elen 10
12.10.08,17:34
Ahojte poradaci,mal niekto problem zapal hrubeho creva(ulcerozna kolilitida ) na 20cm mam crevo zapalene,potvrdene kolonoskopiou berem lieky Pentasa 2 tabletky kazdych 6 hod.a probiofix 1 denne. trva to 3 tyzdne prve 2 tyzdne to vyzeralo dobre ale posledny tyzden mam mierne bolesti a na wc idem aj 5 krat a chodil som 2krat od doby liecenia.do kopy nejem nic len rano a vecer pijem nutridrink to mi tiez predpisal.jem vsetko mixovane varene a dusene kura ryby biele pecivo maslo sunka azeleninove polievky a rajcinovu pijem caje bylinkove a cierne. a sem tam si dam probioticky napoj.poradi niekto ako sa stoho dostat a co mozem este pre vyliecenie sam spravit na kontrolu mam ist za 2 tyzdne ,ale pojdem asi zajtra.dakujem a cakam na skoru odpoved.
elen 10
12.10.08,15:54
ja neviem ako sa to mohlo stat ale ja som to tam pisal iba raz a neviem to ani zmazat.Prosim o pomoc dakujem.
JankaO
12.10.08,16:04
ja neviem ako sa to mohlo stat ale ja som to tam pisal iba raz a neviem to ani zmazat.Prosim o pomoc dakujem.
http://www.porada.sk/t29212-m-crohn.html
http://www.porada.sk/t76655-ulcerozna-kolitida.html
http://www.porada.sk/t36753-ulcerozna-kolitida.html
elen 10
12.10.08,16:42
Dakujem, nieco som si tu nasiel co sa tykalo tej mojej choroby.
dusansl
12.10.08,19:09
Tento problém je riešiteľný pomocou Tibetskej fytoterapie. jeho náprava je postupná vyždaujúca si čas a trpezlivosť.
Zároveň by som chchel poznamenať, že predpísané a užívané farmaceutické preparáty okrem "liečebného účinku majú mnoho vedľajších účinkov, ktoré Váš zdravotný stav nezlepšujú.
Dusansl.
pasuliatko
13.10.08,11:27
na to pomôže operácia. nič ine
pasuliatko
13.10.08,11:28
Tento problém je riešiteľný pomocou Tibetskej fytoterapie. jeho náprava je postupná vyždaujúca si čas a trpezlivosť.
Zároveň by som chchel poznamenať, že predpísané a užívané farmaceutické preparáty okrem "liečebného účinku majú mnoho vedľajších účinkov, ktoré Váš zdravotný stav nezlepšujú.
Dusansl.

pripadá mi to ako šarlatánstvo. všetky lieky majú vedlajšie účinky. thak naozaj neviem čo tým autor myslel.:confused:
Manual
13.10.08,11:47
Dakujem, nieco som si tu nasiel co sa tykalo tej mojej choroby.
Vygúgli si aj Ischemická kolitída = to je tiež zápal
elen 10
13.10.08,13:26
Pocul som,ze ani operaciou sa to nenapravilo.
pasuliatko
13.10.08,17:07
Vygúgli si aj Ischemická kolitída = to je tiež zápal

ale nie je to ulcerózna kolitída alebo crovnova choroba;)
elen 10
13.10.08,17:39
lekar diagnozu potvrdil ulcerozna kolitida,som stoho jelen a potrebujem sa rychlo zotavit lebo umrem od hladu ved do kopy nic nemozem jest.O chorobe som si toho precital viac nez dost,ale keby niekto napisal ako tu chorobu premohol,alebo zlepsil stav.Dakujem.Prepacte tie chyby..............
pasuliatko
13.10.08,17:49
lekar diagnozu potvrdil ulcerozna kolitida,som stoho jelen a potrebujem sa rychlo zotavit lebo umrem od hladu ved do kopy nic nemozem jest.O chorobe som si toho precital viac nez dost,ale keby niekto napisal ako tu chorobu premohol,alebo zlepsil stav.Dakujem.Prepacte tie chyby..............

som napísala,že operácia, nič iné ti nepomôže lebo ti tú chorú časť vyberú preč a máš pokoj, neviem či potrebuješ viac k tomu niečo dodať:mad:
Manual
13.10.08,18:06
ale nie je to ulcerózna kolitída alebo crovnova choroba;)

Vygúgli si aj Ischemická kolitída = to je tiež zápal
Ja nepíšem o uceroznej kolitíde, ale o ischemickej a hlavne preto, aby dotyčný získal širšie vedomosti o zápalových ochoreniach;)
pasuliatko
13.10.08,18:11
Ja nepíšem o uceroznej kolitíde, ale o ischemickej a hlavne preto, aby dotyčný získal širšie vedomosti o zápalových ochoreniach;)

Ahojte poradaci,mal niekto problem zapal hrubeho creva(ulcerozna kolilitida )

neviem kde tu je spomenutá ISCH choroba... to je nedokrvenie a z toho sa nevytvára vredovitý zápal hrubého čreva, :--- viem o tom svoje.
elen 10
13.10.08,18:12
Tak to by bol najrychlejsi sposob,tak preco mi lekar tvrdi,ze sa mozem vyliecit na liekoch diete a kludovom rezime.Operaciu povedal az vtedy,ked bude treba spravit vyvod.Tak teraz neviem co spravit,operacie sa bojim,ale keby to pomohlo rad by som to podstupil.Dakujem moc pekne.
pasuliatko
13.10.08,18:12
Pocul som,ze ani operaciou sa to nenapravilo.

a to si od koho počul?pri operacii odoperujú tú postihnutú časť. a dalej sa nevytvára (nemala by sa)
elen 10
13.10.08,18:27
Ja som tolko nazorov pocul,ze mam stoho nejasno v hlave,tak som skusil cez poradu a co si napisala ty si necham prejst hlavou a uvidim.Mam zo vsetkeho stres a myslim ,ze mi to nerobi dobre.A to pises zo svojej skusenosti?
pasuliatko
13.10.08,18:31
Ja som tolko nazorov pocul,ze mam stoho nejasno v hlave,tak som skusil cez poradu a co si napisala ty si necham prejst hlavou a uvidim.Mam zo vsetkeho stres a myslim ,ze mi to nerobi dobre.A to pises zo svojej skusenosti?

nie ale mala som v mojom okolo človeka,ktorý tým trpel. opýtaj sa lekára čo ti povie na operáciu. a videla som aj v nemocnici čo to.
kalkulka
15.10.08,06:11
Operácia je posledná možnosť liečenia. Takýto zásah je dosť závažný. Dá sa to liečiť aj ináč, ale bohužiaľ navždy sa nevylieči. Je iba otázkou času, kedy prepukne zas.
korduľa
15.10.08,08:45
Operácia je posledná možnosť liečenia. Takýto zásah je dosť závažný. Dá sa to liečiť aj ináč, ale bohužiaľ navždy sa nevylieči. Je iba otázkou času, kedy prepukne zas.



pripajam sa. treba zmenit spôsob zivota. kolegovi to diagnostikovali pred rokom a stale je na liekoch a diete. teraz je v nejakom experimentalnom programe a skusa lieky. skoda, ze sa riesi uz konecna diagnoza namiesto toho, aby svojim pristupom k sebe podobnym zalezitostiam predchadal /pisem tu o jeho pristupe, takze nebrat osobne/
pasuliatko
15.10.08,09:34
Operácia je posledná možnosť liečenia. Takýto zásah je dosť závažný. Dá sa to liečiť aj ináč, ale bohužiaľ navždy sa nevylieči. Je iba otázkou času, kedy prepukne zas.

ved preto píšem,že operacia je najlepšia;)
zuzuzi
18.10.08,11:12
V kazdom pripade by som doporucila liecenie bylinkami, t.j.
pitim cajov ale dlhodobo a to hlavne nechtik lekarsky a sal-
via lekarska. Tie zazracne likviduju zapal, no a uzivat dlho-
dobo probiotika - ja mam skusenost s Biopron 9 - denne ve-
cer pred spanim 1 tbl. Po odzneni zapalu, co potvrdi lekar-
ske vysetrenie, je treba upravit zivotospravu. Jest denne ve-
la zeleniny surovej i varenej /brokolica, mrkva, petrzlen/ a
upravit acidobazicku rovnovahu a travenie. Vsetko chce tr-
pezlivost a cas. Drzim prsty!
elen 10
18.10.08,17:49
chcem sa spýtať,lekár mi bude musieť spraviť znova kolonoskopiu,aby zistil či je ešte črevo zapálené?díky.
Zoltán Kovács
18.10.08,18:22
chcem sa spýtať,lekár mi bude musieť spraviť znova kolonoskopiu,aby zistil či je ešte črevo zapálené?díky.

1. UC a MC je celoživotná choroba. Totiž sú to autoimmúne ochorenia. Imunitný systém napadá vlastne zdravé časti hr.čreva. A keď sa to raz "zakódovalo" do pamäti immunitného systému človeka, tak sa odtiaľ nedostane von.
2. Zlepšenie stavu môže lekár zistiť jedine kolonoskópiou.
3. UC a MC bohu žiaľ sa nedá pedísť, nakoľko nevedia ani to čo je štartovačom celého ochorenia. A preto vlastne je neliečiteľná (nevieš príčinu, nemáš čo liečiť). Len následky sa "liečia". Do uvodzovkách to dávam preto, že to je "iba" utlmenie zápalu, a nie celkové vyliečenie.
4. Som po operácii (resekcii) aj hrubého aj tenkého čreva 6 rokov. A zatiaľ som bez príznakov. Pravidelná kontrola u lekára je samozrejmosťou (mesačne). A užívanie liekov tak isto (momentálne len Pentasa. Pred tým aj Prednison a Imuran).
5. Skús sa pozrieť aj na stránku: http://www.crohnclub.sk/
Je to veľmi užitočná stránka ľudí s UC a MC.

Píšem to z vlastnej skúsenosti (viď téma http://www.porada.sk/t29212-m-crohn.html ).
Xanti
18.10.08,21:48
som napísala,že operácia, nič iné ti nepomôže lebo ti tú chorú časť vyberú preč a máš pokoj, neviem či potrebuješ viac k tomu niečo dodať:mad: no ty si to predstavuješ ako hurvínek válku. Je normálne, že zápal sa posunie dalej, potom podla tvojej rady vyoperujú celé hrubé črevo, šak načo nám je. Stačí sáčik na brucho. :mad:
Xanti
18.10.08,21:54
Tak to by bol najrychlejsi sposob,tak preco mi lekar tvrdi,ze sa mozem vyliecit na liekoch diete a kludovom rezime.Operaciu povedal az vtedy,ked bude treba spravit vyvod.Tak teraz neviem co spravit,operacie sa bojim,ale keby to pomohlo rad by som to podstupil.Dakujem moc pekne.
Vyliečiť? To Ti povedal lekár? Wau aj ja chcem takého lekára. Ináč nechápem prečo si si vybral poradu, ked množstvo odpovedí na svoje otázky nájdeš na fore crohnclubu . Kde sú všetci postihnutý bud UC abo MC, a nepíšu bludy o tom ludia, ktorý o tom nevedia nič. Držím päste a neboj časom sa Ti stav upraví a zistíš čo môžeš a nemôžeš jesť. ;)
pasuliatko
18.10.08,22:21
no ty si to predstavuješ ako hurvínek válku. Je normálne, že zápal sa posunie dalej, potom podla tvojej rady vyoperujú celé hrubé črevo, šak načo nám je. Stačí sáčik na brucho. :mad:

to absolutne nie je pravda,videla som a poznam ludí čo im to pomohlo ta operacia a nič sa nerozšírilo dalej. neviem odkial to máš..ale ved okej stačí sítať web
Xanti
18.10.08,22:35
to absolutne nie je pravda,videla som a poznam ludí čo im to pomohlo ta operacia a nič sa nerozšírilo dalej. neviem odkial to máš..ale ved okej stačí sítať web moje zlaté, ja som poznala ludí čo na to zomreli a sama trpím MC. Takže viem o čom píšem. Vôbec to nie je také jednoduché ako si ty myslíš. Mám aj kamarátov čo nemajú črevo a majú sáčik na bruchu a ver mi každý koho poznám a má také problémy tak sa desí toho sáčiku a operácie kde by došlo k úplnej resekcii čreva. Takže aj nadalej si myslím, že nevieš o čom píšeš, lebo UC a MC sú špecifické choroby a u každého sa prejavujú ináč. :confused:
pasuliatko
19.10.08,10:41
moje zlaté, ja som poznala ludí čo na to zomreli a sama trpím MC. Takže viem o čom píšem. Vôbec to nie je také jednoduché ako si ty myslíš. Mám aj kamarátov čo nemajú črevo a majú sáčik na bruchu a ver mi každý koho poznám a má také problémy tak sa desí toho sáčiku a operácie kde by došlo k úplnej resekcii čreva. Takže aj nadalej si myslím, že nevieš o čom píšeš, lebo UC a MC sú špecifické choroby a u každého sa prejavujú ináč. :confused:

jasne ja neviem o čom píšem. ok mysli si nebudem ta presviedčať ale viem o tom svoje. žila som s človekom čo mu pomohla operacia thak neviem o čom to píšeš,ja mam thake skusenosti a ty ine thak ma nepresviedčaj o tom čo viem ja. ja mam na to vlastny nazor a nenanucuj mi tu tvoj. dakuje
Xanti
19.10.08,11:25
jasne ja neviem o čom píšem. ok mysli si nebudem ta presviedčať ale viem o tom svoje. žila som s človekom čo mu pomohla operacia thak neviem o čom to píšeš,ja mam thake skusenosti a ty ine thak ma nepresviedčaj o tom čo viem ja. ja mam na to vlastny nazor a nenanucuj mi tu tvoj. dakuje určite chápeš ten rozdiel. Ja tú chorobu mám, ty si žila s človekom čo bol postihnutý tou chorobou. Ako môžeš niekomu radiť, že si má dať vyrezať kus čreva???????? Že to pomohlo tvojmu priateľovi, ako to je super, ale každý sme iný, každému sa ináč prejavuje choroba a každému iná liečba zaberá. Chirurgický zákrok je možný vtedy ked už nič nepomáha, ale mnohým pomôže len branie liekov. A celý život prežijú bez čo i len jedinej operácie, bez jediného zásahu do tela, akurát len berú lieky. Toto som myslela , ked som zareagovala na tvoj príspevok. Nevieš veľa vecí o tejto chorobe, či sa to týka MC abo UC, ale prosím ťa nerad hlúposti ľudom ktorých tým vystrašíš a určite im to nepomôže aby boli v psychickej pohode a telo zabojovalo s potlačením zápalu v črevách. :eek:
pasuliatko
19.10.08,12:59
určite chápeš ten rozdiel. Ja tú chorobu mám, ty si žila s človekom čo bol postihnutý tou chorobou. Ako môžeš niekomu radiť, že si má dať vyrezať kus čreva???????? Že to pomohlo tvojmu priateľovi, ako to je super, ale každý sme iný, každému sa ináč prejavuje choroba a každému iná liečba zaberá. Chirurgický zákrok je možný vtedy ked už nič nepomáha, ale mnohým pomôže len branie liekov. A celý život prežijú bez čo i len jedinej operácie, bez jediného zásahu do tela, akurát len berú lieky. Toto som myslela , ked som zareagovala na tvoj príspevok. Nevieš veľa vecí o tejto chorobe, či sa to týka MC abo UC, ale prosím ťa nerad hlúposti ľudom ktorých tým vystrašíš a určite im to nepomôže aby boli v psychickej pohode a telo zabojovalo s potlačením zápalu v črevách. :eek:

ja viem o tom svoje a bol to moj nazor thak mi ho neber. viem,že to mnohým ludom pomôže a niekorím nie.ja som nepovedala,že nech ide hned za lekarom aby mu to vyoperoval.a keby som to mala radešej si daj odoperovať ten kus ako keby som mala trpeť bolesťami a podobne. thak mi nehovor aby som nepisala svoje nazory dobre?dakujem
Zoltán Kovács
19.10.08,13:24
ja viem o tom svoje a bol to moj nazor thak mi ho neber. viem,že to mnohým ludom pomôže a niekorím nie.ja som nepovedala,že nech ide hned za lekarom aby mu to vyoperoval.a keby som to mala radešej si daj odoperovať ten kus ako keby som mala trpeť bolesťami a podobne. thak mi nehovor aby som nepisala svoje nazory dobre?dakujem

V tejto debate stojím na strane Xanti, nakoľko ja tiež mám MC, a resekcia bola posledná možnosť. Braním liekov sa dá žiť bez príznakov choroby ale nie vyliečený. Tu je pes zakopaný. A ani operáciou sa nevyliečiš, práve preto ako som už písal vyššie, že choroba sa "vracia". A dokonca sa môže prejaviť od ústnej dutiny až po konečník, teda celé tráviace ústrojenstvo môže zasiahnúť.

A je pravda, že iné je žiť s chorobou, alebo žiť s človekom chorým.

Týmto ti neberiem tvoj názor, ale podľa mňa chorý človek (UC a MC) sa k tomu stavia úplne inak, ako človek, ktorý netrpí touto chorobou. Je to obrovská psychická záťaž, radikálna zmena životosprávy. A len časom si zistíš čo môžeš a čo nie.
Ja som bol 2 mesiace na intravenóznej výžive (infúzia). Schudol som z 103 na 58 kg.
Xanti
19.10.08,15:53
Dievča,
ja viem o tom svoje a bol to moj nazor thak mi ho neber. viem,že to mnohým ludom pomôže a niekorím nie.ja som nepovedala,že nech ide hned za lekarom aby mu to vyoperoval.a keby som to mala radešej si daj odoperovať ten kus ako keby som mala trpeť bolesťami a podobne. thak mi nehovor aby som nepisala svoje nazory dobre?dakujemja ti tvoj názor neberiem, len ho prosím ťa nepíš v takej forme na poradu. Ako keby práve teraz mi lekári zistia, že trpím MC abo UC, a si prečítam to čo píšeš ty tak ver tomu, že si hodím mašľu. Lebo naozaj taký človek potrebuje povzbudenie a podporu, potrebuje počuť, že bude lepšie, že lieky pomôžu, a on sa dostane z prvotných problémov, že sa naučí s tým žiť a existovať ako mnohý další, ktorých postretol osud mať MC abo UC. On nepotrebuje počuť, DAJ SI VYREZAŤ ČREVO resp. tvoje slová

som napísala,že operácia, nič iné ti nepomôže lebo ti tú chorú časť vyberú preč a máš pokoj, neviem či potrebuješ viac k tomu niečo dodať:mad: vôbec nemá pokoj, pokoj a vyliečený by bol až vtedy kedy by mu resekovali všetko kde sa kolitída môže nachádzať a to je celé hrubé črevo a konečník. Myslíš, že by sa mu páčilo žiť so sáčikom? Naozaj veľmi málo vieš o chorobe ako je UC alebo MC.

Smithy, ďakujem za podporu.
Asi tu bojujem z veternými mlynmi ( pasuliatko ), ale naozaj chcem povedať všetkým čo zavítajú na túto stránku lebo budú hladať odpovede na svoje otázky týkajúce sa UC alebo MC, aby radšej šli na forum crohnclubu, kde sú ludia ktorý prežívali a preživajú to isté čo postihlo ich. A majú pocity a informácie z prvej ruky , teda čreva :D lebo sa ich to bytostne týka.
pasuliatko
19.10.08,20:29
Dievča, ja ti tvoj názor neberiem, len ho prosím ťa nepíš v takej forme na poradu. Ako keby práve teraz mi lekári zistia, že trpím MC abo UC, a si prečítam to čo píšeš ty tak ver tomu, že si hodím mašľu. Lebo naozaj taký človek potrebuje povzbudenie a podporu, potrebuje počuť, že bude lepšie, že lieky pomôžu, a on sa dostane z prvotných problémov, že sa naučí s tým žiť a existovať ako mnohý další, ktorých postretol osud mať MC abo UC. On nepotrebuje počuť, DAJ SI VYREZAŤ ČREVO resp. tvoje slová
vôbec nemá pokoj, pokoj a vyliečený by bol až vtedy kedy by mu resekovali všetko kde sa kolitída môže nachádzať a to je celé hrubé črevo a konečník. Myslíš, že by sa mu páčilo žiť so sáčikom? Naozaj veľmi málo vieš o chorobe ako je UC alebo MC.

Smithy, ďakujem za podporu.
Asi tu bojujem z veternými mlynmi ( pasuliatko ), ale naozaj chcem povedať všetkým čo zavítajú na túto stránku lebo budú hladať odpovede na svoje otázky týkajúce sa UC alebo MC, aby radšej šli na forum crohnclubu, kde sú ludia ktorý prežívali a preživajú to isté čo postihlo ich. A majú pocity a informácie z prvej ruky , teda čreva :D lebo sa ich to bytostne týka.



ved dobre, len viem ake je to sa starať o to, nehovorim,že prežiť alebo mať a nemať nie je rozdiel, nemam s tym fyzicke skusenosti ale viem svoje.nakolko som pracovala s tymi ludmi a viem ake to je, ano potrebuju podporu ale ja by som to riešila thak ako som napisala. ja mam svoje zdravotne problemy ineho charakteu ale taktiež zažívacieho, thak viem o čom to je, a nemyslím tým toto ochorenie. ak to vyznelo zle omluvam sa, možno ste to zle pochopili alebo ja sa zle vyjadrila. :mee:
Xanti
20.10.08,16:14
.... ale ja by som to riešila thak ako som napisala. dobre, skús si predstaviť nasledovnú situáciu.
POZOR FIKCIA: Ochorela si na UC, lekár ti povie máte zapálených 20 cm čreva, je taká a taká liečba ak nezaberie tak budeme riešiť dalej. Na nete si nájdeš príspevok od niekoho kto píše, vyoperovať dať črevo vonku. Si povieš dobre, budem zdravá, a ideš na operáciu, vyrežú ti 20 cm čreva. A ty si povieš hurá, neberieš lieky a cítiš sa rok dva v pohode a potom to začne znova. Bolesti, problémy .. ideš k lekárovi a on ti povie, je mi lúto ale zápal máte na úplne inom kúsku čreva na 30 cm .. tak zase sa rozhodneš, že ty lieky nechceš a ideš to dať von.( Lebo naozaj to tak funguje ako to píšem, naozaj sa ten zápal aj po resekcii vie dostať inde, čiastočná resekcia vyrieši momentálnu ťažkú situáciu ale nevyrieši nič čo sa týka budúcnosti.) No a tak to pokračuje, až kým nemáš von hrubé črevo a konečník. Vtedy lekár skonštatuje. Milé pasuliatko, vyliečili sme UC, nemá sa už kde potvora zahryznúť kedže nemáte ani kúštiček hrubého čreva ani konečníka. A ty si doživotne na sáčku. Čo potom? Porozmýšlaj.
PS: Nemyslím to v zlom čo píšem, len chcem jedno aby si trošku porozmýšľala až budeš niekomu radiť operáciu. :rolleyes:
elen 10
20.10.08,17:44
dakujem za príspevky,na niektorých sa dalo aj zasmiať ale teraz vážne. Cˇrevo sa nebude rezať, skúsim to radšej s liekmy,bylinkamy a zdravou životospravou.
Dúfam že s tej zeleniny a ovocia nevychudnem na kosť........:)
tina1
20.10.08,18:56
dakujem za príspevky,na niektorých sa dalo aj zasmiať ale teraz vážne. Cˇrevo sa nebude rezať, skúsim to radšej s liekmy,bylinkamy a zdravou životospravou.
Dúfam že s tej zeleniny a ovocia nevychudnem na kosť........:)

neboj, ak sa stabilizujes a budeš sa riadit pokynov a spravnej zivotosprave, bude to ok;) Drzim palce a vela zdravia :)
pasuliatko
20.10.08,19:19
dobre, skús si predstaviť nasledovnú situáciu.
POZOR FIKCIA: Ochorela si na UC, lekár ti povie máte zapálených 20 cm čreva, je taká a taká liečba ak nezaberie tak budeme riešiť dalej. Na nete si nájdeš príspevok od niekoho kto píše, vyoperovať dať črevo vonku. Si povieš dobre, budem zdravá, a ideš na operáciu, vyrežú ti 20 cm čreva. A ty si povieš hurá, neberieš lieky a cítiš sa rok dva v pohode a potom to začne znova. Bolesti, problémy .. ideš k lekárovi a on ti povie, je mi lúto ale zápal máte na úplne inom kúsku čreva na 30 cm .. tak zase sa rozhodneš, že ty lieky nechceš a ideš to dať von.( Lebo naozaj to tak funguje ako to píšem, naozaj sa ten zápal aj po resekcii vie dostať inde, čiastočná resekcia vyrieši momentálnu ťažkú situáciu ale nevyrieši nič čo sa týka budúcnosti.) No a tak to pokračuje, až kým nemáš von hrubé črevo a konečník. Vtedy lekár skonštatuje. Milé pasuliatko, vyliečili sme UC, nemá sa už kde potvora zahryznúť kedže nemáte ani kúštiček hrubého čreva ani konečníka. A ty si doživotne na sáčku. Čo potom? Porozmýšlaj.
PS: Nemyslím to v zlom čo píšem, len chcem jedno aby si trošku porozmýšľala až budeš niekomu radiť operáciu. :rolleyes:


vravim ja by som to riešila operaciou.idem onedlho na operaciu bohužial ine mi neostava. ja som nemyslela aby bežal hned za lekarom,že sa bude robiť operacia.len nech sa na to opyta čo a ako.:o
Xanti
20.10.08,20:07
vravim ja by som to riešila operaciou.idem onedlho na operaciu bohužial ine mi neostava. ja som nemyslela aby bežal hned za lekarom,že sa bude robiť operacia.len nech sa na to opyta čo a ako.:o ale hádam nie je taká radikálna. No držím palce aby Ti dobre dopadla, aj ked ideálne by bolo ak by si sa jej mohla vyhnúť. :confused:
Xanti
20.10.08,20:10
elen 10,

dakujem za príspevky,na niektorých sa dalo aj zasmiať ale teraz vážne. Cˇrevo sa nebude rezať, skúsim to radšej s liekmy,bylinkamy a zdravou životospravou.
Dúfam že s tej zeleniny a ovocia nevychudnem na kosť........:)je fajn, že ťa pobavili, a že nestrácaš vieru. Len pozor na tú zeleninu a ovocie, obsahuje vlákninu a v čase aktivity UC sa tomu radšej vyhni. Ak sa črievko vyhojí potom môžeš skúšať aj viac potravín s vlákninou. ;)
pasuliatko
20.10.08,20:22
ale hádam nie je taká radikálna. No držím palce aby Ti dobre dopadla, aj ked ideálne by bolo ak by si sa jej mohla vyhnúť. :confused:

hm dakujem ale je radikálna ked to nejde inak bohužial ... :(
Xanti
20.10.08,20:41
hm dakujem ale je radikálna ked to nejde inak bohužial ... :( nechcem byť indiskretna ale hádam ťa netrápi FAP. :confused:
pasuliatko
20.10.08,20:49
nechcem byť indiskretna ale hádam ťa netrápi FAP. :confused:

kto?to som ešte nepočula. čo to je?
Xanti
20.10.08,20:51
takže netrápi, no FAP ma napadlo pri tom ako si napísala, že operácia bude radikálna... je to na dlhé vysvetľovanie čo to vlastne je:(
pasuliatko
20.10.08,20:54
takže netrápi, no FAP ma napadlo pri tom ako si napísala, že operácia bude radikálna... je to na dlhé vysvetľovanie čo to vlastne je:(

stručne poprosím.ale idem na operaciu ineho charakteru a nie zažívacieho traktu. i ked aj s tym mam problemy
Xanti
20.10.08,20:59
Tak držím päste nech dobre dopadne. Ja si pod pojmom radikálna operácia predstavím resekciu celého čreva napr. alebo odstránenie ruky, nohy. Asi som divná, ale to sú veci ktoré ked sa odstránia tak človek žije. Ak odstránia srdce alebo niečo iné, celé tak človek umiera. Asi to ja ináč beriem ... a FAP sú polypy na čreve.
pasuliatko
20.10.08,21:27
Tak držím päste nech dobre dopadne. Ja si pod pojmom radikálna operácia predstavím resekciu celého čreva napr. alebo odstránenie ruky, nohy. Asi som divná, ale to sú veci ktoré ked sa odstránia tak človek žije. Ak odstránia srdce alebo niečo iné, celé tak človek umiera. Asi to ja ináč beriem ... a FAP sú polypy na čreve.

nie to nemam.ja mam problem s pankreasom a žaludkom,každí je iny človek ja ti neberiem tvoj nazor na operacie
Xanti
20.10.08,21:32
:mee: to je fakt, každý sme iný ... držím päste nech operácia ti dopadne čo najlepšie.
pasuliatko
20.10.08,21:36
:mee: to je fakt, každý sme iný ... držím päste nech operácia ti dopadne čo najlepšie.

dakujem dufam aj ja, a tebe zas prajem vela zdravia a nech sa ti to vylieči;)
jaja99
20.10.08,22:50
Známa má tiež diagnostikovanú ulceróznu kolitídu a Crohnovu chorobu. Bola v stave, že presedela celý deň na toalete. Hrozila jej perforácia čreva a stav bol nie dobrý.
Riadila sa radami lerára, užívala lieky, držala diétu .... a popri tom začala piť výluh z kombuchy a hovorí, že ten jej pomohol. Ak máš možnosť, tak skús, lebo uškodiť Ti nemôže.
Ďalej jej lekár "doporučil" liečbu tehotenstvom, kedy sa potláča imunitná reakcia a to ju vyliečilo do stavu, že chodí na kontroly, ale lieky neužíva.
Žije však s tým, že diagnóza môže opäť kedykoľvek prepuknúť.
heja3
21.10.08,07:56
Najprv link so základnými informáciami:
http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=498

Zatiaľ ste dosť Elen 10 strašili. Keď by som ja prvýkrát počula o tejto chorobe a hľadala odpovede najprv na Porade - ľudia, ktorí sem zavítajú prvýkrát si myslia, že je to stránka na poradenie v každej oblasti, tak by som sa stresovala ešte viac. Elen 10 potrebuje základné informácie.
Síce ja nemám UC, ale má moja sestra.
Takže:
1) UC alebo UK - ulcerózna kolitída a MC - morbus Crohn sú autoimunitné choroby (zatiaľ sa to takto podáva, lebo ešte sa nevie, čo ich spúšťa, ale ide o to, že imunita pracuje proti organizmu - v čreve a tráviacom trakte.)
2) Sú "príbuzné choroby", ale nie sú rovnaké. UC je "miernejšia" ak sa to dá tak povedať - z môjho pohľadu menšie zlo z dvoch - lebo postihuje hlavne hrubé črevo a konečník - vytvára ložiská zápalu a vredy v kolóne - čreve. MC - je "agresívnejšia", lebo môže postihnúť celý tráviaci trakt. Vytvára zápalové ložiská, ale aj tzv.fistuly. (pozri v linku hore)
3) Pri týchto chorobách sa striedajú obdobia akútne a pokojné. Niekde na nete som čítala, že akútne sa objavujú hlavne na jar a na jeseň (pri UC neviem ako je to pri MC) Neviem, čo je na tom pravda, niečo možno áno, lebo Elen 10 - ty si v akútnej fáze, aj moja sestra prekonáva v týchto dňoch akútnu fázu.
4) V akútnej fáze sú veľmi časté hnačky - hlien niekedy aj krv. (niekoľko x denne) - treba v tejto fáze striktne dodržiavať to, čo hovorí gastroenterológ. Vyhýbať sa VLÁKNINE (lebo "škriabe črevo", čo nechceme v akútnej fáze), mlieku, obilninám (možná celiakia a alergia na mlieko). Preto sa dáva NUTRIDRINK - obsahuje všetky živiny, ale nezaťažuje črevo, lebo je bezzbytkový. Môže sa tuším piť aj 5x denne a nič iné nejesť, až kým neprejde akútny stav. Viem, nie je moc chutný, ale čo sa dá robiť. Sestra si ho niekedy riedi vodou, a potom sa dá, nie je taký umelý...
V akútnej fáze sa chudne, lebo živiny nie sú dobre spracovávané.
5) V pokojovej fáze sa môže jesť skoro všetko. Píšem skoro všetko, lebo treba odsledovať, čo nerobí dobre črievku a čo robí dobre. To už je individuálne. Vtedy sa treba "napchať" - pribrať, aby bol človek pripravený na akútnu fázu.
6) Resekcia čreva (operácia) je najkrajnejšia možnosť, keď už nič nezaberá.
7) Netreba sa stresovať, udržovať pozitívne myslenie :):):), negatívnym myslením si pohoršíte. Asi každý ;)
8) A ešte odporúčanie gastroenterológa v Bratislave - dávať si pozor na E407 - karagénan. Tí, čo majú problémy s črevom by sa mu mali vyhýbať. A ten je hocikde - jogurtoch, salámoch......
Zoltán Kovács
21.10.08,10:58
Najprv link so základnými informáciami:
http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=498

Zatiaľ ste dosť Elen 10 strašili. Keď by som ja prvýkrát počula o tejto chorobe a hľadala odpovede najprv na Porade - ľudia, ktorí sem zavítajú prvýkrát si myslia, že je to stránka na poradenie v každej oblasti, tak by som sa stresovala ešte viac. Elen 10 potrebuje základné informácie.
Síce ja nemám UC, ale má moja sestra.
Takže:
1) UC alebo UK - ulcerózna kolitída a MC - morbus Crohn sú autoimunitné choroby (zatiaľ sa to takto podáva, lebo ešte sa nevie, čo ich spúšťa, ale ide o to, že imunita pracuje proti organizmu - v čreve a tráviacom trakte.) Súhlas
2) Sú "príbuzné choroby", ale nie sú rovnaké. UC je "miernejšia" ak sa to dá tak povedať - z môjho pohľadu menšie zlo z dvoch - lebo postihuje hlavne hrubé črevo a konečník - vytvára ložiská zápalu a vredy v kolóne - čreve. MC - je "agresívnejšia", lebo môže postihnúť celý tráviaci trakt. Vytvára zápalové ložiská, ale aj tzv.fistuly. (pozri v linku hore) MC je oveľa agresívnejšia ako UC.
3) Pri týchto chorobách sa striedajú obdobia akútne a pokojné. Niekde na nete som čítala, že akútne sa objavujú hlavne na jar a na jeseň (pri UC neviem ako je to pri MC) Neviem, čo je na tom pravda, niečo možno áno, lebo Elen 10 - ty si v akútnej fáze, aj moja sestra prekonáva v týchto dňoch akútnu fázu. Aj u MC sú jar a jeseň tie horšie obdobia (zmeny a výkyvy počasia)
4) V akútnej fáze sú veľmi časté hnačky - hlien niekedy aj krv. (niekoľko x denne) - treba v tejto fáze striktne dodržiavať to, čo hovorí gastroenterológ. Vyhýbať sa VLÁKNINE (lebo "škriabe črevo", čo nechceme v akútnej fáze), mlieku, obilninám (možná celiakia a alergia na mlieko). Preto sa dáva NUTRIDRINK - obsahuje všetky živiny, ale nezaťažuje črevo, lebo je bezzbytkový. Môže sa tuším piť aj 5x denne a nič iné nejesť, až kým neprejde akútny stav. Viem, nie je moc chutný, ale čo sa dá robiť. Sestra si ho niekedy riedi vodou, a potom sa dá, nie je taký umelý... Nutridrink ma podobnú chuť ako vanilka. Žil som na ňom 2 mesiace.
V akútnej fáze sa chudne, lebo živiny nie sú dobre spracovávané.
5) V pokojovej fáze sa môže jesť skoro všetko. Píšem skoro všetko, lebo treba odsledovať, čo nerobí dobre črievku a čo robí dobre. To už je individuálne. Vtedy sa treba "napchať" - pribrať, aby bol človek pripravený na akútnu fázu. Svätá pravda, preto mám aj ja nadváhu ako "rezervu" pre prípad akútnej fázy. Ale tú nadváhu tiež netreba prehnať.
6) Resekcia čreva (operácia) je najkrajnejšia možnosť, keď už nič nezaberá. Súhlas
7) Netreba sa stresovať, udržovať pozitívne myslenie :):):), negatívnym myslením si pohoršíte. Asi každý ;) Čo ťa nezabije to ťa posilní - moja filozofia.
8) A ešte odporúčanie gastroenterológa v Bratislave - dávať si pozor na E407 - karagénan. Tí, čo majú problémy s črevom by sa mu mali vyhýbať. A ten je hocikde - jogurtoch, salámoch......

Škoda, že sa nedá ohodnotiť bodíkom. Tento príspevok to zaslúži na 100%.
Ja s MC bojujem už 11 rokov.
elen 10
21.10.08,11:36
od Heji je naozaj krásny príspevok,zaslúzil by si 100% ohodnotenie.Dˇakujem, už trochu svojej chorobe rozumiem,ale teraz ked idem ráno 2x na wc bez hlienu a krvi ,nič ma nebolí tak by som som nemal byť v akutnej fáze. Podľa mňa.Ale jem iba pečivo s maslom a sem tam aj šunku,polievky kur.vývar,zeleninové,rajčinové,pijem bylinkové čaje a jablká,banány. Mrkvu a petržel len v polievke.Na nutridrinkoch by som asi nevydržal su hnusné a od hladu by ma bolelo brucho a hlava to mám oskušané.Rád by som sa najedol,ale sa bojím,že skončím na wc.Tvrdý oriešok to bude pre mňa,takže si musím zvyknúť...............:)
Xanti
21.10.08,17:51
Rád by som sa najedol,ale sa bojím,že skončím na wc.Tvrdý oriešok to bude pre mňa,takže si musím zvyknúť...............:) teraz hladuješ? :D Elen 10 postupne musíš skúšať rôzne druhy potravy, tým prešiel každý čo ochorel na UC abo MC. Mne napríklad nerobili dobre mliečne, napr. jogurty nejedávam. Alebo zo zeleniny cesnak , cibulu som nemohla, kapustu a tak dalej. Proste skúšať skúšať. Čo ak tvoje najoblúbenejšie jedlo budeš mohol jedávať, lebo ti nebude robiť zle? Pekne postupne, život predsa neskončil diagnozou K51 tuším či K50:rolleyes:
elen 10
21.10.08,19:32
veru hladujem,ale doktor mi kázal držať dietu,už je to mesiac,tak neviem či je zápal už zahojený.Ved pijem nutridrinky,tak by som nemal umriet od hladu........:)uvidíme,ako dˇalej.Ale dík za každé povzbudenie. Sˇtvrtok idem na kontrolu,tak uvidím čo povie lekár,len nech mi nerobí kolonoskopiu,ale asi sa jej nevyhnem....:(
Xanti
21.10.08,20:38
veru hladujem,ale doktor mi kázal držať dietu,už je to mesiac,tak neviem či je zápal už zahojený.Ved pijem nutridrinky,tak by som nemal umriet od hladu........:)uvidíme,ako dˇalej.Ale dík za každé povzbudenie. Sˇtvrtok idem na kontrolu,tak uvidím čo povie lekár,len nech mi nerobí kolonoskopiu,ale asi sa jej nevyhnem....:( no ked sa cítiš lepšie tak zápal sa pomaly vyhojuje, ale to je dlhodobý proces, ako je pekné, že počúvaš lekára. Premýšlam, ja som nikdy nedržala dietu. Od začiatku som jedávala takmer všetko, a ked mi z niečoho bolo špatne tak som sa tomu vyhýbala. Taký typický príklad u mna bola kapusta kyslá, prvé roky som ju nemohla a potom si ju telo začalo žiadať, a vtedy už problém nerobila. Skús s mierou sa napapať toho na čo máš chuť. :rolleyes: A počúvaj svoje telo, ono Ti povie čo môžeš a čo nie. :cool:
Držím palce aby kontrola dopadla čo najlepšie.
Katarina T1
22.10.08,12:38
Ahojte, ja patrím tiež medzi tých "šťastných" s Crohnovou chorobou. Naučila som sa s tým žiť. Mám ju asi 3-4 roky. Keď ma chytí, tak ledva dobieham na záchod, chudnem a pomáhajú mi len lieky, nutridrinky a kľud. Keď mám obdobie kľudu, nevadí mi nič zjesť. A to ešte neviem, ako to bude v tehotenstve. Chcela by tom bábo, ale nejak sa aj obávam toho. A ešte niečo, ulceróznu kolitidídu má môj brat.
Katarina T1
22.10.08,12:43
A ešte som zabudla, na nohy ma postavili až lekári v jednom súkromnom centre v Bratislave. A tiež mi povedali, že každý pacient má iný priebeh choroby a nie každému zaberajú rovnaké lieky. Ale veď život ide ďalej, aj keď počas prepuknutia choroby si to nemyslievam. Ahojte
Xanti
22.10.08,13:28
Ahojte, ja patrím tiež medzi tých "šťastných" s Crohnovou chorobou. Naučila som sa s tým žiť. Mám ju asi 3-4 roky. Keď ma chytí, tak ledva dobieham na záchod, chudnem a pomáhajú mi len lieky, nutridrinky a kľud. Keď mám obdobie kľudu, nevadí mi nič zjesť. A to ešte neviem, ako to bude v tehotenstve. Chcela by tom bábo, ale nejak sa aj obávam toho. A ešte niečo, ulceróznu kolitidídu má môj brat. fúha tak to u Vás sa pekne pohrala príroda. Ty MC a brat UC. Ja som zistila ani nie tak dávno, že mám bratanca z asi "15teho" kolena chorého na UC, a tak som pátrala dalej, a zistila že náš spoločný predok ( či skôr prapredok sme 4 pokolenie ) mal tráviace ťažkosti. Ťažko dnes hovoriť o tom či sa trápil na MC abo UC, pred 100 rokmi netušili o takých chorobách. :rolleyes:
elen 10
23.10.08,14:43
ahojte,tak dnes som bol u lekára,stav super,ale povedal aby som si nemyslel,že som vyliečený.Konečne sa možem najesť,samozrejme s mierou a nie všetko..........:).Tak som veselší.Máááááááááááám strašnu chuť na pizzu,ale to by bola asi silna káva na črievko....:cool:.Majte sa porad´aci.
heja3
24.10.08,06:04
Pozdravujem vás všetkých :):):)- hlavne Elen 10, som rada, že ti je lepšie.

A ďakujem za ocenenie.

PS: Ešte ma napadlo, sestre lekár zakázal jesť potraviny, kde je kyselina šťaveľová (iný názov kyselina oxalová) - špenát, rebarbora, repa, slivky, višne, neviem či ?mangold?.... viac ma nenapadne, ale treba si zistiť, kde sa to nachádza - tá kyselina je dosť agresívna.
Katarina T1
24.10.08,08:41
Ahojte, fakt to dobre padne, keď si ľudia takto navzájom poradia. Ja som mala také dvojtýždenné hnačkovanie cez leto, teraz je kľud a papám všetko, čo je jediteľné. A vidím, že každému vadí niečo iné na jedenie. Cez hnačky sú najlepšie len Nutridrinky a nič viac. Ahojte a pekný deň. A ešte mi povedali v Bratislave, že hlavným a dôležitým spúšťačom je veľa stresu a nervov.
funny10
27.10.08,08:27
kto?to som ešte nepočula. čo to je?

Ja dám najprv "stručne" čo je FAP--familiárna adenomatózna polypóza hrubého čreva...

Približne 15% kolorektálnych karcinómov je spôsobených vrodenou predispozíciou vo forme dedične prenosnej genetickej poruchy. Najznámejším typom vrodených foriem je FAP . Príčiny vzniku kolorektálneho karcinómu z časti podmieňujú aj geneticky podmienené zmeny, ktoré vedú ku vzniku patologicky zmenených buniek a následne k nekontrolovateľnému nárastu a množeniu buniek a tak vzniku nádoru.

Familiárna adenomatózna polypóza alebo FAP je autozomálne dominantne dedičné ochorenie hrubého čreva s výskytom početných (tisícky) polypov a adenómov, ktoré neskôr malignizujú. Gén, zodpovedný za chorobu, je tzv. APC na 5. chromozóme.

Choroba prepukne najčastejšie pred 20. rokom života. Polypy a adenómy sú benígne, ale takmer vždy začnú zhubne rásť a vedú ku kolorektálnemu karcinómu. Skoro jedinou možnosťou je chirurgické odstránenie hrubého čreva často aj s konečníkom. Vedecké výskumy sa zameriavajú na spomalenie rastu polypov pomocou nesteroidných antiflogistík. Chirurgickému zákroku musí predchádzať genetické vyšetrenie. Možu sa vyskytovať nádory aj iných orgánov.

A potom... vedecké výskumy sa zameriavajú ale lieky stále nie sú :D

A k tomu "sáčiku"....neviem či Vám je zaťažko pomenovať to správnym názvom je to vývod!
A vôbec to nie je strašné, naopak, bolo to super obdobie :)
elen 10
04.11.08,13:30
Ahojte poradáci..........tak už mi je fain snažím sa jesť všetko mimo rezníkov,a za 2 týdne mám ísť na kontrolu.Nemal by ma doktor poslať ešte na sono a CT vyšetrenie? Za odpoved dakujem.
Bionda
04.11.08,13:53
Pozdravujem vás všetkých :):):)- hlavne Elen 10, som rada, že ti je lepšie.

A ďakujem za ocenenie.

PS: Ešte ma napadlo, sestre lekár zakázal jesť potraviny, kde je kyselina šťaveľová (iný názov kyselina oxalová) - špenát, rebarbora, repa, slivky, višne, neviem či ?mangold?.... viac ma nenapadne, ale treba si zistiť, kde sa to nachádza - tá kyselina je dosť agresívna.

heja,
a nezakázal jej jesť tie potraviny kvôli vyšetreniu event. aby sama vedela diagnostikovať prípadnú krv v stolici?
Tieto potraviny sa zakazujú jesť ak sa má vyšetrovať stolica na OK (okultné krvácanie)- sfarbujú stolicu.
heja3
13.11.08,12:22
heja,
a nezakázal jej jesť tie potraviny kvôli vyšetreniu event. aby sama vedela diagnostikovať prípadnú krv v stolici?
Tieto potraviny sa zakazujú jesť ak sa má vyšetrovať stolica na OK (okultné krvácanie)- sfarbujú stolicu.

Možno, ale kyselina šťaveľová zabraňuje vstrebávaniu železa v čreve a zároveň viaže vápnik a vytvára zlúčeninu, ktorá sa nemôže odbúravať z tela, a že sa hromadí v obličkách. http://www.exil.sk/?id=869&tree_id=99600 (trochu nižšie sa o tom píše)
Inde som čítala, že to robí varený špenát a surový nie, tak neviem. http://www.inzine.sk/article.asp?art=2287
Nie som proti jedeniu, sama obľubujem špenát, ale asi ho budem jesť surový (veď vitamíny sú najlepšie zo surovej zeleniny a ovocia).
dvojicka
13.11.08,13:07
Ahoj, mojmu bratovi taktiez diagnostikovali tuto Dg. pred 3 rokmi. Nastastie v tomto nestasti je, ze mama je lekarka a tak zacala patrat, kto sa tymto zaobera a ake moznosti existuju.
Zial, tato choroba sa neda odstranit, nie je liecitelna, ma fazy tzv. pokoja a "zle" fazy. Brat musi brat neustale lieky, niekedy menej, niekedy viac, ked je zle, berie kortikoidy. Snazi sa upravit si stravu.
Operaciou by si sa dostal do stavu, ze budes mat vyvod z creva,c o by ti znacne znehodnotilo zivot.

Treba verit v to, ze za par rokov medicina najde sposob, ako minimalizovat toto ochorenie, ktore udajne podla vyskumov postihuje vo velkej miere vysoko inteligentnych introvertov...

Prepac, ak som ta nepotesila...drzim ti velmi paste, aby si mal co najmensie priznaky a prejavy.
dvojicka
13.11.08,13:08
ANo, stres je casto spustacom
Dasa80
13.11.08,13:16
Zdravím vás. Tiež mám UC už viac ako tri roky, začalo sa to po narodení mojej dcéry. Nikto v rodine to nemá okrem manželovej sestry. Lekár mi povedal, že neviedia prečo to je ale spôsobiť to môže stres. V utorok som zas absolvovala kolonoskopiu. Našťastei pod narkózou. A výsledok: po roku mi opäť odstránili nejaký polyp. Výsledky o 2 týždne. A je fakt, že v priebehu týchto 3 rokov sa striedajú lepšie a horšie obdobia.Vraj choroba do konca života. Beriem na to Salofalk 4x 2 tabl. denne a jem všetko. Uvidíme dokedy
kapanenn1
25.12.09,13:14
caute tu rasto z trencina.mam na vas prosbu,aby mi niekto poradil.rad by som chcel vediet ako citi a vlastne ako zije clovek bez hrubeho creva.teraz mam spraveny vyvod,ktory mi idu odstranit,len mam take obavy ako bude dalej prebiehat zivot a co mozem od toho ocakavat.dakujem za rady a pekne sviatky
ludmilla
25.12.09,14:37
caute tu rasto z trencina.mam na vas prosbu,aby mi niekto poradil.rad by som chcel vediet ako citi a vlastne ako zije clovek bez hrubeho creva.teraz mam spraveny vyvod,ktory mi idu odstranit,len mam take obavy ako bude dalej prebiehat zivot a co mozem od toho ocakavat.dakujem za rady a pekne sviatky

Rasťo, mám kamarátku, ktorá je po totálnej kolektómii, ale predtým nemala vývod. Žíje tak ako predtým, len komplikovanejšie.Funkcia hrubého čreva chýba, čiže po kolektómii nie je resorbcia vody, nátria, elektrolytov dostatočná, preto stolica je vodnatá, kašovitá a frekvencia je oveľa vyššia, tým, že je zrýchlený transport potravy niet času, aby sa látky dostatočne vstrebávali, koniec tenkého čreva má aj naďalej funkciu vstrebávania vit. B12 a kyselín zo žlčníka a tým, že koncentrácia žlčníkových kyselín je vyššia, tým sú väčšie aj množstvá stolice a to vedie k dráždeniu konečníka.
Znamená to asi toľko - budeš musieť zmeniť jedálniček, do konca života budeš mať stolice skôr vodnatejšie, kašovité, v priebehu 24 hodín budeš častejšie využívaťvať toaletu a samozrejme aj tá výdrž bude troška menšia. Spánok v noci tiež nebude patriť k tým najlepším, pretože treba ísť aj v noci na toaletu, v neposlednej rade dosť časté zápaly konečníka.
Budeš potrebovať veľa, veľa trpezlivosti a tú ty máš, pretože si už niečim prešiel a časom pochopíš, že prídeš nato ako si život skvalitniť.
Niektoré úlohy hrubého čreva prevezme tenké črevo, ale chvíľu to potrvá, čím je črevo staršie, tým dlhšie to trvá (od 40 rokov sa črevo považuje za staré).
Dôležité, čo musíš vedieť!!!!!
- Nápoje bublinkové, prejdú v svojom zložení do tráviaceho traktu, časť plynu sa vylúči "grganím", ostatné prejde do čreva.
- Hygiena!!! - časté umývanie - sprchovanie konečníka vodou, hlavne vtedy, keď bolí - neutierať papierom, ale sprchovať!!!! poprípade mydlom, poprípade natierať masťou
- Sedavé kúpele robia dobre pokožke
- Tekutiny - tým, že črevom odchádza veľa tekutín je potrebné veľa piť 2 až 3 l, aby netrpeli obličky, môžeš piť všetko, čo ti chutí, sám prídeš nato, čo znášaš dobre a čo nie, pri Coca cole platí pravidlo, že je dobrá pri hnačke aj so slanými tyčinkami, ale daj pozor je sýtená, ale môžeš si ju kľudne dopriať a zriediť polovicu obyčajnou vodou. Šetrí to črevo aj figúru.
- Alkohol - môžeš, ale pozor!!! alkohol podporuje a zrýchľuje trávenie a to začína v ústach, zvýši sa produkcia slín, zrýchli sa peristaltika, preto si treba rozmyslieť, kde si ten alkohol dať a kde nie. Alkoholové nápoje nepozostávajú len z alkoholu. Pivo - obsahuje cmeľ a sacharidy, ten tiež zrýchľuje trávenie. Biele víno - ten, kto dobre znáša ovocné šťavy určite nebude mať problém s bielym vínom. Červené víno - obsahuje tanín a ten pozitívne vplýva na naše trávenie a má aj zahusťovacie účinky, len to neprehnať. Sekt - má podobné účinky ako pivo - veľa bubliniek.
- Pravidelná kontrola elektrolytov - veľmi dôležité!!!!!
- Jedlo - môžeš jesť všetko, čo ti chutí, zasa platí, sám uvidíš, čo ti robí dobre a čo nie.
- Potrebné veci - to je len dobrá rada, nosiť so sebou všetky potrebné veci, čo sa hygieny týka všade so sebou, ukľudňuje to.
- Ihneď po operácii, keˇsa začneš pomaly stravovať, budeš mať pocit, že tvoje telo nič neznáša, vtedy je dobré si aj zapisovať, čo ti pomáha a čo šarapatí, ale nerobiť to veľmi dlho. Kým sa dostaneš do akých - takých normálnych koľají potrvá to 1/2 - 1 rok, pretože až po 8 - 12 mesiacoch končí adaptačná fáza, potom sa konzistencia zmení k troška lepšiemu aj častosť stolíc sa upraví na 3 - 5 denne.
Moja kamarátka tvrdí, že jej vyhovuje viac ázijska kuchyňa veľa ryže a pod. Ona mala v čase operácie 28 rokov a dve malé detičky, dnes má 34 a život ide ďalej tak ako predtým.
Xanti
25.12.09,18:24
caute tu rasto z trencina.mam na vas prosbu,aby mi niekto poradil.rad by som chcel vediet ako citi a vlastne ako zije clovek bez hrubeho creva.teraz mam spraveny vyvod,ktory mi idu odstranit,len mam take obavy ako bude dalej prebiehat zivot a co mozem od toho ocakavat.dakujem za rady a pekne sviatky
Ludmilla to napísala skvele. Chcela som oceniť ale nejde to tak aspoň takto.

Rasťo, skús si prečítať tiež tieto linky http://forum.crohnclub.sk/viewtopic.php?t=56&sid=81efc30974ec08ae25299b9f6e51f8cf podľa toho všetkého sa urobí z tenkého čreva taký ako zásobník, aby sa tam naozaj trošku tej stolice zadržalo, zahustilo obrázok ako to vyzerá je tu http://www.j-pouch.org/Whatis.html .

Držím palce a prajem, zlepšenie zdravíčka.
kapanenn1
26.12.09,20:14
dakujem za prispevky....velmi ste mi pomohli do dalsich bojov...ste tu zlaty ludia
Xanti
26.12.09,21:58
dakujem za prispevky....velmi ste mi pomohli do dalsich bojov...ste tu zlaty ludia
Rasťo možno trošku súkromna otázka, čo Ti je? Nenájdeš pomoc aj na http://forum.crohnclub.sk/ . Pár ludí tam píše čo sú bez čreva, a iste sa radi podelia so svojimi osobnými skúsenosťami a radami.

Drž sa.
kapanenn1
27.12.09,08:19
asi pred 5 rokmi som zacal mat zapaly,tak som bral lieky(prednison),ale po case mi prestali lieky ucinkovat.mozno mojou vinou,lebo som podcenili kontroly z dovodu odchodu do zahranicia.zapal sa zacal rozsirovat,tak neostavala ina moznost ako zobrat cele hrube crevo a mat vyvod.po(uspesnej)operacii,a dobrych vysledkoch,som dostal sancu aby mi ten vyvod odstranili.2 operacia sa zamerala na to,ze mi spravili akesi nahradne vrecusko,taku odbocku z tenkeho creva.toto som podstupil vsetko v anglicku a teraz ma caka celkove odstranenie vyvodu(vrecka na brusnej dutine)je to dost tazky zivot,vela mi to vzalo,ale aj vela...a citim ze som zacal zit lepsi zivot!ludom ktory si museli prezit taketo choroby,tak im prajem vela stastia....
Xanti
27.12.09,09:38
Rasťo drž sa,
prajem Ti nech operácia dopadne čo najlepšie. A tiež aby si si rýchlo zvykol znova na život bez vrecka aj ked s častejšími stolicami. A podľa toho čo píšeš máš zrejme ulceroznu kolitídu. Občas sa takto musí riešiť toto ochorenie.

PS: a už nezanedbávaj kontroly u lekára, lebo je ešte jedno ochorenie volá sa crohn, a občas sa stáva, že u ludí čo si myslia, že majú ulceroznu kolitídu po rokoch zistia, že to je crohn. A tam tie zápaly sú aj v tenkom čreve.
lofr
27.12.09,10:29
Rasťo možno trošku súkromna otázka, čo Ti je? Nenájdeš pomoc aj na [linka]. Pár ludí tam píše čo sú bez čreva, a iste sa radi podelia so svojimi osobnými skúsenosťami a radami.

Drž sa.
Vyjadrim svoj nazor na forum crohnclub. V podstate, mozes tam najst informacie, ako zit s chorobou, ale ak sa chces vyliecit, hladaj inde. Zapaly traviacej sustavy su o tom, co vkladas do ust, a co vkladas do svojich myslienok a emocii. Skor, ako klasicku medicinu, ktora tuto chorobu nevie liecit, iba vyrezavat creva a urobit z choreho dozivotneho pacienta zavisleho na liekoch, Ti odporucam surovu stravu, hladovky a etikoterapiu. Najdolezitejsie je prestat mat strach. Pokial niekto ma strach vyskusat co i len 3 dnovu hladovku, potom sa nikdy nevylieci z traviacich problemov, ktore vacsinou sposobuje prezieranie a psychika, ktora dovoli zdevastovat sa tym.
U tychto chorob Ti doporucujem hladat ludi, ktori sa vyliecili, literaturu, vdaka ktorej to dokazali, namiesto ludi, ktori su roky a desatrocia chori, vedia vsetko o chorobe, ale nevedia nic o zdravi.
Xanti
27.12.09,10:42
Lofr,
ty si zrejme nečítal príspevok od Rasťa. Vo svojej podstate ak má kolitídu a vyoperovali mu už celé hrubé črevo, tak je "zdraví". Lebo kolitída napáda hrubé črevo a konečník.
A zelenina a surová strava mu teraz úžasne pomôže k rýchlej ceste na WC, lebo to má dostatok vlákniny.

A samozrejme ty patríš k ludom čo sa vyliečili z UC alebo MC, že áno. Máš s tým vlastnú osobnú skúsenosť.
Tak to mi dovol smeknúť klobúk pred tebou a gratulujem Ti.
Ingrid Ondruskova
20.07.12,17:11
Ahojte, fakt to dobre padne, keď si ľudia takto navzájom poradia. Ja som mala také dvojtýždenné hnačkovanie cez leto, teraz je kľud a papám všetko, čo je jediteľné. A vidím, že každému vadí niečo iné na jedenie. Cez hnačky sú najlepšie len Nutridrinky a nič viac. Ahojte a pekný deň. A ešte mi povedali v Bratislave, že hlavným a dôležitým spúšťačom je veľa stresu a nervov.

Aj vy máte osobnú skúsenosť, že spúšťačom je stres? Mám hnačky asi 10 dní /striedavo oblačno-raz horšie a raz lepšie/ v posledné týždne som mala nenormálne stresy, už som aj objednáná na budúci týždeň na gastro...som z toho veľmi hotová...mali ste už niečo
podobné???nemyslím tým samozrejme tú hnačku...to je už len dôsledok...ale čo bolo vo Vašom prípade spúšťačom???
silvia balogova
06.10.14,18:14
ahijte ja sa ties liecim na chronovu chorobu uz 6 roki som teras na biologickej liecbe pred dvoma rokmi ma operovali mala som zhrubnutu stenu vredi aj dierki pred tiznom som bola ma magnetickej rezonancii a zistili mi ze zase mam tam zhrubnute steni a doktorka mi povedala ze asi mi zmeni liecbu ale pojdem na operaciu mam velki strach ze mi urobia vivot....