PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : menej známe ovocie a jeho pestovaniePages : [1] 2 3

wabi
18.12.08, 15:25
Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!

wabi
18.12.08, 16:09
Anonaceae, Asimina triloba
Pawpaw, banán severu,
Je to perspektívny ovocný druh pre naše klimatické podmienky.
Na slnečných polohách má koruna piramidálny tvar, v tieni sa rozrastá viac do šírky.
Možno ich pestovať celoročne vo voľnej pôde.
V prírode rastie vo východnej časti USA a Kanady.
Je to najväčšie ovocie v severnej Amerike. Asimina je ker alebo strom do 10m vysoký. (pokiaľ ale dosiahne tajto veľkosti uplynie v našich podmienkach tak 100 rokov, takže nikto z nás na Slovensku tak veľký strom neuvidí. Teda aspoň počas svojho života. Na slnečných polohách má koruna piramidálny tvar, v tieni sa rozrastá viac do šírky.
Listy sú až do 35cm dlhé elipsovito špicaté zo žilnatinou. Kvety bordovej farby sú cudzoopelivé.
Pre získanie plodov je potrebné opelenie z iného stromu. Plody rastú jednotlivo aj v strapcoch ( 2 -9 kusov ).
Podlhovasté plody s tenkou šupkou môžu vážiť 20g až 500g.
Dozreté plody sú zelenej alebo žltej farby, dužina pudingovej koezistencie je žltá alebo oranžová. V dužine sa nachádza 2 až 15 tmavohnedých semien podobných fazuľe.
Chuť plodov je rôzna, to záleži na odrode ( teraz je ich vyšlachtených vyše 68 ). Chuť je zmesou tropického ovocia : banánu, manga, ananásu, papáje s vanilkovým pudingom. Nedozreté ovocie dozrieva aj po uskladnení. Ani odborník ale nepozná podľa plodu a jeho chuti 100% o akú odrodu sa jedná. Chuť plodu často závisí ešte viac, než na odrode na tom, v akom štádiu zrelosti je plod, aký je veľký, v akom rástol strapci a na ktorom mieste v korune stromu.
Plody obsahujú veľa aminokyselín, vitamínov, nutričná hodnota sa približuje banánom. Nedozreté plody, semená a konáre obsahujú antirakovinové látky. Listy sú jedovaté, používajú sa akon antiseptikum proti škodcom na rastlinách.
V našich podmienkach rastliny nie sú napádané škodcami, ako pri iných druhoch ovocných stromoch. Treba chrániť mladé rastliny proti slimákom, ktorým chutia listy aj keď sú jedovaté.
Rastliny, podľa oblasti kde sa pestujú znesú mráz -26°C v severnejších oblastiach -33°C, pre naše podmienky sú dostatočne mrazuvzdorné.
Pre začiatok vegetácie a dozretie plodov je potrebných aspoň 120 dní bez mrazov.
Rastliny zásadne presádzame aj s koreňovým obalom v dobe keď rastlina nie je vo vegetácii. Asimina je veľmi citlivá na presádzanie, v dobe vegetácie, keď rastlinu presádzame môže zastaviť rast. Je vhodné pri poslednom presádzaní do kvetináča použiť pôdu podobnú , alebo rovnakú aká sa nachádza na budúcom trvalom stanovisko kde budeme Asiminu pestovať. Takto sa koreň lepšie prispôsoby novému zloženiu pôdy.
Mladé rastliny pestujeme prvé dva roky v polotieni alebo v tieni, pretože listy sú citlivé na priame slnečné svetlo.
Na trvalé stanovisko presádzame rastlinu po dosiahnutí 60 -90 cm výšky.
Polohu vyberáme podľa možností južnú, slnečnú, chránenú pred vetrami.
Asimina prináša viac plodov keď je vysadená na priamom slnku ako v polotieni, alebo v tieni.
Na jeseň chránime rastlinu pred mrazmi prikritím koreňov mulčovacím materiálom a obalením kmienika netkanou bielou textíliou. Nie je to však potrebné.
V lete v horúčavách musíme dostatočne pôdu zavlažovať, je dobré okolo kmienika urobiť mulč z posekanej trávy, takto sa dlhšie udrží vlaha v pôde a zabezpečí sa aj čiastočná výživa rastliny.
Známy ako Indiánské banán, Hoosier banán, Banán chudáka, Pawpaw, puky

V posledných rokoch sa Asimina dostáva do popredia záujmu nielen v USA, ale iv Európe. Ide o málo známy ovocný strom, ktorý sa dá pestovať aj v našich podmienkach. Kvalita plodov je porovnateľná s najkvalitnejším tropickým ovocím. Botanicky Asimina triloba, patrí do čeľade Annonaceae.

Asimina triloba je opadavý ovocný strom, pôvodom z východného pobrežia Severnej Ameriky. Tu je nazývaný "Pawpaw" (paupau, popo). V USA prebehli intenzívne výbery. Prvé odrody sa doviezli do Európy len nedávno. To je dôvod, prečo u nás druh nie je príliš známy.

V ranom veku je rast stromčekov veľmi pomalý, neskôr stredne bujný. Pôvodne sa jedná o lesnú podrastovú drevinu, z tohto dôvodu mladé stromčeky vyžadujú zatienenia. Dospelý strom dorastá do výšky 3 až 8 m. Koruna stromu je pravidelná, vajcovitá až pyramidálna. Strom pôsobí veľmi dekoratívne v celom priebehu vegetácie.

Asimina je veľmi odolný a prispôsobivý druh, najlepšie sa darí na vlhších, humus a živiny bohatých pôdach. Znáša vyšší obsah aktívneho vápnika. V čase vegetačného pokoja prežije mráz - 25 ° C a viac. Pučanie je neskoré, preto uniká aj neskorom jarnom mrazíkom. Kvitne pomerne dlho (3-6 týždňov).

Jediný problém je pri výsadbe mladého stromu. V žiadnom prípade nesmie byť narušený koreňový bal a obnažené guľového koreňa. Z tohto šoku sa rastlina veľmi ťažko spamätáva a môže dôjsť k mortalite. Koreňový systém je veľmi chudobný na koreňové vlásočnice.

Drevina nie je náročná na rez. Vrúbľované kultivary samy tvoria pravidelnú korunu s plodným drevom. Odporúča sa len striedmy výchovný rez. Neskôr len rez udržiavacie k zachovaniu veľkosti a tvaru koruny. Všetky stromčeky v čase sucha uvítajú zálievku. Dostatok zálievkovej vody je dôležitý v prvých rokoch po výsadbe. Príjemné je konštatovanie, že doteraz na vysadených jedincov v našich podmienkach, neboli pozorované žiadne choroby ani škodcami.

Asimina je perspektívne ovocná drevina. Uplatní sa aj ako okrasný strom do záhrad a parkov. Väčšiemu rozšíreniu bráni zdĺhavé rozmnožovanie. Vrúbľované semenáče sa doteraz dovážajú zo zahraničia.

aviator
18.12.08, 19:38
S Asiminou som stretol na zahradnickej vystave v rakuskom Tullne. Predávali tam rastliny rôznej veľkosti za dosť ojro.
Mimochodom, výstavu vrelo odporúčam. Keď bude čas, napíšem článok....

bef
18.12.08, 20:12
Veľa som o Asimine čítala a snažila ju niekde kúpiť. Bola síce dosť drahá, ale na jar sa mi to podarilo a Asiminu pestujem na záhradke. Tešila som sa z každého nového lístka. Na zimu sme obalili kmienok a teraz dúfam, že prežije prvú zimu.

Pekný deň

wabi
18.12.08, 20:14
Bef, akú máš odrodu a od koho si kupovala. Možno máš odomňa a ani o tom nevieme:)

wabi
18.12.08, 20:16
Aviator, vezmi ma niekedy na výstavu do rakúska! :)

hetty
19.12.08, 10:51
Wabi -mám doma aj drobnoplodé kiwi. Asi 6 ročné. Kupovala som si ho v zásielkovom obchode. Rastlina je to pekná, aj mi zakvitne, ale nerodí.
Našla som si na internete, že ako vyzerajú samčie kvety, ktoré by táto rastlinka mala mať, ale také nemá, len samičie. Kiwi som si kupovala, ako samoopelivé. Nemáš náhodou samčiu rastlinku? Myslím, že to by bolo riešenie môjho problému. / Presnú odrodu ti už nepoviem, ale kupovala som to ako minikiwi /

ďakujem

bef
19.12.08, 12:38
Bef, akú máš odrodu a od koho si kupovala. Možno máš odomňa a ani o tom nevieme:)

Ahoj,
Asiminu mám objednanú cez zahradníctvi Kruh (www.zahradnictvikruh.cz (http://www.porada.sk/www.zahradnictvikruh.cz)), majiteľ Pavel Beran. Zasielajú aj na Slovensko cez Slovenskú poštu, ale bohužiaľ nebola určená odroda len pomenovaná Asimina trilobo, tak neviem či si to Ty. Ak máš www stránku rada si ju pozriem či máš, čo ešte nemám:), lebo rada skúšam rôzne novoty. Tento rok som si kúpila ešte Schisandru čínsku, Zemolez kamčatský a Goju a teraz budem čakať do jari a dúfať, že mi prežijú zimu. Inak tá výstava v Rakúsku by ma tiež zaujímala.

Pekný deň :)

wabi
19.12.08, 19:29
Čo sa týka toho drobnoplodého kiwi, pravdepodobne si si kúpila niektorú z takzvaných samoopelivých odrôd. Je veľkou chybou ak chcú záhradkári ušetriť a kúpiť dva v jednom. Skúste si zapamätať, že vždy zásadne treba z každého druhu sadiť radšej dva jedince rôznych odrôd. Heslo "ve dvou se to lépe táhne" platí aj pri stromčekoch.
Vymenujem teraz ktoré druhy by som vždy, opakujem VŽDY sadil dva a to čo najtesnejšie vedľa seba a ak vám niekedy niekto bude tvrdiť, že vám stačí iba jeden kľudne sa mu zasmejte. Je to buď to reklamný ťah, alebo jeho samého oklamal ten kto mu rastliny dodával Takže vždy saďte dva pri týchto druhoch:
- KIWI - všetky druhy, navyše sú samčie a samičie, pričom dobrý samec stačí aj na viacej samíc, :o pričom by sa mal okolo nich ovíjať čo najtesnejšie ale kvapkovú závlahu zabezpečte radšej vy.:)
- Asimina, existujú 3 odrody o ktorých sa tvrdí že sú samoopelivé. Áno sú, ak vám stačí priemerne tak 20% úrody a niekedy aj žiadna, tak tomu uverte a ušetríte! :mee: Rodia síce obe, ale opeľujú sa vzájomne
- Liesky, musia to byť rôzne odrody samozrejme
- Veľkoplodé čučoriedky musia sa tiež opelovať vzájomne
- Mandľa, ak budete mať len jednu buď nezarodí vôbec alebo takmer nič.
- Orech, má zložité opeľovacie pomery, ktoré nechápu často ani odborníci

Ostatné ovocné druhy nie sú až tak háklivé, najmä ak je sused včelár, alebo ak niekde v blízkosti niekto už nejakú inú odrodu rovnakého druhu pestuje.
Rozhodne by som však neváhal a vždy pri každom ovocnom druhu vysadil vedľa seba čo najbižšie dve rôzne odrody. Zvýši sa vám úroda na oboch stromoch:)
Dá sa to oklamať takto: Môžete preštepiť vašemu slabo rastúcemu solitérovi aspoň jednu, alebo niekoľko haluzí.

wabi
19.12.08, 19:38
Hetty, samca ti samozrejme dodám. Je možné že tvoje kiwi bude mať niektorý iný rok zasa čisto len samčie kvety a občas sa mu podarí sa strafiť, a bude mať aj také aj také, ale nie každý rok. Počul som už o takýchto prípadoch. Takže moja rada znie, kúp si radšej párik a yasaď ich s tým tvojím nevydareným hermafroditom na jednu hromadu, nech sa majú radi. Stojí to za to! Je dosť odrôd oveľa kvalitnejších ako máš tvojeho hermafrodita! Tieto nechlpaté kiwi považujem za jedno z najchutnejších ovocí, tá sa kompótovať a je fakt oveľa chutnejšie než tie veľkoplodé chlpaté. Je to zároveň absolútna vitamínová bomba, takže neboj sa toho!
Je mi ľúto, že veľa ľudí naletelo pekným letákom a predajcom, ktorý predávajú neodskúšané veci.
Ak chceš osvedčené odrody, rád ti poradím: 0903 / 258 405, mám vtejto chvíli 20 rôznych odrôd tohoto a príbuzných druhov:)

wabi
19.12.08, 19:48
Bef, ja dodávam Asiminy iba do súkromných záhradných centier, ktoré sú na Slovensku. Kruh má svoje vlastné zdroje. Majú dobré veci a tiež pomerne dobré ceny. Sú to však v prvom rade obchodníci, ktorý nakupujú pravdepodobne najviac v Poľsku a Taliansku a potom iba predávajú to čo kúpili. Takže riziko, že poliak namnožil niečo iné, než im predal tu iste hrozí, rovnako ako to, že vedomosti predavačov, ktorý tovar dostanú a nemajú praktické skúsenosti s jeho pestovaním, česť vínimkám. Ak ale neuvádzajú odrodu pri stomčeku akým je Asimina považujem to za neprofesionálne a podozrivé, pretože práve Asimína je stromom ktorý potrebuje opeľovača. Musia byť minimálne 2 rôzne druhy. Optimálne radšej 3. Dúfam, že vám nechcú predať "niečo zaručene samoopelivé", čo im nakukal nejaký Talian, alebo Poliak a oni si to nemali ako overiť.
Zrovna zajtra veziem jednej pani do BA jednu asimínu, pretože si už jednu kúpila ani nevie akej odrody...:cool:

aviator
19.12.08, 20:17
Re: Figovník 28. 9. 08
Moje oblubene ovocie :-)
Nechcem robit reklamu, ale v rakuskom Tullne v predajni Praskac som videl asi 10 odrod figovnika. Je to rozlahla predajna s obrovskym sortimentom a zahradkar sa tam moze dlho kochat. V tom istom meste je aj Starkl /konkurencia ako z ucebnice/, kde je ako bonus aj atmosfera tradicnej zahradnickej firmy. Maju tam aj ine netradicne ovocie.

Tým iným netradičným ovocím som myslel všetko čo spomínal Wabi a veľa ďalšieho čo nespomínal, väčšinou majú z každého druhu niekoľko odrôd a veľkostí.
V Tullne sa koná aj spomenutá výstava. Link: http://www.gartenbaumesse.at/
Článok s fotkami maňana :)

wabi
19.12.08, 22:52
Musím dať za pravdu. Nebol som tam, ale poznám ľudí ktorí boli a básnili o zbierkach Praskača.
Na druhej strane nie je veľa ovocných druhov ktoré som vynechal ak nepočítame tie čo som už v úvode menoval a tradičné jablone, hrušky, slivky, ryngloty, čerešne, višne, broskyne, marhule, orechy, vinič, potom už len drobné: Jahody, maliny, černice, ríbezle, egreše, s pomedzi menej známych ešte klukva, brusnice, zemolez, čierna baza, rakytník rešetliakový, goya, jarabina, Arónia, hloh, drieň, akébia a viac ma fakt nenapadá s pomedzi tých, ktoré sa dajú pestovať v záhrade. Pri každom druhu sú samozrejme väčšinou ešte existujú stovky odrôd. Druhov som narátal spolu iba 37 o ktorých viem že sa pestujú. Zabudol som na niečo?

wabi
19.12.08, 22:57
Kvôli čomu by som ale tomu práskačovi, alebo aj inde šiel je toto. Zrejme to na Slovensku nikto nemá.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Tak čo urobíme výpravu zjary? Kto sa pridá?

Katy a R
20.12.08, 00:04
K tomu bodu 3 ... by som si dovolila jednu ukážku .. Hádam sa môj kamarát nenahnevá, že zverejním jeho vlaňajšiu úrodu. :)

aviator
20.12.08, 09:32
Musím dať za pravdu. Nebol som tam, ale poznám ľudí ktorí boli a básnili o zbierkach Praskača.
Na druhej strane nie je veľa ovocných druhov ktoré som vynechal ak nepočítame tie čo som už v úvode menoval a tradičné jablone, hrušky, slivky, ryngloty, čerešne, višne, broskyne, marhule, orechy, vinič, potom už len drobné: Jahody, maliny, černice, ríbezle, egreše, s pomedzi menej známych ešte klukva, brusnice, zemolez, čierna baza, rakytník rešetliakový, goya, jarabina, Arónia, hloh, drieň, akébia a viac ma fakt nenapadá s pomedzi tých, ktoré sa dajú pestovať v záhrade. Pri každom druhu sú samozrejme väčšinou ešte existujú stovky odrôd. Druhov som narátal spolu iba 37 o ktorých viem že sa pestujú. Zabudol som na niečo?
Nie, aspoň si nespomínam. Akébia mi kvitne, ale nerodí, nevieš, čím to môže byť?

wabi
21.12.08, 05:36
Akébiu mám len druhý rok. Mám dva druhy Päťlistú aj trojlistú, ale tiež mi zatiaľ ešte nerodí, ale je ešte mladá, takže neviem. Vlastne som zarodenú akébiu ešte nevidel a netuším ako je to s opeľovaním, odkiaľ máš a ako je veľká?

aviator
21.12.08, 12:03
Namnožil som z odrezkov v parku v Malinove, tá medzitým uhynula. Moja má asi 6 rokov, už nikoľkokrát kvitla /má zaujímavé menšie kvety/, ale nerodí. Tá v Malinove tiež nerodila.
K tomu zoznamu menej známeho ovocia ma ešte napadla Ruža jabĺčkoplodá a klasické kiwy.

wabi
21.12.08, 16:58
Znie to zaujímavo s tou tvojou akébiou. Má päť listov v ručici?
Môžeme prípadne vymeniť. Možno to tiež chcel len opeliť sa vzájomne nerovnakými jedincami.
Čo sa týka toho Kiwi. Považujem to všetko či Arguta, či kolomikta či veľkoplodá Chinenzis za Aktinidíviu, napokon bežne sa vzájomne vedia opelovať a krížia sa. Ale povedzme, veď aj slivkoviny sa medzi sebou krížia a tiež sa volajú Slivky, Slivy, Ringlóty, Mirabelky a podobne...
Správne ruže a ešte by sme možno čosi vyštrajchali ak budeme veľmi chcieť...

aviator
21.12.08, 17:51
Má päťpočetné listy, ozvem sa na jar kvoli vymene.

wabi
21.12.08, 19:14
Máš aj iné zaujímavé netradičné ovocniny, alebo zriedkavé odrody?

aviator
22.12.08, 18:08
Nič, čo si nespomenul. Broskyňu Belmondo a marhuľu Melitopoľskij asi poznáš, vyfotil som to aj sem, niesú až také obvyklé.
Na jar ti prípadne pošlem aj sortiment.

wabi
22.12.08, 22:47
Ktorú odrodu alebo druh ovocia považuješ za najzaujímavejší?

legolas
24.12.08, 10:27
Ty si vážne robíš diplomovku cez PORADU!!!!

wabi
25.12.08, 05:46
To s tou diplomovkou je mimo tému. Ak chceš hovoriť o diplomovke, založ si tému diplomovka. Potom ti napíšem nejakú radu ako na to. :)mimotemy

BXLmiami
25.12.08, 06:03
Len píš dalej,pre mna je to veľká pomoc,aspon nemusím prehľadávať encyklopedie.:)

aviator
27.12.08, 16:30
Akébiu mám len druhý rok. Mám dva druhy Päťlistú aj trojlistú, ale tiež mi zatiaľ ešte nerodí, ale je ešte mladá, takže neviem. Vlastne som zarodenú akébiu ešte nevidel a netuším ako je to s opeľovaním, odkiaľ máš a ako je veľká?
Pri prezeraní maminých vianočných darčekov som v múdrej knihe našiel, že akébie sú cudzoopelivé.

wabi
30.12.08, 17:18
Dúfam že akébie mi prežijú zimu, nezateploval som ich, tak uvidíme ako sú odolné... Ak prežijú rád si vymením odrody kvôli opeleniu.

misomiso
30.12.08, 17:22
Kde kupit Hurmi kaki?

BXLmiami
03.01.09, 06:29
:) Predstavovala by som si také,čo zasadím a pridem za pár rokov a budu rodiť.:)Ale vážne...čo najľahšie a najjednoduchšie pestovanie.A ozaj,ako zistím kyslosť pôdy?

aviator
03.01.09, 17:54
http://www.porada.sk/t97451-pestovanie-ovocnych-stromov-bez-chemie.html
Okrem chémie je tu ešte rez, zhruba sa dá povedať že veci čo potrebujú menej chémie sú na tom podobne aj s rezom.
Rozbor pôdy vrátane pH mi urobili na Rožňavskej v Bratislave vo výsk. úst., ale skúsení záhradníci na okolí alebo agronóm na najbližšom družstve by o tom mali mať prehľad.

wabi
04.01.09, 17:25
Rozdelil som ich do troch kategórií po dvojiciach. Vo všeobecnosti najmenej náročné sú tieto:
1. Amelanchier - je celkom isto najmenej náročný. Nie je nutné sa o neho vlastne vôbec starať. Pri lepšej starostlivosti síce bude rásť lepšie, ale ak nebude mať starostlivosť žiadnu prežije aj tak a isto porastie a aj zarodí ...
Rovnako moruša. Prežije aj bez starostlivosti...

Všetky ostatné majú nejaké tie svoje "muchy"
2. Na vlhkosť sú náročnejšie : Asimina a Aktinidívia. Obe znesú radšej menej slnka, či aj vyššiu nadmorskú výšku ale potrebujú vlhkosť, ak nemáte blízko zrovna potok, pravdepodobne sa nevyhnete zálievke. V mladosti uprednostia tieň, Asimina to dokonca vyžaduje až do výšky asi 1,5 m, potom má slnko rada. Striekať netreba vôbec a rezať, keď tak postači len Aktinidíviu - podobne ako vinič.

Diospiros Kaki, na ktoré ste sa asi pýtali, nie je náročný na nič okrem poklesu teplôt počas zimy. Postačí chránené stanovisko medzi budovami. Netreba ani striekať ani strihať, podobne ako figu, ktorá tiež netrpí parazitmi a na rej je tiež nenáročná. Je ale ešte chúlostivejšia na mrazy. Tak napríklad tohoročná zima nepríjemne prekvapí všetkých, ktorý si figu vysadili von do záhradky a dôkladne ju nezakryli. Vymrzne úplne všade. Jedine staršie jedince, vyženú znova od koreňa, ale toho roku, veru úroda nebude...
Mišpule, oskoruše, dule, Ázijské hrušky - Naschi, tiež nemajú veľa škodcov a v podstate je možné ich pestovať bez postrekov. Sú to jadroviny a preto rez im len prospeje, ale v podstate sa dajú pestovať aj extenzívne s rezom - výraznejším zmladením aspoň raz za 3-4 roky, aby neprerástli moc vysoko a aby sa neznížila príliš rodivosť. Azijské hrušky sú na rez trošku viac náročné a hlavne ich treba v lete poliať ak je sucho a plody v strapcoch po odkvete prebrať - nechať len 1, maximálne 2 na jednom strapci!

Kanadské veľkoplodé čučoriedky nepotrebujú tiež žiadnu starostlivosť okrem jednej nevyhnutnosti naozaj kyslá pôda! Treba ich pestovať v obrovských nádobách - môžu byť aj vo fĺiových vreciach alebo úplne oddelené od ostatnej pôdy. Inak to proste nemá vôbec význam!

wabi
04.01.09, 17:33
Čo sa týka pH pôdy nerobte si stým príliš veľkú hlavu. Napíšte kde máte záhradku a čo tam rastie a dá sa približne odhadnúť aké je pH. Extrémy sú zriedkavé a s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať neutrálne až mierne zásadité pH, podľa toho či máte poblíž vápencové podložie, prípadne les a aké stromy v Ňom rastú, ak Ihličnaté, tieto inklinujú a udržiavajú skôr kyslejšiu pôdu...
Ak ale nájdete pestovať práve rododendróny, alebo Kanadské čučoriedky a iné kyslomilné rastliny, tak sa s pH netrápte. Sú aj dôležitejšie veci ako napríklad hnojenie, postrek

wabi
08.02.09, 07:38
Tak som zistil, že tento príspevok o pH pôdy mal ísť do úplne inej témy. Je to omyl. Pardon.mimotemy

milofel
03.03.09, 13:39
Zdravim vsetkych ktori my vedia pomoct a poskytnut informacie o pestovani menej znamych druhov ovocia v nasich zahradkach, s ktorymi maju skusenosti, ze sa daju u nas pestovat al. ine info. Za kazdy prispevok dakujem.
Milos, Bardejov

ivka70
03.03.09, 13:54
odporucam pohladat vydania relacii ako receptar prima napadu a pod, tam x krat davali netradicnych pestovatelov, pamatam si napr. kiwi

aj my ho pestujeme, zatial 3. rok a mali sme prve sladke plody vlani, sice drobne, ale vynikajuce chutovo :)

wabi
04.03.09, 21:14
To je dobre a skúsite aj iné zaujímavé plody?

wagner
10.03.09, 15:06
Čítala som v nemenovanom časopise o hruške Nitra. Ale keď som zisťovala, kde by som ju mohla kúpiť, tak ju nikde nemali a ešte mi povedali že ani mať nebudú. Nemá ju niekto? A predal by mi ?

wabi
11.03.09, 04:27
Je to preto, že sa moc neosvedčila, ale viem ju zohnať, ak na tom trváš. Prečo si sa rozhodla práve pre túto odrodu? Som z Nitry, ale mám pocit, hoci je to subjektívne samozrejme, že existujú aj chuťovo zaujímavejšie odrody...

wagner
11.03.09, 17:16
V čom bol problém, keď tvrdíš, že sa neosvedčila. Bolo to chuťou, rodivosťou, alebo čím. Alebo máš lepší typ, poraď. Ktorá je lepšia do nad.výška cca 400 m.

wabi
12.03.09, 09:29
Podľa toho čo od odrody očakávaš. Mojimi najobľúbenejšími sú z nových Dikolor, zo zimných napríklad Madame Verte, ale najradšej mám aj tak letné maslovky, to je ale len môj vkus, ty môžeš mať kľudne iný názor.
Ja dávam na prvé miesto chuť. Všetky ostatné kritériá sú ďaleko, ďaleko pre mňa menej dôležité.
Chceš zakrslý stromček, alebo klasický vysokokmeň?
Čo vravíš napríklad na Ázijké hrušky predávané ako kusovky - NASHI?

wagner
12.03.09, 15:39
Určite že je pre mňa dôležitá chuť. Maslovky sú veľmi dobré. Okrem chute je tiež dôležitý čas dozrievania a koľko sa môžu skladovať. Nepoznám Ázijské hrušky. Moja predstava je zakrslý stromček, čas dozrievania najneskôr koncom septembra, výborná chuť - niečo ako maslovky, skladovateľnosť aspoň do januára. Možno si povieš že mám vysoké nároky, ale napísala som Ti moju predstavu. Navrhni mi podľa tohto niečo.

wabi
12.03.09, 16:22
Zo zimných určite Madame Verte, plody síce nie sú práve najväčšie, ale chuťovo patrí s pomedzi tých čo dozrievajú až v zime po uskladnení iste k tým najlepším. Je celá bronzovo - hrdzavej farby. V žiadnej škôlke ju však nekúpiš, ale možno sa mýlim, všetky som nepozeral;)
Zato Dikolor kúpiš poľahky je to novšia maslovka veľmi dobrá s pekným červeným líčkom a rozširuje sa pomerne dosť.
Nitra mne osobne chuťovo až tak moc nevyhovuje.
Ja uprednostňujem hrušky na vlastnej podnoži, ktoré majú bujnejší rast, alebo keď zákrsky, či superštíhle vretená, tak potom očkujem do hlohu, ktorý je najlepším podpníkom, pretože má dobrú afinitu, zvyšuje úrodnosť a dokáže udržať hrušky v tvaroch, kde rez vlastne ani nie je potrebný, pretože prírastky sú malé a stromky je možné sadiť v radoch už 1,5 m od seba, alebo dokonca pestovať vo väčších nádobách na terase. Takto pestujete skutočne hlavne ovocie a nie drevo na kúrenie!:o
Dôkazom toho je, že práve hrušky na týchto podpníkoch vydržia najdlhšie, pretože majú kvalitný koreň a to je základ. V škôlkách štepia najmä na dule, ktoré majú slabý koreňový sistém a preto zbrzďujú rast.
Uprednostňujem stromky s naštepenými viacerými odrodami, menšieho vzrastu, ale kompaktné a najmä krytokorenné. To znamená, žiadny šok z presadenia a výsadba možná kedykoľvek, aj počas vegetácie.:)

wagner
12.03.09, 19:27
Teda doporučuješ Dikolor, alebo by si mi doporučil tiež hrušku s naštepenými viacerými odrodami?

atramka
14.03.09, 18:57
wagner, wabi..... super debatka, len tak ďalej pokračujte....aj mňa to veľmi zaujíma......láka ma viacej stromček s viacerými odrodami. Wabi napíš viac, aké odrody sú na jednom stromčeku vhodné.

wabi
14.03.09, 22:33
Nuž môj názor je že každý podľa svojich možností najmä priestorových vo svojej záhrade.
Po 25 rokoch pokusov, úspechov, ale aj omylov samozrejme ako to už býva, tvrdím že neexistuje iba jedno správne riešenie. Pre každého to môže byť inak.:rolleyes:
Ak máte väčšiu záhradu a viac miesta, tak by som sa nebál aj viacerých stromčekov, najmä ak sú na slaborastúcom podpníku.
Ešte raz k tomu slaborastúcemu podpníku. Myslím si, že lepším podpníkom je hloh, pretože lepšie korení, je odolnejší, dlhšie vydrží a spomaluje rast nie tým, že by mal slabé a povrchové korene ako má dula, na ktorú sú množené komerčne všetky hrušky, ale jednoducho svojou prirodzenosťou. Teda má lepšiu koreňovú sústavu a spomaluje rast proste preto že rastie pomalšie a tým spôsobuje rast menších ale veľmi úrodných stromčekov. Takýto stromček ale vydrží v zdravý dlhšie najaký vietor, či iné vplyvy počasia ho len tak ľahko nepoškodia. Dobre odoláva aj suchu aj vlhkejším obdobiam, nie je tak náročný na hnojenie a na pôdu a aj vo vyšších polohách je prirodzenejší ako domáca drevina než dula množená vegetetívne a dovezená k nám z juhu.:cool:
Nebojte sa ale ani hruškového podpníka. Rastie síce rýchlejšie a bujnejšie ale na základe vlastných skúseností vám môžem povedať že iba jednoduchým ohýbaním konárov sa dá udržať na takom tvare a veľkosti ako si záhradkár praje. Mal som viackrát dokonca aj na takomto všeobnecne považovanom rýchlorastúcom podpníku zaštepených viacej maximálne desať odrôd hrušiek a všetky dozrievali pekne vo svojom termíne a stromčeku to vyhovovalo. Nie je problém udržať aj takýto stromček vo výške do 2,5 m, takže dosiahnete na všetky plody v pohode aj bez rebríka.:)
V každom prípade si myslím, že žiadna záhradka si nie je dosť veľká na to, aby ste si mohli dovoliť mať z každej odrody samostatný strom, veď odrôd sú stovky!:D
Záhrada by mala byť čo najpestrejšia a treba odskúšať odrôd čo najviac a tak aby dozrievali postupne počas celej sezóny.
Výhoda stromčeka s viacerými odrodami je tiež to, že ak vám niektorá odroda vyslovene nechutí, alebo naopak niektorá chutí mimoriadne, tak stromček môžete tvarovať tak, že vám na ňom zostanú len tie ktoré chcete a ostatné udržíte len na malom konáry, alebo vôbec.
Nemôžem a ani nechcem odsúdiť nejakú odrodu za to, že mne iné vyhovujú viac. Rešpektujem, že niekto môže mať iný názor a o tom to je!

wagner
15.03.09, 10:34
wabi a vedel by si mi zabezpečiť takú hrušku, ktorá má maximálne tri odrody - napr. letná maslovka, jesenná napr.Dikolor a Erica. Ak by si mi vedel taký stromček zabezpečiť, tak kúpim.

wabi
15.03.09, 18:13
Samozrejme urobím to rád na objednávku, len si povedz na ktorom podpníku to chceš. Vyššie som o tom popísal celkom dosť. Na hlohu, na dule, alebo na hruškovom semenáči? Ako rýchlo a do akej výšky chceš aby rástol. Zatiaľ používam tieto 3 podpníky. Testujem aj iné podpníky, ale zatiaľ radšej neponúkam, keďže nemám vlastné skúsenosti s ich chovaním a to sa dá dosiahnuť len rokmi...
Viem to zabezpečiť najskôr za 2 mesiace, ale kontajnerové, takže žiadny šok z presádzania.:)

wagner
15.03.09, 18:43
Fajn. Podľa mňa a podľa toho čo si písal, tak na hlohu. Nechcem aby stromček rástol vysoko, žiaľ už nemám 20 aby som sa šplhala po stromoch a aby som nemala problámy s výškou pri strihaní. Keď bude stromček pripravený, pošli mi správu.

uverovyanalytik
15.03.09, 19:08
Ake netradicne ovocie by ste odporucili na pestovanie do chladnejsich severnejsich oblasti slovenska?

wabi
15.03.09, 19:27
Skuste konkretizovat ako velmi severne pripadne nadmorsku vysku kde presne mate zahradku??

uverovyanalytik
16.03.09, 07:58
pri poľských hraniciach, nadmorská výška cca 250-300 mnm

wabi
16.03.09, 18:11
Ešte je dôležitá informácia o vlhkosti vašeho pozemku a konkrétne je na svahu, mrazová kotlina, alebo južný svah?
Ale aj bez ďalšieho spovedania vám môžem v každom prípade odporučiť Amelanchier, Asiminu, lysoplodú Actinidíu, do veľkej nádoby figu, veľkoplodý hloh. Čo vás zaujíma najviac?

prekladateľ
17.03.09, 15:43
Mňa tu (okrem iného) zaujala zmienka o morušiach. Pokiaľ si pamätám z detstva, sú to dosť veľké stromy. Dajú sa pestovať aj v menšom vydaní - na oberanie bez rebríka? Aké odrody sú vhodné? Asi by som uprednostnil biele, keď si tak spomínam, ako som vyzeral po čiernych. :) Ale čierne mali zase lepšiu chuť ...

wabi
17.03.09, 18:32
Je na tom niečo na tých morušiach všetko má .výhody aj nevýhody.
Väčšina ľudí chce skutočne tie čierne a navyše aby v tom bol už úplný bordel, chcú morušu "Trnavskú", ako náš vzácny Slovenský endemit...:D
Už ma nebavý vysvetlovať každému, že taká moruša vôbec v skutočnosti neexistuje. Nečudujem sa tomu, veď Moruša Trnavská sa vyskytuje v mnohých najmä starších pomológiách.
Ako mohol vzniknúť tento chaos v názvosloví? Zapríčinila to práve farba jednotlivých druhov moruší. Moruša Čierna je poslušná, má vždy plody čiernej farby. Napriek tomu ju niektorý začali volať Trnavská. Doplatila na pretvárku Moruše Bielej. Tento druh stromu totiž má niektoré odrody s úplne čiernými plodmi a to aj napriek tomu že je to Morus Alba, čiže by mala byť biela.:D
K tomu sa priplietol jeden popletený socialistický pomológ, ktorý poznal morušu bielu aj jej čiernoplodú sestru, ktorú omylom považoval za Morus Nigra a do toho sa stretol so skutočnou Morušou Čiernou, pričom veľmi správne rozpoznal, že ide o iný ovocný druh. Preveril ešte či to nie je Moruša Červená (Rubra). Nebola, táto sa totiž vyskytuje hlavne v Amerike, kde je pôvodná a v európe iba v nejakých Arborétach ako rarita. Tak prišiel na myšlienku, že sa jedná o kríženca týchto moruší a pretože bol lokálpatriot - nazval ju Moruša Trnavská. Ostatný to po ňom iba prevzali.
Zistilo sa však, že táto Moruša "Trnavská" sa vyskytuje v celej Európe, severe Afriky, Polovice Ázie, akurát teda nikto z tramojších zaostalých domorodcov si neštudoval naše pomológie a nevie že by sa malo vlastne jednať o vzácny Slovenský endemit Morušu trnavskú a tak ju volajú Morus Nigra. Otázka je teda či majú pravdu naši starý pomológovia, alebo zvyšok sveta. Čo si myslíte?:D
Samozrejme oba druhy mám v záhrade a nájdu sa aj nejaké navyše.:)
Čo sa týka výšky koruny, mám dobrú správu. Dá sa regulovať rezom a zaštipovaním na takej úrovni, aby ju vedel oberať zo zeme aj trocha prerastenejší dvojmetrový trpazlík aj bez rebríka.:)

aviator
17.03.09, 19:11
Mňa tu (okrem iného) zaujala zmienka o morušiach. Pokiaľ si pamätám z detstva, sú to dosť veľké stromy. Dajú sa pestovať aj v menšom vydaní - na oberanie bez rebríka? Aké odrody sú vhodné? Asi by som uprednostnil biele, keď si tak spomínam, ako som vyzeral po čiernych. :) Ale čierne mali zase lepšiu chuť ...
Jedno z možných riešení je previsnutá moruša. Dobre vyzerá, dá sa oberať zo zeme a plody chutia ako normálne čierne moruše.

wabi
18.03.09, 21:09
Žiaľ, zatiaľ som sa nestretol v obchode s kvalitnejšími previslými formami moruší. Mám prisľúbené dva zaujímavé druhy, ale nemám ich ešte odskúšané. Tie ktoré sa u nás predávajú, majú viac okrasnú než úžitkovú hodnotu a pokiaľ viem jedná sa o morušu bielu s čiernymi plodmi, ale rád sa nechám vyviesť z omylu...:)

aviator
19.03.09, 17:53
Ani neviem, čo je to botanicky, ale plody chutia ako normálne moruše, je dosť úrodná a rieši to prekladateľovu otázku.

prekladateľ
20.03.09, 09:30
Trochu ma potešilo, že keď dorastiem do trojmetrovej výšky, budem môcť oberať moruše aj bez rebríka. :) Na druhej strane ma mätie, že sú čierne plody na morušiach čiernych aj bielych. A ešte k tomu sú aj previsnuté moruše. Iderm trochu gúgliť. Škoda, že sa na gúgli nedajú aj ochutnať. :)

wabi
22.03.09, 01:36
Ovocie na internete je vážne dosť dietne a bez chuti, ale o to lepšie vypadá :)

wabi
28.03.09, 07:53
Mám teraz dostatok morušových podpníkov a práve štepím moruše ktoré sa budú dať pestovať tak, že polovica stromu bude mať biele moruše a polovica čierne. Pre malé záhradky by to mohlo byť celkom spestrenie.

aviator
28.03.09, 19:17
Moruša pre malé záhradky:eek:?

wabi
28.03.09, 19:32
No chápem ten údiv, ale presne to teraz odo mňa pýtali, takže to vlastne robím na objednávku.
Je to asi len taká "móda", zrazu chce každý morušu.
Myslím, že je to o tom, že ľudia už nechcú mať iba "obyčajné ovocie" ktoré sa dá kúpiť aj v obchode a túžia po niečom čo susedia nemajú no a moruša je niečo s čím sa už stretli, vedia že to je reálne ale nevyskytuje sa to často a je to celkom chutné...
Takže moruša sa dá pestovať aj v menších či dokonca malých záhradkách, nebude z nej síce zákrsok, ale dá sa udržať rezom na prijateľnej veľkosti, pričom ak chce mať niekto aj čiernu aj bielu na jednom strome, rezu a tvarovaniu sa nevyhne.:)

BXLmiami
29.03.09, 06:09
Dá sa moruša sadiť aj na jesen,či je lepšie na jar.A otázka na Dule,viem,že sa používaju do kompotov,lekvárov a tak,ale daju sa dať do hruškovice?

wabi
29.03.09, 09:00
Moruše tak ako ktorékoľvek stromy sa dajú sadiť samozrejme kedykoľvek, keď sú krytokorenné - teda napríklad kvetináčované, vtedy nedochádza k porušeniu koreňového balu a stromček bez akéhokoľvek šoku plynule pokračuje v raste a teší sa z toho, že sa rozrastá vo voľnej pôde.
Ak nie je stromček krytokorenný, tada je vykopaný z voľnej pôdy, nedajbože priam vyoraný, pričom stratil takmer všetky vlásočnicové korene ktoré ho živia a väčšinu hrubých a kolovytých koreňov. Potom zápasí medzi životom a smrťou celú prvú sezónu a ešte dlhé roky nebude kvôli nešetrnému presadeniu tak odolný voči poveternostným vplyvom, najmä suchu, ale aj premokreniu a silnému vetru a podobne. Takéto nešetrné ale žiaľ bežné presadenie sa pochopiteľne dá realizovať iba počas obdobia kedy strom nemá listy, teda na jar najlepšie alebo na jeseň, ak len nechceme otrhať, alebo chemicky odstrániť všetky listy aj počas sezóny. V zahraničí sa to robí aj takto - desikantami postriekajú - spôsobia predčasný opad listov a potom vyorajú a predávajú, najmä v krajinách kde jeseň a opad listov prichádza neskoro.
Dúfam že som presádzanie dostatočne vysvetlil.
Čo sa týka dule a "Dulovice", nemám s tým osobné skúsenosti ale zjavne je to najmä závislé od množstva cukru v ovocí...
Ak máte sladké dule, čo saá zmerať napríklad ich odšťavením a cukromerom pomerne jednoducho, tak realizácii dulovice iste nič nebude brániť.:)

atramka
31.03.09, 21:35
Dá sa moruša sadiť aj na jesen,či je lepšie na jar.A otázka na Dule,viem,že sa používaju do kompotov,lekvárov a tak,ale daju sa dať do hruškovice?
....no keď tam dáš dule, tak to bude zrejme dulovica :-)), keď pomiešaš s hruškami tak to bude "hruškodulovica"....chi-chi-chi (potom nám naleješ);)

atramka
31.03.09, 21:43
Ja sa v tejto téme vrátimešte znovu k moruši, poznám morušu bielu, čiernu a ešte taký iný druh, čo je kyslastej chuti - má pomerne veľké plody, ktoré postupne dozerajú z červenej farby na čiernu a vtedy sú chutné. Používajú sa na kompót ( vrj dobre účinkuje pri vysokej horúčke). Zaujíma ma, či sa to dá zaočkovať, alebo zaštepiť a čo je vhodné ako podpník?

wabi
01.04.09, 16:24
No presne to je Moruša čierna, ktorá sa týmto líši od moruše Bielej s čiernymi plodmi. Niekto ju nayýva aj Morušou Tnavskou, čo ale považujem len za synonymum.
Dá sa s neveľkým úspechom štepiť na morušu bielu, pričom je rozumné štepiť úplne pri zemy a potom zahrabať, alebo pri presadení dať miesto štepenia aspoň 15 a viac cm pod úroveň pôdy, takto si vytvorí vlastné korene a je v pohode, inak časom môže od miesta štepenia vyschnúť, alebo sa zlomiť.
Úspešné je aj potápanie a takto vzniknúm pravokorenné stromky.
Mám jej teraz dostqatok naštepenej.

atramka
02.04.09, 08:18
wabi a to môže byť aj ker, keď sa rozmnožuje potápaním??
Kedy to potom rodí? Na druhý-tretí rok???

wabi
05.04.09, 19:15
Dá sa tvarovať ako ker, mal som takto vytvarované moruše. Chce to len viac rezu a i tak to nebude nikdy ríbezľa.
Otázka rýchlej rodivosti je častá ale odpoveď môže byť značne zavádzajúca...:D
Stačia dva plody?:---:---
Ale po 4-5 rokoch by už mohla rodiť. Samozrejme úrody sa zvyšujú z roka na rok.:)
Rozmnožovanie potápaním nemusí nutne súvisieť s krovitým rastom.

atramka
07.04.09, 06:35
wabi ďakujem za vtipnú odpoveď k morušiam , chcem sa poradiť ohľadom čerešne. Videla som v nemenovanom katalóbu čerešňu sunburst - maxi ovocie na mini stromčeku a zaujíma ma tvoj názor, prípadne či je možné takú zadovážiť aj u Teba, (často chodím do Nitry) alebo poraď - chceme dobrú čerešnu s veľkými plodmi, aby nepraskala a nemala hneď červíčky......

wabi
14.04.09, 19:25
wabi ďakujem za vtipnú odpoveď k morušiam , chcem sa poradiť ohľadom čerešne. Videla som v nemenovanom katalóbu čerešňu sunburst - maxi ovocie na mini stromčeku a zaujíma ma tvoj názor, prípadne či je možné takú zadovážiť aj u Teba, (často chodím do Nitry) alebo poraď - chceme dobrú čerešnu s veľkými plodmi, aby nepraskala a nemala hneď červíčky......

No čo sa týka tejto odrody, je fakt že má výhodu samoopelivosť. Odroda ako taká nemá zakrpatený rast a je to normálna čerešňa - žiaden zázrak, je viacero čerešní s podobne veľkými plodmi... tým nechcem znižovať jej kvality.
Napriek tomu však preferujem niekoľko odrôd na jednom strome a to preto:
1. zrenie počas celej sezóny nielen na začiatku, či v strede, či na konci sezóny, zároveň sa dajú čerešne postupne oberať a nehrozí že "najprv hojno a potom ..."
2. vrtivky protivky potvorky mušky sú zmetené, jednotlivé odrody na tom istom strome kvitnú postupne a nedokážu napadnúť všetky.
3. Čiastočné prelínanie kvitnutia postačí na veľmi kvalitné opelenie aj cudzoopelivých odrôd. Veď sú napokon na tom istom strome.
4. Spomalenie rastu pri zakrslích čerešniach nie je dané odrodou ale podpníkom. Podpník Colt znižuje rast až o 30-40% a podpník GiselA znižuje rast až o 70%. Znamená to ale aj spomalenie rastu a dlhšie čakanie na väčšiu úrodu, tiež sú stromy náročnejšie na polievanie a hnojenie a nemajú príliš dlhú životnosť. Takže má to výhody aj nevýhody ako všetko.:)
V praxi ktorákoľvek odroda naštepená na slaborastúcom podpníku bude rásť slabšie a tým aj pomalšie.

alchemilka
16.04.09, 12:30
Kvôli čomu by som ale tomu práskačovi, alebo aj inde šiel je toto. Zrejme to na Slovensku nikto nemá.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Tak čo urobíme výpravu zjary? Kto sa pridá?
:rolleyes: je to niečo ako stromová jahoda?? čiže moruša?? normálne ma to zaujíma. Z vlastnej skúsenosti viem, že bývam v chladnejšej oblasti 400 - 500 m.n.m. a nevypestujem tu ani marhuľu. Tak ma zaujíma, či táto pralinka by mi v záhradke prežila.

hrotko
16.04.09, 13:19
wabi ďakujem za vtipnú odpoveď k morušiam , chcem sa poradiť ohľadom čerešne. Videla som v nemenovanom katalóbu čerešňu sunburst - maxi ovocie na mini stromčeku a zaujíma ma tvoj názor, prípadne či je možné takú zadovážiť aj u Teba, (často chodím do Nitry) alebo poraď - chceme dobrú čerešnu s veľkými plodmi, aby nepraskala a nemala hneď červíčky......

Proti červíkom sú odolné "tvrdé " odrody - srdcovky / chrupky (raz hľadali rypáci a v celom košíku - nad 5 kg nenašli jediného červíka )

wabi
16.04.09, 18:55
:rolleyes: je to niečo ako stromová jahoda?? čiže moruša?? normálne ma to zaujíma. Z vlastnej skúsenosti viem, že bývam v chladnejšej oblasti 400 - 500 m.n.m. a nevypestujem tu ani marhuľu. Tak ma zaujíma, či táto pralinka by mi v záhradke prežila.

Nie musím ťa sklamať, táto pralinka je skutočne jahoda a nie moruša!;)
Ale poteším ťa, táto jahoda by u teba skutočne mohla úspešne prosperovať, akurát sa k nej neviem dostať, ale keby si vedala ako ju objednať z nemecka, bolo by to fakt super.:)
Mám aj moruše, ktoré by u teba mali v pohode rásť.:)

atramka
17.04.09, 10:55
wabi a je tá jahoda v Nemecku dostať v bežných záhradníctvach??
.... myslím tým v záhradných centrách, popri cestách - možno by sa našiel niekto, kto by to priniesol.

karino
20.04.09, 19:26
ja chodim do poysdorfu vvv.schraiber=baum.at

wabi
28.04.09, 03:28
To by bolo super. Vedel by si sa tam poobzerať po schindlerovej jahode pralinke?

beba13
28.04.09, 12:15
Prosím o radu, na jeseň som kúpila hurmikaki a ešte neraší,ale nevyzerá že by vyhynulo, pretože je ohybné ako prútik, kedy asi začína rašiť?

wabi
29.04.09, 05:19
No už by rašiť určite malo...
Mne pučia už všetky rastliny, hoci medzi jednotlivými odrodami je trocha rozdiel, skôr to závisí od toho, či bol stromček presádzaný a ako bol zimovaný...?
Dal by som kvetináč, (Pochopil som že je v kvetináči správne?) do vody aby bol vo vlhku najlepšie na okennom parapete napríklad aby sme eliminovali veľké rozdiely medzi dňom a nocou v teplotách ktoré sú ešte značné.
Môžeš celú rastlinu zakryť veľkým fóliovým vrecom aby sa vytvorila priaznivejšia vlhkosť vzduchu, ale pozor na plesne. Treba kontrolovať.
Od koho si kupovala? Je to na podpníku Diosporus Lotus, lebo na Virginiane pučí trochu neskôr.

beba13
29.04.09, 09:11
Kúpila som ho z Kohaplantu v Leviciach, nakupujem od nich rastliny už dosť dlho a zatial som bola spokojná. Tento rok mi zakvitla prvýkrát aj schizandra ktorú som tam kúpila. Hurmikaki je v kvetináči. Na zimu som zapustila celý kvetináč do zeme a ten prútik som obalila celý čečinou. Teraz je na slnku na južnej strane, každý deň ho polievem aby zemina nepreschla. Skúsim ho teda ešte zakryť tou foliou.

mlisa
29.04.09, 10:51
mate niekto skusenosti s pestovanim Goji (kustovnica cinska)? Lebo na jednej ceskej stranke som sa docitala, ze dopestovat plody v nasich koncinach je takmer zazrak.... Naozaj je to nemozne?

beba13
29.04.09, 16:50
mate niekto skusenosti s pestovanim Goji (kustovnica cinska)? Lebo na jednej ceskej stranke som sa docitala, ze dopestovat plody v nasich koncinach je takmer zazrak.... Naozaj je to nemozne?
Ja som zase čítala, že sa dá pestovať aj v našich podmienkach bez problémov, odolná je proti mrazom až do -25. Tak som neodolala a objednala som si ju, zatial ešte neprišla, ale snád mi ju pošlú. článok o nej je v poslednom čísle záhradkára, tak skús pozrieť tam

bef
29.04.09, 17:47
mate niekto skusenosti s pestovanim Goji (kustovnica cinska)? Lebo na jednej ceskej stranke som sa docitala, ze dopestovat plody v nasich koncinach je takmer zazrak.... Naozaj je to nemozne?

Ja som ju kúpila minulý rok a prežila prvú zimu a teraz už je pekne zelená. Netuším v ktorom roku má kvitnúť ale zatiaľ sa teším z toho, že vôbec prežila spolu so Shizandrou zimu.

Pekný deň :)

wabi
01.05.09, 20:02
U nás pomerne často sa vyskytujúca domáca Kustovnica má toxické plody, inak je ale úplne identická s tou čínskou, dokonca sa aj krížia. Otázka znie, čo budú obsahovať u nás dopestované Kustomnice čínske... nie je dôvod prečo by sa im nedarilo, len nad ich účinkami pri pestovaní v našich podmienkach visia zatiaľ pochybnosti.

bef
02.05.09, 16:37
U nás pomerne často sa vyskytujúca domáca Kustovnica má toxické plody, inak je ale úplne identická s tou čínskou, dokonca sa aj krížia. Otázka znie, čo budú obsahovať u nás dopestované Kustomnice čínske... nie je dôvod prečo by sa im nedarilo, len nad ich účinkami pri pestovaní v našich podmienkach visia zatiaľ pochybnosti.


Ako je možné zistiť či sú plody neškodné? Ja sa vytešujem, že ju mám a teraz ak bude mať plody budem mať obavy vôbec ju vyskúšať .

Pekný deň :)

wabi
02.05.09, 22:06
Zbytočné obavy, treba to najprv vyskúšať na susedovi...:D
Inak dávkovanie podobných skvostov je vždy obtiažne a na každého to môže pôsobiť inak.
Kúpil som si napríklad Angínovník a keď som ho testoval na sebe - kúsok lístočka tak ako mi bolo povedané, malo to značný účinok v podobe srdcovej aritmie zrýchleného dýchania potu a závraťou ale inak v pohode prežil som to, no na budúce to budem skúšať najprv na neznámom dopbrovolníkovi...:D ak sa taký objaví;)
Ale Jablká mám už odskúšané...:)

bef
03.05.09, 17:57
Zbytočné obavy, treba to najprv vyskúšať na susedovi...:D
Inak dávkovanie podobných skvostov je vždy obtiažne a na každého to môže pôsobiť inak.
Kúpil som si napríklad Angínovník a keď som ho testoval na sebe - kúsok lístočka tak ako mi bolo povedané, malo to značný účinok v podobe srdcovej aritmie zrýchleného dýchania potu a závraťou ale inak v pohode prežil som to, no na budúce to budem skúšať najprv na neznámom dopbrovolníkovi...:D ak sa taký objaví;)
Ale Jablká mám už odskúšané...:)

To je milé, celkom som sa pobavila :D. Angínovník mám tiež len som doteraz nemala angínu tak som ho neskúšala, ale ten dobrovoľník je dobrý nápad. :D

Pekný deň :)

wabi
04.05.09, 20:05
S týchto noviniek ktoré sú liečivé sa mi najviac pozdáva liečivý veľkoplodý Čínsky hloh. Chuťovo je veľmi dobrý, žiadne potenie a aritmia a na pestovanie nenáročný.:)
Kustovnica bude odskúšaná v našich podmienkach až za pár rokov, potom budeme múdrejší...:D

lubos1990
06.05.09, 18:16
Chcem sa opytat ake menej zname odrody ovocnich stromcekov my odporucate???a ktore z nich sa daju pestovat aj u nas v Kremnici???dakujem

wabi
15.05.09, 08:12
V Kremnici sa dajú púestovať úplne všetky, len niektoré - napríklad figy by častejšie vymrzli.:D
Určite by som odporučil Asiminy - Paw-paw - Banán severu, ktorý je mrazuodolný.
Stálo by zato otestovať aj mrazuodolné Hurmi-kaki - Diospyros - z Ukrajiny, prípadne Virginianu,
Veľmi vhodné sú lisoplodé Ktinidie - príbuzné kiwám, ale oveľa chutnejšie a bez chlpov.
Napíš aké konkrétne podmienky máš a o ktoré ovocie by si mal najviac záujem. Čo ti chutí?:)

mazanova
15.05.09, 09:59
Zaujal ma čínsky hloh..., môžete mi niečo viacej o ňom napísať..., rada by som si ho zadovážila... ako deti sme na hloch chodili a teraz sa ho márne snažím nájsť v slov. prírode, čo vymizol..., takže som odkázaná na kupovaný čaj..., je veľmi dobrý...

S týchto noviniek ktoré sú liečivé sa mi najviac pozdáva liečivý veľkoplodý Čínsky hloh. Chuťovo je veľmi dobrý, žiadne potenie a aritmia a na pestovanie nenáročný.:)
Kustovnica bude odskúšaná v našich podmienkach až za pár rokov, potom budeme múdrejší...:D

wabi
15.05.09, 22:55
Som potešený vašim záujmom o hloh, ktorý by si iste zaslúžil viacej pozornosti. Ten veľkoplodý Čínsky a Americký je rovnako liečivý a navyše aj veľmi chutný a plný vitamínov a antioxidantov a všetkého čo ešte vedci neobjavili ale zdraviu človeka to iste prospieva...:)
Ak chcete, mám ešte pár kusov...
Dajte vedieť.

mazanova
19.05.09, 10:05
áno mám záujem, dá sa poslať na dobierku, alebo aj osobne prevziať, sme z BA, ale chalupu-záhradu máme v Podhájskej- chodíme každý týždeň cez NR, Vráble, alebo staruo cestou - Galanta, Šaľa, Šurany...
čo by bolo vhodné?

Som potešený vašim záujmom o hloh, ktorý by si iste zaslúžil viacej pozornosti. Ten veľkoplodý Čínsky a Americký je rovnako liečivý a navyše aj veľmi chutný a plný vitamínov a antioxidantov a všetkého čo ešte vedci neobjavili ale zdraviu človeka to iste prospieva...:)
Ak chcete, mám ešte pár kusov...
Dajte vedieť.

wabi
19.05.09, 19:11
Nuž mali by sme sa skontaktovať, určite telefonicky...
andrejdanek@gmail.com, bývam v Nitre a rád vám pomôžem aj osobne...
Zajtra idem do BA popoludní napríklad, ale inak som väčšinou v NR na zahrade.

ajuschka
20.05.09, 08:15
ahojte :)

velmi by som chcela skusit pestovat kiwi - asiminu, ale po ohlasoch z roznych for a podobne zistujem, ze asi ani jedno zahradnictvo na slovensku, alebo aspon teda v mojej dostupnosti nepredava rastliny spravne rozdelene teda na samcie, samicie a samosprasne. tak sa bojim kupit aby som si nekupila iba jednu

no a chcela by som vas poprosit, ci by naahodou niekto neobetoval nejaky ten odrezok pre dufajucu ajku....?

beba13
20.05.09, 18:16
No už by rašiť určite malo...
Mne pučia už všetky rastliny, hoci medzi jednotlivými odrodami je trocha rozdiel, skôr to závisí od toho, či bol stromček presádzaný a ako bol zimovaný...?
Dal by som kvetináč, (Pochopil som že je v kvetináči správne?) do vody aby bol vo vlhku najlepšie na okennom parapete napríklad aby sme eliminovali veľké rozdiely medzi dňom a nocou v teplotách ktoré sú ešte značné.
Môžeš celú rastlinu zakryť veľkým fóliovým vrecom aby sa vytvorila priaznivejšia vlhkosť vzduchu, ale pozor na plesne. Treba kontrolovať.
Od koho si kupovala? Je to na podpníku Diosporus Lotus, lebo na Virginiane pučí trochu neskôr.

Ďakujem za radu hurmikaki už raší, ešte by ma zaujímalo mám schizandru čínsku už aj kvitla no po odkvitnutí nemá žiadne plody potrebujem dve takéto rastliny kvôli opeľovaniu?

wabi
23.05.09, 20:04
ahojte :)

velmi by som chcela skusit pestovat kiwi - asiminu, ale po ohlasoch z roznych for a podobne zistujem, ze asi ani jedno zahradnictvo na slovensku, alebo aspon teda v mojej dostupnosti nepredava rastliny spravne rozdelene teda na samcie, samicie a samosprasne. tak sa bojim kupit aby som si nekupila iba jednu

no a chcela by som vas poprosit, ci by naahodou niekto neobetoval nejaky ten odrezok pre dufajucu ajku....?
Takže odrezo z Asiminy je úplne zbytočný, nie je možné ju takto množiť, ale ak sa ozveš na môj telefón, ktorý poľahky najdeš na nete, rád ti poradím ako na to...
Rovnako s kiwami je to na dlhšie vysvetlovanie.
V oboch prípadoch je tvoja obava skutočne oprávnená. Kde bývaš?

nana307
24.05.09, 10:29
Wabi, aké odrody asiminy máš? Dajú sa u Teba kúpiť stromčeky a koľko stoja? Mala by som záujem o dva kusy. Neviem však, či by bolo vhodné ich teraz sadiť, asi by bolo lepšie počkať do jesene. A tiež kiwi. Niečo mám z drobnoplodých, neviem presne aká je to odroda. Môžu sa opeľovať drobnoplodé s veľkoplodými? Nemám v tom jasno. Chcela by som ešte nejaké iné, prosím poraď mi z výberom.

wabi
24.05.09, 22:19
Čo sa týka Asimin, tie mám ešte nenapučané v chladiadni - celkovo inak rašia neskôr ako iné stromy.:) Treba posadiť čo najskôr, pretože ešte tým pádom máš šancu stihnúť túto letnú sezónu a do zimy sa ti pekne zakorenia porastú. Mám dokonca aj také ktoré majú už nahodené plody. Všetko v kvetináčoch. Zavolaj a dám kompletn= info.
Čo sa týka tých kiwi. Najčastejšie sa u nás pestujä 3 druhy, ktoré sa bežne medzi sebou nekrížia pretože kvitnú v rôznom čase a preto sa nevedia ani bežne opeliť...
Aktinidia Chinenzis - takzvané veľkoplodé kiwi, považujem ich za najhoršiu alternatívu, pretože sú podľa môjho názoru najchúlostivejšie a nejmenej chutné, napokon dostať ich v obchode, vadia mi na nich tie chlpy, ktoré treba šúpať napríklad...:(
Arguta - najčastejšie u nás predávaná je veľmi vhodná dozrieva najčastejšie september.
Kolomikta - dozrieva najčastejšie august. Považujem za najzaujímavejšiu a najkrajšiu najmä svojimi farebnými listami, no nielen to...:---
Všetky Aktinidée - kiwi potrebujú najmä vlhko a chránenú polohu.
Najširší sortiment kíw budem mať až v auguste.:rolleyes:

SachMat
07.06.09, 21:16
Mam zopar protivnych susedov - ak by teda niekto potreboval vyskusat nezname druhy ovacia alebo zeleniny, rad pomozem :D

wabi
08.06.09, 20:50
Len aby tie vitamíny tých susedov ešte viac nepovzbudili...

Bionda
12.06.09, 06:05
wabi, aj ja z NR a to sa dá u teba aj pozrieť ako to vyzerá? Ešte ich pestuješ a v prípade záujmu sa dá aj rastlina kúpiť? A tá asimina ako vysoko narastie? nevadí jej kyslejšia ťažšia pôda?

wabi
13.06.09, 06:38
Samozrejme, mám rád návštevy:--- a baví ma chváliť sa čo som vypestoval:rolleyes: a keď začnem rozprávať, ťažko ma zastavíš.:) Za peniaze všetko...;) Len sa ohlás, aby som bol na sklade:D

wabi
25.06.09, 13:30
Podelím sa s Vami o informácie o mojom novom "objave". Podarilo sa mi získať Gumi - Elaeagnus multiflora. Je to vzdialený príbuzný s našou bežne sa vyskytujúcou Hlošinou - ľudovo nazývaná - strieborná falošná oliva, ktorá nemá jedlé plody, ale striebristé listy a tak je pestovaná pre dekoratívne účely.

GUMI je krík s guľovitým habitusom, ktorý narastie do výšky maximálne na (2,4 m) ale to až po mnohých rokoch. Opadavé listy sú vajcovitého tvaru, (2,5-5 cm) dlhé, tmavo zelené na hornej a strieborné s malými hnedými bodkami na dolnej strane. Mladé vetvičky sú červenohnedé, staršie plstnaté s mnohými lenticelami. Krémovo sfarebné kvety sú malé a skromné, ale bohaté na vôňu. Krásne karmínovočervené lesklé vajcovité plody akoby boli posypané perleťovými bodkami – lenticelami. Podobné veľkej pretiahnutej čerešni (2,5 cm) lahodnej chuti. Červené zrelé plody Gumi sú šťavnaté a sladké, ale zároveň príjemne zvieravé. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov. Nápadné plody lákajú aj vtákov, preto ich treba predbehnúť. Najlepšie sú čerstvé ale veľmi dobrá je šťava a želé, alebo džemy a marmelády, či kompóty.
Gumi pochádza z Číny a Japonska a je po stáročia ho pestujú ako okrasný klenot a pre jej chutné plody.

Pri pestovaní je tolerantný na sucho.
Je pestovaná v Rusku a je dostatočne otužilá aj do našich a to aj tých menej priaznivých oblastí.
Rozmnožuje sa obtiažne semenami a rezky zakoreňujú veľmi ťažko až po 2 rokoch a nie vždy.. Gumi rýchlo rastie, a za pomoci symbiotických dusík produkujúcich baktérií (ako napr. strukoviny), získava svoju vlastnú zásobu dusíka, čo si vyžaduje len trochu hnojiva. Týmto spôsobom sa táto rastlina prihnojuje sama priamo vzdušným dusíkom. Gumi je veľmi skromý kríček, nenáročný a odolný na sucho, môže rásť aj v slanej alebo alkalickej pôde, kde by sa iným toľko nedarilo, a bežne nie je napadaný hmyzom ani chorobami.

Bohužiaľ, Gumi je z veľkej časti pre Európu neznámy. Hoci by si zaslúžil väčšie a možno aj dokonca komerčné využitie.

Ak sa mi ho podarí namnožiť tak si vypýtajte...:)
file:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg

wabi
09.08.09, 16:21
Začali dozrievať prvé Actinidie Kolomikty (lisoplodé mrazuodolné kiwi)
Je to úžasná rastlina pekne sa popína, je nenáročná a má navyše prekrásne listy niektoré zelené, občas aj červené a opaleskujúco biele. Tvorí tak veľmi dekoratívnu bujne rastúcu stenu je však menšia ako jej príbuzná Kolomikta, či kiwi a tak je vhodná aj na prekrytie menších pôch a do menších záhrad.
Okrem tohoto ktrsného efektu má však veľmi chutné plody, ktoré obsahujú mnohonásobne viac vytamínov, najmä céčka ako je obvyklé, napriek tomu sú sladké a hutia naozaj každému, najmä deťom. Som presvedčený, že tento krýk by mal byť v každej záhrade pre svoju nenáročnosť, mrazuodolnosť, chuť a krásu.

aviator
09.08.09, 17:32
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi :) , ako je na tom s opeľovaním?

wabi
09.08.09, 19:12
Najčastejším dôvodom prečo kolomikta nerodí je to, že nemá partnera ak je to vôbec samica, ak nerodí samec tak sa mu ani nedivím to my samci jednoducho nedokážeme.:)
O tom že niektoré samice sú samoopelivé alebo aspoň čiastočne samoopelivé sa síce hovorí, no nevidel som ešte takú u ktorej by sa to dalo dokázať.
Snažím sa postupne navštevovať známi pestovateľov a najmä šľachtitelov Kolomikt. Neviem o tom že by sa na Slovensku niekto špecializoval na kolomikty a tak musím chodiť až do Čiech. Bol som minulý týždeň u pána Kolu s jeho zrejme svetovo nejzaujímavejšou veľkosťou plodov odrodou "Vitakola" známu aj pod číslom 17 a bol som u pána Jahelku, ktorý vyšťachtil veľmi zaujímavú samicu, ktorá je zrejme najskoršia medzi Kolomiktami, takže už je obraná. Tá je tiež zaujímavá pomerne pekne sfarbenými listami do červena a dobrou úrodnosťou, vyrovnanými nadpriemernými plodmi.
Bežne je to tak, že samci majú časté červené a opaleskujúcobiele listy, no nemusí to byť vždy tak, pretože sa vyskytujú aj samci s má lo vyfarbenými listami a naopak samice ako som už uviedol s listami pomerne výrazne vyfarbenými, no vo všeobecnosti môžeme považovať zatiaľ skôr za vínimky.
Je tu tiaž rozšírený názor u niekoľkých šľachtitelov v poľsku Holandsku a Amerike, že Kolomikta je tak zaujímavá svojimi farebnými listami, že množia zámerne iba samcov na okrasu. Tiež samčie kvety sa dobre poznajú, majú redukovaný piestik a bliznu a výrazné tyčinky.
Tak neviem akú máte rastlinu...
V každom prípade nech je to čokoľvek, dá sa to preštepiť. Ja používam očkovanie na Forkerta, buď to teraz ihneď, alebo na jar. Stojí to zato.

wabi
17.08.09, 10:49
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi :) , ako je na tom s opeľovaním?

Ako je to v tvojom prípade?

paloo
18.08.09, 03:37
Kolomikta mi kvitne, ale nerodí, nevie niekto, napríklad Wabi :) , ako je na tom s opeľovaním?
Dobré by bolo vidieť kvety, či máš samčiu alebo samičiu rastlinu.Podľa toho doplniť-možno by to šlo poznať aj podla listov-samci majú panašované-nie je však pravidlo.

wabi
18.08.09, 20:34
Dobré by bolo vidieť kvety, či máš samčiu alebo samičiu rastlinu.Podľa toho doplniť-možno by to šlo poznať aj podla listov-samci majú panašované-nie je však pravidlo.

Pekne si to zhrnul, ja mám tendenciu písať veľa a potom to možno nie je tak výstižné, môžeš takto zostručniť aj niektoré iné moje príspevky...:D

Silvernola
07.09.09, 15:41
nemá niekto semená Erythroxylon - Enpsyro_? ss
Napíš rovno KOKAÍNOVNíK čiže KOKU. Nechceš radšej CANNABIS?

bettylou
07.09.09, 15:50
Napíš rovno KOKAÍNOVNíK čiže KOKU. Nechceš radšej CANNABIS?

nie nechcem, hladám to čo som napísala.

V některých oblastech pěstování, např. v Bolívii, se koka legálně prodává porcovaná ve varných sáčcích. Tento čaj je pouze mírným stimulujícím prostředkem bez vedlejších nebo intoxikačních účinků kokainu, zmenšuje bolesti hlavy i žaludku a zvyšuje fyzické i duševní síly člověka.

Také v tradiční medicíně je koka velmi ceněna. Potíráním spánků rozdrcenými listy se odstraňují bolesti hlavy, rozemleté spolu s dalšími komponenty se používají na zábaly u těhotných žen, s medem slouží k uklidnění žaludku apod. Také některé formy cukrovky se zde léčí kokou. V posledním období se objevuje řada dalších výrobků, např. zubní pasty, krémy a nápoje, které obsahují výtažky z listů koky.

Všechny uvedené skutečnosti ukazují, že dochází k určité změně názorů na využití listů koky.
zdroj biotox.cz

wabi
11.09.09, 10:42
Priznám sa osobné skúsenosti s Kokou a jej pestovaním nemám a tak som sa trochu informoval. pretože ma to tiež zaujíma.
Koka je latinsky erithroxilonn, len teda ju na Slovensku nemajú ani v botanických záhradách. Je to tropická rastlina a jej pestovanie by bolo v našich podmienkach dosť obtiažne kvôli potrebe celoročne vysokých teplôt a vlhkosti, skrátka nič do záhrady ani do bytu.:mee:
Existuje však jej príbuzná erithroxilon Chinenzis, ktorá má úplne podobné vlastnosti čo sa týka pôsobenia na ľudský organizmus a navyše je to kríček mrazuodolný takže dá sa pestovať. Akurát ho teda nikto nemá koho poznám, ale záujem by bol aj z iných strán takže ak niekto vie kde také čosi mimo Čínu a najlepšie v strednej Európe rastie dajte vedieť...:)

bettylou
15.09.09, 19:15
ˇano, pestovanie je dosť náročné. Pestuje sa najlepšie vo vitríne, kôli vlhkosti, v zime na plnom svetle, v lete pri rozptýlenom svetle, kôli svojmu pôvodu. má dosť vysoké aj teplotné nároky. pod 15 stupňov prestáva rásť a hynie

bettylou
20.09.09, 13:35
Vie niekto, ako sa dá rozmnožiť rakytník z rastúcich kríkov a či je na to jeseň vhodná doba?

Silvernola
20.09.09, 16:39
Vie niekto, ako sa dá rozmnožiť rakytník z rastúcich kríkov a či je na to jeseň vhodná doba?
Ak sa rozširuje viac než treba, odkopky môžeš brať hocikedy ak ich hneď zasadíš a nenecháš vyschnúť. Pozor, je to dvojdomá rastlina, takže potrebuješ samčeka i samičku.

bettylou
20.09.09, 17:25
Ak sa rozširuje viac než treba, odkopky môžeš brať hocikedy ak ich hneď zasadíš a nenecháš vyschnúť. Pozor, je to dvojdomá rastlina, takže potrebuješ samčeka i samičku.

Ďakujem
Odkopok? to je že odrýľujem časť koreňov, trs? ´Že sú samce a samice, viem. Dajú sa nejako rozpoznať? Videla som vonku pri poľnej ceste zopár obsypaných kríkov. Nejak neviem ten rozdiel...:confused:

Silvernola
20.09.09, 17:46
Od koreňov vyrastajú mladé výhonky - tie možno odobrať. Samičky majú plody, nájde sa aj krík bez plodov - to je samček. Ale neporaň sa, po rusky sa volá veľmi výstižne - oblepicha.

wabi
20.09.09, 19:10
Niektoré rastliny tvoria výmladky. Tento termín sa často používa práve v súvislosti s výhonkami niektorých stromov a kríkov, ktoré vyrastajú priamo z koreňov často aj v niekoľkometrovej vzdialenosti od kmeňa či kra. Najčastejšie vyrastajú z koreňov, ktoré sú poškodené, preseknuté či sa iba jednoducho priblížili k povrchu pôdy. Pomáha k tomu tiež zmladenie či prudšie zrezanie materského stromu, strom, má zrazu nepomer medzu veľkosťou koreňovej sústavy a nadzemnej časti a preto sa to snaží dohnať čo najrýchlejšie a raší - pučí aj zo spiacich očiek z ktorých by normálne nerástol. Špecifický prípad je, ak je koreň jednoducho najčastejšie pri rýľovaní od materského stromu odseknutý. Sáva sa tak vlastne novou rastlinou a snaží sa rýchlo dohnať to, že nemá nadzemnú časť. Sú rastliny, ktoré sa nedajú rozmnožovať odrezkami vetvičiek ale oveľa lepšie sa rozmnožia práve koreňovými odrezkami.
Odkopok je vlastne výmladok ktorý sa stal samostatnou rasstlinou najčastejšie práve náhodným či úmyselným oddelením koreňa.
Rakitník navyše má tendenciu naschvál vysúvať korene von z pôdy a vyháňať na nich potom nadzemné kríčky aj bez cudzieho pričinenia...

Valcake
21.09.09, 22:00
Pre wabi

Rada by som videla fotku z Asiminy. Ak máš možnosť, poprosím ťa pripnúť.
Chcela by som vedieť viac o tom stromčeku. Napr. ako rýchlo rastie, do akej výšky aj šírky. Máme neveľkú záhradku, ale máme už tam Goji, Šizandru, Rosinenbaum, stĺpov.jablone a iné a chcela by som aj Asiminu.
Aké veľké stromčeky posielaš a aká je cena ? Ďakujem za odpoveď.;)

wabi
22.09.09, 17:47
Pre wabi

Rada by som videla fotku z AsimiNuny. Ak máš možnosť, poprosím ťa pripnúť.
Chcela by som vedieť viac o tom stromčeku. Napr. ako rýchlo rastie, do akej výšky aj šírky. Máme neveľkú záhradku, ale máme už tam Goji, Šizandru, Rosinenbaum, stĺpov.jablone a iné a chcela by som aj Asiminu.
Aké veľké stromčeky posielaš a aká je cena ? Ďakujem za odpoveď.;)
Nuž veľmi rád by som ti odpovedal na všetky tvoje otázky, no bol som už dôrazne upozornený, aby som sa až toľko tuná nepropagoval a tak na otázky týkajúce sa cien dodávky stromkov a podobne by som ti veľmi rád odpovedal na tvoju mailovú adresu, prípadne telefonicky mám volanie na t-mobile aj Orange bezplatne, takže bude mi cťou sa s tebou porozprávať.
Kontakt na mňa poľahky vygúgliš : Andrej Danek alebo na konci úvodu linku: Pestovanie ovocných stromov bez chémie

beba13
24.09.09, 11:58
Niektoré rastliny tvoria výmladky. Tento termín sa často používa práve v súvislosti s výhonkami niektorých stromov a kríkov, ktoré vyrastajú priamo z koreňov často aj v niekoľkometrovej vzdialenosti od kmeňa či kra. Najčastejšie vyrastajú z koreňov, ktoré sú poškodené, preseknuté či sa iba jednoducho priblížili k povrchu pôdy. Pomáha k tomu tiež zmladenie či prudšie zrezanie materského stromu, strom, má zrazu nepomer medzu veľkosťou koreňovej sústavy a nadzemnej časti a preto sa to snaží dohnať čo najrýchlejšie a raší - pučí aj zo spiacich očiek z ktorých by normálne nerástol. Špecifický prípad je, ak je koreň jednoducho najčastejšie pri rýľovaní od materského stromu odseknutý. Sáva sa tak vlastne novou rastlinou a snaží sa rýchlo dohnať to, že nemá nadzemnú časť. Sú rastliny, ktoré sa nedajú rozmnožovať odrezkami vetvičiek ale oveľa lepšie sa rozmnožia práve koreňovými odrezkami.
Odkopok je vlastne výmladok ktorý sa stal samostatnou rasstlinou najčastejšie práve náhodným či úmyselným oddelením koreňa.
Rakitník navyše má tendenciu naschvál vysúvať korene von z pôdy a vyháňať na nich potom nadzemné kríčky aj bez cudzieho pričinenia...
No zrovna mne to tiež vyháňa asi meter od materskej rastliny, dá sa s tým niečo robiť,aby to stále nevyháňalo, alebo len likvidovať

beba13
24.09.09, 12:01
Vie mi niekto poradiť čo mám robiť, mám kiwi obojpohlavné a už druhý rok ako narástli plody tak hned aj opadli.

wabi
24.09.09, 12:55
A li tam naozaj plody, alebo len zakvitla a hneď opadla. Kedy opadli? Kde pestuješ v akých podmienkach na čo sa ťahá? Je toho veľa čo sa treba spýtať. Boli určite kvety opelené? Akú máš odrodu?

airbusy
25.09.09, 09:14
Vie mi niekto poradiť čo mám robiť, mám kiwi obojpohlavné a už druhý rok ako narástli plody tak hned aj opadli.

K tomu obojpohlavnemu kiwi si kupte samca a zasadte ho blizko k tej rastline, to by mohlo pomoct :) a navyse, kiwi je vela druhov, takze by bolo dobre aj upresnit, aky druh pestujete - cinske, arguta, kolomikta a najlepsie aj nazov odrody, pod akou ste tu rastlinu kupili.

beba13
29.09.09, 05:08
Kiwi sa mi ovíja po pergole, mám ho asi 7 rokov malo by to byť picolo, alebo tak nejak hladká šupka. Listy má také podlhovasté, hladké. Každý deň som polievala, aby mali korene dosť vlahy, no aj tak plody opadli. Keď budem kupovať samčiu rastlinu tiež to musí byť taká istá odroda, alebo môžu byť iné?

airbusy
29.09.09, 06:33
Keď budem kupovať samčiu rastlinu tiež to musí byť taká istá odroda, alebo môžu byť iné?

musi to byt samec z toho isteho druhu, to znamena, aby vykvitla zhruba v rovnakom case samcia i samicia rastlina. piccolo patri medzi hladkoplode kiwi - arguty cize treba kupit samca Actinidia arguta.

Piccolo mam i ja, druhym rokom a hned prvym rokom bolo vdaka opeleniu samcom niekolko plodov, su sladucke a aromaticke, prave zacinaju dozrievat :)

BXLmiami
29.09.09, 06:59
Kiwi rastie v bežnej pôde,alebo treba kyslú?

wabi
29.09.09, 11:57
Kiwi rastie v bežnej pôde,alebo treba kyslú?
V prvom rade by som sa chcel zastať druhov rodu Actinidia, ktoré sú všetky automaticky označované ako Kiwi, pričom s týmto novozéladským slepím vtákom nemajú vôbec nič spoločné.
Novozélanďania ako šikovný obchodníci doviezli Actinidia chinenzis - tieto chúlostivé chlpaté zelené čudo a nazvali to podľa seba - Kiwi a pod touto značkou rozšírili do sveta.
U nás neodporúčam nikomu pestovať tieto chlpaté potvory pretože sú fakt do našich podmienok príliš chúlostivé, čí nechcem povedať, že sa pestovať nedajú, iba že starostlivosť o ne nestojí zato - je to iba môj názor a nemusíte s ním súhlasiť.
Ja pestujem množím a propagujem, actinidie Arguta a Kolomikta. Prtože sú vhodné do našich podmienok - pochádzajú z mandžuska Ázia na rozhraní sibíre a Kórei ale vyskytujú sa v celej Ázii v celej palete niekoľko sto druhov, pričom mnohé nie sú ešte objavené a preskúmané pre záhradnícku prax. Nálepka Kiwi je však veľmi zavádzajúca.
Pôvodne rásli ako liana vo vlhkých chladných hustých lesoch a preto majú radi vlhkú pôdu, čo je ich najdôležitejšou požiadavkou. Dokážu rásť v akejkoľvek vlhkej pôde, lepšie im však vyhovujú mierne kyslé pôdy.

airbusy
29.09.09, 12:07
Malo by sa jej darit v beznej pode, pokial nie je prilis zasadita. Uplne pre istotu vam staci pri sadeni primiesat trocha raseliny do zahradnej pody.

paloo
29.09.09, 17:36
Veru dobré je pridať trochu kyslej rašeliny:)arguty a kolomikty máme namnožené:D

wabi
08.10.09, 15:01
No zrovna mne to tiež vyháňa asi meter od materskej rastliny, dá sa s tým niečo robiť,aby to stále nevyháňalo, alebo len likvidovať
Treba vykopať dostatočne hlbokú jamu aby bolo vidno odkia+ výhonok vyrastá a potom ho vybrať aj s koreňom, potom nebude dlhšiu dobu vyrastať, ak ho zakaždým len skosíte bude vyrastať stále.
Po vykopaní môžete rastlinu aj presadiť na miesto ktoré vám lepšie vyhovuje.

paloo
19.10.09, 11:28
Pre tých ktorý nevideli reláciu o pestovaní tomelu na Slovensku:D
http://www.iprima.cz/videoarchiv/25368/2501/all

Valcake
20.10.09, 19:42
Pre: wabi
Zdravím, dlho som sa neozvala, ale to neznamená, že som sa zriekla Asiminy. Dúfam, že nebude problém, keď si ho objednám na jar. Dúfam, že sa ujme aj na jar. Fotku som už videla, len by som rada vedela ako rýchlo rastie. Podľa toho vyberiem miesto. Dík

wabi
25.10.09, 21:50
Pre: wabi
Zdravím, dlho som sa neozvala, ale to neznamená, že som sa zriekla Asiminy. Dúfam, že nebude problém, keď si ho objednám na jar. Dúfam, že sa ujme aj na jar. Fotku som už videla, len by som rada vedela ako rýchlo rastie. Podľa toho vyberiem miesto. Dík
Miesto treba vybrať podľa toho akú veľkú asiminu budeš chcieť ak budeš chcieť asiminu menšiu ako 1,5 m, znamená to, že chce tieň. Čím väčší tieň a vlhko, tým rýchlejšie bude rásť. Ak dorastie 2 m je potrebné aby mala zasa prezmenu slniečko, vlhko môže zostať. Tým pádom prejde do druhej etapy života a spomalý rast a začne intenzívne rodiť.
To je zároveň jediná zvláštnosť ktorú treba brať do úvahy. Inak nechce žiadnu zvláštnu opateru, je odolná voči mrazom aj hmyzu a netrpí žiadnymi chorobami. Ešte lepšie je aspoň mierne závetrie.
Plody sú veľké až 0,5 kg a chuť niečo medzi banánom a mangom, to fakt stojí za to. Ak chcete ochutnať príďte do konca týždňa potom už nebudú.:---:)

Valcake
25.10.09, 23:23
Ďakujem za pozvanie, rada by som, ale KE je príliš ďaleko od NR. Určite to budem chcieť, ale asi len na jar. Nechám si potom poradiť. Kontakt som našla. Ešte raz dík;)

wabi
01.11.09, 17:10
Škoda, plody Asiminy majú asi len jedinú nevýhodu a to je krátka trvanlivosť.

wabi
05.11.09, 05:24
Ak má niekto záujem ochutnať plody Asiminy a nie je ďaleko od NR alebo nemá problém prísť, je tu posledná šanca v tomto roku.

beba13
07.11.09, 06:57
Viete mi niekto poradiť, ako mám uskladniť na zimu hľuzy topinaburi, dostala som pár hľuziek a neviem ako by som ich uchovala do jari.

wabi
07.11.09, 18:12
Rovnako ako zemiaky. V chlade a vlhku aby nezvädli ale zároveň nezamrzli.

bettylou
08.11.09, 19:10
V zemi. Nechať tak ako sú aj so stonkami. Dajú sa kedykoľvek vykopať aj v januári a máte ich čerstvé

beba13
09.11.09, 10:09
Díky, moc

marko1234
11.11.09, 08:50
Ahoj Wabi, no je ešte možnosť pozrieť a ochutnať Asiminy ? Vcelku ma tá diskusia okolo nich zaujala. Možno by nebolo na škodu ich skúsiť dopestovať aj doma spolu s ďalšími špecialitami :)

wabi
11.11.09, 21:06
Ahoj Wabi, no je ešte možnosť pozrieť a ochutnať Asiminy ? Vcelku ma tá diskusia okolo nich zaujala. Možno by nebolo na škodu ich skúsiť dopestovať aj doma spolu s ďalšími špecialitami :)
Na to vezmi jed že ano, môžeš aj ten z Asiminových listov, človeku neublíži no hmyz zabije.

marko1234
12.11.09, 05:32
Na to vezmi jed že ano, môžeš aj ten z Asiminových listov, človeku neublíži no hmyz zabije.

No fajn, teším sa. Ak budeš dnes na stanovisku, nebude moc pršať a dáš mi vedieť kde to je, počítaj, že tam máš celú moju kelly family. Všetko amatérsky ovocinári ako lusk :). Po obede by som zavolal na ten 5 mob. a dohodneme čo a jak.

paloo
19.11.09, 12:50
No fajn, teším sa. Ak budeš dnes na stanovisku, nebude moc pršať a dáš mi vedieť kde to je, počítaj, že tam máš celú moju kelly family. Všetko amatérsky ovocinári ako lusk :). Po obede by som zavolal na ten 5 mob. a dohodneme čo a jak.
Tak čo chutnalo ? Alebo už pozeráte na nás zhora :D

paloo
22.11.09, 10:54
Keďže nám stále ešte praje pekné jesenné počasie je možnosť vysadiť si na záhradu nejaké rastliny zemolezu kamčatského :)
http://img412.imageshack.us/img412/2148/p1060424d.th.jpg (http://img412.imageshack.us/i/p1060424d.jpg/)http://img412.imageshack.us/img412/8021/p1060441.th.jpg (http://img412.imageshack.us/i/p1060441.jpg/)

aviator
22.11.09, 16:46
Mám otázku pre znalcov asiminy. Na dobré opelenie môžu byť dve rastliny jednej odrody, alebo treba dve odrody?
Ďakujem.

paloo
22.11.09, 17:35
Mám otázku pre znalcov asiminy. Na dobré opelenie môžu byť dve rastliny jednej odrody, alebo treba dve odrody?
Ďakujem.
Odpoviem ti ako amatér,mám vysadených len 11 rastlín rôznych odrôd....
Opeľovanie nie je vôbec jednoduché aj keď odrody Georgia,Prima 1216 sú vraj samoopenlivé,údajne by mal byť aj Sunflower :)
Čiže než ti za niekoľko rokov narastie jedna rastlina a potom nebude plodiť,radšej vysaď dve rôzne odrody aby bola istota,že nebudeš zase čakať ďalšie roky :mad:

aviator
22.11.09, 17:57
Chcem vysadiť už veľké rastliny.

paloo
22.11.09, 18:50
Chcem vysadiť už veľké rastliny.
To je pekné ale kde tieto odrody zoženieš veľké?Čo sú podľa teba veľké rastliny?Vieš si predstaviť aké sú ročné prírastky asimin?

aviator
22.11.09, 19:01
Ešte neviem, kde ich zoženiem, nemyslím, že to bude problém.
Veľké sú tie, čo už kvitnú. Najväčšie som videl predávať asi 3m veľké a už mali plody.
Neviem, aké má ročné prírastky asimina, rád sa nechám poučiť :)

paloo
22.11.09, 19:40
Tak zohnať zoženieš,zohnať sa dá všetko :D Taká plodiaca rastlina veľká ako píšeš môže mať nejakých 10-15 rokov ak to je semenáč.Ale veď to máš na skok do Mostu pri Bratislave a ak si tam nebol tam by si také veľké rastliny mohol vidieť.

aviator
22.11.09, 19:51
Myslel som si, že asimina sa množí hlavne z odnoží. Či? :)
V Moste som asi na tej superzáhrade bol, ak myslíme tú istú, ale bolo tam toľko atrakcií, že nič konkrétne si nepamätám.
Čo sa týka prírastkov, mama dostala asi polmetrovú rastlinku a za rok narástla cca 10 cm, dúfam, že neskôr sa to zlepší.

wabi
23.11.09, 06:08
Ešte neviem, kde ich zoženiem, nemyslím, že to bude problém.
Veľké sú tie, čo už kvitnú. Najväčšie som videl predávať asi 3m veľké a už mali plody.
Neviem, aké má ročné prírastky asimina, rád sa nechám poučiť :)

Asiminy sa nedajú bežne množiť odrezkami. Zle hoja rany a ešte horšie to bude so zakoreňovaním.
Mám ich niekoľko sto a tiež dostatok veľkých a kvitnúcich aj 3 metrových.
Mám aj rastliny s koreňovým balom vhodné na presádzanie bez zbytočného šoku. Asiminy majú dužinatý koreň a na presádzanie sú tak chúlostivé, že je to takmer nemožné ich v zdravý presadiť ako voľnokorenné...
Ak chcete aby vám Asiminy normálne rodili normálne plody, je potrebné aby mali primeranú veľkosť, pretože majú plody do pol kila v strapcoch Jeden strapec bežne aj 2 kg. Malý strom príliš trpí ak má plod a potom veľmi slabo rastie.
Asimina potrebuje v období rastu - to je tak do 2 metrov vlhko a tieň. Oboje čo najviac a nie iba trocha. Ak má naozaj silný tieň a blhko, tak rastie potom podobne ako iné stromy. Na slnku a najmä v prípade sucha ratie pomalšie...

paloo
23.11.09, 08:01
Asiminy sa nedajú bežne množiť odrezkami. Zle hoja rany a ešte horšie to bude so zakoreňovaním.
Mám ich niekoľko sto a tiež dostatok veľkých a kvitnúcich aj 3 metrových.
Mám aj rastliny s koreňovým balom vhodné na presádzanie bez zbytočného šoku. Asiminy majú dužinatý koreň a na presádzanie sú tak chúlostivé, že je to takmer nemožné ich v zdravý presadiť ako voľnokorenné...
Ak chcete aby vám Asiminy normálne rodili normálne plody, je potrebné aby mali primeranú veľkosť, pretože majú plody do pol kila v strapcoch Jeden strapec bežne aj 2 kg. Malý strom príliš trpí ak má plod a potom veľmi slabo rastie.
Asimina potrebuje v období rastu - to je tak do 2 metrov vlhko a tieň. Oboje čo najviac a nie iba trocha. Ak má naozaj silný tieň a blhko, tak rastie potom podobne ako iné stromy. Na slnku a najmä v prípade sucha ratie pomalšie...
S niečím súhlasím, no ako píšeš jeden strapec plodov váži aj 2 kg tak ako potom 3m rastlina ktorá má hrúbku kmeňa slabé 2 cm,v korunu tvoria 3 konáriky toto zvládne ;)

wabi
23.11.09, 08:53
S niečím súhlasím, no ako píšeš jeden strapec plodov váži aj 2 kg tak ako potom 3m rastlina ktorá má hrúbku kmeňa slabé 2 cm,v korunu tvoria 3 konáriky toto zvládne ;)

Nuž určite lepšie ako rastlina ktorá je menšia. Asimina potrebuje voľnú pôdu aby zhrubla a potom naozaj plody unesie. Mám stromky s hrúbkou kmeňa okolo 3-6 cm, sú rôzne hrubé a závisí v ktorom mieste meriaš.;), ale ako som povedal, vo voľnej pôde prosperujú oveľa lepšie, len teda nemožno ich presádzať a tak sa musia ak ich chcem prenášať trápiť dočasne v zakoreňovačoch. Mám aj menšie rastliny, kompaktnejšie, aj štepené aj odkopkové aj semenáče, spolu v 19 odrodách.
Neverím však že ktokoľvek má čo len z polovice na slovensku takýto sortiment v celej tejto škále, takže viem o čom hovorím.

paloo
23.11.09, 10:31
Čím to hnojíš, že od mája ti to v tých igelitkách tak zhrublo:D

wabi
24.11.09, 07:15
Napísal som ti odkaz už pred mesiacom prečo si neodpovedal paloo?
Neviem síce kto si, ale ak si bol u mňa pochybujem že som ti ukázal všetko čo mám inak by si asi videl aj plody.

Milas265
25.11.09, 14:58
Dajte si do vyhladávača vendita asimina a je to...

a ešte kopec malých predajcov v okolí Sondria,problém doprava,takže pre jednotlivca sa to neoplatí:eek:

paloo
25.11.09, 16:23
No veru asi si mi neukázal všetko,lebo plody som isto nevidel!

wabi
25.11.09, 20:50
Dajte si do vyhladávača vendita asimina a je to...

a ešte kopec malých predajcov v okolí Sondria,problém doprava,takže pre jednotlivca sa to neoplatí:eek:

Spolupracujem aj s nimi, sú v pohode, len teda u nás sa dajú kúpiť Asiminy aj v lepšej cene a hlavne štepené veľkoplodé, ktoré Taliani nemajú... proste to nevedia štepiť.

paloo
26.11.09, 06:57
No tak to by som netvrdil.že neštepia :D
http://img4.imageshack.us/img4/6218/asiminy1.th.jpg (http://img4.imageshack.us/i/asiminy1.jpg/)
Iba tam prevláda názor,že ich semenáče sú lepšie :) a keď dostať kúpiť 2.5 metrovú plodiacu rastlinu za 30€,tak nevidia dôvod za nejakú 30cm rastlinu platiť 25 a viac €,no nie?

wabi
26.11.09, 09:09
Bol som tam mám aj ich LUIGI, len teda podľa mojich skúseností sú pri štepených odrodách plody v priemere takmer dvojnásobne veľké.
Problém semenáčov je v tom že neviete čo vám vyrastie, ale to zas je vynahradené ich lepšou cenou. Všetky sú chutné aj semenáče, ak má niekto veľkú záhradu a môže si dovoliť aspoň 10 a viac stromov, tak cesta semenáčov je dobrá, pretože pri viacerích kindervajíčkach sa môže niečo nájsť. A tie ktoré vám nevyhovejú môžete preštepiť, alebo vyrúbať. Ale to by bolo škoda, pretože všetky sú dobé, len teda niektoré ešte lepšie.:D
Na druhej strane ak má niekto menšiu záhradu a chce mať len 1-4 stromy napríklad, pričom si radšej počká ale chce mať kvalitu, tak by som neváhal staviť radšej na štepené, prípadne na kombináciu štepeného a semenáča. :)
Kvôli opeleniu sú potrebné aspoň 2 odrody. Preto som sa zameral na stromy, ktoré majú naštepené dve odrody do koruny a tak vlastne postačí aj jeden strom, ktorý rodí dvojaké ovocie, nejde pritom ani tak o to aby boli dva druhy kvôli chuti, ale hlavne aby sa dobre vzájomne opelili a bola tak bohatá úroda a najlepšie sa opelia keď sú tesne vedľa seba na rovnakom strome...:D
To že taliani svoje stromčeky chvália, je samozrejmé, veď kto by nechválil svoj tovar a ja s nimi súhlasím že sú fajn, len teda poznám aj ešte lepšie ale to je relatívne. Je to vec názoru. Mám jednoducho trochu v niečom názor odlišný ale tolerujem ak nemá každý názor totožný so mnou.
Bol som tam osobne a niekoľko krát, nepoznám iného "blázna" ktorí by so mnou chcel len kvôli Asiminam absolvovať cestu 1500 km tam a 1500 naspäť len pre utvorenie vlastného názoru.:)
Ak však chceš a vieš dobre šoférovať, tak ťa najbližšie kľudne vezmem zo sebou zložíme sa na benzín a budeš vidieť na vlastné oči a utvoríš si vlastný názor. Ako sa vraví, nie všetko zlato sa blyští a hoci to možno na nete vypadá nejako v skutočnosti to možno nie je celkom tak, ale to ty už iste vieš.;)

paloo
26.11.09, 19:55
Bol som tam osobne a niekoľko krát, nepoznám iného "blázna" ktorí by so mnou chcel len kvôli Asiminam absolvovať cestu 1500 km tam a 1500 naspäť

Ty chceš ísť aj na návštevu do Salerna :)

wabi
07.12.09, 11:25
Našiel som jeden starší a naozaj veľký strom Diospyros Lotus a chcel by som poopraviť názor ktorý som tu kdesi písal asi pred rokom, že má nechtné trpké plody a je vhodný iba ako podpník.
Bolo to preto že tie stromy ktoré som poznal predtým naozaj také plody mali, tiež som písal že sú to buď samčie alebo len samičie stromy a musia byť preto dva. Tak sa naozaj populácia týchto stromov správala. Prišiel som tak do konfliktu s niekým, ktorí mi tvrdil, že tento druh má sladké plody, podobné datlám, sú chutné a nepotrebuje opelenie. Všetky stromy asi 20, ktoré som predtým poznal opelenie cudzím stromom potrebovali a nemali partenokarpické bezsemenné plody (vyvíjajú sa bez opelenia). Toto je typické pre Hurmi Kaki (Diospyros kaki či Ebenovník Rajčiakonosný ako ho zavádzajúco volajú) Mám okolo 50 rôznych odrôd a tiež niektoré vedia vytvárať aj samčie kvety, no všetky vedia robiť aj partenokarpické plody.
V skutočnosti sa presne rovnako správal aj tento planý Diospiros lotus, ktorý som našiel zarodený - obsipaný malinkými plodmi asi ako čerešne - žltobielej farby. Plody sú pritom naozaj veľmi sladké a chutné a na 99% sú bezsemenné, teda partenokarpické a to nie všetko tento strom je sám a široko ďaleko nie je žiadny iný podobný, ktorý by ho opelil a napriek tomu má asi v 1% plodov semená, čo znamená že musel vytvoriť aj samčie kvety a nimi sa navyše sám aj opeliť. Považujem to za unikát, hoci ak je jeden takýto strom iste bude podobných aj viac, hoci nerobím si ilúzie, že na Slovensku je to druh mimoriadne vzácny a miesta výskytu takýchto stromov spočítame možno na prstoch.
Týmto sa chcem aj ospravedlniť svojmu oponentovi, pretože mal vo všetkom pravdu. Našiel som strom s chutnými partenokarpickými plodmi.

wabi
19.01.10, 22:04
Zaujímalo by ma, či sa stretol niekedy niekto s jedlými žaluďami, myslím také tie plody dubu samozrejme.:)

Milas265
20.01.10, 16:06
Stretol som sa s tým v Anglicku u jednej rodiny,tuším to mali z Ameriky,ževraj dubové žaľude namočené v sirupe...neviem viac,na stole bola kačica pečená na mede a podobné dobroty tak som tomu nevenoval pozornosť a ešte som po troch koňakoch utrúsil,že u nás to žerú iba svine..:D

airbusy
26.01.10, 15:17
Toto je typické pre Hurmi Kaki (Diospyros kaki či Ebenovník Rajčiakonosný ako ho zavádzajúco volajú) Mám okolo 50 rôznych odrôd a tiež niektoré vedia vytvárať aj samčie kvety, no všetky vedia robiť aj partenokarpické plody.

Máte aj odrody ako Eureka, Sheng, Fire Crystal, Hao River, Patapsco, Smith´s Best, Gwang Yang alebo Tam Kam?

wabi
31.01.10, 15:16
Nie žiaľ tieto odrody nemám, ale ak máš nejaké z nich alebo aj iné, ktoré nemám rád vymením. Totiž, zďaleka nemám všetky odrody ani nie je mojim cieľom mať všetky odrody z každého druhu. Nebránim sa však spolupráci a výmene. Nie všetky "odrody" ktoré mám majú aj pomenovanie. Niektoré sú len "klony" ktoré odskúšavam.
Pracujem teraz len tak amatérsky na stránke asimina.webnode.sk , kde chcem postupne uverejniť aj veci okolo Ebenovníkov, nie len asimin.

airbusy
02.02.10, 05:29
nemám žiadnu z tých odrôd,ale tie spomínané kaki by mali byť najmrazuvzdornejšie. máte nejakú odrodu kaki otestovanú, ktorá prežíva u nás vonku bez zakrytia voľne v pôde? napríklad v oblasti Trenčína. a nemyslím teraz krížence kaki x virginiana.

paloo
02.02.10, 08:45
Trochu inšpirácie od Jadranu :)
http://tvslo.si/predvajaj/na-vrtu/ava2.49654472/

anilah
02.02.10, 11:13
Kde kupit dulu?

paloo
02.02.10, 12:49
Napríklad aj tu:)http://www.kohaplant.sk/2007080055-dula

wabi
02.02.10, 19:04
nemám žiadnu z tých odrôd,ale tie spomínané kaki by mali byť najmrazuvzdornejšie. máte nejakú odrodu kaki otestovanú, ktorá prežíva u nás vonku bez zakrytia voľne v pôde? napríklad v oblasti Trenčína. a nemyslím teraz krížence kaki x virginiana.
V končinách Nitra a južnejšie je takýchto stomov dostatok. Tie najstaršie sú ešte semenáče z dôb socialismu - tak do 50 rokov a žijú a rodia bohato každým rokom, za tú dobu už boli rôzne zimi a občas dostali trochu "na flrak" a niekedy kvôli tomu aj nebola úroda, stromy však prežili a rastú a rodia ďalej. Všetky sú však na chránených miestach v zastavaných oblastiach, nie ako solitér na severákmi bičovaných poliach.:rolleyes:
V Trenčíne poznám jedného človeka ktorý sa snaží pestovať Kaki a Figi bez zateplenia a veru nie príliš úspešne, predsa len to je severnejšie...:o
Zaujíma ma skôr odkiaľ máte informácie že vami citované odrody sú najviac mrazuodolné?
Tiež neviem čo máte proti Diospyros Virginiana a najmä Nikitskej bordovej, je to chutné ovocie a dostatočne mrazuodolná?

wabi
02.02.10, 19:07
Kde kupit dulu?

Dulu kúpite v hocakej ovocnej škôlke. Množí sa ako pravokorenná veľmi jednoducho, najčastejšie, používa sa totiž ako podpník pod hrušky, cena takýchto sadeníc je zanedbateľná. Ak máte v okolí dulový strom stačí odtrhnúť 20 - 30 vetvičiek a držať ich vo vlhku v piesku v pivnici na jar potom vysadiť a polievať niektoré sa iste uchytia.

anilah
03.02.10, 09:01
Wabi,Ďakujem!

beba13
03.02.10, 17:11
..viete mi niekto poradiť kde sa dá u nás kúpiť Kalisia vonná?

paloo
04.02.10, 05:13
..viete mi niekto poradiť kde sa dá u nás kúpiť Kalisia vonná?
Nemáš tam preklep?

wabi
04.02.10, 16:24
Kalisia Vonná
Vďaka obsahu flavonoidov pôsobí protizápalovo a antioxidačne. Rovnako dobre pôsobí močopudne podporuje vylučovanie moča, antibakteriálne, spasmolytická látka, ktorú táto rastlina obsahuje uvoľňuje kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva, podporuje estrogénnu aktivitu.
Momentálne síce neviem kde je ale ak behom troch mesiacov ešte nezoženiete, pôjdem priateľovi do Čiech a ak sa pripomeniete, viem ju zohnať.

paloo
04.02.10, 18:53
http://www.novyvek.cz/?sekce=maminka&pg=clanek&id=645
objednať aj tu http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Callisia-fragrans---kalisie-vonava--zlaty-vlas

wabi
18.02.10, 09:13
Čo sa týka liečivosti, asi najzaujímavejším stromom či krom je Hloh. Vyskytuje sa vo všetkých atlasoch liečivých rastlín a je veľmi dobrý práve na "civilizačné choroby" spojené zo srdcom. Výhoda je, že sa ním nepredávkujete. Treba tiež povedať, že liečivé sú všetky časti rastliny. Najzaujímavejšie sú isto plody.
Plané u nás sa často vyskytujúce druhy na okrajoch lesov, na rumoviskách, zanedbaných plochách pri cestách a pod. nie sú zaujímavé z hľadiska chuti.
Existuje však niekoľko veľkoplodých variant, ktoré sa normálne v prírode nevyskytujú a sú náhodnými hybridmi, ktoré kedysi niekto podchytil a pretože hloh je veľmi dlhoveká rastlina, zopár prežilo. Ja som sa stretol s 3 variantmi veľkoplodých Hlohov.
Všetky sú veľmi zaujímavé nielen svojimi liečivými účinkami ale aj vinikajúcou chuťou plodov, ktoré by si zaslúžili širšie uplatnenie a pestovanie najmä v záhradkách. Veď sú chutnejšie a oveľa väčšie ako napríklad ríbezle či egreše a pritom nenáročné na starostlivoť.

paloo
18.02.10, 11:08
No k hlohu len toľko:)ja zjem hocijaký,no hlavne tento:Crataegus pinnatifida-Hloh perenoklaný
http://s3.postimage.org/oebAr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqoebAr)
http://s1.postimage.org/GkpKS.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=gxGkpKS)
O jeho liečivých účinkoch sú napísané básne,no pozor čo je zdravé veru nie je chutné:D
Ale vskutku zjesť sa dá:Dno mám obavu či v našich končinách bude dozrievať...

wabi
18.02.10, 20:41
V našich končinách bude dozrievať v tvojich neviem, pretože u nás dozrieva až v októbri a skutočne to nie je to najchutnejšie, je trochu kyslejší, ten čínsky hloh, možno preto ho "čínsky pouličný predavači hlohu" "glazurujú" karamelom.
Oveľa chutnejší je ten náš Slovenský veľkoplodý, žiaľ málo kto ho pozná. Tiež ten žltoplodý má veľké plody nepravidelnejšieho tvaru a je veľmi chutný.
Som presvedčený že liečivé sú všetky. Tie dva chutnejšie dozrievajú v teplejšom podnebí august - september, takže aj u teba hoci neskôr ale s istotou. Ten Čínsky má len o niečo väčšie plody ale je partenokarpický a rodí preto mimoriadne bohato. Ten čínsky nemnožím, ale tie dva ti môžem darovať, ak budeš chcieť.

paloo
20.02.10, 08:12
Pre tých čo ich to viac zaujíma,pár info z Číny:)
http://www.itmonline.org/arts/crataegus.htm

wabi
21.02.10, 10:02
Áno toto je tá stránka s tým pouličným predavačom hlohu v karamele namiesto hodogov.
Hloh rastie po celom svete a tvorí stovky druhov, ktoré sú však tak príbuzné, že sa navzájom bez problémov krížia. Aj na Slovensku rastie v lesoch, na medziach a kde tade vyše desať druhov hlohov. V Európe sa v minulosti hloh aj využíval v kuchyni. V Stredomorí má históriu pestovanie veľkoplodého žltého hlohu, nikdy sa však príliš nerozšíril, má však viaceré verianty.
Na východ od nás až po Kavkaz sa zasa pestujú veľkoplodé hlohy čiernej, červenej a tiež aj žltej farby plodov.
V Číne sa pestujú tie najväčšie hlohy ako je vidieť na fotkách.
Aj v Amerike zberali už indiánske kultúry tamojšie veľkoplodé formy niektorých druhov, ktoré sú celkom chutné.
Žiaľ zatiaľ sa mi podarilo zohnať len 5 typov veľkoplodých hlohov. Z toho 3 typy sú vhodné na pestovanie a sú chutné, liečivé a použiteľné aj v záhradách. Sú nielen zdrojom antioxidantov, vitamínov a bioaktívnych látok.
Sú to ľahko tvarovateľné dlhoveké kríky až stromy, podľa toho čo s nich chceme mať. Majú menšie ale dlaňovité listy pomerne husto vedla seba. Na jar sú obsypané strapcami bielych kvetov. V lete a na jeseň zasa krásnymi väčšinou červenými plodmi. Je ich mnoho, pretože sú úrodné. Na konároch sa vyskytujú tŕne. Sú však pomerne dlhé a nie sú zahnuté, takže s oberaním, či rezom problém nie je, zato keby sa chcel niekto predrať cez hustý živý plot nemá šancu!:)
Je škoda že tento úžasný liečivý a chutný ker nie je častejšie zastúpený v našich druhovo pomerne chudobných záhradkách hoci napríklad iné často aj drobnejšie a menej chutné a zdravé ovocie či dokonca len okrasné kríky sú často rozšírenejšie.

wabi
28.02.10, 01:49
Skutočným dôvodom na pestovanie ovocných drevín v záhradke by malo byť nielen dopestovanie zdravého ovocia s minimom chemických ošetrení, či dokonca bez nich, ale najmä dopestovanie ovocia ktoré nie je možné kúpiť v obchodoch alebo je v obchode neúmerne drahé. Kusovky typu "nashi", alebo "hurmi kaki" - zaradené do exotického ovocia v supermarketoch a predražované o viac ako desaťnásobok ich skutočnej ceny skutočne ani nedáva možnosť milovníkom tohoto ovocia aby si ho pravidelne či dokonca každodenne kupovali. Mnohí ho z tohoto dôvodu ani len neochutnajú, čo je prekvapivé, ale dá sa to pochopiť. Veď klobása je lacnejšia, má tradíciu a reklamu v akciách...

wabi
13.03.10, 07:40
Hustý živý plot, či už pichľavý z hlohu, alebo nepichľavý z amelanchieru, je zdrojom krásy aj úžitku. Môže predeľovať záhradu alebo odhrádzať od susedov, či dokonca zastaviť nejedného zlodeja lepšie ako pletivo, navyše môže byť zdrojom tieňa, účinný vetrolam a chráni pred zvedavými pohľadmi.

beba13
28.03.10, 13:38
..môžete mi niekto poradiť, kúpila som si ešte vlani aku ovocnú, ale má nejako pokrútené listy, pozerala som či nemá nejakého škodcu ale nevidieť nič, podmienky na pestovanie sú vraj ako pri oleandroch, tak neviem čo mohlo spôsobiť tie pokrútené listy:confused:

beba13
30.03.10, 06:46
..môžete mi niekto poradiť, kúpila som si ešte vlani aku ovocnú, ale má nejako pokrútené listy, pozerala som či nemá nejakého škodcu ale nevidieť nič, podmienky na pestovanie sú vraj ako pri oleandroch, tak neviem čo mohlo spôsobiť tie pokrútené listy:confused:
..to nikto nevie poradiť:confused::confused::confused:

wabi
04.04.10, 03:06
Prepáč, mám veľa práce s štepením ovocných stromčekov a výsadbou veľkého skleníka, tak sa sem dostávam menej často, než v zime.
Pozrej som si foto a som presvedčený, že tvoja Fejchoa - Aka nemá škodcov ale iba málo svetla, čo je v zime pochopiteľné, dni sú predsa len kratšie a ona je to subropicko-tropická záležitosť, ktorá znesie iba krátkodobo mrazy tak do 5 stupňov a nie je typicky opadavou drevinou. Ak však chceš aby ti kvitla a rodila, treba jej dopriať "zimu" aspoň pod 10 stupňov, alebo aj menej. Najmä pri kratších zimných dňoch to potrebuje. Dokáže sa však spamätať aj z toho čo si ukázala na fotkách pomerne ľahko. Nebo sa ju poriadne zostrihnúť. Znáša to dobre. Mala by si ju letniť na zahrade, alebo balkone vo väčšom kvetináči. Má rada vlhko a hnojenie a nezabudni ju pravidelne zaštipovať, aby sa ti pekne rozkonárovala podľa tvojich predstáv...

beba13
04.04.10, 19:25
..dakujem za radu vyskúšam, zostrihať a dopriať viacej svetla

wabi
13.04.10, 07:42
V zime potrebuje nielen svetlo ale hlavne aj chlad inak ti dlhodobo nebude prosperovať a ak aj porastie nebude kvitnúť.

nana307
16.04.10, 18:23
Ahoj, Vabi, prosím, poraď: kedy by mal začať pučať figovník v záhrade? Mám záhradu neďaleko Nitry. Prvý rok som ho vysadila do záhrady, popravde bol dosť veľký a už som mala problém so zimovaním a teraz sa mi zdá, že je asi po probléme. Totiž, zdá sa mi, že vymrzol...

ela77
19.04.10, 05:00
Ahoj, Vabi, prosím, poraď: kedy by mal začať pučať figovník v záhrade? Mám záhradu neďaleko Nitry. Prvý rok som ho vysadila do záhrady, popravde bol dosť veľký a už som mala problém so zimovaním a teraz sa mi zdá, že je asi po probléme. Totiž, zdá sa mi, že vymrzol...

Asi neporadím, lebo až túto jar som zasadila od susedky odkopaný fogovník, zatiaľ čuší, ale chodím pozerať k susedom do záhradky a ich už niekoľkoročný rodiaci (a výdatne) ešte čuší tiež, je akoby bez pukov a vyschnutý. Takže má určite ešte čas. U ďalšieho suseda tiež je ešte kľud. Je ešte chladno, figovník má čas. A čo som aj čítala ak vymrzli tak vyhnali nové výhonky. Súsedia to skosia akoby kosačkou a ešte začiatkom zimy majú v záhrade z toho aj tak veľký zelený ker.

beba13
19.04.10, 06:34
.ano figovník občas vymrzne, ale z koreňov vyženie znova nové výhonky, ale na tých nebude ešte úroda, ale až o rok

inapa1
20.04.10, 06:20
Dobry den, chcela by som sa opytat na actinidie: ked ich teraz na jar vysadim, do akej vysky v tomto roku dorastu? kedy mozem ocakavat prve plody? a este podobna otazka co sa tyka ribezli (teda cervenam sa, ale fakt som co sa tyka ribezli zaciatocnik): kedy je najlepsi cas na vysadbu a kedy mozem ocakavat prvu urodu?

beba13
20.04.10, 07:13
..prečo by si sa mala červenať, ved nikto múdry z neba nespadol, ak máš ríbezle s koreňovým balom, tak sa dajú vysadiť, voľnokorenenné asi až na jeseň, aby nezaschli, pretože už teraz kvitnú, a prvá úroda síce menšia býva už nasledujúci rok po vysadení, inak aj tento rok sadené majú pár plodov

Pepe.d
20.04.10, 20:31
Moje figovniky na zahrade este nerasia a puky ked je chladnejsie mavaju zaciatkom Maja.
Jeden z mojich figovnikov dava urodu na novych vyhonkoch, cize jeho vyhoda je ta, ze ked aj tensie konare omrznu tak na novych vyhonoch ma aj tak urodu ktora byva jedla od polovice Augusta az do prvych mrazov...
Druhy co mam mi zatial este nevymrzol... Foto v galerii na fikovniky.cz
K actinidiam: Ak budes mat iba samcov co bol aj moj pripad (lebo som naletel) tak urodu nebudes mat... Urcite kupuj iba od serioznych predajcov co ti daju zaruku ze ti predaju samca a aj samicu !

Pepe.d
20.04.10, 20:41
ospravedlnujem sa, ta adresa je fikovniky.com
A dlzka rastu moze byt u niektorych actinidii az niekolko metrov za rok...

paloo
21.04.10, 02:09
Tak veru aj ja už niekolko rokov tiež pestujem krásnu dekoráciu:mad:
Ale aby všetko nevypadalo tak čierne:Dtakto kvitnú odrodové kamčatky:)
http://s2.postimage.org/TDNr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=TsTDNr)

wabi
26.04.10, 05:47
Figovníky vo voľnej pôde pri zimách ako bola posledná vymrznú všetky až na tie čo sú prikryté alebo inak schované najlepšie medzi nezateplenými domami.:D
Po vymrznutí naozaj nerodia a ak aj majú neskôr plody, tak tieto nestihnú dozrieť, ale dôležité je, že takmer vždy z koreňov obrastú. Treba zvážiť pestovanie v nádobách najmä v chladnejších podmienkach. V zime sa potom poľahky uskladnia niekde v pivnici a pod.

Actinidie síce dokážu narásť na nových letorastoch - výhonoch podobne ako aj vinič niekedy aj niekoľko metrov, nie je to však pravidlom, najmä ak nie sú strihané. Mladé kríčky týchto popínaviek však rastú podstatne pomalšie a nie je predpoklad úrody skôr než za 3 roky. Tie dlhé výhony rastú najčastejšie až pri starších rastlinách po reze a zospodu ako je zvykom pri kríkoch. Treba dať pozor na vlhkosť pôdy aj vzduchu, pretože Actinidie sú vlhkomilné a korenia plytko nie ako vinič.

mimo278
02.05.10, 08:13
Ahoj wabi. Mal by som aujem vyskusat pestovnie asiminy. Aka odroda by prosimta mohla byt vhodna do okolia Trencina a kedy by bolo vhodne sadit asiminu do zahradky. Dakujem :)

wabi
23.05.10, 11:44
Ahoj wabi. Mal by som aujem vyskusat pestovnie asiminy. Aka odroda by prosimta mohla byt vhodna do okolia Trencina a kedy by bolo vhodne sadit asiminu do zahradky. Dakujem :)
Ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď. Bol som zas 3 týždne mimo.
Asimina je dostatočne odolná aj do oblasti Trenčín vlastne ktorákoľvek.
Ak predsa máš pochybnosť, tak typ "Luigi" je podľa mojich informácií najodolnejší. V cene už od 10€.


Pozn. moderátora : Samoreklama je na Porade nežiadúca !!!

Žiadam o dodržiavanie pravidiel

Je to slušnosť voči majiteľovi stránky, aj voči ostatným členom...

mimo278
24.05.10, 17:16
Ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď. Bol som zas 3 týždne mimo.
Asimina je dostatočne odolná aj do oblasti Trenčín vlastne ktorákoľvek.
Ak predsa máš pochybnosť, tak typ "Luigi" je podľa mojich informácií najodolnejší. V cene už od 10€.


Pozn. moderátora : Samoreklama je na Porade nežiadúca !!!

Žiadam o dodržiavanie pravidiel

Je to slušnosť voči majiteľovi stránky, aj voči ostatným členom...


Pozeral som po internete a nasiel som ze by mali byt vsetky odrody dostatocne odolne a ty si mi to potvrdil :) S toho mi vychadza ze by som skusil odrody Sunflower a Prima 1216. Pestujes ich aj ty? Kedy je vhodne vysadzat asiminu? (na jesen, na jar...) ? Dakujem

lavanda
25.05.10, 06:57
Tak veru aj ja už niekolko rokov tiež pestujem krásnu dekoráciu:mad:
Ale aby všetko nevypadalo tak čierne:Dtakto kvitnú odrodové kamčatky:)
http://s2.postimage.org/TDNr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=TsTDNr)

No neúrekom, to je ale nádhera:). Ja mám dva mladé kríky, sú na stanovišti tretiu jar, na slnku, v bežnej záhradnej pôde a namulčované štiepkami, ale nejako sa im nedarí, sú maximálne 60-70 cm vysoké, majú len pár konárikov a úrody z oboch je tak do dlane:rolleyes:. Čo s nimi? Potrebujú nejakú špeciálnu starostlivosť/pôdu/hnojivo/rez? Alebo potrebujú na udomácnenie viac času? Lebo ako dekoráciu si viem predstaviť aj niečo krajšie:confused:.

Silvernola
25.05.10, 07:11
No neúrekom, to je ale nádhera:). Ja mám dva mladé kríky, sú na stanovišti tretiu jar, na slnku, v bežnej záhradnej pôde a namulčované štiepkami, ale nejako sa im nedarí, sú maximálne 60-70 cm vysoké, majú len pár konárikov a úrody z oboch je tak do dlane:rolleyes:. Čo s nimi? Potrebujú nejakú špeciálnu starostlivosť/pôdu/hnojivo/rez? Alebo potrebujú na udomácnenie viac času? Lebo ako dekoráciu si viem predstaviť aj niečo krajšie:confused:.
Ja ho "pestujem" už cca 6 rokov. Úvodzovky preto, lebo som ho zastrčila na tienisté miesto s málo úrodnou pôdou. Až toho roku sa mi zdá, že sa vzchopil a vyrastajú bujnejšie konáriky z koreňov. Možno potrebuje zasadiť hlbšie. Ale na ochutnanie každoročne vzorku mám. Uvidím. Dala som mu podmienku: buď do budúceho leta ukáže niečo viac, alebo pôjde preč. Pri ringlote a orechu to zabralo:D

lavanda
25.05.10, 08:19
Jeden z tých mojich dvoch, ten väčší (70cm:D), už má aj zrelé plody a zdá sa mi, že začína vyháňať nové vetvičky, tak mu dám ešte rok, ale 6 rokov...hm...si trpezlivá:). mimotemy Ja som tak pred 4 rokmi na jar chodila so sekerou okolo hrušky, ktorá si len hovela a roky nerodila, hrozila som jej, že pôjde kadeľahšie, ak nezarodí a že na jej miesto príde hamamel, ktorý som už nemala kam dať. Hamamel dodnes nemám, hruška rodí ako bláznivá:D.

Silvernola
25.05.10, 10:04
Jeden z tých mojich dvoch, ten väčší (70cm:D), už má aj zrelé plody a zdá sa mi, že začína vyháňať nové vetvičky, tak mu dám ešte rok, ale 6 rokov...hm...si trpezlivá:). mimotemy Ja som tak pred 4 rokmi na jar chodila so sekerou okolo hrušky, ktorá si len hovela a roky nerodila, hrozila som jej, že pôjde kadeľahšie, ak nezarodí a že na jej miesto príde hamamel, ktorý som už nemala kam dať. Hamamel dodnes nemám, hruška rodí ako bláznivá:D.
To nebola trpezlivosť, ale zábudlivosť:D:D. Ja som naň zabudla!

paloo
25.05.10, 17:07
Pred rokmi nebol výber odrôd na Slovensku dostatočný-aj v tom môže byť problém.
Zemolez je nenáročná rastlina,potrebuje pre svoj rast tri veci:stabilnú zimu,slnečné stanovisko a dostatok vlahy v období rastu,kvitnutia a plodenia:)
Pozor musia byť pre dobré opelenie min.dve až štyri odrody ktoré kvitnú v rovnakom období.
A neposlednom je aj výber dobrej odrody:)
Ja osobne skúšam cez 40 odrôd.
http://s3.postimage.org/GYJaS.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqGYJaS)

lavanda
25.05.10, 18:18
Sú dva vedľa seba, kvitli v rovnakom čase, ale aké sú to odrody, netuším:o... Môžu byť kvôli opeleniu aj rovnaké? Čo znamená stabilná zima? Mám ich pri zadnom plote, náš pozemok je posledný a za nami je už len pole, takže väčšinou sú vystavené severozápadným vetrom a v zime sú zafúkané v snehu, čo naveje z polí. Svoje rastliny polievam len v čase núdze, lebo len čo polejem, už je tam krt alebo čo a podrýva korene, temer pol záhrady som už musela vymeniť, čo mi vyschli rastliny, lebo boli korene nadvihnuté a vo vzduchu, hoci v mokrej poliatej zemi. Ak tento rok zemolezy nepodrastú a zlikvidovala by som ich, aká odroda je najlepšia/najúrodnejšia? Alebo len prisadiť k nim nejaké nové a zľutovať sa nad nimi:)?

paloo
25.05.10, 18:29
Musia to byť rozdielne odrody.Stabilná zima je taká,že teploty nemajú veľké výkyvy do plusu lebo rastliny nakvitajú.
Rastliny v piatom roku by mala mať 150 cm,záleží to aj na odrode.

lavanda
25.05.10, 18:38
Aha. Takže predpokladám, že keďže som ich obe kupovala naraz a od jedného predajcu, asi budú rovnakej odrody. Vlastne, keď si tak spomínam, mám ich už asi 6-7 rokov, vtedy som ich kúpila ako takú raritku, lebo som o nich prvýkrát čítala v nejakom záhradkárskom časopise a o odrody som sa nezaujímala, ale pred troma rokmi som ich presadila na nové miesto, lebo na tom prvom mali málo slnka. Mohlo by to byť tým, že prežili šok z presádzania? Ale aj tak teda budem musieť k nim nejaké dokúpiť. Ktorú odrodu odporúčate?

paloo
26.05.10, 01:32
Zkús si zohnať Fialku,Morenu,Zolušku,Mailon.

lavanda
26.05.10, 04:46
Ďakujem.

wabi
31.05.10, 10:33
Stali sa dve veci, vlhké jaro a zarodili mi novšie veľkoplodé odrody a prišiel som tým kamčatským lomicerám na chuť. Plody sú fakt väčšie a sú celkom chutné. V našich končinách však býva v tomto období za normálnych okolností dosť sucho - napríklad minulý rok a kríčky potom horšie rastú a plodia mizerne bez zálievky, ale vo vlhkejších chladnejších oblastiach, alebo pri dostatočnej zálievke je to iste užitočné ovocie.

paloo
31.05.10, 17:32
Pri správnej kombinácií odrôd plodia aj takéto malé rastlinky.
http://s3.postimage.org/4iDvA.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq4iDvA)

deli.
01.06.10, 10:51
musím sa vám pochváliť: včera som ochutnala svoj uplne prvy plod kamcatky... Mam dve rastlinky Modreho triumfu od starkla, maju uz par rokov /asi3/ a moja doterajsia starostlivost spocivala len v tom, ze boli zasadene a to bolo vsetko
medzitym prezili aj nasho maleho psa a uplne dolamanie, ale opat sa vzchopili. Moje male rastlinky maju dnes cca 0,5m a tohto roku len jeden z nich aj zakvitol 6 kvetmi a jeden z nich sa udrzal a vyrastol z neho maly 1,5-2 cm plodik.
Po citani diskusii som myslela, ze budem sklamana chutou kamcatky, ale na druhej strane ste mi spravne poradili, aby som nechala plod uplne dozriet. Tak som cakala a cakala a vcera, ked som ho pozerala, odpadol, takze bol uz uplne dozrety. Dozrel tesne pred ceresnou /karesova).
chut kamcatky ma velmi prijemne prekvapila. Naozaj chutila ako cucoriedka, najviac sa podoba chuti cucoriedky, ale nie zahradnej, ale lesnej cucoriedky. Bola velmi dobra.
takze kamcatky si nechavam, zakratko im prihodim trochu konskeho hnoja, nech rastu a rastu. Asi dokupim este dalsiu rastlinu inej odrody.

wabi
02.06.10, 13:32
Kvôli opeleniu je to iste dobrý nápad aby boli dve rôzne odrody blízko seba...
Paloo ako špecialista, možno poradí ktorá je najvhodnejšia, aby boli plody bez trpkosti, veľké a súčasne neodpadávali samé od seba, ideálne aby dozrievali súčasne...
Či chcem toho priveľa?

deli.
02.06.10, 14:03
Kvôli opeleniu je to iste dobrý nápad aby boli dve rôzne odrody blízko seba...
Paloo ako špecialista, možno poradí ktorá je najvhodnejšia, aby boli plody bez trpkosti, veľké a súčasne neodpadávali samé od seba, ideálne aby dozrievali súčasne...
Či chcem toho priveľa?
to by ma velmi potesil. A moze aj jednu rastlinu priamo zaslat. (porada asi zakazuje predaj a reklamu, ale ja doverujem radsej jemu ako akemukolvek predajcovi...)

deli.
02.06.10, 14:58
Mám teraz dostatok morušových podpníkov a práve štepím moruše ktoré sa budú dať pestovať tak, že polovica stromu bude mať biele moruše a polovica čierne. Pre malé záhradky by to mohlo byť celkom spestrenie.

jo tak o toto mam zaujem... ked to bude aktualne este, pokojne sa ozvite, kupim... aj na jar bud. roka..

mimo278
03.06.10, 15:38
Ja pestujem zemolez uz asi 6 rokov. Musim sa priznat, ze zo zaciatku mi nechutil a bol som tak trocha sklamany. No vazne je dolezite jest ho ked je skutocne zrely, nie len ked je namodraly. No i tak chut je specificka a nemusi chutit kazdemu. Teraz ho mam celkom rad. Nieje ho este na lekvar, ale namnozil som si ho a konecne mi rastie uz 10 novych peknch kuskov. :) Je mnozeny z odrezkov a na niektorych uz jednorocnych rastlinkach som mal zopar plodov. Inak ozem odporucit kolac zo zemolezu. Robime ho na sposob bublaniny a je vyborny :D

wabi
05.06.10, 05:46
to by ma velmi potesil. A moze aj jednu rastlinu priamo zaslat. (porada asi zakazuje predaj a reklamu, ale ja doverujem radsej jemu ako akemukolvek predajcovi...)

Ďakujem za dôveru.
S tou reklamou je to naozaj problém.
Keď som sem dal odkaz na svoju stránku ale to iba z dôvodu že som bol záujemcom k tomu vyzvaný a chcel vedieť čo sa tam dočíta, tak to vymazali s tým, že je to reklama.
Je to smiešne, veď odkazov na rôzne stránky je to plno. To že je to práve moja stránka a odkazujem na ňu ja je už ale nevhodné vraj.
Veď kaby mi šlo iba o reklamu mohol som povedať komukoľvek, koho poznám a je tu na porade aby tam pichol odkaz na moju stránku. Samozrejme sa k takému niečomu neznížim a nepovažujem za dôležité aby tu ten odkaz bol. Veď napokon ani tá moja stránka nie je práve ideálna a nie som s ňou spokojný. Nemám na ňu popri aktivitách v sade a skleníku čas.
Takže nie je problém len teda kontakt si musíš vygúgliť alebo pozrieť poriadne môj profil pod "wabi" a nájdeš aj meno aj telefon. Radšej tak, ak chceš niečo konkrétne pre seba nechcem tu nikoho zbytočne dráždiť, ale ak ťa zaujíma niečo čo by mohlo zaujímať aj ostatných tak rád odpoviem aj v tejto rubrike.

slnečná kvetina
16.08.10, 07:39
Wabi budeš so svojou ponukou na Agrokomplexe? Ak ano, kde ťa nájdem? Budeš tam mať i nejaké asiminy?

wabi
28.08.10, 06:54
Trochu nesko no predsa - bol som aj na Agrokomplexe, hoci len prvý deň a potom už len dcéra, pretože ja som bol na Flóre Olomouc, tak neviem či sme sa stretli, napíš...:)

beba13
30.08.10, 12:14
pomaly začínajú dozrievať plody schizandry čínskej

wabi
31.08.10, 19:20
Pomerne veľa ľudí ju už pestuje ale nevedia, alebo boja sa ju užívať a tak zostava väčšinou iba pri okrasnej funkcii, ktorá tiež nie je zanedbateľná.
Ako budeš využívať plody ty? Máš s tým už skúsenosti a čo doporučuješ...?

beba13
01.09.10, 14:36
..tak neviem čo s nimi zatiaľ ich nie je tak veľa,a tento rok sú prvýkrát, už som ich skúšala jesť ale je to niečo odporné má trpku korenistú chuť, neviem možno ešte nie je celkom zrelá skúsim neskôr

wabi
03.09.10, 06:04
Fakt je, že ľudia to často schizandru chápu ako ovocie a ono je to skôr "droga". Ak chcete mať chutné ovocie tak veľmi podobná popínavka je Aktinidía Arguta alebo Kolomikta a pritom získate veľké množstvo veľmi chutného ovocia aj na priamy konzum aj na spracovanie.
Schizandra má viacero účinkov a používa sa nie ako ovocie ale najmä plody, či semená alebo aj iné časti rastliny ako tonikum - napríklad namiesto redbullu, či namiesto Viagry, ale na každého to môže fungovať trochu inak.:D
Krídla vám síce nedá ale môže zabrániť možno mikroslpánku za volantom, alebo na svadbe budete vlátať aj tancovať hoci aj tri dni a tri noci. Je fakt účinnejšia ako káva.

beba13
05.09.10, 13:57
..no a pomaly začínajú dozrievať cranbery a žlté maliny

wabi
12.09.10, 16:52
Tiež som si myslel že mám žlté maliny. Kúpil som ich v Kohaplate a sú červené všetky odrody sú rovnaké. Niekto v Poľsku od kiaľ to berú predal čo mal a nahádzal na to menovky len tak od buka do buka, veď si to nikto nevšimne hlavne že sú maliny a rodia, ale ak má byť niektorá odroda žltá a je červená tak to už asi pochopí každý, že kúpil iba oklamanú Poľskú produkciu. Čo s tým? Načo potom propagujú široký sortiment, keď aj tak žiadna istota a iba mačka vo vreci...:(

beba13
13.09.10, 08:02
já ich mám tiež s kohaplantu, sadila som ich vlani na jar a už na jeseň mali prvú úrodu, teraz je to už druhá a sú velmi úrodné som spokojná,a ešte sa mi nestalo že by mi s kohaplantu niečo neprišlo to čo som objednala,ale je možné že prišlo k zámene ved to sa stáva aj u našich domácich pestovatelov

wabi
14.09.10, 04:09
Nuž veď ja tú zámenu nejak prežijem a len rád počujem že u niekoho sa zámena nekonala a teda sa niekedy aj trafia a nálepka sedí...:D

durisovad
14.09.10, 04:21
Odnoze malin je najlepsie vziat si od niekoho, kto ich ma v zahrade. Vtedy clovek vie, co sadi. Maliny sa bohato rozrastaju a zahradkar je rad, ze tie, ktore mu zavadzaju, nemusi vyhodit do smeti ale ich niekto zuzitkuje.

beba13
15.09.10, 08:58
..máš úplnú pravdu, nikdy nič nevyhadzujem, rozdám alebo nasadím na iné miesto, a tieto žlté maliny sa rozrastajú dosť

wabi
15.09.10, 14:35
Ak máš záujem môžeme zameniť tvoje žlté maliny za niečo. Mám všeličo namnožené ak nie si ďaleko od Nitry vieme sa dohodnúť...

aviator
16.09.10, 18:43
Kto chce vidieť, akej farby sú plody malín, môže ich kúpiť teraz, v záhradníctvach teraz predávajú aj také, čo už majú plody.

wabi
12.10.10, 06:03
Zohnal som už aj tie žlté maliny, ale najmä ma prekvapili jedny "černice" ktoré majú žlté plody a sú vinikajúce. Rastom rastliny sú ako černice, ale plodom sú ako žlté maliny, plody sú veľké a chutné. Asi nejaký kríženec maliny černicou...:)

slnečná kvetina
25.10.10, 11:32
Tak žlté černice by ma veľmi zaujímali, nevieš prosím ťa dať tip, kde by sa dali zohnať?

wabi
01.11.10, 21:23
Viem ich zjara namnožiť tie žltoplodé...
Mám aj pertželolisté zaujímavé černice, majú zaujímavé strapaté listy sú bez tŕňov a rodia pekné čierne plody.

wabi
09.11.10, 01:37
Niektoré černice, je lepšie najmä v nechránených polohách prikriť na zimu, alebo zabaliť najmä beztrné odrody a novinky, u ktorých nevieme ešte čo môžeme očakávať... Minulý rok viacerím zmrzli, hoci niekedy znova z koreňa vyrašia predsa len potom v tom roku úrodu nedajú a to je škoda...

BXLmiami
28.11.10, 06:59
Môžem na jar zasadiť Asiminu kupenu v r.2008 už do záhrady na plné slnko?Ako je to so spodnou vodou,ktorú mám v záhrade zrejme vysoko,znesie ju Asimina?

paloo
28.11.10, 15:42
Prečo chceš vysádzať asimínu až po dvoch rokoch od nákupu?To bola taká mrňavá?

BXLmiami
28.11.10, 15:56
Niekde som čítala,že prvé roky má byť zatienená a v zime chránená.Ze nemám dávať Asiminu hned na plné slnko.No a toho roku bola celá záhrada pod vodou veľmi dlho,takže radšej som ju presadila do väčšieho a nevysádzala.Ide mi o to plné slnko,to neviem či znesie.

paloo
28.11.10, 16:16
Keď bude vysadená bez listov tak by to v našich podmienkach nemal byť problém.Keď zatieniš nič nepokazíš:)Spodná voda môže byť problém,ja mám skúsenosti,že to je skôr na škodu.
Keď budeš mať šťastie za 5 rokov sa dočkáš:)http://s1.postimage.org/2a16nuq84/P1010718.jpg (http://postimage.org/image/2a16nuq84/)

wabi
29.11.10, 20:38
Všetkého moc škodí. Asimina samozrejme nie je močiarna rastlina, ale má rada vyššie spodnú vodu. V Amerike v prírode rastie často pri riekach. S tým zatienením je to iste dobrý nápad...

Waldes007
04.12.10, 12:44
Všetkého moc škodí. Asimina samozrejme nie je močiarna rastlina, ale má rada vyššie spodnú vodu. V Amerike v prírode rastie často pri riekach. S tým zatienením je to iste dobrý nápad...

U mňa spodná voda kolíše od 6 metrov až po asi jeden meter pod povrchom, teda by sa jej malo dariť, ale chcem sa ešte spýtať či máš skúsenosti s Kustovnícou čínskou (Goji) a gaštanmi a či ich máš.

wabi
08.12.10, 22:30
Samozrejme mám aj niekoľko klonov kustovnice, ktorá je ako burina ľahko sa množí aj vegetatívne. Mám s ňou však zatiaľ negatívne skúsenosti, klony, ktoré sa u nás predávajú sú niekedy úplne neplodné a nemajú proste v našich podmienkach vôbec žiadnu úrodu alebo dosť často sa predávajú rastliny semenáče, ktoré majú mimoriadne veľkú variabilitu vlastností od tvaru listov až po veľkosť plodov a tiež som osobne zatiaľ nenatrafil na kvalitný klon. Mám však telefón na jedného pána z Komárna, ktorý tvrdí že má veľkú úrodu na svojom semenáči, tak chcem navštíviť keď tam najbližšie pôjdem a bude to vhodné, myslím aj tu na porade to niekto tvrdil, ale potom som sa k nemu nedopátral. Nie je Kustovnica ako kustovnica. U nás rastie tiež naplano a obe sa vzájomne aj krížia takže s tými semenáčmi to nie je jednoduché, chce to ešte pár rokov pokusov, žiaľ medzitým bude príliš veľa ľudí sklamaných ktorý si často draho nakúpili nekvalitnú sadbu a po pár rokoch keď im to nezarodí, budú to klčovať. Ja som preto dosť skeptický ale nehádžem flintu do žita úplne.:)
Jedlé gaštany sa dajú pestovať aj ako semenáče, stretol som človeka, ktorý sa ich snaží ďalej sledovať, šlachtiť, krížiť. Tie v obchode sú totiž najčastejšie iný druh Gaštan Čínsky, to sú tie extra veľké.
Gaštany sú pomerne teplomilné a majú radi kyslú pôdu, inak rastú veľmi pomaly... Jdnoduchšie mi príde obrať si ich raz za rok v lese a spojiť to s príjemnou prechádzkou a zberom húb, než sa ich snažiť pestovať v záhrade. Sú tu aj iné zaujímavé ovocné druhy, ktoré v lese nenazbieram. Iba ak má niekto naozaj veľkú záhradu, priaznivú klímu, vhodnú pôdu a je mladý aby sa úrody dožil!:D

slnečná kvetina
09.12.10, 07:28
Ja mám s gaštanmi zo semenáčov vcelku dobré skúsenosti. Zasadila som priamo nazbierané v gaštanici pri Jelenci - z 5 kusov (tie najväčšie aké som našla) rastú 4, majú teraz 6 rokov, výšku 2 - 3 metre a už všetky mali plody. Vôbec sa mi nepotvrdilo, že semenáče začínajú rodiť veľmi neskoro. Pestované sú vo výške 250 m.n.m. - spodná voda je pomerne vysoko, kolíše medzi 2 - 4 metre.