erzet
03.11.08,08:02
Pri debate s mamou o varení, sme sa dostali k jedlu Šmorn (neviem či som neposlovenčil nemecký názov). Vraj sa to niekedy robilo, ale už nevie ako. Vraj tam šla krupica, mlieko, vajce, cukor a možno i niečo iné. Dalo sa to na plech a asi pieklo. Potom sa to polialo ovocnými sirupmi a jedlo. Pripadá mi to ako krupicová kaša v rúre. Neviete, niekto ako sa to pripravovalo, čo to bolo a presné ingrediencie? Ďakujem.
jajko50
03.11.08,07:11
nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

POSTUP PŘÍPRAVY

Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.
erzet
03.11.08,07:22
nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

POSTUP PŘÍPRAVY

Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.
To nebude ono. Mama v prvom rade spomínala krupicu.
Beella
03.11.08,07:33
Toto jedlo som si vzdy ja pytala od mojej babky, ked sme isli na prazdniny - babka tomu hovorila "grísšmorn"

Detsku krupicu zalejem mliekom, necham odstat (asi tak 2 hodinky vopred).
Potom pridam stipku soli, zltka, krystal.cukor a z bielok sneh. Cele sa to da do maslom vysypaneho plechu. Zo začiatku chvilku miesam.

Cele to uz teraz robim od oka, takze priblizny moj odhad:
250 - 300 g detskej krupice, 1,5 l mlieka, 100 g kryst. cukor, 3 vajicka

Podavame s kompotom, pocukrovane, oskoricovane.... mnam
Maruška54
03.11.08,08:01
nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

POSTUP PŘÍPRAVY

Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.
Presne takto sa u nás robí šmorn, jednoduché, rýchle a chutné. Ja som to trošku vylepšila, vymiešam žltka s cukrom, z bielkov urobím sneh, je to potom také nadýchané.
erzet
03.11.08,08:06
Tak to bude asi ono. Ďakujem. Ja som mame hneď povedal aké sú to šikovné kočky a kocúri.
mbclo
03.11.08,11:00
Podľa "Šumavskej kuchárky", sa šmorn pripravuje nasledovným spôsobom:

Šmorn:
200 g zemiakov, 250 g hrubej múky a krupice, soľ, bravčová masť.
Uvarené olúpané a postrihané zemiaky zasypeme múkou a krupicou a zmes prstami premiešavame, až sa vytvoria hrudky (ako keď robíme drobenku - posýpku na koláč). Potom ešte primiešame 2 lyžice nasucho opraženej krupice. Zmes vložíme do vymasteného pekáča, za stáleho premiešavania zohrejeme, polejeme zaztopenou masťou a opečieme. Čím viac opečené, tým lepšie. Šmorn sa podáva s kyslým mliekom.
viktorviktor
03.11.08,18:50
slovensky trhanec, slovinsky šmorn, nemecky schmarren, stačí zadať "ňúračovi" a máš receptov na mesiac
jajko50
04.11.08,05:32
nemusí byť ani mäsko
dobré i zemiačik, krupica ,haluška
kĺže sa s chuťou do bruška
potom nie sme takí kyslí
lepšie nám to účto myslí
nebudem toľko sedieť na ...
idem radšej variti
xxx


dúfam, že nie som neslušný--dopredu sa ospravedlňujem
ahojte.
erzet
04.11.08,05:41
nemusí byť ani mäsko
dobré i zemiačik, krupica ,haluška
kĺže sa s chuťou do bruška
potom nie sme takí kyslí
lepšie nám to účto myslí
nebudem toľko sedieť na ...
idem radšej variti
xxx


dúfam, že nie som neslušný--dopredu sa ospravedlňujem
ahojte.
Ďalšia básnička zo života. Presunúť, presunúť, presunúť.
erzet
04.11.08,05:42
slovensky trhanec, slovinsky šmorn, nemecky schmarren, stačí zadať "ňúračovi" a máš receptov na mesiac
Styk s ľuďmi je lepší ako s ňúračom.
erzet
04.11.08,05:54
Raz niečo podobné varil jeden pán z Bratislavy, u Bičana na JOJ-ke. Volalo sa to Grís Koch, ale keď som zadával túto tému tak som to nemohol nájsť.

Grís Koch Ingrediencie
1 kg hrubej krupice, 1 až 1,5 l mlieka, 100 g masla, 200 g cukru, 3 vajcia, soľ, marmeláda
Postup prípravy
Do mlieka nasypeme krupicu, pridáme soľ, cukor a uvaríme. Keď kaša dobre vychladne vmiešame do nej najprv žĺtka, potom vyšľahaný sneh z bielok. Takto vylepšenú kašu – grís, dáme do vymasteného plechu a na miernom ohni pečieme asi hodinu. Po upečení ju nakrájame na štvorce, natrieme ľubovoľnou marmeládou a s chuťou konzumujeme.
daria29
04.11.08,18:04
ja som robila šmorn,robila to tak svokra,prísady boli uz spomenuté,teda husté cesto som dala do vyšieho kastrola s olejom,a som to premiesavala,ako sa to vzdy prepieklo,na konci sa mi to pekne rozsýpalo,potom som to pocukrovala a podavala s kompotom.