostala odstupné a tvoj priemerný príjem za posledných 12 kal. mesiacov presiahne životné minimum - bohužial, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.
deviant
16.09.09,15:02
Dobry den, mam otazku. Podla zakona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

Nárok na výplatu dávky a príspevkov alebo ich
časť v pôsobnosti úradu zaniká uplynutím troch rokov
odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia
o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných
podmienok a pomoci v hmotnej núdzi.

Spravne som pochopila, ze davka v hmotnej nudzi sa vyplaca len po dobu 3 rokov. Ak je to tak, po uplynuti 3 rokov a stale budem v hmotnej nudzi dostanem iny prispevok? Alebo ako sa to dalej riesi?
jana32
03.10.09,03:43
Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.
Erika686
03.10.09,05:10
Tak ja napisem svoju skusenost s davkou v hmotnej nudzi. Manzel je momentalne na UP, nema narok na podporu v nezamestnanosti, ja som na RD, poberam rodicovsky a pridavky na deti, mame dve (5 a 2). Byvame u manzelovych rodicov. Bola som sa informovat o tejto davke na urade, kde mi mila pani vypocitala,ze nemame narok, pretoze nam presahuje o 0,45 eur :eek:. Tak a nech 4- clenna rodina vyzije z cca 200 eur mesacne :confused:
Ani neviem ako to pospocitavala, pretoze nieco scitala,nieco odpocitala a hop vysledok :rolleyes:
Este dodam,ze ani mi nedala tlacivo (ziadost),nech ho vyplnim.
Xanti
03.10.09,06:07
Tak ja napisem svoju skusenost s davkou v hmotnej nudzi. Manzel je momentalne na UP, nema narok na podporu v nezamestnanosti, ja som na RD, poberam rodicovsky a pridavky na deti, mame dve (5 a 2). Byvame u manzelovych rodicov. Bola som sa informovat o tejto davke na urade, kde mi mila pani vypocitala,ze nemame narok, pretoze nam presahuje o 0,45 eur :eek:. Tak a nech 4- clenna rodina vyzije z cca 200 eur mesacne :confused:
Ani neviem ako to pospocitavala, pretoze nieco scitala,nieco odpocitala a hop vysledok :rolleyes:
Este dodam,ze ani mi nedala tlacivo (ziadost),nech ho vyplnim.No ja by som sa asi s pani hádala na UP, mne vyšlo že máte nárok na dávku v hmotnej núdzi a to vo výške 1,38 €.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument


Dávka v hmotnej núdzi
157,60€pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,
Príspevok za zdravotnú starostlivosť
2 €mesačne / osoba
Spolu 157,6 + 2x4 = 165,6 € Ak som správne našla výšku rodičovského príspevku 164,22 € , ( prídavky na deti nie sú príjmom ) Tak rozdiel medzi dávkou v hmotnej núdzi a Vašim príjmom je práve 1,38 €.

Možno by pomohlo keby ste mali nájomnú zmluvu s rodičmi tvojho manžela, lebo :

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,

Výška príspevku:
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.Čiže ak by ste mali nájomnú zmluvu s rodičmi ( vynechala som body, kt. sa Vás netýkajú, celé to nájdeš v pricapenom linku ) tak by ste mohli dostať k dávke v hmotnej núdzi aj príspevok na bývanie a tým pádom by Vám UP mal vyplácať sumu 90,58 € mesačne.

Ja by som asi požiadala o dávku v hmotnej núdzi na tvojom mieste, ak by som mala nájomnú zmluvu so svokrovcami.
jana32
04.10.09,04:36
Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.


Prosím a nenájde sa niekto kto by pomohol mne?
alexandrap
04.10.09,06:39
Prosím a nenájde sa niekto kto by pomohol mne?

nechapem- hmotnu nudzu predsa posudzuje UP.ak ma papier z UP, tak je v nudzi.co s tym ma skola?
Xanti
04.10.09,06:49
Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.
Môj názor, teda ja by som brala pri posúdení hmotnej núdzi sumu 11 500 Sk, ona Ti dá rozhodnutie súdu na tú výšku. Lebo to rozhodnutie je platné od 1.1.2008. Je pravda, že jej platil viac, ale nie toľko ako bola súdom určená suma. Nedávala by som do posúdenia sumu 14000 sk .. lebo na tú sumu by som nemala doklady.
jana32
05.10.09,05:08
Môj názor, teda ja by som brala pri posúdení hmotnej núdzi sumu 11 500 Sk, ona Ti dá rozhodnutie súdu na tú výšku. Lebo to rozhodnutie je platné od 1.1.2008. Je pravda, že jej platil viac, ale nie toľko ako bola súdom určená suma. Nedávala by som do posúdenia sumu 14000 sk .. lebo na tú sumu by som nemala doklady.

Ďakujem. tak o aj urobíme, ešte na okraj, skutočne aj škola posudzuje HMN, tuším to platí od roku 2007.
topanocka
06.10.09,07:51
Dobry den,tiez mam otazku..
Poberam davku v hmotnej nudzi, momentalne som tehtona v 4tom mesiaci. Bola som sa spytat na prislusnom Upsvar cim sa preukazat , aby som ziskala davku pre tehotnu zenu. Mala som so sebou prefotenu prvu stranu tehotenskeho preukazu - co by malo podla mna stacit ved su tam moje identifikacne udaje, razitko gynekologa a datumy poradne. Naco mi bol povedane, ze si mam priniest prefoteny cely tehotensky preukaz ( cize zvnutra , zvonku , komplet cely.., naco este uradnicka utrusila nemiestnu poznamku zeby si mala spravit rychlokurz gynekologa..).
Otazka teda znie - v ktorom zakone je napisane ze tehotna zena sa ma pre ziskanie tejto smiesnej davky preukazat - komplet celym prefotenim preukazom - ktory si dotycna moze precitat,ktory sa archivuje - ved v nom su moje osobne udaje o roznych vysetreniach, vysledky testov a prehliadok, pokial nie je - moj lekar.

V zakone len stoji:
Dávka pre tehotnú ženu patrí tehotnej žene od začiatku 4. mesiaca tehotenstva, ktorá je v hmotnej núdzi a preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu, je poskytovaná mesačne v sume 13,50 € / 407 Sk.
Mate niekto radu ako mam postupovat?Nie je postacujuca prva strana tehot. preukazu, popripade cestne vyhlasenie v ktorom tyzdni som,maxim. dat nahliadnut dotycnej pracovnicke do preukazu, nech si odpise v ktorom tyzdni som (prip. aj datum porodu)??
Vopred dakujem.
veronikasad
06.10.09,09:09
Dobry den,tiez mam otazku..
Poberam davku v hmotnej nudzi, momentalne som tehtona v 4tom mesiaci. Bola som sa spytat na prislusnom Upsvar cim sa preukazat , aby som ziskala davku pre tehotnu zenu. Mala som so sebou prefotenu prvu stranu tehotenskeho preukazu - co by malo podla mna stacit ved su tam moje identifikacne udaje, razitko gynekologa a datumy poradne. Naco mi bol povedane, ze si mam priniest prefoteny cely tehotensky preukaz ( cize zvnutra , zvonku , komplet cely.., naco este uradnicka utrusila nemiestnu poznamku zeby si mala spravit rychlokurz gynekologa..).
Otazka teda znie - v ktorom zakone je napisane ze tehotna zena sa ma pre ziskanie tejto smiesnej davky preukazat - komplet celym prefotenim preukazom - ktory si dotycna moze precitat,ktory sa archivuje - ved v nom su moje osobne udaje o roznych vysetreniach, vysledky testov a prehliadok, pokial nie je - moj lekar.

V zakone len stoji:
Dávka pre tehotnú ženu patrí tehotnej žene od začiatku 4. mesiaca tehotenstva, ktorá je v hmotnej núdzi a preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu, je poskytovaná mesačne v sume 13,50 € / 407 Sk.
Mate niekto radu ako mam postupovat?Nie je postacujuca prva strana tehot. preukazu, popripade cestne vyhlasenie v ktorom tyzdni som,maxim. dat nahliadnut dotycnej pracovnicke do preukazu, nech si odpise v ktorom tyzdni som (prip. aj datum porodu)??
Vopred dakujem.
Pýtaj si od gynekologa potvrdenie o tom, čo stojí v zákone. Možno za to zaplatíš nejaký poplatok - ale uchrániš si svoje osobné údaje. Pravidelnú návštevu tehotenskej poradne jej preukáž potvrdenou priepustkou od gynekologa.
31Jankal
08.10.09,05:35
Dobrý den, bývalá zamestnankyna mi doniesla potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v homotnej núdzi. Prosím Vás,potrebovala by som poradiť ako vyplniť:
dan z príjmu /poistné fondy/ čo všetko to zahrna?
sumy vreckového /diety/ tam idú stravné lístky?
Dakujem za odpovede
veronikasad
08.10.09,05:55
Dobrý den, bývalá zamestnankyna mi doniesla potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v homotnej núdzi. Prosím Vás,potrebovala by som poradiť ako vyplniť:
dan z príjmu /poistné fondy/ čo všetko to zahrna?
sumy vreckového /diety/ tam idú stravné lístky?
Dakujem za odpovede
Potvrdenie, ktoré nosia z nášho UP má tvar :
Hrubá mzda
poistné=odvody zaplatené zamestnancom /ak pracovala na dohodu je tam nula/
preddavky na daň /ak mala podpísané vyhlásenie je tam nula/
čistá mzda

vreckové/diety/ nie sú stravenky. Je to stravné pri pracovnej ceste
31Jankal
08.10.09,06:02
Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
veronikasad
08.10.09,06:05
Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
Janka, veď som ti to rozpísala. Údaje dávaš z výplatnej pásky. Bola zamestnaná na dohodu alebo pracovnú zmluvu ?
Xanti
08.10.09,06:18
Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
Janka skús to naskenovať a pricapiť na poradu aké potvrdenie potrebuješ vypísať. Lebo sa nejakosi nechápete.

Lebo ja mám pocit, že ty asi potrebuješ potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov čo sa skúma pri poskytovaní dávky v hmotnej núdzi.

A Veronika píše zrejme o potvrdení čo sa dáva ak niekto pracuje počas evidencie na UP.
31Jankal
08.10.09,06:22
Áno Xanti, ja potrebujem vypísať potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov, ona už u náš nepracuje ja som tam jasne napísala že bývalá zamestnankyna. Tak mi poradte ako to vypísať tu dan z príjmu a skontrolujte mi aj ostatné, čo som napísala predtým. Dakujem
veronikasad
08.10.09,06:26
Áno Xanti, ja potrebujem vypísať potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov, ona už u náš nepracuje ja som tam jasne napísala že bývalá zamestnankyna. Tak mi poradte ako to vypísať tu dan z príjmu a skontrolujte mi aj ostatné, čo som napísala predtým. Dakujem
daň z príjmu = zrazená daň. Mala u Vás podpísané vyhlásenie ? Ak ano amala nízky príjem, bude tam nula.
Je jedno či sa vypisuje potvrdenie za jeden mesiac alebo celý rok. Údaje sa berú rovnaké.
To ročné chcú rozpísať podľa mesiacov alebo len ako sumár ?
31Jankal
08.10.09,06:34
chcú to podľa mesiacov, za posledných 12.To je vlastne preddavková dan? Chápem to správne?
veronikasad
08.10.09,06:37
chcú to podľa mesiacov, za posledných 12.To je vlastne preddavková dan? Chápem to správne?
ano, ale môže mať príjem zrazený aj zrážkovou daňou /ak bol do 5 tis.SK a nemala podpísané vyhlásenie/. Aj zrážková daň je daň zo závislej činnosti
31Jankal
09.10.09,06:09
Ešte sa teda opýtam pre istotu aby som to zle nevypísala:Tá kolonka Dan z príjmu /poistné fondy/ tam nemajú byť zarátané nemocenské,invalidn. poistenie v nezamestnanosti atd? a ešte k tomu mala podpísané vyhlásenie. Mám v tom šalát vymotajte ma z toho.
Galadik
11.10.09,15:52
Môže mi prosím niekto vysvetliť pojem " spolu posudzovaná osoba"?
Ďakujem.
veronikasad
11.10.09,15:57
Môže mi prosím niekto vysvetliť pojem " spolu posudzovaná osoba"?
Ďakujem.
v akej súvislosti ?
Galadik
11.10.09,19:24
V súvislosti s výpočtom dávky v hmotnej núdzi.
Xanti
11.10.09,19:40
V súvislosti s výpočtom dávky v hmotnej núdzi.
No predsa osoba, ktorá je posudzovaná spolu zo žiadateľom o dávku v hmotnej núdzi.

Pr.:
ak žiada o dávku v hmotnej núdzi jednotlivec nad 25 rokov, slobodný tak sa neposudzuje s nikým.
Ak žiada o dávku v hmotnej núdzi občan, ktorý je ženatý ( vydatá ) tak partner je posudzovaný spoločne s posudzovanou osobou.
AK sú tam aj deti, tak aj tie deti sú spolu posudzované s rodičmi.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Tu o tom prečítaš viac, teda iné dávky dostane človek, kt. je posudzovaný sám, iné dávky osoba čo je posudzovaná s niekým druhým.
31Jankal
12.10.09,05:37
Dobrý den, takže tam vypíšem všetky dane kt. mala odvedené v tom mesiaci, aj ked mala podpísané vyhlásenie? Dakujem
veronikasad
12.10.09,05:40
Dobrý den, takže tam vypíšem všetky dane kt. mala odvedené v tom mesiaci, aj ked mala podpísané vyhlásenie? Dakujem
Janka, nekomplikuj si život, opíš do potvrdenia to, čo máš na výplatnej páske.
Do kolonky odvody - zrazené poistné zamestnancovi
Do kolonky daň - zrazené preddavky na daň. Ak má nízku mzdu a podpísané vyhlásenie, bude tam 0
31Jankal
12.10.09,05:44
Aj ked má nízku mzdu mala tam malé odvody nejaké 1,36€ ale má podpísané vyhlásenie aj tak tam napíšem 0?
veronikasad
12.10.09,05:54
Aj ked má nízku mzdu mala tam malé odvody nejaké 1,36€ ale má podpísané vyhlásenie aj tak tam napíšem 0?
Opíš to, čo máš na výplatnej páske
31Jankal
12.10.09,06:54
Takže robím na MRP a je tam kolonka dan-mesačné zálohy 1,52€. Základ dane-mesačné zálohy bolo 8,03. Dakujem
31Jankal
12.10.09,07:38
Prosím poradte mi ešte, veronikasad
31Jankal
12.10.09,08:44
prosím poradte ak viete
santhal
12.10.09,11:04
dobrý den..mám 28 rokov a žijem u rodičov,som rozvedená a mám jedného syna...som však opat tehotná a no s priatelom sme sa rozišli,s tým že na dieta platit bude..moje príjmy sú rodičovský príspevok,plus rod.prídavok na dieta 5100sk a exmanžel platí na syne 2000sk..materská mi končí 11/2009 (syn bude mat tri roky)a tá druhá začína 3/2010..z čoho budem žit od 11/2009 do 3/2010?..dostanem niečo od štátu..a ked v3/2010 nastúpim na druhú materskú,mám nárok na nejaké dávky??či len materská,dva rodinné prídavky na dve deti a výživné??to budem tiež žit u rodičov s dvomi detmi..dakujem..
Xanti
12.10.09,11:12
dobrý den..mám 28 rokov a žijem u rodičov,som rozvedená a mám jedného syna...som však opat tehotná a no s priatelom sme sa rozišli,s tým že na dieta platit bude..moje príjmy sú rodičovský príspevok,plus rod.prídavok na dieta 5100sk a exmanžel platí na syne 2000sk..materská mi končí 11/2009 (syn bude mat tri roky)a tá druhá začína 3/2010..z čoho budem žit od 11/2009 do 3/2010?..dostanem niečo od štátu..a ked v3/2010 nastúpim na druhú materskú,mám nárok na nejaké dávky??či len materská,dva rodinné prídavky na dve deti a výživné??to budem tiež žit u rodičov s dvomi detmi..dakujem..V čase od 11/2009 do 03/2010 si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
115,10€pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,

Dávka sa zvýši o 13,50 €mesačne, ak je občan alebo fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje tehotná žena.

Príspevok na zdrav. starostlivosť 2 €/ osoba .... 2x2 = 4 €

Tvoja dávka v hmotnej núdzi kt. môžeš získať je ...

115,10 + 2x2 + 13,50 - výživné 70 eur = 62,60 €

Ak máš vlastnícke právo k nehnuteľnosti, alebo nájomnú zmluvu na bývanie tak môžeš dostať ešte príspevok na bývanie

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.


Splnenie podmienok nároku na príspevok na bývanie saneskúma:
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom starobného dôchodku,
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku a dovŕšil 62 rokov veku,
- ak občanovi v hmotnej núdzi alebo niektorej z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne s poskytovaním bývania.

Výška príspevku:
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
stavbár2
12.10.09,14:14
Ahoj Xanti, môžeš mi prosím vyrátať či mám nárok dostať od štátu nejakú korunku.
Som zamestnaný a môj príjem je cca 400 eur.
S manželkou máme päť nezaopatrených detí. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná a nemá žiadny príjem. Vlastníme rodinný dom.
santhal
12.10.09,14:56
dakujem XANTI,znamená to teda že od 11/2009 do 03/2010 budem brat mesačne z úradu kolo 60eur,správne?..dík moooc.
Xanti
12.10.09,16:17
Ahoj Xanti, môžeš mi prosím vyrátať či mám nárok dostať od štátu nejakú korunku.
Som zamestnaný a môj príjem je cca 400 eur.
S manželkou máme päť nezaopatrených detí. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná a nemá žiadny príjem. Vlastníme rodinný dom.

Nie nemáš nárok na žiadnu korunku ani euro.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
212,30€ pre dvojicu s viac ako 4 deťmi.
Príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 € x 7 = 14 €
Príspevok na bývanie :
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

Suma sumárum 212,30 + 14 + 89,2 = 315,50 €
Zarobíš viac ako je dávka v hmotnej núdzi, takže nemáš nárok na ňu.
Xanti
12.10.09,16:20
dakujem XANTI,znamená to teda že od 11/2009 do 03/2010 budem brat mesačne z úradu kolo 60eur,správne?..dík moooc.
No tak mi to vychádza, ale je to kopa vybavovačiek takže by som sa šla pýtať kedy najlepšie je podať žiadosť o dávku v hmotnej núdzi, samozrejme dôležitá je suma výživného, ktorú Ti posiela ex mng.
Potom po pôrode nezabudni na :

6. Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matkeSlobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Ďalej môže súd na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

od svojho ex priateľa, ktorý ťa priviedol do druhého stavu.
stavbár2
13.10.09,08:19
Ahoj Xanti, ďakujem Ti za odpoveď a zároveň Ťa chcem požiadať o ďalšiu.
Suseda je spoluvlastníkom RD 1/6-tina. Býva v ňom s druhom a so štyrmi deťmi. Môže s i uplatniť príspevok na bývanie?
Ako sa v tomto prípade posudzuje jej druh. Nikde nepracuje a nemá na tam ani trvalé bydlisko. Je otcom všetkých štyroch detí.
Ďakujem.
Xanti
13.10.09,08:27
Ahoj Xanti, ďakujem Ti za odpoveď a zároveň Ťa chcem požiadať o ďalšiu.
Suseda je spoluvlastníkom RD 1/6-tina. Býva v ňom s druhom a so štyrmi deťmi. Môže s i uplatniť príspevok na bývanie?
Ako sa v tomto prípade posudzuje jej druh. Nikde nepracuje a nemá na tam ani trvalé bydlisko. Je otcom všetkých štyroch detí.
Ďakujem.

Ťažko odpovedať, a nepoberá druh dávky v hmotnej núdzi? Naozaj ťažko predpokladať či môže alebo nie.

Ak by sa rátala len ona s deťmi, tak jej príjem by musel byť do hranice .
115,10 + 89,2 + 2x5 = 214,30 €

Ak by sa rátal aj jej druh, čo je ťažko predpokladať kedže nemá tam trvalý pobyt, ( prechodný má? ) tak tá hranica príjmu by bola
157,6 + 89,2 + 2x6 = 258,80 €

Ak má príjem vyšší ako sú tieto sumy, tak neni šanca získať príspevok. Ale toto je len hypoteticky. Neviem ako by posúdil UP danú rodinu, ved sa môže ísť opýtať.
stavbár2
17.10.09,14:26
Potreboval by som presne vedieť, či stačí byť spoluvlastníkom domu
/1/6-tina/, aby mal občan v HN, právo poberať príspevok na bývanie.
Ďakujem.
Xanti
17.10.09,16:10
Potreboval by som presne vedieť, či stačí byť spoluvlastníkom domu
/1/6-tina/, aby mal občan v HN, právo poberať príspevok na bývanie.
Ďakujem.
Ano stačí, lebo je evidovaný na LV danej nehnuteľnosti.
stavbár2
17.10.09,17:21
Ďakujem Xanti a ešte Ťa poprosím. Ako je to s prídavkom na dieťa / 17.2 eura/, ktoré plní školskú dochádzku a spĺňa podmienky podľa § 10.
Ďakujem.
Xanti
17.10.09,17:26
Ďakujem Xanti a ešte Ťa poprosím. Ako je to s prídavkom na dieťa / 17.2 eura/, ktoré plní školskú dochádzku a spĺňa podmienky podľa § 10.
Ďakujem.
To nepoznám, nemám s tým skúsenosť, takže neporadím. Treba sa informovať na UP. ;)

Dávka na účely tohto zákona je za podmienok ustanovených týmto zákonom aj 17,20 € mesačne pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, ak toto dieťa plní povinnú školskú dochádzku.

No povinná školská dochádzka je tuším 10 rokov, takže tento príplatok môže zrejme získať rodina dieťaťa, kt. navštevuje školu a neblicuje.
stavbár2
20.10.09,16:41
Xanti, môžeš mi prosím Ťa povedať, ako je to v prípade keď sa občan chce zúčastňovať na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce.
Musí o túto formu vzdelávania požiadať, alebo je úradník na pracáku povinný ho o tejto možnosti informovať.
V prípade, že sa občan bude na tomto vzdelávacom procese zúčastňovať, bude poberať čiastku 63,07 eura?
Ďakujem.
Xanti
20.10.09,16:45
Xanti, môžeš mi prosím Ťa povedať, ako je to v prípade keď sa občan chce zúčastňovať na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce.
Musí o túto formu vzdelávania požiadať, alebo je úradník na pracáku povinný ho o tejto možnosti informovať.
V prípade, že sa občan bude na tomto vzdelávacom procese zúčastňovať, bude poberať čiastku 63,07 eura?
Ďakujem.
No toto sa napríklad týka aj ludí čo si zvyšujú vzdelanie, teda majú maturu a chodia externe na výšku ( do získania prvého titulu z druhého stupňa VŠ ).

A tá možnosť sa týka hlavne aktivačných prác, alebo potom rekvalifikačných kurzov. No to je všetko také krátkodobé. A ak nemajú voľné miesta, tak úradník naozaj nemá čo ponúknuť.

Nezamestnaný by sa mal sám zaujímať o možnosti, čo poskytuje UP. Treba sa pýtať na kurzy, na aktivačné práce....
wegeta
21.10.09,07:35
Dobrý deň, chcem sa opýtať za sestru. Je zamestnaná, ale je dlhodobo práceneshopná viac ako 52 týždňov, nežije s nikým v spoločnej domácnosti a teraz jej boli po lehote tých 52 týždňov odňaté dávky nemocenského poistenia. Nemá žiadny príjem, kde má ísť a na čo má zo zákona nárok ? Nie je jej ani priznaný žiadny invalidný dôchodok. Je majiteľkou 2 izbového družstevného bytu.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
21.10.09,07:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať za sestru. Je zamestnaná, ale je dlhodobo práceneshopná viac ako 52 týždňov, nežije s nikým v spoločnej domácnosti a teraz jej boli po lehote tých 52 týždňov odňaté dávky nemocenského poistenia. Nemá žiadny príjem, kde má ísť a na čo má zo zákona nárok ? Nie je jej ani priznaný žiadny invalidný dôchodok. Je majiteľkou 2 izbového družstevného bytu.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Požiadala sociálnu poisťovňu o priznanie invalidného dôchodku ?
wegeta
22.10.09,11:50
Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
Xanti
22.10.09,11:53
Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
Lekár by mal dať návrh, ale ak nedal tak môže sestra aj sama si podať žiadosť o invalidný dôchodok na SP.
Treba sa opýtať obvodného lekára, či náhodou žiadosť nedával už.
veronikasad
22.10.09,12:33
Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
o invalidný dôchodok žiada poistenec. Pošli ju do SP, kde dostane tlačivo pre ošetrujúceho lekára.

Ak nemá žiadny príjem, nech požiada na Úrade práce, soc.vecí a rodiny o dávku v hmotnej núdzi. V prípade, že by jej priznali ID spätne, bude však musieť dávku v hmotnej núdzi vrátiť, resp. rozdiel o ktorý presiahne stanovenú výšku
wegeta
26.10.09,06:34
Vdaka za odpovede, poslem potom info ako to dopadlo.
drum87
28.10.09,18:35
Mám otázku. Otec žije z druzkou ktorá má dve neplnolete deti jedno plnolete ale nezaopatrené, spolu maju dalšie neplnoleté dieťa má nárok na dávku v hmotnej núdzi ked družka dostáva vdovske sirotské...... vo výške necelích 600 eur.
Xanti
28.10.09,18:45
Mám otázku. Otec žije z druzkou ktorá má dve neplnolete deti jedno plnolete ale nezaopatrené, spolu maju dalšie neplnoleté dieťa má nárok na dávku v hmotnej núdzi ked družka dostáva vdovske sirotské...... vo výške necelích 600 eur.
Kedže sú druh a družka, a ak majú rovnaké trvalé bydlisko, tak ich budú posudzovať spolu. Ak ich posúdia spolu tak nemá nárok na dávku tvoj otec.
Andymon
02.11.09,12:57
Dobrý deň, mám otázku. Som registrovaný na ÚP od 1.8.2009. Podporu v nezamestnanosti mi nepriznali, lebo časť započítanej doby bola živnosť, hm. Rozhodnutie zo sociálky prišlo cca do 30 dní... S ním som išiel opäť na ÚP kde mi prvý krát povedali že na príspevok v hmotnej núdzi nemám nárok!??? Na radu známeho som tam išiel opäť 5.10.2009 (bola tam iná pracovníčka), vypísal som papiere a priznali mi pomoc v hmotnej núdzi. Otázka znie, mám na ňu nárok od registrácie na ÚP, alebo len odo dňa podania, teda od 5.10.2009. Túto informáciu som nejako nikde nenašiel...Ďakujem
Xanti
02.11.09,14:59
Dobrý deň, mám otázku. Som registrovaný na ÚP od 1.8.2009. Podporu v nezamestnanosti mi nepriznali, lebo časť započítanej doby bola živnosť, hm. Rozhodnutie zo sociálky prišlo cca do 30 dní... S ním som išiel opäť na ÚP kde mi prvý krát povedali že na príspevok v hmotnej núdzi nemám nárok!??? Na radu známeho som tam išiel opäť 5.10.2009 (bola tam iná pracovníčka), vypísal som papiere a priznali mi pomoc v hmotnej núdzi. Otázka znie, mám na ňu nárok od registrácie na ÚP, alebo len odo dňa podania, teda od 5.10.2009. Túto informáciu som nejako nikde nenašiel...Ďakujem
Od mesiaca podania. Dávka v hmotnej núdzi sa nedáva v alikvotnej výške, vždy sa dáva celá. Takže za mesiac oktober dostaneš dávku v hmotnej núdzi najskôr v novembri. A bude celá. Nedostaneš ju spätne ku dňu evidencie na UP.
123pali123
12.11.09,14:59
Dobry vecer chcel by som poinfomovat ci nahodou nemam narok na zivotne minimum Som nezamestnany a mam 21 rokov. Za skoru odpoved vopred dakujem.
Xanti
12.11.09,15:07
Dobry vecer chcel by som poinfomovat ci nahodou nemam narok na zivotne minimum Som nezamestnany a mam 21 rokov. Za skoru odpoved vopred dakujem.
Nie nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi lebo nemáš viac ako 25r. Ak si pracoval viac ako 3 roky, tak máš nárok na podporu v nezamestnanosti. V opačnom prípade nemáš nárok na nič.
uct2007
21.11.09,11:38
Aj ja prosím o radu ohľadne dávok v hmotnej núdzi:
Matka dieťaťa žije u rodičov, nepracuje a je zaevidovaná na Úrade práce, má 25 rokov, dieťa má 5 rokov. Podmienky nároku na podporu v NZM nespĺňa,pretože neodpracovala dosť rokov na jej priznanie. Má však nárok na dávku v hmotnej núdzi, to jej aj pracovníčka odboru soc.vecí povedala. Dieťa je zverené súdom do opatery matky, ale nie je určená výška výživného,pretože otec dieťaťa bol v tej dobe, keď bol súd, študentom. Neskôr mala podať o výživné, avšak tak doteraz neurobila, tak výživné súdom nie je určené. Otec dieťaťa jej však prispel na dieťa sumou 80 Eur za mesiace 9-11/09. Na odbore soc.vecí jej povedali,že musí priniesť právoplatné rozhodnutie súdu o výživnom a čo teraz? Keď ho nemá,pretože nie je? Priznajú jej tú dávku v hmotnej núdzi? Či najskôr musí byť rozhodnutie zo súdu o výživnom?
Xanti
21.11.09,18:22
Musí mať rozhodnutie súdu o výške výživného, dávka v hmotnej núdzi sa o toto výživné zníži. Ak nemá rozhodnutie, tak jej nemôžu dať dávku v hmotnej núdzi. Treba požiadať súd o určenie výživného, a potom požiadať o dávku.
uct2007
21.11.09,20:00
Ďakujem veľmi pekne za radu.
31Jankal
27.11.09,06:19
Dobrý den, zamestnankyna mi doniesla papier a na nom je potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v hmotnej núdzi. A mám tam problém. Ona je vedená na úrade práce u nás robí na dohodu o pracovnej činnosti a na tom papieri je jedna kolonka: Dan z príjmu /poistné fondy/. Poradte mi čo to znamená čo to zahrnuje? Mám v tom chaos. Dakujem
veronikasad
27.11.09,06:54
Dobrý den, zamestnankyna mi doniesla papier a na nom je potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v hmotnej núdzi. A mám tam problém. Ona je vedená na úrade práce u nás robí na dohodu o pracovnej činnosti a na tom papieri je jedna kolonka: Dan z príjmu /poistné fondy/. Poradte mi čo to znamená čo to zahrnuje? Mám v tom chaos. Dakujem
Z dohody sa odvody neplatia. Ak má u vas podpísané vyhlásenie a daň jej nezrážate, uvedieš do týchto koloniek nulu.
31Jankal
27.11.09,07:07
Vyhlásenie u nás nemá podpísané a má tam zrážkovú dan, úrazové poistenie a garančné poistenie. To tam nepatrí? Dakujem
veronikasad
27.11.09,07:10
Vyhlásenie u nás nemá podpísané a má tam zrážkovú dan, úrazové poistenie a garančné poistenie. To tam nepatrí? Dakujem
daň tam uvedieš, úrazové a garančné poistenie platí zamestnávatel, nie zamestnanec
31Jankal
27.11.09,07:19
tu zrážkovú?
veronikasad
27.11.09,07:21
tu zrážkovú?
uvádzaš tam daň zo závislej činnosti - je jedno či je to preddavková alebo zrážková
31Jankal
27.11.09,07:31
Z dohody sa odvody neplatia. Ak má u vas podpísané vyhlásenie a daň jej nezrážate, uvedieš do týchto koloniek nulu.

Tomuto celkom nerozumiem. Môžete mi to vysvetliť lopatisticky.
uct2007
27.11.09,12:10
No keď má podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezd.časti základu dane a jej príjem v mesiaci je nižší ako 335,47 Eur tak jej nevýjde zaplatiť žiadnu daň a teda sa tam napíše do tej kolonky nula.
31Jankal
27.11.09,12:16
Nemá podpísané vyhlásenie a vychádza jej zrážková dan tak ju tam mám napísať alebo nie?
veronikasad
27.11.09,13:12
Nemá podpísané vyhlásenie a vychádza jej zrážková dan tak ju tam mám napísať alebo nie?
Janka, táto odpoveď nestačí ?

http://www.porada.sk/1220065-post89.html
uct2007
27.11.09,15:04
Nemá podpísané vyhlásenie a vychádza jej zrážková dan tak ju tam mám napísať alebo nie?


ÁNO
31Jankal
08.12.09,07:07
Co obsahuje dávka v hmotnej núdzi aké sumy? Dakujem
veronikasad
08.12.09,07:18
Co obsahuje dávka v hmotnej núdzi aké sumy? Dakujem

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument
31Jankal
08.12.09,07:28
Dakujem a ten príspevok 17,20€, že dieťa, ktoré plní povinnú školskú dochádzku tiež mám rátať? Mám dieťa chodí do 2.roč.ZŠ
palecko187
15.12.09,12:37
podla uradnikov v bardejove váš prijem prekračuje výsku dávky v hmotnej núdzi dvojnásobne takže nárok na výplatu dávok nemáte. u nas sa pri výpočte dávok vroku 2009 sa nepoužíva čiastka životného minima minus prijem ale výška dávky mínus príjem. je to proti zdravému rozumu ele je to tak.odpovie mi niekto fundovaný či je to správne?
Xanti
15.12.09,17:45
podla uradnikov v bardejove váš prijem prekračuje výsku dávky v hmotnej núdzi dvojnásobne takže nárok na výplatu dávok nemáte. u nas sa pri výpočte dávok vroku 2009 sa nepoužíva čiastka životného minima minus prijem ale výška dávky mínus príjem. je to proti zdravému rozumu ele je to tak.odpovie mi niekto fundovaný či je to správne?
Ano je to správne.
Používa sa vzorec výška dávky mínus príjem. Ak je príjem vyšší ako možná dávka tak sa nevyplatí absolvovať tú tortúru. Lebo nič nedostanete.
crystalova
15.12.09,22:50
Ja by som tiez poprosila o radu. Zrejme budem v blizkej dobe nezamestnana, podpora v nezamestnanosti mi nevyjde. Mam nejaku sancu ziskat davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie, ked som vlastnicka dvoch nehnutelnosti (vlastnym rodinny dom - darovacia zmluva od oca, ale dom je v zlom stave a druhe vlastnictvo je 1/4 byt - na ktory je hypoteka). Zaroven mam auto ale jeho hodnota nepresahuje 35 nasobok zivot. minima. Nebudem mat ziaden prijem a budem posudzovana samostatne, mam nejaku sancu na ziskanie davky, ci sa to berie tak, ze nie som v hmotnej nudzi a mam doslova nieco predat, aby som mala z coho zit? Alebo keby som vykonavala aktivacnu pracu, mozem dostat prispevok aspon za aktivacku, aj ked mi nebude uznana hmotna nudza? Dakujem za odpoved a pripadne mozne riesenie mojej situacie.
majka13a
18.01.10,11:17
Dobrý den, mám 22 rokov, studujem v ČR, nemam tu prechodny pobyt. A ked ratali otcovi dávku v hmotnej nudzi, tak ze ja sa k tomu neratam.
Je to naozaj tak, ked byvam na internáte? Domov chodievam kazdych14 dni na vikend a prazdniny. Alebo mám nárok na nejaký iný príspevok? Jedine moje primi -v skole dostávam momentalne stipendium na podporu ubytovania 2500Kc/mesiac. Dakujem za odpovede.
kovex
20.01.10,09:04
Dnes jeden dohodár prišiel vypísať potvrdenie na dávku v hmotnej núdzi za minulý mesiac. Okrem toho dožadoval sa ukončiť DoPČ a urobiť novú DoVP, pretože mu povedali na úrade sociálnych vecí, ak by mal DoVP, tak dostane mesačne o 100,0 € viac ako keď má teraz DOPČ. Nie je mi to jasné, prečo ....... vždy som si myslela, že výška dávky záleží od výšky príjmu a mám teraz v tom chaos ....

Prosím vyveďte ma z toho, ďakujem
kovex
20.01.10,09:29
Dnes jeden dohodár prišiel vypísať potvrdenie na dávku v hmotnej núdzi za minulý mesiac. Okrem toho dožadoval sa ukončiť DoPČ a urobiť novú DoVP, pretože mu povedali na úrade sociálnych vecí, ak by mal DoVP, tak dostane mesačne o 100,0 € viac ako keď má teraz DOPČ. Nie je mi to jasné, prečo ....... vždy som si myslela, že výška dávky záleží od výšky príjmu a mám teraz v tom chaos ....

Prosím vyveďte ma z toho, ďakujem


...... posúvam, ďakujem .......
niej e to somarina, že by to malo záležať od typu dohody a nie od výšky príjmu rodiny? :(
Katy a R
20.01.10,10:02
...... posúvam, ďakujem .......
niej e to somarina, že by to malo záležať od typu dohody a nie od výšky príjmu rodiny? :(

.. nie je to "somarina" .. ale fakt - pretože v tomto prípade sa do jeho príjmu nezapočítava
citujem:
• príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,
kovex
20.01.10,10:25
Ďakujem pekne, som múdrejšia, ale aj tak prečo ich navádzajú, aby si zmenili dohodu, keď ja im nemôžem dať DoVP, pretože majú stále opakujúcu činnosť, aj keď len zopár hodín do týždňa, ale nejde to ..... a to sa mi nepáči .... keď mi príde kontrola, tak mi to neprejde ....
Katy a R
20.01.10,13:09
.. zrejme mu len pracovníčka UPSVaR chcela poradiť, ako by mohol mať vyššiu dávku v hmotnej núdzi (čo je vzácnosť;)) .. a nevie o akú prácu ide..
To, akú zmluvu mu dáte, je vecou zamestnávateľa - a zamestnanec môže a nemusí súhlasiť ;) .. ale hádam sa dohodnete:)
Ak bude mať DoPČ, tak sa mu to počíta do príjmu - teda 75% .
Ale pozor - aj pri DoVP sa nepočíta len ak je príjem do dvojnásobku ŽM za 12 mesiacov!
kovex
21.01.10,06:03
Ďakujem veľmi krásne za vyjasnenie, takže v podstate sa ani nedá urobiť DoVP, pretože aj tak zarobia viac ako je uvedené dvojnásobok ŽM za 12 mesiacov. Musím mu to vysvetliť ..... pretože pracovníčka mu povedala síce, že DoVP, ale nedopovedala do akého príjmu .....
slnenko
21.01.10,11:49
som nezamestnaná 8 mesiacov.... som slobodná, bezdetná, žijem v spoločnej domácnosti s rodičmi...mám 30 rokov... som majitelkou osob.vozidla.... na sociálke mi povedali, že nemám nárok na dávku v hmotnej núdzi nakolko som majitelom auta..je to tak??? vdaka za odpovede :-)
lachiM
02.02.10,10:13
Ak ste vlastníkom alebo držiteľom osob. motorového vozidla a jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35 násobok životného minima (35 x 185,19 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu = 6481,65 € ) žiadal by som o prehodnotenie svojej žiadosti. Ten znalecký posudok neviem čo stojí a či je cenovo zvýhodnený pre účely posúdenia nároku dávky.

Uvedená suma životného minima je teda účinné v čase do 30. júna 2010.
V období od 1. januára 2009 do 30. júna 2009 : 178,92 €
V období od 1. júla 2008 do 31. decembra 2008 : 5 390 Sk
zannyka
08.02.10,23:15
Dobrý deň
Chcela by som poradiť. Som slobodná matka s 11mes. synčekom a poberám iba rodičovský príspevok. Bývame v podnajme a finančne nám to vôbec nevychádza..možem požiadať o príspevok v hmotnej núdzi?..poradte mi prosím, lebo už neviem čo mám rodiť.Ďakujem
Xanti
09.02.10,06:43
Dobrý deň
Chcela by som poradiť. Som slobodná matka s 11mes. synčekom a poberám iba rodičovský príspevok. Bývame v podnajme a finančne nám to vôbec nevychádza..možem požiadať o príspevok v hmotnej núdzi?..poradte mi prosím, lebo už neviem čo mám rodiť.ĎakujemNo v prvom rade ťa pošlú požiadať o výživné na dieťa povinného rodiča.
Až ked budeš mať súdne rozhodnutie o výške výživného tak môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
Skús si prečítať podmienky o poskytovaní na tejto stránke.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Ak tvoj príjem bude vyšší ako cca 208.30 eura tak sa Ti neoplatí ani žiadať o dávku v hmotnej núdzi. Lebo ju nedostaneš.

Ak by bol nižší, dajme tomu 164,22 € rodičovský príspevok + výživné je menej ako 208,30
tak dávka v hmotnej núdzi bude rozdiel medzi 208,30 a tvojím príjmom.
zannyka
17.02.10,06:49
dobrý deň.
mne ale výživné nikto neplatí, lebo som dala otec neznámy, nechcela som mať problemy. Rodičovský príspevok mám 256€ a detské dávký cca 21€, tak potom nemám nárok na žiadnú výpomoc?
veronikasad
17.02.10,06:52
dobrý deň.
mne ale výživné nikto neplatí, lebo som dala otec neznámy, nechcela som mať problemy. Rodičovský príspevok mám 256€ a detské dávký cca 21€, tak potom nemám nárok na žiadnú výpomoc?
Bohužial nie - začať musíš u výživného na dieťa.
Xanti
17.02.10,06:55
Ak tvoj príjem bude vyšší ako cca 208.30 eura tak sa Ti neoplatí ani žiadať o dávku v hmotnej núdzi. Lebo ju nedostaneš.



dobrý deň.
mne ale výživné nikto neplatí, lebo som dala otec neznámy, nechcela som mať problemy. Rodičovský príspevok mám 256€ a detské dávký cca 21€, tak potom nemám nárok na žiadnú výpomoc?
Zannyka
poriadne si prečítaj môj príspevok http://www.porada.sk/1289681-post111.html .
Nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi nakoľko tvoj príjem je 256 eur a to je viac ako 208,30 €.
simonela
24.02.10,20:06
Dobry den, potrebujem prosim poradit naco mam narok. Zijem v spolocnej domacnosti s dietatom a priatelom. Priatel momentalne nema ziaden prijem ja som na materskej ktora mi teraz konci a budem poberat RP vo vyske 256e+22e DP. Nase najomne je 220e mozte mi poradit o co by som si mohla poziadat naco mam narok. Za rychlu odpoved Dakujem
zdenka131
24.02.10,20:10
simonela
25.02.10,10:18
Dobry den, to mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi aj o prispúevok na byvanie naraz ci len mam narok na jednu. Dakujem
Xanti
25.02.10,10:22
Dobry den, to mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi aj o prispúevok na byvanie naraz ci len mam narok na jednu. Dakujem
Prepáč chcem veriť, že si si prečítala príspevky čo sú nad tvojím príspevkom.
Ty nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáš, lebo tvoj príjem prekračuje 208,30 eura.

Tvoj priateľ by relatívne mohol požiadať ak je priateľ a nie manžel a dostane tak cca 62 eur.

Prečítala si si Tie príspevky?
veronikasad
25.02.10,10:23
Dobry den, potrebujem prosim poradit naco mam narok. Zijem v spolocnej domacnosti s dietatom a priatelom. Priatel momentalne nema ziaden prijem ja som na materskej ktora mi teraz konci a budem poberat RP vo vyske 256e+22e DP. Nase najomne je 220e mozte mi poradit o co by som si mohla poziadat naco mam narok. Za rychlu odpoved Dakujem
myslím, že tento link platí aj pre teba.

http://www.porada.sk/1289681-post111.html

V prvom rade musíš mať stanovené výživné na dieťa, ak ho priatel neplatí pretože nemá príjem (z čoho žije ?), musíš požiadať o náhradné výživné. Až následne o dávku v hmotnej núdzi (ak splníš podmienky) a príp. aj príspevok na bývanie
simonela
25.02.10,19:44
Dakujem, uz som si precitala. Tak ak som spravne pochopila aj ked byvame spolu a niesme manzelia tak on sa nerata. To znamena ze nemam vlastne narok nanic. Zatial zijeme z mojej materskej kym si nenajde novu pracu lebo len nedavno prisiel o pracu. A este jedna otazocka a priplatok k pridavku sa da vybavit v mojom pripade. Velmi pekne dakujem za odpovede.
Xanti
25.02.10,19:46
Dakujem, uz som si precitala. Tak ak som spravne pochopila aj ked byvame spolu a niesme manzelia tak on sa nerata. To znamena ze nemam vlastne narok nanic. Zatial zijeme z mojej materskej kym si nenajde novu pracu lebo len nedavno prisiel o pracu. A este jedna otazocka a priplatok k pridavku sa da vybavit v mojom pripade. Velmi pekne dakujem za odpovede.
Myslíš daňový bonus? Nie nedá sa, nato majú nárok len pracujúci.
Priateľ nepoberá podporu v nezamestnanosti? Ak nie tak on nech si podá žiadosť o dávku v hmotnej núdzi.
Jeho budú posudzovať samostatne.
simonela
26.02.10,10:11
Nie, nemyslim danovy bonus. Mam na mysli priplatok to je okolo 10e. k detskym pridavkom. Este raz za vsetko dakujem
zena
01.03.10,07:26
Poprosila by som vas o radu, nas ex-zamestnanec sa obratil na mna s takouto otazkou....od 1.3.2010 je nezamestnany, zije v jednej domacnosti s priatelkou (nie su manzelia). Maju spolocny byt a na liste vlastnictva pripada kazdemu 1/2. Tento nas ex-zamestnanec, nema narok na davku v nezamestanosti, pretoze pracoval cca 2roky. Ma 23 rokov. Posudzuju sa aj prijmi priatelky a prihliada sa na to ze je vlastnikom bytu? Mal by narok na davku v hmotnej nudzi? Dakujem za akukolvek pomoc, pretoze v tychto otazkach som stratena a rada by som mu pomohla..
veronikasad
01.03.10,07:28
Poprosila by som vas o radu, nas ex-zamestnanec sa obratil na mna s takouto otazkou....od 1.3.2010 je nezamestnany, zije v jednej domacnosti s priatelkou (nie su manzelia). Maju spolocny byt a na liste vlastnictva pripada kazdemu 1/2. Tento nas ex-zamestnanec, nema narok na davku v nezamestanosti, pretoze pracoval cca 2roky. Ma 23 rokov. Posudzuju sa aj prijmi priatelky a prihliada sa na to ze je vlastnikom bytu? Mal by narok na davku v hmotnej nudzi? Dakujem za akukolvek pomoc, pretoze v tychto otazkach som stratena a rada by som mu pomohla..
Zamestnanec nedosiahol ešte vek 25 rokov. Ak chce požiadať o dávku v hmotnej núdzi, musí mať stanovené výživné od svojich rodičov.
zena
01.03.10,07:31
Zamestnanec nedosiahol ešte vek 25 rokov. Ak che požiadať o dávku v hmotnej núdzi, musí mať stanovené výživné od svojich rodičov.
Aj ked neziju v jednej domacnosti? A ako treba postupovat v takomto pripade?
veronikasad
01.03.10,07:33
Aj ked neziju v jednej domacnosti? A ako treba postupovat v takomto pripade?
tak ako som napísala, žiadať súd o stanovenie výživného, inak mu dávku v hmotnej núdzi nepriznajú.
hena22
01.03.10,07:42
Zamestnanec nedosiahol ešte vek 25 rokov. Ak chce požiadať o dávku v hmotnej núdzi, musí mať stanovené výživné od svojich rodičov.

To vážne? Je to nejaká novinka? Nemôžeš sem prilepiť odkaz, kde je to stanovené?

PS: Nevychádzam z údivu nad týmto štátom.
zena
01.03.10,08:01
Tak to ani ja, skoda ze namam pre neho lepsiu spravu....Pochybujem ze sa bude tahat po sudoch so svojimi rodicmi a z coho ma zit, to naozaj netusim. Este aj hypoteku musia splacat na byt...
skuter
09.03.10,13:17
Dobrý deň,
rodičia prišli o prácu a po dávke v nezamestnanosti budú nútený požiadať o dávku v hmotnej núdzi.Chcel som sa opýtať či budú posudzovať aj môj príjem keď už nebývam pri rodičoch ale stále tam mám trvalý pobyt-ak áno,či musím zmeniť trvalý pobyt alebo stačí prechodný
ivka70
09.03.10,13:28
Dobrý deň,
rodičia prišli o prácu a po dávke v nezamestnanosti budú nútený požiadať o dávku v hmotnej núdzi.Chcel som sa opýtať či budú posudzovať aj môj príjem keď už nebývam pri rodičoch ale stále tam mám trvalý pobyt-ak áno,či musím zmeniť trvalý pobyt alebo stačí prechodný

Kolko mas rokov?
skuter
09.03.10,13:45
31
ivka70
09.03.10,13:48
31

V tom pripade nebudes posudzovany spolu s rodicmi.
Posudzuju sa len nezaopatrene deti a deti do 25 rokov.

Nemusis nic menit na trvalom pobyte.
skuter
09.03.10,13:55
ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.pekný deň
michelle84
10.03.10,09:29
Bude sa posudzovať príjem družky pri nároku na dávku v hmotnej núdzi, keď druh s ňou žije v spoločnej domácnosti? Spolu v spoločnej domácnosti žijú aj s matkou družky. Bude mať nárok na dávku v hmotnej núdzi, keď bol nezamestnaný a už mu prestali vyplácať dávku v nezamestnanosti. Ďakujem.
viktora
24.04.10,15:23
Dobrý den, vie mi niekto poskytnúť bližšie info?-známy ma informoval, že mestský úrad poskytuje nejaký jednorazovy nenavratný prispevok pre slobodné matky do 100€ tuším...informovala som sa na urade, tam ma zrušili, že nič take neposkytuju...iba socialka...ale známy stále tvrdí..že určite poskytuju--vraj treba podať žiadosť..-vie mi niekto tuto informáciu potvrdiť, prípadne poprieť?dakujem
mirčiak
20.05.10,05:48
Dobrý deň, chcela by som spýtať ako sa posudzuje v potvrdení o dávku v hmotnej núdzi tých posledných 12 kalendárnych mesiacov? Ked napr. zamestnanec skončil PP 31.03.2010 tak už mám brať príjem za marec 2010, február 2010 atd. alebo len rok 2009 celý? Ďakujem
AMM
29.05.10,16:46
Moja známa 3 roky poberá dávku v hmotnej núdzi. Dostáva aj príspevok na bezlepkovú diétu. Na UPSVaR jej tvrdili, že musí podať daňové priznanie. Keďže však nemala v roku 2009 pracovný pomer, mala iba 2 brigády, žiadne priznanie nepodala. No teraz po nej chcú potvrdenie o podaní DP.
Viete mi povedať, prečo vlastne mala podať DP?
Xanti
29.05.10,16:50
Moja známa 3 roky poberá dávku v hmotnej núdzi. Dostáva aj príspevok na bezlepkovú diétu. Na UPSVaR jej tvrdili, že musí podať daňové priznanie. Keďže však nemala v roku 2009 pracovný pomer, mala iba 2 brigády, žiadne priznanie nepodala. No teraz po nej chcú potvrdenie o podaní DP.
Viete mi povedať, prečo vlastne mala podať DP?
Pôjde na DU, a požiada vyplniť tlačivo čo jej prišlo poštou domov. Musí dokladovať príjem aby mala nárok na kompenzáciu.

Na DU jej dajú potvrdenie, že nepodala DP. Ved aj na svojej stránke majú také tlačivo
http://www.upsvar.sk/buxus/images/extensions/big_doc.gif (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPPKTZP/Potvrdenie_o_podani_danoveho_priznania.doc)
Potvrdenie o podaní daňového priznania (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPPKTZP/Potvrdenie_o_podani_danoveho_priznania.doc)
[doc,28.0 kB]

A čo sa týka tých brigád, ak jej príjem z brigád bol vyšší ako 2012,85 eur tak mala podať DP.

Ak zdokladuje príjem, tak jej nadalej bude chodiť kompenzácia z UP.
veronikasad
29.05.10,16:54
Moja známa 3 roky poberá dávku v hmotnej núdzi. Dostáva aj príspevok na bezlepkovú diétu. Na UPSVaR jej tvrdili, že musí podať daňové priznanie. Keďže však nemala v roku 2009 pracovný pomer, mala iba 2 brigády, žiadne priznanie nepodala. No teraz po nej chcú potvrdenie o podaní DP.
Viete mi povedať, prečo vlastne mala podať DP?
Dohody mala nahlásené na úrade práce ?
Nech si vyžiada od zamestnávatelov potvrdenie o zdanitelnej mzde (ak jej ho v marci neposlali sami) a odovzdá ich namiesto výpisu z daň.priznania.

Ak mala zrazenú daň, pri podaní DP by jej DU daň vrátil.
vestar
15.08.10,14:47
Dobry den.

Som studentom dennej formy studia, nastupujem na inzinierske studium s tym, ze som tento rok na jar presiahol hranicu 25 rokov. Nie som zamestnany, mam len brigadu, preto vas chcem poprosit, ci mozem poziadat o davku v hmotnej nudzi, alebo nie. Zijem s rodicmi. Na akekolvek otazky odpoviem. Dik
LadyK
02.09.10,10:38
Ahojte, ja mám trochu inú otázku.

Práve dnes mi ponúkli prácu, a keď sme sa začali baviť na tému môjho registrovania na UPSVR, dostali sme sa na to, že beriem hmotnú núdzu tých smiešnych 62,50. Na to potenciálny zamestnávateľ povedal, že by sme to mohli aspoň na začiatku spraviť tak, že by mi dal dohodu a papierovo nejakých 20 eur zárobok, aby som hmotnú núdzu stále mohla poberať...

Právne to samozrejme určite nie je košér, ale inak - je to normálne, alebo blbosť?

O hodinu sa s ním mám stretnúť, neznášam, keď odo mňa v takejto veci požadujú rozhodnutie "už včera", párkrát sa mi to škaredo vypomstilo, že som na také rozhodovanie pristala, poviem im, že potrebujem čas. Okrem tejto mám už "rozbehnutú" inú ponuku, kde ale sú horšie podmienky čo sa týka prac. náplne a času, a aj platu.
veronikasad
02.09.10,10:47
Počas práce na dohodu nie si nemocensky, dlôchodkovo ani poistená v nezamestnanosti, nemáš nárok na nemocenské, dovolenku, ani stravné lístky.

Zamestnávatel ti chce vyplácať mzdu načierno, čím porušíš zákon ty aj zamestnávatel, ak budeš žiadať doplatok dávky v hmotnej núdzi. A nemusí sa ti to vyplatiť, ak ti odmietne vyplatiť mzdu.

Rozhodnúť sa musíš sama ...
LadyK
02.09.10,10:52
veď práve... no každopádne mu poviem, že si najprv musím doriešiť tamto a nie takto narýchlo riešiť, to nie je rozhodovanie typu "kúpim si Horalku alebo radšej Tatranku?", toto sa podľa mňa nedá narýchlo, fakt sa mi to už párkrát vypomstilo... A čert ber hmotnú núdzu, keď budem mať robotu, tak mi na nej záležať nebude, samozrejme...
LadyK
02.09.10,11:01
ďakujem za radu a trochu morálnu podporu v mojich myšlienkach ;-)
veronikasad
02.09.10,11:07
veď práve... no každopádne mu poviem, že si najprv musím doriešiť tamto a nie takto narýchlo riešiť, to nie je rozhodovanie typu "kúpim si Horalku alebo radšej Tatranku?", toto sa podľa mňa nedá narýchlo, fakt sa mi to už párkrát vypomstilo... A čert ber hmotnú núdzu, keď budem mať robotu, tak mi na nej záležať nebude, samozrejme...
Ak sa ti podarí nájsť zamestnanie na pracovnú zmluvu s nižšou mzdou, informuj sa na UP, či ti nevznikol nárok na tento typ príspevku

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/50f-prispevok-ku-mzde-zamestnanca.html?page_id=12939
LadyK
02.09.10,14:14
prepáčte že furt otravujem ;-), ale rozmýšľam nad tým
ak aj vezmem prac. zmluvu a v skúšobnej dobe to z akéhokoľvek dôvodu nedajbože ukončíme, ja sa znova môžem bez akýchkoľvek lehôt (teda samozrejme mimo 7-dňovej ;-P) zaregistrovať na UP a naďalej by som mala nárok na hmotnú núdzu (okrem mesiacov, kedy by som ešte dostala vyplatenú mzdu...), však?
veronikasad
02.09.10,14:19
prepáčte že furt otravujem ;-), ale rozmýšľam nad tým
ak aj vezmem prac. zmluvu a v skúšobnej dobe to z akéhokoľvek dôvodu nedajbože ukončíme, ja sa znova môžem bez akýchkoľvek lehôt (teda samozrejme mimo 7-dňovej ;-P) zaregistrovať na UP a naďalej by som mala nárok na hmotnú núdzu (okrem mesiacov, kedy by som ešte dostala vyplatenú mzdu...), však?
Ak budeš zamestnaný na prac. zmluvu, UP neskúma dôvod skončenia prac. pomeru.

Ak by ťa však vyradili z evidencie z dôvodu prekročenia príjmu pri práci na dohodu, zaradia ťa do evidencie tuším až po 3 mesiacoch a musíš si za tú dobu platiť zdr. poistenie ako samoplatitel.
LadyK
02.09.10,14:19
Ak sa ti podarí nájsť zamestnanie na pracovnú zmluvu s nižšou mzdou, informuj sa na UP, či ti nevznikol nárok na tento typ príspevku

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/50f-prispevok-ku-mzde-zamestnanca.html?page_id=12939

dík za radu, uložené v záložkách, zapísané, zájdem sa potom opýtať na UP :)
Katy a R
02.09.10,14:44
prepáčte že furt otravujem ;-), ale rozmýšľam nad tým
ak aj vezmem prac. zmluvu a v skúšobnej dobe to z akéhokoľvek dôvodu nedajbože ukončíme, ja sa znova môžem bez akýchkoľvek lehôt (teda samozrejme mimo 7-dňovej ;-P) zaregistrovať na UP a naďalej by som mala nárok na hmotnú núdzu (okrem mesiacov, kedy by som ešte dostala vyplatenú mzdu...), však?

.... upresním si ... teda nepoberáš dávku v nezamestnanosti zo SP ... ale dávku v hmotnej núdzi od UPSVaR. správne:confused:

Ak by si skončila PP a znovu sa zaradila do evidencie UoZ... a chcela by si poberať dávku v hmotnej núdzi - znovu by si musela požiadať o ňu ... a absolvovať celý kolotoč (nové potvrdenia o príjme za posledný rok ......a všetko)
LadyK
03.09.10,10:10
presne tak, na dávku v nezamestnanosti od Soc. poisťovne nemám nárok.
susana159
14.09.10,15:54
dobrý deň,
chcela by som sa spýtať o dávku v hmotnej núdzi, či mám na ňu nárok.Som rozvedená mama s jedným zaopatreným dieťaťom(študentka vysokej školy a poberá čiastočný invalidný dôchodok o výške 221€ čo je náš jediný príjem.)Ja som teraz nezamestnaná
za odpoveď ďakujem
veronikasad
14.09.10,15:56
dobrý deň,
chcela by som sa spýtať o dávku v hmotnej núdzi, či mám na ňu nárok.Som rozvedená mama s jedným zaopatreným dieťaťom(študentka vysokej školy a poberá čiastočný invalidný dôchodok o výške 221€ čo je náš jediný príjem.)Ja som teraz nezamestnaná
za odpoveď ďakujem
prečo nepoberáš rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa a rodinné prídavky ?
Ak otec dieťaťa neplatí výživné, požiadaj o náhradné výživné.
radusnicek
16.09.10,06:32
Zdravím Vás, snáď mi niekto poradí. Chcela by som pomôcť kamarátke. Skončila jej materská dovolenka a nakoľko nie je zamestnaná, išla na ÚP. Jej manžel je tiež na ÚP. Ani jeden z nich nepoberajú ani korunu. Chcela by som sa opýtať či okrem na dávku v hmotnej núdzi majú nárok aj na niečo iné. Bývajú u jej rodičov.

Ďakujem za odpoveď
veronikasad
16.09.10,06:36
Zdravím Vás, snáď mi niekto poradí. Chcela by som pomôcť kamarátke. Skončila jej materská dovolenka a nakoľko nie je zamestnaná, išla na ÚP. Jej manžel je tiež na ÚP. Ani jeden z nich nepoberajú ani korunu. Chcela by som sa opýtať či okrem na dávku v hmotnej núdzi majú nárok aj na niečo iné. Bývajú u jej rodičov.

Ďakujem za odpoveď

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
radusnicek
16.09.10,07:06
Iwor
06.10.10,19:28
Mam nárok na dávku v hmotnej núdzi ak bývam u priateľa, mám 19 rokov a nepracujem ani neštudujem?
A ak áno v akej výške? V tej 185€?
Xanti
06.10.10,19:37
Mam nárok na dávku v hmotnej núdzi ak bývam u priateľa, mám 19 rokov a nepracujem ani neštudujem?
A ak áno v akej výške? V tej 185€?
Neviem ako si prišla na tú sumu ... wau. Prečítaj si túto stránku http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 nájdeš tam podmienky na poskytnutie dávky v hmotnej núdzi a určite nie je vo výške 185 eur. To je životné minimum a to je úplne niečo iné.
Iwor
06.10.10,19:40
tam je len 60,50.. to ako komu už pomôže tak málo peňazí?
Xanti
06.10.10,19:42
tam je len 60,50.. to ako komu už pomôže tak málo peňazí?
No dávka v hmotnej núdzi má stačiť na jedno teplé jedlo na deň. Na to aby človek si dovolil oblečenie, a slušne žiť potrebuje prácu, nie dávky v hmotnej núdzi.
A nemáš 25 rokov, predpokladám že by Ti ani toľko nedali.
veronikasad
06.10.10,19:44
Mam nárok na dávku v hmotnej núdzi ak bývam u priateľa, mám 19 rokov a nepracujem ani neštudujem?
A ak áno v akej výške? V tej 185€?
Ak by si chcela požiadať o dávku v hmotnej núdzi, musíš mať najskôr stanovené výživné od obidvoch rodičov.
Iwor
06.10.10,19:46
Aha.. no ani nepatrím od určitej skupiny ľudí, ktorým kľudne dajú aj 400€ a ešte aj to im vykrikujú, že je málo.
Rada by som pracovala lenže bez praxe sa tu zamestnať nedá..a prax bez práce nenadobudnem
veronikasad
06.10.10,19:48
Aha.. no ani nepatrím od určitej skupiny ľudí, ktorým kľudne dajú aj 400€ a ešte aj to im vykrikujú, že je málo.
Rada by som pracovala lenže bez praxe sa tu zamestnať nedá..a prax bez práce nenadobudnem
Tak ako z toho bludného kruhu von ?
Xanti
06.10.10,19:49
A čo tak absolventská prax? Požiadala si o ňu?

Btw. min. výživné od rodičov by bolo 2x25,36 € ... takže dávka v hmotnej núdzi by bola necelých 10 € ... absolventská prax je výhodnejšia.
Iwor
06.10.10,19:49
lenže ked nebývam u rodičov tak asi žiadne výživne nemám..a nechápem to že 60,50€ je davka v hmotnej nudzi a 185€ živ. minimum.. akože niekto má vyžiť zo 60 eur tak ako ten čo ma 185? tak potom je 60 eur minimum nie?
Iwor
06.10.10,19:51
už som bola.. 3mesiace je to po novom.. skončila som koncom septembra a teraz neviem čo dalej :(
Xanti
06.10.10,19:51
lenže ked nebývam u rodičov tak asi žiadne výživne nemám..a nechápem to že 60,50€ je davka v hmotnej nudzi a 185€ živ. minimum.. akože niekto má vyžiť zo 60 eur tak ako ten čo ma 185? tak potom je 60 eur minimum nie?
A kto dostáva 185 €? Poznáš niekoho takého?

Čo sa týka výživného musela by si dať návrh na súd, aby Ti rodičia platili výživné. A potom by si mohla požiadať o dávku v hmotnej núdzi, no nebola by väčšia ako 10 e, lebo zvyšok do sumy 60,50 e by tvorilo výživné od rodičov.
Iwor
06.10.10,19:56
nevedela som, že až toľko sa nevypláca.. len som si myslela, že ak je 185 € živ. minimum tak by aj dávku v hm. núdzi mali zvýšiť na takú sumu.
Xanti
06.10.10,19:58
nevedela som, že až toľko sa nevypláca.. len som si myslela, že ak je 185 € živ. minimum tak by aj dávku v hm. núdzi mali zvýšiť na takú sumu.
Daj návrh do parlamentu, spíš petíciu... možností je veľa.

Ale životné minimum je len suma, od ktorej sa odvíjajú rôzne iné dávky a výpočty. Je to niečo fiktívne, a nikto nedostane toľko peňazí.
Iwor
06.10.10,19:58
jeminku tak rodičov by som na súd určite nedala.. a už vôbec nie koli pár eurám..
Xanti
06.10.10,20:00
Držím palce,
pri hladaní práce. Za chvílku sú vianoce, príležitostí bude viacej aj ked len na brigádnickú prácu. Alebo supermarkety budú určite hľadať brigádnikov do pokladne.
Iwor
06.10.10,20:00
xanti vďaka za rady
Xanti
06.10.10,20:02
Viem, že som nepomohla. Niekedy sa nedá. Drž sa.
BXLmiami
07.10.10,07:02
tam je len 60,50.. to ako komu už pomôže tak málo peňazí?
mimotemyidem si vyslužiť trochu kritiky.Vitaj v dospelosti,dievča.Tie peniaze Ti maju pomôcť pochopiť,že musíš vziať uplne každu prácu,ktorá okolo Teba prejde aby si prežila.:)
31Jankal
07.10.10,08:40
Prosím, poberateľ hmotnej núdze si platí dobrovoľné nemocenské ide na PN. A otázka: Kedže dostane peniaze z PN treba to nahlásiť na UPSVAR a siahnu na hmotnú núdzu? Ak áno tak si to prestáva platiť
31Jankal
12.10.10,05:35
posúvam
veronikasad
12.10.10,05:40
Prosím, poberateľ hmotnej núdze si platí dobrovoľné nemocenské ide na PN. A otázka: Kedže dostane peniaze z PN treba to nahlásiť na UPSVAR a siahnu na hmotnú núdzu? Ak áno tak si to prestáva platiť
Nemocenské z DNP je príjmom, ktorý sa zahrňa do príjmu pri posudzovaní nároku na davku v hmotnej núdzi. SP a UPSVaR sú prepojení, ak to nenahlási, vyradia ho z evidencie ...
ivka70
12.10.10,06:00
Prosím, poberateľ hmotnej núdze si platí dobrovoľné nemocenské ide na PN. A otázka: Kedže dostane peniaze z PN treba to nahlásiť na UPSVAR a siahnu na hmotnú núdzu? Ak áno tak si to prestáva platiť

Aj najnizsia PN je vyssia ako davka v hmotnej nudzi.
31Jankal
13.10.10,08:31
a čo OČR? takže mám zrušiť platenie DNP?
ivka70
13.10.10,08:36
a čo OČR? takže mám zrušiť platenie DNP?

Co s OCR? aj ta je vyssia ako davka v hmotnej nudzi.
Rozhodnutie, ci to chces zrusit, je len a len na tebe.
22Lenuska22
10.04.11,16:47
Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je moj plat okolo 280 eur manzel uz nepracuje ale od januara pobera podporu v nezamestnanosti to je cca 400 eur mam dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole(18,16) ?
22Lenuska22
10.04.11,16:48
Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj plat okolo 280 eur manzel uz nepracuje ale od januara pobera podporu v nezamestnanosti to je cca 400 eur mam dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole(18,16) ?
Xanti
10.04.11,18:59
Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj plat okolo 280 eur manzel uz nepracuje ale od januara pobera podporu v nezamestnanosti to je cca 400 eur mam dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole(18,16) ?
Nie za týchto podmienok nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Ak mng. skončí poberanie podpory a nenájde si prácu tak potom vám výjde dávka v hmotnej núdzi vo výške cca 44,8 €.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu s dvoma deťmi ... 157,60 eur
príspevok na zdrav. starostlivosť 2e na osobu tj..........8,00 eur
príspevok na bývanie ...........................................89,20 €
suma sumárum .................................................. .254,80 €

Za príjem sa nepovažuje 25% z príjmu zo závislej činnosti tj. z 280 eur tvojho platu sa pre účely dávky v hmotnej núdzi nebude brať v úvahu 25 % tj. ako keby si dostala výplatu 210 e takže dávka v hmotnej núdzi potom výjde cca rozdielom 254,80-210 eur tj ..... 44,80 €
Sulík
17.05.11,04:07
Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?
katka50
17.05.11,04:38
Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?

http://peniaze.pravda.sk/kto-ma-narok-na-davky-v-hmotnej-nudzi-dv4-/sk-pstat.asp?c=A110404_132329_sk-pstat_p59
Xanti
17.05.11,04:41
Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?
Nie, nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Nakoľko Váš príjem, je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi v takomto prípade - výška hmotnej núdze pre rodinu s 2 deťmi a vlastným bývaním je 272 eur.
Už len manželkin príjem presahuje túto hranicu.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
sachomatto
25.05.11,18:51
chcem sa spytat... zarobim 370 € v cistom a manzelka je na materskej. mame 15 mesacneho syna a cakame dalsie babatko. manzelka dostava rodicovsky prispevok k materskej vo vyske 256 €. byvame vo svojom byte. mame narok na davku v hmot.nudzi? resp. ci sa rodicovsky prispevok berie ako prijem...

dakujem za radu.
sachomatto
25.05.11,19:12
Manželka je ešte stále zamestnaná?


Nie, zial je uz nezamestnana, je len na materskej.
Xanti
25.05.11,19:14
chcem sa spytat... zarobim 370 € v cistom a manzelka je na materskej. mame 15 mesacneho syna a cakame dalsie babatko. manzelka dostava rodicovsky prispevok k materskej vo vyske 256 €. byvame vo svojom byte. mame narok na davku v hmot.nudzi? resp. ci sa rodicovsky prispevok berie ako prijem...

dakujem za radu.
Tu nájdeš dávky v hmotnej núdzi http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
ak som to tak bajočko prerátala.
Tak dávka v hmotnej núdzi pre 4 člennú rodinu teda 2 dospelý a 2 deti ( bez povinnej školskej dochádzky ) s vlastným bývaním je vo výške 254,80 €. Toľko dostanú tí, ktorý nemajú žiaden príjem.

Sám vidíš, že už len tvoja výplata je vyššia takže nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte.

A manželka ukončila PP? Lebo výška rodičovského príspevku nasvedčuje tomu, že poberala materské a teraz je na rodičovskej dovolenke.
sachomatto
25.05.11,19:34
Tu nájdeš dávky v hmotnej núdzi
ak som to tak bajočko prerátala.
Tak dávka v hmotnej núdzi pre 4 člennú rodinu teda 2 dospelý a 2 deti s vlastným bývaním je vo výške 254,80 €. Toľko dostanú tí, ktorý nemajú žiaden príjem.

Sám vidíš, že už len tvoja výplata je vyššia takže nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte.

A manželka ukončila PP? Lebo výška rodičovského príspevku nasvedčuje tomu, že poberala materské a teraz je na rodičovskej dovolenke.

ak som dobre porozumel systemu, tak narok na davku v HN ma rodina, ktora svojim prijmom nedosiahne zivotne minimum. pri rodine 2+1 je zivotne minimum 398,89 €. pri pocitani 75% mojho cisteho prijmu a 75% materskej mi vychadza suma nizsia ako je zivotne minimum. preto sa pytam, ci aj rodicovsky prispevok patri do skupiny prijmov.
doplnim: manzelka je na rodicovskej....
Xanti
25.05.11,19:41
ak som dobre porozumel systemu, tak narok na davku v HN ma rodina, ktora svojim prijmom nedosiahne zivotne minimum. pri rodine 2+1 je zivotne minimum 398,89 €. pri pocitani 75% mojho cisteho prijmu a 75% materskej mi vychadza suma nizsia ako je zivotne minimum. preto sa pytam, ci aj rodicovsky prispevok patri do skupiny prijmov.
doplnim: manzelka je na rodicovskej....
Životné minimum je len položka z ktorej sa vychádza.
Ak by si ani ty nemal robotu ani tvoja žena tak by ste dostali z UP tú sumu ktorú som narátala hore dole pár centov.

Tým že pracuješ tak aj tvoj príjem teda 75% z tvojho príjmu je viac ako dávka v hmotnej núdzi. Čiže nič nedostanete. :(
Ak mi neveríš, tak si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi. Obehaj, vystoj rady dones potvrdenia a odpoved bude rovnaká.
dobrava
25.05.11,19:54
Je možné žiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak manželka je nezamestnaná alebo na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke, takže nedostáva nič a manžel je na dlhodobej PN a majú dve malé deti? Ďakujem.
sachomatto
25.05.11,19:54
Životné minimum je len položka z ktorej sa vychádza.
Ak by si ani ty nemal robotu ani tvoja žena tak by ste dostali z UP tú sumu ktorú som narátala hore dole pár centov.

Tým že pracuješ tak aj tvoj príjem teda 75% z tvojho príjmu je viac ako dávka v hmotnej núdzi. Čiže nič nedostanete. :(
Ak mi neveríš, tak si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi. Obehaj, vystoj rady dones potvrdenia a odpoved bude rovnaká.

a naco je teda to zivotne minimum? to rovno si mozem spocitat, na aku sumu mam narok pri DvHN a zistim aky je 75% prijem do rodiny....a ked presahujem DHN tak nemam narok.

Ako by to bolo keby bol prijem do rodiny 260 € a DHN nam vychadza 266,3 €?
to by nam doplacali 6,3 €? takze by to bolo zbytocne, kedze vybavovanie papierov + doprava by ma stali urcite viac ako tych 6,3 €, ci?
Xanti
25.05.11,19:59
a naco je teda to zivotne minimum? to rovno si mozem spocitat, na aku sumu mam narok pri DvHN a zistim aky je 75% prijem do rodiny....a ked presahujem DHN tak nemam narok.

Ako by to bolo keby bol prijem do rodiny 260 € a DHN nam vychadza 266,3 €?
to by nam doplacali 6,3 €? takze by to bolo zbytocne, kedze vybavovanie papierov + doprava by ma stali urcite viac ako tych 6,3 €, ci?
Ano doplácali by 6,30 eur.

Mna sa nepýtaj na čo je životné minimum, odvíja sa od neho množstvo dávok a príspevkov. Ako pre nezamestnaných, tak aj pre deti vid danový bonus prídavky na deti, tak aj pre handikepovaných príspevky.

A naozaj sa to ráta tak ako som to narátala.
Xanti
25.05.11,19:59
Je možné žiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak manželka je nezamestnaná alebo na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke, takže nedostáva nič a manžel je na dlhodobej PN a majú dve malé deti? Ďakujem.
Všetko záleží od príjmu mng. lebo nemocenské dávky sa do príjmu rátajú.
sachomatto
25.05.11,20:02
podla uradnikov v bardejove váš prijem prekračuje výsku dávky v hmotnej núdzi dvojnásobne takže nárok na výplatu dávok nemáte. u nas sa pri výpočte dávok vroku 2009 sa nepoužíva čiastka životného minima minus prijem ale výška dávky mínus príjem. je to proti zdravému rozumu ele je to tak.odpovie mi niekto fundovaný či je to správne?


ja by som povedal, ze system to takto urcuje, ale podla mna to nie je spravne...

malo by to byt tak, ze sa scita 75% z prijmu do domacnosti a pokial tato suma nedosiahne zivotne minimum, tak by mala tato domacnost dostat patricnu davku v hmotnej nudzi spolu s inymi prispevkami....
Xanti
25.05.11,20:05
ja by som povedal, ze system to takto urcuje, ale podla mna to nie je spravne...

malo by to byt tak, ze sa scita 75% z prijmu do domacnosti a pokial tato suma nedosiahne zivotne minimum, tak by mala tato domacnost dostat patricnu davku v hmotnej nudzi spolu s inymi prispevkami....
Tento systém nastavila prvá pravicová vláda pred pár rokmi,
určite si nepamätáš ako rabovali romovia na východe slovenska, ked im klesli dávky.

Ale môžeš dať návrh na zmenu do parlamentu, mnohý to len privítajú. Dávka v hmotnej núdzi má stačiť na jedno teplé jedno na deň. Nemá zabezpečiť životný štandard človeku.
To by potom nikto nepracoval nesnažil sa ak by všetko dostal zadarmo a ešte aj ušporil.
dobrava
28.05.11,08:30
Ďakujem za odpoveď, takže do rodiny prichádzajú len rodinné prídavky na dve malé deti a manželova PN /platí si nemocenské poistenie z minim. VZ/. Jeho PN sa predpokladá cca ešte 5 mesiacov, potom bude pokračovať v živnosti, takže ten príjem tam hádam bude. Takže sa jedná len o "vykrytie" tých 5 - 6 mesiacov. Na aké obdobie sa posudzuje DHN? Ďakujem.
Je to k príspevku č. 194
veronikasad
28.05.11,08:43
Ďakujem za odpoveď, takže do rodiny prichádzajú len rodinné prídavky na dve malé deti a manželova PN /platí si nemocenské poistenie z minim. VZ/. Jeho PN sa predpokladá cca ešte 5 mesiacov, potom bude pokračovať v živnosti, takže ten príjem tam hádam bude. Takže sa jedná len o "vykrytie" tých 5 - 6 mesiacov. Na aké obdobie sa posudzuje DHN? Ďakujem.
Je to k príspevku č. 194
dobrava, neuviedla si jednu podstatnú informáciu - či trvá manželova živnosť ?
trisestri
28.05.11,08:47
Tento systém nastavila prvá pravicová vláda pred pár rokmi,
určite si nepamätáš ako rabovali romovia na východe slovenska, ked im klesli dávky.

Ale môžeš dať návrh na zmenu do parlamentu, mnohý to len privítajú. Dávka v hmotnej núdzi má stačiť na jedno teplé jedno na deň. Nemá zabezpečiť životný štandard človeku.
To by potom nikto nepracoval nesnažil sa ak by všetko dostal zadarmo a ešte aj ušporil.

To je síce pravda,ale ked to tak prepočítam,tak niektorým ani na to jedlo denne táto dávka nepostačí,takisto určitú mieru základnej životnej úrovne by mala zabespečovat,pre ludí ktorý sú v núdzi z objektívnych pričín.http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=160
dobrava
28.05.11,08:50
Áno, manželova živnosť trvá aj počas PN a aj naďalej bude aktívna. Ďakujem.
veronikasad
28.05.11,08:52
Áno, manželova živnosť trvá aj počas PN a aj naďalej bude aktívna. Ďakujem.
bohužial, tu sa dávka v hmotnej núdzi vybavuje ťažko. Ak PN-ka bude trvať aspoň 6 mesiacov, doporučujem živnosť prerušiť. prípadne ak nemá pohladávky a zásoby, živnosť zrušiť a založiť novú po skončení PN-ky.
dobrava
28.05.11,09:05
Ďakujem za odpoveď, budem tlmočiť.
Xanti
28.05.11,11:06
To je síce pravda,ale ked to tak prepočítam,tak niektorým ani na to jedlo denne táto dávka nepostačí,takisto určitú mieru základnej životnej úrovne by mala zabespečovat,pre ludí ktorý sú v núdzi z objektívnych pričín.http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=160
No ved zabezpečuje,
kto je v hmotnej núdzi z objektívnych príčin, trebárs je nemocný tak má nárok na príplatky, je to veľmi široká oblasť a dá sa o nej veľmi polemizovať.

Momentálne je systém nastavený takto.

A ešte jeden postreh.
Hovorí sa o tom, že rodičovský príspevok sa zníži u ludí, ktorý nikdy nepracovali ani ich partner. Vieme asi koho sa to týka.
Táto vláda chce znížiť rodičovský príspevok zo 190 na 90 eur pre takých ludí. Ale týmto ludom je to šum a fuck ... lebo svoje peniaze dostanú z druhého balíčka čo sa volá dávka v hmotnej núdzi. Je to len také na oko, že robíme niečo - že sú rozdiely, že rodičovský nemá byť zásluhový. Týmito žvástami nás krmili po voľbách ... pamätáte?
trisestri
28.05.11,12:14
No ved zabezpečuje,
kto je v hmotnej núdzi z objektívnych príčin, trebárs je nemocný tak má nárok na príplatky, je to veľmi široká oblasť a dá sa o nej veľmi polemizovať.

Momentálne je systém nastavený takto.

A ešte jeden postreh.
Hovorí sa o tom, že rodičovský príspevok sa zníži u ludí, ktorý nikdy nepracovali ani ich partner. Vieme asi koho sa to týka.
Táto vláda chce znížiť rodičovský príspevok zo 190 na 90 eur pre takých ludí. Ale týmto ludom je to šum a fuck ... lebo svoje peniaze dostanú z druhého balíčka čo sa volá dávka v hmotnej núdzi. Je to len také na oko, že robíme niečo - že sú rozdiely, že rodičovský nemá byť zásluhový. Týmito žvástami nás krmili po voľbách ... pamätáte?

Jedine riešenie je limitivat hornú výšku súbehu všetkých socialných dávok spoločne posudzovaných osob,tieto návrhy som podával opakovane poslancom a nič-ved je to choré aby boli dávky vyššie ako priemerná mzda-maximalne trebárs 500-600 eur na domacnost aj z pridavkami a príspevkami a ostatné riešit danovým bonusom a alikvotným zvyšením hranice príjmu pre zamestnaných./ak nepracuje nikto a je v domacnosti 5-x osob zavislých na davkách,bude príjem rodiny aj z prídavkami maximalne 600 eur,bez ohladu na počet odkazaných osob,ak by mal spol.pos.osob jeden člen pracovný pomer alebo obdobný vztah,tak by sa hranica pre výpočet posunula o 30%,pri dvoch o 50% Jeden čas sa započitavali takmer celé preukazané náklady za bývanie,kto odmietol vhodnú ponuku práce ten 3 mesiace mimo pridavkov nedostal nič,aj nezamestnanost bola niššia,takže zneužitie bolo menšie ako teraz u osadníkov-viem že sú príplatky pri nemoci,invalidite atd-ale ten systém je zložitý,pre jedných takmer likvidačný,pre iné skupiny zas demotivačný-riešenie nie je jednoduché,ale je akútné,lebo nám enormne rastie skupina na dávkch zavislých občanov od kolísky až po hrob./pri dochodcoch robia reštrikcie,lebo údajne kto narobí na dochodky a tu sa nik nepozastavuje na tým kto narobí na túto skupinu etnika-socialný systém ma pomahat ludom ktorý si sami nevedia pomoct,nie tieto skupiny doslova produkovat./
zuzanka25
01.06.11,09:20
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak som 26-ročná rozvedená mamička, momentálne nezamestnaná, so 6-ročným synom, na ktorého mi exmanžel platí výživné 130 €. Bývam s rodičmi a okrem výživného nemám žiaden iný príjem. ďakujem
Xanti
01.06.11,09:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak som 26-ročná rozvedená mamička, momentálne nezamestnaná, so 6-ročným synom, na ktorého mi exmanžel platí výživné 130 €. Bývam s rodičmi a okrem výživného nemám žiaden iný príjem. ďakujem
Dávka v hmotnej núdzi pre matku s dieťaťom by bola vo výške 115,10+2x2 = 119,10 €

Výška dávky:
115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
Príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eur/ osoba

Nie si vlastníkom nehnuteľnosti, nemáš nárok na príspevok na bývanie. A tvoj príjem - výživné na dieťa je vyššie ako dávka v hmotnej núdzi. Takže nemáš nárok na dávku.

Môžeš však súd požiadať o výživné na rozvedeného manžela. A ex môže platiť výživné aj tebe, ak nie si rozvedená viac ako 5 rokov.
zuzanka25
01.06.11,11:51
"Jednou z podmienok nároku na dávku v hmotnej núdzi je stav, kedy príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Tento stav sa definuje ako stav hmotnej núdze."
- čiže túto podmienku s príjmom 130 € nespĺňam? okrem toho, výživné predsa nejde mne, ale dieťaťu?
veronikasad
01.06.11,11:54
"Jednou z podmienok nároku na dávku v hmotnej núdzi je stav, kedy príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Tento stav sa definuje ako stav hmotnej núdze."
- čiže túto podmienku s príjmom 130 € nespĺňam? okrem toho, výživné predsa nejde mne, ale dieťaťu?
Zuzanka, tvoj príjem je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi. (výška dávky v hmotnej núdzi nie je vo výške životného minima).

(UP vypláca len rozdiel medzi tvojim príjmom a dávkou v hmotnej núdzi - v tvojom prípade nie je čo doplatiť)
pefu
13.06.11,08:43
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
Xanti
13.06.11,08:59
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
:eek::eek::eek: no ale máš ho v SP vedeného ako dohodára, takže asi to len tak jednoducho nevyhodíš zo systému, nakoľko treba prerobiť výplaty.

A kedže poberá dávku v hmotnej núdzi, tak je evidovaný aj na UP a aj tam prekračuje príjem maximum čo môže zarobiť je 136,61 eur mesačne. Ináč ho vyradia z evidencie. Ak nebude v evidencii, nedostane ani dávku v hmotnej núdzi a musí si sám platiť ako samoplatca odvody do ZP.

Tvoj brigádnik dal pracovnú zmluvu na UP pred nastúpením, ak nie tak aj za to ho môžu vyradiť z evidencie. A ak áno tak mu trebalo dávať každý mesiac potvrdenia o príjme, na ich špeciálnom tlačive.

Myslím, že brigádnik si zavaril.
katka50
13.06.11,08:59
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
Ak je v evidencii na Úrade práce, dohodu mal vopred nahlásiť na úrade práce a jeho mesačná odmena nesmie presiahnuť 136,61 €. To, čo Ty spomínaš, že príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov-to platí pre dohodu o vykonaní práce a do tejto výšky odmena nemá vplyv na krátenie dávky v hmotnej núdzi, čiže to sú dve rôzne veci.
pefu
13.06.11,10:32
:eek::eek::eek: no ale máš ho v SP vedeného ako dohodára, takže asi to len tak jednoducho nevyhodíš zo systému, nakoľko treba prerobiť výplaty.

A kedže poberá dávku v hmotnej núdzi, tak je evidovaný aj na UP a aj tam prekračuje príjem maximum čo môže zarobiť je 136,61 eur mesačne. Ináč ho vyradia z evidencie. Ak nebude v evidencii, nedostane ani dávku v hmotnej núdzi a musí si sám platiť ako samoplatca odvody do ZP.

Tvoj brigádnik dal pracovnú zmluvu na UP pred nastúpením, ak nie tak aj za to ho môžu vyradiť z evidencie. A ak áno tak mu trebalo dávať každý mesiac potvrdenia o príjme, na ich špeciálnom tlačive.

Myslím, že brigádnik si zavaril.
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm
Xanti
13.06.11,10:46
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm


No tak asi som sa stratila asi ja. Je invalidný dôchodca, alebo študent denného štúdia nad 25 rokov? V tom prípade by som chápala dávku v hmotnej núdzi, a neevidenciu na UP. V iných prípadoch nie.
pefu
13.06.11,11:35
No tak asi som sa stratila asi ja. Je invalidný dôchodca, alebo študent denného štúdia nad 25 rokov? V tom prípade by som chápala dávku v hmotnej núdzi, a neevidenciu na UP. V iných prípadoch nie.
Totiž, kde v zákone je napísané že žiadateľ o DHM musí byť evidovaný na ÚP? Naopak, tlačivo žiadosti hovorí o tom, že žiadať môže okrem uchádzača aj študent, SZČO atď.
Xanti
13.06.11,11:51
Hovorím asi som sa stratila, ale príde mi to nezmyselné trošku, platiť si sám ZP a dostávať dávku v HN.
veronikasad
13.06.11,11:54
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
odovzdal si mesačné výkazy do SP ? Ak ano - za kolko mesiacov poberal príjem ?
Katy a R
13.06.11,12:11
Nikde nie je písané, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi musí byť v evidencii UoZ na UPSVaR. môže byť aj normálne zamestnaný . Len teda UPSVaR samozrejme skúma jeho príjem ... väčšinou 12 mesiacov dozadu.

Však čo ak má plat 500 evri a 12 detí a manželku (len tak bez prepočtu som dala ... ale asi by spĺňal :confused:;)
veronikasad
13.06.11,12:17
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm

Prečo si platí ZP sám ?

§ 11 Zákona o zdravotnom poistení

(7) Štát je platiteľom poistného za
...
n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)
pefu
13.06.11,12:18
odovzdal si mesačné výkazy do SP ? Ak ano - za kolko mesiacov poberal príjem ?
10 mesiacov kalendarne dozadu
veronikasad
13.06.11,12:21
10 mesiacov kalendarne dozadu
UP je prepojený so SP. Ak príjem nenahlásil a vznikol mu preplatok, dávku v hmotnej núdzi bude musieť vrátiť (nekontrolujú to každý mesiac, ale určite na výšku príjmu na základe výkazu zo SP prídu)
Katy a R
13.06.11,12:26
.. ešte by som dodala, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi má aj povinnosti voči UPSVaR .. treba pozrieť;) určite podpisoval ....:confused:
pefu
13.06.11,12:35
UP je prepojený so SP. Ak príjem nenahlásil a vznikol mu preplatok, dávku v hmotnej núdzi bude musieť vrátiť (nekontrolujú to každý mesiac, ale určite na výšku príjmu na základe výkazu zo SP prídu)
A nepomôže to, ak dokáže, že príjem nedostal? (aj napriek tomu, že Zľ zaslal výkaz a zaplatil odvody)?
veronikasad
13.06.11,12:51
To ti naozaj nedoporučujem ...
dobrava
21.06.11,12:19
Prajem pekný deň, ešte sa vrátim k problému, ktorý som tu už uviedol - prosím o radu: Takže:
- Manželka je nezamestnaná, v evidencii na ÚP ako uchádzač o zam.
Nemá žiadne príjmy, okrem občasného príjmu z DNP /platí si DNP z minim. VZ/ a občas má príjem z OČR, resp. z PN
- Manžel - doteraz bol na dlhodobej PN, ktorú však ukončil, pretože sa mu naskytla práca /ktorá mu však nevyšla/, má aktívnu živnosť, príjmy zo živnosti nemá momentálne žiadne, má príjem len za PN.
Májú dve nezaopatrené deti. Ešte podotýkam, že manželka je vlastníčkou RD. Môžu dúfať, že im schvália dávku v HN, alebo aspoň príspevok na bývanie? Ďakujem.
Katy a R
21.06.11,12:35
Prajem pekný deň, ešte sa vrátim k problému, ktorý som tu už uviedol - prosím o radu: Takže:
- Manželka je nezamestnaná, v evidencii na ÚP ako uchádzač o zam.
Nemá žiadne príjmy, okrem občasného príjmu z DNP /platí si DNP z minim. VZ/ a občas má príjem z OČR, resp. z PN
- Manžel - doteraz bol na dlhodobej PN, ktorú však ukončil, pretože sa mu naskytla práca /ktorá mu však nevyšla/, má aktívnu živnosť, príjmy zo živnosti nemá momentálne žiadne, má príjem len za PN.
Májú dve nezaopatrené deti. Ešte podotýkam, že manželka je vlastníčkou RD. Môžu dúfať, že im schvália dávku v HN, alebo aspoň príspevok na bývanie? Ďakujem.

skús si prepočítať .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Spolu s príspevkom na bývanie by vám možno aj vyšlo .. treba požiadať.
Ale priprav sa na kopu potvrdení;)
Ešte pozor ... nesmie byť ani dlh na byte ..
dobrava
21.06.11,12:51
skús si prepočítať .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Spolu s príspevkom na bývanie by vám možno aj vyšlo .. treba požiadať.
Ale priprav sa na kopu potvrdení;)
Ešte pozor ... nesmie byť ani dlh na byte ..
Ďakujem za odpoveď, ja som už vopred povedal, že sa to asi nepodarí, ale ak sa dá pomôcť, prečo nie. Dlh na byte nemá žiadny, ale ak sa posudzuje príjem za posledných 12 mesiacov - vtedy manželka poberala maximálnu podporu v nezamestnanosti a manžel mal pomerne vysoké príjmy /ale aj výdaje/, takže neviem, neviem. Ale teraz sú naozaj na tom dosť biedne, takže ak sa dá pomôcť ... Ďakujem.
truch
01.09.11,13:19
ada159
08.09.11,08:34
Hned sa ospravedlním ak to tu už bolo prezentované, ale pre nedostatok času som neprelúskala všetko.
Ak uchádzač o dávku v hmotnej núdzi odpracuje na dohodu o vyk. práce za odmenu 150 EUR, dávka bude 62,50. V prípade že bude pracovať na dohodu o prac. činnosti, tak pri príjme 25,- EUR by sa mu dávka znížila zo 62,50 - 18,75 na sumu 43,75 EUR. Pochopila som to celé správne?
katka 23
08.09.11,08:51
áno, pochopila si to správne , pri DoVP ak zarobí za rok viac ako 2 násobok ŽM dávka sa kráti, pri DoPČ sa 25% z odmeny nezapočítava ako príjem, ostatné je jeho príjem tak sa dávka kráti o sumu 75% z odmeny
ada159
08.09.11,09:12
Katka dakujem velmi pekne, ale ešte dotaz. Ten 2 násobok ŽM - 379,66 je chápaný za 12 mesiacov. Teda pokiaľ bude príjem z dohody v priebehu celého kal. roka len v troch mesiacoch v súčte do 379,66EUR, tak je to v poriadku, ano?
katka 23
08.09.11,09:41
príjem zo všetkých DoVP ,ktoré mal zam- ec za celý rok
ak len tá jedna tak správne hovoríš
peli88
21.11.11,10:20
Dobrý deň. Poprosil by som o radu. Som živnostníčka ,manžel bol doposiaľ dobrovoľne nezamestnaný a odvody do sociálnej poisťovne sme si obaja platili. Teraz to finančne nezvládam, keďže za posledný rok môj príjem nedosiahol ani výšku živ. minima. Má manžel nárok na poberanie dávky od štátu ? Ak áno,tak akej ?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Katy a R
21.11.11,13:52
Dobrý deň. Poprosil by som o radu. Som živnostníčka ,manžel bol doposiaľ dobrovoľne nezamestnaný a odvody do sociálnej poisťovne sme si obaja platili. Teraz to finančne nezvládam, keďže za posledný rok môj príjem nedosiahol ani výšku živ. minima. Má manžel nárok na poberanie dávky od štátu ? Ak áno,tak akej ?
Vopred ďakujem za odpoveď.

Treba presnejšie napísať ...
Ak myslíš na dávku v hmotnej núdzi :confused:... tak pozri spoločne posudzované osoby - napr link na predch strane prísp č. 225. (zo stránky UPSVaR)

Neviem aké odvody do SP platil :confused: ... ak si platil poistné v nezamestnanosti - tak možno prichádza do úvahu dávka v nezamestnanosti :confused::confused:
.. kuk sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#104
katka 23
21.11.11,13:58
Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.


Splnenie podmienok nároku na príspevok na bývanie saneskúma:
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom starobného dôchodku,
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku a dovŕšil 62 rokov veku,
- ak občanovi v hmotnej núdzi alebo niektorej z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne s poskytovaním bývania.

Výška príspevku:
55,80 € mesačne pre jednotlivca
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
hamaka
23.04.12,14:55
Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný mi doplácať počas dlhodobej PN do výšky životného minima. Mám jedno nezaopatrené dieťa a nemocenské dostávam 160.-E.
Ďakujem.
veronikasad
23.04.12,14:58
Chcela by som sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný mi doplácať počas dlhodobej PN do výšky životného minima. Mám jedno nezaopatrené dieťa a nemocenské dostávam 160.-E.
Ďakujem.
Zamestnávatel určite nie. Informuj sa na Úrade práce na dávku v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie ak máš vlastný byt alebo nájomnú zmluvu.
MIŠO T
14.06.12,12:47
Zdravim Vás. Chcem Vás poprosit o radu. Priatelka má 23 rokov, býva sama v byte. Berie dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie. Ma moznost ist pracovat na dohodu. Urad prace obmadzuje vysku zárobku na dohodu, to viem. No moja otazka znie, ako sa jej dohoda odzrkadli na vyske, ci uz dávky v hmotnej nudzi, alebo prispevku na bývanie ? ? ? Za odpovede dakujem
veronikasad
14.06.12,12:49
Zdravim Vás. Chcem Vás poprosit o radu. Priatelka má 23 rokov, býva sama v byte. Berie dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie. Ma moznost ist pracovat na dohodu. Urad prace obmadzuje vysku zárobku na dohodu, to viem. No moja otazka znie, ako sa jej dohoda odzrkadli na vyske, ci uz dávky v hmotnej nudzi, alebo prispevku na bývanie ? ? ? Za odpovede dakujem
Aký druh dohody bude mať uzatvorený a akú mesačnú výšku príjmu predpokladá, že dosiahne ?
ivka70
14.06.12,12:50
Pokial nepojde o jednorazovy nahodny prijem do vysky 2 nasobku zovotneho minima, co asi prijem na dohodu nie je, tak 75% z prijmu sa jej bude pocitat pre vypocet naroku na davku a cca. o tolko bude davka mensia.
veronikasad
14.06.12,12:55
Pokial nepojde o jednorazovy nahodny prijem do vysky 2 nasobku zovotneho minima, co asi prijem na dohodu nie je, tak 75% z prijmu sa jej bude pocitat pre vypocet naroku na davku a cca. o tolko bude davka mensia.
nemusí to byť len jednorázový príjem, za príjem sa nepovažuje aj

· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,
MIŠO T
14.06.12,12:55
malo by sa jednat o Dohodu o vykonani prace. Vyska nieje stanovena, no je obmadzena uradom.
Katy a R
14.06.12,12:56
Zdravim Vás. Chcem Vás poprosit o radu. Priatelka má 23 rokov, býva sama v byte. Berie dávku v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie. Ma moznost ist pracovat na dohodu. Urad prace obmadzuje vysku zárobku na dohodu, to viem. No moja otazka znie, ako sa jej dohoda odzrkadli na vyske, ci uz dávky v hmotnej nudzi, alebo prispevku na bývanie ? ? ? Za odpovede dakujem
Nuž znížia ju o to, čo zarobí :) .. ale záleží aj na druhu dohody - linky sú už v tejto téme priložené - tak kukni - a môžeš si prepočítať presne..
Reniq
07.07.12,15:32
Dobrý podvečer. Priatel si vybavuje davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. Avsak mu to vraj zamietli (rozhodnutie mu do dnes neprislo), lebo ma dve auta. Jedno auto si dal ohodnotit - ohodnotili mu ho na 700 eur, ale ma aj druhe, ktore je docasne odhlasene, kvoli poruche, boli mu odobrate značky a aj technicky preukaz a je v podstate v srotovej hodnote. Je to mozne, aby mu to neschavalili kvoli tomu, ze vlastni dve auta? Ziadny zakon, ktory o tom hovori som nenasla. Vopred dakujem za odpoved.
Katy a R
07.07.12,16:00
Dobrý podvečer. Priatel si vybavuje davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. Avsak mu to vraj zamietli (rozhodnutie mu do dnes neprislo), lebo ma dve auta. Jedno auto si dal ohodnotit - ohodnotili mu ho na 700 eur, ale ma aj druhe, ktore je docasne odhlasene, kvoli poruche, boli mu odobrate značky a aj technicky preukaz a je v podstate v srotovej hodnote. Je to mozne, aby mu to neschavalili kvoli tomu, ze vlastni dve auta? Ziadny zakon, ktory o tom hovori som nenasla. Vopred dakujem za odpoved.

pozri si zákon .. hlavne, čo sa týka majetku :confused: alebo aj tu je link http://www.porada.sk/t91465-p23-davka-v-hmotnej-nudzi.html#post1774123
ak je vlastníkom dvoch áut, jedno môže predať - ako sa posudzuje, že jedno auto nemá hodnotu - to už neviem, :confused: - však nech sa ho teda zbaví (ak mu je nanič:confused:)
kikina123
19.01.13,10:59
prosim vzor na davku v hmotnej nudzi lebo neviem:confused::confused:
Katy a R
19.01.13,11:11
prosim vzor na davku v hmotnej nudzi lebo neviem:confused::confused:
pohľadať pozrieť! - kuk predch príspevok, a viackrát priložené linky napr. v prísp č. 225,188,185,182.....
martina.m321
21.02.13,18:25
v decembri som si podala žiadosť o dávku v hmotnej núdzi. Rozhodli mi o nej v januári. Za december som zarobila 112 € - na dohodu. Doteraz mi nedošla poštová poukážka, ktorá mi mala byť doručená 18.2. Ako budú postupovať v mojom prípade? Nemala som náhodou dostať dávku aspoň za december, kedže zákon 393/2012 je účinný až od januára?