ennee
05.12.08,14:11
Dobry den. Cca 18 rokov som clenkou SBD. Byt naskôr druzstevny bol odkupeny do os.vlastnictva pred viacerymi rokmi. SBD ostava ako spravca bytoveho domu. Byt darujem inemu rodinnemu prislusnikovi. Môzem aj nadalej ostat clenkou SBD ? Môze ma SBD nutit podpisat ziadost o vystupenie z SBD ? Ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu.....Poradte, prosim.
anonym222
05.12.08,17:06
Nevidím dôvod zotrvávať v družstve, ale ak chcete, môžte previesť členské práva na toho rodinného príslušníka, ktorému ste darovali byt.
ennee
09.12.08,10:43
Vie este niekto poradit ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu z SBD ? A hlavne by ma zaujimalo, ci môzem ostat clenkou aj ked byt uz nie je môj...v stanovach som sa o tom nedocitala...
Stanislav 1975
09.12.08,10:51
Vie este niekto poradit ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu z SBD ? A hlavne by ma zaujimalo, ci môzem ostat clenkou aj ked byt uz nie je môj...v stanovach som sa o tom nedocitala...
Keď byt následne predáš, alebo daruješ členkou družstva už automaticky NEBUDEŠ, tým, že byt už nieje tvoj automaticky znamená, že v družstve KONČÍŠ...
Stanislav 1975
09.12.08,10:52
Dobry den. Cca 18 rokov som clenkou SBD. Byt naskôr druzstevny bol odkupeny do os.vlastnictva pred viacerymi rokmi. SBD ostava ako spravca bytoveho domu. Byt darujem inemu rodinnemu prislusnikovi. Môzem aj nadalej ostat clenkou SBD ? Môze ma SBD nutit podpisat ziadost o vystupenie z SBD ? Ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu.....Poradte, prosim.
Jednoznačne nemožeš...
Stanislav 1975
09.12.08,10:58
Nevidím dôvod zotrvávať v družstve, ale ak chcete, môžte previesť členské práva na toho rodinného príslušníka, ktorému ste darovali byt.
Ani toto nieje možné, členom družstva može byť jedine osoba, ktorá od sbd byt odkúpila a už nikto iný...Ďalším predajom už členom sbd nebude nikto...
ennee
09.12.08,11:18
Keď byt následne predáš, alebo daruješ členkou družstva už automaticky NEBUDEŠ, tým, že byt už nieje tvoj automaticky znamená, že v družstve KONČÍŠ...
Automaticky znamena, ze nemusim podpisovat ziadne ziadosti,papiere, osobne tam zajst atd. ?
ennee
09.12.08,11:20
Ani toto nieje možné, členom družstva može byť jedine osoba, ktorá od sbd byt odkúpila a už nikto iný...Ďalším predajom už členom sbd nebude nikto...
Aj v tomto pripade je to nase SBD ine....clenstvo ponukaju osobe, ktorej som byt darovala.
Mária27
09.12.08,22:17
Vlastníctvo bytu a členstvo v družstve sú dve rozdielne záležitosti. Oni nemajú právo tvoje členstvo nikomu ponúkať.

Ak si sa stala vlastníčkou bytu, musela si zaplatiť znovu základný vklad, aby si zostala členkou. Asi si to tak urobila, lebo si členkou stále. Svoje členské práva a povinnosti môžeš, ale nemusíš previesť na niekoho iného, nielen na nového majiteľa bytu.

Členstvo v družstve znamená, že tam máš majetok vo výške tvojho podielu. Ten majetok družstva by sa pri zrušení družstva rozdelil medzi družstevníkov - celá hodnota, za ktorú by sa popredal (v trhovej cene). Ak by si ukončila členstvo za trvania družstva, mohla by si dostať vyrovnací podiel v účtovnej hodnote.
Rozdiel: hodnota jedného nebytového priestoru vo vlastníctve družstva je napr. reálne 1,5 mil. Sk, v účtovnej hodnote 80 tisíc Sk.

Ja osobne nevidím dôvod vystúpiť z družstva. Pýtajú od teba nejaké peniaze? V mnohých družstvách sa znižuje počet členov a tí zvyšní sa neskôr budú deliť. Ak chceš predať členstvo, tak si najprv zisti, za akú cenu sa to oplatí. V účtovnej hodnote by ti to vyšlo asi 15 tisíc (priemerné družstvo).
ennee
10.12.08,10:17
Vlastníctvo bytu a členstvo v družstve sú dve rozdielne záležitosti. Oni nemajú právo tvoje členstvo nikomu ponúkať.

Ak si sa stala vlastníčkou bytu, musela si zaplatiť znovu základný vklad, aby si zostala členkou. Asi si to tak urobila, lebo si členkou stále. Svoje členské práva a povinnosti môžeš, ale nemusíš previesť na niekoho iného, nielen na nového majiteľa bytu.

Členstvo v družstve znamená, že tam máš majetok vo výške tvojho podielu. Ten majetok družstva by sa pri zrušení družstva rozdelil medzi družstevníkov - celá hodnota, za ktorú by sa popredal (v trhovej cene). Ak by si ukončila členstvo za trvania družstva, mohla by si dostať vyrovnací podiel v účtovnej hodnote.
Rozdiel: hodnota jedného nebytového priestoru vo vlastníctve družstva je napr. reálne 1,5 mil. Sk, v účtovnej hodnote 80 tisíc Sk.

Ja osobne nevidím dôvod vystúpiť z družstva. Pýtajú od teba nejaké peniaze? V mnohých družstvách sa znižuje počet členov a tí zvyšní sa neskôr budú deliť. Ak chceš predať členstvo, tak si najprv zisti, za akú cenu sa to oplatí. V účtovnej hodnote by ti to vyšlo asi 15 tisíc (priemerné družstvo).

Nechcem vystupit z druzstva a ani nechcem predat clenstvo. Preto ma zaujimalo na co sa môzem odvolat a ci ma k tomu SBD môze niejako donutit. S pracovnickami na SBD nie je mozne rozumne komunikovat...vladne tam este hlboky socializmus. Nepytaju odo mna ziadne peniaze. Ziadaju podpisat ziadost o skoncenie clenstva.
Chobot
10.12.08,12:51
Nechcem vystupit z druzstva a ani nechcem predat clenstvo. Preto ma zaujimalo na co sa môzem odvolat a ci ma k tomu SBD môze niejako donutit. S pracovnickami na SBD nie je mozne rozumne komunikovat...vladne tam este hlboky socializmus. Nepytaju odo mna ziadne peniaze. Ziadaju podpisat ziadost o skoncenie clenstva.

Aké výhody má pre teba to členstvo v družstve?
ennee
10.12.08,13:04
Vyhody ziadne. Dôvody sukromne. Len stale netusim na co sa môzem odvolat pri komunikacii s pracovnikmi SBD.
hanelie
10.12.08,13:13
preštuduj si stanovy bytového družstva / toho, v ktorom si členkou /

tam sa dozvieš všetko o členstve
ennee
10.12.08,13:39
Prestudovala som si. Nenasla som odpoved. Stanovy co sa tyka clenstva su pripravene skôr na pripad, ze clen SBD vlastni druzstevny byt a situacie z toho vyplyvajuce..... Pozabudli na pripady, kedy clen SBD vlastni byt v osobnom vlastnictve...
Mária27
10.12.08,13:45
Členstvo v družstve upravuje obchodný zákonník. Ak je v ňom napísané, že ustanovenie bližšie určia stanovy, treba študovať aj stanovy. Stanovy však nesmú byť v rozpore so zákonom, ani ho rozšíriť.

Nedaj sa, nemusíš ho previesť. V tomto prípade je exaktne napísané, ako môžeš ukončiť členstvo:

§ 231

(1) Členstvo zaniká písomnou dohodou, vystúpením, vylúčením vyhlásením konkurzu na majetok člena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku člena alebo zánikom družstva.
(2) Vystúpením zaniká členstvo v čase určenom stanovami, najdlhšie však uplynutím šiestich mesiacov odo dňa, keď člen písomne oznámil vystúpenie predstavenstvu družstva.

(3) Člen môže byť vylúčený, ak opätovne a napriek výstrahe porušuje členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov uvedených v stanovách. Fyzická osoba môže byť vylúčená tiež, ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin, ktorý spáchala proti družstvu alebo členovi družstva. O vylúčení, ktoré sa musí členovi písomne oznámiť, rozhoduje, pokiaľ stanovy neurčujú inak, predstavenstvo. Proti rozhodnutiu o vylúčení má právo podať člen odvolanie na členskú schôdzu.

(4) Súd na návrh člena, ktorého sa rozhodnutie týka, vyhlási rozhodnutie členskej schôdze o vylúčení za neplatné, ak je v rozpore s právnymi predpismi alebo stanovami
ennee
10.12.08,14:09
Členstvo v družstve upravuje obchodný zákonník. Ak je v ňom napísané, že ustanovenie bližšie určia stanovy, treba študovať aj stanovy. Stanovy však nesmú byť v rozpore so zákonom, ani ho rozšíriť.

Nedaj sa, nemusíš ho previesť. V tomto prípade je exaktne napísané, ako môžeš ukončiť členstvo:

§ 231

(1) Členstvo zaniká písomnou dohodou, vystúpením, vylúčením vyhlásením konkurzu na majetok člena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku člena alebo zánikom družstva.
(2) Vystúpením zaniká členstvo v čase určenom stanovami, najdlhšie však uplynutím šiestich mesiacov odo dňa, keď člen písomne oznámil vystúpenie predstavenstvu družstva.

(3) Člen môže byť vylúčený, ak opätovne a napriek výstrahe porušuje členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov uvedených v stanovách. Fyzická osoba môže byť vylúčená tiež, ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin, ktorý spáchala proti družstvu alebo členovi družstva. O vylúčení, ktoré sa musí členovi písomne oznámiť, rozhoduje, pokiaľ stanovy neurčujú inak, predstavenstvo. Proti rozhodnutiu o vylúčení má právo podať člen odvolanie na členskú schôdzu.

(4) Súd na návrh člena, ktorého sa rozhodnutie týka, vyhlási rozhodnutie členskej schôdze o vylúčení za neplatné, ak je v rozpore s právnymi predpismi alebo stanovami

V nasich stanovach je uvedene :
1. Clenstvo v družstve zaniká:
A/ písomnou dohodou,
B/ vystúpením,
C/ smrtou clena, pokial jeho clenstvo neprejde na dedica,
D/ vylúcením,
E/ zánikom družstva,
F/ vyhlásením konkurzu na majetok clena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu na
majetok clena,
G/ prevodom bytu do vlastníctva, ak clen nepožiadal o clenstvo pri prevode bytu do
vlastníctva a nezaplatil nový základný clenský vklad .....
H/ pri zmene formy výkonu správy a ukoncení zmluvy o výkone správy medzi družstvom a
clenmi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov bytového domu.

Co sa tyka mna - vystupit nechcem, tlacia ma do toho oni...neviem preco ?, clenske povinnosti neporusujem, odsudena som nebola...
Chobot
10.12.08,14:17
V nasich stanovach je uvedene :
1. Clenstvo v družstve zaniká:
A/ písomnou dohodou,
B/ vystúpením,
C/ smrtou clena, pokial jeho clenstvo neprejde na dedica,
D/ vylúcením,
E/ zánikom družstva,
F/ vyhlásením konkurzu na majetok clena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu na
majetok clena,
G/ prevodom bytu do vlastníctva, ak clen nepožiadal o clenstvo pri prevode bytu do
vlastníctva a nezaplatil nový základný clenský vklad .....
H/ pri zmene formy výkonu správy a ukoncení zmluvy o výkone správy medzi družstvom a
clenmi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov bytového domu.

Co sa tyka mna - vystupit nechcem, tlacia ma do toho oni...neviem preco ?, clenske povinnosti neporusujem, odsudena som nebola...

Ešte pozri v stanovách, z akých dôvodov môžu člena vylúčiť z družstva. Ak ako dôvod "vlastníctvo vytu v osobnom vlastníctve" tam nie je, tak nemajú prečo ti ukončovať členstvo. Nech oni povedia, prečo a na základe čoho chcú, aby si členstvo ukončila.
ennee
10.12.08,14:27
Ešte pozri v stanovách, z akých dôvodov môžu člena vylúčiť z družstva. Ak ako dôvod "vlastníctvo vytu v osobnom vlastníctve" tam nie je, tak nemajú prečo ti ukončovať členstvo. Nech oni povedia, prečo a na základe čoho chcú, aby si členstvo ukončila.

Vylúcenie clena
1. Predstavenstvo rozhoduje o vylúcení clena družstva - nájomníka i vlastníka bytu :
A/ Ak závažným spôsobom alebo opätovne porušuje svoje clenské povinnosti urcené
zákonom alebo stanovami, alebo rozhodnutia orgánov družstva.
B/ Ak bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný cin, ktorý spáchal proti
družstvu, jeho majetku alebo clenom družstva.
C/ Užíva družstevný majetok tak, že družstvu vzniká znacná škoda alebo trpí, aby sa
majetok družstva takto užíval.
D/ Bud sám alebo tí, ktorí s ním bývajú hrubým spôsobom porušujú zásady
obcianskeho spolunažívania v družstve, najmä opätovne hrubo porušuje poriadok
v dome.
E/ Neplatí predpísané platby preddavkov a úhrad za plnenie poskytované s nájmom
i užívaním bytu celkom alebo z casti dlhšie ako 3 mesiace.
F/ Vlastným protiprávnym konaním sa trvale zbavil možnosti vykonávat clenské
práva a povinnosti.
G/ Ak vyvíja cinnost v rozpore so záujmami družstva.


...a chcu to z dôvodu, ze byt som darovala....neviem ci je to dôlezite, ale novy vlastnik o clenstvo zaujem nema..
hanelie
10.12.08,14:29
zatlač aj ty na nich - nech ti to dajú písomne, na základe čoho máš vystúpiť,
na úradoch sa vôbec neoplatí dohadovať - tam môže existovať jedine písomný styk / korešpondenciu odkladať a z odpovedí si robiť kópie :)
Mária27
10.12.08,14:35
To C) pri zániku je v ďalšom paragrafe. Ale H) je protiprávne, to sa môže hocikto ohradiť a na súde to družstvo prehrá.


Pri vylúčení E) platí pri nájme bytu, nie pri vlastníctve - tam môžu konať už len spoluvlastníci. C) sa týka tiež len tých, čo majú nájom družstevného bytu.

Aký dôvod uviedli na to, že ťa nútia ukončiť členstvo? Ak ťa iba žiadajú, odpíš, že nesúhlasíš s prevodom a zostávaš členkou.
ennee
10.12.08,15:03
Vyzvali ma minuly tyzden - telefonicky!!, aby som sa dostavila podpisat im ukoncenie clenstva. Kedze som nebola pripravena (cim argumentovat a ako reagovat) odmietla som a poziadala som ich, aby mi ten papier poslali postou. Cakam na to a predpripravujem sa :)
Ak to bude len ziadost, budem postupovat ako mi poradila Maria27
jurcakova
21.12.08,12:01
Po prevedeni bytu inej osobe by som velmi zvazovala, ci ostat clenom druzstva alebo nie.
Clen druzstva sa totiz podiela na strate a na zisku druzstva. O rozdelovani zisku som na Slovensku este nepocula, o strate druzstva uz ano.
Vyrovnanie s odchadzajucim druzstevnikom sa na Slovensku nekona, nie je politicka vola k prijatiu takehoto zakona.
Takze si polozme otazku, co mi dalsie zotrvanie v SBD prinesie? Mozno prekvapenie v podobe prispevku na vyrovnanie straty hospodarenia.
anonym222
21.12.08,21:06
Možno ste si tu nikto nevšimol, ale stanovy družstva ennee nikde nehovoria o členoch družstva, ktorí nemajú žiadny vzťah k bytu, teda nie sú nájomcom, ani vlastníkom, tak ako je teraz ennee. Je tu teda otázka, či môže vôbec taký člen existovať? Enny by sa mohla teoreticky uchádzať o pridelenie nového bytu.
Myslím že nie je problém previesť členstvo na nového vlastníka. Ak ho tento nechce, treba asi vystúpiť a družstvo vám vyplatí váš podiel (asi v účtovnej hodnote).
Ofélia
02.03.09,14:16
Začínam sa zaoberať členstvom v družstve a o tom že podiel na zisku §236 obch. Zak. za 30 rokov existencie nikto nevidel. Prosím Vás vie mi niekto poradiť? Ako nájomcovia náš ZČV v družstve bol 24 046 SK, v roku 2001 sme šli do vlastníctva ale v zmluve som našla len že sme členmi zostali. Ako vlastníci sme doplatili anuity bytu 19 000Sk. , nejakú transformáciu 500 SK a poplatok 100SK? Čo sa asi stalo z našim základným členským vkladom? V stanovách je :
čl. 21
Fondy družstva
1. Družstvo vytvára nedeliteľný fond, fond základných
členských vkladov (ďalej ZČV), fond členských vkladov
(ďalej ČV), sociálny fond, fond prevádzky, údržby
a opráv, prípadne iné zabezpečovacie fondy.
2. Tvorba a použitie fondov sa riadia legislatívou danými
predpismi, týmito stanovami, štatútmi fondov,
uzneseniami orgánov družstva.
3. Zostatky všetkých fondov sa delia ku dňu rozdelenia
družstva medzi nástupnícke právne subjekty.
čl. 22
Základné imanie
1. Základné imanie družstva tvorí súhrn vstupných vkladov
podľa čl. 3 ods. 7.
2. Zapisované základné imanie družstva je 50 000,- Sk.
3. Fond vstupných vkladov sa tvorí u novoprijatých členov
zložením vstupného vkladu pri vstupe do družstva vo
výške schválenej predstavenstvom vo vnútrodružstevnej
smernici. Právo na vrátenie pri zrušení členstva zostáva
zachované. K termínu 01.01. 1992 vytvorilo družstvo
fond vstupných členských vkladov vyčlenením
finančných prostriedkov zo základného fondu družstva
vo výške 50 000,- Sk. V prípade zrušenia členstva ktoré
členovi vzniklo pred týmto termínom, nevzniká členovi
družstva nárok na vyplatenie vstupného vkladu.
čl. 23
Nedeliteľný fond ( § 235 Obch. zák.)
1. Ku dňu účinnosti týchto stanov tvorí počiatočnú výšku
nedeliteľného fondu čiastka rovnajúca sa 25 000,- Sk,
čo je 50 % zapisovaného základného imania.
2. Nedeliteľný fond sa nemôže počas trvania družstva
použiť na rozdelenie medzi členov.
čl. 24
Fond základných členských vkladov a fond členských
vkladov
Prostriedky fondu sa použijú účtovne pri prevode bytu do
osobného vlastníctva člena pri odúčtovaní hodnoty bytu
z majetku družstva vo výške evidovanej na konte člena.
čl. 25
Fond družstevnej bytovej výstavby
1. Zdroje fondu sa použijú účtovne pri prevode bytu do
osobného vlastníctva člena pri odúčtovaní hodnoty
bytu z majetku družstva.
2. Fond sa eviduje samostatne v účtovnej evidencii až do
vyčerpania zdrojov.

Mám tomu rozumieť tak že mi vklad prepadol čl 24.
Mária27
02.03.09,15:55
Základné členské vklady tvoria základné imanie družstva. Základné členské vklady boli súčasťou členského podielu a vošli do hodnoty bytu, preto pri prevode bytu do vlastníctva, ak si chcela zostať členkou družstva, si musela znovu uhradiť členský vklad. Teraz to bude asi tých 500 Sk.

Obch zák. § 223
(1) Základné imanie družstva tvorí súhrn členských vkladov, na ktorých splatenie sa zaviazali členovia družstva.

zák. o vlastníctve bytov § 17
(7) Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva člena bytového družstva, ktorý je jeho nájomcom, je člen povinný uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver s príslušenstvom pripadajúci na tento byt. Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú týmto zákonom dotknuté. 7)
Lianka
02.03.09,16:16
Možno ste si tu nikto nevšimol, ale stanovy družstva ennee nikde nehovoria o členoch družstva, ktorí nemajú žiadny vzťah k bytu, teda nie sú nájomcom, ani vlastníkom, tak ako je teraz ennee. Je tu teda otázka, či môže vôbec taký člen existovať? Enny by sa mohla teoreticky uchádzať o pridelenie nového bytu.
Myslím že nie je problém previesť členstvo na nového vlastníka. Ak ho tento nechce, treba asi vystúpiť a družstvo vám vyplatí váš podiel (asi v účtovnej hodnote).

Anonym, toho je velmi optimisticky predpoklad. Ako pise Ofelia, zisk roky nikto nevidel.

Poziadat o pridelenie noveho bytu - no poziadat mozes vzdy, ale asi by bolo naivne si mysliet, ze ho aj dostanes...

Druzstvo nevyplati ziaden podiel. (Aspon som o tom este v reale nepocula.)

Ked som kupovala byt, ktory bol druzstevny, velmi rychlo som sa rozhodla, ci vstupit alebo nevstupit do druzstva, Jedina vyhoda bola, ze som udajne nemusela platit DPH z poplatku za spravu (asi 20 Sk mesacne), za to sa vsak ako clen podielam na strate. Takze som sa bez vahania rozhodla... Okrem toho to druzstvo, ktore nam dodnes robi spravu, pre nas nic neurobilo a vola vymenit spravcu je medzi starsimi (najmä vekom) obyvatelmi bytovky nulova. :(
Ofélia
02.03.09,16:26
To znamená že základný členský vklad 24 ...tis prepadlo pri prevode do vlastníctva v prospech družstva a to zrejme aj s podielom na zisku....hovorím dobre? A môžu stanoví určiť že zisk družstvo použije na odvody do poisťovní a dane, prípadne predstavenstvo odsúhlasí zveladenie zariadenia?
Mária27
02.03.09,16:28
Po prevedeni bytu inej osobe by som velmi zvazovala, ci ostat clenom druzstva alebo nie.
Clen druzstva sa totiz podiela na strate a na zisku druzstva. O rozdelovani zisku som na Slovensku este nepocula, o strate druzstva uz ano.
Vyrovnanie s odchadzajucim druzstevnikom sa na Slovensku nekona, nie je politicka vola k prijatiu takehoto zakona.
Takze si polozme otazku, co mi dalsie zotrvanie v SBD prinesie? Mozno prekvapenie v podobe prispevku na vyrovnanie straty hospodarenia.

Na strate družstva sa podielaš výškou stanovenou stanovami. U nás je to max. 200 Sk, ale ešte sme to nikdy nehradili. Naopak, teraz robíme rekonštrukcie a už si budeme aj deliť zisk, lebo už nerealizujeme žiadne nové stavby.

§ 222


(1) Družstvo je právnickou osobou. Za porušenie svojich záväzkov zodpovedá celým svojím majetkom.

(2) Členovia neručia za záväzky družstva. Stanovy môžu určiť, že členovia družstva alebo niektorí z nich majú na základe rozhodnutia členskej schôdze voči družstvu do určitej výšky uhradzovacie povinnosti presahujúce členský vklad na krytie strát družstva.
Mária27
02.03.09,16:29
Možno ste si tu nikto nevšimol, ale stanovy družstva ennee nikde nehovoria o členoch družstva, ktorí nemajú žiadny vzťah k bytu, teda nie sú nájomcom, ani vlastníkom, tak ako je teraz ennee. Je tu teda otázka, či môže vôbec taký člen existovať? Enny by sa mohla teoreticky uchádzať o pridelenie nového bytu.
Myslím že nie je problém previesť členstvo na nového vlastníka. Ak ho tento nechce, treba asi vystúpiť a družstvo vám vyplatí váš podiel (asi v účtovnej hodnote).

Stanovy hovoria všade o členoch družstva a na niektorých miestach aj o nájomcoch družstevných bytov.
Mária27
02.03.09,16:34
To znamená že základný členský vklad 24 ...tis prepadlo pri prevode do vlastníctva v prospech družstva a to zrejme aj s podielom na zisku....hovorím dobre? A môžu stanoví určiť že zisk družstvo použije na odvody do poisťovní a dane, prípadne predstavenstvo odsúhlasí zveladenie zariadenia?

Keď dokončili váš dom, určili ti konečnú výšku členského podielu, ty si však celý podiel neradila, ale o základný vklad menej - či už si doplácala, alebo mala preplatok. Takže sa ti nestratil.

Družstvo je právnická osoba a hospodári so ziskom ako každá firma. Rozdelenie zisku sa schvaľuje na zhromaždení delegátov spolu s účtovnou závierkou.
A vôbec, mávali ste zisk alebo stratu? Družstva mávajú často stratu, lebo dávajú členom rôzne úľavy, odpúšťajú penále ... ale môže ísť aj o plánovanú stratu - kvôli odvodom.
Ofélia
02.03.09,16:41
No pokiaľ na schôdzi predstavenstvo čítalo : minuly rok mali 12 mil. zisku.
uľavy nemáme žiadne akurát poplatku na správe ale na všetkom inom zarabaju............
Mária27
02.03.09,16:46
No pokiaľ na schôdzi predstavenstvo čítalo : minuly rok mali 12 mil. zisku.
uľavy nemáme žiadne akurát poplatku na správe ale na všetkom inom zarabaju............

Ale si to nemôžu zobrať členovia predstavenstva. Mono ich investujú, možno idú na úhradu minulej straty ... Delegáti schvaľujú rozdelenie zisku, predstavenstvo to len navrhuje.

Nemáte náhodou aj nižšie poplatky za správu ako nečlenovia? My máme - členom sa nekalkuluje zisk.
Ofélia
02.03.09,16:50
Veď práve za delegátov su vždy zvolené dôchodkyne, ktoré ani nevedia za čo dvíhajú ruky ako delegatka, sama nič nezmôžem akurát bude jeden hlas proti!
Mária27
02.03.09,16:55
Veď práve za delegátov su vždy zvolené dôchodkyne, ktoré ani nevedia za čo dvíhajú ruky ako delegatka, sama nič nezmôžem akurát bude jeden hlas proti!

Musíš ostatných presvedčiť argumentmi. Ale najskôr sa musíš naučiť príslušné zákony a stanovy - a rozumieť im.
Neurážaj dôchodcov, lebo tak ako mladí, aj dôchodcovia sú aj znalí aj neznalí problematiky. A majú veľa skúseností, chodia tam dlhšie ako ty, na mnohé veci sa nemusia pýtať. By si sa divila, čo všetko vedia vyčítať z ročnej účtovnej závierky!
workerka
03.03.09,18:48
Možno ste si tu nikto nevšimol, ale stanovy družstva ennee nikde nehovoria o členoch družstva, ktorí nemajú žiadny vzťah k bytu, teda nie sú nájomcom, ani vlastníkom, tak ako je teraz ennee. Je tu teda otázka, či môže vôbec taký člen existovať? Enny by sa mohla teoreticky uchádzať o pridelenie nového bytu.
Myslím že nie je problém previesť členstvo na nového vlastníka. Ak ho tento nechce, treba asi vystúpiť a družstvo vám vyplatí váš podiel (asi v účtovnej hodnote).

Práve som to chcela napísať, že členstvo v bytovom družstve je viazané k užívanému bytu. Nemôže teda existovať člen družstva bez bytu. Bytové družstvá boli založené za účelom uspokojovania bytových potrieb svojich členov, za účelom vykonávania správy obytných domov v ktorých sa nachádzajú byty vo vlastníctve družstva, občanov, príp. iných subjektov. Členonm družstva môže byť fyzická osoba staršia ako 18 rokov s trvalým pobytom na území SR. Takže členstvo v družstve je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, najmä bytu.
Pokiaľ byt bol prevedený z majetku družstva do majetku fyzických osôb v zmysle zák.182/1993, členstvo týmto prevodom zaniklo a mnohé družstvá znovu ponúkli vlastníkom stať sa členmi družstva, čo aj mnohí vlastníci využili, pretože hlavnou výhodou člena družstva je, že všetky služby, ktoré pre užívateľov a vlastníkov bytov obstaráva je na neziskovom princípe. Pre nečlenov všetky služby poskytované v súvislosti so správou bytov vykonáva družstvo na ziskovom princípe. Toť asi jediná výhoda medzi členom a nečlenom. Samozrejme člen sa podieľa na hospodárení a ak má družstvo zisk alebo stratu, malo by zhromaždenie delegátov ako najvyšší orgán rozhodnúť o rozdelení zisku, príp. z čoho sa uhradí strata. Rozhodne fyzická osoba, ktorá už nie je vlastníkom bytu v dome, ktorému správu vykonáva bytové družstvo nemá dôvod ostávať naďalej v družstve. Prechodom vlastníctva na ďalšiu fyzickú osobu zaniká členstvo v družstve predchádzajúcemu vlastníkovi bytu. Nevidím teda dôvod, prečo chcú na družstve dávať podpisovať dohodu o ukončení členstva, keď toto členstvo zaniká automaticky predajom bytu ďalšiemu vlastníkovi. Nechápem ..
Mária27
03.03.09,19:15
Práve som to chcela napísať, že členstvo v bytovom družstve je viazané k užívanému bytu. Nemôže teda existovať člen družstva bez bytu. Bytové družstvá boli založené za účelom uspokojovania bytových potrieb svojich členov, za účelom vykonávania správy obytných domov v ktorých sa nachádzajú byty vo vlastníctve družstva, občanov, príp. iných subjektov. Členonm družstva môže byť fyzická osoba staršia ako 18 rokov s trvalým pobytom na území SR. Takže členstvo v družstve je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, najmä bytu.
Pokiaľ byt bol prevedený z majetku družstva do majetku fyzických osôb v zmysle zák.182/1993, členstvo týmto prevodom zaniklo a mnohé družstvá znovu ponúkli vlastníkom stať sa členmi družstva, čo aj mnohí vlastníci využili, pretože hlavnou výhodou člena družstva je, že všetky služby, ktoré pre užívateľov a vlastníkov bytov obstaráva je na neziskovom princípe. Pre nečlenov všetky služby poskytované v súvislosti so správou bytov vykonáva družstvo na ziskovom princípe. Toť asi jediná výhoda medzi členom a nečlenom. Samozrejme člen sa podieľa na hospodárení a ak má družstvo zisk alebo stratu, malo by zhromaždenie delegátov ako najvyšší orgán rozhodnúť o rozdelení zisku, príp. z čoho sa uhradí strata. Rozhodne fyzická osoba, ktorá už nie je vlastníkom bytu v dome, ktorému správu vykonáva bytové družstvo nemá dôvod ostávať naďalej v družstve. Prechodom vlastníctva na ďalšiu fyzickú osobu zaniká členstvo v družstve predchádzajúcemu vlastníkovi bytu. Nevidím teda dôvod, prečo chcú na družstve dávať podpisovať dohodu o ukončení členstva, keď toto členstvo zaniká automaticky predajom bytu ďalšiemu vlastníkovi. Nechápem ..

Vidím, že nechápeš, lebo už prvé tvoje vety sú v prítomnom čase omyl. Posledný zákon (176/1990), podľa ktorého bolo členstvo viazané na byt alebo čakania na byt, zrušil obchodný zákonník v roku 1991. Odvtedy sa všetky družstvá riadia obchodným zákonníkom a bytové družstvá majú len v dvoch paragrafoch odlišnosť. Potom prišiel zákon 42/1992, ktorý chcel vyporiadať majetok družstiev - u bytových odovzdať byty a nebytové priestory. Avšak všetci ľudia nevyužili polročnú lehotu, takže aj bytové družstvá (ako aj iné) fungujú ďalej. Zákon 182/1993 potom zaviedol prevod bytov aj od iných subjektov a podrobnejšie upravil prevody a fungovanie domov.

Práve preto, že ľudia nerozobrali majetok družstva v roku 1992, družstvo s týmto majetkom podniká podobne ako obchodné spoločnosti. A každý družstevník tam má účasť. Nakoľko obchodný zákonník zatiaľ neumožňuje družstevníkom získať trhovú hodnotu svojho podielu počas existencie družstva, mnohí čakajú na jeho zánik. Zatiaľ družstvo podniká - najmä v činnosti jemu najbližšej - v správe bytových domov a prenajímaní nebytových priestorov.
workerka
03.03.09,19:40
Mária,
nevidím žiadny majetok s ktorým hospodári družstvo pani, ktorá svoj byt predala ďalšiemu vlastníkovi. Neviem si predstaviť, čo by ona ako fyzická osoba bez podielu by mohla chcieť. Čím bude vyjadrený jej podiel v družstve? Zaplatí znovu základný členský vklad - to asi bude musieť, lebo zaplatenie základného členského vkladu je hmotnoprávnou podmienkou vzniku členstva a jeho trvania v bytovom družstve. Stanovy bytového družstva majú možnosť riešiť podmienky vzniku a zániku členstva v družstve mimo splatenia základného členského vkladu, takže ak to je riešené v stanovách jej bytového družstva musí sa riadiť týmto.
Mária27
04.03.09,11:54
Keď nevieš ani ako je vyjadrený podiel v družstve, tak nemusíš za každú cenu radiť.

Tí družstevníci, ktorí problematike rozumia, len čakajú, kedy ostatní povystupujú a potom si majetok rozdelia.
jarecko
22.04.09,22:08
Cital som tuto diskusiu a ked sa mam vyjadrit co sa tyka bytoveho druzstevnictva najlepsie prispevky bliziace sa realite tu prezentovala Mária27, chcel by som doplnit, ze v dnesnej dobe ma kazde bytove druzstvo svoje samostatne stanovy, ktore nesmu odporovat Obchodnemu zakoniku a oproti inym druzstvam mozu mat mierne odlisnosti, preto clenstvo v druzstve je treba posudzovat podla konkretnych stanov toho ktoreho druzstva. Co sa tyka majetku druzstva je potrebne rozlisovat spolocny majetok vsetkych clenov druzstva ako napr. Budova kde ma sidlo druzstvo a ostany majetok zapisany na Listoch vlastnictva v prospech druzstva a majetkom drusztva, ktorym su neodpredane byty druzstva v bytovych domoch nateraz v uzivani najomcov clenov druzstva. Predstavme si modelovu situaciu, ze raz nastane cas, kedy v jednotlivych bytovych domoch druzstva budu vsetky byty odpredane do vlastnictva ich doterajsich najomcov a v majetku druzstva ostane uz len ten spolocny a ten si v koncnom dosledku mozu rozdelit ti co tam budu pri koryte, ked vsetci ostatni alebo velka vecsina pri kupe bytu v clenstve pokracovat nebudu. Rozdiel v clenstve medzi najomcom a vlastnikom bytu je, ze najomca musi byt povine clenom druzstva inac by nemohol uzivat byt. Vlastnik bytu clenom moze zostat alebo nemusi je to na jeho voli.
anonym222
23.04.09,16:16
Stotožňujem sa s príspevkami Márie aj Jarečka. Napadla ma však takáto hypotetická otázka:
Predpokladám, že sa postupne väčšina bytov prevedie do OV, avšak ostane nejaké minimálne percento. Sú totiž nájomcovia, ktorí nedajú ani 10 euro keď nemusia. Čo sa stane, ak ostane v družstve mizivé percento nájomcov a zároveň družstvo prestane vykonávať správu pôvodných bytov, pretože väčšina vlastníkov si vyberie nového správcu, resp. vytvorí ZVB ? Čo sa stane s takýmto družstvom? Nemá už veľmi ako tvoriť zisk. Družstvo bude musieť platiť novému správcovi za správu družstevných bytov. Zruší sa takéto družstvo? Čo potom zvyšní nájomcovia. Tých pár zvyšných členov asi neuživí takéto družstvo? Aký je váš názor?
Mária27
23.04.09,17:02
Naše družstvo žije z prenájmu nebytových priestorov, ktoré vlastní.

Ak družstvo stratí význam, družstevníci rozhodnú o jeho likvidácii. Posledným nájomcom potom nezostane nič iné, len si byty odkúpiť. Ak nepožiadajú o odkup, byty sa predajú inému a oni dostanu svoj členský a zostatkový podiel. Budú nájomcami iných.
anonym222
23.04.09,18:51
Naše družstvo žije z prenájmu nebytových priestorov, ktoré vlastní.

Ak družstvo stratí význam, družstevníci rozhodnú o jeho likvidácii. Posledným nájomcom potom nezostane nič iné, len si byty odkúpiť. Ak nepožiadajú o odkup, byty sa predajú inému a oni dostanu svoj členský a zostatkový podiel. Budú nájomcami iných.

Likvidácia je logické riešenie, ale ak by aj vtedy odmietli poslední nájomcovia byty odkúpiť, to by znamenalo, že nový vlastník by kúpil veľmi lacné byty, avšak s nájomcami, ktorých by sa ťažko zbavil. Ibaže by sa zrušila regulácia nájomného.

Ináč ešte jedna otázka k vášmu družstvu: tie nebytové priestory sú v bytových domoch? Potom by mali byť vo vlastníctve vlastníkov bytov. Ak nie sú v bytových domoch, z akých peňazí sú postavené?
Mária27
23.04.09,20:08
Likvidátor sa snaží predať veci za reálnu cenu.

Prečo si myslíš, že všetky nebytové priestory v bytových domoch by mali vlastniť vlastníci bytov? Vzťahuje sa to len na niektoré.

My máme nebytové priestory aj v bytových domoch, aj samostatné. Stavebné bytové družstvá stavali aj také stavby, na ktoré sa neskladali členské podiely. Družstvo má aj vlastné prostriedky. Členské podiely boli skladané len na nebytové priestory: garáže a ateliery. Napr. na obchody prispievali štátne podniky, potom neplatili nájom len služby.
anonym222
23.04.09,20:16
My máme nebytové priestory aj v bytových domoch, aj samostatné. Stavebné bytové družstvá stavali aj také stavby, na ktoré sa neskladali členské podiely. Družstvo má aj vlastné prostriedky.
Samozrejme, ale na týchto prostriedkoch majú potom podiel jednotliví členovia, a mal by sa medzi nich deliť aj zisk z prenájmu týchto nehnuteľnosti, nie ako to je napr. u nás, že zisk družstva sa delí iba medzi orgány družstva. Samozrejme aj medzi delegátov ZD, ktorí to musia odhlasovať na schôdzi ZD.
jarecko
23.04.09,21:10
anonym222
Ja by som chcel vidiet tych s prebacenim somarov, ktori by mali splatenu anuitu za druzstevny byt a by neurobili formalny krok to jest nepodali si ziadost o prevod dr. bytu do osobneho vlastnictva, kde by len za nejake notarske poplatky atd., u nasho druzstva to cinilo nieco cez byvalych 1000 Sk, ziskali byt do vlastnictva. Druzstevne byty sa priebezne stale odkupuju najomcami do OV, su taki co cakaju na uplne splatenie anuity, ale su aj taki, ktori necakaju na poslednu splatku a chcu mat istotu v podobe zapisu na Liste vlastnictva. Pokial nebudu mat osobni vlastnici v jednotlivych bytovych domoch druzstva dvojtretinovu vecsinu spravcu nezmenia a preto druzstva este ziju a spravuju byty zmiesanym systemom clensko-vlastnickym, kde miesaju do spravy stanovy druzstva a zakon o vlastnictve bytov, neda sa sa tym nic robit nakolko k odpredaju bytov dochadza priebezne, nebol zakonom stanoveny ziadny termin do ktoreho by sa to malo stat ako napriklad ked dochadzalo k odpredaju bytov do osobneho vlastnictva u obecnych bytov. Preto su oni v sprave bytov uz inde, zakladaju si spolocenstva alebo menia spravcov, kdezto u druzstevnych bytoch to este nejaky ten rok potrva, kym sa to bude dat, aspon v nasom druzstve.
Mária27
24.04.09,06:31
Samozrejme, ale na týchto prostriedkoch majú potom podiel jednotliví členovia, a mal by sa medzi nich deliť aj zisk z prenájmu týchto nehnuteľnosti, nie ako to je napr. u nás, že zisk družstva sa delí iba medzi orgány družstva. Samozrejme aj medzi delegátov ZD, ktorí to musia odhlasovať na schôdzi ZD.

Je to inak. Zisk družstva je ako zisk podniku. O jeho rozdelení a použití sa rozhoduje na zhromaždení delegátovpodľa § 239 ods. 4 písm. d) obch.zákonníka, ale sa nemôže rozdeliť medzi niektorých jednotlivcov. Zisk ide na stratu minulých období, na obnovu ... vždy je ho kam dať.

Ak sa delí zisk medzi členov, je to § 236 obch. zákonníka, pričom sa vždy musí vychádzať z podielu. My máme napr. v stanovách rozdiel, že sa berie do úvahy aj to, koľko rokov má družstevník vklad v družstve.

§ 236
Rozdelenie zisku


(1) Na určení zisku, ktorý sa má rozdeliť medzi členov, sa uznáša členská schôdza pri prerokovaní individuálnej účtovnej závierky.

(2) Ak zo stanov nevyplýva niečo iné, určí sa podiel člena na zisku určenom na rozdelenie medzi členov pomerom výšky jeho splateného vkladu k splateným vkladom všetkých členov; u členov, ktorých členstvo v rozhodnom roku trvalo len časť roka, sa tento podiel pomerne kráti.

(3) Stanovy družstva alebo uznesenie členskej schôdze, ak to stanovy pripúšťajú, môžu určiť iný spôsob vymedzenia podielu člena na zisku, ktorý sa má rozdeliť medzi členov.
sito
24.04.09,14:43
anonym222
Pokial nebudu mat osobni vlastnici v jednotlivych bytovych domoch druzstva dvojtretinovu vecsinu spravcu nezmenia a preto druzstva este ziju a spravuju byty zmiesanym systemom clensko-vlastnickym, kde miesaju do spravy stanovy druzstva a zakon o vlastnictve bytov, neda sa sa tym nic robit nakolko k odpredaju bytov dochadza priebezne, nebol zakonom stanoveny ziadny termin do ktoreho by sa to malo stat ako napriklad ked dochadzalo k odpredaju bytov do osobneho vlastnictva u obecnych bytov. Preto su oni v sprave bytov uz inde, zakladaju si spolocenstva alebo menia spravcov, kdezto u druzstevnych bytoch to este nejaky ten rok potrva, kym sa to bude dat, aspon v nasom druzstve.


Bez tých dvoch tretín sa vlastníci nepohnú, ďalej. No, ak aj majú dve tretiny a nechajú sa ovplyvňovať bývalým vlastníkom, Družstvom, teda konkrétnymi osobami, ktoré ho vedú, majú takú správu, akú si vybrali, alebo zaslúžia. Príklad : V novembri sme sa dohodli, že od 1.1. 2009 žiadame správcu zvýšiť poplatok do do SFO v sume 10 Sk. na jeden m2 .

Dodnes platíme do SFO podľa pôvodného rozhodnutia. Asi to tam nemá kto spraviť, alebo na naše rozhodnutie se.. a aj na naše vlastníctvo bytov. Je to úbohe, že 41 zo 42 bytov sú vo vlastníctve a väčšine to asi vyhovuje. V takomto prípade to nepotrvá nejaký ten rok, ale roky.

Predseda nie je zamestnancom družstva, no zamestnancami sú členovia jeho rodiny. Na zhromaždení delegátov väčšina dselegátov súhlasí s jeho spôsobom vedenia družstva, teda majetku družstevníkov, ktorí sú zároveň vlstníci bytov, no a tým vlastne vyslovujú aj spokojnosť so správou domu, ktorého vlastníci ich delegovali. Kto s tým pohne, ak nie vlastníci byov?

Majetok družstva: Budova strediska, auta, počítače, údržbárske stroje, náradie, neprevedené byty. Možno ešte niečo iné.

V stanovách môže byť dohodnuté všeličo, aj to že, predajom bytu členstvo zaniká, a tým aj podiel na majetku družstva, alebo má nárok len na základný členský vklad, 500 Sk. Zostať členom, alebo nezostať? Treba si preštudovať stanový konkrétneho družstva a zvážiť "Byť, či nebyť"? To je otázka!
anonym222
24.04.09,17:00
anonym222
Ja by som chcel vidiet tych s prebacenim somarov, ktori by mali splatenu anuitu za druzstevny byt a by neurobili formalny krok to jest nepodali si ziadost o prevod dr. bytu do osobneho vlastnictva, kde by len za nejake notarske poplatky atd., u nasho druzstva to cinilo nieco cez byvalych 1000 Sk, ziskali byt do vlastnictva.
Uvedom si však že byty, ktoré boli postavené tesne pred r.1989 budú ešte skoro 20 rokov anuitu splácať. Aj keď sú to väčšinou smiešne sumy, poznám ľudí, ktorí to nie sú ochotní splatiť.
Všetko ostatne, čo si uviedol, je mi samozrejme úplne jasné.
anonym222
24.04.09,17:09
Je to inak. Zisk družstva je ako zisk podniku. O jeho rozdelení a použití sa rozhoduje na zhromaždení delegátovpodľa § 239 ods. 4 písm. d) obch.zákonníka, ale sa nemôže rozdeliť medzi niektorých jednotlivcov. Zisk ide na stratu minulých období, na obnovu ... vždy je ho kam dať.

Ak sa delí zisk medzi členov, je to § 236 obch. zákonníka, pričom sa vždy musí vychádzať z podielu. My máme napr. v stanovách rozdiel, že sa berie do úvahy aj to, koľko rokov má družstevník vklad v družstve.

Mária, viem ako by to malo byť, a viem ako to je. U nás sa napr. malá časť zisku po zdanení prevedie do nedeliteľného fondu, malá časť sa investuje a najväčšia časť zisku sa rozdelí vo forme mimoriadnych odmien medzi orgány družstva.
Mária27
24.04.09,17:35
Nenadávajte na to, čo si schválite.
jarecko
24.04.09,17:52
sito!
V bytovych domoch, kde byty presli do osobneho vlastnictva napr. byvale obecne vo vecsine a ine okrem druzstevnych sa sprava bytov vykonava vylucne podla Zakona o vlastrnictve bytov c.182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov a aj sa tak ma, iba v druzstevnych bytovych domoch, kde maju este druzstva vecsinu bytoch vo vlastnictve sa snazia do spravy miesat clensky princip v druzstve to jest existuju nadalej samospravy,funkcie predsedov samosprav atd. je to tak aj v takych pripadoch, kde uz vlastnici maju vecsinu a je im jedno co sa robi v ich bytovom dome, lebo su tak ovplyvneni zo strany druzstva, ze vsetko co im druzstvo predlozi voci tomu nic nemaju. Tak vyzera, ze je to aj tvoj pripad. Vo vasom bytovom dome, kde ste vo vecsine by ste uz nemali dovolit druzstvu aby vam diktovalo podmienky spravovania domu (papierovo ste vlastnici, ale realene ste vazali druzstva). Podla zakona o vlastnictve bytov pokial nemate svoje spolocenstvo vlastnikov bytov a spravu domu vam vykonava nadalej druzstvo by ste mali mat v dome podla § 8a bod 4 a dalsie body toho zakona zvoleneho ,, Zastupcu vlastnikov bytov,, kde je napisane co je jeho ulohou. Moze zvolat schodzu vlastnikov bytoveho domu na zaklade ziadosti 1/4 vlastnikov bytov v bytovom dome (§ 11a), moze kontrolovat ci splnomocnena osoba v zastupeni vlastnika ma original splnomocnenie pre ucast na schodzi vlastnikov (§14 bod 5) atd. Este raz zdoraznujem na spravu domu je rozhodujuca ,, schodza vlastnikov,, a nie schodza clenov bytoveho druzstva v prislusnom dome.

Schodza vlastnikov bytov v dome riesi otazky spravovania bytoveho domu ako napr. schvalenie zmluvy o vykone spravy atd podla zakona o vlastnictve bytov.

Schodza clenov bytoveho druzstva v bytovom dome riesi otazky cinnosti druzsva ako pravnickej osoby podla stanov druzstva v konkretnom dome napr. volbu delegatov na schodzu (zhromazdenie) celeho druzstva.

Ako pisem vysie v druzstevnych domoch je to vsetko domotane clensko-vlastnicky. Asi to tak druzstvam vyhovuje a vlastnici bytov mozno pre nezaujem a neznalost svojich prav nic nenamietaju a zivot ide dalej.
Napisem pohlad na spravu bytov zo svojho druzstva.
V nasom druzstve su domy, kde je nizky pocet vlastnikov v jednotlivych domoch skoro vo vsetkych ma vecsinu druzstvo a to preco, lebo sa robila propaganda zo strany druzstva , kde sa hovorilo najomcom neponahlajte sa s odkupovanim bytov, mate cas nic vas nesuri, ziadny zakon to neprikazuje, splacate si anuitu s velmi nizkym urokom, k comu vam bude nejaky List vlastnictva na byt a tak aj bolo, preto si nase druzstvo mohlo nadalej diktovat svoj sposob spravy cez Stanovy druzstva a nebrat ohlad na nejaky zakon o vlastnictve bytov. Momentalne v dnesnom case na druzstve ziadosti o odpredaj bytov pribuda, ludia zistili, ze je lepsie byt vlastnit na Liste vlastnictva ako byt najomcom so slubom nizkourocenej anuity v podruci druzstva v neistych dravych kapitalistickych podmienkach. V nasom druzstve nie je rozdiel medzi vlastnikom-clenom druzstva a vlastnikom-neclenom druzstva obaja platia rovnaku sumu za spravu. Clen druzstva nedostava ziadny podiel zo zisku, vsetko sa rozdeli ako za komunizmu do fondov druzstva a do takz. fondov na opravu jednotlivych bytovych domov. Podla mna v nasom druzstve byt clenom nie je ziadna vyhoda. Druzstvo sluzi iba tym co su tam zamestnani, ze maju pracu a preto sa tak aj snazia aby tento system spravovania zostal nenaruseny co najdalej. Cas bezi zastavit sa neda a raz aj v nasom druzstve pride rok nula, kde vecsinu bytov v domoch nebude vlastnit druzstvo. Zostane tu, ale fenomen spolocneho majetku druzstva a ten bude trnom v oku, komu ostane ten konecny benefit z neho.
jarecko
24.04.09,18:15
Nenadávajte na to, čo si schválite.
Mária27

Vo vecsine druzstiev sa na schodzu druzstva nezvolavaju vsetci clenovia drustva, argumentacia je taka, ze ich je vela, bol by problem zvolat tolko ludi, ci by vobec prisla nadpolovicna vecsina ( keby sa isli delit peniaze pre jednotlivych clenov zo zisku za uctovny rok, urcite by problem s ucastou nebol) a nakoniec co by kazdy do toho kafral. Urobi sa schodza zastupnou formou takzvane zhromazdenie delegatov a viem ako to na takom zhromazdeni delegatov prebieha, sam som delegat. Predstavenstvo na cele s predsedom takzvanou delostreleckou pripravou tak zmagori a navedie vecsinu delegatov, ze odhlasuju to co chcu oni, u nas bezny standard. Radovy clen v nasom druzstve, ktory nikdy nebol delegatom nema ani predstavu o com vlastne druzstvo rozhoduje (sprostredkovane reci su len ako klebety je lepsie raz vidiet ako od niekoho pocut) a poviem je mu to aj tak jedno pokial nesiahaju osobne na jeho peniaze, je spokojny ze ma byt a ostatne ho nezaujima. Nejake schodze samosprav clenov druzstva v domoch nemaju nijaku rozhodovaciu pravomoc v dnesnej dobe, ich hlavnou ulohou je zvolit delegata a ten uz rozhodne za nich podla vlastneho svedomia a vedomia co sa tyka cinnosti druzstva, ako poslanci v Narodnej rade. Bohuzial je to taka, u nas bezna druzstevna prax.
sito
24.04.09,18:54
Jarečko!

U nás je to trocha ináč, 80 % bytov družstva je už v osobnom vlastníctve, Predpokladám, že všetci ostali členmi družstva, členmi sa nestali noví vlastníci pri predaji - kúpe bytu. Dokonca si niektoré domy založili spoločenstvá, kvôli úveru na obnovu domu, ale bývalý vlastník bytov, družstvo, ich správca domu, bývalý, družstvo sa stará o ich majetok na základe mandátnej zmluvy.

Vazali, ešte horšie, ale ľuďom to vyhovuje, nemajú starosti. A keď náš, mal by to byť podľa zákona, zástupca vlastníkov, povie "správca si to nepraje", čo dodať? Na zhromaždenie ide zdvyhnúť len ruku.

Viem o čom píšeš a súhlasím s tebou, Ale ty, ani ja, ba ani tí čo diskutujú to nezmenia. Len tí, ktorých sa to týka, ale tí spia ako šípovú rúženka, Treba ju zobudiť.
jarecko
24.04.09,19:49
sito!
V nasom druzstve su stanovy urobene tak, ze najomca ktory odkupi byt a ostane nadalej clenom druzstva cize sa stane vlastnik-clen nema ziadne ine vyhody oproti vlastnikovi, ktory clenstvo odmietol, cize nezaplatil nanovo zakladny clensky vklad. Vlastnik-clen nedostava ziadne podiely zo zisku a keby vystupil z clenstva pocas existencie druzstva jeho jedinou vyplatou by bol zakladny clensky vklad, ktory by sa mu vratil aj to v nie celej sume, cosi by mu z neho odpocitali . Iba keby sa dozil konca cinnosti druzstva, to znamena, ze by jeho clenovia odhlasovali zrusenie druzstva, vtedy by likvidator spenazil spolocny majetok clenov a rozdelil by ho medzi clenov a aj to neviem podla akych kriteri, ci podla dlzky clenstva alebo ako, my to v stanovach osetrene nemame, ale mame tam kopu zbytocnych bludov. Bohuzial musi prist cas kedy vsetky byty ako osobny majetok budu predane clenom a potom sa uvidi ci je nam potrebne druzstvo alebo iba tym co tam robia a sa rozhodne ci sa druzstvo zrusi, spolocny majetok rozpreda, vyplati podiel clenom. Je to v kazdom druzstve ine. Vsade je iny majetok, rozdielne pohlady a zaujmy. Ja pisem iba z pohladu mojho druzstva. Moj nazor je taky, ze mne ako vlastnikovi, zostal som aj clenom druzstva pokial bude fungovat takym stylom ako doteraz druzstvo nechybuje, oproti vlastnikovi-neclenovi nie je medzi nami rozdiel. V nasom druzstve su byvali najomcovia, ktori ked odkupovali byty tak o clenstvo dalej nejavili zaujem, nezaplatili nanovo zakladny clensky vklad a to preto, ze nevideli ziadny prinos pre seba, ked budu vlastnici-clenovia. Zabudli na to, ze druzstvo ma aj spolocny majetok, nie len byty, ale zase si povedali kedy sa dockaju toho, ze by z neho nieco dostali, nejaky podiel. Ja hovorim, ze ten rok nula pride a raz sa bude jednat na clenskej schodzi druzstva ci je druzstvo prinosom pre vlastnikov-clenov a ci je preto potrebne, ale musi ktomu dojst prirodzenou cestou to jest naplnenim casu, ibaze by sa prijali zakony, ktore by to zmenili a urychlili.
jarecko
24.04.09,20:12
sito
Zastupca vlastnikov by sa nemal chodit co zodpovedat na zhromazdenia delegatov druzstva (ibaze ked je clen druzstva a delegat a ide tam v tejto pozicii moze sa vyjadrovat k cinnosti druzsva, ale nie ako zastupca vsetkych vlastnikov to jest aj neclenov) prave ze by to malo byt opacne. Vlastnici bytov, ked zvolaju schodzu vlastnikov bytov v dome samozrejme ked maju vecsinu tak spravca by mal naklusat na schodzu pokial chce tento dom spravovat a zodpovedat sa za svoju cinnost na schodzi im, o tom vsetkom sa pise v §8b zakona o vlastnictve bytov. Len ako hovorim tu sa pletie druzstevno-clensko-spravcovska cinnost dokopy. Ja sledujem aj cinnost inych spolocenstiev na inete ako SVB a vlastnikov bytov ktore neboli druzstevne a tam nemaju problem zmenit spravcu. Jednoducho zvolaju schodzu vlastnikov domu a ked je dvojtretinova vecsina pevne rozhodnuta za zmenu tak to odhlasuju daju vypoved doterajsiemu spravcovi uplynu zakone lehoty a je to. Len v skostnatelom druzstevnom systeme je zo vsetkym problem nakolko ide tym co su tam zamestani o pracu a je nejasne aky koniec bude spolocnemu majetku clenov druzstva.
sito
24.04.09,20:35
Jarečko!

Myslím, že tie stanovy, či už u Vás, u nás, alebo iných družstva sú na 60 % totožne. Ale 100 % všetky slúžia v prospech zamestnancov družstiev. Zo spoločného majetku sa radovému členovi družstva moc neujde. Zákon, aký, žeby sa vlastníkom nariadilo, musíte si spravovať domy sami. A čo tí, čo sa nechcú starať ( Luník IX ), alebo už nevládzu, nemajú čas, zbavíme ich vlastníctva? Zrušiť družstvá? Zákon to nezmení, myslenie v hlavách bývajúcich vlastníkov, nájomníkov v dome sa musí zmeniť. Ich ochota, niečo spraviť pre dom, nemyslieť len na seba za svojimi dverami. Ono to stále platí " V jednote je sila". No otázne je v čom sú za jedno?
jarecko
24.04.09,21:17
sito
Samozrejme, ze aj myslenie ludi sa musi zmenit, ked sa niekto stane vlastnikom niecoho tak si musi vediet aj svoje vlastnicke prava uplatnit, ale tiez musia byt v spolocnosti stanovene nejake pravidla podla coho sa to ma robit a na spravovanie bytov je tym pravidlom ,, Zakon o vlastnictve bytov,, len sa je potrebne podla jeho ustanoveni riadit, dodrziavat a vyzadovat:

Podla zakona o vlastnictve bytov kazdy dom musi mat nejaku formu spravy. Ked byty na Luniku IX. vo vecsine vlastni Mesto Kosice tak ich spravuje samo cez nejaku svoju ucelovu firmu trebars s nazvom ,, Bytovy podnik,,. Skratka vzdy musi byt nejaky vlastnik alebo vlastnici konkretnej nehnutelnosti (bytoveho domu) a ten-ti musi-a zabezpecit jeho spravu. Zakon je jasny, niet co tam vymyslat, mozno by sa dalo nieco vylepsit novelizaciu, akurat bytove druzstevnictvo ma to trochu domotane, ale je to historicky vyvoj a zmenit to moze ako som predtym napisal naplnenie casu.
Mária27
24.04.09,21:47
Bytové družstvá stratili svoju opodstatnenosť, už nestavajú, robia správcov. Skutočne ich chcú zachovať len starší členovia, ktorí sú na ne zvyknutí. Keby vedeli, aký sa im ujde podiel, neváhali by so zrušením družstva.

Aj my zatiaľ vyplácame pri ukončení členstva len základné vklady, čo je protizákonné. Postupne riešime všetky problémy, aj tento, ktorý spočíva v tom, že nevieme, koľko máme členov. Mnohí totiž predajú byt vo vlastníctve, členstvo neprevedú ani nezrušia (zabudnú, že sú členmi), odsťahujú sa a adresu družstvu neoznámia - čo je porušenie stanov. Môžeme vyhlásiť celoštátne alebo celosvetové pátranie. Ak zomreli, členstvo nikto nezdedil - ale my to nevieme. Preto zvažujeme zaviesť ročný symbolický členský príspevok, kto ho nezaplatí, hrubo poruší stanovy a bude vylúčený - aj keď sa mu nedá oznam o vylúčení doručiť do vlastných rúk (už to viaceré družstvá aplikujú). Musíme to dobre premyslieť, aby sme niekoho bezdôvodne nepoškodili. Potom sa dá vyrátať skutočný vyrovnací podiel.

Jarecko, už je to načaté. Kým doteraz sa vyrátava vyrovnací podiel v účtovných cenách, v ČR s novelou bytového zákona navrhujú zmeniť aj obchodný zákonník tak, aby sa vyplácala trhová cena. Najvyšší súd totiž rozhodol, že majú brať skutočnú hodnotu z prílohy účtovnej závierky. Česká judikatúra je celoeurópska.

Ak vyrátame potom podiel člena, som si takmer istá, že všetci tí 70-80-nici budú trvať na jeho vyplatení (aby si ho aj užili). Bytové družstvá zaniknú.
anonym222
25.04.09,08:37
Jarecko, už je to načaté. Kým doteraz sa vyrátava vyrovnací podiel v účtovných cenách, v ČR s novelou bytového zákona navrhujú zmeniť aj obchodný zákonník tak, aby sa vyplácala trhová cena. Najvyšší súd totiž rozhodol, že majú brať skutočnú hodnotu z prílohy účtovnej závierky. Česká judikatúra je celoeurópska.

Ak vyrátame potom podiel člena, som si takmer istá, že všetci tí 70-80-nici budú trvať na jeho vyplatení (aby si ho aj užili). Bytové družstvá zaniknú.
Mária, kiežby si mala pravdu.
sito
25.04.09,14:19
sito
Samozrejme, ze aj myslenie ludi sa musi zmenit, ked sa niekto stane vlastnikom niecoho tak si musi vediet aj svoje vlastnicke prava uplatnit, ale tiez musia byt v spolocnosti stanovene nejake pravidla podla coho sa to ma robit a na spravovanie bytov je tym pravidlom ,, Zakon o vlastnictve bytov,, len sa je potrebne podla jeho ustanoveni riadit, dodrziavat a vyzadovat:

Podla zakona o vlastnictve bytov kazdy dom musi mat nejaku formu spravy. Ked byty na Luniku IX. vo vecsine vlastni Mesto Kosice tak ich spravuje samo cez nejaku svoju ucelovu firmu trebars s nazvom ,, Bytovy podnik,,. Skratka vzdy musi byt nejaky vlastnik alebo vlastnici konkretnej nehnutelnosti (bytoveho domu) a ten-ti musi-a zabezpecit jeho spravu. Zakon je jasny, niet co tam vymyslat, mozno by sa dalo nieco vylepsit novelizaciu, akurat bytove druzstevnictvo ma to trochu domotane, ale je to historicky vyvoj a zmenit to moze ako som predtym napisal naplnenie casu.



Jarečko.
To, čo tu opisuješ netrápi len teba, tých ľudí, družstevníkov je tak 20 % na Slovensku, skutočne. No možno ich je aj 70 – 80 %, ale len na ulici, keď príde na lámanie chleba, stiahnu chôsť.

My sme boli členmi OSBD. Súčasný predseda presadzoval vznik samostatného družstva, strediska ktorého malo svojho vedúceho. Teoreticky to nebolo možné, pretože stredisko tvorilo jednu tretinu OSBD, ale prešlo to. Skrátil sa názov SBD, bol síce zákon 182/1993 a aj je, už viac krát novelizovaný, ale vždy v medziach zákona do rozhodovania družstva zapracoval v stanovách SBD, jasne nielen uvedený zákon, ale aj ďalšie zákony, ktoré menili spôsob hospodárenia bytových družstiev. Stanovy schválilo zhromaždenie delegátov a boli záväzné pre všetkých členov.

Vždy sa nájde štrbinka, ktorou sa dá pretiahnuť a poznať nové veci. Tou štrbinkou, bol a je prevod bytu do osobného vlastníctva. U nás v dome bol prevedený prvý byt v júli, roku 2000. V predstihu sa ma pani pýtala, čo k tomu potrebuje a na koho sa má obrátiť, poradil som predsedu „ Jáj, to je známi, to sa vybaví“. Potom sa ma znovu pýtala, čo má robiť, jej známi ju presviedčal nech to nerobí „ Kde získate úver s 1 % úročením“. Poradil som jej pripomenúť mu zákon o prevode bytov do osobného vlastníctva, a previedli jej ho, keď bola v práve, inú možnosť nemali.

K 1.1.2001 sme 29 bytov požiadali o prevod bytov do osobného vlastníctva, aj sa stalo, takže od 1.1.2001 to menilo situáciu v dome 71 % bývajúcich mohlo rozhodovať, nezávisle na stanovách družstva, ale v súlade so zákonom 182/1993. Správca, ako vlastník mal 29 % - ný podiel, no podľa zákona, ak sa schôdze nezúčastnil dostatočný počet individuálnych vlastníkov, mohol vec rozhodnúť v prospech správcu, vlastníka neprevedených bytov, zástupca správcu na schôdzi.

Pred prevodom správca vypracoval podklady k prevodu, zo zákona jeho povinnosť. Na založenie spoločenstva sa nikto nepodujal z prevádzajúcich vlastníkov, takže ostala druhá možnosť, správa domu bývalým vlastníkom bytov, SDB. Jeho návrh zmluvy sme pripomienkovali na schôdzi, niektoré pripomienky správca zapracoval do zmluvy. Keď budeme vlastníci, väčšina rozhodne prípadné zmeny, Keď sme dostali listy vlastníctva, zvolal som schôdzu, ( jedná z pripomienok, že môžem zvolať schôdzu) a navrhol som zvoliť si výbor vlastníkov domu a vypracovať Zásady domu v súlade so zákonom 182/1993. Stalo sa, návrh sme predložili SBD, odpoveď, Predstavenstvo SBD súhlasí, ak so Zásadami domu bude súhlasiť 22 vlastníkov bytov, nie nájomníkov. Vyjadriť sa k priloženému návrhu mohli všetci vlastníci a nájomníci. Dvadsaťdva podpisov sa získalo a aj podpisy niektorých nájomníkov. Takže dom sme si spravovali my, vlastníci v spolupráci so správcom. Správca, SBD, jeho zamestnanci si zabezpečovali prijem a my sme boli spokojní, bez starosti, až na jedného, predsedu výboru vlastníkov, ktorý zabezpečoval styk s SBD. Dnes dáva vlastníkom zákon možnosť si zvoliť Zástupcu vlastníkov bytov s podnetu návrhu družstiev. Vtedy nie, nie tak ešte výbor, ale stalo sa!

Pri presadzovaní troch vecí v dome, hydraulického vyregulovania, pomerového meranie tepla a zateplenie obvodového plášťa domu boli ťahanice, nie všetci uvedené veci podporovali, no spoločne, väčšina sme to spravili aj s menšinou v súlade so zákonom. Pretože neplatili ani za jednu uvedenú vec, na základe zákona a rozhodnutia prispievali do SFO a to je povinnosť všetkých vlastníkov v dome, aj tých, čo nesúhlasia a uvedené veci sa platili zo SFO.

Sľúbil som vlastníkom, že predsedu výboru budem robiť do doby, pokiaľ ma bude podporovať požadovaná väčšina vlastníkov bytov. Výborníčky, členky výboru vlastníkov po zateplení navrhli rozdeliť náklady na teplo len podľa nameraných jednotiek, teda nebrať do úvahy ani výkon radiátorov, nie tak ešte ochladzovanú plochu bytov a ďalšie faktory, ktoré vplývajú na šírenie tepla v dome a únik tepla z domu. Doniesli mi podpisy väčšiny vlastníkov, aby som to vybavil u správcu. Hlúposť, ale ja pre dom hlúposti nerobím. Vybavil som, podpisy som doručil a zároveň aj žiadosť aby mi od dátumu prestali vyplácať odmenu za výkon predsedu výboru vlastníkov, pretože uvedenú funkciu uvedením dňom nebudem vykonávať. Veci, ktoré som zabezpečoval pre SBD si musí zabezpečiť SBD podľa svojich možnosti , je SPRÁVCA. Takže, vždy sa dá niečo spraviť, no keď nechceme, nemusíme! Porekadlo: Musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší!

SBD zvýšilo odmenou z 2 Sk na 20 Sk. Ale to sme my už mali v roku 1994. Na schôdzi bol návrh 100 Sk. na mesiac a byt. No schôdza schválila 50 Sk. na mesiac a byt. Moc, málo?

Počtujme, cigarety stáli v tej dobe 50 Sk. +/- 5 Sk. Fajčiar si povedal „ Ak vyfajčím za mesiac o jednu škatuľku cigariet menej, spravím niečo pre svoje zdravie a mám perfektne zabezpečený servis okolo správy domu“. Druhý si povedal „Škatuľka cigariet mi nebude chýbať, ale my, my mu nedávame cigarety, ale peniaze, Ja mu dám mesačne 50 a za rok je to 600 Sk. ostatné byty tiež, a to je 25 200 Sk. Ja som za to, že to má moc. Ale ja to robiť nebudem za tie peniaze podľa môjho návrhu“. Tak ako ľudia potrebujú jesť, tak isto ten kto sa stará o dom potrebuje financovať veci okolo spravovania domu, nech si financie zoženie, však to robí pre nás a my mu to máme platiť? Viac bytov , viac starosti, menej bytov, šesť o trošku menej starosti, ale odmena minimálna. pri 20 Sk. Kto to bude robiť?

Mária27 má zaujímavú prognózu zániku bytových družstiev. Je pravdou, že bytové družstva už nestavajú a ani nebudú stavať byty. No, neverím tomu, že zaniknú a ak, tak len v názve. Boli sme OSBD, teraz sme SBD, úradníci sú ako chameleón, možno po tom zákone budeme mať možnosť z ich presvedčením a naším súhlasom stať sa Priateľmi správcov bytov v bytových domoch, ak členský podiel pripadajúci na byt vložíme do novej spoločnosti. Kto bude rozhodovať? Čo bude rozhodovať? Kampaň úradníkov a myseľ podielnikov, bývalých.

Povedzme, že družstvo má zostatkovú hodnotu 30 miliónov Sk., ktoré rozdelí medzi 2 500 bytov, teda má aj minimálne toľko členov v prípade, že sa dohodnú aj na manželoch, ešte viac. Podiel na jeden byt, člena je 12 000 Sk. Pri mesačnom poplatku za správu 180 Sk. s toho môže 5,5 roka platiť poplatok na správu, alebo si ho užiť. Tých 70 – 80 ročných nie je moc,. No väčšinu podielnikov, bývalí úradníci družstva presvedčia a založia Spoločnosť priateľov bytových domov. Podmienky správy sa v podstate nezmenia, Ale skratka áno SPBD. Tie domy, kde dve tretiny nevstúpia do SPBD si založia SVB. Ak to dopadne opačne, ta jedna tretina sa stane nepriateľom SPBD a nepriateľ SPBD bude platiť správny poplatok 2,5 krát vyšší, teda 450 Sk. mesačne, ale ak si zaplatí členský vklad 12 000 Sk bude mať poplatok 180 Sk. Čo spraví jedna tretina, keď tí zaneprázdnení, pohodlní, leniví atď. tvoria dve tretiny domu, ktoré podpísali, len podpísali členstvo v SPBD?

Pripájam sa k anonym222, Mária, kiež by si mala pravdu!

Jarečko, takže vždy sa dá niečo spraviť, zákon to umožňuje, ale dá sa aj čakať, kedy sa naplní čas. Dobre si je založiť ruky pri čakaní, keby sa niečo stalo a bytové družstevníctvo, by sa nebodaj zosypalo, JA SOM TO NEBOL. Ja len čakám na to so založenými rukami.

Teoreticky na záver: Menšie domy, 6 až 12 bytovky, by sa mohli skôr dohodnúť. Sledujete poradu?
jarecko
26.04.09,15:01
pre sito

Naplnenim casu myslim to, ked v mojom bytovom dome bude odpredany taky pocet bytov, ze povodny vlastnik ,, druzstvo,, strati vecsinu a individualni vlastnici ho budu moct na schodzi vlastnikov prehlasovat (samozrejme ked sa schodze zucastnia a budu vo vecsine hlasovat za nieco). Nie je to cakanie so zalozenymi rukami, ale neda sa to urychlit, ked ich vecsina pod vplyvom nizokurocenej anuity caka kedy bude jej posledna splatka (ja propagandu v bytovom dome robit nemienim aby najomnici byty odkupovali skor, je to kazdoho vec ako si to usporiada). V nasom pripade je to uz len niekolko rokov, nie je to viac ako ma jedna ruka clankov.
sito
26.04.09,17:46
Jarecko, neviem koľko máte bytov. No keď byt prevedie do osobného vlastníctva väčšina nájomníkov, bude to stačiť na rozhodovanie o bežných veciach. Na zmenu správcu, alebo založenie SVB potrebujete dve tretiny.

Máš pravdu, ak si to neuvedomia, že budú rozhodovať, tak treba čakať. No keď príde ten čas, tak by mali byť pripravený niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Pokiaľ to dopadne ako u nás, tak vlastníci budu len podľa listu vlastníctva, ktorý im nemusí zaručíť, že byt bude naveky ich. Všetko bude závisieť od postoja dvoch tretín vlastníkov a ich rozhodnutí. A na to by sa, alebo by si ich mal pripraviť, keď chodíš na zhromaždenia družstva. Predpoklad, že budeš predseda SVB. Daj vedieť.

Pokiaľ myslíš články, tak to môže byť ešte hodne, ak prsty, tak sa to ujde.

Palec, hore.
Mária27
26.04.09,18:09
Na výmenu jedného správcu za iného správcu stačí nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov v dome. Dvojtretnové odsúhlasenie je potrebné na zmenu formy správy, teda zo správcu na SVB alebo naopak.


§ 14

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.
jarecko
26.04.09,18:17
pre sito

Myslel som palec + styri prsty, mame 64 bytov zatial je trocha menej ako jedna tretina vo vlastnictve. Vlastnik bytu by sa mal odosobnit od clenstva v druzstve, clenstvo v druzstve nema ziadny vplyv (pokial sa bude uplatnovat zakon o vlastnictve bytov a nebudu sa miesat druzstevne prezitky)na spravovanie bytov, ale to si je treba uvedomit. Mna mozu aj z clenstva vylucit, co ako vlastnik tym stratim, nic. Vratia mi zakladny clensky vklad a vsetko ide dalej, akurat stratim moznost, ked sa bude v buducnosti rozhodovat( aj to nemusim, ked budu rozhodovat len delegati a nie vsetci clenovia) o existenci druzstva a naslednom rozdeleni podielov keby doslo k jeho likvidacii. Mam aj teraz spolubyvajucich co boli ako najomcovia clenovia druzstva a ked byt odkupili tak clenstvo odmietli a nic sa voci nim nezmenilo, vsetko platia tak ako aj my niektori clenovia vlastnici to jest maju rovnaky poplatok za spravu a ostatne uhrady.
sito
26.04.09,18:57
U nás delegáti schválili 500 Sk. základný členský vklad o 20 Sk. vyšší poplatok na správu. Drahšiu hodinovú sadzbu a cenníkové položky za opravy v byte. Viac nemohli. Lep, sadli.
jarecko
26.04.09,19:39
sito
Aby sme sa pochopili. Modelova situacia :
Mame bytovy dom ktory kedysi bol v 100% vlastnictve bytoveho druzstva. Predajom prveho bytu do osobneho vlastnictva uz druzstvo stratilo 100% vlastnictvo v dome a dom je v podielovom vlastnictve, cast bytov je v individualnom vlastnictve (zatial mensina) a nie vsetci ostali clenmi druzstva, potom tu mame najomcov, ktorych byty vlasntni druzstvo a ich zastupuje na schodzi vlastnikov nasho bytoveho domu statutarny zastupca druzstva-predseda. Tito su vsetci clenovia druzstva (zatial vecsina). Nakolko voci vlastnikom-neclenom druzstvo vystupuje len ako spravca zo zakona o vlastnictve bytov musi uzavriet s kazdym z nich zmluvu o vykone spravy to iste aj vlastnikmi-clenmi, s najomcami ziadnu zmluvu o vykone spravy neuzatvara voci nim postupuje podla stanov druzstva, ale ked sa schvalovala zmluva o vykone spravy druzstvo malo taky pocet hlasov na schodzi vlastnikov kolko vlastnilo bytov najomcov cize vecsinu a text zmluvy sa schvalil taky aky predlozilo druzstvo, kto nebol spokojny z vlastnikov mohol podat zalobu na sude inac v terajsom stave hlasovanim sa zmenit nedalo nic co nepodporil zastupca druzstva. Samozrejme tito vlastnici-clenovia, ktori nepodporovali zastupcu druzstva svojim hlasovanim mohlo druzstvo disciplinarne trestat, ze ako clenovia druzstva nepodporovali na schodzi vlastnikov v zaujmoch druzstva zastupcu druzstva, ale to zase mohli urobit len po druzstevnej linii na schodzi delegatov podla stanov druzstva v ziadnom pripade na schodzi vlastnikov bytoveho domu, kde su spolu vlastnici clenovia i neclenovia.

Bohuzial tam kde vlastnici v bytovom dome maju absolutnu vecsinu a si daju diktovat zo strany spravcu si mozu za to sami, nikto iny. Je si len potrebne nastudovat zakon o vlastnictve bytov najst spolocny ciel a ten na schodzi vlastnikov odhlasovat, ale ked sa taka vecsina v dome nenajde, zbytocne nam tu vypisovat vselijake teorie, je to zalezitost kazdeho bytoveho domu ako sa s tym vysporiada.
sito
26.04.09,21:19
Chápal som to, keď sme prevádzali byty do osobného vlastníctva, chápem aj teraz. Realita u Vás je taká, že väčšina čaká na splatenie anuity. Potom si byt prevedú len za poplatok prevodu, prípadne iné poplatky, aký spôsob správy si zvolíte bude len na Vás. Dočkaj času ako hus klasu.

U nás je realita taká, ktorá vyhovuje väčšine. Zákon im nič nehovorí, takže škoda im ho študovať, keď zatiaľ nie je ochota niečo meniť. Ale... možno niekedy?
Halli
27.04.09,18:54
...... a založia Spoločnosť priateľov bytových domov.


:D:D to je fakt dobrý názov :D

aj ja som priateľka bytových domov...
sito
28.04.09,04:54
Úúúúúúúž?
Halli
29.04.09,19:00
Úúúúúúúž?



...ale vieš, že robím srandu, však ja musím byť, keď im robím , to čo robím...;)

...len mi prišiel smiešny ten názov:rolleyes: a o OSBD viem svoje :cool::D
sito
29.04.09,21:19
Jasné, Slávka, čo Ti ostáva, keď si sa no to dala. Smiech, korenie života, tak prečo si sem - tam nedopriať niečo pikantné? OSBD, bolo ich po Slovensku hodne, nejaké ešte zostali, Snáď nie sme z jedného kmeňa? Čauko.
gypsynka
26.10.10,09:25
Čo majú robiť vlastníci bytov (vo vchode sú odkúpené len dva byty), keď im družstvo vypovedalo zmluvu o výkone správy bez zjavného dôvodu a nikto nechce zobrať 2 byty z nejakého cudzieho domu pod svoju správu?
sito
26.10.10,09:42
Čo majú robiť vlastníci bytov (vo vchode sú odkúpené len dva byty), keď im družstvo vypovedalo zmluvu o výkone správy bez zjavného dôvodu a nikto nechce zobrať 2 byty z nejakého cudzieho domu pod svoju správu?

Družstvo porušuje zákon 182/1993, § 6, odsek 3

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

Ako správca sa musí strať o všetky byty v dome, nie len vo vchode. Nemôže zrušiť správu jednotlivým bytom. V zákone to nie je uvedené.
Mária27
26.10.10,09:45
Dva byty sa nemôžu spravovať, vždy sa spravuje celý dom.
Nejasná otázka: dva byty sú odkúpené do vlastníctva a ostatné sú družstevné? Predpokladám, že áno, pretože ak by mali iného majiteľa (napr. obec), ten by si nedal spravovať dom družstvu.
Družstvo je teda vlastníkom všetkých bytov v dome okrem tých dvoch. V tom prípade väčšina vlastníkov (družstvo) musí zabezpečiť správu domu. Ak nechce družstvo robiť správcu, musí zriadiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Je to ale na hlavu, lebo aj keby nechal právomoci štatutára nejakému predsedovi z iného domu, minimálne jedného člena dozornej rady by musel ako vlastník predstavovať družstvo. Rozhodovalo by sa vždy na zhromaždení väčšinou hlasov, teda tým, čo povie družstvo. Tak, to tu ešte nebolo! Asi si sa nesprávne vyjadrila.
gypsynka
26.10.10,09:56
Družstvo porušuje zákon 182/1993, § 6, odsek 3

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

Ako správca sa musí strať o všetky byty v dome, nie len vo vchode. Nemôže zrušiť správu jednotlivým bytom. V zákone to nie je uvedené.

Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.
gypsynka
26.10.10,10:18
Dva byty sa nemôžu spravovať, vždy sa spravuje celý dom.
Nejasná otázka: dva byty sú odkúpené do vlastníctva a ostatné sú družstevné? Predpokladám, že áno, pretože ak by mali iného majiteľa (napr. obec), ten by si nedal spravovať dom družstvu.
Družstvo je teda vlastníkom všetkých bytov v dome okrem tých dvoch. V tom prípade väčšina vlastníkov (družstvo) musí zabezpečiť správu domu. Ak nechce družstvo robiť správcu, musí zriadiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Je to ale na hlavu, lebo aj keby nechal právomoci štatutára nejakému predsedovi z iného domu, minimálne jedného člena dozornej rady by musel ako vlastník predstavovať družstvo. Rozhodovalo by sa vždy na zhromaždení väčšinou hlasov, teda tým, čo povie družstvo. Tak, to tu ešte nebolo! Asi si sa nesprávne vyjadrila.
Družstvo je zároveň správcom domu, akurát vypovedalo zmluvu o správe tým dvom bytom, ktoré si odkúpili do osobného vlastníctva.
Halli
26.10.10,10:31
Družstvo je zároveň správcom domu, akurát vypovedalo zmluvu o správe tým dvom bytom, ktoré si odkúpili do osobného vlastníctva.

To je čo za družstvo? Jednotné roľnícke?? :D...však to neexistuje vypovedať správu dvom bytom...platí všetko čo písali Sito a Mária...;)
sito
26.10.10,10:32
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.

Ešte niečo. §5, odsek 7

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.

Družstvo a tí dva byty, ak nie je viac bytov v dome prevedených do osobného vlastníctva majú rovnaké práva a povinnosti vyplývajúce zo zákona 182/1993, prípadne ďalších súvisiacich zákonov s bývaním v bytovom dome.

Ostatní bývajúci, členovia družstva majú členské práva a povinnosti vyplývajúce zo stanov družstva. Sú len nájomníci, preto nemôžu rozhodovať ako vlastníci.
Mária27
26.10.10,11:00
Družstvo je zároveň správcom domu, akurát vypovedalo zmluvu o správe tým dvom bytom, ktoré si odkúpili do osobného vlastníctva.
Možno tie dva byty nevedia, čo patrí do správy domu (správu bytu si robí každý sám:)) a žiadajú od družstva služby ako by bol vlastníkom ich bytov, teda akoby išlo o družstevné byty.
anonym222
26.10.10,19:29
Možno tie dva byty nevedia, čo patrí do správy domu (správu bytu si robí každý sám:)) a žiadajú od družstva služby ako by bol vlastníkom ich bytov, teda akoby išlo o družstevné byty.
Alebo je niekto na družstve riadne nekompetentný. Alebo skôr nekompletný? :D.