gjana
02.06.05,10:09
Ahoj Poradáci, mala by som na Vás jednu prosbu. S kolegyňou si chceme podať žiadosť o zvýšenie platu, ale obidve sme dosť skromné a nevieme si dať rady, čo tam napísať, ako sa vychváliť, len aby sme to zvýšenie dosiahli. Poraďte nám, prosím. Ďakujeme.
Anonymka
02.06.05,08:27
Ahoj. Aj ja rozmýšlam nad tým, že požiadam o zvýšenie. Ale som taká nesmelá, keď ide o takéto veci. Postupne mi zvyšovali, ani som pýtať nemusela, ale zdá sa mi, že za to, čo všetko robím vo firme, by som si zaslúžila oveľa lepšie ohodnotenie. V každom prípade by som argumentovala tým, že čo všetko robím, čo vopred ani nebolo dohodnuté, že si vždy načas plním povinnosti, občas robím aj nad rámec, študujem zákony, vždy im výdem v ústrety, všetko hneď vybavím, keď treba, aj zastúpim niekoho vo firme, mám veľkú zodpovednosť, napr. aj teraz ma poverili dohĺadom nad ochranou osobných údajov. Takže opíšte tam všetko, čo robíte, že od Vás žiadajú stále viac a viac, a máte pocit, že nie sú s Vami spokojný, lebo to nijako nedávajú najavo (myslím finančne), zbytočné je tam uvádzať, že v iných firmách za tieto peniaze ... To ich iba znervózni.

Tak asi toto. Aj ja by som rada požiadala ale som bojko ;) Tak do toho, smelo...
heket
02.06.05,08:39
Tu nejde ani tak o nesmelosť .Doporučujem žiadosť napísať smelo, vymenovať čo všetko robíte- v skratke.Nič dlhé .Určiť sumu a podpísať.A potom čakať akého rozumného šéfa máte.Ja keď som bola zamestnaná tak im nič nehovorilo valorizácia a keď Ti náhodou po troch rokoch trochu pridali tak si mala byť šťastná, ale že to nezodpovedá ani trojročnej valorizácii a ty v skutočnosti robíš teraz za menšiu mzdu ako vtedy nevedia pochopiť.Ale na mzdu máš právo, aj adekvátnu, tak smelo.A okrem toho by ste mali mať zaradenie podľa zák.práce a vždy ,keď je zmena min.mzdy mal by ísť plat hore.Ale to zatiaľ má málo firiem.
Chobot
02.06.05,08:39
Baby, najprv Vás zvozím: na porade treba najprv hladat medzi starsími príspevkami a témami a potom zakladat novú. Táto téma uz tu raz bola (a mozno aj viackrát).

A teraz k tomu zvýseniu: argumentovat tým, ze inde zarábajú viac naozaj nemá zelaný efekt. Skôr sa treba trochu pochválit, ze ako sa snazíte pe firmu pracovat co najlepsie, prípadne pridat nejaké drobné úspechy (napr. dohodnutie nejakých výhodných podmienok, získanie zákazníka, vybavenie niecoho nad rámec povinností,...). A urcite sa nevyhrázat tým, ze ak nezvýsia, tak odídete. Treba si dat stretnutie so séfom a povedat mu to. Zacat tými kladnými vlastnostami a potom pozidat, ze ak by sa dalo a firma na to má, tak ci by nemohl zvázit úpravu platu. Nepýtat imperatívne (ze musí zvýsit, lebo...) ale skôr ako ziadost. Ak ste nesmelé typy, skúste to pýtat, ako keby ste chceli mimoriadne volno.

Ak sa nebude chciet stretnút alebo sa tomu bude vyhýbat, treba to dat písomne. Taký malý vzor je tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8892&highlight=zv%FD%B9enie

Ak na ústnu alebo písomnú ziadost nezareaguje, tak zostáva sa len rozhondút, ci za tých podmienok zostanete alebo si nájdete iné miesto. A ak dáte výpove
d, tak potom sa nemôzu cudovat, lebo uz tá ziadost bola varovaním pre zamestnávatela, ze zamestnanec nie je spokojný.
Anonymka
02.06.05,08:53
Dík chobot.
Nataša
02.06.05,09:00
Ja mám tiež takú dilemu. V práci robím podklady pre účtovníctvo, mzdy a veci s tým spojené /komplet personálnu agendu/ pre 40 zamestnancov, plán do výroby, teraz mi dajú na krk zodpovednosť za osobné údaje, a chcú mi naň hodiť aj registratúrny plán. Kolegyňa /šéfova sestra/ vystavuje len odberateľské fakúry t.j. cca 2-3 denne a má vyšší plat ako ja, lebo tu pracuje o 3 roky dlhšie, ale že množstvo našej práce sa nedá ani zďaleka porovnať... Keď chýba ona, ja musím robiť faktúry na ňu, keď chýbam ja, všetko ma počká. Keby som chýbala v čase výplat, tak ma znesú zo sveta, a musím sa doplaziť, lebo ona nie je schopná ma zastúpiť. Veď načo sa učiť nové? Dokonca mám nižší plat ako náš šofér /nič proti nikomu, ale on má 3 roky učňovky a ja mám vysokú školu/. Celý problém je v tom, že šéf je švagor môjho muža. Keby som požiadala o zvýšenie, asi sa celá rodina postaví na hlavu, že čo si to dovoľujem /okrem muža/. Ak by mi aj plat zvýšil, zvýši ho aj sestre, takže opäť moja práca bude nedocenená. Ako jediné východisko vidím nájsť si inú prácu, lebo moja skúsenosť je: najhoršie je robiť pre rodinu!!!
Bionda
02.06.05,09:14
Nataša ako si povedala!! To je veľká pravda. Ale určite by si sa mala ozvať a povedať čo máš na duši , event. byť líška a skúsiť navrhnúť deľbu práce ! a tak aby to bolo dať jej to čo myslíš , že nebude určite robiť a keď to povie, oponovať, či s menším platom to ty máš robiť :D Prajem veľa šťastia , tá líška by bola vhodná :D
Anonymka
02.06.05,09:15
No to ti nezávidím, pracovať pre švagra. Od neho veľa nemôžeš očakávať. Ale aj tak je to dosť blbé, že máš najnižšiu mzdu a najviac práce. U mňa je ten prípad horší len v tom, že základnú hrubú mzdu mám rovnakú, ako kolega v sklade, ktorý má tiež veľa vecí na starosti a náš majster, ale predsa ju máme vyššiu než ostatný zamestnanci vo firme. Lenže aj tak si myslím, že je to málo, aj šéfovia to vedia, ale stále hovorí, že on vie, že sa v našej firme nadajú zarobiť veľké peniaze, ale že keby mne zvýšil, tak by musel aj ostatným. No ale nech ma neporovnáva preboha s pracovníkmi, ktorý robia fyzickú prácu a jeden môže zastúpiť druhého. Ja robím sa celé účtovníctvo, mzdy, personalistiku, administratívu - korešpondenciu, a občas aj projekcie. Takže si myslím, že aj ja buď sa úprimne porozprávam so šéfom, alebo si nájdem inú prácu. Naposledy mi zvýšili vo februári, takže sa sťažovať fakt nemôžem, ale ešte stále mám pod 10.
martina fafrakova
02.06.05,09:29
Tak ako anonymka robím všetko, v októbri 2004 som žiadala o zvýšenie platu,
bolo mi vyhovené o 2000 Sk a v januári 2005 mi dal konateľ písomne, že mi ho znižuje o 4000 Sk (nedostatok financii). Neviem čo som získala. Som na tom horšie ako pred tým. Nemám ani nástupný plat (na hranici minimálnej mzdy) a pár rôčkov do dôchodku.
Martina80
02.06.05,09:35
pod 10 v hrubom????pardon za indiskretnost.Je to velmi tazke. sucitim s Vami som v podobnej situacii
Anonymka
02.06.05,09:41
Opravým sa: pod 10 v čistom. V hrubom 12. Ale všetky moje známe v okolí majú aspoň 10 v čistom. Tak neviem, neviem...
Martina80
02.06.05,09:43
Buď spokojná som na tom horsie
aladin
02.06.05,09:44
Tak ako anonymka robím všetko, v októbri 2004 som žiadala o zvýšenie platu,
bolo mi vyhovené o 2000 Sk a v januári 2005 mi dal konateľ písomne, že mi ho znižuje o 4000 Sk (nedostatok financii). Neviem čo som získala. Som na tom horšie ako pred tým. Nemám ani nástupný plat (na hranici minimálnej mzdy) a pár rôčkov do dôchodku.ak ta nepreradil na inu pracu.... nemože ti po zvysení , znížiť plat....
aladin
02.06.05,09:46
a pri zvyseni nikdy neargumentovat tým že iný maju viac.... treba vymenovať svoje klady....
ucetni_fantozzi
02.06.05,10:04
No teda damy! To je teda priam zneuzivanie!!! Je sice pravda, ze cca takuto sumu som na vyplatnej paske videl aj ja, ale to je uz niekolko rokov dozadu. Tiez som niekolkokrat ziadal sefku o zvysenie, zial som neuspel. Tak som sa jedneho dna nastval a vsetky nahromadene emocie hodil na papier, kde som do hlavicky dal slovko VYPOVED. Este ten den sa mi plat tusim az zdvojnasobil, ale to uz bolo aj tak neskoro...
bepo
02.06.05,10:16
Treba brať do úvahy ako sa darí firme.Dosť veľa má skôr klesajúce tržby a vtedy pridávať na plate sa moc nedá aj keď inflácia stúpa.Skúste sa poobzerať aj po inej robote.
Martina80
02.06.05,10:17
u nás prácu nezozenies, takze musis drzat hu.. a krok a byt rad, ze si kde si
bepo
02.06.05,10:23
Tak to sa potom musíš uspokojiť s tým čo ti dá druhý.
Anonymka
02.06.05,10:37
No veď to je na tom najhoršie, že sa firme nedarí tak, ako kedysi. Ale hrozne rada robím v tejto firme, v tomto kolektíve. Už konečne viem svoju prácu vykonávať normálne, už mám odvahu. Len na zvýšenie platu nemám odvahu. Kolega vždy musel požiadať o zvýšenie, a keď mi šéf povedal, aby som mu napísala dodatok, opýtal sa aj mňa, že koľko mám ja, a tak mi zvýšil - takže sme na tom rovnako. Ale som mladá, a za tieto peniažky si nič nezariadím - mám na mysli svoju budúcnosť. Samozrejme tým by som neargumentovala. Jednoduchu viem, že moja práca nie je ohodnotená tak, ako by mala.
martina fafrakova
02.06.05,10:39
ak ta nepreradil na inu pracu.... nemože ti po zvysení , znížiť plat....Ešte mi pridal upratovanie kancelárie a povedal ak sa vám nepáči
môžte dať výpoveď mám za vás náhradu. Vie veľmi dobre, že v
našom regióne na východe si každý rozmyslí či dá výpoveď alebo nie.
bepo
02.06.05,10:41
Už to tak v živote chodí-za tú istú robotu vo firme ktorá je bohatá môžeš dostať x-krát toľko ako vo firme kde sa nedarí.Ale firma v problémoch ti toľko nedá určite.Tak sa podľa toho zariaď.Väčšinou je lepšie v dobrom kolektíve za menej peňazí.
gjana
02.06.05,10:59
Ale ste sa rozpísali, vidím, že nielen ja mám tento problém. Tiež robím všetko od miezd po daňové priznanie DPH a ani zďaleka to nemám zaplatené. Ale šéf je super človek aj kolegyňa s ktorou pracujem, takže okrem toho platu sa nemám na čo sťažovať.
Anonymka
02.06.05,11:23
Termín na spracovanie výplat sa blíži, takže uvidím, či budem mať odvahu, opýtať sa ... ;)
ucetni_fantozzi
03.06.05,09:26
Anonymka, vsak ked robis mzdy, suchni si tam do polozky "odmeny" ale 10 litrikov a daj podpisat sefkovi... ;-)))
Bionda
03.06.05,09:37
No anonymka, v Nitre by som ti mala povedať, že máš byť spokojná, ale určite nebuď !! Dá sa, keď si dobrá, dá!! aj ja som v NR aviem o čom vravím,:D Zorganizuj stretko v NR a uvidíš, že hodíme reč:D
Bionda
03.06.05,09:38
Bepo s tebou nesúhlasím úplne, za málo peňazí byť spokojný s dobrým kolektívom: neblázni, z toho si neužiješ:D!!
Dada
03.06.05,10:24
Aj ja sa s Vami podelím s mojími skúsenosťami. Asi 2 mesiace po skončení strednej školy som nastúpila do práce, v ktorej som doteraz. Samozrejme mám školu na účtovníctvo. Po roku od nástupu do práce som začala chodiť na VŠ ekonomickú. 5 rokov chodiť do práce a popritom študovať, tak to dalo riadne zabrať. Ale úspešne som skončila a som tomu rada, že je to za mnou. Hneď ako som mala v ruke diplom som požiadala o zvýšenie platu. Áno, bolo mi vyhovené, až o 1.000,- Sk hrubého. Dobré, nie? Myslela som, že neverím vlastným očiam, ale mávla som rukou, že keď neprší , aspoň kvapká. Od skončenia VŠ sú to 4 roky a 1.8. bude 10 rokov, čo tu pracujem. A to robím ozaj všetku účtovnícku prácu a nielen to. Dokonca od 1.1. sme kúpili stolársku firmu, takže robotky je raz toľko a plat stále o ničom. Keď si aj popýtam, tak na mňa pozerajú ako keby som neviem čo chcela a pritom chcem mať len zaplatenú svoju robotku. Ale to predsa chceme všetci, no nie?
miriza
03.06.05,10:38
Teda keď Vás tu tak čítam, tak ja som na tom veľmi dobre. Bolo mi veľmi čudné, že si v terajšej dobe niekto požiada o zvýšenie platu, keď všetci môžme byť radi, že nejakú prácu máme a ešte keď pracujeme v skúkromných firmách môžme tak akurát držať ústa a krok. Ja som nikdy o zvýšenie platu nežiadala, vždy mi ho zvýšili sami. Som z regiónu kde práce nieje nazvyš a konešne robím to čo som chcela robiť a čo ma baví. Zatiaľ sa nesťažujem, možno kríza príde neskôr pracujem ako účtovníčka len 2,5 roka tak uvidíme.

Prajem všetkým pekný deň.
Anonymka
03.06.05,11:19
Anonymka, vsak ked robis mzdy, suchni si tam do polozky "odmeny" ale 10 litrikov a daj podpisat sefkovi... ;-)))
Nazdááár. Dávno som o Tebe nepočula. No díky moc, za tie tvoje nápady. Vieš to by som aj mohla, akože sa seknúť, ale kto by si to napokon odskákal? No predsa ja nešťastnica. To sa neoplatí. Nebudeš veriť, ale ja som veľmi svedomitá. Keď niečo pokazím, hneď sa priznám. (aspoň zo začiatku to tak bolo, teraz už viem, čo mám hovoriť šéfkovi a čo nie) :D Každopádne by som mu mala povedať, aby mi tam hodil aspoň 2 litre (v hrubom), aby som sa nemusela sťažovať. :D Len keby som aj o to mohla požiadať anonymne :)
JanaF
03.06.05,11:51
Ja mám tiež takú dilemu. V práci robím podklady pre účtovníctvo, mzdy a veci s tým spojené /komplet personálnu agendu/ pre 40 zamestnancov, plán do výroby, teraz mi dajú na krk zodpovednosť za osobné údaje, a chcú mi naň hodiť aj registratúrny plán. Kolegyňa /šéfova sestra/ vystavuje len odberateľské fakúry t.j. cca 2-3 denne a má vyšší plat ako ja, lebo tu pracuje o 3 roky dlhšie, ale že množstvo našej práce sa nedá ani zďaleka porovnať... Keď chýba ona, ja musím robiť faktúry na ňu, keď chýbam ja, všetko ma počká. Keby som chýbala v čase výplat, tak ma znesú zo sveta, a musím sa doplaziť, lebo ona nie je schopná ma zastúpiť. Veď načo sa učiť nové? Dokonca mám nižší plat ako náš šofér /nič proti nikomu, ale on má 3 roky učňovky a ja mám vysokú školu/. Celý problém je v tom, že šéf je švagor môjho muža. Keby som požiadala o zvýšenie, asi sa celá rodina postaví na hlavu, že čo si to dovoľujem /okrem muža/. Ak by mi aj plat zvýšil, zvýši ho aj sestre, takže opäť moja práca bude nedocenená. Ako jediné východisko vidím nájsť si inú prácu, lebo moja skúsenosť je: najhoršie je robiť pre rodinu!!!
To Nataša: S tym s tebou suhlasim. Ja som to tiez zazila a nikdy VIAC!!!!
JanaF
03.06.05,11:58
No to ti nezávidím, pracovať pre švagra. Od neho veľa nemôžeš očakávať. Ale aj tak je to dosť blbé, že máš najnižšiu mzdu a najviac práce. U mňa je ten prípad horší len v tom, že základnú hrubú mzdu mám rovnakú, ako kolega v sklade, ktorý má tiež veľa vecí na starosti a náš majster, ale predsa ju máme vyššiu než ostatný zamestnanci vo firme. Lenže aj tak si myslím, že je to málo, aj šéfovia to vedia, ale stále hovorí, že on vie, že sa v našej firme nadajú zarobiť veľké peniaze, ale že keby mne zvýšil, tak by musel aj ostatným. No ale nech ma neporovnáva preboha s pracovníkmi, ktorý robia fyzickú prácu a jeden môže zastúpiť druhého. Ja robím sa celé účtovníctvo, mzdy, personalistiku, administratívu - korešpondenciu, a občas aj projekcie. Takže si myslím, že aj ja buď sa úprimne porozprávam so šéfom, alebo si nájdem inú prácu. Naposledy mi zvýšili vo februári, takže sa sťažovať fakt nemôžem, ale ešte stále mám pod 10.Mala si ho odbit tym, ze ako by sa dozvedeli zamestnanci o tvojom zvyseni platu, ak im to nepovie a ty tiez nie, tak v tom nevidis problem.
Dufam, ze prides na stretko do NR, dodame ti poriadnu davku odvahy:)
Ja som pracovala vo firme, kde som mala najnizsi plat a moji kolegovia, ktori fyzicky pracovali mali vysoke platy na vtedajsiu dobu a stale plakali. Ked som si raz vypocula od sefa, ze ja patrim do nevyrobnej sfery, stacilo to na to, aby som dala vypoved.
Potom sa uz dal aj plat zvysit....:)
JanaF
03.06.05,12:04
u nás prácu nezozenies, takze musis drzat hu.. a krok a byt rad, ze si kde si
Mozem povedat, ze sa mylis, dobra praca sa da u nas este ziskat, sice tazko, ale da. Ale, ak budeme vsetci ticho, tak to si s nami zacnu robit co chcu.....
Anonymka
03.06.05,12:18
Ked som si raz vypocula od sefa, ze ja patrim do nevyrobnej sfery, ...:)
Môžem ti povedať, že aj ja som to už raz počula. Vtedy mi zvýšil o 500 (v hrubom) a hovorila som mu, že no o 1000 by bolo lepšie a povedal mi na to, že pomali, postupne sa dopracujeme aj k tomu. Že naraz nemôže o takú vysokú sumu. A ja nato: že to čo ja robím, iný vo firme neovláda. Ja nemám za seba náhradu, ostatný majú. Keď tu jeden neni, druhý ho zastúpi. Ale čo je so mnou. Na to mi proste odpovedal, že no máš pravdu, ale Ty neprispievaš k tomu, aby fy mala viac zákaziek a väčšiu tržbu, ale ak niečo zoženieš, môžeme sa dohodnúť na provízii... Potom som to celé nechala plávať...
JanaF
03.06.05,13:36
Tymto sa obranuju vsade a je to od nich nemile, ale mala si mu povedat, dobre, ked chce, nech ti da viac volna a nech ti da menej prace a cast tvojej prace nech da niektoremu kolegovi, aby si mala cas na ziskanie jeho zakazok. Predpokladam, ze takisto zastupujes aj sekretarku, lebo firma si ju nemoze dovolit, ale aj sekretarka zaznamenava udaje, ked treba nieco opravit a nahlasi to zamestnancom...:) ak by si ju firme nenahradila, kto by zaznamenaval vsetky zakazky....:) :) :) Jedno je vsak iste, kazdy sef bol raz v roli zamestnanca, ale na to uz velmi vela z nich zabudlo...:) Na dobre sa rychlo zvyka:) :)
Anonymka
07.06.05,13:10
Veru hej. To si dobre napísala. Presne to som mu mala povedať. Keby on iba trochu tušil, z čoho sa skladá práca účtovníka, tak by nehovoril takéto somariny. Ale sám môže vidieť, že mi to ide fakt dobre, lebo predtým, než som sem prišla, veľa vecí robil on, a dosť sa vyznal vo veciach (v daňovom priznaní...) od tej doby, čo som sa ja všetko naučila, vôbec nemá potuchy, čo všetko sa po celý ten čas zmenilo. Ani ho to nezaujíma. Občas sa stane, že ma pochváli, ale čo z toho mám? Viem si to ceniť, neide mi o to, ale keď ma chce chváliť, tak nech dá aspoň nejakú odmenu. Neviem, každý šéf je taký?:(
durisovad
07.06.05,16:45
Kazdy uctovnik vidi najlepsie, ako firma financne stoji. Ak je firma dobra a platy nizke, potom sa treba popozerat po praci v inej firme. A povedat sefovi, ze je mi sice luto za dobrym kolektivom a zaujimavou pracou, ale z dobreho pocitu sa clovek uzivi dost tazko. A sef sa alebo zamysli a plat zvysi, alebo sa bude vyhovarat a v tom pripade asi treba zmenit. Z takeho vzdychavca sa nikdy nic nevydoluje.
Anonymka
08.06.05,05:40
Problém je iba v tom, že firma na tom finančne nie je natom najlepšie. A preto som zúfalá.
JanaF
08.06.05,05:54
Tak to sa skus poobzerat po niecom inom, lebo sa moze stat, ze v jeden krasny den nedostanes vobec vyplatu, lebo ti ju nebudu mat z coho uhradit...:) :) :) Aspon v tom mame vyhodu, ze to vidime skor ako ostatni zamestnanci...:)
durisovad
08.06.05,06:19
Toto je svata pravda. Ale netreba zufat. Uctovnikov potrebuje kazdy, v tom je nasa vyhoda. Ak by nebola praca vo vacsej firme, da sa uctovat viac malych a clovek sa celkom slusne uzivi.
ucetni_fantozzi
14.06.05,13:06
Povedal by som, ze to je asi problem vsetkych uctovnikov/-cok, ktore funguju vo vztahu sef-zamestnanec. Zial v tychto pripadoch spravidla sef nevidi, co vsetko za tou pracou je. Ja osobne si myslim, ze je lepsie byt vo vztahu dodavatelskom...
Najka
06.08.07,08:39
Ahojte, viem, že je tu toho veľa popísaného o plate, ale potrebujem rýchlu odpoveď. Ekonómka v stavebnej s.r.o., priemer 20 zamestn., obrat 50 mil.,
ročne zhruba 1000 prij.faktúr a 150 vyst.faktúr + pokladňa a ostatné povinnosti. Aký plat je primeraný?
Najka
06.08.07,09:43
Poraďte, prosím......
Najka
06.08.07,11:34
Posúvam....
ZuzanaP
06.08.07,11:41
Toto nebude profesionálne, ale - taký aký jej dáš, aby boli obidve strany spokojné...... Mala by byť zaradená do 4. stupňa, takže minim. mzda x 1,6.
IVEB
11.09.08,08:25
Ak zamestnanec žiada zamestnávateľa o zvýšenie platu písomne , má povinnosť zamestnávateľ zaslať písomné stanovisko zamestnancovi? Ak áno , má to niekde oporu v zákone ?
Chobot
11.09.08,08:36
Ak zamestnanec žiada zamestnávateľa o zvýšenie platu písomne , má povinnosť zamestnávateľ zaslať písomné stanovisko zamestnancovi? Ak áno , má to niekde oporu v zákone ?

Nemusí vôbec zasielať odpoveď. Ani keď nesúhlasí ani keď súhlasí - vtedy jednoducho zvýši plat.
Tony1
16.03.09,19:36
musim sa trošku posťažovať,
spracuvávam vo firme mzdy a účtujem doslé faktúry. Mali sme 55 ľudí a minulý mesiac sme prijali ďalších 70, takže teraz máme 125 ľudí. Samozrejme je to rozdiel v práci, pribudlo mi množstvo práce, a už teraz nestíham, lebo títo noví zamestnanci sú v Nemecku a robia sa im výplaty inak ako naším. Požiadala som šéfku o pomoc a to tým, aby prijali ešte jednu mzdárku, no neuspela som. Mám to stihať a hotovo. A na zvýšenie platu mi povedali, že veď nič nerobím. A oni nemajú z čoho. Už som z toho zúfala, neviem čo robiť prvé a oni si to vôbec nevážia a ešte po vás šliapu.
To sú niektorí naši podnikatelia.
už mi je lepšie, keď som sa vyrozprávala.