t.betinka
07.12.08,14:22
Dostala som ( k meninam ) 5 litrov olivoveho oleja prosim Vas napiše mi niekto nejaky recept?Možu byt aj šalaty hocičo.Prosim neprikladajte subory neda sa mi stiahnut.Ponukala som znamym no oni taky nechcu.Dakujem.
mareko
07.12.08,14:39
t.betinka olivový olej používaj ako každý iný olej na varenie, pečenie či do šalátov. Je to super olej je lisovaný za studena, takže je veľmi zdravý. Ak chceš dáky recept, napadá ma na dobré trávenie a pravidelné vyprázdňovanie: každé ráno nalačno jednu lyžičku/lyžicu alebo pre to isté + sviežu pleť ešte pridať lyžičku medu a trocha citrónovej šťavy. Tiež ráno nalačno. Môžeš pridať do kúpeľa na zjemnenie pokožky......a strááááášne veľa iných možností.
Rozalka
07.12.08,14:46
Nemôžem celkom súhlasiť s príspevkom mareka. Olivový olej, ak je panenský a extra panenský, v žiadnom prípade nie je vhodný na tepelné spracovanie, len na studenú kuchyňu. Naopak, ak má uvedené, že ide o "pomace", tak ten môžeš použiť na varenie a pečenie.
t.betinka
07.12.08,14:51
No čosi je tam napisane 100%natural.
Johanka
07.12.08,14:57
Ak máš rada zeleninové šaláty zabudni na nálevy typu voda, cukor, ocot a využi , že Ti nejaká dobrá duša daroval super darček. Ja by som po ňom chmatla hneď. Vyskúšaj akýkoľvek šalát (napr. hlávkový) pokvapkať olejom a citrónovou šťavou ;) , troška byliniek.... ani krájať (teda trhať) ho nemusíš.
Niečo podobné som "vyviedla" aj ja. Dotyčný sa tešil, že dostal uhľadne zabalený demižónik slivovice :---.
Rozalka
07.12.08,15:02
Ja som v Chorvátsku raz jedla šalát: rajčiny nakrájané na osminky, osolené a pokvapkané olivovým olejom, nič viac. Milujem tento šalát.
evina
07.12.08,15:19
Ja som v Chorvátsku raz jedla šalát: rajčiny nakrájané na osminky, osolené a pokvapkané olivovým olejom, nič viac. Milujem tento šalát.

Chorváti tam ešte radi pridávajú česnačik...mňam alebo cibuľu...
Rozalka
07.12.08,15:21
Áno Evka, ale tento rajčinový bol úplne suprový, bez akýchkoľvek prísad, od soli pustili šťavičku a tá pomiešaná s extravirginom - no hotová báseň (nebíčko v papuľke)
vieroslava
07.12.08,15:22
Ja som v Chorvátsku raz jedla šalát: rajčiny nakrájané na osminky, osolené a pokvapkané olivovým olejom, nič viac. Milujem tento šalát.
Je k tomu dobré pridať ešte syr Mozarella, nakrájaný strúčik cesnaku a čerstvé bazalkové listy. Je sa to s bielym chlebom. Je to fantastické.
Marína
07.12.08,16:12
S mozzarellou sú výborné ale aj s ovčím syrom.
arizona
07.12.08,16:53
Luigi makaróny-originál. talianska špecialita

1KG br.pliecka- nakrájame na väčšie kúsky
1-2 cibule
3-4 rajčiny
2-3 dcl. olivového oleja
korenie, soľ, vegeta
cestoviny ( ja dávam špirálky)
asi 3-5 zemiakov-nakrájať na väčšie kusy
parmezán, príp. iný syr

Udusíme na pekáči cibuľu,potom pridáme rajčiny.
Pridáme mäso,trochu zapečieme.
Potom pridáme nakrájané zemiaky,soľ,vegetu,olej + zalejeme asi 1l vody.

Zvlášť uvaríme cestovinu, ktorú servírujeme na tanier,na to zmes z pekáča, navrch posypať syrom.
__________________

http://www.porada.sk/t84284-p5-aranzujeme-vylepsujeme-prerabame-inspiracie.html#post797346
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=27370&d=1221467835A takto skončili moje sušené paradajky.
(paradajky, cesnak, bazalka a olivový olej)


Olivový olej je dobrý aj na potieranie suchej pokožky(napr.lakte,ruky,tvár) atď.Pomáha hlavne v zime na suchú a popraskanú pokožku.
Beella
07.12.08,17:00
... alebo by som nakupila v Ikea alebo niekde v domacich potrebach male sklenene flasticky a darovala kamoskam ;) napr. k narodeninam, meninam ...
Stina
07.12.08,17:25
Ja by som si ho rozdelila do flašiek , a niektoré ochutila. Napr. rozmarínom, cesnakom, čili papričkami ... . Je skvelý
wagner
07.12.08,19:23
Podaruj mne a ja si sním rýchlo poradím:D
anonym222
07.12.08,19:47
Nie je olej ako olej. Dlhé roky sme si kupovali všelijaké extra virgin a super extra virgin, až kým som si v Chorvátsku nekúpil olej priamo od malého výrobcu. Videl som jeho technológiu a porozprával mi, ako ho vyrába. Chuť tohto oleja je naozaj lahodná, je to úplne o niečom inom. Od vtedy pochybujem o tých všetkých panenských olejoch z Hypermarketov, Lidlov a pod. obchodov.
t.betinka
07.12.08,19:57
Dakujem velmi pekne za Vaše rady.Prajem vam krasne a vesele vianoce.
t.betinka
07.12.08,20:03
WAGNER ak maš cestu do B.B.daj vediet podelim sa s Tebou velmi rada.Ten olej je z Talianska.;)
evina
07.12.08,20:25
WAGNER ak maš cestu do B.B.daj vediet podelim sa s Tebou velmi rada.Ten olej je z Talianska.;)

Práve dnes som čítala v akomsi časopise, že Sophia Lorenová si zachováva svoju mladosť vďaka tomu, že sa kúpe v olivovom oleji :) mierne zohriatom....

P.s. Dostala si do daru veľmi vzácny mok - nie však kvôli kúpelu ale racionálnej výžive.
osky
07.12.08,21:26
olivovy olej-panensky je liek.mozes uzivat kazdy den lyzicu ako liek.ale v kuchyni ho vyuzi do salatov,na varene zemiaky je uplne super,polievky nezasmazuj len do hotovych pridaj lyzicu oliv.oleja-je to velmi kvalitny a musis vediet ze nie je ani lacny olej.
nehcapem ze mas problem ale nevysmazaj na nom.
:confused:jedna dolezita rada-ak je to naozaj dobry a pravy olivovy olej,da sa to overit.
potrep poriadne flasou-PRAVY OLIVOVY OLEJ NIKDY NEPENI!!!!
je dobry na cievy,pohlcuje nezdravy cholesterol,lieci zapalene hrdlo.popraskanu kozu,je vyborny ako zabal na vlasy,nohy.....
v kuchyni ho vyzivaj len do hotovych jedal-je skoda varit ho a nicit v nom cenne latky.uzi si ho a chran-vydrzi ti roky-mal by byt v tme a dobre zatvoreny,nemusis sa bat ze sa skazi.
misomiso
07.12.08,22:04
Nemôžem celkom súhlasiť s príspevkom mareka. Olivový olej, ak je panenský a extra panenský, v žiadnom prípade nie je vhodný na tepelné spracovanie, len na studenú kuchyňu. Naopak, ak má uvedené, že ide o "pomace", tak ten môžeš použiť na varenie a pečenie.

Samozrejme, ze sa na nom da aj vyprazat ibaze by to bola skoda, to je asi ako keby si z medu robila karamel. Olivovy olej ma uplne najsirsie pouzitie, od kozmetiky, cez studenu a teplu kuchynu az po nadrz do diesela (mozes nan kludne jazdit).
VladoaKatka
08.12.08,04:43
P.s. Dostala si do daru veľmi vzácny mok - nie však kvôli kúpelu ale racionálnej výžive.

Olivový olej kupujem v zahraničí,tam kde sa vyrába (Grécko, Turecko,Taliansko,Chorvátsko)je podstatne drahší ako tie oleje predávané v našich hypermarketoch, ale je aj chutnejší a ... naplno sme ho začali používať do všetkých pokrmov až po výstrahe lekára u manžela, o výskyte vysokého cholesterolu a hrozbe možných následkov. Zvykli sme si ...

90-95% používam v kuchyni olivový olej, ... no uznajte, na lokše nemôžem dať olivový olej;)
evina
08.12.08,07:11
Samozrejme, ze sa na nom da aj vyprazat ibaze by to bola skoda, to je asi ako keby si z medu robila karamel. Olivovy olej ma uplne najsirsie pouzitie, od kozmetiky, cez studenu a teplu kuchynu az po nadrz do diesela (mozes nan kludne jazdit).

Áno, ale odborníkmi je /na nete dosť prístupných článkov/ že nie je použitie olivového oleja ako olivového oleja. Extra panenský sa doporučuje na studenú kuchyňu a na spomínané vyprážanie /a ja na ňom vyprážam, lebo vyprážam málo / sa doporučuje rafinovaný olivový olej-takže súhlasím s Rozalkou.
napr.
http://domacnost.sme.sk/c/3901362/Olivovy-olej.html
http://www.aceitesborges.es/sk/gr-clasif.php
misomiso
08.12.08,08:34
Áno, ale odborníkmi je /na nete dosť prístupných článkov/ že nie je použitie olivového oleja ako olivového oleja. Extra panenský sa doporučuje na studenú kuchyňu a na spomínané vyprážanie /a ja na ňom vyprážam, lebo vyprážam málo / sa doporučuje rafinovaný olivový olej-takže súhlasím s Rozalkou.
napr.
http://domacnost.sme.sk/c/3901362/Olivovy-olej.html
http://www.aceitesborges.es/sk/gr-clasif.php

No ano, ale to sa odporuca iba preto, aby sa nim neplytvalo, pretoze tie ziviny toho extra kvalitneho sa vyprazanim aj tak znicia.