grilka5
14.12.08,19:51
cez leto som spravila vela lekvarov,a vsetkym sa uz zunovali ich jest a neviem co s nimi,kedze sa rychlo kazia:mee:.do kolacov ide len velmi male mnozstvo,tak mi prosim poradite co s nimi???dikss:)
wagner
14.12.08,18:57
Prosím Ťa, čo sú to za lekváre, ktoré si robila v lete a už teraz sa Ti kazia? Ja mám lekvár aj troj ročný a vôbec sa nekazí. Ak sa Ti kazia, buď ich znovu prevar alebo ich daj sterilizovať. Ale lekvár musí vydržať :rolleyes:
olybaba
14.12.08,18:59
pozdravujem,
co to citam - lekvare sa kazia ?
- lutujem vas, asi sa vam nevydarili
- kvalitne lekvare musia vydrzat
- ja osobne mam aj 5 rocny lekvar a je ako tohtorocny

- doporucujem vianocne pecivo zlepovat lekvarom, najst recept kde sa dava lekvar do cesta - napr.pernikovy kolac, palacinky, dalej napr.ovocna omacka k varenemu masu
Marína
14.12.08,19:05
A medzi pečením vyšľahať s mliekom koktail sebe, polovičke, babičke, dedkovi, deťom a .....................:)
vema
14.12.08,19:13
A medzi pečením vyšľahať s mliekom koktail sebe, polovičke, babičke, dedkovi, deťom a .....................:)My v sobotu a v nedeľu jeme na raňajky chlebík s maslom a lekvárom, k tomu bielu kávu alebo kakao.
viktorviktor
14.12.08,20:22
pripájam sa k - wagner- alebo, je čas vianoc tak sa podel a si o schod vyššie...
kukurička
14.12.08,22:46
Zdá sa mi,že sa lekvár dostatočne nepovaril, aby sa z neho vyparila voda, alebo si dala málo cukru. Najlepšie by ho bolo vybrať z pohárov, povariť, dať späť do zaváracích pohárov /ja dávam na vrch lekváru do každého pohára po chvíľke koliesko z papiera-môže byť aj kancelársky, alebo desiatový-takto to robila moja babka/, uzavrieť a zakryť dekou, nech to tam vychladne kľudne aj jeden deň.
BXLmiami
15.12.08,16:17
Využi lekváre ako základ ovocnej omáčky,povar s vodou,alebo s javorovým sirupom,môžeš dať do toho trochu alkoholu ,čerstvé ovocie,a použi ako polevu na pudingy,lievance,palacinky a zmrzliny.Fantázii sa medze nekladú.:)Alebo rozried,daj do toho želatínu a polej koláče,prípadne zalej piškoty a ovocie.
grilka5
15.12.08,19:19
diky za vsetko,kazi sa mi vsak len jeden druh zo sliviek-belic,inac lekvarov mame vela a viac druhov a nie som este velmi zrucna gazdina,kedze mam len 17 rokov!!!a tie lekvare som musela ja robit ja,kedze mamina chodi do roboty!!moj prvy lekvar!!!
olybaba
15.12.08,19:41
pozdravujem,
tvoj vek vsetko ospravedlnuje !!!

- inac slivkovy lekvar (nie klasicky vareny v kotli) je asi najnachylnejsi na "pokazenie" - tak ma ucila moja mama
durisovad
15.12.08,20:26
Ak mas vela lekvarov, skus ich ponuknut ludom, ktori byvaju v cinziakoch, nemaju zahrady a teda ani lekvare nevaria. Urobis tym radost aj dobry skutok.
BXLmiami
16.12.08,16:12
diky za vsetko,kazi sa mi vsak len jeden druh zo sliviek-belic,inac lekvarov mame vela a viac druhov a nie som este velmi zrucna gazdina,kedze mam len 17 rokov!!!a tie lekvare som musela ja robit ja,kedze mamina chodi do roboty!!moj prvy lekvar!!!
Nabuduce ked budeš robiť takýto lekvár,pichni do neho na záver štamperlík dobrej slivovice.Nepokazí sa.:)
Melnick
16.12.08,16:24
diky za vsetko,kazi sa mi vsak len jeden druh zo sliviek-belic,inac lekvarov mame vela a viac druhov a nie som este velmi zrucna gazdina,kedze mam len 17 rokov!!!a tie lekvare som musela ja robit ja,kedze mamina chodi do roboty!!moj prvy lekvar!!!Tak potom máš právo aj na to, aby sa sem tam niektorý aj pokazil.;) O pár rokov budeš tu dávať recepty skúseným gazdinkám. Klobúk dole - ja v 17-tich som nevedela ani to, ako sa varí čaj, nieto ešte lekvár. :o:o:o

Ale aj tak Ti želám, aby sa Ti už žiadny nepokazil.:):):)
durisovad
16.12.08,16:49
My sme navrch do pohara slivkoveho lekvaru davali asi lyzicu rumu. Tiez sa nekazil a kazdy rad nacinal novy pohar.
grilka5
17.12.08,19:06
dakujem za vsetky rady,volaco uz vymyslim:)
petmar
17.12.08,19:23
šups s ním do kvasu na slivovičku, ..
durisovad
17.12.08,22:09
Slivivicka je uz zrejme vo flaskach a lekvare menit je podla mna skoda. Kazdy ma rad nieco ine, ale ja radsej lekvar.
DeepGirl
10.01.09,21:13
Odporúčam tento skvelý recept:

4 vajcia
350 g cukru
500 g polohrubej múky
400 ml mlieka
150 ml oleja
1 menší pohár lekváru (asi 4 kopcovaté lyžice)
1 kypriaci prášok do perníka Dr. Oetker

Všetko vymiešame naraz dokopy. Nalejeme na plech veľkosti 30 x 40 cm a pečieme cca. 45-60 minút (podľa rúry) asi pri 180°C ("teplovzdušci" asi pri 160°C).

Potom čudo nakrájame na kocky, obalíme v čokoládovej poleve a v kokose.

Poleva:
80 g práškového cukru
80 g tuku
1 lyžica maizeny
1 lyžica mlieka
1 lyžica kakaa

Pomaly rozpustíme na miernom ohni. Osobne tak v polovici hrniec odstavíma ono sa to už rozpustí samo... Na plech perníkových kociek treba z tejto polevy dvoj-až trojnásobný pomer, podľa toho, na akú veľkosť ich nakrájaš. Čím menšie, tým viac polevy :)

P.S.
Na zaváranie je expert moja svokra, skladám klobúk... Akurát na jeseň sme likvidovali archeologické nálezy z pivnice - asi 50 fliaš lekvárov z roku 1994. Ani jeden nebol chytený, na počudovanie všetky úžasne voňali, ale aj tak sme to neriskli a dali ich vypáliť na pálenku :)
Cecilia
10.01.09,22:08
Neviem, či je môj postup správny, ale nepokazil sa mi ani riedky lekvár. Horúci lekvár plním do zaváracích pohárov, zatvorím viečkom a dám sterilizovať do rúry. Tie viečka už druhýkrát nepoužijem. Nepoužívam žiadne zahusťovadla, iba cukor.
A ešte k tým pokazeným, nemal by sa konzumovať, ak je čo i len trošku plesne navrchu. Radšej celé vyhodiť.
DeepGirl
10.01.09,22:16
Áno, súhlasím s Cecíliou, pretože akonáhle vidíš okom pleseň navrchu, podhubie je prelezené už v celom lekvári a pleseň je kancerogénna...
grilka5
12.01.09,19:11
ano,samozrejme ze vyhodim,no dam svini,nasej domacej:)dako ich uz postupne minam,teraz som dala aj do puncoveho kolaca,samozrejme ten dobryy!!!volaco uz vymyslim
wegamizi
14.01.09,11:42
My si robime makove rezance a namiesto cukru davame redsi lekvar ( slivkovy, ribezlovy ), je to velmi chutne. Inac tiez robime koktaily a davame ho i do bieleho jogurtu. Pa
babka - ježibabka
15.01.09,13:20
My si robime makove rezance a namiesto cukru davame redsi lekvar ( slivkovy, ribezlovy ), je to velmi chutne. Inac tiez robime koktaily a davame ho i do bieleho jogurtu. Pa
Pri tých makových-lekvárových rezancoch ma napadlo, že ako deti sme boli so sestrou dosť maškrtné a mama nám robila slížovú tortu. Vymastiť pekáč, dať vrstvu slížov, na to slivkový lekvár, orechy, mak, trochu osladiť, ďalšiu vrstvu slížov a dať do trúby zapiecť. Kto chce nech vyskúša.
babka - ježibabka
15.01.09,13:29
Občas urobím nasledovný báleš (osúch alebo posúch, kde sa tomu ako zvykne hovoriť) rozgúľam si cesto na celý plech, natriem redším lekvarom a posypem osladeným makom alebo orechami. Ak robím na najväčšom plechu, tak si vygúľam 2 menšie báleše, aby sme mali viacej okrajov.
grilka5
15.01.09,18:55
raz ked budem mat cas,tak urcite nejake zapekane cestoviny s lekvarom spravim:::)))
bolacka
16.01.09,10:00
mnam mne pri tejto lekvarovej diskusii napadli lekvarove parene a pecene buchty mnaam..dala by som si..
..dokonca my ked ideme k babke alebo niekde na navstevu, zvyknu sa nosit kolacky vselijake..na tvojom mieste by som robila buchiet a buchiet na tucty a nosila pribuznym:)
marikabic
26.01.09,09:34
Keď ješ jogurty tak si ho do nich pridávaj (aj do ochtených)!
Mňam s rožtekom.
grilka5
26.01.09,18:58
uz som spokojna,ze sa minaju,nie je to az tak hrozne:)dala som si predsavzatie,ze tento rok urobim najlepsie lekvare!!!a nepokazia sa!!!ale potom mi musite dat vase overene receptiky:)dikssssx