Waldes007
09.12.10,14:58
Samozrejme mám aj niekoľko klonov kustovnice, ktorá je ako burina ľahko sa množí aj vegetatívne. Mám s ňou však zatiaľ negatívne skúsenosti, klony, ktoré sa u nás predávajú sú niekedy úplne neplodné a nemajú proste v našich podmienkach vôbec žiadnu úrodu alebo dosť často sa predávajú rastliny semenáče, ktoré majú mimoriadne veľkú variabilitu vlastností od tvaru listov až po veľkosť plodov a tiež som osobne zatiaľ nenatrafil na kvalitný klon. Mám však telefón na jedného pána z Komárna, ktorý tvrdí že má veľkú úrodu na svojom semenáči, tak chcem navštíviť keď tam najbližšie pôjdem a bude to vhodné, myslím aj tu na porade to niekto tvrdil, ale potom som sa k nemu nedopátral. Nie je Kustovnica ako kustovnica. U nás rastie tiež naplano a obe sa vzájomne aj krížia takže s tými semenáčmi to nie je jednoduché, chce to ešte pár rokov pokusov, žiaľ medzitým bude príliš veľa ľudí sklamaných ktorý si často draho nakúpili nekvalitnú sadbu a po pár rokoch keď im to nezarodí, budú to klčovať. Ja som preto dosť skeptický ale nehádžem flintu do žita úplne.:)
Jedlé gaštany sa dajú pestovať aj ako semenáče, stretol som človeka, ktorý sa ich snaží ďalej sledovať, šlachtiť, krížiť. Tie v obchode sú totiž najčastejšie iný druh Gaštan Čínsky, to sú tie extra veľké.
Gaštany sú pomerne teplomilné a majú radi kyslú pôdu, inak rastú veľmi pomaly... Jdnoduchšie mi príde obrať si ich raz za rok v lese a spojiť to s príjemnou prechádzkou a zberom húb, než sa ich snažiť pestovať v záhrade. Sú tu aj iné zaujímavé ovocné druhy, ktoré v lese nenazbieram. Iba ak má niekto naozaj veľkú záhradu, priaznivú klímu, vhodnú pôdu a je mladý aby sa úrody dožil!:D
Dík za odpoveď, chcem niekoľko koreňov kúpiť a vyskúšať tej kustovníce ale ako vidím, asi neporadíš kde to kúpiť, čo sa týka gaštanov podla tvojho postoja dedukujem že ich nemáš. Tebe je ľahko vyjdeš si do lesa a nazbieraš. Tu kde bývam, široko ďaleko nieje ani len les nieto ešte gaštanový a vlastne až do tohoto roku som ani nevedel, že by niekde gaštanový les na území slovenska bol. Vyrastal som v Ba a aj keď som poznal okolité lesy nikde som tam nevidel gaštany.
lavanda
09.12.10,16:13
Dobrý deň, kúpila som si plody ebenovníka rajčiakového (hurmikaki) a v jednom som našla 5 semien. Skúsila by som ich zasadiť - kedy je na to vhodný čas? A aká je šanca, že zo semena vyrastie strom, ktorý bude aj rodiť? A podľa možnosti tak, aby som z úrody ochutnala ešte aj ja, nie až moji vnuci:D? Ďakujem.
wabi
09.12.10,21:35
Waldes007, ja mám všetky druhy užitočných drevín ktoré poznáš aj ktoré nepoznáš, takže nepochybuj že mám aj gaštany jedlé, občas sa niekto, komu sa nechce motať po lese nenechá odhovoriť a tak ich pre istotu mám. Dnes som zrovna nejaké držal v ruke. Mám aj semenáče...
Goji ti dám aj zadarmo nemusíš kupovať mám 3 rôzne klony, ktoré sa u nás bežne predávajú ale ani jeden ti neviem odporučiť, ale rozdávam ich zadarmo... Lepšie urobíš, ak počkáš na niečo osvedčené. Ja predajcom ktorí to doma nepestujú a iba kupujú od množiteľov ktorí to nemajú odskúšané neverím.
Tie gaštany musia niekde v lese rásť. U nás sú na každom rohu. Treba len chodiť s otvorenými očami. Teda ak si niekde z juhu na severe samozrejme nerastú...
Waldes007
09.12.10,22:00
Waldes007, ja mám všetky druhy užitočných drevín ktoré poznáš aj ktoré nepoznáš, takže nepochybuj že mám aj gaštany jedlé, občas sa niekto, komu sa nechce motať po lese nenechá odhovoriť a tak ich pre istotu mám. Dnes som zrovna nejaké držal v ruke. Mám aj semenáče...
Goji ti dám aj zadarmo nemusíš kupovať mám 3 rôzne klony, ktoré sa u nás bežne predávajú ale ani jeden ti neviem odporučiť, ale rozdávam ich zadarmo... Lepšie urobíš, ak počkáš na niečo osvedčené. Ja predajcom ktorí to doma nepestujú a iba kupujú od množiteľov ktorí to nemajú odskúšané neverím.
Tie gaštany musia niekde v lese rásť. U nás sú na každom rohu. Treba len chodiť s otvorenými očami. Teda ak si niekde z juhu na severe samozrejme nerastú...
Dík za ponuku, asi ťa na jar vezmem za slovo ... Ale s tým lesom to tu teda neďaleko Nových Zámkov je zložitejšie, kam oko dovidí, nedovidí. Popri Váhu je pár stromov ale inak široko ďaleko nič, len samé polia a to som ešte trochu južnejšie ako je Nitra.
jurkomts
16.12.10,12:57
Ja by som mal jednu otázku, za rady vopred ďakujem. Ako je najlepšie tvarovať morušu, to znamená výchovný rez (teraz má 2 roky). Ostatné ovocné dreviny mi problém nerobia, ale čo sa týka moruši nie je to také jednoznačné. Literatúra uvádza tak aj tak (niekde doporučujú vysoký kmeň, inde pravý opak).
wabi
17.12.10,06:12
Nuž tak ako každý strom aj moruša môže byť tvarovaná tak, že sa bude rozvetvovať nižšie alebo vyššie. To záleží od teba aký strom či dokonca poloker chceš mať. Ja samozrejme dávam prednosť tvarovaniu tak, aby sa dala oberať z väčšej časti aj zo zeme ak máš nad 185, tak sa to dá.
Inak moruša vo všeobecnosti sa snaží prirodzene rásť bujne a vytvoriť väčší mohutný strom. Nejak várazný rez nie je potrebný, je to divočina. Tiež nie je zle tvarovať ju tak, aby sa na ňu dalo dobre liezť, najmä ak máš deti, ktoré radi lozia po stromoch a tiež pri oberaní a podľa hoho tvarovať aj kostrové konáre...:)
Mimochodom záleží aj od toho aký druh máš Morus Nigra či Alba?
jurkomts
17.12.10,10:39
Mám čiernu morušu, tú známu trnavskú (už som tu dakde čítal tvoj názor na jej zatriedenie). Moruša biela (aspoň tie čo som videl) rastie vzpriamenejšie, je výššia ako moruša čierna. Niekde uvádzajú, že vysoký kmeň má to opodstatnenie, aby sa v neskoršom období ohýbajúce staré konáre nedotýkali zeme. Nechám tam 1m dlhý čistý kmeň a nech si rastie ako chce.
jurkomts
17.12.10,11:03
Keď sa tu už rozoberá téme menej známe ovocie a jeho pestovanie, pridám sem svoje skúsenosti (hlavne po tohto ročnej veľkej vode) s určitými druhmi menej známeho ovocia. Zatopené boli (dvakrát po sebe 1x 14 dni a 1x 7 dní) oskoruša, amalanchier, lieska, dula, mišpula, hurmikaki, moruša, vinič, asimini a. arguta. Kiwi, oskoruša, amalanchier skončili, opadali im listy, horkoťažko to rozchodili len arguty. Čudoval som sa, že bez ujmy to prežil vinič a hurmikaki. Miesta po oskoruši a amalanchieru nahradili zmysluplné rastliny (slivka - Hanita a marhuľa - Maďarská). Arguty, asimini a hurmikaki ešte nerodili tak sa neviem vyjadriť k ich opodstatneniu na mojej záhrade. Spokojný som s dulou (odroda Portugalská) a s mišpulou. Dula rodila už v druhom roku jej pestovania (tento rok) 300 - 600 g krásne žlté a voňavé plody, tá vôňa je proste fantastická. Prekvapila ma mišpula, okrem toho že tiež rodila v druhom roku tak keď zmäkli jej plody boli naozaj skvelé, taká zvláštna chuť, silne aromatická (pozor na kôstky veľké ako z čerešní). K lieske som pridal druhú odrodu lebo plodila veľmi slabo.
slnečná kvetina
17.12.10,11:56
jurkomts - tvoje skúsenosti môžem len potvrdiť, tiež som mala záhradu cca 2 týždne pod vodou. Muchovník skončil a na počudovanie sa ťažko spamätávali aj liesky (Webova a Varšavská červená). Naopak hurmikaki akoby im to státie vo vode vyhovovalo, tento rok krásne podrástli (slovenské selekcie Dunaj a Býčie srdce, rovnako i krížence Rosseianka a Nikita - všetko na podnožiach Lotus). Vinič mám len samorodé odrody (Izabela, Egerská hviezda) - tým voda vôbec nevadila.
wabi
18.12.10,13:00
Trocha ma podráždilo vyjadrenie: Miesta po oskoruši a amalanchieru nahradili zmysluplné rastliny (slivka - Hanita a marhuľa - Maďarská):mee:
Nič proti slivkám a marhulám.

Každá ovocnina je osobitá a tvrdiť, že niektorá je nezmysluplná. :eek:
Nemožno na základe jedného extrémneho roku a záplavám tvrdiť, že niektoré napríklad Amelanchier to nevydrží, pritom amelanchier patrí k najodolnejším a najmenej náročným rastlinám a iste vydrží minimálne toľko ako dula či mišpula. Asi tiež záleží na akom podpníku sú štepené, pretože záplavy sú zaťažkávacou skúškou práve viac pre podpník než pre rastlinu ako takú. Zhodou okolností sa jedná všetko o jadroviny. Ktoré sa často štepia alebo môžu štepiť na niektopré podpníky rovnakého druhu. Tak napríklad, najrozšírenejším podpníkom z menovaných je dula. Ak vám dula na vlastných koreňoch prosperuje, znamená to, že v daných podmienkach dobre znáša vašu zamokrenú lokalitu, otázka či ak naopak udrie veľké sucho a mrazy či jej to bude rovnako vyhovovať. Mišpula ak je kupovaná niekde v komerčnej škôlke tiež je na Dulovom podpníku, tiež sa preto zrejme osvedčila... Amelanchier aj Oskorušu, hoci sa vám to niektorým nemusí zdať sa tiež dajú štepiť na dulový podpník... Takže nie je dôvod vzdať sa týchto ovocnín, len proste si zakúpiť také ktoré sú na podpníku, ktorý sa vám osvedčil, teda dulovom...:)
Nezovšeobecňujete však tieto svoje skúsenosti. V iných podmienkach sa budú rovnaké druhy správať odlišne.
Tiež treba povedať, že je rozdiel ako staré sú stromčeky, akú majú veľkosť a ako dlho už rastú na stanovišti. U starších rastlín je pochopiteľne odolnosť voči takýmto vplyvom neporovnateľne vyššia. Takže ak napríklad bol amelanchier na mieste len rok, či ani to, a mišpila o rok dlhšie, tak tento pokus nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
Čo sa týka chuti ak vám chutia mišpule, iste by vám chutili aj oskoruše, nehovoriac o Amelanchiery. Iste oskoruše začínajú rodiť až po mnohých rokoch ale amelanchier už po roku dvoch.
Čo sa týka záplav mal som na najnižšie položenom mieste v nitre neďaleko rieky, kde odjakživa boli aspoň zjara záplavy, pokusne rôzne druhy jadrovín naštepené na hlových podpníkoch. V tomto roku boli ale záplavy v tejto tradične záplavovej oblasti extrémne. N ja bolo v tých miestach asi 1,5 m vody. Čerstvé očkovance i 1 rok staré, teda pomerne chúlostivé tromy boli takto viac ako 2 mesiace úplne pod vodou. Keď konečne voda opadla. Všade pol smrad po znitej tráve a vegetácii. Neveril som vlastným očiam, keď väčšina týchto stromov to prežila. Žiadny "normálny" strom by to neprežil. Pripisujem to práve na podpníku - Hloh. Boli na ňom naštepené, hrušky, mišpule, amelanchier, dula, tiež nejaké hybridy, hruško-jarabyny, mišpulo-hlohy. Všetky obstáli ale najlepšie práve Amelanchiery, ktoré aj pod vodou urobili na hlohovom podpníku slušné prírastky.:)
Ak sa vám niečomu nedarí, neodpisujte prosím tieto druhy, či stromy ako neperspetívne. Hľadajte chybu v sebe, ako to urobiť aby prospievali lepšie a ak sa nedarí poraďte sa. :D
BXLmiami
18.12.10,17:03
Moje Muchovníky prežili,ale vyhynuli marhule až na jednu a tiež jedna Mišpuľa.Tiež som mala celé leto pocit,že najlepšie by som spravila,keby som do záhrady vysadila Lotos.
jurkomts
18.12.10,22:04
Pozri sa Wabi, amalanchier je zrejme namnožený z odrezkov alebo potápaním, to znamená že tam nie je podpník z iného druhu a preto nemohol byť zdrojom jeho skazi. Muchovníky predávajú aj tak len týmto spôsobom množené a preto by si situácia z tohto leta zopakovala. S tými podpníkmi máš 100 % pravdu, ovplyvňujú toho veľa. Napríklad v tesnej blízkosti toho muchovníka je marhuľa štepená na slivkovom podpníku a nič sa jej nestalo a navyše mala výbornú úrodu (stihol som aj postrek na moniliu). Nechelo sa mi vysvetlovať prečo som sa rozhodol s tým nahradením za slivku a marhulu. Mám 4árovu záhradu a rozhodne tam nemienim pestovať listnatú sekvoju, čo mi za 10 - 15 rokov prinesie úrodu ovocia, ktoré by som aj tak asi ťažko využil, vlastne doteraz nechápem načo som oskorušu kúpil ale voda to za mňa vyriešila. Marhule a broskyne sú u mńa na prvom mieste, určite sú pred bobulami, čo teraz tak letia a práve tak som to myslel. Chcem´mať na záhrade to čo mi chutí resp. čo chutí aj ostatným. Čo sa týka chute muchovníka, no tak na to som čítal rôzne reakcie a mnohé ma odradili. Veľa závisí od toho akú odrodu sa ti podarí získať, síce ty ich máš určite viac na výber ale ak by som mal iné parametre záhrady, miesto by si tam našli aj muchovníky, no na teraz s nimi končím. Navyše som do záhrady doplnil hrušku Dicolor a Konferenciu (obe na dule) takže muchovńík a oskoruša u mňa skončili.
Ja pestovanie menej známych druhov ovocia podporujem, ale nie za každú cenu, strašne sa to v súčasnosti spropagovalo a ľudia nakupujú. Neskôr zistia, že výsledok nie je taký ako čakali. Napríklad také hrušky sa nedajú kúpiť v potravinách resp. síce ich majú ale sú tvrdé ako kameň a chuť nikde. Ja mám aj letnú (wiliemsova), jesenú a zimnú odrodu hušky - tie som už spomínal, a tak budem mať prístup k hruškám od augusta až do konca roka. Je to pre mňa oveľa podstatnejšie, ako mať krík s bobulami, ktoré budú mať možno čudnú chuť a navyše budú múčnatné (o dĺžke možnej konzumácie ani nehovorím). Aj mišpulu, hurmikaki a dulu mám len kvôli tomu, že v tom období už nič iné na záhrade nie je. Napríklad som pri plote zasadil schizandru, aj to len preto že tam je miesto a nebudem tam pestovať nejakú okrasnú lianu.
wabi
19.12.10,17:47
Chápem tvoje dôvody, tiež by som dal prednosť na tvojom mieste najmä keď máš malú záhradu v prvom rade ovociu ktoré mi chutí...
To že nepestuješ oskorušu plne chápem. Amelanchier nie je najchuitnejšie ovocie na svete, no štepené napríklad na duli, keďže tá ti prosperuje, navyše ako malý kríček veľkosti rýbezle, mám aj veľkoplodé a zakrslé, by isto stál za to, najmä keď nie je vôbec múčnatý. Tiež Lomicera - zemolez mnohý odsudzujú pretože nemali šťastie a kúpili si nejaký semenáč. Tiež som nebol nejakým nadšencom ale keď si človek zráta, že v máji žiadne iné ovocie jednoducho neoberiem, k tomu, že nové odrody majú veľké a sladké - myslené nehorké plody bez kvôstky, samá šťava, chutné a zdravé, tak som ich vysadil hneď 20 rôznych odrôd na záhradu - deťom veľmi chutia.
Tieto ako vravíš bobuloviny, nezaberajú veľa miesta a môžu ako kríček rásť napríklad aj pod marhuľou...:)
Ešte k tým podpníkom. Robím teraz pokusy s pestovaním Oskoruše na duli, mala by zarodiť oveľa skôr. Je to oblasť neprebádaná a každý ti povie, že oskoruša sa dá štepiť, len na oskorušový semenáč a začne rodiť prinajlepšom tak približne za 15 rokov pri optimálnych podmienkach.
Za určitých okolností sa však dá štepiť aj na dulu aj na hloh, či jarabinu, samozrejme chce to ešte pár rokov aby som vedel povedať, že čo to robí a ako sa to správa, zatiaľ rastú a vypadajú nádejne. Najstarší exemplár pozorujem 4 ročný už ako slušne veľký stromček, hoci žiadny obor samozrejme.
deerslayer
20.12.10,08:00
Vážený wabi,
mám veľkú úsctu k Vašim vedomostiam a praktickej činnosti. Teda okrem šľachtenia bezuchých králikov, čo mne, milovníkovi francúzskych baranov, prijde dosť uletené :). Pestovať menej známe netradičné druhy ovocia je krásna vec, ale kráľom ovocia pre mňa je a aj bude JABLKO...:). Aj ked aj s ním začína byť problém. Môj otec voľakedy vysadil Golden Delicious dosť nešťastne, v rade za sebou, odstup 2 metre, rad ťahaný severojužným smerom, výsadba za domom, ktorý tieni dopoludňajšiemu slnku, cez poludnie si tienia stromy navzájom...Sú to polokmene,cca 30-35 ročné ,asi ich čaká radikálne zmladenie.... Šampiony, čo som vysádzal ja, chytila v lete akási pliaga zrejme z tých horúčav, listy pokrútené, prašivé, ovocie drobné, kazové...:(
wabi
20.12.10,12:53
Nuž nie je kráľovna ako kráľovna.:D
Treba mať rezistentnú kráľovnu, v prvom rade až potom ostatné to ale znamená nelkupovať jablone ktoré prvé prídu pod ruku, veď v záhrade budú rásť možno celý náš život a tak podobne ako manželku nemusí byť vždy najvýhodnejšie zorať prvú ktorá sa pritrafí a krása nie je všetko platí rovnako.
ela77
22.12.10,05:58
asi pred mesiacom som dala do zeme namočené v urýchlovači zakoreňovania figové odrezky , zakryla som plastovými fľašami a nechala v chlade a prítmí v pivnici. Teraz sa na odrezkoch v miestach púčikov objavili akoby malé figy. Myslela som, že sú to lístky, pod flašou to bolo zle vidieť a po odokrytí som zistila, že sú na nich tie malé figy. Teraz neviem, či sa to zakorenilo, alebo iba vlaha spôsobila vyrašenie týchto čudov. Či to aj kvitlo, alebo zatvorený kvet figy vyzerá ako plod. Neviem. Čo s tým teraz. Nechať to do jari tak, alebo ich premiestniť na teplejšie a svetlejšie miesto. Nemám odvahu to vybrať a pozrieť či to má korienky.
wabi
23.12.10,09:50
To je normálne. Prvá úroda fíg sa zakladá na konárikoch ešte na jeseň a vypadajú ako malé púčiky. Prezimujú a na jar za ako prvé začnú zväčšovať. Ono sú to najprv kvety, ktoré sú dnu uzatvorené v obale. Tie sa nemusia opelovať v našich podmienkach sa pestujú výhradne partenokarpické odrody, ktoré sa prejavujú tak, že už od maličkého plodu sa podobajú na na figu, akú poznáme v zrelom stave, samozrejme že sú najčastejšie zelené až pokiaľ nedozrejú.
Dozrievajú potom často už v júni ako "hlavná úroda", preto keď namrznú tak nie je úroda.
Konáriky ktoré si dala zakoreniť sú naprogramované aby vyhnali ako prvé práve túto úrodu. Pre teba teraz ale nemá význam aby si sa snažila dopestovať úrodu hneď prvý rok na konárikoch ktoré zrejme ani nemajú korienky ešte. To záleží pri koľkých stupňoch si ich držala.
Malé plodíky otrhaj, alebo ostrihaj bez milosti, pretože zbytočne vysilujú budúci kríček a aj tak by z nich nič nebolo... Ušetríš konáriku energiu ktoré radšej nech investuje do korienkov, neskôr listov.
Podľa mňa nie je optimálne ich ešte urýchlovať za oknom, pretože deň je ešte krátky a svetla preto málo. Iste dá sa to, ale výhony budú potom vyťahané za svetlom, tenké...
Ak máš veľa miesta tesne pri okne radšej v chladnejšej miestnosti, tak ich môžeš alebo aspoň na pokus niektoré prirýchliť za oknom ale na tvojom mieste by som aspoň mesiac dva ešte počkal. Figy vyháňajú neskoro aj na jar vo voľnej pôde sa začínajú zelenať až v máji.
deerslayer
28.12.10,20:34
Wabi, skúšal som množenie kiwi vo vode, presne tak, ako to popisuješ na svojej stránke. Kalus sa utvoril v podobe karfiolu, ale korienky to nepustilo. A odrezky časom vyschli alebo vyhnili napriek menenej vode.Teraz v januári si narobím odrezky a skúsim to namnožiť v zemine v zimnej záhrade.
wabi
31.12.10,01:19
Vo všeobecnosti sa drevnaté rezky z Actinidií chytajú horšie ako zelené, ale aj tam to nie je tak jednoduché ako napríklad pri ríbezliach. Ak nechceš robiť vo veľkom jednoduchšie je potápaním, kedy získaš rovno aj mocnejšiu rastlinku. Pôda je lepšie kislejšia a voda dažďová.
jurkomts
07.01.11,06:44
Zháňam sadenicu/e (poprípade plody) stromu Maclura pomifera, nevie mi s tým niekto pomôcť? Síce nie je určená na jedenie, ale je veľmi zaujímavá a má výbornu vôňu.
wabi
07.01.11,16:39
Makrúl mám pár stromčekov 3 ročných pekných. Ak máš záujem ohlás sa najlepšie telefonicky najdeš poľahky keď klikneš na "wabi" pod obrázkom vľavo, potom "o mne" a dole je číslo, alebo vygúgliš pod Asimina.webnode.sk Maklura je naozaj zaujímavý druh. Je dosť príbuzná s morušou hoci na to na prvý pohľad nevizerá. Plody sú takého "modzgovitého vzoru guľovité často i pol kg ťažké. Dajú sa v čaoch najvyššej núdze aj jesť ale iba plne dozreté plody po rozvarení na kašu a dochutení napríklad najlepšie škoricovým cukrom.
Pochádza z Ameriky, kde sa vždy používal už u pôvodných obyvateľov nielen pre plody, ale aj pre kvalitné "žlté drevo. Dnes najde uplatnenie najčastejšie na živé ploty v teplejších oblastiach. Je to vďačná exotická drevina...
deerslayer
08.01.11,14:22
Vo všeobecnosti sa drevnaté rezky z Actinidií chytajú horšie ako zelené, ale aj tam to nie je tak jednoduché ako napríklad pri ríbezliach. Ak nechceš robiť vo veľkom jednoduchšie je potápaním, kedy získaš rovno aj mocnejšiu rastlinku. Pôda je lepšie kislejšia a voda dažďová.

Uvažoval som nad potápaním, ale nemám to kde potopiť. Asi skúsim alternatívu, že ten výhonok povediem cez kvetináč /plastovú fľašu/ naplnený hlinou/, samozrejme dostatočne zalievaný...za koľko by sa to tak mohlo zakoreniť ?
wabi
08.01.11,23:14
Za optimálonych podmienok 6 týždňov, ale radšej počítaj viac. Substrát mierne kyslá reakcia pH, udržovať vlhký. Dobre je zaškrtiť pod miestom kde by mali vyháňať korienky drôtom aby sa zarezal do kôry postupne ako bude hrubnúť. treba vybrať najlepšie hneď niekoľko mladých konárov, ktoré pôjdu bujne rásť...
jurkomts
02.02.11,07:26
Má niekto skúsenosti s plodovou ružou http://www.vuood.sk/slachtenie/rkarpatia.pdf, či sa vlastne oplatí niečo takéto na záhradu sadiť, alebo ju zastúpi všade prítomná ruža šípová.
bettylou
02.02.11,10:01
má niekto u nás skúsenosť s pestovaním kudranie?
wabi
04.02.11,17:50
K dispozícii sú len semenáče Kudránie a tam nič nie je isté. Na druhej strane môžu prekvapiť. Čo sa týka rastu tak je to v pohode nevymŕzajú tak ľahko. Chcelo by to ušľachtilé odrody...
Kontaktoval som sa už dávnejšie cez Korejskú ambasádu, zatiaľ žiaľ neúspešne. Asi to chce viacej úsilia...
Ak by mal niekto kontakty na Koreu alebo niekoho kto tam chodí dajte vedieť. Je to zaujímavá krajina, najmä preto, že tam pestujú stromčeky druhov a odrôd ktoré by u nás vedeli rásť, len ich sem dostať.
Údajne v USA na Floride majú importované ušľachtilé s dobrými a veľkými plodmi. Chuťovo podobne ako melón, príbuzné ale s morušou.
Je to ďalšie spestrenie ovocných druhov na Slovensku...
Valcake
04.02.11,18:34
wabi - ja by som sa chcela spýtať, či môžem Asiminu doniesť z pivnice na chodbu pred jarnou výsadbou, lebo sú len také holé paličky. Dík
wabi
05.02.11,09:09
wabi - ja by som sa chcela spýtať, či môžem Asiminu doniesť z pivnice na chodbu pred jarnou výsadbou, lebo sú len také holé paličky. Dík
Akonáhle je pôda dobre rozmrznutá treba jednoducho urobiť poriadnu jamu a vysadiť veľmi opatrne priamo von. Neprirýchlovať. Nedávať do skleníka ani zimnej záhrady. Asimina by mala byť na tej úrovni zimného spánku, ktorý práve zodpovedá aktuálnej sezóne vo voľnej prírode. To žeč ju nemožno nechať kvetináčovanú vonku na mraze je len preto, aby jej nenamrzli korene. Normálne v pôde sú korene v pohode ale v nádobe nie a to platí pre každý stromček a kríček nielen pre Asiminu.
Napíšem úsmevnú skúsenosť ale teba sa to samozrejme Valčake netýka, nie aby si sa urazila nebodaj, ty si v porovnaní s touto pani už skúsená pestovateľka.:)
Rekord urobila jedna pani myslím z Banskej Bystrice keď sa ma pýtala, či môže asiminu v januáry vysadiť von, keď má malé zelené lístočky.:D
Treba povedať, že asimina vypučí normálne až v máji. Ak ju niekto dá v decembri za okno v obývačke, tak ako každý strom vyraší aj v januáry, ale nie je to prirodzené, pretože takto prebratá potom stratí podobne ako ktorýkoľvek strom či ker odolnosť a nemožno ju potom vysadiť do mrazu, pretože riziko zamrznutia najmä ak ešte bude 3 a viac stupňov pod nulou je veľké.
Čím ďalej viac činžiakových typov sa snaží pestovať niečo na záhradke a nemajú potom pretože nevyrastali späté s prírodou a záhradou a tak sa do rastlinky nevedia tak vcítiť a preto nechápu jej potreby.
Na druhej strane je dobre že sa ľudia snažia zblížiť s rastlinami a hľadajú takto trocha návrat k prírode z ktorej sme všetci vyšli pôvodne...
BXLmiami
05.02.11,10:53
Bud rad,ze my cinziakove typy sa do toho pustame.S Vasou pomocou zakladam zahradu a musim sa na internete pytat na rebarboru,lebo v dedine nikto nevie ako ju pestovat;odkial vziat,a chodia okolo sliviek rqdu Top akoby to v zivote nevideli;pomaly mam poradovnik co si chcu zaockovat,este rodili len prvy rok.Lepsie ked sa do toho s cistou hlavou a bez predsudkov pustime;akoby sme mali sediet doma.Tiez mozem povedat,ze mpje bylinky siroko dalako nemaju konkurenciu,pretoze co je to za mestsky napad;pestovat bylinky,no nie?
Valcake
05.02.11,11:46
wabi-ďakujem za odpoveď:) ...ešteže nie som z BB ;):---aby si ma ani náhodou nepomýlili:D
wabi
05.02.11,19:03
Bud rad,ze my cinziakove typy sa do toho pustame.S Vasou pomocou zakladam zahradu a musim sa na internete pytat na rebarboru,lebo v dedine nikto nevie ako ju pestovat;odkial vziat,a chodia okolo sliviek rqdu Top akoby to v zivote nevideli;pomaly mam poradovnik co si chcu zaockovat,este rodili len prvy rok.Lepsie ked sa do toho s cistou hlavou a bez predsudkov pustime;akoby sme mali sediet doma.Tiez mozem povedat,ze mpje bylinky siroko dalako nemaju konkurenciu,pretoze co je to za mestsky napad;pestovat bylinky,no nie?
Nuž ono sa to fakt nezdá ale aj v tejto oblasti ide pokrok dobredu a každým rokom sa objavujú nové a nové novinky...
Klasický dedinčan, hoci aj má skúsenosti robí to po starom a doba sa aj tu mení... vzhľadom k tomu koľko trvá pokiaľ strom narastie, je obmena odrôd priam revolučná... stačí pozrieť nové slivkoviny. Storočia sme si vystačili s Bystričkou, Durandziou, belicami a zrazu nič z toho neplatí...
U hrušiek je to zas napríklad naopak čím ďalej máme obmedzenejší sortiment strých krajových odrôd, ktoré boli dobré a dominovali kedysi. Dnes len s prekvapením zachraňujeme zúfalé zbytky diverzity ktorá v hruškách u nás bola bežná. Šíri sa len pár starých odrôd a niekoľno novších ale všade rovnaké a nie je ani moc z čoho vyberať...
Možno som sa skôr mal vyjadriť že vymrela generácia ľudí ktorí poznali tieto veci a ich potomkovia veľa starých cenných stromov vyrúbala.
Sú potom prekvapení, že podobné odrody už nekúpia možno dokonca ani niesú...
Celkovo sa však v poslednej dobe začína našťastie dosť ľudí zaujímať aj o cenné staré, či naopak nové a často pritom nie celkom bežné druhy a odrody a to im umožní prežiť v niektorých záhradách ďalej.
Práve internet výrazne pomáha zlepšeniu situácie a preto som v tomto smere optimista.
Možno sa mi podarí nadchnúť pre tieto myšlienky ďalších a tí to raz povedia ďalej a tak sa to má šancu udržať. Viem čo hovorím, veď niektoré staré odrody sú v poslednom známom žijúcom exemplári. Stačí aby ten strom niekomu zavadzal, cloní mu a chce si nasadiť radšej niečo iné. Alebo ani to. Kúpi si motorovú pílu a chce si ju len tak odskúšať.
deerslayer
05.02.11,19:49
Wabi-problém je, že ľudia nevedia, či majú v sade vzácnosť alebo niečo bežné.......
BXLmiami
06.02.11,09:34
Nuž ono sa to fakt nezdá ale aj v tejto oblasti ide pokrok dobredu a každým rokom sa objavujú nové a nové novinky...
Klasický dedinčan, hoci aj má skúsenosti robí to po starom a doba sa aj tu mení... vzhľadom k tomu koľko trvá pokiaľ strom narastie, je obmena odrôd priam revolučná... stačí pozrieť nové slivkoviny. Storočia sme si vystačili s Bystričkou, Durandziou, belicami a zrazu nič z toho neplatí...
U hrušiek je to zas napríklad naopak čím ďalej máme obmedzenejší sortiment strých krajových odrôd, ktoré boli dobré a dominovali kedysi. Dnes len s prekvapením zachraňujeme zúfalé zbytky diverzity ktorá v hruškách u nás bola bežná. Šíri sa len pár starých odrôd a niekoľno novších ale všade rovnaké a nie je ani moc z čoho vyberať...
Možno som sa skôr mal vyjadriť že vymrela generácia ľudí ktorí poznali tieto veci a ich potomkovia veľa starých cenných stromov vyrúbala.
Sú potom prekvapení, že podobné odrody už nekúpia možno dokonca ani niesú...
Celkovo sa však v poslednej dobe začína našťastie dosť ľudí zaujímať aj o cenné staré, či naopak nové a často pritom nie celkom bežné druhy a odrody a to im umožní prežiť v niektorých záhradách ďalej.
Práve internet výrazne pomáha zlepšeniu situácie a preto som v tomto smere optimista.
Možno sa mi podarí nadchnúť pre tieto myšlienky ďalších a tí to raz povedia ďalej a tak sa to má šancu udržať. Viem čo hovorím, veď niektoré staré odrody sú v poslednom známom žijúcom exemplári. Stačí aby ten strom niekomu zavadzal, cloní mu a chce si nasadiť radšej niečo iné. Alebo ani to. Kúpi si motorovú pílu a chce si ju len tak odskúšať.
Lenze wabi;na toto skor nadchnes mna ako mojich susedov a o obchodnej stranke veci ani nehovorim,ja stromceky kupim,kdezto moji susedia skor nie.Moji susedia napr:trvali na tom;ze chmel musim vytat,ze ho nechcu na plote,nejaky argument o chmelovych sistickach ako o zdroji estrogenu neplatil;tak sused iniciativne prisiel nicit,kedze som nedovolila Roundup.Pozeram a on pila a isiel mi pilit bazu,ze naco mi to vraj ten plevel je.No nekomentujem.A ty sa stazujes na panelakove typy.
wabi
06.02.11,10:24
Lenze wabi;na toto skor nadchnes mna ako mojich susedov a o obchodnej stranke veci ani nehovorim,ja stromceky kupim,kdezto moji susedia skor nie.Moji susedia napr:trvali na tom;ze chmel musim vytat,ze ho nechcu na plote,nejaky argument o chmelovych sistickach ako o zdroji estrogenu neplatil;tak sused iniciativne prisiel nicit,kedze som nedovolila Roundup.Pozeram a on pila a isiel mi pilit bazu,ze naco mi to vraj ten plevel je.No nekomentujem.A ty sa stazujes na panelakove typy.
Musím ešte raz asi sme si neporozumeli. Ja som uvádzal takú historku na pousmiatie ale nie ako sťažnosť. Ak nemá niekto skúsenosti a spýta sa, je to dobre kvitujem a vždy aj poradím rád. Horší sú zaslepenci, ktorí pri práci v záhrade nerozmýšľajú a poradiť si nenechajú, fakt je že ich je dosť.
Každý kto má záujem o pestovanie a uvažuje nad tým čo robí tvorivo je cenný a kľudne môže pestovať aj takú burinu ako je baza :D tiež ju nemusím ale proti gustu...
Ja som skutočne nikdy nedelil podľa toho či sú z východu, západu, z dediny, či mesta, veď všade sa nájdu taký aj takí...
Ak to niekedy vyznelo, že sa sťažujem na nejakú skupinu a nie konkrétne tak som musel hovoriť o cigáňoch, pretože inak rasista čo sa týka Maďarov, Slovákov, Čechov teda naozaj nie som. Všetci biely aj blondýnky sme jedna rasa hoci podľa správania by človek niekedy aj zapochyboval:D, ale myslel som to fakt v dobrom.

Inak byť ženou tak prírodné estrogény hlcem stále, pretože predlžujú mladosť, oddialujú zdravotné ťažkosti typické pre pokročilejší vek, len jedna nevýhoda, ak má niekto predpoklady pre nádorové ochorenia (príbuzní mali a pod.) nemal by to preháňať, pretože to môže zvyšovať predpoklady, ak však predkovia a príbuzní nič také nemali ako napríklad v našej rodine, tak smelo do toho!
My muži sme na tom zasa horšie pretože ten náš nešťastný hormón nám život naopak riadne skracuje, veď sa dožívame v priemere o 10 rokov menej. Potom sú všade ešte celkom čulé a vitálne vdovy, ale preoperovať sa už asi nedám - deti by ma potom volali mamička a mohlo by sa to pliesť.:D
durisovad
06.02.11,10:24
Moja otazka nie je o nezmamom druhu ovocia a nechcem otvarat novu temu, ale chcela by som sa opytat, kde by sa dali kupit /najlepsie cez internet a na dobierku/ stromceky marhuli? Mam katalog od Starkla, ale po doterajsich skusenostiach mu velmi neverim. Dakujem za kazdy dobry a osvedceny typ.
wabi
06.02.11,12:07
Pre každý strom je ideálne vôbec nepresádzať, ak už je to nutné, tak presádzať tak že čerstvo vykopané najlepšie v ten deň hneď vysadiť zavčasu na jar napríklad. Ak už je to treba posielať poštou tak je to možné realizovať do 3-4 dní. Vtedy namočiť na niekoľko jodín v čistej vode a potom vysadiť bez nejakého ostrihávania koreňov.
Všetky stromky kupované v záhradných centrách boli na jeseň drasticky vyorené nikto nevie ako skladované, mohli im korene preschnúť a potom hoci by aj boli namočené sa tým vitalita mohla značne oslabiť, mohli im korene namrznúť keď boli len trocha prihrnuté pilinami, ktoré navyťe nepriaznivo vplívajú tým že je to vlasne mŕtve drevo rozkladané mikróbmi a my nechceme mať mŕve drevo ale živé vitálne korene. Najhoršia varianta je kúpiť od Poliakov na výstave. Chodím po výstavách a vidím ako s tým zaobchádzajú. Koľko krát im to preschne, štrapujú to z jednej výstavy na druhú. Sú lacné? Podľa mňa je to drahé drevo na opekanie, či kolík k paradajke!
V každom prípade nezabudnite dôkladne pristrihnúť konáre, nechať len kostrové na tri púčiky.
Hlavné heslo pri kupovaní voľnokorenných: To čo bude nad zemou nie je dôležité, môže byť malé, krátke, krivé, skrútené - i tak to musíte radikálne odrezať, zato koreň čo najväčší a čo najlepšie uchovaný a najmä živé vlásočnicové korienky, nie hrubé orezané dúčale!
deli.
06.02.11,14:35
Moja otazka nie je o nezmamom druhu ovocia a nechcem otvarat novu temu, ale chcela by som sa opytat, kde by sa dali kupit /najlepsie cez internet a na dobierku/ stromceky marhuli? Mam katalog od Starkla, ale po doterajsich skusenostiach mu velmi neverim. Dakujem za kazdy dobry a osvedceny typ.

Veľmi dobrú kvalitu má Plantex Veselé pri Piešťanoch. Majú aj ww stránku. Najlepšie je osobne, ale viem, že sú ochotní posielať aj na dobierku.
durisovad
06.02.11,15:21
Dakujem.
deerslayer
06.02.11,15:42
Prievidza - Centrum rozvoja záhradkárstva------------ www.crz.sk
mimo278
06.02.11,16:44
Tiez odporucam Plantex. Maju skutocne kvalitne stromky. Mam len dobre skusenosti.
paloo
06.02.11,16:58
Tiez odporucam Plantex. Maju skutocne kvalitne stromky. Mam len dobre skusenosti.
Isto má kvalitné veci no platí,že to najlepšie ide do kamionov a preč:) a nám to čo by vonku nepredali:D
paloo
06.02.11,17:04
wabi - ja by som sa chcel spýtať ktorá odroda asimíny kvitne alebo by mala kvitnúť v rovnakom časovom období ako Luigi?
vďaka
deerslayer
06.02.11,17:10
Do Veselého si chcem ísť pre Aprimiru - kríženca marhule a slivky
jurkomts
07.02.11,06:53
Plantex je dobrý, tiež som tam nakupoval. Je však pravda, že najprv uspokoja svojich hlavných odberateľov (rôzne záhradné centrá tu a v zahraničí) a čo im ostane dajú do svojej predajne. Predavač mi musel podať tri jablone, lebo prvé ktoré vytiahol boli poškodené (hlboké jazvy v kôre, asi od strojov na obrábanie pôdy). Platia prísne normy (hlavne vonku) na presné parametre stromov ako je ich výška, hrúbka kmeňa (podľa veku), na tvar korunky, či sú rovné, nepoškodené atď. každopádne však treba dlho vyberať a budete spokojný, navyše sú čerstvé (škôlka je vedľa predajne - žiadna preprava).
wabi
07.02.11,09:11
Plantex je dobý v tom čo robí. Je to továreň na stromky. Skutočná veľkovýroba. Zo všetkými výhodami ale i nevýhodami ktoré z toho vyplívajú. Stromky vyvážajú ako Holadská medzinárodná spoločnosť do celej Európy. Stromy sú vyorávané ešte najaseň. S tým súvisí poškodenie koreňov a to že sú celú zimu v plytkých pilinách zastrčené vonku na mraze. Takže či ko kúpite v záhradnom centre alebo u takéhoto veľkovýrobcu je asi jedno.
Stromky sú ošetrované všetkou možnou chémiou a aj hormonálne sú usmerňované aby rástli hlavne do dreva na úkor koreňov. Narastú síce potom 2-3x väčšie než je bežné, ale je to na úkor koreňovej sústavy, ktorá je mimoriadne mizerná. Nepotrebujú ju pretože majú všetko hnojenie a závlahy k dispozícii. Pri presadení do záhradky potom stromček ide do horšieho a preto sa musí z toho spamätať. Najmä sa to týka závlahy a hnojenia. Ešte určitý čas je tu dôsledok hormónov, že sa snaží rásť do dreva a koreň stagnuje. V extenzívnych (bez kvapkovej závlahy, fungicídov, insekticídov a pesticídov a hnojenia do pôdy a na list) podmienkach v záhrade strom bude prvých pár rokov trpieť, hoci to tak navonok nemusí vypadať, pretože pod vplyvom hormónov sa bude snažiť ešte rásť a vyždíma zo seba čo sa dá, ak mu však slabý koreň bez perspektívy rastu nedodá čo potrebuje, dostaví sa kríza. :mee:
Ak sa to podarí dobrou starostlivosťou prekonať, i tak je rýchlo narastené rdevo riedke a je to podobne ako pri základoch na ktorých má stáť celý dom, keď sú urobené narýchlo, len aby to dobre vypadalo, môže mať neskôr dom pukliny. Strom aj po rokoch pri riedkom dreve ľahko namŕza, pri suchu nedokáže tak dobre čeliť, pretože korene sú len povrchové, vietor ho ľahko vyvráti, pretože koreň ho tak dobre nestabilizuje. Je chúlostivejší a menej vitálny. Dožíva sa podstatne kratšej doby. Je vhodný v prvom rade do intenzívnych sadov na to aby rýchlo niečo vyprodukoval a potom sa vyklčuje.
Takže pre niekoho je to dobré pre iného nie, ako všetko.
Ja skôr zastávam názor, že práve koreň je dôležitý, hoci je schovaný a nie je ho vidieť, pretože ten určuje skutočnú vítalitu stromu. Prvý dojem je často klamlivý...:confused:
Pestovanie stromu je vzťah a záväzok na veľa rokov. Nie je to paprika na jednu sezónu. Preto výber je dôležitý a ujasnenie si toho čo očakávame tiež, aby sme neboli sklamaný, pretože čas nikto nevráti.:(
Vezmime si aká je rozvodovosť, viac ako polovica párov za zovedie. Pri svadbe pritom každý sľubuje a verím tomu aj vážne vernosť až po hrob. Tiež sa však časom všetko zmení. Ak na začiatok partner či partnerka dobre vypadá, nie je isté, žo to tak zostane a otázka je tiež či práve ten výzor je to čo očakávame ako jediný ukazovateľ...:)
Tým som vás nechcel odhovoriť od svadby :D alebo od kúpenia stromku v záhradnom centre či veľkovýrobe, len si treba uvedomiť čo z toho vyplýva a čo od toho očakávame.:o
slnečná kvetina
07.02.11,09:28
Súhlasím s tým, že v Plantexe kúpite na jar stromčeky, ktoré boli vyorané ešte na jeseň. Ak kupovať stromčeky z Plantexu, tak rozhodne na jeseň. Mám osobné skúsenosti, kupovala som tam na jeseň viac krát a ujateľnosť 100 %. Z desiatok zasadených mi ešte nevyhunul jediný stromček kúpený v Plantexe, na rozdiel od Wabiho, kde som kúpila stromčeky raz v živote a ujateľnosť mizerná - jedná sa o mandle, boli síce lacné, ale značne poškodené na kmienkoch, nebolo prakticky z čoho vybrať a koreňová sústava tiež žalostná, zlatý Plantex!
jurkomts
07.02.11,09:29
S nadopovaním rastlín v kontajneroch (hlavne okrasných) mám skúsenosť. Sú pekné až sa čudujem ako sa im darí v tom malom priestore. Po vysadení na konkrétne miesto v záhrade stagnujú resp. nebadať rast, je to preto, lebo sú naučené na dávky umelých hnojív a nieviem čoho ešte. Ak si kontajnerujem ratliny sám, sú menšie ale potom po vysadní len tak fičia.
Ešte k Plantexu, korene mali všetky stromky dobré (ak boli poškodené, čo sa pri vyorávaní môže stať, tak som ich vymenil). Ovocné stromky kupujem na jeseň, a vtedy viete že neboli cez zimu v pilinách, tým je to vybavené. Ak ich navyše kúpim v Plantexe, viem že ich dopestovali priamo tam a že netrpeli počas prepravy. Ja som ich navyše kúpil v októbri a preto boli určite čerstvé.
wabi
07.02.11,14:26
Súhlasím s tým, že v Plantexe kúpite na jar stromčeky, ktoré boli vyorané ešte na jeseň. Ak kupovať stromčeky z Plantexu, tak rozhodne na jeseň. Mám osobné skúsenosti, kupovala som tam na jeseň viac krát a ujateľnosť 100 %. Z desiatok zasadených mi ešte nevyhunul jediný stromček kúpený v Plantexe, na rozdiel od Wabiho, kde som kúpila stromčeky raz v živote a ujateľnosť mizerná - jedná sa o mandle, boli síce lacné, ale značne poškodené na kmienkoch, nebolo prakticky z čoho vybrať a koreňová sústava tiež žalostná, zlatý Plantex!

Snažím sa individuálne pristupovať ku každému kto chce odom mňa stromček alebo i radu. Mám rád slnečné kvetiny, len neviem teraz presne čo si to za kvietok. Ty však na mňa kontakt určite máš, pretože predtým ako sme sa stretli sme iste volali.
Snažím sa s každým vychádzať, priznám sa nie vždy sa to podarí, niekedy sa možno neovládnem a nezahryznem si do jazyka, potom nesiem následky.
Je mi ľúto že sa ti nechytili tie mandle, ale nič si nepovedala, viem ich vymeniť.:(
Predpokladám že šlo o tie voľnokorenné mandle. Dával som ich ako vyradené zadarmo ak niekto niečo kúpil, neboli to moje výpestky, ja robím kvetináčované, ak sa ti neujali mohla si si prísť pre iné, pri týchto neštandardných sa to stáva. Vraví sa že darovanému koňovi sa na zuby nepozeraj... v každom prípade je lepšie ak dáš vedieť, než ohovárať...
Ak by si odomňa ty či ktokoľvek naozaj aj kúpil niečo, myslím 4 mandle som predal za 2€, jedine ak si náhodou bola medzi nimi, tak si presne vedela videla čo kupuješ za 2 €, určite som ťa nenahováral na ne. Dnes si zjavne nespokojná a ja tiež, radšej by som bol keby si si kúpila niečo pekné za 10 € a bola spokojná... Iste si to nebrala len preto, aby si teraz mohla napísať že mandle neboli pekné...
Fakt je že ak ti prežili, za pár rokov nikto nespozná, že to boli vyradené nepodarky...
A neporovnávaj ma s Plantexom - mamuťou Holadskou korporáciou, ja som len obyčajný "roľník" ktorý, robí čo môže... a aj tak si nespokojná...
slnečná kvetina
08.02.11,07:17
Wabi vôbec nemám v úmysle ohovárať, ja len konštatujem, že mám lepšie skúsenosti s Plantexom, napriek tomu že ty ich kritizuješ. Jednalo sa o voľnokorenné mandle, ale zadarmo určite neboli a už vôbec si neupozornil že ide o vyradené stromy, ani že sa nejedná o tvoje výpestky. Predal si ich po 3 € ks a to som brala ešte i asiminy. Jasne že som videla, že su poškodené, ale cena sa mi zdala dobrá, tak som to skúsila - moja chyba, na tých sa každý najlepšie učí. Si dobrý obchodník a dokážeš predať všetko. Vážim si tvojich vedomostí, ktoré sú i na tejto stránke veľkým prínosom, prajem veľa pestovateľských úspechov.
vemak
08.02.11,15:56
Ja z Plantexu nemám nič, takže neviem povedať, ale čo som kúpil od Wabiho, sa mi ujalo všetko, a čo som kúpil to to aj v skutočnosti je.
to nie ako reklama, ako konštatovanie.
Milas265
08.02.11,16:59
Ja mám od oboch....akurát v Plantexe menej do toho rozprávajú.
Silvernola
08.02.11,17:45
Aj ja mám od oboch. Akurát v Plantexe menej poradia.
Milas265
08.02.11,19:23
Hmmm...Nitrania....
wabi
09.02.11,02:29
Ja si nemyslím, že by som mohol ako píšeš kritizovať Plantex. Veď je to najväčšia a zjavne najúspešnejšia spoločnosť s medzinárodným zázemím. To čo robí robí dobre. Snaží sa produkovať vo veľkom pekné stromy o ktoré je záujem a to tak aby boli zákazníci s tými veľkými stromami pri zakúpení spokojní. Robí to čo najlacnejšie a využíva všetky najmodernejšie spôsoby ako tento cieľ čo najrýchlejšie dosiahnuť. Ako inak než to robia by to mali robiť tak to naozaj neviem.
Komu by sa nepáčili módne prehliadky manekýn s perfektnou postavou, na ktorú pasujú všetky tie často prepracované šaty. Sú však tieto šaty vhodné naozaj pre každého, hoci sú aj moderné?
Nie každý máme konfekčnú postavu a môžeme si bez rozpakov aj po zvážení obliecť to čo je nám komerčne odporučené. To aj vtedy, keby sme robili všetko čo je v našich silách aby sme takúto postavu mali, nie pre každého je však jeho momentálny exterier tak podstatný.
Ako by som mohol ja sám konkurovať, či sa len porovnávať s veľkými nadnárodnými spoločnosťami...
Je mojou úlohou robiť to presne tak ako oni? Skôr si pripadám ako krajčír, ktorý šije na mieru pre niekoho, kto si uvedomuje že komerčná konfekcia nie je pre neho, alebo sa chce niečím líšiť, chce mať niečo špeciálne, čo mu "značkový Čínsky" tovar neponúkne.:D
(Mimochodom množím aj mimoriadne veľkoplodú a pritom úplne sladkú mandlu, ktorú okrem mňa nemnoží nikto, rovnako tak veľkoplodú tunajšiu planú ale zaujímavú horkú mandlu - niekto to rád horké.)
Snažím sa šľachtiť nové lepšie odrody, množiť a šíriť zaujímavé, zriedkavé, zabudnuté, propagovať málo známe sorty a druhy, ktoré si to zaslúžia. Mali len jednoducho smolu, že ich netlačí reklamná kampaň a bohatá spoločnosť. Toto považujem za svoje poslanie.
Naozaj by som radšej vôbec nepredával, ale to by som potom svoje poslanie len ťažko mohol napĺňať. Nič som nesprivatizoval, nemám bohatých predkov ani sponzora, naopak ženu a 3 deti, ktoré by možno boli radšej aby som s tým poslaním neblbol. Ja mám však pocit, že robím veci, ktoré keď neurobím ja, neurobí žiaľ nikto a tak nemám moc na výber a plním svoju úlohu v rámci svojich možností.
Iste niekto iný to môže vidieť z iného uhla iného pohľadu ako inak - samozrejme inak. Žiaľ nezapáčim sa úplne každému, skôr naopak... nesplývam asi vždy po prúde...
Treba však povedať aj to, že niekoľko tých mizerných mandlí ktoré boli poškodené som si vysadil a prežilo bez starostlivosti a polievania vo vinohrade, síce bol dosť vlhký rok. Takže pre niekoho ako kvetinka je aj na výmenu. Nie je to šťastný nápad presadzovať. Vždy je to šok a občas sa stromček nemusí spamätať. Najmä u kvôstkovín je lepšie vysadiť kvôstku a nikdy nepresádzať a zaočkovať priamo na mieste, to som tu už dokonca aj v súvislosti s mandlou uviedol a zdôraznil. Ak však presádzať tak menší stromček - je to z dlhodobejšieho hladiska menšie zlo. Tiež platí "ohýbaj ma mamko..."
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť konkrétny prípad, keď mizerné papečky bez akýchkoľvek postranných koreňov, škaredé malé oškreté, pre niekoho vhodné akurát na vyhodenie vyrástli na krásne bohato dodnes rodiace stromy. Jednalo sa pritom o chúlostivé marhule pričom súčasne s nimi boli vysadené vedľa krásne veľké stromy bez chybičky a dnes už dávno nie sú hoci začali o 3 roky skôr rodiť a celkom pekne, vyschli na "porážku".
Preto si aj tak myslím že až čas ukáže či aj škaredé káčatko vyrastie.
Je dokázané, že aj z detí z inkubátora vyrastú napokon plnohodnotný ľudia a v dospelosti nezistíte kto mal pri pôrode 4 kg, kto 3 a kto 2 kg, či dokonca menej.
Takže uvidíme o 10 - 20 rokov, čo je naozaj lepšie... To by mali byť dobré stromy v najlepšom veku ak sa to zdá niekomu ďaleko a sadí preto radšej maliny a jahody, nuž tiež to chápem. Pred 25 rokmi mi pripadal rok 2000 ako nenormálne vzdialená budúcnosť, dnes mi to tak ďaleko nepríde.
Milas265
09.02.11,16:47
Hans Christian Wabensen..
wabi
10.02.11,06:03
Ďakujem. Ale tak úspešný ako legendárny Hans asi nebudem. Jeho čítajú už vyše 100 rokov a stále tam každý nájde kus múdrosti pre seba. Až také ambície nemám.
Ono to chce tiež správne naladeného čitateľa, aby si našiel pre seba niečo pozitívne.
Inak, dobre glosuješ, uplatnil by si sa aj v Adelaschow.
slnečná kvetina
10.02.11,08:08
Wabi a ty by sa zas výborne uplatnil v divadle v roli Kecala. Tam by si mohol svoj talent rozvinúť naplno :).
Nič v zlom, ale pri pestovateľstve či chovateľstve tvoja výnimočnosť stagnuje.

Milas265 to vystihol úplne presne ;)
jurkomts
10.02.11,16:55
Zháňam 2-3 sadenice Asiminy Triloba. Samozrejeme aby boli štepené, stačí mi aj odporúčenie na pestovateľa poprípade predajňu (môže byť aj e-shop). Od wabiho mám asiminy, už sú 2 rok v pôde ale chcel by som skúsiť aj iný zdroj. Českí kolegovia majú celkom slušný sortiment, ale na Slovensko asi nechodia resp. neposielajú,a na rastlinkach.sk sú zase nehorázne ceny. Ďakujem.
paloo
10.02.11,18:42
Zháňam 2-3 sadenice Asiminy Triloba. Samozrejeme aby boli štepené, stačí mi aj odporúčenie na pestovateľa poprípade predajňu (môže byť aj e-shop). Od wabiho mám asiminy, už sú 2 rok v pôde ale chcel by som skúsiť aj iný zdroj. Českí kolegovia majú celkom slušný sortiment, ale na Slovensko asi nechodia resp. neposielajú,a na rastlinkach.sk sú zase nehorázne ceny. Ďakujem.
Aj na Slovensku sa dajú kúpiť dobré rastliny,skús hľadať kvalita nepotrebuje megalománskú reklamu:)
Z Čiech ti tiež pošlú alebo privezú,aj cenu sa dozvieš skôr ako kúpiš:)
http://www.pawpaw.cz/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,8/Itemid,26/lang,czech1250/
a mnoho ďalších môžeš si aj vygooliť ne?
jurkomts
10.02.11,19:16
Paloo ďakujem, samozrejme pawpaw.cz a exotickerostliny.cz si vygoogliť viem, len som nevedl ako to je dodávkami ńa Slovensko + cena je v Kčs. Skúsim objednať, a uvidím aka bude odozva. Tu u nás som takéhoto predajcu nenašiel okrem už zmieňovaných.
wabi
10.02.11,22:45
Je jedno z akého zdroja máš stromy, dôležité je ako sa budeš o ne starať, aké podmienky im vytvoríš. Samozrejme záleží aj na odrode, ale je jedno odkiaľ pochádza... kto ju naštepil...
Čo viem, tak okrem mňa štepia na Slovensku a v čechách Asiminu ešte 3 ľudia, ale nikto vo veľkom, na to je malý trh.
pozlatka
12.02.11,12:18
prosim o radu:
zakoranila som si ananas (podla navodu na tejto stranke porady), ktory zacal rast aj zo starej ruzice, ale vyrasil aj mimo ruzice.Ako postupovat teraz? Treba ich oddelit? Kedy?
Ďakujem za rady
wabi
12.02.11,17:59
Nie je to nutné ich oddeliť. Na druhej strane, ak má každý svoje korene a chcete mať dva, tak to samozrejme môžete urobiť.
Ananás potrebuje čo najvyššiu vlhkosť vzduchu a veľa svetla...
Nepíšeš ako je rastlina stará...
pozlatka
12.02.11,19:07
rastlinka je stara asi 8 mesiacov
wabi
13.02.11,21:26
V tropických krajinách kde sa ananás pestuje vo veľkom, za túto dobu dorastie a zarodí veľký plod. U nás vlastne len živorí. Chcelo by to vykúriť na 30 stupňov, 100% vlhkosť a dosvecovať v zime. Sú oveľa menej náročné veci na pestovanie v bytoch...:---
Málo kto vie, že kedysi pred 100 a viac rokmi si u nás šľachta pomerne bežne nechala vo vykurovaných skleníkoch pestovať ananásy. Možno vtedy ešte nedovážali toľko do obchodných reťazcov...:D
paloo
14.02.11,07:36
[QUOTE=wabi;
Málo kto vie, že kedysi pred 100 a viac rokmi si u nás šľachta pomerne bežne nechala vo vykurovaných skleníkoch pestovať ananásy. Možno vtedy ešte nedovážali toľko do obchodných reťazcov...:D[/QUOTE]
Osvetlenie dodávala http://www.zse.sk/index.php:D
wabi
18.02.11,08:15
Fakt je, že je asi lepšie pestovať veci ktoré nie sú vyslovene tropické a ak tropické, tak také ktoré sú menej náročné a vydržia bez problémov aj v byte a plnia hlavne okrasnú funkciu a doplnko sa potešíme ak zarodia...
V bytoch žiaľ vykurovať musíme...:confused:
Dobrá správa, že postačí v zime a tá sa už kráti...:)
roho3615
13.03.11,18:34
Dobry den Wabi a spol.,
Najprv sa predstavim – volam sa Michal Nigut a pracujem vo firme Plantex. Manzelka mojho kolegu mi preposlala link na tuto diskusiu. Potesilo ma to, ze sa o nasej praci takto hovori, ze to ma odozvu. Cloveka potesi, ked ludia ocenia pracu, ktoru robi. Vnimam aj kritiku na nas. V Plantexe hovorime: „Kritika je dobra rada a navyse zadarmo“. Cize takto sa na to aj pozeram som Vam za to aj vdacny. Mrzi ma ale, ze sa tu pisu aj nepravdy. Nemyslim si, ze je to z nesympatii k nam, je to skor z nepoznania problematiky skolkarskej vyroby a ovocinarstva ako takeho. Rad by som nejake veci vysvetli a uviedol na pravu mieru, lebo reci sa rychlo siria. Ono nepoznanim clovek vela veci dokaze poskodit. Naucil som sa nedavno take nove slovicko – paradigma. Tu by som chcel opravit Vasu (Wabi) chybnu paradigmu, ktorou nam skodite.
Budem sa snazit byt jasny, k veci a strucny.
Plantex nie je holandska firma. Je to slovensko-belgicka firma (50/50). Na zaciatku bol Plantex cisto slovenska firma, v istom case vsak do firmy vstupil belgicky partner, co bol v kratkodobej historii Plantexu strategicky velmi dolezity krok.
Skusime teraz popisat Plantex, lebo pre mnohych nasich zakaznikov je stale vela veci nejasnych.
Plantex je vyrobno – obchodna spolocnost, tvoria 3 useky:
1.Plantex Ovocie – ovocne sady (jablka, slivky,broskyne), jahodove plantaze, sklady ovocia, velkoobchod s ovocim.
2. Plantex Stromy – ovocne skolky, sklady stromov, velkoobchod s ovocnymi stromami. Vyrobu clenime na 2 vyrobne celky. Prvym je vyroba stromov pre pestovatelov ovocia – nazyvame tento celko aj „Profi“. Tu mame dve skolky, v jednej pestujeme len jablone v 2rocnom cykle vo forme „knip“, v druhej pestujeme kostkoviny (marhule, slivky, broskyne, ceresne, visne) v 9 mesacnom alebo 1 rocnom cykle.
Druhym vyrobnym celkom je vyroba stromov pre siroku verjenost, pre ludi, ktori si chcu vysadit vo svojej zahrade nejaky ten ovocny strom, inak ho nazyvame aj „hobby“
Ono sa to da lahko prirovnat k hobby naradiu a k profi naradiu. Vzdy zavisi od ucelu pestovania stromcekov, od poziadaviek klienta.
Rozdiel je: v prvom rade v pocte stromov, kde v „Profi“ pestujeme uzsi druhovy aj odrodovy sortiment ale vo velkych seriach a v „Hobby“ siroky druhovy aj odrodovy sortiment v podstatne mensich seriach. Rozdielne su pouzite podpniky, rozdielna je technologia pestovania, poziadavky klienta na vychodiskovy material.
Tieto skolky su separatne, uzavrete, pretoze kazdy system ma svoje specificke poziadavky, potreby.
3. Plantex Zahrada – malopredaj ovocia, predaj ovocnych a okrasnych drevin, zahradna architektura a predaj zahradkarskych potrieb, doplnkovy tovar, atd. V podstate je to zahradne centrum.
Ci sme tovaren na stromky? Nemozem sa stotoznit s tymto pomenovanim. Je pravda, ze objem stromov, ktory rocne dopestujeme, moze vzbudzovat tento dojem. Ale samotna vyroba taka nie je. Uvedmote si prosim, ze ku kazdemu stromceku sa pristupuzje individualne, kazdy jeden strom prejde rukami nasich zamestnancov niekolkokrat rocne, je to vsetko rucna praca (okrem ochrany, hnojenia, vyoravania). Nie je to fabrika, kde namiesto ludi robia pracu stroje. To mate velmi zlu predstavu. Stroje nam v mnohych cinnostiach pomahaju, ale vsetko je to na ludskom cite, skusenostiach a odbornosti. Je to velmi precizna praca. Navyse, mi stromy nevyrabame niekde v klimatizovanej hale. My sme na poliach. A okrem konkurencie, bojujeme aj s prirodou-pocasim. Bojujeme je zly vyraz. Priroda nasu pracu znacne ovplyvnuje a mi sa prisposobujeme. Je to za cenu istych obeti, kedy sme v praci cele dni, aj vikendy. Skolku alebo sad nejde na vikend vypnut a v pondelok zasa zapnut. Co sa tyka poznamky nejakej „mody“ v pestovanych druhoch alebo odrodach. Nie je to „cinska fabrika“ kedy masovo vyrabame pre niekoho. Pre zahradkarov sa snazime mat siroky sortiment ovocnych druhov, mame v sortimente stare odrody tzv. starinky, mame malo pestovane ovocne druhy, ci uz je to gastan, morusa trnavska, alebo rozne driene, rakytnik, atd. Pre sadarov, pre ludi, ktory sa pestovanim ovocia zivia, to je otazka vzdy trhu. Vy zakaznici si vyberate, ake jablka Vam chutia, a mi ovocinari ich pre Vas pestujeme. Samozrejme sa snazime trochu zakaznika usmernovat, ale ono je to vzdy otazka dopytu a ponuky. Golden Delicious je stale a vzdy aj bude jednou z nosnych odrod v sadoch. Aj ked to budu urcite nove klony alebo mutacie. To plati aj pre ine odrody (Gala, Braeburn, Jonagored, Fuji, Topaz, atd.) Okrem vyroby sa snazime aj o istu inovativnost, podporujeme a chceme viacej rozvijat vyskum a vyvoj. Nebudem a nemozem to tu rozpisovat, ale rucim Vam za to, ze robime vsetko, aby sme mali vzdy v sortimente nejake novinky, zaujimave odrody. Ved napokon, nechajte sa prekvapit. Sme komercny? Ano, pretoze my z toho zijeme, ludia, ktory v Plantexe pracuju, je to ich zivobytie. Ale pristup k praci mojich kolegov je vysoko profesionalny a odborny. Tatto praca nie je urcite pre kazdeho.V prvom rade musi mat clovek pre to srdce, inak to nema zmysel robit. Verte mi prosim, ze ked sa hovori o nasich stromoch, kazdy z nas to berie osobne, pretoze kazdy z nas tam necha kusok seba.
Aky ma prosim Vas suvis jesenna vyoravka a poskodene korene???
Vyoravame na jesen, v druhej polke oktobra, kedy v zavislosti od druhu a odrodu dozrievaju pletiva strocekov. Keby vyoravame nevyzrete stromy, kopali by sme si vlastny hrob. Skuste chvilu nad tym uvazovat. Na vyoravku pouzivame specialne automaty zn. Lauwers, vyrabane v Holandsku na mieru. Tieto automaty su velmi precizne a zabezpecuju, ze stromy su vyorane so ziadnym alebo minimalnym poskodenim korenovej sustavy. Nasledne su prevezene do haly, kde su triedene nasimi pracovnikmi. Tu pri triedeni sa vyselektuju stromy so slabymi korenmi, alebo poskodene stromy. Strom je zivy organizmus, zo 100 ks stromov nikdy nie je 100 ks uplne rovnakych. Sme tiez len ludia a aj nam sa stane, ze nevyselektujeme poskodeny alebo nekvalitny strom, ktory sa dostane do predaja. Ale mozem Vam garantovat, ze zakaznikovi, pokial to bolo opravnene, sme vzdy vysli v ustrety.
Chemia, vyziva a hormony – k tomu strucne. Ked ste hladny, jete? Ked nechcete dostat zltacku, alebo zapal mozgovych blan a pod., nedate sa zaockovat? Ked ste chory, neliecite sa okrem ineho aj liekmi? Ked chcete byt zdravy, cvicite, posilujete, neda te si vitaminy, mineraly alebo rozne vyzivove doplnky?
Zavlaha – myslite si, ze v extenzivnych sadoch zavlaha nie je potrebna? Ani ochrana a vyziva? Strom ma svoje poziadavky, aby dal ovocie, musi aj nieco prijimat, aby dokazal vyzivit svoje telo, plody. Ano, intenzita zavlahy, ochrany a vyzivy je ina v intenzivnom sade a ina v extenzivnom. Bez toho to ale nejde. Su iste principy, ktore sa musia dodrziavat, inak sa dostanete do konfliktu s prirodzenymi zakonitostami. To je fakt, nie teoria.
Nevedel som to napisat kratsie. Je vela veci, ktore by som doplnil. Mozno budu reakcie, otazky, mozno tam bude priestor.
Skuste sa na nasu pracu, pozerat trosku z ineho uhlu pohladu. Nie je to stroj. Je to zivy organizmus, ktory sa vyvija, ktory sa uci, ktory robi chyby, ktory ma telo, srdce, mysel aj dusu.
Sme tu ista skupina blaznov, sme tu z roznych kutov Slovenska i sveta. Ale robime to vsetci, pretoze tu pracu mame radi. Skuste sa nabuduce, ked pojdete kupovat do obchodu jablka, alebo ine ovocie ci zeleninu pozerat cez nase oci. Mozno si ten produkt budete vazit viac. Mna osobne velakrat nahneva, ked vidim, ako v obchodoch nielen zaobchadzajzu s jablkami, ale aj ako prezentuju ten nas produkt. Ale to je uplne ina tema.
Ak ste toto docitali az dokonca, dakujem Vam.
19. marca 2011 je u nas v Plantexe DOD, zahajenie jarnej expedicie. Velmi radi Vas tu privitame a mozno sa s niektorymi z Vas aj porozpravam.
S pozdravom
Plantex
deerslayer
13.03.11,18:49
Plantex až 19.3 ?? Myslel som, že 15.
jurkomts
13.03.11,19:29
No práve som si pozrel svoje príspevky, kde som sa vyjadroval k Plantexu. Ako som tam uviedol, malinké nedostatky boli na kmeni jablone (jazva - mechanické poškodenie) a tak som zobral druhú, veď ich tam bolo na výber 20 tej istej odrody. Plantex má naozaj široký výber, a keď som tam bol na jeseň, bolo tam veľa ľudí a odchádzali s plnými kuframi. Hlavne veľký producenti/predajcovia sú sledovanejší, musia ešte precíznejšie plniť normy, školia svojich pracovníkov, majú certifikáty kvality, tie najlepšie stroje a zariadenia, licencie na zdravý východiskový materiál a neviem čo ešte. Výsledkom je kvalitný výrobok a to si ja uvedomujem. Veď aj tak sú v každom záhradnom centre, ktoré sa zaoberajú aj predajom ovocných výpestkov k dispozícii produkty Plantexu a to už niečo znamená. Či sú rozdiely v kvalite výpestkov posielaných von na západ a tými, ktoré ostávajú tu neviem posúdiť. Ak však kúpim stromky na jeseň, navyše priamo kde rástli je tu veľká pravdepodobnosť na ich uchytenie. Na jeseň kúpená nektarinka sa krásne chytila, rovnako ako už spomínaná jabloň jonagored.
paloo
13.03.11,20:03
Čo sa týka môjho tvrdenia čo som napísal tak na ňom trvám.Videl som reláciu vo Farmárskej revue koncom roka 2009 v ktorej ukazovali balenie a následný export nádherných stromkov.No a keď chce človek u nich nakúpiť veru sa to ani zďaleka nepodobá na to čo v relácii predstavovali a už vôbec odrodovú skladbu ktorú majú v cenníku.
Čiže keď precestujem pre nejaký stromček 200 km a nedostanem ho tak asi nadšený nebudem.
quechua
15.03.11,06:47
V prvom rade je velky a podstatny rozdiel v: 1 rocna jablon a 2 rocna jablon tzv knip strom. 1 rocna jablon je prut s nejakym kratkym obrastom, pripadne ak je na silnejsie rastucom podpniku je ten obrast vacsi. 2 rocna jablon teda knip, je strom, ktory je na poraste 2 roky. Pozostava z 2 rocneho kmienika a 1 rocnej zapestovanej korunky, ktora ma priblizne v 70% 7 a viac vyhonov (7+). Je to podstatne vacsi strom ako 1 rocna jablon, ma 1,5m +, je to tazky strom urceny v prvom rade pre sadarsku vyrobu, kedy klient-sadar uz v 1. roku po vysadbe ma prvu urodu. Tie stromy su podstatne drahsie ako 1 rocne stromy a mame skusenost, ze zahradkari o ne ani nemaju zaujem. Ano, drviva vacsina ide na export. Preco? Skuste sa zamysliet a poobzerat v okoli, pozistovat na internete, atd. kolko ha novych sadov sa rocne na Slovensku vysadi???? A kolko napr. v Cechach??? U nas je ovocinarska vyroba sustredena v nejakych 6-7 podnikoch. Kvalitnych intenzivnych sadov mame na Slovensku nieco okolo 700 ha. Je to omrvinka v porovnani s inymi europskymi krajinami. Preco je to tak si mozno kazdy zodpovie sam. Chuti nam asi viac Polske a Talianske a Marocke a neviem ake ovocie....Cize odpoved, vobec nemozete kvalitativne porovnavat 1 rocny strom a 2 rocny strom. To su dve uplne odlisne kategorie.
pozdravujem
Milas265
24.03.11,18:19
Tu nikto cenu v Plantexe nekritizoval :D,ale kvalitu.....Bol som tam na jeseň a nevybral som si,lebo cena bola primeraná,ale poškodené,vykrivené,neforemné,príliš prerastené....dokonca sem tam aj choré...o tom to je....ale národ kúpi,lebo sa mu tam nechce ísť druhý krát.
Pripadalo mi to ako v Tescu zamiešané včerajšie a dnešné rožky...:D
Nechcem tu rúbať hlava-nehlava,ale obchodníci sú obchodníci.Osobne som
bol vždy hrdý,že v blízkosti máme takú firmu a mám dosť vecí od Plantexu,ale
pokiaľ to bola menšia firma tak som také problémy nevidel.Pán roho3615,máte šťastie,že som si to na jeseň nenafotil..:D,ale to neznamená,že všetko je zlé,nie naopak,sortiment fain,personál slušný,vždy som bol spokojný,ale na jeseň minulého roku som škrípal zubami....bol by som dal aj viac"kopejok"
za peknú "francúzsku" marhuľku,ale jednoducho nemienim doma daľšie dva roky pestovať odznova korunku.Toť vsjo,prajem Plantexu veľa úspechov...
lujza.j
12.04.11,15:05
pavol54
12.04.11,18:28
Dobry den Wabi a spol.,
Najprv sa predstavim – volam sa Michal Nigut a pracujem vo firme Plantex. Manzelka mojho kolegu mi preposlala link na tuto diskusiu. Potesilo ma to, ze sa o nasej praci takto hovori, ze to ma odozvu. Cloveka potesi, ked ludia ocenia pracu, ktoru robi. Vnimam aj kritiku na nas. V Plantexe hovorime: „Kritika je dobra rada a navyse zadarmo“. Cize takto sa na to aj pozeram som Vam za to aj vdacny. Mrzi ma ale, ze sa tu pisu aj nepravdy. Nemyslim si, ze je to z nesympatii k nam, je to skor z nepoznania problematiky skolkarskej vyroby a ovocinarstva ako takeho. Rad by som nejake veci vysvetli a uviedol na pravu mieru, lebo reci sa rychlo siria. Ono nepoznanim clovek vela veci dokaze poskodit. Naucil som sa nedavno take nove slovicko – paradigma. Tu by som chcel opravit Vasu (Wabi) chybnu paradigmu, ktorou nam skodite.
Budem sa snazit byt jasny, k veci a strucny.
Plantex nie je holandska firma. Je to slovensko-belgicka firma (50/50). Na zaciatku bol Plantex cisto slovenska firma, v istom case vsak do firmy vstupil belgicky partner, co bol v kratkodobej historii Plantexu strategicky velmi dolezity krok.
Skusime teraz popisat Plantex, lebo pre mnohych nasich zakaznikov je stale vela veci nejasnych.
Plantex je vyrobno – obchodna spolocnost, tvoria 3 useky:
1.Plantex Ovocie – ovocne sady (jablka, slivky,broskyne), jahodove plantaze, sklady ovocia, velkoobchod s ovocim.
2. Plantex Stromy – ovocne skolky, sklady stromov, velkoobchod s ovocnymi stromami. Vyrobu clenime na 2 vyrobne celky. Prvym je vyroba stromov pre pestovatelov ovocia – nazyvame tento celko aj „Profi“. Tu mame dve skolky, v jednej pestujeme len jablone v 2rocnom cykle vo forme „knip“, v druhej pestujeme kostkoviny (marhule, slivky, broskyne, ceresne, visne) v 9 mesacnom alebo 1 rocnom cykle.
Druhym vyrobnym celkom je vyroba stromov pre siroku verjenost, pre ludi, ktori si chcu vysadit vo svojej zahrade nejaky ten ovocny strom, inak ho nazyvame aj „hobby“
Ono sa to da lahko prirovnat k hobby naradiu a k profi naradiu. Vzdy zavisi od ucelu pestovania stromcekov, od poziadaviek klienta.
Rozdiel je: v prvom rade v pocte stromov, kde v „Profi“ pestujeme uzsi druhovy aj odrodovy sortiment ale vo velkych seriach a v „Hobby“ siroky druhovy aj odrodovy sortiment v podstatne mensich seriach. Rozdielne su pouzite podpniky, rozdielna je technologia pestovania, poziadavky klienta na vychodiskovy material.
Tieto skolky su separatne, uzavrete, pretoze kazdy system ma svoje specificke poziadavky, potreby.
3. Plantex Zahrada – malopredaj ovocia, predaj ovocnych a okrasnych drevin, zahradna architektura a predaj zahradkarskych potrieb, doplnkovy tovar, atd. V podstate je to zahradne centrum.
Ci sme tovaren na stromky? Nemozem sa stotoznit s tymto pomenovanim. Je pravda, ze objem stromov, ktory rocne dopestujeme, moze vzbudzovat tento dojem. Ale samotna vyroba taka nie je. Uvedmote si prosim, ze ku kazdemu stromceku sa pristupuzje individualne, kazdy jeden strom prejde rukami nasich zamestnancov niekolkokrat rocne, je to vsetko rucna praca (okrem ochrany, hnojenia, vyoravania). Nie je to fabrika, kde namiesto ludi robia pracu stroje. To mate velmi zlu predstavu. Stroje nam v mnohych cinnostiach pomahaju, ale vsetko je to na ludskom cite, skusenostiach a odbornosti. Je to velmi precizna praca. Navyse, mi stromy nevyrabame niekde v klimatizovanej hale. My sme na poliach. A okrem konkurencie, bojujeme aj s prirodou-pocasim. Bojujeme je zly vyraz. Priroda nasu pracu znacne ovplyvnuje a mi sa prisposobujeme. Je to za cenu istych obeti, kedy sme v praci cele dni, aj vikendy. Skolku alebo sad nejde na vikend vypnut a v pondelok zasa zapnut. Co sa tyka poznamky nejakej „mody“ v pestovanych druhoch alebo odrodach. Nie je to „cinska fabrika“ kedy masovo vyrabame pre niekoho. Pre zahradkarov sa snazime mat siroky sortiment ovocnych druhov, mame v sortimente stare odrody tzv. starinky, mame malo pestovane ovocne druhy, ci uz je to gastan, morusa trnavska, alebo rozne driene, rakytnik, atd. Pre sadarov, pre ludi, ktory sa pestovanim ovocia zivia, to je otazka vzdy trhu. Vy zakaznici si vyberate, ake jablka Vam chutia, a mi ovocinari ich pre Vas pestujeme. Samozrejme sa snazime trochu zakaznika usmernovat, ale ono je to vzdy otazka dopytu a ponuky. Golden Delicious je stale a vzdy aj bude jednou z nosnych odrod v sadoch. Aj ked to budu urcite nove klony alebo mutacie. To plati aj pre ine odrody (Gala, Braeburn, Jonagored, Fuji, Topaz, atd.) Okrem vyroby sa snazime aj o istu inovativnost, podporujeme a chceme viacej rozvijat vyskum a vyvoj. Nebudem a nemozem to tu rozpisovat, ale rucim Vam za to, ze robime vsetko, aby sme mali vzdy v sortimente nejake novinky, zaujimave odrody. Ved napokon, nechajte sa prekvapit. Sme komercny? Ano, pretoze my z toho zijeme, ludia, ktory v Plantexe pracuju, je to ich zivobytie. Ale pristup k praci mojich kolegov je vysoko profesionalny a odborny. Tatto praca nie je urcite pre kazdeho.V prvom rade musi mat clovek pre to srdce, inak to nema zmysel robit. Verte mi prosim, ze ked sa hovori o nasich stromoch, kazdy z nas to berie osobne, pretoze kazdy z nas tam necha kusok seba.
Aky ma prosim Vas suvis jesenna vyoravka a poskodene korene???
Vyoravame na jesen, v druhej polke oktobra, kedy v zavislosti od druhu a odrodu dozrievaju pletiva strocekov. Keby vyoravame nevyzrete stromy, kopali by sme si vlastny hrob. Skuste chvilu nad tym uvazovat. Na vyoravku pouzivame specialne automaty zn. Lauwers, vyrabane v Holandsku na mieru. Tieto automaty su velmi precizne a zabezpecuju, ze stromy su vyorane so ziadnym alebo minimalnym poskodenim korenovej sustavy. Nasledne su prevezene do haly, kde su triedene nasimi pracovnikmi. Tu pri triedeni sa vyselektuju stromy so slabymi korenmi, alebo poskodene stromy. Strom je zivy organizmus, zo 100 ks stromov nikdy nie je 100 ks uplne rovnakych. Sme tiez len ludia a aj nam sa stane, ze nevyselektujeme poskodeny alebo nekvalitny strom, ktory sa dostane do predaja. Ale mozem Vam garantovat, ze zakaznikovi, pokial to bolo opravnene, sme vzdy vysli v ustrety.
Chemia, vyziva a hormony – k tomu strucne. Ked ste hladny, jete? Ked nechcete dostat zltacku, alebo zapal mozgovych blan a pod., nedate sa zaockovat? Ked ste chory, neliecite sa okrem ineho aj liekmi? Ked chcete byt zdravy, cvicite, posilujete, neda te si vitaminy, mineraly alebo rozne vyzivove doplnky?
Zavlaha – myslite si, ze v extenzivnych sadoch zavlaha nie je potrebna? Ani ochrana a vyziva? Strom ma svoje poziadavky, aby dal ovocie, musi aj nieco prijimat, aby dokazal vyzivit svoje telo, plody. Ano, intenzita zavlahy, ochrany a vyzivy je ina v intenzivnom sade a ina v extenzivnom. Bez toho to ale nejde. Su iste principy, ktore sa musia dodrziavat, inak sa dostanete do konfliktu s prirodzenymi zakonitostami. To je fakt, nie teoria.
Nevedel som to napisat kratsie. Je vela veci, ktore by som doplnil. Mozno budu reakcie, otazky, mozno tam bude priestor.
Skuste sa na nasu pracu, pozerat trosku z ineho uhlu pohladu. Nie je to stroj. Je to zivy organizmus, ktory sa vyvija, ktory sa uci, ktory robi chyby, ktory ma telo, srdce, mysel aj dusu.
Sme tu ista skupina blaznov, sme tu z roznych kutov Slovenska i sveta. Ale robime to vsetci, pretoze tu pracu mame radi. Skuste sa nabuduce, ked pojdete kupovat do obchodu jablka, alebo ine ovocie ci zeleninu pozerat cez nase oci. Mozno si ten produkt budete vazit viac. Mna osobne velakrat nahneva, ked vidim, ako v obchodoch nielen zaobchadzajzu s jablkami, ale aj ako prezentuju ten nas produkt. Ale to je uplne ina tema.
Ak ste toto docitali az dokonca, dakujem Vam.
19. marca 2011 je u nas v Plantexe DOD, zahajenie jarnej expedicie. Velmi radi Vas tu privitame a mozno sa s niektorymi z Vas aj porozpravam.
S pozdravom
Plantex
Pekne si to napísal, moja firma by sa tiež mohla chváliť keby bola finančne zabezpečená. Moja firma by tiež mohla uviesť do života niekoľko novošľachtencov zeleniny, lenže my to robíme ako koníčka a vy ako zamestnanie. Zamestnanie sa nerobí zadarmo. Moja firma ako koníčka mala za posledných päť rokov uznanú UKSUP-om každý rok minimálne JEDNU NOVÚ ODRODU zeleniny. Koľko ste vy priniesli nových odrôd pri tak silnom zabezpečení? Mňa osobne to tiež veľmi nahnevá keď vidím že pre niekoho ano pre iného nie. Potom aj to srdce pre dobrú vec prestáva biť, nech je to nadšenie pre vec akékoľvek veľké, to sa týka rovnako ako Vašich odborníkov tak aj mojich..
quechua
15.04.11,15:25
Ahoj,
mohla by sa chvalit, keby je financne zabezpecena??? tato poznamka je trosku z cesty - ale ok, mozem reagovat. Myslis, ze to financne zabezpecenie prislo len tak, z holeho neba??? Nemyslis, ze je za tym tvrda praca?...
Nove odrody - ano, Plantex nema vlastnu odrodu. Zatial. Slachtenie je tema sama o sebe. Vyslachtit novu odrodu nie je problem. Myslim, ze keby sa u nas po sadoch prejdes, tak mozno aj najdes rozne mutacie roznych odrod. Viec co je problem? Uviest odrodu na trh a predat ju. Aby bola uspesna a aby sa predavala. Aby sa ujala u sadarov a aby sa vysadzali sady. Druha vec, popri tom dolezitejsia, aby bola stabilna. Aby nedochadzalo k spatnym mutaciam a pod. Ale suhôlasim, na SLovensku slachtenie ako take je prakticky mrtve. Je mi z toho aj smutno, ked sa pozriem ako sa dari v CR v slachteni v Holovousoch a u Dr. Tupeho. Druha vec je, kolko z nich sa aj uchyti v praxi ale su tu take uspesne odrody ako napr. Rubinola, Topaz, Opal, Orion, Piros, Rajka, Julia, Sirius, alebo ceresne Kordia, Techlovan, Vanda, Tamara. Mozno ste zabudli alebo mozno ani neviete ze u nas boli vyslachtene odrody marhul ako Veselka, Vesna, Barbora,Vesprima, Veharda...tesim sa, ze tebe sa dari a kazdy rok uvadzas do obehu nove odrody, vnimam to velmi pozitivne.

pozdravujem
M
pavol54
15.04.11,15:55
Vyšľachtiť novú odrodu je problém to je beh na dlhé trate to nie je otázka jedného roka ale 10 až 15 rokov. Ak zanedbáme náklady na samotný výskum lebo šľachtenie je výskum, tak tí čo tomu rozumejú a robia to, musia tiež z niečoho žiť.
Na druhej strane problém je predať ak ti obchodník povie že nie, tak nie. Ale to by bolo na dlhú debatu, ale tu je to ako ja hovorím plač na nesprávnom hrobe.
robotrobos
23.04.11,08:10
To čo sa tu píše o Plantexe sú ... Až mi zostalo špatne keď som si to prečítal. Vidno že v sade nepracujete a iba o tom píšete. Iba o tom iba pekne rozprávať. Nebudem tu uvádzať ako sa zaobchádza zo stromamy. Pre nás je to ťažká a zle platená práca. Tedraz pracujú v plantexe Ukrajinci. Nepracujú priamo pre plantex ale pre sprostredkovateľskú firmu, ktorá je od Plantexu platená a z toho platí ukrajincov. Vyhnú sa takto zodpovednosti, pracovným zmluvám, poisteniu a zodpovednosti oza pracovné úrazy. Kto si myslí že sa jedná o okrajinských odborníkov!?:confused::D
Sú to ľudia ktorí za menej ako minimálnu mzdu robia čo sa im povie v rámci svojej schopností a základného vzdelania. Naozaj si mislíte že týto nájomný otroci to robia zo srdca? To sú tí odborníci a profesionaly! Či ste mysleli úradníkov ktorý sa ale nebrodia v blate daždi a vetroch. Ale rozprávať bájky vedia naozaj od srdca. Ukrajinci robia iba to čo musia aby dostali pár centov. Slovenských zamestnancov je stále menej, pretože ukrajinci sú lacná pracovná sila. Ak tam niekto napísal že fabrika na stromy tak to bolo výstižné. Ukrajinec naštepí napríklad aj 3000 stromov ako na bežiacom páse. O kvalite pomlčím. Myslíte si že dostane korunu za jeden naštepený strom? Všetci sú naštvaný a nespokojný v takej situácii sa práca robí. Chcú ušetriť na všetkom. Výrobné náklady vo veľkovýrobe na strom sú ani nie 10 korún a za čo sa predáva? Ak by aj niekto chcel robiť v tejto firme od srdca pukne mu od zlosti.:mee:
Ako sa zaobchádza s vyoranými stromami to by sa malo natočiť ale dobrá reklama by to teda nebola. Dobre sa majú len tý čo nerobia a o tom hlavne rozprávajú!:eek:
beba13
23.04.11,21:47
.pracujú tam síce ukrajinci,ale je tam veľa aj naších ľudí,a ukrajinci pracujú po celom slovensku aj v iných odvetiach,je to tak ako ked slováci idú napríklad do anglicka ,rakúska alebo iných krajín tiež sme tam lacná pracovná sila
BXLmiami
24.04.11,05:04
A aká máme byť,ked je pre nás všetko drahé a aj to málo čo zarobíme ideme minuť do zahraničia?Z čoho potom tie firmy maju existovať?Ved ja nemám nič proti tomu,nech každý nakupi kde chce,ale potom sa nesmie čudovať,že naše firmy krachuju a sme nezamestnaní.Všetko so všetkým súvisí.
durisovad
24.04.11,06:46
My sme boli velmi spokojni s nakupom v tomto zahradnictve:http://www.crz.sk/new/
Vsetko, co manzel kupil a zasadil, sa krasne prijalo a uz veselo puci. Ceny su mierne, obsluha a porada vyborna.
Milas265
25.04.11,06:38
A aká máme byť,ked je pre nás všetko drahé a aj to málo čo zarobíme ideme minuť do zahraničia?Z čoho potom tie firmy maju existovať?Ved ja nemám nič proti tomu,nech každý nakupi kde chce,ale potom sa nesmie čudovať,že naše firmy krachuju a sme nezamestnaní.Všetko so všetkým súvisí.

Ano....ale prečo ideme minuť peniaze do zahraničia??
Lebo je to tam lacnejšie :mad:. Viem o čom píšem! Otázka znie prečo ten istý
tovar stojí inde menej?
Samozrejme okrem rastlín,tie sú na "západe" oveľa,ale oveľa drahšie. A dodávam,že Poliakovi stačí zisk 5-7% ,ale našim obchodníkom sa takýto zisk
"nezdá",tak "skúšajú" naše nervy....tak ,tak...
quechua
26.04.11,07:03
To čo sa tu píše o Plantexe sú ... Až mi zostalo špatne keď som si to prečítal. Vidno že v sade nepracujete a iba o tom píšete. Iba o tom iba pekne rozprávať. Nebudem tu uvádzať ako sa zaobchádza zo stromamy. Pre nás je to ťažká a zle platená práca. Tedraz pracujú v plantexe Ukrajinci. Nepracujú priamo pre plantex ale pre sprostredkovateľskú firmu, ktorá je od Plantexu platená a z toho platí ukrajincov. Vyhnú sa takto zodpovednosti, pracovným zmluvám, poisteniu a zodpovednosti oza pracovné úrazy. Kto si myslí že sa jedná o okrajinských odborníkov!?:confused::D
Sú to ľudia ktorí za menej ako minimálnu mzdu robia čo sa im povie v rámci svojej schopností a základného vzdelania. Naozaj si mislíte že týto nájomný otroci to robia zo srdca? To sú tí odborníci a profesionaly! Či ste mysleli úradníkov ktorý sa ale nebrodia v blate daždi a vetroch. Ale rozprávať bájky vedia naozaj od srdca. Ukrajinci robia iba to čo musia aby dostali pár centov. Slovenských zamestnancov je stále menej, pretože ukrajinci sú lacná pracovná sila. Ak tam niekto napísal že fabrika na stromy tak to bolo výstižné. Ukrajinec naštepí napríklad aj 3000 stromov ako na bežiacom páse. O kvalite pomlčím. Myslíte si že dostane korunu za jeden naštepený strom? Všetci sú naštvaný a nespokojný v takej situácii sa práca robí. Chcú ušetriť na všetkom. Výrobné náklady vo veľkovýrobe na strom sú ani nie 10 korún a za čo sa predáva? Ak by aj niekto chcel robiť v tejto firme od srdca pukne mu od zlosti.:mee:
Ako sa zaobchádza s vyoranými stromami to by sa malo natočiť ale dobrá reklama by to teda nebola. Dobre sa majú len tý čo nerobia a o tom hlavne rozprávajú!:eek:
Wow,Wow, Wow
tak toto si zabil....nema zmysel toto riesit.par faktov.
Ukrajinci su zamestnancami Plantexu.Ziaden sprostredkovatel.
Lacna pracovna sila? V ziadnom pripade. Tu sa nerozlisuje. Ten kto maka, ten kto chce byt ale viac nez len vecou, zaraba slusne, ci slovak, ci madar, ci ukrajinec, ci zahorak, ci oravak, ci vychodniar. Ano, sme tu zlezeny z celej republiky i z inych krajin. Ja som z NR.
Ano, praca je to tazka, aj v tazkych podmienkach (chlad, dazd, letne horucavy, kilometre v nohach pri celodennom chodeni v sadoch alebo skolkach, atd). Ale aky otroci??? Kazdy sa slobodne rozhoduje, to sa neda vziat. Si asi blazon. Praconych prilezitosti je navokol vela, nikto nikomu nebrani ist napr do PSA. Kazdy kto tu je, je tu slobodne na zaklade svojho slobodneho rozhodnutia. Takisto aj moze odist. Ved to je normalne. Kokso, za to, co si napisal, ta mozu zalovat. Mysli pred tym, nez nieco napises.
Kazdy sa uci, vsetci su na zaciatku nepopisana strana papiera. Ucime sa cely zivot a odbornikom sa nestanes zo dna na den. Ja sa nepovazujem za odbornika, stale sa mam co ucit. Su tu ludia, co maju roky skusenosti a posuvaju ich dalej. A ludia, ktori tu ostavaju, zbieraju skusenosti. Tak nejak to bezi kol do kola. Asi je to normalne, nie???
Naklady 10 korun??? Tak to su riadne skreslene predstavy. Tak napriklad, taky podpnik st.julien A stoji v prepcote este na koruny, ked si to tak nacal, asi 15-25 korun, v zavislosti od roku (dopyt,ponuka) v zavislosti od hrubky. Este raz,10 korun naklady? Ok...
Ku kvalite, a vobec, k celemu zvysku, nema zmysel sa vyjadrovat.

pozdravujem
M
roho3615
26.04.11,08:05
Zdravim Vas,
beriem to ako dobru radu zadarmo. dakujem Vam za Vasu kritiku, ono pohlad zvonka dovnutra je niekedy zaujimavy. Je dobre vediet ako nas ludia vnimaju, nezainteresovany.
Myslim si, ze na nasich sluzbach je toho vela co vylepsovat. A na produkte takisto. Viackrat sa stalo, ze v niektore dni tovar naskladneny v predajni nezodpovedal kvalite, o ktorej tak casto hovorime. Sme takisto len ludia, robime chyby a su veci, ktore sa ucime jednoducho. A snazime sa samozrejme predat vsetko co sa da. Zaroven vsak musim povedat, ze urcite, pokial sa zakaznikovy stromcek neujal, vzdy sme sa mu snazili vyjst maximalne v ustrety. robime so zivym materialom v prirode, pod holym nebom, co nam pracu a celorocne usilie vie aj stazit. Ale nestaviam to do polohy obete, to vobec nie. Len by som rad, aby ludia videli problem komplexnejsie.
p. Milas265, na jesen 2011, ked zacne sezona sa u nas zastavte a peknu "francuzsku" marhulu Vam urcite najdeme.

pozdravujem
M
wabi
26.04.11,08:20
Po 6 týždňoch som sa sem pozrel a som trochu šokovaný kam sa táto téma dostala.
Čo to má spoločné s jej názvom "menej známe ovocie a jej pestovanie"?
Riešilo sa tu, či sú nejaké stromčeky odreté a či mali viac alebo menej koreňov. Mala byť na to radšej iná téma. Teraz sa tu rieši spoločnosť plantex a či tam pracujú alebo nepracujú Ukrajinci...
To vážne nemá úroveň.
Je mi ľúto že som vôbec začal kedysi s týmito odbočkami témy a prispievať na túto slepé odbočky témy, ale bol som do toho vtiahnutý. Nikto nie je dokonalý a kritizovať je ľahko. Kritika sa každého dotkne. Je to všetko zbytočné. Nemyslím že by to malo zmysel toľko negatívnych emócií.
Nech by človek robil čokoľvek vždy budú nespokojenci a ľudia ktorí chcú ublížiť či aspoň si rypnúť.
Samozrejme že každý robí čo môže aby čo najlepšie fungoval a ak by to tak nebolo bol by sám proti sebe. Tiež sa chcem ospravedlniť ak som uviedol nejaké informácie ktoré sa mohli niekoho dotknúť.
Som presvedčený, že toto naozaj nemá význam. Treba myslieť pozitívne.
Poprosím vráťme sa k téme:
"menej známe ovocie a jej pestovanie"

Ak niekto ešte má potrebu rozvíjať ďalej témy kvality stromčekov kupovaných tam či tam, chválospevy na vlastnú adresu a zlomyseľné kritiky na cudziu, založte si nejakú inú tému pod príslušným názvom.
Nikdy by ma nenapadlo že to pôjde týmto smerom.
Ďakujem za pochopenie.
beba13
22.09.11,19:59
.......dnes som skúšala kopať arašidy no nie je to žiadna sláva ale niečo málo bude
Katarina
22.09.11,20:08
No to je úžasné, ty máš v záhrade arašídy . Ja som ešte nikde nevidela ako rastú a dozrievajú, díky za fotky.
paloo
06.11.11,08:31
BXLmiami
06.11.11,08:47
Čo s ním potom?Ako to chutí?
wabi
06.11.11,08:52
Máš pravdu. Dozrieva neskoro aj v tých najteplejších oblastiach.
Zato ten Bratislavský hloh dozreje isto všade a navyše je oveľa chutnejší. Chutí ako šípky. Vynikajúci je čerstvý ale aj sušený do čaju či dokonca zaváraný. Ten čínsky má len o niečo väčšie plody ale je kyselejší.
Bratislavský má 3 formy. Letný, jesenný a zimný. Všetky sú vinikajúce. Líšia sa najmä termínom dozrievania. Najjemnejší je letný ale nedá sa skladovať, jedine sušiť. Rovnako tak jesenný. Len zimný dozrieva na jeseň samozrejme skôr než Čínsky ale hlavne sa dá skladovať bez straty kvality až do apríla. Vydrží dokonca aj na kríčkoch, neopadá toľko a nevadí mu ani mráz.
Hloh je liečivá rastlina a je uvádzaný vo všetkých atlasoch liečivých rastlín.
paloo
06.11.11,09:19
Úroda nie je taká veľká,je ma miske a kto ide okolo zobne:)Chuť je teraz kyselkavá.
Kyslý je hlavne keď sa plody trhajú z kríku.Teraz už všetok opadol tak chuť je lepšia.
U nás sú hlohu plné lesy no moc jedlý nie je.
wabi
06.11.11,14:55
Planý hloh je nielen jedlý ale aj liečivý! Chutí ako stuchnutá múka, čo zrejme naozaj nepatrí k vyhláseným lahôdkam. Pred pár storočiami však bol často využívanou potravinou. Nie je chutný ale zasýti...
Turci pred tým Tatári ešte predtým Maďari predtým Huni predtým Avari a predtým Slovania a predtým Germáni predtým Kelti a predtým už ani nikto nevie ale nájazdov sem bolo veľa a biedy a hladu možno ešte viac. Vtedy nemali asi ľudia veľmi problém ako nestlstnúť a Hloh tak zdravý a liečivý im hlavne pomáhal ako neumrieť najprv od hladu a vzápätí na infarkt. Nie ten problém asi nemali. Oveľa skôr im niekto pravdepodobne odťal hlavu.
Tie Bratislavské, ktoré som "objavil" však nie sú naše pôvodné. Predpokladal som, že nejaký veľkoplodý čínsky sa skrížil s naším ale možno je to inak. Niekto mi povedal, že pochádzajú z Ameriky. Ale ani to nemusí byť celkom tak, veď už v časoch Rímskej Ríše sa v Stredomorí pestovali veľkoplodé formy hlohu. Takže možností ako sa k nám dostal je viacej. Pre mňa však toto nie je podstatné. Hlavne že je chutný, zdravý a bezproblémový.
Mám však rád aj ten Čínsky (Krateagus Pinatifida). Je veľmi úrodný. Málo kto vie, že je partenokarpický - rodí bez opelenia. V číne ho vraj namáčajú do karamelu...
peterslovak
07.11.11,08:06
Len pre zaujímavosť hloh peřenoklaný má aj pekný slovenský názov hloh krivokališný :)
wabi
07.11.11,11:47
Len pre zaujímavosť hloh peřenoklaný má aj pekný slovenský názov hloh krivokališný :)

:Dkde na tie názvy chodia!:D
:DTo už je skoro ako Ebenovník rajčiakový a ebenovník datlový:D
nikuskabee
08.11.11,12:17
Smiem sa spýtať.Videla som,že sa tu dávnejšie spomínalo Goji.Ja som si ho kupila asi pred dvoma rokmi v lete,ujalo sa:Prvý rok ani nekvitlo,tento rok ako sa hovorí malo rodiť.No malo krásne fialové kvety a plody nikde.Dnes som šla von po dlhej dobe a vidím červené bobule,no nie je ich veľa a sú malé,bolo v lete sucho.No ochutnala som,dúfam,že mi nič nebude.Hovorili ste,že tie naše nie sú kvalitné ako azijské.Neviem posúdiť.Uvidím na rok.Ale ako by som zistila,či sú kvalitné a či môžu aj deti,keďže mám synčeka a goji je zdravé.Vie mi niekto poradiť a ešte ako sa dobre oň starať.Jaj a to moje ide ako burina,hrozne rastie.Ďakujem
Pepe.d
08.11.11,15:11
Tiez som takto naletel mam ho tri roky a len kvitne... Prerasta uz k susedom cez plot a do sirky tiez uz ma aj dva metre... To najdolezitejsie mi ale pri predaji nepovedali, ze potrebuje opelovaca a samozrejme mal by to byt iny druh...
Pri ceste som nasiel mensi plodiaci kricek s inymi uzsimi listami ako ma ta moja Goji, plody boli sladke tak som urobil odber odrezkov... Snad ked budu dve rozne odrody tak zaplodi aj ten moj trojmetrovy...
V predaji uz je aj odroda samoopeliva...
nikuskabee
08.11.11,19:07
no ja mám len ten jeden a začal rodiť,tak ako píšu po dvoch rokoch.Síce prerastá,ale dúfam,že na rok bude viac toho.Ale Pravé Goji nepotrebuje opeľovača,je samoopelivé.
Pepe.d
08.11.11,19:22
A Lavé potrebuje ??? Prestuduj si aj zahranicne fora ako je to so samoopelivostou Goji... Kohaplant ponuka odrodu ANNY s obojpohlavnymi kvetmi a hmyzoopelive... co sa o druhej ponukanej odrode neda napisat...
nikuskabee
08.11.11,20:19
ok,netreba hneď byť ironický.Nie som super záhradník,možno ako ty,ja len hovorím,že mám také,ktoré nepotrebuje ,pár,
nikuskabee
08.11.11,20:22
ok,netreba hneď byť ironický.Nie som super záhradník,možno ako ty,ja len hovorím,že mám také,ktoré nepotrebuje ,pár, no prepáč,ale asi ani ty vtom nemáš veľký prehľad keď si si kúpil takú odrodu.Veď preto sme tu aby sme si poradili,kto o tom vie viac.Netreba irónie.OK
Pepe.d
08.11.11,20:45
Prepac, ale keby si si to pozornejsie precitala tak hned v uvode pisem o tom ako som naletel a preto chcem upozornit aj ostatnych, aby nenaleteli rovnako ako ja a nenechali sa oblbovat od obchodnikov na samoopelivost... Mas pravdu, nemal som pred troma rokmi ked som ju kupoval o tom ani paru a len vdaka foram kde ludia popisuju podobne problemy s Goji som sa dozvedel o tom, ze pokial chces mat urodu a nie zopar zakrpatenych plodov potrebujes v okoli nepribuzny opelovac... Malo kto to vie ze to je podobne aj u jabloni, ceresni, gastanov, atd... lebo v zahradach maju susedia ine odrody, ktore sa takto opeluju...
nikuskabee
08.11.11,21:19
Tak mi vysvetli,že všade ked som si pozrela spomínajú,že je to samoopelivá rastlina.A akú potom k tomu rastlinu treba aby sa opelilo.Tak už tom mám chaos,mne zatiaľ ide tak ako to píšu,po dvoch rokoch plody,síce sú malé,ale sú.
wabi
08.11.11,21:20
Opeľovanie je problém ale u goji nie jediný, niektoré goji proste nerodia a nemusí to súvisieť iby s opeľovaním...
Pepe.d
08.11.11,21:39
Ako pisem ta prva co ponuka Kohaplant mi uz tretim rokom "neplodi" su na nej cca 4 malinke cervene bobulky a v lete ich aj opelovali vcely a "ziadny" vysledok. Moja ma sirsie listy ako ta mensia "uzkolista" co som nasiel pri ceste "obsypanu" plodmi. Ked budem chciet nieco predat tiez tam popisem nezmyselnosti o samoopelivosti. Neoplati sa kupovat z nicoho len jednu rastlinu, ja uz zasadne ked kupujem nieco nove, tak minimalne po dve a je lepsie ked su este aj ine odrody...
wabi
10.11.11,10:58
Absolutne súhlasím Pepe. To sú tie životné skúsenosti.
Len treba zdôrazniť, že "a je lepsie ked su este aj ine odrody... " nie je najlepšie formulované. Ak je to jedna odroda teda to znamená, pokiaľ nejde o fazuľky a podobne, že hoci sú to dve rastliny s vlastným koreňom, je to akoby to vlastne bola len jedna rastlina. Sú naklonované - totožné. Preto je treba zásadne kupovať vždy 2 rôzne odrody inak to nemá význam.
Pepe.d
10.11.11,22:37
Samozrejme... blbo som to napisal... :confused:
sara772
11.11.11,09:10
mam otázku. po kolkých rokoch začína rodit oskoruša, ak je štiepená? Dakujem.
peterslovak
11.11.11,11:25
Štepená oskoruša môže rodiť za cca 10 rokov, semenáč oveľa neskôr
wabi
11.11.11,17:48
V podstate súhlasím. Treba dať nejakú toleranciu. Rozdiely sú veľké. Vydel som plodiť štepenú po 6 rokoch a semenáč na 12 rok ale môže to byť aj dvojnásobný čas pri horších podmienkach!
bjorn.torske
22.11.11,12:19
tak my mame na zahrade aroniu, jedna je uz celkom velky strom, ma mozno 15 rokov, druha je 2 rocna. velka si zije a plodi dobre, mlada primerane veku, povedal by som. dalej mame physalis, ktory sme si doniesli z egyptu a v podstate 70 percent plodov dozrie. neviem sice ci to je ovocie alebo zelenina, ale to je asi nepodstatne. dalej goji, zasadene zo semiacka z kupovanych susenych goji, zacalo plodit po 3 rokoch, zije, dari sa mu dobre, ma dost plodov, ktore ale treba striasat, lebo su take lepkave a farbia. mame aj figu, konarik odtrhnuty v taliansku, zakoreneny a vysadeny von. prve 3 zimy to bol boj o prezitie ale potom sa toho clovek uz nezbavi, musi sa rozrast korenovy system a netreba ani zakryvat na zimu. konariky co omrznu oblamem alebo obstriham a niekedy to ani nerobim a opadnu samy, niekolkorocna figa je proste budina ;-) jediny problem je ze dozrie asi tak 20 percent plodov. dalsich 20 po odtrhnuti doma na stole.
bjorn.torske
22.11.11,12:31
a este som zabudol ze mame pravdepodobne jarabinu mukynovu, mama to sadila davno pradavno, len si nie je ista ci je to ono. takze ostalo len pri tom ze ju mame. a este mame nejaky stromcek, ktory vyzera ako hloh, nema celkom presne take listy, ma asi 30 rokov ale len nejake 3 metre na vysku, a plody podobne ako hloh ale viac pripominaju malilinke jablcka o velkosti plodu hlohu. ked sme boli deti tak sme chodili na jablcka-tak sme to volali. nevie niekto co by to mohlo byt? nejaky pribuzny hlohu to urcite bude, ale hloh co nam rastie pri plote sa musi stale rezat aby nezarastol celu zahradu, tento je velmi pomalicky rastuci.
wabi
23.11.11,11:27
Podľa týchto informácii ťažko niekto povie čo je to za hloh nehloh. Dá sa povedať, že hlohy sú moja obľúbené rastliny. Hľadám po svete tie veľkoplodé a zbieram ich.
To čo popisuješ má plody aklo jablĺčka malé tak nie sú to nahodou naozaj malé okrasné jabbĺčka či hovorí sa tomu aj sibírska jabloň?
Takto sa to pozná s istotou. Ten kríček má trne a aké sú to trne? Ak nemá trne vôbec žiadne nie je to hloh.

Jarabina mukiňa má plody v strapcoch podobné jarabine či hlohu. Listy má však celistvé a trochu plsti na nich.

Ak by si figu zakrýval mal by si viac plodov prvej generácie prezimujúcich od jesene a tým väčšiu úrodu...

To goji ma zujíma. Máš len jeden kríček alôebo viaceré kvôli opelovaniu ako je to úrodné a aké má veľké plody?
bjorn.torske
24.11.11,08:56
to ma teda nenapadlo ze existuju aj jablone s centimetrovymi jablkami....daco na tom moze byt, popripade odfotim, ale asi teda az na jar. kazdopadne kora je ako hloh, listy su podobne ako hloh, urcite ale nie ako jablon, ale plody su ine ako druhy hloh co mame, chutne stavnate, nieco medzi sipkou a jablkom. tou jarabinou si nie som isty, pretoze jarabin je vela druhov. listy nema take klasicke jarabinove ze na jednej stopke listky oproti sebe, ale ma normalne jeden list, ktory je leskly, az taky tmavozelenotyrkysovy az skoro do biela. tiez odfotim ked to bude aktualne. goji sme mali asi 5 ale zaberali miesto tak ostal len jeden, uvidime co to povie na buducu sezonu. plody su tak do jeden a pol centi.
bjorn.torske
24.11.11,09:15
a teraz som si vyguglil nieco ako sorbus torminalis. je to velmi podobne tomu stromu ktory vyzera ako hloh.
wabi
24.11.11,14:30
Torminális je jarabina brekiňa. Plody bývajú ale hrdzavo-hnedé nie červené ako pri jarabine alebo hlohu a nemá pichliače ani malé ani veľké ale pody teda chutné niesú takže ťažko by ste si na nej pochutili. Tá vaša má pichliače malé veľké či žiadne? Ak má veľké asi 5 cm pichliače je to americký hloh.
wabi
05.12.11,10:38
to ma teda nenapadlo ze existuju aj jablone s centimetrovymi jablkami....daco na tom moze byt, popripade odfotim, ale asi teda az na jar. kazdopadne kora je ako hloh, listy su podobne ako hloh, urcite ale nie ako jablon, ale plody su ine ako druhy hloh co mame, chutne stavnate, nieco medzi sipkou a jablkom. tou jarabinou si nie som isty, pretoze jarabin je vela druhov. listy nema take klasicke jarabinove ze na jednej stopke listky oproti sebe, ale ma normalne jeden list, ktory je leskly, az taky tmavozelenotyrkysovy az skoro do biela. tiez odfotim ked to bude aktualne. goji sme mali asi 5 ale zaberali miesto tak ostal len jeden, uvidime co to povie na buducu sezonu. plody su tak do jeden a pol centi.


Ako je to s tými pichliačmi? Má ich či nemá a chuť plodov je dobrá?
Babare
11.01.12,10:04
Ahoj Wabi, doma mam morušu ktora bola dovezená z Činy asi pred 200 rokmi. S trnavskou sa neda porovnat, ma večšie listy priemer 15-20cm a chut je neporovnatelna s trnavskou. Najhoršie ju bolo navrublovat, vrublovane nemali take plody ako original a vela ich zmutovalo a mali len velke listy a ovocie ako trnavska. Tato ma menšie plody ako ma materska rastlina ale chut si zachovala. Bohužial materska rrastlina asi už nepražila, bola jedina v Trnavskom kraji.Aj taketo stromy by sme mali pestovat v našich zahradach ved mame čerstve ovocie 2 mesace v roku.
Milas265
11.01.12,17:47
Hmm...ja by som to v záhradke nechcel....ako decká sme to konzumovali,lebo to je sladké,ale také akési o ničom.Nikto to v záhradke nemal,rástlo to bežne v chotári,obrovské stromiská s obrovskou úrodou,ktorá nakoniec skončila rozdupaná po cestách,chodníkoch,na tričkách atď. Zaujimavé,ale podľa mňa o ničom...iba ako nostalgia na staré časy...
pablito74
11.01.12,17:52
Hmm...ja by som to v záhradke nechcel....ako decká sme to konzumovali,lebo to je sladké,ale také akési o ničom.Nikto to v záhradke nemal,rástlo to bežne v chotári,obrovské stromiská s obrovskou úrodou,ktorá nakoniec skončila rozdupaná po cestách,chodníkoch,na tričkách atď. Zaujimavé,ale podľa mňa o ničom...iba ako nostalgia na staré časy...
Hm, tak to ste jedli asi nieco ine, alebo ze by sme mali tak rozdielne chute (u nas su prave moruse vzacne a vsetci ich zboznuju a nepocul som aby niekto na ich chut povedal "O nicom") ? Dalsia moznost je ze morus existuje vela druhov a vy ste tam mali asi nejake horsie.
wabi
11.01.12,21:42
Je to presne tak.
Kedysi boli na Slovensku pomerne rozšírené morus alba semenáče s nevalnou kvalitou plodov. Pestovali sa často kvôli húseniciam priadky morušovej a nie kvôli plodom. Dnes už húsenice priadky nikto nechová a moruše boli jeden čas kvôli tomu dosť sprofanované pretože si každý predstavil práve malé plody sladkej či mdlej chuti na obrovských stromoch...
Morus nigra je ale niečo iné...
Tieto stromy si ľudia vždy vážili. Húsenice priadky ich síce nežrali, ale plody majú celkom inú sladkokyslú vyváženejšiu chuť. Neopadávajú tak ľahko a dozrievajú postupne...
Milas265
12.01.12,07:14
Nemám problém s vami súhlasiť,ale je to môj názor....:D Do záhradky by som to nechcel...keby som mal nejaké pozemky mimo O.K...chute sú rôzne,ľudia sú rôzni a každý si spraví podľa seba...poznám ľudí,čo im plody asimin nechutia..:eek:
Babare
12.01.12,09:20
Ahoj Milas, tieto moruše niesu sladke ale chutovo ako višne aj farebne, nie su čierne ale skor do bordova. Je z nich vynikajuci sirup a kompot.
Milas265
12.01.12,20:45
Veď O.K. Na to mám origoš višne...vôbec nepochybujem,vôbec nie som proti,len som vyjadril názor....;)

a dúfam,že myslíme toto:

http://s14.postimage.org/qfcuqnlxp/Mora_Negra_Morus_nigra_Fruto_en_el_arbol_4.jpg (http://postimage.org/image/qfcuqnlxp/)
pablito74
12.01.12,21:16
Ano myslim to co je na obrazku :)
Inak wabi a spol, niekde som natrafil na toto video, co vy na to ?:cool:
http://www.youtube.com/watch?v=I1BbZq4YQ7I
wabi
13.01.12,20:48
Na videu sú moruše ktoré sa u nás nevyskytujú. Nejedná sa ani o albu ani o nigru, hoci príbuznejšie sú s albami...
Je to tropickejší druh, ktorý by u nás vymŕzal. Napreiek tomu si chcem tento druh na skúšku objednať. Pravdepodobne však by vonku vymŕzal, treba to len vyskúšať.
Isté je že sladkokyslé Nigry - inak aj nesprávne označované ako moruše Trnavské zatiaľ chuťovo žiadne iné neprekonali.
wabi
28.01.12,00:51
Katalog Sieberz ma zase dostal...
Propagujú mandlovník "Platina" - na obrázku je pritom zjavne niečo úplne iné. Pravdepodobne dula. Mandlovník počas kvetu nemá tak rozvinuté listy ako je na obrázku. Navyše listy sú menej oblé a viac podlhovasté... Dobre povieme si že na tom nezáleží ako vypadá ale prečo píšu že je samoopelivý!?
Asi tak ako ich slávna čučoriedka "Reka". Ešte pred rokom tvrdili, že sa jedná o prvú čučoriedku ktorá nie je náročná na pôdu. Táto veta zostala. Namiesto toho že nepotrebuje kyslú pôdu však dnes už aspoň píšu že jej postačuje kyslá rašelina. Stále však ešte tvrdia že je samoopelivá. Možno o rok napíšu že by ste si k nej mali dokúpiť aj inú odrodu...
Zvykol som si už na vyretušované fotky.
Nedivím sa už že Amelanchier sú "indianske hrozienka", najnovšie už ale ten istý druh je pomenovaný ako "PRALINA" - horská hruška. Píše sa tu o novom druhu vyšľachtenom v Kanade. V skutočnosti najstaršie kríky majú u nás už 30 - 40 rokov a je to stále ten istý Amelanchier, niekde inde nazývaný zas aj ako Aljašská čučoriedka...
Čokoládovník ZANZIBAR na strane 83 je v skutočnosti Ziziphus Jujuba. V Nitre máme veľmi starý veľký strom tejto jujuby. Nikto nikdy nenazýval tento krík či strom ako čokoládovník. Človek musí mať vážne veľmi veľkú fantáziu aby propagoval inak veľmi chutné plody chuťovo - niečo medzi datlou a jablkom ako čokoládovník! S čokoládou to vážne nemá nič spoločné!
Doteraz sa ako ovocie s čokoládovou chuťou propagovale Diospyros Digina nazývaný aj čierna sapota. Tento stromček však nie je možné pestovať v zime voinku. Pomerne dobre znáša izbové podmienky a v lete sa dá pestovať aj vonku. Netrpí chorobami a tak ďej...
Z roka na rok je v názvoch rastlín a stromov väčší "bordel". Načo je to dobré. Na vlastné oči vidím ako sú z toho ľudia pomýlení...
pmajap
01.02.12,12:37
Nedarí sa mi dopestovať brusnice, kríčky krásne, kvitnú,kvety uschnú a plody žiadne.
Milas265
01.02.12,17:04
Prečítaj si prvú vetu...tá ma vždy odradila...:D

Pestovanie : brusnice vyžadujú špeciálne rašelinové substráty. Priemer jamy s týmto substrátom by mala byť 0,50m a hĺbka 0,20 – 0,30m. Spon pri výsadbe volíme 0,40 x 0,40m. Povrch pôdy po výsadbe vysypeme pilinami alebo mulčovacou kôrou pre lepšie vytvorenie kyslého prostredia. Brusnice neznášajú premokrenie, preto rastliny zavlažujeme len po výsadbe a v období sucha.
Hnojenie : hnojiť treba veľmi opatrne, inak dochádza k odhnívaniu rastlín. Používame hnojivá pre rhododendrony a azalky.
Zber : brusnice kvitnú a dozrievajú v dvoch etapách. Prvé kvitnutie je v máji až júni. Úroda z neho je menšia, zberá sa koncom júna. Hlavné obdobie kvitnutia je v júli a auguste. Plody z tejto etapy sú väčšie, kvalitnejšie a chutnejšie, zberajú sa od septembra do októbra. Zber sa v záhradách vykonáva ručne alebo česákmi.
Výnosnosť sa pohybuje 150 – 300 g z jednej rastliny.
Odrody : Koralle, Ida, Sanna
Katy a R
01.02.12,17:17
Nedarí sa mi dopestovať brusnice, kríčky krásne, kvitnú,kvety uschnú a plody žiadne.
nebude im aj teplo v tvojom kraji:confused: (to len poznámka amatéra... ja ich obľubujem, ale zbieram na holiach N. Tatier - ak sa mi tam podarí výjsť;))
pmajap
01.02.12,18:40
Keď som si to prečítala, prvú a ostatné vety, tak sa čudujem že ešte žijú.
- nemajú žiadny špeciálny substrát, len bielu rašelinu a nasekané ihličie a mulč
- mokré stanovište
- odroda len korale
Katy a R na holiach NT boli najlepšie, kľučkovali sme pomedzi vretenice, ale ani doma by neboli zlé. Máš pravdu v lete sú tu mimoriadne teplá.
Milas265
11.02.12,20:21
Mám takú otázku :Pestuje niekto pistácie??:eek:
Videl som pri surfovaní,že niektorí ponúkajú stromčeky týchto rastlín,myslím pistacia vera. Má o tom niekto viac informácií?
wabi
12.02.12,17:25
Mám takú otázku :Pestuje niekto pistácie??:eek:
Videl som pri surfovaní,že niektorí ponúkajú stromčeky týchto rastlín,myslím pistacia vera. Má o tom niekto viac informácií?

Pistácie naozaj niektorí pestujú. Avšak nikomu na Slovensku pokiaľ viem ešte nezarodili. Je to chúlostivá záležitosť. Možné je to teda len v najteplejších lokalitách na zvlášť dobrom mieste a i tak je to riskantná záležitosť. Sú samičie i samčie. Okrem namŕzania je problém aj s opeľovaním. Nerád to hovorím ale jednoduchšie bude kúpiť si plody v obchode...
Ak nemáte ideálne podmienky a veľkú záhradu považujem to za stratu času. A to pestujem kde čo.
Na druhej strane, ak sa to niekomu darí a naozaj to chce, tak držím palce. Možno predsa. Nechajme sa prekvapiť...:)
jurkomts
12.02.12,20:14
a čo tvoja zásada - že nechceš veci o ktoré sa treba starať
dobrocani
16.02.12,19:42
Nasiel som zaujimavu madarsku stranku a na nej orech, konkretne ukrajinskeho obra
http://dmkert.hu/gyujtemeny/juglans_regia_ukran_orias_ukran_oriasdio_juliusban/juglans_regia_ukran_orias_ukran_oriasdio_juliusban
nema s nim niekto skusenosti?
Viem ze orechy su zname, ale o tomto druhu som este nepocul a na stanke su aj dalsie zaujimave vypestky, takže dufam nebude nik proti že som svoju otazku zavesil k tejto teme
wabi
17.02.12,21:56
Nasiel som zaujimavu madarsku stranku a na nej orech, konkretne ukrajinskeho obra
http://dmkert.hu/gyujtemeny/juglans_regia_ukran_orias_ukran_oriasdio_juliusban/juglans_regia_ukran_orias_ukran_oriasdio_juliusban
nema s nim niekto skusenosti?
Viem ze orechy su zname, ale o tomto druhu som este nepocul a na stanke su aj dalsie zaujimave vypestky, takže dufam nebude nik proti že som svoju otazku zavesil k tejto teme

Bolo to asi pred 3 rokmi keď ma jedného dňa vyhľadal nejaký maďar, ktorý nevedel slovensky a ja som zas nevedel maďarsky. Našťastie okolo je dosť ľudí ktorý vedia po Maďarsky a tak som sa s ním vedel napokon dohovoriť.
Bol to Miklós Dlusztus, vážim si ho. Zistili sme, že máme veľa spoločného. Je to rovnaký maniak na stromy a kríky ako ja. Zberateľ odrôd bežnejších a hlavne aj netradičných ale o to zaujímavejších.
Nadviazali sme spoluprácu. Od vtedy niekoľko krát ročne vymieňame zujímavé veci, ktoré sme získali po svojich cestách po svete...
Stránky v odkaze ukazujú jeho zbierky.
Orech na fotografii je proste vlašák s veľkými plodmi, nazývaný u nás aj "orech kráľovský". Je možné ho vidieť kde tu v záhradách či pri cestách. Plody sa vyznačujú že sú veľké ale ľahké, takže na hmotnosť sa výrazne nelíšia od "dobrých klasických orechov", hoci opticky sú väčšie. Napriek tomu im fandím...
Nevýhodou je, že pri semenáčoch ktoré sú bežne predávané, neviete, či bude strom držať vlastnosti materskej rastliny - kráľovského orecha - veľkosť plodov.
Veľmi dôležité je opeľovanie. Od toho závisí úroda plodov. O zložitosti opeľovacích pomerov u orechov nebudem teraz písať. Téma je samo o sebe zrelá na diplomovku a ak by som to chcel napísať jednou vetou, bolo by to nutne zavádzajúce.
V zásade sú dve cesty. Drahé štepené stromy, v rámci toho čo sa u nás dá zohnať. Veľkoplodé "kráľovské" orechy sa však zohnať nedajú. Poznám len jedného človeka, ktorý robí pár kusov na objednávku. Treba k tomu dodať, že štepenie orechov nie je tak jednoduchá záležitosť ako pri iných druhoch a do dnešného dňa je skôr výnimočné najsť stromy štepených orechov. Je to jednak dané náročnosťou tohoto štepenia, jednak tým, že trh je malý a táto požiadavka pomerne zriedkavá a tiež z tohoto vyplívajúcej pomerne vysokej cene týchto stromov.
Prečo je to tak? Hlavným dôvodom je vlastne nadbytok orechov či už stromov, či plodov. Ak by som bol milovníkom orechov a chcel mať večšie množsto orechov, jednoducho si ich na jeseň nazbieram bezplatne koľko len chcem...
Orechy u nás rastú všade... Postačí sa prejisť po poľných či lesných či menej používaných prašných cestách pešo či na bycikli či motorke a najdete ticíce orechov, ktoré po väčšine nikto nesadil, ak nepočítame vrany...
Vrana, havran, či aj iné "krkavcovité vtáky" májú radi orechy, najmä pre ich vysokú energetickú hodnotu. Zobákom majú väčšinou problém dostať sa k jadru a tak sa naučili vyletieť s ním vyššie a spustiť ho na balvan, asfalt či podobne aby sa pri dopade rozlúskol. Potom ho s chuťou zjedia. Veľa orechov však netrafia, alebo im vypadne zo zobáka, či už nešikovnosťou, či tým že iná vrana im ho chce vziať a tak orech spadne často do vlhkej pôdy kde sa nepoškodí škrupina a zaryje sa - akoby ho vrana vysadila. Zdravé orechy majú dobrú klíčivosť a tak, ak ich nenajde hladný hlodavec, vyrastie nový strom pomerne často.
Takýto semenáč, začne síce rodiť neskôr ale každý napokon rodiť začne... Orechy sú často nie veľké, ale sú to proste orechy. Zber orechov je teda lecnou záležitosťou. Stojí to len čas, pozbierať ich a potom zas rozlúskať ich a povyberať jadrá...
Ľudia u nás ete nie sú na tom tak zle, že by sa im chcelo zbierať a lúskať. Jednoduchšie je kúpiť už vylúskané jadrá s pozberaných orechov. Ak aj sú ľudia ktorí by sa na to dali, zas sú často odtrhnutí od "krajiny" prírody a jednoducho nerozoznajú orech od čerešne... Chodia všade len autom či autobusom a iba na civilizované miesta...
Ak aj by vedeli identifikovať orechové stromy, ktoré nikomu nepatria a okrem vrán ich nikto nezbiera, tak zas nemajú čas...
Čo teda získa záhradkár ak si vysadí orechový strom? Tieň ale ten poskytuje každý väčší strom. Okrem veľkého stromu, ktorý postupne zacloní polovicu malej záhrady získa orechy, ktoré na jednej strane sú "bezcenné" pretože ich je všade plno, na druhej strane vylúskané sa predávajú relatívne draho... Plody mu popadajú a iba ich musí pozbierať skvôr než ho predbehnú vrany, romovia a myši...
Ak v blízkosti nie je iný orech odporúča sa sadiť kvôli opeleniu minimálne 2-3 či viac stromov. Do malej záhradky je to luxus, najmä ak si uvedomíme, že v okolí orecha sa ničomu nedarí rásť...
Ak si sa napriek povedanému rozhodol vysadiť orechy do vlastnej záhrady a nie oproti cez cestu, alebo na obľúbené miesto prechádzok, kde ti nezaberá miesto, neškodí okolitým rastlinám v tvojej záhrade, tak to znamená že si asi dosť “tvrdohlavý oriešok”milovník orechov, alebo máš naozaj veľkú záhradu...
V takom prípade existujú 3 spôsoby ako vysadiť orechy.
1. Kúpiš už popisované štepené orechy.
Výhody:
Stromy bývajú menšie, jednak tým že sú presadené a jednak tým, že im je často odstánený kolovitý koreň. Takže nemajú dostatočne vivinuté korene aby mohli narásť do bežnej veľkosti.
Začínajú rodiť skôr, už ako menšie stromy. Samozrejme pokiaľ chceme nazvať tých niekoľko orechov na malom strome "úrodou".
Dobre je to, že vieme aké plody budú. Teoreticky je možné vybrať s pomedzi týchto popísaných odrôd. Apollo, Bohumil, Jupiter, Lake, Mars, Saturn, Seifersdorfský, Vilém a Sychtov, ktorý má červenú šupku na jadre. V praxi je však často problém zohnať štepené orechy žiadanej odrody...
To že sú všetky štepené stromy rovnakej odrody totožné vo svojich vlastnostiach by bolo výhodou pri vysádzaní sadu. Pre záhradkára ktorý chce len niekoľko stromov, to žiadna výhoda nieje, pretože sa musí naopak kvôli opeleniu vyvyrovať toho aby mal viac stromov rovnakej odrody.
Nevýhody:
Horšia ujímateľnosť.
Menšia životaschopnosť
Potreba väčšej starostlivosti hlavne v prvých rokoch.
Vysoká cena.

2. Kúpiš orechy a nie sú štepené.
No to je vôbec tá najhoršia varianta, pretože fakticky neviešo čo s toho bude... Najhoršie keď ti dáva predávajúci ešte nejaký príslub... ktorý nemusí byť pravdou.
V prípade tých Maďarských orechov sa pokiaľ viem jedná práve o tieto semenáče. Zas ale na Miklóša sa dá spolahnúť, že keď deklaruje o aké semenáče ide bude to pravda a navyše dá sa iste aj zjednať cena. Napokon semenáče by fakt nemali byť pri orechoch drahé.
Táto varianta podľa mňa nemá výhody.
Nevýhody:
Strom je presadzovaný čo pri orechoch nie je výhodou. Môže sa to podpísať na odolnosti a vitalite, ujateľnosti.
Môže to byť mačka vo vreci, alebo aj nie...
Treba si dať pozor aby si nekúpil bohvieaký semenáč v cene štepeného orecha...
3. Nič nekupuješ a jednoducho vysadíš priamo na jar naklíčené orechy
Vysadíš si orechy naklíčené na jar priamo na miesto kde budú rásť a nebudeš ich už presádzať.
Ešte v nedávnej minulosti sa orechy na rozdiel od iných druhov stromov vôbec neštepili, takže báť sa semenáčov netreba...
Vyberieš orechy ktoré sa ti páčia - veľké "kráľovské" či s cervenou šupkov, či naopak bile, alebo obľúbené od babičky... a vysadíš viac kusov...
Výhody:
Vieš presne aké orechy vysádzaš. Je celkom dobrý predpoklad, že pri viacerých semenáčoch sa niektorý podá na matku a možno bude ešte lepší...
Je to úplne zadarmo, maximálne v cene orechov...
Vysoká vytalita a dlhovekosť, daná kvalitným koreňom a tým, že strom nebol presádzaný.
Nevýhody:
Nie je to na 100% ale to už je príroda veď kto z nás je stopercentý. Ja tiež nie...
Ak sa niekto bojí veľkých stromov, ale to by asi orech asi ani nemal skúšať.
dobrocani
18.02.12,06:33
Mam zahradu velkosti 13 arov, ale orech chce manželka a ja som mu nasiel miesto v strede hydinoveho dvora. Prave prerabam dom a okolie a orech je strom, ktory poskytne vynikajuci tien pre zvierata a orechy pre manželku. Ciže ja budem mať klud a zvierata dobru klimu. Tiez povazujem orech za bezny strom, a ked ho budem musiet strpiet na mojom pozemku, chem aby bol niecim vynimocny.
Co sa tyka orechov, u nas je poslednu dobu problem si ich nazberat. Ulica v ktorej mam dom bola pred dvadsiatimi rokmi jeden velky tunel vytvoreny obrovskymi orechmi a teraz v nej zostali len tri. Som zamestnany, manželka tiež, takže predbehnut ciganou nie je možne.
Pred piatimi rokmi som zacal zakladat svoj maly ovocny sad, dnes mam vyse sestdesiat stromov a pri rozsirovani plochy pre stromi uvazujem už len s raritkami. Momentalne mam objednane dva ziziphusi a v praci v kvetinaci zapestovavam dva stromceky kaki(prilezitostna kupa od pana marusina z komarna 2ks sadenic spolu za 15-Euro) a citronovec.
Z tvojho zoznamu wabi mam uz skoro vsetko, okrem kiwi(planujem buduci rok) a oskoruse(tu pre istotu ma skoro kazdy predajca v ponuke ale na predajni im vzdy chybaju). Nevadi, tretina zahrady je este prazdna a vzdy ked zena nedava pozor tam prepasujem nieco nove. Len zacina byt problem najst nieco nove a zaujimave, co sa da v okoli Novych Zamkov pestovat vonku na otvorenom,pomerne veternom pozemku.
pablito74
18.02.12,16:02
Wabi, pri "3. Nič nekupuješ a jednoducho vysadíš priamo na jar naklíčené orechy" ste medzi nevyhody zabudli dopisat, ze plodov takto zasadeneho orecha sa starsi clovek nemusi dozit. :)
Inak, ja som minuly rok v jeseni kupoval stepeny orech a v zahradnom centre v ktorom som kupoval, mali vsetky orechy kontajnerovane, to sa mi celkom pacilo nakolko po vybrani z velkeho kvetinaca mal orech krasne korene. Kupil som odrodu Milotai10, cena 15 eur, tak som zvedavy co stoho bude.
dobrocani
18.02.12,16:54
na tejto stranke je fotka, ktora porovnava pablitom spomenutu odrodu Milotai10 a mnou dotazovanu odrodu ukrajinskeho obra.
http://dmkert.hu/gyumolcstermok/juglans_regia_ukran_orias_
pablito74
18.02.12,17:51
Byvam na dedine a asi o pät domov dalej ma jedna pani orech, ktory rodi podobne velke orechy, no poviem ti ze chutovo sa na tie nase obycajne nedotahuju, aka je to odroda neviem. Tym som nechcel povedat, ze tie na ktore odkazuje vy, budu mat podobnu chut, ale skôr na to že velkost nie je v pripade ovocia a inych druhov to najpodstatnejsie.
Milas265
18.02.12,17:57
Stále platí..
wabi
19.02.12,10:11
Byvam na dedine a asi o pät domov dalej ma jedna pani orech, ktory rodi podobne velke orechy, no poviem ti ze chutovo sa na tie nase obycajne nedotahuju, aka je to odroda neviem. Tym som nechcel povedat, ze tie na ktore odkazuje vy, budu mat podobnu chut, ale skôr na to že velkost nie je v pripade ovocia a inych druhov to najpodstatnejsie.
V každej dedine zvikne byť pár vínimočných orechov, jedná sa však o semenáče...
Ľudia v minulosti sadili orechy práve z nich. Nie všetci potomci však majú požadované vlastnosti...
Teal'c
20.02.12,13:05
Dobry den, prosim o radu - mam vysadenu asiminu a pri kmeni mi vyrasta novy stromcek. Uz je dost velky, tak by som ho rad "osamostatnil". Vie mi niekto poradit ako na to, aby som neublizil ani jednemu z nich? Dakujem
Milas265
20.02.12,16:26
Nový stromček asiminy? To asi nepôjde....:mad:
paloo
20.02.12,18:29
Nový stromček asiminy? To asi nepôjde....:mad:

Možno by šlo,nie?Koreňové odkopky Luigi?
Známe je aj množeníe koreňovými odrezkami ako jedna z mála možností.
Ja by som to opatrne ak má odvahu skúsil ;)
wabi
21.02.12,12:45
Dobry den, prosim o radu - mam vysadenu asiminu a pri kmeni mi vyrasta novy stromcek. Uz je dost velky, tak by som ho rad "osamostatnil". Vie mi niekto poradit ako na to, aby som neublizil ani jednemu z nich? Dakujem

Nuž toto je bežná metóda. Koreňové odnože - odobraní odkopky.
Otázka je hlavne, odkiaľ daná odnož vyrastá. Ak je blízko kmeňa bude pravdepodobné, že sa bude jednať o výhod z kmeňa možno iba kúsok pod povrchom...
V takom prípade je to u Asiminy v podstate stratená záležitosť, pretože sa nejedná o skutočný koreňovú odnož, ale iba o obrastanie s koreňového krčka, čo robia všetky dreviny s tendenciou vytvárať kríkovú formu. Ak nechcete aby sa vám asimina rozkonárovala tak nízko - aby bola kríkom, treba výhon odstrániť. V tomto prípade sa vám na 99,9% nepodarí týmto spôsobom asiminu rozmnožiť, pretože odtrhnutý výhon od kmeňa nebude mať korienok a tak sa neujme. Pri iných druhoch to je možné u asiminy veľmi nie.
Ak ale má tento výhon čo len malý korienok, je tam šanca vyššia. V takom prípade je treba vykopať tak, aby bol koienok na odkopku čo najväčší a naopak výhon samotný zostrihneme na iba jeden spodný púčik. Je tam šanca pri dobrých podmienkach, že odkopok sa po roku zmátoží a máme novú asiminu...
Držím palce.
wabi
01.03.12,12:12
Myslím že sa tu niekto pred časom zaujímal o stromky Kudránia trikuspidáta. Takže záujemcov už viem uspokojiť.
Milas265
02.03.12,13:40
Cudrania tricuspidata ;)
katarinka1976
06.03.12,20:50
Chcela by som sa spytat na rastlinu goya, ktora sa vyskytuje na Okinawe a pouziva sa ako zelenina. Neviem najst kde by sa dala zakupit a ani ziadne info o nej. Dakujem za vsetky info:)
wabi
07.03.12,05:16
Nuž v Japonsku bol len málokto, keď nepočítam Japoncov!:D
Ako sa prosímťa používa ako zelenina používa na Okinawe tá goya? To sa jedia listy? Alebo sú to také malé červeno-oranžové plody?
Napíš viac.
Milas265
07.03.12,16:50
Šak google...:D

http://www.japan-guide.com/e/e2346.html

celkom dolu...
No neviem,na Slovensku asi ťažko...mal som čosi podobné,ale už v živote nikdy :D...,ale toto by mohlo byť niečo iné,ale v názve to má horké....

http://www.kitazawaseed.com/seeds_bitter_melon.html
Pepe.d
07.03.12,17:20
Chcela by som sa spytat na rastlinu goya, ktora sa vyskytuje na Okinawe a pouziva sa ako zelenina. Neviem najst kde by sa dala zakupit a ani ziadne info o nej. Dakujem za vsetky info

:)

Problem je v tom ze nepouzivas latinsky nazov...
Jedna sa o Momordica charantia, ja ich pestujem uz niekolky rok vzhladom k ich vynimocnym schopnostiam...
Plody, listy a aj kvety slúžia k príprave čaju, ktorý má výrazné liečivé vlastnosti a zohráva významnú úlohu najmä pri liečbe cukrovky (Diabetes mellitus), znižuje hladinu tukov v krvi a na obnovu poškodeného imunitného systému a mnoheho ineho...
http://s16.postimage.org/6ut9r37f5/momordica.jpg (http://postimage.org/image/6ut9r37f5/)

http://s14.postimage.org/yk9bejygt/mom.jpg (http://postimage.org/image/yk9bejygt/)

http://s14.postimage.org/ygk3c1id9/momo.jpg (http://postimage.org/image/ygk3c1id9/)

http://s16.postimage.org/dg5zqun9t/momor.jpg (http://postimage.org/image/dg5zqun9t/)



nfo aj na:
http://www.e-tea.sk/gohyah.htm
Milas265
08.03.12,19:31
A chuť?
katarinka1976
09.03.12,08:01
Pepe, presne toto som myslela :-) Mala by som vážny záujem o túto rastlinku.
Katarína
Pepe.d
09.03.12,08:27
Milas265

A chuť?

Je jasne napísané bitter, čiže horký... Čaj z Momordiky je horký, ale dá sa po čase na tú chuť zvyknúť. Mne viac chutí keď je vychladnutý...
Dôležité ale je, že minimálne u dvoch ludí ktorým som Momordiku zabezpečil im pomohla pri znížení hladiny cukru v krvi.
Ak teda sa nemylim tak ty si na fikovnikoch pisal o Korejskych uhorkach... http://kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=144&p=21176&hilit=momordica#p21176
Je dost mozne ze sa jedna zase o nejaku inu variantu Momordiky (u nas som videl pestovat zatial dva druhy) a ak by si mal z nej semena tak by som mal zaujem.
pmajap
09.03.12,21:01
Sused ich pestuje už pár rokov ako ozdobné tekvičky spolu s inými tekvicami.Je ich semeno vhodné na pestovanie?
Pepe.d
09.03.12,21:49
"Sused ich pestuje už pár rokov ako ozdobné tekvičky spolu s inými tekvicami.Je ich semeno vhodné na pestovanie?"

Nemyslim si ze by Momordika mohla byt pestovana ako ozdobna tekvica, kedze po prejdeni do zlteho (dozreteho) stavu zacina maknut a plod sa sam otvori a semena v cervenej duzine vypadaju von...
pmajap
10.03.12,07:15
Presne, ale nevedel čo pestuje, tie ktoré odtrhol zelené mu pohnili. Môžem použiť semiačka z jeho plodov, keď rásli spolu s ozdobnými tekvicami.
Pepe.d
10.03.12,07:45
aj mne rastu blizko tekvice a nemyslim si ze by ich to nejako degenerovalo...
BXLmiami
10.03.12,08:15
Tak moja svokra raz nasadila vedľa seba cukety,patizony a tekvice a výsledkom bolo,že to ani prasatá nechceli.:)
pmajap
10.03.12,10:24
Ďakujem, skúsim .
Milas265
10.03.12,11:08
Sú tvoje :-))
Milas265
10.03.12,11:10
Ale asi sadila "svoje semená"...
wabi
11.03.12,07:34
Sú 4 typy tekvicovitých ktoré sa vzájomne nekrížia, pretože sú len vzdialené príbuzné. Rovnako ako sa neskrýžia napríklad uhorky, melóny, dynky, pekacie tekvice.
Fakt, že patizóny, zukety a klasické tekvice, sa vedia vzájomne krížiť, ale neznižuje to ich chuťovú kvalitu a okrem BXLmiami a prasiat jej svokry, to až taký problém nie je. Skôr než chuť, je problém skrýžení týchto odrôd "klasických tekvíc" zníženej úrodnosti a nevyhranených tvarov a veľkosti...
pmajap
11.03.12,08:33
Obdivujem vás čo všetko dokážete vo svojich záhradách vypestovať, myslím tým na relatívne malom priestore. Tiež som skúšala využiť každý voľný kúsok pôdy a vznikli krížence s chuťou ako popisuje BLXmiami (cuketa s kôrou patizńu) a podobné skvosty.
Pepe.d
11.03.12,09:05
Zasadne kupujeme vzdy nove semena tekvic, cukin a aj patizonov a nestalo sa ze by vyrastlo nieco ine...
wabi
11.03.12,11:15
Keďže menejznámeho ovocia sa to tu zvrtlo na pomerne známu zeleninu, zareagujem aj k tejto teme.
Pokiaľ sa nejedná o hybridy, tak každoročné kupovanie, ktoré ide do peňazí nie je nutné. Len si proste treba vybrať 1. kultivar s pomedzi tekvicovitých a pestovať iba ten a v dostatočnej vzdialenosti povedzme 200m žiadny iný, aby sa nemohli skrížiť - opeliť napríklad patizónom či cuketou, alebo ak sa rozhodneme pre cuketu napríklad tak zas nepestovať iné...
Dá sa to obísť, pretože ak je záhrada malá a susedom človek neroskáže, tak je pomoc jednoduchá. Stojí to len 5 minút času. Jednoducho si vyberieme samičí kvet tekvicovitej odrody, ktorú pestujeme, taký za ktorým je už malá tekvička jasne vidieť, ale ešte celkom nerozkvitol - kvet nie je otvorený. Odtrhneme okvetné žlté lístky na neotvorenom kvete a obnažíme takto bliznu. Potom z vedlajšej rastliny rovnakej odrody vezmeme rozkvytnutý samčí žltooranžový kvet, býva ich viac než tých samičích s zárodkom plodu a tyčinky plné pelu. Tento kvet odtrhneme a opelíme priamo ním pripravený samičí kvet. Tento potom na 2-3 dni ochránime mikroténovým sáčkom zatieneným kusom papiera a to je všetko. Tento plod necháme až úplne dozrieť, zatiaľ čo ostatné oberáme ešte malé nedozreté...
Takto jednoducho vieme dopestovať veľké množstvo osiva úplne zadarmo.
Globalizácia zúry aj v osivárskom priemysle a predražované osivo je ponúkané po celom svete. Nemyslím si, že by bolo dobre aby rovnaké kultivary boli prestované všade na svete. Čo biodiverzita, ktorú si pamätáme zo záhrad starých mám?
jalacolv
13.03.12,13:28
ja hladam informacie o pistacii da sa unas pestovat a kde zozeniem rastlinu alebo semiacka
Pepe.d
13.03.12,13:44
Staci pouzit Googla a ked mas dost penazi tak bud Francuzsko, alebo vedla Cechy...

http://drozdin.cz/nabidka/ovo.htm
jalacolv
13.03.12,18:57
dakujem
Miroslav Macala
02.04.12,21:02
skus kohaplant.sk ja som objednaval odtial strom 2m.cca-30eur.
ravstislav
18.07.12,06:30
Dobrý deň, na jar som si kúpil muchovník Rainbow pillar. Mal by byť odolný voči chorobám. Pekne rástol, prírastok cca 30 cm. Avšak zrazu mu zvädli výhonky a do týždňa uschli všetky listy. Neviem či sa nejedná o spálu alebo nejaké iné hubovité ochorenie. Ostatné muchovníky v záhrade rastú pekne ďalej. Jediný strom ktorý sami nepáči (má hnedé listy) je orgován. Môže ísť o spálu a čo robiť?
regiomare
18.07.12,10:03
áno, môže sa jednať o spálu ružovitých, ktorá sa poslednú dobu u nás šíri. alebo nejakú inú bakteriálnu chorobu podľa príznakov. zvláštne, že postihla zrovna váš muchovník a nie napríklad hrušky alebo nashi, kde je častejšia. v tomto prípade, keď celá rastlina uhynula už nepomôže nič. ale vraj pri prvých príznakoch sa môžu skúsiť použiť prípravky proti hubovým chorobám, účinnosť je ťažko povedať. viac informácií o spále nájdete na internete určite dosť. je možné, že nákazu ste si doniesli s novým stromčekom, a že sa táto choroba dostala k vám zo záhradníctva, ktorý túto sadenicu vypestoval....
ravstislav
18.07.12,13:42
ďakujem za vyjadrenie, či rastlina uhynula ešte neviem. dúfam, že snáď ešte ožije. Odstrihal som ho na 10 cm od zeme, lebo sa mi zdalo, že spodné listy sú ešte živé aj keď už boli hnedé. Najprv som myslel, že ho spálilo slnko. Kúpil som ho v dobrom záhradníctve v Limbachu.
paloo
18.07.12,18:12
Najdrahšie nemusí byť tiež dobré...
inapa1
19.07.12,06:48
Ja mam tiez jednu otazku ohladne muchovnika. Mam tri kusy zasadene na jar 2010. Kricky su krasne, zdrave a aj hodne podrastli, najvyssi ma cca 1m. Zatial vsak vobec nekvitli. Co s tym? Mam ich zostrihat, alebo je to proste este zavcasu?
paloo
19.07.12,18:06
Ja mam tiez jednu otazku ohladne muchovnika. Mam tri kusy zasadene na jar 2010. Kricky su krasne, zdrave a aj hodne podrastli, najvyssi ma cca 1m. Zatial vsak vobec nekvitli. Co s tym? Mam ich zostrihat, alebo je to proste este zavcasu?

Asi to budú semenáče,odrezkované by mali kvitnúť hneď budúci rok.
regiomare
20.07.12,06:46
Ja mam tiez jednu otazku ohladne muchovnika. Mam tri kusy zasadene na jar 2010. Kricky su krasne, zdrave a aj hodne podrastli, najvyssi ma cca 1m. Zatial vsak vobec nekvitli. Co s tym? Mam ich zostrihat, alebo je to proste este zavcasu?

A sú to nejaké konkrétne odrody alebo to bolo kúpené len ako muchovník a nič viac? Mne jedna rastlina z odnože rodila už druhým rokom. Súhlasím s paloom, môžu to byť semenáče...Takže treba mať trpezlivosť.
deli.
20.07.12,18:01
Ja by som sa chcela spýtať: mám niekoľko muchovníkov, semenáčov z Bormato v Čechách: Martin, Smoky, Northline, ... (semenáče), sú dobré aj chuťou a chcem si ich rozmnožiť. Máte niekto skúsenosti s rozmnožovaním? Potápaním či odrezkami? Dajte prosím vedieť.
paloo
20.07.12,19:24
Ja množím skoro všetko odrezkami ale muchovníky mi nejdú:mad:Množím potápaním a delením odkopkov.
Z Bormata nemusíš mať semenáče ak si kupovala v začiatkoch;)
deli.
21.07.12,18:25
Ja množím skoro všetko odrezkami ale muchovníky mi nejdú:mad:Množím potápaním a delením odkopkov.
Z Bormata nemusíš mať semenáče ak si kupovala v začiatkoch;)
Dík za tip, Paloo. často pozeram aj kiwiforum, ale nechcelo sa mi hladat v starsich diskusiach.
Myslím, že ide o semenáče, ale muchovník ma príjemne prekvapil, tohto roku prvá úroda, ktorá sa dala aj ochutnať, keď som kríky zakryla starými záclonami :) aby mi tie drozdie potvory niečo nechali, keď už mi požrali čerešne.
A, ako som sa dočítala, muchovníky sú aj mimoriadne zdravé (vlastne ako všetko tmavé bobuľovité ovocie...), a tak nenáročné, že aj ja ich zvládam (čo sa nedá povedať o čučoriedkach, ktoré potrebujú kyslú pôdu) v bežnej pôde.
Nuž, vďaka muchovníkom budeme starí o niekoľko rokov neskôr :)
ingun
14.08.12,09:38
Chcela by som sa spýtať, či máte nejaké skúsenosti s očkovaním moruše na makluru pomarančovú - tá mi rastie a zaburiňuje záhradu ( bola tam vysadená asi pred 60-70 rokmi) a nie som schopná ju zničiť každoročným orezávaním, postrekom roundapom.. snáď keby som aspoň niektoré rastliny využila . Ďakujem
wabi
14.08.12,11:08
Ano štepil a očkoval som tento rok asi 15 maklur dohromady. Štepil som však na ne Kudrániu tricuspidatu - zvaný aj melónový stromček a nie morušu. Iste aj moruša sa dá štepiť na makrulu ale treba sa s tým poponáhlať. Morušu som očkoval pred týždňom na morušové podpníky. Treba dať pozor, konce konárov občas pri makrule vymŕzajú.
deane7
20.08.12,08:33
Tiež som začal pestovať nejaké čučoriedky, kúpil som niečo v Baumaxe a niečo objednal z Kruhu. Tiež nejaké kiwi som zasadil, len kiwi sibírske som mal vo verande v kvetináči, skoro vyrašili, vyložil som ich vov a to som nemal. Tam mi vymrzli a odvtedy iba živoria, vôbec nerastú ale sú živé. Kiwi Ananasnaya mi vonku rastie, ale tá bola zasadená už vlani. Samec je tuším Kiwi arguta, mal by byť opeľovačom pre viac odrôd.
wabi
21.08.12,06:35
Arguta opelí len argutu. Ananasnaja ako je nesprávne označovaná je ale samica arguty, takže opelí keď zakvitne. Pozor na chinenzis z Talianska. Sú nakazené virozou a ak si ich dáte k iným kiwám, nakazia sa a máte po chlebe, či vlastne po kiwách.
Milas265
01.09.12,17:32
Nastal čas dozrievania menej ako polkilových asimín...podeľte sa s úspechmi...

http://s10.postimage.org/o2lbxlek5/P9011229.jpg (http://postimage.org/image/o2lbxlek5/)
paloo
04.09.12,06:55
Nastal čas dozrievania menej ako polkilových asimín...podeľte sa s úspechmi...

http://s10.postimage.org/o2lbxlek5/P9011229.jpg (http://postimage.org/image/o2lbxlek5/)

Asi im tie pol kilové lámu konáre :D
http://s8.postimage.org/o46pk8g0x/IMG_5412.jpg (http://postimage.org/image/o46pk8g0x/)
deane7
04.09.12,07:08
V akom veku začínajú rodiť? Chcem si najskôr pripraviť záhradku, je tam dosť práce. Musím ju oplotiť, trochu odburiniť, urobiť si tam nejaký malý domček, teda dalo by sa aj rýchlo zrealizovať, no musím podľa času a peňazí. Zatiaľ by som nejaké stromky predpestoval doma, teda kúpil by som menšie lacnejšie.
paloo
04.09.12,07:47
V akom veku začínajú rodiť? Chcem si najskôr pripraviť záhradku, je tam dosť práce. Musím ju oplotiť, trochu odburiniť, urobiť si tam nejaký malý domček, teda dalo by sa aj rýchlo zrealizovať, no musím podľa času a peňazí. Zatiaľ by som nejaké stromky predpestoval doma, teda kúpil by som menšie lacnejšie.

Lokalitu máš dobrú a zrejme si aj mladý takže máš čas;)
Takže kúp semená,na jar vysej priamo na stanovisko po niekolko kusov.A po pár rokoch zavrúbluješ alebo ti niekto zavrúbluje.Časom uvidíš,že to bolo najlacnejšie a najlepšie riešenie.Prajem hodne úspechov.
deane7
04.09.12,10:43
Lokalitu máš dobrú a zrejme si aj mladý takže máš čas;)
No mladý zrovna. Už šedivý. Nechcem až tak od semena ísť, len som chcel vedieť nejakú informáciu.
wabi
04.09.12,18:43
Veru veru. Najlepšie všetko sadiť od semena a nikdy nepresádzať a na mieste zavrúbľovať. Tomu sa žiadny 2m vyoranec zo škôlky nevyrovná. Je dokáízané, že už po 5-6 rokoch takýto stromček v úrodnosti taký tan kupovaný dohoní a potom vydrží až pokiaľ nevyrúbeš... Smozrejme záleží od druhu ale i tak je menší lepší, pretože sa prispôsobí... Samozreme staty sú a budú. Príroda s tým počíta akosi automaticky že všetko sa neuchytí, ľudia len niekedy. Semenom netreba šetriť, je určené na plytvanie!:D a potom že prečo klesá pôrodnosť!
Milas265
07.09.12,12:30
Žeby zmena názoru??:D Pred 3-4 rokmi boli najlepšie 13-14 ročné odkopky z Talianska....:D
deane7
07.09.12,19:13
Skúsenosti, chlape. Ja tiež zmením názor keď sa presvedčím. Je lepšie zmeniť názor než tvrdohlavo stáť za niečím čo sa ukázalo ako omyl, či nie???:D
Milas265
07.09.12,19:37
Keď to zaplatia iní,prečo nie?
paloo
07.09.12,20:15
Časy sa menia zajtra do videnia...
wabi
08.09.12,05:23
Chlapci pozrite si moje príspevky pred 4 rokov. Vždy som písal o tom, že najlepšie je vysadiť kvôstku a nikdy nepresádzať. A to v dobách keď ste ešte nevedeli čo je to asimina. Samozrejme týka sa to najmä kvôstkovín, pretože u jadrovín niekto preferuje nižšie tvary na vegetatívnych podpníkoch. V tomto mám jasno už 20 rokov, tak o akej zmene tu vravíte...? To že ľudia chcú mať rýchlo veľké stromy nezmením. Je taká doba, už málokto vysádza stromy zo semena, chce to urýchliť ale prírodu je ťažko oklamať... Preto je dôležité uspokojiť aj tých ktorí majú iný názor. Ak by som sa s nimi hádal, nemalo by to význam. Nie že by somnikdynázor nemenil, proste skúsenosti, ale čo sa týka vysádzania semien, niet čo meniť. Aj dnes ak si niekto chcče kúpiť veľký strom aby mu rodil čím skôr, nebránim mu v tom, ale ponúknem aj iné možnosti. A tak som to robil vždy. Aj vysadenie väčšieho stromu má svoje výhody ale ak sa ma niekto spýtal ako by som to robil ja, tak som odpovedal rovnako pred 20 rokmi ako aj pred 5 rokmi ako aj teraz. Od kôstky, či semena. Pozrite si staršie príspevky... je tam kontinuita homogénnych názorov.
paloo
08.09.12,19:03
Chlapci pozrite si moje príspevky pred 4 rokov. Vždy som písal o tom, že najlepšie je vysadiť kvôstku a nikdy nepresádzať. A to v dobách keď ste ešte nevedeli čo je to asimina. Samozrejme týka sa to najmä kvôstkovín, pretože u jadrovín niekto preferuje nižšie tvary na vegetatívnych podpníkoch. V tomto mám jasno už 20 rokov, tak o akej zmene tu vravíte...? To že ľudia chcú mať rýchlo veľké stromy nezmením. Je taká doba, už málokto vysádza stromy zo semena, chce to urýchliť ale prírodu je ťažko oklamať... Preto je dôležité uspokojiť aj tých ktorí majú iný názor. Ak by som sa s nimi hádal, nemalo by to význam. Nie že by somnikdynázor nemenil, proste skúsenosti, ale čo sa týka vysádzania semien, niet čo meniť. Aj dnes ak si niekto chcče kúpiť veľký strom aby mu rodil čím skôr, nebránim mu v tom, ale ponúknem aj iné možnosti. A tak som to robil vždy. Aj vysadenie väčšieho stromu má svoje výhody ale ak sa ma niekto spýtal ako by som to robil ja, tak som odpovedal rovnako pred 20 rokmi ako aj pred 5 rokmi ako aj teraz. Od kôstky, či semena. Pozrite si staršie príspevky... je tam kontinuita homogénnych názorov.

Chlapče keď si išiel k makarónom pre tie palice ja už som mal tri rastliny rok v zemi ;)
http://s8.postimage.org/5z0u0q0up/P1150990.jpg (http://postimage.org/image/5z0u0q0up/)
http://s15.postimage.org/50j6nifs7/P1150992.jpg (http://postimage.org/image/50j6nifs7/)
Žiaľ tá tretia scípla čo je pri týchto burinách bežné :(
wabi
09.09.12,07:15
Gratulujem, na to v akých klimatických podmienkach to pestuješ to je úspech a znamená to že tá burina vydrží naozaj veľa...
paloo
09.09.12,10:05
Tak burina, lebo keď to neplodí alebo nedozrieva nič iné to nie je ;)
deane7
09.09.12,10:18
Chlapci pozrite si moje príspevky pred 4 rokov. Vždy som písal o tom, že najlepšie je vysadiť kvôstku a nikdy nepresádzať. A to v dobách keď ste ešte nevedeli čo je to asimina............. Od kôstky, či semena. Pozrite si staršie príspevky... je tam kontinuita homogénnych názorov.
Ja som reagoval na kolegovu poznámku, chcel som iba povedať že človek môže po skúsenostiach na niečo zmeniť názor.
Aj súdruh Lenin hovoril: Učiť sa, učiť sa, učiť sa.......
deane7
09.09.12,10:21
Bratia česi hovoria: "není vždycky posvícení"
paloo
09.09.12,10:52
[QUOTE=deane7;Aj súdruh Lenin hovoril: Učiť sa, učiť sa, učiť sa.......[/QUOTE]
Ten Lenin tiež pestoval asimíny?
deane7
09.09.12,12:49
Ktoho vie, sovieti mali všetko najväčšie, možno aj asimíny. :D;)
Pepe.d
09.09.12,13:14
Ten Lenin tiež pestoval asimíny?
Paloo a to nevies ??? Sak za poradcu pre polnohospodarstvo mal Micurina a Lenin malu Tereskovovu vycvicil tak, že sa aspon na chvilku dala vystrelit odtialto preč aby tu na zemi neotravovala vzduch ;-)
Pepe.d
09.09.12,17:42
mimotemy OK, bolo to blbé... tak som si to tam dal sám... :---
deane7
09.09.12,18:18
No vieš, vtedy to bolo štátne tajomstvo.
deane7
09.09.12,18:20
Do basy by si mal za to ísť. Súdruh Brežnev by Ťa poslal na Sibír hnojiť Mičurinové asimíny.
wabi
10.09.12,05:41
Palo a to ti tie asiminy nikdy ani len nezakvitli? Alebo nenahodili malé plodíky?
Pepe.d
10.09.12,06:07
No dobre, už sa balím... :-)
paloo
10.09.12,06:50
Ale zakvitli,no potom prišlo KO neskorým jarným mrazom.Ono pri mrazoch -25°C zmrzne skoro všetko nové drevo a potom už nenarastie také na ktorom sú kvetné puky.Počas minulej zimy zmrzli nielen puky ale aj všetko vlaňajšie drevo :mad:
No a keď už niečo po rokoch ostane je tu otázka či to dozreje...
Vysadených mám asi 15 rastlín rôzneho veku lebo každý rok jedna ,dve vymrznú na total.
wabi
10.09.12,11:19
Je dobre že je tu aj "kaskadér kaskadér" tvojho typu, len je škoda že tvoje asiminy vojdú do čiernych dvier tvojej kotliny a potom krááátko žijú! Bláznivé výčiny. Riskoval vždy za iných sám... Hlvne najdi správny smer aby to celé nebolo iby zbytočné mrhanie.:mee:
Tvoja skepsa sa dá pochopiť. Na druhej strane poznám človeka, ktorý úspešne pestuje v Porade broskyne, marhule a teraz už aj tomely a uvidíme čo urobia u neho asiminy... ;)
Aj v rámci vysokej nadmorskej výšky sa dá niekedy najsť obzvlášť "dobrá poloha", iste dobre je predtým naštudovať a poučiť sa a nemusí to byť len kámásutra, pretože niektoré polohy môžu byť dosť krkolomné a vtedy nemusí viesť k lepšiemu uspojeniu a výsledkom ani zmena partnerky či odrody.:) Niekedy je proste potrebné zmeniť polohu a nej...ť sa s tým stále dokola! To potom človeka fakt prestane určite po čase baviť a pritom nie je na vine žiadne číslo 6 po anglicky.:eek:
Prepáč myslel som to v dobrom. Ja by som vážne bol oveľa radšej, keby sa ti aj v tomto darilo oveľa viac, ak ťa to poteší ani ja nie som majster sveta ale to ty dobre vieš.
Čo robia teraz u teba tie najodolnejšie Dyospirosy? Dúfam, že aspoň tie prekvapia... pozitívne.
paloo
10.09.12,12:33
Tie od Bulhara najodolnejšie nebudú tak sú v nádobách.Zatial rastú.
wabi
10.09.12,13:35
Mne žiaľ tie od Bulhara čo som pokusne objednal nerastú ani nežijú. Boli uschnuté alebo namrznuté, zvrásnená kvôra, už keď mi na jar prišli. Aj som mu to napísal, ale nereagoval zatiaľ.
Aleto či vydržia, myslím za normálnych okolností, záleží asi hlavne od odrody, nie takveľmi od pôvodu, teda mimo tej polohy.
Milas265
22.09.12,16:42
deane7
22.09.12,17:23
Úrodička....

Daj ochutnať
Milas265
23.09.12,11:12
Škoda...bývam blízko....toto ovocie nemá skoro žiadnu trvanlivosť...3-4 dni,možno v chladničke 7...nuž čo...budúci rok....
mám ešte "proklate známeho" Luigiho,ale je tam len pre mňa...:D

http://s15.postimage.org/8ordj94t3/CIMG1642.jpg (http://postimage.org/image/8ordj94t3/)
deane7
23.09.12,17:13
Ako starý máš ten stromček? Aj ja chcem.
Skúšal niekto asimínu dať do sušičky? Aké je to vlastne ovocie? Mäké ako banán? či?
wabi
26.09.12,12:21
Asimina je po dozretí mäkké ovocie s banánovitou konzistenciou. Je náchylné na otlačenie a nie je možné ho dlhšie skladovať i v chladničke než asi 10 dní a to ešte na mäkkom podklade, kvôli otlačeniu. V prípade že sa podtrhne ako nedozreté sa skladovacia doba môže značne predĺžiť až do vianoc i dlhšie, utrpí však kvalita chuti... Sušenie je síce možné ale kašovité ovocie vyžaduje naozaj kvalitnú sušičku, nie je to ono. Lepšie mraziť ale ani to nie je ideálne. Najlepšie proste zjesť čerstvé... dozrieva postupne i dva mesiace, takže nie všetko naraz a tak sa to dá zladiť.
Je to ideálne na pestovanie v malom v záhradke nie vo veľkom v sadoch...
Lydži
03.10.12,11:10
Môže aktinidia spôsobiť (rovnako ako kiwi) štípanie/pálenie/svrbenie jazyka?

(Ak áno, tak som s týmto ovocím skončila skôr, ako som začala.)
regiomare
03.10.12,14:27
Lydži

môže, stáva sa to u minikiwi, ale aj pri iných druhoch ovocia - napr. niekto je citlivý na jablká a štípe ho po nich jazyk. kiwi je dobré nechať dozrieť úplne, možno potom tie príznaky nie sú také výrazné.... je to subjektívna vec - každý sme iný a máme rôznu vnímavosť na potraviny.
Lydži
08.10.12,10:23
Ďakujem, pri kiwi sa mi to stalo, preto ich jem s rešpektom po malých kúskoch. Neviem prečo, myslela som, že pri týchto to bude iné.
Pepe.d
08.10.12,20:13
U Argut ako aj u kiwi zalezi od dozretia plodu "prhlenie" jazyka byva castejsie u nedostatocne dozretych plodov...
lujza.j
19.10.12,20:10
nie je to síce ovocie, ale snáď ma zadávateľ neprizabije:D http://zahrada.artmama.sme.sk/vselico-ostatne/milovnici-zazvoru
wabi
17.01.13,03:31
U dobre prezreteho zlateho - zlteho kiwi by sa to nemalo stat.
Vsetko su to vsak Actinidie.
nika.sum
17.01.13,04:52
Zaujala ma tato teme hoci ja nie som zahradkar. Dokonca ani na balkone nemozeme vypestovat ovocie ziadne lebo ho mame na sever cize malo slnka a este aj kocur uraduje :-). Je tu toho vela popisane takze som nestihla precitat vsetko. Spominal tu niekto uz spanielske ovocie chirimoje (tak nejako sa to pise). Dozrieva to niekedy sept.-oktober a predavali to uz aj tesco.
wabi
21.01.13,08:51
Nuz budem velmi strucny leboi nemozem byt dlho na nete. Jedna sa o pvovodom americke ovocie pribuzne prave s Asiminou o ktorej je tu tiez tema. Jedol som aj Spanielsku anonu chirimoju. Tu na NZ som vsak jedol vela anon chirimoji a nic lepsieho som asi este nejedol. Bolo to nielen sladke ale aj kyselkave a uzasna chut.
Da sa perstovat aj v kvetinaci, netrpi skodcami, len nie je lahke dopestovat aj plody, hoci nioe nemozne. Inak vdacna a nenarocna izbova rastlina. Mraz nevidrzi... Neznasa presadzanie. ak vas este nieco zaujima tak nabuduce...
airin.nice
10.04.13,11:06
Zdravim.:)
mna by zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s pestovanim zakrslych broskyn, marhuli a ringlot.
Prave dnes som si kupila tieto stromky a rada by som sa dozvedela viac informacii od skusenejsich.Napriklad aj to-ci ich pestovat v kvetinaci, alebo ich vysadit do volnej pody...a atd...
Dakujem.:)
ravstislav
05.05.13,20:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s pestovaním muchovníkov a ich chorobami. Môj Martin pekne zakvitol, ale potom kvety zvädli a neskôr aj listy. Na konároch vznikli pozdĺžne praskliny a je vidieť obnažené zelené pletivo. Druhá časť kríka zostala zelená ale bez kvetov. Ostatné muchovníky su OK. Čo s tým, je to ochorenie pre muchovníky bežné? Resp. čo to je?
J500j
15.11.13,11:49
Dobrý deň, chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s pestovaním muchovníkov a ich chorobami. Môj Martin pekne zakvitol, ale potom kvety zvädli a neskôr aj listy. Na konároch vznikli pozdĺžne praskliny a je vidieť obnažené zelené pletivo. Druhá časť kríka zostala zelená ale bez kvetov. Ostatné muchovníky su OK. Čo s tým, je to ochorenie pre muchovníky bežné? Resp. čo to je?


Keďže nie je k dispozícii obrázok z blízka, ťažko ti niekto pomôže. Nezáväzne však možno silice, aj keď nepredpokladám.

jano
wabi
16.11.13,13:41
Nuž na muchovník bežne nejdu žiadne choroby a má pekný zdravý rast.
Na druhej strane videl som už na muchovníku akýsi extrémny agresívny druh múčnatky.
Tiež som videl niečo podobné u priateľa na muchovníku červenoplodom a preventívne ho radšej vyklčoval a spálil, vypadalo to ako spála čo je asi najnebezpečnejšia choroba na jadrovinách. Samozreme ťažko to dokázať. Pokiaľ máš n záhrade viacej jadrovín a muchovníkov, a kríček ešte nie je veľký, tak by som ho asi na tvojom mieste preventívne odstránil aby nepreniesol nákazu.
Na druhej strane mne sa to ľahko hovorí mám tisíce muchovníkov rôznych odrôd a pre mňa jedna rastlina nemá až takú veľkú hodnotu aby som riskoval nákazu všetkých...
Ty sa môžeš teoreticky pokúsiť kríček vyliečiť. Ak sa do toho predsa len pustíš, napriek môjmu doporučeniu na likvidáciu, tak potom začni tým, že odstrihni všetko a nechaj len koreň s nejakým kýpťom maximálne, pozor odstrihnuté spál a nožničky vydezinfikuj.
Údajne sa dá liečiť len zvýšeným hnojením dusíkom a extrémnymi dávkami meďnatých prípravkov aplikovaných veľmi často vo veľkých dávkach...
Mal by si venovať zvýšenú pozornosť okolitým kríkom a akonáhle nas jar či začiatkom leta uvidíš podozrivé príznaky na spálu ružovitých to je tá choroba. Vygúgli si to... Má podobné príznaky ako si uviedol a nemusí sa vždy prejaviť na celom kríčku ale kríček je nakazený a liečenie je zdĺhavé a uzdravenie neisté. Istotu by si mal len pri vyšetrení a to je drahé a nestojí za to, pretože by ti nariadili spáliť všetky stromy v záhrade ako potenciálne ohnisko nákazy a to vážne by si asi nechcel...
Držím palce.
automat
18.11.13,12:49
Keďže nie je k dispozícii obrázok z blízka, ťažko ti niekto pomôže. Nezáväzne však možno silice, aj keď nepredpokladám.

jano


Radí ti dobre.
Ak budeš mať ťisíce stromkov a tisíce kríčkov tak vyhadzuj.

PS: rady ako ............. mám tisíce muchovníkov rôznych odrôd a pre mňa jedna rastlina nemá až takú veľkú hodnotu ........ vždy zvažujem
Milas265
15.12.13,07:18
Tu nie sú tisíce,ale iba stovky....nikde inde som nevidel kvalitnejšie...

http://www.asimina.org/
wabi
16.12.13,21:52
Nuž "ravstislav" napísal svoju otázku 5.5. Od mája už ubehla doba. Možno by bolo zaujímavé keby napísal ako postupoval a ako sa ďalej ten kríček správal...
Príspevku zrejme od "automata" som neporozumel. Zato Milasovi som porozumel robí reklamu a nie poradenstvo...
Je jedno či má "ravstislav" tisíce, stovky, či len niekoľko kríčkov a stromov jadrovín, medzi ktoré patrí aj amelanchier. Ak sa mu všetky nakazia spálou, asi sa nepoteší. Iste, môže to byť iná hubová choroba... Netreba to však podceňovať. Je jedno ako pekné a kvalitné si potom sadenice zakúpi a je jedno na ktorej stránke ich nájde, ak sa nakazia, je niekedy lepšie radikálne ich odstrániť.
Poradil som aj miernejšiu alternatívu, treba len pozorne čítať...
http://asimina.webnode.sk/amelanchier/
BXLmiami
17.12.13,08:07
Chlapci nešťastní,toto je už ako ,,Ženský zákon" a nie a nie prestať rýpať všetci krížom krážom.
Radšej mi skúste poradiť s asiminou-spravte nejaké poradie,ktorá Vám chutí najlepšie.
Ak sa prípadne rozhodnem ešte raz to s nimi skúsiť,lebo som ich slušne tretí rok vysadila von a uplne zmizli,tak neviem či tá voda čo stála v záhrade alebo skôr tie nájazdy srnčej,ktorá mi zožrala pol záhrady.
J500j
18.12.13,08:38
Nuž "ravstislav" ........ postupoval a ako sa ďalej ten kríček správal...
Príspevku J500j som neporozumel. Zato Milasovi som porozumel robí reklamu a nie poradenstvo...
radikálne ich odstrániť.
Poradil som aj miernejšiu alternatívu, treba len pozorne čítať...
http://asimina.webnode.sk/amelanchier/


Čomu si nerozumel wabi.

Dal som do pléna predsa jasne úvahu
"(Keďže nie je k dispozícii obrázok z blízka, ťažko ti niekto pomôže. Nezáväzne však možno silice, aj keď nepredpokladám.)"
či to niesu náhodou silice. Čo je na tom nejasné? Alebo to vari silice byť nemôžu?

Jano
wabi
18.12.13,23:17
Prepáč Jano ak môžeš. Tvojmu príspevku som porozumel, to automat ťa citoval a pridal tam čosi podivné. Ešte raz sa ospravedlňujem, zmenil som to... Naopak napísal si to dobre...
Poprosím, môžeš to tiež zmeniť?
Ďakujem za pochopenie.
Milas265
19.12.13,19:50
Nie reklamu,ale tip....až máš lepšie prebi ponuku!!!
wabi
20.12.13,07:27
Nemusím nič prebíjať tá ponuka tu je už dávno. Nemám problém priznať, ak sa mýlim. Stránka ktorú uvádzaš je iná než som myslel, je v pohode, stromčeky sú na obrázkoch pekné, hoci čerstvo presadené. Okrem vlastných výpestkov mám aj stromčeky z rovnakého zdroja ako uvádzajú oni a v podobných cenách.
Milas265
20.12.13,11:10
No prvotný zdroj je jasný ...USA...ale to bolo okolo r.1900. ale následné "štiepenie"a nezákonné rozmnožovanie to je iné kafe....rozdávanie "zaručených" vrúbľov medzi množiteľmi ,dovozy z Talianska a prelepovanie štítkov to je tiež iné kafe...:D:D:D
pmajap
31.08.14,14:20
Drieň sa rozhodol kvitnúť, tá palička je celá obsypaná pukmi, bude kvitnúť aj na jar, alebo si to už odkrútil :)
paloo
31.08.14,15:42
Jasné,že bude kvitnúť budúci rok;)
pmajap
31.08.14,15:51
... tiež v septembri,to si ho tak nastavil?:D
wabi
01.09.14,14:28
Doporučujem na jar obrať skoro všetky plody, pretože veľkoplodý drieň najmä ten pravokorenný zvykne preplodzovať a to sa potom odrazí na raste. Mladé kríčky síce takto majú v strapcoch možno desiatky plodov ale o to menej bude v ďalších rokoch. Krík proste prvé roky musí rásť bujnejšie a nerodiť alebo rodiť len minimálne na úkážku inak sa vysiluje a o to menej radosti bude s neho v ďalších rokoch. Za každý plod v budúcom roku na malom kríčku sa ochudobňujete o stovky a tisíce plodov v ďalších rokoch.
pmajap
01.09.14,14:53
wabi som rada že ťa vidím a ďakujem za radu
wabi
02.09.14,19:17
Tak ešte doplním, nechcel som veľa aby som zas moc neprovokoval, že všetko viem a truhlíkujem...
Nechal som sa touto témou vyprovokovať, pretože drieň je slovanským kráľom "drobného ovocia". A zaslúži si toho napísať oveľa viac.
Vraví sa, že doma nie je nikto prorokom a tak je to i s drieňom. Je vo svete pomerne neznámy rovnako ako doma. Drieň možno nie je prorok, a je ťažké mu niečo prorokovať. Keby bol svet spravodlivý, patrilo by mu to najvýznamnejšie miesto medzi ovocím Slovenska. Jeho meno by sme mali vyslovovať s úctou, plody servírovať na vankúšikoch a ako relikviu by sme si ním s ním uctievať delegácie a významných hostí... Je to z našich pôvodných ovocí to najchutnejšie a súčasne zdravé až liečivé. Šuster začal s drienkovicou. Vypáliť je však to posledné. Hoci má to niečo do seba ak človek nie je abstinent. Pre ženy je zaujímavé máčať ich v alkohole. Griotka je z nich dobrá a sladká aj bez cukru. Najchutnejšie sú čerstvé, keď sú skutočnou vitamínovou bombou.
V Japonsku a Číne nazývajú drieň Cornus Oficinalis (lekársky) a šťavy z neho predávajú v lekárňach ako liečivé. Iste beriem to s rezervou, veď liečivý je podľa nich aj pomletý roh z nosorožca. Ich drieň sa však geneticky nelíši od nášho. Náš sme si ale ešte v 19 storočí vyrúbali pre jeho kvalitné tvrdé drevo. Nazívame ho Cornus Mas (obyčajný), teda nie liečivý. Namiesto uctievania sme na neho zabudli a nepestujeme ho na záhradách ani len toľko ako maliny či ríbezle, ktoré z ďaleka nedosahujú jeho kvalít. Neviem posúdiť japonské gejše ale mám pocit že na to že sú to po slovensky obyčajné k.... si ich tamojší samuraji, po našom drábi vážia akosi viac. Celkovo si u nás nevážime akosi často to čo by si zaslúžilo úctu a je to škoda...
Veľa sa toho píše o rakitníkoch a goji a drieň zostáva ako tá popoluška v tieni týchto reklám zabudnutý v úzadí. Drahý princovia a princezny poboskajte drienku na plnú hubu a zmení sa na lahodnú dobrotu...
Najprv si však ovocie treba dopestovať, pretože nie každý pozná tie miesta v lese a treba tiež povedať, že čo je doma sa počíta a s jedlom rastie chuť. Tie domáce sú navyše s väčšími a chutnejšími plodmi.
Po vysadení je dôležité zostrihnúť drienku radikálnejšie aby začala bujnejšie rásť. V prípade že chceme mať s nej stromček, tak potom nechať jeden kmienik. Inak môžeme nechať na prírodu ako rastie pokiaľ ide o semenáč. Ak však máme štepovanec treba dať pozor na podrastanie z planého pod štepením. Ak sa jedná o pravokorenný odkopok či rezkovanec, je dôležitý najmä v prvých rokoch rez, aby sme docielili poriadne prírastky. Lebo ako vždy a všade akcia vyvoláva reakciu čiže - "Čím viac striháš tým viac rastie" inak - zmladzovanie, alebo rovnováha medzi koreňmi a nadzemnými časťami...
Po každom presadení sa táto rovnováha poruší a žiaľ v neprospech koreňov. Opačne by to nevadilo, teda ak je koreň veľký a neporušený a nadzemná časť hoc aj úplne zostrihnutá... je to OK, pretože práve koreň je dôležitý!
Nechajme teda najprv drieň čo najrýchlejšie a bez zbytočného predčasného rodenia narásť do patričnej výšky, najlepšie do aspoň 2 metrov a potom ho "zakrúžkujeme" a bude po roky rodiť kilá a kilá úrody bez ďalšieho rastu. Takto sa vyhneme bolesti od ohýbania k zemi a tiež nepotrebujeme rebrík. Ale to je všetko zbytočné, pretože oberanie drieňu je oveľa jednoduchšie. Stačí iba veľmi zľahka potriasť a do vopred pripravenej siete či inej podložky nám zrelé plody samé popadajú a tie čo zostanú hore zas až na budúce... keď samé odpadnú. Drieň sa neoberá, pretože obrané plody nie sú úplne dozreté a preto sú hoci červené ešte kyslé...
Keď však správne dozrejú sú tým najchutnejším čo môže labužník ochutnať... teda aspoň v danej chvíli, keď sa medzi podnebím a jazykom rozplýva sladkokyslá mäkkosť hodná kráľovského ovocia. Hoci popravde bolo to v minulosti skôr ovocie pospolitého ľudu a pastierov. Je škoda že väčšina slovákov zomrie skôr než ochutná tieto božsky chutné liečivé plody. Možno keby ich ochutnali tak radšej zabojujú a nezomrú, pretože to stojí zato zažiť to znova... a potom človek povie že to stojí zato aj napriek nepochopeniu davov... Nič proti klobáse, to skôr je chlieb náš každodenný ktorý je škodlivý...
wabi
21.09.14,12:54
Vyprovokoval ma dotaz pani ktorá si mýli čierne maliny s černicami a nie je sama, tak to sem hodím, pre pochopenie širšej verejnosti:
Čierne maliny možno zaradiť medzi málo známe druhy. Nie nemyslím černice ani nemyslím maliny.
Je to proste iný druh Rubus occidentalis v češtine ostružiník ojínený...
Plody sú zvnútra duté ako maliny teda nie plné ako u černíc, ale rastlina rastie ako černica, teda vytvára kríčky a nešíri sa pôdou ako maliny... Pochádza z Ameriky ale už viac ako storočie sa u nás pestuje...
Články ktoré upozorňujú na preventívny účinok čiernych malín proti rakovine hovoria práve o tomto druhu nie o černiciach ani o malinách...
Majú chuť ktorá viac pripomína čučoriedky než maliny alebo černice. Teda celkom inú, než na akú sme zvyknutý a dobrú. Pri odšťavení získame pravú lahôdku a má vysokú výťažnosť hustej šťavy, len teda nie na vysokorýchlostnom odšťavovači samozrejme.

http://www.zahady-zdravi.cz/zdravy-zivot/bylinky/cerne-maliny-proti-rakovine-tlusteho-streva

http://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/cerne-maliny-znate-je-111235/?kotva=cerne-maliny-znate-je-135763


Práve som odpovedal jednému pánovi, ktorý sa ma pýtal na komerčné odrody jabloní tak to sem tiež zaradím...

Jedná sa o licencované odrody, ktoré oficiálne množiť nemôže nikto okrem firmy, ktorá si túto licenciu zakúpila. Ja si to tiež nedovolím porušiť...
Množím stromčeky, ktoré objavím v krajine a nemali to šťastie, že si ich vyhliadla bohatá firma a investovala veľké prachy do ich ochrany a reklamy. Ako vieme nie vždy je reklama adekvátna a pravdivá. Naopak niečo čo nemá za sebou reklamu nemusí byť vôbec zlé. Môže to byť veľmi dobré, najmä záleží čo od toho očakávame. Pre každého môže byť to "dobré" niečo iné.
Komerčné novinky sú vyberané pre veľké intenzívne sady s plodmi do predaja, kde je najdôležitejší vzhľad, schopnosť odolávať otlačeniu pri transporte a vysokú úrodnosť pri trvalej chemickej clone. Často sa jedná o vlastnosti ktoré sú v protiklade s kvalitnou chuťou a schopnosťou dobre rodiť aj bez ideálnej starostlivosti a chémie...
Keď sa rozhodujem čo budem množiť, vyberám si odrody, ktoré mám odskúšané v extenzívnych podmienkach bez postrekov a majú vynikajúcu chuť. Je mi jedno kto čo napíše o ktorej odrode. Vôbec sa neriadim reklamou, pretože neverím rečiam obchodníka, ktorý osobne to ovocie nedržal v ruke, nemá tú odrodu vysadenú sám vo svojej záhrade a osobne ju nenamnožil ale stromček len kúpil niekde kde mu dali najnižšiu cenu... Taká je žiaľ prax. A krásnym obrázkom v oklamaných katalógoch tým už snáď neverí nikto so zdravým rozumom...Napriek tomu veľa stromčekov sa v posledných rokoch kupuje v hypáčoch, kde nielen personál nevie čo predáva ale je úplne jasné že sa jedná o to aby pritlačili dodavateľa k najnižšej cene na úkor kvality... Stromky však nie sú určené na jednorázový konzum ale budú rásť roky vedľa nás...
Na objednávku viem naštepiť čokoľvek keď mi dáte prútik - vrúbeľ a je to na vašej zodpovednosti. Samozrejme najlepšie je najprv mať vysadenú podnož na mieste kde bude rásť a do nej až potom naštepiť to čo ste si vybrali ale nie na základe reklamy na internete ale na základe vlastných skúsenosti alebo skúsenosti konkrétneho človeka ktorý sa s tým zaoberá a pestuje, nie iba predáva ako tovar... U každého druhu a odrody je to však často inak a nemožno zovšeobecňovať - "hádzať všetko do jedného vreca" "miešať jablká s hruškami"...
asimina.webnode.sk nie je tam všetko tak sa treba poradiť.
wabi
07.10.14,07:47
Mal som dotaz na odolnosť proti mrazu tak to sem ešte doplním aby to videli aj ostatní. Čierne maliny nevymŕzajú na rozdiel od niektorých beztrných černíc... najmä vo vyšších polohách je to dôležité pretože tam v niektorých zimách beztrné černice proste vymrznú úplne, čierne maliny však nevymrznú...
BXLmiami
09.06.16,13:28
Aj toto som našla :-))
paloo
07.11.16,06:40
bettylou
11.11.16,04:58
čo znamená, že odroda slivky je tolerantná voči šárke?
kukučka
25.10.17,18:56
Poraďte mi nejaké netrpké chutné drobné ovocie, ktoré by som ešte teraz mohla vysadiť a prežije aj mrazy pod Tatrami. Maliny a ríbezle mám.