dolfort
09.10.08,11:24
Tento rok sa urodilo asi každému. Máme snáď 30-40 kg hrušiek, odroda neviem presne, zberali sme koncom septembra. Sú akurátne tvrdé a na chuť sladké.
Problém je že v pivnici začínajú chytať pleseň a hnilobu.
Máte nejaký nápad a recept ako rýchlo a efektívne spracovať tie čo sú ešte dobré? Mušt, sirup, možno lekvár?
Vďaka za radu.
willma
09.10.08,09:52
žeby kvas a prehnať trubkami? ;-)
trisestri
09.10.08,09:55
dolfort
09.10.08,11:37
žeby kvas a prehnať trubkami? ;-)

áno aj to zvažujem. krízový variant v prípade že by sa mi marmeláda či kompót vymkli z rúk. :rolleyes:
willma
09.10.08,11:52
áno aj to zvažujem. krízový variant v prípade že by sa mi marmeláda či kompót vymkli z rúk. :rolleyes:no ja neviem, nebrala by som to ako krízový variant, to je len práca navrch. Najprv sa zababreš a stratíš čas marmeládovaním a kompótovaním a potom bude z toho stejne dobrá hruškovica. Čas sú peniaze a to nezabúdaj :D:D:D
dolfort
09.10.08,17:11
no ja neviem, nebrala by som to ako krízový variant, to je len práca navrch. Najprv sa zababreš a stratíš čas marmeládovaním a kompótovaním a potom bude z toho stejne dobrá hruškovica. Čas sú peniaze a to nezabúdaj :D:D:D

:) hej, súhlasím. ibaže:
- hruškovicu, hoci aj tá mi chutí, si na chleba nenatriem
- po marmeláde a kompóte môžem sadnúť za volant
asi mi to stojí za tú babračku. aspoň zatiaľ. ale nakoniec to možno vypáli tak že bude marmeláda s kompótom, ktorú zapijeme ostrou hruškou... :cool:
klaura
10.10.08,08:46
Ja ich ošúpem a zbavím jadrovníka, dám do kuchty, podlejem troškou vody a varím asi hodinu. To sa aj tvrdé hrušky úplne rozvaria. Potom to rozmixujem ponorným mixerom a do zmesi zavarím 2 pudingové prášky. Najviac sa mi páči vanilkový, ale robila som aj z čokoládového, karamelového ... Nechám prevrieť a plním do pohárikov. Sterilizujem len krátko, aby chytilo vičko. Používam na palacinky, s piškotami so šľahačkou a ovocím, ako detskú výživu ...
klaura
10.10.08,12:41
Zabudla som na cukor ... tiež podľa chuti, niektoré hrušky sú sladké, iné menej - treba zmes okoštovať :)
AlaNR
10.10.08,13:22
Vyhrabkala som takéto:

Hruškový kompót s jarabinou

Potrebujeme:
4 kg hrušiek
40 dkg jarabiny
citrónová šťava
krupicový cukor
voda

Postup:
Hrušky olúpte, rozpoľte a vykrojte jadrovníky. Pokvapkajte citrónovou šťavou, aby nesčerneli. Jarabiny odtrhnite od stopiek a prepláchnite vo vlažnej vode. Do starostlivo umytých zaváracích pohárov poukladajte polovice hrušiek reznou stranou dole a presypte ich jarabinami. Ovocie stlačte a do každého litrového pohára prisypte 1 vrchovatú PL cukru a nakoniec nalejte teplú prevarenú vodu až 1 cm pod okraj (môže to byť voda aj priamo z varnej kanvice). Uzavrite viečkom a ihneď sterilizujte vo vodnom kúpeli asi 15 min. pri 85°C.


Korenené hrušky s vanilkovým cukrom

Potrebujeme:
2 kg hrušiek
4 PL želírovacieho cukru
16 klinčekov
4 kúsky škorice
2 PL pomarančovej šťavy
4 kvapky vanilkovej esencie
30 dkg krupicového cukru

Postup:
Hrušky olúpte, vykrojte jadrovníky. Hrušky nakrájajte na plátky a presypte želírovacím cukrom. Klinčeky a škoricu zalejte pomarančovou šťavou s vanilkovou esenciou a po niekoľkých minútach ich pridajte k hruškám. Všetko priveďte k varu. Varte asi 5 min., potom korenie vyberte a vmiešajte krupicový cukor. Za stáleho miešania ešte asi 4 min. povarte. Naplňte do pohárov, uzavrite a otočte horednom. Späť obráťte až po vychladnutí.




Jablkový lekvár s hruškami
Čo potrebujeme: 2 kg jabĺk, 2 kg hrušiek, 1 dl vody, 1 lyžica kyseliny citrónovej, 3 sáčky Petosu, 1 kg cukor

Opadané ovocie umyjeme, vykrojíme, nakrájame na plátky a v hrnci podlejeme.
Potom odkryté za stáleho miešania dusíme a pritom pridávame cukor a kyselinu.
Do posledného dielu cukru pridáme Petos.
Potom ešte krátko povaríme a plníme do fľaši.

a ešte keby zostali, tak som našla toto:
Kuře nachytané na hruškách

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 60 minut

Ingredience:
4 kuřecí stehna či čtvrtky
2 hrušky
4 kuličky nového koření
4 hřebíčky
skořice
zázvor
sůl
olej
bílé víno

Příprava:
Nasolená stehna opečeme postupně trochu na dobře rozehřátém oleji. Můžeme rovnou použít pekáč, ve které je pak dále budeme péct. Až jsou stehna lehce opečena, posypeme je trochou skořice, trochou zázvoru (šetříme kořením, má to jen vonět). Stehna vyskládáme na pekáč, ke každému přidáme kuličku nového koření a jeden hřebíček.

Dáme vyhřát troubu na cca 180°C (horkovzdušnou) a mezitím si oloupeme a vyjádříme hrušky. Rozkrojíme je na půlky či čtvrtky, ty přidáme ke kuřeti a vložíme do trouby. Pečeme cca 30 minut, pak podlejeme trochou vína a poléváme stehna po cca 5-10 minutách, až do dopečení.

Pokud se nám zdá, že by bylo málo šťávy, přidáme vodu a víno. Po upečení necháme cca 10 minut odpočinout, pokud to vydržíme, jelikož to voní vskutku náramně!
alikam
10.10.08,13:30
Mne sa celkom osvedčilo hrušky - nastrúhané sterilizovať. Hrušky sa umyjú, nakrájajú na štvrťky, ošúpu - dávam ich do vody s citrónovou šťavou. Potom ich nastrúham nahrubo a natlačím do pohárov. Netlačiť napevno, aby tam bolo aj trochu šťavy, navrch dám koliesko citróna a klinček, prípadne dva, dolejem trošku šťavou a dám na 10-15 min sterilizovať. Používam do koláčov, na žemlovku, dá s z toho uvariť aj puding so zlatým klasom, na pité a tak. Vlastne všade kde strúhané jablká.
Beella
10.10.08,19:22
Ja robim detsku vyzivu, nieco ako klara

5 kg ocistenych hrusiek,
2,5 l vody
2-3 baliky zlaty klas
400 g cukor - alebo menej, podla sladkosti hrusiek
Hrusky rozvarim, scedim a necham vychladnut. Do stavy pridam puding, cukor a povarim. Pridam hruskovu zmesu a zmixujem. Sterilizujem 20 min.
endrju
10.10.08,19:27
...Máme snáď 30-40 kg hrušiek...


žeby kvas a prehnať trubkami? ;-)
Príliš veľa roboty a prakticky nulový výsledok pri takom množstve. ;)
Takú činnosť má význam robiť pri množstve nad 150 kg.