sklenkova
18.05.05,22:03
1(500g)konzervu červenej fazule-najlepšie v paradajkovej omáčke,alebo chili,1-1,5kg chudej hovädziny,1 konzervu lúp. paradajok,1plechovku kukurice,5 strúčikov cesnaku,2-3 papriky-najlepšie farebné,trochu oleja, asi 1,5l vývaru z kocky(hovädzieho),1-2 chili papričky,soľ,trochu tabasca. Mäso pokrájame na kocky ,podusíme na troche oleja a cibuli ,podlejeme a dusíme skoro až do mäkka. Zatiaľ čo sa mäso dusí nakrájame papriku na hrubšie rezance,pokrájame chili papričky,očistíme cesnak-rozotrieme,konzervy dáme odkvapkať(fazuľu,kukuricu,rajčiny-pokrájame).Keď je mäso udusené pridáme všetko čo sme si pripravili a dusíme kým všetko nie je udusené.Môžeme pridať paradajkový pretlak-v rajčinách býva málo šťavy.Kto ste usilovný môžete si fazuľu namočiť a uvariť. Osolíme,pridáme tabasco,príp. čierne korenie-má to byť štipľavé-ale ako kto má rád. V tanieri jedlo ozdobíme cibuľou pokrájanou na kolieska,posypeme syrom a kopčekom smotany
Zuziana
08.06.05,20:08
Varila som, bol dobrý. Olizovali sa až za ušami.
pyton
19.06.05,17:08
http://www.naj.sk/hit?id=00012313;n=1Kto chce improvizovať, tak pre inšpiráciu niečo podobne lákavé: http://www.leeloo.sk/images/title-recepty.jpg


Chilli con carne


Toto jedlo pochádza z Lone Star State - Texasu a znamená "chilli s mäsom". Je to vlastne taký pikantný mexický guláš. Pripravuje sa z nakrájaného alebo mletého hovädzieho mäsa a chilli (čerstvé alebo sušené). Pôvodne sa do neho nepridávala fazuľa, ale ja osobne si to bez fazule nedokážem predstaviť. Mala by sa použiť veľká červená, ale dobre to chutí aj s bielou.

Čo potrebujeme: 300 g hovädzieho al. bravčového mäsa, 2 cibule, 1 konzerva fazule, petržlenová vňať, 2 dl zeleninového vývaru, 1 konzerva kukurice, 5 chilli papričiek, kečup, pretlak, soľ, cayenské korenie, olej

Ako na to: Cibuľu nakrájame na kolieska a opražíme na oleji spolu s chilli papričkami. Mäso nakrájame na hrubšie rezance a pridáme k cibuli. Opekáme za stáleho miešania. Keď je mäso opečené, chilli papričky vyberieme. Pridáme fazuľu, kukuricu, podlejeme vývarom. Od oka pridáme paradajkový pretlak. Môj trik je, že namiesto cukru pridáme sladký kečup. Podľa potreby rozriedime vodou alebo vývarom. Dochutíme cayenským korením, soľou a na záver petržlenovou vňaťou. Podávame s bielym pečivom, v kukuričnej placke, prípadne s kukuričnou alebo zemiakovou kašou.


A ako nádherne varia tieto deti:
:) http://www.roebourne.wa.edu.au/Harmony%20Day/Darius_and_Zac_cooking_Chilli_Con_Carne.jpg (http://www.roebourne.wa.edu.au/Harmony%20Day/Darius_and_Zac_cooking_Chilli_Con_Carne.jpg)
Šulgi
21.06.05,13:10
pyton, uz dlhsie sa chystam uvarit si Chilli con carne, len som nemohol zohnať cayenske korenie, uz ho mam od nejakej korenarky z jarmoku, ale kde ho normalne kupujes ty ak sa mozem opytat?
----------------------
Šulgi
Johanka
21.06.05,13:56
Cayenské korenie je dostať v potravinách, len je treba hladať medzi spústou iného korenia. Niečo podobné ako mexický guláš som varila podľa jedného receptu, kde sa jedlo nakoniec posypalo strúhaným syrom a surovou, nadrobno posekanou cibuľkou. Bolo to výborné !
pyton
21.06.05,18:42
Šulgi, asi tak, ako píše Johanka "v každých lepších potravinách":D

Ja to chilli tiež bežne nevarím, len sa odhodlávam:D . Momentálne mám obdobie cestovinových šalátov.:rolleyes::p
pyton
11.01.06,21:05
Mexické chilli
(pre 4 osoby)

--------------------------------------------------------------------------------

Potrebujete:

olej, 3 veľké cibule
1 - 2 celé hlavičky cesnaku
1 veľká paprika
1,2 l vody
300 g fazule
1 bobkový list
1 lyžička karí
1 lyžička bazalky
1 lyžička mletej červenej papriky
čili papričky, morská soľ
3 veľké paradajky
2 - 3 šálky paradajkovej šťavy
biely jogurt
Postup:

Vo väčšom hrnci na oleji opražíme nastrúhanú cibuľu, prelisovaný cesnak a pokrájanú papriku. Pridáme vodu, vopred namočenú fazuľu a korenia:
rozomletý bobkový list, karí, bazalku, mletú červenú papriku, čili papričky podľa chuti.
Osolíme morskou soľou a dusíme. Keď fazuľa začína mäknúť, pridáme pokrájané paradajky a paradajkovú šťavu.
Povaríme, až kým fazuľa celkom nezmäkne.
Môžeme podávať ochutené jogurtom a so šalátom.

Príloha:

Najštýlovejšou mexickou prílohou sú údajne kukuričné placky tortillas alebo opražené kukuričné placky tacos.
Ak by vám to však malo skomplikovať život, alebo dokonca odradiť od receptu, môžeme vás ubezpečiť, že jedlo je veľmi chutné aj s celozrnným chlebom, alebo celozrnnými cestovinami.

Použitá literatúra: Recepty na fajn časy,
MUDr. Igor Bukovský, PhD; JUDr. Erika Csekes

/ http://www.dobrezdravie.com/mexicke-chilli.html /
bv_alexandra
16.02.07,14:18
Cayenské korenie je dostať v potravinách, len je treba hladať medzi spústou iného korenia. Niečo podobné ako mexický guláš som varila podľa jedného receptu, kde sa jedlo nakoniec posypalo strúhaným syrom a surovou, nadrobno posekanou cibuľkou. Bolo to výborné !
Nájde sa niekto kto pozná tento guláš? viem že tam ide aj hrášok. ale neviem presný postup ako sa to varí? ;)
veget
16.02.07,14:35
Kto chce skúsiť nech kúpi v hypermarketoch "arabský chlieb" je s mexickým gulášom výborný. Tento arabský chlieb nakrájam na menšie kúsky, trošku pokvapkám plech olejom a na pár minút dám ohriať do rúry, len aby sa trošku do chrumkava opiekol, najviac 5 minút, je to fajn.
Danuša2
12.04.11,08:17
Cestoviny aké máte radi konzervovaná červená fazuľa , kukurica,kečup,korenie Chilli Con Carne robím ho bez mäsa ale môže sa dať aj mäso- kuracie,bravčové, hovädzie podľa chuti každého.Dám si variť cestovinu a behom varenia cestovín si podusím mrazenú kukuricu na troške oleja a zasypem korením ľahko opražim a zalejem kečupom a vodou s fazule s plechovky, keď je kukurica mäkká pridám fazuľu nechám ju trochu povariť a dochutím.Cestoviny scedím a pridám do pripravenej zmesi.Premiešam.Môže sa podávať aj pri delenej strave.Nie je to môj recept, dostala som ho.