Heeelenocka
09.10.08,07:51
Ahoj! Prosím o rýchlu radu. Kúpila som LCD tv ako úplný laik. Povedala som si veď mi poradia odborníci. Až teraz som sa na nete dozvedela, že treba pri kúpe riešiť aj nejaký tuner /stále som z inej galaxie/. Po zisťovaní v obchode som dostala odpoveď, že môj tv má len analógový /ja som rad, že vôbec nejaký má/. V snahe zapojiť sa do radu informovaných som chcela tv vymeniť za taký, ktorý má digitálny /však som moderná/. Odhovorili ma v predajni, že aj tak nič nezískam /okrem vyššej ceny/lebo to sú tv na MPEG 2 a bude aj tak MPEG 4, takže by som si musela tak či tak dokúpiť v budúcnosti ,,krabičku". Mám čas do soboty sa rozhodnúť, potom už nebudem môcť vrátiť tv /7 dní od kúpy, ja som myslela, že 14 ale vraj nie/. Prosím o rýchlu radu. Díky moc.
Braňo
09.10.08,06:36
Do budúcnosti je lepšie kúpiť TV aj DVB-T tunerom, avšak keď budeš mať TV bez toho tunera, dá sa kúpiť externý za 700,- SKK bez vstupu na karty a 2000,- SKK aj so vstupom na dekódovacie karty.
Síce môžeš byť moderná, ale podstatné je, že či máš aj takýto kvalitný signál v lokalite, kde žiješ.
Chobot
09.10.08,06:58
Ahoj! Prosím o rýchlu radu. Kúpila som LCD tv ako úplný laik. Povedala som si veď mi poradia odborníci. Až teraz som sa na nete dozvedela, že treba pri kúpe riešiť aj nejaký tuner /stále som z inej galaxie/. Po zisťovaní v obchode som dostala odpoveď, že môj tv má len analógový /ja som rad, že vôbec nejaký má/. V snahe zapojiť sa do radu informovaných som chcela tv vymeniť za taký, ktorý má digitálny /však som moderná/. Odhovorili ma v predajni, že aj tak nič nezískam /okrem vyššej ceny/lebo to sú tv na MPEG 2 a bude aj tak MPEG 4, takže by som si musela tak či tak dokúpiť v budúcnosti ,,krabičku". Mám čas do soboty sa rozhodnúť, potom už nebudem môcť vrátiť tv /7 dní od kúpy, ja som myslela, že 14 ale vraj nie/. Prosím o rýchlu radu. Díky moc.

Pri správnej rade je dôležité je vedieť, ako chytáš teraz signál TV - či terestriálne (na streche máš anténu, nie satelitnú), alebo káblom alebo cez satelit, či iným spôsobom. A tiež, ako to plánuješ mať v budúcnosti (krátkej alebo dhodobej).

Pokiaľ chytáš signál klasickou anténou, tak má pre teba význam televízor s dig. tunerom. Tie stanice, čo by si teraz chytala na anténu, budú v krátkej budúcnosti prechádzať z analógového vysielania na digitálne. Napr. Rakúske stanice už vysielajú digitálne.

Ak máš televízne programy cez kábel, alebo satelit, tak televízor s DVB-T tunerom ti je nanič - ten tuner nevyužiješ. DVB-T tuner slúži len na konvertovanie signálu prijímaného terestriálne - vzduchom, preto má označenie DVB - T (ako terestrial). Ani pri satelitnom prijímaní staníc ho nevyužiješ, lebo konvertor (tuner) je v satalitnom prijímači a do TV ide už skonvertovaný signál priamo, tuner v TV ho nespracúva, ide mimo neho.

Takže tí, čo majú televízor s dig. tunerom a nepoužívajú ho, lebo majú káblovku či satelit, tak zbytočne kúpili drahší trelevízor. To ako keby si si v Egypte (keby si tam žila) kúpila auto so samostatným vykurovaním. Tiež by si ho asi v Hurghade nikdy nezapla.:D
Heeelenocka
09.10.08,07:26
Ďakujem za radu. Máme káblovú televíziu, takže ak som správne pochopila stačí mi analógový a nemusím ho meniť za digitálny. Potešil si ma a ušetril moje peniažky.
Chobot
09.10.08,08:52
Z inej témy, ktorá bola duplicitne zadaná som chcel akom oderátor presunúť duvesov príspevok, ale nešlo mi to, lebo nemám moderátorské oprávnenia na obe sekcie. Preto si dovolím nie presunúť, ale skopírovať duvesov príspevok, aby som mohol tú druhú duplicitnú tému zmazať.

Tu je text príspevku:


No tuner musi mat. Je to vlastne prijimac a spracovatel signalu. Kazdy telkac to mal - aj stare CRT telkace a nove televizory (LCD a Plazmy) maju zvycajne aj ten digitalny tuner mpeg2. Ja mam digitalny mpeg2 a budem musiet v buducnosti riesit mpeg4. Ako pises nejakou krabickou. Ta napriklad moze obsahovat aj hardisk, kde sa ti prijem vybraneho programu nahraje, prave vtedy ak nie si doma a vecer si to pekne pozries. Nieco taketo: http://www.alza.sk/technisat-digicorder-s2-80gb-d59500.htm (ma len mpeg 1 a 2).
Pozri, ak sa ti to páči, tak si to nechaj. Ak nie, vrat ho.
Heeelenocka
10.10.08,06:44
No, už som sa rozhodla /dúfam, že správne/, nechám si ho, a potom keď nastane deň ,,D", tak to budem riešiť dokúpením toho, čo bude treba. Teraz sa snažím zvyknúť nanového,,spoločníka", lebo je to trochu rozdiel a mám pocit, že všetky herečky a celebrity nejak / v mojom telkáči/ pribrali. Neviem či je to normálne, ale to ,,natiahnutie" obrazu ich fajn deformuje a ja aspoň nemám komplex z váhy a kľudne sa napchávam čokoládou pri večernom programe. Neviem, či zle nastavujem sledovanie, teda tie nezmysly ,,širokouhlé, zväčšiť, a 16:9 a podobne" alebo ako to vlastne je.
Chobot
10.10.08,07:50
No, už som sa rozhodla /dúfam, že správne/, nechám si ho, a potom keď nastane deň ,,D", tak to budem riešiť dokúpením toho, čo bude treba. Teraz sa snažím zvyknúť nanového,,spoločníka", lebo je to trochu rozdiel a mám pocit, že všetky herečky a celebrity nejak / v mojom telkáči/ pribrali. Neviem či je to normálne, ale to ,,natiahnutie" obrazu ich fajn deformuje a ja aspoň nemám komplex z váhy a kľudne sa napchávam čokoládou pri večernom programe. Neviem, či zle nastavujem sledovanie, teda tie nezmysly ,,širokouhlé, zväčšiť, a 16:9 a podobne" alebo ako to vlastne je.

TO, že herci "pribrali" je práve tým, že si budeš musieť buď manuálne prepínať podľa formátu vysielania (klasické 4:3 alebo širokouhlé 16:9), alebo to nastavíš, aby to automaticky rozpoznávalo. Nejaký čas potrvá, kým sa aj TV vysielanie prispôsobí na nový širokouhlý formát obrazoviek.
monika040
09.08.10,19:22
Ahojte, potrebujem radu doma (vo svojej izbe) chytám na TV program cez analogove vysielanie keďže sa to ide rušiť rada by som si kúpila nejaký tuner, aby som aj naďalej TV mohla sledovať cez anténu, nechcem satelit zas tak veľa nesledujem. Inak stačí mi ten tuner, alebo potrebujem ešte niečo? Mám obyčajnú v Polsku kúpenu anténu :D a je v podkroví nie na streche, bude to vadiť? Rada by som mala tuner, aby som mohla nahrávať na USB.
Chobot
11.08.10,14:34
Ahojte, potrebujem radu doma (vo svojej izbe) chytám na TV program cez analogove vysielanie keďže sa to ide rušiť rada by som si kúpila nejaký tuner, aby som aj naďalej TV mohla sledovať cez anténu, nechcem satelit zas tak veľa nesledujem. Inak stačí mi ten tuner, alebo potrebujem ešte niečo? Mám obyčajnú v Polsku kúpenu anténu :D a je v podkroví nie na streche, bude to vadiť?

NA príjem digitálneho signálu TV šíreného terestriálne potrebuješ osobitnú anténu, tá, čo ti doteraz slúžila, asi nebude vhodná.

Existuje veľa rôznych dig. tunerov, stačí si len vybrať v danej cenovej kategórii.


Rada by som mala tuner, aby som mohla nahrávať na USB.

Nemám taký prehľad o tuneroch (volá s to tiež reciever), že ktorý umožňuje nahrávanie priamo na USB kľúč, ale je možné, že taký model nájdeš. Nie je to však bežné a nemá to každý tuner. Tu som našiel jeden, ktorý cez USB port nahráva na HDD:

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=15105674

AK ale pohľadáš na nete, určite nájdeš aj iné modely.
monika040
12.08.10,05:04
Ďakujem :)
logomania
13.12.10,18:44
Vie mi niekto poradiť?

Mám nový televízor LG 32LD420, ktorý nemá DVB-C ale má DVB-T má aj slot na vloženie účastníckej karty. Bude mi fungovať digitálne vysielanie ak použijem namiesto digitálneho prijímača dekódovací modul CAM? Pracovníčka SATRO mi povedala, že pri niektorých televízoroch je to možné, ak sa zvolí jazyk Nórsko alebo Švédsko. Bývam v Nitre v činžiaku so spoločnou anténou - káblová televízia v systéme MMDS. Ďakujem za odpoveď!