pyton
09.05.05,19:17
Máte radi špargľu a máte nejaké obľúbené recepty?

Tu som našla milé pripomenutie, že nastal čas špargle...a krásne fotky,ako sa špargľa pestuje

http://frolkovic.blog.sme.sk/c/8647/Spargla.html
gabri
09.05.05,18:19
:), stále sa chystám, že si zoženiem tie zaručene dobré recepty na zaručene chutnú špargľu, ale nie vždy sa mi darí ju aj dobre uvariť - ostáva mi totižto dosť vláknitá, takže ju pred varením musím nakrájať, potom je už nekrájateľná(a hlavne nehltateľná-čosi ako pružné špagáty).Možno ju len málo olúpem... možno mi niekto poradíte...žijem totižto v NZ a tu máme veľké špargľové polia a sezóna je v plnom prúde.
Viki
09.05.05,19:34
Špargľu mám veľmi rada, škoda že ju neviem pestovať...
Pridávam nejaké informácie a zopár receptov.
To: gabri - málo ju ošúpeš, preto je taká "vláknitá" ...


ŠPARGĽA

1. Základné informácie o špargli
Špargľa (Asparagus officinalis) je jemná lahôdková zelenina, zberáme a konzumujeme jej krehké výhonky.
Je dietetická a ľahko stráviteľná, obsahuje veľa vody, bielkovín a vlákniny. Významné je aj zastúpenie vitamínov a minerálnych látok.
Už staroveké národy považovali špargľu za delikatesu. Zároveň však dokázali oceniť aj jej nepopierateľnú liečivú silu a pripisovali jej afrodiziakálne účinky.

2. Úprava špargle pred varením
Pred varením špargľu umyjeme a ošúpeme špeciálnym nožíkom.
Pre jednu osobu potrebujeme na prípravu hlavného jedla ca. 500 g špargle.

3. Recepty

Milánska špargľa
1 500 g špargle, 80 g masla, 100 g aromatického syra (Niva), soľ
Špargľu umyjeme, ošúpeme a uvaríme v osolenej vode. Uvarenú a odkvapkanú špargľu kladieme na tanier pomastený maslom. Hlavičky špargle husto posypeme postrúhaným syrom, pokvapkáme maslom a ihneď podávame. Príloha: zeleninový šalát.

Špargľová krémová polievka
400 g uvarenej špargle, 1/2 l slepačieho vývaru alebo jedna kocka slepačieho bujónu povarená vo vode, 40 g hladkej múky, 40 g masla, 1 žĺtok, 3 lyžice smotany, soľ, muškátový oriešok
Špargľu ošúpeme, nakrájame na 2-3 cm kúsky a uvaríme v 1/2 l vody. Z múky a masla pripravíme svetlú zápražku, zalejeme vývarom zo špargle, pridáme slepačí vývar a všetko povaríme. Žĺtok rozhabarkujeme so smotanou a opatrne vmiešame do polievky. Už nevaríme. Do polievky vložíme uvarenú špargľu a dochutíme soľou a strúhaným muškátovým orieškom.

Špargľa obložená ryžou
500 g špargle, 200 g ryže, 20 g tuku, 1/2 cibule, 30 g masla, 30 g syra, soľ, pretržlenová vňať
Ryžu polejeme vriacou vodou, opražíme na tuku, na ktorom sme nechali mierne opražiť cibuľu, zalejeme 1/3 l vriacej vody, osolíme a dusíme do mäkka. Špargľu ošúpeme, uvaríme v osolenej vode, scedíme a uložíme do nahriatej misy. Špargľu polejeme rozpusteným maslom a obložíme kopčekmi dusenej ryže. Každý kopček ryže posypeme strúhyným syrom a ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Špagrľa s holandskou omáčkou
500 g špargle, 1 lyžičky soli, 1 kocka cukru, 1 l vody, 250 g masla, 3 žĺtky, soľ, mleté biele korenie, 1 malá cibuľa, 1 lyžica vínneho octu, trocha mletej feferónky, pár kvapiek citrónovej šťavy
Špargľu umyjeme, ošúpeme a uvaríme vo vode so soľou a cukrom. Maslo na panvici roztopíme a odstavíme. Do plytkej ndoby dáme žĺtky, trochu soli a mletého bieleho korenia. Nádobu vložíme do hrnca s horúcou (nie však vriacou) vodou a zmes šľaháme do zhustnutia. Vyberieme z vody a za stáleho miešania pridáme rozpustené maslo a najemno nakrájanú cibuľu. Ochutíme vínnym octom, feferónkou a citrónovou šťavou. Spolu s uvarenou špargľou upravíme na tanier a ihneď podávame.

Zelená špargľa Vinaigrette
100 g zelenej špargle, 1 cibuľa, petržlenová vňať alebo kôpor, 4 polievkové lyžice oleja, 4 polievkové lyžice octu, mleté čierne korenie, soľ, cukor, 2 natvrdo uvarené vajcia
Ošúpanú špargľu zviažeme do zväzkov a 15 minút varíme v slanej vode. Pripravíme omáčku: pokrájanú cibuľu a petržlenovú vňať (kôpor) pomiešame s olejom, octom, korením, soľou a cukrom, pridáme jedno nadrobno pokrájané vajce. Povarenú a osušenú špargľu rozviažeme, uložíme na misu a obložíme druhým pokrájaným vajcom. Omáčku servírujeme osobitne. Ako prílohu podávame údené mäso alebo varené zemiaky.

Vyprážaná špargľa s rajčinami
800 g bielej špargle, soľ, 1 vajce, hladká múka, strúhanka, 150 g oleja, 150 g majonézy, lyžica bieleho vína, 1 citrónu, 2 rajčiny
Ošúpanú špargľu 10 minút povaríme v osolenej vode. Vychladnutú a osušenú ju obalíme v múke, vajci a v strúhanke a na oleji vypražíme. Majonézu rozriedime bielym vínom a citrónovou šťavou a zamiešame do nej nadrobno nakrájané rajčiny. Vypraženú špargľu polejeme omáčkou a ozdobíme plátkami citróna.

Slávnostný špargľový šalát
750 g špargle, 1/2 hlávky šalátu, 1 rajčina, 1 kiwi, 2 polievkové lyžice ananásu pokrájaného na kúsky, 1/2 žltej a 1/2 červenej mäsitej papriky, zväzoček čerstvej bazalky, 1 biely jogurt, 1/4 l majonézy, soľ
Špargľu ošúpeme, uvaríme, pokrájame na kolieska a necháme vychladnúť. Zeleninu a ovocie očistíme a pokrájame na prúžky. Jogurt zmiešame s majonézou a osolíme. Bazalku umyjeme, posekáme nadrobno a vmiešame do zeleniny. V mise zmiešame špargľu so zeleninou a ovocím a dobre premiešame. Na tanieri polejeme ochutenou majonézou.

Výborný špargľový koláč
1000 g tenkej špargle, 1 balíček lístkového cesta, 100 g diétnej salámy alebo anglickej slaniny, 100 g eidamskej tehly, 3 vajcia, 1/10 l sladkej smotany, 1 lyžica horčice, 1/20 l bieleho vína, mleté čierne korenie, soľ, petržlenová vňať
Špargľu ošúpeme, uvaríme v solenej vode a scedíme. Okrúhlu formu s priemerom 30 cm vypláchneme studenou vodou. Lístkové cesto rozvaľkáme a vložíme do formy. Z cesta vyformujeme vyššie okraje. Na cesto poukladáme plátky salámy alebo slaniny, na to rozložíme špargľu a posypeme strúhaným syrom. V miske rozšľaháme vajcia so smotanou, horčicou, vínom, soľou a korením. Zmes vylejeme na špargľu a dáme piecť do vyhriatej rúry. Po 10 minútach pečenia koláč posypeme zelenou pretržlenovou vňatou a dopečieme tak, aby vajíčko mierne zhnedlo. Podávame teplý aj studený.

Kuracie rezančeky so špargľou
500 g bielej špargle, 4 plátky kuracích pŕs, 1/8 bieleho vína, soľ, 1/2 lyžičky ďumbiera, 2 lyžice maizeny, 1/2 l vody, 1 cibuľa, olej
Mäso nakrájame na rezančeky a marinujeme aspoň 12 hodín v zmesi vína, soli, ďumbiera, maizeny, vody a nadrobno nakrájanej cibule.
Špargľu ošúpeme a pokrájame na jemné, asi 3 cm dlhé, rezančeky. V hlbokej panvici rozpálime olej, vložíme rezančeky špargle, osolíme, za stáleho miešania 3 minúty popražíme. Špargľu vyberieme, pridáme olej, vložíme rezančeky mäsa a niekoľko minút prudko opekáme. K takto pripravenému mäsu pridáme špargľu, premiešame a spolu ešte asi dve minúty opekáme. Podávame teplé s ryžou a zeleninovou oblohou.
kukučka
09.05.05,19:39
Joj Pyton narobila si mi chute! Krásne obrázky a záver toho článku mi pripomenul rozhlasový príspevok pestovateľa a milovníka špargle, ktorý hovoril o výbornej očistnej kúre, ktorú absolvuje každý rok. Je špargľu každý deň /má ju zadarmo/ cca 2 týždne - dovtedy, kým spomínaná "vymočopudená" tekutina nestratí charakteristickú vôňu.
1. Špargľu olúpeme od hlavičky smerom dole, uvaríme v osolenej vode do mäkka a ihneď podávame posýpanú opraženou strúhankou a poliatou upraženým voňavým masielkom. /Mimochodom aj uhorky čistíme od kvetu ku stopke - nebudú horké/
2. Uvarenú špargľu uložíme do pekáča, posypeme strúhaným syrom, polejeme maslom a zapečieme
3. Kým sa uvarí nakrájaná špagľa, pripravíme maslovosmotanový bešamel, rozriedime ho vodou zo špargle, povaríme, pridáme špargľu a podávame.
Ráno bežím kúpiť a variť! Dobrú chuť!
pyton
10.05.05,07:21
Pekné recepty:):p:) . Už sa teším, najprv zohnať suroviny a potom niečo dobré stvoriť. Skúsim aj polievku, tú som ešte neskúšala.

to gabri: ja som minule tiež takú mala, ale myslím si, že už nebola najčerstvejšia, tam je nutné,mať ju čo najčerstvejšiu, ako píšu v tých priložených linkoch, musí byť pevná, nesmie sa ohýbať a pri reze, keď ju stlačíš má byť šťavnatá, nie vyschnutá. Keď je čerstvá, aj sa dobre šúpe.
pyton
10.05.05,07:23
kukučka, to je ako urologický čaj, že, podľa toho, čo tam píšu...:D
kukučka
10.05.05,18:30
Pyton dobré! No radšej očistné kúry pomocou žihľavy, ríbezlí, hrozna, melónu, špargle ako cholagol a chirurg :D Pred pätnástimi rokmi som dostala otázku: Ty máš ešte žlčník? Moje kolegyne už vtedy nemohli jesť surovú cibuľu, uhorku, papriku a pod. Ja ich jem dodnes aj žlčník mám dodnes :) :p Ozaj dnes som čitala v Záhradkárovi 3 alebo 4 že špargľa sa varí postojačky ;) , hlavičky nad vodou, biela v sladkoslanej vode 8 minút a zelená v slanej vode len 3 minúty alebo naopak? Včul buď te múdri a poraďte dačo ľudové na sklerózu zn. súrne! :eek: :(
ondrejvla
10.05.05,18:54
kukučka, to je ako urologický čaj, že, podľa toho, čo tam píšu...:D
Pyton to je perfektné!
Bionda
11.05.05,15:11
Všetky uvedené recepty sú suuuper!! Ja mám okrem podobných kombinácií rada aj šparglu s fusilami (typ cestoviny event.) event. aj iné druhy. Na panvici posmažíš trochu cesnaku, dáš k tomu na menšie časti pokrájanej čerstvej špargle, osolíš, necháš chvíľu podusiť, pri konci prilejeme trochu šlah.smotanky , na zahustenie pridáme 2ks plátkového syrčeka a ešte horúce nalejeme na cestoviny a rýchlo zhltáme.