Fabiana
02.11.08,12:35
Cesnak
Ďalším všeobecne známym "liekom" s veľkou tradíciou je cesnak. Podľa záznamov už 1500 rokov pred n. l. bolo známych 22 liekov vyrobených z cesnaku. Aj keď cesnak nie je doslova omladzujúcim prostriedkom, ako sa občas traduje, dokáže spomaliť rozvoj mnohých ochorení staršieho veku.
Cesnak eliminuje v organizme tuky, znižuje hladinu zlého cholesterolu, "čistí" artérie a znižuje krvný tlak. V tejto súvislosti sa odporúča konzumovať 2 – 3 strúčiky cesnaku denne. Výskumy preukázali, že viac ako 80 percent sledovaných pacientov sa vďaka cesnakovej liečbe zbavilo uvedených problémov. Je tiež známe, že cesnak pomáha liečiť katary a dezinfikuje tráviaci trakt.
Okrem toho cesnak významne pomáha pri prechladnutí: uľahčuje dýchanie a odkašliavanie, lieči bronchitídu a podľa japonských vedcov bráni vzniku rakoviny pľúc, a to tým, že odstraňuje miniatúrne nádorčeky na pľúcach. Cesnak je vlastne prírodné antibiotikum – obsahuje najviac fytoncídov (špeciálne látky vyšších zelených rastlín, ktoré ničia väčšinu choroboplodných zárodkov a zastavujú rast niektorých baktérií a mikroorganizmov) – pričom najväčšie účinky má roztlačený cesnak.
Radíme:
– Aj cesnak treba jesť s mierou: pri dlhodobej a pravidelnej konzumácii môžu cesnakové silice narušiť sliznice.


Ak máte recept, do ktorého používate cesnak, napíšte ho sem, ďakujem.
tetrisss
02.11.08,11:43
Osobne cesnak nejak moc nemusim, ale co doslova zboznujem, je syrovo-cesnakova pomazanka, bojim sa, ze je tak notoricky znama, ale aj tak ju dam: nastruham na jemnom struhadle najprv 4,5,6...:Dstrucikov cesnaku, to doslova podla chuti, potom na tom istom tvrdy, najlepsie udeny syr /struhadlo nam pekne od cesnaku ocisti a ulahci umyvanie/. Potom vytlacime citronovu stavu a do syra dame majonezu a konzistencia ma byt taka husta kasa, dame trochu do chladu, aby sa chute spojili a jeme a vzdychame blahom. Nasledne sa nevazime.:D
Fabiana
02.11.08,11:53
Fantastický špenát aj pre tých, ktorým klasický špenát nechutí.

Potrebujeme:
1 cibuľu
mrazenú kocku špenátu
masox rozrobený vo vode
celú hlávku cesnaku
sladkú smotanu
soľ
korenie
3-4 vajíčka
trošku oleja

Postup:
Cibuľku popražíme na oleji a pridáme špenát, roztlačený cesnak, posolíme, okoreníme a podlejeme masox (maggi) vývarom. Dusíme a nakoniec pridáme sladkú smotanu a roztrepeme vajíčka. Tie to trošku zahustia, prípadne tento špenát môžeme trošku zahustiť maizenou alebo múkou.
Podávame ku knedli s pečeným mäskom. Mňam
tetrisss
02.11.08,12:15
Ja tiez robim presne takto spenat, ale vajcia dovnutra nedavam , radsej potom volske oko navrch, alebo dusena hovadzina.K tomu varene zemiacky.
Fabiana
02.11.08,12:26
Ja som raz na tie vajcia zabudla a bolo to dosť riedke, myslím, že tam majú zmysel.
tetrisss
02.11.08,12:28
Zahustujem hladkou mukou do smotany, ale niekto pouziva zaprazku.
Fabiana
02.11.08,12:32
Osobne cesnak nejak moc nemusim, ale co doslova zboznujem, je syrovo-cesnakova pomazanka, bojim sa, ze je tak notoricky znama, ale aj tak ju dam: nastruham na jemnom struhadle najprv 4,5,6...:Dstrucikov cesnaku, to doslova podla chuti, potom na tom istom tvrdy, najlepsie udeny syr /struhadlo nam pekne od cesnaku ocisti a ulahci umyvanie/. Potom vytlacime citronovu stavu a do syra dame majonezu a konzistencia ma byt taka husta kasa, dame trochu do chladu, aby sa chute spojili a jeme a vzdychame blahom. Nasledne sa nevazime.:D

Znie to super, niekedy vyskúšam. Teraz ma napadol jeden recept na syrovo - cesnakovú omáčku.

Potrebujeme
1 strúčik cesnaku
1 tvrdý syr
sladká smotana
korenie
soľ

Do malého hrnca vyliať smotanu, potom postrúhať tvrdý syr - podľa toho, kto aké husté chce a pretlačiť strúčik cesnaku. Osoliť a okoreniť. Povariť, kým sa syr nerozpustí. Ja som to robila ako omáčku k špenátovým haluškám.

Špenátové halušky:
Asi 1dc mlieka, rozmrazená kocka špenátu, 1 vajíčko a polohrubá múka. Halušky varíme vo vriacej vode, po uvarení servírujeme so syrovou omáčkou.
adkalc
04.11.08,20:34
Moja pomazanka:

zmiesat tri rozpucene struciky cesnaku s piatimi trojuholnickami karicky (prip. hocijaky roztieratelny syr), pridat PL masla a vidlickou rozmiesat. mnam
durisovad
04.11.08,21:03
Cesnak sa zvykne pouzivat ako ludove liecivo na vysoky tlak krvi. Ale nie kazdy to znasa, pre niekoho je tazko stravitelny.
miseles
04.11.08,22:26
My zvykneme cesnak pokrajať na malé kúsky,nechať ususiť, potom ho pomelieme na prášok a používame pri varení ako dochuťovadlo. Je oveľa lepší ako kupovaný granulovaný a je krásne aromatický. No najviac ma teší,že po každom varení ,kde pridávam cesnak, aspoň nemusím čistiť lis na cesnak:)
Fabiana
05.11.08,21:32
Vraj keď zjeme cesnak, tak pach, ktorý vylučuje naše telo resp. náš dych môžeme eliminovať tým, že vypijeme pohár mlieka. Vraj cesnak nebude až tak cítiť.
Katy a R
05.11.08,22:02
... som si spomenula na môjho otca,... ako sa nám sťažoval, že čo je to za výmysel o liečivých účinkoch cesnaku ... on od cesnaku straášne ochorel !:mee:
keď sme chceli vedieť, ako to bolo..
... nuž dal si večer cesnak a išiel spať. A pretože mamka nemohla spať pri tom jeho cesnakovom dychu, tak otvorila okno.... a on prechladol :D:D:D
Fabiana
06.11.08,17:13
... som si spomenula na môjho otca,... ako sa nám sťažoval, že čo je to za výmysel o liečivých účinkoch cesnaku ... on od cesnaku straášne ochorel !:mee:
keď sme chceli vedieť, ako to bolo..
... nuž dal si večer cesnak a išiel spať. A pretože mamka nemohla spať pri tom jeho cesnakovom dychu, tak otvorila okno.... a on prechladol :D:D:D

:D:D:D hmm za čo všetko môže cesnak :D:D:D
asma
09.11.08,10:49
ja mam jeden recept na liecenie cesnakom - pri nadche - zapchatom nose - obalime male strucky cesnaku natenko vatou a vopchame si ich do nosa - ale nie celkom - silice, ktore cesnak vylucuju precistia nos dokonale; ked bolia zuby, hrdlo alebo usi dame si strucky cesnaku medzi dasno a lice a tam ich drzime aspon hodinu - zarucene, vyskusane na vlastnej kozi