fatinka
20.10.08,16:22
Ahojte poradaci,akurat som prisla z chalupy a doniesla som si sipky,ako ich spracovat a tiez gastany ale nechcem ich piect.Co s nimi?Poradi mi niekto?
Daklujem
VladoaKatka
20.10.08,14:31
Pozri tu
http://www.porada.sk/t61819-sipkovy-lekvar.html
http://www.porada.sk/t34219-sipky.html

Ja som tiež tento rok zbierala šípky, usušila a podrvila, druhý zber som pomlela na mlynčeku a sušíme tak - v zime ale už aj teraz robíme čaj šípkový.
fatinka
20.10.08,14:33
Dakujem,chcem ususit a aj lekvar urobit,ale neviem ako sa cistia to cierne mam dat dole a pokrajat alebo nechat v celku???
fatinka
20.10.08,14:34
uy som to nasla na tvojom odkaze dik
vieroslava
20.10.08,14:40
Gaštanové pyré: Gaštany môžeš osúpať z vrchnej tvrdej šupky, potom ich uvariť, prepasírovať cez sito, aby si ich zbavila aj spodnej tenkej šupy a vzniknutú masu zamiešať s cukrom a rumom a dať do mrazničky. Do mrazničky si to ulož už v takých dávkach na jedno použitie, aby si po rozmrazení mohla s tým pracovať.
viktorviktor
21.10.08,08:38
Gaštanové pyré: Gaštany môžeš osúpať z vrchnej tvrdej šupky, potom ich uvariť, prepasírovať cez sito, aby si ich zbavila aj spodnej tenkej šupy a vzniknutú masu zamiešať s cukrom a rumom a dať do mrazničky. Do mrazničky si to ulož už v takých dávkach na jedno použitie, aby si po rozmrazení mohla s tým pracovať.

a keď pridáš miesto plovice gaštanov veľkú tmavú zomletú fazuľu bez šupky, získaš gaštanové pyré aké sa predáva v obchode, naozaj bez :D
mazanova
21.10.08,13:59
Dakujem,chcem ususit a aj lekvar urobit,ale neviem ako sa cistia to cierne mam dat dole a pokrajat alebo nechat v celku???
Šípky musíš očistiť (to čierne dať dole), prerezať pozdĺž, vybrať (vyškrabať zvnútra jadierka a jemné chĺpky). takto očistenú šípkovú dužinu dať do hrnca, zaliať vodou a variť do mäkka. Potom prepasírovať 2x. Druhýkrát najemno, napr cez riedku tkaninu (tie chĺpky sa musia odstrániť -lebo nepríjemne pichajú na jazyku, navyše škodia chorým na srdce). Do prepasírovanej masy dať cukor tak ako bežne do lekvárov a variť.

Šípkový lekvár je veľmi pracný, ale nepoznám fajnovejší!!!mňam.
Pripomína mi detstvo kedy sme ho robievali neúrekom.
veľa chuti do práce
petmar
11.11.08,21:38
Ešte stále sa dajú šípky zbierať. Robil som sirup, je veľmi dobrý, šípkovo - jahodový.
Vo veľkom hrnci som odmočil a opatrne prevaril šípky.
Druhý deň zlial, precedil cez situ a 2x cez punčochu, odložil do PET a do chladničky (môže byť i do mraziaka, ak nie je čas)
Zároveň som znova zalial čistou vodou
Tretí deň - zliať, pretože ich bolo veľa v hrnci a farbili, ešte som dal novej vody a urobil tretí "čaj" - po vychladnutí dôkladne precediť, prefiltrovať, lebo šípky sú už rozvarené.
Bolo toho cca 10 litrov. Sirup by sa robil bežným spôsobom ako zo všetkého - doložiť kyselinu citrónovú, cukor, prípadne konzervačný prípravok.
K tomu som kúpil 2 fľaše jahodového sirupu (prírodný, sladený cukrom) ten už obsahuje dostatočné množstvo jahodovej príchute, červenej farby aj konzervantov. A aby to bolo červenšie, dal som tam aj práškové jahodové zahusťovadlo na želé torty, tiež obsahuje aj červenú farbu.
Riadny galimatiáš, ale sirup je veľmi chutný. Aj keď má určité chemikálie, ale podstatne menej ako kúpený . Môže sa dať aj malinový - ten som dával do jablkovej šťavy, aby sme mali viac farieb.